PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή λαδιών


bareb
22-09-06, 09:02
Έχω διανύσει 11.000 χλμ με την BMW 316i του 2004 και έχω προβληματιστεί με τι λάδια να βάλω, ακούω πολλά και διάφορα με τις μάρκες, χρειάζομαι την βοήθειά σας.

STR
22-09-06, 09:47
Αυτα που σου προτεινει η BMW.Αν δεν θελεις να ζαλιστεις με τα τοσα που θα ακουσεις.Τρεχα σε ενα συνεργειο BMW ρωτα τους ποια προβλεπονται για το αυτοκινητο σου και βαλτα...

bmwlover
22-09-06, 10:44
Αυτα που σου προτεινει η BMW.Αν δεν θελεις να ζαλιστεις με τα τοσα που θα ακουσεις.Τρεχα σε ενα συνεργειο BMW ρωτα τους ποια προβλεπονται για το αυτοκινητο σου και βαλτα...


:+1: Συμφωνω απολυτα με τον φιλο STR.
Γιατι αν μπλεξεις και αρχισεις να ψαχνεις τοτε το πιο πιθανο ειναι να καταληξεις σε αδιεξοδο.

Nick_compact
22-09-06, 14:22
Εγώ έχω κολλήσει στα Motul. Δες από τις λίστες BMW approved oils τι έχει εγκρίνει η BMW σε Motul και δοκίμασε τα!

jackdaniels
22-09-06, 15:32
Castrol 10-40 μου βάζουν στο 16άρι μου!

autodream
22-09-06, 16:02
γεια σου φιλε μου ,
συμφωνω και εγω με τους υπολοιπους και επειδη ειμαι και μηχανικος εγω σε ολα τα bmw που μου ερχονται για service βαζω μονο τα γνησια τα bmw
10w-40 και ο κωδικος της bmw για το συγκεκριμενο λαδι ειναι 83219407782.
Ειναι 1 λιτρου και η τιμη του ειναι 12 ευρω το λιτρο.Ζητησε τα απο την bmw με αυτο τον κωδικο και ξεμπερδεψες.Ειναι λιγο τσουχτερα στην τιμη αλλα ειναι εγγυηση.Εγω τα δουλευω χρονια τωρα και ολοι μου οι πελατες ειναι πολυ ευχαριστημενοι.
Νικος

E46 POWER
24-09-06, 15:23
12 ευρω???? εγω γιατι νομιζω οτι κοστιζουν 9? με 13 να φανταστεις αγοραζω τα δικα μου τα castrol rs 10-60...

E46 POWER
16-11-06, 18:17
για ποιο λες για το castrol 10-60?

InsaneDriver
16-11-06, 18:31
Eπειδή είμαι καλό παιδί σας δίνω ένα μαγαζί που έχει ίσως τις χαμηλότερες τιμές λιανικής... http://www.trade-wind.gr/

Σας τα φέρνουν όπου θέλετε με συνέπεια.

ks50:50
17-11-06, 13:49
Eπειδή είμαι καλό παιδί σας δίνω ένα μαγαζί που έχει ίσως τις χαμηλότερες τιμές λιανικής... http://www.trade-wind.gr/

Σας τα φέρνουν όπου θέλετε με συνέπεια.

Είσαι ο ήρωας μου. Castrol RS 0w40 που χρησιμοποιώ το πληρώνω 16ευρώ το μπουκάλι και στο site 10,5ευρώ .

E46 POWER
18-11-06, 22:56
insane...γραφεις ιστορια! thanks

InsaneDriver
18-11-06, 23:25
Πιστεύω ότι πρέπει να τονίζουμε τους καλούς επαγγελματίες σε αυτό το site και να τους επιβραβεύουμε...

Sras
25-11-06, 19:15
Παιδια καλησπερα
Αναβοσβεινει το λαμπακι της πιεσης λαδιου και μου ειπαν οτι ισως να θελει αλλαγη ενας αισθητηρας πιεσης λαδιου που υπαρχει καπου κοντα στο καρτερ η δεν ξερω και εγω που αλλου ο οποιος μαλιστα κοστιζει και αρκετα.Εψαξα στο Real oem να βρω τον κωδικο αλλα δεν μπορεσα.Μπορει να βοηθεισει καποιος απο εσας με τον κωδικο;
Sras

autodream
28-11-06, 16:13
12 ευρω???? εγω γιατι νομιζω οτι κοστιζουν 9? με 13 να φανταστεις αγοραζω τα δικα μου τα castrol rs 10-60...

Τα λαδια ειχαν το καλοκαιρι μεχρι και της 17/7/06 9 ευρω ,απο την ημερομηνια αυτη και μετα εχουν 12 ευρω γιατι εχει αλλαξει ο τιμοκαταλογος της.Τσεκαρισε το και θα το διαπιστωσεις με τον κωδικο οτι η τιμη ειναι αυτη.
Φιλικα
Νικος

E46 POWER
29-11-06, 17:47
δεν ημουν σιγουρος αλλα χαιρομαι που επεσα μεσα...12 ε ειναι πολλα πιστευω!

Marioz
29-11-06, 18:06
γεια σου φιλε μου ,
συμφωνω και εγω με τους υπολοιπους και επειδη ειμαι και μηχανικος εγω σε ολα τα bmw που μου ερχονται για service βαζω μονο τα γνησια τα bmw
10w-40 και ο κωδικος της bmw για το συγκεκριμενο λαδι ειναι 83219407782.
Ειναι 1 λιτρου και η τιμη του ειναι 12 ευρω το λιτρο.Ζητησε τα απο την bmw με αυτο τον κωδικο και ξεμπερδεψες.Ειναι λιγο τσουχτερα στην τιμη αλλα ειναι εγγυηση.Εγω τα δουλευω χρονια τωρα και ολοι μου οι πελατες ειναι πολυ ευχαριστημενοι.
Νικος

Εγώ πάλι αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω και συγνώμη Νίκο που θα διαφωνίσω μαζί σου, είναι το πως μπορεί ένας απλός οδηγός να καταλάβει την διαφορά της ποιότητας των λαδιών, πως μπορεί να είναι ευχαριστημένος (πέραν του οικονομικού) από μια ποιότητα λαδιού όταν αλλάζουμε λάδια κάθε 10 και 15000 χλμ επειδη το λέει ο κατασκευαστής στο manual του αυτοκινήτου που μάλιστα αναφέρεται σε πολυ γενικές συνθηκες (ζώνη αφρικής ή κεντρικής ευρώπης.......καμία σχεση με την Ελλάδα) και επιπλέον όταν κανένα λάδι δεν αναφέρεται σε χλμ χρήσης............και σημαντικότερο όλων ότι κανένας απο εμάς τους οδηγούς (και νομίζω αναφέρομαι στους περισσότερους έλληνες οδηγούς) δεν είμαστε χημικοί.........
Κλείνωντας θέλω να πω ότι εγώ είμαι ηλεκτρολόγος μηχ/κος. Δεν έχω γνώσεις χημείας και ούτε θέλω να μάθω τώρα. Αλλά πιστεύω ότι αυτά που διαβάζω στο βιβλίο χρήσης του αυτοκινήτου ή στο πίσω μέρος των λαδιών μου δείχνουν ότι αυτά που λένε στα συνεργεία είναι ΑΠΛΩΣ σχετικά και πάνω σε αυτά δεν μπορεί να επιχειρηματολογήσει κανένας...........ΑΠΛΑ τους βολεύουν..........στα 99 από τα 100 συνεργεια της Ελλάδας στο 100% των τύπων αυτοκινήτων που κυκλοφορούν στην Ελλάδα.