PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW M3 CSL Loaded


Kostas Christ
25-11-09, 22:44
το απολυτο δρομισιο μ3

http://www.youtube.com/watch?v=ZgMR9OVEDIY

αν ηταν αγωνιστικο παντως σιγουρα θα επαιζε στα ισια τις rsr... αυτα παιζουν με σλικς στο 7λεπτο... οποτε μιλαμε για τρελο οχημα

EVANGELOS
01-12-09, 21:25
το απολυτο δρομισιο μ3

αν ηταν αγωνιστικο παντως σιγουρα θα επαιζε στα ισια τις rsr... αυτα παιζουν με σλικς στο 7λεπτο... οποτε μιλαμε για τρελο οχημα

H απόλυτη ΒΛΑΚΕΙΑ ... ΜΠΟΥΡΔΑ της ESS σε όλο της το μεγαλείο !!!

Απαράδεκτο να υπερτροφοδοτείς csl !!! ... δε πα να έβγαλε και 1000 άλογα είναι τραγική ιδέα !!!

Αν ήταν αγωνιστικό ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να έβγαζε ούτε 4 συνεχόμενους γύρους !!! ...

όπως και όλα τα "βελτιωμένα" είναι για ένα δύο ανοίγματα και μετά κάτσε μία ώρα να κρυώσει !!!

Nick_compact
01-12-09, 22:05
H απόλυτη ΒΛΑΚΕΙΑ ... ΜΠΟΥΡΔΑ της ESS σε όλο της το μεγαλείο !!!

Απαράδεκτο να υπερτροφοδοτείς csl !!! ... δε πα να έβγαλε και 1000 άλογα είναι τραγική ιδέα !!!

Αν ήταν αγωνιστικό ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να έβγαζε ούτε 4 συνεχόμενους γύρους !!! ...

όπως και όλα τα "βελτιωμένα" είναι για ένα δύο ανοίγματα και μετά κάτσε μία ώρα να κρυώσει !!!

To loaded πάντως άλλα μας έδειξε!

EVANGELOS
01-12-09, 22:15
To loaded πάντως άλλα μας έδειξε!

Για το λόαντεντ μιλάω !!! ... που μας έδειξε άλλα ???

Οκ έκανε καλό χρόνο ΓΙΑ ΕΝΑ ΓΥΡΟ !!!

Άλλο πράγμα τα ΚΑΘΑΡΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ τύπου gtr , rsr etc και άλλο ένα ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΗΜΕΝΟ CSL με κομπρέσορα που πάει γρήγορα !!

Lil
01-12-09, 22:16
http://img130.imageshack.us/img130/4715/rips.jpg (http://img130.imageshack.us/i/rips.jpg/)

EVANGELOS
01-12-09, 22:19
χαχαχαχα !!!!!!! ...

πάντως γεγονός είναι ότι ΔΕΝ έσπασε το μοτέρ !!! ... απλά το κουτούλησε ο δημοσιογράφος !!! ...

BILL007
01-12-09, 22:35
απλά το κουτούλησε ο δημοσιογράφος !!! ...

Δεν θα ήθελα,ούτε κάποιος άλλος πιστεύω,να ήταν στη θέση του...:banhim::105whistl:bugeye:

Lil
01-12-09, 22:39
παλι καλα που το κουτουλησανε πριν σπασει....

Action Man
01-12-09, 22:42
http://www.youtube.com/watch?v=Pvz91lZqXgQ&feature=related

Nick_compact
01-12-09, 22:46
Για το λόαντεντ μιλάω !!! ... που μας έδειξε άλλα ???

Οκ έκανε καλό χρόνο ΓΙΑ ΕΝΑ ΓΥΡΟ !!!

Άλλο πράγμα τα ΚΑΘΑΡΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ τύπου gtr , rsr etc και άλλο ένα ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΗΜΕΝΟ CSL με κομπρέσορα που πάει γρήγορα !!

Το loaded μέχρι να κάνει το 7.22, πήρε χρόνια, και δεν ακούστηκε τπτ για σπασμένο μοτέρ. Αγωνιστικά δεν είναι μόνο τα 24ωρα. Υπάρχουν και άλλα αγωνιστικά, που τρέχουν πχ μια ανάβαση, και κρατάει λίγα λεπτά. Οπότε, η έννοια αγωνιστικό, είναι πολύ γενική. Και για να την συνδέσεις και με την αξιοπιστία του μοτέρ, πρέπει να γίνει συγκεκριμένη. Κανένα εργοστασιακό μοτέρ δεν θα άντεχε 24ωρο αγώνα για κανέναν λόγο έτσι κι αλλιώς. Εσύ μπορεί να το αποκαλείς όπως θέλεις, αλλά ότι και να λες, όλοι το έχουμε λατρέψει, θαυμάσει, ονειρευτεί. (Είσαι ο 1ος που τολμά να το αποκαλεί έτσι) Και δεν πρόκειται για ένα απλά γρήγορο CSL... Αλλιώς θα γέμιζε το ring με κομπρεσοράτα Μ3 να γυρίζουν στα 7.30 ;)

zaharias
01-12-09, 23:20
http://www.youtube.com/watch?v=Pvz91lZqXgQ&feature=related

Ωραιο το βιντεο...

Καλα, το ξαναδωσανε στο μλκ που το στουκαρε τοτε...??? :drive2:

sm6
01-12-09, 23:49
θεωρω την προσπαθεια loaded ενα σπουδαιο κεφαλαιο στην ιστορια της φιρμας.

και λεω προσπαθεια διοτι μονο αν τη δει κανεις συνολικα μπορει να αποτιμησει το μεγεθος της και τη σπουδαια συνειφορα της.

αν δουμε απλα το αυτοκινητο, ως ενα "πειραγμενο" csl με υπερσυμπιεση, για να "τρεχει" στην ευθεια θα συμφωνησω οτι ειναι ιεροσυλια.

το loaded ομως ηταν πολλα περισσοτερα απο αυτο...
ηταν μια επιβεβαιωση οτι το θαυμασιο αυτο πλαισιο θα μπορουσε να κανει εναν εξαιρετικο χρονο στη πιο δυσκολη και απαιτητικη πιστα του κοσμου.
ηταν μια επιδεξη ιδεων για το πως ενα bmw μπορει να κερδισει τις πορσε ακομα και με λιγοτερους απο 8 κυλινδρους.
ηταν μια ομαδα πολυ σοβαρων και ταλαντουχων ανθρωπων που εξεπληξε πολλους με το αξεπεραστο (για bmw δρομου) 7.22...

η προσπαθεια δεν ηταν προχειρη. το αυτοκινητο βελτιωθηκε συνολικα και οχι μονο στο μοτερ εκανε αρκετα χιλιομετρα στην πιστα και τιποτα το κακο δεν ακουστηκε για την αξιοπιστια του...
αγωνιστικο δεν υπηρξε βεβαια διοτι αν δεν με απατα η μνημη μου δεν συμμετειχε σε καποιον αγωνα.
επισης επιλεχθηκε και ενας πολυ αξιολογος οδηγος που απ' οτι φανηκε πηρε το μεγιστο απο το πακετο. το 7.22 εγινε με κρυο και υγρασιες σε καποια σημεια της πιστας, σε ωρα και μερα ανοικτη στο κοινο.
αυτο κανει το εγχειρημα ακομα σπουδαιοτερο.
λεγεται οτι το αυτοκινητο ετοιμαζοταν για μια ακομα προσπαθεια οπου υπολογιζαν να κατεβουν ακομα παρακατω, αλλα το ατυχημα τους χαλασε τα σχεδια.

η προσπαθεια του csl loaded περασε οριστικα στην ιστορια, αφου και το site loaded.se εχει "κατεβει" εδω και καιρο.

καλη αναπαυση σε εναν παλιο πολεμιστη του ριγνκ, οπου κι αν βρισκεται.
θα τον θυμομαστε παντα (ο καθενας απο την πλευρα που το βλεπει) και θα βρισκεται στις καρδιες ολων των φανς, οπως βεβαια και αλλα αυτοκινητα που εγραψαν χρυσες σελιδες στο λιμπρο ντ΄ορο της αυτοκινησης....

nik200
02-12-09, 01:03
Ωραιο το βιντεο...

Καλα, το ξαναδωσανε στο μλκ που το στουκαρε τοτε...??? :drive2:

οι μ@λ@κιες επιστρεφονται....αχαχαχαχαχα:icon_kidr

zaharias
02-12-09, 06:21
Ο ηχος ειναι κολαση..

http://www.youtube.com/watch?v=ZkIx7YBjVJM

alexk
02-12-09, 06:38
Για να ξυπνήσουμε, αυτό είναι ένα 'μαμά' CSL του φίλου Rob με τελικό καζανάκι Supersprint race lightweight.
Θέλω να δω πόσες φορές θα με σταματήσει η Ελβετική τροχαία :yipee:

http://www.youtube.com/watch?v=zhFG2WN5HdY

alexk
11-12-09, 08:26
η προσπαθεια του csl loaded περασε οριστικα στην ιστορια, αφου και το site loaded.se εχει "κατεβει" εδω και καιρο.


Στάθη το site σνέβηκε και ξέρω ότι το αμάξι ετοιμάζεται για την επιστροφή (γι'αυτό και πράσινο χρώμα - πράσινη κόλαση) για να κατεβάσει κάτω από 7.22.
http://www.loaded.se/

Πλέον έχουν και κοπέλα μοντέλο για το project οπότε με βεβαιότητα δεν πέθανε ;)

Τώρα για το κατακρεουγηρμένο κτλ που λέει ο Ευάγγελος, ΟΚ...
Είναι εντάξει να βελτιώνεις Μ3 για να κάνεις πάνω κάτω στο Ο.Χ., Α.Ο. κτλ κτλ και έγκλημα να βελτιώνεις M3 CSL για να πηγαίνεις πίστες και να στοχεύεις να σπάσεις το ρεκόρ στο Ρινγκ (και να το κάνεις).

evothrasix
11-12-09, 15:23
alexk για μενα εγκλημα ειναι να παρεις εν csl και να το τουρμπισεις η να το κομπρεσαρεις και να λες κατεβασα χρονους και και ....αλλο να το βελτιοσεις σε φρενα αναρτησης και ατμοσφαιρικη δυναμη και να κατεβασεις το χρονο εκει ειναι ολο το παιχνιδι:yipee:....να μην χασει τον χαρακτηρα του ενα αμαξι.....

υγ.πιστευω οτι ειναι ιεροσυλια να κανεις τετοιες μετατροπες σε ενα τετοιο κοσμημα:shakehead

Nick_E60_GR
11-12-09, 15:42
Λυπάμαι που το λέω, κι εγώ ατμόσφαιρα είμαι ακόμη, αλλά το μοτορσπορτ πλέον ...και πιό πολύ η αγορά, ζητάει αέρα, πολύ αέρα. Ασύγκριτα γκάζια με σχετική οικονομία στο καύσιμο χάρη στις νέες τεχνολογίες συμπίεσης της εταιρίας. Αν το έφτιαχνε πάλι το ίδιο αυτοκίνητο σήμερα η BMW, turbo θα το έκανε.....

EVANGELOS
11-12-09, 17:05
... Αν το έφτιαχνε πάλι το ίδιο αυτοκίνητο σήμερα η BMW, turbo θα το έκανε.....

Το έφτιαξε







σήμερα






και ΔΕΝ είναι τούρΠο !!!







είναι κάπως έτσι όμως

http://www.youtube.com/watch?v=tCzDOpVasHM

Fairytale
11-12-09, 17:07
Στάθη το site σνέβηκε και ξέρω ότι το αμάξι ετοιμάζεται για την επιστροφή (γι'αυτό και πράσινο χρώμα - πράσινη κόλαση) για να κατεβάσει κάτω από 7.22.
http://www.loaded.se/

Πλέον έχουν και κοπέλα μοντέλο για το project οπότε με βεβαιότητα δεν πέθανε ;)

Τώρα για το κατακρεουγηρμένο κτλ που λέει ο Ευάγγελος, ΟΚ...
Είναι εντάξει να βελτιώνεις Μ3 για να κάνεις πάνω κάτω στο Ο.Χ., Α.Ο. κτλ κτλ και έγκλημα να βελτιώνεις M3 CSL για να πηγαίνεις πίστες και να στοχεύεις να σπάσεις το ρεκόρ στο Ρινγκ (και να το κάνεις).Συμφωνώ με όλα αυτά. Το loaded είναι εξαιρετικό project και το αποδεικνύει με τον πλέον χαρακτηριστικό τρόπο.

Λυπάμαι που το λέω, κι εγώ ατμόσφαιρα είμαι ακόμη, αλλά το μοτορσπορτ πλέον ...και πιό πολύ η αγορά, ζητάει αέρα, πολύ αέρα. Ασύγκριτα γκάζια με σχετική οικονομία στο καύσιμο χάρη στις νέες τεχνολογίες συμπίεσης της εταιρίας. Αν το έφτιαχνε πάλι το ίδιο αυτοκίνητο σήμερα η BMW, turbo θα το έκανε.....Το έφτιαξε (και το ξέρεις) και ΔΕΝ είναι turbo http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=22232
C U out there

Dim77
11-12-09, 17:13
Και αν δεν υπήρχαν οι τυποποιημένες μετρήσεις κατανάλωσης & εκπομπών ρύπων(CO2) που τα καταφέρνουν καλά τα νέο-VAGo-τούρμπο μοτέρ...θα συνέχιζε να βγάζει μόνο ατμοσφαιρικά:deal:

Nick_E60_GR
11-12-09, 17:28
Ναι ρε παιδιά σωστό, δεν το συζητώ!!!!!!! αλλά μιλάω για ένα 3.2 που θα έπρεπε λόγω του σημερινού (και μελλοντικού) "ενδογερμανικού" ανταγωνισμού και όχι μόνο, να δυναμώσει κι άλλο.

sm6
11-12-09, 17:29
Το έφτιαξε (και το ξέρεις) και ΔΕΝ είναι turbo

το επομενο θα ειναι ομως νικο... εξακυλινδρο...

Fairytale
11-12-09, 17:32
Τότε το Csl δεν χρειαζόταν τίποτα παραπάνω.
Τώρα θα πρέπει να σηκώσουν και άλλο πίεση... και ότι μείνει χεχεχε
C U out there

EVANGELOS
11-12-09, 18:52
...Τώρα για το κατακρεουγηρμένο κτλ που λέει ο Ευάγγελος, ΟΚ...
Είναι εντάξει να βελτιώνεις Μ3 για να κάνεις πάνω κάτω στο Ο.Χ., Α.Ο. κτλ κτλ και έγκλημα να βελτιώνεις M3 CSL για να πηγαίνεις πίστες και να στοχεύεις να σπάσεις το ρεκόρ στο Ρινγκ (και να το κάνεις).

Aλέξη ΔΕΝ υπήρχε λόγος να χρησιμοποιήσει csl η ESS ...

Από τη στιγμή που διάλεξε το δρόμο της ΤΡΕΛΗΣ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗΣ με υπερπλήρωση ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ να καταστρέψει ένα τσε εσ ελ ???

Ας έκανε ότι ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ...

να έπαιρνε ένα απλό Μ3 να το έγδυνε , να έβαζε τα ρολμπαρ και τα λοιπά αγωνιστικά δεσίματα , φρένα κλπ κλπ ... το κομπρεσσέρ και ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΕΙΧΕ !!!

Εγώ θεωρώ ότι αμάξια σαν τα csl και sport evo ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ με τέτοια projects !!!

p.s. Οταν λες ΓΥΦΤΙΑ το πορτμπαγκαζ csl σε απλό Μ3 ... πως δε σε ενοχλεί το loaded ????

alexk
11-12-09, 20:27
Aλέξη ΔΕΝ υπήρχε λόγος να χρησιμοποιήσει csl η ESS ...

Από τη στιγμή που διάλεξε το δρόμο της ΤΡΕΛΗΣ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗΣ με υπερπλήρωση ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ να καταστρέψει ένα τσε εσ ελ ???

Ας έκανε ότι ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ...

να έπαιρνε ένα απλό Μ3 να το έγδυνε , να έβαζε τα ρολμπαρ και τα λοιπά αγωνιστικά δεσίματα , φρένα κλπ κλπ ... το κομπρεσσέρ και ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΕΙΧΕ !!!

Εγώ θεωρώ ότι αμάξια σαν τα csl και sport evo ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ με τέτοια projects !!!

p.s. Οταν λες ΓΥΦΤΙΑ το πορτμπαγκαζ csl σε απλό Μ3 ... πως δε σε ενοχλεί το loaded ????

Κοίτα Βαγγέλη, ο καθένας κάνει ότι του καυλώσει φίλε... Έχω δει CSL με άλλη εισαγωγή και προσπαθούσε να με πείσει ότι είναι καλύτερη από την εργοστασιακή.
Από την άλλη, βλέπεις CSL με rollcage και sparco και και και και και συμφωνώ μαζί σου για το "ποιος ο λόγος να καταστρέψεις ένα CSL ? πάρε ένα απλό Μ3 και γάμα το".
Όμως, με το να το λέω και μόνο δεν αλλάζω τίποτα. Αυτό που εγώ προσωπικά έχω σαν στόχο είναι να σώσω 3 από αυτά τα αυτοκίνητα (2 γκρι και 1 μαύρο). Το λέω στον αδερφό μου να πάρει ένα και αυτός, μου λέει τα δικά του... Εντάξει, όσα σώσω ρε φίλε, ξέρεις αγωνιζόμενος είμαι και δεν τα βρήκα έτοιμα τα ρημάδια τα λεφτά.


Δεν κράζω να βάζουν πράγματα CSL σε Μ3 αλλά κουπέ, που να γίνει look M3 και μερικώς look CSL, σόρρυ το κράζω.
Το loaded δεν το κράζω γιατί δικό του είναι, το αγόρασε, το βελτίωσε κτλ. Αν εγώ κάνω το δικό μου έτσι, ας με πάρω με τις ντομάτες !
Θα μου πεις ίδια φάση είναι και ο shido... σωστό ναι. Δεν σημαίνει ότι και εγώ έχω πάντα δίκιο και δεν κάνω/λέω μαλακίες μερικές φορές.

kacey
11-12-09, 22:59
Βαλανε κομπρεσσορα στο CSL κ του δωσανε δυναμη κ ροπη σε ολο το φασμα τον στροφων, τοση που ενα ατμοσφαιρικο μοτερ ουτε στα ονειρα του δεν θα εβλεπε, κ μερικοι σκιζουν τα ρουχα τους οτι "καταστρεψανε ενα συλλεκτικο αυτοκινητο". Σιγα ρε παιδια, σιγα το καλτσον του CSL που σκιστηκε...

stef
12-12-09, 01:09
Μα αυτό λέμε, θα μπορούσανε να το κάνανε στο απλό Μ3....
Και θέλεις δεν θέλεις το CSL είναι συλλεκτικό!
Χώνεψέ το!

Fairytale
12-12-09, 01:25
Και αν γυρίσει κάποιος να σου απαντήσει ότι πλέον το αυτοκίνητο δεν είναι το ένα από τα 1500 Csl παραγωγής αλλά το ένα και μοναδικό Csl Loaded που έχει κάνει ΑΥΤΑ (μπλα μπλα μπλα) τι θα απαντήσεις;

Το αυτοκίνητο (το project) καλύτερα έχει αποκτήσει δική του ταυτότητα και την έχει κερδίσει επάξια. Δεν έχασε από την επέμβαση και θα το δεις στην τιμή μεταπώλησης του (παρά το στούκο του δημοσιογράφου).
C U out there

kacey
12-12-09, 01:34
Μα αυτό λέμε, θα μπορούσανε να το κάνανε στο απλό Μ3....
Και θέλεις δεν θέλεις το CSL είναι συλλεκτικό!
Χώνεψέ το!

Γιατι ρε μαστορα, το χαλασανε για να λενε ολοι "κριμα που το κανατε σε CSL" ? Κ στην τελικη κομπρεσσορατα απλα Μ3 εχει βγαλει ο καθενας, αυτοι ηταν μαγκες κ το εκαναν σε CSL.

ΥΓ Εκτος αν αμφισβητει κανεις οτι το εκαναν καλυτερο απο οτι ηταν...

@Fairytale
Ωραιες ζαντες ρε :D

Nick_E60_GR
12-12-09, 01:40
Τι συλλεκτικά ρε παιδιά? Πανάκριβα πιστάδικα αυτοκίνητα υποτίθεται ότι είναι. Μία εταιρία σαν τη BMW την ξέρει πάνω-κάτω τη ζήτηση στα πολύ extreme μοντέλα της. Είναι περιορισμένης παραγωγής γιατί πόσοι θα πάρουν ένα τέτοιο? Αν ήξερε η BMW θα πουλήσει 20000 κομμάτια, 20000 κομμάτια θα έφτιαχνε, χαζή θα ήταν? Αφού παράλληλα κυκλοφορούσε και το Μ3 το απλό τι να κάνει? Να αντικαταστήσει το Μ3 με το κατά πολύ ακριβότερο csl? Θα χαντάκωνε τις πωλήσεις του απλού Μ3 και ούτε και csl θα πουλούσε (λόγω τιμής κ.α περιορισμών, άνεση κλπ)

Γι' αυτό, βγάλτε τα csl απ' τα υπόγεια και τις συλλεκτικές αίθουσες και βάλτε τα στις πίστες να εξυπηρετούν και το σκοπό για τον οποίο κατασκευάστηκαν, μπας και αχρηστευτεί κανένα, να βρίσκουμε εμείς τροπέτα να φτιάχνουμε μετατροπές cabrio csl, Ζ4 csl κλπ, να τα ευχαριστιόμαστε χαχαχαχα

stef
12-12-09, 08:30
Γιατι ρε μαστορα, το χαλασανε για να λενε ολοι "κριμα που το κανατε σε CSL" ? Κ στην τελικη κομπρεσσορατα απλα Μ3 εχει βγαλει ο καθενας, αυτοι ηταν μαγκες κ το εκαναν σε CSL.

ΥΓ Εκτος αν αμφισβητει κανεις οτι το εκαναν καλυτερο απο οτι ηταν...

@Fairytale
Ωραιες ζαντες ρε :D

Τα συλλεκτικά αυτοκίνητα παραμένουν όπως βγήκαν από το εργοστάσιο και δεν πειράζεις ΤΙΠΟΤΑ
Απλό...

thomelef
12-12-09, 10:24
έλα παιδιά μη τρελαθούμε κιόλα...
καταρχήν δε το κατακρεούργησαν...αυτό που έφτιαξαν κατακρεούργησε ότι κυκλοφορεί
στο ρίνγκ.
στο αυτοκίνητο υπάρχουν όλες οι επενδύσεις και υπάρχει ρολ κέιτζ που δεν αφαιρεί
τα πίσω καθήσματα...
το αυτοκίνητο πέραν της επέμβασης του κομπρέσορ στον κινητήρα ειπέστει όποια
καλύτερα βελτίωση μπορούσε να δεχτεί σε στήσιμο και φρενάρισμα με συγκεκριμένο
σκοπό...
όσο για ξιοπιστία κτλ... οι τύποι έχουν βαθιά τσέπη για να το κρατούν όσο αξιόπιστο
πρέπει να είναι για να κάνει τη δουλέιά του.
και τέλος πάντων ωραίος ο ρομαντισμός αλλά μη τα βάζουμε και όλα στο ίδιο καζάνι...
ουδεμία σχέση έχει το Ε30 με το συγκεκριμένο πρότζεκτ...
αν θέλαμε να κάνουμε σύγκριση ας κάναμε με το γκε τε αρ που αυτό ήταν το αυτοκίνητο
για να ομολγκαριστεί η εταιρεία,όπως και το Ε30 EVO...
υγ. το οτι κάποιοι πιστεύουν οτι το απόλυτο αυτοκίνητο πίστας της μπε εμ βε είναι ελειπές
για το έργο του δεν είναι κακό... ειδικά όταν μας το αποδεικνύουν με νούμερα...
υγ2. είναι κρίμα να κράζουμε για τα μάτια του ρομαντισμού όταν εμείς οι ίδιοι κατακρεουργούμε
αυτοκίνητα με αρετές με το να τα τρέχουμε σε ευθείες με τον όποιο κουβά...και να μιλάμε μετά
για αυτοκινητιστική παιδία.

sm6
12-12-09, 10:34
συμφωνω θωμα με το σκεπτικο σου.

thomelef
14-12-09, 10:09
βασικά επι τη ευκαιρία κάτι που έχω απωρεία με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο...
στα σπεκς όταν ήταν αναρτημένο στην ιστοσελίδα έγραφε διαστάσεις ελάστικών 265/35/18...
ΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ...
μπορεί να περαστούν πισινές ζάντες στο μπροστά σύστημα χωρίς να πειραχτεί κάτι???
ρωτάω γιατί όπως το έχουν φωτογραφημένο απο το πλάι τώρα που είναι υπο κατασκευή
η ιστοσελίδα κάτι τέτοιο φαίνεται να έχει γίνει...οι μπροστινοί τροχοί είναι ίσα ίσα μέσα απο
τα φτερά...και οι ζάντες φαίνονται ολόιδιες μπρός πίσω.

manos///3
14-12-09, 10:24
Θωμα και εγω την ιδια απορια ειχα και μου την έλυσε ο Νickm3...και τον ευχαριστω!

Βαζοντας ιδιες διαστασεις ελαστικων εμπρος-πισω πετυχαινεις ''square'' setup.
εκμηδενίζεις ετσι τις οποιες τασεις υποστροφης και συνεπως εχεις καλυτερο κρατημα.
Με το αναλογο οφφσετ μπροστινης ζαντας τοποθετείται και μεγαλυτερο ελαστικο.
Προτεινεται κυριως σε πιστα.

thomelef
14-12-09, 10:58
Θωμα και εγω την ιδια απορια ειχα και μου την έλυσε ο Νickm3...και τον ευχαριστω!

Βαζοντας ιδιες διαστασεις ελαστικων εμπρος-πισω πετυχαινεις ''square'' setup.
εκμηδενίζεις ετσι τις οποιες τασεις υποστροφης και συνεπως εχεις καλυτερο κρατημα.
Με το αναλογο οφφσετ μπροστινης ζαντας τοποθετείται και μεγαλυτερο ελαστικο.
Προτεινεται κυριως σε πιστα.

οκ το καταλαβαίνω αυτό...
απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση το αυτοκίνητο φαίνεται να φοράει
ίδια ζάντα μπρός πίσω...
μπορεί να γίνει αυτό χωρίς άλλες επεμβάσεις???
δλδ bolt on και μπούλο για πίστα???

alexk
14-12-09, 11:07
Βασικά ο λόγος που πολλοί με CSL θέλουν να έχουν ίδια διάσταση εμπρός πίσω είναι για να έχουν τα ίδια ελαστικά και να μπορούν να τα κάνουν τράμπα.

Η πίσω ζάντα από CSL για να 'μπει' εμπρός χρειάζεται -3 κάμπερ.
Ιδανεικό θα ήταν να έχεις 9.5αρες ζάντες μπρος πίσω και με ίδιο offset (19x9.5 et32).

Προσοχή : τα παραπάνω θα δουλέψουν μόνο με αγωνιστική ανάρτηση και ρυθμιζόμενα camber plates ειδάλλως η ζάντα+ελαστικό θα βρίσκει στο φτερό.

CSL με πίσω ζάντες εμπρός
24658
24659

BBS CH 19x10 ET20
24661

BBS CH 19x9.5 ET28
24660

EVANGELOS
14-12-09, 11:13
Γιατι ρε μαστορα, το χαλασανε για να λενε ολοι "κριμα που το κανατε σε CSL" ? Κ στην τελικη κομπρεσσορατα απλα Μ3 εχει βγαλει ο καθενας, αυτοι ηταν μαγκες κ το εκαναν σε CSL.

ΥΓ Εκτος αν αμφισβητει κανεις οτι το εκαναν καλυτερο απο οτι ηταν..

Kα'αρχάς δεν κατάλαβα ποιά είναι η μαγκιά στο να βάλεις κομπρέσσορα στον s54 ???

Eπίσης όσον αφορά το χρόνο στο ρινγκ ... και ένα ΑΠΛΟ Μ3 με ΜΑΜΑ μοτέρ και φουλ αφωνιστικό σεταπ (γυμνό με δεσίματα , αγωνιστική ανάρτηση σεταρισμένη από οδηγό αγώνων στη συγκεκριμένη πίστα , σλικ ελαστικά και καλό οδήγο) ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΜΑ Μ3 !!! ...

Αν δε στο απλό Μ3 που περιγράφω παραπάνω βάλεις και υπερπλήρωση (κάμοντας το μοτέρ να αποδίδει 500+ άλογα) ... προφανώς θα κάνεις τρελό χρόνο σε σχέση με το ΜΑΜΑ CSL !!!

Το πρότζεκτ αυτό είναι κατ'εμέ ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΗΣΗ του csl όπως επίσης το ίδιο είναι και τα αντίστοιχα πρότζεκτς με engine transplant σε sport evo !!! ...

Το αμάξι ΔΕΝ είναι αγωνιστικό αφού ΔΕΝ συμμετείχε σε ΚΑΝΕΝΑ αγώνα και προφανώς ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ το μοτέρ να βγάλει 24 ώρες Ρινκγ ή Σπα κτλ , ΔΕΝ είναι δρομίσιο αφού έχει rollbar etc ... ΔΕΝ είναι αξιόπιστο αφού ΔΕΝ έχει καμία εγγύηση (όπως και όλες οι "βελτιώσεις") ...

Στην τελική είναι ΑΠΛΑ ένα ΚΟΜΠΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟ Μ3 με αγωνιστικό σεταπ ... υπάρχουν και ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΙΣΤΑΔΙΚΑ ... και ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ !!! ...

Παραδέχομαι τον ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ του (7:22:09)... αλλά στην τελική αν ψάχνεις για το ΑΠΟΛΥΤΟ time attack car στο ring υπάρχει και radical sr8 με( 6.55) ΜΑΜΑ !!!

και αν πάμε σε ΚΑΘΑΡΑ αγωνιστικά (που δηλαδή αντέχουν 24 ώρες αγώνα) υπάρχει το 997 GT3 RSR (7:03.28)

Για μένα αν κάτι είναι ΟΝΤΩΣ πολύ θετικό για το πρότζεκτ αυτό είναι ότι ΑΠΕΔΕΙΞΕ , το εκπληκτικό potential στο σασί του csl !!! ...

Όσοι αναρωτιούνται γιατί ΔΕΝ το έκανε αυτό η BMW ... η απάντηση λέγεται M3 E92 GTS !!! ... ΚΑΙ ΜΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ !!!

Υ.Γ. Το πως κρίνει ο καθένας το καλύτερο είναι ΣΧΕΤΙΚΟ !!! ... ας πούμε το ΚΑΘΑΡΑ αγωνιστικό 997 GT3 RSR , ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ ή ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ από το "απλο" δρομίσιο 997 GT3 RS ... διαφέρουν καμία 80 άλογα και 30 σεκ στο ring !!! ... όμως ΠΟΣΟΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΤΟ RSR ????

sm6
14-12-09, 15:11
μιας και εχω λιγο χρονο ας τα παρουμε με τη σειρα...

Kα'αρχάς δεν κατάλαβα ποιά είναι η μαγκιά στο να βάλεις κομπρέσσορα στον s54 ???

να βελτιωνεις αποτελεσματικα s μοτερ νομιζω δεν ειναι ευκολο... ειναι?

και ένα ΑΠΛΟ Μ3 με ΜΑΜΑ μοτέρ και φουλ αφωνιστικό σεταπ, ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΜΑ Μ3 !!! ...
χαιρω πολυ, σταθης...

Αν δε στο απλό Μ3 που περιγράφω παραπάνω βάλεις και υπερπλήρωση (κάμοντας το μοτέρ να αποδίδει 500+ άλογα) ... προφανώς θα κάνεις τρελό χρόνο σε σχέση με το ΜΑΜΑ CSL !!!
προφανως...
αλλα γιατι να ξεκινησουν απο το απλο Μ3 και να το φτασουν σε επιπεδο csl, οταν υπαρχει ετοιμο csl? μαλλον γι αυτο το διαλεξαν για το προτζεκτ αυτο. ξεκινησαν απο μια πολυ καλυτερη (και ευκολότερη για βελτιωση) βαση...


Το πρότζεκτ αυτό είναι κατ'εμέ ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΗΣΗ του csl
σιγα ρε μαν, απανταχου υπερασπιστη των csl... το προτζεκτ ειχε ενα στοχο και τον εκπληρωσε... τοσο πολυ σε πειραξε που ενα ηδη εξαιρετικο αυτοκινητο βελτιωθηκε, μπηκε στην πιστα και γ@μησε...?
οπως πολυ σωστα ειπωθηκε πιο πανω, τα κακομοιρα τα απλα κατακρεουργημενα Μ3 που τρεχουν απο δω κι απο κει και γινονται ρομπες πατωντας με σαξοραλα και πουντο δε σε πειραζουν...?
θα συμφωνουσα με την προσεγγιση σου, αν τη μετατροπη αυτη την εκανες εσυ π.χ. (ή αλλος), για να πατας στο ο.χ. και την κερατεα...
για το σκοπο ομως που εξυπηρετησε το προτζεκτ loaded δεν ενοχλει καθολου η επιλογη csl... εγραφη ιστορια με χρυσα γραμματα...

τα αντίστοιχα πρότζεκτς με engine transplant σε sport evo !!! ...
εδω συμφωνω απολυτα... εγκλημα...

προφανώς ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ το μοτέρ να βγάλει 24 ώρες Ρινκγ ή Σπα κτλ , ΔΕΝ είναι δρομίσιο αφού έχει rollbar etc ...
αυτα αποτελουν δικες σου εικασιες... ας τρεξει πρωτα και μετα λεμε οτι δεν αντεχει το μοτερ... τωρα ειναι απλα αγνωστο...

Στην τελική είναι ΑΠΛΑ ένα ΚΟΜΠΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟ Μ3 με αγωνιστικό σεταπ ... υπάρχουν και ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΙΣΤΑΔΙΚΑ ... και ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ !!! ...
σιγουρα υπαρχουν...
αλλα για να βρουμε bmw να κανει αυτο το χρονο πρεπει να ψαξουμε πολυ...
ισως τωρα το gts... μακαρι...

Παραδέχομαι τον ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ του (7:22:09)... αλλά στην τελική αν ψάχνεις για το ΑΠΟΛΥΤΟ time attack car στο ring υπάρχει και radical sr8 με( 6.55) ΜΑΜΑ !!!

και αν πάμε σε ΚΑΘΑΡΑ αγωνιστικά (που δηλαδή αντέχουν 24 ώρες αγώνα) υπάρχει το 997 GT3 RSR (7:03.28)

Για μένα αν κάτι είναι ΟΝΤΩΣ πολύ θετικό για το πρότζεκτ αυτό είναι ότι ΑΠΕΔΕΙΞΕ , το εκπληκτικό potential στο σασί του csl !!! ...

παλι καλα που το παραδεχεσαι... ειναι μια προοδος κι αυτη...

σε καθαρα αγωνιστικα εχουμε την Raeder Lamborghini Gallardo VLN SP8, 6:44.3
(ατιμο γκρουπ...:D)
το radical sr8 ειναι μονο κατ' ευφημισμόν αυτοκινητο δρομου... προκειται για πρωτοτυπο... απλα δεν εχει επαφη...

θεωρω οτι ειναι ασεβεια πραγματικα προς τους ανθρωπους της ομαδας Loaded να μην αναγνωριζουμε οτι εφτιαξαν κατι που παει στην πιστα πιο γρηγορα απο εντσο και καρρερα GT....

Όσοι αναρωτιούνται γιατί ΔΕΝ το έκανε αυτό η BMW ...

το εκανε...:
7:10 -- 173.10 km/h - BMW M3 GTR, 450 PS/1350 kg, Joerg Mueller (practice 24hrs race 03)
7:00 -- 176.25 km/h - BMW M3 GTR, 450 PS/1100 kg (sport auto 06/04)

Υ.Γ. Το πως κρίνει ο καθένας το καλύτερο είναι ΣΧΕΤΙΚΟ !!! ... ας πούμε το ΚΑΘΑΡΑ αγωνιστικό 997 GT3 RSR , ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ ή ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ από το "απλο" δρομίσιο 997 GT3 RS ... διαφέρουν καμία 80 άλογα και 30 σεκ στο ring !!! ... όμως ΠΟΣΟΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΤΟ RSR ????

δικιο εχεις... κανεις...
απλα εδω κανουμε μια φιλολογικη κουβεντα... δεν ειμαστε νομιζω υποψηφιοι αγοραστες RSR και αγωνιζομενοι σε 24ωρα...:greenboun

VanVIC
14-12-09, 16:28
μιας και εχω λιγο χρονο ας τα παρουμε με τη σειρα...


όταν έχεις χρόνο...
:dblthumb2

InsaneDriver
14-12-09, 16:30
Αν ήταν ένα αμάξι που φτιάχτηκε για dragster, για drift, για φανάρια ή είχε γίνει engine swap τότε ναι θα με ενοχλούσε.
Από τη στιγμή που βελτιώθηκε στα ΣΗΜΕΙΑ, ώστε να τρελαίνει τα χρονόμετρα, απλά το θαυμάζω.-

thomelef
14-12-09, 16:32
αλλα γιατι να ξεκινησουν απο το απλο Μ3 και να το φτασουν σε επιπεδο csl, οταν υπαρχει ετοιμο csl?΄

γιατί πολύ απλά δε τους αρέσει να κατακρεουργούν ...............

manos///3
14-12-09, 16:45
Kανενα μα κανενα αυτοκινητο μαζικης παραγωγης δεν εχει φτιαχτει για πιστα και time attacks.
Και ορισμενα ,οπως μια gt3rs, κανουν μια καλη προσομοιωση αγωνιστικου αλλα και παλι δεν...

Σιγουρα το CSL δεν ειναι το τελειοτερο για πιστα...Αλλωστε δε δημιουργηθηκε για πιστα αλλα εμπνεει πιστα. Εχει πολλα! σημεια που σηκωνουν αναβαθμιση ωστε να πετυχει χρονους ,ειδικα στο ρινγκ...Και εχω και παραδειγμα στη πιστα των Σερρων, οπου ενα ελαφρως αγωνιστικο 106 ραλλυ ριχνει στα αυτια σε Μ3 ή Μ3csl με διαφορα ανω των 2 sec!!!
Οποτε το μπαξιμο ειναι απαραιτητο για χρονους..

Μ' αρεσει η ιδεα του loaded αλλα θα συμφωνησω και με το Ευαγγελο οτι θα μπορουσαν να το κανουν βελτιωνοντας ατμοσφαιρικα τον s54..απλα προτιμησαν την ευκολη λυση..

gyiama
14-12-09, 16:47
παιδια μια ερωτηση μιας και δεν το κατεχω πολυ το θεμα csl και Μ3 ως προς τις διαφορες...!!!το csl δεν ειναι ενα κανονικο Μ3 απλα πιο ελαφρυ με καποια βελτιωση στην αποδοση του κινητηρα και με καποιο αλλα σεταπ στην αναρτηση και τα φρενα?εχει δλδ διαφορα και στο πλαισιο?το λεω αυτο για το λογο που οπως αναφερθηκε πιο πανω...αν παρεις ενα απλο Μ3 ξεβρακωσεις τελειως του βαλεις και ενα κλουβι του βαλεις αλλη αναρτηση τον κομπρεσορα και οολα τα carbon κλπ του csl,τοτε δεν θα γινει οπως το csl?(οχι το μαμα το loaded εννοω)δλδ ενα csl compressor θα πηγαινει καλυτερα απο ενα απλο Μ3 με compressor?(παντα με το ιδιο βαρος μιλαμε)το ρωταω αυτο γιατι εφοσων μπει ο κομπρεσορας τοτε και απ το μαμα csl δεν αφαιρουντε η εισαγωγη και το προγραμμα στον εγγεφαλο του csl?οποτε ποσο μεγαλη διαφορα θα εχει απο ενα απλο Μ3?

manos///3
14-12-09, 16:52
...αν παρεις ενα απλο Μ3 ξεβρακωσεις τελειως του βαλεις και ενα κλουβι του βαλεις αλλη αναρτηση ...


...τοτε θα πηγαινει καλυτερα απο csl και οχι μονο.....δε χρειαζεται καν κομπρεσσερ.

gyiama
14-12-09, 16:56
ενταξει οταν λεω ξεβρακωμα εννοω σαν το loaded μιας και το θεμα μας αφορα αυτο δλδ να γινει σαν εκεινο!!η ολη ερωτηση μου ειναι οτι δεν θα ηταν το ιδιο αν το κανανε σε ενα απλο Μ3 το ιδιο ακριβως πραγμα?ωστα να μην χαλασουνε ενα απο τα 1500 ''συλλεκτικα'' αυτοκινητα???

ΥΓ που μεταξυ μας ουτε καν τοσα δεν υπαρχουν μιας και μονο εδω μεσα ξερουμε οτι τουλαχιστον 2 εχουν γινει τροπετα + το loaded κλπ κλπ!!!!!!

Fairytale
14-12-09, 17:01
Αυτή ειναι η ουσία της τοποθέτησης του EVANGELOS.
Το γιατί πήραν το 1 από τα 1500 CSL για να το αλλάξουν τόσο πολύ, ώστε να μην μείνει πάνω του καμμιά διαφορά από όσες εχει από ένα ///Μ3.
C U out there

InsaneDriver
14-12-09, 17:05
Αυτή ειναι η ουσία της τοποθέτησης του EVANGELOS.
Το γιατί πήραν το 1 από τα 1500 CSL για να το αλλάξουν τόσο πολύ, ώστε να μην μείνει πάνω του καμμιά διαφορά από όσες εχει από ένα ///Μ3.
C U out there

Με την ίδια λογική: Γιατί δεν πήρανε ένα 316 να του βάλουν όλα τα πράγματα πάνω;

Έτσι απλά ρε παιδιά. :p:
Δεν υπάρχει γιατί...Αυτό είχανε και ήταν καλή βάση για τον στόχο τους.-

thomelef
14-12-09, 17:06
παιδιά το αμάξι δεν είναι ξεβρακωμένο...
αν παρατηρήσετε έχει επενδύσεις και το κλουβί του είναι μόνο πίσω χωρίς να
αφαιρούν τα καθίσματα... σε άλλη περίπτωση θα έπρεπε να ήταν γαζωμένο
όλο το αμάξι και οι σωλήνες να έφταναν μέχρι μπροστά...
http://www.youtube.com/watch?v=fmoTMQyuFT4
το μοναδικό ξεβράκωμα έιναι το πόρτ μπαγκάζ το καπό και τα καθίσματα τα
μπροστινά...
τώρα όσον αφορά το μοτέρ τι να σας πώ οι απόψεις διύστανται...
προσωπικά πάντως με καυ........ει περισότερο απο το μανίσιο, κάτι που δε μπορώ να πώ
για το Ε30...
ΥΓ. τελικά είναι μαγκιά ή δεν είναι μαγκιά να δουλέψει κομπρεσέρ σε s54 και μάλιστα σωστά...
έχω διαβάσει πολά για ρύζια εδώ μέσα και πως κανένα δε δουλεύει σωστά.
τελικά τι ισχύει ρε μάγκες???????

Nick_E60_GR
14-12-09, 17:08
παιδια μια ερωτηση μιας και δεν το κατεχω πολυ το θεμα csl και Μ3 ως προς τις διαφορες...!!!το csl δεν ειναι ενα κανονικο Μ3 απλα πιο ελαφρυ με καποια βελτιωση στην αποδοση του κινητηρα και με καποιο αλλα σεταπ στην αναρτηση και τα φρενα?εχει δλδ διαφορα και στο πλαισιο?το λεω αυτο για το λογο που οπως αναφερθηκε πιο πανω...αν παρεις ενα απλο Μ3 ξεβρακωσεις τελειως του βαλεις και ενα κλουβι του βαλεις αλλη αναρτηση τον κομπρεσορα και οολα τα carbon κλπ του csl,τοτε δεν θα γινει οπως το csl?(οχι το μαμα το loaded εννοω)δλδ ενα csl compressor θα πηγαινει καλυτερα απο ενα απλο Μ3 με compressor?(παντα με το ιδιο βαρος μιλαμε)το ρωταω αυτο γιατι εφοσων μπει ο κομπρεσορας τοτε και απ το μαμα csl δεν αφαιρουντε η εισαγωγη και το προγραμμα στον εγγεφαλο του csl?οποτε ποσο μεγαλη διαφορα θα εχει απο ενα απλο Μ3?

εισαγωγή + ολόκληρη η κεφαλή με τα σωθικά της....

gyiama
14-12-09, 17:13
αα ειναι και αλλη η κεφαλη οποτε ενα csl κομπρεσορατο θα πηγαινει λογικα καλυτερα απο ενα απλο Μ3?
ναι αλλα θωμα δεν εχει και αλλα φτερα νομιζω?τα οποια λογικα θα ιεναι και πιο ελαφρια και ουτε καν ζαντεσ δεν εχει csl!!!απλα και γω ειμαι της αποψης οτι κριμα πηγε μαλλον αν δεν κερδισαν τιποτα το σοβαρο σε σχεση με ενα απλο Μ3

thomelef
14-12-09, 17:28
παιδιά ένα αμάξι δε θεωρείτε ξεβρακομένο επειδή έχει αλαχτεί πορτ μπαγκάζ καπό και μπροστινά φτερά
όταν την ίδια στιγμή φέρει κομπλέ εξοπλισμό απο επενδύσεις - ταμπλό - εξαερισμό - πίσω καθήσματα - ταπετσαρίες σε οροφή και κωλόνες - ρολ κέιτζ που με το τρόπο που είναι τοποθετημένο προσθέτει βάρος χωρίς να επεμβαίνει καθόλου μα καθόλου σε ακαμψία κτλ.
η σημαντική διαφορά - επέμβαση όσον αφορά την εργοστασιακή του μορφή είναι στο μοτέρ που κατά τη γνώμη μου δεν είναι μείον αλλά συν για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο και για το λόγο που φτιάχτηκε...

sm6
14-12-09, 17:36
αα ειναι και αλλη η κεφαλη οποτε ενα csl κομπρεσορατο θα πηγαινει λογικα καλυτερα απο ενα απλο Μ3?
ναι αλλα θωμα δεν εχει και αλλα φτερα νομιζω?τα οποια λογικα θα ιεναι και πιο ελαφρια και ουτε καν ζαντεσ δεν εχει csl!!!απλα και γω ειμαι της αποψης οτι κριμα πηγε μαλλον αν δεν κερδισαν τιποτα το σοβαρο σε σχεση με ενα απλο Μ3

φιλε μου κοιταξε να δεις... τα πραγματα ειναι πολυ απλουστερα...

οι τυποι ειχαν στοχο να παρουν ενα αυτοκινητο παραγωγης με μεγαλη δυναμικη αλλα σχετικα (σχετικα λεω...) αδυναμο μοτερ και με λιγες μετατροπες να το κανουν ετσι, ωστε να ξεπερασει στην πιστα πολλα σουπερκαρς με πολλαπλασια αξια...

αν επροκειτο να παρουν ενα σασι και οτι καλυτερο ανταλλακτικο υπαρχει απο bmw και να συνθεσουν ενα νεο αυτοκινητο με πολυ μεγαλυτερο κοστος σε χρονο ειδικα αλλα και σε χρημα, προφανως θα μπορουσαν οχι Μ3, αλλα ενα απλο 316 να επαιρναν και να εφτιαχναν στο χερι "παπαδες"...
δεν ηταν ο στοχος τους αυτος...

ο στοχος ηταν να αποδειχθει οτι το csl ηταν τοσο καλο, που με εναν κομπρεσσορα και λιγες βελτιωσεις στα σημεια, ηταν ικανο να παει ταχυτερα απο φερραρι εντσο...
αυτο δεν μπορουσε να συμβει τοσο ευκολα με ενα απλο Μ3. θα απαιτουσε πολυ περισσοτερη δουλεια...
και χωρις λογο μαλιστα. αφου για αυτο το σκοπο υπηρχε καταλληλοτερη επιλογη.
επισης αν επαιρναν απλο Μ3, παντα θα υπηρχε η απορια τι θα γινοταν αν ειχαν χρησιμοποιησει το πιο σκληροπυρινικο και ικανοτερο για πιστα csl...
ετσι προτιμησαν να κανουν σωστη δουλεια απο την αρχη...

σιγουρα ενα αυτοκινητο περιορισμενης παραγωγης δεν ειναι καλο να "χαλαει". αλλα στην περιπτωση του loaded εγω (και δεν ειδα κανεναν να διαφωνει εκτος του βαγγελη) δεν πιστεω οτι χαλασε... το αντιθετο...
ουτως ή αλλως 1358 φτιαχτηκαν, οχι 58... και καποια απο αυτα ειχαν πολυ χειροτερη τυχη απο το loaded...;)

gyiama
14-12-09, 17:40
ενταξει οκ ηταν αλλη η ολη φιλοσοφια τελικα και οχι καθεαυτου το αυτοκινητο δλδ πωπω κοιταξτε τι καναμε στο csl..απλα ηταν μια καλη βαση για να κανουν ολα αυτα που προανεφερες και να πετυχουν αυτο το αποτελσμα που πετυχανε!!!!

Driver M
14-12-09, 18:07
φιλε μου κοιταξε να δεις... τα πραγματα ειναι πολυ απλουστερα...

οι τυποι ειχαν στοχο να παρουν ενα αυτοκινητο παραγωγης με μεγαλη δυναμικη αλλα σχετικα (σχετικα λεω...) αδυναμο μοτερ και με λιγες μετατροπες να το κανουν ετσι, ωστε να ξεπερασει στην πιστα πολλα σουπερκαρς με πολλαπλασια αξια...

αν επροκειτο να παρουν ενα σασι και οτι καλυτερο ανταλλακτικο υπαρχει απο bmw και να συνθεσουν ενα νεο αυτοκινητο με πολυ μεγαλυτερο κοστος σε χρονο ειδικα αλλα και σε χρημα, προφανως θα μπορουσαν οχι Μ3, αλλα ενα απλο 316 να επαιρναν και να εφτιαχναν στο χερι "παπαδες"...
δεν ηταν ο στοχος τους αυτος...

ο στοχος ηταν να αποδειχθει οτι το csl ηταν τοσο καλο, που με εναν κομπρεσσορα και λιγες βελτιωσεις στα σημεια, ηταν ικανο να παει ταχυτερα απο φερραρι εντσο...
αυτο δεν μπορουσε να συμβει τοσο ευκολα με ενα απλο Μ3. θα απαιτουσε πολυ περισσοτερη δουλεια...
και χωρις λογο μαλιστα. αφου για αυτο το σκοπο υπηρχε καταλληλοτερη επιλογη.
επισης αν επαιρναν απλο Μ3, παντα θα υπηρχε η απορια τι θα γινοταν αν ειχαν χρησιμοποιησει το πιο σκληροπυρινικο και ικανοτερο για πιστα csl...
ετσι προτιμησαν να κανουν σωστη δουλεια απο την αρχη...

σιγουρα ενα αυτοκινητο περιορισμενης παραγωγης δεν ειναι καλο να "χαλαει". αλλα στην περιπτωση του loaded εγω (και δεν ειδα κανεναν να διαφωνει εκτος του βαγγελη) δεν πιστεω οτι χαλασε... το αντιθετο...
ουτως ή αλλως 1358 φτιαχτηκαν, οχι 58... και καποια απο αυτα ειχαν πολυ χειροτερη τυχη απο το loaded...;)


Mε υπερκάλυψες. Πρέπει να καταλάβουν μερικοί ότι με το loaded τόσο η csl όσο και η bmw γενικότερα κέρδισαν, δεν έχασαν. Το csl είναι ένα πολύ σπουδαίο αυτοκίνητο και το loaded κράτησε όλα τα θετικά του και το εμπλούτισε με κάποια ακόμα. Γιατί οι τεχνικοί να έπαιρναν μια απλή Μ3, τη στιγμή που ήθελαν να φτιάξουν την καλύτερη bmw πίστας ever? Είναι απόλυτα λογικό που διαλέξανε μια csl, διότι έτσι και η βάση τους είναι πολύ καλύτερη και το όλο εγχείρημα πήρε διαφορετική μορφή, ειδάλλως πολλοί θα νομίζανε ότι πρόκειται απλά για μια ακόμη Μ3 με turbo. Το loaded όμως είναι πολλά παραπάνω και αποδεικνύει τις πραγματικές δυνατότητες του πλαισίου της csl. Το να πάρεις μια 316 και να την αλλάξεις εντελώς δεν αποδεικνύει κάτι για το σασί της. Το να πάρεις όμως μια csl, να κάνεις κάποιες αλλαγές (όχι όμως τόσες που να αλλοιώνουν δραματικά το σασί) και να φτιάξεις ένα αυτοκίνητο που παραμένει csl αλλά με πολύ περισσότερα άλογα και δυνατότητες για εμένα είναι σπουδαίο και τιμητικό εγχείρημα για μια csl. Άλλωστε, όπως σωστά ειπώθηκε δεν βγήκαν 50-100 csl ώστε να μιλάμε για κάποιο πραγματικά δυσεύρετο και φοβερά συλλεκτικό αυτοκίνητο (όπως έγινε με τη gtr), αλλά 1358 που σημαίνει ότι υπάρχουν περιθώρια για να δημιουργηθούν και ορισμένα μοντέλα τύπου loaded. Εδώ μερικές csl ήδη έχουν καταλήξει τροπέτα, το άρτιο και μελετημένο δημιούργημα που ονομάζεται loaded είναι το πρόβλημα?

Τέλος, η λέξη βελτίωση από μόνη της δεν είναι κάτι αρνητικό, ανεξάρτητα σε ποιο αυτοκίνητο γίνεται. Αν ο εργοστασιακός χαρακτήρας παραμένει και οι δυνατότητες του αυτοκινήτου αυξάνονται εν κατά πολύ, χωρίς όμως να μιλάμε δε για τη δημιουργία ουσιαστικά νέου αυτοκινήτου, τότε η βελτίωση μόνο θετικά έχει. Αν πάλι μιλάμε για προχειροδουλειές ίσα ίσα για να κάνουμε ένα καλύτερο χρόνο στην πίστα και το αμάξι δε θυμίζει σε τίποτα το πως ήταν αρχικά ενώ η αξιοπιστία του είναι εφάμιλλη με trabant, τότε η μετατροπή αυτή είναι κατακριτέα όχι μόνο αν πρόκειται για csl, αλλά γενικά. Το loaded από ότι φάνηκε όμως δεν είχε κανένα από αυτά τα ελαττώματα...

manos///3
14-12-09, 18:50
Το csl χρησιμοποιηθηκε ως πιο ελαφρυ..(αν και θα μπορουσαν να αδυνατησουν ευκολα ενα απλο Μ)...εγω πιστευω οτι αυτο ειχαν..... και αυτο εφτιαξαν!
Ολα τα αλλα που φοραει, αναρτησεις,φρενα,ζαντες,εξατμισεις, δεν εχουν καμια σχεση ουτε με csl ουτε με απλη Μ3. Και το πλασιο μιας απλης Μ με μια csl δεν εχουν καμια διαφορα.
Επισης το csl ειναι πιο ''χλιδατη'' λεξη!

Ααα...και κατι αλλο....
Η ομαδα Σουηδικη δεν ειναι?
Ο οδηγος Σουηδος δεν ειναι?
Η ΕSS Σουηδικη δεν ειναι?

Αλλα κολπααααα!!!!!

sm6
14-12-09, 19:04
νορβηγική ειναι η ess, αλλα αυτο δεν αφαιρει απο το σκεπτικο σου...;)

VanVIC
14-12-09, 19:06
νορβηγική ειναι η ess, αλλα αυτο δεν αφαιρει απο το σκεπτικο σου...;)

Στη Νορβηγία είναι αλλά δεν ξέρω κατά πόσο δεν είναι και Αμερικάνικη

manos///3
14-12-09, 19:11
νορβηγική ειναι η ess, αλλα αυτο δεν αφαιρει απο το σκεπτικο σου...;)

Γράψε λάθος...
Σκανδιναβική τέλος παντων...!

sm6
14-12-09, 19:15
Γράψε λάθος...
Σκανδιναβική τέλος παντων...!

δεν επεσες μακρια... η ουσια ειναι η ιδια...
"εοκ και νατο το ιδιο συνδικάτο...":cheers:

alexk
14-12-09, 22:01
Σιγουρα το CSL δεν ειναι το τελειοτερο για πιστα...Αλλωστε δε δημιουργηθηκε για πιστα αλλα εμπνεει πιστα. Εχει πολλα! σημεια που σηκωνουν αναβαθμιση ωστε να πετυχει χρονους ,ειδικα στο ρινγκ...Και εχω και παραδειγμα στη πιστα των Σερρων, οπου ενα ελαφρως αγωνιστικο 106 ραλλυ ριχνει στα αυτια σε Μ3 ή Μ3csl με διαφορα ανω των 2 sec!!!


Μάνο διαφωνώ. Φυσικά και το CSL είναι για πίστα και χρόνους κάνει.
Το 7:50 στο Ρινγκ εν έτη 2003 το έχεις έτσι εύκολο ?
Σε πληροφορώ ότι μέχρι 7:45 στο Ρινγκ, το όχημα δεν έχει πρόβλημα φουλ στοκ. Προφανώς και θέλει χέρια να το κάνεις αυτό...

Όσο για το Ραλλύ και τις Σέρρες, το θεωρώ απίθανο.
Άν μιλάμε για Ραλλύ κάτω από 200 άλογα, εγώ βάζω και στοίχημα ότι δεν παίζει να με περάσει με τίποτα !

Kostas Christ
14-12-09, 22:08
Μάνο διαφωνώ. Φυσικά και το CSL είναι για πίστα και χρόνους κάνει.
Το 7:50 στο Ρινγκ εν έτη 2003 το έχεις έτσι εύκολο ?
Σε πληροφορώ ότι μέχρι 7:45 στο Ρινγκ, το όχημα δεν έχει πρόβλημα φουλ στοκ. Προφανώς και θέλει χέρια να το κάνεις αυτό...

Όσο για το Ραλλύ και τις Σέρρες, το θεωρώ απίθανο.
Άν μιλάμε για Ραλλύ κάτω από 200 άλογα, εγώ βάζω και στοίχημα ότι δεν παίζει να με περάσει με τίποτα !

O κατοχος του πλεον δεν το εχει αλλα ο χρονος που ειχε κανει ειναι 1.33.++

αν δεν κανω λαθος ηταν περιπου στα 160-170 αλογα

με το αμαξι του alexcsl ειχε επισης πετυχει 1.33.++

Nick_E60_GR
14-12-09, 22:09
Originally Posted by manos///3

Σιγουρα το CSL δεν ειναι το τελειοτερο για πιστα...Αλλωστε δε δημιουργηθηκε για πιστα αλλα εμπνεει πιστα. Εχει πολλα! σημεια που σηκωνουν αναβαθμιση ωστε να πετυχει χρονους ,ειδικα στο ρινγκ...Και εχω και παραδειγμα στη πιστα των Σερρων, οπου ενα ελαφρως αγωνιστικο 106 ραλλυ ριχνει στα αυτια σε Μ3 ή Μ3csl με διαφορα ανω των 2 sec!!!


Μάνο διαφωνώ. Φυσικά και το CSL είναι για πίστα και χρόνους κάνει.
Το 7:50 στο Ρινγκ εν έτη 2003 το έχεις έτσι εύκολο ?
Σε πληροφορώ ότι μέχρι 7:45 στο Ρινγκ, το όχημα δεν έχει πρόβλημα φουλ στοκ. Προφανώς και θέλει χέρια να το κάνεις αυτό...

Όσο για το Ραλλύ και τις Σέρρες, το θεωρώ απίθανο.
Άν μιλάμε για Ραλλύ κάτω από 200 άλογα, εγώ βάζω και στοίχημα ότι δεν παίζει να με περάσει με τίποτα !

Στον οδηγό του CSL θα έριξε..... όχι στο CSL! Το θεωρώ κι εγώ απίθανο!

Nick_compact
14-12-09, 22:11
O κατοχος του πλεον δεν το εχει αλλα ο χρονος που ειχε κανει ειναι 1.33.++

αν δεν κανω λαθος ηταν περιπου στα 160-170 αλογα

με το αμαξι του alexcsl ειχε επισης πετυχει 1.33.++

Ήμουν εκεί την μέρα που ήταν το κίτρινο rallye, και γύρναγε 1.33, και πολλά άλλα μέλη του motorsport... Μάρτυρας ο alexcsl, ο οποίος επίσης συμετείχε, και με πήγε και βόλτα (να'ναι καλά που μου έδωσε την ευκαιρία να ζήσω έστω και για λίγο αυτό το ιστορικό αμάξι). Φυσικά το ότι ο alexcsl δεν έκανε ταχύτερο γύρο από το rallye με φουλ σλικ Matador κιόλας, δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται.

InsaneDriver
14-12-09, 22:12
O κατοχος του πλεον δεν το εχει αλλα ο χρονος που ειχε κανει ειναι 1.33.++

αν δεν κανω λαθος ηταν περιπου στα 160-170 αλογα

με το αμαξι του alexcsl ειχε επισης πετυχει 1.33.++

Για τον Παναγιώτη πρέπει να μιλάς.
Εντάξει. Το παλικάρι ξέρει τη πίστα καλύτερα από το σαλόνι του σπιτιού του. :icon11:

Kostas Christ
14-12-09, 22:13
ναι για τον παναγιωτη μιλαω

μαλιστα μου ειχε πει οτι μπορουσε με σλικς και καλυτερα φρενα να πεσει κατω απο 1.29 το csl

Nick_E60_GR
14-12-09, 22:14
O κατοχος του πλεον δεν το εχει αλλα ο χρονος που ειχε κανει ειναι 1.33.++

αν δεν κανω λαθος ηταν περιπου στα 160-170 αλογα

με το αμαξι του alexcsl ειχε επισης πετυχει 1.33.++

Φαντάσου να το μάθαινε και λίγο το CSL τι διαφορές θα έκανε.... (και με σωστά λάστιχα)

edit: με πρόλαβες...... χεχεχε

Nick_compact
14-12-09, 22:16
Φαντάσου να το μάθαινε και λίγο το CSL τι διαφορές θα έκανε....

Nick, σκέψου το λίγο πριν πεις κάτι... Ο Αλέξης με το CSL είναι μέλος-moderator στο forum, και την πίστα την ξέρει με κλειστά μάτια... Και όταν έκανε το 1.33.8, φόραγε full slick Matador όπως αναφέρω παραπάνω.

Nick_E60_GR
14-12-09, 22:22
Nick, σκέψου το λίγο πριν πεις κάτι... Ο Αλέξης με το CSL είναι μέλος-moderator στο forum, και την πίστα την ξέρει με κλειστά μάτια... Και όταν έκανε το 1.33.8, φόραγε full slick Matador όπως αναφέρω παραπάνω.

χμμμ.... Άλλα έχω καταλάβει εγώ.... :nixweiss:

ναι για τον παναγιωτη μιλαω

μαλιστα μου ειχε πει οτι μπορουσε με σλικς και καλυτερα φρενα να πεσει κατω απο 1.29 το csl

Nick_compact
14-12-09, 22:24
Ή εγώ έχω χάσει την μπάλα και δεν ξέρω τι λέω, ή άλλος κάνει λάθος, ή τα CSL είναι παραπάνω από ένα :D Πάντως υπο συνθήκες, ένα τούμπανο Rallye, μπορεί να είναι πιο γρήγορο από CSL, πχ σε μια πολύ κλειστή πίστα, βεβαίως τέτοια δεν είναι οι Σέρρες.

Lil
14-12-09, 22:29
Οσι για τις διαφορες Απλου μ3 με CSL εχουν αναλυθει όλα!!!

Ποστ του Αλεξη το Νοεμβρη στο ιδιο thread!!


Επιβεβαιωμένες διαφορές M3 CSL με M3

- Μπλοκ κινητήρα (επιλεγμένα με τις καλύτερες ανοχές) – Το φουλ μπλοκ έχει ίδιο κωδικό με το Μ3 και ΜΖ4, αλλά το μπλοκ αυτό καθεαυτό έχει άλλο κωδικό (11007833675)
- Κυλινδροκεφαλής (μεγαλύτερες βαλβίδες εξαγωγής, και εκκεντροφόροι με μεγαλύτερη διάρκεια αλλά ίδιο βύθισμα)– εκκεντροφόρος εισαγωγής (11317835041) εκκεντροφόρος εξαγωγής (11317835043) βαλβίδα εξαγωγής (11347833676 30,5/5,95mm) – τα ελατήρια βαλβίδων είναι τα ίδια
- Εισαγωγή, η γνωστή ανθρακονημάτινη εισαγωγή
- Πολλαπλή εξαγωγής (ίδια στα Μ3 > 2005 και Μ Ζ4) (11627833500; 11627833643)
- Καταλύτες (200 cell) 18307833673
- X pipe, (thinner material - slightly lighter) 18107833503
- Τελικό εξάτμισης (πιο ελαφρύ) (18107833504)
- Διαφορετική ECU - 25% παραπάνω χωρητικότητα (12147837328; 12147834982)
- Διαφορετικό SMG control unit program (23607837731)
- Ψευδο Alpha N διαχείριση κινητήρα (δεν έχει MAF, αλλά έχει MAP sensor, και αισθητήρα θερμοκρασίας – υπάρχει διαφωνία άν χρησιμοποείται για τον έλεγχο του ρελαντί)
- Διαφορετικό αντιολισθητικό με το M track mode (ενεργοποιείται από το κουμπί στο τιμόνι)
- Διαφορετικό πρόγραμμα στο ABS
- Πιο γρήγορη κρεμαγιέρα 14.5:1 (το Μ3 έχει 15.4:1 on M3)
- Εμπρός προφυλακτήρας φουλ ανθρακονημάτινος (και η βάση του προφυλακτήρα)
- Ανθρακονημάτινη οροφή
- Πίσω ανθρακονημάτινο diffuser (προφυλακτήρας και βάση είναι ίδια με το Μ3)
- Πορτ-παγκάζ (Moulded sheet plastic)
- Τα πίσω φτερά είναι γυρισμένα από μέσα (το χειλάκι) για να χωράνε οι μεγαλύτεροι τροχοί. Παρ’όλου που ο κωδικός ανταλλακτικού είναι ίδιος με το απλό Μ3, τα CSL στο εργοστάσιο τροποποιούνταν στο σημείο αυτό.
- Ζάντες αλουμινίου (δεν είναι μαγνησίου) φτιαγμένες από τη BBS
- Αμορτισέρ και ελατήρια (κοντύτερα ελατήρια, άλλα αμορτισέρ
- Διαφορετικά πίσω ‘κάτω’ ψαλίδια (αλουμινίου και με uniball)
- Διαφορετικός εμπρός βασιλικός πύρος (για μεγαλύτερο μετατρόχιο)
- Μεγαλύτερη εμπρός αντιστρεπτική (30.8mm)
- Μεγαλύτερη πίσω αντιστρεπτική (22.5mm)
- Μεγαλύτεροι εμπρός δίσκοι (345mm). Δαγκάνες εμπρός ίδιες αλλά βαμμένες μαύρες (του απλού Μ3 είναι άβαφες).
- Μεγαλύτερο έμβολο στις πίσω δαγκάνες
- Ελαστικά Pilot sport Cup
- Ελαφρύτερο πίσω παρμπρίζ
- Recaro SPG καθίσματα
- Ελαφρύτερα πίσω καθίσματα (4θέσιο και όχι 5θέσιο)
- Ελαφρύ διαχωριστικό αποσκευών/καμπίνας
- Paper/Honey combe πάτωμα πορτπαγκάζ
- Καλύμματα πορτών και πίσω πάνελ από ανθρακόνημα
- Ανθρακονημάτινη κεντρική κονσόλα
- Τιμόνι με αλκαντάρα
- Λεβιές χειροφρένου με αλκαντάρα
- 4 αερόσακοι
- Δεν υπάρχει καμμία ηχομόνωση εκτός της μοκέτας
- Το καπώ δεν έχει μονωτικό καθώς και φως
- Ελαφρύτερη μπαταρία

Μη επιβεβαιωμένες διαφορές

- Λιγότερο μονωτικό υλικό στο πάτωμα
- Περισσότερες κολλήσεις στο πλαίσιο

Nick_E60_GR
14-12-09, 22:29
Ή εγώ έχω χάσει την μπάλα και δεν ξέρω τι λέω, ή άλλος κάνει λάθος, ή τα CSL είναι παραπάνω από ένα :D Πάντως υπο συνθήκες, ένα τούμπανο Rallye, μπορεί να είναι πιο γρήγορο από CSL, πχ σε μια πολύ κλειστή πίστα, βεβαίως τέτοια δεν είναι οι Σέρρες.

Σίγουρα, κι ένα καλό Cooper-S :cool: θα ήταν δύσκολος αντίπαλος σε πολύ κλειστή πίστα.

alexk
14-12-09, 22:38
Όσοι δεν έχουν οδηγήσει CSL δεν γνωρίζουν.
Και cooper s είχα και saxo vts βελτιωμένο.
Δεν παίζει να είναι κανένα από τα δύο γρηγορότερα πουθενά μάλιστα.
Το μόνο σημείο που θα είναι πιο γρήγορα τα 2 αυτά μικρά είναι στο παρκάρισμα.

Nick_E60_GR
14-12-09, 22:53
Το μόνο σημείο που θα είναι πιο γρήγορα τα 2 αυτά μικρά είναι στο παρκάρισμα.

Σωστός :cheers:

thomelef
14-12-09, 22:57
Όσοι δεν έχουν οδηγήσει CSL δεν γνωρίζουν.
Και cooper s είχα και saxo vts βελτιωμένο.
Δεν παίζει να είναι κανένα από τα δύο γρηγορότερα πουθενά μάλιστα.
Το μόνο σημείο που θα είναι πιο γρήγορα τα 2 αυτά μικρά είναι στο παρκάρισμα.

χεχεχε respect ρε Αλέξη και γαμω τα reply....
Πάντως γενικά και εγώ πιστεύω πως καλό
saxorallo με οδηγό με χέρια και κοχονες μπορεί
να καταφέρει πολα πράγματα...
Αλλά απλά πιστεύω μιας και δεν έχω τη παραμικρή
ιδέα του τι κάνει το csl...μοναδική επαφή μέχρι τώρα
ηταν να κάτσω στο κάθισμα του Αλέξη όταν το είχε στον
αδαμιδη.

kacey
14-12-09, 23:45
Θελανε να φτιαξουν ενα γαματο Μ3 κ αντι να ξεκινησουν απο ενα απλο Μ3, ξεκινησαν απο ενα CSL που ειναι ηδη πολυ καλυτερο. Κ το εκαναν ακομα καλυτερο.

manos///3
15-12-09, 00:21
Το 7:50 στο Ρινγκ εν έτη 2003 το έχεις έτσι εύκολο ?


Δεν το εχω ευκολο ,αλλα το 7.22 ειναι δυσκολο για στοκ...οποτε τι κανεις? το τουμπανιαζεις!


Όσο για το Ραλλύ και τις Σέρρες, το θεωρώ απίθανο.
Άν μιλάμε για Ραλλύ κάτω από 200 άλογα, εγώ βάζω και στοίχημα ότι δεν παίζει να με περάσει με τίποτα !

Kαι ομως Αλεξ...ραλλακια αγωνιαρικα με καλους οδηγους παιζουν απο 1.30 εως 1.33.
Δε μιλαω για μαμα...η πιστα των Σερρων ευνοει τα ''μικρα''.

Οσο για το 1.29 που ακουστηκε οτι μπορει να κανει csl το θεωρω αδυνατο εως εξωπραγματικο...το loaded ισως...

thomelef
15-12-09, 06:57
φίλος με κόκκινο τάπερ πάντως έχει 1:29...
το συγκεκριμένο όμως φορά της παναγιάς τα μάτια...
στο μοτέρ πρόσφατα έβαλε και τετραπετάλουδο...

alexk
15-12-09, 08:14
Πάντως γενικά και εγώ πιστεύω πως καλό
saxorallo με οδηγό με χέρια και κοχονες μπορεί
να καταφέρει πολα πράγματα...


Παρένθεση, ναι μπορεί να υπάρξει σαξόραλλο που να είναι πιο γρήγορο (Αγγλία είχε βάλει τα γυαλιά ένα σάξο με κομπρέσσορα, 240 άλογα, γυμνό με rollcage κτλ) αλλά να μιλάμε για νορμάλ καταστάσεις μιας και το CSL είναι νορμάλ επίσης.

Δεν ξέρω τι χρόνο κάνει ένα CSL με σωστό οδηγό Σέρρες, το θεωρώ απίθανο σαξόραλλο κάτω από 200 άλογα να είναι πιο γρήγορο πάντως.

Απλό παράδειγμα, σε συγκεκριμμένη στροφή που με το cooper s ήμουν όριο στα 135 με το CSL είμαι στα 160 (πολιτικά ελαστικά).

Action Man
15-12-09, 09:13
Όχι,κανένας μικρός Γάλλος ούτε Mini s μπορεί να χτυπήσει την csl στις Σέρρες(στα Μέγαρα μπορεί)
Αξιοπρεπής χρόνος με csl στις Σέρρες είναι 1:29-1:30.

Action Man
15-12-09, 09:26
Δε μιλαω για μαμα...η πιστα των Σερρων ευνοει τα ''μικρα''.



Αυτό είναι λάθος.Η πίστα των Σερρών μόνο τα μικρά δεν ευνοεί.Σκέψου οτι δεν υπάρχει κλειστή στροφή,και γενικά όσα μικρά τερατάκια έχω δει εκεί και τα έχω συγκρίνει με τα Μέγαρα δεν είχαν καλούς χρόνους.
Κατά την γνώμη μου το καλύτερο όχημα για Σέρρες είναι ένα.
Αυτό.(ΤΟ μπλέ ε..:scratchch....δεν πιστεύω να το θεωρείται μικρό ε?)

http://img63.imageshack.us/img63/5251/eeeeev.jpg (http://img63.imageshack.us/i/eeeeev.jpg/)

Επίσης τα ΜR2 είναι καλά.Με λίγα λόγια κεντρομήχανο-πισωκίνητο με δύναμη!

Και αν μιλήσουμε για Porsche......απλά χάνεται η μπάλα....μακάρι να έβρισκα μια 993 σε καλή κατάσταση για tday-car....και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ BMWδακια κτλ...θα τις έκανα και τις δυο Ε30 ιστορικές....

http://img46.imageshack.us/img46/9056/poooooooooooooooooooooo.jpg (http://img46.imageshack.us/i/poooooooooooooooooooooo.jpg/)

Action Man
15-12-09, 09:31
Αυτό είναι λάθος.Η πίστα των Σερρών μόνο τα μικρά δεν ευνοεί.Σκέψου οτι δεν υπάρχει κλειστή στροφή,και γενικά όσα μικρά τερατάκια έχω δει εκεί και τα έχω συγκρίνει με τα Μέγαρα δεν είχαν καλούς χρόνους.
Κατά την γνώμη μου το καλύτερο όχημα για Σέρρες είναι ένα.
Αυτό.(ΤΟ μπλέ ε..:scratchch....δεν πιστεύω να το θεωρείται μικρό ε?)

http://img63.imageshack.us/img63/5251/eeeeev.jpg (http://img63.imageshack.us/i/eeeeev.jpg/)

Επίσης τα ΜR2 είναι καλά.Με λίγα λόγια κεντρομήχανο-πισωκίνητο με δύναμη!

Και αν μιλήσουμε για Porsche......απλά χάνεται η μπάλα....μακάρι να έβρισκα μια 993 σε καλή κατάσταση για tday-car....και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ BMWδακια κτλ...θα τις έκανα και τις δυο Ε30 ιστορικές....

http://img46.imageshack.us/img46/9056/poooooooooooooooooooooo.jpg (http://img46.imageshack.us/i/poooooooooooooooooooooo.jpg/)

Μιάς και το θέμα έχει ενδιαφέρον...αποφάσισα να συνεχίσω..:rockon:

Παίδες....έχω την εντύπωση οτι πολλοί νομίζετε οτι η csl και η Μ3 είναι ίδια αυτοκίνητα...
Δεν ξέρω τι γίνεται στο δρόμο.....στη πίστα πάντως τα πράγματα αλλάζουν ΑΡΔΗΝ....
Με δύο γύρους,απλά κατάλαβα οτι δεν υπάρχει επαφή.Άλλη πληροφόρηση από το τιμόνι-άλλο πάτημα-άλλος ήχος-(άλλο κιβώτιο?!?!?!?)...γενικότερα πολλές διαφορές.
Το δύσκολο είναι να βρεθεί καλή csl εν Ελλάδη...

BMW Power
15-12-09, 09:35
Και αν μιλήσουμε για Porsche......απλά χάνεται η μπάλα....μακάρι να έβρισκα μια 993 σε καλή κατάσταση για tday-car....και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ BMWδακια κτλ...θα τις έκανα και τις δυο Ε30 ιστορικές....
http://img46.imageshack.us/img46/9056/poooooooooooooooooooooo.jpg (http://img46.imageshack.us/i/poooooooooooooooooooooo.jpg/)

964 RS εννοείς......:icon11::icon11:

Action Man
15-12-09, 09:36
964 RS εννοείς......:icon11::icon11:

Εσένα έχω να σε δώ 50 χρόνια....:icon_toil

Μια απλή 993 Δημητράκη!!!!!....ας έχει και αυτόματο κιβώτιο!!!
Τα άλλα τα ετοιμάζεις μόνος σου...

Οι 964 είναι υπερβολικά ακριβές....όλες..

Lil
15-12-09, 10:25
Παίδες....έχω την εντύπωση οτι πολλοί νομίζετε οτι η csl και η Μ3 είναι ίδια αυτοκίνητα...
Δεν ξέρω τι γίνεται στο δρόμο.....

once upon a time...:deal:
λοιπόν σήμερα έιχα μια ευκαιρία και την άρπαξα απο τα μαλλιά
οδήγησα πρώτη φορά csl!!!!

να πώ στον alexk οτι καλά κάνει και έιναι κολλημένος με το αυτοκίνητο και επίσης να πώ οτι όλα τα αλλα Μ3 όσα άλογα και να έχουν δεν θα γίνουν ποτέ csl!!!!!!
το αμάξι το έιχα για 1μιση ώρα περίπου και κατάφερα να δώ πολλά πράγματα!!!!

1) δεν έχει καμία σχέση το πατημά του στο δρόμο με το Μ3 ακόμη και με το δικό μου που φοράει τέζα ανάρτηση. το αμάξι είναι σκληρό αλλά δεν κοπανάει πουθενά μέσα.η τεράστια διαφορά βάρους φαίνεται άμεσα στον π΄ρωτο μικροελιγμό και στις αντιδράσεις του πλαισίου παντού στον δρόμο τώρα για κάθε μέρα δεν κάνει αλλά ταξιδάκι σίγουρα κάνει ανετα!!!!

2) το κάθισμα έχει ρύθμιση μπρος πίσω και δεν θέλει τίποτε άλλο!!! είναι απλα τελειο!!!! κάθεσαι χαμηλά χώνεσαι μέσα στο τρελό bucket και έχεις τον πλήρη έλεγχο του αυτοκινήτου σου!!!!στο δικό μου ακόμη δεν βολεύομαι τέλεια και κάθησα εκεί και έχασ την μπάλα!!!!!λές και έχει φτιαχτεί για μένα!!

3) ο ήχος απλά δεν παίζεται!!!! τι να λέω για την εισαγωγή δεν έχω λόγια πολύ απλά!!! ο κόσμος γύριζε απο τα διπλάνα αμάξια με έκφραση τρόμου για να δεί τι ακούγεται έτσι!!!!!έλεος!!!!

4) το τιμόνι είναι απλα θεικό και δεν νομίζω οτι οφείλεται μόνο σε μία κρεμαργιέρα αυτό..μάλλον η μαμα bmw δεν τα λέει όλα...:):)

5) το αυτοκίνητο ανεβάζει με τρελούς ρυθμούς και πραγματικά έχει τρελή διαφορα απο ένα Μ3 μαμά!!

6) οι αλλαγές του κιβωτίου δεν έχουν καμία σχέσση με το Μ3 σε σειριακό!!!!
έχω οδηγήσει Μ3 smg και είχα πει καλύτερα το Manual αλλά αυτό είναι άλλο και αυτό το αλλο το ΘΈΛΩ!!!!!!

7) τι φρένα είναι αυτά??????τέτοια αίσθηση δεν έχει το 6πίστονο το δικό μου!!!!!!

δεν έχεις Μ3 αλλά κατι άλλο πολύ ειδικό πολύ θεϊκό επιτρέψτε μου!!!!!

το αμάξι διπλώνει και έχεις "εσύ" την ευχαίρεια να το κάνεις ότι θες με αυτό το τρελό σύστημα διέθυνσης που κατέχει!!!!

αλλάζει και δεν χαμπαριάζεις τι να πώ!!

έχω οδηγήσει πολλά αυτοκίνητα αλλά σήμερα μεσημεριάτικα μου ήρθε το χαστούκι!!!!

αυτο το αμάξι είμαι σίγουρος οτι θα στοιχιώσει τον ύπνο μου σήμερα και πολλές μέρες έστω και αν το "είχα" μόνο 1μιση ώρα....
δέν έχω λόγια πραγματικά, είναι σε άλλη διάσταση και,με συγχωρείται, χέσε και τα πορσε και όλα!!!

Μ3 CSL......

manos///3
15-12-09, 11:02
Αξιοπρεπής χρόνος με csl στις Σέρρες είναι 1:29-1:30.

To θεωρω απιθανο...Μακαρι παντως! Εγω το εχω για 1.31

Αυτό είναι λάθος.Η πίστα των Σερρών μόνο τα μικρά δεν ευνοεί.Σκέψου οτι δεν υπάρχει κλειστή στροφή,και γενικά όσα μικρά τερατάκια έχω δει εκεί και τα έχω συγκρίνει με τα Μέγαρα δεν είχαν καλούς χρόνους.


Παντελη η Σερρες δεν ειναι και τοσο μεγαλη πιστα...μολις 3.150μ.
Εχει μονο μια μεγαλη ευθεια και εκει κερδιζουν τα δυνατα..Στις στροφες ενα καλο ''μικρο'' κανει θαυματα...Και συγκρινω στοκ csl με φουλ φτιαγμενα ''μικρα''.
Το αναφερα αυτο ως παραδειγμα για να υποστηριξω οτι καλως εκαναν και αναβαθμισαν ενα csl (loaded) για να κατεβασουν χρονους...

EVANGELOS
15-12-09, 11:18
H επανάληψη είναι η μητέρα της μαθήσεως !!!

μιας και εχω λιγο χρονο ας τα παρουμε με τη σειρα...να βελτιωνεις αποτελεσματικα s μοτερ νομιζω δεν ειναι ευκολο... ειναι?...

Ρε συ Στάθη !!!! ... ΚΟΜΠΕΡΣΟΡΑ βάλανε ΔΕΝ κάνανε καμία ατμοσφαιρική βελτίωση με rebuilt , blueprinting etc !!! ...

Δεν είναι και μεγάλη μαγκία !!! ... οπότε ΝΑΙ ...εύκολο είναι ...

...αλλα γιατι να ξεκινησουν απο το απλο Μ3 και να το φτασουν σε επιπεδο csl, οταν υπαρχει ετοιμο csl? μαλλον γι αυτο το διαλεξαν για το προτζεκτ αυτο. ξεκινησαν απο μια πολυ καλυτερη (και ευκολότερη για βελτιωση) βαση...

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΑΩ ΝΑ ΠΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 100 ποστ !!!

ΑΝ λέω ΑΝ ... χρησιμοποιούσαν το csl ΣΑΝ ΒΑΣΗ !!! ... θα συμφωνούσα ΑΛΛΑ !!!

Από τα πράγματα του csl και του Μ3 ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΟΥΤΕ ΕΝΑ !!!

*Πολύστροφο ατμ. μοτέρ με αλφα-ν ... ΕΦΥΓΕ (Vortech watercooled supercharger)

*Εισαγωγή csl ... ΕΦΥΓΕ (ιδιοκατασκευή ESS για τον κομπρέσσορα)

* Διαφορικό Μ ... ΕΦΥΓΕ (3:91 differential, sachs sinter clutchkit)

* Ζάντες 19" ΒΒS ... ΕΦΥΓΑΝ (BBS GT split, F18"x10 ET 40, 15 mm spacerdiscs, Tiresize 265/35/18” , BBS GT split R18"x11 ET 35, 12 mm spacerdiscs, Tiresize 295/30/18")

* Kαπώ Μ3 Ε46 ... ΕΦΥΓΕ (ιδιοκατασκευή cf)

* Φτερά Μ3 Ε46 ... ΕΦΥΓΑΝ (ιδιοκατασκευή cf))

* Bool lid csl ... ΕΦΥΓΕ (ιδιοκατασκευή cf)

* Aνάρτηση csl ... ΕΦΥΓΕ (KW 3-way adjustable race kit + front springs 120 mm + helper , rear springs 100 mm + helper)

* Σασί - στήσιμο csl ... ΕΦΥΓΕ ( adjustable front camber plates , prepared front wishbones, excentric caster bearing kit, 3-way adjustable anti-rollbar + uniball thrust-rods , stiffer rear frame, changed kinematic points , aluminium bushings (frame), aluminium bushings (final drive cover) , excenter uniball bearings (camber)
center uniball bearings (tow), center uniball bearings (top arm outside), stiffer rubber bearing top arm inside, aluminium machined lower arm + uniball bearings, 2-way adjustable anti-rollbar + thrust rods, prepaired drive shafts + vent system)

για όσους ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ να διαβάσουν ΕΙΝΑΙ εντελώς άλλο σεταπ με αλλαγμένα (δε λέω χειρότερα αλλά διαφορετικά) όλα τα κρίσιμα σημεία ... από κάμπερ μέχρι σύγκλιση και από ακαμψία σασί μέχρι ΚΕΝΤΡΙΚΟ άξονα ...

Φρένα csl ... ΕΦΥΓΑΝ (AP 6 pot caliper, PFC 355 mm Ø disc, PFC 01 race pads,INOX brake line system, brake vent system 80 mm Ø, AP 4 pot caliper, PFC 323 mm Ø disc, carbon race pads, INOX brake line system)

Eξαγωγή csl ... EΦΥΓΕ (Supersprint lightweight racing all the way.
Spec: 100% Stainless exhaust system, Oversize 2x Ø 60 mm
-Manifold. (LHD)
-Front pipes kit.
-Replaces Kat.
-Centre exhaust. 76mm LIGHTWEIGHT RACING EXHAUST
-LIGHTWEIGHT RACING EXHAUST Rear exhaust OO 80 R. + OO 80 L)

Καθίσματα csl ... EΦΥΓΑΝ (μπήκε και roll cage ...)

λέω λοιπόν

ΑΦΟΥ ΑΛΛΑΞΑΝ ΟΛΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ...

ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ...

άρα ΓΙΑΤΙ χρησιμοποίησαν csl ???

Δεν μπορούσαν να πάρουν ένα απλό Μ3 ????

...σιγα ρε μαν, απανταχου υπερασπιστη των csl... το προτζεκτ ειχε ενα στοχο και τον εκπληρωσε... τοσο πολυ σε πειραξε που ενα ηδη εξαιρετικο αυτοκινητο βελτιωθηκε, μπηκε στην πιστα και γ@μησε...?

Κοίτα ... απανταχού ΔΕΝ είμαι ... μόνο εδώ !!!

Το ότι έκανε 1 ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ΚΑΛΟ ΓΥΡΟ !!! ... δε σημαίνει ότι το πρότζεκτ ΔΕ θα έκανε τον ίδιο ή και καλύτερο (με ακόμα πιο extreme σεταπ) αν χρησιμοποιούσαν ΑΠΛΟ Μ3 !!! ...

...οπως πολυ σωστα ειπωθηκε πιο πανω, τα κακομοιρα τα απλα κατακρεουργημενα Μ3 που τρεχουν απο δω κι απο κει και γινονται ρομπες πατωντας με σαξοραλα και πουντο δε σε πειραζουν...?

Το αμάξι ΔΕΝ κατακρεουργείται αν ο χρήστης του ΔΕΝ το χρησιμοποιεί σωστά !!! ... η ΛΑΘΟΣ χρήση του αυτοκινήτου είναι λόγος ΝΑ ΚΡΙΤΙΚΑΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ !!!!

Εγώ ΔΕΝ είπα ότι ΚΑΚΩΣ προσπάθησε κάποιος να κάνει τρελό χρόνο σε πίστα με ένα csl !!!!

Eίπα όπως ότι Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ οδήγησε τελικά στην ..

ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΗΣΗ ΕΝΟΣ ΓΝΗΣΙΟΥ CSL !!! ...

(διάβασε πάλι παραπάνω τις μετατροπές που έλαβαν χώρα !!!)

...αυτα αποτελουν δικες σου εικασιες... ας τρεξει πρωτα και μετα λεμε οτι δεν αντεχει το μοτερ... τωρα ειναι απλα αγνωστο...

Πλάκα κάνεις τώρα !!! ... υπάρχει και ΜΙΑ στο εκατομύριο να αντέξει σε 20-30 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥΣ ΓΥΡΟΥΣ ο S54 με υπερπλήρωση στα 0,85 μπαρ και 530 άλογα ΡΟΔΑ !!!

άσε ρε Στάθη !!! ... μου φαίνεται πλάκα μας κάνεις !!! :rofl2:


...το radical sr8 ειναι μονο κατ' ευφημισμόν αυτοκινητο δρομου... προκειται για πρωτοτυπο... απλα δεν εχει επαφη...

Παρόλα τάυτα το Ράντικαλ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ... δηλαδή ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ αγοράζει το αμάξι που κάνει 6.55 !!! (αν μπορεί να το πάει είναι άλλο θέμα) ... ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ !!!

Το ότι πωλείται ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ δείχνει την αξιοπιστία του Ράντικαλ !!!

Το Λόαντεντ είναι ΑΠΛΑ ένα ιδιωτικό πρότζεκτ ... ΔΕΝ τολμάει κανείς να το παράξει προς πώληση !!!

...θεωρω οτι ειναι ασεβεια πραγματικα προς τους ανθρωπους της ομαδας Loaded να μην αναγνωριζουμε οτι εφτιαξαν κατι που παει στην πιστα πιο γρηγορα απο εντσο και καρρερα GT...

Ασέβεια προν το csl είναι το όλο πρότζεκτ !!! ... και αν έχω καταλάβει καλά ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ Μ3 !!! ... πράγμα πολύ λογικό και ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΜΠΤΟ !!!

Το ότι ένα κομπρεσαρισμένο BMW με το ΜΙΣΟ ΑΜΑΞΙ AFTERMARKET γυρνάει στο ρίνγκ καλύτερα από Έντζο δε μου λεέι κάτι !!! ... και το ράντικαλ ΜΕ ΤΑ ΜΙΣΑ ΛΕΦΤΑ το ίδιο κάνει !!!!

...το εκανε...:
7:10 -- 173.10 km/h - BMW M3 GTR, 450 PS/1350 kg, Joerg Mueller (practice 24hrs race 03)
7:00 -- 176.25 km/h - BMW M3 GTR, 450 PS/1100 kg (sport auto 06/04)...

Καμία σχέση ... το GTR είναι όσο Ε46 είναι το Ε92 ... είναι το καλύτερο αγωνιστικό (από άποψη αποτελεσμάτων) της εταιρίας μετά το Ε30 αλλά ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτά που συζητάμε !!!

sm6
15-12-09, 12:49
H επανάληψη είναι η μητέρα της μαθήσεως !!!
ετσι ακριβως....!
---------------------

Ρε συ Στάθη !!!! ... ΚΟΜΠΕΡΣΟΡΑ βάλανε ΔΕΝ κάνανε καμία ατμοσφαιρική βελτίωση με rebuilt , blueprinting etc !!! ...
Δεν είναι και μεγάλη μαγκία !!! ... οπότε ΝΑΙ ...εύκολο είναι ...

τελικα ειναι ευκολο ή δυσκολο...? στο θρεντ του σοκιν αλλο λες...:

Mήτσο αν ξέρεις κάποιο ΑΛΛΟ ΠΡΙΝ του Νίκου που να δουλεύει ΑΚΟΜΑ (δηλ. να μην έγινε το μοτέρ μπαρμπα-μπέν) και να πηγαίνει σαν κομπρεσράτο δε μου το λες κι εμένα !!! ...

p.s. Eπίσης ψάχνω να βρώ ΕΝΑ κομπρεσσερ S54 χωρίς check engine αναμένο !!!!
-------------------------

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΑΩ ΝΑ ΠΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 100 ποστ !!!
ΑΝ λέω ΑΝ ... χρησιμοποιούσαν το csl ΣΑΝ ΒΑΣΗ !!! ... θα συμφωνούσα ...

καλα αρχιζεις να το πηγαινεις....
--------------------------


ΑΦΟΥ ΑΛΛΑΞΑΝ ΟΛΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ...
δεν αλλαξαν ολο το αμαξι...
---------------------------


ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ...
τους εκανε. το 7.22 το επιβεβαιωνει...
----------------------------


άρα ΓΙΑΤΙ χρησιμοποίησαν csl ???
γιατι ειναι καλυτερο απο Μ3.
-----------------------------


Δεν μπορούσαν να πάρουν ένα απλό Μ3 ????
οχι δεν μπορουσαν. με csl θελαν να κατεβουν.
-----------------------------


Το ότι έκανε 1 ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ΚΑΛΟ ΓΥΡΟ !!! ... δε σημαίνει ότι το πρότζεκτ ΔΕ θα έκανε τον ίδιο ή και καλύτερο (με ακόμα πιο extreme σεταπ) αν χρησιμοποιούσαν ΑΠΛΟ Μ3 !!! ...

δεν εκανε μονο εναν...
το τι θα εκανε απλο Μ3 δεν το ξερουμε... μονο να εικασουμε μπορουμε.
------------------------------


Το αμάξι ΔΕΝ κατακρεουργείται αν ο χρήστης του ΔΕΝ το χρησιμοποιεί σωστά !!! ... η ΛΑΘΟΣ χρήση του αυτοκινήτου είναι λόγος ΝΑ ΚΡΙΤΙΚΑΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ !!!!
αυτο που λες ειναι σωστο, αλλα δυστυχως οταν εσυ π.χ. ανοιγεις με σαξο δεν λενε μετα περασαμε τον ευαγγελο, λενε ξεκολιασ@με ενα Μ3...
-------------------------------


Εγώ ΔΕΝ είπα ότι ΚΑΚΩΣ προσπάθησε κάποιος να κάνει τρελό χρόνο σε πίστα με ένα csl !!!!
ειπες...:

H απόλυτη ΒΛΑΚΕΙΑ ... ΜΠΟΥΡΔΑ της ESS σε όλο της το μεγαλείο !!!
--------------------------------


υπάρχει και ΜΙΑ στο εκατομύριο να αντέξει σε 20-30 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥΣ ΓΥΡΟΥΣ ο S54 με υπερπλήρωση στα 0,85 μπαρ και 530 άλογα ΡΟΔΑ !!!
με το νομο των πιθανοτητων δεν φτιαχνονται τα μοτερ...
εγω πιστευω οτι ναι, μια στο εκατομυριο υπαρχει...
αν πεσω μεσα θα το δειξει (απο ποτε το δειξει) η πραγματικοτητα... αλλα δεν μπορω να υπεραμυνομαι μια αποψης που εχει να κανει με πραξη, εχοντας ως επιχειρημα μονο μια εκτιμιση και τιποτα περισσοτερο...
--------------------------------


Παρόλα τάυτα το Ράντικαλ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ... δηλαδή ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ αγοράζει το αμάξι που κάνει 6.55 !!! (αν μπορεί να το πάει είναι άλλο θέμα) ... ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ !!!
ρε βαγγελη φυσικα πωλειται... και η πορσε 956 του μπελοφ πωλειται... και το S1 που ανεβηκε ο ψηλος στο παϊκς πικ πωλειται... και F1 4-5 χρονια πισω πωλουνται...
δεν ειναι εκει το θεμα...
το θεμα ειναι οτι ειναι αδικη μια τετοια συγκριση...
--------------------------------


Το Λόαντεντ είναι ΑΠΛΑ ένα ιδιωτικό πρότζεκτ ... ΔΕΝ τολμάει κανείς να το παράξει προς πώληση !!!
φυσικα ειναι ιδωτικο προτζεκτ... δεν ειχε σκοπο την πωληση.
τα κιτ της ess πωλουνται ομως...
---------------------------------


και αν έχω καταλάβει καλά ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ Μ3 !!! ... πράγμα πολύ λογικό και ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΜΠΤΟ !!!
βαζω στοιχημα οτι κι εκει κατι θα βρεις να πεις...
---------------------------------


Το ότι ένα κομπρεσαρισμένο BMW με το ΜΙΣΟ ΑΜΑΞΙ AFTERMARKET γυρνάει στο ρίνγκ καλύτερα από Έντζο δε μου λεέι κάτι !!! ...
σεβαστο, αλλα εισαι ο μονος... σε ολους τους αλλους λεει...
-----------------------------------


Καμία σχέση ... το GTR είναι όσο Ε46 είναι το Ε92 ... είναι το καλύτερο αγωνιστικό (από άποψη αποτελεσμάτων) της εταιρίας μετά το Ε30 αλλά ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτά που συζητάμε !!!
λαθος κανεις... σχεση μπορει να μην εχει, αλλα Ε46 ειναι...
-----------------------------------


Πλάκα κάνεις τώρα !!! ...
άσε ρε Στάθη !!! ... μου φαίνεται πλάκα μας κάνεις !!!
προφανως ρε βαγγελη κανω πλακα... :dblthumb2:rofl2:
για ποιο λογο λες οτι κανω 25 quote και σε τσιγκλαω...? :bananasmi:cheers:

EVANGELOS
15-12-09, 13:00
χαχα

Αν δεν κατάφερνε ΟΥΤΕ η ίδια η ESS να κάνει να δουλέψει ο κομπρέσορας της ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΟΥΝΕ το μαγαζί !!!

Επιμένω όμως ότι ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΤΑ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΑ

...

Στα άλλα ... προφανώς κάνεις χιούμορ ... δε βαρέθηκες ???

Το μόνο που θα πω είναι ότι η σύγκριση του S1 και των F1 με το ΤΣΑΜΠΑΚΙ Ράντικαλ έχει πολύ πλάκα επίσης !!!

P.S. H (ιδιωτική) 956 του Stefan Bellof μετά το θανατηφόρο ατύχημα στην Eau Rouge ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πλέον ...

sm6
15-12-09, 13:13
χαχα

Αν δεν κατάφερνε ΟΥΤΕ η ίδια η ESS να κάνει να δουλέψει ο κομπρέσορας της ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΟΥΝΕ το μαγαζί !!!

Επιμένω όμως ότι ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΤΑ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΑ
δεν το ξερω, αλλα για να το λες....

...

Στα άλλα ... προφανώς κάνεις χιούμορ ... δε βαρέθηκες ???
οχι ακομα...

Το μόνο που θα πω είναι ότι η σύγκριση του S1 και των F1 με το ΤΣΑΜΠΑΚΙ Ράντικαλ έχει πολύ πλάκα επίσης !!!
δεν ειχε σκοπο να δειξει αυτο η πλακα, αλλα το οτι ειναι λαθος να συγκρινονται διαφορετικα οχηματα... ανεξαρτητως τιμης...
το Radical και το Donkervoort ΔΕΝ ειναι αυτοκινητα δρομου...


P.S. H (ιδιωτική) 956 του Stefan Bellof μετά το θανατηφόρο ατύχημα στην Eau Rouge ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πλέον ...
ναι ρε μαν προφανως δεν εννοουσα το συγκεκριμενο του αειμνηστου στεφαν...
υπαρχουν αλλα 956 και αρκετα αλλα παλια αγωνιστικα που πωλουνται ομως...

Action Man
15-12-09, 13:39
once upon a time...:deal:

Δλδ??
Κοίτα...βασικά στα π@π@ρι@ μου(δεν σε θίγω, φιλικό είναι ρε)αν μια wannabe csl είναι πιο γρήγορη στο δρόμο από μια απλή csl....άσε που η wannabe δεν ξέρω πόσο θα αντέξει τις "Συγκινήσεις"...

Lil
15-12-09, 13:43
εννοω οτι το ιδιο ελεγε κ ο Νικος (κ ακομα λογικα το πστευει)....
οτι ενα Τσε Ες Ελ δεν εχει καμια επαφη με ενα απλο Μ3....
το once upon a time ειναι ρομαντικος προσδιορισμος της εποχης.....

Action Man
15-12-09, 13:50
+1 Lil

Tεσπά,Αλέξη σου πηδήξαμε λίγο το θέμα,αλλά και η κουβέντα καλή είναι.Είχα 500 χρόνια να δω θέμα "motorsport" στο "bmw-motorsport"...
To forum είχε πάρει την κατιούσα....για τα καλά.Υπάρχει ακόμα ελεύθερος χρόνος για αυτοκινητοσυζητήσεις,αρκεί να γίνονται σε πολιτισμένο κλίμα(και κανα μπινελίκι που και που δεν βλάπτει)
Χάρηκα που το θέμα είχε μεγάλη ανταπόκριση,και ασχολήθηκαν αρκετοί.

EVANGELOS
15-12-09, 13:55
...οτι ενα Τσε Ες Ελ δεν εχει καμια επαφη με ενα απλο Μ3...

Δυστυχώς το λοάντεντ μετά από τις μετατροπές που έγραψα και παραπάνω

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΤΣΕ ΕΣ ΕΛ !!!

Lil
15-12-09, 14:02
I know... τι ψαχνετε να βρειτε ρε παιδια....
It's all about marketing!!!!!!

αλλο να λεει η ess και η καθε ess οτι βελτιωσε ενα απλο Μ3, κι αλλο να λεει οτι πηρε το πιο "Hardcore" αμαξι παραγωγης της BMW (επι ε46) και το βελτιωσε ωστε να ριχνει στην πρασινη κολαση σε φεραρι και πορσε!!!

εγω ειλικρινα δεν μπορω να βρω αλλον λογο....

alexk
15-12-09, 14:06
Δυστυχώς το λοάντεντ μετά από τις μετατροπές που έγραψα και παραπάνω

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΤΣΕ ΕΣ ΕΛ !!!

Μα δεν το είπαν CSL, το είπαν CSL Loaded (φορτωμένο CSL) :yippee:

Βαγγέλη πολύ επικριτικός είσαι για το loaded, γιατί έτσι ?

EVANGELOS
15-12-09, 14:08
...αλλο να λεει η ess και η καθε ess οτι βελτιωσε ενα απλο Μ3, κι αλλο να λεει οτι πηρε το πιο "Hardcore" αμαξι παραγωγης της BMW (επι ε46) και το βελτιωσε ωστε να ριχνει στην πρασινη κολαση σε φεραρι και πορσε!!!...

Αυτό δε λέγεται ... βελτίωση ... αυτό λέγεται ΑΛΛΑΞΑ ΟΛΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ

διάβασες τα σπεκς στο ποστ μου ???

Είναι σα να λέμε ότι το κλασικό τime attack HKS EVO ή το 2πορτο πράσινο ΕΒΟ είναι απόδειξη ποσο καλά είναι τα ΕΒΟ !!! ... που το μόνο πράγμα από ΕΒΟ που έχουν είναι τα φλας !!!

p.s. Aυτό δηλαδή είναι βελτιωμένο Μ3 Ε30 ???? ... (μοτέρ ΙΜΣΑ !!!)

http://www.youtube.com/watch?v=io5jzxHL-AU

p.s.2 Eπειδή έχει θέμα το ... θέμα ... δεν κάνεις ένα move posts σε νέο Thread ... να μείνιε καθαρό αυτό ????

@Αλεξ ... έχω τεράστιο respect στο τσε εσ ελ και χαλιέμαι με τέτοιες ακρότητες !!!

Fairytale
15-12-09, 14:10
Για την ακρίβεια το loaded σημαίνει ΟΠΛΙΣΜΕΝΟ και η ΠΡΑΞΗ έδειξε ότι τo όπλο τους ΕΙΝΑΙ !!!
C U out there

sm6
15-12-09, 14:11
Δυστυχώς το λοάντεντ μετά από τις μετατροπές που έγραψα και παραπάνω

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΤΣΕ ΕΣ ΕΛ !!!

φυσικα...
θεωρειται csl loaded...

ετσι ακριβως αλεξανδρε...

προφανως του βαγγελη του "ξυνισε" γιατι πηγαν στο ρινγκ και δεν κατεβηκε ο γκορανσον να πατησει κερατεα με τον κομμωτη και το μπαμπη το σουγια...:ices_ange

Lil
15-12-09, 14:11
Βαγγελη δεν λεω κατι διαφορετικο....
και δεν πιστευω να θεωρει ΚΑΝΕΙΣ το ποσο καλα παει το CSL αναλογιζομενος το loaded....
ουτε σκοπος του loaded ειναι να πουλησει Η bmw, Σκοπος ειναι να πουλησει η ESS η KW κ η ALPINE!!
και ολη η απαντηση στο WHY ειναι το απλο: Cause they can.....

EVANGELOS
15-12-09, 14:18
...προφανως του βαγγελη του "ξυνισε" γιατι πηγαν στο ρινγκ και δεν κατεβηκε ο γκορανσον να πατησει κερατεα με τον κομμωτη και το μπαμπη το σουγια...:ices_ange

Kρινοντας από την αισθητική τους ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ να το κάνουν !!! ...

Εξάλλου για αυτό έχουμε την παρέα σου με τα

Μ6 ΤΣΕ ΕΣ ΕΛ

και

Μ3 V8 κομπρεσσερ

π.σ. Τροχαλίες στο V10 έβαλες για να ρίξεις κανά σεκ στο Brands Hatch :D :D :D ... χαχαχα

alexk
15-12-09, 14:26
Θα στείλω ένα mail στον ιδιοκτήτη του loaded να του πω ότι ο Βαγγέλης με το Μ3 το βελτιωμένο που πατάει κρυφή, κερατέα, Α.Ο. και Ο.Χ. λέει ότι χαλάσες το CSL, έφτιαξες μια μαλακία και το παίζεις και γρήγορος στο Ρινγκ.

Εγώ το δικό μου μαμά τελείως δεν θα το αφήσω...ότι τίποτα άλλο, το "πρωτάθλημα" με τα Porsche στο Ρινγκ τι θα γίνει ?

Fairytale
15-12-09, 14:33
Και η ομάδα BMW-alexk θα προετοιμάζει 3 Csl έτσι;
Μην ξεχνιόμαστε, ο στόχος να είναι πεντακάθαρος μπροστά μας, χεχε
C U out there

EVANGELOS
15-12-09, 14:38
Θα στείλω ένα mail στον ιδιοκτήτη του loaded να του πω ότι ο Βαγγέλης με το Μ3 το βελτιωμένο που πατάει κρυφή, κερατέα, Α.Ο. και Ο.Χ. λέει ότι χαλάσες το CSL, έφτιαξες μια μαλακία και το παίζεις και γρήγορος στο Ρινγκ...

γράφεις αστεία και στην Πολυκατοικία Αλέξη ??? ... τρελό γέλιο ρε Άλεξ !!!

Πες του ότι υπάρχει και ένας γρήγορος στην Ελβετία ... κατάβαση με 2α και 50 ... τίγκα όλα λέμε !!!

π.σ. Κατά τα άλλα ο Σίντο είναι βλάκας που έβαλε πορτμπαγκαζ csl στο 330 και έκκεντρα !!! ... και ο Χαμανίδης γύφτος που ΔΕΝ έβαλε advan 048 !!! έλεος Αλεξάκο !!!!

sm6
15-12-09, 14:39
Εξάλλου για αυτό έχουμε την παρέα σου με τα Μ6 ΤΣΕ ΕΣ ΕΛ και Μ3 V8 κομπρεσσερ
ρε μαν με εχεις δει ποτε εξω με ποιον κανω παρεα...?
τι @νοησιες ειναι αυτες? ξεμειναμε απο επιχειρηματα και το ριξαμε στα προσωπικα...?
μπες στο φορουμ της εσπρεσο να ξεκατινιαστουμε αν ειναι...
και να πουμε οτι θες... και τι φιλους εχει ο καθενας και που τρωει και που ψωνιζει και τι φοραει...
εδω το θεμα εχει να κανει με αυτοκινητα...
και αυτα που προανεφερες, οτι και να ειναι, εσυ τουλαχιστον ουτε με κυαλι δεν τα βλεπεις... ή κανω λαθος?

π.σ. Τροχαλίες στο V10 έβαλες για να ρίξεις κανά σεκ στο Brands Hatch :D :D :D ... χαχαχα
ναι την ειχα βαλει να τη δοκιμασω (τροχαλια, οχι τροχαλιες)... σορυ που δε σου ζητησα την αδεια...
εγω ειμαι το θεμα τωρα? ή το loaded?

BMW Power
15-12-09, 14:44
Το έχω πει και στο thread για το Μ3 Ε30 V10, το λέω και εδώ. Είναι ιεροσυλία κατά την γνώμη μου να επεμβαίνεις σε τόσο ειδικές κατασκευές οι οποίες αλλοιώνουν τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου.

Εν έτη 2009 μας χαλάει που κάποιοι βάζουν V10 σε γνήσιο Μ3 Ε30, αλλά είμαστε ΟΚ με το να κανιβαλίζουν ένα CSL......

EVANGELOS
15-12-09, 14:45
Στάθη , εδώ εσύ έκανες 10 ποστ με Κερατέες , κομμωτές , μπάμπηδες σουγιάδες !!!

αυτό σε χάλασε ????

κούλ μαν !!!

z3 2.2
15-12-09, 14:53
Ωραια η αντιπαραθεση αλλα καταληγει σαν το θρεντ "Που ειναι το motorsport?"

Στο Pulp Fiction ειναι μια σκηνη που η Uma Therman ως γυναικα του Marcelous την πεφτει στον Τravolta και εκεινος την σκαπουλαρει και παει στην τουαλετα για να βρει το χρονο να σκεφτει πως θα αντιδρασει στην δυσκολη αυτη περιπτωση (του την πεφτει η γυναικα του αφεντικου του,το οποιο δεν αστειευεται).
Κοιτιεται λοιοπν στον κεθρεπτη και λεει τη θεικη ατακα....
"Go home-jerk off and go to sleep..."

Το ποστ δεν εστιαζει σε κανενα προσωπο της κουβεντας αλλα τη γενικοτερη τροπη που παιρνουν τα θεματα καμια φορα.
Παντα με χαμογελο και καλη διαθεση!!!

sm6
15-12-09, 14:56
Το έχω πει και στο thread για το Μ3 Ε30 V10, το λέω και εδώ. Είναι ιεροσυλία κατά την γνώμη μου να επεμβαίνεις σε τόσο ειδικές κατασκευές οι οποίες αλλοιώνουν τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου.

Εν έτη 2009 μας χαλάει που κάποιοι βάζουν V10 σε γνήσιο Μ3 Ε30, αλλά είμαστε ΟΚ με το να κανιβαλίζουν ένα CSL......

ναι δημητρη (αν δεν κανω λαθος...), σωστα, αλλα η διαφορα μας (οσων εχουμε αυτην την αποψη), ειναι οτι δεν πιστευουμε οτι το κανιβαλισαν...
αντιθετα στο csl cabrio, ναι υπηρξε κανιβαλισμος... (αποψη μου παντοτε).

αυτό σε χάλασε ????
κούλ μαν !!!
δεν με χαλασε τιποτα... κουβεντα κανουμε...:)

alexk
15-12-09, 15:01
γράφεις αστεία και στην Πολυκατοικία Αλέξη ??? ... τρελό γέλιο ρε Άλεξ !!!

Πες του ότι υπάρχει και ένας γρήγορος στην Ελβετία ... κατάβαση με 2α και 50 ... τίγκα όλα λέμε !!!

π.σ. Κατά τα άλλα ο Σίντο είναι βλάκας που έβαλε πορτμπαγκαζ csl στο 330 και έκκεντρα !!! ... και ο Χαμανίδης γύφτος που ΔΕΝ έβαλε advan 048 !!! έλεος Αλεξάκο !!!!

Αρε Βαγγελάκη, αποκαλύπτεσαι και πάλι ;)

BMW Power
15-12-09, 15:12
ναι δημητρη (αν δεν κανω λαθος...), σωστα, αλλα η διαφορα μας (οσων εχουμε αυτην την αποψη), ειναι οτι δεν πιστευουμε οτι το κανιβαλισαν...
αντιθετα στο csl cabrio, ναι υπηρξε κανιβαλισμος... (αποψη μου παντοτε).


Στάθη,

Γράφω για κανιβαλισμό γιατί μιλάμε για μια ειδική έκδοση στην οποία έχουμε αλλαγή χαρακτήρα!!! ένα τρελό (για εμένα, για πολλούς από εδώ μέσα αλλά και για τον ειδικό τύπο) ατμοσφαιρικό μοτέρ, στην ανώτερη έκδοση του, να το κομπρεσάρουμε για να γυρνάει στο ring γρηγορότερα από τo Enzo.

Αν αυτό δεν είναι αλλοίωση χαρακτήρα, τι είναι? Προσωπικά πανηγύρισα και ακόμα πανηγυρίζω για το 7:50 του CSL αλλά το το 6:22 του Loaded δεν με φτιάχνει γιατί είναι ένα υβρίδιο....

PS Ναι λέω, Δημήτρης εδώ... :)

InsaneDriver
15-12-09, 15:20
Αρε Βαγγελάκη, αποκαλύπτεσαι και πάλι ;)

Γιατί μαλώνετε σαν τα χαλόνια ;

Θα φωνάξω τον άλλο τον τζε, τον Παραμύθη και θα σας στείλει και τους δύο.:p:

EVANGELOS
15-12-09, 15:21
ναι δημητρη (αν δεν κανω λαθος...), σωστα, αλλα η διαφορα μας (οσων εχουμε αυτην την αποψη), ειναι οτι δεν πιστευουμε οτι το κανιβαλισαν...
αντιθετα στο csl cabrio, ναι υπηρξε κανιβαλισμος... (αποψη μου παντοτε)...

...θεωρω την προσπαθεια loaded ενα σπουδαιο κεφαλαιο στην ιστορια της φιρμας...

προφανως του βαγγελη του "ξυνισε" γιατι πηγαν στο ρινγκ και δεν κατεβηκε ο γκορανσον να πατησει κερατεα με τον κομμωτη και το μπαμπη το σουγια.....

... αλλα στην περιπτωση του loaded εγω (και δεν ειδα κανεναν να διαφωνει εκτος του βαγγελη)...

...σιγα ρε μαν, απανταχου υπερασπιστη των csl... το προτζεκτ ειχε ενα στοχο και τον εκπληρωσε... τοσο πολυ σε πειραξε που ενα ηδη εξαιρετικο αυτοκινητο βελτιωθηκε, μπηκε στην πιστα και γ@μησε...?

θα συμφωνουσα με την προσεγγιση σου, αν τη μετατροπη αυτη την εκανες εσυ π.χ. (ή αλλος), για να πατας στο ο.χ. και την κερατεα...
για το σκοπο ομως που εξυπηρετησε το προτζεκτ loaded δεν ενοχλει καθολου η επιλογη csl... εγραφη ιστορια με χρυσα γραμματα...

Μπήκε ελαφρώς η όπισθεν ???? ή είναι απλά ιδέα μου ???

π.σ. Το loaded δεν το κράζω γιατί δικό του είναι, το αγόρασε, το βελτίωσε κτλ. Αν εγώ κάνω το δικό μου έτσι, ας με πάρω με τις ντομάτες ! ... ποστ 78 άλεξκ

BMW Power
15-12-09, 15:31
Γιατί μαλώνετε σαν τα χαλόνια ;

Θα φωνάξω τον άλλο τον τζε, τον Παραμύθη και θα σας στείλει και τους δύο.:p:

Δεν έχει καλό καιρό για μπάνια αυτή την εποχή....

sm6
15-12-09, 15:31
Στάθη,
Γράφω για κανιβαλισμό γιατί μιλάμε για μια ειδική έκδοση στην οποία έχουμε αλλαγή χαρακτήρα!!! ένα τρελό (για εμένα, για πολλούς από εδώ μέσα αλλά και για τον ειδικό τύπο) ατμοσφαιρικό μοτέρ, στην ανώτερη έκδοση του, να το κομπρεσάρουμε για να γυρνάει στο ring γρηγορότερα από τo Enzo.

Αν αυτό δεν είναι αλλοίωση χαρακτήρα, τι είναι? Προσωπικά πανηγύρισα και ακόμα πανηγυρίζω για το 7:50 του CSL αλλά το το 7:22 του Loaded δεν με φτιάχνει γιατί είναι ένα υβρίδιο....


δημητρη δεν πιστευω οτι εχουμε αλλαγη χαρακτηρα εδω.

εχουμε μια φιλοσοφια της bmw η οποια λεγεται csl και χρονολογειται οχι απο το 2003, αλλα απο αρκετα παλιοτερα.
η σπαρτιατικη φιλοσοφια αυτη λεει, οσο το δυνατον μικροτερο βαρος, τα εντελως απαραιτητα μεσα και ακραιο σετ-απ για πιστα...
το loaded ακολουθει αυτην ακριβως τη φιλοσοφια...
το οτι η δαγκανα δεν ειναι bmw αλλα AP, το καθισμα δεν ειναι το ρεκαρο χψζ αλλα αλλο ρεκαρο αβγ, η αναρτηση δεν ειναι sachs (νομιζω αυτος ειναι ο οριτζιναλ προμηθετης ή κανω λαθος?) αλλα kw και, τελος οτι το μοτερ φορεσε κομπερσσορα και δεν ειναι ατμοσφαιρικο δεν θεωρω οτι αλλοιωνει το "δογμα csl"
δηλαδη το "δογμα ελαφρα-ακραια-γρηγορα".

ειδαμε οτι στην πορεια ο στρέιτ-4 (χρονια αγωνιστικη προτιμηση του ντιβιζιον) εγινε στρέιτ -6 και αργοτερα V8.
και να εισαι βεβαιος οτι στο μελλον θα δουμε και "φυσητο" που λεει και ο βαγγελης...
αλλες οι εποχες αλλες οι αναγκες...

η αρχικη φιλοσοφια "csl" ομως, που κατα τη γνωμη μου δεν εχει να κανει με τους αριθμους των κυλινδρων ή το συστημα εισαγωγης και τον αριθμο πιστονιων στα φρενα, παραμενει...

Μπήκε ελαφρώς η όπισθεν ???? ή είναι απλά ιδέα μου ???

ειναι η ιδεα σου... ριξε μια ματια τι γραφω στο αντιστοιχο θεμα...
αν καποιος απο τους δυο μας παει με την οπισθεν, αυτος δεν ειμαι εγω μαν... (με το συμπαθιο ετσι?):105whistl

EVANGELOS
15-12-09, 15:40
Στάθη τα χιουμοριστικά με μπαμπηδες σουγιάδες , Κερατέες , όλοι ΠΛΗΝ Ευάγγελου συμφωνούνε , και ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ υπερασπιστές των csl ...

γιατί τα ΕΚΟΨΕΣ ΑΞΑΦΝΑ ???

Γιατί άλλαξες style ??? :D

Τώρα όλο επιγχειρήματα , και "κατά τη γνώμη μου" και "εγώ θεωρώ" και "αν δεν κάνω λάθος" είσαι !!! :D

μη φοβάσε ρε ... μαν !!! ... ξέμπαξε την όπισθεν και πέστα φόρα παρτίδα όπως κάνεις (και κάνω) με όλους !!!

... αν δεν κάνω λάθος !!! , θεωρώ , κατά τη γνώμη μου πάντα

:D

alexk
15-12-09, 15:44
Γιατί μαλώνετε σαν τα χαλόνια ;

Θα φωνάξω τον άλλο τον τζε, τον Παραμύθη και θα σας στείλει και τους δύο.:p:

Γιατί είμαστε ταγάρες !

Μπήκε ελαφρώς η όπισθεν ???? ή είναι απλά ιδέα μου ???

π.σ. ... ποστ 78 άλεξκ

Χαχαχα !!! +1

sm6
15-12-09, 15:53
Στάθη τα χιουμοριστικά με μπαμπηδες σουγιάδες , Κερατέες , όλοι ΠΛΗΝ Ευάγγελου συμφωνούνε , και ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ υπερασπιστές των csl ...

γιατί τα ΕΚΟΨΕΣ ΑΞΑΦΝΑ ???

Γιατί άλλαξες style ???

Τώρα όλο επιγχειρήματα , και "κατά τη γνώμη μου" και "εγώ θεωρώ" και "αν δεν κάνω λάθος" είσαι !!! :D

μη φοβάσε ρε ... μαν !!! ... ξέμπαξε την όπισθεν και πέστα φόρα παρτίδα όπως κάνεις (και κάνω) με όλους !!!

... αν δεν κάνω λάθος !!! , θεωρώ , κατά τη γνώμη μου πάντα

:D
ρε μαν μου φαινεται εκτος απο επιχειρηματα στερεψες κι απο χιουμορ...

το "αν δεν κανω λαθος" πηγαινε στο ονομα του δημητρη...

ολα τα αλλα ειναι αυτονοητο οτι αποτελουν προσωπικες αποψεις... και η δικη σου και η αντιθετη (ολων των αλλων) δηλαδη...
τι αλλο ειναι?

δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις... αν βλεπεις πουθενα να αναιρω αυτα που εγραψα, βαλτα να τα δω...
την οπισθεν μαλλον εσυ την εμπαξες... :bananasmi
στα quotαρισα πιο πανω...

BMW Power
15-12-09, 15:56
Αναφέρομαι ειδικά στο μοτέρ γιατί το να βελτιώσεις τα φρένα, τα καθίσματα κλπ. είναι σεβαστό όταν προσπαθείς να βγάλεις χρόνους στην πίστα.

Αλλά το να αλλάζεις την φιλοσοφία του αυτοκινήτου που αυτό έκαναν για εμένα στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι κατακριτέο.

Αν δεν εξελισσόταν το division δεν θα επιβίωνε... αυτό δεν σημαίνει όμως ότι μου αρέσει. Βέβαια εγώ ανήκω στο πολύ μικρό ποσοστό.....

EVANGELOS
15-12-09, 15:57
Στάθη , Ok Δημήτρη τον ελένε !!! ... πες του τώρα ΚΑΙ ΑΥΤΟΥ ότι είναι

ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ υπερασπιστής του τσε ες ελ

και να πάει στην Κερατέα με το μπάμπη το σουγιά !!!

κλπ κλπ :D

sm6
15-12-09, 16:00
ειδικα στο ρινγκ δημητρη δεν υπηρχε αλλος τροπος (εκτος απο την αυξηση της ιπποδυναμης σε αυτα τα επιπεδα) για να πεσει ο χρονος τοσο...
και αλλη οδος για να ανεβει ο s54 εκει, δεν υπαρχει...


Στάθη , Ok Δημήτρη τον ελένε !!! ... πες του τώρα ΚΑΙ ΑΥΤΟΥ ότι είναι

ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ υπερασπιστής του τσε ες ελ

και να πάει στην Κερατέα με το μπάμπη το σουγιά !!!

κλπ κλπ :D
ρε μαν μην το φθηναινεις κι αλλο...
ασε τ' αλλα και γραψε και κατι για το αμαξι...
αυτο ειναι το θεμα, οχι εγω...

thomelef
15-12-09, 17:06
ντάξ μαμήθηκε και μεταξύ αστείου και σοβαρού ο ένας βαράει τον άλλο με το γάντι, διακιολογόντας τον εαυτό του με υστερόγραφα...
όσον αφορά τα σπέκς του αυτοκινήτου... ότι έχει σχέση με το στήσιμο σε ένα άλλο θρεντ με όνομα
τζι τι ες, γράφτηκαν πολά σχόλια για τα φρένα και την ανάρτηση του στύλ...επιτέλους οι μλκς του ντιβίζιον έβαλαν φρενα και ανάρτηση... οι άλλοι μλκς όμως που τα έκαναν στο σι ες ελ το κατακρεούργησαν...κοίτα βαγγέλη μέχρι το μοτέρ εν μέρη μπορώ να καταλάβω your point of view περί κατάργησης alpha-n, πέταμα εισαγωγής, υπερπλήρωση κτλ. μέχρι εκεί όμως... απο εκεί και πέρα νομίζω πως υπερβάλεις μιλώντας για ελαστικά - βήμα - κλουβιά που δεν είναι ηλεκτροκολημένα και καθήσματα.
κατακρεουργημένο θα το λέγαμε αν ήταν όλο ξηλωμένο - γαζωμένο και ο οδηγός ήθελε συγκεκριμένες κινήσεις για να καταφέρει να κάτσει στο κάθησμα...
και για να μη γελιόμαστε πάντα κρίνεται ο άνθρωπος δλδ ο οδηγός στη συγκεκριμένη περίπτωση.
όπως κάποιοι κρίνουν τους οδηγούς που τρέχουν στην ευθεία έτσι κρίνονται και εδώ οι άνθρωποι που έφτιαξαν αυτό το αυτοκίνητο...απο τη μεριά του αυτοκινήτου όσο ήταν μια κουλούρα δεν ήξερε αν θα
γίνει κατσαρόλες ή πηρούνια, μέχρι που πέρασε το κατώφλι του ντιβίζιον...

BMW Power
16-12-09, 09:29
ειδικα στο ρινγκ δημητρη δεν υπηρχε αλλος τροπος (εκτος απο την αυξηση της ιπποδυναμης σε αυτα τα επιπεδα) για να πεσει ο χρονος τοσο...
και αλλη οδος για να ανεβει ο s54 εκει, δεν υπαρχει...

Στάθη, συμφωνώ ότι δεν υπήρχε άλλος τρόπος να γίνει αυτός ο χρόνος παρά μόνο με την αλλαγή στην αναπνοή.

Εμένα με ενοχλεί ότι ένα πολύ ειδικό αυτοκίνητο (από τα ελάχιστα του division πλέον παλιά είχαμε πολλές ειδικές Μotorsport εκδόσεις με νόημα και όχι απλά για χρωματικούς συνδυασμούς) πειράχτηκε με αυτόν τον τρόπο.

Οι ειδικές εκδόσεις με φτιάχνουν πάρα πολύ σε ένα κόσμο που τα αυτοκίνητα εν γένη είναι πολύ hitech και ξενέρωτα. Όταν λοιπόν "μας τιμά" η αγαπημένη μας εταιρία με μια ειδική έκδοση πιστεύω ότι πρέπει να την σεβόμαστε.

z3 2.2
16-12-09, 09:48
Θελετε μηπως να το σκεφτειτε και λιγο διαφορετικα?
Λετε οτι σας χαλαει που "πειραξανε" ενα τετοιο αυτοκινητο και οτι ξεφυγε απο το χαρακτηρα του αυτοκινητου και λοιπα διαφορα.
Στα ματια τα δικα σας το CSL φανταζει κατι το μοναδικο και ιδιαιτερο και δεν ειναι σωστο να "κανιβαλιζεται" απο διαφορους βελτιωτες.
Εχετε ποτε σκεφτει (οι εχοντες Μ3 Ε46 τουλαχιστον) ποσο "κανιβαλισμενο" φαινεται στα ΔΙΚΑ ΜΟΥ ματια το Μ3 σας με ολες τις μοντες που κανετε πανω του?
Το ΔΙΚΟ ΜΟΥ απιαστο ονειρο (Μ3) το κοντενετε με διαφορικα,του βαζετε προγραμματα αμφιβολου αποδοσης και κομπρεσσερ που λυσσανε!!!
Οπως εσεις λοιπον χαλιεστε με το CSL ετσι χαλιεμαι και γω με τα Μ3 Greek Tunner με γνωμονα αποδοσης τον κοντρακια της γειτονιας (γιατι δεν εμπιστευομαστε το δυναμομετρο του ταδε)
Το αποτελεσμα ειναι το ιδιο κυριοι....το βελινεκες αλλαζει!!!


Φιλια Δημητρης

Geo_3D
16-12-09, 10:16
Φανταζομαι οτι ολο αυτο το project ξεκινησε για να εχουμε εμεις και σε ολο τον κοσμο να λεμε για ενα loaded CSL,και οχι ενα ακομα Μ3...
Δεν μπορω να σκεφτω καποιον αλλο λογο...Αλλιως οπως ειπε ο Ευαγγελος,οτι σχεδον τπτ απο αυτα που χαρακτηριζει το CSL δεν κρατησαν για το loaded,οποτε δεν βλεπω τον λογο να μην το εκαναν και με ενα "απλο" Μ3,εκτος απο τον λογο που εγραψα πιο πανω

BMW Power
16-12-09, 10:18
Με αυτή την λογική για κάποιον άλλο που είναι άπιαστο όνειρο το Z3 2.2 κακώς και εσύ έχεις "Φιλτρο αερος μεσα στο φιλτροκουτι της Κ&Ν Τελικο εξατμισης με διπλη σωληνα εσωτερικα,φτιαγμενο στον Zappatina"

Για να καταλάβεις εγώ είμαι κατά των αλλαγών οι οποίες αλλοιώνουν τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου. Για παράδειγμα, θα βάλω μπλοκέ στο Ζ4 με την πρώτη ευκαιρία αλλά δεν θα το κομπρεσάρω.

Καλά κάνουν τα παιδιά και βάζουν ESS στο Ζ3, 330 κλπ. εγώ δεν θα το έκανα. Πόσο μάλλον σε 1 τόσο ειδικό αυτοκίνητο, αλλά προφανώς δεν έχετε συνειδητοποιήσει το πόσο ειδικό είναι το CSL.

EVANGELOS
16-12-09, 10:30
... ότι έχει σχέση με το στήσιμο σε ένα άλλο θρεντ με όνομα
τζι τι ες, γράφτηκαν πολά σχόλια για τα φρένα και την ανάρτηση του στύλ...επιτέλους οι μλκς του ντιβίζιον έβαλαν φρενα και ανάρτηση... οι άλλοι μλκς όμως που τα έκαναν στο σι ες ελ το κατακρεούργησαν...

Aκριβώς έτσι είναι ... όσο και αν σου φαίνεται περίεργο

Όπως θα είναι ΓΕΛΟΙΟ και ΤΡΑΓΕΛΑΦΙΚΟ να αγοράσει κάποιος gts και να αρχίσει να το τουρμπίζει

άλλο τόσο ΓΕΛΟΙΟ και ΤΡΑΓΕΛΑΦΙΚΟ είναι να αγοράσεις ένα τσε ες ελ και του γ@μησεις τη μανούλα ... αλλάζοντας ΟΛΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ...

Αν θέλεις να κάνεις 7.22 ή 7 ξερό ή ότι άλλο θες ... χρησιμοποίησε ένα λιγότερο ειδικό μοντέλο ... σεβάσου την ιστορία και την εταιρία ...

Τώρα μιλάς για μ@λακίες του ντιβίζιον που στα φρένα και την ανάρτηση του τσε εσ ελ ...

Οι μλκς αυτοί με 17 άλογα παραπάνω και με ένα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ αμάξι που έχει εγγύηση έριξαν το χρόνο

από 8.22 στο απλό Μ3 Ε46

σε 7.50 στο τσε ες ελ ... βελτίωση κατά 17%

Σου παραθέτω χρόνους ΑΛΛΩΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΩΝ

7:40 Porsche 911 GT3 997MkII (3.8)
7:47 Lamborghini Murciélago LP640 E-gear
7:49 Chevrolet Corvette C6 Z06
7:50 Porsche 911 Carrera S (997 3.8)
7:52 Lamborghini Gallardo LP 560-4
7:59 Chevrolet Corvette C6 Z51
8:03 Porsche 911 GT3 (το 996)
8:02 Aston Martin DBS
8.04 R8
8.05 Μ3 Ε92
8:09 Audi RS4
8:09 BMW M6 E63
8:13 BMW M5 E60
8:13 Mercedes-Benz_C63 AMG
8:25 Porsche Cayman S
8:26 BMW 335i E92 Coupe

προφανώς μερικά έχουν κάνει και ελαφρώς καλύτερους χρόνους με καλύτερους οδηγούς ...οι χρόνοι αυτοί είναι με τον ΙΔΙΟ οδηγό Horst von Saurma από το Sport Auto

Οι ΜΑΛ@ΚΕΣ λοιπόν του ντιβίζιον με ένα ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ ΑΜΑΞΙ ουσιαστικά ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΑΝ ΤΗΝ ΥΦΗΛΙΟ !!! ...

με ελάχιστα άλογα και υπερ ψαγμένο σετ απ έφτιαξαν ένα ΔΙΑΜΑΝΤΙ !!!!

Και αυτό το ΔΙΑΜΑΝΤΙ έρχεται ο καννίβαλος και για να ρίχει το χρόνο κατά 28 σεκ (16% βελτίωση) αυξάνει την ιπποδύναμη κατά 100% (από 360 πάει σε 700 άλογα) και αλλάζει ΟΛΟ το σεταπ φτιάχνοντας ένα ΥΒΡΙΔΙΟ (λίγο αγωνιστικό , λίγο ντραγκστερ , λίγο δρομίσιο) ... ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ !!!

Για μένα είναι ΙΕΡΟΣΥΛΛΙΑ !!! ...

ένα αμάξι που

σε ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΜΟΡΦΗ κάνει αυτό το χρόνο

έχει βγεί σε ΕΛΑΧΙΣΤΑ κομάτια

έχει μετά από τόσα χρόνια το ξανά "ταμπελάκι" csl ...

ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΣ !!! ...

ή έστω ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΝΙΒΑΛΙΖΕΙΣ

...κοίτα βαγγέλη μέχρι το μοτέρ εν μέρη μπορώ να καταλάβω your point of view περί κατάργησης alpha-n, πέταμα εισαγωγής, υπερπλήρωση κτλ. μέχρι εκεί όμως...

Μα χωρίς την βελτίωση στι μοτέρ ... δηλαδή τον κομπρέσσορα αμφιβάλλω ΑΝ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ 7.50 !!!

Έχει 700 άλογα αντί για 360 και ... ΟΚ ... γυρνάει μισό λεπτό κάτω !!! ... τι εννοείς ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ???

Αν δεν είχε τον κομπρέσορρα να ρίχνει στις ευθείες το χρόνο ΔΕ θα μιλάγαμε για ΚΑΝΕΝΑ loaded !!!


...Οπως εσεις λοιπον χαλιεστε με το CSL ετσι χαλιεμαι και γω με τα Μ3 Greek Tunner με γνωμονα αποδοσης τον κοντρακια της γειτονιας (γιατι δεν εμπιστευομαστε το δυναμομετρο του ταδε)
Το αποτελεσμα ειναι το ιδιο κυριοι....το βελινεκες αλλαζει!!! ...

Kάνεις μεγάλο λάθος !!!

Το απλό Μ3 δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ ειδικό μοντέλο !!!

Το να προσπαθεί είτε ΙΔΙΩΤΗΣ είτε ΕΤΑΙΡΙΑ να "προσγγισει" με ένα απλό Μ3 το τσε ες ελ (γιατί ΔΕΝ έχει λεφτά να το αποκτήσει -στην Ελλάδα- !!!) είναι για μένα ΘΕΜΙΤΟ !!! ... το κατά πόσο και ΑΝ είναι άλλο θέμα βεβαια !!!

Και πάλι ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ όμως μαζί σου ΣΕ ΑΚΡΑΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ !!!

Δεν είμαι υπερ της υπερπλήρωσης στον S54 (το έχω γράψει 100 φορές)

Είμαι από τους ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ που σε ΟΛΑ τα σχετικά θρέντ (και σε αντίθεση με τη γενική φιλοσοφία "μπάξε να σωθείς") ΔΙΑΦΩΝΩ με το 99% των δήθεν βελτιώσεων

Είμαι από τους ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ που ΟΛΑ τα σχετικά θρέντ ΕΠΙΜΕΝΩ να κρατάμε το Μ3 εξωτερικά στην ΜΑΜΑ μορφή (διαφονώντας σε φτερούγες , σπόιλερ , ζάντες , κάρμπον αυτοκόλλητα , gtr look κλπ κλπ Αμερικλάνικες πατέντες)

Eπιπλέον ΚΑΙ ΑΣ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ που με έχουν ρωτήσει με PM ακόμα και σε "ιδιωτικές" κουβένετς ΛΕΩ ΤΑ ΙΔΙΑ πράγματα ... ΜΗ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΕ ΤΟ Μ3 !!! με δήθεν βελτιώσεις ...

άρα σε αυτό που λες είμαι μάλλον ΠΙΟ ΦΑΝΑΤΙΚΑ υπέρ και από σένα !!!

...ρε μαν μην το φθηναινεις κι αλλο...
ασε τ' αλλα και γραψε και κατι για το αμαξι...
αυτο ειναι το θεμα, οχι εγω...

Στάθη όταν ξεκινάς το χιουμοράκι ΜΗ ΧΑΛΙΕΣΑΙ όταν ο άλλος απαντάει ...

τα περί μπάμπη σουγιά και Κερατέας είχαν να κάνουν με το loaded ???

ή ΑΚΡΙΒΑΙΝΟΥΝ το θρέντ ... και δεν το κατάλαβα εγώ ???

Αν έχεις ένα ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ στυλ (ειρωνικό , χαβαλεδιάρικο , σοβαρό κλπ) να το κρατάς ... ΟΧΙ ΜΟΛΙΣ ΔΕΙΣ ΣΚΟΥΡΟ ΦΟΝΤ ΝΑ ΜΠΑΖΕΙΣ ΟΠΙΣΘΕΝ !!! :D

george316
16-12-09, 10:51
Με αυτή την λογική για κάποιον άλλο που είναι άπιαστο όνειρο το Z3 2.2 κακώς και εσύ έχεις "Φιλτρο αερος μεσα στο φιλτροκουτι της Κ&Ν Τελικο εξατμισης με διπλη σωληνα εσωτερικα,φτιαγμενο στον Zappatina"

Για να καταλάβεις εγώ είμαι κατά των αλλαγών οι οποίες αλλοιώνουν τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου. Για παράδειγμα, θα βάλω μπλοκέ στο Ζ4 με την πρώτη ευκαιρία αλλά δεν θα το κομπρεσάρω.

Καλά κάνουν τα παιδιά και βάζουν ESS στο Ζ3, 330 κλπ. εγώ δεν θα το έκανα. Πόσο μάλλον σε 1 τόσο ειδικό αυτοκίνητο, αλλά προφανώς δεν έχετε συνειδητοποιήσει το πόσο ειδικό είναι το CSL.

λοιπον να πω και εγω κατι?
ενα bmw μπορει να αποτελει ονειρο για καποιον που εχει fiat,
εγω που εχω bmw ονειρευομαι ενα Μ3,
αυτος που εχει Μ3 ονειρευεται ενα csl,και παει λεγοντας....
νομιζω οτι τζαμπα καθομαστε και μαλωνουμε περι της ειδικοτητας ενας csl.
ο κατοχος μιας csl μπορει να τη κανει οτι μα οτι γουσταρει γιατι πολυ απλα ...ειναι δικια του....τη βαζει φωτια και τη καει στο φιναλε...
τωρα....αν πρεπει η δεν πρεπει......πολλα πραγματα γινονται στο πλανητη που ΔΕΝ πρεπει....αλλα γινονται.....

λοιπον εγω νομιζω οτι ενα αυτοκινητο ειναι ενα αυτοκινητο.....

z3 2.2
16-12-09, 10:59
Με αυτή την λογική για κάποιον άλλο που είναι άπιαστο όνειρο το Z3 2.2 κακώς και εσύ έχεις "Φιλτρο αερος μεσα στο φιλτροκουτι της Κ&Ν Τελικο εξατμισης με διπλη σωληνα εσωτερικα,φτιαγμενο στον Zappatina"

Για να καταλάβεις εγώ είμαι κατά των αλλαγών οι οποίες αλλοιώνουν τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου. Για παράδειγμα, θα βάλω μπλοκέ στο Ζ4 με την πρώτη ευκαιρία αλλά δεν θα το κομπρεσάρω.

Καλά κάνουν τα παιδιά και βάζουν ESS στο Ζ3, 330 κλπ. εγώ δεν θα το έκανα. Πόσο μάλλον σε 1 τόσο ειδικό αυτοκίνητο, αλλά προφανώς δεν έχετε συνειδητοποιήσει το πόσο ειδικό είναι το CSL.
:hello: Χαιρομαι που μοιραζοματε την ιδια λογικη!

BMW Power
16-12-09, 12:50
λοιπον εγω νομιζω οτι ενα αυτοκινητο ειναι ενα αυτοκινητο.....

Για τους θιασώτες της αυτοκίνησης αυτή η πρόταση είναι σαν να σου βρίζουν την μάνα!!!!

z3 2.2
16-12-09, 12:55
Για τους θιασώτες της αυτοκίνησης αυτή η πρόταση είναι σαν να σου βρίζουν την μάνα!!!!

Θα συμφωνησω....για μενα ειναι ζωντανος οργανισμος με χαρακτηρα.
Ασε που εγω του μιλαω κιολας...ασε που αυτο απανταει.....
Ρομαντικος?Αφελης?Ηλιθιος? Εγω ειμαι!!!!

m_power_lunatic
16-12-09, 13:31
Απο αλλου ξεκινησε το thread και αλλου παει.....και εγω συμφωνω οτι δεν πειραζεις κατα οποιονδηποτε τροπο ενα CSL.Η εταιρεια ομως ΑΥΤΟ ΕΙΧΕ-μπορει να το πηρανε κατασχεμενο ενα κομματι ψωμι,μπορει να αγοραστηκε τρακαρισμενο και να ξαναφτιαχτηκε,μπορει να αγοραστηκε με σπασμενο κινητηρα,μπορει πολυ απλα επειδη εχουνε το χρημα της αρκουδας να γουσταρανε να ΞΕΧΩΡΙΣΟΥΝΕ και να πηγανε εναντιον στο κυμα των απανταχου βελτιωμενων Μ3 Ε46 της γης......δηλαδη πρεπει να πλακωθουμε μεταξυ μας για κατι που δεν ειμαστε και 100% σιγουροι?????

sm6
16-12-09, 13:53
Εχετε ποτε σκεφτει (οι εχοντες Μ3 Ε46 τουλαχιστον) ποσο "κανιβαλισμενο" φαινεται στα ΔΙΚΑ ΜΟΥ ματια το Μ3 σας με ολες τις μοντες που κανετε πανω του?
Το ΔΙΚΟ ΜΟΥ απιαστο ονειρο (Μ3) το κοντενετε με διαφορικα,του βαζετε προγραμματα αμφιβολου αποδοσης και κομπρεσσερ που λυσσανε!!!
Οπως εσεις λοιπον χαλιεστε με το CSL ετσι χαλιεμαι και γω με τα Μ3 Greek Tunner με γνωμονα αποδοσης τον κοντρακια της γειτονιας (γιατι δεν εμπιστευομαστε το δυναμομετρο του ταδε)
Το αποτελεσμα ειναι το ιδιο κυριοι....το βελινεκες αλλαζει!!!
γκουχου-γκουχου...
βρε δημητρη... ειναι γνωστη η παροιμια με την καμηλα...
κοροϊδευει τις καμπουρες των αλλων, οχι ομως και τη δικη της...
------------------------------------------

Όπως θα είναι ΓΕΛΟΙΟ και ΤΡΑΓΕΛΑΦΙΚΟ να αγοράσει κάποιος gts και να αρχίσει να το τουρμπίζει
άλλο τόσο ΓΕΛΟΙΟ και ΤΡΑΓΕΛΑΦΙΚΟ είναι να αγοράσεις ένα τσε ες ελ και του γ@μησεις τη μανούλα ... αλλάζοντας ΟΛΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ...
ενω να κανει ενα απλο Μ3 πειραματοζωο για να ριχνει στο νωντα το σουβλατζη και το μπαμπη το σουγια στο κορωπι και τα καλυβια, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΟ και ΤΡΑΓΕΛΑΦΙΚΟ....
-------------------------------------------

Αν θέλεις να κάνεις 7.22 ή 7 ξερό ή ότι άλλο θες ... χρησιμοποίησε ένα λιγότερο ειδικό μοντέλο ... σεβάσου την ιστορία και την εταιρία ...
στειλτους μέιλ ρε μαν να σε ρωτανε αλλη φορα με τι αμαξι θα κατεβουν...
-------------------------------------------

Οι ΜΑΛ@ΚΕΣ λοιπόν του ντιβίζιον με ένα ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ ΑΜΑΞΙ ουσιαστικά ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΑΝ ΤΗΝ ΥΦΗΛΙΟ !!! ...
πολυ σωστα...
μπαξε για τα καλα την οπισθεν...
(να βαλω τι εχεις "σύρει" κατα καιρους στον αλεξ περι csl ή τα θυμασαι...?)
----------------------------------------------

με ελάχιστα άλογα και υπερ ψαγμένο σετ απ έφτιαξαν ένα ΔΙΑΜΑΝΤΙ !!!!
καλα το πας...
-----------------------------------------------

Για μένα είναι ΙΕΡΟΣΥΛΛΙΑ !!! ...
το δικηγορο καρνεζη γρηγορααα!!!
----------------------------------------------

ή έστω ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΝΙΒΑΛΙΖΕΙΣ
μα δεν το κανιβαλισαν...
-------------------------------------------


Μα χωρίς την βελτίωση στι μοτέρ ... δηλαδή τον κομπρέσσορα αμφιβάλλω ΑΝ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ 7.50 !!!
αυτο δεν το ξερεις... εικαζεις...
---------------------------------------------

Έχει 700 άλογα αντί για 360 και ... ΟΚ ...
δεν εχει 700. 532.7 εχει...
----------------------------------------------

Αν δεν είχε τον κομπρέσορρα να ρίχνει στις ευθείες το χρόνο ΔΕ θα μιλάγαμε για ΚΑΝΕΝΑ loaded !!!
προφανως...
----------------------------------------------

Το απλό Μ3 δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ ειδικό μοντέλο !!!
ναι βεβαια... ειναι τοσο συνηθισμενο οσο το 116... σε λιγο θα το βαλουν και αυτοκινητο αντικαταστασης τα εξουσιοδοτημενα...
----------------------------------------------

Το να προσπαθεί είτε ΙΔΙΩΤΗΣ είτε ΕΤΑΙΡΙΑ να "προσγγισει" με ένα απλό Μ3 το τσε ες ελ (γιατί ΔΕΝ έχει λεφτά να το αποκτήσει -στην Ελλάδα- !!!) είναι για μένα ΘΕΜΙΤΟ !!! ... το κατά πόσο και ΑΝ είναι άλλο θέμα βεβαια !!!
φυσικααα... οτι κανουμε εμεις ειναι σωστο και θεμιτο... οτι κανουν οι αλλοι οχι!


Δεν είμαι υπερ της υπερπλήρωσης
μαλιστα...
τελικα τι εγινε ρε μαν, το 520 το τουρμπισες? διαβαζα χθες το θρεντ και εμεινα με την απορια...
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=3121
-------------------------------------

Είμαι από τους ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ που σε ΟΛΑ τα σχετικά θρέντ (και σε αντίθεση με τη γενική φιλοσοφία "μπάξε να σωθείς") ΔΙΑΦΩΝΩ με το 99% των δήθεν βελτιώσεων
διαφωνεις επι συγκεκριμενων βελτιωσεων... αυτο δεν το αμφισβητω.
εχεις εκφρασει και αλλη αποψη ομως στο παρελθον...:
Έτσι είναι ρε Νικόλα απλά αυτό που λεώ είναι ότι μπορεί σε κάποιον να φαίνεται χωρίς νόημα το όλο θέμα που λέγεται "μπάξιμο" και να θεωρεί ότι είναι πολύ μικρό το ώφελος από 20,30 hp ...
Θεωρητικά τα αποτελέσματα λένε άλλα, η καμπύλη ισχύος σου (βλ. Γιάννης tuning + intake , exhuast) μεταφράζεται σε πολύ μεγάλο ώφελος , όπως και περίμενα (και όπως αναφέρουν όσοι έχουν μπεί στο αμάξι σου π.χ. Doc).
Με λίγα λόγια το μπάξιμο (για τους βλαμμένους σαν κι εμένα τουλάχιστον) έχει και παρά έχει νόημα αρκεί να γίνει σωστά και μελετημένα....
Στην πράξη όντως μπορεί να χάσει ο θεωρητικά ταχύτερος , όμως ο ίδιος άνθρωπος με το ίδιο αμάξι θα δει ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ πρίν και μετά από ένα σωστό μπάξιμο.
Άρα ΜΠΑΧΤΕ ....
:D ρε μαν σε πρωταθλημα "κωλοτουμπας" θα ειχες ριξει γυρο στο δευτερο...
-------------------------------------

Eπιπλέον ΚΑΙ ΑΣ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ που με έχουν ρωτήσει με PM ακόμα και σε "ιδιωτικές" κουβένετς ΛΕΩ ΤΑ ΙΔΙΑ πράγματα ... ΜΗ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΕ ΤΟ Μ3 !!! με δήθεν βελτιώσεις ...
εισαι μαμα δηλαδη? ή θεωρεις οτι εσυ δεν το κατεστρεψες?
------------------------------------

Στάθη όταν ξεκινάς το χιουμοράκι ΜΗ ΧΑΛΙΕΣΑΙ όταν ο άλλος απαντάει ...
ρε βαγγελη στο ξαναειπα... ΔΕΝ ΧΑΛΙΕΜΑΙ...
επαναλαμβανω, κανω πλακα... διοτι προφανως αυτα που γραφεις, οσο και να θελει κανεις, δεν αντιμετωπιζονται διαφορετικα... μονο με χιουμορ.
------------------------------------

Αν έχεις ένα ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ στυλ (ειρωνικό , χαβαλεδιάρικο , σοβαρό κλπ) να το κρατάς ... ΟΧΙ ΜΟΛΙΣ ΔΕΙΣ ΣΚΟΥΡΟ ΦΟΝΤ ΝΑ ΜΠΑΖΕΙΣ ΟΠΙΣΘΕΝ !!! :D
εδω κανεις πλακα εσυ...
οκ το δεχομαι το χιουμορ, αν και ασχετο...
αληθεια τι διαφορά εχει το σκουρο φοντ απ΄το απλο?
-----------------------------------

λοιπον να πω και εγω κατι?
ο κατοχος μιας csl μπορει να τη κανει οτι μα οτι γουσταρει γιατι πολυ απλα ...ειναι δικια του....τη βαζει φωτια και τη καει στο φιναλε...
οχι φιλε μου... λαθος κανεις...
ο κατοχος μιας csl μπορει να την κανει οτι θελει, αν και εφοσον συμφωνει ο βαγγελης...

bmw330vasilis
16-12-09, 13:59
γκουχου-γκουχου...
βρε δημητρη... ειναι γνωστη η παροιμια με την καμηλα...
κοροϊδευει τις καμπουρες των αλλων, οχι ομως και τη δικη της...
------------------------------------------


ενω να κανει ενα απλο Μ3 πειραματοζωο για να ριχνει στο νωντα το σουβλατζη και το μπαμπη το σουγια στο κορωπι και τα καλυβια, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΟ και ΤΡΑΓΕΛΑΦΙΚΟ....
-------------------------------------------


στειλτους μέιλ ρε μαν να σε ρωτανε αλλη φορα με τι αμαξι θα κατεβουν...
-------------------------------------------


πολυ σωστα...
μπαξε για τα καλα την οπισθεν...
(να βαλω τι εχεις "σύρει" κατα καιρους στον αλεξ περι csl ή τα θυμασαι...?)
----------------------------------------------


καλα το πας...
-----------------------------------------------


το δικηγορο καρνεζη γρηγορααα!!!
----------------------------------------------


μα δεν το κανιβαλισαν...
-------------------------------------------



αυτο δεν το ξερεις... εικαζεις...
---------------------------------------------


δεν εχει 700. 532.7 εχει...
----------------------------------------------


προφανως...
----------------------------------------------


ναι βεβαια... ειναι τοσο συνηθισμενο οσο το 116... σε λιγο θα το βαλουν και αυτοκινητο αντικαταστασης τα εξουσιοδοτημενα...
----------------------------------------------


φυσικααα... οτι κανουμε εμεις ειναι σωστο και θεμιτο... οτι κανουν οι αλλοι οχι!



μαλιστα...
τελικα τι εγινε ρε μαν, το 520 το τουρμπισες? διαβαζα χθες το θρεντ και εμεινα με την απορια...
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=3121
-------------------------------------


διαφωνεις επι συγκεκριμενων βελτιωσεων... αυτο δεν το αμφισβητω.
εχεις εκφρασει και αλλη αποψη ομως στο παρελθον...:

:D ρε μαν σε πρωταθλημα "κωλοτουμπας" θα ειχες ριξει γυρο στο δευτερο...
-------------------------------------


εισαι μαμα δηλαδη? ή θεωρεις εσυ δεν το κατεστρεψες?
------------------------------------


ρε βαγγελη στο ξαναειπα... ΔΕΝ ΧΑΛΙΕΜΑΙ...
επαναλαμβανω, κανω πλακα... διοτι προφανως αυτα που γραφεις, οσο και να θελει κανεις, δεν αντιμετωπιζονται διαφορετικα... μονο με χιουμορ.
------------------------------------


εδω κανεις πλακα εσυ...
οκ το δεχομαι το χιουμορ, αν και ασχετο...
αληθεια τι διαφορά εχει το σκουρο φοντ απ΄το απλο?
-----------------------------------


οχι φιλε μου... λαθος κανεις...
ο κατοχος μιας csl μπορει να την κανει οτι θελει, αν και εφοσον συμφωνει ο βαγγελης:icon02::pth:...



ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ.........παω μια σουπερ-μαρκετ για εφοδια κ επανερχομαι....!!!!!:+1:

EVANGELOS
16-12-09, 14:14
Στάθη τόσες απανωτές εξυπνάδες έχω να διαβάσω από την εποχή του Τιραμόλα !!!


παρεπιπτόντως το 520 ΔΕ φοράει s54 !!!

παρεπιπτόντως μια και λες για άλεξκ για πες μας τι ωραία πμ του έστελνες !!!

sm6
16-12-09, 14:34
Στάθη τόσες απανωτές εξυπνάδες έχω να διαβάσω από την εποχή του Τιραμόλα !!!
ειναι φυσικο ρε βαγγελη, οι σαχλαμαρες, φερνουν εξυπναδες...
αν εχεις αποψεις τυπου τιραμολα (τις ξεχειλωνουμε και τις μαζευουμε κατα το δοκουν) πως περιμενεις να αντιμετωπιστείς?

παρεπιπτόντως το 520 ΔΕ φοράει s54 !!!
σοβαρα ρε μαν...? τι ειπες τωρα... πες το στον γκορανσον αυτο μηπως νομιζει οτι οδηγει τουρμπισμενο Μ52...

παρεπιπτόντως μια και λες για άλεξκ για πες μας τι ωραία πμ του έστελνες !!!
τα π.μ. αυτα εχουν σχεση με το loaded?

ρε βαγγο τι το κουραζεις... αστο...
βγες πες "ενταξει ρε παιδια ειπα για το loaded μια μ@λακια να περασει η ωρα..."
ουτε ο πρωτος θα εισαι, ουτε ο τελευταιος. δεν θα σε κρεμασει κανεις... "ο αναμαρτητος πρωτος τω λιθο βαλετω..."
σε καθε περιπτωση παλι φιλοι θα ειμαστε...:cheers:

VanVIC
16-12-09, 14:45
...ρε βαγγο τι το κουραζεις... αστο...
βγες πες "ενταξει ρε παιδια ειπα για το loaded μια μ@λακια να περασει η ωρα..."
ουτε ο πρωτος θα εισαι, ουτε ο τελευταιος. δεν θα σε κρεμασει κανεις... "ο αναμαρτητος πρωτος τω λιθο βαλετω..."
σε καθε περιπτωση παλι φιλοι θα ειμαστε...:cheers:

Στάθη υπάρχουν 2 ειδών άνθρωποι:
Αυτοί που όταν κάνουν λάθος δεν ντρέποντε να το παραδεχθούν και οι άλλοι που είναι "αλάνθαστοι".
Γενικά στη ζωή έτσι έιναι, δε νομίζεις ?

EVANGELOS
16-12-09, 14:58
Στάθη γιατί διόρθωσες το ποστ σου ,εννοώ την αναφορά στον άλεξ και εμένα ???

χαχαχαχαχα

έχει πλάκα ...

κάνεις αναφορά σε κάτι άσχετο

(από μπάμπη σουγιά , μέχρι 520 τούρμπο και από εμένα και τον Άλεξκ μέχρι τους απανταχού υπερασπιστές του csl)

σου απαντάω

και μετά μου λες

τι σχέση έχουν αυτά με το θέμα !!!!

p.s. Δεν είπα μια μαλακί@ για το loaded , είπα ότι ΕΙΝΑΙ μαλακί@ το loaded

επίσης ο ΆλεξΚ είπε

Αν εγώ κάνω το δικό μου έτσι, ας με πάρω με τις ντομάτες !

επίσης ο BMW Power είπε

Εν έτη 2009 μας χαλάει που κάποιοι βάζουν V10 σε γνήσιο Μ3 Ε30, αλλά είμαστε ΟΚ με το να κανιβαλίζουν ένα CSL......

βέβαια αυτοί ΔΕΝ κάνουν edit post ...

ok που να ξέρουμε εμείς !!! ... Εσύ είσαι ειδικός

p.s.2 Κάτσε να φύγει από το πι-σι ο Μήτσος πριν απαντησεις γιατί σε βλέπω με το bold font να ... παρκάρεις πάλι ... :D :D

chief
16-12-09, 15:27
Ασε τους Βικιγκς μαν, ειναι ιεροσυλοι.
Το Κυπριακο (πρωτα η προσφορα γιατι ακομη περιμενω ) θα μεινει απειραχτο.
χε χε χε

thomelef
16-12-09, 15:34
οκ άποψη του καθενός είναι αυτη που είναι...
αν για κάποιον το σγκεκριμένο αμάξι ΄θεωρείτε κατακρεουργημένο
οκ πάω πάσο δε θα κάτσω να επιμείνω...εμένα επιτρέψτε μου να πιστέυω
είτε το ίδιο είτε το αντίθετο...μή ξαναλέμε τα ίδια...
εδώ θα ήθελα να πώ πως πραγματικά εντυπωσιάζομαι όταν κάποιος μιλάει
με νούμερα - επίσημα στοιχεία όπως το παραπάνω ποστ του πολύ συμπαθή
βαγγέλη...
απο αυτά τα νούμερα εμένα μου γενιέται μια απωρεία και θέλω να κάνω μιαν ερώτηση...
όπως σωστά ειπώθηκε το σι εσ ελ με μια μικρή σχεδόν μηδαμινή μεγαλύτερη υποδύναμη
όπως χαρακτηρίζει ο βαγγέλης της τάξεως των 17 αλόγων, έχουμε μια διαφορά της τάξεως
των 32 σεκ με το στοκ ///Μ3.
απο την άλλη έχουμε το λόουντιτ με 530 άλογα και πολύ καλύτερο σεταπ απο το στοκ σι εσ ελ,
να κάνει άλλα 28 σεκ κάτω...
σε αυτή την περίπτωση λοιπόν αναφέρεται πως το λόουντιτ λόγο υποδύναμης ανοίγει καλύτερα
στις ευθείες και κάνει αυτή τη διαφορά...
τελικά ποιά είναι η προυπόθεση για καλύτερο χρόνο??? σεταπ ή άλογα???

manos///3
16-12-09, 15:45
Θωμα να το υπολογιζεις κιλα να ιππο..Εκει φαίνεται η διαφορα!

Επισης το σεταπ με συνδιασμο την ιπποδυναμη..Ποτε μονο το ενα ή το αλλο..

sm6
16-12-09, 15:45
Στάθη γιατί διόρθωσες το ποστ σου ,εννοώ την αναφορά στον άλεξ και εμένα ???
χαχαχαχαχα
έχει πλάκα ...
καλα ρε φιλε... καποια πραγματα (μην τα πω...) ειναι οντως ανικητα... αλλα οχι κι ετσι...
διορθωσα ορθογραφικο λαθος... ενα διπλο "α".
το ποστ ειναι ακομα εκει αυτουσιο... :nixweiss:
μπαξε για τα καλα την οπισθεν...
(να βαλω τι εχεις "σύρει" κατα καιρους στον αλεξ περι csl ή τα θυμασαι...?)
-------------------------------------------

βέβαια αυτοί ΔΕΝ κάνουν edit post ...
πραγματικα δεν καταλαβαινω τι θες να πεις...
εχω νομιζεις να σου αποδειξω τιποτα?
το εχω πει εδω και πολλα ποστ... κανω πλακα...
για edit τι λογο θα ειχα...?
------------------------------------------

Εσύ είσαι ειδικός
ειδες πουθενα να γραφω τετοιο πραγμα...? διαβασε καποια δικα σου γραφομενα να καταλαβεις ποιος κανει τον ειδικο επι παντος επιστητου, ενω πριν λιγο καιρο ρωταγε πως να τουρμπισει το 520...
ασε ρε μαν...
--------------------------------------------
p.s.2 Κάτσε να φύγει από το πι-σι ο Μήτσος πριν απαντησεις γιατί σε βλέπω με το bold font να ... παρκάρεις πάλι ...
τι ειναι ρε φιλε ο μητσος και ο καθε μητσος? τρομοκρατης? δεν σε νοω...:nixweiss:
---------------------------------------------

να βαλω και κατι ακομα γιατι ξεχνας ευκολα... ειναι απο το ιδιο θρεντ.
ναι αυτο εδω. στις πρωτες σελιδες...

σελιδα 2:
Ναι αλλά αν βρεθει καλός μηχανικός (να είναι και λίγο γνωστός) και παραγγείλεις το Kit απ'έξω, πιστεύω δεν θα έρθει πολύ πάνω από τις τιμές εξωτερικού , άσε που με 1000 ευρώ πας Γερμανία , Αγγλία και το τοποθετείς εκεί.
Όχι ότι θα το έκανα απλά για τον τρελαμμένο πάντα υπάρχει λύση και 500hp στρόφαλο είναι μιά χαρά ε???

Πάντως CSL δεν γίνεται το Ε46 ποτέ .... σαν CSL κάτι μπορεί να γίνει ...

VS

σελιδα 14:
άρα ΓΙΑΤΙ χρησιμοποίησαν csl ???
Δεν μπορούσαν να πάρουν ένα απλό Μ3 ????
-------------------------------------

σελιδα 3:
Αυτό είπα κι εγώ
Όσον αφορά τις "κόντρες" αν κάποιος "ελαφρώσει" το Μ3 ε δεν είναι και τραγικό απλά τελικά δεν θα καταφέρει και πολλά, τα supercharger κλπ ούτε εγώ θα τα έβαζα (ακόμα...) αλλά είναι δοκιμασμένα και νομίζω αξιόπιστα οπότε αντί για EVO ένα M3 με υπερσυμπιεστή το προτιμώ...

Όσον αφορά το look εντάξει κι εμένα το AC μου αρέσει
ΑΡΑ αφού συμφωνούμε επί της ουσίας γιατί δεν παίρνουμε από ένα CSL ο καθένας να βγάλουμε καθίσματα και να βάλουμε stage III supercharger !!!!

VS

σελιδα 18:
ένα αμάξι που ...
ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΣ !!! ...

Δεν είμαι υπερ της υπερπλήρωσης στον S54

ρε βαγγελη τετοιες κωλοτουμπες δεν ειχε κανει ουτε ο γεωργιου προ και μετα euro 2004...:rofl2:

EDIT: don't forget... "if you post it that shit stays there forever..."

thomelef
16-12-09, 15:56
Θωμα να το υπολογιζεις κιλα να ιππο..Εκει φαίνεται η διαφορα!

Επισης το σεταπ με συνδιασμο την ιπποδυναμη..Ποτε μονο το ενα ή το αλλο..

σε πιάνω μάνο απλά έχει γίνει αναφορά πως στη μία περίπτωση γράφουμε χρόνο λόγο σεταπ
και στην άλλη λόγο υποδύναμης...
και όλα αυτά κατηγορηματικά...

manos///3
16-12-09, 16:13
Αν σε Μ3 βελτιωσεις την αναρτηση, γεωμετρια, φρενα φυσικα και θα κανεις καλυτερο χρονο.
Απλα θελω να πω οτι οι αλλαγες στις παραπανω συνιστώσες ειναι αναλογες της ιπποδυναμης ..δηλαδη δε θα βαλεις 6πιστονα σε 100 αλογα ,σε 1000 κιλα αυτοκινητο.

thomelef
16-12-09, 16:36
δυστηχώς δε θα μάθουμε ποτέ το λόουντιτ τι χρόνο θα έκανε με το ίδιοσεταπ με στοκ κινητήρα...
γιατί δε μιλάμε μόνο για φρένα εδώ...

Driver M
16-12-09, 17:35
Πιστεύω ότι είναι πολύ μεγαλύτερος κανιβαλισμός να τσιγκλάς (από ελαφρώς μέχρι βαρέως) μια Μ3 για να πάει στο φανάρι γρηγορότερα από ένα σαξόραλο, παρά να βελτιώσεις ένα ήδη κορυφαίο αυτοκίνητο ώστε να ξεπερνά στην πίστα μερικά από τα καλύτερα supercars που υπάρχουν. Και καμία εργοστασιακή Bmw προς το παρόν δεν έχει καταφέρει κάτι τέτοιο. Προτιμάω λοιπόν ένα loaded (που ό,τι βελτίωση και να έχει φάει δεν παύει να είναι bmw) να ξεφτυλίζει φερράρι, παρά ένα Μ3 να ξεφτυλίζει ραλλύ. Στην προκείμενη περίπτωση ο σκοπός αγιάζει τα μέσα και το να κάνεις τέτοιο χρόνο στο ring είναι τόσο αξιοζήλευτο που πραγματικά θεωρώ άνευ αξίας το να μιλάμε για ιεροσυλίες και άλλα τέτοια. Επαναλαμβάνω, η BMW κέρδισε από όλη την ιστορία, όχι η ESS.

Και κάτι άλλο. Η 9ff GT9-R είναι ιεροσυλία για την porsche και την 911 GT3? Γιατί αν θεωρείται ιεροσυλία το να πάρεις ένα απλό gt3 και να του βάλεις πάνω 1120 άλογα κάνοντάς ίσως το ταχύτερο αμάξι παγκοσμίως, τότε νομίζω ότι πραγματικά χάνουμε τη μπάλα. Ποιά η διαφορά λοιπόν στην περίπτωση της csl loaded? Η μήπως μόνο αν έβγαινε το πιο γρήγορο αμάξι στον πλανήτη θα δικαιολογούσαν μερικοί τη βελτίωση αυτή...

Ας απαντήσουν στο ερώτημα για την 9ff μερικοί πολέμιοι της loaded, για να δούμε γενικά την άποψή τους επί του θέματος.
Εκτός και αν τα όσα λένε ισχύουν μόνο για τη csl και όλα τα υπόλοιπα αυτοκίνητα είναι για τα μπάζα, οπότε δεν τίθεται θέμα κανιβαλισμού...

saikoE39
16-12-09, 19:16
Εγω θα το τουρμπιζα....
Σαν του Σταματη το Μ3.....!!

Nick_E60_GR
16-12-09, 19:54
Quote:
Originally Posted by EVANGELOS
Στάθη γιατί διόρθωσες το ποστ σου ,εννοώ την αναφορά στον άλεξ και εμένα ???
χαχαχαχαχα
έχει πλάκα ...
καλα ρε φιλε... καποια πραγματα (μην τα πω...) ειναι οντως ανικητα... αλλα οχι κι ετσι...
διορθωσα ορθογραφικο λαθος... ενα διπλο "α".
το ποστ ειναι ακομα εκει αυτουσιο...
Quote:
Originally Posted by sm6
μπαξε για τα καλα την οπισθεν...
(να βαλω τι εχεις "σύρει" κατα καιρους στον αλεξ περι csl ή τα θυμασαι...?)
-------------------------------------------

Quote:
Originally Posted by EVANGELOS
βέβαια αυτοί ΔΕΝ κάνουν edit post ...
πραγματικα δεν καταλαβαινω τι θες να πεις...
εχω νομιζεις να σου αποδειξω τιποτα?
το εχω πει εδω και πολλα ποστ... κανω πλακα...
για edit τι λογο θα ειχα...?
------------------------------------------

Quote:
Originally Posted by EVANGELOS
Εσύ είσαι ειδικός
ειδες πουθενα να γραφω τετοιο πραγμα...? διαβασε καποια δικα σου γραφομενα να καταλαβεις ποιος κανει τον ειδικο επι παντος επιστητου, ενω πριν λιγο καιρο ρωταγε πως να τουρμπισει το 520...
ασε ρε μαν...
--------------------------------------------
Quote:
Originally Posted by EVANGELOS
p.s.2 Κάτσε να φύγει από το πι-σι ο Μήτσος πριν απαντησεις γιατί σε βλέπω με το bold font να ... παρκάρεις πάλι ...
τι ειναι ρε φιλε ο μητσος και ο καθε μητσος? τρομοκρατης? δεν σε νοω...
---------------------------------------------

να βαλω και κατι ακομα γιατι ξεχνας ευκολα... ειναι απο το ιδιο θρεντ.
ναι αυτο εδω. στις πρωτες σελιδες...

σελιδα 2:
Quote:
Originally Posted by EVANGELOS
Ναι αλλά αν βρεθει καλός μηχανικός (να είναι και λίγο γνωστός) και παραγγείλεις το Kit απ'έξω, πιστεύω δεν θα έρθει πολύ πάνω από τις τιμές εξωτερικού , άσε που με 1000 ευρώ πας Γερμανία , Αγγλία και το τοποθετείς εκεί.
Όχι ότι θα το έκανα απλά για τον τρελαμμένο πάντα υπάρχει λύση και 500hp στρόφαλο είναι μιά χαρά ε???

Πάντως CSL δεν γίνεται το Ε46 ποτέ .... σαν CSL κάτι μπορεί να γίνει ...
VS

σελιδα 14:
Quote:
Originally Posted by EVANGELOS
άρα ΓΙΑΤΙ χρησιμοποίησαν csl ???
Δεν μπορούσαν να πάρουν ένα απλό Μ3 ????
-------------------------------------

σελιδα 3:
Quote:
Originally Posted by EVANGELOS
Αυτό είπα κι εγώ
Όσον αφορά τις "κόντρες" αν κάποιος "ελαφρώσει" το Μ3 ε δεν είναι και τραγικό απλά τελικά δεν θα καταφέρει και πολλά, τα supercharger κλπ ούτε εγώ θα τα έβαζα (ακόμα...) αλλά είναι δοκιμασμένα και νομίζω αξιόπιστα οπότε αντί για EVO ένα M3 με υπερσυμπιεστή το προτιμώ...

Όσον αφορά το look εντάξει κι εμένα το AC μου αρέσει
ΑΡΑ αφού συμφωνούμε επί της ουσίας γιατί δεν παίρνουμε από ένα CSL ο καθένας να βγάλουμε καθίσματα και να βάλουμε stage III supercharger !!!!
VS

σελιδα 18:
Quote:
Originally Posted by EVANGELOS
ένα αμάξι που ...
ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΣ !!! ...

Δεν είμαι υπερ της υπερπλήρωσης στον S54
ρε βαγγελη τετοιες κωλοτουμπες δεν ειχε κανει ουτε ο γεωργιου προ και μετα euro 2004...

EDIT: don't forget... "if you post it that shit stays there forever..."[/QUOTE]

Ρε μαγκίτες (....μιλάει ο σουγιάς τώρα) αφήστε και τίποτα να πέσει κάτω. Μην τα παίρνουμε όλα τις μετρητοίς, οι καιροί αλλάζουν, κι οι απόψεις αλλάζουν...

george316
17-12-09, 09:03
Για τους θιασώτες της αυτοκίνησης αυτή η πρόταση είναι σαν να σου βρίζουν την μάνα!!!!

υποθετω οτι αυτοι οι θιασωτες εχουν λυσει πολλα απο τα προβληματα που εχουν στη ζωη τους και τωρα εχουν αφοσιωθει στην αυτοκινηση.
επειδη η συντριπτικη πλειοψηφια υμων εχουμε ακομα πολλα να λυσουμε,το αυτοκινητο μπορει να ειναι αγαπη μας,παθος μας και μανα μας οπως λες,αλλα ειναι πολυ παιδικο να μαλωνω με καποιον απο εδω για το αν πρεπει το csl να εχει λαμπακι για τη καφετιερα συνδεδεμενη με το σπιτι.......
αν τωρα υπαρχουν ανθρωποι που εχουν "απληρωτο νοικι"και μαλωνουν για τετοια θεματα..
και ναι.οσο και να το υπερασπιζεσαι....το αυτοκινητο ειναι αυτοκινητο....
αν τρακαρω εγω με το αγαπημενο μου bmw με 200 και βγω ζωντανος...να παει να απαυτωθει το αυτοκινητο.

BMW Power
17-12-09, 09:09
Και κάτι άλλο. Η 9ff GT9-R είναι ιεροσυλία για την porsche και την 911 GT3? Γιατί αν θεωρείται ιεροσυλία το να πάρεις ένα απλό gt3 και να του βάλεις πάνω 1120 άλογα κάνοντάς ίσως το ταχύτερο αμάξι παγκοσμίως, τότε νομίζω ότι πραγματικά χάνουμε τη μπάλα. Ποιά η διαφορά λοιπόν στην περίπτωση της csl loaded? Η μήπως μόνο αν έβγαινε το πιο γρήγορο αμάξι στον πλανήτη θα δικαιολογούσαν μερικοί τη βελτίωση αυτή...

Ας απαντήσουν στο ερώτημα για την 9ff μερικοί πολέμιοι της loaded, για να δούμε γενικά την άποψή τους επί του θέματος.
Εκτός και αν τα όσα λένε ισχύουν μόνο για τη csl και όλα τα υπόλοιπα αυτοκίνητα είναι για τα μπάζα, οπότε δεν τίθεται θέμα κανιβαλισμού...

Όπως όλοι ξέρουμε η GT3 δεν είναι περιορισμένης παραγωγής ή μήπως δεν το ξέρουμε????

Αν μου έλεγες για την GT1 ναι θα είχα και πάλι θέμα αλλά για να σου πω και την αλήθεια για εμένα είναι πολύ λίγα τα ειδικά αυτοκίνητα. Τα οποία κατά την δικιά μου λογική είναι απαγορευτικό να τα αλλοιώνουν.

Επίσης είναι ατυχής η σύγκριση με την 9ff μιας και η ESS δεν πουλά to loaded αλλά κιτ κομπρεσέρ.

Action Man
17-12-09, 09:17
Δεν ξέρω σε ποιά από τις δύο κατηγορίες ανοίκω......άυτό που ξέρω σίγουρα είναι οτι θέλω ένα loaded για τις Σέρρες(αυτή την πίστα έχουμε...αυτή προτιμάμε...τι να κάνουμε...)και μια original csl για το γκαράζ και για καμια βουνίσια βόλτα.
Λίγα ζητάω ε?

BMW Power
17-12-09, 09:48
υποθετω οτι αυτοι οι θιασωτες εχουν λυσει πολλα απο τα προβληματα που εχουν στη ζωη τους και τωρα εχουν αφοσιωθει στην αυτοκινηση.
επειδη η συντριπτικη πλειοψηφια υμων εχουμε ακομα πολλα να λυσουμε,το αυτοκινητο μπορει να ειναι αγαπη μας,παθος μας και μανα μας οπως λες,αλλα ειναι πολυ παιδικο να μαλωνω με καποιον απο εδω για το αν πρεπει το csl να εχει λαμπακι για τη καφετιερα συνδεδεμενη με το σπιτι.......
αν τωρα υπαρχουν ανθρωποι που εχουν "απληρωτο νοικι"και μαλωνουν για τετοια θεματα..
και ναι.οσο και να το υπερασπιζεσαι....το αυτοκινητο ειναι αυτοκινητο....
αν τρακαρω εγω με το αγαπημενο μου bmw με 200 και βγω ζωντανος...να παει να απαυτωθει το αυτοκινητο.

Το να αγαπάς κάτι, να ασχολείσαι εντατικά με αυτό και να φτάνεις σε σημείο να διαφωνείς έντονα για κάτι που σου αρέσει πολύ, για εμένα είναι υγιές. Έχεις ποτέ αναλογιστεί ότι η κατάσταση που περιγράφεις σε βοηθά να ξεχνιέσαι λίγο από τα προβλήματά σου? Και για πιο λόγο να πάρουμε τα άκρα, έναν άνθρωπο που δεν έχει να πληρώσει το νοίκι κλπ. Ούτως ή άλλος δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που έχει λύσει όλα του τα προβλήματα.

Έχω πολύ καλό φίλο ο οποίος κάνει δυο δουλειές και κατάφερε να αγοράσει μια Ζ3 που του άρεσε πολύ. Αυτόν τον άνθρωπο εγώ την ζηλεύω γιατί κατάφερε με την δουλειά του να αποκτήσει κάτι που αγαπά. Δεν μπορείς να φανταστείς τις γνώσεις του γύρω από την αυτοκίνηση και την αγάπη του για αυτή. Σε αυτόν τον άνθρωπο φαίνεται αστείο να λες ότι τα αυτοκίνητα είναι σίδερα μιας και του δημιουργούν πολύ ωραία συναισθήματα.

Επίσης δεν μπορείς να ακυρώνεις το πάθος για τα αυτοκίνητα σε ένα αυτοκινητιστικό forum.

sm6
17-12-09, 10:51
Ρε μαγκίτες (....μιλάει ο σουγιάς τώρα) αφήστε και τίποτα να πέσει κάτω. Μην τα παίρνουμε όλα τις μετρητοίς, οι καιροί αλλάζουν, κι οι απόψεις αλλάζουν...

εχεις δικιο νικο... απο εμενα κλεινει εδω.
ζητω συγγνωμη απο το βαγγελη (που η αληθεια ειναι οτι σε καποια σημεια τον θιγω, εστω και για χαβαλε...) και απο ολους αν καταχραστηκα το χωρο τροφοδοτώντας και συντηρωντας μια τετοιου τροπου αντιπαραθεση...
η αποψη μου βεβαια περι loaded παραμενει οπως εκφραστηκε στη σελιδα 7.
αν κρινει η διαχειριστικη ομαδα δεν εχω προβλημα να διαγραψει οτι θελει...

george316
17-12-09, 10:52
σαφεστατα και δε γινεται να ακυρωσεις το παθος για το αυτοκινητο σε ενα αυτοκινητιστικο φορουμ!!!αλοιμονο!!!όπως συμφωνω στο οτι ειναι μια μεθοδος ωστε καποιος να εκτονωνει τη περισση του ενεργεια,η οπως λες να ξεχαστει.να σου θυμισω ομως οτι και το ποδοσφαιρο και το γηπεδο ακριβως γιαυτο το λογο φτιαχτηκε...και να δεχτω οτι βλεποντας τηναγαπημενη μας ομαδα και μαλωνοντας εντος οριων με τους φιλους μας που εχον αντιθετη αποψη ειναι εκτονωτικο...ομως οταν οπαδοι της μιας ομαδας επιτιθενται με μαχαιρια και καδρονια......
τελςο παντων για να μη μακρυγορουμε και χαλαμε το θρεντ αυτο,να διαφωνησω μαζι σου οσο αφορα το αν πρεπει η csl να ειναι τουρμπο η οχι αλλα και στο φιναλε,αν θα παρω ποτε csl εγω θα τη τουρμπισω.αν εσυ δε θελεις,παρε csl και μη την τουρμπιζεις.καταλαβαινεις το νοημα των λεξεων μου ετσι?

EVANGELOS
17-12-09, 11:04
Εγω θα το τουρμπιζα....
Σαν του Σταματη το Μ3.....!!

Kαι λουκ gtr !!! :D :D

Όπως όλοι ξέρουμε η GT3 δεν είναι περιορισμένης παραγωγής ή μήπως δεν το ξέρουμε????

Αν μου έλεγες για την GT1 ναι θα είχα και πάλι θέμα αλλά για να σου πω και την αλήθεια για εμένα είναι πολύ λίγα τα ειδικά αυτοκίνητα. Τα οποία κατά την δικιά μου λογική είναι απαγορευτικό να τα αλλοιώνουν.

Επίσης είναι ατυχής η σύγκριση με την 9ff μιας και η ESS δεν πουλά to loaded αλλά κιτ κομπρεσέρ.

Δημήτρη όλα αυτά έχουν ξαναειπωθεί !!! και ότι το λοάντενετ ΔΕΝ πωλείται και ότι είναι περιορισμένων κομματιών το τσε ες ελ ... και όλα ... και 100 φορές να γραφούν ΔΕ ΘΑ ΒΓΕΙ ΠΟΤΕ ΝΟΗΜΑ !!!


@Στάθη ... πλεόν δεν έχει νόημα ... να ΞΑΝΑΚΑΝΩ 100 Multi quote για να αποδείξω ότι ΔΙΑΣΤΕΡΒΛΩΝΕΙΣ τα γραφομενά μου ...

χμμμ ... για να δούμε ..

(μετά ΜΗ μου ξαναπείς ότι ΔΕ μιλάω ον τόπικ γιατί εδώ και 10 ποστ ουσιαστικά αναφέρεσαι σε ΕΜΕΝΑ ανεξάρτητα του τι συζητάμε)

Είπες ότι ΔΕΝ άλλαξες το ποστ ... έχεις δίκιο ...

να βαλω τι εχεις "σύρει" κατα καιρους στον αλεξ περι csl ή τα θυμασαι...?)

θέλεις να μου θυμίσεις ??? ... φαντάζομαι εννοείς τον ΑλεξΚ ... μετά θυμισέ μας τι έλεγες ΕΣΥ σε αυτόν

Ποια είναι η διαστρέβλωση ???

Πας να βγάλεις "λαγό" εκμεταλευόμενος τα γνωστά "θέματ" με τον ΆλεξΚ ... ενώ εσύ έφτασες να του έχεις πει ΤΙΣ ΧΟΝΤΡΑΔΕΣ

1-0

Είπες

ποιος κανει τον ειδικο επι παντος επιστητου, ενω πριν λιγο καιρο ρωταγε πως να τουρμπισει το 520...
ασε ρε μαν...

έχεις διαβάσει το ποστ που έγινε 1/12/2005 !!! (ΠΡΙΝ ΑΠΟ 4 ΧΡΟΝΙΑ) ???

Δεν ρωτάω ΠΩΣ αλλά ΑΝ έχει νόημα !!! ... προφανώς και ΔΕΝ είναι ειδικό μοτέρ ο Μ52 ... ούτε έχει νόημα να διαφυλάξεις έναν Μ52 !!! ... αν το είχα ακόμα πολύ πιθανό να έπαιζα με το μοτέρ αυτό ... όπως πιθανό να παίξω με το 1.6 του ΜΙΑΤΑ !!!

Ποια είναι η διαστρέβλωση ???

Ενώ είπα ότι ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΝ ΥΠΕΡΠΗΡΩΣΗΣ ΣΤΟ ΔΙΑΜΑΝΤΙ S54

Πέταξες την εξυπνάδα περί θρεντ μου ια υπερπλήρωσης Μ52 προ 5 ετών

2-0

Είπες

τι ειναι ρε φιλε ο μητσος και ο καθε μητσος? τρομοκρατης? δεν σε νοω

Σου ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ τι εννοώ ... εννοώ ότι ενώ σε εμένα και σε όλους γενικά (και καλά κάνεις) ΑΠΑΝΤΑΣ με ψιλο ειρωνίες και χιουμοράκι ...

Στο Δημήτρη που είναι αντμιν αρχίζεις τα "αν έχω δίκιο" , και "θεωρώ" και ¨κατά τη γνώμη μου"

Όταν εγω είπα γαι "καννιβαλισμό" ... με ειρωνέυτικες λέγοντας με "απανταχού υπερασπιστή του τσε εσ ελ"

Όταν το είπε ο Μήτσος ... μούγκα στη στρούγκα

Όταν είπα ότι το τσε εσ ελ είναι ΕΙΔΙΚΟ σε αντίθεση με το Μ3 (και με το Gt3) έκανες χιουμοράκι με 116 κλπ κλπ

Όταν το είπε ο Μήτσος ... μούγκα στη στρούγκα

Διαστρεβλώνεις πάλι την αλήθεια κάνοντας ότι ΔΕΝ καταλαβαίνεις

3-0

Είπες

Ο Ευάγγελος είναι ΑΝΑΚΟΛΟΥΘΟΣ ... και παρέθεσες το ποστ 27 όπου λέω ΥΠΕΡ της υπερπλήρωσης και το ποστ 180 που είμαι ΕΝΑΝΤΙΟΝ ...

Ποια είναι η διαστρέβλωση ???

Το ποστ 27 έγινε στις 11/09/2006

και το ποστ 180 στις 6/12/2009

ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΦΑΝΗΚΕ ΟΤΙ ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ

ΤΟ 2006 επιπλεόν ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΝΑΙ ΒΑΛΤΕ κομπρέσορα ειχα πει ότι απο ΕΒΟ προτιμάω Μ3 s/c ... η τελευταία δε πρόταση έχει και ένα ΕΜΟΤΙΚΟΝ ως ΠΛΑΚΑ που είναι ... για ξαναδες !!!

Μακάρι να είσαι ΣΥΝΕΠΕΣΤΕΡΟΣ από μένα μετά από 3-4 χρόνια !!!

4-0


Είπες

Ο Ευάγγελος είναι ΑΝΑΚΟΛΟΥΘΟΣ ... και παρέθεσες το ποστ που λέω το 2006 (και ακόμα το πιστέυω) ότι το Ε46 δε γίνετε ΠΟΤΕ csl και το ποστ του 2009 που λέω ΓΙΑΤΙ Η ESS δεν πήρα ΑΠΛΟ Μ3

Ποια είναι η διαστρέβλωση ???

Οι δύο φράσεις ΑΦΟΡΟΥΝ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ !!! ...

στο ένα ποστ το 2006 λέω ότι ακόμα και με 500 άλογα υπερπλήρωση το Μ3 δε γίνετε τε εσ ελ ... εννοώντας όπως ΟΛΟΙ κατάλαβαν ότι το ιδιαίτερο του πράματος (τσε εε ελ)

ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ

Έλεγα δηλαδή από το 2006 ότι ακόμα και αν ΚΟΜΠΡΕΣΑΡΕΙΣ Μ3 και κάνεις τρελές επιδόσεις (όπως το λόαντεντ) CSL δεν είναι αφού θα έχεις ένα ΑΛΛΟΥ χαρακτήρα όχημα

στο άλλο ποστ το 2009 λεω ότι ...

ΑΦΟΥ ΘΑ ΤΟΥ Γ@ΜΗΣΕΙΣ ΤΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΟΧΗΜΑΤΟΣ

ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑΜΑ

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΑΠΛΟ Μ3 ...

Εννοώντας (που όλοι το κατάλαβαν) ότι ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ ΟΧΗΜΑΤΟΣ και ακολουθείς ΑΛΛΟ ΔΡΟΜΟ δεν έχεις λόγο να το χρησιμοποιήσεις ΣΑ ΒΑΣΗ !!!!

Εσύ πάλι θεωρώντας ότι ΘΑ ΒΑΡΕΘΩ και κανένας δε θα ασχοληθεί πας με επιλεκτικά multi quote να πεις την εξυπνάδα !!! ... άσε ρε Στάθη

5-0

Είπες

ρε βαγγελη τετοιες κωλοτουμπες δεν ειχε κανει ουτε ο γεωργιου προ και μετα euro 2004.

Ποια είναι η διαστρέβλωση ???

Μονος σου ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑ ... ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΓΕΛΑΣ

Θεωρείς δεδομένο κάτι ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΛΕΣ ΕΣΥ ...

Βρήκες ποστ με διαφορά 3 ετών για να μας πεις ότι εκανα κωλοτούμπα !!!

τα supercharger κλπ ούτε εγώ θα τα έβαζα (ακόμα...)

αυτό ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΕΣ από το ίδιο ποστ ΜΟΥ το 2006 !!!

6-0

Τέλος επειδή ξέρω ότι ΔΕ χρειάζεσαι εμένα να σου πω ότι ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΝΕΙΣ τα πράγματα

ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ

σου προτείνω να συνεχίσεις τα ποστ για βέσπες και τα κόπυ πέηστ από ξένα σάιτ , τα απειλητικά πμ σε άλλους , το πόστινγκ στα φόρα με βέσπες , τα διπλά ακάουντ για χαβαλέ κλπ κλπ !!!

το άλλο παιχνίδι (να έχεις άποψη δικιά σου εννοώ) είναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ

άστο καλύτερα !!!

πάρε και ένα δωράκι από μένα !!!

http://www.youtube.com/watch?v=Qr9rffC8VT8&featur%E5

χρόνια πολλά !!!!

sm6
17-12-09, 12:25
σου προτείνω να συνεχίσεις τα ποστ για βέσπες και τα κόπυ πέηστ από ξένα σάιτ , τα απειλητικά πμ σε άλλους , το πόστινγκ στα φόρα με βέσπες , τα διπλά ακάουντ για χαβαλέ κλπ κλπ !!!

το άλλο παιχνίδι (να έχεις άποψη δικιά σου εννοώ) είναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ

άστο καλύτερα !!!

πάρε και ένα δωράκι από μένα !!!

youtube.com/watch

χρόνια πολλά !!!!

βαγγελακη, οπως ειπα πιο πανω πριν το ποστ σου για 'μενα το θεμα εκλεισε.
επειδη πηγε στο προσωπικο (και με δικη μου ευθυνη και λαθος μου), δεν θελω να το συνεχισω.
ειναι γνωστο οτι οι προσωπικες επιθεσεις αν και δημιουργουνται στα φορουμς, τελικα δεν ενδιαφερουν.

για το csl οι αποψεις μου εχουν καταγραφει, οπως και οι δικες σου προφανως.

οτι αλλο προβλημα εχεις και δεν αφορα το θεμα "bmw" στειλε μου μυνημα, παρε τηλ. (δεν εχει αλλαξει) ή καλυτερα ελα το βραδι στο πλαζα να μου τα πεις απο κοντα...
εκει θα σου πω κι εγω την αποψη μου για το ατομο σου, τα χομπι σου, τα αλλα φορουμ που συμμετεχεις κλπ

Driver M
17-12-09, 12:42
To βασικό ζήτημα για εμένα είναι ότι φτιάχτηκε ένα υπεραυτοκίνητο με βάση την 911 και όχι το πόσο ειδική ή όχι είναι η gt3. Επίσης, 9ff φτιάχνονται πολλές ενώ Loaded φτιάχτηκε μόνο ένα, άρα πιστεύω ότι το να πάρεις μια από τις 1358 csl και να φτιάξεις ένα υπεραυτοκίνητο δε λέει απολύτως τίποτα, ούτε απειλεί προς εξαφάνιση τις μαμά csl.

Τελοσπάντων, απόψεις είναι αυτές και αν συμφωνούσαμε όλοι μεταξύ μας δεν θα υπήρχε και ενδιαφέρον. Απλά, σε δημιουργήματα τύπου loaded θα πρέπει να είμαστε λίγο πιο ανοιχτόμυαλοι και να μην εμμένουμε στο τι αλλοιώθηκε, πώς, γιατί, ποιός ήρθε κλπ.
To loaded αν και δεν είναι εργοστασιακό αυτοκίνητο, είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι είναι η πιο γρήγορη και καλοστημένη bmw που έχει κατασκευαστεί ποτέ και έδειξε (έστω και με βελτιώσεις σε επιμέρους τομείς) το τί είναι ικανό το πλαίσιο της csl να κάνει. Και όλα αυτά ξεφτυλίζοντας μερικά από τα καλύτερα και ακριβότερα supercars παγκοσμίως.
Αυτά και μόνο με κάνουν να σέβομαι τόσο το αυτοκίνητο αυτό, όσο και τους δημιουργούς-βελτιωτές του.

EVANGELOS
17-12-09, 13:54
... Και όλα αυτά ξεφτυλίζοντας μερικά από τα καλύτερα και ακριβότερα supercars παγκοσμίως...

H κουβέντα για το λόαντεντ εξαντλήθηκε θεωρώ ...

αυτό που θέλω να ΞΑΝΑΠΩ είναι ότι και το ΜΑΜΑ τσε ες ελ

ΞΕΥΤΥΛΙΣΕ κατέμέ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ με το 7.22 με μόλις 360 άλογα

δείτε τους χρόνους άλλων εργοστασιακών μοντέλων σε προηγούμενο ποστ μου

///M_Spartan
17-12-09, 14:47
Aυτο που βλεπω ειναι πως 2 χρηστες με τη μεγαλυτερη φημη εδω μεσα
καταφεραν να καταντησουν ενα ωραιο κατα τη γνωμη μου thread σαν κι αυτο σε
παραθυρα μεσημεριανης εκπομπης !!!

Κριμα ρε...

ΥΓ. Αμαν ρε Βαγγελη με αυτο το "τσε ες ελ"
γραψτο csl να τελειωνουμε..

VanVIC
17-12-09, 15:18
...

χμμμ ... για να δούμε ..
...
1-0
...
2-0
...
3-0
...
4-0
...
5-0
...
6-0

...
πάρε και ένα δωράκι από μένα !!!

...

χρόνια πολλά !!!!


Μπράβο Βαγγέλη, Νίκησες, Μπράβο !

και καλές γιορτές
και χρόνια πολλά
και περαστικά (ΑΝ νομίζεις οτι είσαι αλάνθαστος και παντωγνώστης, ΑΝ...)

Ζητώ συγνώμη για το off-topic αλλά πιστευω οτι εκφράζω κοινό αίσθημα αν πώ οτι πολλές φορές η στάση σου και η επιμονή σου "σπάνε @@@".
Εχω την εντύπωση οτι αδικείς τον εαυτό σου, στο'χω ξαναγράψει.

Υπάρχουν και σοβαρότερα προβλήματα απο το αν το csl loaded είναι ή δεν είναι ότι λές.
Eξ'άλλου το thread δεν ήταν για το loaded.
Εχεις πάρει χαμπάρι οτι υπάρχουν πολύ γνωστοί μας συνάνθρωποι που "κοντράρουν" με την ίδια τους τη ζωή ενώ εσύ "δε σηκώνεις μύγα στο σπαθί σου" για το csl?
Μια motorsport ευχή σου θα έπιανε τόπο...Βαγγέλη.

manosm3
17-12-09, 15:23
Μπράβο Βαγγέλη, Νίκησες, Μπράβο !

και καλές γιορτές
και χρόνια πολλά
και περαστικά (ΑΝ νομίζεις οτι είσαι αλάνθαστος και παντωγνώστης, ΑΝ...)

Ζητώ συγνώμη για το off-topic αλλά πιστευω οτι εκφράζω κοινό αίσθημα αν πώ οτι πολλές φορές η στάση σου και η επιμονή σου "σπάνε @@@".
Εχω την εντύπωση οτι αδικείς τον εαυτό σου, στο'χω ξαναγράψει.

Υπάρχουν και σοβαρότερα προβλήματα απο το αν το csl loaded είναι ή δεν είναι ότι λές.
Eξ'άλλου το thread δεν ήταν για το loaded.
Εχεις πάρει χαμπάρι οτι υπάρχουν πολύ γνωστοί μας συνάνθρωποι που "κοντράρουν" με την ίδια τους τη ζωή ενώ εσύ "δε σηκώνεις μύγα στο σπαθί σου" για το csl?
Μια motorsport ευχή σου θα έπιανε τόπο...Βαγγέλη.

Δηλαδη οσοι γραψαμε περαστικα στον Νικο μπορουμε να εκφρασουμε ελευθερα τη γνωμη μας για το loaded;

EVANGELOS
17-12-09, 15:49
...Εχεις πάρει χαμπάρι οτι υπάρχουν πολύ γνωστοί μας συνάνθρωποι που "κοντράρουν" με την ίδια τους τη ζωή ενώ εσύ "δε σηκώνεις μύγα στο σπαθί σου" για το csl?
Μια motorsport ευχή σου θα έπιανε τόπο...Βαγγέλη.

Tραγικός ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ !!!

Γελοίο ΚΑΝ να σου απαντήσω !!!

Σταμάτα να εκμεταλεύεσαι με ΓΕΛΟΙΟ ΤΡΟΠΟ τέτοια θέματα !!!

Θα έπιανε τόπο να σταματήσεις να κανέις τον έξυπνο λέω εγώ !!!

EVANGELOS
17-12-09, 15:50
Δηλαδη οσοι γραψαμε περαστικα στον Νικο μπορουμε να εκφρασουμε ελευθερα τη γνωμη μας για το loaded;

χαχαχαχαχαχαχα :D :D :D ... και επίσης αν πάς στη Στεφανίδου και κλαίς θα έχεις λόγω και στη βελτίωση του γκε τε ες

VanVIC
17-12-09, 15:55
Tραγικός ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ !!!

Γελοίο ΚΑΝ να σου απαντήσω !!!

Σταμάτα να εκμεταλεύεσαι με ΓΕΛΟΙΟ ΤΡΟΠΟ τέτοια θέματα !!!

Θα έπιανε τόπο να σταματήσεις να κανέις τον έξυπνο λέω εγώ !!!

Το διάβασα, ευχαριστώ. Να'σαι καλά.

shido
17-12-09, 15:56
Υπαρχουν και τα πμ και τα τηλεφωνα οπως καναμε μερικοι

Και χαιρομαι πραγματικα που καταλαβαινεις οτι υπαρχουν και ποιο σημαντικα θεματα απο τα αμαξια.(τιο λεω πραγματικα και οχι ειρωνικα)

Αν και αργα το καταλαβες μπραβο

Ελπζω να καταλαβαινεις γιατι στο λεω ε

alexk
17-12-09, 16:18
αυτό που θέλω να ΞΑΝΑΠΩ είναι ότι και το ΜΑΜΑ τσε ες ελ

ΞΕΥΤΥΛΙΣΕ κατέμέ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ με το 7.22 με μόλις 360 άλογα


Μήπως τα έχεις μπερδέψει με το csl loaded ?
Ίσως είσαι κρυφο-λοντιτ-κός και φοβάσαι να εκδηλωθείς :friday:

Ιδιώτες έχουν κάνει μέχρι και 7.43 με εργοστασιακό αμάξι (μόνο τακάκια και σωληνάκια).

EVANGELOS
17-12-09, 16:25
Υπαρχουν και τα πμ και τα τηλεφωνα οπως καναμε μερικοι

Και χαιρομαι πραγματικα που καταλαβαινεις οτι υπαρχουν και ποιο σημαντικα θεματα απο τα αμαξια.(τιο λεω πραγματικα και οχι ειρωνικα)

Αν και αργα το καταλαβες μπραβο

Ελπζω να καταλαβαινεις γιατι στο λεω ε

Τι εννοείς ρε Γιάννη ???

EVANGELOS
17-12-09, 16:26
Μήπως τα έχεις μπερδέψει με το csl loaded ?
Ίσως είσαι κρυφο-λοντιτ-κός και φοβάσαι να εκδηλωθείς :friday:

Ιδιώτες έχουν κάνει μέχρι και 7.43 με εργοστασιακό αμάξι (μόνο τακάκια και σωληνάκια).

χεχεχεχε 7.50 εννούσα !!!!!!!!! ...

shido
17-12-09, 16:32
Τι εννοείς ρε Γιάννη ???

Κοιτα να δεις Βαγγελη
Με τον Vanvic δεν μιλαω εδω και καιρο και δεν ειχα σκοπο να ασχοληθω με τον λογο
Αλλα δεν μπορει να στην λεει και σε οποιονδηποτε για τετοιο λεπτο θεμα και με τον τροπο που το κανει (νετ) ,οταν εκεινος εμαθε για τον δυσκολο χειμωνα και καλοκαιρι που ειχα με την κοπελα μου (καρκινο μαστου ) και μου εδωσε "κουραγιο" λεγοντας μου βαλε κομπρεσορα να νοιωσεις καλυτερα .θα εκτονωνεσαι ..Δεν κολαει ρε φιλε

EVANGELOS
17-12-09, 16:34
... χοντρό !!! ...

VanVIC
17-12-09, 16:41
...οταν εκεινος εμαθε για τον δυσκολο χειμωνα και καλοκαιρι που ειχα με την κοπελα μου (καρκινο μαστου ) και μου εδωσε "κουραγιο" λεγοντας μου βαλε κομπρεσορα να νοιωσεις καλυτερα .θα εκτονωνεσαι ...

Παραδέχομαι οτι το είπα ΑΛΛΑ ο τρόπος που το είπα δεν μπορεί να αποτυπωθεί με πληκτρολόγιο. Video θα χρειαζόταν ή ηχητική καταγραφή.
Αν αυτός ήταν ο λόγος που έγινε ότι έγινε μεταξύ μας, διευκρινίζω οτι το είπα με ιδιαίτερα χιουμοριστική διάθεση. Δεδομένου οτι δεν το κατάλαβες έτσι (προφανώς), ξαναζητώ -δημοσίως- συγνώμη.
Οσοι με γνωρίζουν είναι σε θέση να καταλάβουν αν βάζω τον άνθρωπο πάνω απο το αυτοκίνητο.

Βαγγέλης

Octane
17-12-09, 17:01
Καποιοι μου φαινεται εχουν μπλεξει τα μπουτια τους...
Αλλα δε βαριεσαι , γι'αυτο υπαρχουν τα πληκτρολογια , για να λεει ο καθενας "ο,τι να'ναι" , πραγματα που απο κοντα δεν θα τολμουσε καν , γιατι η ντροπη θα ηταν μεγαλη...

Χαιρομαι παντως που καποια πραγματα απλα δεν αλλαζουν ποτε!!!
Οχι μονο αυτο , αλλα βελτιωνονται/προσαρμωζονται κιολας , αναλογα με τις εκαστοτε συνθηκες!!
π.χ. Ενω παλιοτερα επρεπε να ρωταει κανεις τον Ευαγγελο για τις μετατροπες που θα κανει στο αμαξι του , ωστε να τις εγκρινει Εκεινος πρωτα (το κεφαλαιο "Ε" δεν ειναι τυχαιο :) ) , τωρα η φημη Του εξαπλωθηκε κ εκτος ελληνικων συνορων , οποτε πλεον θα μπορει κ η Loaded , το Division :P αλλα Κ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ("ρωτα κ συ τον Ευαγγελο,μπορεις") , απ'οπου κ αν βρισκεται (μιας κ το ιντερνετ εδω κ καιρο εχει ανοιξει νεους οριζοντες στην επικοινωνια των ανθρωπων...) να παιρνει την αδεια του/Του.
:rofl2:

Υ.Γ.Μιλωντας για βελτιωσεις... , Ευαγγελε τα γερμανικα σου ειναι ΜΠΟΜΠΑ!!!
Πραγματικα , η προφορα ειναι οντως αυτη!!
Ευγε!!!
Αντε γιατι ολα εχουν αγγλοποιηθει κ πολυ μου τι δινει... σε λιγο θα λεμε κ εμεις "ΜΠΙ ΕΜ ΝΤΑΜΠΛΙΓΙΟΥ"


Κατι αλλο επισης , περι δογματος Bmw που τοσο καιρο χιλιοειπωνεται πια εδωμεσα , να σας πω ενα μυστικο ;) , που μαλλον το ξερετε...
Τα "δογματα" ειναι για τα "προβατα" , ωστε να φανατιζονται κ να μην σκεφτονται.
Οπως πολυ σωστα διαβασα λιγο παραπανω ,
- πρωτα επεσε η τουρμπινα , -δογμα- ...
- επειτα ηρθε ο τετρακυλινδορς στο τραπεζι (εφυγε ο υπερσυμπιεστης) , -αλλο δογμα- ...
- μετα ο εξακυλινδρος , -αυτο κ αν ηταν δογμα- ...
- τωρα ο οχτακυλινδρος , -θα γινει δογμα- ...
α , δε σας ειπα κ το αλλο!!!
- Δεν εχουμε φρενα!!! Τι να το κανουμε?!? Α ναι (!!!) , μπαξε ενα "Δ" κ εκει ( -δογμα- ) ωστε να το φανε το χορταρακι τα τετραποδα :rofl2:

fanisk
17-12-09, 18:17
Ειναι ντροπη και αηδια να τσακωνονται μεγαλοι ανθρωποι (και οχι παιδακια Γυμνασιου) για λαμαρινες, και να το γυρνουν στο προσωπικο επιπεδο υστερα, για να μειωσουν ο ενας τον αλλο.

Λυσαμε ολα μας τα προβληματα, και μας κοπτει τι κανει το CSL Loaded! Και αφου διαφωνουμε, το γυρναμε στο προσωπικο επιπεδο με σχολια τα οποια θιγουν αυτους που κραζονται μεταξυ τους, και θιγουν και εμας που βλεπουμε μεγαλα,συνειδητοποιημενα ατομα με πηγμενο μυαλο (γιατι δεν ειστε 15-18 χρονων), να τσακωνονται για λαμαρινες!

Κριμα και περαστικα σας.
Οποιος νομιζει οτι τον εθιξε αυτο το ποστ, απευθυνοταν και σε αυτον.

bill987
17-12-09, 18:22
Έλεος, παιδιά σταματήστε αμέσως αυτό που κάνετε.............

Κάποιος mod να σβήσει άμεσα τις προσωπικές επιθέσεις........

deepblue
17-12-09, 18:24
Κοιτα να δεις Βαγγελη
Με τον Vanvic δεν μιλαω εδω και καιρο και δεν ειχα σκοπο να ασχοληθω με τον λογο
Αλλα δεν μπορει να στην λεει και σε οποιονδηποτε για τετοιο λεπτο θεμα και με τον τροπο που το κανει (νετ) ,οταν εκεινος εμαθε για τον δυσκολο χειμωνα και καλοκαιρι που ειχα με την κοπελα μου (καρκινο μαστου ) και μου εδωσε "κουραγιο" λεγοντας μου βαλε κομπρεσορα να νοιωσεις καλυτερα .θα εκτονωνεσαι ..Δεν κολαει ρε φιλε

Γιαννη εισαι λαθος και στο εχω ξαναπει αρκετες φορες τωρα αν δε θες να το καταλαβεις που πραγματικα δε καταλαβαινω γιατι ειναι κριμα γιατι μιλας και λες κατι για καποιον που δεν ειναι τετοιου χαρακτηρα και δε το λεω γιατι υπαρχει συγγενεια αλλα γιατι πραγματικα ετσι ειναι !!!
Εχουμε χασει αρκετους απο τετοιες ασθενειες στην οικογενεια απο κει και μονο βγαλε το συμπερασμα σου αν αστειευομαστε με τετοιου ειδους θεματα και ειναι κριμα να λεμε τετοια εδω μεσα χρονιαρες μερες !!!
Λυπαμαι για αυτη την εξελιξη αλλα υπαρχει παρεξηγηση και δε θες να το καταλαβεις.
Το σκισαμε για αλλη μια φορα το thread ζητω συγνωμη .

... χοντρό !!! ...

Πραγματικα να μιλας εσυ για χοντραδες που τις εχεις κανει τροπο ζωης παει πολυ !!!
Εσυ μπου μπαινεις μεσα στα thread και λες ειναι μ@κακες οσοι ποσταρουν να σβηστει το thead-προσωπικα δεδομενα κλπ κλπ και αυτο σε εξουσιοδοτει να τους βριζεις ολους χωρις να ξερεις πως και τι εχει γινει?
Μαν ο καλος ανθρωπος δε φαινεται απο τις γνωσεις του αλλα απο τον χαρακτηρα του !!!
Σου αφιερωνω το επομενο τραγουδακι μια και τα ξερεις ΟΟΛΑ απλα οπου Σωκρατη βαλε Βαγγελη συνονοματε !!
http://www.youtube.com/watch?v=bpgBMdM-9Hs
Το σκισαμε για αλλη μια φορα το thread ζητω συγνωμη .
Καλες γιορτες να εχουμε με ΥΓΕΙΑ !!!

oldcarskickass
17-12-09, 18:26
Ρε μλκς γιατί το γ@μ@τε; (συγνώμη από τους admin αλλά αν έστω ΕΝΑΣ έχει διαφορετική άποψη ας δεχτώ τις συνέπειες)

Πάει το θέμα γ@μ@τ@ (τόνος στο δεύτερο @) και από μια πλάκα ξεφεύγει στο προσωπικό, από την μια μας χαλάει που δε μιλάμε για motorsport από την άλλη όταν μιλάμε για motorsport γίνονται όλα π@@@@@@να.

Δλδ πρέπει να έχει βγάλει δημοτικό για να κάνεις μια αντικειμενική συζήτηση;

Δε βλέπω να υπάρχει σύγκρουση συμφερόντων αλλά μόνο απόψεων για το αν και κατά πόσο αξίζει ΙΣΤΟΡΙΚΑ να κάνεις τέτοιες επεμβάσεις σε ένα CSL. Ο ένας λέει Χ ο άλλος Ψ, δλδ είναι ΤΟΣΟ δύσκολο, ακόμα και αν δεν κατανοείς τον τρόπο σκέψης του άλλου, να σεβαστείς την άποψή του;

Προσωπικά ΔΕ με χαλάνε τα κατορθώματα του CSL γιατί ανεβάζουν το κύρος της φίρμας, ότι και να έχει πάνω του δε θα σταματήσει να είναι (ήταν) BMW.

Από την άλλη με το εύρος των μετατροπών που έχουν γίνει είναι Μ3 CSL μόνο στο όνομα, όπως και θα ήταν ΣΚΕΤΟ Μ3 στο όνομα αν όλα αυτά γίνονταν σε ένα απλό Μ3.

Το όνομα ενός οχήματος βγαίνει από το εργοστάσιο, όταν μπαίνει ΤΟΣΟ εκτεταμένα χέρι σε ΡΙΖΙΚΟΥΣ τομείς εννοείται πως παύει να έχει το χαρακτήρα της εταιρείας.

Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο. Το παν περί του μύθου CSL δεν είναι ο απόλυτος χρόνος αλλά ο τρόπος και τα μέσα με τα οποία το έκανε.

ΔΕΝ αφήνω υπονοούμενα για κανένα ούτε παίρνω για κανένα λόγο το μέρος κανενός από αυτούς που <<παλεύουν>> μεταξύ τους.

thomelef
17-12-09, 19:16
Πραγματικά λυπάμαι για όλη αυτή την υποτιθέμενη
ηθικολογία του (στη κυριολεξία) κ-ω-λ-ο-υ (συγνώμη)
που διαβάζω στις ταιλευταιες 3-4 σελίδες... Τες πα
βασικά εγώ θέλω να επισημάνω κάτι για το λοουντιτ.
Νομίζω πως για το μοτέρ ο βαγγέλης παίζει να έχει
κάποιο δίκιο (δε βάζω όπισθεν ούτε αλαζει και αναιρεί τη
γνώμη μου για το αυτοκίνητο αυτή η παρατήρηση) περί
αξιοπιστίας...
Αν παρατηρήσατε το βίντεο που πόσταρα πριν 4-5 σελίδες
σε ένα σημείο δείχνει να το 300ριζουν... Παρατηρηστε που
βρίσκεται η θερμοκρασία λαδιού...είναι σχεδόν στο 150...
Για πείτε !!!!!!!
Τελικά παίζει να είναι για ένα γύρο και μετά κρυωμα για 2-3 ωριτσες...

Octane
17-12-09, 20:02
H απόλυτη ΒΛΑΚΕΙΑ ... ΜΠΟΥΡΔΑ της ESS σε όλο της το μεγαλείο !!!

Απαράδεκτο να υπερτροφοδοτείς csl !!! ... δε πα να έβγαλε και 1000 άλογα είναι τραγική ιδέα !!!

Αν ήταν αγωνιστικό ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να έβγαζε ούτε 4 συνεχόμενους γύρους !!! ...

όπως και όλα τα "βελτιωμένα" είναι για ένα δύο ανοίγματα και μετά κάτσε μία ώρα να κρυώσει !!!

Ποια βελτιωμενα ειναι "για ενα δυο ανοιγματα κ μετα κατσε μια ωρα να κρυωσει"?
Ενα προσεκτικα βελτιωμενο αυτοκινητο δεν εχει τετοια θεματα.
Οπως κ ενα σωστο αγωνιστικο αυτοκινητο (κ ναι , υπαρχουν πολλα τετοια) μπορει να σηκωνει 2 bar επι 1-2-24 ωρες στον κοφτη κ να μην κανει κιχ...
Επισης δεν σηκωνουν μονο τα υπερτροφοδοτουμενα θερμοκρασιες αν δεν ειναι καλα βελτιωμενα...
Ασε δε που το "κατσε" δεν ισχυει , μιας κ τα καρατσιτωμενα υπερτροφοδοτουμενα κρυωνουν ιδανικα εν κινησει κ οχι το λαθος που κανουν μερικοι...
Με προσεκτικη/σωστη ρυθμιση το καθετι "φτιαγμενο" μπορει να δουλευει ολη μερα καθε μερα καλυτερα κ απο μαμα , χωρις αναγκη να κρυωσει.
Ουτε uno turbo με 5ο μπεκ να ηταν το loaded... , επειδη δηλαδη στη Μπανανια κανανε ολα κραου , σημαινει πως δεν γινεται?
Ασχετο αλλα ακομα κ αυτοκινητα που εμειναν στην ιστορια για το "ενα πατημα κ μετα αν δεν κοψεις εκανε μπαμ"... τρεχουν ανετα 24 ωρες κ αν εγκαταλειψουν μονο απο μοτερ δεν ειναι... , κ ναι μιλαω για παλια κ νεα Ιταλικα , οπως βεβαια κ για πολλα αλλα αρκετα παρεξηγημενα , μιας κ στη χωρα μας λειπει (κ ελειπε παντα) αρκετη απο την τεχνογνωσια που θα επρεπε να υπαρχει (στο συνολο των βελτιωτων/συνεργειων).

Απο αγωνιστικα δεν πολυ γνωριζεις παντος φιλε μου ετσι?!?
Μονο περι πασης φυσεως "Φ.Π.Ε" 'η ψευτο-"Big turbo conversions" made by Μαστροmitsos performance , που ουτε για ενα 400αρι δεν δουλευουν σωστα...
Ε λογικο , αλλωστε ο καθενας αναλογα με τις εμπειριες του σχηματιζει κ την εικονα που εχει για το καθετι.

Δυστυχως επειτα απο τη μεταμορφωση του thread αυτου σε "M3 CSL LOADED" (αλλη βλακεια κ αυτη , μιας κ σιγουρα ο Αλεξης οταν το ανοιξε -τον Σεπτεμβριο του 2006- δεν ειχε σκοπο να το παει εκει το θεμα) το βλεπω να καταληγει κατι σε "η βελτιωση δεν σχετιζεται αμεσα με αυξημενες θερμοκρασιες , λιγοτερη (εως καθολου) αξιοπιστια κλπ κλπ".
Σιγουρα "βελτιωση" δεν ειναι το πακετακι που σας εφτιαξε ο hobbyστας βελτιωτης/"φιλος" σας που οι μισες απο τις εμπειριες του στο θεμα του αυτοκινητου βρισκονται λιγο πιο πισω...την εποχη που επαιζε με τους δικους του φιλους "χαρτακια" στη αυλη του σχολειου του...

thomelef
17-12-09, 20:16
Φίλε δες το ποστ που γράφω ακριβώς πριν από σένα...
Στη συγκεκριμένη περίπτωση με 150 βαθμούς στα λάδια
τα πράγματα δεν είναι παίξε γέλασε...
Σε αυτή τη φάση περί αξιοπιστίας ο Βαγγέλης μπορεί να έχει και
δίκιο ...
150 είναι πολααααααααα...........////

shido
17-12-09, 20:19
Γιαννη εισαι λαθος και στο εχω ξαναπει αρκετες φορες τωρα αν δε θες να το καταλαβεις που πραγματικα δε καταλαβαινω γιατι ειναι κριμα γιατι μιλας και λες κατι για καποιον που δεν ειναι τετοιου χαρακτηρα και δε το λεω γιατι υπαρχει συγγενεια αλλα γιατι πραγματικα ετσι ειναι !!!
Εχουμε χασει αρκετους απο τετοιες ασθενειες στην οικογενεια απο κει και μονο βγαλε το συμπερασμα σου αν αστειευομαστε με τετοιου ειδους θεματα και ειναι κριμα να λεμε τετοια εδω μεσα χρονιαρες μερες !!!
Λυπαμαι για αυτη την εξελιξη αλλα υπαρχει παρεξηγηση και δε θες να το καταλαβεις.
Το σκισαμε για αλλη μια φορα το thread ζητω συγνωμη .



Πραγματικα να μιλας εσυ για χοντραδες που τις εχεις κανει τροπο ζωης παει πολυ !!!
Εσυ μπου μπαινεις μεσα στα thread και λες ειναι μ@κακες οσοι ποσταρουν να σβηστει το thead-προσωπικα δεδομενα κλπ κλπ και αυτο σε εξουσιοδοτει να τους βριζεις ολους χωρις να ξερεις πως και τι εχει γινει?
Μαν ο καλος ανθρωπος δε φαινεται απο τις γνωσεις του αλλα απο τον χαρακτηρα του !!!
Σου αφιερωνω το επομενο τραγουδακι μια και τα ξερεις ΟΟΛΑ απλα οπου Σωκρατη βαλε Βαγγελη συνονοματε !!
http://www.youtube.com/watch?v=bpgBMdM-9Hs
Το σκισαμε για αλλη μια φορα το thread ζητω συγνωμη .
Καλες γιορτες να εχουμε με ΥΓΕΙΑ !!!


Τι δεν καταλαβα Βαγγελη.Μονος του λεει οτι το ειπε αστειευομενος.Τουλαχιστον εσενα σε θεωρω σοβαρο ανθρωπο και στο δειχνω,δεν περιμενω να με καταλαβεις αλλα οχι να δικαιολογεις τον Βαγγελη οταν ο ιδιος λεει οτι το πε ...εστω και αστειευομενος
Τεσπα αν μην το συνεχισουμε γιατι το μοο που καταφερνω ειναι να εκνευριζομαι.Ετσι και αλλιως δεν εχει αξια το τι λεει.Απλα μην παμε να δικαιολογησουμε κουβεντες.Δεν φταινε και τα μελη να διαβαζουν παπ@ριες

Action Man
17-12-09, 20:46
Ποια βελτιωμενα ειναι "για ενα δυο ανοιγματα κ μετα κατσε μια ωρα να κρυωσει"?
Ενα προσεκτικα βελτιωμενο αυτοκινητο δεν εχει τετοια θεματα.
Οπως κ ενα σωστο αγωνιστικο αυτοκινητο (κ ναι , υπαρχουν πολλα τετοια) μπορει να σηκωνει 2 bar επι 1-2-24 ωρες στον κοφτη κ να μην κανει κιχ...
Επισης δεν σηκωνουν μονο τα υπερτροφοδοτουμενα θερμοκρασιες αν δεν ειναι καλα βελτιωμενα...
Ασε δε που το "κατσε" δεν ισχυει , μιας κ τα καρατσιτωμενα υπερτροφοδοτουμενα κρυωνουν ιδανικα εν κινησει κ οχι το λαθος που κανουν μερικοι...
Με προσεκτικη/σωστη ρυθμιση το καθετι "φτιαγμενο" μπορει να δουλευει ολη μερα καθε μερα καλυτερα κ απο μαμα , χωρις αναγκη να κρυωσει.
Ουτε uno turbo με 5ο μπεκ να ηταν το loaded... , επειδη δηλαδη στη Μπανανια κανανε ολα κραου , σημαινει πως δεν γινεται?
Ασχετο αλλα ακομα κ αυτοκινητα που εμειναν στην ιστορια για το "ενα πατημα κ μετα αν δεν κοψεις εκανε μπαμ"... τρεχουν ανετα 24 ωρες κ αν εγκαταλειψουν μονο απο μοτερ δεν ειναι... , κ ναι μιλαω για παλια κ νεα Ιταλικα , οπως βεβαια κ για πολλα αλλα αρκετα παρεξηγημενα , μιας κ στη χωρα μας λειπει (κ ελειπε παντα) αρκετη απο την τεχνογνωσια που θα επρεπε να υπαρχει (στο συνολο των βελτιωτων/συνεργειων).

Απο αγωνιστικα δεν πολυ γνωριζεις παντος φιλε μου ετσι?!?
Μονο περι πασης φυσεως "Φ.Π.Ε" 'η ψευτο-"Big turbo conversions" made by Μαστροmitsos performance , που ουτε για ενα 400αρι δεν δουλευουν σωστα...
Ε λογικο , αλλωστε ο καθενας αναλογα με τις εμπειριες του σχηματιζει κ την εικονα που εχει για το καθετι.

Δυστυχως επειτα απο τη μεταμορφωση του thread αυτου σε "M3 CSL LOADED" (αλλη βλακεια κ αυτη , μιας κ σιγουρα ο Αλεξης οταν το ανοιξε -τον Σεπτεμβριο του 2006- δεν ειχε σκοπο να το παει εκει το θεμα) το βλεπω να καταληγει κατι σε "η βελτιωση δεν σχετιζεται αμεσα με αυξημενες θερμοκρασιες , λιγοτερη (εως καθολου) αξιοπιστια κλπ κλπ".
Σιγουρα "βελτιωση" δεν ειναι το πακετακι που σας εφτιαξε ο hobbyστας βελτιωτης/"φιλος" σας που οι μισες απο τις εμπειριες του στο θεμα του αυτοκινητου βρισκονται λιγο πιο πισω...την εποχη που επαιζε με τους δικους του φιλους "χαρτακια" στη αυλη του σχολειου του...
+1 Πανούλη!!!!:ylsuper: έγραψες...
Οι παλιές καραβάνες του φόρουμ,έχουν πάρει τα πάνω τους τον τελευταίο καιρό.

Octane
17-12-09, 20:49
Φίλε δες το ποστ που γράφω ακριβώς πριν από σένα...
Στη συγκεκριμένη περίπτωση με 150 βαθμούς στα λάδια
τα πράγματα δεν είναι παίξε γέλασε...
Σε αυτή τη φάση περί αξιοπιστίας ο Βαγγέλης μπορεί να έχει και
δίκιο ...
150 είναι πολααααααααα...........////

Μπορει να ειναι 1002 λογοι για το συγκεκριμενο , δεν ξερω ουτε μπορω να πω κατι.
Απο ενα σχισμενο σωληνακι μεχρι κ να δουλευει εκει το μοτερ.

Νομιζω πως τα πραγματα για το Loaded εχουν χιλιοειπωθει , ουτε μονο μοτερ ειχε το αμαξι (που κ αυτο πατε να το βγαλετε σκαρτο) , ηταν ενα πολυ προσεγμενο συνολο , κ ουτε ακουστηκε κατι για την αξιοπιστια του , επειτα απο τοσα "αγωνιστικα" χιλιομετρα.
Δε νομιζω οτι εχει μεινει κατι ασχολιαστο σε αυτο το θεμα.

thomelef
17-12-09, 20:56
Τουλάχιστο εγώ κάθε άλλο σκαρτο πάω να το βγάλω ...
Ίσα ίσα έχω αναρτήσει και θρεντ με την επάνοδο του..:
από την άλλη η συγκεκριμένη θερμοκρασία πιστεύω είναι
μια αξιοσημείωτη παρατήρηση και αφορμή σχολίων...
Όσο για σωληνακια σκισμενα υπάρχει το ενδεχόμενο.. Οκ.
Να δουλεύει έτσι όμως αποκλείεται...

Octane
17-12-09, 21:04
Τουλάχιστο εγώ κάθε άλλο σκαρτο πάω να το βγάλω ...
Ίσα ίσα έχω αναρτήσει και θρεντ με την επάνοδο του..:
από την άλλη η συγκεκριμένη θερμοκρασία πιστεύω είναι
μια αξιοσημείωτη παρατήρηση και αφορμή σχολίων...
Όσο για σωληνακια σκισμενα υπάρχει το ενδεχόμενο.. Οκ.
Να δουλεύει έτσι όμως αποκλείεται...

Γιατι αποκλειεται βρε?
Εδω μαμα 1600αρια δουλευουν στους 120...
Δεν ξερω , παντως οπως ειπα , μπορει να παιζει κατι απο 1002 διαφορετικα πραγματα κ σιγουρα οι ιδιοι θα ηξεραν περισσοτερα απο εμας που απλα παρακολουθουμε απο μακρια :) .
Αλλωστε τοσα πραγματα κανανε τα ατομα ( κ αλλα τοσα θα κανουν) κ πραγματικα δεν πιστευω πως περιμενουν εμενα , εσενα 'η τον καθενα να τους πει κατι για μια ενδειξη που ειδε σε καποιο βιντεακι τους. (χωρις ειρωνεια το λεω αυτο , ελπιζω να καταλαβες πως το εννοω :cheers: )

thomelef
17-12-09, 21:16
Καμία παρεξήγηση φίλε... Κουβέντα-ανταλαγη απόψεων κανουμε!!!
Απλά με τη δική μου λογική λέω πως για το συγκεκριμένο μοτερ 150
βαθμοί δημιουργούν υπερβολικά μεγάλη πίεση στα λάδια...
Δε ξέρω ρε παιδιά τι να σας πω... Πολα μου φαίνονται σορυ...

alexk
17-12-09, 22:00
Διαπιστώνω ότι δεν έχουμε ακουμπήσει το θέμα BMW M models και turbo σε αυτό το θρεντ (μιας και το νέο Μ3 θα είναι τουρμπάτο).

Δεν θα το συζητήσουμε αυτό ?

Καθένας έχει μια άποψη.
Ο Βαγκ θεωρεί ότι το κατέχει φουλ το σπορ των Μ μια και είναι κάτοχος εδώ και ... 3 χρόνια.
Σεβαστή και η θέση/τοποθέτηση του Βαγκ άν και σπάει λίγο @ συχνά/πυκνά.
Άλλωστε ο καθένας το ζει όπως το θέλει. Άλλος επιλέγει να είναι χαμηλών τόνων, άλλος επιλέγει να κάνει το μαλάκα, άλλος επιλέγει να μοιραστεί γνώσεις, άλλος επιλέγει να παρακολουθεί σιωπηλά κτλ κτλ κτλ.

Εγώ λέω να πάω καμμία Μόντσα το Γενάρη με τον άλλο βαρεμένο και τη μαούνα του Μ3 Ε92, γιατί καλώς ή κακώς ένα CSL και κάθε αμάξι φτιάχθηκε για να οδηγείται και όχι για να το φυλάμε σε ένα υπόγειο:yipee:
Αν θέλετε λοιπόν να τιμήσετε ένα CSL, σκάστε τα να αγοράσετε και να συντηρήσετε ένα και ΟΔΗΓΗΣΤΕ ΤΟ. Όλα τα άλλα είναι για την καφετέρια και εγώ την έκοψα εδώ και χρόνια !

kacey
18-12-09, 02:03
Ρε παιδια, δικια τους ηταν, οτι θελουν την κανουν. Λογαριασμο θα δωσουν? Απο την στιγμη που την εκαναν κ καλυτερη (οχι απλα καλυτερη αλλα τον ορισμο του αυτοκινητου "οπλου"), οτι κ να λαμε εμεις ειναι για να εχουμε να γραφουμε.

bmw330vasilis
18-12-09, 08:36
ΟFF TOPIC...............


Υπαρχουν και τα πμ και τα τηλεφωνα οπως καναμε μερικοι

Και χαιρομαι πραγματικα που καταλαβαινεις οτι υπαρχουν και ποιο σημαντικα θεματα απο τα αμαξια.(τιο λεω πραγματικα και οχι ειρωνικα)

Αν και αργα το καταλαβες μπραβο

Ελπζω να καταλαβαινεις γιατι στο λεω ε

Κοιτα να δεις Βαγγελη
Με τον Vanvic δεν μιλαω εδω και καιρο και δεν ειχα σκοπο να ασχοληθω με τον λογο
Αλλα δεν μπορει να στην λεει και σε οποιονδηποτε για τετοιο λεπτο θεμα και με τον τροπο που το κανει (νετ) ,οταν εκεινος εμαθε για τον δυσκολο χειμωνα και καλοκαιρι που ειχα με την κοπελα μου (καρκινο μαστου ) και μου εδωσε "κουραγιο" λεγοντας μου βαλε κομπρεσορα να νοιωσεις καλυτερα .θα εκτονωνεσαι ..Δεν κολαει ρε φιλε

Παραδέχομαι οτι το είπα ΑΛΛΑ ο τρόπος που το είπα δεν μπορεί να αποτυπωθεί με πληκτρολόγιο. Video θα χρειαζόταν ή ηχητική καταγραφή.
Αν αυτός ήταν ο λόγος που έγινε ότι έγινε μεταξύ μας, διευκρινίζω οτι το είπα με ιδιαίτερα χιουμοριστική διάθεση. Δεδομένου οτι δεν το κατάλαβες έτσι (προφανώς), ξαναζητώ -δημοσίως- συγνώμη.
Οσοι με γνωρίζουν είναι σε θέση να καταλάβουν αν βάζω τον άνθρωπο πάνω απο το αυτοκίνητο.

Βαγγέλης


Γιαννακο......επετρεψε μου να σου πω οτι εισαι .....φαουλ...!

Ξερω το προβλημα που περασες την περασμενη σαιζον......μου εξηγησες σε προσωπικο επιπεδο οταν ειχαμε βρεθει για να μου δωσεις το φιλτρο, για την προσωπικη ατυχια καθως κ για την εξελιξη…..κ ευχομαι όλα να συνεχιζουν να πηγαινουν κατ ευχην στην ζωη σας……Μου ειπες επισης κ για την ολη παρεξηγηση με τον Vanvic…………
Πανω απ ολα ξερεις την εκτιμηση κ την συμπαθεια που τρεφω στο προσωπο σου........ΟΜΩΣ θελω να σου τονισω οτι είναι ΛΑΘΟΣ να σχολιαζεις ΔΗΜΟΣΙΑ κατι που εχει συμβει σε προσωπικο επιπεδο εναν χρονο πριν, κ μαλιστα τοσο ΑΡΝΗΤΙΚΟ για συμφορουμιτη (ενω οπως ποσταρεις πιο πανω υπαρχουν τα τηλεφωνα κ τα πμ)
Πολλοι από εμας,εχουμε την χαρα κ την τυχη να χουμε γνωρισει τον Vanvic (κ να χουμε την προσωπικη μας γνωμη),αλλα οι λοιποι (λογω αποστασης ή για οποιον αλλο λογο) να μην εχουν κατ ιδιαν αποψη αλλα μονο διαδυκτιακη…..
Θεωρω λοιπον ότι δεν σε χαρακτηριζει τετοια ενεργεια……κ απορω με το μενος σου επανω στο συγκεκριμενο θεμα……όταν δεν εχεις δωσει καν στον αλλον την ευκαιρια να σου απολογηθει……τετ α τετ!
Ξερω ότι κ στον χειροτερο εγκληματια….δινουν μια ευκαιρια…….Εσυ το χεις παρει πολύ προσωπικα……παρολο που όπως ποσταρω κ πιο πανω κειμενο του Βαγγελη….ειναι η ΔΕΥΤΕΡΗ φορα που σου ζηταει ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ καθως κ την ευκαιρια να συζητησετε κ να σου εξηγησει κατ ιδιαν….!
Καλως ή κακως στην κοινωνια του φορουμ που συμμετεχουμε,εχουμε μαθει ολοι ο ενας τον αλλον (οσο ειναι δυνατον) απο την συμπεριφορα κ τα γραπτα του.....Εγω ειχα την ευκαιρια να γνωρισω τον Βαγγελη παραπανω , να απορισω από τοτε με τα λεγομενα σου….αλλα κ μετα από εξηγησεις του Βαγγελη προς εμενα για το ολο θεμα….να χω καταλαβει περι τινος προκειται….!

Αν κ δεν μου πεφτει λογος…….κ λογω των ημερων που ερχονται….θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις τα τηλεφωνα ή τα πμ που προαναφερεις…για να μην διαιωνιζετε ένα τετοιο ΛΑΘΟΣ που χαλασε μια αμοιβαια συμπαθεια…..
Όπως το βλεπεις εχεις απολυτο δικιο……δωσε την ευκαιρια κ στον αλλον,να σου δειξει την δικη του οπτικη γωνια……

Ευχομαι καλες γιορτες γιαννακη…..με συγχωρεις για το θαρρος που πηρα να ποσταρω αυτά τα ολιγα….αλλα θεωρω ότι καποια πραγματα που είναι αδικα….πρεπει να διορθωνονται….(θα μου πεις ποιος σου ειπε ότι η ζωη είναι δικαιη…….αλλα τεσπα)

chief
18-12-09, 09:34
με το καλό χρηστόφορε...
με το καλο και στο φίλο που θα πάρει
του κορφιάτη....

ΥΓ. ΑΝΤΕ ΝΑ ΠΛΥΘΑΙΝΟΥΝ ΤΑ CSL ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!!!!
:ylsuper: :pimp: :greenboun

Κατσε να δουμε τι θα γινει ρε Θωμα...
Περιμένω να μου κανει προσφορα ένας μαντράς για να πάρει το δικό μου και να μου φερει το csl. Μου ειπε να του δωσω λιγες μερες να το ψαξει λιγο το θεμα γιατι εχει δικους του συνεργατες στο Λονδινο και μπορει λέει να μου βρει και καμια ευκαιρια απο δημοπρασια..
Εαν η διαφορα ειναι λογική ( για τα Κυπριακα δεδομένα ) θα βγει και η επιταγη. Εαν οχι, μια χαρα ειμαι και με το δικό μου....

thomelef
18-12-09, 10:07
Κατσε να δουμε τι θα γινει ρε Θωμα...
Περιμένω να μου κανει προσφορα ένας μαντράς για να πάρει το δικό μου και να μου φερει το csl. Μου ειπε να του δωσω λιγες μερες να το ψαξει λιγο το θεμα γιατι εχει δικους του συνεργατες στο Λονδινο και μπορει λέει να μου βρει και καμια ευκαιρια απο δημοπρασια..
Εαν η διαφορα ειναι λογική ( για τα Κυπριακα δεδομένα ) θα βγει και η επιταγη. Εαν οχι, μια χαρα ειμαι και με το δικό μου....



χρηστόφορε...
στο εύχομαι ολόψυχα ρε φίλε να πάνε όλα
βολικά και να το αποκτήσεις...

bmw330vasilis
18-12-09, 10:12
κ απο μενα σε ολους τις καλυτερες ευχες για αναβαθμιση ή ανανεωση των ....... πυραυλων σας........!

μπραβο ρε παιδια.....αλλα οχι κλειδωμενα μεσα.....να τα χαιρεστε....!

sm6
18-12-09, 10:14
μπραβο στα παιδια που αποφασισαν μια τετοια κινηση... ενα ειναι σιγουρο. δεν θα το μετανιωσουν... (κι αν καποιος το μετανιωσει, εδω ειμαστε εμεις... χεχε)

οπως ειπε ο αλεξανδρος, οποιος πιστευει στο μυθο τα "σκαει" και το παιρνει... ας αφησουμε τα πληκτρολογια κι ας πιασουμε τα βουνα και τις πιστες...
τα Μ δεν γεννηθηκαν ουτε για θεωρητικες αναλυσεις στα φορουμ ουτε για την ευθεια...
αλλα για να κανουν τις στροφες ευθεια...;)

thomelef
18-12-09, 10:16
μπραβο ρε παιδια.....αλλα οχι κλειδωμενα μεσα.....να τα χαιρεστε....!

ΧΕΧΕ τον χρηστόφορο μη τον φοβάσαι...
αλητεύει συχνά σε υποχθόνειες ώρες και μέρη!!!!

z3 2.2
18-12-09, 10:36
μπραβο στα παιδια που αποφασισαν μια τετοια κινηση... ενα ειναι σιγουρο. δεν θα το μετανιωσουν... (κι αν καποιος το μετανιωσει, εδω ειμαστε εμεις... χεχε)

οπως ειπε ο αλεξανδρος, οποιος πιστευει στο μυθο τα "σκαει" και το παιρνει... ας αφησουμε τα πληκτρολογια κι ας πιασουμε τα βουνα και τις πιστες...
τα Μ δεν γεννηθηκαν ουτε για θεωρητικες αναλυσεις στα φορουμ ουτε για την ευθεια...
αλλα για να κανουν τις στροφες ευθεια...;)

Aυτο ακριβως!!!!
Για παμε βουνο-γιαααα παμε βουνο!!!!

Hannibal
18-12-09, 14:10
Λοιπόν. Καταρχάς sorry για τα greeklish θα το διορθώσει ο Santo που είναι διπλα μου.... Βλέπετε Dubai γαρ και δεν παίζει ελληνικά...
Anyway....

Κάθισα και διάβασα 20 σελίδες topic με αψιμαχίες, αναλύσεις επί των αναλύσεων και πολλές φορες γυρίζοντας σε προσωπικές επιθέσεις με το γάντι πάντα. Κατά την γνώμη μου (και αν μου επιτρέπεται να την εκφέρω) έχουνε και οι μεν και οι δε δίκιο. Εγώ δεν θα σταθώ στο αν καννιβαλίζετε ένα αμάξι η όχι.... Υπάρχουν και αλλα αμάξια συλλεκτικά από άλλες εταιρείες που έχουν κανιβαλιστει και έχουν αλλάξει χαρακτήρα αλλα πολλοί (αν όχι όλοι) τα εκθειάζουν.
Εδώ δεν βλέπω κάποια διαφορα εκτος του ότι πήραν το καλύτερο από τα αυτοκίνητα της γκάμας της BMW στην σειρά 3 E46 και το βελτιώσανε. Όσο ωμο και αν ακούγεται σε μερικούς το κάνανε. That is life. Τώρα το αν έπρεπε να συνεχίσει να λέγεται CSL (Τσε Es El όπως πολύ σωστά το γραφει ο ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ στα γερμανικά) είναι θέμα BMW. Μπορεί κάλλιστα να κάνει ότι έκανε η Ferrari σε κάποιον που βελτίωσε παραπάνω ένα F40 εκτος του οίκο της Ferrari και πήγε και του ξήλωσε όλα τα σήματα. ;)

Από εκεί και πέρα. Σχετικά με τα αγωνιστικά και το ποια θα έπρεπε να θεωρούνται αξιόπιστα αγωνιστικά και αν αντέχουν. Κάποιοι λένε τα endurance cars, κάποιοι τα "αναβασιαρικα" και πάει λέγοντας. Κάθε αγωνιστικό για οποιοδήποτε κατηγορια και οποιοδήποτε racing format έχει το βιβλιαράκι της hommoloagtion του. Και πάνω εκεί βασίζεται. Τώρα αν τελευταία έχει επικρατήσει τα περισσότερα αγωνιστικά πίστας της κατηγοριας GT όπου και ανήκουν τα BMW να ακολουθούν τον κοινό δρόμο με τα endurance car είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Μην ξεχνάμε λοιπόν ότι η μαμά εταιρεία δεν είναι άχρηστη στο να κατασκευάσει ένα μοτέρ και (ας μου επιτραπεί η έκφραση) να γαμάει κώλους, γιατί το έκανε και τους αλλάξανε κανονισμού έτσι ώτσε να μην μπορεί να "ομολογαρει" τα αμάξια της (βλέπε γνήσιο Μ3 E46 GTR με P60 μοτέρ). Πλέον λοιπόν τι κάνουν οι ομάδες αφού banαρίστηκε το συγκεκριμένο αμάξι από την κατηγορια GT2 που έτρεχε? Χρησιμποιούν το σασί του GTR (BMW motorsport με το μεγάλο wheel housing) με S54 race engine που αποδίδουν 400 HP. Βεβαια δεν είναι κτήνη αξιοπιστίας καθώς θέλουν μεγάλη και σχολαστική συντήρηση ώστε να αποδίσουν. Άλλοι βάζουν το S62 των 400 ίππων που έχει παραπάνω ροπή και είναι πιο αξιόπιστο και πιο εύκολο να βελτιωθεί καθώς σε μαμά μορφή κοιμάται το συγκεκριμένο μοτέρ. Αυτοί λοιπόν κατάφεραν και μείνανε μέσα στα παράθυρα των κανονισμών και τα αμάξια αυτά είναι Μ3 GTR.

Κάτι αντίστοιχο ετοιμάζω και εγώ για το πρωτάθλημα εδώ.....
Είτε με το E46 GTR είτε με το E92 το οποιο θα διαφέρει κατά πολύ από το γνήσιο GTR επειδή εδώ απαγορεύονται αμάξια GT2 οποτε πάω βάση των μικρών παραθύρων των κανονισμών..... :ιδέα:
Απλά περιμένω έγκριση από την τοπική ΕΘΕΑ που εκδίδει τους κανονισμούς.

Δηλαδή εγώ θα έχω κανιβαλίσει ένα GTR κατά μερικούς?

Έτσι και ο τύπος με το CSL Loaded έφτιαξε κάτι, για την πάρτη του και για διαφήμιση του οίκου βελτίωσης που έχει. Βεβαια το συγκεκριμένο δεν μπορεί καν να θεωρείται αγωνιστικό ούτε και να συγκρίνεται με αγωνιστικά επειδή πολύ απλά ΔΕΝ είναι.....


Φιλικά
Αλέξανδρος

p.s. Sorry για το post σεντόνι (είχε άλλο τόσο αλλα έπεσε λογοκρισία από Santo)

jim_pas
18-12-09, 15:50
φίλε για τα greeklish δες τα link ώστε να μπορείς να γράφεις ελληνικά


http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=350640#post350640


offtopic

EVANGELOS
20-12-09, 09:09
κατ'αρχάς μπράβο στον Octane για το εκπληκτικό του ΓΕΜΑΤΟ επιγχειρήματα ποστ !!! χαχαχαχαχαχαχαχα !!! +1000 Πάνο χαχαχαχαχαχα :D

@Aννίβας τζούνιορ ... ρε συ μια χαρά τα λες ...εμένα με ενόχλησε το ότι χρησιμοποιήθηκε ένα γνήσιο csl !!! για να γίνει supercharged και να αλλαχθεί το μισό αμάξι ... το πρότζεκτ gtr είναι ΑΛΛΗ ιστορία ... το σασί ΔΕΝ είναι από αμάξι ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ (εκτός να βρείς ένα από τα 3-4 που κυκλοφόρησαν) αλλά ΕΙΤΕ μτχ από αγωνιστική ομάδα , ΕΙΤΕ από απλό Μ3 με modifications !!!

π.σ. Ετοιμάσου τώρα να σε κράξουν για μπάμπη σουγιά και Κερατέα ... εδώ βλέπεις είναι της μόδας για μερικούς να κράζουν ότι να ναι !!! ... και τον Έλιοτ να πετύχουν εκτός από το ότι θα τον περάσουν αεροπορία και θα στρίβουν όλοι σα Βατάνεν ... θα του εξηγήσουν και ποσο παλιοί είναι στην αυτοκίνηση ... χαχαχαχαχ !!! ... Μ6 με αλλαγμένες τροχαλίες λέμε όχι παίξε γέλασε !!!

propeller
30-12-09, 22:03
Εγώ λέω να πάω καμμία Μόντσα το Γενάρη με τον άλλο βαρεμένο και τη μαούνα του Μ3 Ε92, γιατί καλώς ή κακώς ένα CSL και κάθε αμάξι φτιάχθηκε για να οδηγείται και όχι για να το φυλάμε σε ένα υπόγειο:yipee:
Αν θέλετε λοιπόν να τιμήσετε ένα CSL, σκάστε τα να αγοράσετε και να συντηρήσετε ένα και ΟΔΗΓΗΣΤΕ ΤΟ. Όλα τα άλλα είναι για την καφετέρια και εγώ την έκοψα εδώ και χρόνια !

πες τα ευλογημενε.