PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφορικό, καντράν!


bmw316i
06-06-06, 12:36
Πωλείται διαφορικό για Ε30 κατάλληλο για 316,318 με βήμα 4.27!
Επίσης πωλείται καντράν όχι ανοιγμένο για τετρακύλινδρο Ε30 316,318,318is με στροφόμετρο και οικονομόμετρο.

oldcarskickass
07-06-06, 15:24
Πωλείται διαφορικό για Ε30 κατάλληλο για 316,318 με βήμα 4.27!
Επίσης πωλείται καντράν όχι ανοιγμένο για τετρακύλινδρο Ε30 316,318,318is με στροφόμετρο και οικονομόμετρο.

Τα καντράν αν δεν κάνω λάθος είναι ολόιδια και στα εξακύλινδρα,απλά το μόνο που αλλάζει είναι :
Όπως λύνεις το καπάκι ακριβώς κάτω από το από τα λαμπάκια του inspection θα δεις στο κάτω δεξί μέρος του καντράν ένα φυσάκι (δεν το έχουν όλα τα καντράν των e30 γιαυτό προσοχή) και αν κάποιος έχει εξακύλινδρο το μόνο που έχει να κάνει είναι να αλλάξει την "τετρακύλινδρη" φύσα με την "εξακύλινδρη".
Επειδή αυτές τις μέρες θα λύσω το καντράν μου για να αλλάξω κάτι λαμπίτσες θα προσπαθήσω να κάνω ένα how to για να βοηθήσω όπως μπορώ.

tasosbmwe30
07-06-06, 15:35
Τα καντράν αν δεν κάνω λάθος είναι ολόιδια και στα εξακύλινδρα,απλά το μόνο που αλλάζει είναι :
Όπως λύνεις το καπάκι ακριβώς κάτω από το από τα λαμπάκια του inspection θα δεις στο κάτω δεξί μέρος του καντράν ένα φυσάκι (δεν το έχουν όλα τα καντράν των e30 γιαυτό προσοχή) και αν κάποιος έχει εξακύλινδρο το μόνο που έχει να κάνει είναι να αλλάξει την "τετρακύλινδρη" φύσα με την "εξακύλινδρη".
Επειδή αυτές τις μέρες θα λύσω το καντράν μου για να αλλάξω κάτι λαμπίτσες θα προσπαθήσω να κάνω ένα how to για να βοηθήσω όπως μπορώ.



το εχω κανει αυτο που λες σε 5 διαφορετικα κοντερ.....και ειμαι σιγουρος πως δεν ισχυει......
για τσεκαρε το κι εσυ ομως και πες μας....!!!καλη επιτυχια!!!

God
07-06-06, 15:37
Τα καντράν αν δεν κάνω λάθος είναι ολόιδια και στα εξακύλινδρα,απλά το μόνο που αλλάζει είναι :
Όπως λύνεις το καπάκι ακριβώς κάτω από το από τα λαμπάκια του inspection θα δεις στο κάτω δεξί μέρος του καντράν ένα φυσάκι (δεν το έχουν όλα τα καντράν των e30 γιαυτό προσοχή) και αν κάποιος έχει εξακύλινδρο το μόνο που έχει να κάνει είναι να αλλάξει την "τετρακύλινδρη" φύσα με την "εξακύλινδρη".
Επειδή αυτές τις μέρες θα λύσω το καντράν μου για να αλλάξω κάτι λαμπίτσες θα προσπαθήσω να κάνω ένα how to για να βοηθήσω όπως μπορώ.

Δυστυχως δεν νομιζω να ισχυει...το ειχα δοκιμασει οταν εψαχνα καντραν (αλλαξα καμια 10αρια μεχρι να βρω ενα να δουλευουν ολα!) πριν 1 χρονο περιπου και δεν δουλευε...τα οργανα απο οποιοδηποτε καντραν δουλευουν οταν τα βαλεις στο δικο σου cluster παντως. ΠΧ στροφομετρα.

Edit : Εξαλου τα 6-cyl νομιζω τα χλμ πανε ως τα 260 κιολας.

tasosbmwe30
07-06-06, 15:40
Δυστυχως δεν νομιζω να ισχυει...το ειχα δοκιμασει οταν εψαχνα καντραν (αλλαξα καμια 10αρια μεχρι να βρω ενα να δουλευουν ολα!) πριν 1 χρονο περιπου και δεν δουλευε...τα οργανα απο οποιοδηποτε καντραν δουλευουν οταν τα βαλεις στο δικο σου cluster παντως. ΠΧ στροφομετρα.



Σωστος ο God!!!!

oldcarskickass
10-06-06, 13:23
Όχι ρε παιδιά εγώ μόλις έκανα την μετατροπή (316 m10 σε 320 L-Jetronic) άλλαξα μόνο το φυσάκι που είπα, δεξία - κάτω στο καντράν και δούλευει μια χαρά,αρκει το φυσάκι να είναι από εξακύλινδρο.(το οποίο σημαίνει ότι για να έχεις το φυσάκι πρέπει να έχεις και το καντράν,αλλά από το δικό μου "εξακύλινδρο" καντραν είχα ήδη πάρει το όργανο της θερμοκρασίας και της βενζίνης οπότε δεν το άλλαξα όλο).
Επίσης υπάρχουν καντράν για e30 τα οποία είχαν τελική 220 (αντί 240 που είναι πιο συνηθισμένο) και αυτά ήταν που δεν το αναφερθέν φυσάκι.
Τώρα δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι το μοτέρ μου είναι Jetronic και όχι motronic.
Επίσης 260 στα e30 είχαν τα M3(μόνο αυτά αν θυμάμαι καλά).
(το ποστάρισμα των φωτό που είπα μάλλον θα καθυστερήσει...γιατί έχασα το κινητό μου το οποίο ήταν το μόνο μέσο που έχω για digital photos:bricks1: )