PDA

Επιστροφή στο Forum : Methanol Compact


alexk
13-10-04, 08:18
Είναι κυριακή πρωί και με τρώει από το σάββατο να πειραματιστώ με το αυτοκίνητο μου. χιχιχιχι

Βρίσκω παλιό καύσιμο από το τηλεκατευθυνόμενο (μεθανόλη, με 25% νιτρομεθανόλη και λάδι). Έχω αφήσει το compact με 3 λίτρα βενζίνη (ρεζέρβα για πολλά χιλιόμετρα) και αδειάζω το ένα περίπου λίτρο μεθανόλης στο ρεζερβουάρ. Ωραία, πάμε για δοκιμή!!!

Το αυτοκίνητο επιταχύνει αρκετά καλύτερα (θα έλεγα μία 10% βελτίωση), ενώ με παραξενεύει ότι η 2α και η 3η τελειώνουν αυτή τη φορά σχετικά γρήγορα (για τις επιδόσεις του compact). Το λάδι μυρίζει λιγάκι, ενώ τα καυσαέρια έχουν τη γνωστή μυρουδιά της καμμένης μεθανόλης.

Μετά από λίγο πήγα στο πρατήριο για να βάλω κανονική βενζίνη. :( Το λίτρο καυσίμου που έβαλα μέσα κάνει 18 euro. Κρίμα ε?

MPOWER
13-10-04, 09:08
Με το Δαφνί ποιά η σχέση σου? :D

Dark_Niaou
13-10-04, 10:20
Με το Δαφνί ποιά η σχέση σου? :d


Πολύ καλό Μιχάλη!!

alexk
13-10-04, 10:38
Με το Δαφνί ποιά η σχέση σου? :d

Περνάω κάθε μέρα από έξω. Πλέον δεν με αφήνουν να μπω... Είναι πολύ υψηλό το επίπεδο μου γι'αυτό το ίδρυμα λένε.

santo
13-10-04, 12:30
Καλά αυτό το παιδί είναι psycho, αυτά τα μοτέρ της BMW τα καίνε όλα!!!!

S38B38 Monsta
13-10-04, 12:34
αυτά τα μοτέρ της BMW τα καίνε όλα!!!!

Σπύρο μιλάς από εμπειρία εε? :p

DRIFTER
13-10-04, 14:18
Eee Re Treeelaaa :D

BMW Power
13-10-04, 14:42
Περνάω κάθε μέρα από έξω. Πλέον δεν με αφήνουν να μπω... Είναι πολύ υψηλό το επίπεδο μου γι'αυτό το ίδρυμα λένε.

Ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσεις την κλινική Γαλήνη του Σηνιούρη. Εκεί νομίζω δέχονται τέτοια περιστατικά γιατί είχαμε κάνει αίτηση με τον BMW Enthusiast κατά κόσμον Γεώργιο Χ. και μας δέχτηκαν, όταν προσπαθούσαμε πριν από 2 χρόνια να τουρμπίσουμε τον V10 της Williams και να προσθέσουμε 2 τουρμπίνες και νίτρο στο Ε39 Μ5, αλλά τελικά αποφασίσαμε για λόγους αξιοπιστίας να βάλουμε 1 τουρμπήνα και έναν κομπρέσορα χωρίς νίτρο και όλα αυτά στο μπαλκόνι του σπιτιού μου. Τότε απέρριψαν την αίτησή μας μιας και όπως μας δήλωσαν αυτό δεν ήταν αρκετά τρελό. :D

Geo_3D
13-10-04, 14:44
Εγω παλι το σκεφτομαι πολυ σοβαρα πλεον να γεμισω την εξατμιση με ασβεστη,οπως στο ανεκδοτο με το παπακι και την Porsche. :cool: :cool:

kacey
13-10-04, 15:05
Οταν θα κανει μπαμ τι θα κανεις?

Geo_3D
13-10-04, 15:10
Οταν θα κανει μπαμ τι θα κανεις?
"Λεπτομερεια"!!!!!!!!!!! :D

alexk
13-10-04, 17:02
"Λεπτομερεια"!!!!!!!!!!! :D

1. Δεν θα κάνει μπαμ. Γιατί να κάνει μπάμ?
2. Και μπαμ να κάνει, θα είναι μία πάρα πολύ καλή ευκαιρία να αλλάξω κινητήρα.

Πρέπει να βρω σκέτη μεθανόλη και νιτρομεθανόλη. Είναι κολλητός μου, χημικός μηχανικός. Αλλά πρέπει να δούμε τι αντοχή έχει στη συμπίεση (λογικά έχει μεγάλη, γιατί οι κινητήρες των μοντέλων έχουν υψηλή συμπίεση). Παλιά ρίχναμε στο παπάκι του (φτιαγμένο) και έκανε πολύ μεγάλη διαφορά και σε αυτό. Μέχρι που, ανοίγοντας το γκάζι έκανε σκασίματα (!!!). Στο vts δεν είχα δοκιμάσει με μεθανόλη δυστυχώς.

Ένας φίλος (να είναι καλά εκεί που είναι τώρα) που ήταν πιλότος σε ελικόπτερα, είχε ρίξει σε Lada JP4 κηροζίνη. Το Lada έπιασε 200 και η θερμοκρασία στο κόκκινο. Μάλλον πρέπει να το γυρίσω σε κηροζίνη, θα είναι και πιο φθηνή λογικά.

Το πιο τρελό καύσιμο, είναι ο πετρελαϊκός μεθυλαιστέρας. Μιλάμε για καύσιμο super powerfull, με ένα μεγάλο μειονέκτημα. Είναι εξαιρετικά εκρηκτικό. Έτσι, ένα απότομο κούνημα προκαλεί έκρηξή του. Ένας γνωστός μου έκανε έρευνα με αυτό (ο φίλος μου κάτι εργαστήρια) και μου έλεγε ότι ανεβάζει την απόδοση σε τρελά επίπεδα. Αλλά, κάνει μπαμ το ρεζερβουάρ πολύ εύκολα.

ks50:50
13-10-04, 18:18
Σκέψου όμως με το ΜΠΑΜ τι ώθηση θα πάρεις.

Ripper
13-10-04, 18:55
Σκέψου όμως με το ΜΠΑΜ τι ώθηση θα πάρεις.

xexe

alex mipos na valis kai neo kernel? :P

kacey
13-10-04, 20:58
Θα κανει μπαμ γιατι η μεθανολη καιγεται σε εντελως διαφορετικες αναλογιες απο την βενζινη, με αποτελεσμα να δουλευει το μοτερ σε ΕΝΤΕΛΩΣ λαθος μειγματα (προς το φτωχο, ενδεικτικα αναφερω οτι κανονικα θες διπλασια περιπου ποσοτητα μεθανολης απο οτι βενζινη για την ιδια ποσοτητα αερα), αρα σε καποια στιγμη θα το καψεις...

Akaliptos
14-10-04, 00:46
Εμενα παλι ενας φιλος μου ειχε βαλει στο παπακι του νευθαλινη (αυτη για το σκορο) μεσα στο ρεζερβουαρ και πηγαινε σαν τρελο...μεχρι που κολισε η μηχανη :rolleyes: :rolleyes:
Εγω λεω να βαλω στο BMW αρωματικο λεβαντα...ποσα αλογα λετε να κερδισω :confused:

compact
14-10-04, 09:15
σε διχρονους κινητηρες "παιζει" καλα η νιτρομεθανολη!!!
σε αναλογια 1 προς 10 (9 βενζινη super plus)
περιπου + 10 κλμ

σε 4χρονους δεν εχω παιξει ακομα!!!!!

Black5
17-10-04, 09:21
Εμενα παλι ενας φιλος μου ειχε βαλει στο παπακι του νευθαλινη (αυτη για το σκορο) μεσα στο ρεζερβουαρ και πηγαινε σαν τρελο...μεχρι που κολισε η μηχανη

Αυτό για την ναυθαλίνη ισχύει και γενικά με αρψματικούς υδρογονάνθρακες. Ο λόγος που δεν χρησιμοποιούνται τέτοια καύσιμα είναι οι ρύποι που εκπέμπουν!

Geo_3D
17-10-04, 12:56
Για τα Redex εχετε ακουσει τιποτα?Κατι για ενισχυτικο οκτανιων γραφουνε επανω και καθαρισμο.Δεν θυμαμαι ακριβως.Γνωριζει κανεις τιποτα?

Johnie_be_good
17-10-04, 13:08
Για τα Redex εχετε ακουσει τιποτα?Κατι για ενισχυτικο οκτανιων γραφουνε επανω και καθαρισμο.Δεν θυμαμαι ακριβως.Γνωριζει κανεις τιποτα?
Ενας φιλος χρησιμοποιει ενισχυτικο οκτανιων...αλλα δεν θυμαμαι πιο...θα μαθω και θα σου πω...παντως κανει δουλεια καλη και δουλευει καλυτερα το αμαξι

Φιλικα,
Johnie_be_good

DRIFTER
17-10-04, 21:36
Ρε παιδιά άμα βάλω στη κλούβα λέτε να δουλέπσει??:p:p

alexk
21-10-04, 13:34
Εγώ έβαζα στο 318is και στο vts, της STP, octane booster. Πολύ καλό, έκανε διαφορά.

Το συστήνω ανεπιφύλακτα.