PDA

Επιστροφή στο Forum : Εσείς ποιά ελαστικά προτιμάτε?????? {Γνώμες}


Σελίδες : [1] 2

dimitro$
14-10-06, 19:58
Εδώ και μια εβδομάδα πραγματοποίησα αλλαγή ελλαστικών στα ζαντόνια μου...

Πήγα σε μάγισσες-σε χαρτορίχτρες και τελικά κατέληξα στα made in Japan Toyo...

Στην αρχή για να πω την αλήθεια προσανατολιζόμουν για Dunlop αλλά μιας και δεν έβρισκα φρέσκα στη διάσταση 185/70 R13 (για Ε21) κοίταξα για αλλού..

Αν και όταν το αποφάσισσα ήμουν αρκετά επιφυλακτικός τώρα μιας και τα τέσταρα έχω να πω:
1: Ζεσταίνονται πολύ εύκολα
2: Έχουν απίστευτο κράτημα (είναι καινούρια βέβαια...)
3: Έχουν πολύ μαλακή γόμα
4: το ελαστικό γενικότερα είναι πολύ μαλακό...

stefos
14-10-06, 21:08
Εγώ έβαλα στο εμπρός άξονα Continental Sport Contact 2 σε διάσταση 225/45/17, έχω κλείσει 8 μήνες μαζί τους και τα έχω βρεί πολύ καλά. Η μούρη είναι πάντα υπάκουη, και δεν βγάζει σχεδόν ποτέ "μούτρα", όπου σημαδεύω πηγαίνει. Έχουν μπεί και σε πίστα 1 φορά και αν και με λάθος πιέσεις δούλεψε αρκετά καλά αλλά στο τέλος παράζαστάθηκε και δεν κράταγε κα8όλου... Αυτά για τον εμπρός άξονα... Ο πίσω έχει την δική του ιστορία. Έχει ένα ζευγάρι Kuhmo Ecsta στην ίδια διάσταση με τα εμπρός τα οποία αν και ήταν "φρέσκα" σαν λάστιχα ήταν δουλεμένα σε πίστα και ήταν αρκετά ταλαιπωρημένα. Μίας όμως και το κράτημα στν πίσω άξονα δεν με πολυ απασχολέι τα έβαλα πίσω (..η αλήθεια είναι ότι τα πήρα και τσάμπα, οπότε σιγα μην δε τα έβαζα). Αν και ταλαιπωρημένα από την πρώτη μέρα πάνω στο αυτοκίνητο, είναι σκλήρά ελαστικά αρκετά ανθεκτικά στην σκληρή χρήση (λακούβες, πεζοδρόμια), αλλά έχει αντίκτυπο στην άνεση αφού μεταφέρει κραδασμούς (σε αντίθεση με το sport contact2 που είναι πολύ μαλακό). Αν και είναι δύο διαφορετικοί τύποι ελαστικών με έχουν βολέψει ιδανικά στο στυλ οδήγησης μου. Τώρα που γίνανε slick τα πίσω θα βάλω τα continental πίσω και μάλον και μπροστά. Πάντως ο "λαστιχάς" μου, άνθρωπος γνώστης του αντικειμένου και όχι τσαρλατάνος, αν και έχει διάφορες μάρκες ελαστικών επιμένει στα continental για την BMW μου. Μέχρι στιγμής πάντως με βρίσκει σύμφωνο. Το μόνο που ανησυχώ είναι μην παρακρατάει ο κόλος του αυτοκινήτου μετά την αλλαγή...Τεσπα. Γενικά πολύ ικανοποιημένος, αναμείνατε για νέα...:sleeping:

kapamaru
15-10-06, 00:51
Φιλε δημητρη εγω παντως που ειχα βαλει toyo πιο παλια σε ενα Ε28 που ειχα στα πρωτα 3000 χιλιομετρα νομιζα οτι ανακαλυψα την αμερικη μετα ομως το γλυστρημα ηταν απιστευτο σαν να φορουσα slick.Βεβαια δεν υμουν και το καλυτερο παιδι τοτε.Ο χρονος θα δειξει..............

sotiris 328i
16-10-06, 23:50
TOYO ολα τα ευρω!

Christos 330i ///M
17-10-06, 09:04
Πολυ driftαδικο λαστηχο το ατιμο . . .

STR
17-10-06, 09:58
Εγω βαζω τα φτηνοτερα που βρισκω...Ετσι κι αλλιως 1-1,5 χρονο κρατανε!!!

EVANGELOS
20-10-06, 15:32
Έχω βάλει καμιά 15αρία ημέρες τώρα τα TOYO proxes R1 και είναι πάρα πολύ καλά και σχετικά φτηνά.
Απλά ο Νίκος που ουσιαστικά μου τα πρότεινε μου είπε ότι ναι μεν έχουν πολύ καλό grip αλλά θέλουν αλλαγή στις 20.000 χλμ.
Με τους ρυθμούς της Ελλάδας έτσι και αλλιώς τα λάστιχα αλλάζουν λόγω παλαιότητας όχι φθοράς λόγω πολλών χλμ , οπότε θεώρησα ότι είναι καλή επιλογή.
Για πλατείες πάντως είναι ΑΨΟΓΑ :yippee: ....
Στα "πολλά" πάλι μου φαίνονται ok δεν έχω όμως εμπειρία από άλλη εταιρία στο ίδιο αμάξι οπότε...

