PDA

Επιστροφή στο Forum : απορια για τα εισαγομενα


p_sE36
28-10-04, 19:36
παιδια καλησπερα σε ολους! πανω στο ψαξιμο για ενα E36 cabrio, ετυχε να δω διαφορα αυτοκινητα, κυριως απο εμπορους , που τα φερνουν μεταχειρισμενα απο γερμανια.. πανω κατω μπορω να πω οτι υπολογισα μια μεση τιμη, για να ξερω που βρισκομαι, αλλα ετυχε να βρω και μερικες "καλες" περιπτωσεις, τοσο καλες που να μοιαζει υποπτο!! τιμες δηλαδη 4-5.000 ευρω κατω απο το μεσο ορο, και μιλαω για παρομοια αυτοκινητα, σε χρονολογια, εξοπλισμο κλπ. ρωτωντας δεξια κι αριστερα ακουσα οτι συμβαινει αυτο επειδη ενα ποσοστο απο τα εισαγομενα εχουν περασει διαφορα, ειναι πχ τρακαρισμενα και ξαναφτιαγμενα, σκουριασμενα και βαμμενα ετσι ωστε να μην εντοπιζεται, γυρισμενα κοντερ αρκετες φορες, κλπ... και οτι καπως ετσι δικαιολογειται η "τιμη ευκαιριας" των συγκεκριμενων...
ποια ειναι η γνωμη σας?????

VIC
28-10-04, 20:09
τι να σου πω ρε φιλε, η αποψη μου ειναι πως αν οχι ολα τοτε το 99% των εισαγωμενων εχουν πειραγμενα κοντερ, λιγο η πολυ, αλλα αυτο δεν συμαινει απαραιτητα οτι δεν ειναι και καλα, τι μπορει να παθει ενα μοτερ με 30-40-50000 χλμ. απαραιτητη ειναι παντως η εξεταση απο ΦΙΛΟ ΣΟΥ μηχανικο και λαμαρινα. τωρα αν εχει χτυπησει κανενα προφυλ.-φτερο- καπο δεν εγινε και τιποτα.
παντως εχω ακουσει οτι πολλες φορες οι Γερμανοι αν ψιλοτρακαρουν δεν το επισκευαζουν και το πουλανε σε εξεφτελιστικες τιμες, ισως να ηταν τετοιες οι περιπτωσεις που ειδες.
καλοταξιδο το καινουριο σου εργαλειο οτι κι αν κανεις τελικα.

BMW Power
29-10-04, 16:57
Το έχω γράψει πολλές φορές και σε διάφορα Threads ότι τα περισσότερα αυτοκίνητα από τους μαντράδες, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, είναι με γυρισμένα χιλιόμετρα και πολλά από αυτά τρακαρισμένα και κακοφτιαγμένα.

Είναι προτιμότερο κατά την άποψή μου να ανέβεις Γερμανία ο ίδιος και να αγοράσεις αυτοκίνητο από το να δώσεις αρκετά χρήματα για κάποιο που πολύ πιθανό δεν θα μάθεις ποτέ πόσα χιλιόμετρα έχει και αν είναι 2 αυτοκίνητα κολλημένα κάπου στην μέση. ΑΙΣΧΟΣ αλλά δυστυχώς αυτή είναι η Ελληνική πραγματικότητα. :mad:

p_sE36
02-11-04, 10:05
καλα θα ηταν να μπορουσα να παω germany και να ψαξω, αλλα δεν ξερω ουτε που ακριβως πρεπει να παω, ουτε που να ψαξω, ουτε τη διαδικασια που θα χρειαστει, ουτε γερμανικα για να συνεννοηθω.... θα ηταν καλη λυση παντως, και φανταζομαι και αρκετα πιο οικονομικη, σωστα?? παντως αν κανεις εχει μπει στην παραπανω διαδικασια (να παει εξω να φερει αμαξι) ας πει τη γνωμη του.... :( .......

alexk
02-11-04, 10:11
Το έχω γράψει πολλές φορές και σε διάφορα Threads ότι τα περισσότερα αυτοκίνητα από τους μαντράδες, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, είναι με γυρισμένα χιλιόμετρα και πολλά από αυτά τρακαρισμένα και κακοφτιαγμένα.

Είναι προτιμότερο κατά την άποψή μου να ανέβεις Γερμανία ο ίδιος και να αγοράσεις αυτοκίνητο από το να δώσεις αρκετά χρήματα για κάποιο που πολύ πιθανό δεν θα μάθεις ποτέ πόσα χιλιόμετρα έχει και αν είναι 2 αυτοκίνητα κολλημένα κάπου στην μέση. ΑΙΣΧΟΣ αλλά δυστυχώς αυτή είναι η Ελληνική πραγματικότητα. :mad:

Μπορείς να μάθεις τα πραγματικά χιλιόμετρα ... :)

BMW 318i
02-11-04, 11:48
πώς να μάθεις;

BMW Power
02-11-04, 13:18
ναι μπορείς να μάθεις πραγματικά χιλιόμετρα αλλά όχι για τα ε36. μόνο για τα 46 και μετά και για τα 5άρια από τα 39 και μετά. ;)

Action Man
02-11-04, 13:28
Να ρωτησω κατι ασχετο για λογαριασμο ενος φιλου?Ειναι αληθεια οτι δεν εχουν εισαχθει 318is coupe και 4d e36 απο την Γερμανια?

BMW Power
02-11-04, 13:28
καλα θα ηταν να μπορουσα να παω germany και να ψαξω, αλλα δεν ξερω ουτε που ακριβως πρεπει να παω, ουτε που να ψαξω, ουτε τη διαδικασια που θα χρειαστει, ουτε γερμανικα για να συνεννοηθω.... θα ηταν καλη λυση παντως, και φανταζομαι και αρκετα πιο οικονομικη, σωστα?? παντως αν κανεις εχει μπει στην παραπανω διαδικασια (να παει εξω να φερει αμαξι) ας πει τη γνωμη του.... :( .......


Εγώ πήγα στην Γερμανία και έφερα το δικό μου αυτοκίνητο για αυτό και απάντησα θετικά για το εν λόγω ταξίδι. Η διαδικασία δεν είναι απλή αλλά μπορεί οποιοσδήποτε να την κάνει. Το θέμα των Γερμανικών μην σε αποτρέπει γιατί σε όλες τις αντιπροσωπίες BMW υπάρχουν πωλητές που γνωρίζουν Αγγλικά όπως και στους πιο πολλούς μαντράδες.

BMW Power
02-11-04, 13:31
Να ρωτησω κατι ασχετο για λογαριασμο ενος φιλου?Ειναι αληθεια οτι δεν εχουν εισαχθει 318is coupe και 4d e36 απο την Γερμανια?


Γιατί να μην έχουν εισαχθεί????

Τα περισσότερα Ε36 και όταν λέω περισσότερα εννοώ η συντριπτική πλειοψηφία είναι εισαγωγής.

Ένας φίλος μου μαντράς φέρνει συνέχεια και τώρα έχει 11 Ε36 στο μαγαζί του όλα εισαγωγής. :eek:

Action Man
02-11-04, 13:38
Γιατί να μην έχουν εισαχθεί????

Τα περισσότερα Ε36 και όταν λέω περισσότερα εννοώ η συντριπτική πλειοψηφία είναι εισαγωγής.

Ένας φίλος μου μαντράς φέρνει συνέχεια και τώρα έχει 11 Ε36 στο μαγαζί του όλα εισαγωγής. :eek:
318is e36 εχουν εισαχθει?Το αμαξι δεν το εχει δει ακομα αλλα ο μαντρας του λεει οτι ειναι ελληνικης αντιπροσωπειας και οτι δεν εχουν εισαχθει 36αρια is(μαλλον Αισωπος ο μαντρας).

BMW Power
02-11-04, 13:47
318is e36 εχουν εισαχθει?Το αμαξι δεν το εχει δει ακομα αλλα ο μαντρας του λεει οτι ειναι ελληνικης αντιπροσωπειας και οτι δεν εχουν εισαχθει 36αρια is(μαλλον Αισωπος ο μαντρας).


Αγαπητέ Axion Man δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην έχουν εισαχθεί αλλά και από την άλλη δεν βλέπω τον λόγο ανησυχίας. Το θέμα είναι απλά το αυτοκίνητο να είναι καλό.

Εγώ προσωπικά έχω δει μερικά 318is coupe εισαγωγής.

p_sE36
02-11-04, 15:04
Ένας φίλος μου μαντράς φέρνει συνέχεια και τώρα έχει 11 Ε36 στο μαγαζί του όλα εισαγωγής. :eek:


Με το φιλο το μαντρα που λες γινεται καπως να επικοινωνησουμε? τηλεφωνο, e-mail, site....

BMW Power
02-11-04, 19:03
Με το φιλο το μαντρα που λες γινεται καπως να επικοινωνησουμε? τηλεφωνο, e-mail, site....


Σου στέλνω ένα ΡΜ με λεπτομέρειες για να μην θεωρηθεί ότι τον διαφημίζω στο site. :cool:

TNT
08-09-05, 20:37
Λιγο ακαιρα το ανακοινωνω αλλα ειναι σοβαρο.ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΑΝΤΡΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ. Μπροστα στα ματια μου ενα SLK εισαγωγης για πουλημα απο μαντρα ΑΠΟ 155000 χιλιομετρα "ξαφνικα" πηγε στα 53000.Και το χειροτερο?ΠΟΥΛΙΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΤΙΜΗ!Ουτε καν σαν εξαιρετικη ευκαιρια.

NIKOS 320Ci
09-09-05, 01:36
το προηγουμενο car που εδωσα στο μαντρα με 40000 πριν 2 μηνες τωρα λεει το κοντερ 27000.

Fanatic
09-09-05, 08:18
Ηοnda civic vti με 270.000 km πηγε στα 70.000 km.....ετσι απλα....... :icon42: (και πουληθηκε)

melos86
09-09-05, 11:53
Καλα και αυτοι που τα αγοραζουν τοσο ηλιθιοι ειναι??? Μεταχειρισμενο αυτοκινητο δεν το δινουν σε καποιο μηχανικο να το δει...
Ενα μοτερ με 160.000 σιγουρα ξεχωριζει απο ενα που εχει κανει μονο 55.000!!! Ακομα. βιβλιαρακια με τα σερβις του αυτοκινητο δεν υπαρχουν?? Δεν υποπτευονται τιποτα...???

Kostas Christ
09-09-05, 15:55
Εμεις τη μερσεντε που πηραμε απο γερμανια την πηραμε μεσα απο την αντιπρωσωπια μεταχειρισμενη 6 μηνων με 28880 χλμ. Τελικα μας εφτασε 32500. Οταν ρωτησαμε σε μαντρα για το ιδιο με τα ιδια εξτρα μας ειπε 40000 +-1000. Δεν πηγαμε εμεις γερμανια ενας θειος μου που κανει αυτη τη δουλεια πηγε αλλα μα τω θεω ορκιζομαι οπου θελετε οτι μας εφαγε γυρω στα 5000.
Ετσι συμφερει να παει κανεις μονος του στη γερμανια και να το φερει και ξερει και ακριβως τη εχει.
Οσο για τα χιλιομετρα κρυβονται πολυ ευκολα. Η 316 μας (αχ πως να ναι τωρα η κουκλαρα μου) απο 220000 πηγε στα 102000 τσακ μπαμ.

Eric36
09-09-05, 20:01
Φίλε εάν είναι να φέρεις απέξω θα σου πρότεινα και εγώ να πας ο ίδιος για πιο σίγουρα πράγματα.Εκει θα έχεις πολύ περισσότερες επιλογές.Αρκει να προσέξεις για σκουριές και σαπάκια σε απίθανα σημεία.Θέλει προσοχή ακόμη και στις γερμανικές μάντρες.Γυρισμένα μοτέρ μπορεί να πετύχεις παντού,ακόμα και στη Hawaii...