PDA

Επιστροφή στο Forum : Νοθευμένη βενζίνη?? Όχι...απλή σατανική σύμπτωση!!


Strax
06-09-06, 11:44
Το Σάββατο το μεσημέρι και ενώ ξεκίνησα το ταξίδι για την Ερέτρια σταμάτησα σε βενζινάδικο γνωστής μάρκας επί της λεωφόρου Κηφισίας. Είχα περίπου 10+ λίτρα στο ντεπόζιτο και το γέμισα με 50 λίτρα, 100άρα φυσικά. Κατά τη διάρκεια του ανεφοδιασμού, και ενώ βρισκόμουν μέσα στο κατάστημα, συνειδητοποιώ ότι αργούν πολύ να γεμίσουν το αυτοκίνητό μου και υπάρχει μια κινητικότητα γύρω από την αντλία. Κατά τα λεγόμενα, η αντλία ξαφνικά έσβησε και χρειάστηκε να την ξαναβάλουν μπροστά για να ολοκληρώσουν το γέμισμα. Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία. Πλήρωσα τα 60€ και έφυγα.

Μετά από λίγα χιλιόμετρα και πριν βγω στην Εθνική άρχισα να νιώθω κάποιους ανεπαίσθητους δισταγμούς, τόσο ανεπαίσθητους που νόμιζα ότι απλά ήταν η ιδέα μου! Μετά από τα πρώτα χιλιόμετρα στην Εθνική και γύρω στα 140 χιλιόμετρα άρχισε το αμάξι να κάνει διακοπές και να δυσκολεύεται να ανεβάσει χιλιόμετρα. Ήταν νωχελικό, ανέβαζε με πολύ δυσκολία πάνω από 3000 και σε οποιοδήποτε γενναίο πάτημα του γκαζιού έκανε έντονες διακοπές.

Οπότε, αναγκαστικά, έριξα τους ρυθμούς μου και πήγαινα μέχρι 2600-2800 σαλ και χαϊδεύοντας απλά το γκάζι. Όταν έφτασα στην Χαλκίδα πήγα σε έμπιστο βενζινάδικο, έριξα ένα καθαριστικό και γέμισα όσο πιο πολύ μπορούσα. Δυστυχώς πήρε μόλις 8 λίτρα. Το αμάξι βελτιώθηκε, ανέβαζε και πάνω από 3000 σαλ, αλλά πάλι έκανε πολλές διακοπές στα πιο βαθιά πατήματα του γκαζιού.

Έτσι κύλησαν και οι επόμενες 2 ημέρες μέχρι και εχθές όπου πήγα στο συνεργείο για να βρούμε κάποια άκρη. Το αμάξι ανέβαζε με 2α μέχρι 4000-4500 και εκεί έκανε διακοπή, οπότε το άφηνα, όπου οι διακοπές συνεχίζονταν για λίγα δευτερόλεπτα.

Στο συνεργείο βγάλαμε όλη τη βενζίνη από το ντεπόζιτο, χωρίς να δούμε κάτι το ιδιαίτερο είτε στο ντεπόζιτο είτε στη βενζίνη που βγάζαμε. Άλλαξα και το φίλτρο βενζίνης, το οποίο έδειχνε να είναι μάλλον βουλωμένο σε σχέση με το καινούριο. Βέβαια αναγκάστηκα να ξαναβάλω 5 λίτρα από την "ύποπτη" βενζίνη μια και έμεινα μέσα στο συνεργείο.

Έφυγα για το βενζινάδικο που χρησιμοποιώ στο 95% των περιπτώσεων, όπου έβαλα 25 λίτρα εγγυημένης βενζίνης. Το αμάξι με κάθε χιλιόμετρο δείχνει και καλύτερο. Οι διακοπές έχουν μειωθεί κατά πολύ και δείχνει να ξεπερνάει σιγά σιγά το πρόβλημα. Περιμένω να κάψω όλη αυτή τη βενζίνη και να γεμίσω με νέα για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.

Και ερωτώ:
1. Πως μπορούμε να προστατευτούμε από παρόμοια περιστατικά?
2. Που πρέπει να τον καταγγείλω (Για το αν δεν το συζητώ!)

Υ.Γ. Αν τελικά αποδειχθεί ότι έφταιγε η βενζίνη, θα κατονομάσω το συγκεκριμένο βενζινάδικο!

