PDA

Επιστροφή στο Forum : POLEITAI SUPER GAS SAVER


s_goudis
04-08-06, 09:47
Όσοι ασχολούνται με το περιοδικό τύπο του αυτοκινήτου θα έχουν δει κάποιο κίτρινο μαγνητάκι που τοποθετείται στο σωληνάκι τροφοδοσίας του καυσίμου και προκαλεί ιονισμό με άμεσο αποτέλεσμα την οικονομία καυσίμου, την πτώση των καυσαερίων και τη ζωντάνια του κινητήρα. Είναι κατάλληλο για κινητήρες βενζίνης και πετρελαίου.
Πωλείται 30 EURO και είναι τελείως αχρησιμοποίητο.

alexk
04-08-06, 10:13
Osoi asxolountai me to periodiko tipo autokinitou tha exoun dei kapio kitrino magnitaki pou topotheteitai sto solinaki trofodosias tis venzinis kai prokalei ionismo me ameso apotelesma tin oikonomia kausimou, ti ptosi ton kausaerion kai ti zontania tou kinitira.
Poleitai 30 EURO kai einai telios axrisimopoiito.

Σε παρακαλώ να κάνεις edit το post σου και να το γράψεις με κανονικά Ελληνικά.
Ευχαριστώ.

Tasulis
28-08-06, 14:13
Και ποιός ο λόγος που το δίνεις τόσο φθηνά την στιγμή που κοστίζει 100 ευρώ στα περιοδικά???
ΚΆΝΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ που αναφέρεις Η ειναι ολα ΑΒΑΒΑ.???

bmwlover
28-08-06, 14:29
Και ποιός ο λόγος που το δίνεις τόσο φθηνά την στιγμή που κοστίζει 100 ευρώ στα περιοδικά???
ΚΆΝΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ που αναφέρεις Η ειναι ολα ΑΒΑΒΑ.???


Γιατι εχω την εντυπωση πως και αυτη η πατεντα ειναι ψιλο χοντρο μουφα οπως και οι περισσοτερες του ειδους.

oldcarskickass
29-08-06, 01:22
Γιατι εχω την εντυπωση πως και αυτη η πατεντα ειναι ψιλο χοντρο μουφα οπως και οι περισσοτερες του ειδους.
Ίσως γιατί δε το έχεις δοκιμάσει.
Την περασμένη βδομάδα το παρέλαβα από τον s_goudis το έβαλα πάνω όπως λένε οι οδηγίες και μέχρι στιγμής αναμένω αποτέλεσμα στο βενζινάδικο,ήδη έχω κάνει περισσότερα χλμ από όσα περίμενα από το τεπόζιτο,αλλά πιστεύω ένα long term συμπέρασμα θα ήταν ασφαλέστερο.Αυτά από τη μεριά της οικονομίας,από ζωντάνια δεν είδα διαφορά και από ρύπους δε το μέτρησα.
Το παρών αμάξι είναι BMW 320 e36 του 96 με 202000Km.

s_goudis
31-08-06, 09:35
oldcarskickass ευχαριστώ για την απάντηση!

rapid_fast
31-08-06, 10:47
Εγώ έχω μια μικρή και ασήμαντη ερώτηση..
Με δεδομένο οτι πράγματι ισχύουν τα λεγόμενα αυτα..
Στον πόλεμο που έχει ξεσπασει στην βιομηχανία των αυτοκινήτων, για οικονομία, καλύτερη καυση και λιγότερα καυσαέρια, τί είναι αυτό που σταματάει την εγκατάσταση τέτοιων συστημάτων απο το εργοστάσιο??

bmwlover
31-08-06, 11:49
Ίσως γιατί δε το έχεις δοκιμάσει.
Την περασμένη βδομάδα το παρέλαβα από τον s_goudis το έβαλα πάνω όπως λένε οι οδηγίες και μέχρι στιγμής αναμένω αποτέλεσμα στο βενζινάδικο,ήδη έχω κάνει περισσότερα χλμ από όσα περίμενα από το τεπόζιτο,αλλά πιστεύω ένα long term συμπέρασμα θα ήταν ασφαλέστερο.Αυτά από τη μεριά της οικονομίας,από ζωντάνια δεν είδα διαφορά και από ρύπους δε το μέτρησα.
Το παρών αμάξι είναι BMW 320 e36 του 96 με 202000Km.