EVANGELOS
20-10-06, 15:33
Φιλε δημητρη εγω παντως που ειχα βαλει toyo πιο παλια σε ενα Ε28 που ειχα στα πρωτα 3000 χιλιομετρα νομιζα οτι ανακαλυψα την αμερικη μετα ομως το γλυστρημα ηταν απιστευτο σαν να φορουσα slick.Βεβαια δεν υμουν και το καλυτερο παιδι τοτε.Ο χρονος θα δειξει..............

Τι εννοέις ότι ήταν σα slick δεν κρατούσαν στη βροχή ? ή ότι είχε φαγωθεί το λάστιχο εντελώς ???
Ποιά ΤΟΥΟ ???

saikoE39
20-10-06, 16:42
Eγω εκανα την βλακεια και εβαλα τα turanza re 300 αν δεν κανω λαθος..
Και εκανα βλακεια...γιατι ειναι πιο μαλακα(απο κρατημα οκ ειναι..και στο νερο πολυ καλυτερα αποτα πιρελι)...απο τα πιρελι που ειχα...
Και ως καφρος που ειμαι αυτα δεν με βολευουν καθολουν...Εχω πολυ καλο κρατημα...και οταν συμπλεκταρω...πολυ απλα δεν σπινιαρουν..με αποτελεσμα..να μουν εχουν ηδη λυσαξει το δισκο...
Και η αλλη μεγαλη μου βλακεια ηταν πως δεν κρατησα τα παλια μπροστα μπαλονια μου με 36 psi..το 5αρι ηταν σαν να εχει 300 αλογα....

brand
08-07-07, 03:02
τελικα ναι για τα proxes??μιλαμε για το T1 R?

Christos 330i ///M
08-07-07, 20:56
τελικα ναι για τα proxes??μιλαμε για το T1 R?

Ναι για το Τ1-R . . .

Βαλτα και δεν θα χασεις . . .

Και εγω αυτα φοραω . . .

bmw maniac
10-07-07, 10:45
Εγώ έχω τρελό σκάλωμα με τα Yokohama AVS (κρίμα που αποσύρθηκαν). Φοβερά λάστιχα. Λίγο ζέσταμα και μετά μούρη μέσα και μπήκες! Σα να τους είχες βάλει logo και αρνούνταν να ξεκολλήσουν ακόμη κι αν έκανες βλακείες (πάντα βέβαια σε συνδιασμό με την PSS 9 μου)

red_bmw
10-07-07, 11:03
εγω εχω AVON ZZ3. οταν ζεσταινεται πιανει καλα αλλα στην επομενη αλλαγη θα μπουν dunlop μπροστα κ πισω οτι πιο φτηνο.

randombk
10-07-07, 11:51
Εγω θα προτεινα με σειρα προτιμησης τα :

1.Continental ContiSport 3
2.Bridgestone Potenza R050 RunFlat
3.Michelin PilotSport 2

BMW^Z4
14-07-07, 16:06
Michelin pilot sport 2

Christos 330i ///M
14-07-07, 16:51
Ο καθε ενας παντως εχει τα δικα του . . .

Εγω με τα Michelin sport II δεν εμεινα και τοσο ευχαριστημενος . . .

Με τα conti II ετσι και ετσι με τα conti III δεν λεω ηταν απαιχτα . . . !

Με τα τωρινα TOYO αν και δεν το περιμενα ειναι φοβερα σε κρατημα ζεσταινωνται ευκολα . . .

Και μου δινει την εντυπωση της συγουριας . . .

Babis_Compact
14-07-07, 18:31
Εμένα φοράει Bridgestone R300, αρκετά καλά στο βρεγμένο θα έλεγα,λίγο σκληρά όμως, αλλά στην επόμενη αλλαγή, (λίαν συντόμως γιατί τα πίσω έχουν φθαρεί αρκετά και το αυτοκίνητο γυρνάει αρκετά εύκολα πια), θα δοκιμάσω τα Continental ContiSport 3.

Anthimos E30
14-07-07, 18:44
sugekrimena emeis sthn mpempa mas forame yokohama A539 gia 14inch zanta zan sport elastiko, mias kai sthn kathgoria gia sport xarakthra se kathgoria gia 14inch den uparxoun kai poles etairies. nomizw h toyo einai oi deuterh etairia gia spor elastika se 14 zanta ala den tin empisteuomai. ta yokohma ta exoume tria xronia tora kai eimaste euxsristimenei to fthnoporo pame gia alagi kai skeftomaste na baloume ta idia :search:

peter79
16-07-07, 09:26
παίδες υπάρχει κάποιο site που να κάνει συγκριτικό TEST στα λάστιχα?
κάποτε είχα βρεί ένα αλλά δεν θυμάμαι ποιό ήταν....
και μάλιστα έδινε αστέρια απο 1-5 για στεγνό, βρεγμένο, για πλαγιολίσθιση κλπ

randombk
16-07-07, 10:46
WWW.TIRERACK.COM

TA EXEI OLA!


παίδες υπάρχει κάποιο site που να κάνει συγκριτικό TEST στα λάστιχα?
κάποτε είχα βρεί ένα αλλά δεν θυμάμαι ποιό ήταν....
και μάλιστα έδινε αστέρια απο 1-5 για στεγνό, βρεγμένο, για πλαγιολίσθιση κλπ

Chris316
16-07-07, 10:53
Εγώ παιδιά τώρα ''φοράω'' τα bridgestone Potenza. Τι να πω για αυτό το λάστιχο? Είναι λίγο αίσχος το έχω ξαναπεί. Δε ζεσταίνεται με τίποτα, κρατήματα άσχημα (βέβαια είναι και 60άρι προφίλ) και κυρίως δε καταλαβαίνεις πότε είναι να ''φύγει'' το αμάξι. Από εμπειρία με το αμάξι του πατέρα(πισωκούνα φυσικά) τα καλύτερα είναι τα Michelen PS2. Τέλος. Πονάει λίγο η τιμή αλλά πιστεύω αξίζουν.

eliashan
16-07-07, 11:00
Το tirerack είναι κατάστημα πώλησης ελαστικών, με κριτικές βέβαια.

Το site που θυμάσαι είναι το www.tyretest.com ;)

peter79
16-07-07, 13:08
Σωστός......:ylsuper:

Dim77
17-07-07, 22:25
Εγώ παιδιά τώρα ''φοράω'' τα bridgestone Potenza. Τι να πω για αυτό το λάστιχο? Είναι λίγο αίσχος το έχω ξαναπεί. Δε ζεσταίνεται με τίποτα, κρατήματα άσχημα (βέβαια είναι και 60άρι προφίλ) και κυρίως δε καταλαβαίνεις πότε είναι να ''φύγει'' το αμάξι. Από εμπειρία με το αμάξι του πατέρα(πισωκούνα φυσικά) τα καλύτερα είναι τα Michelen PS2. Τέλος. Πονάει λίγο η τιμή αλλά πιστεύω αξίζουν.

Φίλε Kitsos, ποιά Bridgestone Potenza? Τα RE720 Μήπως??
Τα συγκεκριμένα που λές για αυτοκίνητα μικρού-μεσαίου βάρους και ισχύος είναι πάρα πολύ καλά για σπόρ οδήγηση.
Έχουν ΠΟΛΥ σκληρά πλαινά δε και δεν επηρεάζονται τόσο από το υψηλό προφίλ που πιστεύεις ότι έχεις.
Απλά έχουν κάποιο θέμα με την πάροδο 3-4 ετών, σκληραίνουν κάπως και γίνονται πιο απότομα πριν ζεσταθούν.
Όμως όταν ζεσταθούν είναι κορυφαία σε κράτημα, πληροφόρηση στον οδηγό και διάρκεια.
Οι αρετές τους είναι για τη σπορ οδήγηση(πραγματική) και όχι τόσο σε απλές και καθημερινές βόλτες, με 2-3 γρήγορες στροφούλες όταν μας έρθει..
Κρίμα γιατί έχουν εξαφανιστεί από τα βουλκανιζατέρ (είναι και παλιό λάστιχο) και στη συγκεκριμένη κατηγορία διαστάσεων δεν βγαίνουν πια σπόρ λάστιχα παρά μόνο της μεσαίας σειράς (τύπου turanza, Conti Premium contact κλπ..)

sportscoupe
17-07-07, 22:29
F1 eagle φοράω!
Πρόσφατα βγήκε και νέα έκδοση!

bmw maniac
18-07-07, 14:39
F1 eagle φοράω!
Πρόσφατα βγήκε και νέα έκδοση!

Φίλε μου επειδή ήρθε η ώρα για αλλαγή ελαστικών, πώς σου φαίνονται; Ζεσταίνονται εύκολα;

sportscoupe
18-07-07, 17:49
Η προηγούμενη έκδοση που έχω εγώ αργεί κάπως να ζεσταθεί.Χρειάζονται min. 10 χλμ.
Για διαδρομή μέσα στην πόλη αργεί.Για ταξίδια είναι ό,τι πρέπει!
Με τα καινούργια δεν ξέρω τι παίζει...πρέπει να είναι πολύ βελτιωμένα γιατί ο ανταγωνισμός είναι δυνατός!

Chris316
18-07-07, 19:22
Φίλε Kitsos, ποιά Bridgestone Potenza? Τα RE720 Μήπως??
Τα συγκεκριμένα που λές για αυτοκίνητα μικρού-μεσαίου βάρους και ισχύος είναι πάρα πολύ καλά για σπόρ οδήγηση.
Έχουν ΠΟΛΥ σκληρά πλαινά δε και δεν επηρεάζονται τόσο από το υψηλό προφίλ που πιστεύεις ότι έχεις.
Απλά έχουν κάποιο θέμα με την πάροδο 3-4 ετών, σκληραίνουν κάπως και γίνονται πιο απότομα πριν ζεσταθούν.
Όμως όταν ζεσταθούν είναι κορυφαία σε κράτημα, πληροφόρηση στον οδηγό και διάρκεια.
Οι αρετές τους είναι για τη σπορ οδήγηση(πραγματική) και όχι τόσο σε απλές και καθημερινές βόλτες, με 2-3 γρήγορες στροφούλες όταν μας έρθει..
Κρίμα γιατί έχουν εξαφανιστεί από τα βουλκανιζατέρ (είναι και παλιό λάστιχο) και στη συγκεκριμένη κατηγορία διαστάσεων δεν βγαίνουν πια σπόρ λάστιχα παρά μόνο της μεσαίας σειράς (τύπου turanza, Conti Premium contact κλπ..)


