PDA

Επιστροφή στο Forum : Μy E36 316i M40 vs Mitsubishi Carisma σε στροφές


E36 RULES!!
02-05-06, 13:07
Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλό μήνα! Αυτό που θα περιγράψω δεν είναι ακριβώς κόντρα, αλλά έχει το γούστο του...
Λοιπόν, όπως μερικοί γνωρίζετε, μένω Πάτρα, αλλά κατάγομαι από Αρκαδία(λίγο έξω από την 3πολη.). Καθώς γυρνάγαμε από το χωριό, ερχόμασταν από τον παλιό δρόμο, ο οποίος λέγεται και 111 και περνάει από τα χωριά Τριπόταμα, Λαμπεία(Δίβρη), Πάος κλπ κλπ., και είναι επαρχιακός με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση και όλο στροφές. Ο λόγος που πήγαμε από εκεί ήτανε (προφανώς) για να το πάρω εγώ, μιας και δν έχει τροχαία.
Καθώς προχωρούσα με 4η και περίπου 1500-2000 rpm, σκάει φορτηγό μπροστά μου και αναγκάζομαι να κόψω. Μιας και δεν είχα ορατότητα πήγαινα από πίσω του για κανα 5λεπτο. Πίσω μου έρχεται ένα κίκκινο carisma πτοηγούμενης γενιάς, με έναν κυριούλη και τη γυναίκα του. Εγώ ήμουν με τους δικούς μου, δηλαδή 3 άτομα στο αμάξι με γεμάτο πορτ-μπαγκάζ.΄Βρίσκω άνοιγμα, προσπερνάω, το ίδιο και το Carisma. κλασσικά εγώ με 4η και 2000, άρα περίπου 75 km/h. Το Carisma από πίσω μου, χωρίς ενδειξη προσπεράσματος. Λίγο πριν τη Δίβρη, (με κατεύθυνση προς Πάτρα), μου κάνει προσπέραση πάνω σε (σχετικά)κλειστή στροφή!!!! Μετά, ευθεία!!!!!!
Αρχίζω και εγώ λοιπόν τα... γαλλικά:icon42: , με τον πατέρα μ δίπλα να μ λέει ":calm: χαλάρωσε, μην τσαντίζεσαι με τον μλκ", χωρίς να ανεβάσω km/h. Μετά από 30", αποφασίζω να του μάθω οτι δν κάνει να προσπερνάς σε στροφή! Τρίτη, γκάζι, 5000 rpm, τετάρτη, συνεχίζω με το γκάζι, στροφή, κόβω λίγο και ξαναπατάω (πως με πωρώνουν οι στροφές!!), το αμάξι τρένο, πέφτω στα 85, σταθερό γκάζι, όπου έβρισκα ευθεία άνοιγα λίγο, ώσπου....
Μετά την επόμενη στροφή, να το Carisma μπροστά μου!!!!:icon42: Δίνω γκάζι, τον πλησιάζω και αργώ να πατήσω φρένο, με πρόθεση να φτάσω κοντά στον κ*λο του (πράγμα που απεχθάνομαι, αλλά τα ήθελε!!!) Η μάνα μου μου λέει "μην κάνεις μαγκιές", αλλ'α ακάθεκτος εγώ, τον φτάνω και κόβω. Αναφωνώ "Ηello Motherf@cker, I'm Baaaaack!!!!":countdown . Mπροστά ήτανε ένα αγρπτικό και πήγαινε σιγά. Με το που με βλέπει το Carisma, βγάζει φλας και προσπερνάει το αγροτικό. Εγώ, δυστηχώς σταμάτησα για να το πάρει ο πατέρας μου, μιας και αρκετές φορές στη Δίβρη έχει τροχαία. Μετά το χωριό, το ξαναπήρα μέχρι την είσοδο της Πάτρας, αλλά δεν τον βρήκα!! Δν βαριέσαι,
... Και που να μπουν το καλοκαίρι τα 17άρια και τα Bilstein!!!

sakkunen
02-05-06, 14:24
Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλό μήνα! Αυτό που θα περιγράψω δεν είναι ακριβώς κόντρα, αλλά έχει το γούστο του...
Λοιπόν, όπως μερικοί γνωρίζετε, μένω Πάτρα, αλλά κατάγομαι από Αρκαδία(λίγο έξω από την 3πολη.). Καθώς γυρνάγαμε από το χωριό, ερχόμασταν από τον παλιό δρόμο, ο οποίος λέγεται και 111 και περνάει από τα χωριά Τριπόταμα, Λαμπεία(Δίβρη), Πάος κλπ κλπ., και είναι επαρχιακός με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση και όλο στροφές. Ο λόγος που πήγαμε από εκεί ήτανε (προφανώς) για να το πάρω εγώ, μιας και δν έχει τροχαία.
Καθώς προχωρούσα με 4η και περίπου 1500-2000 rpm, σκάει φορτηγό μπροστά μου και αναγκάζομαι να κόψω. Μιας και δεν είχα ορατότητα πήγαινα από πίσω του για κανα 5λεπτο. Πίσω μου έρχεται ένα κίκκινο carisma πτοηγούμενης γενιάς, με έναν κυριούλη και τη γυναίκα του. Εγώ ήμουν με τους δικούς μου, δηλαδή 3 άτομα στο αμάξι με γεμάτο πορτ-μπαγκάζ.΄Βρίσκω άνοιγμα, προσπερνάω, το ίδιο και το Carisma. κλασσικά εγώ με 4η και 2000, άρα περίπου 75 km/h. Το Carisma από πίσω μου, χωρίς ενδειξη προσπεράσματος. Λίγο πριν τη Δίβρη, (με κατεύθυνση προς Πάτρα), μου κάνει προσπέραση πάνω σε (σχετικά)κλειστή στροφή!!!! Μετά, ευθεία!!!!!!
Αρχίζω και εγώ λοιπόν τα... γαλλικά:icon42: , με τον πατέρα μ δίπλα να μ λέει ":calm: χαλάρωσε, μην τσαντίζεσαι με τον μλκ", χωρίς να ανεβάσω km/h. Μετά από 30", αποφασίζω να του μάθω οτι δν κάνει να προσπερνάς σε στροφή! Τρίτη, γκάζι, 5000 rpm, τετάρτη, συνεχίζω με το γκάζι, στροφή, κόβω λίγο και ξαναπατάω (πως με πωρώνουν οι στροφές!!), το αμάξι τρένο, πέφτω στα 85, σταθερό γκάζι, όπου έβρισκα ευθεία άνοιγα λίγο, ώσπου....
Μετά την επόμενη στροφή, να το Carisma μπροστά μου!!!! Δίνω γκάζι, τον πλησιάζω και αργώ να πατήσω φρένο, με πρόθεση να φτάσω κοντά στον κ*λο του (πράγμα που απεχθάνομαι, αλλά τα ήθελε!!!) Η μάνα μου μου λέει "μην κάνεις μαγκιές", αλλ'α ακάθεκτος εγώ, τον φτάνω και κόβω. Αναφωνώ "Ηello Motherf@cker, I'm Baaaaack!!!!"Mπροστά ήτανε ένα αγρπτικό και πήγαινε σιγά. Με το που με βλέπει το Carisma, βγάζει φλας και προσπερνάει το αγροτικό. Εγώ, δυστηχώς σταμάτησα για να το πάρει ο πατέρας μου, μιας και αρκετές φορές στη Δίβρη έχει τροχαία. Μετά το χωριό, το ξαναπήρα μέχρι την είσοδο της Πάτρας, αλλά δεν τον βρήκα!! Δν βαριέσαι,
... Και που να μπουν το καλοκαίρι τα 17άρια και τα Bilstein!!!


Φιλε μπραβο εισαι φοβερος,εισαι οδηγαρα να ουμε!!Απαιχτος,ετσι να δινεις γκαζιες.Καταλαβες εκει ο καθε γερος ν ουμε παιρνει εκει ενα κουρσακι ν ουμε κ προσπερναει τις μπεμπες μας ν ουμε!!Απαραδεκτο ν ουμε!!:nutkick: :rockon:

Kostas Christ
02-05-06, 16:03
Ωραιος και δεν εισαι ουτε 17!!!!!!!

Fanatic
02-05-06, 16:17
Mαααααααλιστα...αλλος ενας...NEXT!

millionairesteam
03-05-06, 08:40
φιλαρακι Ε36 RULES εχω κιεγω ενα carisma sedan 1300 εκτος το 530 και παει παρα πολυ καλα!!!!!Σφαιρα ειναι το ατιμο ,ασε που ειναι και σκυλι,εχω διανυσει 221000κμ!!!και δεν εχω αλλαξει ουτε δισκο-πλατω-συμπλεκτη,τιποτα μιλαμε!τρελλος ειναι ο σαρακακης που δινει εγγυηση για 7 χρονια ;ομως το μηχανημα ειναι ενα BMW!!!ειναι η μπεμπα μας και γι αυτο κυκλοφορει πολυ προσεγμενα μονο τα ΣΚ.

VasAudi
03-05-06, 19:27
Δικιο εχουν οι γονεις σου...να αποφευγεις τις στροφες και τα προσπερασματα και κυριως τους μλκς σε τετοιους δρομους διοτι οταν ερθει ξαφνικα απο απεναντι το λεωφορειο ή το φορτηγο και δεν εχεις που να μαζευτεις,τοτε θα ειναι αργα...οπως σημερα στον δρομο μου απο το Ηρακλειο στον Αγιο Νικ. ενας ανεξηγητος λογος ειχε πιασει εναν με ενα Hyundai Elantra και πηγαινε κολλημενος με 180 σε μεγαλο κομματι της διαδρομης και στα επικινδυνα σημεια,και οχι εκει που εχει διπλη λωριδα...Αυτο βεβαια δεν μου λεει κατι για το αμαξι...παλι hyundai ειναι...μου λεει πολλα για τον οδηγο ομως....

E36 RULES!!
05-05-06, 20:38
Ναι αλλά τι να κάνουμε... μικρά παιδιά είμαστε κ εμείς έχουμε ανάγκες!!!!!! Φίλε VasAudi, προσέχω ρε συ!!! Για κανα γίδι με πέρασες???? Sakkunen thank you!!! Millionairesteam,πάει καλά στις στροφές??

:) :) :) :D

millionairesteam
06-05-06, 01:10
θελει βελτιωση στα πολλα στις στροφες αν εννοεις το mitsubishi,οσο για το bmw.....δεςτην αγγελια μου να δεις τι φοραω και θα καταλαβεις!

E36 RULES!!
09-05-06, 11:54
Το Μιτσου εννοούσα... Η 530 ξέρω καλά πως πάει :) :) :) ...