PDA

Επιστροφή στο Forum : E36 316i vs. Hyundai Coupe


mikevchq
15-07-06, 00:01
Λοιπον η κοντριτσα που θελω να μοιραστω μαζι σας δεν εγινε με κανενα αξιολογο αυτοκινητο (Hyundai Coupe 2005) αλλα με εκανε να χαμογελαω σαν ηλιθιος επι ωρες και μου απεδειξε οτι η boubou μου παροτι ψοφιμακι και 12 χρονων εχει ακομα τα @@ να κοντραρει κατι στα μετρα της!

Γυριζα λοιπον απο βραδυνη εξοδο στα Χανια, με την κοπελα μου, και εκει που ρολλαρει η boubou χαλαρα στην ανηφορα με 4η, βγαινει απο μια διασταυρωση που μολις ειχα περασει, ενα ασημι αυτοκινητο με κοκκινα καγκουρικα LED στους υαλοκαθαριστηρες :whip: . Δεν δινω ιδιαιτερη σημασια και συνεχιζω χαλαρος... Σε καποια φαση πλησιαζει αρκετα και καθεται κολλημενος απο πισω μου... Λεω εδω ειμαστε :icon42: Κατεβαζω 3η για να ροπιασει ο Βαυαρος και ετοιμαζομαι να δωσω τον καλυτερο μου εαυτο! Αφου κοντραριστηκαμε σε κατι στροφιδια και ειδα πως ακολουθουσε, σταματαμε σε διασταυρωση, μπροστα μας ισιος δρομος, ευθεια γυρω στα 600m. Ξεκιναω με τα οσα, 1η επαιξε λιγο ο ποπος αλλα βρηκε προσφυση γρηγορα και ισιωσε, 2α ειμαι μπροστα μισο αυτοκινητο , 3η κραταω για ακομα λιγο την αποσταση αλλα μαλλον την κουμπωσε μετα απο λιγο και αυτος οποτε αρχιζει να μαζευει και ερχεται απο διπλα μου. Κουμπωνω 4η και τα αυτοκινητα πηγαινουν μαζι! Ημασταν διπλα διπλα γυρω στα 10 δευτερολεπτα, γυρισα τον κοιταξα με ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια αλλα ο τυπος (κουστουματος κιολας) κοιταγε καρφι μπροστα πεισμωμενος να με περασει!!! Πρεπει να ειχε τσαντιστει απιστευτα, αφου τα 10 αυτα δευτερολεπτα τα αυτοκινητα μας πηγαιναν μουρη με μουρη και το Hyundai δεν μπορουσε με τιποτα να κερδισει αποσταση! Λιγο πριν κουμπωσω την 5η (ειμασταν γυρω στα 160+ kmh) τον αφησα να περασει γιατι ηταν ηδη αρκετη ωρα στο αντιθετο και δεν ειχε καλη ορατητα αφου ο δρομος αλλαζε κλιση + ακουλουθουσε στροφη που αν την παρεις με 120+ εχεις φυγει σιγουρα στην μαντρα διπλα :drive2:. Ας ειχα λιγο ακομη χωρο... Ηθελα να δω που θα φταναμε!
Αποτελεσμα; Απεριγραπτη χαρα που ο Μ43 μπορεσε να ζορισει ενα ιαπωνικο 16v κινητηρα τεχνολογικα υποτιθεται ανωτερο! :clap: Με το που γυρισα στο σπιτι μπηκα internet να δω specs του Hyundai ---> 1.6lt, 105hp @ 5800 RPM.

Αυτα! Ελπιζω να μην κουρασα!
Για παντα BMW

Geo_3D
15-07-06, 00:34
Ρε φιλε....δεν ξερω...εμενα παλι στην εθνικη στα πολλα χλμ που υποτιθεται οτι ο Μ43 κανει την διαφορα σε σχεση με αλλα 1600ρια,με ειχε παει π@πα-κ@λο ενα Coupe (εμφανως ψιλοβελτιωμενο ομως,αλλά και δικαβαλος)
Μπραβο σου παντως

Nick_compact
15-07-06, 13:28
Έχω ανοίξει με Hyundau Coupe 1η και 3η (δηλ. τελευαταία) γενιά. Με την πρώτη γενιά του είχα ανοίξει τελικές όπου του έπαιρνα διαφορά πολύ άνετα από τα 180 και μετά, παρότι αυτός ήταν πίσω μου και "έπαιρνε αέρα" σε καποια φάση που μας έκοψαν άλλα αυτοκίνητα. Και με την τελευταία γενιά έχω ανοίξει 3 φορές, δυο από στάση, μια τελικές. Από στάση ήμουν πάντα μπροστά κανα δυο αυτοκίνητα μέχρι τα τελειώματα της τρίτης, και σε τελική πάλι χαλαρά μπροστά ήμουν. Βέβαια έχω πιει και τσαγάκι μπόλικο από κάτι S145.

