PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW 320si


Σελίδες : [1] 2 3 4 5

ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
18-04-06, 21:27
Πήγα σήμερα σε γνωστή αντιπροσωπία των Ν.Π. και είδα το νέο bmw 320si. 2000 κυβικά 180 άλογα. Το αμάξι απλά είναι απίστευτο και άπαιχτο. Καμία σχέση με τα συνιθισμένα (πλέον) 90άρια. Αισθητικές διαφορές μεγάλες. Πανέμορφο. Μπήκα μέσα και έπαθα πλάκα. Μπάκετ καθισματάκια που πραγματικά σε ''κουμπώνουν'' χωρίς να υστερούν καθόλου σε άνεση. Τιμόνι πάρα πολύ καλό. Και πραγματικά εντυπωσιακό. Ένα μπλε χρώμα τέλειο και ζάντες 17άρες που γράφουν το μοντέλο. Και για να έχω μέτρο σύγκρισης ακριβώς δίπλα ήταν η 325. Ομολογώ πως μόνο από την όψη το 325 θυμίζει πολύ γεροντίστικο σε σύγκριση με το si χωρίς να λέω ότι είναι. Απλά σαν σύγκριση. Επίσης αυτό που με εντυπωσίασε είναι ότι στην καινούρια σειρά 3 ενώ ρύθμισα την θέση του οδηγού στα μέτρα μου θέλησα να κάτσω πίσω από τον οδηγώ να δω πως είναι. Χωράω άνετα και εγώ πίσω. Όσοι με ξέρετε καταλαβαίνετε...:smokin: Και το πορτ παγκάζ πραγματικά μεγάλο. Τιμή με κάποια έξτρα 47.000 ευρώ. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος από το 3άρι. Μήπως να μπω σε σκέψεις????:rockon:

Fanatic
18-04-06, 21:37
Σου φτανουν τα 180 αλογα και το γεγονος οτι δεν ειναι εξακυλινδρο?Εαν ναι χτυπα το!Θα ειναι και ''συλλεκτικο''!

Geo_3D
18-04-06, 21:41
Και επειδη εισαι τυπος των βελτιωσεων,απλα να ξερεις οτι τεχνολογικα επιτευγματα οπως Vanos,Valvetronic και αλλα σχετικα,λαμπουν δια της απουσιας τους.Ενας "απλος" διλιτρος κινητηρας,που σημαινει οτι σηκωνει πολυ πραμα επανω

DjBac
18-04-06, 22:24
Και για τα 6κύλινδρα με το 2πλο Vanos υπάρχουν πάρα πολλές λύσεις, όπως επίσης και για τα 6κύλινδρα με Valvetronic (τα καινούρια μοτέρ) θα βγούν έτοιμες λύσεις το 2007!!

Action Man
18-04-06, 23:02
Νίκο,μάλλον το μπλε που είδες ειναι ενός φιλου που θα το παραλάβει την αλλη Τεταρτη!

ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
19-04-06, 02:56
Δεν ξέρω αλλά ήταν στην έκθεση. Ε παιδιά με παρεξηγήσατε. Να μπω σε σκέψεις για 330 αλλά όπως το 320si σε look και εσωτερικά... Αυτό εννοούσα. Άντε στη χειρότερη 325. Γιατί για 2λιτρο δεν με βλέπω λόγω του ότι θα φάω ήττα και θα θέλω να το πειράξω με τη μία!

PANOSAG
19-04-06, 07:40
Νίκο το σαλόνι της 320si είναι το ίδιο με δικό μου της 325 με το σπορ πακέτο, όπως επίσης και η ανάρτηση.
Οποτε θέλεις μπορώ να στο δείξω και να σε βολτάρω.

Dark_Niaou
19-04-06, 08:06
με τόσα λεφτα δεν φέρνεις ενα Μ3 Ε46 να ισιώσει λίγο ο εγκέφαλος; Λεεεω εγω τώρα....

Fairytale
19-04-06, 09:04
Και πάνω που έλεγα ότι το "παιδί" μεγάλωσε, θέλει sedan... ήρθε η διευκρίνηση του μοτέρ!!! Μάλλον για την coupe σε βλέπω (ο 3λιτρος εκεί θα έχει 272 αλογάκια!!!), εκτός και αν θέλετε να αντικαταστήσετε το Volvo (σωστά μυρίζω???)...
Πάντως και η Ε90 sedan αποτελεί εξαιρετική περίπτωση. Ένα παλαιότερο post του Doctor εξηγεί τι περίπου θα βρείς μπροστά σου και θα σε βάλει στο κλίμα.
C U out there

Action Man
19-04-06, 09:04
Bασικά ο φίλος που θα πάρει την si..........πηγαινε για 325...όταν γυρισε απο την αντιπροσωπεία και είδα την παραγγελία άρχισα να τον κράζω!
Η απαντηση του ήταν οτι ξέφευγε πολυ η τιμή της 325λα μπλα μπλα μπλα μπλα.................τέλικα έλεγε ψέματα!!!!!!!!!!!!!!!!
Μάλλον θαμπωθηκε απο το carbon στον κινητηρα και πήρε την si..

Nίκο πάρε το εξακύλινδρο!!

ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
19-04-06, 11:10
Χμμμ. θα δείξει σύντομα σχετικά... Θα περιμένω να έρθουν κουπέ κτλ και μετά θα αποφανθώ!!!

konstantinos
19-04-06, 11:19
Χμμμ. θα δείξει σύντομα σχετικά... Θα περιμένω να έρθουν κουπέ κτλ και μετά θα αποφανθώ!!!


Τα κουπε καμπριο θα ειναι πιο καινουργια στην αγορα με νεα σχεδιαση και επισης θα ξεκινουν αν δεν κανω λαθος απο τα 2,5 λιτρα.Επισης ειναι πιο νεανικα απο την τετραπορτη 3αρα η οποια δειχνει πιο οικογενειακη.

Dionysis
19-04-06, 11:49
Και επειδη εισαι τυπος των βελτιωσεων,απλα να ξερεις οτι τεχνολογικα επιτευγματα οπως Vanos,Valvetronic και αλλα σχετικα,λαμπουν δια της απουσιας τους.Ενας "απλος" διλιτρος κινητηρας,που σημαινει οτι σηκωνει πολυ πραμα επανω

Δηλαδή ας πούμε ο δικός μου που είναι διλιτρος και valvetronic και διπλό vanos σηκώνει καμια σοβαρή βελτίωση? γιατί άκουσα οτι οι 4κίλυνδροι της bmw δεν έχουν προοπτικές βελτίωσης

Fairytale
19-04-06, 18:23
Δηλαδή ας πούμε ο δικός μου που είναι διλιτρος και valvetronic και διπλό vanos σηκώνει καμια σοβαρή βελτίωση? γιατί άκουσα οτι οι 4κίλυνδροι της bmw δεν έχουν προοπτικές βελτίωσης
Χμ... κάπου... κάτι διάβασες λάθος στα γραφόμενα του geo. Για ξαναπάρτο πιο προσεκτικά!!!
Το κυριότερο πρόβλημα των Valvetronic είναι ότι το σύστημα έχει όριο περιστροφής κινητήρα τις 7.000 στρ/λεπτό. Αν προσθέσεις ότι δεν συναινούν σε ροικές βελτιώσεις κεφαλής αλλά ούτε και επιτρέπουν την χρήση μεγαλύτερων βαλβίδων (εκκεντροφόροι δεν παίζουν...) δεν μένουν και πολλά!!!
Ουσιαστικά μόνο γύρω-γύρω μπορείς να κάνεις κάτι...
C U out there

Action Man
18-05-06, 14:25
Πολύ όμορφο αμάξι,αλλά έχω την εντύπωση οτι είναι λίγο αργό..........ειναι άστρωτο βέβαια.....οταν στρωθεί θα καταλάβω καλύτερα!
Πάντως είναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ!!!!!!!
Φωτογραφίες θα ποσταρω αργότερα!

Action Man
18-05-06, 14:49
Πολύ όμορφο αμάξι,αλλά έχω την εντύπωση οτι είναι λίγο αργό..........ειναι άστρωτο βέβαια.....οταν στρωθεί θα καταλάβω καλύτερα!
Πάντως είναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ!!!!!!!
Φωτογραφίες θα ποσταρω αργότερα!
Φοράει 18αρες ζάντες και στο κέντρο έχουν λογότυπο "BMW MOTORSPORT".
Το καπάκι του μοτέρ ειναι απο ανθρακόνιμα.
Εχει διπλό vanos.

Fanis
18-05-06, 16:32
Δηλαδή ας πούμε ο δικός μου που είναι διλιτρος και valvetronic και διπλό vanos σηκώνει καμια σοβαρή βελτίωση? γιατί άκουσα οτι οι 4κίλυνδροι της bmw δεν έχουν προοπτικές βελτίωσης

H μόνη βελτίωση που γνωρίζω είναι κομμπρέσσορας (έχει ο Breyton που το πάει 220 ίππους). Οτιδήποτε άλλο δεν έχει αποτέλεσμα.

Dionysis
18-05-06, 16:37
Φοράει 18αρες ζάντες και στο κέντρο έχουν λογότυπο "BMW MOTORSPORT".
Το καπάκι του μοτέρ ειναι απο ανθρακόνιμα.
Εχει διπλό vanos.

Eίδα την si απο κοντά στον τοπικό αντιπρόσωπο και την περιεργάστηκα με την ησυχία μου φοράει το πακέτο Μ με τις 18άρες Μ όπως είπες tο καπάκι του μοτέρ ειναι απο ανθρακονήματα, εσωρικά o ουρανός είναι individual, πιο σφικτή ανάρτηση, στους μαρσιπιέδες γράφει 320 SI, τα καθίσματα σαφώς καλύτερη πλευρική στίριξη και πιο άνετα απο τα κοινά σπόρ της BMW, το χρώμα carbon black και διατίθεται μόνο σε si και είναι σαφώς ακριβότερο 1000+€, ξένον στον βασικό εξοπλισμό,και οι σχέσεις του κιβωτίου πιο κοντές. Μεγάλη εντύπωση μου έκανε το νεο τιμόνι Μ το πιάνεις και γεμίζει το χερι σου και γενικά πάρα πολύ καλό σε αίσθηση.

Action Man
18-05-06, 18:24
Eίδα την si απο κοντά στον τοπικό αντιπρόσωπο και την περιεργάστηκα με την ησυχία μου φοράει το πακέτο Μ με τις 18άρες Μ όπως είπες tο καπάκι του μοτέρ ειναι απο ανθρακονήματα, εσωρικά o ουρανός είναι individual, πιο σφικτή ανάρτηση, στους μαρσιπιέδες γράφει 320 SI, τα καθίσματα σαφώς καλύτερη πλευρική στίριξη και πιο άνετα απο τα κοινά σπόρ της BMW, το χρώμα carbon black και διατίθεται μόνο σε si και είναι σαφώς ακριβότερο 1000+€, ξένον στον βασικό εξοπλισμό,και οι σχέσεις του κιβωτίου πιο κοντές. Μεγάλη εντύπωση μου έκανε το νεο τιμόνι Μ το πιάνεις και γεμίζει το χερι σου και γενικά πάρα πολύ καλό σε αίσθηση.
Dionysi συμφωνώ σε ολα εκτος απο τα καθίσματα....έχω την εντύπωση οτι τα σπορ καθίσματα της ε46 έχουν καλύτερη πλευρική στήριξη!


http://img253.imageshack.us/img253/2521/si14tj.th.jpg (http://img253.imageshack.us/my.php?image=si14tj.jpg)

Dionysis
19-05-06, 10:05
Dionysi συμφωνώ σε ολα εκτος απο τα καθίσματα....έχω την εντύπωση οτι τα σπορ καθίσματα της ε46 έχουν καλύτερη πλευρική στήριξη!


http://img253.imageshack.us/img253/2521/si14tj.th.jpg (http://img253.imageshack.us/my.php?image=si14tj.jpg)

Action man για της Ε46 μπορεί γιατι δεν γνωρίζω αλλά απο τα δικά μου σπόρ(ε90 Dynamic) έχουν σίγουρα καλύτερη πλευρική στίριξη.
Θα ήθελα πάρα πολύ να την οδηγήσω δυστηχώς όμως δεν την έχουν test drive αλλά απο ότι άκουσα απο ανθρώπους που την έχουν οδηγήσει, στις επιδώσεις δεν έχει αισθητές διαφορές απο την 320i E90 και ας βγάζει 23 άλογα παραπάνω.
Πάντως εγώ δεν πιστεύω οτι δεν έχει αισθητή διαφορά στις επιδώσεις

η 320i E90 στα χαρτιά οι γερμανοί υπόσχονται 0 - 100 σε 9 δεύτερόλεπτα αλλά σε μετρήσεις που έχουν γίνει έδειξαν 9,7 δεύτερα αυτό ίσως γιατί το αυτοκίνητο δοκιμής φορούσε 17άρες (εμπρός 8,0J x 17", ελαστικά 225/45 R17 και πίσω: 8,5J x 17", ελαστικά 255/40 R17)
ενω για την 320si E90 οι γερμανοί υπόσχονται 0 - 100 σε 8,1 δεύτερα

Action Man
19-05-06, 14:13
Mόλις γύρισα από μινι ταξιδάκι με την "si"!
Mπορώ να πώ οτι κινειται αρκετά ικανοποιητικά*,και έχει πολύ καλή ποιότητα κυλισης!
Το όχημα στρίβει!
Ο οδηγός έδινε δύναμη και έχει φουντώσει αρκετά :chair: .....πρεπει να προσέξει το στρώσιμο του οχήματος!!
Αρνητικα ειναι:
Τα καθίσματα που δεν εχουν πολυ καλη πλευρική στηριξη
Η εμφάνιση του τάμπλο(υποκειμενικό),
Ο διακόπτης του παράθυρου του συνοδηγού βρισκεται σε λάθος θέση και δέν ειναι λειτουργικός!

*Θέλει 20ps παραπάνω.

Geo_3D
19-05-06, 14:17
*Θέλει 20ps παραπάνω.
Aκομα ειναι αστρωτο και πιστευω οτι θα ανοιξει κιαλλο ο κινητηρας.
Οσο για τα 20 ps παραπανω....δεν εχει παρα να διαλλεξει με ποιον τροπο τα θελει να ερθουν.Ολα γινονται!!!!!

Action Man
19-05-06, 14:22
Aκομα ειναι αστρωτο και πιστευω οτι θα ανοιξει κιαλλο ο κινητηρας.
Οσο για τα 20 ps παραπανω....δεν εχει παρα να διαλλεξει με ποιον τροπο τα θελει να ερθουν.Ολα γινονται!!!!!
Δυστηχώς οσα έγιναν με τα παλιότερα μοτέρ της BMW αλλα τόσα γινονται και με το συγκεκριμένο μοτέρ..........λίγα πράγματα....και το αυτοκίνητο θέλει 20 ps παραπάνω για να γίνει άψογο!

Σε γενικές γραμμές η Ε90 είναι πολύ καλύτερο αυτοκίνητο απο την Ε46!(αυτο το ταμπλό ομως ειναι πολύ μάπα:mad: )

STR
19-05-06, 17:36
Εμενα εχει αρχισει και μου αρεσει το ταμπλο.Δεν τρελαθηκα κιολας αλλα ειναι οριακα συμπαθητικο με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και τελεια υλικα.
Δεν θα ηταν λογος για να μην το παρω δηλαδη.

EVANGELOS
19-05-06, 18:48
Δυστηχώς οσα έγιναν με τα παλιότερα μοτέρ της BMW αλλα τόσα γινονται και με το συγκεκριμένο μοτέρ..........λίγα πράγματα....και το αυτοκίνητο θέλει 20 ps παραπάνω για να γίνει άψογο!

Σε γενικές γραμμές η Ε90 είναι πολύ καλύτερο αυτοκίνητο απο την Ε46!(αυτο το ταμπλό ομως ειναι πολύ μάπα:mad: )

Είναι μετά από τόσα χρόνια φανερό ότι αποδοτικό tuning στα BMW ΔΕΝ υπάρχει , εκτός και αν προστεθεί υπερσυμπίεση.
Τώρα να αγοράσεις "κουτί" αμάξι (και ειδικά BMW) με προοπτική να το "τσιγκλίσεις" ΔΕΝ αξίζει.

Άρα αν σε κάποιον φαίνονται τα 170-180 Hp λίγα (που είναι ) το si ΔΕΝ θα πρέπει να αποτελεί επιλογή.

Για να πω και τη γνώμη μου δεν καταλαβαίνω το λόγο να αγοραστεί το si (που ουσιαστικά βγήκε για να "ομολογκάρει" το αγωνιστικό του WTCC).
Με τόσα χρήματα "παίζουν" υπεράριστα μεταχείρα 46άρια Μ , 39άρια Μ και με αρκετά λιγότερα (κανά 30άρι) παίρνεις 330ci.
Αν τώρα κάποιος θέλει σώνει και καλά καινούργιο ας δώσει λίγα παραπάνω να πάρει το 325 , το 130 (πολύ καλό τελικά) ή κανά τελείως γυμνό 330.

Για 2λίτρο 4κύλινδρο είναι πάρα πολλά τα λεφτα .

tsilis
19-05-06, 19:52
Συμφωνώ!

Επί εποχής τεκμηρίου η συγκεκριμένη θα είχε νόημα,τώρα δίνεις τα ίδια, χοντρικά, χρήματα,αγοράζεις 325 ή 130 χωρίς πολλά φρου-φρου και καθάρισες γενικώς και ειδικώς!

Action Man
22-05-06, 00:46
'Αλλη μια φώτο.

http://img401.imageshack.us/img401/2810/320si3wm.th.jpg (http://img401.imageshack.us/my.php?image=320si3wm.jpg)

ntinos
03-02-09, 15:13
"Ξεθαψα" λιγο αυτο το θεματακι, θελω να κανω μια ερωτηση.

Εχω ενα si και εγω, και σκεφτομαι να το πουλησω, για κατι καλυτερο.

Δεν ξερω αν ειναι ο καταλληλος τοπος, αλλα μηπως γνωριζετε περι τιμων ?

Μοντελο 7/2006, 50000 (χλμ), αρκετα extras, και φυσικα αγρατζουνιστο.

Ευχαριστω

Action Man
10-02-09, 12:07
"Ξεθαψα" λιγο αυτο το θεματακι, θελω να κανω μια ερωτηση.

Εχω ενα si και εγω, και σκεφτομαι να το πουλησω, για κατι καλυτερο.

Δεν ξερω αν ειναι ο καταλληλος τοπος, αλλα μηπως γνωριζετε περι τιμων ?

Μοντελο 7/2006, 50000 (χλμ), αρκετα extras, και φυσικα αγρατζουνιστο.

Ευχαριστω

Είναι η χειρότερη εποχή για να πουλήσεις την si...
Mην σου πω καλύτερα πόσο την εκτιμούσαν για ανταλλαγη με 335(με 10χλμ)...
Η si έχει 43.000χλμ....αλλά η τιμή ανταλλαγής ήταν αποκαρδιωτική....
Η καλύτερη πρόταση που δέχτηκε από ιδιώτη...ήταν επίσης αποκαρδιωτική..

Η απαξίωση των μεταχειρησμένων αυτοκινήτων φτάνει σιγα σιγά στα επίπεδα της Γερμανίας...

Action Man
10-02-09, 12:09
Τεσπά..άσχετα με την απαξίωση της...η si κατά την γνώμη μου είναι οδηγικό αριστούργιμα...(θέλει μερικά ps παραπάνω)

CP_Racing
10-02-09, 13:48
Είναι η χειρότερη εποχή για να πουλήσεις την si...
Mην σου πω καλύτερα πόσο την εκτιμούσαν για ανταλλαγη με 335(με 10χλμ)...
Η si έχει 43.000χλμ....αλλά η τιμή ανταλλαγής ήταν αποκαρδιωτική....
Η καλύτερη πρόταση που δέχτηκε από ιδιώτη...ήταν επίσης αποκαρδιωτική..

Η απαξίωση των μεταχειρησμένων αυτοκινήτων φτάνει σιγα σιγά στα επίπεδα της Γερμανίας...

Γειά σου Action Man !

Πόσο την έπαιρναν ανταλλαγή και πόσα έδινε ο ιδιώτης ? (περιμένω σχετικό ΠΜ)

CUL8R

xristaras
10-02-09, 15:24
Φίλε Ντινο γεια σου, στείλε μου ένα pm με την τιμή.
ευχαριστω

montoya
27-02-09, 19:18
Γειά σου Action Man !

Πόσο την έπαιρναν ανταλλαγή και πόσα έδινε ο ιδιώτης ? (περιμένω σχετικό ΠΜ)

CUL8R

Τελικά που παίζουν οι τιμές σήμερα για το si? (ΠΜ)

ΦΑΝΗΣ
28-02-09, 15:59
Ιδού οι απορίες σου,πάντος το όχημα λέει πολλά.....
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/176288

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/133420

montoya
01-03-09, 08:53
Παρακολουθώ το car.gr αλλά αυτές οι τιμές είναι από εμπόρους. Από χέρι σίγουρα είναι αρκετά παρακάτω, αν σκεφτούμε ότι οι έμποροι βγάζουν αρκετά. Πόσο το δίνει ένας ιδιώτης?
Βέβαια υπάρχουν και κάποιες τρελές αγγελίες από ιδιώτες με 35000 και περισσότερα:chair:

ntinos
10-03-09, 12:53
Φίλε Ντινο γεια σου, στείλε μου ένα pm με την τιμή.
ευχαριστω

Δεν θα το δωσω.

Απλα μια σκεψη εκανα, :bricks1: που ευτυχως εφυγε γρηγορα ! ;)

Action Man
10-03-09, 13:12
Δεν θα το δωσω.



:yipee::)
Kαι καλά θα κάνεις!Η 320si είναι πολύ καλό αυτοκίνητο!

Nikos120i
30-10-09, 13:54
:yipee::)
Kαι καλά θα κάνεις!Η 320si είναι πολύ καλό αυτοκίνητο!

Τη πήραααααα :clap:

johnas
30-10-09, 14:11
καλοριζικο φιλε μου καλα ταξιδια και ατελειωτα χλμ. μαζι της!!!!!!!!!!για πες καμια πληροφορια που το κοιταω σιγα σιγα........ποσο και απο που........αν θελεις και με προσωπικο μην...

Nikos120i
30-10-09, 15:33
καλοριζικο φιλε μου καλα ταξιδια και ατελειωτα χλμ. μαζι της!!!!!!!!!!για πες καμια πληροφορια που το κοιταω σιγα σιγα........ποσο και απο που........αν θελεις και με προσωπικο μην...

check your PMs

MiSSLiTTleDeVil
31-10-09, 12:29
Τη πήραααααα :clap:

Καλοτάξιδη. Σωστή επιλογή στο χρώμα. :clap:

nik200
02-11-09, 15:01
ρε παιδια..ειμαστε σοβαροι??47 χιλ για ενα διλιτρο αμαξι με 180 αλογα και βαρος 1350-1400κιλα??προς θεου δεν ειμαι κοντρακιας...καμια σχεση..αλλα μηπως παιρνουμε λιγο αυτοκινητο για τα 16 εκ δραχμες???με 47 χιλ παιρνεις μ3 46αρι με 30χιλ χιλιομετρα...δεν αντιλεγω οτι το αμαξι περα απο πολυ καλο, ειναι και πολυ ομορφο...αλλα πολλα τα λεφτα..συμφωνω με τον evangelo οσο δεν παιρνει..και αν θυμαμαι καλα..το αμαξι ειναι ηδη εκκεντροφορατο..πως θα παρεις τα 20 αλογα ακομα αν δεν βαλεις κομπρεσσορα..που κανει ποσο??αλλα 3-4χιλ..δηλαδη με απλα λογια πρεπει να ριξεις 50χινες για να χεις 210-220 αλογα??????εγω προσωπικα το εκανα με 22χιλιαρικα στο α3 μου..ξερω αστοχο παραδειμα αλλα...πιστευω παρα πολλα τα λεφταααααα....

MiSSLiTTleDeVil
03-11-09, 01:40
ρε παιδια..ειμαστε σοβαροι??47 χιλ για ενα διλιτρο αμαξι με 180 αλογα και βαρος 1350-1400κιλα??προς θεου δεν ειμαι κοντρακιας...καμια σχεση..αλλα μηπως παιρνουμε λιγο αυτοκινητο για τα 16 εκ δραχμες???με 47 χιλ παιρνεις μ3 46αρι με 30χιλ χιλιομετρα...δεν αντιλεγω οτι το αμαξι περα απο πολυ καλο, ειναι και πολυ ομορφο...αλλα πολλα τα λεφτα..συμφωνω με τον evangelo οσο δεν παιρνει..και αν θυμαμαι καλα..το αμαξι ειναι ηδη εκκεντροφορατο..πως θα παρεις τα 20 αλογα ακομα αν δεν βαλεις κομπρεσσορα..που κανει ποσο??αλλα 3-4χιλ..δηλαδη με απλα λογια πρεπει να ριξεις 50χινες για να χεις 210-220 αλογα??????εγω προσωπικα το εκανα με 22χιλιαρικα στο α3 μου..ξερω αστοχο παραδειμα αλλα...πιστευω παρα πολλα τα λεφταααααα....

Οπως το βλεπεις ο καθενας. :GrowUp:
Και δεν αρεσουν σε ολους τα Μ3 Ε46. Χαλαρωστε λιγακι.

nik200
03-11-09, 10:22
Οπως το βλεπεις ο καθενας. :GrowUp:
Και δεν αρεσουν σε ολους τα Μ3 Ε46. Χαλαρωστε λιγακι.

φυσικα και οπως το βλεπει ο καθενας..δεν αντιλεγω...απλα για μενα..με 47χηνες το αμαξι επρεπε να ειναι φονιας...σε γκαζι, κρατημα, παιχνιδι... τι απο τα 3 ειναι??γκαζι..σε σχεση με ενα turbo..1.8 η 2.0λτ του γκρουπ vag (να σε προλαβω..και ας εχω audi ειμαι ο πρωτος που τους κραζω σε θεματα μονοδιαστατης οδικης συμπεριφορας και τιμονιου!!) η ενα 2.0λτ honda δεν παει βημα...απο παιχνιδι τωρα...νομιζεις οτι με 20 κιλα ροπης θα νιωσεις πισω κινηση και με 18αρες???επισης επειδη δεν ξερω, το αμαξι εχει μπλοκε???γιατι αν οχι θα ηταν απαραδεκτο...παντες χωρις μπλοκε απλα δεν υπαρχουν..και πιστεψε με απο παντες ξερω...αρα απο bmw θα επαιρνα...ειτε 135 (καινουργιο) και ενα μπλοκε, 335 (μεταχειρα) και ενα μπλοκε, μ3 46 (μεταχειρα)..

μην παρεξηγηθω..δεν σχολιαζω την επιλογη σου,οπως προειπα ειναι ενα πολυ καλο αμαξι..απλα λεω τι θα εκανα εγω με αυτα τα χρηματα...

Nikos120i
07-11-09, 16:54
ΠΡΟΣ MODS: Μπορούμε να μεταφέρουμε αυτό το τόπικ στα "Γενικά" της Σειράς 3? Νομίζω δεν έχει νόημα να είναι εδώ. Ευχαριστώ.

Καλοτάξιδη. Σωστή επιλογή στο χρώμα. :clap:

Ευχαριστώ! Το αυτοκίνητο είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! Κορυφαίο από κάθε άποψη.

ρε παιδια..ειμαστε σοβαροι??47 χιλ για ενα διλιτρο αμαξι με 180 αλογα και βαρος 1350-1400κιλα??προς θεου δεν ειμαι κοντρακιας...καμια σχεση..αλλα μηπως παιρνουμε λιγο αυτοκινητο για τα 16 εκ δραχμες???με 47 χιλ παιρνεις μ3 46αρι με 30χιλ χιλιομετρα...δεν αντιλεγω οτι το αμαξι περα απο πολυ καλο, ειναι και πολυ ομορφο...αλλα πολλα τα λεφτα..συμφωνω με τον evangelo οσο δεν παιρνει..και αν θυμαμαι καλα..το αμαξι ειναι ηδη εκκεντροφορατο..πως θα παρεις τα 20 αλογα ακομα αν δεν βαλεις κομπρεσσορα..που κανει ποσο??αλλα 3-4χιλ..δηλαδη με απλα λογια πρεπει να ριξεις 50χινες για να χεις 210-220 αλογα??????εγω προσωπικα το εκανα με 22χιλιαρικα στο α3 μου..ξερω αστοχο παραδειμα αλλα...πιστευω παρα πολλα τα λεφταααααα....

Κατ'αρχάς μη συγκρίνεις το Α3 με την 320si...είναι όχι διαφορετικά πράγματα...διαφορετικοί κόσμοι!!!

Το αυτοκίνητο πλέον δεν υπάρχει, άρα 47.000 δεν κάνει τώρα. Δεν υπάρχει λοιπόν νόημα να συζητάμε για τη τιμή. Πάντως 48.000 κάνει μια 320i με M-Pack και διάφορα έξτρα...στο λέω γιατί τη κοιτούσα, αυτήν ήμουν έτοιμος να πάρω, όσπου βρήκα το si και δε το πίστευα.

Τώρα, σχετικά με τη τιμή του ΤΟΤΕ (το 2006 δηλαδή) ΣΑΦΩΣ και τα άξιζε, γιατί μιλάμε για:
-Συλλεκτικό αυτοκίνητο με περιορισμένη παραγωγή
-Homologation με το 320si του WTCC
-Μοτέρ ΔΙΑΜΑΝΤΙ
-Πιο ελαφρύ κατά 40 κιλά από την ΤΟΤΕ 320i και 100κιλά από την 320i τώρα (με τα 170ΗΡ).
-Ανάρτηση και στήσιμο Μ
-Χαμηλότερο κέντρο βάρους, άρα πιο ουδέτερη συμπεριφορά και καλύτερο κράτημα από οποιαδήποτε 3άρα (και με Μ-ανάρτηση) λόγω carbon καπακιού μοτέρ και τοποθέτηση κινητήρα (χαμηλά-κάτω)
-Ουδέτερο ζύγισμα 50/50
-Μοτέρ που στροφάρει μέχρι τις 7.300 στροφές
-ΚΟΡΥΦΑΙΟ ήχο μοτέρ (δείτε τα βιντεάκια μου εδώ: Video 1 (http://www.youtube.com/watch?v=V-c3KVp7jvA), Video 2 (http://www.youtube.com/watch?v=AxmD91KSiSc) και ΧΑΝΕΙ ΠΑΡΑ πολύ από τη πραγματικότητα γιατί η κάμερα δεν είναι πολύ καλή)
-Βαρύ υδραυλικό τιμόνι
-Ελαφρύτερες ζάντες, κατασκευασμένες από κράμα τιτανίου και αλουμινίου
-Exclusivity, καθώς είχες ΕΝΑ από 60 αυτοκίνητα που ήρθαν Ελλάδα

Όλα αυτά ΤΟΤΕ έκαναν 42.000 ευρώ, συν τα έξτρα πήγαινε ένα 48.000άρι πες, όσο δηλαδή κάνει ΤΩΡΑ ένα 320i με M-Pack και έξτρα (xenon κλπ).

φυσικα και οπως το βλεπει ο καθενας..δεν αντιλεγω...απλα για μενα..με 47χηνες το αμαξι επρεπε να ειναι φονιας...σε γκαζι, κρατημα, παιχνιδι... τι απο τα 3 ειναι??γκαζι..σε σχεση με ενα turbo..1.8 η 2.0λτ του γκρουπ vag (να σε προλαβω..και ας εχω audi ειμαι ο πρωτος που τους κραζω σε θεματα μονοδιαστατης οδικης συμπεριφορας και τιμονιου!!) η ενα 2.0λτ honda δεν παει βημα...απο παιχνιδι τωρα...νομιζεις οτι με 20 κιλα ροπης θα νιωσεις πισω κινηση και με 18αρες???επισης επειδη δεν ξερω, το αμαξι εχει μπλοκε???γιατι αν οχι θα ηταν απαραδεκτο...παντες χωρις μπλοκε απλα δεν υπαρχουν..και πιστεψε με απο παντες ξερω...αρα απο bmw θα επαιρνα...ειτε 135 (καινουργιο) και ενα μπλοκε, 335 (μεταχειρα) και ενα μπλοκε, μ3 46 (μεταχειρα)..

μην παρεξηγηθω..δεν σχολιαζω την επιλογη σου,οπως προειπα ειναι ενα πολυ καλο αμαξι..απλα λεω τι θα εκανα εγω με αυτα τα χρηματα...

Όπως το βλέπει κανείς και ο,τι ψάχνει. Για μερικούς δεν είναι το ΠΑΝ τα άλογα και οι επιδόσεις στο φουλ αλλά η αίσθηση και το πάτημα που δεν έχει κανένα Α3.

Επίσης γράφεις για τη πίσω κίνηση. Προφανώς και δεν το έχεις οδηγήσει για να δεις τι μπορεί να κάνει σε στροφοδιαδρομή με 18άρια και 255 πέλμα και ΧΩΡΙΣ μπλοκέ. Δεν είναι μόνο το αυτοκίνητο...είναι ο οδηγός. Το 335i και το 135i κάνει τη ζωή εύκολη λόγω ροπής, αλλά πάνω απ'όλα είναι ο οδηγός.

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα...κοίτα τι μπορεί να κάνει κάποιος σε ένα 120i 170ΗΡ (αυτό είχα πριν) το οποίο μάλιστα είναι κατά 15 κιλά πιο βαρύ από το 320si και έχει περισσότερο βάρος στον πίσω άξονα από την Ε90 που λόγω μακρύτερου wheelbase "γυρίζει" ΠΟΛΥ πιο εύκολα από το hatch: Part 1 (http://www.youtube.com/watch?v=PLBcT827S5c) & Part 2 (http://www.youtube.com/watch?v=lqZeTvy7Vr4&feature=video_response) , τα drift είναι στο πρώτο).

Επειδή έχω οδηγήσει σχεδόν ο,τι Α3 υπάρχει (1.6, 1.8Τ, 1.8Τ-Q, 2.0Τ, 2.0Τ-Q με S-Tronic και χωρίς) σου ΤΟΝΙΖΩ ότι δεν είναι το ΠΑΝ τα άλογα και η αίσθηση των Audi γενικώς είναι ΑΘΛΙΑ κατά την άποψή μου και αποκομμένη από τον οδηγό... :dblthumb2

Τέλος, δεν υπάρχουν μόνο τα Μ3 και τα 35άρια...υπάρχουν κι άλλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ επίσης αυτοκίνητα...

Υ.Γ. Η άποψή μου είναι ότι οτιδήποτε πάνω από 35.000 για Α3 (δηλαδή ένα Golf) είναι ΚΛΕΨΙΜΟ .-

Dimzan
07-11-09, 17:07
ο ηχος του θυμιζει πολυ vtec :D . Ωραιο ομολογουμενως. Και ευχαριστο οτι στροφαρει πανω απο 7000.

Στα χαμηλα ~3000σαλ λογω του οτι δεν εχει καποιο συστημα μεταβλητου χρονισμου πως παει?

Πιστευω κι εγω πως το μπλοκε ειναι απαραιτητο αξεσουαρ μιας και το αμαξι ηδη πλασαρεται ως σπορ.

Στο βιντεακι δεν μπορεσα να μετρησω 0-100. Ετσι για τα τυπικα δηλαδη. Φαινεται να τις γεμιζει πολυ ευκολα παντως.

Με καταναλωση ισχυουν οντως τα 15αρια?


σρυ για τις πολλες ερωτησεις :D

Nikos120i
07-11-09, 17:40
ο ηχος του θυμιζει πολυ vtec :D . Ωραιο ομολογουμενως. Και ευχαριστο οτι στροφαρει πανω απο 7000.

O ήχος όντως θυμίζει VTEC...έχει ένα ουρλιαχτό στις 7.000 κάπως μπάσο αλλά και μεταλλικό.

Στα χαμηλα ~3000σαλ λογω του οτι δεν εχει καποιο συστημα μεταβλητου χρονισμου πως παει?

Τραβάει, αλλά δε τραβάει όπως η 320i με τα 170. Είναι κάπως "κενό" αλλά δεν έχει σοβαρό θέμα...τις ξεπερνάει εύκολα και στις 3.000 στροφές αρχίζει και τραβάει ΑΙΣΘΗΤΑ. Μάλιστα το σασμάν έχει ΤΟΣΟ μα ΤΟΣΟ καλή κλιμάκωση που όπου κι αν αλλάξεις "πέφτεις" μέσα στο οφέλημο φάσμα στροφών.

Πιστευω κι εγω πως το μπλοκε ειναι απαραιτητο αξεσουαρ μιας και το αμαξι ηδη πλασαρεται ως σπορ.

Ναι...και το ψάχνω, αλλά ίσως πρώτα κάνω ένα re-flash να πάρει 10-15 άλογα...βοηθάει αρκετά η έλλειψη Valvetronic. Θα ήθελα μπλοκέ, αλλά δεν είναι ΤΟΣΟ μεγάλο θέμα πάντως για κίνηση στη πόλη, στη πίστα αλλάζουν τα πράγματα.

Στο βιντεακι δεν μπορεσα να μετρησω 0-100. Ετσι για τα τυπικα δηλαδη. Φαινεται να τις γεμιζει πολυ ευκολα παντως.

Το βίντεο είναι χάλια...απλά το τράβηξα για τον ήχο. Αν δεις έκανα χάλια εκκίνηση και δεν στρόφαρα στις 3.000Κ για να αφήσω συμπλέκτη να φύγω και τέλος δεν έκανα γρήγορη αλλαγή. Γενικώς δε πήγαινα για χρόνο, αλλά για ήχο.

Με καταναλωση ισχυουν οντως τα 15αρια?

Ναι...τώρα έχω 14.9λτ/100κμ βεβαίως το ψιλοσκίζω. Στο χαλαρό την είχα ρίξει στα 14.2λτ/100κμ. Στην Αττική πάντως σε νορμάλ ταχύτητες (140-150) είναι γύρω στο 9-10, στα 120 θα δεις και 8, απλά στη κίνηση καίει κάπως παραπάνω. Η ουσιαστική διαφορά με την 120i που είχα πριν είναι περίπου 3.5λτ/100κμ δηλαδή 5€ στα 100κμ με 100άρα που βάζω...σιγά τη διαφορά ;) ...προσωπικά δε με απασχολεί, το γνώριζα από πριν και εν γνώση μου το πήρα. Προσφέρει άλλα πράγματα που αξίζουν ΠΟΛΥ παραπάνω από τα 5€ στα 100κμ.


σρυ για τις πολλες ερωτησεις :D

Σιγά...ρώτα Ο,ΤΙ θες, μετά χαράς θα σου απαντήσω!!! :greenboun

Dimzan
07-11-09, 17:48
Εμενα ο ενδοιασμος μου γι αυτο το αμαξι ειναι μονο η καταναλωση του μιας και το μπλοκε ειναι υποθεση 1000 το πολυ ευρω. Ιδια καταναλωση εχει και το rx8 που ειναι πιο γρηγορο στην ευθεια και με αρκετα καλο στησιμο.

Αλλα αφου το ηξερες απο πριν μαλλον ειναι πολυ συνειδητοποιημενη αγορα.

Για το καρμπον καπακι ολοι ξερουμε πως προκειται για μαρκετιστικο κολπο μιας και το ψευτοκαπακο σε ενα αμαξι ζυγιζει περιπου 2 κιλα. Δεν ειναι πχ καπο για να γλυτωσεις 10 κιλα.




Καλοριζικος κι απο μενα. Καλα στριψιματα ;)

john
07-11-09, 17:56
μονο μια ενσταση για τον νικο120.οι ζαντες του δεν ειναι ελαφριες.το αντιθετο,οπως ολες οι εργοστασιακες αλλωστε

Nikos120i
07-11-09, 17:58
Εμενα ο ενδοιασμος μου γι αυτο το αμαξι ειναι μονο η καταναλωση του μιας και το μπλοκε ειναι υποθεση 1000 το πολυ ευρω. Ιδια καταναλωση εχει και το rx8 που ειναι πιο γρηγορο στην ευθεια και με αρκετα καλο στησιμο.

Αλλα αφου το ηξερες απο πριν μαλλον ειναι πολυ συνειδητοποιημενη αγορα.

Για το καρμπον καπακι ολοι ξερουμε πως προκειται για μαρκετιστικο κολπο μιας και το ψευτοκαπακο σε ενα αμαξι ζυγιζει περιπου 2 κιλα. Δεν ειναι πχ καπο για να γλυτωσεις 10 κιλα.




Καλοριζικος κι απο μενα. Καλα στριψιματα ;)

Το RX8 δεν έχει 15...έχει 17+. Καμία σχέση με το RX8 το οποίο μάλιστα έχει και χειρότερη καμπύλη ροπής καθώς είναι νεκρό κάτω από τις 4-5Κ στροφές που σε πιέζει να το στροφάρεις και να κάψεις παραπάνω.

Δεν είναι marketing trick, το ίδιο καπάκι έχει και το si του WTCC. Από εκεί ξεκινάει η ύπαρξή του και όχι το αντίστροφο. Αν δεν είχε ουσιαστική σημασία η ύπαρξή του δε θα υπήρχε εκεί σε κανένα από τα δύο γιατί το carbon είναι πανάκριβο υλικό και είναι αληθινό carbon, δεν είναι ψεύτικο. Δε θα έμπαιναν δηλαδή σε τέτοιο έξοδο απλά για εμφάνιση. Έχει πρακτική χρήση. Το καπάκι γλυτώνει περίπου 10 κιλά σύμφωνα με τη BMW και βοηθάει στο να κρατηθεί το κέντρο βάρους όσο το δυνατόν χαμηλά γίνεται και γιαυτό το μοτέρ είναι τοποθετημένο όσο πιο κάτω πάει.

Ευχαριστώ!

Btw...ένα άρθρο για το si. Ο "Nikos" είμαι εγώ και το si είναι το δικό μου: http://www.bmwblog.com/2009/10/28/bmw-320si-a-real-drivers-car/

manosm3
07-11-09, 17:58
Ιδια καταναλωση εχει και το rx8 που ειναι πιο γρηγορο στην ευθεια και με αρκετα καλο στησιμο.



Aν δεις εστω και με το μικρο ΡΧ τετοια καταναλωση, εστω και με ηρεμη οδηγηση, πες το μου γιατι τοσο καιρο δεν το εχω καταφερει ΠΟΤΕ! Καιει περισσοτερο απο το 25αρι μου με πολλα πατηματα (που πατημενος εχω δει και 15λτ/100χλμ), ενω εκεινο πηγαινει ηηηρεμα... :105whistl

Nikos120i
07-11-09, 17:59
μονο μια ενσταση για τον νικο120.οι ζαντες του δεν ειναι ελαφριες.το αντιθετο,οπως ολες οι εργοστασιακες αλλωστε

Οι ζάντες του είναι όπως στο αγωνιστικό, κατασκευασμένες από μείγμα τιτανίου και αλουμινίου.

Nikos120i
07-11-09, 18:00
Aν δεις εστω και με το μικρο ΡΧ τετοια καταναλωση, εστω και με ηρεμη οδηγηση, πες το μου γιατι τοσο καιρο δεν το εχω καταφερει ΠΟΤΕ! Καιει περισσοτερο απο το 25αρι μου με πολλα πατηματα (που πατημενος εχω δει και 15λτ/100χλμ), ενω εκεινο πηγαινει ηηηρεμα... :105whistl

Ακριβώς, όπως έγραψα και στο ποστ μου στη προηγούμενη σελίδα.

Επειδή αλλάξαμε σελίδα, dimzan σου απάντησα εδώ: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=338309&postcount=50 ...στη προηγούμενη σελίδα.

fz21
07-11-09, 18:01
Aν δεις εστω και με το μικρο ΡΧ τετοια καταναλωση, εστω και με ηρεμη οδηγηση, πες το μου γιατι τοσο καιρο δεν το εχω καταφερει ΠΟΤΕ! Καιει περισσοτερο απο το 25αρι μου με πολλα πατηματα (που πατημενος εχω δει και 15λτ/100χλμ), ενω εκεινο πηγαινει ηηηρεμα... :105whistl

οντως καινε υπερβολικα πολυ για τα αλογα τους....και να πηγαιναν τουλαχιστον....

Dimzan
07-11-09, 18:10
την ειδα την απαντηση σου νικο


το ξερω οτι το rx καιει πολυ (υπερβολικα πολυ) αλλα μην ξεχναμε οτι εχουν πεσει και στα 15Κ. Και φανταζομαι το si θα γραφει 15+ στην πολη επισης γι αυτο το ανεφερα. Βεβαια παει αλλου το θεμα χωρις λογο.


Εφαγα το youtube να δω ανοιγμα για να καταλαβω πως ανοιγει αλλα δεν.. Γραφει οντως 8,1 0-100 η ειανι πολυ αισιοδοξο?

Nikos120i
07-11-09, 18:15
την ειδα την απαντηση σου νικο


το ξερω οτι το rx καιει πολυ (υπερβολικα πολυ) αλλα μην ξεχναμε οτι εχουν πεσει και στα 15Κ. Και φανταζομαι το si θα γραφει 15+ στην πολη επισης γι αυτο το ανεφερα. Βεβαια παει αλλου το θεμα χωρις λογο.


Εφαγα το youtube να δω ανοιγμα για να καταλαβω πως ανοιγει αλλα δεν.. Γραφει οντως 8,1 0-100 η ειανι πολυ αισιοδοξο?


Άλλο αυτοκίνητο το RX, είναι πολύ πιο ειδικό και δεν είναι για καθημερινή χρήση όπως είναι το si. Όπως έγραψα, το 15άρι το βλέπω επειδή το σκίζω. Αν ρίξω ρυθμούς θα πέσει στο 13-14 και ίσως χαμηλότερα. Το πάω Ντράφι, Πεντέλη κλπ και έχει "μέσα" κατανάλωση σε στροφάρισμα άνω των 5000 στροφών. ;) ...θέλω να καταλήξω ότι σε σχέση με το RX8 έχει χαμηλότερη κατανάλωση.

Ναι το 8.1 το έχει...κάπου εκεί είναι.

john
07-11-09, 18:24
Οι ζάντες του είναι όπως στο αγωνιστικό, κατασκευασμένες από μείγμα τιτανίου και αλουμινίου.

νικο λυπαμαι που θα σε απογοητευσω.μην ακους παπατζες για κραματα κ μπουρδες.η μπροστα ζαντα 8*18 ειναι 11,23 kg κ η πισω 8,5*18 ειναι 11,30 kg.βαριες για 18αρες.ομως οπως ολες οι εργοστασιακες

Nikos120i
07-11-09, 18:36
νικο λυπαμαι που θα σε απογοητευσω.μην ακους παπατζες για κραματα κ μπουρδες.η μπροστα ζαντα 8*18 ειναι 11,23 kg κ η πισω 8,5*18 ειναι 11,30 kg.βαριες για 18αρες.ομως οπως ολες οι εργοστασιακες

H πίσω ζάντες είναι κατά 600gr ελαφρύτερες από τις υπόλοιπες 18άρες στη 3άρα. Για παράδειγμα η 193, 18άρα του M-Pack ενώ η εμπρός έχει ίδιο βάρος με τη 216 η πίσω είναι 11,93kg.

Από εδώ: http://felgenkatalog.auto-treff.com/?felge=1280 ...η δικιά μου είναι η 216.

john
07-11-09, 18:53
γενικα ολες οι εργοστασιακες ειναι αρκετα βαριες.για να καταλαβεις,ελαφριες ειναι π.χ οι advan οπου ζυγιζουν :8,5*18 =8,5kg και 9,5*18=9,38.μεγαλη διαφορα για μη αναρτωμενη μαζα.τα χριστουγεννα τις παραγγελνω απο αγγλια

john
07-11-09, 18:56
να φανταστεις οτι η bbs ch(πανεμορφη ζαντα)θεωρειται βαρια οταν ζυγιζει 8,5*18=11,1kgr

nik200
07-11-09, 22:56
προς νικ120...

ακουσα κατι για στροφαρισμα....συγνωμη (χωρις να μαι hondakias) αλλα το vti σαν μαμα εχει κοφτη 8400rpm και 9000rpm τα πειραγμενα και ηχο αλλου..δευτερον σιγα το μοτερ που καταφεραν να βγαλουν 173 αλογα απο 2λιτρα....εδω και κατι χρονια ο f20c βγαζει 240hp....να μην μιλησω για τα turbakia...επισης μου βαζεις video με τον tim shrick που ειναι μεγαλος χερας για το τι μπορει να κανει το αμαξι...εγω θελω να δω εσενα τι κανεις με το αυτοκινητο αυτο....και οχι μονο να μιλαμε για αισθηση και για την αυτοκρατορια των αισθησεων με 2λτ μοτερ σε 1380 κιλα καροτσα...ελεος...μη πεφτετε θυματα του marketing....αν θες αισθηση απο ενα αμαξι παρε μια παλια πισωκουνα...γιατι αμαξια με αισθηση πλεον απλα δεν υπαρχουν..αλλα μαζι με την αισθηση να παρεις και ολα τα ελλατωματα...οπως το γεγονος οτι μπορει να σε βγαλει απο τον δρομο πριν το καταλαβεις αν δεν εχεις πειρα...

Nikos120i
08-11-09, 00:40
προς νικ120...

ακουσα κατι για στροφαρισμα....συγνωμη (χωρις να μαι hondakias) αλλα το vti σαν μαμα εχει κοφτη 8400rpm και 9000rpm τα πειραγμενα και ηχο αλλου..δευτερον σιγα το μοτερ που καταφεραν να βγαλουν 173 αλογα απο 2λιτρα....εδω και κατι χρονια ο f20c βγαζει 240hp....να μην μιλησω για τα turbakia...επισης μου βαζεις video με τον tim shrick που ειναι μεγαλος χερας για το τι μπορει να κανει το αμαξι...εγω θελω να δω εσενα τι κανεις με το αυτοκινητο αυτο....και οχι μονο να μιλαμε για αισθηση και για την αυτοκρατορια των αισθησεων με 2λτ μοτερ σε 1380 κιλα καροτσα...ελεος...μη πεφτετε θυματα του marketing....αν θες αισθηση απο ενα αμαξι παρε μια παλια πισωκουνα...γιατι αμαξια με αισθηση πλεον απλα δεν υπαρχουν..αλλα μαζι με την αισθηση να παρεις και ολα τα ελλατωματα...οπως το γεγονος οτι μπορει να σε βγαλει απο τον δρομο πριν το καταλαβεις αν δεν εχεις πειρα...

Ρε παίχτη...σου προσβάλαμε τα "ιερά" Honda? Είπε κανείς για τα 2λτ honda? Το μοτέρ είναι σούπερ...αλλά τα υπόλοιπα (λέμε με ιμιάκαμπτο) μπάζουν από παντού...άστο!

Προφανώς και δε ξέρεις τι μπορώ να κάνω με το αυτοκίνητο και ούτε θα το μάθεις (δυστυχώς για σένα).

Δεν έχω ανάγκη να αποδείξω ούτε σε σένα, ούτε σε κανένα τι μπορώ και τι δε μπορώ να κάνω...συνέχισε το play station σου τώρα...

nik200
08-11-09, 02:20
Ρε παίχτη...σου προσβάλαμε τα "ιερά" Honda? Είπε κανείς για τα 2λτ honda? Το μοτέρ είναι σούπερ...αλλά τα υπόλοιπα (λέμε με ιμιάκαμπτο) μπάζουν από παντού...άστο!

Προφανώς και δε ξέρεις τι μπορώ να κάνω με το αυτοκίνητο και ούτε θα το μάθεις (δυστυχώς για σένα).

Δεν έχω ανάγκη να αποδείξω ούτε σε σένα, ούτε σε κανένα τι μπορώ και τι δε μπορώ να κάνω...συνέχισε το play station σου τώρα...

για μοτερ μιλησα..οσο για το s2k ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα αυτοι που ξερουν να το πανε...και ναι τα vti δεν στριβουν..χρονια τωρα!!

δυστυχως για μενα???...χαχαχαχαχαχ..βαλε να δεις κανα video μου μπας και μαθεις αναποδα...που δεν εχεις ουτε μπλοκε στο αμαξι σου και βγαζεις και γλωσσα..ξερεις κανα σοβαρο αμαξι πισωκινητο χωρις μπλοκε???

Dimzan
08-11-09, 03:14
ρε νικ140 εισαι λιγο ακυρος.

Αυτο γουσταρε το παιδι αυτο πηρε. Για χοντα μιας και ξερω ο ηχος στα πολυστροφα της ειανι αλλου. Η bmw ομως εχει σε ολα τα μοτερ της εκτος των Μ κοφτη στις 6500. Αρα το 7300 κατι ειναι. Μην τα ισσοπεδωνεις ολα. Και ο S14 στροφαρε 8500 και 9000πειραγμενο αλλα μιλαμε για ΤΟΤΕ. Επισης η χοντα ειναι τοπ στα ατμοσφαιρικα οωμς δεν εχει κανενα φτηνο πισωκινητο. Με σημερινα δεδομενα το si μια χαρα στεκεται στον ανταγωνισμο. Βρες αλλο πισωκινητο που να στριβει ετσι.

Ο ενδοιασμος μου οπως ειπα και πριν ειναι οι επιδοσεις. Θελω να δω το 8αρι στην πραξη. Για να ειμαι ειλικρινης μου θυμιζει πολυ πως ανοιγει το δικο μου αλλα οκ.....


Επισης συμφωνω οτι επρεπε να εχει μπλοκε καθως πλασαρεται ωως πολυ σπορ αλλα μιλας εσυ που αντι να φορας καποιο υποτυπωδες μπλοκε (λεγε με δισκατο) απλα εβαλες αργκον στους δορυφορους? Οταν παρκαρεις κανεις αιτηση να μη στρεβλωσουν τα παντα η λογω διαστασης 135-70-13 γλυστραει παντα?


Καθενας εχει την αποψη του για την οδηγηση. Δεν ειναι ολα ντριφταρω με οοοσα και τελος...

Nick_compact
08-11-09, 06:52
προς νικ120...

ακουσα κατι για στροφαρισμα....συγνωμη (χωρις να μαι hondakias) αλλα το vti σαν μαμα εχει κοφτη 8400rpm και 9000rpm τα πειραγμενα και ηχο αλλου..δευτερον σιγα το μοτερ που καταφεραν να βγαλουν 173 αλογα απο 2λιτρα....εδω και κατι χρονια ο f20c βγαζει 240hp....να μην μιλησω για τα turbakia...επισης μου βαζεις video με τον tim shrick που ειναι μεγαλος χερας για το τι μπορει να κανει το αμαξι...εγω θελω να δω εσενα τι κανεις με το αυτοκινητο αυτο....και οχι μονο να μιλαμε για αισθηση και για την αυτοκρατορια των αισθησεων με 2λτ μοτερ σε 1380 κιλα καροτσα...ελεος...μη πεφτετε θυματα του marketing....αν θες αισθηση απο ενα αμαξι παρε μια παλια πισωκουνα...γιατι αμαξια με αισθηση πλεον απλα δεν υπαρχουν..αλλα μαζι με την αισθηση να παρεις και ολα τα ελλατωματα...οπως το γεγονος οτι μπορει να σε βγαλει απο τον δρομο πριν το καταλαβεις αν δεν εχεις πειρα...

Επειδή την 320Si την έχει ένας καλός μου φίλος, μαύρη και από καινούρια, και την έχω οδηγήσει πολλές φορές, ακόμα περισσότερες έχω βρεθεί συνοδηγός, μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι πολύ ωραίο αμάξι σε αίσθηση. Το τιμόνι είναι πάρα πολύ καλό (βοηθάνε και οι 18άρες), το μοτέρ εύστροφο, το αμάξι είναι πολύ όμορφο (παθαίνω όταν βλέπω λευκή Si), αλλά άπλά δεν εντυπωσιάζει σε καμία περίπτωση με τις επιδόσεις του.

Αυτά περί στροφαρίσματος για το μοτέρ Honda, που όλα χαμηλά σέρνονται μέχρι να μπουν στο vtec, καλύτερα να τα αφήσεις. Το μόνο αξιόλογο μοτέρ Honda είναι το Κ20Α, το οποίο έχει πολύ ωραίες καμπύλες ροπής και ιπποδύναμης, και έχει ροπή για να επιταχύνει δυνατά, ακόμα και με 6η και 2000rpm. (από προσωπική εμπειρία το λέω αυτό)

Τολμάς να μιλάς για αίσθηση στα παλιά αυτοκίνητα;; Ποιά αίσθηση; Την αίσθηση του ότι πας με 80 και νομίζεις ότι ειναι 180;;;; Την απίστευτη ακαμψία του σασί;;;; Τα φρένα άγκυρες που έχουν;;; Ή το γαμάτο τους τιμόνι;;;; (αυτό κι αν είναι για γέλια, το έχεις γράψει σε άλλο thread, ότι την αίσθηση που έχουν τα παλιά στο τιμόνι, δεν την έχει κανένα καινούριο) Αν εσύ είσαι νεκρόφιλος, με γεια σου με χαρά σου. Δεν σημαίνει ότι θα γίνουν όλοι όμως!

nik200
08-11-09, 11:37
ρε νικ140 εισαι λιγο ακυρος.

Αυτο γουσταρε το παιδι αυτο πηρε. Για χοντα μιας και ξερω ο ηχος στα πολυστροφα της ειανι αλλου. Η bmw ομως εχει σε ολα τα μοτερ της εκτος των Μ κοφτη στις 6500. Αρα το 7300 κατι ειναι. Μην τα ισσοπεδωνεις ολα. Και ο S14 στροφαρε 8500 και 9000πειραγμενο αλλα μιλαμε για ΤΟΤΕ. Επισης η χοντα ειναι τοπ στα ατμοσφαιρικα οωμς δεν εχει κανενα φτηνο πισωκινητο. Με σημερινα δεδομενα το si μια χαρα στεκεται στον ανταγωνισμο. Βρες αλλο πισωκινητο που να στριβει ετσι.

Ο ενδοιασμος μου οπως ειπα και πριν ειναι οι επιδοσεις. Θελω να δω το 8αρι στην πραξη. Για να ειμαι ειλικρινης μου θυμιζει πολυ πως ανοιγει το δικο μου αλλα οκ.....


Επισης συμφωνω οτι επρεπε να εχει μπλοκε καθως πλασαρεται ωως πολυ σπορ αλλα μιλας εσυ που αντι να φορας καποιο υποτυπωδες μπλοκε (λεγε με δισκατο) απλα εβαλες αργκον στους δορυφορους? Οταν παρκαρεις κανεις αιτηση να μη στρεβλωσουν τα παντα η λογω διαστασης 135-70-13 γλυστραει παντα?


Καθενας εχει την αποψη του για την οδηγηση. Δεν ειναι ολα ντριφταρω με οοοσα και τελος...

φιλε dimzan...δεν ειμαι αριθμολαγνος ουτε καν καποιος κολλημενος...πιστευω το χεις καταλαβει απο τα μεχρι τωρα λεγομενα μου...αλλα απο την αλλη δεν δεχομαι την κοροιδια..απο τις εταιριες...δηλαδη το csl τι να πει για αισθηση??το μ3 το ιδιο??το s2000?το ρχ8?αυτο που λεω ειναι οτι το si αδικειται απο το μοτερ του!!και για μενα προσωπικα πισωκουνα χωρις αλογα δεν εχει καν νοημα..

επισης θα ηθελα πολυ να εχω μπλοκε στο καντετ..αλλα κανει 800 ευρω ακομα και σημερα...οποτε δεν αξιζει..επισης πιστεψε με το κολλημενο ειναι 10 φορες χειροτερο και πιο αποτομο απο ολα τα μπλοκε σχεδον..και το καιω αυτο το 1.2λτ διαφορικο εδω και καποια χρονια και δεν σπαει...ενα ημιαξονιο εχω κοψει μια φορα μονο!!αα και τα λαστιχα μου ειναι 185/60/13 τα δρομισια..ουτως ωστε να μην χρειαστει να σπασω το διαφορικο σε καποια παντα...σιγα σιγα θα μπει και το 2λτ..διαφορικο..και το παρκαρισμα πλεον το χω συνηθισει..γιατι να στρεβλωσουν ολα??απλα ακουγεται, τιποτε αλλο

φυσικα και καθενας εχει την αποψη του..σεβαστοτατη...και φυσικα δεν ειναι driftaro...και τελος...αλλα δεν δεχομαι ενα αμαξι που δεν εχει μπλοκε να μου λενε οτι στριβει...ας βαλει ενα μπλοκε και να δοκιμασει να κανει τα ιδια....παντα φιλικα το λεω..εκει ο φιλος νικ120 θα ευχαριστηθει οδηγηση...και θα ιδρωσει παραλληλα..ολα μες στο παιχνιδι ειναι..

nik200
08-11-09, 11:58
Επειδή την 320Si την έχει ένας καλός μου φίλος, μαύρη και από καινούρια, και την έχω οδηγήσει πολλές φορές, ακόμα περισσότερες έχω βρεθεί συνοδηγός, μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι πολύ ωραίο αμάξι σε αίσθηση. Το τιμόνι είναι πάρα πολύ καλό (βοηθάνε και οι 18άρες), το μοτέρ εύστροφο, το αμάξι είναι πολύ όμορφο (παθαίνω όταν βλέπω λευκή Si), αλλά άπλά δεν εντυπωσιάζει σε καμία περίπτωση με τις επιδόσεις του.

