PDA

Επιστροφή στο Forum : ρεπλικες vs γνησιες


pantilikis
12-09-06, 15:59
Τι γνωμη εχεται για τις ρεπλικες ζαντες?ειναι καλες ποιοτικα
ΠΙα πιστευεται η σχεση τιμης αποδοσης σε σχεση με τισ γνησιες

DoctorAbo
12-09-06, 16:59
γνήσιες πάντα

Υπάρχει διαδορά στην ποότητα κύλισης. Υπάρχει διαφορά στην αντοχή στα κτυπήματα. κλπ κλπ
Ότι πληρώνεις παίρνεις

Action Man
12-09-06, 17:02
Βάλε ρέπλικα.....είναι πολύ φτηνές....και τελικά αντέχουν...............εκτός αν διαθέτεις τα τριπλάσια!
(εννοειτε οτι οι γνήσιες είναι καλύτερες)

Snoopy
12-09-06, 17:10
Πάνε χρόνια βέβαια αλλά είχα αγοράσει ρέπλικες (δηλαδή μαϊμούδες) τις Motorsport για το Ε36, καθώς η τιμή τους σαν γνήσιες ήταν απαγορευτική τότε.
Οι πίσω άντεξαν μια χαρά, οι μπροστινές είχαν καταστραφεί σε μόλις 5.000 χιλιόμετρα.
Εβαλα βαθιά το χέρι στην τσέπη (μάλλον στην πιστωτική κάρτα) και πήρα τις ορίτζιναλ μπροστινές και μέχρι που το πούλησα το μόνο που χρειάστηκαν ήταν μια ζυγοστάθμιση όταν άλαξα λάστιχα.
Βέβαια υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες αλλά θα έλεγα πως θέλει προσοχή.
Ούτε καραορίτζιναλ αλλά ούτε και κινέζικες...

m_power_lunatic
12-09-06, 18:03
Ειχα μαιμου ζαντες αλα Μ3 Ε46 στο 320ci και ητανε σωβρακο,αποφυγε τις εαν μπορεις και στο επιτρεπουν τα οικονομικα σου!Οταν πουληθηκε το 320ci τις ειχα ισιωσει 2 φορες και βαψει προφανως αλλες τοσες...:thumbsdow

EVANGELOS
12-09-06, 18:26
Οι replica ζάντες ανεξάρτητα του θέματος της αντοχής , ποιότητας και αξιοπιστίας (προφανώς ότι πληρώνεις παίρνεις...) πάσχουν και αλλού:
1) Μεταπωλητική αξία αυτοκινήτου. Δύσκολα πείθεις κάποιον ότι πρόσεχες και "φρόντιζες" ένα αμάξι με replica ζάντα. Καλύτερα να βάλεις aftermarket ποιοτικές (ΟΖ,BBS , ή ακόμα καλύτερα AC , Hartge για τα BMW) μπορεί να μην πάρεις όλα τα λεφτά πίσω στη μεταπώληση αλλά "χτυπαεί" καλύτερα στον υποψήφιο αγοραστή.
2) Μεταπωλητική αξία ζάντας. Πολύ δύσκολα θα πουλήσεις replica ζάντα , οπότε ουσιαστικά "χάνεις" το σύνολο του ποσού που έδωσες. Μία ζάντα "μαμά" τουλάχιστον το 40-50% της αρχικής αξίας θα το πιάσει.
3) Look (υποκειμενικό μεν αλλά...) κατά τη γνώμη μου η repilca ζάντα χαλάει το look και ανεξάρτητα αν μόνο λίγοι ξέρουν να το καταλάβουν θα με χάλαγε να κυκλοφορώ με αμάξι με "μαιμού" ζάντες.

Αυτά...

Geo_3D
12-09-06, 22:16
Αμα δεν εχεις να δωσεις 2-3 χιλιαρικα για γνησιες ή aftermarket,μια χαρα ειναι και οι ρεπλικες.Απλως θελει προσοχη γιατι οπως αναφερθηκε υπαρχουν ποιοτητες και ποιοτητες.Οι δικες μου παντως μια χαρα βαστανε ακομα με τους κωλοδρομους εδω.

P.S.-Ηθελα να ηξερα,αν εβαζα ενα poll,ποσοι απο τους κατοχους αυτοκινητων με ζαντες aftermarket της ταξεως του 1.5-2 φευγα + χιλιαρικων,αν τις βρηκαν ετοιμες πανω στο αμαξι ή τις βαλανε μετα?????

Snoopy
12-09-06, 22:19
Αμα δεν εχεις να δωσεις 2-3 χιλιαρικα για γνησιες ή aftermarket,μια χαρα ειναι και οι ρεπλικες.Απλως θελει προσοχη γιατι οπως αναφερθηκε υπαρχουν ποιοτητες και ποιοτητες.Οι δικες μου παντως μια χαρα βαστανε ακομα με τους κωλοδρομους εδω.

P.S.-Ηθελα να ηξερα,αν εβαζα ενα poll,ποσοι απο τους κατοχους αυτοκινητων με ζαντες aftermarket της ταξεως του 1.5-2 φευγα + χιλιαρικων,αν τις βρηκαν ετοιμες πανω στο αμαξι ή τις βαλανε μετα?????

Υπομονή θέλει. Εγώ τις περίμενα 2 χρόνια... Και όλο, το πουλάω ήτανε, δεν το πουλάω ήτανε, μέχρι που πήγα με τον γρύλο και τις άλλαξα μόνος μου ένα βράδυ πριν το δώσει και έβαλα τις δικές μου.
Σκατά έγινα απο τον ιδρώτα και τη βρώμα αλλα άξιζε.
Πάντως τα λεφτά που κάνανε καινούργιες δεν τα έδινα που να με βαράγανε.

DoctorAbo
12-09-06, 23:04
P.S.-Ηθελα να ηξερα,αν εβαζα ενα poll,ποσοι απο τους κατοχους αυτοκινητων με ζαντες aftermarket της ταξεως του 1.5-2 φευγα + χιλιαρικων,αν τις βρηκαν ετοιμες πανω στο αμαξι ή τις βαλανε μετα?????

xexexexe εγώ ήμουν μάγκας και τις βρήκα έτοιμες. Αυτοί που μου χάρισαν το αμάξι μου το χάρισαν έτοιμο με τις καλές παντόφλες !!!!!!!!!!!!
Τι συμπέρασμα έβγαλες από αυτό λοιπόν ?

Snoopy
12-09-06, 23:09
οτι είσαι παλιοχαρακτήρας.

DoctorAbo
12-09-06, 23:17
οτι είσαι παλιοχαρακτήρας.

λάθος φίλε padapanta . Το σωστό συμπέρασμα είναι ..... Αμα έχεις πλούσιες θείες, φρόντιζε να τα έχεις καλά μαζί τους ;)

manosm3
12-09-06, 23:47
λάθος φίλε padapanta . Το σωστό συμπέρασμα είναι ..... Αμα έχεις πλούσιες θείες, φρόντιζε να τα έχεις καλά μαζί τους ;)
Γιατρε... ξυνεις πληγες...:banghead: Πολυ μεγαλες πληγες...:banghead:

Action Man
13-09-06, 00:09
E τότε παίδες....μάλλον μόνο εγώ ήμουν τυχερός με τις ρέπλικα....
Έχουν κάνει 25000χλμ....έχουν μπει σε πίστα πααααααρα πολλές φορές....και ειλικρινά.....καθε τρεις μήνες περίπου τις ελεγχω και είναι μια χαρά μέχρι στιγμής!:yipee:
Και η τιμή τους......580€..

melodic
13-09-06, 02:30
E τότε παίδες....μάλλον μόνο εγώ ήμουν τυχερός με τις ρέπλικα....
Έχουν κάνει 25000χλμ....έχουν μπει σε πίστα πααααααρα πολλές φορές....και ειλικρινά.....καθε τρεις μήνες περίπου τις ελεγχω και είναι μια χαρά μέχρι στιγμής!:yipee:
Και η τιμή τους......580€..

πιο ακριβα τα λαστιχα απο τις ζαντες!!! χιχιχι

τεσπα εγω φοραω motorsport ζαντες εχουν φαει λακουβες και λακουβες αλλα δεν εχουν παρει χαμπαρι....(ελαχιστα ισως) και η κολοφαρδια τις πηρα ετοιμες με το αμαξι!!!!:dance:

Christos 330i ///M
13-09-06, 10:07
Εγω που ειχα βαλει στο Ε 36 ρεπλικα 17 Μ Gontur δεν ειχε παθει τιποτα
ξανα αλλαξα τα λαστηχα και παλι τιποτα . . .
Βεβαια τυχαινει καμια φορα εργοστασιο ειναι πορυ να βγαλει και ελατωματικες . . .

Panos 318is
13-09-06, 11:54
Εγω ειμαι πάντα υπέρ του γνήσιου γενικά οχι μόνο στις ζάντες!Για αυτο οτι βάζω προσπαθώ να ειναι γνήσιο!Υπάρχουν βέβαια και ρέπλικες οι οποιες ειναι αξιόλογες!

Christos 330i ///M
13-09-06, 12:19
Εγω που ειχα βαλει στο Ε 36 ρεπλικα 17 Μ Gontur δεν ειχε παθει τιποτα
ξανα αλλαξα τα λαστηχα και παλι τιποτα . . .
Βεβαια τυχαινει καμια φορα απο εργοστασιο μπορει να βγαλει και ελατωματικες . . .


Φτου παλι λαθος εκανα . . .

Nick_compact
13-09-06, 13:43
Εγώ τις BBS δεν τις έχω φορέσει ακόμα για να πω εντυπώσεις.
Αλλά για τις replica είμαι κατηγορηματικός: ΜΑΚΡΙΑ. Δεν ταιριάζει στο σκεπτικό μου περί tuning να βάλω replica ζάντες στην μπέμπα μου.
Μια replica 17αρα ζυγίζει εως και 12-13 (!!!!) κιλά τη στιγμή που οι καλές aftermarket παίζουν στα 7-8 κιλά. Είναι σαν να βάζεις 19αρα με τόσο βάρος! Συν το οτι στραβώνουν εύκολα κλπ.
Κάποιοι ανέφεραν οτί χρειάζονται 2-3 χιλιάρικα για καλές ζάντες. Αυτό είναι λάθος. Με 1000 ευρώ αγοραζεις και BBS 17αρες, μέχρι και OZ Superleggera.

6ylinder
21-03-12, 11:02
Σωστά τα λέω;

1) http://www.car.gr/parts/view/1070178/
Αυτές είναι της M3; (Δεν θα έπρεπε να έχει σηματάκι Μ; )

2) http://www.ebay.com/itm/GENUINE-BMW-M3-EVO-E36-17-MOTORSPORT-ALLOY-WHEEL-7-5J-FRONT-/251021748814?pt=UK_CarParts_Acc_Wheels_tyres_Trims _Car_Rims_ET&hash=item3a720fea4e
Αυτές είναι οι αυθεντικές Motorsport;

3) http://www.car.gr/parts/view/1274021/
Και αυτές είναι ρέπλικα;

Dim77
21-03-12, 11:11
Η 1 είναι τραγική ρέπλικα (δεν γράφει καν motorsport στο κέντρο που το γράφουν και οι ρέπλικα)...και ο ακόμα πιο τραγικός έμπορος την πουλάει για ''original''

Η 3η...είναι και αυτή ρέπλικα γιατί γράφει ...''motor'' πάνω και ''sport'' κάτω...
Μεταχειρισμένες ρέπλικα με 500 ευρώ...χαχαχαχαχαχαχαχααχαχα καλή φάση...
του πουλάω τις δικές μου γνήσιες 1000000000000000 ευρώ....:owned:

Από τη 2η βλέπεις πως γράφεται κανονικά...

6ylinder
21-03-12, 11:18
Dim77 έχω την εντύπωση ότι αυτές που έβαζαν στην M3 δεν έγραφε motorsport, απλά είχε το σηματάκι Μ, όπως η styling 24 εδώ http://felgenkatalog.auto-treff.com/

Ακόμα για την 3, πέρα από το motor-sport δεν λείπουν και οι σχισμές στα μπράτσα;

Και βασικά για να καταλάβω...άλλο οι M3 και άλλο οι motorsport;;;

Dim77
21-03-12, 11:25
Ξέχασα τις σχισμές...ναι.
Η γνήσια γράφει BMW πάνω και Motorsport κάτω και έχει και σχισμές και έχει και κωδικό part number BMW από πίσω από τα μπράτσα ακόμα και αν έχει φτιαχτεί στην Ινδία...

Έβαλε το εμπόρι το ''made in Germany'' στη φώτο λες και αυτό ...κάνει τη ρέπλικα...καλή.
Τουλάχιστον τις δίνει 200 ευρώ...ο άλλος που ζητά 500 για τις ρέπλικες (αντίγραφα, μαϊμού, ιμιτασιόν για να μη ξεχνιόμαστε) και μεταχειρισμένες και από πάνω...:bricks1:

http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/M3-S50/browse/wheels/m_double_spoke_forged/

http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/M3-S50/browse/wheels/m_double_spoke_polished_styl_24/

Επειδή υπάρχουν οι forged και οι polished πιθανόν στις polished να μην γράφει BMW motorsport.
Αλλά θα έχει πίσω από τα μπράτσα τα πραγματικά ''διακριτικά''.

Light alloy rim polished

85 32 9 409 851 71/2JX17 ET:41

3
Light alloy rim polished

36 11 2 227 850 71/2JX17 ET:41

36 11 2 227 860 81/2JX17 ET:41

6ylinder
21-03-12, 11:31
Κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ...αλλά και πάλι έχω την εντύπωση ότι τα εργοστασιακά Μ3 δεν είχαν χαρακτό BMW-MOTORSPORT, απλά είχαν το σηματάκι Μ που δείχνει αυτή
http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/M3-S50/browse/wheels/m_double_spoke_polished_styl_24/ το "4". Και δεν είχαν αυτή http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/M3-S50/browse/wheels/m_double_spoke_forged/.

Dim77
21-03-12, 11:34
Απλά κοίτα μην αγοράσεις ρέπλικα για γνήσια....είναι κρίμα.

Εγώ σου είπα τι κωδικοί εμφανίζονται να υπάρχουν από τη BMW...Επειδή το αυτοκίνητο κυκλοφόρησε σε διαστημικό αριθμό μετατροπών και οι ρέπλικα σε αυτό το μοντέλο ...έρρεαν άφθονες...προσοχή.

Δεν είναι κακό να πάρεις ιμιτασιόν ζάντες. Είναι κακό να τις πληρώσεις για γνήσιες...

6ylinder
21-03-12, 11:37
Απλά κοίτα μην αγοράσεις ρέπλικα για γνήσια...

Δεν θέλω να αγοράσω, να πουλήσω θέλω...απλά να ξέρω τί πουλάω για να μη φάω κράξιμο!!!

Dim77
21-03-12, 11:43
Δες από πίσω αν έχουν part number BMW

6ylinder
21-03-12, 11:45
Πρέπει να βγουν τα λάστιχα ε?

Dim77
21-03-12, 12:05
Όχι.

Απλά βγάζεις τη ζάντα (τη ρόδα ολόκληρη) από το αυτοκίνητο.

Κοιτάς από τη μέσα μεριά στα μπράτσα ή στο κέντρο και θα έχει το part number και 7.5 J 17 (8.5 J 17) ET 41

sierra
21-03-12, 13:21
Tελικά δεν κατάλαβα ποιές είναι οι καλές replika και ποιές οι κακές replika. Μπορεί κάποιος να το εξηγήση...

6ylinder
21-03-12, 13:46
Δεν είπε κανείς ότι μία εκ των 2 είναι η καλή ρέπλικα...Και οι 2 ρέπλικες είναι. Τί προτιμάς είναι τι θέμα, αν καταλήξεις σε ρέπλικα. Εγώ θα προτιμούσα αυτή που έχει τουλάχιστον τις σχισμές κ ας μην γράφει motorsport...είναι πιο σωστή σαν ρέπλικα, καθότι έχει το ίδιο σχέδιο.

gearboxer
21-03-12, 15:46
H ζάντα αυτή έβγαινε (http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BE51&mospid=47425&btnr=36_0202&hg=36&fg=15) και χωρίς το BMW Motorsport σκαλισμένο Μήτσο, γυαλισμένη.

mike21
21-03-12, 18:12
Πλέον μπορεί να αγοράσει κανείς πολύ καλες replices,φίλοι μου που ασχολούνται με παλιές alfa romeo τις χρησιμοποιούν αρκετά,αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι τις κατασκευάζουν μεγάλες εταιρείες όπως η compomotive,konig και άλλες γνωστές μάρκες,θέλει βέβαια προσοχή γιατί κυκλοφορούν και αρκετές που είναι μάπα.