Φίλε Dim77 τι να πω? Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πάω για αλλαγή το φθινόπωρο και μάλλον δε θα πάρω την ίδια εταιρία (περαιτέρω πληροφορίες από κοντά). Είναι καθαρά προσωπική μου γνώμη και κακώς ίσως που δε το παρέθεσα. Μπορεί και να έχεις δίκιο άλλωστε ποτέ δεν αμφισβητώ κανέναν χωρίς να είμαι 100% σίγουρος κατόπιν έρευνας και δοκιμής πάντα. Θέλω να δοκιμάσω όλα τα λάστιχα αν είναι δυνατόν και τότε θα είναι και πιο σωστή η σύγκριση από μένα. Γενικά πάντως δεν έχω και την καλύτερη γνώμη μέχρι τώρα γι αυτά.

Dim77
18-07-07, 23:37
Απλά τέτοια σχόλια όπως...''είναι αίσχος'' τη στιγμή που πολλοί ιδιαίτερα έμπειροι οδηγοί που ξέρω τα χαρακτηρίζουν όπως ανέφερα παραπάνω καλό είναι να αιτιολογούνται.
Το κατάλληλο λάστιχο πάντα έχει σχέση με το αυτοκίνητο που τοποθετείται...τη διάσταση, τα χαρακτηριστικά λειτουργίας του και το κυριότερο,τις οδηγικές συνήθειες αυτού που το χρησιμοποιεί. (όχι απαραίτητα εμπειρία και ικανότητες...απλά συνήθειες)..
(Π.χ. κάποιος που οδηγεί χαλαρά και ξαφνικά αποφασίζει για τις επόμενες 2-3 φορές να πιέσει, θέλει κάποιο λάστιχο που να έρχεται πολύ εύκολα ακόμα και σε αργή οδήγηση στη θερμοκρασία λειτουργίας του)

Ετσι κι αλλιώς το RE720 έχει αρχίσει να εκκλίπει από την αγορά οπότε δεν έχει νόημα η συζήτηση για αυτό.

babisbabou
30-09-07, 22:28
205/55/16 Michelin καλά φαίνονται ;-) αν και τα continental που είχα πριν αλλά σε άλλη διάσταση είχε ποιο καλά φρένα, θα δούμε με τον καιρό!

Fanis
01-10-07, 09:35
Continental Sport Contact 3 έχουμε στην 330xi και είναι εξαιρετικά. Στην 325ti είχα τα SC2...επίσης πολύ καλά. Τα Bridgestone που είχα παλαιότερα (RE71) ήταν πολύ καλά, αλλά μέχρι τα 10-15.000χλμ, μετά σκλήρυναν υπερβολικά και γλύστραγαν.

Τώρα το MINI φοραέι Dunlop SP Spor 01....ευχαριστημένος είμαι, αλλά έχω την άίσθηση ότι είναι ένα κλίκ κάτω από τα SC3.

bagelhs
01-10-07, 19:13
Τώρα έχω τα Τoyo 235/40/18 δεν έχω παράπονο και φτηνό, απλά αργούνε λίγο να ζεσταθούνε πριν φορούσα Michelin pilot πολύ ωραίο λάστιχο και μαλακό

BMW^Z4
02-10-07, 01:10
Pilot Sport 2 ine ta anwtera!!!