Αυτά περί στροφαρίσματος για το μοτέρ Honda, που όλα χαμηλά σέρνονται μέχρι να μπουν στο vtec, καλύτερα να τα αφήσεις. Το μόνο αξιόλογο μοτέρ Honda είναι το Κ20Α, το οποίο έχει πολύ ωραίες καμπύλες ροπής και ιπποδύναμης, και έχει ροπή για να επιταχύνει δυνατά, ακόμα και με 6η και 2000rpm. (από προσωπική εμπειρία το λέω αυτό)

Τολμάς να μιλάς για αίσθηση στα παλιά αυτοκίνητα;; Ποιά αίσθηση; Την αίσθηση του ότι πας με 80 και νομίζεις ότι ειναι 180;;;; Την απίστευτη ακαμψία του σασί;;;; Τα φρένα άγκυρες που έχουν;;; Ή το γαμάτο τους τιμόνι;;;; (αυτό κι αν είναι για γέλια, το έχεις γράψει σε άλλο thread, ότι την αίσθηση που έχουν τα παλιά στο τιμόνι, δεν την έχει κανένα καινούριο) Αν εσύ είσαι νεκρόφιλος, με γεια σου με χαρά σου. Δεν σημαίνει ότι θα γίνουν όλοι όμως!

εσυ καταρχας εχεις προσθιοκινητο...αρα οτι και πισωκουνα να οδηγησεις θα σου φανει να χει καλη αισθηση....σε σχεση με τα αχρωμα προσθιοκινητα!!

για τα honda συμφωνα οτι ο κ20α ειναι με διαφορα ο καλυτερος..και βελτιωτικα...

ουτε ακαμψια εχουν, ουτε καλυπτουν τα χιλιομετρα..(και γιαυτο εχει σκοτωθει ενα καρο κοσμος με τα καινουργια), ουτε καν φρενα....αλλα δεν εχουν ουτε σινεμπλοκ..και γιαυτο επιμενω οτι εχουν καλυτερη αισθηση..εχεις οδηγησει φιλε αμαξι φτιαγμενο παλιο χωρις σινεμπλοκ???ειλικρινα σου μιλαω θα ηθελα να σου δωσω μια βολτα το καντετ να καταλαβεις..για τι ακριβως μιλαω...δεν εχω κατι να χωρισω μαζι σου...

στα φορουμ..δεν μπαινουμε για να κανουμε το κομματι μας..η να το παιξουμε οδηγοι,δεν θελω να παρεξηγηθω και με τα video που εχω βαλει...απλα επειδη ολοι γουσταρουμε πισω κινηση,νομιζεις οτι δεν με ξερουν οσοι ασχολουνται με drift-φιλοι μου ειναι κιολας,επισης μπαινουμε για να ακουσουμε και αλλους, οπως λεγαμε για το τιμονι του μινι..οπου ψαχνω να βρω ενα και να το οδηγησω....μονο ετσι προχωραμε, με το να ρωταμε και να μαθαινουμε καθε φορα...αυτος ειναι ο σκοπος...και οχι η αντιπαραθεση...

παντα φιλικα νικος

manosm3
08-11-09, 12:15
Μ' αρεσει παντως που μετα το fast & furious ξεχασαν ολοι τη λεξη "παντηλικια" και χρησιμοποιουν την "drift" :banhim:

Dimzan
08-11-09, 12:50
φιλε dimzan...δεν ειμαι αριθμολαγνος ουτε καν καποιος κολλημενος...πιστευω το χεις καταλαβει απο τα μεχρι τωρα λεγομενα μου...αλλα απο την αλλη δεν δεχομαι την κοροιδια..απο τις εταιριες...δηλαδη το csl τι να πει για αισθηση??το μ3 το ιδιο??το s2000?το ρχ8?αυτο που λεω ειναι οτι το si αδικειται απο το μοτερ του!!και για μενα προσωπικα πισωκουνα χωρις αλογα δεν εχει καν νοημα..

επισης θα ηθελα πολυ να εχω μπλοκε στο καντετ..αλλα κανει 800 ευρω ακομα και σημερα...οποτε δεν αξιζει..επισης πιστεψε με το κολλημενο ειναι 10 φορες χειροτερο και πιο αποτομο απο ολα τα μπλοκε σχεδον..και το καιω αυτο το 1.2λτ διαφορικο εδω και καποια χρονια και δεν σπαει...ενα ημιαξονιο εχω κοψει μια φορα μονο!!αα και τα λαστιχα μου ειναι 185/60/13 τα δρομισια..ουτως ωστε να μην χρειαστει να σπασω το διαφορικο σε καποια παντα...σιγα σιγα θα μπει και το 2λτ..διαφορικο..και το παρκαρισμα πλεον το χω συνηθισει..γιατι να στρεβλωσουν ολα??απλα ακουγεται, τιποτε αλλο

φυσικα και καθενας εχει την αποψη του..σεβαστοτατη...και φυσικα δεν ειναι driftaro...και τελος...αλλα δεν δεχομαι ενα αμαξι που δεν εχει μπλοκε να μου λενε οτι στριβει...ας βαλει ενα μπλοκε και να δοκιμασει να κανει τα ιδια....παντα φιλικα το λεω..εκει ο φιλος νικ120 θα ευχαριστηθει οδηγηση...και θα ιδρωσει παραλληλα..ολα μες στο παιχνιδι ειναι..


Κοιτα για να ληξει το θεμα γτι το τραβαμε χωρις λογο, απλα πιστευω πως εχεις κολλημα με το αμαξι σου.

Εφτιαξες ενα παλιο καντετ με λιγα χρηματα και ντριφταρεις χωρις να σου κοστιζει. Το δεχομαι, μαγκια σου και καμαρι σου, διοτι πολλοι το προσπαθησαν αλλα δεν.

Δεν μπορω ομως να βρω ομως ποιος ειναι ο σοβαρος λογος που κραζεις το si? Οκ κι εγω ειπα για rx8 στην αρχη με δεδομενο οτι μιλαμε για παραπλησιο στυλ ομως εχουν οντως τρελες διαφορες.

Πες μου λοιπον εν ετει 2006 που βγηκε τι επιλογες ειχες σε πισωκινητο καλοστημενο με αιγλη πολυτελειας. Φανταζομαι δε θα βρεις κανενα. Ποσο μαλλον τωρα που σαν μεταχειρισμενο ειναι πολυ πιο φτηνο. Και μη μου πεις τι να την κανω την πολυτελεια παιρνω Evo9 και τους μαμαω ολους.

Σκεψου οτι ο καθενας αγοραζει με τα δικα του κριτηρια. Εσενα ηταν φτηνο ντριφτ. Το νικ120 ηταν πολυτελες σπορ πισωκινητο. Εμενα ας πουμε ειναι σπορ αξιοπιστο.

Για s2000 μιας και το φερες στην κουβεντα εχει τρομερη ακαμψια για καμπριο, μηχανη που ειανι σαν 2λτ μεχρι τις 6000 και σαν 3λτ ως τις 9. Ομως ειναι απολυτο αμαξι. Και με 0.88g μεγιστη συνεχομενη πλαγια επιταχυνση δεν πας πουθενα. Γιατι τοσο βγαζει το μαμα σεταπ. Και μιας και αναφερθηκε τα vtec δεν ειναι ψοφια χαμηλα. Εμενα μια χαρα παει με 3η και 30 στην ανηφορα. Κατι 318is τι να πουνε δηλαδη για τα χαμηλα?

Επισης το να ντριφταρεις αμαξι με 100% μπλοκε δεν ειναι δα και επιτυχια... Η προσφυση σπαει πολυ ευκολα (και προβλεψιμα) και το μονο που μενει να συνηθισεις ειναι την επαναφορα και που θα αφησεις το γκαζι. Μην θεοποιουμε το 100%.

Η δυσκολια δεν ειναι να πλαγιολισθησεις ενα αμαξι χωρις κρατηματα αλλα ενα αμαξι με κρατηματα. Και μπλοκε δηλαδη να βαλεις στην si δεν θα ντριφταρει οπως το καντετ. Γιατι εχει πολυ καλα κρατηματα κι οταν θα ξεκολαει θα θελει πολυ γρηγορες αντιδρασεις.

Nikos120i
08-11-09, 13:24
για μοτερ μιλησα..οσο για το s2k ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα αυτοι που ξερουν να το πανε...και ναι τα vti δεν στριβουν..χρονια τωρα!!

δυστυχως για μενα???...χαχαχαχαχαχ..βαλε να δεις κανα video μου μπας και μαθεις αναποδα...που δεν εχεις ουτε μπλοκε στο αμαξι σου και βγαζεις και γλωσσα..ξερεις κανα σοβαρο αμαξι πισωκινητο χωρις μπλοκε???

Με προκαλείς και θα τα ακούσεις τώρα. ;)

To μπλοκέ θα μπει και δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά θα στο πω μόνο και μόνο επειδή βγάζεις χολή...κοστίζει όσο το Kadett σου! Άσε μας ρε παίχτη τώρα που θα μας μάθεις και drift που πήρες ένα χρέπι πισωκίνητο με 100% εμπλοκή και έγινες από Schumacher μέχρι Ken Block. Δε με ξέρεις κι από χτες να δεις πως πάω Ε60 Μ5 στα Μέγαρα...

Το si δεν έχει στήσιμο Opel για να γυρνάει με το γκάζι...έχει ΚΡΑΤΗΜΑΤΑ, μια έννοια που είναι άγνωστη προφανώς σε σένα. Έχει ΑΙΣΘΗΣΗ και ΣΤΙΒΑΡΟΤΗΤΑ, επίσης άγνωστες έννοιες όταν εσύ με 180 (δε ξέρω αν πάει μάλιστα τόσο) νιώθεις ότι θα φύγουν οι πόρτες και στο si (και οποιοδήποτε BMW) νιώθεις ότι πας με 100. Έχει ΦΡΕΝΑΡΕΣ (300mm εμπρός και πίσω), δηλαδή όσο οι ζάντες σου ΜΕ τα λάστιχα...άρα :GrowUp:

Άρα δε μιλάμε για driftάμαξω και αγαπητέ μάθε ότι η γρήγορη οδήγηση και η οδήγηση με γραμμές δε γίνεται με drift. Το drift είναι fun απλώς και να γίνεται με μπλοκέ και σε κοιτάνε 5-10 κάγκουρες να φέρνεις σβούρες...ουαο! Φοβερό ε?! Όμως δε χρειάζεσαι μπλοκέ για να παίξεις με το πίσω μέρος και να ζυγίσεις το αυτοκίνητο στην έξοδο της στροφής...δε χρειάζεσαι μπλοκέ για να τραβήξεις ένα παντηλίκι με σβηστά τα ηλεκτρονικά! Το χρειάζεσαι για μια πιο απόλυτη συμπεριφορά και καλύτερα και πιο προβλέψιμα κρατήματα στη πίστα και το μπλοκέ που θα βάλω θα είναι 0-75%, όχι 100% γιατί είναι σκότωμα στη πόλη.

Το RX8? Ποιο RX8? Αυτό που έχει χειρότερη ροπή από 1600άρι στις 4-5Κ (φυσιολογική οδήγηση δηλαδή) και καίει όσο ένα 4λτ Χ5? :bowdown:

Νομίζω δεν έγραψα ότι έχω supercar, αντιθέτως με σένα που βάζεις εμπρός το κόστος του αυτοκίνητου σου (περίπου ~2000 ευρώ να έχει αξία τώρα?)...ε τόσο φθηνό BMW αυτή τη στιγμή δε νομίζω να βρεις. :twak:

Να το χαίρεσαι λοιπόν το super-drift-car σου και άσε μας εμάς στις λάθος (οικονομικές όπως λες) επιλογές μας...συνέχισε τώρα το Gran Turismo...

giannis 116
08-11-09, 13:39
...

To μπλοκέ θα μπει ...

Για λεγε λεπτομερειες Νικο! Από πού; Πόσο; Πότε;!

ΥΓ (Για πολλα που βλεπω και γραφονται..) Ρε παιδες δεν αφηνετε λεω εγω τη φαγομάρα. Εχετε γαμω τ αμαξια ο καθενας για τη χρηση του, το καθενα ξεχωριστο, χαρειτε τα και μη τρωγεστε plz! Εγω προσωπικα χαιρομαι τους 2 Νικους που εχουν αυτο ακριβως τ αμαξι που θελουν και γουσταρουν, το καθενα βεβαια με διαφορετικο προσανατολισμο και χρηση...

Nikos120i
08-11-09, 14:22
Mods...μεταφέρετε pls αυτό το τόπικ στα "Γενικά" της 3άρας. Δεν είναι εδώ η θέση του νομίζω.

Γιάννη περιμένω τιμές από Αγγλία. Quaife θα βάλω, αλλά περιμένω τιμές. Μόλις έχω νέα θα σου πω. Εκ πρώτης όψεως κάνει 1.150 λίρες...αλλά περιμένω καλύτερη τιμή.

joseph
08-11-09, 16:28
Μ' αρεσει παντως που μετα το fast & furious ξεχασαν ολοι τη λεξη "παντηλικια" και χρησιμοποιουν την "drift" :banhim:

+11111 Εμενα παιδια παντως στο χωριο μου ελεγαν "κωλιες" χεχε τι να κανουμε ετσι ειναι εξελιξη!!
Σοβαρα τωρα δεν υπαρχει λογος για τζαμπα αντιπαραθεσεις το si μια χαρα αμαξι ειναι, και μοναδικο κιολας!
Οπως και του φιλου το καντετ, αφου κανει το γουστο του ειναι οκ! δεν μετραει παντα το απολυτο γκαζι, αλλα η γενικοτερη αισθηση που δινει στον καθενα το αμαξι που οδηγα!
Και εμενα ο γαμπρος μου οκταβια RS εχει 240ps μια χαρα γκαζια εχει, πολυ γρηγορο, αλλα θα προτιμουσα το si η ενα 320 e90.:calm:

xristaras
08-11-09, 16:48
νίκο καλοριζικο και καλες βολτες, και εγω νομιζω οτι το αμαξι είναι φοβερο και διαφερει απο πολλά άλλα, το σκεφτομαι και εγω για αγορα αλλα ακομη ειναι ακριβο ε?βρηκα ενα και θελω να το δω μου επαν 25,000 €

Nikos120i
08-11-09, 17:11
νίκο καλοριζικο και καλες βολτες, και εγω νομιζω οτι το αμαξι είναι φοβερο και διαφερει απο πολλά άλλα, το σκεφτομαι και εγω για αγορα αλλα ακομη ειναι ακριβο ε?βρηκα ενα και θελω να το δω μου επαν 25,000 €

Γύρω στα 29-30 παίζουν. Εγώ το πήρα 28 από 29 και έχει πολύ καλό εξοπλισμό (δες το γκαράζ μου) και το πήρα με πολύ λίγα χλμ...13.000.

Δε νομίζω να πέσει πολύ παραπάνω πάντως επειδή είναι συλλεκτικό.

manosm3
08-11-09, 17:29
Γύρω στα 29-30 παίζουν. Εγώ το πήρα 28 από 29 και έχει πολύ καλό εξοπλισμό (δες το γκαράζ μου) και το πήρα με πολύ λίγα χλμ...13.000.

Δε νομίζω να πέσει πολύ παραπάνω πάντως επειδή είναι συλλεκτικό.

Nομιζω οτι τη δικη σου παραλιγο να την παρει ο action man 22 χιλιαρικα απο τον ιδιωτη

Nikos120i
08-11-09, 21:51
Nομιζω οτι τη δικη σου παραλιγο να την παρει ο action man 22 χιλιαρικα απο τον ιδιωτη

Σοβαρά? Που το ξέρεις?

nik200
09-11-09, 01:29
Με προκαλείς και θα τα ακούσεις τώρα. ;)

To μπλοκέ θα μπει και δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά θα στο πω μόνο και μόνο επειδή βγάζεις χολή...κοστίζει όσο το Kadett σου! Άσε μας ρε παίχτη τώρα που θα μας μάθεις και drift που πήρες ένα χρέπι πισωκίνητο με 100% εμπλοκή και έγινες από Schumacher μέχρι Ken Block. Δε με ξέρεις κι από χτες να δεις πως πάω Ε60 Μ5 στα Μέγαρα...

Το si δεν έχει στήσιμο Opel για να γυρνάει με το γκάζι...έχει ΚΡΑΤΗΜΑΤΑ, μια έννοια που είναι άγνωστη προφανώς σε σένα. Έχει ΑΙΣΘΗΣΗ και ΣΤΙΒΑΡΟΤΗΤΑ, επίσης άγνωστες έννοιες όταν εσύ με 180 (δε ξέρω αν πάει μάλιστα τόσο) νιώθεις ότι θα φύγουν οι πόρτες και στο si (και οποιοδήποτε BMW) νιώθεις ότι πας με 100. Έχει ΦΡΕΝΑΡΕΣ (300mm εμπρός και πίσω), δηλαδή όσο οι ζάντες σου ΜΕ τα λάστιχα...άρα :GrowUp:

Άρα δε μιλάμε για driftάμαξω και αγαπητέ μάθε ότι η γρήγορη οδήγηση και η οδήγηση με γραμμές δε γίνεται με drift. Το drift είναι fun απλώς και να γίνεται με μπλοκέ και σε κοιτάνε 5-10 κάγκουρες να φέρνεις σβούρες...ουαο! Φοβερό ε?! Όμως δε χρειάζεσαι μπλοκέ για να παίξεις με το πίσω μέρος και να ζυγίσεις το αυτοκίνητο στην έξοδο της στροφής...δε χρειάζεσαι μπλοκέ για να τραβήξεις ένα παντηλίκι με σβηστά τα ηλεκτρονικά! Το χρειάζεσαι για μια πιο απόλυτη συμπεριφορά και καλύτερα και πιο προβλέψιμα κρατήματα στη πίστα και το μπλοκέ που θα βάλω θα είναι 0-75%, όχι 100% γιατί είναι σκότωμα στη πόλη.

Το RX8? Ποιο RX8? Αυτό που έχει χειρότερη ροπή από 1600άρι στις 4-5Κ (φυσιολογική οδήγηση δηλαδή) και καίει όσο ένα 4λτ Χ5? :bowdown:

Νομίζω δεν έγραψα ότι έχω supercar, αντιθέτως με σένα που βάζεις εμπρός το κόστος του αυτοκίνητου σου (περίπου ~2000 ευρώ να έχει αξία τώρα?)...ε τόσο φθηνό BMW αυτή τη στιγμή δε νομίζω να βρεις. :twak:

Να το χαίρεσαι λοιπόν το super-drift-car σου και άσε μας εμάς στις λάθος (οικονομικές όπως λες) επιλογές μας...συνέχισε τώρα το Gran Turismo...

εγω φιλε μου, μια και εθεσες οικονομικοτεχνικα κριτηρια..εχω με τα ιδια λεφτα που εδωσες εσυ 2 αμαξια..αν θελω κρατηματα..παιρνω το audi οπου το καημενο, σε ταξιδι παντα, καμια bmw δεν εχει σταθει διπλα του περα απο μ3..ποσο μαλλον κατι διλιτρα που τρωνε τοοοοο ξυλο...σε ευθειες και στροφες...δεν θα ξεχασω το ξυλο που εφαγε ενα 120 ενος φιλου οταν πηγε να με μετρησει σε φαναρι..και οπου πραγματι οδηγησα μετα και ηταν πολυ καλο αυτοκινητο αλλα σαν μοτερ τιποτα μπροστα στον 1.8Τ......στο μονο που δεν ειναι καλο το audi ειναι σε ορεινη διαδρομη...πουθενα αλλου....
απο την αλλη αν θελω να νιωσω αδρεναλινη παω στην πιστα η στα βουνα και εκει ριχνω ξυλο σε πολλα δηθεν γρηγορα..οπως κατι boxster,rx8..και τα λοιπα φιρματα αμαξια...γιατι εσυ νομιζεις οτι ενα στημενο γυμνο αμαξι εχει καμια σχεση με το πολιτικο σου αμαξι...οπου θα λυπηθεις να καψεις μπας και περασεις το σαραβαλακι μου...δεν πειραζει μεινε με τιν λεζαντα..εγω κυναγαω την ουσια....κατι στο οποιο εσυ απεχεις ακομα πολυ...και η ουσια ειναι να μαθεις να οδηγας...κατι το οποιο το αμαξι που επελεξες ποτε δεν θα σε μαθει...οσο για κατι μ5 αυτα τα driftara με 3ες..ευκολα γιατι τα κανουν μονα τους...
α και εφοσον εισαι καλος οδηγος οπως λες...ελα να μας δειξεις και μας τους καγκουρες πως να πηγαινουμε με το πλαι....εφοσον η οδηγηση ειναι μονο γραμμες...δεν θα χεις προβλημα και με τις γωνιες...

Driver M
09-11-09, 02:27
Γύρω στα 29-30 παίζουν. Εγώ το πήρα 28 από 29 και έχει πολύ καλό εξοπλισμό (δες το γκαράζ μου) και το πήρα με πολύ λίγα χλμ...13.000.

Δε νομίζω να πέσει πολύ παραπάνω πάντως επειδή είναι συλλεκτικό.

H τιμή σίγουρα θα πέσει. Άλλωστε και τώρα η διαφορά με ένα απλό 320 ίδιας χρονολογίας είναι γύρω στα 3-4 χιλιάρικα (ενώ όταν ήταν καινούρια είχε γύρω στις 6.000 διαφορά με την απλή αφού έκανε 41.000 ενώ η απλή ξεκινούσε από 35.000) και τόση θα παραμείνει και στο μέλλον, ίσως και να φθίνει. Αν κάποτε η 320 κάνει 5 χιλιάρικα, η si θα κάνει 7 πάνω κάτω. Δυστυχώς η απαξίωση είναι μεγάλη για όλα τα αυτοκίνητα και η si παρότι πράγματι είναι συλλεκτική, δεν έχει πολλά πράγματα που θα την κάνουν να διατηρήσει αισθητά υψηλότερη αξία από την απλή. Και όλα αυτά αν δεν εμφανιστούν προβλήματα αξιοπιστίας, γιατί στο εξωτερικό έχουν ακουστεί σοβαρές βλάβες σε κάποια μοντέλα μετά τα 50.000 χλμ. (δεν θυμάμαι τί ακριβώς πρόβλημα εμφανιζόταν, αλλά αν δεν αλλαζόταν με ένα κόστος γύρω στα 1500 ευρώ, υπήρχε κίνδυνος για τη ζωή του κινητήρα!).Όσο και να κοστίζει πάντως, η si είναι ένα σπουδαίο αυτοκίνητο (τηρουμένων των αναλογιών) που θυμίζει σε πολλά τις παλιές καθαρόαιμες μπέμπες...


Όσον αφορά το 1.8 Α3 του από πάνω που μόνο Μ3 το κοντράρουν στα ταξίδια τι να πω...απλά ασχολίαστο !

manosm3
09-11-09, 03:25
Σοβαρά? Που το ξέρεις?

Μου το ειχε πει πριν λιγο καιρο που το σκεφτοταν

eNeRGy
09-11-09, 07:31
...οσο για κατι μ5 αυτα τα driftara με 3ες..ευκολα γιατι τα κανουν μονα τους...

Με Μ5 εκανες παντηλικια με 3ες...??? Εκτος απο το E60 τα υπολοιπα πολυ χλωμαδουρα...
Μηπως πολλα απο αυτα που γραφεις τα φανταζεσαι...? Ωραιο το καντετ που εχεις φτιαξει, δε λεω και respect για τις ικανοτητες σου... αλλα το παραπανω δεν γινεται... με 2ες ναι...

Action Man
09-11-09, 07:37
..αν θελω κρατηματα..παιρνω το audi οπου ...

....τα κάνει όλα μόνο του ε?...Δεν βαριέσαι να το οδηγείς?

Nikos120i
09-11-09, 08:27
εγω φιλε μου, μια και εθεσες οικονομικοτεχνικα κριτηρια..εχω με τα ιδια λεφτα που εδωσες εσυ 2 αμαξια..αν θελω κρατηματα..παιρνω το audi οπου το καημενο, σε ταξιδι παντα, καμια bmw δεν εχει σταθει διπλα του περα απο μ3

Μια χαρά σε βρίσκω...καταλαβαίνεις όμως ότι ψάχνουμε διαφορετικά πράγματα.

Τα υπόλοιπα αμάξια το ήξεραν ότι ανοίγατε? Δηλαδή θέλεις να μου πεις τώρα (και το πιστεύεις κιόλας) ότι στο Α3 1.8Τ σου στάθηκε μόνο η Μ3? 2λτ, 3λτ κλπ τον ήπι@ν?

..ποσο μαλλον κατι διλιτρα που τρωνε τοοοοο ξυλο...σε ευθειες και στροφες...δεν θα ξεχασω το ξυλο που εφαγε ενα 120 ενος φιλου οταν πηγε να με μετρησει σε φαναρι..και οπου πραγματι οδηγησα μετα και ηταν πολυ καλο αυτοκινητο αλλα σαν μοτερ τιποτα μπροστα στον 1.8Τ......

Ε βέβαια...ποιον 1.8Τ? Τον προηγούμενο ή τον τωρινό?

στο μονο που δεν ειναι καλο το audi ειναι σε ορεινη διαδρομη...πουθενα αλλου...

Ε εντάξει...υπερβάλλεις τώρα...όχι και στο ΜΟΝΟ...

απο την αλλη αν θελω να νιωσω αδρεναλινη παω στην πιστα η στα βουνα και εκει ριχνω ξυλο σε πολλα δηθεν γρηγορα..οπως κατι boxster,rx8..και τα λοιπα φιρματα αμαξια...γιατι εσυ νομιζεις οτι ενα στημενο γυμνο αμαξι εχει καμια σχεση με το πολιτικο σου αμαξι...οπου θα λυπηθεις να καψεις μπας και περασεις το σαραβαλακι μου...δεν πειραζει μεινε με τιν λεζαντα..εγω κυναγαω την ουσια....κατι στο οποιο εσυ απεχεις ακομα πολυ...και η ουσια ειναι να μαθεις να οδηγας...κατι το οποιο το αμαξι που επελεξες ποτε δεν θα σε μαθει...οσο για κατι μ5 αυτα τα driftara με 3ες..ευκολα γιατι τα κανουν μονα τους...
α και εφοσον εισαι καλος οδηγος οπως λες...ελα να μας δειξεις και μας τους καγκουρες πως να πηγαινουμε με το πλαι....εφοσον η οδηγηση ειναι μονο γραμμες...δεν θα χεις προβλημα και με τις γωνιες...

OK...τώρα το κατάλαβα...για το PS3 μιλάς...δεν έχω χρόνο να σου μάθω να driftάρεις με PS3.

Ωραία λοιπόν...ασε εμάς λοιπόν τώρα στη λάθος επιλογή μου/μας και συνέχισε τα drift με το Kadett σου.

H τιμή σίγουρα θα πέσει. Άλλωστε και τώρα η διαφορά με ένα απλό 320 ίδιας χρονολογίας είναι γύρω στα 3-4 χιλιάρικα (ενώ όταν ήταν καινούρια είχε γύρω στις 6.000 διαφορά με την απλή αφού έκανε 41.000 ενώ η απλή ξεκινούσε από 35.000) και τόση θα παραμείνει και στο μέλλον, ίσως και να φθίνει. Αν κάποτε η 320 κάνει 5 χιλιάρικα, η si θα κάνει 7 πάνω κάτω. Δυστυχώς η απαξίωση είναι μεγάλη για όλα τα αυτοκίνητα και η si παρότι πράγματι είναι συλλεκτική, δεν έχει πολλά πράγματα που θα την κάνουν να διατηρήσει αισθητά υψηλότερη αξία από την απλή.

Ναι θα πέσει...λογικά στον επόμενο χρόνο γύρω στα 25Κ θα πάει.

xristaras
09-11-09, 08:57
τώρα με ανησυχησες ότι στα 50,000 χλμ βγάζει πρόβλημα, ποιος το λεεςι αυτό? υπάρχει επiσημη ανάκληση μοντέλων απο την BMW HELLAS μέχρι τωρα? Αλιιώς δεν θα το παρω να κοιταξω για το απλό 320ι

Nikos120i
09-11-09, 09:24
τώρα με ανησυχησες ότι στα 50,000 χλμ βγάζει πρόβλημα, ποιος το λεεςι αυτό? υπάρχει επiσημη ανάκληση μοντέλων απο την BMW HELLAS μέχρι τωρα? Αλιιώς δεν θα το παρω να κοιταξω για το απλό 320ι

Πάντως στο net που έψαξα δε βρήκα κάτι..ούτε για κάποιο πρόβλημα ούτε για κάποια ανάκληση. Ίσα-ίσα...επειδή ΔΕΝ έχουν Valvetronic και πολλά ηλεκτρονικά (ούτε ηλεκτρικό γκάζι δεν έχει) είναι πολύ αξιόπιστο...φτάνει να το προσέχεις. Λαδάκια κάθε 10.000κμ, τα service του προσεχτικά κλπ.

@Driver M...το έχεις βρει κάπου συγκεκριμένα? Έχεις λινκ?

peter79
09-11-09, 09:29
Ξέρω οτι αυτή τη στιγμή έχει ο Σπανός ένα Si 2006 μαύρο...

Nikos120i
09-11-09, 09:34
Ξέρω οτι αυτή τη στιγμή έχει ο Σπανός ένα Si 2006 μαύρο...

Σωστό.

Όποιος το θέλει πρέπει να βιαστεί γιατί όπως έμαθα "φεύγουν" γρήγορα. Εγώ παραλίγο να το χάσω για 6 ώρες!

bimmer-corfu
09-11-09, 09:40
εγω φιλε μου, μια και εθεσες οικονομικοτεχνικα κριτηρια..εχω με τα ιδια λεφτα που εδωσες εσυ 2 αμαξια..αν θελω κρατηματα..παιρνω το audi οπου το καημενο, σε ταξιδι παντα, καμια bmw δεν εχει σταθει διπλα του περα απο μ3..ποσο μαλλον κατι διλιτρα που τρωνε τοοοοο ξυλο...σε ευθειες και στροφες...δεν θα ξεχασω το ξυλο που εφαγε ενα 120 ενος φιλου οταν πηγε να με μετρησει σε φαναρι..και οπου πραγματι οδηγησα μετα και ηταν πολυ καλο αυτοκινητο αλλα σαν μοτερ τιποτα μπροστα στον 1.8Τ......στο μονο που δεν ειναι καλο το audi ειναι σε ορεινη διαδρομη...πουθενα αλλου....
απο την αλλη αν θελω να νιωσω αδρεναλινη παω στην πιστα η στα βουνα και εκει ριχνω ξυλο σε πολλα δηθεν γρηγορα..οπως κατι boxster,rx8..και τα λοιπα φιρματα αμαξια...γιατι εσυ νομιζεις οτι ενα στημενο γυμνο αμαξι εχει καμια σχεση με το πολιτικο σου αμαξι...οπου θα λυπηθεις να καψεις μπας και περασεις το σαραβαλακι μου...δεν πειραζει μεινε με τιν λεζαντα..εγω κυναγαω την ουσια....κατι στο οποιο εσυ απεχεις ακομα πολυ...και η ουσια ειναι να μαθεις να οδηγας...κατι το οποιο το αμαξι που επελεξες ποτε δεν θα σε μαθει...οσο για κατι μ5 αυτα τα driftara με 3ες..ευκολα γιατι τα κανουν μονα τους...
α και εφοσον εισαι καλος οδηγος οπως λες...ελα να μας δειξεις και μας τους καγκουρες πως να πηγαινουμε με το πλαι....εφοσον η οδηγηση ειναι μονο γραμμες...δεν θα χεις προβλημα και με τις γωνιες...
φίλε ηρέμησε. είσαι λίγο υπερβολικός και είσαι και σε BMW φορουμ. φιλικά πάντα γιατί βλέπω τα βιντεάκια και σας έχω δώσει συγχαρητήρια

Nikos120i
09-11-09, 10:03
Βρήκα δυναμομέτρηση από άλλο φόρουμ...έβγαλαν 178ΗΡ και 21ΝΜ ροπή.

montoya
09-11-09, 10:47
τώρα με ανησυχησες ότι στα 50,000 χλμ βγάζει πρόβλημα, ποιος το λεεςι αυτό? υπάρχει επiσημη ανάκληση μοντέλων απο την BMW HELLAS μέχρι τωρα? Αλιιώς δεν θα το παρω να κοιταξω για το απλό 320ι
Για μένα το si είναι ο "ανεκπλήρωτος έρωτας". Το λάτρεψα αλλά τελικά δεν το πείρα.
Κάτι άκουσα κι εγώ για τα 50.000klm αλλά δεν ξέρω τι παίζει.
Μπορείς να δεις και την απλή 320 η οποία δεν υστερεί σε επιδώσεις αλλά σε στήσιμο είναι μέρα με νύχτα. Αυτό βέβαια δεν είναι πάντα καλό και ειδικά στους υπέροχους και υπερσύγχρονους ελληνικούς δρόμους. Μεγάλη διαφορά και στην κατανάλωση βέβαια.

Nikos120i
09-11-09, 11:05
Για μένα το si είναι ο "ανεκπλήρωτος έρωτας". Το λάτρεψα αλλά τελικά δεν το πείρα.
Κάτι άκουσα κι εγώ για τα 50.000klm αλλά δεν ξέρω τι παίζει.
Μπορείς να δεις και την απλή 320 η οποία δεν υστερεί σε επιδώσεις αλλά σε στήσιμο είναι μέρα με νύχτα. Αυτό βέβαια δεν είναι πάντα καλό και ειδικά στους υπέροχους και υπερσύγχρονους ελληνικούς δρόμους. Μεγάλη διαφορά και στην κατανάλωση βέβαια.

Το έψαξα λίγο. Υπήρχαν κάτι προβλήματα σε κρύες εκκινήσεις σε κάποια si στην Αγγλία που "μπέρδευε" στο ρελαντί αλλά τελικά λύθηκαν είτε με firmware upgrade (το 2007) είτε με αλλαγή του throttle potentiometer ή και με τα δύο. Λογικά από το 2007 μέχρι σήμερα έχει γίνει το f/w update κι αν όχι απλά στο περνάνε.

Πάντως για να λέμε και την αλήθεια για τα αγαπημένα BMW μας...έχει βγάλει θεματάκια και ο 2λτ με τα 170. Σε μένα μου άλλαξαν τους αισθητήρες εκκεντροφόρων και τον ΝΟx στην 120i. Γενικώς διαβάζω ότι έχει θεματάκια το μοτέρ αυτό αλλά τελικά λύνονται κι αυτά με κάποιο update ή αλλαγή πολλαπλασιαστή και αισθητήρων.

Με την 320i με τα 170 η si είναι πιο γρήγορη κυρίως λόγω βάρους, καθώς είναι περίπου 100-120 κιλά ελαφρύτερη. Επίσης, το μοτέρ της si είναι πιο δυνατό πάνω από τις 3000 στροφές ενώ είναι πιο "νωχελικό" κάτω από τις 3000 στροφές και στροφάρει μέχρι τις 7.300.

Και σε στήσιμο έχει διαφορές όπως πολύ σωστά λες και κυρίως οφείλεται στο χαμηλότερο κέντρου βάρους, άλλων αναρτήσεων/αντιστρεπτικών και (έντονα) αρνητικού camber των πίσω τροχών.

Αλλά όπως λες...όλα αυτά έχουν ένα τίμημα...και λέγεται κατανάλωση που προσωπικά δε με πειράζει. Καίει περίπου 14-15λτ/100κμ σε γρήγορη οδήγηση...αλλά αν πας πιο χαλαρά το ρίχνεις στα 13-14 τη στιγμή που η 320i με τα 170 είναι στα 11-12. Στην ουσία βεβαίως αυτό σημαίνει περίπου 25€ παραπάνω στο γέμισμα για το si...

nik200
09-11-09, 11:14
Με Μ5 εκανες παντηλικια με 3ες...??? Εκτος απο το E60 τα υπολοιπα πολυ χλωμαδουρα...
Μηπως πολλα απο αυτα που γραφεις τα φανταζεσαι...? Ωραιο το καντετ που εχεις φτιαξει, δε λεω και respect για τις ικανοτητες σου... αλλα το παραπανω δεν γινεται... με 2ες ναι...

βρε energy..αν μπορω να παω το καντετ με τα 120 αλογα και τα 17κιλα ροπης...με το πλαι με πολλα...δεν θα μπορω με καμια 100αρα να παω το μ5 ε39 με τα 400 αλογα και τα απειρα κιλα ροπης...σε λιωμα δρομο..ολα γινονται παιδια...αρκει να μην φοβασαι...δεν θα ξεχασω το τιμονι του το οποιο ειναι για σεμιναριο....τοσο καλο τιμονι δεν εχω ξανασυναντησει σε αμαξι...ειχε τετοια επαναφορα και αισθηση...που εγω στο καντετ ονειρευομαι...και δεν ειμαι μονο εγω ξεκαθαριζω..υπαρχει πολυς κοσμος που μπορει να το κανει, οπως το εκανε και ο φιλος μου ο γιωργος παπαγεωργιου (gptm 318ιs ) γιατι το πηρε και αυτος μετα απο μενα το αμαξι..

Nikos120i
09-11-09, 11:23
βρε energy..αν μπορω να παω το καντετ με τα 120 αλογα και τα 17κιλα ροπης...με το πλαι με πολλα...δεν θα μπορω με καμια 100αρα να παω το μ5 ε39 με τα 400 αλογα και τα απειρα κιλα ροπης...σε λιωμα δρομο..ολα γινονται παιδια

Εεεεε...ΟΧΙ! Δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε τη κουβέντα νομίζω. Συγκρίνεις εντελώς ανόμοια πράγματα.

...αρκει να μην φοβασαι....

Αρκεί να ξέρεις να το πας...αλλά και πάλι χάνουμε την ουσία. Το Μ5 δεν είναι driftcar...δεν έκανε δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα στο Ring για να το παίζει ο καθένας Ken Block. Είναι αυτοκίνητο υψηλών επιδόσεων και εξαιρετικά κρατήματα και οδήγηση στο όριο.

Αλλά αυτό δεν είναι το τόπικ μας νομίζω.

InsaneDriver
09-11-09, 11:40
ΦΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ ΜΠΟΙΝΓΓΓΓΓΚ

http://www.youtube.com/watch?v=9C-ralldQ54&feature=related

nik200
09-11-09, 12:00
[QUOTE=Nikos120i;338779]

Τα υπόλοιπα αμάξια το ήξεραν ότι ανοίγατε? Δηλαδή θέλεις να μου πεις τώρα (και το πιστεύεις κιόλας) ότι στο Α3 1.8Τ σου στάθηκε μόνο η Μ3? 2λτ, 3λτ κλπ τον ήπι@ν?



Ε βέβαια...ποιον 1.8Τ? Τον προηγούμενο ή τον τωρινό?

off topic

φυσικα τον προηγουμενο..με ενα μετριο φπε....το αμαξι εχει γυρω στα 215-220 αλογα και 32-34 κιλα ροπης...ουτε καν fmic δεν φοραω..ολα αυτα σε 1200-1250 κιλα...για να καταλαβεις πως παει ειχα ανοιξει με s3 προηγουμενο οταν ημουν 200 αλογα και μεχρι τα 100 ειχε φαει 2 αμαξια σε καλη ασφαλτο...τωρα αρκετα παραπανω λογικα...οχι οτι το σ3 ειναι δυνατο αμαξι (ειναι πολυ βαρυ)...αρα μια 3λτ bmw 330 με τα 231 δεν το περναω???ειναι πολυ βαρυ σε σχεση με εμενα...δεν εχω ανοιξει με 330 265..αρα δεν ξερω....και φυσικα απο μ3 46αρι -36αρι χανω...επισης ειχα ανοιξει με 120 (170ps) ενος φιλου..ωπου απλα δεν υπηρχε κοντρα...

ετσι και για την ιστορια..υπαρχουν 1.8Τ στην πιατσα οπου με 1ο σταδιο φτανουν 250 αλογα δυναμομετρο...χωρις να αλλαξεις βιδα απο το μοτερ...ουτε καν turbo....αυτα πραγματι καθονται διπλα σε 36αρια μ3...αρα λυσεις υπαρχουν...αλλα ποιος ασχολειται...αν ημουν ευθειακιας ισως...αλλα δεν ειμαι...

Nikos120i
09-11-09, 13:44
[QUOTE=Nikos120i;338779]

Τα υπόλοιπα αμάξια το ήξεραν ότι ανοίγατε? Δηλαδή θέλεις να μου πεις τώρα (και το πιστεύεις κιόλας) ότι στο Α3 1.8Τ σου στάθηκε μόνο η Μ3? 2λτ, 3λτ κλπ τον ήπι@ν?



Ε βέβαια...ποιον 1.8Τ? Τον προηγούμενο ή τον τωρινό?

off topic

φυσικα τον προηγουμενο..με ενα μετριο φπε....το αμαξι εχει γυρω στα 215-220 αλογα και 32-34 κιλα ροπης...ουτε καν fmic δεν φοραω..ολα αυτα σε 1200-1250 κιλα...για να καταλαβεις πως παει ειχα ανοιξει με s3 προηγουμενο οταν ημουν 200 αλογα και μεχρι τα 100 ειχε φαει 2 αμαξια σε καλη ασφαλτο...τωρα αρκετα παραπανω λογικα...οχι οτι το σ3 ειναι δυνατο αμαξι (ειναι πολυ βαρυ)...αρα μια 3λτ bmw 330 με τα 231 δεν το περναω???ειναι πολυ βαρυ σε σχεση με εμενα...δεν εχω ανοιξει με 330 265..αρα δεν ξερω....και φυσικα απο μ3 46αρι -36αρι χανω...επισης ειχα ανοιξει με 120 (170ps) ενος φιλου..ωπου απλα δεν υπηρχε κοντρα...

ετσι και για την ιστορια..υπαρχουν 1.8Τ στην πιατσα οπου με 1ο σταδιο φτανουν 250 αλογα δυναμομετρο...χωρις να αλλαξεις βιδα απο το μοτερ...ουτε καν turbo....αυτα πραγματι καθονται διπλα σε 36αρια μ3...αρα λυσεις υπαρχουν...αλλα ποιος ασχολειται...αν ημουν ευθειακιας ισως...αλλα δεν ειμαι...

Με ένα ΜΕΤΡΙΟ κιόλας ΦΠΕ πήγες από τα 150 στα 215?! Πήρες δηλαδή 65 άλογα?!

Τέσπα...είμαστε off-topic...

Dimzan
09-11-09, 13:45
[QUOTE=nik200;338850]

Με ένα ΜΕΤΡΙΟ κιόλας ΦΠΕ πήγες από τα 150 στα 215?! Πήρες δηλαδή 65 άλογα?!

Τέσπα...είμαστε off-topic...

ειναι σαν τα στραγαλια.. επεσαν παραπανω στο μπωλ... εκει απλα πεσαν στο δυναμομετρο...

eNeRGy
09-11-09, 14:19
βρε energy..αν μπορω να παω το καντετ με τα 120 αλογα και τα 17κιλα ροπης...με το πλαι με πολλα...δεν θα μπορω με καμια 100αρα να παω το μ5 ε39 με τα 400 αλογα και τα απειρα κιλα ροπης...σε λιωμα δρομο..ολα γινονται παιδια...αρκει να μην φοβασαι...δεν θα ξεχασω το τιμονι του το οποιο ειναι για σεμιναριο....τοσο καλο τιμονι δεν εχω ξανασυναντησει σε αμαξι...ειχε τετοια επαναφορα και αισθηση...που εγω στο καντετ ονειρευομαι...και δεν ειμαι μονο εγω ξεκαθαριζω..υπαρχει πολυς κοσμος που μπορει να το κανει, οπως το εκανε και ο φιλος μου ο γιωργος παπαγεωργιου (gptm 318ιs ) γιατι το πηρε και αυτος μετα απο μενα το αμαξι..

Κοιτα με δρομο γυαλι και λαστιχα 195 ναι θα αφησεις τις 3ες κατω... αλλα σε χωρους που γινονται ντριφτ (συνηθως καρτοδρομιο) το Ε39 με κανονικα λαστικα και 3η δε θα κρατησει παρα 1-2 μετρα ντριφτ... τι ντριφτ δηλαδη... ενα απλο κωλιδι θα κανει και πολυ του ειναι...

nik200
09-11-09, 14:42
[QUOTE=nik200;338850]

Με ένα ΜΕΤΡΙΟ κιόλας ΦΠΕ πήγες από τα 150 στα 215?! Πήρες δηλαδή 65 άλογα?!

Τέσπα...είμαστε off-topic...

off topic
αν σκεφτεις οτι..μαμα εχει 0.6 bar ct και 0.7 overboost και στο κοφτη 0.5-0.4, και τωρα εχει 1.3-1.4 over και 1.0-0.9 bar μεχρι κοφτη...ναι εχω παρει αυτα τα αλογα...βοηθαει και η εξατμιση φυσικα..οπου μου κραταει την δυναμη ψηλα..

φιλου ibiza me εχελιξις προγραμμα..εβγαλε 232 αλογα με 1.7over 1.4 μεσαιες και 1.1 κοφτη με ιδιο μοτερ και turbina (aum κωδικος κινιτηρα)

και τελος η κουβεντα γιατι εχουμε ξεφυγει...ζητω συγνωμη απο τους moderators...

saikoE39
09-11-09, 15:13
Στον Καρλο στα βριλησσια ειχα πετυχει si ...με σπασμενο μοτερ...
Λογους κλπ δεν γνωριζω....

Nikos120i
09-11-09, 15:35
Στον Καρλο στα βριλησσια ειχα πετυχει si ...με σπασμενο μοτερ...
Λογους κλπ δεν γνωριζω....

Θα βοηθούσε πάντως πριν ποστάρεις ότι έχεις πετύχει σπασμένο μοτέρ si (αφού ήσουν σίγουρος ότι ήταν από si) να ήξερες από τι ήταν... :)

Κι εγώ έχω δει σπασμένο μοτέρ από Μ3...θα βοηθούσε πιστεύεις να έλεγα ότι είδα ένα σπασμένο μοτέρ, αλλά δε ξέρω τι το προκάλεσε?

montoya
09-11-09, 15:37
Το έψαξα λίγο. Υπήρχαν κάτι προβλήματα σε κρύες εκκινήσεις σε κάποια si στην Αγγλία που "μπέρδευε" στο ρελαντί αλλά τελικά λύθηκαν είτε με firmware upgrade (το 2007) είτε με αλλαγή του throttle potentiometer ή και με τα δύο. Λογικά από το 2007 μέχρι σήμερα έχει γίνει το f/w update κι αν όχι απλά στο περνάνε.

Πάντως για να λέμε και την αλήθεια για τα αγαπημένα BMW μας...έχει βγάλει θεματάκια και ο 2λτ με τα 170. Σε μένα μου άλλαξαν τους αισθητήρες εκκεντροφόρων και τον ΝΟx στην 120i. Γενικώς διαβάζω ότι έχει θεματάκια το μοτέρ αυτό αλλά τελικά λύνονται κι αυτά με κάποιο update ή αλλαγή πολλαπλασιαστή και αισθητήρων.

Με την 320i με τα 170 η si είναι πιο γρήγορη κυρίως λόγω βάρους, καθώς είναι περίπου 100-120 κιλά ελαφρύτερη. Επίσης, το μοτέρ της si είναι πιο δυνατό πάνω από τις 3000 στροφές ενώ είναι πιο "νωχελικό" κάτω από τις 3000 στροφές και στροφάρει μέχρι τις 7.300.

Και σε στήσιμο έχει διαφορές όπως πολύ σωστά λες και κυρίως οφείλεται στο χαμηλότερο κέντρου βάρους, άλλων αναρτήσεων/αντιστρεπτικών και (έντονα) αρνητικού camber των πίσω τροχών.

Αλλά όπως λες...όλα αυτά έχουν ένα τίμημα...και λέγεται κατανάλωση που προσωπικά δε με πειράζει. Καίει περίπου 14-15λτ/100κμ σε γρήγορη οδήγηση...αλλά αν πας πιο χαλαρά το ρίχνεις στα 13-14 τη στιγμή που η 320i με τα 170 είναι στα 11-12. Στην ουσία βεβαίως αυτό σημαίνει περίπου 25€ παραπάνω στο γέμισμα για το si...

Η διαφορά στα λίτρα κατανάλωσης είναι μεγαλύτερη. Να σου πω την αλήθεια, δεν δίνω πολύ μεγάλη σημασία στην κατανάλωση αλλά αν τα βάλεις κάτω τα πράγματα, μαζεύεται ένα πολύ καλό ποσό σε βάθος χρόνου (όσο κρατήσεις το αυτοκίνητο δηλαδή). Έτσι είναι όμως οι μεγάλοι έρωτες. Ακριβοί........
Για την ώρα, δεν μετανοιώσα που πήρα την απλή 320(είναι και facelift). Το αντίθετο μάλλον. Αλλά χθες είδα μια si και κάτι ένιωσα μέσα μου.... Δεν γίνεται να έχω και τις δύο; Μια θα είναι η νόμιμη σύζυγος (320i) και η άλλη η εξωσυζυγική σχέση (si).

saikoE39
09-11-09, 15:46
Θα βοηθούσε πάντως πριν ποστάρεις ότι έχεις πετύχει σπασμένο μοτέρ si (αφού ήσουν σίγουρος ότι ήταν από si) να ήξερες από τι ήταν... :)

Κι εγώ έχω δει σπασμένο μοτέρ από Μ3...θα βοηθούσε πιστεύεις να έλεγα ότι είδα ένα σπασμένο μοτέρ, αλλά δε ξέρω τι το προκάλεσε?

Καλα το να μην ειμαι σιγουρος οτι ειναι si ειναι χαζο.........
Μαλιστα αμεσως μετα το οχημα ηταν για πουλημα μπροστα στο μαγαζι....!!!!!
Εμενα δεν με ενδιαφερει γιατι εσπασε...το γραφω απλα οτι si μοτερ εσπασε......αν σε ενδιαφερει ψαξε μονος σου να δεις τι επαθε και εσπασε.....!!!!!!!

Nikos120i
09-11-09, 15:47
Η διαφορά στα λίτρα κατανάλωσης είναι μεγαλύτερη. Να σου πω την αλήθεια, δεν δίνω πολύ μεγάλη σημασία στην κατανάλωση αλλά αν τα βάλεις κάτω τα πράγματα, μαζεύεται ένα πολύ καλό ποσό σε βάθος χρόνου (όσο κρατήσεις το αυτοκίνητο δηλαδή). Έτσι είναι όμως οι μεγάλοι έρωτες. Ακριβοί........
Για την ώρα, δεν μετανοιώσα που πήρα την απλή 320(είναι και facelift). Το αντίθετο μάλλον. Αλλά χθες είδα μια si και κάτι ένιωσα μέσα μου.... Δεν γίνεται να έχω και τις δύο; Μια θα είναι η νόμιμη σύζυγος (320i) και η άλλη η εξωσυζυγική σχέση (si).

Ακριβός! (εσκεμμένο το "ο") ...έτσι είναι ο μεγάλος έρωτας!

Έτσι νιώθω κάθε φορά που μπαίνω μέσα...δε ξέρω αν είναι η εξαιρετική δουλειά του BMW Motorsport Division, οι BMW Motorsport ζάντες, ή το γεγονός τη φωνάζουν "Baby M3" στην Αγγλία στο Fifth Gear...αλλά όταν κάθομαι και οδηγώ αυτό το πλαίσιο βράχος και ακούω το μοτέρ εμπρός να φωνάζει εκεί στις 7.300...ε ναι...ανατριχιάζω!

Εκεί λοιπόν λέω στα @@ οι βενζίνες...

Αν θα βοηθήσει...όποτε θέλεις κερνάω βόλτα!!! Στείλε ΡΜ.

Nikos120i
09-11-09, 15:51
Καλα το να μην ειμαι σιγουρος οτι ειναι si ειναι χαζο.........
Μαλιστα αμεσως μετα το οχημα ηταν για πουλημα μπροστα στο μαγαζι....!!!!!
Εμενα δεν με ενδιαφερει γιατι εσπασε...το γραφω απλα οτι si μοτερ εσπασε......αν σε ενδιαφερει ψαξε μονος σου να δεις τι επαθε και εσπασε.....!!!!!!!

Εσένα μπορεί να μην σε ενδιαφέρει...αλλά τους άλλους που διαβάζουν, τους ενδιαφέρει. Σου εξήγησα...είναι σαν να μπαίνω και να λέω ότι βρήκα ένα Μ3 σπασμένο...αλλά δε ξέρω γιατί.

Προσωπικά δε με ενδιαφέρει γιατί, γνωρίζω το μοτέρ μου τι χιλιόμετρα έχει κάνει, πως και ποιός το οδηγούσε, άλλωστε είναι πολύ λίγα. Κάποιος άλλος όμως θα ήθελε να ξέρει. :)

Driver M
09-11-09, 15:52
Πάντως στο net που έψαξα δε βρήκα κάτι..ούτε για κάποιο πρόβλημα ούτε για κάποια ανάκληση. Ίσα-ίσα...επειδή ΔΕΝ έχουν Valvetronic και πολλά ηλεκτρονικά (ούτε ηλεκτρικό γκάζι δεν έχει) είναι πολύ αξιόπιστο...φτάνει να το προσέχεις. Λαδάκια κάθε 10.000κμ, τα service του προσεχτικά κλπ.

@Driver M...το έχεις βρει κάπου συγκεκριμένα? Έχεις λινκ?


Eιλικρινά δε θυμάμαι που το διάβασα. Ηταν σε ελληνικό forum που είχε λινκ από κάποιο forum του εξωτερικού. Πάντως ήταν 2-3 κάτοχοι που τους είχε εμφανίσει σοβαρό πρόβλημα (πολύ πιο σοβαρό από αυτό που αναφέρεις για την Αγγλία) με μεγάλο κόστος επισκευής 1500 ευρώ αν θυμάμαι καλά). Επίσης είχε συμβεί σε όλους στα +- 50.000 χλμ. γι'αυτό σου ανέφερα και τα χιλιόμετρα. Ο ένας μάλιστα ήταν τυχερός γιατί ήταν ακόμα στην εγγύηση (μάλλον την είχε δει ταξιτζής για να κάνει τόσα χιλιόμετρα!) και δεν πλήρωσε φράγκο. Αυτά θυμάμαι μόνο, πάντως το πρόβλημα αυτό για τις si έχει ακουστεί αρκετά οπότε αν κάποιος φίλος έχει κάποιο λινκ αν μπορεί ας το δώσει. Πάντως δε θα συμβαίνει και σε όλες τις si, άλλωστε 2600 κυκλοφορούν όχι 50, οπότε θα ακούγονταν περισσότερα. Πάντως υπάρχει σίγουρα άλλος ένας κάτοχος 320si στο φόρουμ (μπορεί και δύο) οπότε αν ξέρει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει.

manosm3
09-11-09, 16:50
βρε energy..αν μπορω να παω το καντετ με τα 120 αλογα και τα 17κιλα ροπης...με το πλαι με πολλα...δεν θα μπορω με καμια 100αρα να παω το μ5 ε39 με τα 400 αλογα και τα απειρα κιλα ροπης...σε λιωμα δρομο..ολα γινονται παιδια...αρκει να μην φοβασαι...
Nα σου πω... αυτα τα εχεις πει στο Σπυρο με το λευκο; Και αν ναι, πως αντεδρασε;
Πως γινεται μεχρι πριν λιγο καιρο να οδηγουσες μονο το αουντι και τωρα με το καντετ να την εχεις δει Κεΐτσι Τσουτσιγια;;;
δεν θα ξεχασω το τιμονι του το οποιο ειναι για σεμιναριο....τοσο καλο τιμονι δεν εχω ξανασυναντησει σε αμαξι...ειχε τετοια επαναφορα και αισθηση...που εγω στο καντετ ονειρευομαι...και δεν ειμαι μονο εγω ξεκαθαριζω..υπαρχει πολυς κοσμος που μπορει να το κανει, οπως το εκανε και ο φιλος μου ο γιωργος παπαγεωργιου (gptm 318ιs ) γιατι το πηρε και αυτος μετα απο μενα το αμαξι..
Αυτο ΠΡΩΤΗ φορα το ακουω για Μ5 Ε39... Ολος ο τυπος της εποχης ελεγε οτι το μονο ψεγαδι του ειναι το τιμονι του κι εσυ το εκθειαζεις...
Μαλλον τελικα εχουν δικιο που λενε οτι το αουντι δεν εχει καλο τιμονι:D

Fairytale
09-11-09, 19:47
Στον Καρλο στα βριλησσια ειχα πετυχει si ...με σπασμενο μοτερ...
Λογους κλπ δεν γνωριζω....Δεν έφταιξε το μοτέρ εκεί. Πήρε νερά μέσα του από την εισαγωγή αέρα. Όταν δεν προσέχει τι κάνει και που το κάνει ο οδηγός συμβαίνουν τέτοια πράγματα.
C U out there

Nikos120i
09-11-09, 20:00
Στον Καρλο στα βριλησσια ειχα πετυχει si ...με σπασμενο μοτερ...
Λογους κλπ δεν γνωριζω....

Είδες λοιπόν που πρέπει να τσεκάρεις κάτι πριν το γράψεις δημοσίως?

Ορίστε γιατί:

Δεν έφταιξε το μοτέρ εκεί. Πήρε νερά μέσα του από την εισαγωγή αέρα. Όταν δεν προσέχει τι κάνει και που το κάνει ο οδηγός συμβαίνουν τέτοια πράγματα.
C U out there


Χαίρω πολύ...έτσι ξέρω να καταστρέφω κι εγώ μοτέρ...

Lambros
09-11-09, 20:19
[QUOTE=nik200;338850][QUOTE=Nikos120i;338779]

φυσικα τον προηγουμενο..με ενα μετριο φπε....το αμαξι εχει γυρω στα 215-220 αλογα και 32-34 κιλα ροπης...ουτε καν fmic δεν φοραω..ολα αυτα σε 1200-1250 κιλα...για να καταλαβεις πως παει ειχα ανοιξει με s3 προηγουμενο οταν ημουν 200 αλογα και μεχρι τα 100 ειχε φαει 2 αμαξια σε καλη ασφαλτο...τωρα αρκετα παραπανω λογικα...οχι οτι το σ3 ειναι δυνατο αμαξι (ειναι πολυ βαρυ)...αρα μια 3λτ bmw 330 με τα 231 δεν το περναω???ειναι πολυ βαρυ σε σχεση με εμενα...δεν εχω ανοιξει με 330 265..αρα δεν ξερω....και φυσικα απο μ3 46αρι -36αρι χανω...επισης ειχα ανοιξει με 120 (170ps) ενος φιλου..ωπου απλα δεν υπηρχε κοντρα...

Αυτο για το s3 για εξηγησε το μας λιγο καλυτερα σε παρακαλω...Το παληκαρι ειχε καταλαβει οτι τα στηνατε ή μπα???και δεν λες και κατι πιστευτο ρε γαμωτο..μιση κολωνα ας πουμε(για να δικαιολογειται απο καμια μαλακειουλα του οδηγου...)...Δυο κολωνες κιολας????ελεος πια...

Nikos120i
09-11-09, 20:45
[QUOTE=nik200;338850][QUOTE=Nikos120i;338779]

φυσικα τον προηγουμενο..με ενα μετριο φπε....το αμαξι εχει γυρω στα 215-220 αλογα και 32-34 κιλα ροπης...ουτε καν fmic δεν φοραω..ολα αυτα σε 1200-1250 κιλα...για να καταλαβεις πως παει ειχα ανοιξει με s3 προηγουμενο οταν ημουν 200 αλογα και μεχρι τα 100 ειχε φαει 2 αμαξια σε καλη ασφαλτο...τωρα αρκετα παραπανω λογικα...οχι οτι το σ3 ειναι δυνατο αμαξι (ειναι πολυ βαρυ)...αρα μια 3λτ bmw 330 με τα 231 δεν το περναω???ειναι πολυ βαρυ σε σχεση με εμενα...δεν εχω ανοιξει με 330 265..αρα δεν ξερω....και φυσικα απο μ3 46αρι -36αρι χανω...επισης ειχα ανοιξει με 120 (170ps) ενος φιλου..ωπου απλα δεν υπηρχε κοντρα...

Αυτο για το s3 για εξηγησε το μας λιγο καλυτερα σε παρακαλω...Το παληκαρι ειχε καταλαβει οτι τα στηνατε ή μπα???και δεν λες και κατι πιστευτο ρε γαμωτο..μιση κολωνα ας πουμε(για να δικαιολογειται απο καμια μαλακειουλα του οδηγου...)...Δυο κολωνες κιολας????ελεος πια...

Άστο καλύτερα γιατί βγαίνουμε off topic... :shakehead

saikoE39
09-11-09, 20:55
Είδες λοιπόν που πρέπει να τσεκάρεις κάτι πριν το γράψεις δημοσίως?

