PDA

Επιστροφή στο Forum : Μονάδα ηχοσυστήματος Ε46 (αντικατάσταση)


alexk
11-07-06, 19:00
Λοιπόν, πως μπορούμε να βγάλουμε το ραδιοκασετόφωνο ή ραδιοcd από τα Ε46 μας.

Απαραίτητα εργαλεία :
Αυτό που χρειαζόμαστε από εργαλεία είναι ένα ίσιο κατσαβίδι και ένα σταυροκατσάβιδο. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και το διπλό κατσαβίδι που έχει στην εργαλειοθήκη του το Ε46.

Τονίζω ότι ο υπογραφών δεν φέρει καμμία ευθύνη για πιθανή ζημιά/βλάβη που μπορεί να προκληθεί.

alexk
11-07-06, 19:02
1. Βγάζουμε το ένα κάλυμμα (που είναι πάνω από το ντουλαπάκι). Βάζουμε το ίσιο κατσαβίδι (μαλακά να μην στραβώσει/τραυματιστεί το ταμπλό), το τραβάμε λίγο έξω και μετά το σηκώνουμε αργά και σταθερά με το χέρι μας, από την αριστερή πλευρά.

alexk
11-07-06, 19:05
2. Αφού το ένα κάλυμμα έχει βγει, βγάζουμε και το δεύτερο. Το πιάνουμε από την δεξιά του πλευρά και το σηκώνουμε σιγά σιγά για να βγεί από το άγκριστο που έχει στην αριστερή του πλευρά.

alexk
11-07-06, 19:07
3. Τα καλύμματα έχουν βγει και μένει να ξεβιδώσουμε τις 2 βίδες της μονάδας.
Χρησιμοποιώντας το σταυροκατσάβιδο, ξεβιδώνουμε τις βίδες.

alexk
11-07-06, 19:11
4. Τραβάμε αργά την μονάδα προς τα έξω.
Πίσω έχει 2 μπρίζες. Η μια είναι της καλωδίωσης (αριστερά, πολλά καλώδια) και η άλλη της κεραίας (δεξιά, ένα καλώδιο). Για την μπρίζα της καλωδίωσης χρησιμοποιούμε το ίσιο κατσαβίδι για να την απασφαλίσουμε. Για την μπρίζα της κεραίας, πατάμε με το χέρι μας την μικρή ασφάλεια που έχει, για να την αφαιρέσουμε.

alexk
11-07-06, 19:11
Πλέον έχουμε τη μονάδα στα χέρια μας.

Τοποθετούμε την μονάδα πάλι, με την αντίστροφη διαδικασία.
:dblthumb2

x-origin
31-12-07, 01:45
Φίλε μου τώρα είδα το thread μπράβο πολύ καλή δουλειά!! έχω την Ε46 με κασετόφωνο και θέλω να βρω να βάλω τις Μ3 την οθόνη!τι κάνω?μπαίνει εύκολα?:peepwall::idea:

KATSARAIOS
31-12-07, 02:39
Φίλε μου τώρα είδα το thread μπράβο πολύ καλή δουλειά!! έχω την Ε46 με κασετόφωνο και θέλω να βρω να βάλω τις Μ3 την οθόνη!τι κάνω?μπαίνει εύκολα?:peepwall::idea:φιλε για να δουλεψει η οθονη θεσ και αλλα πραγματα

KATSARAIOS
31-12-07, 02:41
1. Βγάζουμε το ένα κάλυμμα (που είναι πάνω από το ντουλαπάκι). Βάζουμε το ίσιο κατσαβίδι (μαλακά να μην στραβώσει/τραυματιστεί το ταμπλό), το τραβάμε λίγο έξω και μετά το σηκώνουμε αργά και σταθερά με το χέρι μας, από την αριστερή πλευρά.
καλο ειναι επισης να βαλεις καποιο χαρτι κατω απο το κατσαβιδι για προστασια του ταμπλω.

x-origin
31-12-07, 02:54
φιλε για να δουλεψει η οθονη θεσ και αλλα πραγματα

το κομματι του κλιματισμού είναι μονοκόμματο?τι άλλο χρειάζομαι?