konc
15-07-06, 13:42
Ρε φιλε....δεν ξερω...εμενα παλι στην εθνικη στα πολλα χλμ που υποτιθεται οτι ο Μ43 κανει την διαφορα σε σχεση με αλλα 1600ρια,με ειχε παει π@πα-κ@λο ενα Coupe (εμφανως ψιλοβελτιωμενο ομως,αλλά και δικαβαλος)
Μπραβο σου παντως

Μάλλον ήταν χοντρο-βελτιωμένο γιατί και εγώ έχω ανοίξει εθνική (με φίλο κάτοχο του αυτοκινήτου έτσι για να τα δούμε) 4η από τα 90 μέχρι τα 170 περίπου και ήμουν όχι τραγικά αλλά άνετα μπροστά. Όλα αυτά με το αυτοκίνητό μου πιο αδύνατο απ' ότι είναι τώρα. Το coupe ήταν το 2ο που είχε βγει, 1600, μαμά εκτός από ένα τελικό.

jackdaniels
15-07-06, 16:53
Χμ, για ποιά μάντρα λες ρε πατριώτη? Εγώ είχα επεισόδιο με παρόμοιο χουντάι στην κισσσάμου πάνω, από κλαδισό και πέρα!

mikevchq
16-07-06, 00:08
Χμ, για ποιά μάντρα λες ρε πατριώτη? Εγώ είχα επεισόδιο με παρόμοιο χουντάι στην κισσσάμου πάνω, από κλαδισό και πέρα!

Στα Κουνουπιδιανα, αυτη που ειναι μετα την 2η εισοδο του Πολυτεχνειου!

Geo_3D
16-07-06, 00:11
Μάλλον ήταν χοντρο-βελτιωμένο γιατί και εγώ έχω ανοίξει εθνική (με φίλο κάτοχο του αυτοκινήτου έτσι για να τα δούμε) 4η από τα 90 μέχρι τα 170 περίπου και ήμουν όχι τραγικά αλλά άνετα μπροστά. Όλα αυτά με το αυτοκίνητό μου πιο αδύνατο απ' ότι είναι τώρα. Το coupe ήταν το 2ο που είχε βγει, 1600, μαμά εκτός από ένα τελικό.
:offtopic: Ακομα σε περιμενω....:offtopic:

On topic
Αν μιλαμε για το Coupe 2005 1.6 επιβεβαιωνω και εγω τα τεχνικα χαρακτηριστικα του που μολις τα κοιταξα.Αλλά αυτο το 185 τελικη που δινει δεν μου καθεται καλα....Στα 205 μου με πηγαινε προφυλακτηρα:confused: :friday:
Προφανως χοντροβελτιωμενο.Βρε μπας και ηταν το turbo?????

jackdaniels
16-07-06, 15:08
Στα Κουνουπιδιανα, αυτη που ειναι μετα την 2η εισοδο του Πολυτεχνειου!

Αχά, όντως 120 είναι πολλα εκεί, πάντως έχει ωραία σειρά από στροφιλίκια στο δρόμο για τον καλαθά!
Εγώ πέρυσι αγόρασα την μάντρα μετά την κακιά στροφή, μετά το Mambo, με μία κόμπακτ! Τέσπα, οι Hyundaiδες έχουν αποθρασυνθή τελευταία:twak:

konc
16-07-06, 15:36
:offtopic: Ακομα σε περιμενω....:offtopic:

Off-topic 2o και τελευταίο: Όποτε θέλεις, πλάκα θα έχει! Δεν ξέρω που περίπου μένεις, αλλά να πω μια ιδέα? Βγαίνουμε μία Αττική, ανοίγουμε ρολαριστοί από τα διόδια (για να μην έχουμε ιστορίες του στυλ δεν ξεκίνησα καλά, γλίστραγε από τη μερία μου και τέτοια) και αυτός που πχ. στα 170 είναι πίσω πληρώνει τα διόδια :) Χαιρετιόμαστε και επιστρέφουμε σπίτια μας, εύκολα, γρήγορα πράγματα και θα μας λυθεί και η απορία επιτέλους. Αν ψήνεσαι , το συνεχίζουμε με pm.

mikevchq
16-07-06, 15:38
Αχά, όντως 120 είναι πολλα εκεί, πάντως έχει ωραία σειρά από στροφιλίκια στο δρόμο για τον καλαθά!
Εγώ πέρυσι αγόρασα την μάντρα μετά την κακιά στροφή, μετά το Mambo, με μία κόμπακτ! Τέσπα, οι Hyundaiδες έχουν αποθρασυνθή τελευταία:twak:

Αυτη η στροφη στο mambo θελει προσοχη, λιγα χιλιομετρα και συμπλεκτιες ;) Αντε να τα πουμε κι απο κοντα οταν κατεβω!

jackdaniels
16-07-06, 15:44
Στην προηγούμενη μου έφυγε, εκεί που λες δεν μπένεις πάνω από 70 με τίποτα, τέσπα, καλοκαίρι έφυγες?:icon11: Eδώ έχει πίξει ο κόσμος, όταν κατέβεις ρίξε p.m. να στήσουμε τις Μ3 μας :D

Dionysis
16-07-06, 15:59
ο Μ43 μπορεσε να ζορισει ενα ιαπωνικο 16v κινητηρα τεχνολογικα υποτιθεται ανωτερο! .

Για παντα BMW

Κορεάτικο θες να πεις

jackdaniels
18-07-06, 15:34
Ωπ άντε να έχουμε καμία κρητο-σύναξη για το πατροπατράδοτο τσικούδισμα:party: Όσοι κατεβένετε προς τα κάτω ρίχτε p.m.΄στο θέμα μας, με καρίνα άνοιξα στις στροφές προς ρέθυμνο, με το που άρχισαν οι στροφές το καρίνα χαιρέτησε, δεν στρίβουν καθόλου τα απλά ιαπωνικά! :thefinger

E36 RULES!!
27-07-06, 15:00
'εΤσι, 'έτσι τα 316!!!

MZ3
27-07-06, 18:25
ασε φιλε...ειναι ψομιμια ρε γαμωτο! οχι τοσο για τα κυβικα τους,εμενα για βαρυ 1600αρι πιστευω παει μια χαρα....αλλα οταν το ιδιο καροτσι βγαινει με τα διπλασια κυβικα(1,6+1,6=3,2!) και τα υπερτριπλασια αλογα(3*105=315<321!) τι να πω...με πιανει μια θλιψη



και εμενα θλιψη με πιανει νομιζω σε σχεση με το V8 με τα 400 οτι οδηγαω 316

ευτιχως που μας εμεινε το χαντλινκγ οπως το λενε οι εγλεζοι..

E36 RULES!!
28-07-06, 12:45
σε στροφες πανε καλα... (το χαντλινγκ που λεγαμε...)

vasilis-E36
28-07-06, 13:50
ναι αλλα για να στριψεις θες αλογα....!

mikevchq
28-07-06, 15:59
ναι αλλα για να στριψεις θες αλογα....!

και μπλοκε :)

jackdaniels
28-07-06, 18:34
και εμενα θλιψη με πιανει νομιζω σε σχεση με το V8 με τα 400 οτι οδηγαω 316

ευτιχως που μας εμεινε το χαντλινκγ οπως το λενε οι εγλεζοι..

Καλά εσύ έχεις Ζ3Μ στο Garaz σου!:bowdown: Τέσπα, άμα το σπας δεν πίανετε έυκολα, ειδικά σε δρόμο με στροφές, εκεί που κανένα χουντάι δεν πάει έτσι κι αλλιώς :D

Ghost_
01-08-06, 09:29
Παιδιά κι εγώ από Χανιά είμαι και φυσικά έμεινα κιόλας.Δεν έχω φύγει δηλαδή να κανονίσουμε να βρεθούμε όλοι μαζί μια μέρα να τα πούμε κι από κοντά να πάμε και προς Πλατάνι μεριά να κάνουμε και καμιά ψιλοκοντρίτσα(σε φιλικό πάντα επίπεδο και για πλάκα)....:yippee:

jackdaniels
01-08-06, 19:24
Άσε τα φιλικά κατα μέρος και φτιάξε το γκαράζ να δούμε τη οδηγάς πρώτα :icon02:
Μην μας σκάσεις μύτη με κάνα Μ3 :D

MZ3
01-08-06, 22:26
Άσε τα φιλικά κατα μέρος και φτιάξε το γκαράζ να δούμε τη οδηγάς πρώτα :icon02:
Μην μας σκάσεις μύτη με κάνα Μ3 :D


lol

:offtopic:

jackdaniels
02-08-06, 15:58
Τελικά όλοι λένε σε όλους να κανονίσουν και στο τέλος σκ@τα κανόνισμα θα κάνουμε!:twak:
Λοιπόν, όσοι κατευένουν ή είναι ίδη στην επικράτεια Χανιά-Ρέθυμνο κι έχουν έλέυθερο χρόνο μου ρίχνουν Ρ.Μ. και κανονίζουμε τα υπόλοιπα μέσο Ρ.Μ. ή SMS ok? Τα υπόλοιπα μέσω Ρ.Μ γιατή θα φάμε παντόφλα όπου να'νε!

vasilis-E36
02-08-06, 22:45
Exeis πμ με το κιν μου! μετα τις 20 θα ειμαι ρεθυμνο! τα λεμε κατω!

jackdaniels
03-08-06, 15:36
Exeis πμ με το κιν μου! μετα τις 20 θα ειμαι ρεθυμνο! τα λεμε κατω!

Οκ το πήρα, μου έστειλε κι ο Ghost και θα επεικηνωνήσο σύντομα μαζί του, τελευταίο ποστ έτσι πληροφοριακά, είπαμε επειδή είμαστε :offtopic: να γίνονται οι συνενοήσης μέσω Ρ.Μ. και SMS, mikecvhq στήλε μου κι εσύ άμα κατέβεις.