PDA

Επιστροφή στο Forum : Service E90


ΦΑΝΗΣ
08-09-06, 19:20
Σήμερα πήγα να πάω για το πρώτο service το αυτοκίνητο στα 14.000χλμ.στην αντιπροσωπία,και προς εκπληξης μου μου λένε οτι το αυτοκίνητο δεν χρειάζεται service!! θα έρθεις ή του χρόνου (9/07) ή όταν κάνεις 30.000χλμ.:bugeye: μετά απο αρκετή συζήτηση σε διάφορα θέματα πάνω στο αυτοκίνητο μου ,οπού εξεπλάγην σε ορισμένα πραγματά που μου είπε π.χ( την διαφορά τον προηγούμενων μοντέλων με το Ε90 )φυσικά έφυγα με θετικά αλλά και αρνητικά στοιχειά στο θέμα γενικά τις βελτίωσης(ηλεκτρολογικά αλλά και μηχανικά)το μόνο που μου άρεσε είναι οτί μπαίνει εύκολα η αλλαγή κινητήρα (6-4κυλ.) τώρα θα ήθελα να μου πείτε εσείς που έχεται Ε90 πότε το κάνατε το 1 service Ευχαριστώ.

jackdaniels
08-09-06, 19:32
Ούτε λάδια σου άλαξαν?:banghead:

Dionysis
08-09-06, 20:06
Εγώ έκανα την προαιρετική - προληπτική αλαγή λαδιών και φίλτρο λαδιού στα 6.000 χλμ και πλήρωσα 95€ τώρα είμαι στα 8.000 χλμ και την επόμενη αλαγή λαδιών και΄φίλτρου θα την κάνω πάλι προληπτικά στα 12.000 ή 14.000 χλμ

ΦΑΝΗΣ
09-09-06, 23:00
Εχω πάει και αλλού,και επίσης ρώτησα και σε άλλη αντιπροσωπία,και μου είπαν τα ίδια πράγματα,δεν έχει ανάγκη ο κινητήρας με αυτά τα λάδια πάει αρκετά χιλιόμετρα (5/30)ελπίζω να είναι ετσι,γιατι εαν δεν είναι!!.....:icon02: :chair: :smashtard

MZ3
09-09-06, 23:33
μολης χαση ενα λιτρο θα σου αναψη λαμπακη μην ανχονεσε
για να το λενε ετσι θα ειναι :scratchch

Gary Kokkin
10-09-06, 04:46
Δεν ξέρω γιατί δεν τα λένε σωστά αν αναφερόμαστε σε εξουσιοδοτημένα service ,ίσως για να αποσυμφορήσουν τα service τους από πολλή ψιλοδουλειά-Προληπτικά το πολύ κάθε 6000χλμ θέλουν αλλαγή τα λάδια μέχρι το πρώτο κανονικό service-Το γραφει και το Αγγλικό manual για τις χώρες όπως την δική μας,με αυξημένες μέσες ετήσιες θερμοκρασίες από αλλες χώρες .
Στο δικό μου εξουδοτημένο ανεπίσημα αυτό ισχύει-Επίσημα ανάλογα σε τι περιόδο θα πέσεις,αλλά πάντως όχι από το τηλέφωνο ερώτηση...

Dionysis
10-09-06, 10:44
Εχω πάει και αλλού,και επίσης ρώτησα και σε άλλη αντιπροσωπία,και μου είπαν τα ίδια πράγματα,δεν έχει ανάγκη ο κινητήρας με αυτά τα λάδια πάει αρκετά χιλιόμετρα (5/30)ελπίζω να είναι ετσι,γιατι εαν δεν είναι!!.....:icon02: :chair: :smashtard

To Λάδι δεν είναι κακό να το αλάζεις τακτικά και ας σου είπαν οτι δεν είναι ανάγκαίο να αλαχτεί

ΦΑΝΗΣ
10-09-06, 22:26
To Λάδι δεν είναι κακό να το αλάζεις τακτικά και ας σου είπαν οτι δεν είναι ανάγκαίο να αλαχτεί Το ξέρω Διονύση και εγώ προληπτικά πήγα να τα αλλάξω τα λάδια,και μου είπε οτι εάν πας έξω να τα αλλάξεις δεν θα μπορούν να σε προγραμματίσουν ξανά το επόμενο service και καλό είναι να τα αλλάζω σε αυτους(αυτο αν θέλω το πιστεύω)αλλά δεν εκατσα με σταυρομένα χέρια πήγα εξω σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο bmw και μου είπαν καλά ειναι προς το παρόν τα πρώτα service να τα κάνω στην αντιπροσωπία όσπου να μάθουν και αυτοι το καινούργιο μοντέλο(μιλάω πάντα για τις ρυθμίσεις του υπολογιστή)ήδη ο υπολογιστής μου είχε ειδοποιήση να βάλω ένα λίτρο λάδι 5/30 castrol το οποίο και έβαλα,τελος πάντων ας το να κάνει τα χιλιόμετρα του και βλέπουμε.

pvalavan
11-09-06, 07:33
Σήμερα πήγα να πάω για το πρώτο service το αυτοκίνητο στα 14.000χλμ.στην αντιπροσωπία,και προς εκπληξης μου μου λένε οτι το αυτοκίνητο δεν χρειάζεται service!! θα έρθεις ή του χρόνου (9/07) ή όταν κάνεις 30.000χλμ.:bugeye: μετά απο αρκετή συζήτηση σε διάφορα θέματα πάνω στο αυτοκίνητο μου ,οπού εξεπλάγην σε ορισμένα πραγματά που μου είπε π.χ( την διαφορά τον προηγούμενων μοντέλων με το Ε90 )φυσικά έφυγα με θετικά αλλά και αρνητικά στοιχειά στο θέμα γενικά τις βελτίωσης(ηλεκτρολογικά αλλά και μηχανικά)το μόνο που μου άρεσε είναι οτί μπαίνει εύκολα η αλλαγή κινητήρα (6-4κυλ.) τώρα θα ήθελα να μου πείτε εσείς που έχεται Ε90 πότε το κάνατε το 1 service Ευχαριστώ.
Στην 116 μου το έχουν προγραμματίσει για τα 25.000χλμ ή τα 2 χρόνια. Castrol έχει και αυτό.
Τώρα τι να πω. Η αλλαγή λαδιών είναι πάντως ένα θέμα που προβληματίζει και εμένα.
Για το γενικό service μου είπαν στα 50.000χλμ.
Πάντως ένα φίλο που ρώτησα που έχει αποθήκη λαδιών μου είπε ότι λάδι πάνω από 12.000χλμ δεν πρέπει να κρατάς γιατί διαφορετικά αρχίζει και πιάνει κατάλοιπα ο κινητήρας.

PANOSAG
11-09-06, 11:28
Το δικό μου το Ε90 έχει κάνει μέχρι στιγμής 20.000km
Πραγματικά ένα πολύ δυνατό σημείο των Ε90, αλλά και των υπολοίπων καινούργιων BMW, είναι η συχνότητα των service. Γράφεις πολλά χιλιόμετρα με τα ίδια αναλώσιμα του αυτοκινήτου (λάδια, φρένα, φίλτρα, μπουζί) και για να σου αποδείξει ότι αντέχουν, σου τα έχει στο μενού το καθένα απ’ αυτά ξεχωριστά και πότε είναι να αλλαχτούν.
Τώρα καλό είναι τα λάδια να αλλάζονται κάθε 10.000km (μαζί με το φίλτρο φυσικά) και επίσης καλό είναι και το φίλτρο γύρης να αλλάζετε κάθε 10.000-15.000km.
Ειδικά θυμάμαι το φίλτρο αέρος το έβγαλα μια μέρα κοντά στο 15.000km για να το ελέγξω και ήταν κατάμαυρο γεμάτο χώματα και έντομα, αμφιβάλω δηλαδή αν πέρναγε αέρας και ειδικά καθαρός αέρας και ας έλεγε στην οθόνη αλλαγή σε αλλά 20.000km. Κάτι αντίστοιχο πιστεύω θα συμβαίνει με το λάδι του κινητήρα και ας λένε αλλά 30.000km για αλλαγή.

mikevchq
11-09-06, 11:48
Τα λαδια θα πρεπει να αλλαζονται τακτικα και συμφωνα με τις προδιαγραφες τους. Αν ξεπερασεις τα αναγραφοντα χιλιομετρα η τον χρονο το λαδι εχει σιγουρα χασει ολες τις μηχανικες του ιδιοτητες και ειναι σαν να εχεις διαλυμα νερου στο κινητηρα.
Το φιλτρο επισης κατα την αποψη μου θα πρεπει να αλλαζεται οπωσδηποτε σε καθε αλλαγη λαδιων διοτι κραταει ποσοτητα παλιου λαδιου η οποια ειναι ικανη αφου αναμιχθει με το καινουριο να αλλοιωσει τις μηχανικες του ιδιοτητες!

psimos
11-09-06, 12:51
Το ξέρω Διονύση και εγώ προληπτικά πήγα να τα αλλάξω τα λάδια,και μου είπε οτι εάν πας έξω να τα αλλάξεις δεν θα μπορούν να σε προγραμματίσουν ξανά το επόμενο service και καλό είναι να τα αλλάζω σε αυτους(αυτο αν θέλω το πιστεύω)αλλά δεν εκατσα με σταυρομένα χέρια πήγα εξω σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο bmw και μου είπαν καλά ειναι προς το παρόν τα πρώτα service να τα κάνω στην αντιπροσωπία όσπου να μάθουν και αυτοι το καινούργιο μοντέλο(μιλάω πάντα για τις ρυθμίσεις του υπολογιστή)ήδη ο υπολογιστής μου είχε ειδοποιήση να βάλω ένα λίτρο λάδι 5/30 castrol το οποίο και έβαλα,τελος πάντων ας το να κάνει τα χιλιόμετρα του και βλέπουμε.

Πανω σε αυτο να κανω μια ερωτηση: μπορει να φανει χαζη σε μερικους αλλα...
ποιος μπορει να καταλαβει εαν πας σε καποιον και αλλαξεις λαδια, νωριτερα απο οτι σου ειπαν, οτι τα λαδια αλλαχτηκαν? Να πας δηλαδη σε καποιο "μαγαζακι" να βαλεις ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ λαδια που πρεπει να βαλεις και να μην πειραξεις εγκεφαλους κλπ κλπ.
Δηλαδη π.χ τωρα εχεις 14Κ km:
Να αλλαξεις τα λαδια με ιδια με αυτα που λενε στην αντιπροσωπεια χωρις να πειραζεις κατι αλλο και μετα να πας σαν κυριος και να τα αλλαξεις κανονικα στο service σα να μη συμβαινει τιποτε. Ποιος θα το καταλαβει? Εχει τιποτε ενδειξεις για αυτη την ιστορια το αυτοκινητο που μπορει να "τσιμπισουν" την αλλαγη? (Μιλαμε παντα για ΙΔΙΑ ΛΑΔΙΑ με αυτα που θα βαλεις στα 30Κ km)

mikevchq
11-09-06, 14:34
Δεν νομιζω οτι φαινεται απο καπου στο ηλεκτρονικο συστημα οτι εχεις κανει αλλαγη λαδιων. Μπορουν μονο να το καταλαβουν αν ο κασμας που στα αλλαξει λερωσει το καπακι της μηχανης :banghead:

psimos
11-09-06, 14:45
Δεν νομιζω οτι φαινεται απο καπου στο ηλεκτρονικο συστημα οτι εχεις κανει αλλαγη λαδιων. Μπορουν μονο να το καταλαβουν αν ο κασμας που στα αλλαξει λερωσει το καπακι της μηχανης :banghead:

Αρα λοιπον εαν ειναι ετσι τοτε γιατι ακουμε τους βλακες?
Εγω βασικα θα τα αλλαζα νωριτερα απο τις 30.000. Δηλαδη ελεος 30.000 για λαδια??:rofl2: :rofl2:
ΚΑι σιγα τα λαδια που σου βαζουν για να αντεχουν 30Κ km.

Στα 10.000 αλλαγη (προσεκτικη) και στις 30.000 κανονικα στην αντιπροσωπεια μη χαθει η εγγυηση.

jackdaniels
11-09-06, 15:35
Αν δεν κάνω λάθος στα καινούργια αλάσετε και η βίδα του κάρτερ, αλλά θα φανεί ότι μπήκε εργαλείο εκεί έτσι κι αλλιώς εκτός κι αν οι τεχνικοί στο σέρβις κοιμούνται! 2ον δεν γίνεται να αλατή φίλτρο χωρίς φθορά του καπακιού απ'το σχτικό εργαλείο οπότε φένεται κι εκεί, οπότε αν θέλεις ντε και καλά αλλαγή τράβα στην αντιρωσοπεία και χέσε τους!:flipa:

psimos
11-09-06, 15:38
Αν δεν κάνω λάθος στα καινούργια αλάσετε και η βίδα του κάρτερ, αλλά θα φανεί ότι μπήκε εργαλείο εκεί έτσι κι αλλιώς εκτός κι αν οι τεχνικοί στο σέρβις κοιμούνται! 2ον δεν γίνεται να αλατή φίλτρο χωρίς φθορά του καπακιού απ'το σχτικό εργαλείο οπότε φένεται κι εκεί, οπότε αν θέλεις ντε και καλά αλλαγή τράβα στην αντιρωσοπεία και χέσε τους!:flipa:

Γιατι καποιος μου ειπς πως η καινουργια σειρα δεν εχει ταπα απο κατω και τα λαδια αλλαζονται ρουφωντας τα απο επανω? Φιδια μου ειπαν?

jackdaniels
11-09-06, 15:41
Γιατι καποιος μου ειπς πως η καινουργια σειρα δεν εχει ταπα απο κατω και τα λαδια αλλαζονται ρουφωντας τα απο επανω? Φιδια μου ειπαν?

Εμένα γιατή μου φένεται κουφό αυτό?! Τα 116 πάντως έχουν βίδα στο κάρτερ!

psimos
11-09-06, 15:42
Εμένα γιατή μου φένεται κουφό αυτό?! Τα 116 πάντως έχουν βίδα στο κάρτερ!

Το ειπαν στο συνεργειο που παω, εκτος εαν εννουσαν την 5αρα..ξερω και εγω τι να πω γι αυτο ρωτησα.

Dionysis
11-09-06, 15:42
Πανω σε αυτο να κανω μια ερωτηση: μπορει να φανει χαζη σε μερικους αλλα...
ποιος μπορει να καταλαβει εαν πας σε καποιον και αλλαξεις λαδια, νωριτερα απο οτι σου ειπαν, οτι τα λαδια αλλαχτηκαν? Να πας δηλαδη σε καποιο "μαγαζακι" να βαλεις ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ λαδια που πρεπει να βαλεις και να μην πειραξεις εγκεφαλους κλπ κλπ.
Δηλαδη π.χ τωρα εχεις 14Κ km:
Να αλλαξεις τα λαδια με ιδια με αυτα που λενε στην αντιπροσωπεια χωρις να πειραζεις κατι αλλο και μετα να πας σαν κυριος και να τα αλλαξεις κανονικα στο service σα να μη συμβαινει τιποτε. Ποιος θα το καταλαβει? Εχει τιποτε ενδειξεις για αυτη την ιστορια το αυτοκινητο που μπορει να "τσιμπισουν" την αλλαγη? (Μιλαμε παντα για ΙΔΙΑ ΛΑΔΙΑ με αυτα που θα βαλεις στα 30Κ km)

Αυτό ακριβώς που αναφέρεις εσύ ρώτησα στην αντιπροσωπία και μου είπαν οτι το αυτοκίνητο μπαίνει στον εγκέφαλο για κάθε τι που γίνετε για να κάνουν αρχικοποίηση τον εγκέφαλο πάντος αυτό είναι άδικο γιατί σε υποχρεώνουν να πηγαίνεις στην αντιπροσωπία εφ όρου ζωής

psimos
11-09-06, 15:46
Αυτό ακριβώς που αναφέρεις εσύ ρώτησα στην αντιπροσωπία και μου είπαν οτι το αυτοκίνητο μπαίνει στον εγκέφαλο για κάθε τι που γίνετε για να κάνουν αρχικοποίηση τον εγκέφαλο πάντος αυτό είναι άδικο γιατί σε υποχρεώνουν να πηγαίνεις στην αντιπροσωπία εφ όρου ζωής

Εχμ εδω περιπλεκονται λιγακι τα πραγματα...(τους κεραταδες)
Πουλαω Ε36 που δεν εχω τετοια "προβληματα" χε χε χε χε :p: :p:

MZ3
11-09-06, 16:49
υπαρχη και η λυση να πας σε ενα βενζηναδικο να σου ρουφιξη τα λαδια απο τον δηκτη λαδιου βαζεις τα καινουρια που περνη το αμαξη σου και δεν θα καταλαβη κανεις τπτ
το φιλτρο το αφηνεις..

ΦΑΝΗΣ
11-09-06, 22:15
Τεν εκι ουτε ντικτι λαντιου,εχει αυτοματη ενημερωση απο τον υπολογιστη,τελικα βρηκα ακρη θα κανω service στην αντιπροσωπια(αφου τους ζορισα)με κοστος 120ευρω.

Gary Kokkin
12-09-06, 04:02
Αυτό ακριβώς που αναφέρεις εσύ ρώτησα στην αντιπροσωπία και μου είπαν οτι το αυτοκίνητο μπαίνει στον εγκέφαλο για κάθε τι που γίνετε για να κάνουν αρχικοποίηση τον εγκέφαλο πάντος αυτό είναι άδικο γιατί σε υποχρεώνουν να πηγαίνεις στην αντιπροσωπία εφ όρου ζωής

Για οτιδήποτε εχει ανάψει ενδεικτική λυχνία-Αλλιώς όχι-Στην περίπτωσή σου λόγω του Navi επειδή εχει ειδική ένδειξη.

ZWMZ
14-04-07, 16:39
Το ξέρω Διονύση και εγώ προληπτικά πήγα να τα αλλάξω τα λάδια,και μου είπε οτι εάν πας έξω να τα αλλάξεις δεν θα μπορούν να σε προγραμματίσουν ξανά το επόμενο service και καλό είναι να τα αλλάζω σε αυτους(αυτο αν θέλω το πιστεύω)αλλά δεν εκατσα με σταυρομένα χέρια πήγα εξω σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο bmw και μου είπαν καλά ειναι προς το παρόν τα πρώτα service να τα κάνω στην αντιπροσωπία όσπου να μάθουν και αυτοι το καινούργιο μοντέλο(μιλάω πάντα για τις ρυθμίσεις του υπολογιστή)ήδη ο υπολογιστής μου είχε ειδοποιήση να βάλω ένα λίτρο λάδι 5/30 castrol το οποίο και έβαλα,τελος πάντων ας το να κάνει τα χιλιόμετρα του και βλέπουμε.

Την ειδοποίηση για να προσθέσεις 1 λίτρο στα πόσα χιλιόμετρα την παρουσίασε?

ΦΑΝΗΣ
14-04-07, 17:49
Αν θυμάμαι καλά κοντά στα 10.000 με 12.000χλμ. ανάβει η ένδειξη,πάντως service πλέον το κάνω κάθε 10.000χλμ.

ΦΑΝΗΣ
14-04-07, 17:53
Καλώς ήρθες στο forum ZWMZ σου εύχομαι καλά και ασφαλή χιλιόμετρα με το νέο σου Ε90,άντε επιτέλους να μαζεύονται και τα Ε90!!!!!!!!!!!

ZWMZ
14-04-07, 18:01
Καλώς ήρθες στο forum ZWMZ σου εύχομαι καλά και ασφαλή χιλιόμετρα με το νέο σου Ε90,άντε επιτέλους να μαζεύονται και τα Ε90!!!!!!!!!!!

Kαλώς σας βρήκα παιδιά.Εμένα το παρουσίασε στα 3000 και ανησυχώ.
Ευχαριστώ για τις ευχές και τις ανταποδίδω σε όλο το forum.