onyx
04-10-07, 16:31
Η αυτόματη 520 Ε39 μου φοράει 225/60-15 (σπάνιο μέγεθος). Φορούσε Michelin HX MXM του 2001 οπότε λόγω παλαιότητας (αν και δεν είχαν φθορές) και τα φοβόμουνα οπότε δεν τα πίεσα αλλά και ό,τι και να έλεγα για αυτά δεν θα είχε σημασία. Μου έδωσαν όμως την ευκαιρία να νιώσω πώς είναι να φεύγεις με τα 4 (με τη μάνα μου, την αδελφή και την τώρα γυναίκα μου μέσα οι οποίες δεν το πήραν χαμπάρι το ότι δεν ήθελα να βρεθώ στην απέναντι λωρίδα...) σε υγρή στροφή στη βόρειο Εύβοια. Μπόνους για το ζύγισμα του αυτοκινήτου λοιπόν αλλά και υπενθύμιση ότι ήθελα λάστιχα (όχι ότι περιμένω ότι άλλα ακόμα και καινούργια θα ήταν καλύτερα στις συγκεκριμένες συνθήκες αλλά είπαμε η ηλικία τους δεν μου ενέπνεε εμπιστοσύνη).
Μελέτη αγοράς. Συστάσεις διάφορες, κάθε μαγαζί και λάστιχο.... (από όπου βγάζουν περισσότερα). Μελέτη διαδικτύου για διαστάσεις (φαίνεται ότι μόνο αυτό το αυτοκίνητο φοράει τέτοια λάστιχα οπότε δεν υπάρχει και πληθώρα μοντέλων). Βρήκα σε Michelin ίδια και Primacy, Continental PremiumContact 2, Toyo CF1 και άλλα. Σκεφτόμουνα για ένα από τα 2 πρώτα αλλά με πείραζε που ήταν τα λιμουζινάτα ενώ θα προτιμούσα λάστιχο από την πιο σπορτίφ σειρά και ότι είχαν και αρκετά χρόνια στην αγορά. Το Toyo μου το απορρίψαν όλοι (πιθανόν επειδή είναι και φτηνά δεν βγάζουν αρκετό κέρδος). Έτσι μου προέκυψε το Avon ZZ3. Μου το σύστησε μετά από συζήτηση για τις απαιτήσεις μου λαστιχάς (έχω πάρει διάφορα από εκεί και μοιάζει συζητήσιμος.... όχι ότι θεωρώ ότι δεν θα προσπαθεί να πουλήσει όποιο του δίνει περισσότερα...). Το ότι το φόραγαν 2 από τους υπαλλήλους του σε κάτι πειραγμένα πράγματα με ρόδες γεμίζει τον πελάτη εμπιστοσύνη. Φαίνεται ότι δεν είμαι τυπικός καταναλωτής ελαστικών αφού πρέπει να είμαι από τους ελάχιστους που είναι ενθουσιασμένοι με κάτι Marangoni Trio 165/70-13 που είχα σε ένα προσθιοκίνητο.
Νέα μελέτη διαδικτύου μου γνώρισε τα χαρακτηριστικά του ελαστικού αλλά και τις απόψεις του κοινού. Ενδιαφέρον και όχι ανησυχητικό βρήκα ότι τα λάστιχα αυτά έχουν είτε φανατικούς φίλους είτε εχθρούς. Δείχνει κατά τη γνώμη μου ιδιαιτερότητα, λάστιχο που απευθύνεται σε συγκεκριμένο τρόπο οδήγησης και δεν κάνει για όλους. Μου άρεσαν τα λεγόμενα της εταιρείας και που ήταν φρέσκο μοντέλο και το πιο σπορ μοντέλο και αφού ήταν και περίπου 15-20% φτηνότερα από τα άλλα τα έβαλα. Σχεδιαστικά αυτό το στυλ V δεν μου αρέσει αλλά το συνήθισα!
Στο λαστιχάδικο παρατήρησα πόσο μαλακά ήταν τα τοιχώματα των Michelin και πόσο σκληρά είναι των Avon. Ο λαστιχάς μου σύστησε πίεση 32-32 που φαντάζομαι λαμβάνει υπόψη του τα τοιχώματα (με τα Michelin ήθελε περισσότερο). Το αποτέλεσμα των τοιχωμάτων είναι ένα πιο ζωντανό τιμόνι (με καλή πληροφόρηση που για μένα είναι σημαντικό) αλλά και λίγο χειρότερη άνεση που δεν με πειράζει.
Αυτό που υποτίθεται (τι έχω καταλάβει από το site της Avon και αλλού) χαρακτηρίζει τα ΖΖ3 είναι όχι η απόλυτη πρόσφυση αλλά η ευκολία ελέγχου και ρυθμισιμότητα στο όριο και πέρα από αυτό (παιχνιδιάρικο και driftαδόρικο, η εταιρεία θέλει ο οδηγός να μπορεί να το driftάρει και να το διατηρήσει έτσι στην πίστα με ευκολία). Δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί αυτό όμως που είδα και μου αρέσει είναι ότι μπορώ να πετάω ωραίες κωλίτσες (σε γλυστερή στεγνή άσφαλτο) που δεν το πολυπερίμενα με καινούργιο ελαστικό τέτοιας διάστασης με μόνο 150 άλογα σε 1500 κιλά σε αυτόματο (που δεν μπορείς να αφήσεις απότομα συμπλέκτη). Πιθανόν να αργεί να ζεσταθεί... Στο ταξίδι (Αθήνα-Αλεξανδρούπολη) ήταν απαλό αν και όχι ιδιαίτερα ήσυχο και με γέμιζε εμπιστοσύνη στις στροφές του περιφερειακού της Καβάλας (από τις αγαπημένες μου "πίστες"). Μάλλον συνδυάζει τα σκληρά πλαινά με σχετικά μαλακό πέλμα.
Δεν το έχω πιέσει ιδιαίτερα, δεν το έχω στραμπουλήξει (απότομη διόρθωση με μεγάλη αλλαγή κατεύθυνσης), δεν το έχω δοκιμάσει σε βρεγμένο (περιμένοντας τη βροχή) και δεν έχω φρενάρει σοβαρά (φρέσκοι δίσκοι και τακάκια) οπότε περισσότερα σχόλια εν καιρώ (ελπίζω να το δοκιμάσω και στην πίστα).

bmw316turbo
04-10-07, 22:58
Εγω φοραω τα bridgestone s03 , το βρισκω πιο αξιοπιστο λαστιχο απο τα προηγουμενα που φορουσα good year eagle f1. H επομενη θα ειναι ΜΟΝΟ για τα fulda carat extremo!!!

babisbabou
04-10-07, 23:28
H επομενη θα ειναι ΜΟΝΟ για τα fulda carat extremo!!!

Πολύ καλά και φτηνά ότι πρέπει για γρήγορη οδήγηση, το μόνο κακό είναι ότι αντέχουν 2 χρόνια, αλλά 2 πολύ γρήγορα χρόνια με κορυφαίες επιδόσεις ;)

SPYROS-MUSIC-CABRIO
06-11-07, 01:04
goodyear f1 η continental:dblthumb2

deepblue
06-11-07, 01:29
εγω φοραω GoodYear εχω κανει 12.000χλμ μεχρι τωρα ολα καλα το αμαξι κραταει καλα και σε βροχη αλλα σιγουρα παιζει ρολο και η 4κινηση.

mixalhs
06-11-07, 09:36
Πολύ καλά και φτηνά ότι πρέπει για γρήγορη οδήγηση, το μόνο κακό είναι ότι αντέχουν 2 χρόνια, αλλά 2 πολύ γρήγορα χρόνια με κορυφαίες επιδόσεις ;)

Ετσι και αλλιως τα ελαστικα πανω απο 2 χρονια στους ελληνικους δρομους δεν αντεχουν.
Εκτος και αν θελεις να πηγαινεις ρισκαριστος.

ARGYPAN
06-11-07, 11:45
Continetal πιστευω απο τα καλυτερα

mormon
06-11-07, 13:33
κατα την γνωμη μου pirelli p zero rosso
εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος

eliashan
30-12-07, 18:02
Και εγώ Pirelli P Zero Rosso 205/55/16 91V έβαλα στην 116i μου προχθές. Ήταν από τα ελαστικά που δεν είχε τύχει να ξαναδοκιμάσω στο παρελθόν, αλλά ο αδερφός μου επέμενε ότι στο κράτημα στη βροχή είναι "καμία σχέση" με τα Conti Premium Contact που φορούσε "μαμά" ο Άσσος μου (αυτός είχε δοκιμάσει και τα δύο σε δικό του πισωκίνητο).

Δύο μέρες που τα έχω οδηγήσει και "τεστάρει" σε 2-3 γνωστά μου σημεία πράγματι είναι τεράστια η διαφορά (και ακόμα είναι άστρωτα) αλλά βέβαια και το Conti ήταν φαγωμένα, οπότε η σύγκριση δεν είναι δίκαια ;) Θα δω εντυπώσεις με τον καιρό και εδώ είμαστε!

bardull
08-01-08, 20:19
Ta 18αρια μου λιωσανε.Φορουσα τα Hankook K 104(255-35 kai 225 40).Κραταγανε καλα και σο στεγνο και στην βροχη.Παρηγγειλα τωρα τα Yokohama sport drive.Θα ενημερωσ μετα απο συμβιωση.Ta Hankkok βγαλανε περιπου 27000-28000 χιλιαδες.Τα μπροστα σε καλη κατασταση αλλα τα αλλαζω γιατι ειναι 2 χρονων λαστιχα.

mitsos_chania
08-01-08, 21:57
εδω και 6 μηνες εχω βαλει τα conti sport contact3 σε διασταση 225-45.καλο και μαλακο λαστιχο αλλα δεν ειναι και michelin.ειδικα το pilot sport ειναι απαιχτο λαστιχο αλλα αργουσε λιγο να ζεσταθει

xaros
08-01-08, 22:52
εγω αλλαξα χτες τα μπροστινα μου avon zz3 215/45/17 με τα αντιστοιχα toyo T1R.ημουν αναμεσα σε αυτα και τα continental sport contact 3.τιμη 300 ευρω το ζευγαρι καθενα απο αυτα.τα avon που ειχα μου φαινονταν μια χαρα.
παρατηρηση πρωτη το ενα απο τα παλια λαστιχα ειχε παραμορφωσει το σκελετο του εσωτερικα(εξωτερικα δε φαινοταν τιποτε) στο προφιλ σε μηκος περιπου 20 ποντους.ισως ειμαι λιγο καφρος,ισως αστοχια υλικου,ποιος ξερει.
αφου εκανα σημερα 200 χιλιομετρα ταξιδι,θεωρωντας οτι περιπου εστρωσαν,μετα πηγα σε ενα ορεινο στροφιλικι.εντυπωσεις?ισως ειναι ακομη νωρις αλλα θα πω τι καταλαβα.μαλλον αργουν λιγο να ζεσταθουν σε σχεση με πριν.ακουει στο τιμονι πολυ καλυτερα σιγουρα.παραμορφωνει το σκελετο λιγοτερο και ακουει στις τιμονιες.εχει πολυ καλη προσφυση.σημαδευεις και παει.ισως ειναι αδικο ομως για τα avon αυτη η συγκριση γιατι ηταν στα τελευταια τους.σχεδον δυο χρονια τα ειχα μπροστα και ειχαν κανει περιπου 30.000 χιλιομετρα
δε θυμαμαι σε ποιο θρεντ διαβαζα για 255 λαστιχο πισω σε 316 Ε46,αλλαχτες ειδα σταματημενη μια cayman και φοραγε μπροστα 205/17 και πισω 225/55/17 αν δε κανω λαθος
τι να πω?οι γερμανοι δε ξερουν να βαζουν σωστες διαστασεις ελαστικων στα αμαξια που παραγουν και δε πατανε σωστα?η μηπως εμεις ασελγουμε παρα φυση στα κατασκευασματα τους?
συγνωμη αν σας κουρασα

stefos
09-01-08, 00:31
Ta 18αρια μου λιωσανε.Φορουσα τα Hankook K 104(255-35 kai 225 40).Κραταγανε καλα και σο στεγνο και στην βροχη.Παρηγγειλα τωρα τα Yokohama sport drive.Θα ενημερωσ μετα απο συμβιωση.Ta Hankkok βγαλανε περιπου 27000-28000 χιλιαδες.Τα μπροστα σε καλη κατασταση αλλα τα αλλαζω γιατι ειναι 2 χρονων λαστιχα.

Εμένα αν δεν έχουν κλίσει τα 4 χρόνια δεν τα βάζω πανω.... Είναι σαν το παλιο καλο κρασι, οσο πιο παλιο τσο πιο καλο...πέρα απο την πλάκα πάντως τα μπροστά μου ελαστικά είναι πνάτα σε καλή κατασταση., τωρα για τα πισω δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά...:banhim:

Dim77
09-01-08, 00:35
Στέφανε θέλεις 2 χειμερινά πίσω....7 ετών με 61000χλμ??? στη διάστασή σου!!!

Στα φυλάω στο υπόγειο σε καλό....βαρέλι :D:drive2::drive2:

panagiotisE46ci
09-01-08, 14:13
χθες ρωτησα εναν λαστιχα στην καλλιθεα τι τιμη εχουν τα SC 2 ,640 μου απαντησε μαζι με την τοποθετηση.υποψην οτι ηταν μονο εισαγωγης continental δεν εμπορευοταν αλλα λαστιχα.Η διαφορα αισθητη ,570 ευρω τα ειχα βαλει εγω σε αλλο καταστημα.Για οποιον θελει να βαλει sc2 αυτη την περιοδο , το εργοστασιο εχει ελειψη σε λαστιχα,μετα απο 10-15 μερες.

d3er
09-01-08, 14:19
μολις εβαλα σε 320ε46 225/40/18 conti sport contact3 παρα πολυ καλο

stefos
09-01-08, 19:14
Στέφανε θέλεις 2 χειμερινά πίσω....7 ετών με 61000χλμ??? στη διάστασή σου!!!

Στα φυλάω στο υπόγειο σε καλό....βαρέλι :D:drive2::drive2:

Πιάσε δυο μάστορα...τα καλά!:smashtard

taou
09-01-08, 20:12
Γειά σας παιδιά, θέλω και εγώ να αλλάξω τα λάστιχα μου για το παρακάτω αυτοκίνητο.
Φοράω 17άρες ζάντες 225.
Έχετε κάτι να μου προτείνεται γιατί δεν είμαι και πολύ σχετικός με το άθλημα...
Έβαλα πριν 2-2.5 χρονια κάτι continental με 700 ευρώ. Δεν θα πω ότι είναι μούφα γιατί κι εγώ δεν είμαι και το καλύτερο παιδί.

tsambu
09-01-08, 20:52
Δεν τα πιστευα και πολυ, αλλα τα εβαλα για μονο 400 ευρω.
Toyo prox.cf1. Τα εβαλα σε 205/60/15 και μαλιστα με δεικτη Η για να ζεσταινονται ευκολα.Τα εχω 24 χιλ χιλιομετρα, και δεν μετανιωσα για την επιλογη μου.Θα τα ξαναεβαζα ανετα πανω,αλλα σε μεγαλυτερη διασταση.
Τελικα βγηκε πολυ καλο λαστιχο.
Απο φιλους του εξωτερικου, ακουω πολυ καλα λογια για τα BF Goodrich.Εχει καποιος αποψη?

stefos
09-01-08, 21:45
Εμένα να με συγχωρείτε αλλά μάρκα ελαστικών, σε BMW, δεν αλλάζω...Sport Contact 2 η 3....αριστο ελαστικό σε -αναλογικά- καλή τιμή...

bardull
10-01-08, 21:21
Σημερα μπηκαν τα Yokohama s-drive.Αυτο που ειδαμε οταν βγαλαμε τα Hankook ειναι οτι εκτος του οτι ειχαν τελειωσει,το πισω αριστερο ελαστικο ειχε λιγο μεγαλυτερη φθορα απο το αλλο(ειχαν αρχισει να φαινονται λινα.).Ευθυγραμιση η κατι αλλο?

Babis_Compact
13-01-08, 12:23
χθες ρωτησα εναν λαστιχα στην καλλιθεα τι τιμη εχουν τα SC 2 ,640 μου απαντησε μαζι με την τοποθετηση.υποψην οτι ηταν μονο εισαγωγης continental δεν εμπορευοταν αλλα λαστιχα.Η διαφορα αισθητη ,570 ευρω τα ειχα βαλει εγω σε αλλο καταστημα.Για οποιον θελει να βαλει sc2 αυτη την περιοδο , το εργοστασιο εχει ελειψη σε λαστιχα,μετα απο 10-15 μερες.

