PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ!!!


E36
23-10-04, 14:36
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ Ε36 316 ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ ΑΝΕΒΕΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΙΣ 1000 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΒΥΘΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ΚΟΑΝΤΑ ΣΤΙΣ 800 ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΕ.
ΕΣΦΥΞΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΝΤΙΖΑ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΥΘΗΣΗ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΑΛΑΚΙΑ ΣΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΦΥΛΕΤΕ ΑΥΤΟ?

ΠΟΣΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΡΕΛΑΝΤΙ?

ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΙΝΟΜΕ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ.

Geo_3D
23-10-04, 17:41
Γιατι ρε φιλε να γινεσαι κουραστικος?Ισα ισα που θα βρεις ατομα εδω να σε βοηθησουνε σε οτι απορεια εχεις.Τωρα στο θεμα μας.Αυτο το βυθισμα στροφων που λες,στο κανει οταν ειναι κρυο το αμαξι ή συνεχεια καθε φορα που βαζεις μπρος ανεξαρτητα αν ειναι κρυο η ζεστο?

Nick_compact
23-10-04, 17:58
αυτό το βύθισμα στροφών το κάνει και το δικό μου Ε36 που και που όταν έχω μέσα ταχύτητα κανονικά και πατάω συμπλέκτη πέφτουν οι στροφες αλλά δεν πάει κατευθείαν στο ρελαντί πάει δυο τρεις φορές πάνω κάτω ανάμεσα σε 600 και 1000 και μετά σταθεροποιείται.δεν έχω δώσει όμω σημασία.ξέρει κανείς τι είανι αυτό?

alexk
23-10-04, 18:18
Αγαπητέ φίλε.

Ο κινητήρας σου έχει μία βαλβίδα, την επονομαζόμενη βαλβίδα ρελαντί, που ουσιαστικά είναι ένα μοτεράκι, που έχει έναν κύλινδρο (πως είναι τα slide καρπυρατέρ, κάτι περίπου σαν αυτό) και φροντίζει ώστε ο κινητήρας να έχει ρελαντί, καθώς και να μην σβήνει όταν κινούμε το αυτοκίνητο με 1η (γιατί δεν είναι τόσο δυνατός ο κινητήρας ώστε να το κάνουμε και με άλλες ταχύτητες). Αυτό το πραγματάκι, ουσιαστικά πατάει γκάζι/κρατάει σταθερό γκάζι για το ρελαντί του κινητήρα. Έτσι, δεν είναι περίεργο, να παίζουν λίγο (2-3 φορές) οι στροφές μέχρι να σταθεροποιηθούν. Πόσο μάλλον, όταν έχει πολλές ώρες λειτουργίες, και έχει κάποιες φθορές, να είναι πιο αργό στην απόκριση, και να παίζουν οι στροφές λίγο μέχρι να σταθεροποιηθούν.

Οι στροφές του ρελαντί, στο 316 (Μ40 και Μ43) είναι φυσιολογικό να είναι μεταξύ 740 και 940 (περίπου).

Να ξεσφίξεις την ντίζα του γκαζιού, αυτό που έκανες είναι λάθος.

p_sE36
23-10-04, 18:22
και το δικο μου Ε36 κανει το ιδιο ανεβοκατεβασμα στροφων στο ξεκινημα, και οταν ρωτησα στο συνεργειο μου ειπαν οτι ετσι ειναι ρυθμισμενα να κανουν ολα τα 36αρια και να μην ανησυχω γιατι ειναι φυσιολογικο!?!?!

Geo_3D
23-10-04, 18:27
Ειδες που βρεθηκε ο καλος φιλος alexk και σου απαντησε? ;)

E36
23-10-04, 22:49
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΙΧΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΝΙΣΥΧΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΠΑΛΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ. :cool: