PDA

Επιστροφή στο Forum : Η ΒΜw Σειρά 1 στην Ελλάδα!


kalpasM3
21-10-04, 17:21
Αγαπητά μέλη του ΒΜW-Μotorsport.gr, ήδη διανύουμε το τρίτο δεκαήμερο του Οκτωβρίου και ένα ακόμη μέλος της οικογένειας της BMW ήρθε και επίσημα στην χώρα μας! Έχθες πέταξα με αεροπλάνο από βόρεια από όπου είμαι και σήμερα πήρα μέρος στο ΄΄Εuropean Tour΄΄δηλαδή το πρόγραμμα προωθήσεως της σειράς 1,το οποίο περιλαμβάνει Test Drive και μια πρώτη γεύση γενικότερα για το αυτοκίνητο. Όσα μέλη που προφανώς δεν γνωρίζουν ή απλώς το αγνόησαν και θέλουν να δουν την σειρά 1 από κοντά δεν εχουν τίποτα να κάνουν, παράμόνο να μπουν στην ιστοσελίδα www.bmw.gr και στο εικονίδιο της σειράς 1 να κάνουν δεξί κλικ και κάπου γράφει Φόρμα Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος, συμπληρώνουν τα στοιχεία τους προκειμένου να συμετάσχουν. όμως βιαστείτε γιατί είναι μέχρι τις 24 Οκτωβρίου.Απαραίτητη προυπόθεση το δίπλωμα σας να το έχετε μαζί σας. Τέλος το μόνο σίγουρο που μπορώ να σας πώ είναι ότι από κοντά είναι απλώς πανέμορφη! Καλό απόγευμα!

melos86
21-10-04, 18:04
Για να κανεις test drive ενα αυτοκινητο (οποιοδηποτε, oxi απαραιτητα BMW) πρεπει να εχεις κλεισει τα 21 οπως γινεται και με τα ενοικιαζομενα αυτοκινητα ??? Θα ηθελα να κανω ενα test drive την compact και της πρωταρα γιατι παιζει να παρουμε στην οικογενεια ενα ακομα μικρο BMW

Fanatic
21-10-04, 18:43
Ειδα την 116 απο κοντα στο Σπανο με μια ωραια 17αρα και ομολογω οτι το βρηκα πολυ καλυτερο απο οτι στις φωτο!2 πορτες λιγοτερες ομως θελω!! ;) Με 15 και τασια πιστευω παλι οτι δεν θα μου αρεσει...και ομως η ζαντα κανει την διαφορα!Μαυρο με 17 θα ειναι το απολυτο κουκλακι...

υ.γ. Μελος86 δεν ειναι απολυτο η ηλικια.Πριν κλεισω τα 21 ειχα κανει τεστ διαφορες clk cabrio,e class,punto,focus και οι μονοι που με αρνηθηκαν ηταν στην opel...οποτε δεν χανεις να πας να δεις ;)

Action Man
21-10-04, 18:58
Εμενα παντως ρε παιδια η 1αρα μου φαινεται λιγο αλλοκοτη. :confused: ΑΛΛΑ,και η compact μου φαινοταν λιγο αλλοκοτη και μετα την αγορασα. :D :p Πιστευω οτι σε λιγο καιρο θα μου φαινεται υπεροχη :D

Z3 Fat Bastard
22-10-04, 07:19
Πιστευω οτι η διαφορα της σειρας 1 φαινεται οταν τη βαζεις διπλα σε αλλα αυτοκινητα. ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΒΑΡΕΤΑ.

By the way, Σαββατο εχω στειλει γονεις μου να κανουν test drive οποτε θα σας πω και το σκεφτεται η τριτη ηλικια για το αμαξι !

