PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια στο νέο!!


Panoz
27-10-04, 08:18
Λοιπόν....ώς νέοψ στα ξεσκούφωτα αυτοκίνητα, θα ήθελα τις συστάσεις-παρατηρήσεις των παλιών σε θέματα όπως:
1) Περιποίηση κουκούλας χειμώνα-καλοκαίρι
2) Εμπειρίες με hardtop
3) Μέθοδος πλυσίματος
και γενικά ότι έχει να κάνει με τη περιποίηση ενός ανοιχτού αυτοκινήτου!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

mpikounis
27-10-04, 08:26
Λοιπόν....ώς νέοψ στα ξεσκούφωτα αυτοκίνητα, θα ήθελα τις συστάσεις-παρατηρήσεις των παλιών σε θέματα όπως:
1) Περιποίηση κουκούλας χειμώνα-καλοκαίρι
2) Εμπειρίες με hardtop
3) Μέθοδος πλυσίματος
και γενικά ότι έχει να κάνει με τη περιποίηση ενός ανοιχτού αυτοκινήτου!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
Μια και εχω αρκετη εμπειρια σε cabrio αυτοκίνητα (4 μέχρι τώρα :p) θα σου πω τα εξής:

1. Η κουκούλα δεν θέλει σαπούνι! Σκέτο νερό, και αν έχεις τη δυνατότητα ένα καλό σκούπισμα (copyright Z3 Fat Bastard) πρίν τη πλύνεις (με ηλεκτρική σκουπα). Υπάρχουν κάποια καθαριστικά της BMW ειδικά για κουκούλες τα οποία κάνουν καλή δουλειά και κάποια άλλα (πάλι BMW) τα οποία τη στεγανοποιούν, αλλά αυτό είναι για 1 φορά το χρόνο.

2. Hardtop δεν είχα ποτέ, και δεν ξέρω να σου πώ. Η άποψη μου όμως είναι οτι αν ζείς στην ελλάδα που μπορείς να ανοίξεις το αυτοκίνητο ακόμα και Ιανουάριο, και οδηγείς Ζ4 που δεν έχεις πρόβλημα με νερό ή θόρυβο δεν βλέπω τι να το κάνεις το hard top.

Αυτά τα λίγα για αρχή... περιμένω να δώ το αυτοκίνητο απο κοντά!

Panoz
27-10-04, 09:03
Μια και εχω αρκετη εμπειρια σε cabrio αυτοκίνητα (4 μέχρι τώρα :p) θα σου πω τα εξής:

1. Η κουκούλα δεν θέλει σαπούνι! Σκέτο νερό, και αν έχεις τη δυνατότητα ένα καλό σκούπισμα (copyright Z3 Fat Bastard) πρίν τη πλύνεις (με ηλεκτρική σκουπα). Υπάρχουν κάποια καθαριστικά της BMW ειδικά για κουκούλες τα οποία κάνουν καλή δουλειά και κάποια άλλα (πάλι BMW) τα οποία τη στεγανοποιούν, αλλά αυτό είναι για 1 φορά το χρόνο.

2. Hardtop δεν είχα ποτέ, και δεν ξέρω να σου πώ. Η άποψη μου όμως είναι οτι αν ζείς στην ελλάδα που μπορείς να ανοίξεις το αυτοκίνητο ακόμα και Ιανουάριο, και οδηγείς Ζ4 που δεν έχεις πρόβλημα με νερό ή θόρυβο δεν βλέπω τι να το κάνεις το hard top.

Αυτά τα λίγα για αρχή... περιμένω να δώ το αυτοκίνητο απο κοντά!

Δηλαδή βενζινάδικα αποκλείονται? Αν όχι τι οδηγίες πρέπει να δώσω?

Thanx!

Geo_3D
27-10-04, 09:10
Δηλαδή βενζινάδικα αποκλείονται? Αν όχι τι οδηγίες πρέπει να δώσω?

Thanx!
Πλυσιμο στο χερι και οχι στο μηχανημα με τις βουρτσες

mpikounis
27-10-04, 09:10
Δηλαδή βενζινάδικα αποκλείονται? Αν όχι τι οδηγίες πρέπει να δώσω?

Thanx!
Όχι σαπούνι στη κουκούλα, και φυσικά ΣΤΟ ΧΕΡΙ

MPOWER
27-10-04, 09:19
Πάνο σε γενικές γραμμές στα βενζινάδικα ξέρουν....αλλά αν δεν ξέρουν τους λές στην κουκούλα μόνο νερό με πιεστικό (δεν πειράζει). Αν αρχίσεις να χρησιμοποιείς σαπούνι στην κουκούλα σου το κατάμαυρο χρώμα της θα αρχίσει να ξεθωριάζει.
Οι κωδικοί που σε ενδιαφέρουν από τα προϊόντα περιποίησης της BMW είναι οι εξής:
Impregnating agent 250ml 83 12 9 407 802 (αδιαβροχοποιητής) καταπληκτικό, αλλά λίγο δύσκολο στην εφαρμογή!
Convertible folding-top cleaner 83 12 9 408 856 (υγρό σαπούνι υφασμάτινης οροφής) απλά καταπληκτικό! (να χρησιμοποιείται μόνο όταν είναι απαραίτητο-όχι σε κάθε πλύση)

Panoz
27-10-04, 09:21
Πάνο σε γενικές γραμμές στα βενζινάδικα ξέρουν....αλλά αν δεν ξέρουν τους λές στην κουκούλα μόνο νερό με πιεστικό (δεν πειράζει). Αν αρχίσεις να χρησιμοποιείς σαπούνι στην κουκούλα σου το κατάμαυρο χρώμα της θα αρχίσει να ξεθωριάζει.
Οι κωδικοί που σε ενδιαφέρουν από τα προϊόντα περιποίησης της BMW είναι οι εξής:
Impregnating agent 250ml 83 12 9 407 802 (αδιαβροχοποιητής) καταπληκτικό, αλλά λίγο δύσκολο στην εφαρμογή!
Convertible folding-top cleaner 83 12 9 408 856 (υγρό σαπούνι υφασμάτινης οροφής) απλά καταπληκτικό! (να χρησιμοποιείται μόνο όταν είναι απαραίτητο-όχι σε κάθε πλύση)


¶ψογος Μιχάλη! Ευχαριστώ πολύ!

Fanatic
27-10-04, 09:45
Ειδα παντως ενα Ζ4 σαν του mpikounis χθες με hardtop+ηταν κουκλαρα(οχι οτι δεν ειναι και ετσι).Παντως ειναι πολυ ομορφο αυτο που εχει βγαλει η bmw και κανει το αμαξι πολυ ξεχωριστο.Απο την αλλη οντος οταν ζεις στην Ελλαδαρα μας ειναι κριμα να εχεις ανοιχτο αμαξι και να μην το κυκλοφορεις ανοιχτο οποτε εχεις την ευκαιρια! ;)

p_sE36
27-10-04, 10:07
εγω θα ηθελα να επισημανω (και να βοηθησει οποιος γνωριζει!) τα προβληματα που δημιουργουνται με το πλαστικο τζαμι της κουκουλας το χειμωνα, μιας και γνωστοι μου την εχουν πατησει, οταν η κουκουλα ειναι κλειστη και εχει περασει πχ. ενα πολυ κρυο βραδυ σε εξωτερικο χωρο, και το επομενο πρωι ανοιξει η οροφη, στα σημεια που διπλωνει το τζαμι, στις ακρες, μπορει να γινουν μικρα σπασιματακια, σα ρωγμες, απ'οπου οπωσδηποτε μπαινει νερο και τα οποια δε φτιαχνονται αλλα θελει αντικατασταση ολο, δηλ γυρω στα 300ευρω... το εχω συναντησει 2 φορες το περιστατικο, υπαρχει καποια μεθοδος προληψης γι'αυτο?

alexcsl
01-10-07, 16:07
Κατ' αρχάς, ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ το Ζ4 συνάδελφε!

Είμαι σίγουρος ότι θα το κάνεις ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα
και θα το ευχαριστήθεις δεόντως!

Η οροφή είναι αλήθεια ότι θέλει προσοχή, αλλά υπάρχουνε
ειδικά ΚΙΤ περιποίησης της BMW για τα ΓΑΜΠΡΙΟ.

Βλέπω από τα ποστ σου ότι είσαι ένας ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΣ
άνθρωπος, με αγάπη στις ήρεμες βόλτες και τα ταξίδια.

Θα ήθελα να σε γνωρίσω, και είμαι σίγουρος ότι
θα με επηρρεάσεις ΘΕΤΙΚΑ στο αυτοκινητιστικό μου μέλλον....

spirosg
01-10-07, 16:43
Θα ήθελα να σε γνωρίσω, και είμαι σίγουρος ότι
θα με επηρρεάσεις ΘΕΤΙΚΑ στο αυτοκινητιστικό μου μέλλον....

¶στον αυτόν.. έχει πιάσει παρτίδες με τα υψηλά κλιμάκια και το κληρονομικό μου χάρισμα τον βλέπει μια μέρα να εντάσεται σε αυτά. Εσύ πάλι προβλέπω να ακολουθεις αλλα μένοντας μια καρότσα πιό "πίσω".
Για το δικό μου μέλλον πάλι... βλέπω μαύρο στον ορίζοντα !!!!!!!!! Γιατί άραγε?

Christos 330i ///M
01-10-07, 16:49
Καλοριζικο το Ζ4 βαλε καμια φωτο να το καμαρωσουμε . . .

Εχει η sonax κιτ περιποιησης κουκουλας . . .

Αλεξ να μαζευτουμε ολοι μαζι για μια συναντηση να γνωριστουμε τι λες ; ; ;

Να δω και το 46 αρι σου με το τοπαζ μπλαου . . .

Θα φερω και τον φιλο μου τον Hamman . . .

alexcsl
01-10-07, 16:57
¶στον αυτόν.. έχει πιάσει παρτίδες με τα υψηλά κλιμάκια και το κληρονομικό μου χάρισμα τον βλέπει μια μέρα να εντάσεται σε αυτά. Εσύ πάλι προβλέπω να ακολουθεις αλλα μένοντας μια καρότσα πιό "πίσω".
Για το δικό μου μέλλον πάλι... βλέπω μαύρο στον ορίζοντα !!!!!!!!! Γιατί άραγε?

Αν και δεν σε γνωρίζω Σπύρο, πιστεύω ότι και εσύ θα δεις κάποτε μια "ΑΣΠΡΗ" μέρα!

manosm3
01-10-07, 17:00
Παιδια ειμαι νεος στο φορουμ και δεν εχω ψιλοχαθει με τα πραγματα εδω. Αν μπορειτε βοηθηστε με. ΑΑΑ ο μπαμπας μου εχει μια 325 Ε36 την οποια οδηγω που και που επειδη δεν εχω διπλωμα ακομα. (Ειμαι μονο 15 και μαθητης πρωτης λυκειου)

spirosg
02-10-07, 07:17
Αν και δεν σε γνωρίζω Σπύρο, πιστεύω ότι και εσύ θα δεις κάποτε μια "ΑΣΠΡΗ" μέρα!

Κληρονομικό χάρισμα - part 2 !!!!!!!!!

Panoz
02-10-07, 08:22
Μάλλον ο κάτοχος του CSL έχει κάψει πολλά εγκεφαλικά κύτταρα απο τις αναθυμιάσεις της εισαγωγής....Εύχομαι τα καλύτερα στο παιδί αυτό και πολλά περαστικά. Ότι βοήθεια χρειαστεί θα είμαι δίπλα του!:chair:

optostyle
02-10-07, 08:32
κατοχος? csl? κυτταρα? αναθυμιασεις? εισαγωγες? περαστικα? κληρονομικο χαρισμα παρτ 3....

spirosg
02-10-07, 13:40
¶στα να πάνε όπτο... όλα τα μέντιουμ εδώ μαζευτήκανε !!!!!!!!!

onyx
03-10-07, 10:31
Οι σύγχρονες κουκούλες είναι αρκετά καλές. Δεν θα πάθει τίποτα αν την πλένεις πότε πότε και με βούρτσα.
Η έννοια του hardtop είναι να προστατεύσει την κουκούλα από τον παγετό όπου το ύφασμα αν παγώσει μπορεί να σπάσει ή απλά να ελαττωθούν οι μηχανικές αντοχές του.
Στην Ελλάδα όχι απλά μπορείς αλλά συνιστάται η καμπριολάδα τον χειμώνα. Με μπουφάν, γάντια κλπ ο ήλιος σε καίει στο πρόσωπο και το καλοριφέρ σου ζεσταίνει το κορμί, θαύμα.

Επίσης ας ξεκαθαρίσουμε ότι υπάρχουν κουκούλες υφασμάτινες και πλαστικές (βινυλίου). Το κάθε είδος έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και απαιτούν διαφορετική μεταχείρηση/συντήρηση. Οι δεύτερες είναι πιο εύχρηστες, καθαρίζουν πιο εύκολα αλλά υστερούν σε αντοχή στο χρόνο. Οι υφασμάτινες είναι οι καλές και τέτοιες έχει η BMW.

320 open
03-10-07, 10:43
να συμπληρωσω εγω οτι ενας τροπος να κρατας την κουκουλα καθαρη και να αποφευγεις τα συχνα πλυσιματα ειναι να ριχνεις αερα στην κουκουλα σε βενζιναδικο.τα προιοντα της εταιρειας για τον καθαρισμο ειναι καλα.τα εχω χρησιμοποιησει αρκετες φορες.καλοριζικο το Ζ4 και καλες ανοιχτες βολτες!

320 open
03-10-07, 10:47
μαλλον αργησα 3 χρονια για τα καλοριζικα xaxa.off topic