PDA

Επιστροφή στο Forum : Z4 3.0 vs TT & Z4 3.0 vs Golf GTI


MAC Z4
27-04-06, 19:35
Γεια σας παιδια.! Αυτό που μου συνέβει πριν μια εβδομαδα είχε αρκετα ενδιαφέρον και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.
Την Μ Πεμπτή ανεβαίνω στην Ερατινή (2-3 Χωριά μετά το γαλαξίδι)
Το αμαξι φορτωμενο με βαλιτσες εμένα και την μητερα μου. Ακολουθώ τον μικρότερο αδελφό μου που μόλις έχει παρει το R1 (Πρωην κατοχος R6) και ειναι στη φάση που την μαθαίνει. Ταξιδευουμε normal όταν σε μια τυφλή στροφή με προσπερναει ενα ΤΤ με 2πλη μπούκα και με πολύ τσαμπουκά. Ειμαστε στο ύψος γαλαξίδι με κατευθηνση Ναυπακτο. Περναει και τον αδελφό μου (πολύ άγαρμπα όμως) και γκαζώνει για να φύγει μπροστά. Ο μικρός τα παιρνει γιατί στα επόμενα 3 sec τον έχει ήδη προσπεράσει και φευγει μπούνια για να φρεναρει μεχρι την επόμενη στροφή. Εγώ είμαι από πίσω και τον ακολουθώ Ο ρυθμός όμως ανεβαινει σε κάποια στιγμή έχοντας γεματη δευτέρα από την τελευταια στροφή και ενω έχω ευθεία μπροστά μου τα δίνω όλα γεμίζω τρίτη και τον περναω γεμίζω και τετάρτη και τότε του φευγω, Στην επόμενη στροφή μπαίνω πολύ καλα και του φευγω ακόμα πιο πολύ. μετά χαλαρωσα και πηγαινα απλά γρήγορα. Ο τύπος φαινεται δεν μπόρεσε να το καταπιει και και σε κάποια στιγμή σε ευθεία με προσπερναει εγώ κολλάω από πίσω 5-6 αυτοκίνητα χωρίς όμως να έχω διαθεση να τον προσπεράσω στην επόμενη στροφή όμως είχε μαζέψει πολλά χιλιόμετρα 150-160 και αυτή στροφή δεν ήταν για τόσα. Παιδια ... επάνω στη στροφή το ΤΤ κλόστησε 2-3 φορές και τον μαζεψε το σύστημα Το είδα live και μου έφυγε η μαγκια. Εγώ μπήκα με τα ίδια σχεδόν χιλιόμετρα αλλά με γ@ματη γραμμή και Η Ζ μου μπορεί να ζορίστηκε αλλά λαμπακι δεν αναψε.
Αυτό το χάρηκα αρκετα και μετά εκοψα για να ταξιδεψω κανονικα.

Μετά από 3 μέρες 6 ώρα το πρωι μετά από διασκέδαση καληνυχτήζω τους πάντες και πάω μια Ναυπακτο και πίσω (περιππου 50km) Ανοιχτός με το πρωινό αεράκι να με χτυπάει Super...! Ο δρόμος είναι πολύ καλός και έχει μόνο 4 στροφές των 50-70 km Οι υπόλοιπες είναι για γερά νευρα...
Στο γυρισμό μου αναβοσβήνει τα φωτα του ένα Golf GTI Μπλέ τουμπανο και με μια μπούκα σαν κατσαρόλα στο πλάι (ντόπιος έμαθα μετά) κανω δεξιά ευγενικά και τον αφήνω να περάσει (super σκεφτομαι) απομακρύνεται 3 αυτοκίνητα και μετά πετάω άγκιρα και για 30 Km δεν μπορούσε να μου ξεκολήσει με τίποτα λίγο στις ευθείες έπαιρνε 4-5 αυτοκινητα διαφορα αλλά στις στροφές τον κραταγα γερά.

Ερώτηση κρίσεως: είναι μεγάλη κατινιά να μην πηγαίνεις μπροστά και να ευχαριστιέσαι απλά την γρήγορη οδήγηση σε ένα δρόμο που δεν ξέρεις απέξω.
Θέλω να πώ ότι δεν νιώθω ιδιαίτερα χαμένος που δεν τον προσπέρασα και απλά είχα επικεντροθεί στο να μην μου φύγει.
Πειράζει που το ευχαριστήθηκα και το ότι δεν μου έφυγε (ήξερε τον δρόμο απέξω και ανακατωτά αν δεν τον είχα μπροστά μου δεν θα τολμούσα να τρέξω τόσο πολύ) το θεωρώ και αυτό ενός είδους επιτυχία???
:dance:

Geo_3D
27-04-06, 20:15
Ερώτηση κρίσεως: είναι μεγάλη κατινιά να μην πηγαίνεις μπροστά και να ευχαριστιέσαι απλά την γρήγορη οδήγηση σε ένα δρόμο που δεν ξέρεις απέξω.
Θέλω να πώ ότι δεν νιώθω ιδιαίτερα χαμένος που δεν τον προσπέρασα και απλά είχα επικεντροθεί στο να μην μου φύγει.
Πειράζει που το ευχαριστήθηκα και το ότι δεν μου έφυγε (ήξερε τον δρόμο απέξω και ανακατωτά αν δεν τον είχα μπροστά μου δεν θα τολμούσα να τρέξω τόσο πολύ) το θεωρώ και αυτό ενός είδους επιτυχία???
:dance:
Μια χαρα σε βρισκω.Cruising fast with safety.Ιδια φιλοσοφια και εγω

Fanatic
27-04-06, 22:29
Mα καλα.....ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΕΣΑ???XEXEXE...Σωστοοοοοοοοοος παντως!!

gpapadop
27-04-06, 23:01
χε χε συμφωνώ!!!!

manosm3
27-04-06, 23:39
Mα καλα.....ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΕΣΑ???XEXEXE...Σωστοοοοοοοοοος παντως!!
χαχαχαχα Εγω μολις αρχισω τις ανωριμοτητες μου φωναζει!
ΩΡΑΙΑ Η ΜΑΜΑ ΣΟΥ!!! :rockon: :yippee:

Fairytale
28-04-06, 01:07
Το αμαξι φορτωμενο με βαλιτσες εμένα και την μητερα μου.Έκανες φιλότιμες προσπάθειες να χαλάσεις οποιαδήποτε αναλογία βάρους-ιπποδύναμης βλέπω...Ο μικρός τα παιρνει γιατί στα επόμενα 3 sec τον έχει ήδη προσπεράσει και φευγει μπούνια για να φρεναρει μεχρι την επόμενη στροφή. Εγώ είμαι από πίσω και τον ακολουθώ Ο ρυθμός όμως ανεβαινει...Να υποθέσω ότι η μητέρα σας κοιμόταν..? ή απλά δεν έχει σχέση με οδήγηση..? ή τέλος σκεφτόταν ότι τα και τα 2 παιδιά της διάγουν βίο επικίνδυνο!!!επάνω στη στροφή το ΤΤ κλόστησε 2-3 φορές και τον μαζεψε το σύστημαΣε πληροφορώ ότι οι περισσότεροι από τους οδηγούς του δεν έχουν ιδέα του πόσο "ειδική" οδική συμπεριφορά έχει αυτό το αμάξι στο όριο (αν ήταν το 4-κίνητο), εξαιτίας του (ναι μεν αλλά...) συστήματος Haldex. Σε κλειστή στροφή αρχικά υποστρέφει και ξαφνικά εμπέκεται το Haldex και τότε υπερστρέφει και μετά αν δεν είσαι εξοικιωμένος... :drive2:
Golf GTI Μπλέ τουμπανο και με μια μπούκα σαν κατσαρόλα στο πλάιΑυτό υποδηλώνει ότι έλειπαν συγκεκριμένα μέρη του συστήματος εξαγωγής... Ερώτηση κρίσεως: είναι μεγάλη κατινιά να μην πηγαίνεις μπροστά και να ευχαριστιέσαι απλά την γρήγορη οδήγηση σε ένα δρόμο που δεν ξέρεις απέξω.Έχω μια υποψία για το ποιόν του οδηγού... και αν είμαι μέσα πρόκειται για τύπο που δεν υπολογίζει ιδιαίτερα, πράγματα όπως φόβο... Αν τον πίεζες πιθανότατα θα κατέληγε κάποιος από τους 2 εκτός δρόμου!!! Και εσύ δεν τον ξέρεις... Πειράζει που το ευχαριστήθηκα και το ότι δεν μου έφυγε...το θεωρώ και αυτό ενός είδους επιτυχία???'Αψογος μείνε μακριά από local adrenalin addicts... σε διαδρομές που δεν ξέρεις...
C U out there

Elias_Z3
28-04-06, 07:55
Ωραιος δωσε δυναμη με το τερατακι σου!
'Αψογος μείνε μακριά από local adrenalin addicts... σε διαδρομές που δεν ξέρεις...
Συμφωνω σε δρομους που δεν ξερουμε καλυτερα να μενουμε πισω!

MAC Z4
28-04-06, 08:59
Η μανα μου δεν μπορούσε να δει το κοντερ...
κρατιοταν απο το χερούλι και έτρωγε μπισκοτάκι....:)
και ειναι το 40 γεννημενη....
ο παλιός είναι αλιως.!

DjBac
28-04-06, 12:37
Η μανα μου δεν μπορούσε να δει το κοντερ...
κρατιοταν απο το χερούλι και έτρωγε μπισκοτάκι....:)
και ειναι το 40 γεννημενη....
ο παλιός είναι αλιως.!
Τελικά η διάταξη του κοντέρ στη Ζ4 εξυπηρετεί πολλά θέματα!!! :D Ο συνοδηγός αν σκύψει λίγο βλέπει μέχρι τα 100-110 και τις 3800rpm!!! :D:D

Πολύ καλός!!! Εννοείται πως σε δρόμους που δεν ξέρουμε δεν ακολουθούμε καμμένους ντόπιους!!!!!

Fanatic
28-04-06, 14:47
Εμενα γιατι μολις ακουνε το μοτερ λιγο και ας ειναι τα χιλιομετρα 30 νομιζουν οτι τρεχω???Και αυτο το Ζ4 εχει και το sound generator!!Προφανως ειστε απο τους τυχερους...εμενα ΟΛΟΙ οσοι ειναι γυρω μου (ειδικα γυναικειο φιλο) εχει κοφτη στις 3500

DjBac
28-04-06, 15:30
Πριν μια βδομάδα που πήγαινα με τη θεία μου στο εξοχικό πήγαινα σταθερά 200-210 και νόμιζε πως πηγαίναμε 140!!! :D :D

ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
28-04-06, 19:37
Ωραίος Γιώργαρε!!! Μπράβο!!! Καλά έκανες!! Δεν μασάμε από φόβο!!!!

Christos 330i ///M
29-04-06, 11:29
Παρα πολυ σωστα σε δρομους αγνωστους δεν χωρανε μαγκιες η ουσια ειναι οτι το ευχαριστηθηκες....
Μπραβο σου παντως επραξες οπως επρεπε...!!!