PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΛΑΓΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ


STR
10-10-04, 19:44
Φιλοι μου εφτασε μαλον ο καιρος,μετα απο 11 χρονια 183000 χλμ και ατελειωτες ομορφες αναμνησεις να αποχωριστω με βαρια καρδια την μπεμπουλα μου για τα ματια μιας αλλης μπεμπας φυσικα.Η αποφαση ηρθε μετα απο πολυ σκεψη μιας και η μπεμπεκα μου αρχισε να ζηταει πολλα.φυσιολογικες φθορες περισσοτερο λογο ηλικιας αλλα και μεγαλη καταναλωση(58δρχ\χλμ)μεσα στην πολη λογο του προγραμματος που ειχα βαλει.Τα οικονομικα μου τον τελευταιο καιρο δεν πανε και τοσο καλα και εψαξα για μια ευκαιρια ας πουμε.Εχουμε και λεμε λοιπον,bmw 316ci 2001 μοντ.36000χλμ. μπεζ-χρυσαφι(μπλιαχ)με κιτρινο-μπεζ δερμα ναπα,κλιματισμο και τελεια κατασταση.Δεν εχει ζαντες παρα τις μαμα (αυτες με τις τρυπες γυρο-γυρο)και ουτε λοιπα αξεσουαρ.Η τιμη του ειναι 22000ευρω.Εσεις τι λετε κατα ποσο ειναι ευκαιρια, λεει?

S38B38 Monsta
13-10-04, 10:28
Κάτσε για να καταλάβω:

Τα οικονομικά σου δεν πάνε καλά, όμως θες να πάρεις (πιο) καινούριο αυτοκίνητο, που σημαίνει ότι θα χρεωθείς πολύ περισσότερο από το να επισκευάσεις το υπάρχον. Όσο για το ότι καίει πιο πολύ με το πρόγραμμα που έχεις βάλει, αυτή είναι η πιο 'κουλή' (για να μη πω τίποτα χειρότερο) δικαιολογία που έχω ακούσει. Δηλαδή ρε φίλε, αυτό πες το στη μαμά σου αλλά όχι σε μας εδώ....

Τώρα όσο για τα 22 χιλιάρικα που έχει το 316 του 2001 σίγουρα δεν αποτελεί ευκαιρία για αυτοκίνητο με απλό εξοπλισμό. Σίγουρα στη θέση σου θα πονηρευόμουν για τη γνησιότητα των χλμ, οπότε θα το πήγαινα για εξονιχιστικό έλεγχο.

Να ξέρεις απλά πληροφοριακά ότι 9 στους 10 μαντράδες, επειδή είναι σωστοί επαγγελματίες και λένε πάντα την αλήθεια στους υποψήφιους αγοραστές, κάνουν και ένα δωρεάν flash back στα χλμ των αυτοκινήτων που πουλάνε, έτσι για ....bonus.

BMW Power
13-10-04, 11:54
Να ξέρεις απλά πληροφοριακά ότι 9 στους 10 μαντράδες, επειδή είναι σωστοί επαγγελματίες και λένε πάντα την αλήθεια στους υποψήφιους αγοραστές, κάνουν και ένα δωρεάν flash back στα χλμ των αυτοκινήτων που πουλάνε, έτσι για ....bonus.

Έχεις απόλυτο δίκιο για τους μαντράδες και το γύρισμα των χιλιομέτρων. Ειδικά τα τελευταία χρόνια με την εισαγωγή αυτοκινήτων από την Γερμανία, η κατάσταση έχει επιδεινωθεί τραγικά.

Όταν έψαχνα αυτοκίνητο από την ελληνική αγορά απογοητεύτηκα μιάς και όλα τα αυτοκίνητα που με ενδιέφεραν είχαν κατά έναν περίεργο τρόπο γύρο στα 45.000 χιλιόμετρα αλλά και καλές τιμές. Όταν πήγαινα τελικά και τα έβλεπα από κοντά δεν πίστευα στα μάτια μου μιας και η φθορά τους αιτιολογούσε τουλάχιστον 200.000 χιλιόμετρα. Έτσι αποφάσισα να πάω μόνος μου Γερμανία και να φέρω αυτοκίνητο που τουλάχιστον θα ήξερα τι αγόραζα.

STR
13-10-04, 18:39
Φιλε S38b38 Monsta ισως δεν σοας εδωσα καλα να καταλαβαιτε αλλα τα προβληματακια δεν περιοριζονται μονο στην καταναλωση.Θελω δισκο-πλατο, τακακια δισκους μαρκουτσια, αλλαγη ολη η ταπετσαρια γιατι εχει σχιστει, αλλαγη ο ουρανος γιατι εχει κρεμασει, ηλεκτρομαγνητικες κλειδαριες γιατι ανοιγοκλεινει μονο του,οδηγους οροφης γιατι εχουν σπασει,καθαρισμο μπεκ μαλλον για ενα κολλημα που μου κανεικαι ισως καποια ψιλα που μου διαφευγουν αυτη τη στιγμη.Οσο για τις αμφιβολιες σου για την καταναλωση λογο προγραμματος ελπιζω να μην πιστευεις αυτους που λενε οτι σου δεινουν 10%αυξηση ιππων με μειωση βενζινης γιατι αυταπατασαι.Το προγραμμα που εχει ειναι φτιαγμενο στο δρομο και οχι καποιο ετοιμο τσιπακι και εχουν εξαντληθει ολα τα περιθωρια του αυτοκινητου για τετοιου σταδιου βελτιωση.Οσο για το αποτελεσμα ρωτα τον E30 Maniac αν εχει δει ποιο γρηγορο διλιτρο.Στο θεμα μας τωρα το δικο μου το παιρνουν 8500 ευρω σε μαντρα που ειναι και η καλυτερη τιμη που εχω παρει.Κανε τωρα συνολο ποσα θελω για να φτιαξω ολα αυτα και πεσμου αν αξιζει.Συν του οτι αυτα θα πρεπει να πληρωθουν μετρητα τα περισσοτερα τουλαχιστον ενω στο καινουργιο βαζω οσα γραμματια θελω.

Black5
17-10-04, 09:07
Όσο για το ότι καίει πιο πολύ με το πρόγραμμα που έχεις βάλει, αυτή είναι η πιο 'κουλή' (για να μη πω τίποτα χειρότερο) δικαιολογία που έχω ακούσει. Δηλαδή ρε φίλε, αυτό πες το στη μαμά σου αλλά όχι σε μας εδώ.....

Kαλό θα ήταν να μην ειρωνευόμαστε τους άλλους ότι και να λένε.....πόσο μάλλον όταν έχουν δίκιο!!! Με chipαρισμα αυξάνεται η κατανάλωση. Όσο καίει πάει.....

Johnie_be_good
17-10-04, 12:55
Φιλε S38b38 Monsta ισως δεν σοας εδωσα καλα να καταλαβαιτε αλλα τα προβληματακια δεν περιοριζονται μονο στην καταναλωση.Θελω δισκο-πλατο, τακακια δισκους μαρκουτσια, αλλαγη ολη η ταπετσαρια γιατι εχει σχιστει, αλλαγη ο ουρανος γιατι εχει κρεμασει, ηλεκτρομαγνητικες κλειδαριες γιατι ανοιγοκλεινει μονο του,οδηγους οροφης γιατι εχουν σπασει,καθαρισμο μπεκ μαλλον για ενα κολλημα που μου κανεικαι ισως καποια ψιλα που μου διαφευγουν αυτη τη στιγμη.Οσο για τις αμφιβολιες σου για την καταναλωση λογο προγραμματος ελπιζω να μην πιστευεις αυτους που λενε οτι σου δεινουν 10%αυξηση ιππων με μειωση βενζινης γιατι αυταπατασαι.Το προγραμμα που εχει ειναι φτιαγμενο στο δρομο και οχι καποιο ετοιμο τσιπακι και εχουν εξαντληθει ολα τα περιθωρια του αυτοκινητου για τετοιου σταδιου βελτιωση.Οσο για το αποτελεσμα ρωτα τον E30 Maniac αν εχει δει ποιο γρηγορο διλιτρο.Στο θεμα μας τωρα το δικο μου το παιρνουν 8500 ευρω σε μαντρα που ειναι και η καλυτερη τιμη που εχω παρει.Κανε τωρα συνολο ποσα θελω για να φτιαξω ολα αυτα και πεσμου αν αξιζει.Συν του οτι αυτα θα πρεπει να πληρωθουν μετρητα τα περισσοτερα τουλαχιστον ενω στο καινουργιο βαζω οσα γραμματια θελω.
Καλημερα,
ο φιλος εχει δικιο...δεν αξιζει να το φτιαξει, μιας και τα χρηματα ειναι πολλα και χιλιομετρα που εχει κανει το αυτοκινητο ειναι εξισσου πολλα.
Παντως φιλαρακο, τα χρηματα για το νεο σου αμαξι που σκεφτεσαι ειναι πολλα. Να φανταστεις επειδη ρωτησα να δωσω το δικο μου, ειναι 316 4πορτο μοντελο 1/01, με ζαντολαστιχα 17αρια, αναρτηση bmw sport, νικελ εσωτερικο(αυτα στο τιμονι και στην κονσολα και το λεβιε), προγραμμα, εξατμιση, φιμε, ηχοσυστημα ( με 4 χ 16,5'' διαιρουμενα, 2 χ 12'' woofer και δυο ενισχυτες) , εχει περιπου 75000 και ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση, λογω οτι ειμαι τρελος με τα bmw, μου ειπαν περιπου στα 18-20 χιλιαρικα.
Ψαξου λοιπον να βρεις κατι καλυτερο σε τιμη....σιγουρα θα βρεις. Για παραδειγμα κοιταγα απο γερμανια αμαξι και βρηκα ενα 330ci με 14000 ευρω. Θα μου πεις τωρα οτι βγαινει μια η αλλη, αλλα αλλο 316 αλλο 330!
Ψαξου φιλε...σιγουρα θα βρεις κατι.
Παντως, εγω ειμαι μαζι σου για να το αλλαξεις.

Παντα φιλικα,
Johnie_be_good

DoctorAbo
17-10-04, 17:19
Φιλοι μου εφτασε μαλον ο καιρος,μετα απο 11 χρονια 183000 χλμ και ατελειωτες ομορφες αναμνησεις να αποχωριστω με βαρια καρδια την μπεμπουλα μου για τα ματια μιας αλλης μπεμπας φυσικα.Η αποφαση ηρθε μετα απο πολυ σκεψη μιας και η μπεμπεκα μου αρχισε να ζηταει πολλα.φυσιολογικες φθορες περισσοτερο λογο ηλικιας αλλα και μεγαλη καταναλωση(58δρχ\χλμ)μεσα στην πολη λογο του προγραμματος που ειχα βαλει.Τα οικονομικα μου τον τελευταιο καιρο δεν πανε και τοσο καλα και εψαξα για μια ευκαιρια ας πουμε.Εχουμε και λεμε λοιπον,bmw 316ci 2001 μοντ.36000χλμ. μπεζ-χρυσαφι(μπλιαχ)με κιτρινο-μπεζ δερμα ναπα,κλιματισμο και τελεια κατασταση.Δεν εχει ζαντες παρα τις μαμα (αυτες με τις τρυπες γυρο-γυρο)και ουτε λοιπα αξεσουαρ.Η τιμη του ειναι 22000ευρω.Εσεις τι λετε κατα ποσο ειναι ευκαιρια, λεει?

Φίλε μου Στράτο,
Κυκλοφορώντας στην Αττική έχω συνηδητοποιήσει ότι πουλιούνται μερικές χιλιάδες Ε 46 σε μαντράδες. Η προσωπική μου άποψη δεν είναι πως "όλοι οι μαντράδες κλπ κλπ). Υπάχρουν κούκλες Ε 46 στην πιάτσα αλλά και πανούκλες. Στη θέση σου θα έψαχνα στο autotriti και σε άλλες αγγελίες, θα ξεσκαρτάριζα καμμια 50 αρίά αυτοκίνητα και μετά με ένα μηχανάκι θα τα έπειρνα αμπάριζα να δω τι λένε και από κοντά. Από αυτά θα ξεσκαρτάριζα 2 - 3 το πολύ που θα τα έβλεπα με ένα μηχανικό. Θα φρόντιζα να πετύχαινα τουλάχιστον την ίδια τιμή που σου δίνουν για το δικό σου να την έχω και από έκεί που θα αγόραζα και θα έκλεινα τη συμφωνία μου.

Αυτά από μένα, καλή έρευνα και σύντομα να σε δούμε με Ε 46.

Geo_3D
18-10-04, 01:34
Θα μου πεις τωρα οτι βγαινει μια η αλλη, αλλα αλλο 316 αλλο 330!


Παντα φιλικα,
Johnie_be_good
Για σκεψου ομως να βγαλει το 330,αν οχι ολα,αλλά τα μισα απο τα "θελω" του 320 που εχει τωρα,τι θα κανει θα ξαναπαει παλι για αμαξι?Καλα τα 316,ακομα καλυτερα τα 330 αλλα ειναι και αλλα πραγματα που κοιταει ενας οικογενειαρχης (αληθεια Στρατο,εχεις παιδια?Οτι εχεις γυναικα αυτο το ξερω) οταν θελει να παρει ενα αμαξι.Για εμας τους μικροτερους,εργενηδες και με πολυ μελλον ακομα οσο αφορα την οικογενεια,δεν μας νοιαζει ουτε για τις βενζινες,ουτε για τις ασφαλειες,ουτε για τα τελλη,ουτε και για τα σερβις.Θα δουλευουμε κυριολεκτικα για το αυτοκινητο.
Φιλικα και εγω

PS. Στρατο πιστευω οτι αν οχι απολυτα,αλλά σε πολλα σημεια θα συμφωνεις μαζι μου

Action Man
18-10-04, 17:11
Τι εγινε με το 316ci strax;Θα το παρεις;Πουλησε ενας απο την περιοχη μου ενα 316ci μαυρο με μπεζ δερματα 2001 μοντελο με 85000km 21000e.Δεν προλαβα να στο πω γιατι μολις τωρα το εμαθα.Ηταν σε πολυ καλη κατασταση.

Action Man
18-10-04, 17:18
Τι εγινε με το 316ci strax;Θα το παρεις;Πουλησε ενας απο την περιοχη μου ενα 316ci μαυρο με μπεζ δερματα 2001 μοντελο με 85000km 21000e.Δεν προλαβα να στο πω γιατι μολις τωρα το εμαθα.Ηταν σε πολυ καλη κατασταση.
SORRY ΛΑΘΟΣ!str-320i ηθελα να γραψω