Ray
22-10-04, 08:45
Συμφωνώ με όσους λένε ότι εκ πρώτης όψεως δείχνει κομματάκι περίεργη αλλά ας αφήσουμε λίγο καιρό να περάσει να την χωνέψουμε καλύτερα ;)

Στον δρομο που την είδα πάντως το σίγουρο είναι ότι διαφέρει...:d

Ευλογητός
22-10-04, 13:24
Πηγα σημερα για τεστ drive.Πολυ καλη μου φανηκε,αλλα στον βασικο εξοπλισμο δεν εχει ΤΙΠΟΤΑ!!Οποτε,παμε στα 26.000+.... :( :mad:
Να και μερικες φωτο (απο κινητο):
http://briefcase.pathfinder.gr/download/bomber21/16901/330520/1/120grey.jpg
http://briefcase.pathfinder.gr/download/bomber21/16901/330519/1/120dplai.jpg

Ευλογητός
22-10-04, 13:41
http://briefcase.pathfinder.gr/download/bomber21/16901/330515/1/1ara.jpg
http://briefcase.pathfinder.gr/download/bomber21/16901/330518/1/120dback.jpg

Fanis
22-10-04, 13:47
αλλα στον βασικο εξοπλισμο δεν εχει ΤΙΠΟΤΑ!!Οποτε,παμε στα 26.000

Τι εννοείς? Δεν έχει τα βασικά απο άνεση (Ηλεκτρικές ευκολίες + Κλιματισμό) και τα βασικά απο ασφάλεια (abs, 4-6 Αερόσακους?, Dsc)?

Τα υπόλοιπα λογικό να είναι έξτρα...πάγια τακτική των γερμανών.

STAIO-CI
22-10-04, 14:22
Εγω παιδια το εκανα test drive την Τριτη στην αντιπρ. του Αδαμιδη στην Θεσσαλονικη . Το αυτοκινητο μου φανηκε πολυ καλο και ομορφο .
Πιστευω οτι στην κατηγορια του δεν υπαρχει κατι καλυτερο .
Η εκδοση βεβαια που οδηγησα ειχε πολλα extra οπως ηλιοροφη , ζαντες 17'' και δερμα .

Fanis
22-10-04, 14:41
Πιστευω οτι στην κατηγορια του δεν υπαρχει κατι καλυτερο .

Συμφωνώ 101%....και κατι περιοδικά βγάζουνε καλύτερο το Α3, επειδή έχει πιο πολλούς χώρους....τόσα ξέρουν. Ήμαρτον!!!

Περιμένω και τα 6-κύλινδρα και τότε οι ανταγωνιστές δεν θα ξέρουν που να κρυφτούν! :d

Nick_compact
22-10-04, 15:47
το αυτοκίνητο είναι άψογο του λείπουν μόνο δυνατα μοτέρ από την γκάμα και δυο πόρτες λιγότερες που έρχονται σύντομα.ε ρε και να έρθει και το Μ1..................

Geo_3D
22-10-04, 21:14
Eγω το μονο που μπορω να πω σαν μειον για την σειρα 1,ειναι η τιμη της.Θα περιμενα να κυμαινεται σε μικροτερα επιπεδα απο την σειρα 3 compact.Και ομως προς μεγαλη μου εκπληξη και απορια συγχρονως,ειναι ακριβως στα ιδια επιπεδα.Με αυτη τη λογικη θα επρεπε και η σειρα 5 να εχει την ιδια τιμη με την σειρα 3 σε αντιστοιχα παντα κυβικα.Οποτε προβλεπεται η ιδια μεθοδος με τα σημερινα δεδομενα.Περιμενουμε μερικα χρονακια ακομα,να "παλιωσει" δηλαδη,αγοραζουμε μια μεταχειρισμενη 116,και κανουμε αλλαγη τροπετου με κατι μεγαλυτερο και φυσικα 6κυλινδρο,καθως επισης και σειρα 1 απο Γερμανια μερια μεταχειρισμενη αλλα με τον 6κυλινδρο απο το εργοστασιο.Εκτος βεβαια αν καποιος εχει τα γκαφρα για να την παρει απο την Ελλαδα και φυσικα ολοκαινουργιο

kalpasM3
22-10-04, 23:25
Θα συμφωνήσω μαζί σας ότι η σειρά 1 είναι ακριβή σε σχέση με τον ανταγω- νισμό αλλά ας μην ξεχνάμε ότι ήδη από την βασική έκδοση της 116i είναι στάνταρ όλα τα ηλεκτρονικά συστήματα ασφάλειας, έξι αερόσακοι και οι ζάντες είναι σιδερένιες 16 ιντσών.Επίσης στην έκδοση της Γερμανίας έχει μόνο θέρμανση και στην έκδοση για την Ελλάδα έχει αυτόματο ψηφιακό κλιματι- σμό!Κάτι είναι και αυτό!Όλα καλά,το πιο άσχημο γεγονός στην εμπορική πορεία της σειράς 1 είναι ότι ταυτόχρονα με το λανσάρισμα της, διέρευσαν στο διαδύκτιο τυχαία!;κατασκοπευτικές φωτογραφίες της νέας σειράς 3 από ένα διαφημιστικό φυλλάδιο που τύπωσε η ΒΜW στην Σλοβακία,έχω μάθει ότι η νέα σειρά 3 θα είναι στις εκθέσεις της Ελλάδας τον Μάιο του 2005! αποτέλεσμα πάγωμα της αγοράς για τουλάχιστον ένα εξάμηνο με λίγα λόγια ότι χειρότερο για την 1.Ο υποψήφιος Έλληνας αγοραστής θα πει ότι εκεί που θα δώσει 22900 για την 1 θα προτιμήσει να δώσει κάτι παραπάνω για να αποκτήσει ένα πιο μεγάλο όχημα.Τουλάχιστον έτσι σκέφτομαι εγώ να κάνω αργότερα. Καλή σας νύχτα.

InsaneDriver
23-10-04, 00:53
Έκανα test drive! Έκανα test drive! Έκανα test drive!
Σήμερα πήρα βόλτα την 120 d με συνοδηγό τον κολλητό μου που εργάζεται ως συνοδός στα test...Καταλαβαίνετε τι έγινε...Μιλάμε για Drift... :D

Τεράστιο τράβηγμα λόγω ροπής στις 2000 στροφές και όπου γλίστραγε το πλάγιαζα. :rolleyes: Η 2α ανοίγει σαν δαιμονισμένη. Έκανα και μια εκκίνηση από φανάρι και το αυτοκίνητο λόγω των 17 inch τροχών και της ροπής πετάχτηκε μπροστά με τρομερό τρόπο χωρίς χαζοσπινιαρίσματα κτλπ.

Όπως καταλαβαίνετε έχω εντυπωσιαστεί από τον κινητήρα και θέλω έναν ίδιο για τη Compact μου!!!!! Θέλω Θέλω Θέλω!!! :eek:

Κατά τα άλλα το αυτοκίνητο μου αρέσει από το εμπρός μέρος, από το πίσω μένω αδιάφορος και από το πλάι είναι ΟΛΟΙΔΙΟ με το Μazda 3. :confused:
Μικροί χώροι για τους πίσω και ωραίo extra εξοπλισμό.

Octane
23-10-04, 11:09
Κορυφαια η 120d!!Την οδηγησα + γω πριν εναμιση μηνα (το'χα γραψει + σε αλλο thread)!
Τρομερο τραβηγμα αλλα το diesel με χαλαει!!Απο το πλα'ι' εμενα μου μοιαζει με την 147 + απο πισω ειναι απιστευτη!!!
Προτιμω την compact ομως!! :p

Action Man
23-10-04, 12:24
Και εγω προτιμω την compact :D .Τελικα ειναι λιγο αλλοκοτη η 1αρα εκτος απο το πισω μερος που ειναι τεχνη.

Octane
23-10-04, 20:09
Ισως καποια στιγμη τη συνηθισω εξωτερικα (εκτος απο το πισω μερος που ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!)
Παντως στις φωτογραφιες των περιοδικων χανει ΠΑΡΑ πολυ!!Εχει κατι καμπυλες που δεν περιγραφονται!!Μονο απο κοντα φαινονται!!Αντε αν βγει τριπορτο μπορει να μ'αρεσει!!
Γενικα τα πενταπορτα δε μ'αρεσουν!!Μονο το Golf V!!
Εγω παντως για την Compact μου θελω αυτον της Μ3 (Ε46)!!HARTGE ΟΛΕ!!! :)

Ευλογητός
24-10-04, 12:16
Ελπιζω να ειμαι το πρωτο μελος του φορουμ με 116!! :)
Αντε ,για να ερθω και σε κανενα meeting!!

Action Man
24-10-04, 12:26
Ελπιζω να ειμαι το πρωτο μελος του φορουμ με 116!! :)
Αντε ,για να ερθω και σε κανενα meeting!!
Καλοριζικο φιλε!Ποτε θα το παραλαβεις και σε τι χρωμα;

Johnie_be_good
24-10-04, 12:41
Ελπιζω να ειμαι το πρωτο μελος του φορουμ με 116!! :)
Αντε ,για να ερθω και σε κανενα meeting!!
καλοριζικο φιλαρακο....με το καλο να το παρεις

S38B38 Monsta
26-10-04, 16:20
Τη περασμένη Παρασκευή οδήγησα και γω την 120i.

Εντυπώσεις:

Εξωτερικά δεν έχει καμία σχέση με τις φωτογραφίες και είναι όντως πολύ ελκυστική, ιδιαίτερα με 17/18'' ζάντες. Μέσα είναι τυπική BMW, ποιοτική, βέβαια όλες ήταν φορτωμένες με full αξεσουάρ (οροφές, δέρματα, ηλεκτρικά μπάκετ καθίσματα, ξένον, χειριστήρια στο τιμόνι κτλ),

Μικρή ως λεπτομέρεια, αλλά μου άρεσε εκπληκτικά το design από τους εξωτερικούς καθρέπτες ΜΕΣΑ από το αυτοκίνητο.

Οδηγικά το αμάξι είναι σφιχτό όπως πρέπει, με σωστό ζύγισμα (50:50), δεν γέρνει και έχει απίστευτο τιμόνι (και μικρό σε διάμετρο). Του λείπει όμως δύναμη για τα 36+ χιλιάρικα που κάνει η συγκεκριμένη έκδοση με αυτό τον εξοπλισμό.

Βέβαια το καλύτερο το άφησα για τελευταίο και μου κάνει εντύπωση πως κανένας που την οδήγησε ΔΕΝ το ανέφερε.
Λοιπόν το αμάξι για 4-κύλινδρο κάνει φανταστικό θόρυβο (η εξάτμιση) και από μέσα και απ έξω, καμία σχέση με άλλα 4-κύλινδρα της εταιρείας. Κατι σαν το κλαπέτο της 3.0 Ζ4 στην εισαγωγή...

nikos_E34
26-10-04, 22:10
aham...to ena einai to dilitro 4kilindro venzina kai to allo pou anaferthike einai to 120d turbodiesel pali me 150 aloga...to opoio to odigisa kai ego kai vlastimisa tin ora kai ti stigmi pou vgikan ta zoa kai apagorefsan to diesel stin ellada...

kalpasM3
26-10-04, 22:32
Oφείλω να ομολογήσω πως αν και έχω οδηγήσει και άλλα τετρακύλινδρα μοντέλα της εταιρίας καθώς και την νέα σειρά 1 δεν αντιλήφθηκα την διαφορά στο ηχό καθώς το αυτί μου δεν είναι έμπειρο. Πολύ καλή η παρατήρηση του S38B38 Monsta που κάποιοι από εμάς που δεν γνωρίζουμε να μαθαίνουμε.

thanasis2008
29-10-08, 16:13
Το πακετο 116i σπορτ στριβει απιστευτα καλα και παταει στο δρομο εξαιρετικα.Τεστ ταξιδι αθηνα λαμια.