Ορίστε γιατί:




Χαίρω πολύ...έτσι ξέρω να καταστρέφω κι εγώ μοτέρ...

οτι θελω θα γραφω.....!!!!!!

MiSSLiTTleDeVil
10-11-09, 01:26
Και στο φόρουμ εδώ αν ψάξεις θα βρεις 2-3 "άσχετους" να αναφέρουν για δήθεν πρόβλημα στο μοτέρ του si ειτε στα 25.000, είτε στα 35.000, είτε στα 50.000χλμ. Εγώ τρία σχεδόν χρόνια που οδηγώ αυτό το αυτοκίνητο, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα (αν και το δικό μου δεν έχει πολλά χιλιόμετρα) αλλα ούτε έχω ακούσει/διαβάσει/μάθει ποτέ απο επίσημη πηγή οτιδήποτε σχετικό. Οπότε μην πολυ σκας κιόλας..

nik200
10-11-09, 01:35
Nα σου πω... αυτα τα εχεις πει στο Σπυρο με το λευκο; Και αν ναι, πως αντεδρασε;
Πως γινεται μεχρι πριν λιγο καιρο να οδηγουσες μονο το αουντι και τωρα με το καντετ να την εχεις δει Κεΐτσι Τσουτσιγια;;;

Αυτο ΠΡΩΤΗ φορα το ακουω για Μ5 Ε39... Ολος ο τυπος της εποχης ελεγε οτι το μονο ψεγαδι του ειναι το τιμονι του κι εσυ το εκθειαζεις...
Μαλλον τελικα εχουν δικιο που λενε οτι το αουντι δεν εχει καλο τιμονι:D

τι ακριβως να εχω πει στο σπυρο δηλαδη???το τι κανω???τι τον νοιαζει τι κανω εγω?το σοβαρο ειναι να ρωτησεις το σπυρο ωπου ξερει το αμαξι μου (το α3) πως παει...και τι κανει ακριβως....γιατι εχουμε παιξει και μαζι...παντα φιλικα...και χωρις κομπλεξ...σε περασα με περασες και αηδιες..σου πα ξανα...δεν ασχολουμαι με κοντρες...το αν ξερω 5 πραγματα δεν λεει κατι..

nautilos
10-11-09, 06:23
Με την 320i με τα 170 η si είναι πιο γρήγορη κυρίως λόγω βάρους, καθώς είναι περίπου 100-120 κιλά ελαφρύτερη.

H 320i 170HP έχει βήμα 3.64 η si έχει βήμα 4.10:eek: αυτός είναι πιστεύω ο κυριότερος λόγος διαφοράς τον επιδόσεων υπέρ της si.'Aμα είχαμε το ίδιο βήμα η διαφορά θα ήταν πολύ μικρότερη και αυτή θα την έκανε οι 300 παραπάνω στροφές της si

Nikos120i
10-11-09, 07:19
H 320i 170HP έχει βήμα 3.64 η si έχει βήμα 4.10:eek: αυτός είναι πιστεύω ο κυριότερος λόγος διαφοράς τον επιδόσεων υπέρ της si.'Aμα είχαμε το ίδιο βήμα η διαφορά θα ήταν πολύ μικρότερη και αυτή θα την έκανε οι 300 παραπάνω στροφές της si

ΚΑΙ το βάρος!

100-120 κιλά διαφορά έχουν. :dblthumb2

nautilos
10-11-09, 11:54
ΚΑΙ το βάρος!

100-120 κιλά διαφορά έχουν. :dblthumb2


Ίσως από στάση μέχρι κάποια χιλιόμετρα από εκεί και μετά σε τετοιές διαφορές βάρους παίζει
καθαρά ρόλο ο αεροδυναμικός συντελεστής.

montoya
10-11-09, 12:52
Ποιος είναι ο αεροδυναμικός συντελεστής της si?

Driver M
10-11-09, 12:55
Και στο φόρουμ εδώ αν ψάξεις θα βρεις 2-3 "άσχετους" να αναφέρουν για δήθεν πρόβλημα στο μοτέρ του si ειτε στα 25.000, είτε στα 35.000, είτε στα 50.000χλμ. Εγώ τρία σχεδόν χρόνια που οδηγώ αυτό το αυτοκίνητο, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα (αν και το δικό μου δεν έχει πολλά χιλιόμετρα) αλλα ούτε έχω ακούσει/διαβάσει/μάθει ποτέ απο επίσημη πηγή οτιδήποτε σχετικό. Οπότε μην πολυ σκας κιόλας..

Σου εύχομαι να μην την πάθεις κι εσύ στα 50.000 χλμ και μετά γίνεις ο άσχετος της υπόθεσης. Εγώ έγραψα κάτι που άκουσα, ούτε έχω σκοπό να δυσφημίσω ένα αυτοκίνητο που πραγματικά το θαυμάζω, ούτε τίποτα. Απλά καλό είναι καθε κάτοχος να έχει το νου του γιατί συνήθως όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά...τώρα από εκεί και πέρα ούτε που με ενδιαφέρει τί προβλήματα βγάζει το si γιατί δεν το έχω. Μακάρι να είναι αξιόπιστο και να το βλέπουμε στους δρόμους για πολλά χρόνια ακόμα...

Αυτό με τη διαφορά στο βήμα πράγματι είναι ο βασικός λόγος που έχει καλύτερες επιδόσεις το si από το απλό. Τα 100 κιλά διαφοράς μετά τα 80χλμ δεν παίζουν σχεδόν κανένα ρόλο και δεν εξηγούν πχ τη διαφορά του 1,4 δλ (7,7 έναντι 9,1) στα 80-120 από την απλή Ε90 την προ fl μάλιστα. Οι διαφορές με τη fl θα είναι ακόμα μικρότερες λογικά.

Ο αεροδυναμικός συντελεστής θα είναι ίδιος λογικά με μια απλή προ fl Ε 90 που φοράει Μ pack.

saikoE39
10-11-09, 13:57
Και στο φόρουμ εδώ αν ψάξεις θα βρεις 2-3 "άσχετους" να αναφέρουν για δήθεν πρόβλημα στο μοτέρ του si ειτε στα 25.000, είτε στα 35.000, είτε στα 50.000χλμ. Εγώ τρία σχεδόν χρόνια που οδηγώ αυτό το αυτοκίνητο, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα (αν και το δικό μου δεν έχει πολλά χιλιόμετρα) αλλα ούτε έχω ακούσει/διαβάσει/μάθει ποτέ απο επίσημη πηγή οτιδήποτε σχετικό. Οπότε μην πολυ σκας κιόλας..

Τι λες μωρέ …σοβαρά …δλδ είμαστε άσχετοι επειδή γραφούμε ότι κάποια μεράκια είχαν πάθει ζημία κλπ….???

nik200
10-11-09, 14:10
[QUOTE=nik200;338850][QUOTE=Nikos120i;338779]

φυσικα τον προηγουμενο..με ενα μετριο φπε....το αμαξι εχει γυρω στα 215-220 αλογα και 32-34 κιλα ροπης...ουτε καν fmic δεν φοραω..ολα αυτα σε 1200-1250 κιλα...για να καταλαβεις πως παει ειχα ανοιξει με s3 προηγουμενο οταν ημουν 200 αλογα και μεχρι τα 100 ειχε φαει 2 αμαξια σε καλη ασφαλτο...τωρα αρκετα παραπανω λογικα...οχι οτι το σ3 ειναι δυνατο αμαξι (ειναι πολυ βαρυ)...αρα μια 3λτ bmw 330 με τα 231 δεν το περναω???ειναι πολυ βαρυ σε σχεση με εμενα...δεν εχω ανοιξει με 330 265..αρα δεν ξερω....και φυσικα απο μ3 46αρι -36αρι χανω...επισης ειχα ανοιξει με 120 (170ps) ενος φιλου..ωπου απλα δεν υπηρχε κοντρα...

Αυτο για το s3 για εξηγησε το μας λιγο καλυτερα σε παρακαλω...Το παληκαρι ειχε καταλαβει οτι τα στηνατε ή μπα???και δεν λες και κατι πιστευτο ρε γαμωτο..μιση κολωνα ας πουμε(για να δικαιολογειται απο καμια μαλακειουλα του οδηγου...)...Δυο κολωνες κιολας????ελεος πια...

δυο αμαξια ειπα...οχι δυο κολονες..

Nikos120i
10-11-09, 16:20
Τι λες μωρέ …σοβαρά …δλδ είμαστε άσχετοι επειδή γραφούμε ότι κάποια μεράκια είχαν πάθει ζημία κλπ….???

Δε σε είπε κάποιος άσχετο...απλά καλό είναι κάνεις τέτοιες καταγγελίες να γνωρίζεις περισσότερες λεπτομέρειες.

Είναι σαν να βγαίνω και να λέω ότι είδα κάτι σπασμένα μοτέρ Μ3 στα 50.000 αλλά δε ξέρω τι και πως...

Ποιος είναι ο αεροδυναμικός συντελεστής της si?

Ίδιος με της 320i.

spirosg
10-11-09, 16:38
Nα σου πω... αυτα τα εχεις πει στο Σπυρο με το λευκο; Και αν ναι, πως αντεδρασε;


Οχι μου τα είπε.... στην αρχή γέλασα αλλά μετά του έδωσα τα χάπια του και απο τότε τον κρατάμε σε καταστολή.
Πέρα απ' την πλάκα, δεν ξέρω τι σας λέει για drift ο Νικ αλλά το Audi του πάει ΠΟΛΥ καλά. Δυστυχώς δεν έχει κάτσει ευκαιρία να πατήσουμε κανονικά για να πούμε με δεδομένα αλλά πάει πολύ αξιόλογα.


Πως γινεται μεχρι πριν λιγο καιρο να οδηγουσες μονο το αουντι και τωρα με το καντετ να την εχεις δει Κεΐτσι Τσουτσιγια;;;


Μάνο επειδή μάλλον η μνήμη σου σε απατά..... σου ποστάρω μια ΠΡΟΣΦΑΤΗ φώτο του Νίκου

http://i20.photobucket.com/albums/b211/DaRk_AnGeL-GR/kraksimata/nikolaki.jpg



Αυτο ΠΡΩΤΗ φορα το ακουω για Μ5 Ε39... Ολος ο τυπος της εποχης ελεγε οτι το μονο ψεγαδι του ειναι το τιμονι του κι εσυ το εκθειαζεις...
Μαλλον τελικα εχουν δικιο που λενε οτι το αουντι δεν εχει καλο τιμονι:D

Ε καλά τώρα και σύ.... μην δίνεις βάση σε ότι λένε οι VAG-άκηδες. Εϊπαμε, GROUP-VAG MUST DIE !!! Τιμόνια είναι αυτά που έχουνε? :rofl2:

Nikos120i
10-11-09, 17:39
Αυτό με τη διαφορά στο βήμα πράγματι είναι ο βασικός λόγος που έχει καλύτερες επιδόσεις το si από το απλό. Τα 100 κιλά διαφοράς μετά τα 80χλμ δεν παίζουν σχεδόν κανένα ρόλο και δεν εξηγούν πχ τη διαφορά του 1,4 δλ (7,7 έναντι 9,1) στα 80-120 από την απλή Ε90 την προ fl μάλιστα. Οι διαφορές με τη fl θα είναι ακόμα μικρότερες λογικά.

Τώρα το είδα.

Οι διαφορές της 320si με τη 320i είναι σημαντικές κυρίως λόγο μοτέρ. Μη κοιτάτε τα άλογα που είναι ίδια...πάνω από τις 3.000 στροφές η si ανεβάζει σαν διαολεμένο και πιο γρήγορα από την 320i. Επίσης έχει άλλο κιβώτιο και άλλες σχέσεις που κάνουν τη διαφορά.

Εκεί εξηγείται και η διαφορά στο 80-120. Με τη pro-fl η διαφορά στο βάρος είναι περίπου 40-60 κιλά.

manosm3
10-11-09, 17:51
Αυτό με τη διαφορά στο βήμα πράγματι είναι ο βασικός λόγος που έχει καλύτερες επιδόσεις το si από το απλό. Τα 100 κιλά διαφοράς μετά τα 80χλμ δεν παίζουν σχεδόν κανένα ρόλο και δεν εξηγούν πχ τη διαφορά του 1,4 δλ (7,7 έναντι 9,1) στα 80-120 από την απλή Ε90 την προ fl μάλιστα. Οι διαφορές με τη fl θα είναι ακόμα μικρότερες λογικά.



Αυτο μεταξυ μας εεε... μην το πεις πουθενα! Τις δικες μας ανακαλυψεις στη Φυσικη μην τις παρουν αλλοι απο psa group, vag κλπ :idea:

Οχι μου τα είπε.... στην αρχή γέλασα αλλά μετά του έδωσα τα χάπια του και απο τότε τον κρατάμε σε καταστολή.
Πέρα απ' την πλάκα, δεν ξέρω τι σας λέει για drift ο Νικ αλλά το Audi του πάει ΠΟΛΥ καλά. Δυστυχώς δεν έχει κάτσει ευκαιρία να πατήσουμε κανονικά για να πούμε με δεδομένα αλλά πάει πολύ αξιόλογα.



Μάνο επειδή μάλλον η μνήμη σου σε απατά..... σου ποστάρω μια ΠΡΟΣΦΑΤΗ φώτο του Νίκου

http://i20.photobucket.com/albums/b211/DaRk_AnGeL-GR/kraksimata/nikolaki.jpg




Ε καλά τώρα και σύ.... μην δίνεις βάση σε ότι λένε οι VAG-άκηδες. Εϊπαμε, GROUP-VAG MUST DIE !!! Τιμόνια είναι αυτά που έχουνε? :rofl2:

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

john
10-11-09, 18:04
Τώρα το είδα.

Οι διαφορές της 320si με τη 320i είναι σημαντικές κυρίως λόγο μοτέρ. Μη κοιτάτε τα άλογα που είναι ίδια...πάνω από τις 3.000 στροφές η si ανεβάζει σαν διαολεμένο και πιο γρήγορα από την 320i. Επίσης έχει άλλο κιβώτιο και άλλες σχέσεις που κάνουν τη διαφορά.

Εκεί εξηγείται και η διαφορά στο 80-120. Με τη pro-fl η διαφορά στο βάρος είναι περίπου 40-60 κιλά.

τα κιλα δεν ειναι η διαφορα. ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι λιγα.πληρωνω κ την πλαστιγγα αν κανω λαθος.το μοτερ του si επειδη ειναι ελαφρομενο ωντος στα ψιλα τραβαει καλυτερα,δεν ειναι αυτος ο κυριος λογος ομως για την διαφορα.την διαφορα την κανει το κοντο διαφορικο (4,10) κατα κυριο λιγο κ συνεπικουρικα με μικροτερο βαρος κ ελαφρια κινουμενα μερη δινουν τους συγκεκριμενους χρονους.αυτο σημαινει οτι ελαφρυ Ε 92(απο εξοπλισμο κ μη αναρτωμενη μαζα)με 4,10 διαφορικο,σε πατημα δεν θα μεινει παρα ελαχιστα πισω.μην ξεχναμε κ την διαφορα τις ροπης που ειναι πανω απο ενα κιλο υπερ του e 92

montoya
10-11-09, 19:27
Αυτό με τη διαφορά στο βήμα πράγματι είναι ο βασικός λόγος που έχει καλύτερες επιδόσεις το si από το απλό. Τα 100 κιλά διαφοράς μετά τα 80χλμ δεν παίζουν σχεδόν κανένα ρόλο και δεν εξηγούν πχ τη διαφορά του 1,4 δλ (7,7 έναντι 9,1) στα 80-120 από την απλή Ε90 την προ fl μάλιστα. Οι διαφορές με τη fl θα είναι ακόμα μικρότερες λογικά.
Μήπως αυτές οι διαφορές είναι με την 320i 150ps?
Δεν θυμάμαι καλά.

montoya
10-11-09, 19:36
Από 4τροχούς:
Με αγωνιστικό DNA
Eξελιγμένη, ώστε να αποτελέσει τη βάση της αγωνιστικής 320 του WTCC, η BMW 320Si μεταφέρει τη φιλοσοφία των αγώνων στο δρόμο.

ΦΩTOΓPAΦIEΣ: NIKOΣ MAPKOMΠOTΣAPHΣ

H BMW 320Si είναι μια ειδική έκδοση της σειράς 3, που δημιουργήθηκε αποκλειστικά με σκοπό να λειτουργήσει ως βάση για την έκδοση του δελτίου αναγνώρισης της αγωνιστικής 320, που συμμετέχει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τουρισμού WTCC. Η ιδιαιτερότητά της σε σχέση με τη γνωστή 320i έχει να κάνει με επιλεκτικές αλλαγές στον κινητήρα, στη μετάδοση και στην ανάρτηση, οι οποίες πρακτικά έχουν εφαρμοστεί ώστε να επιτρέψουν τη δημιουργία μιας όσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστικής αγωνιστικής έκδοσης. Μεταμορφωμένος, λοιπόν, είναι ο γνωστός 4κύλινδρος 2λιτρος κινητήρας της BMW, που, ειδικά για την περίσταση, συναρμολογείται στο τμήμα κατασκευής των κινητήρων της F1 και φέρει αλλαγές που προχωρούν μέχρι και τη μεταβολή της διαμέτρου και της διαδρομής των εμβόλων. Oι σημαντικότερες επεμβάσεις που έχουν γίνει αφορούν την αύξηση της διαμέτρου των βαλβίδων εισαγωγής κι εξαγωγής, την αντικατάσταση του ηλεκτρονικά ελεγχόμενου συστήματος οδήγησης των βαλβίδων Valvetronic με ένα συμβατικό σύστημα, για μεγαλύτερη ακρίβεια στους υψηλούς ρυθμούς περιστροφής, την αύξηση της συμπίεσης (από 10.5:1 σε 11.0:1), τη χρήση ενισχυμένων μετάλλων αλλά και την κατασκευή της κυλινδροκεφαλής από ανθρακονήματα, για μείωση του συνολικού βάρους. Όλα τα παραπάνω έχουν δώσει στον κινητήρα έναν πιο άγριο και σπορτίφ χαρακτήρα (ο «κόφτης» επεμβαίνει πλέον στις 7.300 σ.α.λ., ενώ το ηλεκτρονικό γκάζι έχει αντικατασταθεί με μηχανική πεταλούδα με συρματόσχοινο) καθώς και μια σημαντική αύξηση της ισχύος. Μάλιστα, οι διαπιστώσεις μας στην πράξη δεν άφησαν καμία αμφιβολία για την ορθότητα των προδιαγραφών που «μιλούν» για 173 ίππους/7.000 σ.α.λ. και ροπή 20,4 χλγμ./4.250 σ.α.λ. (έναντι 150 ίππων/6.200 σ.α.λ. και 20,4 χλγμ./3.600 σ.α.λ.). Χαρακτηριστικά αναφέρουμε πως στην επίσκεψη στο δυναμόμετρο οι τιμές της ισχύος που καταγράφηκαν στους τροχούς έφτασαν τους 160,4 ίππους/7.200 σ.α.λ. και τα 17,5 χλγμ./4.800 σ.α.λ., όταν οι αντίστοιχες τιμές από τη μέτρηση της 320i ήταν 137 ίπποι/6.500 σ.α.λ. και 16,7 χλγμ./3.300 σ.α.λ. Αντίστοιχα κολακευτική για την 320Si είναι, όμως, και η εικόνα της σε επίπεδο επιδόσεων. Eκεί αποδεικνύεται σημαντικά ταχύτερη από την απλή έκδοση, τόσο στις επιταχύνσεις από στάση (0-100 χλμ./ώρα σε 8,6 δλ. η 320Si, σε 10,1 δλ. η 320i) όσο -ακόμα περισσότερο- εν κινήσει, όπου οι διαφορές με την απλή 320i στις περισσότερες περιπτώσεις ξεπερνούν το 1,0 δλ. Βέβαια, σε αυτό συμβάλλει και η πιο κοντή τελική σχέση μετάδοσης (4,10:1 από 3,38:1), η οποία συμπληρώνει ιδανικά το καλά κλιμακωμένο και εξαιρετικό σε αίσθηση 6άρι κιβώτιο. Εκτός, όμως, από τις αναβαθμισμένες επιδόσεις, ο σπορ χαρακτήρας της 320Si αναδεικνύεται τόσο από την πιο σφικτή ανάρτηση M όσο και από επιμέρους στοιχεία, όπως είναι το ιδιαίτερα πληροφοριακό και ακριβές τιμόνι με την υδραυλική υποβοήθηση, οι μεγάλοι τροχοί των 18 ιντσών και τα μεγαλύτερα κι εξαιρετικά σε απόδοση φρένα, που ενισχύουν ακόμα περισσότερο το γνωστό ευχάριστο και αποτελεσματικό οδηγικό προφίλ που χαρακτηρίζει τη σειρά 3. Σε συνδυασμό, λοιπόν, και με το αντίστοιχα προσανατολισμένο πλούσιο επίπεδο εξοπλισμού («όλα τα λεφτά» τα μπάκετ καθίσματα!), μπορούμε να πούμε ότι το ουσιαστικό μειονέκτημα της 320Si είναι η περιορισμένη της παραγωγή, που την καθιστά αυτόματα «θεωρητική αξία» για όσους δε βιαστούν να κάνουν δικό τους ένα από τα μόλις 2.600 αντίτυπα που θα παραχθούν._ 4Τ

Στο δυναμόμετρο
Οι επεμβάσεις στο 2λιτρο 4κύλινδρο κινητήρα της BMW αποδεικνύονται και στην πράξη ιδιαίτερα εύστοχες. Στην επίσκεψη στο δυναμόμετρο η απόδοση της 320 Si στους τροχούς έφτασε τους 160,4 ίππους/7.200 σ.α.λ. και τα 17,5 χλγμ./4.800 σ.α.λ. Οι τιμές αυτές είναι σαφώς ανώτερες από εκείνες της απλής 320 (137 ίπποι/6.500 σ.α.λ. και 16,7 χλγμ./3.300 σ.α.λ.), όμως ακόμα πιο σημαντικό είναι το γεγονός πως ο βελτιωμένος κινητήρας της Si υπερέχει συνεχώς σε ισχύ και ροπή μετά τις 3.500 σ.α.λ., φανερώνοντας, έτσι, και τον πιο άγριο χαρακτήρα του.

BMW 320 Si
YΠEP
EΠIΔOΣEIΣ/OΔIKH ΣYMΠEPIΦOPA
KATA
KATANAΛΩΣH

ΚΟΣΤΟΣ
ΤΙΜΗ ΒΑΣΙΚΗΣ ΕΚΔΟΣΗΣ: 41.700 ευρώ

ΤΕΧΝΙΚΑ

ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ
Κυβισμός: 1.997 κ.εκ.
Κύλινδροι: 4 σε σειρά
Μέγ. Ισχύς: 160 ίπποι στις 7.200 σ.α.λ.*/173 ίπποι στις 7.000 σ.α.λ.**
Μέγ. Ροπή: 17,5 χλγμ στις 4.800 σ.α.λ.*/ 20,4 χλγμ στις 4.250 σ.α.λ.**

ΜΕΤΑΔΟΣΗ
Κίνηση: στους πίσω τροχούς
Κιβώτιο: χειροκίνητο 6 σχέσεων

ΑΝΑΡΤΗΣΗ
Εμπρός: Γόνατα με δύο βραχίονες στήριξης, αντιστρεπτική ράβδος
Πίσω: Πολλαπλών συνδέσμων, αντιστρεπτική ράβδος

ΦΡΕΝΑ
Εμπρός: αεριζόμενοι δίσκοι
Πίσω: δίσκοι

ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ
Τελ. ταχύτητα: 225 χλμ/ώρα**
0-100 χλμ/ώρα (δλ): 8,6*/8,1**
Ρεπρίζ 50-80 με 3η (δλ): 4,5
Ρεπρίζ 80-110 με 4η (δλ): 6,3
Ρεπρίζ 120-140 με 5η/6η (δλ): 5,9/7,6
Φρενάρισμα 120-0 χλμ/ώρα (μ.): 54,6
Μέση κατανάλωση λίτρα/100 χλμ: 14,5

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ
Μήκος (χλστ): 4.520
Πλάτος (χλστ): 1.817
Ύψος (χλστ): 1.421
Μεταξόνιο (χλστ): 2.760
Βάρος (κιλά): 1.378*/1.350**

*Τιμή 4Τ
**Τιμή κατασκευαστή
http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=366&article=11339

nik200
10-11-09, 19:55
Ε καλά τώρα και σύ.... μην δίνεις βάση σε ότι λένε οι VAG-άκηδες. Εϊπαμε, GROUP-VAG MUST DIE !!! Τιμόνια είναι αυτά που έχουνε? :rofl2:[/QUOTE]

τα χω πει και εγω σπυρο...audi και τιμονι δεν πανε μαζι....

Nikos120i
10-11-09, 19:57
Άρα αν βγάζει 160 άλογα τροχό...πόσα βγάζει στρόφαλο?

Λογικά πάνω από την ανακοινώσιμη ισχύς της BMW των 173 αλόγων.

nik200
10-11-09, 21:28
Πως γινεται μεχρι πριν λιγο καιρο να οδηγουσες μονο το αουντι και τωρα με το καντετ να την εχεις δει Κεΐτσι Τσουτσιγια;;;



αφου την εχω δει ετσι οπως λες...ελα και εσυ στην πιστα (σε οποια πιστα θες) και ξεπερασε με...αν μπορεις φυσικα...αμα θες ελα και στου παπαγου..κανενα προβλημα..enough talking....

saikoE39
10-11-09, 21:53
αφου την εχω δει ετσι οπως λες...ελα και εσυ στην πιστα (σε οποια πιστα θες) και ξεπερασε με...αν μπορεις φυσικα...αμα θες ελα και στου παπαγου..κανενα προβλημα..enough talking....

τι πιστα...???
με τι οχημα..???
να πατε για καρτ...να δουμε ποιος ειναι πιο καλος..με χρονο και ολα...!!!!

InsaneDriver
10-11-09, 21:57
Εγώ πάντως την έχω μεγαλύτερη και ο μπαμπάς μου σας δέρνει όλους...:screwy::screwy::screwy:

saikoE39
10-11-09, 22:05
Εγώ πάντως την έχω μεγαλύτερη και ο μπαμπάς μου σας δέρνει όλους...:screwy::screwy::screwy:

Φιλε εισαι :offtopic:

InsaneDriver
10-11-09, 22:06
Φιλε εισαι :offtopic:

Είτε off είναι on, ο μπαμπάς μου σας δέρνει:rofl2:

saikoE39
10-11-09, 22:12
Είτε off είναι on, ο μπαμπάς μου σας δέρνει:rofl2:

φίλε γιατι...ο μπαμπας σου εχει 320si...και μας δερνει..???:greenboun

Nikos120i
10-11-09, 22:13
Έλεος ρε σεις...πόσο ετών είστε?

Ψάχνω μπλοκέ και η Bird's δεν έχει.

Καμιά ιδέα?

InsaneDriver
10-11-09, 22:16
φίλε γιατι...ο μπαμπας σου εχει 320si...και μας δερνει..???:greenboun

Ένα ka-dead έχει:ices_ange

bimmer-corfu
10-11-09, 22:22
Από 4τροχούς:
Με αγωνιστικό DNA
Eξελιγμένη, ώστε να αποτελέσει τη βάση της αγωνιστικής 320 του WTCC, η BMW 320Si μεταφέρει τη φιλοσοφία των αγώνων στο δρόμο.

ΦΩTOΓPAΦIEΣ: NIKOΣ MAPKOMΠOTΣAPHΣ

H BMW 320Si είναι μια ειδική έκδοση της σειράς 3, που δημιουργήθηκε αποκλειστικά με σκοπό να λειτουργήσει ως βάση για την έκδοση του δελτίου αναγνώρισης της αγωνιστικής 320, που συμμετέχει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τουρισμού WTCC. Η ιδιαιτερότητά της σε σχέση με τη γνωστή 320i έχει να κάνει με επιλεκτικές αλλαγές στον κινητήρα, στη μετάδοση και στην ανάρτηση, οι οποίες πρακτικά έχουν εφαρμοστεί ώστε να επιτρέψουν τη δημιουργία μιας όσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστικής αγωνιστικής έκδοσης. Μεταμορφωμένος, λοιπόν, είναι ο γνωστός 4κύλινδρος 2λιτρος κινητήρας της BMW, που, ειδικά για την περίσταση, συναρμολογείται στο τμήμα κατασκευής των κινητήρων της F1 και φέρει αλλαγές που προχωρούν μέχρι και τη μεταβολή της διαμέτρου και της διαδρομής των εμβόλων. Oι σημαντικότερες επεμβάσεις που έχουν γίνει αφορούν την αύξηση της διαμέτρου των βαλβίδων εισαγωγής κι εξαγωγής, την αντικατάσταση του ηλεκτρονικά ελεγχόμενου συστήματος οδήγησης των βαλβίδων Valvetronic με ένα συμβατικό σύστημα, για μεγαλύτερη ακρίβεια στους υψηλούς ρυθμούς περιστροφής, την αύξηση της συμπίεσης (από 10.5:1 σε 11.0:1), τη χρήση ενισχυμένων μετάλλων αλλά και την κατασκευή της κυλινδροκεφαλής από ανθρακονήματα, για μείωση του συνολικού βάρους. Όλα τα παραπάνω έχουν δώσει στον κινητήρα έναν πιο άγριο και σπορτίφ χαρακτήρα (ο «κόφτης» επεμβαίνει πλέον στις 7.300 σ.α.λ., ενώ το ηλεκτρονικό γκάζι έχει αντικατασταθεί με μηχανική πεταλούδα με συρματόσχοινο) καθώς και μια σημαντική αύξηση της ισχύος. Μάλιστα, οι διαπιστώσεις μας στην πράξη δεν άφησαν καμία αμφιβολία για την ορθότητα των προδιαγραφών που «μιλούν» για 173 ίππους/7.000 σ.α.λ. και ροπή 20,4 χλγμ./4.250 σ.α.λ. (έναντι 150 ίππων/6.200 σ.α.λ. και 20,4 χλγμ./3.600 σ.α.λ.). Χαρακτηριστικά αναφέρουμε πως στην επίσκεψη στο δυναμόμετρο οι τιμές της ισχύος που καταγράφηκαν στους τροχούς έφτασαν τους 160,4 ίππους/7.200 σ.α.λ. και τα 17,5 χλγμ./4.800 σ.α.λ., όταν οι αντίστοιχες τιμές από τη μέτρηση της 320i ήταν 137 ίπποι/6.500 σ.α.λ. και 16,7 χλγμ./3.300 σ.α.λ. Αντίστοιχα κολακευτική για την 320Si είναι, όμως, και η εικόνα της σε επίπεδο επιδόσεων. Eκεί αποδεικνύεται σημαντικά ταχύτερη από την απλή έκδοση, τόσο στις επιταχύνσεις από στάση (0-100 χλμ./ώρα σε 8,6 δλ. η 320Si, σε 10,1 δλ. η 320i) όσο -ακόμα περισσότερο- εν κινήσει, όπου οι διαφορές με την απλή 320i στις περισσότερες περιπτώσεις ξεπερνούν το 1,0 δλ. Βέβαια, σε αυτό συμβάλλει και η πιο κοντή τελική σχέση μετάδοσης (4,10:1 από 3,38:1), η οποία συμπληρώνει ιδανικά το καλά κλιμακωμένο και εξαιρετικό σε αίσθηση 6άρι κιβώτιο. Εκτός, όμως, από τις αναβαθμισμένες επιδόσεις, ο σπορ χαρακτήρας της 320Si αναδεικνύεται τόσο από την πιο σφικτή ανάρτηση M όσο και από επιμέρους στοιχεία, όπως είναι το ιδιαίτερα πληροφοριακό και ακριβές τιμόνι με την υδραυλική υποβοήθηση, οι μεγάλοι τροχοί των 18 ιντσών και τα μεγαλύτερα κι εξαιρετικά σε απόδοση φρένα, που ενισχύουν ακόμα περισσότερο το γνωστό ευχάριστο και αποτελεσματικό οδηγικό προφίλ που χαρακτηρίζει τη σειρά 3. Σε συνδυασμό, λοιπόν, και με το αντίστοιχα προσανατολισμένο πλούσιο επίπεδο εξοπλισμού («όλα τα λεφτά» τα μπάκετ καθίσματα!), μπορούμε να πούμε ότι το ουσιαστικό μειονέκτημα της 320Si είναι η περιορισμένη της παραγωγή, που την καθιστά αυτόματα «θεωρητική αξία» για όσους δε βιαστούν να κάνουν δικό τους ένα από τα μόλις 2.600 αντίτυπα που θα παραχθούν._ 4Τ

Στο δυναμόμετρο
Οι επεμβάσεις στο 2λιτρο 4κύλινδρο κινητήρα της BMW αποδεικνύονται και στην πράξη ιδιαίτερα εύστοχες. Στην επίσκεψη στο δυναμόμετρο η απόδοση της 320 Si στους τροχούς έφτασε τους 160,4 ίππους/7.200 σ.α.λ. και τα 17,5 χλγμ./4.800 σ.α.λ. Οι τιμές αυτές είναι σαφώς ανώτερες από εκείνες της απλής 320 (137 ίπποι/6.500 σ.α.λ. και 16,7 χλγμ./3.300 σ.α.λ.), όμως ακόμα πιο σημαντικό είναι το γεγονός πως ο βελτιωμένος κινητήρας της Si υπερέχει συνεχώς σε ισχύ και ροπή μετά τις 3.500 σ.α.λ., φανερώνοντας, έτσι, και τον πιο άγριο χαρακτήρα του.

BMW 320 Si
YΠEP
EΠIΔOΣEIΣ/OΔIKH ΣYMΠEPIΦOPA
KATA
KATANAΛΩΣH

ΚΟΣΤΟΣ
ΤΙΜΗ ΒΑΣΙΚΗΣ ΕΚΔΟΣΗΣ: 41.700 ευρώ

ΤΕΧΝΙΚΑ

ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ
Κυβισμός: 1.997 κ.εκ.
Κύλινδροι: 4 σε σειρά
Μέγ. Ισχύς: 160 ίπποι στις 7.200 σ.α.λ.*/173 ίπποι στις 7.000 σ.α.λ.**
Μέγ. Ροπή: 17,5 χλγμ στις 4.800 σ.α.λ.*/ 20,4 χλγμ στις 4.250 σ.α.λ.**

ΜΕΤΑΔΟΣΗ
Κίνηση: στους πίσω τροχούς
Κιβώτιο: χειροκίνητο 6 σχέσεων

ΑΝΑΡΤΗΣΗ
Εμπρός: Γόνατα με δύο βραχίονες στήριξης, αντιστρεπτική ράβδος
Πίσω: Πολλαπλών συνδέσμων, αντιστρεπτική ράβδος

ΦΡΕΝΑ
Εμπρός: αεριζόμενοι δίσκοι
Πίσω: δίσκοι

ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ
Τελ. ταχύτητα: 225 χλμ/ώρα**
0-100 χλμ/ώρα (δλ): 8,6*/8,1**
Ρεπρίζ 50-80 με 3η (δλ): 4,5
Ρεπρίζ 80-110 με 4η (δλ): 6,3
Ρεπρίζ 120-140 με 5η/6η (δλ): 5,9/7,6
Φρενάρισμα 120-0 χλμ/ώρα (μ.): 54,6
Μέση κατανάλωση λίτρα/100 χλμ: 14,5

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ
Μήκος (χλστ): 4.520
Πλάτος (χλστ): 1.817
Ύψος (χλστ): 1.421
Μεταξόνιο (χλστ): 2.760
Βάρος (κιλά): 1.378*/1.350**

*Τιμή 4Τ
**Τιμή κατασκευαστή
http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=366&article=11339

+1 που κάθισες να γράψεις όλο το κείμενο

john
10-11-09, 22:23
Εγώ πάντως την έχω μεγαλύτερη και ο μπαμπάς μου σας δέρνει όλους...:screwy::screwy::screwy:

:rofl2:πηγα να πεσω απ την καρεκλα

Dimzan
10-11-09, 22:25
Εγώ πάντως την έχω μεγαλύτερη και ο μπαμπάς μου σας δέρνει όλους...:screwy::screwy::screwy:

τωρα λοιπον ξερουμε ποιος την εχει μεγαλυτερη (την εμπειρια στα πισωκινητα)

Ένα ka-dead έχει:ices_ange

θεος!!! χαχαχαχα

InsaneDriver
10-11-09, 22:27
:rofl2:πηγα να πεσω απ την καρεκλα

Για να μην το ξαναπάθεις :p:
http://www.polepositionusa.com/media/images/default-recaro_pole_position_seat_.jpg

saikoE39
10-11-09, 22:35
Ένα ka-dead έχει:ices_ange

τι λες τωρα.........

Ε αφού έχει ka-dead δεν μπορώ να μιλήσω ….φαντάζομαι την οδική αυτή εμπειρία που ζει κάθε μέρα ..με αυτό το απίστευτο όχημα σε αισθηση…απλα respect .


Συγνώμη για το ακυρο μου ποστ πιο πανω φιλε....:cheers:

john
10-11-09, 22:35
Για να μην το ξαναπάθεις :p:
http://www.polepositionusa.com/media/images/default-recaro_pole_position_seat_.jpg

:flipa:καλα σου!δεν σε ξαναπαιζω!

saikoE39
10-11-09, 22:38
Έλεος ρε σεις...πόσο ετών είστε?

Ψάχνω μπλοκέ και η Bird's δεν έχει.

Καμιά ιδέα?

Κόλλησε το με Αργκόν όπως ka-dead ...!!!!!!:icon02:

Driver M
10-11-09, 22:47
Μήπως αυτές οι διαφορές είναι με την 320i 150ps?
Δεν θυμάμαι καλά.

Διάβασε πιο προσεκτικά αυτό που γράφω: "δεν εξηγούν πχ τη διαφορά του 1,4 δλ (7,7 έναντι 9,1) στα 80-120 από την απλή Ε90 την προ fl μάλιστα.¨" Με την 150 ps εννοώ κι εγώ, όχι την προ fl με τα 170ps (αν κατάλαβες αυτό). Γι'αυτό και λέω ότι με τους κινητήρες των 170 ps λογικά θα είναι μικρότερη η διαφορά...

Μanos M3 διαφωνειίς ότι από τα 80-100χλμ και πάνω τα 100 κιλά διαφορά παίζουν μικρό ρόλο?

Nikos120i
10-11-09, 22:54
Διάβασε πιο προσεκτικά αυτό που γράφω: "δεν εξηγούν πχ τη διαφορά του 1,4 δλ (7,7 έναντι 9,1) στα 80-120 από την απλή Ε90 την προ fl μάλιστα.¨" Με την 150 ps εννοώ κι εγώ, όχι την προ fl με τα 170ps (αν κατάλαβες αυτό). Γι'αυτό και λέω ότι με τους κινητήρες των 170 ps λογικά θα είναι μικρότερη η διαφορά...

Μanos M3 διαφωνειίς ότι από τα 80-100χλμ και πάνω τα 100 κιλά διαφορά παίζουν μικρό ρόλο?


Eίχα 320i (170) για παραπάνω απο 24ώρες και την οδήγησα σχεδόν σε όλες τις συνθήκες.

Η διαφορά της με την si είναι αισθητή. Η si είναι γρηγορότερη πάντου, εκτός από τις 3000 rpm και κάτω. Από εκεί και πάνω δε πιάνεται η si.

Πάντως στέκεται ΑΞΙΑ πλάι της.

saikoE39
10-11-09, 22:58
Eίχα 320i (170) για παραπάνω απο 24ώρες και την οδήγησα σχεδόν σε όλες τις συνθήκες.

Η διαφορά της με την si είναι αισθητή. Η si είναι γρηγορότερη πάντου, εκτός από τις 3000 rpm και κάτω. Από εκεί και πάνω δε πιάνεται η si.

Πάντως στέκεται ΑΞΙΑ πλάι της.

o action man.. μια 320si που εχει για δοκιμη την εστησε με 320 170...και η διαφορα ηταν μεχρι τα 180 μισο αμαξι μπροστα το si....!!!!!!!

την αισθηση του οτι παει τρελα..στην δινει το διαφορικο.....!!!!!

Action Man
10-11-09, 23:45
Δεν ήθελα να ασχοληθώ,αλλά μιας και δεν με παίρνει ο ύπνος ας γράψω δυο λόγια...την άποψη μου δηλαδή.
Η "si" είναι πολύ καλό αυτοκίνητο για τα χρήματα που κοστίζει, ως μεταχειρισμένο.Ως καινούργιο δεν θα το επέλεγα....θα έπαιρνα μια 325i και να πάνε να m@mithoun τα τέλη κυκλοφορίας.
Έχει φανταστική αίσθηση σε καλό οδόστρωμα,αλλά σε ψιλοανώμαλο στροφιλίκι γίνεσαι φραπέ(προσωπικά δεν με ενοχλεί.....αλλά ενοχλεί τους επιβάτες)
Η αίσθηση παραπάνω ταχύτητας ωφείλετε στο πιο κοντό διαφορικό.Ένα leon tsi 170ps και ένα Golf ΓΤΠ(gt ληθελα να πώ;):thefinger)είναι αρκετά πιο γρήγορα σε όλες τις συνθήκες...
Η διαφορές με μια 2000cc 170ps "απλή" 3αρα είναι μικρές,αλλά η διαφορά στην αίσθηση μεγάλη.

Τον τελευταίο καιρό οδήγησα κάμποσες και τις "ξεχείλωσα" όσο μπορούσα.Η μία μου έμεινε στα χέρια και κόντεψα να πάθω αμόκ,και έτσι αποφάσισα να ακυρωθεί η αγορα "si"....μάλλον δεν θα με αντέξει για πολύ..
Toυ συνεταίρου μου η "si" έχει 84.000χλμ,και έχει μπέι τρείς φορές για επισκευή....την τελευταία την πλήρωσε κανονικά.Δέν είναι καύτης....απλά κάνει πολλά ταξίδια.
Δείχνει λίγο "ειδικό" αυτοκίνητο....αλλά στην πραγματικότητα είναι ειδικό μόνο στην συντήρηση του.Έχει γ@μ@το ήχο για τετρακύλινδρο,αλλά μια 325i έχει ακόμα πιο γ@μ@το...μη ξεχνάμε οτι παίζει στα ίδια χρήματα με μια 325i...η οποία είναι παντού καλύτερη.(να πάνε να m@mithoyn τα τέλη κυκλοφορίας)

Ποια είναι η κατάληξη?
Τις τουρμπίνες σε BMW(το mini cooper s gamei) ΔΕΝ τις γουστάρω....η Μ3 είναι αμαξάρα αλλά ακριβή....άρα παμε σε 325.......και γιατί 325??????.......Καλύτερα μια 330 και τελειώνει η συζήτηση.
Αμαξάρα.-

Όσοι εθελοτυφλούν και δεν βλέπουν σε τι κατάσταση βρίσκεται η αγορά αυτοκινήτου....καλύτερα να πάρουν βέρες και να το παντρευτούν....
Δικαιολογίες του στύλ: "Ήταν φτηνό γιατί δεν ήταν καλό"...."Κάτι περίεργο πάιζει για να είναι τόσο φτηνό"...."Εγώ αυτά δεν τα πιστεύω"...μπλα μπλα μπλα...κτλ...απλά τις ακούω και γελάω...
Aυτή την στιγμή υπάρχουν 330i M-PACK Ε90,που με 30.000€ ΜΕ-ΤΡΟΙ-ΤΗΣ(αν πω λιγότερα θα με κυνηγάνε οι άπιστοι θωμάδες...το "30.000"...ήταν επιεικέστατο...).....το ξαναλέω για να το εμπεδώσετε:ΜΕ-ΤΡΟΙ-ΤΗΣ!....έγιναν δικές σας.
Άν πάτε σε μάντρα με δόσεις,απλά ξεχνάμε την παραπάνω τιμή,και ανεβαίνει το κοστολόγιο +€6000....χωρίς τους τόκους...

Αυτά που λέτε παίδες....πάρτε μια 330 Ε90,βάλτε μια καλύτερη ανάρτηση(και η m pack καλή είναι πάντως)και δυο "recaro poll potition"(όχι bmw performance...έλεος πια!!!...μας τα ζάλισαν) και μπλοκέ,και έχετε μια αμαξάρα που δεν θα χαλάσει ποτέ...

:search::rockon:

manosm3
11-11-09, 00:24
αφου την εχω δει ετσι οπως λες...ελα και εσυ στην πιστα (σε οποια πιστα θες) και ξεπερασε με...αν μπορεις φυσικα...αμα θες ελα και στου παπαγου..κανενα προβλημα..enough talking....
χαχαχαχαχαχαχαχα φιλε εγω ειμαι κουλος και δεν εχω διπλωμα. ντριφταρω με ενα τρικυκλο ποδηλατακι -ισως θυμασαι την παλια υπογραφη του Γραβαλου στο driftclub οταν ειχε πρωτοανοιξει. Ε αυτος ειμαι εγω :party:
Η απαντηση μου αυτη ισχυει και για το επισης αστειο πμ σου χαχαχαχα

Μanos M3 διαφωνειίς ότι από τα 80-100χλμ και πάνω τα 100 κιλά διαφορά παίζουν μικρό ρόλο?
Ναι διαφωνω. Για οση ωρα γινεται επιταχυνση παιζουν ρολο τα κιλα. Και η επιταχυνση γινεται μεχρι την τελικη ενος αυτοκινητου.

Nikos120i
11-11-09, 07:26
Δεν ήθελα να ασχοληθώ,αλλά μιας και δεν με παίρνει ο ύπνος ας γράψω δυο λόγια...την άποψη μου δηλαδή.
Η "si" είναι πολύ καλό αυτοκίνητο για τα χρήματα που κοστίζει, ως μεταχειρισμένο.Ως καινούργιο δεν θα το επέλεγα....θα έπαιρνα μια 325i και να πάνε να m@mithoun τα τέλη κυκλοφορίας.
Έχει φανταστική αίσθηση σε καλό οδόστρωμα,αλλά σε ψιλοανώμαλο στροφιλίκι γίνεσαι φραπέ(προσωπικά δεν με ενοχλεί.....αλλά ενοχλεί τους επιβάτες)
Η αίσθηση παραπάνω ταχύτητας ωφείλετε στο πιο κοντό διαφορικό.Ένα leon tsi 170ps και ένα Golf ΓΤΠ(gt ληθελα να πώ;):thefinger)είναι αρκετά πιο γρήγορα σε όλες τις συνθήκες...
Η διαφορές με μια 2000cc 170ps "απλή" 3αρα είναι μικρές,αλλά η διαφορά στην αίσθηση μεγάλη.

Τον τελευταίο καιρό οδήγησα κάμποσες και τις "ξεχείλωσα" όσο μπορούσα.Η μία μου έμεινε στα χέρια και κόντεψα να πάθω αμόκ,και έτσι αποφάσισα να ακυρωθεί η αγορα "si"....μάλλον δεν θα με αντέξει για πολύ..
Toυ συνεταίρου μου η "si" έχει 84.000χλμ,και έχει μπέι τρείς φορές για επισκευή....την τελευταία την πλήρωσε κανονικά.Δέν είναι καύτης....απλά κάνει πολλά ταξίδια.
Δείχνει λίγο "ειδικό" αυτοκίνητο....αλλά στην πραγματικότητα είναι ειδικό μόνο στην συντήρηση του.Έχει γ@μ@το ήχο για τετρακύλινδρο,αλλά μια 325i έχει ακόμα πιο γ@μ@το...μη ξεχνάμε οτι παίζει στα ίδια χρήματα με μια 325i...η οποία είναι παντού καλύτερη.(να πάνε να m@mithoyn τα τέλη κυκλοφορίας)

Ποια είναι η κατάληξη?
Τις τουρμπίνες σε BMW(το mini cooper s gamei) ΔΕΝ τις γουστάρω....η Μ3 είναι αμαξάρα αλλά ακριβή....άρα παμε σε 325.......και γιατί 325??????.......Καλύτερα μια 330 και τελειώνει η συζήτηση.
Αμαξάρα.-

Όσοι εθελοτυφλούν και δεν βλέπουν σε τι κατάσταση βρίσκεται η αγορά αυτοκινήτου....καλύτερα να πάρουν βέρες και να το παντρευτούν....
Δικαιολογίες του στύλ: "Ήταν φτηνό γιατί δεν ήταν καλό"...."Κάτι περίεργο πάιζει για να είναι τόσο φτηνό"...."Εγώ αυτά δεν τα πιστεύω"...μπλα μπλα μπλα...κτλ...απλά τις ακούω και γελάω...
Aυτή την στιγμή υπάρχουν 330i M-PACK Ε90,που με 30.000€ ΜΕ-ΤΡΟΙ-ΤΗΣ(αν πω λιγότερα θα με κυνηγάνε οι άπιστοι θωμάδες...το "30.000"...ήταν επιεικέστατο...).....το ξαναλέω για να το εμπεδώσετε:ΜΕ-ΤΡΟΙ-ΤΗΣ!....έγιναν δικές σας.
Άν πάτε σε μάντρα με δόσεις,απλά ξεχνάμε την παραπάνω τιμή,και ανεβαίνει το κοστολόγιο +€6000....χωρίς τους τόκους...

Αυτά που λέτε παίδες....πάρτε μια 330 Ε90,βάλτε μια καλύτερη ανάρτηση(και η m pack καλή είναι πάντως)και δυο "recaro poll potition"(όχι bmw performance...έλεος πια!!!...μας τα ζάλισαν) και μπλοκέ,και έχετε μια αμαξάρα που δεν θα χαλάσει ποτέ...

:search::rockon:

H 325i δεν είναι τόσο καλή όσο υπόσχεται, η 330i είναι πολύ καλύτερη. Την οδήγησα, αλλά δεν αξίζει τα παραπάνω χρήματα ειδικά όταν μπαίνουν στη μέση τα τέλη. Αν είναι να τα χώσεις...παίρνεις 330i.

Η 325i δεν έχει τρομακτικές διαφορές από την si όσον αφορά τις επιδόσεις, γιατί από κρατήματα η si λόγω ανάρτησης και γενικής γεωμετρίας και ζυγίσματός της είναι μπροστά.

Η si έχει πιο κοντό διαφορικό από την 325i και οι διαφορές τους είναι 1kg/hp. Συγκεκριμένα, η si έχει 173 άλογα αλλά είναι 1.350 κιλά ενώ η 325i είναι 218 άλογα αλλά είναι 1.505 κιλά! Οι διαφορές είναι στη ροπή εκεί κάνει τη διαφορά η 325i όπου έχει 7 κιλά παραπάνω ροπή.

Παρ'όλα αυτά στο δρόμο που την οδήγησα ΔΕΝ έχει τις εκρηκτικές επιδόσεις που υπόσχεται, ειδικά όπως η 330i.

Αν είναι να πάρεις 3λτ, πάρε 330i όχι 325i.

montoya
11-11-09, 07:56
+1 που κάθισες να γράψεις όλο το κείμενο
4 Τροχοί (copy-past)χι-χι
http://library.techlink.gr/4t/articl...&article=11339

Διάβασε πιο προσεκτικά αυτό που γράφω: "δεν εξηγούν πχ τη διαφορά του 1,4 δλ (7,7 έναντι 9,1) στα 80-120 από την απλή Ε90 την προ fl μάλιστα.¨" Με την 150 ps εννοώ κι εγώ, όχι την προ fl με τα 170ps (αν κατάλαβες αυτό). Γι'αυτό και λέω ότι με τους κινητήρες των 170 ps λογικά θα είναι μικρότερη η διαφορά...
Έγραψες για προ fl και το μυαλό μου πήγε στα 170ps. Άλλωστε δεν το θεωρώ δίκαιο να το συγκρίνουμε με τα 150ps. Οι διαφορές επιμένω πως είναι σχεδόν μηδαμινές (σε απόδοση). Αλλού είναι η υπεροχή της, όχι στα γκάζια.
Απ΄ότι βλέπω η si γεμίζει πολλές σελίδες. Την λατρεύουμε όλοι!!!

Action Man
11-11-09, 08:52
H 325i δεν είναι τόσο καλή όσο υπόσχεται, η 330i είναι πολύ καλύτερη. Την οδήγησα, αλλά δεν αξίζει τα παραπάνω χρήματα ειδικά όταν μπαίνουν στη μέση τα τέλη. Αν είναι να τα χώσεις...παίρνεις 330i.

Η 325i δεν έχει τρομακτικές διαφορές από την si όσον αφορά τις επιδόσεις, γιατί από κρατήματα η si λόγω ανάρτησης και γενικής γεωμετρίας και ζυγίσματός της είναι μπροστά.

Η si έχει πιο κοντό διαφορικό από την 325i και οι διαφορές τους είναι 1kg/hp. Συγκεκριμένα, η si έχει 173 άλογα αλλά είναι 1.350 κιλά ενώ η 325i είναι 218 άλογα αλλά είναι 1.505 κιλά! Οι διαφορές είναι στη ροπή εκεί κάνει τη διαφορά η 325i όπου έχει 7 κιλά παραπάνω ροπή.

Παρ'όλα αυτά στο δρόμο που την οδήγησα ΔΕΝ έχει τις εκρηκτικές επιδόσεις που υπόσχεται, ειδικά όπως η 330i.

Αν είναι να πάρεις 3λτ, πάρε 330i όχι 325i.

Eντελώς φιλικά Νίκο,εννοείται οτι διαφωνώ.
Η 325 είναι και φαίνεται πιο γρήγορη....όσο περί ανάρτησης και γεωμετρίας τα έχεις μπερδέψει λίγο.
Το αυτοκίνητο σου,ΔΕΝ ειναι 1350 κιλά.Το κόστος μιας καλής 320si δεν ξεπερνά τα 23.000€-25.000€.
Μια 325 με m pack ανάρτηση δεν ξεπερνά τα 25.000€.
Εννοείται οτι συζητάμε για αγορά από ιδιώτη.
Επιμένω,αλλά δεν το συνεχίζω.Δεν λέω αερολογίες,μιλάω από προσωπική εμπειρία.

Nikos120i
11-11-09, 09:35
Eντελώς φιλικά Νίκο,εννοείται οτι διαφωνώ.
Η 325 είναι και φαίνεται πιο γρήγορη....όσο περί ανάρτησης και γεωμετρίας τα έχεις μπερδέψει λίγο.
Το αυτοκίνητο σου,ΔΕΝ ειναι 1350 κιλά.Το κόστος μιας καλής 320si δεν ξεπερνά τα 23.000€-25.000€.
Μια 325 με m pack ανάρτηση δεν ξεπερνά τα 25.000€.
Εννοείται οτι συζητάμε για αγορά από ιδιώτη.
Επιμένω,αλλά δεν το συνεχίζω.Δεν λέω αερολογίες,μιλάω από προσωπική εμπειρία.

Σχετικά με την ανάρτηση. Λόγω τοποθέτησης του μοτέρ (χαμηλά και κάτω) και διαφορετικής ρύθμισης εμπρός ανάρτησης έχουν μειώσει την υποστροφή και έχουν χαμηλώσει το κέντρο βάρους. Επίσης έχει διαφορετική ρύθμιση στο πίσω camber.

Σχετικά με το βάρος, από το carfolio.com έχω βρει όλα τα βάρη. Συγκεκριμένα, την si τη βγάζει 1.350kg (http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=135421)

Πρακτικά αυτό που εννοώ είναι ότι αξίζει ΠΟΛΥ περισσότερο η αγορά μιας 330i.

Από ιδιώτη εξαρτάται τι αυτοκίνητο θα βρεις και με πόσα χιλιόμετρα αλλά εννοείται ότι θα είναι χαμηλότερο απ'ότι στην αντιπροσωπεία, απλά στην αντιπροσωπεία έχεις εγγύηση για ένα χρόνο και είναι ελεγμένο από αυτούς άρα έχεις κατά κάποιο τρόπο το κεφάλι σου ήσυχο. :)

montoya
11-11-09, 09:58
στην αντιπροσωπεία έχεις εγγύηση για ένα χρόνο και είναι ελεγμένο από αυτούς άρα έχεις κατά κάποιο τρόπο το κεφάλι σου ήσυχο. :)
Έτσι έλεγα κι εγώ αλλά δυστυχώς δεν ισχύει αυτό(η εγγύηση ισχύει βέβαια). Κατά τα άλλα η αντιπροσωπία μπορεί να "κρύψει" πράγματα τα οποία ο ιδιότης δεν μπορεί... Αυτή έχει το μαχαίρι, αυτή και το πεπόνι. Καταλαβαίνεις τι εννοώ. Σου το λέω εκ πείρας!

xristaras
11-11-09, 10:32
Βρηκα ενα 320si 23,500 € απο εκθεση στη Θεσσαλονικη αλλά 142,000 χλμ και χρώμα ασημι (δεν παει σε BMW κατα τη γνωμη μου)

nik200
11-11-09, 12:38
o action man.. μια 320si που εχει για δοκιμη την εστησε με 320 170...και η διαφορα ηταν μεχρι τα 180 μισο αμαξι μπροστα το si....!!!!!!!

την αισθηση του οτι παει τρελα..στην δινει το διαφορικο.....!!!!!

τα λεγα εγω πιο πριν, αλλα βγηκα ο αιρετικος.....και ο κακος....

nautilos
11-11-09, 12:43
o action man.. μια 320si που εχει για δοκιμη την εστησε με 320 170...και η διαφορα ηταν μεχρι τα 180 μισο αμαξι μπροστα το si....!!!!!!!

την αισθηση του οτι παει τρελα..στην δινει το διαφορικο.....!!!!!

Άρα με ίδιο βήμα μπορεί να μιλάμε και για κόπια!!!!

ΓΙΑΝΝΗΣ
11-11-09, 12:46
Άρα με ίδιο βήμα μπορεί να μιλάμε και για κόπια!!!!

μαλλον θα ειναι κοπια.......

john
11-11-09, 13:52
ρε παιδια εχω την εντυπωση οτι μπερδευομαστε.αλλο το target group του 320 κ κατα προεκταση κ του 325 κ αλλο του si.τα δυο πρωτα ειναι ναι μεν σπορ αμαξια χωρις ομως να θυσιαζεται η ανεση κ η οικονομια στην καταναλωση.εχουν κ τα δυο βασικες ρυθμισεις σε αναρτηση(camber-caster)για να ειναι ευκολοδηγητα απο τον καθενα,να ειναι προβλεψιμα δηλαδη κ να μην τρομαζουν,να τρωνε τα λαστιχα τους ομοιομορφα κ να κανουν ανετο ταξιδι λογω τον μαλακων αναρτησεων τους(οχι m pack).τα διαφορικα τους ειναι μακρια για να ειναι οικονομικα,αθορυβα κ να εχουν μεγαλες τελικες.ετσι εκρινε η μαμα bmw οτι πρεπει να ειναι κ τα εφτιαξε ακριβως ετσι.απο την αλλη το si σαν ειδικο αμαξι ειναι ακριβως το αντιθετο.δεν ειναι τοσο ευκολοδηγητο απο τον καθενα,δεν εχει μαλακες αναρτησεις για ανετο ταξιδι,αλλα ειναι ψιλοκουτσουρο,εχει κοντο διαφορικο για καλυτερες επιδοσεις,εχει ομως μεγαλη καταναλωση κανει πιο πολυ θορυβο λογω υψηλων στροφων,κ χανει κ σε τελικες.
απο κει κ περα ο καθενας κανει οτι θελει με το αμαξι του με ετοιμες λυσεις κιολας τις περισσοτερες φορες.μπορεις το si να το κανεις κυρια(κουφο τελειως) κ τα αλλα δυο να τα κανεις αγριμια.διαφορικα υπαρχουν ετοιμα απο bmw,(οπως το 4,10 του si για τα Ε9Χ)αντιστρεπτικες απο m3 (σχετικα φτηνη λυση κ οχι υπερβολικη σε στησιμο)αναρτησεις απειρες,απο πακετο m (σχετικα φθηνο κ καλο)εως aftermarket.
προσωπικα στο δικο μου σκεφτομαι για m3 sway bars κ kw street comfort.με αυτο το στησιμο το αμαξι θα ειναι σχετικα ανετο αλλα κ πιο σπορ απο οτιδηποτε αμαξι εχει στην γκαμα της η bmw εργοστασιακα(εκτος m)

kavas
11-11-09, 14:20
Προσωπικα ειχα μαγευτει απο την si.Οταν αποφασισα να προχωρησω σε αγορα δεν υπηρχε καινουργιο διαθεσιμο και τα μτχ πηγαινανε 48-50 χιλ.Οποτε με την αλλαγη μοτερ στα 3.20i με 170 αλογα,πηρα ενα 3.20 με m-pack και 18αρες και τουλαχιστον εξωτερικα-εσωτερικα ΄΄εφτιαξα μια si´´.Στα υπολοιπα τωρα μπορει να μην εχω το ιδιο στησιμο-κιβωτιο-φρενα-αισθηση(αν και το πακετο Μ βοηθαει πολυ) αλλα εχω καταναλωση 9, ηλεκτρονικα καλουδια οπως start-stop και καλυτερη ανεση στα συχνα-πυκνα ταξιδια που κανω.
Σε επιλογη si η 3.25 θα προτιμουσα την δευτερη μονο με πακετο Μ

john
11-11-09, 14:49
Προσωπικα ειχα μαγευτει απο την si.Οταν αποφασισα να προχωρησω σε αγορα δεν υπηρχε καινουργιο διαθεσιμο και τα μτχ πηγαινανε 48-50 χιλ.Οποτε με την αλλαγη μοτερ στα 3.20i με 170 αλογα,πηρα ενα 3.20 με m-pack και 18αρες και τουλαχιστον εξωτερικα-εσωτερικα ΄΄εφτιαξα μια si´´.Στα υπολοιπα τωρα μπορει να μην εχω το ιδιο στησιμο-κιβωτιο-φρενα-αισθηση(αν και το πακετο Μ βοηθαει πολυ) αλλα εχω καταναλωση 9, ηλεκτρονικα καλουδια οπως start-stop και καλυτερη ανεση στα συχνα-πυκνα ταξιδια που κανω.
Σε επιλογη si η 3.25 θα προτιμουσα την δευτερη μονο με πακετο Μ

στα φρενα δεν υπαρχει διαφορα.στο στησιμο η μονη διαφορα ειναι οι αντιστρεπτικες,οι ρυθμισεις γινονται κ ετσι οπως εισαι

Action Man
11-11-09, 15:24
είναι ελεγμένο από αυτούς

Kαλά,αυτό είναι που με φοβίζει περισσότερο απ όλα.Μη μπεί ο καράφλας(eliasZ3) τώρα,και αρχίζει να γράφει,και δεν τελειώσουμε ποτέ....τεσπά.δεν αξιζεινα εκτεθει το φορουμ.