Μπορει να ναι οπως τα λες μπορει να μην το εμπιστευομαι επειδη δεν το χω δοκιμασει ισως να μην το εμπιστευομαι γιατι εχουν βγει ενα καρο πατεντες που πολλες φορες ταζουν λαγους με πετραχιλια και αντι για ευεργετικα αποτελεσματα εχουν αρνητικα και ισως να μην το εμπιστευομαι γιατι δεν καταλαβενω το τροπο λειτουργιας του.

Τεσπα περιμενω με ενδιαφερον τα αποτελεσματα της δοκιμης σου και μακαρι να ειναι θετικα και τοτε ισως να το δοκιμασω και εγω.

Strax
31-08-06, 12:45
Εγώ έχω μια μικρή και ασήμαντη ερώτηση..
Με δεδομένο οτι πράγματι ισχύουν τα λεγόμενα αυτα..
Στον πόλεμο που έχει ξεσπασει στην βιομηχανία των αυτοκινήτων, για οικονομία, καλύτερη καυση και λιγότερα καυσαέρια, τί είναι αυτό που σταματάει την εγκατάσταση τέτοιων συστημάτων απο το εργοστάσιο??

Αυτό θα μπορούσε να είναι μια πατέντα!

psimos
31-08-06, 12:48
Ωραιος S_Goudis που ανοιξες αυτο το thread ειχα και εγω απορια εαν αυτο το πραγματακι "δουλευει"...εις αναμονην λοιπον...

s_goudis
31-08-06, 13:58
Διαβαζα σε περιοδικά του χώρου για το συγκεκριμένο μαγνητακι!Μπήκα στην ιστοσελίδα της εταιρίας αυτα που διαβαζα φαινότανε λογικά όμως για μένα δεν ήτανε λογικό τα 100 euro που κόστιζε. Το καλοκαίρι έπεσα σε μια συζήτηση με καποιον φίλο Έλληνα που μένει Αμερική. Μου είπε μπορώ να σου στειλω μερικά φισικά σε πολύ χαμηλότερη τιμή. Έτσι μου έστειλε πολλά περισσότερα απο αυτά που χρειαζόμουνα εγώ και οι φίλοι μου και περισσέψανε 5-6 και αποφάσισα να τα πουλήσω.
Αν δουλεύει? Είδα μείωση στην καθημερινή κατανάλωση. Είδα μείωση στο ταξίδι. Μετρησα και τα καυσαέρια σε ένα φίλο που ασχολείται με καρμπυρατερ και ήτανε αρκετα πεσμενα. Περιμένω και την απάντηση απο το φίλο oldcarkickass!
Γιατί δεν το βάζουν οι εταιρίες? Ωραία ερώτηση αφού και εγώ έκανα αυτ΄ην την ερώτηση προτου το αγοράσω και ψαξω το θέμα. Η απάντηση? Μου είπανε ότι πρόκειται για μια πατέντα η οποία δεν πωλείται αφού τα πνευματικά της δικαιώματα ανήκουν στην GM.
Δεν με απασχολεί αυτό εμένα με ενδιαφέρει η οικονομία που κάνει, το έχω διαπιστώσει.

bmwlover
31-08-06, 15:13
Φιλε s_goudis απ οτι βλεπω και απο τα δικα σου τα λεγομενα και απο τα λεγομενα καποιου αλλου φιλου εδω μεσα αυτο το πραγματακι κανει δουλεια.
Δεν ειμαι αρνητικος απλα εχω τις επιφυλαξεις μου.
Απαντησε μου ομως σε κατι σε παρακαλω.Κανει οντως δουλεια το εχεις δοκιμασει και ειδες μειωση στην καταναλωση και δευτερον ποιας εταιρειας ειναι;

s_goudis
31-08-06, 15:41
Ναι μείωση καυσαερίων και κατανάλωσης μετα απο μερικά γεμίσματα του ρεζερβουάρ. Δες στη σελίδα www.supergassaver.com

bmwlover
31-08-06, 16:00
Ναι μείωση καυσαερίων και κατανάλωσης μετα απο μερικά γεμίσματα του ρεζερβουάρ. Δες στη σελίδα www.supergassaver.com


Τεσπα η σελιδα καλα τα λεει αλλα εγω δεν εμπιστευομει τη σελιδα εμπιστευομαι εσενα και τους υπολοιπους φιλους φορουμιστες που το εχουν δοκιμασει και λενε οτι κανει δουλεια.Ετσι κι αλλιως γιαυτο ειμαστε εδω για να ανταλλασοθμε αποψεις φιλικα και να βρισκοθμε τι ισχυει και τι οχι απο αυτα που ακουμε.

Εγω και ενας συναδελφος μου ψηνομαστε να το δοκιμασουμε εχεις κανενα η σου τελειωσαν;

s_goudis
31-08-06, 16:10
Έχω!Περίμενε και την απάντηση του oldcarkickass! Περίμένω και εγώ με αγωνία για να δώ αν δουλεύει στο ψεκασμό! Εμείς με τα καρπυρατερ είδαμε ότι δουλεύει.Υπομονή και εγώ είμαι εδω....

bmwlover
31-08-06, 16:14
Έχω!Περίμενε και την απάντηση του oldcarkickass! Περίμένω και εγώ με αγωνία για να δώ αν δουλεύει στο ψεκασμό! Εμείς με τα καρπυρατερ είδαμε ότι δουλεύει.Υπομονή και εγώ είμαι εδω....

Καλως φιλε μου θα περιμενουμε και τον oldcarkickass και θα δουμε τι κανει και βλεπουμε.Σ ευχαριστω.

s_goudis
01-09-06, 08:36
Φίλε oldcarkickass περιμένουμε την απάντηση σου!!!!!

mikevchq
01-09-06, 21:51
Το εν λογω πραγματακι εχει δοκιμαστει εξονυχιστικα απο τον πατερα μου σε σταθμο της Δ.Ε.Η. σε diesel μηχανες και δεν παρατηρηθηκε καμια διαφορα ουτε σε καταναλωση ουτε σε ρυπους ουτε σε αποδοση!

s_goudis
02-09-06, 09:12
Φίλε για τις μηχανές Diesel δε μπορώ να μιλήσω γιατί δεν έχω κάποια σχετική εμπειρία. Απ΄οτι ξέρω όμως χρειάζεται παραπάνω του ενός μαγνητάκια για να αποδώσει και δεν μπαίνει στο κεντρικό σωληνάκι τροφοδοσίας αλλά λίγο πριν τα μπεκ ψεκασμού.Με τους κινητήρες βενζίνης είναι διαφορετικά τα πράγματα.

oldcarskickass
10-09-06, 13:54
Λοιπόν έχουμε και λέμε:
Οι μετρήσεις πραγματοποιήθηκαν ιδού τα αποτελέσματα.
Να αναφέρω πως σε όλη τη διάρκεια της μέτρησης ανφοδιαζόμουν από ένα και μόνο βενζινάδικο(και μάλιστα σε μια συγκεκριμένη αντλία),χρήση απλής αμόλυβδης, τα χλμ πραγματοποιήθηκαν αποκλειστικά και μόνο μέσα στην πόλη της Κοζάνης και ο τρόπος οδήγησης δεν άλλαξε καθόλου.
Πριν την τοποθέτηση του Super Gas Saver η κατανάλωση (που πάλι μετριόταν με τον ίδιο τρόπο και με σαφώς περισσότερα χλμ) είχε ως εξής:
11 lt ανά 100 χλμ πάλι στην πόλη της Κοζάνης και με τις ίδιες προυποθέσεις.
Μετά την τοποθέτηση και πιο αναλυτικά έκαψα 92 λίτρα (32+15+15+20+10) σε σύνολο 996 χιλιομέρων.Τα αυτοκίνητο σε αυτά τα 996 χλμ δεν πήγε καθόλου συνεργείο (δεν ήταν καθορισμένο να πάει) έχει 208355 χλμ και είναι συντηρημένο άψογα.
Οπότε το αποτέλεσμα για μένα είναι ξεκάθαρο και υπέρ του εν λόγω μαραφετιού.
(BMW 320 coupe του 96)

MZ3
10-09-06, 17:28
εμενα εχει παρη το αυτη μου οτι σε κηνητηρες ανω τον 2 λητρον χρειαζονται πανο απο 1 τετοιο μαραφετη

Tasulis
14-09-06, 15:20
Τοτε βρε παιδία να το παραγγείλουμε απο αμερική.
Εδώ στην Ελλαδα θέλουν 100 ευρώ.
Ενω στο site έρχεται Ελλαδα με 34 ευρώ ΜΟΝΟ.
Εγω κάνω την παραγγελια ΤΩΡΑ. Το πολύ πολύ να χάσω 34 ευρώ.

MZ3
14-09-06, 23:58
κανενα γκρουπ μπαι τπτ? :sleeping:

s_goudis
17-09-06, 08:53
Εγώ το πουλάω πάντως 30 ευρά γιαόποιον ενδιαφέρεται. Καινούργιο φυσικά!!

stauros772000
21-09-06, 00:11
φιλε sgoodies μπορεις να μου στειλεις δυο στην θεσσαλονικη? στις 23 /09 θα ανεβουν μερικοι φορουμιστες θεσσαλονικη.μπορεις να στειλεις?

God
21-09-06, 06:10
Λοιπον, λιγα προ-δοκιμαστικα και απο μενα που το εβαλα...

Καυσαερια ειχα 0, οποτε δεν γινεται να κανει και την μηχανη να καθαριζει τον αερα...
Διαφορα στο γκαζι δεν προσεξα.

Διαφορα στην καταναλωση τωρα που το μετρησα με τα 20 πρωτα λιτρα που συνηθως βγαζω 180-200 χλμ, εβγαλα 220. Μπορει βεβαια να ηταν και τυχαιο, οποτε η συνεχεια επι του δρομου...σχεδον παντα βαζω 20 λιτρα, αλλες φορες βαζω 40, οποτε ευκολα μετραω. Απλα δεν κανω πολλα χλμ... :D

Tasulis
21-09-06, 14:20
Λοιπόν παιδιά ήρθε το μαραφέτι. Επαθα πλάκα μέσα σε 4 μέρες ήρθε απο αμερική.
Τωρα το θέμα ποιο είναι, στο χαρτί με τις οδηγιές που ΄χει αυτό :
On vehicles with electronic fuel injection, you should install the unit, drive for 20 minutes, then disconnect your battery for 5 minutew to reset your EFI Computer module.
Πως σας φαίνεται τώρα αυτό???
Για ποιο λόγο να κάνει reset το EFI?? Eιναι οκ αυτό Η θα έχουμε πρόβλημα???
Να το βάλω ρε παιδια Η οχι???

oldcarskickass
22-09-06, 00:49
Kάνεις reset για να προσαρμοστεί η μονάδα στα νέα δεδομένα.
Εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και κάνα δυο εβδομάδες (BMW 320i e36) και δεν έχω δει κανένα πρόβλημα.
Επίσης η αίσθηση που έχει πλέον μόνιμα το μοτέρ είναι σα να έχεις γυρίσει από ταξίδι που ρε παιδί μου νοιώθεις το μοτέρ φρέσκο, καθαρό.
Και από οικονομία έχει κάποια θετική διαφορά που από ότι παρατηρώ όσο πάει και βελτιώνεται.Δες πριν μία ή δύο σελίδες πριν το ποστ,μου εκεί τα αναφέρω πιο αναλτικά τα της κατανάλωσης.

Tasulis
22-09-06, 14:09
Το είδα το post. Το θεμα είναι ότι δεν χερω εαν ειναι κα΄τι το σωστο να κανω reset. Εξαλου εσυ το εχεις σε Ε36 και εγω θέλω να το βάλω σε Ε46.
Καμια άλλη γνώμη βρε παιδιά???????????????

