PDA

Επιστροφή στο Forum : αλαγη λαδιων


yiorgoos
29-04-06, 16:06
αγαπημενοι μπεμβεδακιδες,ηρθε η ωρα να αλαξω τα λαδακια απο το κοριτσι μου!θα ηθελα να ακουσω γνωμες και προτασεις για καπιο εξουσιοδοτημενο που να εχω εμπιστοσηνη οτι θα μου το προσεξουν το μωρο μου!ακουω......................

yiorgoos
29-04-06, 16:14
α και κατι ακομα.εχω κανει μολις 6500 χιλ. και σε λιγο κλεινω ενα χρονο που την εχω(ε90 320)πρεπει η οχι να κανω αλαγη λαδιων?οταν μου το παρεδωσαν μου ειπαν οτι ασχετα απο τα χιλιομετρα στον ενα χρονο πρεπει να τα αλαξω τα λαδια.προχθες που πηγα να ρωτησω για ραντευου μονο που δεν με εδιωξαν με τις κλοτσιες.τελικα τι γινετε?

leon7
30-04-06, 09:54
Οταν θα χρειασθει αλλαγη λαδιων θα στο δειξει το αμαξι μονο του στο service info.Σε καθε αμαξι τα χλμ αυτα ειναι διαφορετικα και εξαρταται απο τον τροπο οδηγησης του καθε ενος.Σε εναν φιλο μου που κανει ταξιδια συνεχεια του εδειξε για αλλαγη λαδιων στις 38000 χλμ.

millionairesteam
01-05-06, 11:32
εγω αλλαζω καθε 20000κμ,γιατι το λαδι ειναι torco 5w-40w με επιστρωση μολιβδου και πανακριβο[180€]!!!!και αλλαζει καθε 30000κμ.

yiorgoos
01-05-06, 11:56
δεν ξερω βρε παιδες.και εγω σε ταξιδια μονο το χρησιμοποιω το bmw.αλλα συγουρα να το αφησω να μου δειξει ο υπολογιστης?να σας ξαναθυμησω εχω ε90 320.μηπως παθει τιποτα το μοτερ αν το αφησω κιαλλο?

millionairesteam
01-05-06, 11:58
θα σου προτεινα αν περασες το χρονο να τα αλλαξεις γιατι το λαδι οξειδωνεται και χαλα....

dion999
02-05-06, 21:49
Τελικα αλλαξες λαδια?

Geo_3D
02-05-06, 23:51
Παιδια αφηστε το 20 και 30 χιλ χλμ που λετε και πιαστε να αλλαξετε λαδακια.Καλο μονο κανετε.Ακομα και τα full συνθετικα ειναι καλο να αλλαζονται στα 7.500 χλμ max.Ετσι κρατιεται στην καλυτερη δυνατη κατασταση ο κινητηρας

E46 POWER
03-05-06, 09:03
Kαλημερα! Εγω εβαλα προσφατα τα castrol ta rs τα οποια πιστευω πως ειναι καλα(ε?).Τωρα το ερωτημα ειναι στα ποσα χιλ. να τα αλλαξω ελεγα στις 7000 αλλα καθε εβδομαδα κανω περιπου 1000 χιλ. οποτε καθε 1.5 μηνα δεν λεει να αλλαζω λαδια...τι λετε?

E46 POWER
05-05-06, 11:34
καμια απαντηση βρε παιδια...

dion999
05-05-06, 11:52
καμια απαντηση βρε παιδια...
1000χλμ την εβδομαδα? Χμμμ...ευτυχως που μας ενημερωσες ωστε αν πουλησεις ποτε το αμαξι σου να ξερουμε να μη το παρουμε! ;)
Οσον αφορα την απορεια σου μαλον θα πρεπει να τσεκαρεις την σταθμη και την ποιοτητα του λαδιου σε τακτικα διαστηματα και αναλογως κανονιζεις αν χρειαζονται συμπληρωμα η αλλαγη.

alexcsl
05-05-06, 14:47
στο Ε46 2.000cc, άλλαζα κάθε 8-9.000κμ.
Κοιτούσα να συνέπεφταν οι αλλαγές και με τα Inspections,
αλλά και να μην γινότανε αυτό δεν το τσιγγουνευόμουνα,
και έχει τύχει να κάνω αλλαγή στις 5.000κμ.

Στο Μ5 αλλάζω κάθε 6-6.500 maximum!

tonisgr
09-05-06, 23:20
Παιδιά τι λάδια βάζετε?
Εμενα μου συστήσανε το BMW longlife 1 castrol 0-40 τι λέτε?
να το αλλάξω η είναι Ok.
Είναι και το πιο ακριβό λάδι.

nikosvg
10-05-06, 01:21
Φτανει πια το παραμυθι με τα λαδια καθε 5-6-7 κτλ χιλ. χιλιομετρα. Ελληνικοτατη πατεντα των συνεργαδων, πολλα χρονια τωρα, με δικαιολογιες οπως πολυ ζεστη στην Ελλαδα (λες και αλλου που εχει περισσοτερη αλλαζουν καθε βδομαδα), πολυ κινηση στην Αθηνα, νεφος(!!!) κτλ... Τα λαδια θελουν αλλαγη συμφωνα με τις οδηγιες του κατασκευαστη και οχι του συνεργειου (ειδικα οι μπεμπες μας με τις ενδειξεις για λαδια και σερβις). Εξαιρεση μονο σε ειδικες περιπτωσεις (αγωνες, τσιτωμενα μοτερ, φθορες μηχανης κτλ. Μην παρεξηγηθω, δεν λεω οτι δεν ειναι καλο, απλα τα λαδια, οπως και πολλα αλλα αναλωσημα στο αυτοκινητο, εχουν ενα ευρος "καλης λειτουργειας" το οποιο ο κατασκευαστης το υπολογιζει οταν προτεινει το προγραμμα σερβις του οχηματος. Το ιδιο ισχυει για υγρα φρενων, αμορτισερ, συμπλεκτες, βαλβολινες, μπουζι, ελλαστικα κτλ. Ολα οταν ειναι καινουργια δουλευουν καλυτερα, δεν αλλαζουμε λαστιχα καθε 5000 και ας κρατανε τα καινουργια καλυτερα.
Νικος

millionairesteam
10-05-06, 08:53
συνφωνα με τον κατασκευαστη υπαρχουν οδηγιες για καθε ειδος οξυτητας που χρησιμοποιουμε σε λαδι ποτε ασ μην μπερδευεστε με τους μηχανικους να πουλησουν θελουν!

yiorgoos
21-05-06, 20:05
τελικα μπερδεμενο το θεμα της αλλαγης των λαδιων.ο κορφιατησ οταν το πηγα να τα αλλαξω με εστειλε στο σπιτι μου να περιμενω ποτε θα μου πει ο υπολογιστης του αυτοκιν.ο καθενας λεει οτι θελει.δεν μπενει ενας στανταρ τυπος λαδιου σε καθε αυτοκινητο?το καθε συνεργιο βαζει οτι θελει?και ΤΕΛΙΚΑ τι πρεπει να κανουμε?να τα αλλαζουμε η οχι?γιατι μερικοι λενε οτι ειναι καλο να τα αφυνουμε τα λαδια να δουλευουν μεσα στην μηχανη για οσο λεει ο κατασκευαστης?και ερωτηση τελευταια για πειτε μου κανενα εξουσιοδοτιμενο της προκοπης εστω και πριβε μυνημα.ευχαριστω!

sakkunen
22-05-06, 11:35
τελικα μπερδεμενο το θεμα της αλλαγης των λαδιων.ο κορφιατησ οταν το πηγα να τα αλλαξω με εστειλε στο σπιτι μου να περιμενω ποτε θα μου πει ο υπολογιστης του αυτοκιν.ο καθενας λεει οτι θελει.δεν μπενει ενας στανταρ τυπος λαδιου σε καθε αυτοκινητο?το καθε συνεργιο βαζει οτι θελει?και ΤΕΛΙΚΑ τι πρεπει να κανουμε?να τα αλλαζουμε η οχι?γιατι μερικοι λενε οτι ειναι καλο να τα αφυνουμε τα λαδια να δουλευουν μεσα στην μηχανη για οσο λεει ο κατασκευαστης?και ερωτηση τελευταια για πειτε μου κανενα εξουσιοδοτιμενο της προκοπης εστω και πριβε μυνημα.ευχαριστω!


Μην πολυαγχωνεσαι!Ν ακολουθεις τις οδηγιες της bmw κ ν βαζεις τα λαδια που συνιστα.Κατι θα ξερουν δεν νομιζεις;:+1:

yiorgoos
22-05-06, 12:06
τελικα πηγα σημερα και τα αλλαξα.δε βαριεσε για 100 ευρο δεν χαθηκε ο κοσμος.παντος απο οτι λενε μεσα στην bmw τα καινουργια αυτοκινητα εχουν εσθητιρες για τα τακακια για τα φιλτρα ακομα και για τα λαδια οποτε σοθ λεει αυτοματα ο υπολογιστης ποτε να τα αλλαζεις.τωρα..... ο καθενας μπορει να κανει οτι νομιζει.

