PDA

Επιστροφή στο Forum : M5 vs Toyota Supra Bi-Turbo


Panoz
29-08-06, 09:02
Είναι Σάββατο βράδυ και απολαμβάνω το ποτάκι μου μαζί με BMW Power και BMW Enthusiast. Ασφαλώς είμαστε με τις γυναίκες μας και οι αυτοκινητιστικές συζητήσεις έχουν περιοριστεί στο ελάχιστο! Κάποια στιγμή λοιπόν, πετάγεται ο BMW Power και μου λέει:

BMW Power: "Δε μου λες...θα πάμε καμμιά γρήγορη βόλτα επιτέλους να δω τι κάνει το εργαλείο? Δε με έχεις πάει ακόμα!"

Panoz: " Πάμε τώρα??"

BMW Power: "Μα είναι 2 η ώρα και σε λίγο θα φύγουμε....ασε μη μας βρίσουν και οι γυναίκες!"

Panoz: "Δε βαριέσαι καημένε...λίγη ώρα θα κάνουμε....κανά τέταρτο!" (έχω πιεί και 2 μαργαρίτες και είμαι φουντωμένος!)

BMW Power: "ΟΚ...Πάμε!"

Ενημερώνουμε τους υπόλοιπους (δε γκρίνιαξαν πολύ!) και φεύγουμε με κατεύθυνση το κόμβο της Αττικής Οδού στη Κηφισίας. (ήμασταν Ψυχικό).

Η άνοδος ήταν χαλαρή (πρέπει να ζεσταθεί το λαδάκι) και κάνοντας αναστροφή στο κόμβο της Αττικής Οδού, κατηφορίζουμε τη Κηφισίας στο ύψος του Παραδείσου (ω τι σύμπτωσις!).

Είμαι έτοιμος λοιπόν να πατήσω το κουμπί Power για να δει ο BMW Power τι εστί 507 αλόγατα!

Πρίν προλάβω όμως να ολοκληρώσω τη κίνηση, βλέπω στο καθρέπτη μου ένα τουμπανιασμένο όχημα να έρχεται κατά πάνω μου φυσώντας και ξεφυσώντας....Ώπα λέω....εδω είμαστε!

Με περνάει και με μεγάλη μου έκπληξη διαπιστώνω πως είναι το Supra Bi-Turbo και μάλιστα τουμπανιασμένο!:icon11:

Πατάω τέρμα λοιπόν και αρχίζει το κυνηγητό. Μετά απο λίγο όμως, διαπιστώνω ότι δυσκολεύομαι να τον πιάσω....Έχω ξεχάσει βεβαίως να πατήσω το κουμπάκι, οπότε το πατάω και το αυτοκίνητο μεταμορφώνεται σε φονέα! (507 hp, DSC Off, EDC Sport, S5 στο SMG).

Έτσι λοιπόν συνεχίζεται το κυνηγητό στη Κηφισίας (δυστυχώς είχε κίνηση) χωρίς να βρεθεί ευκαιρία για σωστό άνοιγμα....Οι σφήνες όμως ήταν πολλές και τα χιλιόμετρα ακόμα περισσότερα. Ο ήχος απο τη Supra ήταν αλλού (πέταγε και σπίθες στις αλλαγές!) και στα τούνελ νόμιζες ότι γυρίζονται στιγμιότυπα απο τη συνέχεια του Fast and the Furious. Η αίσθηση ήταν μοναδική και η αδρεναλίνη στα κόκκινα....Είχα πολύ καιρό να κατέβω τη Κηφισίας με τέτοιο τρόπο και πρώτη φορά με τέτοιο δυνατό αυτοκίνητο. Νομίζω ότι το σχόλιο του BMW Power περιγράφει με συνοπτικό τρόπο την εμπειρία:

BMW Power: "Μήπως έχουμε μπεί σε μηχανή του χρόνου? Δε γίνεται η απόσταση απο το σημείο Α στο σημείο Β να καλύπτεται έτσι....Μάλλον ονειρεύομαι!"

Το Μ5 έδιωχνε την ουρά ακόμα και σε αλλαγή 2ας σε 3η (σε καλή άσφαλτο) και το Supra χαλούσε το κόσμο....Με αυτό το τρόπο φτάνουμε σε φανάρι στο ύψος του Ψυχικού (εενοείται πως έχω περάσει το κόμβο που έπρεπε να στρίψω!) και το Supra βρίσκεται μπροστά μου πρώτο στο φανάρι....Ωραία λέω, για να δούμε τι θα γίνει.

Πράσινο λοιπόν και πρώτη τέζα....το Supra μπροστά μου και εγώ στο προφυλακτήρα του (χωρίς να μπορώ να περάσω)....αλλαγή 2ας και το σκηνικό το ίδιο....με το που μπαίνει η τρίτη όμως ήταν σα να έφαγα κλωτσιά στα οπίσθια και ξαφνικά βλέπω ότι το έχω εύκολα.....δυστυχώς όμως πέσαμε στα φρένα (κίνηση) και δε πρόλαβε να ολοκληρωθεί το έργο!
Χαιρετηθήκαμε και τράβηξε ο καθένας το δρόμο του!

Συμπεράσματα:

1) Το Supra είναι καταπληκτικό αυτοκίνητο και εξακολουθεί να αιχμαλωτίζει τα βλέμματα μετά απο τόσα χρόνια. Το συγκεκκριμένο μάλιστα ήταν και πολύ γρήγορο.

2) Δύσκολα στέκεται αυτοκίνητο δίπλα στο Μ5 με 3ες και 4ες. Αυτές οι δύο σχέσεις είναι πραγματικά συγκλονιστικές (και πολύ κοντές)....Η 1η και η 2α είναι μακριές για να μπορεί να κάθεται το αυτοκίνητο στο δρόμο.

3) Ο οδηγός του Supra και η όμορφη παρέα του ήταν όλα τα λεφτά...ευγενέστατος και χαβαλές...Ειλικρινά χαίρομαι όταν τέτοια αυτοκίνητα ανήκουν σε τέτοιους ιδιοκτήτες.

4) Ο BMW Power είναι τρελλά κολόφ@ρδος! Μια φορά μπήκε στο αυτοκίνητο και έγινε χαμός!

5) Αν και δεν ολοκληρώθηκε η κόντρα μέχρι τέλους (θα ήμουν σίγουρα μπροστά), η αίσθηση ήταν μοναδική και οι ήχοι απο τα δύο αυτοκίνητα (ειδικά του Supra) ανεπανάληπτοι!

Θα τη θυμάμαι τη συγκεκκριμένη εμπειρία για πάντα....δε μπορώ να τη περιγράψω ακριβώς με λόγια!

Fairytale
29-08-06, 09:28
Παρακαλώ να τοποθετηθεί στο αυτοκίνητο on-board camera. Άμεσα παρακαλώ... Μπορούμε να γυρίσουμε και το F&F #4 (The Ride in Greece).
C U out there

Christos 330i ///M
29-08-06, 10:03
Μιλαμε για τρελλες δυναμεις και τα δυο αυτοκινητα ειναι εργοστασια ειδικα
το Μ5 σου . . .
Φανταζωμαι τα αλλα αυτολινητα οταν ειδαν καμια 900 αλογα να περναν απο διπλαπω πω πω πω ! ! ! ???
Μπαβο Panoz παντα τετοια . . .

ΜΙΧΑΛΗΣ
29-08-06, 10:17
Ωραια κοντρα απο ωραια αμαξια και σωστους οδηγους!!!:yippee: Παντα τετοια!!

S38B38 Monsta
29-08-06, 10:28
Απίστευτη κόντρα Πάνο! Φυσικά ζηλεύω που δεν ήμουν ο τυχερός συνεπιβάτης.

Props βέβαια και στον οδηγό του Supra σύμφωνα με τη περιγραφή σου.

Geo_3D
29-08-06, 13:09
Εγω παλι,θα σταθω σε ενα αλλο σημειο.

Γιατι δεν πηρε τηλ ο BMW POWER οτι ειναι εδω??????????

Panoz παιδι μου...τι να πω....κανα dvd θες να σου φερω???:p:

alexk
29-08-06, 13:55
Panoz παιδι μου...τι να πω....κανα dvd θες να σου φερω???:p:
καλά το πάς...:kissass:

Kostas Christ
29-08-06, 14:00
Μπραβο ωραια κοντρα.
Panoz αμα βαλεις και κανα κομπρεσσορα στο 5αρι τοτε δεν θα καθεται τιποτα διπλα σου.

EVANGELOS
29-08-06, 14:30
Αυτά είναι...:boink: :boink: άντε μετά να πείσεις τη γυναίκα σου ότι πήρες το Μ5 για τα κρατήματα , την ασφάλεια και τα ωραία δέρματα... είπαμε τα Μ είναι αλλού και τα 500+ είναι ΠΟΛΛΑ........

PS. Αν ήταν ένα ασημί δεξιοτίμονο , με Αγγλικές πινακίδες που ανεβοκατεβαίνει Κιφησίας συχνά , μου κάνει εντύπωση... τις προάλλες που τον πέτυχα σε κάθε αλλαγή ακούγονταν το σασμάν 5 αμάξια μακρυά...

InsaneDriver
29-08-06, 14:32
Τι χρώμα το Supra;

Τελευταίας γενιάς, ασημένιο με κίτρινες πινακίδες μήπως...;;;

Snoopy
29-08-06, 15:02
Ηταν ένα μαύρο μήπως με ένα μπουρί τεραστίων διαστάσεων στα οπίσθια?

Μου έχει ρίξει ένα κλίσμα με τζατζίκι στην κηφισίας, αλλά το φχαριστήθηκα.

Μιλάμε για έναν μελαχροινό με μια ξανθούλα δίπλα (αν είναι σταθερή η συνεπιβάτιδα) ο οποίος στο φανάρι με ρώτησε
Τελειώσαμε? Να φύγω?

Μου αρέσουν αυτές οι ατάκες και ας είναι κακιούλες...

Panoz
29-08-06, 15:04
Ηταν ένα μαύρο μήπως με ένα μπουρί τεραστίων διαστάσεων στα οπίσθια?

Αυτό ήταν! Τελευταίας γενιάς και σε τέλεια κατάσταση (με Ελληνικά νούμερα).

InsaneDriver
29-08-06, 15:12
Tον ξέρω...Το αυτοκίνητο το βλέπω σε συνεργείο στο Νέο Ηράκλειο και το παλικάρι κυκλοφορεί συνήθως στην Κηφισίας. Θα προσπαθήσω να μάθω τι άλογα είναι το συγκεκριμένο.

Ωραίος ο Panoz...

EVANGELOS
29-08-06, 15:13
...Μιλάμε για έναν μελαχροινό με μια ξανθούλα δίπλα (αν είναι σταθερή η συνεπιβάτιδα) ο οποίος στο φανάρι με ρώτησε
Τελειώσαμε? Να φύγω?

Μου αρέσουν αυτές οι ατάκες και ας είναι κακιούλες...

Καλά τέτοιες ατάκες από Supra σε 320 είναι για σφαλίαρες ...

Εγώ που ανοίγω τώρα που το μαθαίνω με ΤΑ ΠΑΝΤΑ (από enduro και CBR έως civic, MR2 και EVO!!!!) σε όλους τους μικρότερους (σε ισχύ...) πάντα ανοίγω παράθυρο και δίνω μπράβο κλπ... Είναι μπούρδα να λες εξυπνάδες με 250hp παραπάνω...

Χθές άνοιξα στην Κιφησίας από 2ες με το γνωστό παλιό λευκό EVO (400-450+hp περίπου) που προηγουμένως είχε κεράσει ένα 430 ferrari ... εντάξει δεν τον έχω ειδικά με τα λάστιχα να μην πατάνε ούτε στην 4η , αλλά καλά πήγα , μετά ανοίξαμε παράθυρα ούτε εξυπνάδες ούτε τίποτα , μου λέει πολύ ωραία τα Μ3 , του λέω τούμπανο το έχεις , και γελάγαμε με το ferrari που νόμιζε ότι είναι ο Schumi και ντρεπόταν να μιλήσει μετά το τσαγάκι...

Panoz
29-08-06, 15:15
Tον ξέρω...Το αυτοκίνητο το βλέπω σε συνεργείο στο Νέο Ηράκλειο και το παλικάρι κυκλοφορεί συνήθως στην Κηφισίας. Θα προσπαθήσω να μάθω τι άλογα είναι το συγκεκριμένο.

Ωραίος ο Panoz...

Να μάθεις! Είμαι περίεργος! Αν και ξαναλέω, κανονική κόντρα δεν έγινε ποτέ!

Snoopy
29-08-06, 15:16
Ο θεός να μας φυλάει απο αυτό, φτού φτού και μακρυά απο εμάς.

Στην άτυπη αυτή κοντρα φάνηκε η σωστή κλιμάκωση της BMW και το ότι έχει γίνει τρομερή προσπάθεια να κατεβαίνουν σωστά τα άλογα κάτω.

Οι φήμες των Βριλησίων θέλουν αυτή τη σουπρα να είναι 450 στη ρόδα...

EVANGELOS
29-08-06, 15:24
Ο θεός να μας φυλάει απο αυτό, φτού φτού και μακρυά απο εμάς.

Στην άτυπη αυτή κοντρα φάνηκε η σωστή κλιμάκωση της BMW και το ότι έχει γίνει τρομερή προσπάθεια να κατεβαίνουν σωστά τα άλογα κάτω.

Οι φήμες των Βριλησίων θέλουν αυτή τη σουπρα να είναι 450 στη ρόδα...

450 ναι (μάλλον στρόφαλλο...) αλλά σε τι εύρος rpm ... αν παίζει από 4500 έως 6500 ... γιατί το Μ5 έχει ροπή τραπέζι και δίνει συνεχώς έως τις 7500...

Να κανονιστεί κανονική κόντρα αμέσως!!!

NICK_M3
29-08-06, 15:42
ετσι μου αρέσει το παιδί λέμε!!!!!
αν όπως σου είχαμε προτείνει έιχες φορέσςι και τα τελικά καζανάκια της SUPERSPRINT ε τότε να δείς πως θα ακουγόσουν ΕΣΥ!!!!!
παντως το supra το έχω πετύχει και εγώ και οφείλω να πω οτι είναι πανγρήγορο πανέμορφο και με απίστευτο ήχο όντως.....
αντε τώρα και με κανα F430!!!!!

alexk
29-08-06, 15:42
Να κανονιστεί κανονική κόντρα αμέσως!!!

Να κανονιστεί επιπλέον!
Και πάνω που θα ψηθεί το παιδί φούντωμα Panoz, να ανοίξουμε και παρέα.

NICK_M3
29-08-06, 15:46
Να κανονιστεί επιπλέον!
Και πάνω που θα ψηθεί το παιδί φούντωμα Panoz, να ανοίξουμε και παρέα.
εισαι κακός ανθρωπος!!

EVANGELOS
29-08-06, 15:48
Να κανονιστεί επιπλέον!
Και πάνω που θα ψηθεί το παιδί φούντωμα Panoz, να ανοίξουμε και παρέα.


Έτσι...
Είπαμε ανοίγω με τα πάντα ακόμα και με πεζό (αρκεί να φοράει αθλητικά ... και να έχει καλή αναλογία kg/hp ... προτιμώ μπροστόβαρες ξανθιές ... εκεί ανοίγω καλύτερα:jumpgirl: )

MrZ
29-08-06, 17:20
PS. Αν ήταν ένα ασημί δεξιοτίμονο , με Αγγλικές πινακίδες που ανεβοκατεβαίνει Κιφησίας συχνά , μου κάνει εντύπωση... τις προάλλες που τον πέτυχα σε κάθε αλλαγή ακούγονταν το σασμάν 5 αμάξια μακρυά...
Αυτό το πέτυχα εγώ σαββάτο βράδυ να κατεβαίνει παραλιακή.Εγώ είχα παρκάρει και πήγαινα ποδαράτο για clubbing...

Panoz
29-08-06, 18:40
Να κανονιστεί επιπλέον!
Και πάνω που θα ψηθεί το παιδί φούντωμα Panoz, να ανοίξουμε και παρέα.

Γιατί επιμένεις να κλέβεις εκκλησίες.....μήπως πήρες εσύ την Παναγία τη Βρεφοκρατούσα?? Θα σε δώσω στεγνά!:owned:

manosm3
29-08-06, 23:08
χεχεχ Το συγκεκριμενο περνουσε μια μερα εξω απο το σχολειο μου παρεα με ενα μπορντω (αυτο που ειχε μετρηθει στο power). Εγραφαν και τα 2 μαζι! Νομιζω ο οδηγος του λεγεται Δημητρης.

lefos-WRX
11-09-06, 14:27
Πραγματι ειναι σωστος ο τυπος με το συγκεκριμενο Supra. Τον ειχα πετυχει οταν ειχα το Impreza (και αυτος ηταν νορμαλ) και ριξαμε ωραιο κυνηγι απο το Χαλανδρι μεχρι τη Ν. Ερυθραια. Σταματησαμε στο φαναρι και μιλησαμε. Το παει πολυ καλα το αυτοκινητο!