KATSARAIOS
31-12-07, 02:59
το κομματι του κλιματισμού είναι μονοκόμματο?τι άλλο χρειάζομαι?Ο κλιματισμος μενει στην θεση του.δεν χρειαζεται κατι αλλο
α, ισως αν εχει διαφορετικο βυσμα η κεραια του καινουριου να χρειαστεις εναν ανταπτορα που μπαινει ευκολα στο καλωδιο του αυτοκινητου

x-origin
31-12-07, 03:15
Ο κλιματισμος μενει στην θεση του.δεν χρειαζεται κατι αλλο
α, ισως αν εχει διαφορετικο βυσμα η κεραια του καινουριου να χρειαστεις εναν ανταπτορα που μπαινει ευκολα στο καλωδιο του αυτοκινητου

Thx my Friend

Hil
09-01-08, 16:55
μπράβο φίλε για το θέμα...
αλλά δεν με εμπιστεύομαι σε κάτι τέτοια...χαχα

προτίμησα μάστορα!!!

Tasulis
05-04-08, 21:19
καλο ειναι επισης να βαλεις καποιο χαρτι κατω απο το κατσαβιδι για προστασια του ταμπλω.

Τhe BEST ειναι να προμηθευτουν ολoι ενα πλαστικο κατσαβιδι.
Ετσι κανουν και στις Αντιπροσωπειες και τα βγαζουν χωρις γδαρσιματα

gyiama
05-04-08, 23:57
Ο κλιματισμος μενει στην θεση του.δεν χρειαζεται κατι αλλο
α, ισως αν εχει διαφορετικο βυσμα η κεραια του καινουριου να χρειαστεις εναν ανταπτορα που μπαινει ευκολα στο καλωδιο του αυτοκινητου

Να κανω μια διορθωση,για ν αμπειο οθονη χρειαζεται να αλλξει θεση ο κλιματισμοσ οποτε πρεπει να μπει μια αλλη βαση που τον μεταφερει πιο κατω (χανεισ ετσι το μικρο το ντουλαπακι πανω απο το DSC) και επειτα χρειαζεται ενα καρο πραγματα για να δουλεψει(ραδιο μοντουλ,δκτη τηλεορασησ αν θεσ gps αν θεσ καλωδιωση ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ βαση για πισω στο πορτμπαγκαζ κλπ)δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα αντε βαλαμε μια οθονη και ολα οκ δουλευουν κανονικα..........

harrisdriver
21-06-08, 01:11
Επειδη και το δικο μου εχει κασετα, μαλλων θα επιχειρησω να το αλλαξω. Θα χρειαστει τιποτα αλλο?? Πλαστικα η τιποτα τετοια?

E36 M POWER
21-06-08, 08:02
+1000000
και εγω την ιδια διαδικασια εκανα οταν αλλαξα το ραδιοκασετοφωνο του Ε46 του αδερφου μου και του εβαλα το CD profesional της BMW!!!

BILL007
21-06-08, 09:55
Τhe BEST ειναι να προμηθευτουν ολoι ενα πλαστικο κατσαβιδι.
Ετσι κανουν και στις Αντιπροσωπειες και τα βγαζουν χωρις γδαρσιματα

Φίλε μου ξέρεις που μπορώ να προμηθευτώ ένα τέτοιο "κατσαβίδι"???γιατί λείπει απο την εργαλειοθήκη μου...:bricks1:

dimitro$
26-08-09, 21:41
1η απορία:
Για ξύλινα τριμ ισχύει το ίδιο?το επιχείρησα, έβαλα πολύ ζόρι αλλά δεν έβγαιναν
2η:
Σε περίπτωση που γίνει εγκατάσταση κάποιας πηγής μη εργοστασιακής υπάρχει adaptor για τη θέση ή πρεπει να πάρω το πλαστικό κάλυμμα που έχει η csl και να το κόψω ανάλογα?
3η:
Για μη εργοστασιακή πηγή χρειάζεται κάποια μετατροπή στην καλωδίωση του ηχοσυστήματος?
4η:
με το λαμπάκι, που αναβοσβήνει όταν είναι σβηστός ο κινητήρας, πάνω στην ΒΜWreverse πηγή τί γίνεται?

