PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS provlima me xroma!!!!!!


Ripper
13-10-04, 16:40
Kalispera!
Antimtopizo ena sovaro provlima me to xroma tou car0u mou!
Einai mavro metaliko kai exo vapsi ksana to kapo kai to deksi ftero ston Boudouri
prin 1misi mina. Na anafero oti epidi tous ixe ksefigi ligo spay stin orofi mou to gialisan kai eki me mia alifi kai pani(oxi kilikon kiniseon vourtsa)

To aftokinito sto kapo parousiase mia thampada(poli thames skratsounies) otan piga pin 2 weeks na katahriso mia mikri koutsoulia 5x5cm me to xeri mou kai elaxisto nero.Tote to apedosa sto oti den ixa malakosi tin koutsoulia kala... kai to afisa ...
Simera me "xesan" gia ta kala sto kapo pali kai piga me idiko panaki san afto pou ixan ta pedia ston voudouri kai sapounaki (ine paketo me panakia kai sapouni) kai nero me to lastixo na tis kathariso sosta me afthono nero. kathos pira na tis vgalo kai me afto to pani kai ekana kapies kiklikes kinisi ida oti to amaksi gemise gratzounies!!! kai epatha egefaliko!!!!

Ti na kano?!?!? ti ftai?
PS: o doctor otan ixe di tin proti fasi mou ipe oti den mou to vernikosan sosta!
PS2: piga boudouri kai mou ipan oti tha to doun avrio gia to ti xriazete!!!
PS3:na tous empistefto? pou na pao na rotiso? :confused: :mad:

ks50:50
13-10-04, 18:28
Εγώ έκανα την εξής βλακία.Πήγα να καθαρίσω ρετσίνι σε 3 σημεία στο καπώ.Το έκανα με το μαλακό σφουγγαράκι της κουζίνας και το αποτέλεσμα ήταν να θαμπώσει το χρώμα στα σημεία αυτά. Το πήγα στο Σπανό, μου έκανε γύαλισμα στο καπώ με 35 ευρώ και είναι σαν καινούργιο.

Ripper
13-10-04, 18:52
To thema ine mipos den fteo ego! epidi den to ekana me sfouggari alla idiko panaki! kai ftai o tropos pou to amaksi exi vafti ktlp! Ti lete?

Strax
14-10-04, 11:19
Σίγουρα δεν φταις εσύ! Άμα αναλαμβάνουν να το επιδιορθώσουν αυτοί, τότε πήγαινέ το εκεί. Άμα σου ζητήσουν λεφτά, που λογικά δεν θα έπρεπε, τότε μπορείς να το γυαλίσεις μόνο σου με μια καλή αλοιφή (εγώ προτιμώ τις 3Μ).

S38B38 Monsta
14-10-04, 11:54
Αχ αχ αχ η κουτσουλιά, κυρίως από περιστέρια, είναι άτιμο πράμα.

Το ιδανικό βέβαια είναι να μη την αφήσεις να στεγνώσει. Αναλυτικότερα:

Αν έχει στεγνώσει (99% των περιπτώσεων): Έχεις πάντα στο αμάξι σου ένα μπουκάλι 'fast Glass' της Autoglym, ψεκάζεις 3-4 φορές (ή όσες χρειαστεί) μέχρι να δεις τη κουτσουλιά να μαλακώνει και να φεύγει σιγά-σιγά μόνη της. Σε εκείνη τη φάση (αν έχεις) μπορείς να βάλεις και ένα μαλακό σφουγγάρι με μια μάνικα και να το καθαρίσεις τελείως με ΑΠΑΛΕΣ πάντα κινήσεις.

Αν δεν έχει προλάβει να στεγνώσει (1% των περιπτώσεων): Ως άνω, απλά δεν χρειάζεται το τελευταίο στάδιο με νερό και σφουγγάρι.

Μη ξεχνάς ότι οι κουτσουλιές αν μείνουν πάνω στο αυτοκίνητο καίνε το βερνίκι και δύσκολα επισκευάζονται με γυάλισμα.

Αλλά στη δική σου περίπτωση λες ότι το καπό γέμισε γρατζουνιές. Άρα κάτι δεν έκανες σωστά στη διαδικασία αφαίρεσης / ξεβγάλματος. Στη θέση σου θα πήγαινα να στο γυαλίσουνε, αλλά όχι να ζητήσω και τα ρέστα.

S38B38 Monsta
14-10-04, 11:59
To thema ine mipos den fteo ego! epidi den to ekana me sfouggari alla idiko panaki! kai ftai o tropos pou to amaksi exi vafti ktlp! Ti lete?

Τώρα το είδα αυτό.

There's no such thing as, 'ειδικό πανάκι για κουτσουλιές'...

Α και κάνε μου τη χάρη και γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες, μου βγήκαν τα μάτια μέχρι να διαβάσω το post σου.

Ripper
14-10-04, 23:15
Kosta to thema pou me provlimatiseine oti sto ftero px pou ine tis manas tou to xroma den ixe provlima sto katharisma kai efige xoris simadi! to thema ine oti eks
arxis aftoi mou fanikan ligo tsapatsoulides sto gialisma!
Tespa tha apo avrio na to gialisou mia kali dioti tin ali fora to viastikane mou fenete.

thnx

PS: Agglika(greeklish) grafo dioti den grafo elinika katholou efkola... kai TELIOS anorthografa!

GEORDIE
16-10-04, 11:22
Ripper, στείλε μου με ΡΜ το τηλέφωνο σου να κανονίσουμε να έρθεις μέχρι την Ν.Μακρη,θα σου γυαλίσω το καπώ στο συνεργείο του κολητού μου (χωρίς να πληρώσεις) με αλοιφαδόρο και paint finishing της 3Μ.
Αλλά θα κεράσεις μπύρες από το απέναντι περίπτερο!

Z3 Fat Bastard
16-10-04, 11:54
To thema ine mipos den fteo ego! epidi den to ekana me sfouggari alla idiko panaki! kai ftai o tropos pou to amaksi exi vafti ktlp! Ti lete?
Ειναι σιγουρο οτι κατι δεν κανα καλα στο συνεργειο! Δεν μπορει να κανει γρατζουνιες τοσο ευκολα. Θα προτεινα να πας πρωτα εκει και ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ γυαλισματα πριν το δουνε στο συνεργειο (γιατι υπαρχει παντα το ενδεχομενο να σου λενε οτι εγινε απο το γυαλισμα :eek: )

Ripper, στείλε μου με ΡΜ το τηλέφωνο σου να κανονίσουμε να έρθεις μέχρι την Ν.Μακρη,θα σου γυαλίσω το καπώ στο συνεργείο του κολητού μου (χωρίς να πληρώσεις) με αλοιφαδόρο και paint finishing της 3Μ.
Αλλά θα κεράσεις μπύρες από το απέναντι περίπτερο!

Θελω και εγω ενα γυαλισματακι και κερναω μπυρες ΚΑΙ φαγητο στο Ζουμπερι μετα το γυαλισμα !!!!

PS: Agglika(greeklish) grafo dioti den grafo elinika katholou efkola... kai TELIOS anorthografa!!

Μεγαλε ... εχω κανει πολλα σχολια για το θεμα των greenglish. Γραφε στο Word, κανε spell check και μετα copy & paste. ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ ΕΥΚΟΛΑ !!!!!