PDA

Επιστροφή στο Forum : ΛΙΠΟΣ ΓΙΑ ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ ΣΑΛΟΝΙ


autobmw
25-09-06, 11:41
ψαχνω να βρω λιπος να περασω το δερματινο σαλονι μου. ξερει κανεις που μπορω να βρω

STR
25-09-06, 11:50
Δεν ξερω αν υπαρχει ειδικο για το αυτοκινητο.Παντως εχουν τα καλα τσαγκαραδικα.Και μερικα καλα μαγαζια με παπουτσια...

konas
25-09-06, 11:52
Νομίζω μπορεί να σε βοηθήσει ο 'S38B38 Monsta' .

Κώστα ακούς???

S38B38 Monsta
25-09-06, 13:28
Τι λίπος προτιμάς? Φάλαινας σου κάνει? Αστειεύομαι φυσικά.

Όχι λίπος / βαζελίνες στα δέρματα.

Υπάρχουν πολλές φθηνές κρέμες για δέρματα στο εμπόριο, οι περισσότερες δυστυχώς (για οικονομία) περιέχουν πετρέλαιο ή κατάλοιπα πετρελαίου. Μάλιστα σε ορισμένες λέει, βάζουν και ξύδι για να καθαρίζει το δέρμα! :icon18:

Για σωστή περιποίηση προτίμησε πρώτα ένα καλό καθαριστικό και ύστερα μία καλή κρέμα όπως είναι το σετ της AUTOGLYM και θα με θυμηθείς.

Είναι φρι από πετρέλαια / λάδια / ξύδια / λύπη κ.ο.κ.

S38B38 Monsta
25-09-06, 13:34
Παρακαλώ κάποιον admin όπως μεταφέρει το thread στην ενότητα 'ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ'.

Snoopy
25-09-06, 14:37
το καλύτερο για τα καθίσματα είναι να βγάλεις το σαλόνι και να το βάλεις σε μια σούβλα κάτω απο πέντε κιλά παϊδάκια που ψήνονται.
Ετσι όπως στάζει το λίπος, γυρίζεις τη σούβλα με τα καθίσματα και πασαλείβεις με ένα πινέλο.
Ξυδι βάζεις στο τέλος με αλάτι και ρίγανη.

Πολύ καλό προϊόν είναι το Liquidleather που κάνει ΘΑΥΜΑΤΑ σε παλιά δέρματα.
ΠΡΟΣΟΧΗ, ποτέ δεν τρίβουμε τα δέρματα, αλείφουμε απαλά σε ίσες ποσότητες τα υλικά με φανέλα μέχρι να καταλάβουμε οτι η φανέλα σκαλώνει στην επιφάνεια.
Προσοχή θέλει επίσης και η ποσότητα για να μην κυκλοφορείς με τη μισή κρέμα στο παντελόνι.
Καλό είναι να το κάνει ειδικός.
Εχω δεί απίστευτα δέρματα να καταστρέφονται και να παπαριάζουν απο υπερβολική δόση αλοιφής.
πρέπει να είναι οριακά τεντωμένο. Αλλιώς σακουλιάζει.
Καλή λύση είναι και το σπρέυ της ρηβάιβεξ (Revivex) αλλά πολύ απλά ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ για την ποσότητά του. (θέλεις 2 μπουκάλια για ένα αμάξι - δηλαδή ένα σετ καθίσματα κάθε 5 καθαρίσματα!!!) όμως αδιαβροχοποιεί, στεγανώνει και δεν επιτρέπει στο δέρμα να λερωθεί.
Μόνο του μείον οτι γυαλίζει υπερβολικά μετά. Σαν λουστρίνι.

autobmw
25-09-06, 15:30
ευχαριστω πολυ παιδια!πλακα πλακα ειχα ακουσει οτι τα περνανε με λιπος φωκιας

InsaneDriver
25-09-06, 17:30
Eγώ είχα ακούσει για λίπος από καγκουρό...
Mε τόσα μαρσιποφόρα που κυκλοφορούν στην Αθήνα λέω να πάρω το δίκανο και να βγω στην παραλιακή να στήσω καρτέρι...:icon02:

taz
25-09-06, 17:35
Πέρα από την κρέμα της Autoglum πολύ καλή είναι και η λοσιόν της Sonax (σε μαύρο δοχείο).

InsaneDriver
25-09-06, 18:11
Για να μιλήσω και σοβαρά, όταν πήρα το αυτοκίνητο το δέρμα σε κάποια σημεία ''τριβόταν'' από το blue jean ή την ζώνη του παντελονιού. Με το που έβαλα αλοιφή Autoglym σταμάτησε. Το σαλόνι το περνάω αλοιφή κάθε 4 περίπου μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Panoz
25-09-06, 18:52
Για να μιλήσω και σοβαρά, όταν πήρα το αυτοκίνητο το δέρμα σε κάποια σημεία ''τριβόταν'' από το blue jean ή την ζώνη του παντελονιού. Με το που έβαλα αλοιφή Autoglym σταμάτησε. Το σαλόνι το περνάω αλοιφή κάθε 4 περίπου μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Θα συμφωνήσω. Κάθε 4 μήνες είναι καλά για σκουρόχρωμα σαλόνια. Για ανοικτόχρωμα, κάθε 3 μήνες είναι ότι πρέπει. Προσοχή όμως. Η αλοιφή της Auto Glym πρέπει να μπαίνει μετά απο καθαρισμό.

S38B38 Monsta
26-09-06, 08:04
Η αλοιφή της Auto Glym πρέπει να μπαίνει μετά απο καθαρισμό.

Όλες οι αλοιφές πρέπει να μπαίνουν ΜΕΤΑ από καθαρισμό.

Αλλιώς πασαλείβεις σκόνη / καυσαέριο με τη κρέμα.

MZ3
05-10-06, 01:19
για πρωτη φορα πριν απο ολα τα καθαριστηκα και τις αλοιφες
εβαλα σε ενα κουβα λιγο παλμολιβ για τα πιατα και ετριψα απαλα τα δερματα
και μετα ξεπλημα με νερακι
αλοιφες μετα κ.τ.λ (3 στρωσεις)
εμεινα ενθουσιασμενος με το αποτελεσμα με το αποριπαντικο για τα πιατα
επιτελους για πρωτη φορα καθαρισανε ακομα και μεσα στους πορους :D

sotiris 328i
02-01-07, 20:05
Όλες οι αλοιφές πρέπει να μπαίνουν ΜΕΤΑ από καθαρισμό.

Αλλιώς πασαλείβεις σκόνη / καυσαέριο με τη κρέμα.

Σωστος ο Κωστας.και εγω το περνουσα με κρεμα χωρις να το καθαρισω και αποτελεσμα μιδεν.ειναι σιγουρα και η ποιοτητα της κρεμας.

kouk
02-01-07, 20:20
Το περνάω κάθε καλοκαίρι με βαζελίνη για παιδιά (δεν περιέχει πετρέλαιο).
Μια χαρά...απλά θέλει καλό πέρασμα με ένα πανί μετά από 2-3 ώρες για να φύγει το επιπλέον υλικό... :)

VanVIC
02-01-07, 22:00
Eγώ πάλι πιστευω οτι χρειάζεται "ειδική περιποίηση":

sotiris 328i
02-01-07, 23:42
VanVIC εχεις δικιο!!!!μονο με ειδικη περιποιηση καθαριζει καλα!!!!!!!!!