PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με το clima.


KOSTAS
29-05-06, 12:58
Την Παρασκευη ξαφνηκα το clima αρχησε να κλεινει η οθονη απο το ταμπλο αλλα να φερνει αερα εκει που το ειχα ρυθμισει. Εχθες καθως ταξιδευα με το κλιμα να δουλευει περιπου μιαμιση ωρα αρχησε να βγαζει πολυ παγωμενο αερα, εκλεισε η οθονη κ στον αεραγωγο επιασε παγο κ εβγαζε παγωμενο ατμο. το κλιμα δεν δεχοταν εντολες κ το γυρισα απο το κρυο στο ζεστο κ σταματησε οταν το ξαναγυρισα μετα απο λιγο το ιδιο αλλα ο πινακας απο το κλιμα δεν λειτουργουσε. σημερα λειτουργησε κανονηκα. αλλα δεν το χρησιμοποιησα για να το ελενξω πρωτα. εχει συμβει κατι παρομοιο σε κανεναν?

BMW5S
29-05-06, 13:02
Δες αυτό
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=3667

KOSTAS
29-05-06, 13:17
Αυτο που μπορω να το φτιαξω ομως?

BMW5S
29-05-06, 13:29
Εάν έχεις καποιες γνώσεις από ηλεκτορνικά μπορείς να αγοράσεις μόνος σου τον πυκνωτή και να τον αντικαταστήσεις. Εάν όχι βρες κάποιον καλό ηλεκτορλόγο και δείξτου από το link πως θα το φτιάξει.Το κόστος του πυκνωτή είναι λιγότερο απο 1 ευρώ οι δύο. Μην πας σε συνεργείο γιατί θα σε χρεώσουν περίπου 150 ευρώ.

Δες ότι τα συμπτώματα σου έιναι αυτά που περιγράφονται εδώ

http://www.macadamizer.com/bmwfix.html

oldcarskickass
29-05-06, 13:36
Εμένα στου πατέρα μου (320 e36 coupe) είχε το ίδιο πρόβλημα και μόλις το αμάξι τραντάζοταν (λακκούβα ή παντιλίκι) άνοιγε τοκλίμα μόνο του.
Δεν το ψάξαμε και πολύ (όπως τα παληκάρια στο παραπάνω λινκ) και επισκεφτήκαμε τον Κουλούρη (στη Λ.Λαυρίου) όπου έγινε η επισκευή με κο΄στος περί τα 650 ευρώ (ανταλλακτικά + εργασία).
Μετά από τέσσερις περίπου μήνες έβγαλε τα ίδια προβήματα και ο Κουλούρης το αντικατέστησε τσάμπα εννοείται.Αν θες περισσότερες πληροφορίες pm me να ρωτήσω.

KOSTAS
29-05-06, 13:41
ευχαριστω παιδια πολυ γιατην βοηθεια. Παγωμενους ατμους εβγαζε σε καποιον?

γιωργοςbmw
29-05-06, 21:28
φιλε μου πας για αλλαγη του αυτοματου,ειναι αυτο το πινακακι που γραφει τη θερμοκρασια

KOSTAS
30-05-06, 09:28
φιλε μου πας για αλλαγη του αυτοματου,ειναι αυτο το πινακακι που γραφει τη θερμοκρασια
γιωργο δηλαδη εσυ λες οτι ειναι το πινακακι κ οχι ο πυκνωτης που λενε τα παιδια? ο αυτοματος γνωριζεις ποσο εχει?

psimos
02-06-06, 12:19
ευχαριστω παιδια πολυ γιατην βοηθεια. Παγωμενους ατμους εβγαζε σε καποιον?

Το δικο μου. Ε36 coupe 1.6.
Εφταιγε αυτο το ριμαδι που φαινεται στο πολυ ωραιο link που μας ειπε ο φιλος BMW5S..(http://www.macadamizer.com/bmwfix.html)
Οχι τιποτε αλλο το ειχε πιασει και στην εθνικη και μαλιστα χειμωνα :banghead:

KOSTAS
02-06-06, 12:26
το εδωσα σε εναν φιλο να το αλλαξει που γνωριζει το θεμα και μου το εδωσε σημερα το απογευμα που θα το τοποθετησω θα δω αν καναμε τιποτα.

KOSTAS
06-06-06, 09:32
παιδια ευχαριστω για τις πληροφοριες σας το προβλημα μου τελειωσε με την αντικατασταση του πυκνωτη. ευχαριστω για την βοηθεια

psimos
29-06-06, 08:37
Καλημερα σε ολους...
Υπαρχουν 2 topics με το ιδιο θεμα και δε ξερω σε ποιο να ρωτησω τελος παντων... :icon11:

Αναφερομενοι στο προβλημα των κλιμα (Ε36) και των δυσλειτουργιων του ορισμενες φορες, θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει πανω σε αυτο το θεμα?

Οπως εχω ανεφερει ειχα αλλαξει ολη τη πλακετα περυσι και ολα μια χαρα.
Σημερα το πρωι βαζοντας A/C παρατηρησα οτι δεν πρεπει να γυριζε η ανακυκλωση. Επιλεγοντας δηλαδη την ανακυκλωση δεν ακουγα τα "κλαπετα" (ετσι δε λεγονται? :shakehead ) μεσα απο το ταμπλο να κλεινουν, αυτο επιβεβαιωθηκε οταν γεμισε το αυτοκ. με τα καυσαερια λαδιων απο το καμενο 600αρι suzuki μπροστα μου...
Ξερετε εαν φταιει γι αυτο παλι η πλακετα η κατι αλλο με τα κλαπετα?:nixweiss:

Ευχαριστω προκαταβολικα :D