alexk
26-08-09, 21:57
1η απορία:
Για ξύλινα τριμ ισχύει το ίδιο?το επιχείρησα, έβαλα πολύ ζόρι αλλά δεν έβγαιναν
2η:
Σε περίπτωση που γίνει εγκατάσταση κάποιας πηγής μη εργοστασιακής υπάρχει adaptor για τη θέση ή πρεπει να πάρω το πλαστικό κάλυμμα που έχει η csl και να το κόψω ανάλογα?
3η:
Για μη εργοστασιακή πηγή χρειάζεται κάποια μετατροπή στην καλωδίωση του ηχοσυστήματος?
4η:
με το λαμπάκι, που αναβοσβήνει όταν είναι σβηστός ο κινητήρας, πάνω στην ΒΜWreverse πηγή τί γίνεται?

1. Ναι ισχύει το ίδιο

2. Δεν ξέρω, κάποιος άλλος φίλος θα ξέρει όμως.
Σχετικά με το κάλυμμα του CSL είναι carbon και σίγουρα είναι ακριβό οπότε θα πρότεινα μην το αγοράσεις για το κόψεις.

3. Δεν γνωρίζω

4. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται αυτό... και δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

KATSARAIOS
26-08-09, 22:15
1η απορία:
Για ξύλινα τριμ ισχύει το ίδιο?το επιχείρησα, έβαλα πολύ ζόρι αλλά δεν έβγαιναν
2η:
Σε περίπτωση που γίνει εγκατάσταση κάποιας πηγής μη εργοστασιακής υπάρχει adaptor για τη θέση ή πρεπει να πάρω το πλαστικό κάλυμμα που έχει η csl και να το κόψω ανάλογα?
3η:
Για μη εργοστασιακή πηγή χρειάζεται κάποια μετατροπή στην καλωδίωση του ηχοσυστήματος?
4η:
με το λαμπάκι, που αναβοσβήνει όταν είναι σβηστός ο κινητήρας, πάνω στην ΒΜWreverse πηγή τί γίνεται?

1 εαν προσπαθησεις πιο δυνατα απο το δεξι θα βγει.

2 υπαρχει πλαστικο πλαισιο που καλυπτει το κενο που αφηνει το μαμα ραδιο

3 μαζι με το πλαισιο που σου γραφω στο 2 υπαρχει και ανταπτορας για την καλωδιωση


4 το λαμπακι οταν βγει το μαμα παδιο πολυ απλα δεν υπαρχει


δες παραδειγμα στο ebay για πλαισιο και καλωδια

http://cgi.ebay.de/BMW-3er-E46-Einbaurahmen-Radioblende-inkl-Adapter_W0QQitemZ360181982006QQcmdZViewItemQQptZEi nbaurahmen_Radioblenden?hash=item53dc84e336&_trksid=p3286.c0.m14

m-power_01
27-08-09, 02:34
1η απορία:
Για ξύλινα τριμ ισχύει το ίδιο?το επιχείρησα, έβαλα πολύ ζόρι αλλά δεν έβγαιναν
2η:
Σε περίπτωση που γίνει εγκατάσταση κάποιας πηγής μη εργοστασιακής υπάρχει adaptor για τη θέση ή πρεπει να πάρω το πλαστικό κάλυμμα που έχει η csl και να το κόψω ανάλογα?
3η:
Για μη εργοστασιακή πηγή χρειάζεται κάποια μετατροπή στην καλωδίωση του ηχοσυστήματος?
4η:
με το λαμπάκι, που αναβοσβήνει όταν είναι σβηστός ο κινητήρας, πάνω στην ΒΜWreverse πηγή τί γίνεται?

2)ναι υπαρχει ανταπτορας-φασα που μπαινει κανονικα και δεν εχεις κανενα προβλημα.Ουτε κοψιματα ουτε τιποτα.10-20 ευρω

3)ναι χρειαζεσαι ανταπτορα σε φυσα iso που χρησιμοποιουν ολα τα αφτερμαρκετ cd 5-10 ευρω

4)με το λαμπακι δεν υπαρχει κανενα προβλημα

dimitro$
27-08-09, 09:50
ουφ....ευχαριστώ πολύ όλους...τώρα μένει να βρω πηγη που να ταιριάζει με το εσωτερικο...

αν είχε κανείς κάτι να προτείνει θα ήμουν ευγνώμων..

papanikos
26-01-10, 19:41
Μπορει να ειναι σε λαθος θεμα η ερωτηση μου Αλλα το business radio cd της εικόνας πωλείται?? ΑΝ ναι ενδιαφέρομαι όσο δεν παει!!! Ψαχνω σε συνεργεια και μου ζητανε 200 ευρω χωρις καν να το εχω δει σε τι κατασταση ειναι....

KATSARAIOS
26-01-10, 22:18
Μπορει να ειναι σε λαθος θεμα η ερωτηση μου Αλλα το business radio cd της εικόνας πωλείται?? ΑΝ ναι ενδιαφέρομαι όσο δεν παει!!! Ψαχνω σε συνεργεια και μου ζητανε 200 ευρω χωρις καν να το εχω δει σε τι κατασταση ειναι....

μια χαρα τιμη φιλε δεν θα βρεις φτηνοτερα εξω

papanikos
26-01-10, 22:23
μια χαρα τιμη φιλε δεν θα βρεις φτηνοτερα εξω

ναι αλλα γουρουνι στο σακι θα παρω? να μη το δω πρώτα?? τελοσπαντων!!

panos90
27-01-10, 00:05
τωρα το ειδα το εν λογω thread οτι ακριβως ηθελα.

πρωτον γιατι θα αλλαξω τα φιλετα επειδη εχουν γδαρθει και δευτερον γιατι θελω να βαλω το professional που εχει auxiliary (αληθεια ξερει κανεις ποσο κανει? καινουργιο/μεταχειρισμενο?)

ditris
03-04-11, 22:59
2η:
Σε περίπτωση που γίνει εγκατάσταση κάποιας πηγής μη εργοστασιακής υπάρχει adaptor για τη θέση ή πρεπει να πάρω το πλαστικό κάλυμμα που έχει η csl και να το κόψω ανάλογα?
3η:
Για μη εργοστασιακή πηγή χρειάζεται κάποια μετατροπή στην καλωδίωση του ηχοσυστήματος?

2η: επισυναπτόμενες φώτος a,b ώπου η συγκεκριμένη φίσα είναι και για e36 και για e46 και ταιριάζει κ σε οθόνες aftermarket
μαύρο καλώδιο η γείωση,κόκκινο τροφοδοσία κ κίτρινο η μίζα
τα υπόλοιπα 8 καλώδια(4 χ 2) είναι τα ζεύγη(+ -)των ηχείων --> 2 ζευγη τα μπροστα και 2 τα πίσω κ πιο αναλυτικα πράσινο-ασπρο πράσινο 1 ζευγος, μπλε-ασπρο μπλε το 2 ζευγος, γκρι-ασπρο γκρι 3 ζευγος, ασπρο-ασπρο μαυρο 4 ζευγος
3η:επισυναπτόμενη φώτο c,ώπου φαινεται το πλαισιο που καλυπτει τα κενα είται μπει ραδιοcd aftermarket είτε οθόνη
Υ.Γ κυκλοφορεί aftermarket οθόνη vision db200 με τηλεοραση με κοστος 200 ευρώ...και παρα πολυ καλη αξιοπιστια.....πιστευω αξιζει με το παραπανω τα χρηματα....

ditris
16-04-11, 17:24
2η: επισυναπτόμενες φώτος a,b ώπου η συγκεκριμένη φίσα είναι και για e36 και για e46 και ταιριάζει κ σε οθόνες aftermarket
μαύρο καλώδιο η γείωση,κόκκινο τροφοδοσία κ κίτρινο η μίζα
τα υπόλοιπα 8 καλώδια(4 χ 2) είναι τα ζεύγη(+ -)των ηχείων --> 2 ζευγη τα μπροστα και 2 τα πίσω κ πιο αναλυτικα πράσινο-ασπρο πράσινο 1 ζευγος, μπλε-ασπρο μπλε το 2 ζευγος, γκρι-ασπρο γκρι 3 ζευγος, ασπρο-ασπρο μαυρο 4 ζευγος
3η:επισυναπτόμενη φώτο c,ώπου φαινεται το πλαισιο που καλυπτει τα κενα είται μπει ραδιοcd aftermarket είτε οθόνη
Υ.Γ κυκλοφορεί aftermarket οθόνη vision db200 με τηλεοραση με κοστος 200 ευρώ...και παρα πολυ καλη αξιοπιστια.....πιστευω αξιζει με το παραπανω τα χρηματα....