God
22-09-06, 15:13
Το είδα το post. Το θεμα είναι ότι δεν χερω εαν ειναι κα΄τι το σωστο να κανω reset. Εξαλου εσυ το εχεις σε Ε36 και εγω θέλω να το βάλω σε Ε46.
Καμια άλλη γνώμη βρε παιδιά???????????????

Γιατι τι διαφορα εχει κιολας αν ειναι Ε46? Δεν παθαινει τιποτα, τι θα παθει? Reset κανει ο εγκεφαλος αν μεινει χωρις ρευμα λιγα λεπτα. Αν δηλαδη μεινεις απο μπαταρια (χτυπα ξυλο) θα καταστραφει το αμαξι σου? Τιποτα δεν προκειται να γινει.

oldcarskickass
22-09-06, 19:03
Συμφωνά με τον God και όντως έτσι είναι, αν έχεις όμως κανένα συναγερμό κλείστον καλού κακού (από το κλειδί το είδικο, που είναι πάνω στην σειρήνα).Δεν θα πάθει τίποτα.

Tasulis
22-09-06, 22:54
O Συναγερμος μου είναι ο εργοστασιακός και δεν έχω ιδεα πως κλείνει.

MZ3
22-09-06, 23:13
βγαλε 5 λεπτα την μπαταρια και δεν θα χρειαστης τπτ αλλο
το μονο που θα χασεις ειναι τις ρυθμησεις χρονολογια ωρα μεση καταναλοση στον υπολογιστη ταξιδιου
ζημια δεν εχει αναφερθει ποτε βγαζωντας την μπαταρια αλλα ποτε δεν ξερεις
:cool:

s_goudis
23-09-06, 09:04
Παιδιά το απόθεμα που είχα μόλις τέλειωσε. Οσοι ενδιαφέρεστε μπορώ σε λίγο καιρό να έχω και άλλα. Απλά αν θέλετε στείλτε μου μηνύματα για να ξέρω πόσα να παραγγείλω.

s_goudis
21-10-06, 10:28
Παιδιά τα μαγνητάκια που είχα έχουν τελειώσει εδώ και καιρό.Μπορώ να φέρω αλλά πρέπει να μαζευτούνε τουλάχιστον 10 άτομα γιατί αλλίως η τιμή των 30 ευρώ δεν μπορεί να επιτευχθεί.

Iceman
24-10-06, 23:18
θέλω να δοκιμάσω!
για σκαραβαίο με 2 διπλά 1 θέλω;
θα δω καμιά διαφορά;

stauros772000
25-10-06, 07:44
goudis την παραγγελια απο μενα την εχεις,ε?(3 κοματια)

Iceman
25-10-06, 22:36
Φίλε s_goudis πες μου πόσα χρειάζομαι για τα 2 διπλά καρμπιρατέρ και σου παραγγέλνω!

s_goudis
04-11-06, 13:18
Φίλε Iceman χρειάζεσαι 2 super gas saver

ks50:50
05-11-06, 14:50
+1 για το δικό μου

andreas6670
09-11-06, 15:41
Για οποιον ενδιαφερεται, πουλαω ενα gas saver στα 30 ευρω (φτερωτη + ιονιστη)

Στειλτε ΠΜ

M3Convertible
09-11-06, 16:41
Γιατι τι διαφορα εχει κιολας αν ειναι Ε46? Δεν παθαινει τιποτα, τι θα παθει? Reset κανει ο εγκεφαλος αν μεινει χωρις ρευμα λιγα λεπτα. Αν δηλαδη μεινεις απο μπαταρια (χτυπα ξυλο) θα καταστραφει το αμαξι σου? Τιποτα δεν προκειται να γινει.


Εκτός αν είναι cabrio και χάσει το πρόγραμμα της κουκούλας όπως έπαθα εγώ μια φορά που άλλαξα μπαταρία και άφησα το αμάξι χωρίς ρεύμα

jbtx77gr
17-11-06, 09:43
λοιπον αυτο το πρωιον για να δουλεψει σωστα θελει ενα σε καθε κιλινδρο,αλα δεν εχει χωρο σε ενα εξακιλινδρο,να μπουν 6 τετοια.:bullhorn: