PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεσσαλονίκη Αθήνα σε πόσο χρόνο ??????


DoctorAbo
04-06-06, 13:32
Τα τελευταία τριάντα χρόνια έχουν αναλωθεί τόνοι σάλιου σε ατέρμονες συζητήσεις σχετικά με το πόσο χρόνο έκανε κάποιος για τη διαδρομή Αθήνα - Θεσσαλονίκη / Θεσσαλονίκη - Αθήνα. Βέβαια, τα τελευταία 30 χρόνια η διαδρομή αυτή έχει περάσει απο πολλές φάσεις.

Το 1978 που πρωτόβγαλα δίπλωμα οδήγησης, μιλούσαμε για ένα τυπικά επαρχιακό δρόμο, με μια λουρίδα ανα ρεύμα.

Λίγο αργότερα, έγινε ο "αυτοκινητόδρομος" μέχρι τη Θήβα.

Μετά έγινε ο αυτοκινητόδρομος από την Κατερίνη μέχρι τη Θεσσαλονίκη.

Και πάει λεγοντας. Προσωπικά ανήκα στους πιο δύπιστους σχετικά με επιδόσεις της τάξης των 3 ωρών για τη διαδρομή αυτή. Χθες βράδυ όμως, ξεκίνησα από τα Διαβατά της Θεσσαλονίκης στις 21.40 με προορισμό το σπίτι μου στα Δυτικά προάστεια (ναι, είμαι ο Κόμης των Δυτικών προαστίων).

Σε διάστημα 3 ωρών και 20 λεπτών παρκάριζα το αυτοκίνητό μου στο γκαράζ.

Σημειωτέον, ότι οι καρδιακοί μου παλμοί ήταν αρκετά ψηλά, η υπερένταση στο ταβάνι, και η κατανάαλωση καυσίμου στα 17 λίτρα / 100 χιλιόμετρα.

Στο διάστημα των 28 χρόνων που οδηγώ, μετά από 1.500.000 χιλιόμετρα που έχω βάλει με αυτοκίνητο και μοτοσυκλέτα, και οδηγώντας μια Μ3 κατάφερα να πετύχω 3 ώρες και 20 λεπτά.

Με ενδιαφέρει να διαβάσω τι χρόνο έχετε πετύχει στην ίδια διαδρομή, με τι συνθήκες, με τι αυτοκίνητο και προπάντων με τι περιθώρια ασφάλειας κατά την οδήγηση. :feedback:

NICK_M3
05-06-06, 00:09
δημητρη αθηνα-λιτοχωρο 412χλμ με το προηγουμενο Μ3 βραδυ τετάρτης εγω και ο δρόμος βασικά με καμία ένδειξη ασφάλειας φυσικά 2 ωρες και 45 λεπτα στην κεντρικη πλατεία του λιτοχωρου.αν υπολογίσουμε την απόσταση απο εκει για θεσσαλονίκη τον δρόμο που έχει και τον τροπο που πηγαινα είμαστε πανω κάτω στα ιδια χάλια και οι δυο...
φαντάσου οτι στην πρωτη στροφη του κάστρου του πλαταμώνα το αυτοκίνητο παραλίγο να μην στριψει γιατι δεν προλάβαιναν τα φρενάκια τότε...μετά τα άλλαξα φυσικα! :)
αυτά

Strax
05-06-06, 09:43
Εγώ όταν ανεβληκαμε για το track day στις Σέρρες την Πρωτομαγιά έκανα 3:45 με στάση περίπου 15 λεπτών για καφέ και σαντουιτσάκι. Δηλαδή περίπου 3:30. Ο δρόμος δεν είχε καθόλου κίνηση και γενικά πήγαινα με 170-200 χλμ. Τον Μαλιακό τον πέρασα πολύ γρήγορα χωρίς καμμιά ιδιαίτερη καθυστέρηση με 100-130 χλμ, λίγο λιγότερο 70-90 χλμ τα Τέμπη και πάλι γύρω στα 100 τον Πλαταμώνα. Με το που μπήκα πάλι αυτοκινητόδρομο πήγα μέχρι Θεσ/νίκη με cruise control στα 190-200 χλμ. Πάνω από 200 πήγα μόνο 2 φορές στιγμιαία. Δεν αισθάνθηκα να πιέζομαι πουθενά, παρά μόνο την άτυχη στιγμή της επαφής μου με πετούμενο στα 270 με αποτέλεσμα την γνωστή βούλα.

kacey
06-06-06, 03:07
....
Σημειωτέον, ότι οι καρδιακοί μου παλμοί ήταν αρκετά ψηλά, η υπερένταση στο ταβάνι, και η κατανάαλωση καυσίμου στα 17 λίτρα / 100 χιλιόμετρα...

ρε γιατρε, μας δουλευεις? Εγω με διλιτρο Mondeo εχω καταναλωση 14λτ/100χλμ σταθερα εντος πολεως (αλλα ΧΩΡΙΣ να ειμαι καθε πρωι/απογευμα κολλημενος στην κινηση απο και προς δουλεια).

:bugeye: Μηπως κατι δεν παει καλα?

millionairesteam
06-06-06, 09:27
2η μερα της πρωτοχρονιας,επιστρεφω απο επανωμη-αθηνα,περιπου 554χλμ,καθοτιν η γυναικα θεσσ/κια,με τη 530 Ε39 μου. ξεκινησα στις 23.45 το βραδυ,καθοτι υπολογισα καθολου κινηση,με 4 στασεις για .....αναγκη απο το πολυ τσιπουρο,εφτασα αθηνα 3.13 το πρωι!υποψιν το αμαξι εχει μαμισιο κινητηρα,αλλα χαμηλωμα 3 ποντους με ελατηρια και αμορτισερ bilstein κιτρινα,λαστιχα michelin pilot race.το ταξιδι ηταν ευχαριστο,αλλα με πολυ προσοχη!

VIC
06-06-06, 11:10
εγώ έχω κάνει περίπου 4 ώρες και 20 λεπτά από σπίτι σε σπίτι δηλαδή από Εξάρχεια στην Πυλαία Θεσσαλονίκης. δεν είχα καθόλου κίνηση στον δρόμο και τα μόνα κομμάτια που έκοψα ταχύτητα ήταν ο Μαλιακος και τα Τέμπη. κατά τα άλλα ήμουν σταθερά στα 180-200+ . η πλάκα είναι ότι μετά την Κατερίνη μπλόκαρα το cruise control στην τελική μου 215-217 περίπου.

STR
06-06-06, 11:25
Εχω φυγει 5,00 το πρωι απο το σπιτι μου και για να ακριβολογω 5,00 ακριβως βγηκα εθνικη στο υψος της Αχαρνων.Στις 9,00 ανοιξα το μαγαζι στις Σερρες.Στις 8,20-8,30 περιπου ημουνα στην εξοδο για Εγνατια λιγο πριν μπεις Θεσ/νικη.Στον Μαλιακο ημουν με 100-120.Απο στασεις μονο μια 5λεπτη το πολυ για βενζινη και κατουρημα.
Μπορω να πω οτι δεν θελω να το ξανακανω με το συγκεκριμενο αυτοκινητο καθως κατα την διαρκεια του ταξιδιου καμια απολυτως ασφαλεια δεν ενιωθα με τα χλμ που επιανα.

e39_528
06-06-06, 11:41
Εγω Πετρουπολη-Ωραιοκαστρο εχω κανει 3:40 με μια σταση για κατουριμα,αλλα απο κατερινη και μετα υπερένταση στα κοκκινα και ειχα πεσει στα 140 χλμ.

Mitsos
06-06-06, 11:52
Τον περασμενο Νοεμβριο απο το Macro στον Κηφισο μεχρι το σιδηροδρομικο σταθμο στο λιμανι της Θεσσαλονικης 3 ωρες και 50 λεπτα.Καθημερινη στις 23.00 ξεκινησα με συνεχη βροχη μεχρι την Κατερινη και καθολου κινηση πουθενα.Το καραβι ειναι Ε39 520 και ταξιδευε αψογα. .

DoctorAbo
06-06-06, 13:46
ρε γιατρε, μας δουλευεις? Εγω με διλιτρο Mondeo εχω καταναλωση 14λτ/100χλμ σταθερα εντος πολεως (αλλα ΧΩΡΙΣ να ειμαι καθε πρωι/απογευμα κολλημενος στην κινηση απο και προς δουλεια).

:bugeye: Μηπως κατι δεν παει καλα?

Και από που σου πρέκυψε ότι σε δουλεύω φίλε Kacey ?
Θεώρησες την κατανάλωση κανονική ? Υψηλή ? Χαμηλή ?

kacey
06-06-06, 15:49
Εσυ το 17 το εγραψες για υψηλη καταναλωση? Αν ναι, τοτε εκει κολλαει αυτο που ειπα, οτι εδω εγω καιω 14 με Mondeo και εσυ γκρινιαζεις για τα 17???

Αν εννοουσες οτι ηταν χαμηλη, τοτε ναι ειναι προφανως πολυ χαμηλη και εγω δεν καταλαβα σωστα.

Fanatic
06-06-06, 17:22
Εσυ το 17 το εγραψες για υψηλη καταναλωση? Αν ναι, τοτε εκει κολλαει αυτο που ειπα, οτι εδω εγω καιω 14 με Mondeo και εσυ γκρινιαζεις για τα 17???

Αν εννοουσες οτι ηταν χαμηλη, τοτε ναι ειναι προφανως πολυ χαμηλη και εγω δεν καταλαβα σωστα.

Δεν νομιζω να ηταν γκρινια, αναφορα ηταν...εσυ ειπες για 14 λιτρα μεσα στην πολη με το mondeo σωστα? O Δημητρης αναφερει για 17 στον αυτοκινητοδρομο...ενα Μ3 να πηγαινει με 180-200 δεν ζοριζεται και πολυ, εκτος αν οι αλλαγες γινονται ολες στον κοφτη, οποτε και η καταναλωση ανεβαινει...εμενα παντως μου φαινεται φυσιολογικη τιμη καταναλωσης.(αν οι παραμετροι ειναι οπως υπεθεσα)

kacey
06-06-06, 18:45
οπως ειπα, μπορει να μην καταλαβα τι εννοουσε, αν θεωρησε το 17 πολυ ή λιγο, και ποσο περιεργο ειναι να κανει ενα Μ3 17 πηγαινωντας αερα πατερα* και εγω να κανω 14.

*θεωρω οτι 180-200 στον αυτοκινητοδρομο ΘΕσ-Αθηνα (στα καλα του κομματια) ειναι πολυυυυυυ χαλαρα (γιατι με τοσα το κανω εγω) και οτι πηγαινε με πολλα περισσοτερα.

Geo_3D
06-06-06, 21:15
Μεση καταναλωση γυρω στα 13 λιτρα που μπορει να πεσει και αλλο με πιο ελαφρυ ποδι και γυρω στα 15 φευγα με αρκετα ανοιγματα
Ολα αυτα ειναι τιμες καταναλωσης του Μ3 στην εθνικη.Αρα τα 17 που λεει ο Δημητρης ειναι κατι πολυ παραπανω απο αρκετα ανοιγματα

DoctorAbo
06-06-06, 22:49
Για να διευκρινλησουμε λοιπόν το θέμα της κατανάλωσης.

Δεν υπονόησα ούτε ότι ήταν μγάλη ούτε ότι ήταν μικρή. Ήταν αυτή που ήταν.
Ο ρυθμός έιχε ως εξής:

Μέχι το Λιτόχωρό, ο ρυθμός ήταν 180 - 250 !!!!!
Από το Λιτόχωρο μέχρι τη Λάρισσα 80 - 120
Λάρισσα μέχρι κόκκινο Μύλο 180 - 240 !!!!
Όλο το πέταλλο 80 - 120 και με ιδιαίτερη προσοχή
Αγ. Κώτσο - έξοδο Ιλίου 180 - 240 !!!

Αυτός ήταν ο ρυθμός. Ξεκινώντας άπό Θεσσαλονίκη, ο μετρητής κατανάλωσης βρισκόταν ήδη στα 13.1 (Μηδενισμός στην Αθήνα και max ταχύτητα 200 μέχρι Θεσσαλονίκη).

Η γώμη μου ? Πολύ καλή κατανάλωση. Με αυτήν. το αυτοκίνητο κάνει οτιδήποτε μεταξύ 390 και 410 χιλιόμετρα πριν αδειάσει. Πηγαίνεις πολύ γρήγορα, έχεις αίσθηση ασφάλειας με το ρυθμό που περιγράφω και περνάς τα Subaru γιατί θα σταματήσουν για ένα επιπλέον ανεφοδιασμό (ιχιχιχιχ)

Dark_Niaou
08-06-06, 10:52
Θέλω Μ3 (ασχετο γιαυτο κύριοι Moderators μπορείτε να το σβήσετε το ποστ μου)

PANOSAG
08-06-06, 11:05
:thinkerg: Όλα καλά ... Αλλά να μην είχαμε τα έντομα και τα πετραδάκια να μας χαλάνε τα ρύγχοι των μωρών μας, θα ήταν καλύτερα.
Καλά ντε μην βαράτε !!! μια διαπίστωση έκανα.:idea:

ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
09-06-06, 12:30
3 ώρες και 30 λεπτά με 2 στάσεις για βενζίνη. Μακεδονία παλάς-Παλαιό Φάληρο. Βράδυ καλοκαίρι.

PANOSAG
09-06-06, 12:42
00:45:15 45' λεπτα μόνο απο αεροδρόμιο θεσσαλονίκης μέχρι Ελευθέριο βενιζέλο. χιχιχιχιχι!!!!!!:boink: :ices_ange

kapamaru
07-09-06, 05:06
φιλε ρωτα τον Στρατουλη και θα σου τα πει ολα

rapid_fast
07-09-06, 06:02
Ενας γνωστός με Ε28 έκανε Κηφισιά-Θεσσαλονίκη 2 ώρες και 45 λεπτά με
μια στάση για ανεφοδιασμό επειδή είχε μέση κατανάλωση 24 λίτρα/100.
(480 χιλιόμετρα η διαδρομη / Κυριακή βράδυ 1200 έφυγε, 0300 ήταν στο
κρεβατάκι του)
Ο ίδιος ψυχοπαθης, πήγε άτομο στο αεροδρόμιο θεσσαλονίκης 1 ώρα πριν
την πτήση του για Αθήνα, και έφτασε στην Μάνδρα πριν τον αερομεταφερόμενο) :drive2:

fidel
07-09-06, 16:10
Από Πυλαία Θεσσαλονίκης σε Αμπελόκηπους (Πανόρμου) 4 ώρες χωρίς καμία στάση (τώρα γιατί έχω πάει στην Αθήνα δύο φορές με ένα ρεζερβουάρ τη φορά αλλά για Θεσσαλονίκη χρειάζομαι περίπου 1.20 ρεζερβουάρ στάνταρ δεν το αντιλαμβάνομαι).

Fairytale
08-09-06, 09:57
...(τώρα γιατί έχω πάει στην Αθήνα δύο φορές με ένα ρεζερβουάρ τη φορά αλλά για Θεσσαλονίκη χρειάζομαι περίπου 1.20 ρεζερβουάρ στάνταρ δεν το αντιλαμβάνομαι).
Α είναι γιατί τo Θεσσαλονίκη-Αθήνα είναι κατηφόρα (...στο χάρτη), καις λιγότερο. :rofl2:
C U out there

rapid_fast
08-09-06, 11:35
Μη το γελάς.. όσο πλησιάζεις τον ισημερινό είναι κατηφόρα, και όσο απομακρύνεσαι είναι ανηφόρα..
Στον ισημερινό η γή έχει την μεγαλύτερη μάζα, άρα και βαρύτητα..:greenboun

psimos
08-09-06, 12:15
Μη το γελάς.. όσο πλησιάζεις τον ισημερινό είναι κατηφόρα, και όσο απομακρύνεσαι είναι ανηφόρα..
Στον ισημερινό η γή έχει την μεγαλύτερη μάζα, άρα και βαρύτητα..:greenboun


E ?:bowdown:

Fairytale
08-09-06, 17:46
Μη το γελάς.. όσο πλησιάζεις τον ισημερινό είναι κατηφόρα, και όσο απομακρύνεσαι είναι ανηφόρα..
Στον ισημερινό η γή έχει την μεγαλύτερη μάζα, άρα και βαρύτητα..:greenboun
Σωστό, αλλά η απόσταση είναι πολύ μικρή για τέτοια διαφορά. Ως θαλασσόλυκος (ιστιοπλόος ανοικτής θαλάσσης γαρ...) την τεχνική των τόξων μεγίστου κύκλου την γνωρίζω. Εύγε πάντως για την ξυραφένια σκέψη... :+1:
C U out there

MrZ
08-09-06, 18:33
:chair: Τί λέτε τώρα!!!Τι ξουράφια είστε σεις βρε...όλα τα βρίσκετε!

spiros
14-09-06, 05:52
Μια και έκανα πρόσφατα το ταξιδάκι αυτό Τριπολη(φοιτητής)-Αθηνα-Θεσσαλονίκη και πίσω, με ένα 1.6 primera έκανα την διαδρομή salonika μέχρι το Σείριο σε 3:19 μετά έκοψα γιατί τα michelin με δείκτη ταχύτητας T είχαν πλέον εξαϋλωθεί. Έφυγα από πάνω 4 το πρωί και με σταθερή ταχύτητα 190-200χλμ (όταν είχε ευνοϊκό άνεμο) στις 7:19 έπινα espressaki στο Σείριο. Τα μόνα σημεία που πήγαινα "κυρία" ήταν ο Μαλιακός και τα Τέμπη. Περιττό να σας πώ ότι την απόμενη εβδομάδα άλλαξα λάστιχα... Πάντως παιδιά καλύτερο εθνικό οδικό δίκτυο από το κομμάτι Κορίνθου-Τριπόλεως δεν έχω πετύχει (με εξαίρεση φυσικά την Α.Ο.)

vasilis-E36
14-09-06, 11:58
Αθηνα θεσσαλονικη δν εχω κανει πολυ γρηγορα ακομα,αλλα παλαιοτερα με μια Lancia turbo εκανα Αθηνα-Πατρα σε 1.20΄ με βροχη μιας και κυνηγιομουν με ενα Audi TT.Δυστυχως ομως ειχε κινηση πολυ οποτε το οτι μετα ημουν ακεραιος και αρτιμελης το χρωστω στην καλη μου τυχη.Πραγματικα απο τοτε δν εχω ξανακανει τετοιες ταρζανιες...κ οταν παρασυρομαι σκεφτομαι εκεινη τη φαση κ κοβω κατευθειαν

Captain
15-09-06, 12:51
αναχώρηση 0025 άφιξη 0410
3 ώρες και 45 λεπτά

με φρεναρίσματα στις Κάμερες-Τέμπη χαχαχα

πρίν κανένα μήνα ήθελα να δώ πως ανοίγει το εργαλείο

Terry Grant
29-11-06, 15:32
Καλοκαιρι '95 Λιοσια-Δυτικη εισοδο θεσσαλονικης 4 ωρες ακριβως!! Τι λετε δεν ειναι αρκετα σβελτα αυτο??Σκεφτειτε πριν 11 χρονια περνουσες μεσα απο τη Λαρισα (φαναρια,κτλ). Με ενα Ε30 325

tsiouks
29-11-06, 17:21
εγω εχω ενα 318 is E 36 και ξεκινησα μια τριτη πρωι απο αθηνα για λαρισα και εφτασα σε 45 λεπτα στο λεβεντη και σε 2 και 10 στη λαρισα.χωρις κινηση και το ντεποζιτο απο γεματο στα 15 λιτρα!!