Είχα παραλείψει να αναφέρω ότι μετά την επισυναπτόμενη εικονιζόμενη φίσα(την οποία συνδέουμε με τα υπάρχοντα καλώδια -της πλεξούδας για ήχο- του αυτοκινήτου καλώδιο καλώδιο) τοποθετείται η φίσα iso η οποία στην έξοδο βγάζει 2 φισάκια ένα για τροφοδοσία κ ένα για τα ηχεία.
Τέλος να αναφέρω πως καταργήθηκε πλέον η οθόνη vision db200 (με τηλεοραση με κοστος 200 ευρώ) αλλά στη θέση της υπάρχει η vision db210 η οποία κοστίζει 250 ευρώ πάλι με ενσωματωμένο tv-tuner αλλά έχει!!! απωσπώμενη προσοψη και απευθείας υποδοχή για usb stick των 8 και όχι 2 giga όπως υποστηριζε η παλιά.....

nasos-csl
16-10-13, 13:55
Λοιπόν στην αρχική διαδικασία προσθετω τι χρειαζετε για την αντικατασταση της εργοστασιακής πηγής με μια aftermarket οποιασδηποτε μάρκας 1 din μεγέθους (το κλασσικό).

1. Μια πρόσοψη για να καλύψει το κενό που θα μείνει. Εχει ετοιμα πατηματα να κουμποσει και να βιδωθεί στις 2 βιδες που βγάλαμε την εργοστασιακή. Κοστος απο 7-15 ευρω.

2. Φίσα ISO για την σύνδεση της καλωδίωσης της BMW με οποιαδηποτε aftermarket πηγή. Κόστος 8-12 Ε.

3. Καρφάκι για την κεραία που μπαίνει μέσα στο πίσω μέρος της πηγής και πάνω του κουμπώνει η κεραία της BMW. Κόστος 1 Ευρώ.

4.(ΕΑΝ θέλουμε και έχουμε ) χειριστήρια στο τιμόνι και θέλουμε να τα δουλεύουμε και με την νέα μας πηγή πρέπει να πάρουμε ανταπτοράκι με κόστος στην καλύτερη 50 Ευρω.

Η τοποόθέτηση δεν ειναι κατι δύσκολο ή να απαιτει δεξιότητες ΑΛΛΑ εγω ζορίστηκα αρκετά με τον στριμόξω ολη την καλοδίωση αριστερα και δεξια απο την πηγή γιατι απο πίσω δεν χώραγε με τιποτα!!!!

Και τονίζω οτι δεν εβαλα και το ανταπτορακι για τα χειριστηρια, τοτε δεν ξερω αν θα κατάφερνα να τα στριμόξω ολα!

(Μιλάω για Ε46 )

TNS
25-11-14, 09:29
εχω ακομα κασετα στο 46αρι μου και θελω να βαλω το r/cd λογικα το bussines.θα ηθελα να μαθω
αν ειναι ολα συμβατα σε ολα τα αμαξια δλδ αν απλα βγαζω το ενα και βαζω τ αλλο...και αν βγαζει καλωδιο για aux....ευχαριστω

rapid_fast
25-11-14, 15:32
εχω ακομα κασετα στο 46αρι μου και θελω να βαλω το r/cd λογικα το bussines.θα ηθελα να μαθω
αν ειναι ολα συμβατα σε ολα τα αμαξια δλδ αν απλα βγαζω το ενα και βαζω τ αλλο...και αν βγαζει καλωδιο για aux....ευχαριστω

Μόνο με τον εργοστασιακό αντάπτορα...
82 11 0 149 389

GEECO
18-03-15, 22:21
καλησπερα φιλοι, να ρωτησω κι εγω κατι για το θεμα της πηγης ηχου.

στην περιπτωση που τοποθετουμε ενα 2 din, στο e46 318ci. Τα πληκτρα στο τιμονι θα συνεχισουν να δινουν εντολες ? αν οχι, τοτε τι κανουμε? προγραμματιζονται με καποιο τροπο ?