Panoz
06-09-06, 12:08
Τηλέφωνα Γενικής Γραμματείας Καταναλωτή:

210-3829640, 210-3842642, 210-3841832

Link του Υπουργείου Ανάπτυξης με τα πρατήρια που τρώνε πρόστιμα. Ανανεώνεται συχνά:

http://www.ypan.gr/flash_fuel/kafsima/PROSTIMA.htm

psimos
06-09-06, 12:11
To θεμα με αυτους του μ@μ@κες ειναι πως δε μπορει ευκολα να αποδειξεις το φταιει αυτος. Θα πρεπει να παρεις δειγμα απο αυτον να το πας στο χημειο κλπ κλπ ... και οπως διαβαζα σε ενα forum εαν αποδειχτει οτι δεν ηταν αυτος μπορει και να φας καμια μυνηση για συκοφαντικη δυσφημιση ...
τρεχα γυρευε..
Τους χρειαζεται παντως καποιος να τους την "κανει"...εεε μααα :icon02:

psimos
06-09-06, 12:13
Τηλέφωνα Γενικής Γραμματείας Καταναλωτή:

210-3829640, 210-3842642, 210-3841832

Link του Υπουργείου Ανάπτυξης με τα πρατήρια που τρώνε πρόστιμα. Ανανεώνεται συχνά:

http://www.ypan.gr/flash_fuel/kafsima/PROSTIMA.htm

και δε πρεπει να ειναι και ολα... καποια πρεπει να τους εχουν "ξεφυγει"...

Panoz
06-09-06, 12:15
και δε πρεπει να ειναι και ολα... καποια πρεπει να τους εχουν "ξεφυγει"...

Σίγουρα...απλά εδώ μπορούμε να δημοσιεύουμε μόνο επίσημα στοιχεία! Τα υπόλοιπα μόνο με PM.

Strax
06-09-06, 12:27
Αυτά είναι τα στοιχεία από τις 31/8. Υποθέτω ότι εκεί δημοσιεύεται μόνο η τελευταία παρτίδα.

psimos
06-09-06, 12:28
Σίγουρα...απλά εδώ μπορούμε να δημοσιεύουμε μόνο επίσημα στοιχεία! Τα υπόλοιπα μόνο με PM.

Σιγουρα...

Δε ξερω εαν θα μπορουσες να με ενημερωνες σχετικα... ;) (PM)

InsaneDriver
06-09-06, 12:37
Το ίδιο έπαθε ο πατέρας μου με το 520 γυρνώντας από τις καλοκαιρινές διακοπές. Είχε ανάψει το κλασσικό κίτρινο λαμπάκι και το αυτοκίνητο δεν τράβαγε πάνω από 3.000 στροφές...Στο τέλος έμεινε γιατί δεν προχώραγε καθόλου. Το φόρτωσε στην οδική, πήγε σε μια Jetoil το γέμισε βενζίνη και το αυτοκίνητο συνήλθε και μετά από λίγο έσβησε και το λαμπάκι...Το λαμπάκι μάλλον άναψε γιατί ο σένσορας λ διέγνωσε πολλά καυσαέρια...

Άντε τώρα να βρεις το δίκιο σου...

Panoz
06-09-06, 13:05
Αυτά είναι τα στοιχεία από τις 31/8. Υποθέτω ότι εκεί δημοσιεύεται μόνο η τελευταία παρτίδα.

Ακριβώς....Πάντως αν πάρεις το ΥΠΑΝ και πεις για το συγκεκριμμένο βενζινάδικο, θα σου επιβεβαιώσουν τα λεγόμενά μου.

Panoz
06-09-06, 13:06
Σιγουρα...

Δε ξερω εαν θα μπορουσες να με ενημερωνες σχετικα... ;) (PM)

Θα το έχω υπ'όψιν!

psimos
06-09-06, 13:19
Θα το έχω υπ'όψιν!

TNX TNX :dblthumb2

Carlo
06-09-06, 13:42
Επειδή συμβαίνει όλο και συχνότερα το φαινόμενο της νοθείας, θα πρέπει να κρατάμε τις αποδείξεις (είτε είναι μετρητά, είτε κάρτα) από το βενζινάδικο, όταν γεμίζουμε (ειδικά άν δεν το ξέρουμε) και αν τυχόν πάθει τίποτα το αμάξι, τότε στο συνεργείο μπορούμε να ζητήσουμε μια αναφορά, η οποία θα αναγράφει τι αλλάξαμε και ποιός ήταν ο λόγος (π.χ. νοθευμένη βενζίνη). Μόνο τότε μπορούμε να βρούμε το δίκιο μας.

Υ.Γ. το έκανε ένας φίλος μου και πήρε τα λεφτά της ζημιάς του απο το βενζινάδικο!

Strax
06-09-06, 14:16
Επειδή συμβαίνει όλο και συχνότερα το φαινόμενο της νοθείας, θα πρέπει να κρατάμε τις αποδείξεις (είτε είναι μετρητά, είτε κάρτα) από το βενζινάδικο, όταν γεμίζουμε (ειδικά άν δεν το ξέρουμε) και αν τυχόν πάθει τίποτα το αμάξι, τότε στο συνεργείο μπορούμε να ζητήσουμε μια αναφορά, η οποία θα αναγράφει τι αλλάξαμε και ποιός ήταν ο λόγος (π.χ. νοθευμένη βενζίνη). Μόνο τότε μπορούμε να βρούμε το δίκιο μας.

Υ.Γ. το έκανε ένας φίλος μου και πήρε τα λεφτά της ζημιάς του απο το βενζινάδικο!

Έχω την απόδειξη της κάρτας. Δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω. Περιμένω μέχρι να ξαναβάλω βενζίνη και είμαι 110% ότι έφταιγε αυτό!

Αλήθεια μήπως ξέρει κανείς που μπορεί να στείλει δείγμα για εξέταση?

silverZ3
06-09-06, 15:53
φιλε μου και εγω εχω το ιδιο προβλημα δεν μου ανεβαζει και δεν κραταει ρελαντι καθολου.. δεν ξερω τι να κανω..

jackdaniels
06-09-06, 15:59
Καλά οι έλεγχοι που υποτίθετε 'οτι κάνουν οι ίδιες οι εταιρίες στα πρατήρια, με μίνι βαν κινητά εργαστήρια κλπ κλπ μούφα είναι? Εγώ πάντως μετά από παρόμοιο περιστατικό φίλου μου που πήρε την αντλία στο χέρι, βάζω μόνο από ένα βενζινάδικο ώστε να ξέρω ποιού το κεφάλι να σπασω σε παρόμοια περίπτωση!:thumbsdow

sakkunen
06-09-06, 19:06
Αλήθεια μήπως ξέρει κανείς που μπορεί να στείλει δείγμα για εξέταση?


Στο γενικο χημειο του κρατους στην Αγια Παρασκευη.

yiannis2002
06-09-06, 19:15
Υποτίθεται πως υπάρχει κάποιο κλιμάκιο του Υπ. Αναπτυξης το οποίο κάνει δειγματοληψία απ όλες τις δεξαμενές σε τακτα χρονικά διαστήματα. Έχω πάθει το ίδιο με μεγαλό πρατηριο στην κηφισίας, υποψιάζομαι πως είναι το ίδιο. Την ξαναέπαθα με το 1602 και σε αλλη περιοχή, με super lpr την οποία νοθεύουν με αμόλυβδη (!!). Είχα πιράκια σαν να δούλευα με τρείς κυλίνδρους. Έχει καταντήσει αηδία πια.

E46 POWER
09-09-06, 17:25
Παλικαρια συναντησα και εγω το ιδιο προβλημα..Φουλαρα σε ενα ετζιαν στην ξανθη και μετα απο 70 χιλ.αναψε το λαμπακι..πηγα για διαγνωστικο και εβγαλε φτωχο μειγμα..μου ειπαν αν ξανααναψει παμε για λ! Τελικα ξαναναναψε μετα απο φουλαρισμα σε εκο...εφταιγε οντως η βενζινη?

vasilis-E36
09-09-06, 19:12
καθαρματα και συγγνωμη κιολας αλλα δ μπορω να βλεπω τετοια καταντια.ειδικα στην επαρχια που αναγκαστηκά ειμαι λογω σπουδων το πραγμα εχει ξεφυγει.Η νερωμενη βενζινη και γενικα οι νοθευσεις πανε συννεφο.Πλεον εδω πας σε αυτον που τη νοθευει λιγοτερο και θα σου προκαλεσει τις λιγοτερες ζημιες.εγω ηδη μια φορα γλυτωσα την τρομπα μου παρα τριχα αλλα εχω δει κ ακουσει τρελες ιστοριες με κορυφαια ενα φιλο που εβαλε 3 φορες τη βενζινη της...φερραρι απο απατεωνα και μετα το ντεποζιτο γεμισε λασπη(κ σκεφτητε και τι αλλο)

Βαρεθηκα να βαζω βενζινη και να με κλεβουν στο μετρητη(Λεει οτι εβαλες πχ 50 λιτρα ενω στην πραγματικοτητα εισαι στα 40) και αυτο που βαζουν μεσα μονο βενζινη να μην ειναι...ενα συνοθυλευμα νερου,αμολυβδης και ποιος ξερει τι αλλο,το οποιο με μια γερη γκαζια καιγετε για πλακα με συνεπεια και το αμαξι να μην πηγαινει,και να το χαλας,και να εισαι συνεχεια στο βενζιναδικο με την απορια της ξαφνικα μικρης αυτονομιας κ αυξημενης καταναλωσης του αυτοκινητου σου

Δηλαδη ΗΜΑΡΤΟΝ με την αισχροκερδια.πληρωνουμε πολλα για βενζινη ας ειναι τουλαχιστον καθαρη και ας μη μας καταστρεφει τον κινητηρα.

DRIFTER
10-09-06, 10:39
Bασίλη συμφωνώ απόλυτα....Το τελευταίο καιρό βάζω μόνο απο ένα βενζινάδικο το οποίο λέγεται ότι δεν κλέβει και δεν νοθεύει..(τουλάχιστον πολύ)και βλέπω διαφορές και στη κατανάλωση και στο δείκτη μου και στην απόδοση....όμως είναι γελείο όταν στα 6 βενζινάδικα(εδώ που μένω) τα 5 να είναι γ.τ.π καβάλα...κάτι θα πρέπει να γίνει με αυτό το θέμα....Τα λεφτά δεν είναι λίγα και όσο για την ποσότητα και την ποιότητα που πέρνουμε ας μην αναφερθώ καλύτερα

E46 POWER
11-09-06, 00:51
τελικα ο λ χαλαει απο το καυσιμο? και αν ναι πωσςξερω πιος απο τους 2 ειναι? Επισης αν στειλω το δειγμα στο χημειο πληρωνω πολλα για την αναλυση?

Strax
11-09-06, 09:38
Επειδή όλα πρέπει να λέγονται, οφείλω και εγώ να ενημερώσω για την κατάληξη της περιπέτειάς μου!

ΔΕΝ έφταιγε τελικά η βενζίνη μια και τα συμπτώματα συνεχίστηκαν και μετά την πλήρη αποστράγγισή της καθώς και μετά την αλλαγή του φίλτρου βενζίνης.

Το αίτιο ήταν ο αισθητήρας της θέσης των πεταλούδων του γκαζιού (ο πίσω, αυτός που βρίσκεται κάτω από την εισαγωγή). Έτσι μετά την αλλαγή του το αμάξι επανήλθε στα φυσιολογικά γνωστά επίπεδα. Το αμάξι ήταν πολύ νωχελικό πριν (εκτός από τις διακοπές) και τώρα αισθάνομαι ότι οδηγώ πύραυλο!! Κάτι είναι και αυτό.

Υ.Γ. Πάντως χάρηκα που δεν κατονόμασα το βενζινάδικο μέχρι να αποδειχτεί ότι έφταιγε 100%. Απλά επιβεβαίώθηκε ότι πρέπει να καταβάλλουμε πολύ μεγάλη προσπάθεια για να μην ενεργούμε ποτέ εν θερμώ.

rapid_fast
11-09-06, 11:19
Εισαι πολύ εντάξει, που μας είπες όλο το πρόβλημα, πως εμφανίστηκε, τα
συμπτώματα, τις ενέργειες που έκανες, και το τελικό συμπέρασμα.

(είναι στην φύση του ανθρώπου, εν θερμώ να σκέφτεται παράλογα...):takecover

mikevchq
11-09-06, 11:30
Δηλαδη το περιστατικο του γεμισματος και μετα των ρεταρισματων ηταν μια απλη συμπτωση; Καλα εκανες και δεν το εδωσες, εγω προσωπικα θα τον ειχα αναφερει απο την αρχη χεχεχε :angryfire . Τελος καλο ολα καλα τουλαχιστον και εχεις παλι στα χερια σου εναν πυραυλο εδαφους :rockon:

Strax
11-09-06, 11:37
Τελικά ήταν σατανική σύμπτωση το γέμισμα, λίγα λεπτά πριν την εμφάνιση των συμπτωμάτων. Σατανική σύμπτωση ήταν επίσης και το γεγονός ότι δεν γέμισα στο βενζινάδικο όπου χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια, αλλά σε κάποιο άσχετο...

Action Man
11-09-06, 12:23
Υ.Γ. Πάντως χάρηκα που δεν κατονόμασα το βενζινάδικο μέχρι να αποδειχτεί ότι έφταιγε 100%. Απλά επιβεβαίώθηκε ότι πρέπει να καταβάλλουμε πολύ μεγάλη προσπάθεια για να μην ενεργούμε ποτέ εν θερμώ.

Σωστός Στράτο!
Ποτέ δεν πρέπει να ενεργούμε εν θερμώ!
Φανταστείτε πόσο άσχημο θα ήταν να κατηγορούσαμε τον επιχειρηματία επώνυμα....και τι ζημιά θα πάθαινε η επιχειρηση του!

Sp!ros G
06-02-07, 02:34
Μ`αρεσει που ολοι εμεις οι Ελληνες εχουμε βγαλει τα συμπερασματα μας περι νοθειας!ουτε ενας δεν εχει κανει ποτε αναλυση,ομως ειναι βεβαιος οτι το βενζιναδικο νοθευει!Οι μεμονομενες προσπαθειες ορισμενων για αισχθοκερδια δεν συμαινει οτι τις συμεριζεται ο καθε επιχειριματιας!Και δεν μπορουμε χωρις αποδειξεις να βγαινουμε και να λεμε οτι με κλεβουν,εστω στα λιτρα!Μπραβο Strax για το πως χειριστικες το θεμα και που παραδεχθηκες την συμπτωση.

alexk
06-02-07, 05:44
Μ`αρεσει που ολοι εμεις οι Ελληνες εχουμε βγαλει τα συμπερασματα μας περι νοθειας!ουτε ενας δεν εχει κανει ποτε αναλυση,ομως ειναι βεβαιος οτι το βενζιναδικο νοθευει!

Αγαπητέ φίλε, άν έχεις διαβάσει τους τελευταίους 6 μήνες εφημερίδα, θα δεις ότι έχει πάρα πολλές περιπτώσεις εντοπισμού νοθείας και αισχροκέρδειας από ιδιοκτήτες πρατηρίων καυσίμου. Οπότε...ίσως κάτι σου διαφεύγει.

stauros772000
06-02-07, 07:30
ΟΛΟΙ οι ελληνες, νοθευουν(στα ορια του επιτρεπτου ή και πανω απο αυτα) τα προοιοντα τους.ειναι στην φυση του ελληνα,οπως ειναι φυση του,να ειναι καχυποπτος.

325ixE30
06-02-07, 09:41
Την καλημέρα μου
Θα αναφέρω ορισμένα στοιχεία που έχουν προκύψει από τη μεγαλύτερη βάση δεδομένων ποιοτικού ελέγχου υγρών καυσίμων στην ελλάδα

1. Η νοθεία πάσης φύσεως έχει μειωθεί δραματικά τα τελευταία χρόνια
2. Τουλάχιστον οι μισές εταιρίες έχουν σοβαρό ποιοτικό έλεγχο άσχετα με το ποιος τον εκτελεί
3. 2 εταιρίες δίνουν μόνο μία χαριστική στους πρατηριούχους τους για οποιαδήποτε απάτη. Στην 2η τους κατεβάζουν τα σήματα και αυτό γίνεται πραγματικά
4. Στην επαρχία η κατάσταση είναι ελαφρώς χειρότερη από τα αστικά κέντρα, και τουλάχιστον μέσα στην Αττική υπάρχουν "καλύτερες" και "χειρότερες" περιοχές
5. Η απάτη που φαίνεται ακόμα να έχει πέραση είναι η κλοπή στην ποσότητα. Ο μέσος όρος είναι ελαφρώς εκτός του νόμιμου περιθωρίου, και 1 στους 20 κλέβει εσκεμμένα σοβαρή ποσότητα.

Και κάτι επιπλέον. Κανένας δεν νοθεύει με νερό διότι το νερό δεν διαλύεται με κανένα τρόπο στην βενζίνη και μόνο με μη οικονομικό τρόπο στο πετρέλαιο. Απάτη μπορεί να γίνει με τους εξής τρόπους.
1. Σου βάζει αμόλυβδη αντί 100άρα (χαμένος ο καταναλωτής)
2. Σου βάζει αμόλυβδη αντί LRP (χαμένο το κράτος)
3. Σου βάζει LRP αντί κατοστάρα (χαμένος ο καταναλωτής, κερδισμένο το κράτος)
4. Προσθέτει διαλύτες στη βενζίνη (σίγουρα χαμένο το κράτος, ίσως και ο καταναλωτής)
5. Πουλάει βενζίνη παράνομα εισαγμένη (σίγουρα χαμένο το κράτος, ίσως και ο καταναλωτής)
6. Σου βάζει λιγότερη βενζίνη από όση γράφει η αντλία
7. Σου πουλάει τη βενζίνη πιο ζεστή για να είναι διογκωμένη
- τα αντίστοιχα για το πετρέλαιο

Δυστυχώς οι δημοσιογράφοι, όπως και σε κάθε άλλο θέμα παραφουσκώνουν τα πράγματα για να πουλάνε. Συγκεκριμένος δημοσιογράφος που παριστάνει τον ερευνητή σε αυτά τα θέματα έκανε έρευνα για την νοθεία με την εξής διαδικασία:
- Καλημέρα σας, έχετε πέσει ποτέ θύμα νοθείας ?
- Ναι, μία φορά πέρσι (αφού οι μηχανικόι ότι και να πάθει το τουτού το ρίχνουν στη νοθεία)
Μετά από πολλές τέτοιες ερωτήσεις όπου Α ποσοστό απάντησε θετικά δημοσιέυεται το συμπερασμα : Α% νοθεία καυσίμων στην Ελλάδα
Το διαβάζει ο κόσμος και την επόμενη βδομάδα ξαναβγαίνουμε στους δρόμους και ρωτάμε:
- Καλήμέρα σας, πιστεύετε οτι υπάρχει νοθεία στα καύσιμα στην Ελλάδα ??
- Μα φυσικά, το γράφουν και οι εφμερίδες (απαντάει 2xΑ ποσοστό)
Και το συμπέρασμα στο επόμενο φύλο: 2xΑ η νοθεία καυσίμων στην Ελλάδα ... ΕΛΕΟΣ

Για να τελειώσω, είμαι σίγουρος οτι ο μέσος καταναλωτής θα βάλει νοθευμένη βενζίνη λιγότερο από 1 φορά στις 100, νούμερο όχι αμελητέο αλλά μακράν καλύτερο του 3-4 % που ήταν πριν 5-10 χρόνια. Και εάν μετρήσετε τα πρατήρια που έχουν βρεθεί να νοθεύουν (σε μία τους αντλία) θα δείτε οτι στο σύνολο των 8000 πρατηρίων της Ελλάδας είναι πραγματικά λίγα.

Sp!ros G
07-02-07, 06:12
Πεστα 325ιχΕ30!πως ειναι δινατον να μιλαμε με βεβαιοτητα για κατι χωρις αποδειξεις και με το μονο στοιχειο οτι ειναι στη φυση του ελληνα η οτι μου ειπαν καποιοι μεσα απο μια εφημεριδα!αν δουμε εξαλλου και οι εφημεριδες δεν λενε ολα τα πρατηρια νοθευουν,αλλα δινουν λιστες που δινει το υπουργειο!Αν γνωριζουμε για συγκεκριμενα πρατηρια τα λεμε και τα αποδοκιμαζουμε!!αλλιως οχι ολους στο ιδιο τσουβαλι!

stauros772000
07-02-07, 07:37
στα 9 πρατιρια που γεμιζω(παντα),ενω εχω παει εκει,προφανως με βενζινη στο ντεποζιτο και οχι αερα,στο 80αρι ντεπο μου βαζουν απο 84 εως και 89 λιτρα ΚΑΙ τα 9 πρατιρια.δλδ χανω απο 10 λιτρα και πανω σε καθε γεμισμα.εγω ξερω οτι με κλεβουν στην ποσοτητα ΟΛΟΙ.δεν υπαρχει νομιμο περιθωριο κλεψιας(για μενα).

325ixE30
07-02-07, 09:39
στα 9 πρατιρια που γεμιζω(παντα),ενω εχω παει εκει,προφανως με βενζινη στο ντεποζιτο και οχι αερα,στο 80αρι ντεπο μου βαζουν απο 84 εως και 89 λιτρα ΚΑΙ τα 9 πρατιρια.δλδ χανω απο 10 λιτρα και πανω σε καθε γεμισμα.εγω ξερω οτι με κλεβουν στην ποσοτητα ΟΛΟΙ.δεν υπαρχει νομιμο περιθωριο κλεψιας(για μενα).


φίλε μου μπορώ να σου εγγυηθώ ότι αποκλείεται 9 στα 9 πρατήρια να κλέβουν ~5%. Μάλλον το ρεζερβουάρ σου δεν είναι ακριβώς 80άρι. Ακόμα και σε συγκεκριμένη εταιρία που ανέχεται την κλοπή, το ποσοστό των πειραγμένων βενζινάδικων είναι <50%
Και υπάρχει "νόμιμο περιθώριο κλεψιάς" για το κράτος, και είναι 0,5%

bmw maniac
07-02-07, 11:52
Πριν από δέκα ημέρες είχα ένα παρόμοιο περιστατικό.. Είχα βέλει 100άρα - σε ένα από τα δύο έμπιστα βενζινάδικα μάλιστα- και κατέβαινα από τις καφετέρειες της Αγίου Ιωάννου, όταν προσπάθησα να σανιδώσω την δευτέρα και είδα ότι ρέταρε το μοτέρ και βάρεσε κόφτη στις 3500 σαλ(!!!). Στη συνέχεια έκοψα και πήγα να σταματήσω. Άφησα το γκάζι, κατέβηκε κάτω από τις 800 σαλ και πήγε να σβήσει. Τράβηξα ξερόγκαζο και το κράτησα "ζωντανό". ΄Φοβήθηκα μήπως έχω πρόβλημα είτε με μπεκ είτε με πολλαπλασιαστή. Τελικά διένυσα περίπου ένα χιλιόμετρο χωρίς να ξεπεράσω τις 2500 σαλ και στη συνέχεια δοκίμασα να "ανοίξω". Σα να μην είχε συμβεί τίποτα, δευτέρα, τρίτη και τετάρτη κόφτιασαν στις 6700 σαλ. Όπως όλα δείχνουν το πρόβλημα πρέπει να ήταν όπως μου είπε και ο μηχανικός μου σκουπιδάκι στην βενζίνη... :angryfire

325ixE30
07-02-07, 14:44
Όπως όλα δείχνουν το πρόβλημα πρέπει να ήταν όπως μου είπε και ο μηχανικός μου σκουπιδάκι στην βενζίνη... :angryfire


Μπορείς σε παρακαλώ να μας εξηγήσεις πως ένα "σκουπιδάκι" στην βενζίνη μπορεί να προκάλεσε αυτό που περιγράφεις ??
Και εάν μπορεί να δώσει περισσότερες πληροφορίες ο μηχανικός σου, ακόμα καλύτερα.

Sp!ros G
07-02-07, 14:56
Κανεις δεν ειπε οτι δεν υπαρχουν απατεωνες,και μαλιστα σε ενα κλαδο πολυ κερδοφορο,απλα δεν γινεται να βγαινουμε και να λεμε οτι θελουμε,οσο για τα 9 πρατηρια παλι σεβαστο οτι μπορει να σε κλεβουν,παντως δεν σημενει οτι και ολοι κλεβουν!!!

saikoE39
07-02-07, 15:19
Βαζω σε δυο βενζιναδικα...
Ποτε δεν εχω δει διαφορα πανω απο 2 λιτρα..αδειο το εχω θα παρει 70 λιτρα...αντε 71..και εχω 75αρι ρεζερβουαρ..μια φορα καταλαβα οτι με ειχαν κλεψει σε ενα βεμ\νζιναδικο..και επειτα καιρο το ειδα να φυγουραρει στην λιστα με τα ¨κακα¨.....
100 αρα βαζω μονο απο το ενα για διαφορους λογους..αλλιως παντα απλη...

κμβ
04-03-07, 13:49
Δωστους στεγνα και μην φοβασαι τιποτα. Απλως καταγγελια θα κανεις και ας ελπισουμε οτι καποια μερα δεν θα την πατησουμε και εμεις

*detari*
04-03-07, 14:05
Εδώ φίλε μου έχω γεμίσει ρεζερβουάρ 61 λίτρων μέ 67 !!