Mη πιστεύεις όσα διαβάζεις.Μη πηγαίνεις με το γράμμα του νόμου(της Bmw δλδ)
ζυγισε το ,και οταν δεις 1500κιλά,έλα πές μου για "limited edition" .

Αυτά.Τα λέμε σε κανα τρίμηνο.

Driver M
11-11-09, 15:31
Βρηκα ενα 320si 23,500 € απο εκθεση στη Θεσσαλονικη αλλά 142,000 χλμ και χρώμα ασημι (δεν παει σε BMW κατα τη γνωμη μου)

Δεν πάει στις BMW το ασημί? Θα μας τρελάνεις εσυ!!


Eντελώς φιλικά Νίκο,εννοείται οτι διαφωνώ.
Η 325 είναι και φαίνεται πιο γρήγορη....όσο περί ανάρτησης και γεωμετρίας τα έχεις μπερδέψει λίγο.
Το αυτοκίνητο σου,ΔΕΝ ειναι 1350 κιλά.Το κόστος μιας καλής 320si δεν ξεπερνά τα 23.000€-25.000€.
Μια 325 με m pack ανάρτηση δεν ξεπερνά τα 25.000€.
Εννοείται οτι συζητάμε για αγορά από ιδιώτη.
Επιμένω,αλλά δεν το συνεχίζω.Δεν λέω αερολογίες,μιλάω από προσωπική εμπειρία.


Οι τιμές που δίνεις είναι πολύ χαμηλές, ακόμα και για ιδιώτη. Εκτός και αν μιλάμε για 100.000+ χλμ. Μια 320 απλή του 2007 με λιγότερο από 50.000 χλμ και καλό εξοπλισμό χτυπάει εύκολα τις 25.000. Μια καλοσυντηρημένη si είναι 2-3.000 ακριβότερη. Άρα και η 325 με καλό εξοπλισμό δύσκολα πέφτει κάτω από 30.000 ευρώ. Ο μόνος λόγος που έχουν πέσει ίσως τώρα τελευταία οι τιμές των 325-330 είναι ο έξτρα φόρος και τα αυξημένα τέλη κυκλοφορίας...αλλά και πάλι.

peter79
11-11-09, 15:39
Δεν πάει στις BMW το ασημί? Θα μας τρελάνεις εσυ!!





Οι τιμές που δίνεις είναι πολύ χαμηλές, ακόμα και για ιδιώτη. Εκτός και αν μιλάμε για 100.000+ χλμ. Μια 320 απλή του 2007 με λιγότερο από 50.000 χλμ και καλό εξοπλισμό χτυπάει εύκολα τις 25.000. Μια καλοσυντηρημένη si είναι 2-3.000 ακριβότερη. Άρα και η 325 με καλό εξοπλισμό δύσκολα πέφτει κάτω από 30.000 ευρώ. Ο μόνος λόγος που έχουν πέσει ίσως τώρα τελευταία οι τιμές των 325-330 είναι ο έξτρα φόρος και τα αυξημένα τέλη κυκλοφορίας...αλλά και πάλι.



Si βρήσκεις πολύ φθηνότερα... άσε το τι ζητάει ο καθένας... το θέμα είναι ποιός θέλει να πουλήσει. μην ξεχνάτε οτι το αμάξι έχει ήδη 3 - 4 χρόνια στην πλάτη του

Nikos120i
11-11-09, 16:59
Kαλά,αυτό είναι που με φοβίζει περισσότερο απ όλα.Μη μπεί ο καράφλας(eliasZ3) τώρα,και αρχίζει να γράφει,και δεν τελειώσουμε ποτέ....τεσπά.δεν αξιζεινα εκτεθει το φορουμ.

Mη πιστεύεις όσα διαβάζεις.Μη πηγαίνεις με το γράμμα του νόμου(της Bmw δλδ)
ζυγισε το ,και οταν δεις 1500κιλά,έλα πές μου για "limited edition" .

Αυτά.Τα λέμε σε κανα τρίμηνο.

Βασικά δε το λέει η BMW μόνο, οι 4Τ το ζύγισαν και το έβγαλαν 1.378 (http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=366&article=11339). Τώρα τι να πω...λάθος κι αυτό ρε συ? Και να έχει τόση μεγάλη απόκλιση? Παρόμοια απόκλιση θα έχουν και τα άλλα (320i, 325i κλπ) όμως.

Πάντως είναι διαφορετικό το συγκεκριμένο case...άλλη κουβέντα, άλλη ιστορία.

Τι εννοείς τα λέμε σε κάνα 3μηνο? :)

-------

Το si είναι όντως ιδιαίτερο αυτοκίνητο...φτάνει να ξέρεις τι αγοράζεις καθώς όπως γράφτηκε προσφέρει άλλα πράγματα και άλλες "συγκινήσεις". Μέχρι στιγμής μου αρέσει περισσότερο από το "απλό" 320i με τα 170.

Nikos120i
15-11-09, 20:51
Το έπλυνα σήμερα...και όλο λέω ότι θα ανεβάσω ΜΙΑ φώτο, αλλά δε μπορώ, παρασέρνομαι:

Part 1 (γιατί δε με αφήνει να ανεβάσω 12 φώτο σε ένα ποστ)

http://img21.imageshack.us/img21/1580/img5265r.th.jpg (http://img21.imageshack.us/my.php?image=img5265r.jpg) http://img5.imageshack.us/img5/7664/img5269r.th.jpg (http://img5.imageshack.us/my.php?image=img5269r.jpg)http://img21.imageshack.us/img21/5952/img5273rz.th.jpg (http://img21.imageshack.us/my.php?image=img5273rz.jpg) http://img30.imageshack.us/img30/7171/img5285r.th.jpg (http://img30.imageshack.us/my.php?image=img5285r.jpg)

Nikos120i
15-11-09, 20:52
Part 2

http://img5.imageshack.us/img5/2746/img5296r.th.jpg (http://img5.imageshack.us/my.php?image=img5296r.jpg) http://img21.imageshack.us/img21/2576/img5311r.th.jpg (http://img21.imageshack.us/my.php?image=img5311r.jpg) http://img5.imageshack.us/img5/4469/img5316r.th.jpg (http://img5.imageshack.us/my.php?image=img5316r.jpg)http://img5.imageshack.us/img5/4636/img5319r.th.jpg (http://img5.imageshack.us/my.php?image=img5319r.jpg)

Nikos120i
15-11-09, 20:52
Part 3

http://img5.imageshack.us/img5/1858/img5330r.th.jpg (http://img5.imageshack.us/my.php?image=img5330r.jpg) http://img30.imageshack.us/img30/9283/img5345r.th.jpg (http://img30.imageshack.us/my.php?image=img5345r.jpg) http://img30.imageshack.us/img30/9576/img5353r.th.jpg (http://img30.imageshack.us/my.php?image=img5353r.jpg) http://img21.imageshack.us/img21/1917/img5361r.th.jpg (http://img21.imageshack.us/my.php?image=img5361r.jpg)

Kostas Christ
15-11-09, 21:48
πολυ ομορφο, να το χαιρεσαι φιλε, και να εχεις καλα χιλιομετρα

Fairytale
15-11-09, 22:36
1=ΚΑΜΜΙΑ
Ωραίο αμάξι...
C U out there

Geo_3D
15-11-09, 23:15
H 325i δεν είναι τόσο καλή όσο υπόσχεται, η 330i είναι πολύ καλύτερη. Την οδήγησα, αλλά δεν αξίζει τα παραπάνω χρήματα ειδικά όταν μπαίνουν στη μέση τα τέλη. Αν είναι να τα χώσεις...παίρνεις 330i.

Η 325i δεν έχει τρομακτικές διαφορές από την si όσον αφορά τις επιδόσεις, γιατί από κρατήματα η si λόγω ανάρτησης και γενικής γεωμετρίας και ζυγίσματός της είναι μπροστά.

Η si έχει πιο κοντό διαφορικό από την 325i και οι διαφορές τους είναι 1kg/hp. Συγκεκριμένα, η si έχει 173 άλογα αλλά είναι 1.350 κιλά ενώ η 325i είναι 218 άλογα αλλά είναι 1.505 κιλά! Οι διαφορές είναι στη ροπή εκεί κάνει τη διαφορά η 325i όπου έχει 7 κιλά παραπάνω ροπή.

Παρ'όλα αυτά στο δρόμο που την οδήγησα ΔΕΝ έχει τις εκρηκτικές επιδόσεις που υπόσχεται, ειδικά όπως η 330i.

Αν είναι να πάρεις 3λτ, πάρε 330i όχι 325i.

χμμμ....μηπως πλαναται στον αερα ενα φιλικο ανοιγματακι με ενα 325 Ε46 με μονο 192 αλογα???Αλλωστε οι διαφορες του Si ειναι αμελιτεες οπως λες με ενα 325 ε90 με 218 αλογα,αρα με Ε46 θα εισαι μπροστα....:D

Ποτε ειπαμε ειναι η επομενη συναντηση???;)

saikoE39
15-11-09, 23:42
χμμμ....μηπως πλαναται στον αερα ενα φιλικο ανοιγματακι με ενα 325 Ε46 με μονο 192 αλογα???Αλλωστε οι διαφορες του Si ειναι αμελιτεες οπως λες με ενα 325 ε90 με 218 αλογα,αρα με Ε46 θα εισαι μπροστα....:D

Ποτε ειπαμε ειναι η επομενη συναντηση???;)

Θα είσαι σιγουρα πισω...τουλάχιστον κολωνα.....!!!!!
Το si ειναι πύραυλος...!!!!!!!!!!!!!!!
Δεν υπάρχει λογος δοκιμής Γιώργο .:idea:

Geo_3D
15-11-09, 23:48
Ποτέ δεν ξερεις....δεν εχουμε και τπτ να χωρισουμε με τον Νικο...Ισα ισα που θα γνωριστουμε και απο κοντα κιολλας

Fairytale
15-11-09, 23:51
Όχι να γίνει!
Να παταχθεί το απεχθές κόκκινο γ@...., να πανηγυρίσει σύσσωμο το social group που έχει δημιουργηθεί γιαυτό και μόνο τον λόγο και μάλιστα να γίνει αυτό από 4κύλινδρη ΥΠΕΡΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.
C U out there

giannis_E-46
15-11-09, 23:58
Ποτέ δεν ξερεις....δεν εχουμε και τπτ να χωρισουμε με τον Νικο...Ισα ισα που θα γνωριστουμε και απο κοντα κιολλας

φιλε geo με colt czt καταδεχεσαι φιλικο ανοιγμα? αν ειναι να ρθω και γω στην συναντηση. 192 αλογα ειναι αυτα δεν νομιζω να χεις προβλημα............

stratos
16-11-09, 00:01
Ανοίγματα βλέπω.... 4κύλινδροι με εξακύλινδρους, τουρμπάτοι με εξακύλινδρους.... Εμένα δεν θα με παίξετε?

giannis_E-46
16-11-09, 00:03
Ανοίγματα βλέπω.... 4κύλινδροι με εξακύλινδρους, τουρμπάτοι με εξακύλινδρους.... Εμένα δεν θα με παίξετε?

εσενα σε φοβομαστε φιλε στρατο. παιζεις σε αλλες κατηγοριες εσυ. πραγματικα πολυ δυναμη το εργαλειο.......

saikoE39
16-11-09, 00:13
φιλε geo με colt czt καταδεχεσαι φιλικο ανοιγμα? αν ειναι να ρθω και γω στην συναντηση. 192 αλογα ειναι αυτα δεν νομιζω να χεις προβλημα............

μαμα ειναι το czt..??

Geo_3D
16-11-09, 00:16
φιλε geo με colt czt καταδεχεσαι φιλικο ανοιγμα? αν ειναι να ρθω και γω στην συναντηση. 192 αλογα ειναι αυτα δεν νομιζω να χεις προβλημα............

Γιαννη μου δεν εχω κανενα προβλημα,ακομα και αν εισαι ο ιδιος ο Hehowjumps;) με το μαμα κολτ που απλα σαν μαμα ανεβοκατεβαζει την πιεση οποτε θελει αυτος...ξερεις τι ευκολο που ειναι με ενα "χαπι" να γινει αυτο????Αρα το να θες να με κοροιδεψεις και να εισαι μπροστα,δεν μου λεει κατι,γιατι αν οντως παιζει κατι τετοιο ή αντιστοιχο ή περισσοτερο,τοτε ξερω πολυ καλα το αποτελεσμα απο τωρα,δεν χρειαζεται να ανοιξουμε....

Απτην αλλη ομως,μιας και εφαγα φλασια...που πηγε τωρα ολη αυτη η βαβουρα και η ιδεολογια που διαβαζαμε εκεινη την αποφραδα νυχτα...
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=326615#post326615

Τελικα λεω να το παιξω στο δικο σου ταμπλο και να σου πω οτι ΝΑΙ,εχω προβλημα να ανοιξω μαζι σου,γιατι δεν ασχολουμαι με 4κυλινδρους!!!!:thefinger

stratos
16-11-09, 00:21
εσενα σε φοβομαστε φιλε στρατο. παιζεις σε αλλες κατηγοριες εσυ. πραγματικα πολυ δυναμη το εργαλειο.......

Μην ανησυχείς φίλε μου, έτσι για πλάκα το είπα.

Για μένα έχουν πολύ περισσότερο ενδιαφέρον τα φιλικά πατήματα σε αυτή την κατηγορία γιατί παίζουν πολλά ρόλο όπως ο οδηγός και το βάρος. Το CZT φοράει ένα απο τα καλήτερα τουρμπομοτέρ χωρίς αμφιβολία και το μικρό του βάρος δίνει εκρηκτικές επιδώσεις, κάτι που νομίζω δεν θαείχε νόημα ούτε με τον Geo ούτε με τον Νίκο.

Παιδιά αναμένουμε το πάτημα σας. Θα έχει αρκετό ενδιαφέρον πιστεύω...

E36 RULES!!
16-11-09, 00:24
Γιαννη μου δεν εχω κανενα προβλημα,ακομα και αν εισαι ο ιδιος ο Hehowjumps;) με το μαμα κολτ που απλα σαν μαμα ανεβοκατεβαζει την πιεση οποτε θελει αυτος...ξερεις τι ευκολο που ειναι με ενα "χαπι" να γινει αυτο????


Έχει φακές το μενού? :D ;)

stratos
16-11-09, 00:27
Έχει φακές το μενού? :D ;)

Restriction pills στα Αγγλικά, φακές στα Ελληνικά? χαχαχαχα....

giannis_E-46
16-11-09, 00:31
Γιαννη μου δεν εχω κανενα προβλημα,ακομα και αν εισαι ο ιδιος ο Hehowjumps;) με το μαμα κολτ που απλα σαν μαμα ανεβοκατεβαζει την πιεση οποτε θελει αυτος...ξερεις τι ευκολο που ειναι με ενα "χαπι" να γινει αυτο????Αρα το να θες να με κοροιδεψεις και να εισαι μπροστα,δεν μου λεει κατι,γιατι αν οντως παιζει κατι τετοιο ή αντιστοιχο ή περισσοτερο,τοτε ξερω πολυ καλα το αποτελεσμα απο τωρα,δεν χρειαζεται να ανοιξουμε....

Απτην αλλη ομως,μιας και εφαγα φλασια...που πηγε τωρα ολη αυτη η βαβουρα και η ιδεολογια που διαβαζαμε εκεινη την αποφραδα νυχτα...
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=326615#post326615

Τελικα λεω να το παιξω στο δικο σου ταμπλο και να σου πω οτι ΝΑΙ,εχω προβλημα να ανοιξω μαζι σου,γιατι δεν ασχολουμαι με 4κυλινδρους!!!!:thefinger

ετσι τωρα μιλας σωστα φιλε. απλα να μιλησουμε λιγο σοβαρα τωρα οτι ειπα το πα χαριν αστεισμου και δεν στεκομαι σε κεινη την βραδυα την οποια την εχω ηδη ξεχασει. απλα εισαι απο τα ατομα που παω εδω μεσα και ας μην σε ξερω πρωσοπικα..........

mitsos_chania
16-11-09, 14:17
Τελικα λεω να το παιξω στο δικο σου ταμπλο και να σου πω οτι ΝΑΙ,εχω προβλημα να ανοιξω μαζι σου,γιατι δεν ασχολουμαι με 4κυλινδρους!!!!:thefinger

Δικαιολογιες:sleeping:.Τρομο προκαλεσε το czt και δεν το περιμενα:bananasmi

Nikos120i
24-11-09, 21:20
Ήρθαν τα blackline φανάρια και τα άλλαξα...έφαγα μια ώρα και κάτι, ήταν πιο δύσκολο απ'ότι περίμενα γιατί έχει μοκέτα πίσω από τα φανάρια...αλλά άλλαξε ΟΛΟ το πίσω μέρος νομίζω:

http://img52.imageshack.us/img52/4583/img5410.th.jpg (http://img52.imageshack.us/my.php?image=img5410.jpg) http://img696.imageshack.us/img696/506/img5421.th.jpg (http://img696.imageshack.us/my.php?image=img5421.jpg)

Εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι τα φανάρια είχαν μέσα έτοιμες λάμπες, βιδωμένες και δε χρειάστηκε να βγάλω τις παλιές. Ωραίοι!

Fairytale
24-11-09, 22:41
H 2η φωτογραφία ειναι σκοτεινή. Για βγάλε σε πιο πολύ φως να δούμε πως δείχνει.
Είμα fan των blackline πάντως.
C U out there

stef
24-11-09, 22:46
Νίκο άρχισες ε?
Της Hella είναι αυτά τα φανάρι?
Πολύ ωραία δείχνουν στο Si σου πάντως...

Πατσίκας Βασίλειος
24-11-09, 22:46
Ήρθαν τα blackline φανάρια και τα άλλαξα...έφαγα μια ώρα και κάτι, ήταν πιο δύσκολο απ'ότι περίμενα γιατί έχει μοκέτα πίσω από τα φανάρια...αλλά άλλαξε ΟΛΟ το πίσω μέρος νομίζω:

http://img52.imageshack.us/img52/4583/img5410.th.jpg (http://img52.imageshack.us/my.php?image=img5410.jpg) http://img696.imageshack.us/img696/506/img5421.th.jpg (http://img696.imageshack.us/my.php?image=img5421.jpg)

Εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι τα φανάρια είχαν μέσα έτοιμες λάμπες, βιδωμένες και δε χρειάστηκε να βγάλω τις παλιές. Ωραίοι!
πολυ οραια αλλαγη!!!Εδειξε πισω ακομα περισσοτερο!!!!!

Nikos120i
24-11-09, 22:55
Νίκο άρχισες ε?
Της Hella είναι αυτά τα φανάρι?
Πολύ ωραία δείχνουν στο Si σου πάντως...

Ναι...αλλά δε θα κάνω κάτι άλλο. ΑΝ κάνω κάτι θα είναι στο μοτέρ...κανένα προγραμματάκι και καμιά εξάτμιση αλλά χωρίς να κάνει θόρυβο κλπ, απλά για καλύτερη αναπνοή. Θα δούμε. Το καλό είναι ότι δεν έχει valvetronic άρα βελτιώνεται εύκολα. Σιγά-σιγά θα γίνουν όλα.

Τα φανάρια είναι original BMW...ανταλλακτικό της BMW. Μάλιστα είχε έτοιμες τις λάμπες κιόλας και κούμπωσε σαν καινούριο! Τέλειο! Οι βίδες από πίσω με ταλαιπώρησαν γιατί ήταν σε σημείο που δεν έμπαινε το BOSCH και ήθελε να βγάλω λίγο τη μοκέτα. Τελικά όλα καλά.

Δείχνουν ΤΕΛΕΙΑ γιατί έτσι είναι το αγωνιστικό si.

πολυ οραια αλλαγη!!!Εδειξε πισω ακομα περισσοτερο!!!!!

Ναι άλλαξε εντελώς...θα βγάλω κι άλλες φώτο την ημέρα...τώρα στο γκαράζ δε φαίνεται καλά.

Ευχαριστώ!

Driver M
25-11-09, 01:48
Kαι εγώ πρόκειται να βάλω blackline στην 320 μου γιατί δείχνουν πολύ πιο όμορφα αλλά και πιο άγρια από τα εργοστασιακά. Νίκο από ebay τα πήρες? Γιατί εγώ έχω βρει αυτά http://cgi.ebay.de/BMW-Heckleuchten-Satz-Black-Line-fuer-3er-E90_W0QQitemZ220504856110QQcmdZViewItemQQptZAutote ile_Zubeh%C3%B6r?hash=item33571d162e που είναι τα εργοστασικά της bmw και κοστίζουν κάτω από 150 ευρώ ενώ αν πας εδώ σε αντιπροσωπεία κάνουν χωρίς τα εργατικά 250 ευρώ αν δεν κάνω λάθος.

Επίσης, ξέρει κανείς πόσο περίπου κοστίζουν τα περαστικά στο συνεργείο (γιατί δεν θέλω να ανακατευτώ γιατί δεν το πολυκατέχω, εκτός και αν είναι μου πιάσουν τον κ**ο οπότε θα γίνω και μάστορας αμα λάχει και θα τα περάσω μόνος μου...

Nikos120i
25-11-09, 07:22
Kαι εγώ πρόκειται να βάλω blackline στην 320 μου γιατί δείχνουν πολύ πιο όμορφα αλλά και πιο άγρια από τα εργοστασιακά. Νίκο από ebay τα πήρες? Γιατί εγώ έχω βρει αυτά http://cgi.ebay.de/BMW-Heckleuchten-Satz-Black-Line-fuer-3er-E90_W0QQitemZ220504856110QQcmdZViewItemQQptZAutote ile_Zubeh%C3%B6r?hash=item33571d162e που είναι τα εργοστασικά της bmw και κοστίζουν κάτω από 150 ευρώ ενώ αν πας εδώ σε αντιπροσωπεία κάνουν χωρίς τα εργατικά 250 ευρώ αν δεν κάνω λάθος.

Επίσης, ξέρει κανείς πόσο περίπου κοστίζουν τα περαστικά στο συνεργείο (γιατί δεν θέλω να ανακατευτώ γιατί δεν το πολυκατέχω, εκτός και αν είναι μου πιάσουν τον κ**ο οπότε θα γίνω και μάστορας αμα λάχει και θα τα περάσω μόνος μου...

Από τη BMW εδώ τα πήρα. Εδώ κάνουν 320 ευρώ και τα δύο και μου τα άφησε 287 ευρώ. Στο λινκ είναι 150 ευρώ το ένα ή το ζευγάρι?

Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου είναι εύκολο...σου έχω και το DIY:
http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=4660

eNeRGy
25-11-09, 09:39
Ομορφα ειναι ρε Νικολα, αλλα τα χρυσοπληρωσες...

Nikos120i
25-11-09, 10:20
Ομορφα ειναι ρε Νικολα, αλλα τα χρυσοπληρωσες...

Η αλήθεια είναι ότι βιάστηκα και για πρώτη φορά δε ψάχτηκα από τα γνωστά site...

Πάντως στο ebay κατάλαβα ότι κάνουν 150 το ΕΝΑ όχι το ζευγάρι...σωστά κατάλαβα ή λάθος? Δε ξέρω Γερμανικά...

Driver M
25-11-09, 11:44
Λάθος. To ζευγάρι κάνει 150. Και υπάρχουν και αλλού στο ebay πάλι με λιγότερο από 150 ευρώ (τα ορίτζιναλ πάντα) http://cgi.ebay.de/Original-BMW-Black-Line-Heckleuchten-fuer-3er-E90-Neu_W0QQitemZ390099457298QQcmdZViewItemQQptZAutote ile_Zubeh%C3%B6r?hash=item5ad3bd5512.

Σε ευχαριστώ για το λινκ, θα κάνω μια προσπάθεια ότα ντα πάρω να τα τοποθετήσω μόνος μου.

Fairytale
25-11-09, 11:51
...αλλά ίσως πρώτα κάνω ένα re-flash να πάρει 10-15 άλογα...βοηθάει αρκετά η έλλειψη Valvetronic...Έχεις βρει κάτι; Το γεγονός ότι είναι παραγωγή μόλις 2.600 αυτοκινήτων δεν βοηθάει τον οποιοδήποτε tuner να ασχοληθεί. Είναι πολύ μικρή η αγορά δηλ. για να κάνει απόσβεση.
C U out there

Nikos120i
25-11-09, 13:30
Έχεις βρει κάτι; Το γεγονός ότι είναι παραγωγή μόλις 2.600 αυτοκινήτων δεν βοηθάει τον οποιοδήποτε tuner να ασχοληθεί. Είναι πολύ μικρή η αγορά δηλ. για να κάνει απόσβεση.
C U out there

Υπάρχει προγραμματάκι που δίνει περίπου 7-8 άλογα και 1-2 κιλά ροπής. Εξάτμιση μια bastuck και θα δώσει κάτι παραπάνω.

Μάλλον από Hartge θα παίξει...θα δούμε. Προς το παρόν δε κάτω τίποτα πάντως.

gkoukou
12-12-09, 06:22
Καλημέρα παιδιά. Επειδή ψάχνομαι και εγώ βρήκα αυτό από hamman.

http://www.hamann-motorsport.de/282.0.html?&L=1

Υποτίθεται δίνει 13 άλογα και 16 Nm ροπή. Ξέρει κανείς άτι?

Όσο για φανάρια blackline έχω ένα σετ original εργοστασιακό καινούργιο και το δίνω 150 ευρώ αν κάποιος ενδιαφέρεται.

Nikos120i
12-12-09, 12:07
Καλημέρα παιδιά. Επειδή ψάχνομαι και εγώ βρήκα αυτό από hamman.

http://www.hamann-motorsport.de/282.0.html?&L=1

Υποτίθεται δίνει 13 άλογα και 16 Nm ροπή. Ξέρει κανείς άτι?

Όσο για φανάρια blackline έχω ένα σετ original εργοστασιακό καινούργιο και το δίνω 150 ευρώ αν κάποιος ενδιαφέρεται.

Το έχω βρει κι εγώ...αλλά δε το έχω βάλει.

Θα το βάλεις?

gkoukou
12-12-09, 15:19
Το έχω βρει κι εγώ...αλλά δε το έχω βάλει.

Θα το βάλεις?

Δεν είμαι σίγουρος ακόμαγιαυτό και ρώτησα αν ξέρει κανείς τίποτα γι΄αυτό. Πάντως η Hammn είναι καλή εταιρία.

Εχεις βρεί κάποιον που το βάζει στην Ελλάδα?

Nick_compact
12-12-09, 15:36
7-8 και 10-15 άλογα από reflash κατά την γνώμη μου δεν θα παίξουν για κανένα λόγο σε μοτέρ χωρίς άλλες αλλαγές, το οποίο είναι ήδη ρυθμισμένο για βενζίνη 98+, κα ήδη έχει τις περιποιήσεις της BMW επάνω. Ούτε και 1-2 κιλά ροπή. Δηλαδή τι θα αλλάξει το πρόγραμμα; Έχεις φορέσει εκκεντροφόρους και θες διόρθωση στο A/F ratio; Έχεις αλλάξει ολόκληρη την εξάτμιση; Για μένα αν θες να το βελτιώσεις λίγο και δε σε ενοχλεί ο παραπάνω θόρυβος, βγάλε τα χταπόδια με τους προκαταλύτες επάνω, και βάλε άλλο, δεν ξέρω αν κυκλοφορεί κάτι επώνυμο aftermarket, αλλά υποψιάζομαι ότι ταιριάζει γνήσιο της BMW από άλλο μοτέρ. Αφού βγάλεις του προκαταλύτες, και βάλεις πιο ελεύθερους πίσω, παίξει και με ένα πιο ελύθερο τελικό για πιο ωραίο ήχο. Χρησιμοποίησε ένα πιο ελεύθερο φίλτρο, και μετά παίξε με custom πρόγραμμα. Αν είναι να βάλεις πρόγραμμα σε ένα εργοστασιακό μοτέρ, καλύτερα να μην κάνεις τίποτα.

gkoukou
02-01-10, 09:17
Μίλησα με κάποιον στην Γερμανία που έχει ένα πρόγραμμα που υποτίθεται ότι δίνει +18 ps και + 25 Nm.

Επειδή κανόνισα να του στείλω το δικό μου αρχείο, να το αλλάξει και να το γράψω μόνος μου θα βγεί πιθανότητα σε καλή τιμή και μάλλον θα το δοκιμάσω. Έχω πάρει και ένα φίλτρο K & N και αν όλα πάνε καλά μπορεί να πάρω και μιά εξάτμιση bastuck (ολόκληρη).

Προβληματίζομαι όμως με αυτό που έγραψε ο φίλος Nick compact πιο πάνω. Μου φαίνεται ότι έχει δίκιο. Ο προγραμματισμός πρέπει να λάβει υπόψιν του την πιό ελεύθερη εξάτμιση και το φίλτρο. Θα δούμε.