επισης αυτες οι συσκευες εχουν αποσπομενη προσοψη ? διπλωνουν αναποδα ?

για παραδειγμα το παρακατω kenwood.

http://www.skroutz.gr/s/6265286/Kenwood-DPX206U.html

BMW_330i
18-03-15, 22:55
αυτο ενδεχεται και να μην μπαινει γτ δεν βλεπουμε το πως ειναι απο πισω.αν υπαρχει κωλος μονοκοματος δεν μπαινει γτ δεν μπορει να κατσει και θα προεξεχει.εντολες απο το τιμονι σε αυτο μονο με ανταπτορα.αυτο που βλεπω λογικα ειναι σκετη οθονη και δεν διπλωνει αν διπλωνει ναι μπαινει μεσα

BMW Power
19-03-15, 08:09
Όπως λέει και ο Γιάννης το πιο πιθανό είναι να μην μπαίνει. Για να μπει σε bmw 2din πρέπει να είναι έτσι (http://www.aliexpress.com/item/Card-Audio-Video-Player-Car-DVD-GPS-navigation-for-E39-E53-X5-with-3G-Radio-SWC/32279640324.html) ουσιαστικά 1 din από πίσω ακόμη και αν πιάνει 2 θέσεις.
Αν θες να παίζουν και τα πλήκτρα πρέπει να είναι can bus. Επίσης για το Ε46, πρέπει να κατέβει ο κλιματισμός στο μικρό ντουλαπάκι πάνω από το τασάκι.

GEECO
19-03-15, 20:10
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Με τρώει ο κ@λος μου τελευταία…. Από κινα θα εμπιστευόσαστε κάποιο προϊόν ? Υπάρχει ανάλογη εμπειρία εδώ μέσα από κάποιο φίλο ?
Επίσης αυτός ο ανταπτορ που αναφέρθηκε, που μπαίνει και από πού τον ζητάμε ?

BMW_330i
20-03-15, 00:57
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Με τρώει ο κ@λος μου τελευταία…. Από κινα θα εμπιστευόσαστε κάποιο προϊόν ? Υπάρχει ανάλογη εμπειρία εδώ μέσα από κάποιο φίλο ?
Επίσης αυτός ο ανταπτορ που αναφέρθηκε, που μπαίνει και από πού τον ζητάμε ?

dynavin..το εχω 5 χρονια και μεχρι σημερα δουλευει απροβληματιστα ειναι ευκολο στο περασμα χωρις πατεντες και κανει τα παντα.τιμη εντος συνορων καπου στα 700 ευρω

BMW Power
20-03-15, 08:36
Το dynavin είναι αξιόπιστη λύση αλλά πάρα πολύ ακριβό και 100% κινέζικο. Σε σχέση με τα no name κινέζικα έχει καλύτερο interface αλλά δεν κάνει τίποτε παραπάνω.

Μπορείς να αγοράσεις plug and play oem look navigation με ότι άλλο έξτρα θέλεις (TV, κάμερες κλπ.) από Κίνα μόνος σου. Δες για παράδειγμα εδώ (http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=AS_20150319232758&SearchText=bmw+e46+navigation). Το αρνητικό είναι ότι θα πρέπει να πληρώσεις με κάρτα, εκτελωνισμό, αλλά και έξοδα τοποθέτησης.

Στην τελική πάρε ένα tablet και μια βεντούζα και είσαι θεός.

ditris
20-03-15, 11:47
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Με τρώει ο κ@λος μου τελευταία…. Από κινα θα εμπιστευόσαστε κάποιο προϊόν ? Υπάρχει ανάλογη εμπειρία εδώ μέσα από κάποιο φίλο ?
Επίσης αυτός ο ανταπτορ που αναφέρθηκε, που μπαίνει και από πού τον ζητάμε ?

Φίλε μου αν τοποθετήσεις ραδιοcd ή οθόνη kenwood 1 din έχω εγώ αντάπτορα που κανει για kenwood ωστε να δουλευουν τα εργοστασιακα χειριστηρια....

Το dynavin είναι αξιόπιστη λύση αλλά πάρα πολύ ακριβό και 100% κινέζικο. Σε σχέση με τα no name κινέζικα έχει καλύτερο interface αλλά δεν κάνει τίποτε παραπάνω.

Μπορείς να αγοράσεις plug and play oem look navigation με ότι άλλο έξτρα θέλεις (TV, κάμερες κλπ.) από Κίνα μόνος σου. Δες για παράδειγμα εδώ (http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=AS_20150319232758&SearchText=bmw+e46+navigation). Το αρνητικό είναι ότι θα πρέπει να πληρώσεις με κάρτα, εκτελωνισμό, αλλά και έξοδα τοποθέτησης.

Στην τελική πάρε ένα tablet και μια βεντούζα και είσαι θεός.

Δημήτρη το ότι ειναι κινεζικο κατι δεν λεει τπτ! Εδω όλα πλεον ειναι κινεζικα. Ακομη και η makita στα εργαλεία απο ιαπωνια τα κατασκευαζουν κινα!Η τεχνογνωσια υπαρχει αρκει να δωσεις στον κινεζο σωστες προδιαγραφες για την κατασκευη(τυπο πλαστικών μερων, ειδος ολοκληρωμενων κυκλωματων κτλ).Το ιδιο οπτικα προιον μπορει να κατασκευαζεται απο 4-5 κινεζους και ενω οπτικα ναναι ιδιο στην πραγματικοτητα λογω αυτων πουπα τελικα δεν ειναι ιδιο!Και ολα πλεον φτιαχνονται Κινα λογω κοστους παραγωγης....οταν ο Κινεζος σαν σκλαβος δουλευει μαζι με ενσημο για 1,5 ευρω ημερησιως και ο Ευρωπαιος στην καλυτερη(Ελλαδα κρισης) παιρνει 20+ενσημο δεν τιθεται θεμα!Να μην αναφερουμε κοστος ενοικιων,ρευματα,φοροι κτλ

Η λυση με το tablet πουπες ειναι η καλυτερη+φτηνοτερη!

Υ.Γ Καμια φορα δεν ειναι μονο να αγορασεις κατι πιο φτηνο...ειναι και η εγγυηση που θαχεις, το service μετα την εγγυηση, η υποστηριξη σε λογισμικο εν προκειμενω.
Θυμαμαι λογω δουλειας εδω στο νομο Σερρων με τη ψηφιακη μεταβαση το Σεπτεβρη που καποιοι δηθεν εξυπνοι επαγγελματιες του χωρου εφεραν δεκτες Hyundai απο Κινα(μεσω ενος παλιου εισαγωγεα Ελληνα που πλεον βρισκεται Κινα) για να κερδισουν 2-3 ευρω στο δεκτη λογω σκληρου ανταγωνισμου στις τιμες και οταν αρχισαν τα προβληματα.....επισημος εισαγωγεας-διανομεας τηλεοπτικών δεκτων mpeg4 Hyundai δεν υπαρχει....οποτε γιοκ υποστηριξη....οποτε αν σουχε μεινει παρτιδα εφεδρικη να δινεις οκ........αν οχι δεν απαντας στα τηλ των πελατων και θες να λεγεσαι επαγγελματιας το κρινει ο επισης απαιτητικος και σκληρος κοσμος......

BMW Power
20-03-15, 12:36
Δημήτρη δεν το αναφέρω ως κακό απαραιτήτως, αλλά ως γεγονός γιατί οι περισσότεροι νομίζουν ότι τα dynavin είναι Γερμανικά.
Τα iphone είναι όλα κινέζικα αλλά τουλάχιστον είναι apple.

BMW_330i
20-03-15, 16:44
γερμανικα δεν ειναι οντως....αν και απο οτι ακουσα και ειδα στο νετ τα σχεδια ειναι γερμανικα αλλα κατασκευαζονται στην πολη Shenzhen τις κινας.η τιμες ειναι ακομη ψηλα και απο οσο ειδα στο online shop για ολα τα bmw ειναι πανω απο 700 ευρω
http://www.dynavinstore.com/store/shop/bmw-series.html

GEECO
20-03-15, 23:07
Πραγματι αν και κινεζικα ειναι πολυ ακριβα.

Ισως παιξω με την προσοψη της janus και καποιο φθηνο 2din της kenwood
http://www.janus-design.net/english/e46doubledin/index.php