driveaway
31-05-06, 08:26
Καλημέρα και από μένα (Είναι και η πρώτη φορά που γράφω).
Τις ίδιες απορίες έχω κι εγώ. Δεν προτίθεμαι να αλλάξω λάδια πριν μου δείξει ο αισθητήρας του αυτοκινήτου αλλά συμβαίνει το εξής που δεν έχω συνηθίσει από τα άλλα αυτοκίνητα που είχα. Το αυτοκίνητο θέλει συμπλήρωμα!
Εδώ να πώ ότι πρόκειται για 330 τού 2002 που αγοράστηκε μεταχειρισμένο πέρυσι με 37.000χλμ τα οποία όλοι με διαβεβαιώνουν ότι είναι πραγματικά και στα οποία έχω προσθέσει άλλα 11.000 "δικά μου". Στα 4000-6000 χλμ ανάβει το λαμπάκι και βλέπω και εγώ από το δείκτη ότι η στάθμη έχει κατέβει στο χαμηλότερο όριο, οπότε και συμπληρώνω. Είναι φυσιολογικό αυτό? Στο προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα (και που έχω ακόμα) ένα Seat leon 1,8 225hp μετά από 115.000χλμ δεν έχει χρειαστεί συμπλήρωμα ΠΟΤΕ.
Αλλά παρατήρησή μου έχει να κάνει με το είδος και το ιξώδες τών λαδιών. Στο συνεργείο μου, μού προτείνουν τα ιξώδες 0-30 γιατί αυτά προτείνει ο κατασκευαστής. Σε συζητήσεις με ιδιοκτήτες ακούω ότι αυτή είναι γενική κατεύθυνση αλλά για Ελλάδα είναι πολύ λεπτόρευστο το λάδι και γι αυτό το καίει. Μπορείτε να με βοηθήσετε με την εμπειρία σας?
Ευχαριστώ πολύ

sakkunen
31-05-06, 19:50
Καλημέρα και από μένα (Είναι και η πρώτη φορά που γράφω).
Τις ίδιες απορίες έχω κι εγώ. Δεν προτίθεμαι να αλλάξω λάδια πριν μου δείξει ο αισθητήρας του αυτοκινήτου αλλά συμβαίνει το εξής που δεν έχω συνηθίσει από τα άλλα αυτοκίνητα που είχα. Το αυτοκίνητο θέλει συμπλήρωμα!
Εδώ να πώ ότι πρόκειται για 330 τού 2002 που αγοράστηκε μεταχειρισμένο πέρυσι με 37.000χλμ τα οποία όλοι με διαβεβαιώνουν ότι είναι πραγματικά και στα οποία έχω προσθέσει άλλα 11.000 "δικά μου". Στα 4000-6000 χλμ ανάβει το λαμπάκι και βλέπω και εγώ από το δείκτη ότι η στάθμη έχει κατέβει στο χαμηλότερο όριο, οπότε και συμπληρώνω. Είναι φυσιολογικό αυτό? Στο προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα (και που έχω ακόμα) ένα Seat leon 1,8 225hp μετά από 115.000χλμ δεν έχει χρειαστεί συμπλήρωμα ΠΟΤΕ.
Αλλά παρατήρησή μου έχει να κάνει με το είδος και το ιξώδες τών λαδιών. Στο συνεργείο μου, μού προτείνουν τα ιξώδες 0-30 γιατί αυτά προτείνει ο κατασκευαστής. Σε συζητήσεις με ιδιοκτήτες ακούω ότι αυτή είναι γενική κατεύθυνση αλλά για Ελλάδα είναι πολύ λεπτόρευστο το λάδι και γι αυτό το καίει. Μπορείτε να με βοηθήσετε με την εμπειρία σας?
Ευχαριστώ πολύ


Δες εδω τα λαδια που ειναι για τον κινητηρα σου κ χρησιμοποιησε πχ ενα 5-40 κ δες τις διαφορες.http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=20983&postcount=1

mikevchq
24-07-06, 22:04
@driveaway

Το λαδι που βαζεις (0-30) νομιζω πως ειναι ιδιαιτερα λεπτορευστο και γι'αυτο ισως να χρειαζεται να το συμπληρωνεις αφου οπως σου εχουν επισης πει το καιει το μοτερ. Αυτη ειναι η αποψη μου και μπορει να κανω λαθος :takecover. Αν ομως χρειαζεται να συπμληρωνεις και δεν υπαρχουν εμφανεις διαρροες τοτε το μοτερακι σου καιει και λαδακι και θα πρεπει να ψαξεις τον λογο που το κανει. Ειμαι κατα του συμπληρωματος λαδιου αφου γνωριζω οτι εστω και μικρη ποσοτητα παλιου λαδιου που αναμειγνυεται με καινουριο μπορει να αλλαξει δραμματικα τις μηχανικες ιδιοτητες του καινουριου λαδιου. Γι'αυτο και παντα μα παντα αλλαζω και το φιλτρο του λαδιου.
Στην δικια μου μπεμπα βαζω απο την αντιπροσωπεια καποιο λαδακι Castrol, δεν θυμαμαι τυπο, full συνθετικο και το αλλαζω καθε 5000km (ετσι εχει υποδειξει ο μηχανικος της BMW και τον εμπιστευομαι με κλειστα τα ματια).

@all
Και επειδη εχει ερθει η ωρα να αλλαξω λαδακια και εγω και εδω στην Αθηνα δεν ξερω που να παω ας μου δωσει καποιος τα φωτα του! Μενω Κυψελη οποτε θα προτιμουσα να ειναι κοντα και να ειναι καποιος εμπιστος! Περιμενω pm γιατι το Σ/Κ φευγω ταξιδακι!