Fairytale
02-01-10, 10:48
Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι το να προσθέσεις με απλά έναν επαναπρογραμματισμό +18 ps και +2,5 Nm εδώ:
Ε90 320si
Μέγ. Ισχύς: 173 ίπποι στις 7.000 σ.α.λ.
Μέγ. Ροπή: 20,4 χλγμ στις 4.250 σ.α.λ.
είναι λίγο δύσκολο, δες τι νούμερα βγαίνουν...

Πριν κάνεις την αγορά, ρώτα τον τα εξής απλά πράγματα. Πόσες μοίρες αβάνς δίνει στο αυτοκίνητο, τι καύσιμο χρειάζεται για να βγάλει αυτά τα νούμερα, σε τι εξωτερική θερμοκρασία έχει τεστάρει τα +νούμερα και τέλος... ποιά είναι τα τελικά νούμερα του. Να δούμε δηλ. σε τι αρχικά νούμερα δηλ. πρόσθεσε τα +18 ps και +2,5 Nm.
C U out there

gkoukou
02-01-10, 11:15
Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι το να προσθέσεις με απλά έναν επαναπρογραμματισμό +18 ps και +2,5 Nm εδώ:
Ε90 320si
Μέγ. Ισχύς: 173 ίπποι στις 7.000 σ.α.λ.
Μέγ. Ροπή: 20,4 χλγμ στις 4.250 σ.α.λ.
είναι λίγο δύσκολο, δες τι νούμερα βγαίνουν...

Πριν κάνεις την αγορά, ρώτα τον τα εξής απλά πράγματα. Πόσες μοίρες αβάνς δίνει στο αυτοκίνητο, τι καύσιμο χρειάζεται για να βγάλει αυτά τα νούμερα, σε τι εξωτερική θερμοκρασία έχει τεστάρει τα +νούμερα και τέλος... ποιά είναι τα τελικά νούμερα του. Να δούμε δηλ. σε τι αρχικά νούμερα δηλ. πρόσθεσε τα +18 ps και +2,5 Nm.
C U out there

Ευχαριστώ φίλε μου θα τον ρωτήσω. Ξέρω μόνο τα τελικά του νούμερα που είναι: 191 ps, 225 Nm

Να και η πλήρης λίστα για E90

318i 95 KW (129 PS) 180Nm 104 KW (141PS) 196Nm 12 PS
320i 110 KW (150 PS) 200Nm 121 KW (165 PS) 220Nm 15 PS
320i 125 KW (170 PS) 205Nm 138 KW (188 PS) 225Nm 18 PS
320i 127 KW (173 PS) 200Nm 140 KW (191 PS) 225Nm 18 PS
325i 160 KW (218 PS) 250Nm 174 KW (237 PS) 275Nm 19 PS
330i 190 KW (258 PS) 300Nm 206 KW (280 PS) 328Nm 22 PS
330i 200 KW (272 PS) 320Nm 214 KW (291 PS) 342Nm 19 PS
335i 225 KW (306 PS) 400Nm 268 KW (364 PS) 510Nm 58 PS
M3 4.0 309 KW (420 PS) 400Nm 327 KW (445 PS) 430Nm 25 PS
318d 90 KW (122 PS) 280Nm 118 KW (160 PS) 345Nm 38 PS
318d 105 KW (143 PS) 300Nm 129 KW (175 PS) 370Nm 32 PS
320d 120 KW (163 PS) 340Nm 146 KW (199 PS) 410Nm 36 PS
320d 130 KW (177 PS) 350Nm 155 KW (211 PS) 420Nm 34 PS
325d 145 KW (197 PS) 410Nm 173 KW (235 PS) 510Nm 38 PS
330d 170 KW (231 PS) 5000Nm 199 KW (271 PS) 590Nm 40 PS
335d 210 KW (286 PS) 580Nm 246 KW (335 PS) 665Nm 49 PS

Nikos120i
02-01-10, 12:25
Μίλησα με κάποιον στην Γερμανία που έχει ένα πρόγραμμα που υποτίθεται ότι δίνει +18 ps και + 25 Nm.

Επειδή κανόνισα να του στείλω το δικό μου αρχείο, να το αλλάξει και να το γράψω μόνος μου θα βγεί πιθανότητα σε καλή τιμή και μάλλον θα το δοκιμάσω. Έχω πάρει και ένα φίλτρο K & N και αν όλα πάνε καλά μπορεί να πάρω και μιά εξάτμιση bastuck (ολόκληρη).

Προβληματίζομαι όμως με αυτό που έγραψε ο φίλος Nick compact πιο πάνω. Μου φαίνεται ότι έχει δίκιο. Ο προγραμματισμός πρέπει να λάβει υπόψιν του την πιό ελεύθερη εξάτμιση και το φίλτρο. Θα δούμε.

To συγκεκριμένο αυτοκίνητο είναι διαφορετικό. Έχω μιλήσει με κάποιο μηχανικό και μου είπε ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΩ το φίλτρο, είναι ήδη ελεύθερο και θα δημιουργήσει πρόβλημα στον MAF. Η δε εξάτμιση είναι ήδη ελεύθερη. Αν θέλω μου είπε να αλλάξω το τελικό, αλλά δε θα κάνει μεγάλη διαφορά.

Προσωπικά αν κάνω κάτι, θα πειράξω μόνο το πρόγραμμα.

Μου είπαν όμως ότι επειδή το μοτέρ δεν έχει valvetronic και έχει ήδη υψηλή συμπίεση..."παίρνει" σχετικά εύκολα άλογα.

gkoukou
02-01-10, 16:40
Το ξέρω φίλε μου ότι είναι διαφορετικό αμάξι και έχει πιο ελεύθερο καταλύτη από το απλό 320. Απλά το τελικό μόνο για το θόρυβο δεν με πολυενδιαφέρει.

Nikos120i
02-01-10, 16:48
Το ξέρω φίλε μου ότι είναι διαφορετικό αμάξι και έχει πιο ελεύθερο καταλύτη από το απλό 320. Απλά το τελικό μόνο για το θόρυβο δεν με πολυενδιαφέρει.

Άρα το θέλεις μόνο για θόρυβο?

Προσωπικά δε μου αρέσει αυτό. Ο ήχος είναι ήδη τέλειος και δε θέλω να τον πειράξω παραπάνω. Δε θέλω να μου παίρνει τ'αυτιά.

Θα το βάλεις τελικά το πρόγραμμα?

Έχεις κάνει δυναμομέτρηση τώρα να δεις τι βγάζεις, για να κάνεις και μετά?

Πόσο θα σου κοστίσει?

Αναμένω εντυπώσεις, ίσως το βάλω κι εγώ.

gkoukou
02-01-10, 17:09
Το αντίθετο είπα. Μου αρέσει ο θόρυβος που έχει τώρα και δεν θα διάλεγα με τίποτα να το αλλάξω αν δεν υπήρχε λόγος βελτίωσης της απόδοσης. Με το τελικό δεν βελτιώνεις καθόλου την απόδοση. Μόνο θόρυβο & μόστρα. Γιαυτό και δεν με ενδιαφέρει.

Σκέφτομαι να κάνω μια δυναμομέτρηση πριν. Προς το παρόν περιμένω να μου έλθει το flasher που παράγγειλα για να διαβάσω το υπάρχον πρόγραμμα. Μόλις το διαβάσω και συνεννοηθώ για την τελική τιμή θα σου πώ.

Nikos120i
02-01-10, 18:30
Το αντίθετο είπα. Μου αρέσει ο θόρυβος που έχει τώρα και δεν θα διάλεγα με τίποτα να το αλλάξω αν δεν υπήρχε λόγος βελτίωσης της απόδοσης. Με το τελικό δεν βελτιώνεις καθόλου την απόδοση. Μόνο θόρυβο & μόστρα. Γιαυτό και δεν με ενδιαφέρει.

Σκέφτομαι να κάνω μια δυναμομέτρηση πριν. Προς το παρόν περιμένω να μου έλθει το flasher που παράγγειλα για να διαβάσω το υπάρχον πρόγραμμα. Μόλις το διαβάσω και συνεννοηθώ για την τελική τιμή θα σου πώ.

Ωραία. Κι μένα δε με ενδιαφέρει η εξάτμιση.

Κράτα με ενήμερο για το πρόγραμμα.

Τι εννοείς όμως περιμένεις το flasher? Έχεις τη δυνατότητα να μπεις και να διαβάσεις το πρόγραμμα της si και να το αλλάξεις? Δεν είναι λίγο επικίνδυνο αυτό?

gkoukou
03-01-10, 12:06
Παρόλο που έχω όλα τα εργαλεία (λογισμικού) της BMW το 320 & 320 si E90 (πιθνόν και άλλα) φοράνε ηλεκτρονική Bosch ME9. Ο μόνος τρόπος να διαβαστεί το πρόγραμμα από αυτές τις ηλεκτρονικές επειδή είναι κλειδωμένες είναι να την βγάλεις από το αμάξι και η να την στείλεις ολόκληρη έξω (η σε κάπιον εδώ) για προγραμματισμό ή να διαβάσεις μόνος σου το πρόγραμμα χρησιμοποιώντας BDM flasher.Αφού το διαβάσω θα το στείλω έξω να μου το φτιάξουν.

Επικίνδυνο δεν θα το έλεγα αν ξέρεις τι κάνεις. Εχθές βγάλαμε την ηλεκτρονική για να σιγουρευτούμε ότι είναι όντως Bosch ME9 από το άλλο 320 E90 που έχω. Συνολικός χρόνος βγάλε-βάλε με μεγάλη προσοχή 20-25 λεπτά.

nik320si
07-01-10, 12:27
Γεια σας, Πηρα πριν 2 μηνες ενα si.... Τρελαθηκα με το αυτοκινητο!!!!!!!!!! ειχε 30000χλμ
σε 20 μερες εμεινα στο δρομο!! αποτελεσμα.... χτυπησαν οι βαλβηδες και off!!!!
Τωρα εχω ενα ολοκαινουργιο κινητηρα!!!!!!!!!

giannis 116
07-01-10, 14:59
Καλωσηρθες κατ αρχην! Για πες κι αλλα για το si και αυτη τη βλαβη! Ακουγεται τρομακτικο!
Μηπως ηταν πειραγμενο πχ με ανεβασμενο κι αλλο τον κοφτη ή κατι τετοιο; Σου ειπαν μηπως γιατι χτυπησε βαλβιδες;.. Εσυ τι χρηση του εκανες, μηπως το σκιζες;..Κινητηρα εβαλες τον ιδιο καινουριο, μεταχειρισμενο, σε εξουσιοδοτημενο ή μη;.. Εγγυηση σου καλυψε τιποτα αν το πηγες σε εξουσιοδοτημενο;..
Σορυ για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα τετοιες βλαβες σε τετοια συγχρονα αυτοκινητα και με τοσο λιγα χιλιομετρα σπανια ακους και ειναι ενδιαφερον να μοιραστεις μαζι μας τεχνικες και αλλες πληροφοριες γι αυτο.
Τι χρωμα ειναι; Βαλε και καμια φωτο να θαυμασουμε.
Και παλι καλωσορισες, καλοταξιδο και απροβληματιστο να ειναι πλεον.

nik320si
07-01-10, 17:09
Να εισαι καλα. Δεν ξερω ακριβως τι εγινε δε προλαβα να του κανω τιποτα!! Μου ειπαν αστοχια υλικου! Κινητηρα εβαλαν τον ιδιο απο γερμανια περιμενα 20 μερες ηταν στην εγγυηση!! δε τα κατεχω καλα αυτα. Ειναι γραφιτη θα βαλω και φωτο

giannis 116
08-01-10, 11:08
Οκ, ευχαριστω για τις απαντησεις! Περιμενουμε φωτος!

Nikos120i
11-01-10, 21:41
Σήμερα το μεσημέρι κατά τη 13:30 είδα μια μαύρη si στη Δάφνης στο Π.Ψυχικό. Κόρναρα και κόρναρε πίσω.

Κανένας από εδώ?

*detari*
24-01-10, 17:40
Ξέρει κανείς με si αν κάνουμε ρύθμιση βαλβίδων(προβλέπεται) και κάθε πότε? Ο δικός μου (εξουσιοδοτημένο) μου είπε να μην τις πειράξουμε αν λειτουργουν εντάξει......

Nikos120i
24-01-10, 18:03
Ξέρει κανείς με si αν κάνουμε ρύθμιση βαλβίδων(προβλέπεται) και κάθε πότε? Ο δικός μου (εξουσιοδοτημένο) μου είπε να μην τις πειράξουμε αν λειτουργουν εντάξει......

ΝΑΙ κάνουμε και είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ!

Τα μισά si γιαυτό έχουν σπάσει επειδή οι "εξουσιοδοτημένοι" δε ξέρουν τι τους γίνεται!

Αν ανοίξεις το manual σου (όχι το κανονικό, το supplement...το λεπτό) γράφει ότι πρέπει να τσεκάρεις το διάκενο ΚΑΘΕ ΑΛΛΑΓΗ λαδιών. Μετά όμως ήρθε ενημέρωση από τη BMW ότι θέλει έλεγχο και ρύθμισμα αν χρειάζεται κάθε ΔΕΥΤΕΡΗ αλλαγή λαδιών...το βρήκα και στο TIS.

Το δικό μου το πήρα με 13.000κμ μτχ...και αύριο θα πάω να το τσεκάρω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (έχω κάνει μέχρι τώρα 16Κ κμ στο σύνολο). Δε ξέρω τι κόστος έχει...γνωρίζεις?

Με όλο το σεβασμό αυτό που σου είπε ο "δικός σου" είναι εντελώς λάθος. Τι πάει να πει να μην τις πειράξεις αν λειτουργούν εντάξει? Που το ξέρει? Τις κοίταξε? Μια μέρα θα τα καρφώσει όλα και θα σου πει..."πλήρωσε 8000 για νέο μοτέρ"! :nono:

Πες του να ανοίξει το καπάκι να τσεκάρει το διάκενο. Πόσα χιλιόμετρα έχεις?

Fairytale
24-01-10, 19:05
Ισχύει, στο TIS 06/2006, γράφει τα παρακάτω:

''Current quality tests allow the interval for checking valve clearance on the N45B20S (320si) to be extended from every engine oil change to every 2nd engine oil change''

Θα δω αύριο αν υπάρχει και νεότερη ενημέρωση.
C U out there

*detari*
24-01-10, 21:32
Πόσα χιλιόμετρα έχεις?30.000km ,και εμένα μου φάνηκε ύποπτο.....τους φοβάμαι πάντως,ξέρουν να ρυθμίζουν βαλβίδες αυτοί??

Fairytale
24-01-10, 21:38
Εγώ πάλι υποπτεύομαι ότι απλά δεν θα χουν το βαλιτσάκι...
C U out there

giannis 116
24-01-10, 21:45
Βαλιτσακι?..Να φανταστω ειδικα εργαλεια που χρειαζονται γι αυτη τη δουλεια?..Μπορεις να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες σχετικα, καμια φωτο ή καποιο σχεδιο ισως; Ρωταω καθαρα απο μηχανολογικη περιεργεια και σιγουρα θα ενδιαφερει τους φιλους κατοχους του σπανιου και πανεμορφου si.

Nick_compact
24-01-10, 21:58
Δεν χρειάζονται ειδικά εργαλεία για να ρυθμιστεί το διάκενο στις βαλβίδες παρά μόνο κάποια φίλερ, πάχους αντίστοιχου με το σωστό διάκενο, από όσο ξέρω τουλάχιστον.

giannis 116
24-01-10, 22:10
Δεν χρειάζονται ειδικά εργαλεία για να ρυθμιστεί το διάκενο στις βαλβίδες παρά μόνο κάποια φίλερ, πάχους αντίστοιχου με το σωστό διάκενο, από όσο ξέρω τουλάχιστον.

Κι εγω κατι τετοιο ξερω γι αυτο και ρωταω. Δηλαδη τι αλλο ειδικο εργαλειο μπορει να χρειαστει?..

Nikos120i
24-01-10, 23:29
30.000km ,και εμένα μου φάνηκε ύποπτο.....τους φοβάμαι πάντως,ξέρουν να ρυθμίζουν βαλβίδες αυτοί??

Να πας σε κάποιον που ρυθμίζει και τα Μ γιατί και τα Μ έχουν τέτοια διαδικασία.

Αύριο θα πάω να το ρίξουν μια ματιά...θα σου πω εντυπώσεις.

Εσύ με 30.000κμ έχεις αργήσει κατά την άποψή μου.

Προτείνω να πας αύριο κιόλας να το τσεκάρεις.

InsaneDriver
24-01-10, 23:37
Δηλαδή μόνο τα si και τα Μ3 θέλουν ρύθμισμα βαλβίδων;

Γιατί αυτό;

EVANGELOS
25-01-10, 00:03
Δηλαδή μόνο τα si και τα Μ3 θέλουν ρύθμισμα βαλβίδων;

Γιατί αυτό;

Ρε συ αν δεν έχει μηχανικά ωστήρια ΠΩΣ ακριβώς θα ρυθμίσεις ??????

Fairytale
25-01-10, 00:32
Βαλιτσακι?..Να φανταστω ειδικα εργαλεια που χρειαζονται γι αυτη τη δουλεια?..Μπορεις να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες σχετικα, καμια φωτο ή καποιο σχεδιο ισως; Ρωταω καθαρα απο μηχανολογικη περιεργεια και σιγουρα θα ενδιαφερει τους φιλους κατοχους του σπανιου και πανεμορφου si.είναι κάτι τέτοιο (φωτό από το kit για S54).
C U out there

stratos
25-01-10, 00:40
Στη ουσία φίλερ είναι για την μέτρηση του διάκενου

Nikos120i
25-01-10, 06:27
Δηλαδή μόνο τα si και τα Μ3 θέλουν ρύθμισμα βαλβίδων;

Γιατί αυτό;

Γιατί δεν έχει valvetronic που σημαίνει ότι δεν έχει και αυτόματη ρύθμιση βαλβίδων ώστε να επιτρέπει μεγαλύτερες ταχύτητες περιστροφής με ασφάλεια.

alexk
25-01-10, 08:32
Άλλο το valvetronic, άλλα τα υδραυλικά ωστήρια (ή καπελώτα) και άλλα τα μηχανικά ωστήρια.
Το νέο Μ3 έχει για πρώτη φορά (δεν ξέρω για το V10 των Μ5 και Μ6) υδραυλικά ωστήρια βαλβίδων και δεν θέλει ρύθμιση.
Όλα τα άλλα μέχρι σήμερα θέλουν ρύθμιση βαλβίδων (όπως και τα μηχανάκια ένα πράγμα...).

Nikos120i
25-01-10, 08:38
Πήγα το si για να τσεκάρουν το διάκενο.

Σχετικά με τις βαλβίδες...μου είπαν ότι περιμένουν ενημέρωση από τη BMW σχετικά με το διάκενο γιατί μετά από κάποια περίοδο και μετά έβγαλε ενημέρωση ΝΕΑ για ΝΕΟ διάκενο βαλβίδων, πιο σωστό γιατί μερικά είχαν σπάσει. Περιμένω να μου πούνε αν είναι και το δικό μου εκεί μέσα και αν χρειαστεί θα τις ρυθμίσει από την αρχή. Το διάκενο το βλέπει από τη διάγνωση και δε χρειάζεται να ανοίξει καπάκι.

Αυτά...για οποιονδήποτε τωρινό ή μελλοντικό ιδιοκτήτη si.

Είναι ΠΟΛΥ ιδιαίτερο μοτέρ και θέλει ΠΟΛΥ και ιδιαίτερη φροντίδα και όχι μόνο λάδια. Η BMW λέει ναι μεν έλεγχο στο διάκενο κάθε ΔΕΥΤΕΡΗ αλλαγή λαδιών...εγώ θα τη κάνω σε ΚΑΘΕ αλλαγή λαδιών που θα τα αλλάζω μεταξύ 7-10Κ κμ.

nik320si
25-01-10, 09:09
Κάθε 10.000 χλμ θέλει αλλαγή λάδια; Γιατί αλλά μου είπαν. Να σε ρωτήσω που το πηγές;;

Nikos120i
25-01-10, 09:15
Κάθε 10.000 χλμ θέλει αλλαγή λάδια; Γιατί αλλά μου είπαν. Να σε ρωτήσω που το πηγές;;

Τι σου είπαν? Κάθε πόσα χιλιόμετρα??

EVANGELOS
25-01-10, 09:19
Ρε συ αν δεν έχει μηχανικά ωστήρια ΠΩΣ ακριβώς θα ρυθμίσεις ??????

...Το νέο Μ3 έχει για πρώτη φορά (δεν ξέρω για το V10 των Μ5 και Μ6) υδραυλικά ωστήρια βαλβίδων και δεν θέλει ρύθμιση.
Όλα τα άλλα μέχρι σήμερα θέλουν ρύθμιση βαλβίδων (όπως και τα μηχανάκια ένα πράγμα...).

Λοιπόν όντως είναι χοντρό !!!

M3 E46 S54... ANΤΡΙΚΑ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΩΣΤΗΡΙΑ ... με Adjusting plates

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BL91&mospid=47621&btnr=11_3006&hg=11&fg=25

M5 E60 S85... AΔΕΡΦΙΣΤΙΚΑ ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ ΩΣΤΗΡΙΑ ... Hydraulic valve lifter

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=NB91&mospid=48421&btnr=11_3701&hg=11&fg=25

Μ3 Ε92 S65 ... AKΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ Μ5 ...

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=WD91&mospid=50361&btnr=11_4124&hg=11&fg=25

Και μάλιστα με τον ίδιο κωδικό !!!

11 Hydraulic valve lifter 11327839082

32 για το V8 , 40 για το V10


Επίσης ΔΕ γίνεται ρύθμιση βαλβίδων και στα άλλα μοτέρ

π.χ. Μ54 που έχουν επίσης υδραυλικά ωστήρια

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BD51&mospid=47620&btnr=11_2202&hg=11&fg=25

ενώ τα παλαιότερα Μ μοτέρ π.χ. S50 είναι με fillers

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BF91&mospid=47432&btnr=11_1308&hg=11&fg=25

nik320si
25-01-10, 09:21
15000 μέχρι και 20000!!! Ότι θες ακούς, σε ρωτάω γιατί την έπαθα μια φορά μην την ξαναπαθω!!

Nikos120i
25-01-10, 09:28
15000 μέχρι και 20000!!! Ότι θες ακούς, σε ρωτάω γιατί την έπαθα μια φορά μην την ξαναπαθω!!

Ο Χριστός κι Παναγία!! 15.000 με 20.000 κμ???? :bugeye::bugeye:

Ποιός στα είπε αυτά? Ο,τι να'ναι σου είπαν για τα λάδια...και προφανώς δε σου είπαν και για το διάκενο ε, ότι θέλει check σε συγκεκριμένα τακτά χρονικά διαστήματα.

Κοίτα...έχει μετρητή κλπ και σου λέει κάθε πότε θέλει...αλλά έχεις ένα μοτέρ που πρέπει να καταλάβεις ότι ΔΕΝ είναι όπως το απλό 2λτ...αλλά πιο πολύστροφο με ιδιαίτερη αγάπη, φροντίδα και συντήρηση.

ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ αλλαγή κάθε 15.000-20.000κμ...αλλά κάθε 7.000-10.000κμ ή κάθε χρόνο (γιατί μαζεύει υγρασία) και θα βάζεις 0-40 λάδι.

Πέρα από τις συχνές αλλαγές λαδιών και τσεκάρισμα στο διάκενο...θέλει και προσεχτικό και ευλαβικό ζέσταμα το μοτέρ. ΔΕΝ το σκίζουμε κρύο και ΔΕΝ περνάμε τις 2.500-3.000 στροφές κρύο.

Nikos120i
25-01-10, 09:30
Λοιπόν όντως είναι χοντρό !!!

M3 E46 S54... ANΤΡΙΚΑ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΩΣΤΗΡΙΑ ... με Adjusting plates

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BL91&mospid=47621&btnr=11_3006&hg=11&fg=25

M5 E60 S85... AΔΕΡΦΙΣΤΙΚΑ ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ ΩΣΤΗΡΙΑ ... Hydraulic valve lifter

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=NB91&mospid=48421&btnr=11_3701&hg=11&fg=25

Μ3 Ε92 S65 ... AKΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ Μ5 ...

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=WD91&mospid=50361&btnr=11_4124&hg=11&fg=25

Και μάλιστα με τον ίδιο κωδικό !!!

11 Hydraulic valve lifter 11327839082

32 για το V8 , 40 για το V10


Επίσης ΔΕ γίνεται ρύθμιση βαλβίδων και στα άλλα μοτέρ

π.χ. Μ54 που έχουν επίσης υδραυλικά ωστήρια

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BD51&mospid=47620&btnr=11_2202&hg=11&fg=25

ενώ τα παλαιότερα Μ μοτέρ π.χ. S50 είναι με fillers

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BF91&mospid=47432&btnr=11_1308&hg=11&fg=25


Που γράφεις για το si?

EVANGELOS
25-01-10, 09:35
Που γράφεις για το si?

Εδώ

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=VF71&mospid=49346&btnr=11_3941&hg=11&fg=25

και έχει ΑΝΤΡΙΚΑ (χεχεχε) μηχανικά ωστήρια !!!

οπότε θέλει κανονικά ΡΥΘΜΙΣΗ βαλβίδων ο Ν45 !!!

mr incredible
25-01-10, 11:09
Εδώ

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=VF71&mospid=49346&btnr=11_3941&hg=11&fg=25

και έχει ΑΝΤΡΙΚΑ (χεχεχε) μηχανικά ωστήρια !!!

οπότε θέλει κανονικά ΡΥΘΜΙΣΗ βαλβίδων ο Ν45 !!!

να κανω και εγω μια ερωτηση εχω και εγω Ν45 316 http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=VA11&mospid=48820&btnr=11_3384&hg=11&fg=25 θελει και το δικο μου ρυθμισμα? ευχαριστω .

InsaneDriver
25-01-10, 11:19
να κανω και εγω μια ερωτηση εχω και εγω Ν45 316 http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=VA11&mospid=48820&btnr=11_3384&hg=11&fg=25 θελει και το δικο μου ρυθμισμα? ευχαριστω .

Δεν χρειάζεται φίλε μου μιας και δεν δίνει το ανάλογο κιτάκι ρυθμίσματος.

mr incredible
25-01-10, 11:20
Δεν χρειάζεται φίλε μου μιας και δεν δίνει το ανάλογο κιτάκι ρυθμίσματος.

σε ευχαριστω πολυ :nod:

EVANGELOS
25-01-10, 11:22
15000 μέχρι και 20000!!! Ότι θες ακούς, σε ρωτάω γιατί την έπαθα μια φορά μην την ξαναπαθω!!

Στον S54 είναι κάθε 2ο μεγάλο δηλαδή 50.000 χλμ !!! στον Ν45 δεν έχω βρει κάτι σχετικό αλλά γιατί να είναι πιο συχνή η ρύθμιση ???

Nikos120i
25-01-10, 16:12
Τελικά τα πράγματα έχουν ως εξής...μόλις γύρισα από το service.

Υπήρχε όντως πρόβλημα στα ΠΡΩΤΑ si τα οποία είχαν λάθος ρυθμίσεις διάκενου βαλβίδων και μαζί με έναν προβληματικό τεντωντήρα καδένας…έσπαγαν.

Η εταιρία το βρήκε...και από μια παρτίδα και μετά λοιπόν δε χρειάζεται να ελέγχεις το διάκενο ούτε κάθε αλλαγή λαδιών, ούτε κάθε δεύτερη αλλαγή λαδιών…αλλά στα 100.000κμ. Τα Μ3 τα ελέγχουν μου έλεγε κάθε 150.000κμ. Νομίζω δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω...σωστά?

Για αυτά τα si, τα πρώτα...ήρθε όντως ενημέρωση για ΝΕΟ διάκενο βαλβίδων. Ένας Θεός ξέρει αν τις άλλαξε κανείς.

Το δικό μου είναι στη τελευταία παρτίδα που ήταν όλα ΟΚ, τους έστειλαν και ενημέρωση με φαξ από τη BMW με το πλαίσιό μου (φοβεροί...μπήκαν στη διαδικασία να το ψάξουν τόσο...μπράβο τους!)…και πέρσι αλλάχτηκε μου είπε με ανάκληση ο τεντωτήρας…οπότε είμαι εντάξει και από αυτή την άποψη.

Άλλαξα λοιπόν λαδάκια, φίλτρο λαδιού, υγρά φρένων και έκανε και προγραμματισμό γιατί είχε βγει νέο firmware.

Σύνολο με εργασία (δε πήγα τα δικά μου λάδια…δε πρόλαβα) 215 ευρώ.

Έτοιμο λοιπόν για τον χειμώνα…φρέσκο, φρέσκο και ανανεωμένο.

Αυτά!

Οπότε τέλος, καλό…όλα καλά…και έχω και το κεφάλι μου ήσυχο.

*detari*
25-01-10, 18:04
Γλύτωσες εσυ....το δικό μου είναι 6/06 κατασκευασμένο μάλλον είναι και αυτό από τις τελευταίες παρτίδες,θα ξαναρωτήσω πάντως καλού κακού

Nikos120i
25-01-10, 19:15
Γλύτωσες εσυ....το δικό μου είναι 6/06 κατασκευασμένο μάλλον είναι και αυτό από τις τελευταίες παρτίδες,θα ξαναρωτήσω πάντως καλού κακού

To δικό μου είναι κατασκευασμένο 4/2006.

sakkunen
25-01-10, 22:24
Να ρωτήσω κάτι. Το άνοιγμα μεταξύ 2.5 κ si έγινε ?
Μήπως πάρουμε χαρά κ μείς οι τετρακύλινδρες ?

Nick_compact
25-01-10, 22:32
2.5 και Si; LoL

Nikos120i
26-01-10, 07:19
Να ρωτήσω κάτι. Το άνοιγμα μεταξύ 2.5 κ si έγινε ?
Μήπως πάρουμε χαρά κ μείς οι τετρακύλινδρες ?

Που θα γινόταν?

stef
26-01-10, 07:33
Να ρωτήσω κάτι. Το άνοιγμα μεταξύ 2.5 κ si έγινε ?
Μήπως πάρουμε χαρά κ μείς οι τετρακύλινδρες ?

Χα χα , ωραίο και αυτό....

sakkunen
26-01-10, 11:29
χμμμ....μηπως πλαναται στον αερα ενα φιλικο ανοιγματακι με ενα 325 Ε46 με μονο 192 αλογα???Αλλωστε οι διαφορες του Si ειναι αμελιτεες οπως λες με ενα 325 ε90 με 218 αλογα,αρα με Ε46 θα εισαι μπροστα....:D

Ποτε ειπαμε ειναι η επομενη συναντηση???;)

Α, έλεγα οτι θα είχε γίνει. Σόρυ κιόλας για το :offtopic: