PDA

Επιστροφή στο Forum : Πισωκινητα vs Μπροστινοκινητα vs Τετρακινηση


mowner
28-05-06, 23:50
Και οι 3 κατηγοριες εχουν τα καλα και τα κακα τους:drive2:,η πισωκινηση εχει την μαγκια,παντες,την μουρη,τα λεφτα,κ.λ.π.Η προστοκινηση ειναι πιο Light καπως και με ποιο λιγα λεφτα βεβαια.Η 4wd εχει πολυ κρατημα οχι αρκετες παντες .Εσεις παιδια τι θα διαλεγατε μπροστα πισω το διαφορικο η κινηση και στους 4 τροχους????

oldcarskickass
29-05-06, 00:54
Πίσω κίνηση γιατί έτσι.Όχι δεν θέλω χώρους για να κάθεται ο πίσω επιβάτης πιο άνετα από ένας αντίστοιχης αξίας (χρηματικής και μόνο) μπροστοκίνητο.Περνάει άξονας από κει γκαρτνιά μου!!

Δεν θέλω κάθε φορά που στρίβω το τιμόνι να σκέφτομαι τους μπιλιοφόρους, αλλά τα λάστιχα( τα πίσω ).

Δεν μπορώ να καταλάβω πως σασμάν - διαφορικό - κινητήρας χωράνε εκεί μέσα (βασικά μπορώ να το καταλάβω απλά το σιχαίνομαι).

Υ.Γ. δεν νομίζω κανείς να ψηφίσει μπροστοκίνητα σε αυτό το forum.

E36 RULES!!
29-05-06, 09:00
πισωκουναααααααα.... γιατι... έτσι!!!!! Το μονο καλό που έκουν τα μπροστοκίνητα είναι οτι κάνεις burn out πιο εύκολα... αλλα τπτ άλλο!!! και στο κα΄τω-κάτω, όποιος δν χωράει πίσω λόγω αξονα, ας μη μπει!!!!

ΥΓ: άσε που είμαι αρχιτεμπέλαρος και βαριέμαι να δηκώνω χειρόφρενα για να κάνω πάντα!!!!!!!!

Kostas Christ
29-05-06, 12:43
Για γραμμες και χρονους τετρακινηση ενω για ατελειωτη διασκεδαση πισωκινηση (με οσο το δυνατο μικροτερο μεταξονιο) αν και το EVO 9 τα καταφερνει πολυ καλα και σ'αυτον τον τομεα για τετρακινητο

thanasis525
29-05-06, 12:59
Εγω παντως ειμαι φανατικος της πισω κινησης και ξενερωνω με τα μπροστοκινητα και με τα τετρακινητα. Η πλαγιολισθιση (DRIFT) γινεται ευχαριστη μονο με τα πισωκινητα...!!! Μ3 FOREVER!!!!!!!!!!!!!!!!!

kastorianos88
29-05-06, 13:28
πισω γιατι εχεις μεγαλητερες πιθανοτητες να επαναφερεις το αμαξι (ενοειτε ακομα μεγαλητερες σε 4χ4) παιχνιδι γριγορες στροφες και τα μιαλα στα καγκελα!!!
και 4χ4 δε με χαλαει αλλα πιστος της πισω:)

ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
29-05-06, 14:32
1ον: Τετρακίνητα γιατί στις στροφές είναι τρέλα!!!
2ον: Μπροστοκίνητα γιατί την ξέρω καλά την τέχνη
3ον: Πισωκίνητα γιατί είναι διασκέδαση! (αλλά και αντιοικονομικά)

E46 POWER
29-05-06, 16:38
Για μαγιες και εφετζηλικι πισοκινητο...για χιονι 4χ4 και για να λεμε οτι οδηγαμε κατι μπροσθιοκινητο!

ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΑΤΣΑΚΗΣ
29-05-06, 16:54
Δεν είναι μόνο η ευχαρίστηση στα πισωκίνητα αυτοκίνητα.Είναι ξεκάθαρα η αίσθηση που έχεις οδηγώντας τα,το πιο σαφές τιμόνι-απαλλαγμένο απο το βάρος της κίνησης-.
Αλλά όλα τα λεφτά είναι η απόλαυση στην οδήγηση!Εξηγείται πολύ απλά αφού είναι άλλο πράγμα να έλκεται το όχημα και άλλο να σπρώχνεται..

MrZ
29-05-06, 18:04
Δεν μπορώ να ψηφίσω συγκεκριμένα...4x4 δέν έχω οδηγήσει οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.Η πισωκούνα είναι τρέλα για παιχνίδια αλλά με την παλιά μου μπροστοκούνα δεν φοβόμουν στροφή για στροφή.Δεν θα ξεχάσω το καλοκαίρι που κατέβαινα κόρινθο πατημένος με 200(δύσκολα πήγαινε παραπάνω,κακή αεροδυναμική των '80s) και στις στροφές "έκοβα" στα 170 και έμπαινα με μια σιγουριά...

EVANGELOS
29-05-06, 22:41
Πίσω και μόνο πίσω και έτσι ...

Quickman
30-05-06, 00:02
Τετρακινηση αλλα με την περισσοτερη ροπη στους πισω τροχους. Αλλιως πισωκουνα!!!

sakkunen
30-05-06, 00:24
Βασικα αναλογα με το αυτοκινητο.Θα προτιμουσα ενα 206 2.0 gt απο ενα 316ti ή 116 :soapbox: ας πουμε που πεταει κ πιο ευκολα κωλο.
Απο την αλλη το πισωκινητο ειναι για 150 αλογα κ πανω αφου σε υψηλες ιπποδυναμεις φαινεται η διαφορα.
Τελος αμα μιλαμε για τετρακινηση με 90 πισω κ 10 μπροστα κ αυτο καλο ειναι.:nod:

race535
30-05-06, 08:34
Πισω κινηση οχι μονο λογω χαβαλε,οδηγηκης απολαυσης και τετοια.
Αλλα αποδεδειγμενα λογω τελειοτερης και ασφαλεστερης φιλοσοφιας μεταδοσης επανω σε αυτοκινητο!
Τρανο παραδειγμα η Φορμουλα 1,που εχει δοκιμασει τα παντα και τεχνολογικα
ειναι και η ΝΑSA της αυτοκινησης.Μετα απο παρα πολλα πειραματα εμπροσθιας
αλλα και στους 4 τροχους κινησης,κατεληξε στους 2 πισω γιατι εκτος του τεραστιου κοστους που ειχαν τα αλλα δεν εστριψαν και ποτε!!

Panoz
30-05-06, 08:50
Τι ερώτηση είναι αυτή σε forum BMW??:smashtard Πίσω βέβαια...!

STR
30-05-06, 09:40
Πισω εχει η αχλαδα την ουρα...

Panos 318is
30-05-06, 09:59
Πισωκούνα φυσικά!!!!Έμαθα να οδηγάω με (E21 320) Αξέχαστο....Κάθε κίνηση βέβαια εχει τα δικά της πλεονεκτήματα και μειωνεκτήματα αλλά........ΠΙΣΩΚΙΝΗΤΑ FOR EVER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mowner
30-05-06, 12:39
Βλεπω αν και στο Forum ασχολουμαστε με πισωκινητα υπαρχουν και αλλες επιλογες,ενδιαφερον!

E36 RULES!!
31-05-06, 10:04
Τα πισωκινητα σε κοντρα ξεκινανε καλυτερα απο μπροστοκινητα, επειδη το βαρος πεφτει πισω και επομενως οι πισω ροδες έχουν καλυτερη προσφυση...

Octane
16-06-06, 15:28
Τα πισωκινητα σε κοντρα ξεκινανε καλυτερα απο μπροστοκινητα, επειδη το βαρος πεφτει πισω και επομενως οι πισω ροδες έχουν καλυτερη προσφυση...
Τι ηταν αυτο τωρα!?!?!?:D

+ γω πισωκουνέ για παντα!!!Παει + τελειωσε!!Το τελευταιο παραστρατημα ειναι το τωρινο!!(Να δω ποσο θα το αντεξω ακομα :tapedshut )

saikoE39
16-06-06, 15:44
+ γω πισωκουνέ για παντα!!!Παει + τελειωσε!!Το τελευταιο παραστρατημα ειναι το τωρινο!!(Να δω ποσο θα το αντεξω ακομα :tapedshut )
Δικαιολογιες.......χαχαχαχαχαχα.....:pth:
Πλακα στην πλακα εχω απορια να δω τη θα παρεις μετα...μονο κανα 25αρι και πανω σωζει την κατασταση.......
Οσο αναφορα πισωκινητα μποστα...και τετρακινητα....
Εμενα ολα μου κανουν.....Τρελα και ορεξη να εχω(και αυτα να εχουν δυναμη)...και μια χαρα πανε ολα.....:icon02:

nachtblau
13-12-06, 09:38
Πισωκινητα και μονο πισωκινητα!Γιατι θελω το η ιπποδυναμη να με Σπρωχνει και ΟΧΙ να με Τραβαει!:)

MTB
13-12-06, 10:35
Μέχρι χθες θα έλεγα μόνο πίσω κίνηση. Από τη στιγμή που παρά λίγο να πέσω σε ένα ρέμα χάρη στο συνδιασμό πίσω κίνησης στροφής και νερών άλλαξα γνώμη...!
Πλέον όμως θα πω τετρακίνηση ΜΟΝΟ με μεγαλύτερο ποσοστό στους πίσω τροχούς.
Με τίποτα μπροστά κίνηση...

Kostas Christ
13-12-06, 13:36
Οντως ειναι πιο ασφαλες ενα 4κινητο απο ενα πισωκινητο αλλα δεν νομιζω να το 4κινητο να προσφερει την ευχαριστηση που εχεις οταν εχεις μια πισωκουνα ξαπλωμενη σε μια στροφη

Christos 330i ///M
13-12-06, 13:50
Πισωκινητα βεβαια με τα σωστα αλογα . . .

Terry Grant
13-12-06, 14:01
ρωτηστε και εμενα που εχω και απο τα δυο(και τετρακουνα και πισωκουνα), το καθενα εχει τη χαρη του,αλλα για μπροστοκουνα καλυτερα να καβαλαω το ποδηλατακι της κορης μου,ας ειναι και Ταιπ Ρ!!!

doros-hm-26
13-12-06, 14:04
Για το μπροστινοκινητα ουτε καν συζηταμε, ας παμε στα αλλα δυο. Εγω δεν πιστευω οτι ενα s4 που ειναι τετρακινητο στριβει καλυτερα σε στεγνη ασφαλτο απο ενα csl. Το πως παιρνει μια στοφη ενα αυτοκινητο εξαρταται πιο πολυ απο το ζυγισμα που εχει, και απο το πως ειναι στημενο, η τετρακινηση κανει αισθητη την διαφορα της μονο σε βρεγμενο και χιονισμενο οδοστρωμα η σε αμαξια με μεγαλη πιεση turbo οπου τα ξεσπασματα του κινητηρα ειναι συνεχει. Ολα βεβαια τα πισωκινητα δεν μπορουν να στριψουν σαν την csl αλλα αν δεν ειναι evo,sti η κατι παρομοιο η τετρακινηση ειναι περιττη και μονο κοστος εχει απο καταναλωση και service. Ολα τα αλογα πισω λεμε...

lkm86
13-12-06, 14:06
όλα έχουν να κάνουν με την οδήγηση που προτιμά ο καθένας.

Terry Grant
13-12-06, 14:15
Καλα και το χαλντεξ ειναι τετρακουνα βλεπε λεον οκταβια αυντι α4 και βολβο ουτε ζωγραφιστο να το δω δεν θελω!!

VanVIC
13-12-06, 14:17
Πιστευω οτι ένας απο τους βασικούς λόγους που επιλέξαμε BMW είναι οτι είναι πισωκίνητα.
Αυτό κάτι λέει...

Dim77
13-12-06, 14:19
Καλα και το χαλντεξ ειναι τετρακουνα βλεπε λεον οκταβια αυντι α4 και βολβο ουτε ζωγραφιστο να το δω δεν θελω!!

To Audi A4 ΔΕΝ εχει χάλντεξ αλλά τετρακίνηση με τόρσεν. 3 διαφορικά!!!
Μόνο το Α3 & TT έχει Χάλντεξ και όλα τα υπόλοιπα 4κίνητα Σεατ, σκοντα και VW.
Τα Audi A4,A6 & A8 έχουν Τόρσεν!!!

Christos 330i ///M
13-12-06, 14:23
Mr 2002 tii . . .
Γιατι μπλεκεσαι με αυτες της μαρκες ; ; ;
Εσυ εισαι για αλλα γουστα . . . !
Δες το γκαραζ σου και θα καταλαβεις τι εννοω . . .

Terry Grant
13-12-06, 14:27
Μονο το τελευταιο Α4 εχει τορσεν με λιγο πισωκινιτη κατανομη τα προηγουμενα με τον 1,8Τ ειχαν χαλιαντεξ

M3Convertible
13-12-06, 15:01
Έμαθα να οδηγώ με μπροστινή κίνηση Citroen Pony (ήμουν 14άρων χρονών)
Στα 15 – 16 που ξεψάρωσα βούταγα το Mercedes του μπαμπά, σειρά 123 – 2800cc 178Hp injection. Φοβερή αίσθηση η πίσω κίνηση, αλλά με το μυαλό του 16άρι πολύ έως πάρα πολύ επικίνδυνη!!!
Το μόνο που μου την έσπαγε ήταν το αυτόματο σασμάν ώσπου το έσπασα και έγινε ΧΑΜΟΣ……
Από τότε είχα μπροστοκούνες και έμαθα να φρενάρω και με το αριστερό πόδι για να στρίβω καλύτερα και να κάνω καλύτερους χρόνους (Βάρκιζα - Λαγονήσι. Τότε τις καθημερινές η κίνηση σε αυτό το δρόμο ήταν 0 και έκανες τα ΠΑΝΤΑ)

Στο στρατό είχα ένα Pajero 2400cc βενζίνη και είχαμε οργώσει πολλά βουνά με χιόνια…το αμάξι ήταν απίθανο για την πείρα που είχα τότε, μετά έμπλεξα με κάτι χωμάτινους αγώνες και κάτι Sierra Cosworth……ααααααλλη μπάλα τα 4 πόδια.

Με κέρδισε η πίσω κίνηση τελικά γιατί αγαπώ τη μπουμπού μου πολύ και μου αρέσει ακόμα περισσότερο όταν κουνάει το ποπάκι της άσχετα αν με τρομάζει καμιά φορά.
Τι να κάνω είναι γυναίκα και κάνει τα σκέρτσα της όταν την γκαζώνω λιγάκι.
Είναι απλά θέμα συμβίωσης με το έτερων ήμισυ…..αυτά

Υ/Γ αν δεν καταλάβατε ακόμα ψηφίζω ΠΙΣΩΚΟΥΝΑ !!!:greenboun :greenboun

M_dolce
13-12-06, 15:08
παραστατικοτατος στην περιγραφη και μεστοτητα στο λογο. Ευγε αγαπητέ!! Συμφωνω με τον προλαλησαντα. Πισωκούνα!

M3Convertible
13-12-06, 15:20
Και οι 2 κατηγοριες εχουν τα καλα και τα κακα τους:drive2:

2 τι 2???
3 δεν είναι???

lkm86
13-12-06, 15:31
παραστατικοτατος στην περιγραφη και μεστοτητα στο λογο. Ευγε αγαπητέ!! Συμφωνω με τον προλαλησαντα. Πισωκούνα!

αλλιώς θα χαρακτήριζα εγώ τον παραπάνω λόγο.
Γι'αυτό ψηφίζω quattro(m3convertible αν στο δώσουν να μην το οδηγήσεις...δεν είναι καλό):yipee:

M3Convertible
13-12-06, 15:37
αλλιώς θα χαρακτήριζα εγώ τον παραπάνω λόγο.
Γι'αυτό ψηφίζω quattro(m3convertible αν στο δώσουν να μην το οδηγήσεις...δεν είναι καλό):yipee:

αααααχχχχ ένα RS4 θέλω!!!!!:bugeye: :bugeye:

lkm86
13-12-06, 15:39
αααααχχχχ ένα RS4 θέλω!!!!!:bugeye: :bugeye:

λυπάμαι, εσύ κάτσε με τη μπουμπού σου

Dim77
13-12-06, 16:08
Μονο το τελευταιο Α4 εχει τορσεν με λιγο πισωκινιτη κατανομη τα προηγουμενα με τον 1,8Τ ειχαν χαλιαντεξ

Φίλε κάνεις λάθος. ΟΛΑ ΤΑ Α4 quattro είχαν και έχουν ΤΟΡΣΕΝ.
Μόνο το τελευταίο RS4 έχει απλά ΠΙΟ πισωκίνητη κατανομή!!!!Για να μην υπάρχει έντονη υποστροφή και αντιδράσεις στο τιμόνι λόγω μεγάλης ισχύος.(και φυσικά γιατί η πισωκίνητη κατανομή είναι πιο ευχάριστη) ;)

Στο λέω ΣΙΓΟΥΡΑ και μην επιμένεις.

Το σύστημα quattro της audi (που είναι trademark) έμπαινε σε όλα τα quattro.
Το Χάλντεξ το έβαλε η audi στο Α3 λόγω ελλείψεως χώρου και για μικρότερο βάρος και ακολούθησε και το ΤΤ που μοιραζόταν το ίδιο πάτωμα με το A3.
Το σύστημα αυτό το πήραν από τη VW που το ονόμαζε 4MOTION.

325ixE30
13-12-06, 16:40
Πιστευω οτι ένας απο τους βασικούς λόγους που επιλέξαμε <a href="http://www.bmw-motorsport.gr/archive/bmw">BMW</a> είναι οτι είναι πισωκίνητα.
Αυτό κάτι λέει...

Φίλε μου,

Ο μοναδικός λόγος που επέλεξα την μπέμπα είνα για την τετρακίνηση της

Προσωπικά κόλλησα με τα τετρακίνητα από τότε που έτρεχε με τηλεκατευθυνόμενα και με το τετρακίνητο predator (για τους γνώστες) έπερνα 2 και 3 περιστροφές γύρω από συντριβανάκια και άλλα τέτοια σε διαρκές και σταθερό power slide ενώ με το πισωκίνητο RC10T3 δεν μπορούσα ούτε μισή στροφή να κάνω ελεγχόμενα.

τετρακίνηση λοιπόν, και άμα θέλει κάποιος πολύ υπεστροφή, μπορεί να ρυθμίσει τα διαφορίκα και την ανάρτηση ή πολύ απλά να βάλει σάπια λάστιχα πίσω.

Stakaman318is
14-12-06, 03:11
Δεν είναι μόνο η ευχαρίστηση στα πισωκίνητα αυτοκίνητα.Είναι ξεκάθαρα η αίσθηση που έχεις οδηγώντας τα,το πιο σαφές τιμόνι-απαλλαγμένο απο το βάρος της κίνησης-.
Αλλά όλα τα λεφτά είναι η απόλαυση στην οδήγηση!Εξηγείται πολύ απλά αφού είναι άλλο πράγμα να έλκεται το όχημα και άλλο να σπρώχνεται..

Έχεις πιάσει ακριβώς το νόημα!!! Αυτό θα πει πίσω κίνηση!!!

alexk
14-12-06, 04:54
Φίλε μου,

Ο μοναδικός λόγος που επέλεξα την μπέμπα είνα για την τετρακίνηση της

Προσωπικά κόλλησα με τα τετρακίνητα από τότε που έτρεχε με τηλεκατευθυνόμενα και με το τετρακίνητο predator (για τους γνώστες) έπερνα 2 και 3 περιστροφές γύρω από συντριβανάκια και άλλα τέτοια σε διαρκές και σταθερό power slide ενώ με το πισωκίνητο RC10T3 δεν μπορούσα ούτε μισή στροφή να κάνω ελεγχόμενα.

τετρακίνηση λοιπόν, και άμα θέλει κάποιος πολύ υπεστροφή, μπορεί να ρυθμίσει τα διαφορίκα και την ανάρτηση ή πολύ απλά να βάλει σάπια λάστιχα πίσω.

Πάντως, η bmw δεν είναι διάσημη για τις τετρακινήσεις της. Πιο πολύ, σαν εναλλακτική λύση των πωλήσων ήταν, για να δικαιολογεί κάποιος την αγορά ενός bmw σε περιοχή με πάγο,χιόνι.

Άν εξαιρέσεις το τελευταίο σύστημα x-drive, οι προηγούμενες τετρακινήσεις είναι λίγο ΓΤΠ.

325ixE30
14-12-06, 14:04
Πάντως, η <a href="http://www.rally.gr/archive/bmw">bmw</a> δεν είναι διάσημη για τις τετρακινήσεις της. Πιο πολύ, σαν εναλλακτική λύση των πωλήσων ήταν, για να δικαιολογεί κάποιος την αγορά ενός <a href="http://www.rally.gr/archive/bmw">bmw</a> σε περιοχή με πάγο,χιόνι.

Άν εξαιρέσεις το τελευταίο σύστημα x-drive, οι προηγούμενες τετρακινήσεις είναι λίγο ΓΤΠ.


Πόσες "προηγούμενες τετρακινήσεις είναι λίγο ΓΤΠ" της ΒMW έχεις οδηγήσει ή έστω συνοδηγήσει ???
Πριν 20 χρόνια τα περιοδικά έβγαζαν καλύτερο το σύστημα μετάδοσης της ΒΜW από αυτό των AUDI & SUBARU και στην αμερική που πουλήθηκαν τα περισσότερα μοντέλα, οι αγοραστές δηλώνουν μέχρι σήμερα ξετρελαμένοι
Να θυμίσω επίσης οτι ούτε οι mazda φημιζόταν για τις τετρακινήσεις της αλλά το 323 GTR σε κάποιους κάτι θυμίζει, ούτε η nissan αλλά σε κάποιες κοντινές χώρες τα skyline προκαλούν οργασμούς σε άπειρους πισωκίνητους...
Νομίζω με κάλυψα.

yandot
14-12-06, 19:54
Πίσω κίνηση => Οδηγική απόλαυση
Τετρακίνηση => Ασφάλεια
Μπροστινή κίνηση => Απλή μετακίνηση !!!
Πισωκίνητο ΔΑΓΚΩΤΟ

mowner
15-12-06, 16:36
Σωστοςςςςςς!!!!!

compact e46
22-01-07, 16:18
για να παω απο το σημειο Α στο σημειο Β με ασφαλεια και γρηγορα διαλεγω 4Χ4 δαγκωτο, ειναι τρενο πως να το κανουμε. Ομως για να παω απο το σημειο Α στο σημειο Β μεσω του σημειου Γ και Δ εχοντας λιωσει 2 ζευγαρια λαστιχα τοτε μονο πισωκουνα.

autodream
22-01-07, 16:52
Πισω κινηση παντα γιατι εχω και μια τρελα γενικα με τις στροφες και οχι τιποτε αλλο αλλα εχω και παιδι να μεγαλωσω.

tsouk
22-01-07, 22:38
Το πιο αντικειμενικό ερωτημα!Σε σελίδα με χορτοφάγους θα βάλω γκάλοπ για κρέας ή χόρτα! :) Πίσω κίνηση (αν και με χιόνια μερικές φορές δεν θα έλεγα όχι σε καμιά 325ΙΧ...

xaris_e30
24-02-07, 15:28
Πισω κινηση με κλειστα τα ματια.
Αλλο να "τραβας" και αλλο να "σπρωχνεις"...[Αστειακι]
Βαλε και οτι ολα τα υπεραυτοκινητα ειναι πισοκινητα η τετρακινητα....
Πανω απο 250 αλογα περιπου στο μπροστινο τροχο απλα δεν μαζευετε...
Παντα μιλαμε προσωπικα, αλλοι θα προτιμουσαν ενα μπροστινοκινητο να βγαλουν μια ανυφορα (χειμωμονιατικα)
:smiley_ab

mpempas_cabrio
24-02-07, 16:44
Ολα πισω.Φορτωστε και φυγαμε.
Η 4 κινηση μου φαινεται βαρετη.Επειδη δεν θελω οι μετακινησεις μου να ειναι βαρετες(θα παιρνα ταξι)προτιμω να παω "σπρωχνοντας"παρα οπως αλλιως.
Μ'αρεσει να βλεπω τον δρομο απο τα πλαινα παραθυρα.:ylsuper:
και επειδη αναφερθηκαν καποιοι στο haldex:
Αρχικά να πω οτι ττ και σ3 εχουν haldex αλλά α4, α6 κτλ εχουν Torsen.
ΤΟ Haldex ειναι ψευτοτετρακινιση και θα εξηγησω πιο κατω γιατι...αλλα μου κανει πραγματικα εντυπωση πως μια εταιρια σαν την Audi δηλώνει τα μοντελα της quattro χωρις να διαχωριζει τις 2 αυτες τεχνολογιες που σηζηταμε....γιατι haldex ΔΕΝ ειναι τετρακινηση ακριβως και ΔΕΝ ειναι μονιμη σε καμια περιπτωση.....
ειναι μια τεχνολογια οπου οι πισω τροχοι μλοκαρουν που λεμε μονο σε καταστασεις που απαιτηται...δλδ οταν κολλησεις σε αμμο και οχι απαραιτητα οταν'παρεις' μια στροφη μαλλιοκουβαρα......
γιαυτο και την χαρακτηριζω ψευτο4Χ4....
Αμαξια με haldex...
Volkswagen Golf 4motion
Volkswagen Bora 4motion
Volkswagen Beetle Rsi
Volkswagen Passat 4motion
Volkswagen Sharan 4motion
Volkswagen Multivan 4motion
Audi A3/S3 Quattro
Audi TT Quattro
Skoda Octavia 4x4
Seat Le&oacute;n
Seat Alhambra
Volvo S40 AWD
Volvo V50 AWD
Volvo S60 AWD
Volvo S60R AWD
Volvo V70 AWD
Volvo V70R AWD
Volvo XC70
Volvo S80 AWD
Volvo XC90
Bugatti Veyron
Ford Freestyle
Ford Five Hundred
Mercury Montego

Pitsirikas
24-02-07, 16:55
παιδια εγω δεν ξρεω αν τιθεται θεμα απλα πιστευω οτι μια ειναι η κινηση στα οχηματα και ειναι η ΠΙΣΩΩΩ

Dionysis
24-02-07, 20:07
και επειδη αναφερθηκαν καποιοι στο haldex:
Αρχικά να πω οτι ττ και σ3 εχουν haldex αλλά α4, α6 κτλ εχουν Torsen.
ΤΟ Haldex ειναι ψευτοτετρακινιση και θα εξηγησω πιο κατω γιατι...αλλα μου κανει πραγματικα εντυπωση πως μια εταιρια σαν την Audi δηλώνει τα μοντελα της quattro χωρις να διαχωριζει τις 2 αυτες τεχνολογιες που σηζηταμε....γιατι haldex ΔΕΝ ειναι τετρακινηση ακριβως και ΔΕΝ ειναι μονιμη σε καμια περιπτωση.....
ειναι μια τεχνολογια οπου οι πισω τροχοι μλοκαρουν που λεμε μονο σε καταστασεις που απαιτηται...δλδ οταν κολλησεις σε αμμο και οχι απαραιτητα οταν'παρεις' μια στροφη μαλλιοκουβαρα......


Για την ακρίβεια Haldex είναι ηλεκτροϋδραυλικός συμπλέκτης, o οποίος τοποθετείται στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου, μερικά εκατοστά πριν από το διαφορικό όπως στο Audi S3 και στο Golf R32. Η κεντρική ηλεκτρονική μονάδα σε συνεργασία με τους αισθητήρες του ABS και του ESP οι οποίοι είναι στην ουσία οι ίδιοι και σε συνδυασμό με τις πληροφορίες που λαμβάνει για τις συνθήκες λειτουργίας του κινητήρα (π.χ. στροφές), αποφασίζει αν θα μεταδοθεί η κίνηση και στον πίσω άξονα, αφού η κίνηση μεταδίδεται κατά κύριο λόγο στον εμπρός. Το βασικό στοιχείο που διαφοροποιεί το Haldex από τους κλασικούς συνεκτικούς συμπλέκτες αφορά στον τρόπο λειτουργίας, ο οποίος ελέγχεται ηλεκτρονικά. Ένας ασύμμετρος δίσκος σε συνεργασία με έναν ηλεκτροϋδραυλικό μηχανισμό κλειδώνει και μεταφέρει τη ροπή στο μέχρι πρότινος παθητικό άξονα. Μόλις οι αντίστοιχοι αισθητήρες αντιληφθούν διαφορά στην ταχύτητα περιστροφής των τροχών ανάμεσα στους δύο άξονες, ο ασύμμετρος δίσκος πιέζει ένα έμβολο που λειτουργεί ως αντλία - το οποίο συμπιέζει ένα ειδικό σιλικονούχο υγρό. Αυτό με τη σειρά του ωθεί ένα δεύτερο έμβολο, μπλοκάροντας ουσιαστικά τον ελεύθερο πίσω άξονα.

sotiris 328i
24-02-07, 20:14
Σαν την πισω κινηση δεν υπαρχει..
Δεν την αλαζω με τιποτα.

thanassis
25-02-07, 00:57
Πίσω κίνηση >----> κάθε μέρα party :friday: :ylsuper:

Nickolas
25-02-07, 02:09
θα συμφονισω οπως με πολα ατωμα που οδηγανε BMW κ γνωριζουν απο τιν πισω κινηση.Σαν τι πισωκινηση δεν υπαρχει.καλη κ η τετρακινηση αλλα οχι τοσω παιχνιδη στο δρομω.
θελω να ρωτησω κατι στον mpempas cambrio.To A4 δεν ειναι haltex η τετρακινηση του?ετσι μου φενεται.αν ναι ποιο ετως εβγεναν ετσι?

swstos330Ci318is
25-02-07, 02:36
Ειναι ντροπη με τοσες χαρες που μου εχει χαρισει η μπεμπα μου να μην ψηφισω πισωκινιση.Οποτε βαλε ενα πισω και για μενα.

mpempas_cabrio
25-02-07, 09:33
θα συμφονισω οπως με πολα ατωμα που οδηγανε BMW κ γνωριζουν απο τιν πισω κινηση.Σαν τι πισωκινηση δεν υπαρχει.καλη κ η τετρακινηση αλλα οχι τοσω παιχνιδη στο δρομω.
θελω να ρωτησω κατι στον mpempas cambrio.To A4 δεν ειναι haltex η τετρακινηση του?ετσι μου φενεται.αν ναι ποιο ετως εβγεναν ετσι?
τα Α4 nikolas εχουν και ειχαν παντα torsen ποτε δεν ειχε μπει hadlex σε αυτο.οπως και τα Α6.

bmw maniac
16-03-07, 12:56
Πισωκίνητο για πάντα!! Με το πλάι κι όπου πάει!...

Chalyps
16-03-07, 14:42
Αν και οδηγώ αυτοκίνητο μπροστοκίνητο το οποίο έχει χαρακτηριστεί απο το evo ως ένα απο τα καλύτερα μπροσθιοκίνητα όλων των εποχών , (ford puma) , λόγω του οτι παίζει το αμάξι όπως θες με τρομερή συμμετοχή , ε εγώ ψηφίζω πισοκούνα - πισογλέντα !!!
Αξέχαστα τσιφτετέλια με την ΒΜW του ΄79 - Ε 21

Α8hnaios
31-03-07, 17:17
Ε30 325xi και οποτε θελω να απενεργοποιω τη τετρακινιση με 1 κουμπακι!!!

EDDIE_S
01-04-07, 17:02
Μέχρι 200 άλογα εμπρός (αν μιλάμε για ουσία, ταχύτητα, χρόνους και όχι πάντες)
Από 200 και πάνω πίσω κίνηση
Τετρακίνηση μόνο αν μιλάμε για "φτερούγα"

Cabriolakias
10-04-07, 13:13
Παντα πισω κινητα διοτι κανουν τα καλυτερα ντριφτ..με πολλα χλμ ψηφιζω τετρακινητα...εμπρος κινηση ψηφιζω μονο και μονο για ολες τις περιπτωσεις και στα αργα και στα γρηγορα...:thumbsdow

Speedy
10-04-07, 13:14
αν και εχω δυνατο μπροστοκινητο...η πισω κινηση ειναι μαγεια.

M3Convertible
10-04-07, 14:23
Έχω δει στην τηλεόραση κάτι πολύχρωμα αυτοκίνητα που τρέχουν σε χώμα, ο μπαμπάς μου που τον ρώτησα μου είπε ότι είναι αγωνιστικά, τον ρώτησα γιατί στρίβουν έτσι και βγάζουν τόσο καπνό από πίσω και μου είπε ότι είναι 4x4 και δεν είναι καπνός αλλά χώμα και πέτρες (δεν κατάλαβα τι εννοούσε)

Μετά τον ρώτησα αν γλιστράνε και ο μπαμπάς μου, μου είπε όχι πολύ γιατί έχουν κίνηση και στους 4 τροχούς και κατάλαβα ότι αυτό είναι καλό αλλά δεν μου άρεσε και τόσο γιατί εγώ θέλω να βλέπω αυτά τα αυτοκίνητα να γυρνάνε γύρο γύρο για να γελάω και να χαίρομαι γιατί είμαι ακόμα μικρός και θέλω να βλέπω στην τηλεόραση αυτά τα αυτοκίνητα να κάνουν σβούρες όπως αυτά που έχω στο δωμάτιό μου και παίζω και μου αρέσει πολύ.

Μετά ρώτησα τον μπαμπά μου αυτός που έχει την κίνηση και αν είναι το ίδιο που λέει στην μαμά μου το μεσημέρι που γυρνάει από τη δουλειά του ότι είχε πολύ κίνηση στο δρόμο τώρα που ερχόταν στο σπίτι κουρασμένος από τη δουλειά και πεινούσε πολύ και είπε στη μαμά μου να του βάλει φαγάκι. Τότε ο μπαμπάς μου γέλασε και μου είπε ότι είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο, αλλά εγώ δεν κατάλαβα τελικά που είναι η κίνηση, στο αμάξι του μπαμπά μου ή στη δουλειά του; τελικά η καλή μου μανούλα μου είπε ότι είναι πίσω στο αμάξι του μπαμπά μου και εγώ χάρηκα γιατί κατάλαβα ότι δεν είναι παντού όπως στα πολύχρωμα αυτοκίνητα που τρέχουν στο χώμα και γλιστράει και εγώ όταν θα μεγαλώσω θα πάρω το αμάξι του μπαμπά μου για να κάνω σβούρες όπως με τα δικά μου τουτού που έχω τώρα στο δωμάτιό μου.

Μετά ρώτησα τον μπαμπά μου αν υπάρχουν αυτοκίνητα που να μην έχουν την κίνηση σαν αυτή του μπαμπά μου και όχι την κίνηση στη δουλειά του αλλά αυτός έτρωγε εκείνη την ώρα και με μάλωσε και μου είπε ότι δεν είναι αυτά για εμάς είναι για τη μαμά σου που δεν ξέρει που τις παν τα 4 και ότι είναι για τους άλλους που δεν ξέρουν αλλά μου φώναξε πολύ και εγώ στεναχωρήθηκα για τη μαμά μου και πήγα στο αμάξι της μαμάς μου που ήταν στο γκαράζ για να δω αν μου λέει την αλήθεια για τους άλλους αλλά δεν βρήκα την κίνηση.

Τελικά εσείς που ξέρω ότι με αγαπάτε και δεν με μαλώνετε θα μου πείτε τι είναι η μπροστά κίνηση γιατί δεν ξέρω ακόμα.

lkm86
10-04-07, 14:36
Έχω δει στην τηλεόραση κάτι πολύχρωμα αυτοκίνητα που τρέχουν σε χώμα, ο μπαμπάς μου που τον ρώτησα μου είπε ότι είναι αγωνιστικά, τον ρώτησα γιατί στρίβουν έτσι και βγάζουν τόσο καπνό από πίσω και μου είπε ότι είναι 4x4 και δεν είναι καπνός αλλά χώμα και πέτρες (δεν κατάλαβα τι εννοούσε)

Μετά τον ρώτησα αν γλιστράνε και ο μπαμπάς μου, μου είπε όχι πολύ γιατί έχουν κίνηση και στους 4 τροχούς και κατάλαβα ότι αυτό είναι καλό αλλά δεν μου άρεσε και τόσο γιατί εγώ θέλω να βλέπω αυτά τα αυτοκίνητα να γυρνάνε γύρο γύρο για να γελάω και να χαίρομαι γιατί είμαι ακόμα μικρός και θέλω να βλέπω στην τηλεόραση αυτά τα αυτοκίνητα να κάνουν σβούρες όπως αυτά που έχω στο δωμάτιό μου και παίζω και μου αρέσει πολύ.

Μετά ρώτησα τον μπαμπά μου αυτός που έχει την κίνηση και αν είναι το ίδιο που λέει στην μαμά μου το μεσημέρι που γυρνάει από τη δουλειά του ότι είχε πολύ κίνηση στο δρόμο τώρα που ερχόταν στη σπίτι κουρασμένος από τη δουλειά και πεινούσε πολύ και είπε στη μαμά μου να του βάλει φαγάκι. Τότε ο μπαμπάς μου γέλασε και μου είπε ότι είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο, αλλά εγώ δεν κατάλαβα τελικά που είναι η κίνηση, στο αμάξι του μπαμπά μου ή στη δουλειά του; τελικά η καλή μου μανούλα μου είπε ότι είναι πίσω στο αμάξι του μπαμπά μου και εγώ χάρηκα γιατί κατάλαβα ότι δεν είναι παντού όπως στα πολύχρωμα αυτοκίνητα που τρέχουν στο χώμα και γλιστράει και εγώ όταν θα μεγαλώσω θα πάρω το αμάξι του μπαμπά μου για κα κάνω σβούρες όπως με τα δικά μου τουτού που έχω τώρα στο δωμάτιό μου.

Μετά ρώτησα τον μπαμπά μου αν υπάρχουν αυτοκίνητα που να έχουν την κίνηση σαν αυτή του μπαμπά μου και όχι την κίνηση στη δουλειά του αλλά αυτός έτρωγε εκείνη την ώρα και με μάλωσε και μου είπε ότι δεν είναι αυτά για εμάς είναι για τη μαμά σου που δεν ξέρει που τις παν τα 4 και ότι είναι για τους άλλους που δεν ξέρουν αλλά μου φώναξε πολύ και εγώ στεναχωρήθηκα για τη μαμά μου και πήγα στο αμάξι της μαμάς μου που ήταν στο γκαράζ για να δω αν μου λέει την αλήθεια για τους άλλους αλλά δεν βρήκα την κίνηση.

Τελικά εσείς που ξέρω ότι με αγαπάτε και δεν με μαλώνετε θα μου πείτε τι είναι η μπροστά κίνηση γιατί δεν ξέρω ακόμα.

nothing to say...You'll to discover it on your own...when you grow up...
For the moment..:friday: :friday:

wolverine_e30
20-05-07, 19:27
κοιτα..εχω και των 3 τυπων αυτοκινητα...αλλα σαν την πισω κινηση(στο αυτοκινητο!!!)δεν εχει βρε παιδι μου...

billparas
20-05-07, 19:34
θα δεχόμουν να οδηγήσω μόνο οποιοδήποτε πισωκίνητο, Α και να είναι BMW. έχω οδηγήσει μπροστιοκίνητα και τετρακίνητα αλλά και μόνο η σκέψη ότι η κίνηση είναι εκεί με ξενέρωνε. Σαν μικρό παιδί κι εγώ ήμουν λάτρης των ALFA ROMEO αλλά μόλις όλα τα μοντέλα τους γίναν μπροστιοκίνητα αυτή η μάρκα σβήστηκε απ΄το μυαλό μου.

billys.bmw
06-06-07, 21:22
ΕΛΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΥΤΗ?????
:banhim::banhim:
ΠΙΣΟΚΟΥΝΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ
BMW ΦΥΣΙΚΑ
:cheers:

bardull
11-06-07, 12:24
Δεν ειναι τυχαιο οτι καλα τα καλα αυτοκινητα εχουν πισω κινηση

panoskk
12-06-07, 07:08
εφοσον δοκιμασα τα αλλα δυο καιρος ειναι να παμε σε πισωκουνα