Έβαλα Conti SC2 την προηγούμενη εβδομάδα, 205/55/R16, 230 ευρώ το ζευγάρι. Τα παρήγγειλα Πέμπτη, Παρασκευή μεσημέρι τα τοποθέτησα. Στον Πειραιά. Κοίταξα και την ημερομηνία παραγωγής τους, και έλεγαν 4407. Δηλαδή σχετικά καινούρια. Οπότε κοίταξέ το λίγο παραπάνω αν θες να τα βάλεις αμέσως φίλε μου.
Φιλικά, Μπάμπης

Εντυπώσεις από τα λάστιχα: Αρκετά μαλακότερα από τα ομολογουμένως σκληρά Bridgestone που είχα, ταιριάζουν περισσότερο στον τρόπο οδήγησής μου. Δεν πιστεύω ότι θα άλλαζα πλέον εταιρία κατασκευής. Μόνο όταν βάλουμε μεγαλύτερες ζάντες θα πάμε στα CS3.

panagiotisE46ci
13-01-08, 14:53
oxi babis τα φοραω τα λαστιχα αυτα ,απλα δουλευαμε διπλα απο το μαγαζι και πληροφοριακα ρωτησα,για να κανω συγκριση μεταξυ των μαγαζιων.μια απο τα ιδια οταν βαλω 17 ζαντα να μπουν τα cs3 τα οποια ειναι πιο ανωτερα σε ποιοτητα απο τα 2

bardull
02-02-08, 22:08
Τα SDRIVE ειναι φοβερα λαστιχα.

Bavarian Power
04-02-08, 09:47
MIchelin Energy
195/65/14 με δείκτη Τ.

4 μέρες τα φοράω. Μολίς στρωθούν θα σας πω τι παίζει

wind/fire
06-02-08, 01:07
εγω ρωτησα για continedal sc3 σε 235/35/19, και μου ειπαν,οτι ειναι νουμερο 1 στην αγορα!
επισης ηθελα να ρωτησω,1200ευρο η τετραδα με ευθηγραμμιση ειναι καλη τιμη??

wind/fire
07-02-08, 01:40
ναι ναι ,ακουει κανεις

Chalyps
07-02-08, 09:05
ναι ναι ,ακουει κανειςTo νούμερο και ο τύπος (RF)των ελαστικών σου δεν είναι και.....σούπα , οπότε μην περιμένεις σοριδόν τις απαντήσεις....
Αν έκανες καλή έρευνα αγοράς και ήταν οτι καλύτερο σου πρόσφεραν , τότε να αισθάνεσαι Ο.Κ

nikos_Z3_silver
07-02-08, 09:40
Εγώ έβαλα conti sport contact 2 225/45/17 μπροστά και 245/40/17 πίσω πριν κανα χρόνο με 600 ευρώ. Πολύ καλό λάστιχο και σχετικά οικονομικό.

billaros19
07-02-08, 11:11
σήμερα εέκλεισα KESKIN KT4 και continetal conti sport 3 με 18'' ζάντα...τι λέτε?από τιμή τα cs3 πάνε 1100 και οι ζάντες 1400

Babis_Compact
07-02-08, 11:17
σήμερα έκλεισα KESKIN KT4 και continetal conti sport 3 με 18'' ζάντα...τι λέτε?από τιμή τα cs3 πάνε 1100 και οι ζάντες 1400

Εξαιρετική επιλογή τόσο οι ζάντες, όσο και τα ελαστικά. Τον σκέφτομαι κι εγώ για το δικό μου αυτόν τον συνδυασμό κάποια στιγμή!

billaros19
07-02-08, 11:41
τώτα φοράω τα 'κουτσουρα' dunlop sp max με δείκτη ταχύτητας W...ήμαρτον..
πιστεύω ότι δεν θα φοβάμαι πλέον να μπαίνω στις στροφές μη μου φύγει και θα τα νοιώσε και ζεστά κάποια στιγμη..κάτι που για τα Dunlop δεν υπάρχει μέχρι τώρα...

taou
17-02-08, 18:00
http://www2.contitrade.cz/images/content/tyre/full/062.jpg

Continental Rainsport αυτά φορούσα, αυτά ξαναφόρεσα και μου αρέσουν και από εμφάνιση!

wind/fire
17-02-08, 22:07
εγω γιατι νομιζω οτι ειναι uniroyal????

Dim77
17-02-08, 23:00
Είναι όντως Uniroyal Rainsport-1

taou
18-02-08, 05:50
Ε ναι η ίδια εταιρία είναι...

116sport
19-02-08, 20:51
τι λαστιχα θα προτεινατε για 116 σπορτ?
ειναι αναγκη να ειναι οπωσδηποτε run flat?στην αντιπροσωπεια μου ειπανε οτι η αναρτηση της 116 ειναι σχεδιασμενη για να φοραει μονο run flat(δεν το πολυπιστευω).κ προτειναν να βαλω continental run flat που κοστιζουν 900 ευρω!!!
παντως απο τα run flat δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος.πολυ σκληρα χωρις καλη προσφυση...

sdrala
20-02-08, 13:37
Φίλε 116sport εγώ άλλαξα ελαστικά πριν από δέκα μέρες.
Εχω το 116 dynamic του 2005 το οποίο έχει και πιο sport ανάρτηση από το τωρινό sport.
Μετά από πολύ ψάξιμο αποφάσισα να μη βάλω runflat. Μην ακούς τι λένε,ούτε ξέρουν τι εστί runflat οι περισσότεροι.Ειδικά στις αντιπροσωπείες..Πήγα για διευκρινήσεις και αντί να με διαφωτίσουν, τους διαφώτισα εγώ!όλο θεωρία είναι, αλλά το αμάξι εσύ το οδηγάς και καταλαβαίνεις καλύτερα πως πάει...Αν δε το ρισκάρεις και λιγάκι??
Στο δια ταύτα αν θες και καλά runflat ,τα continental 205/55/16 παίζουν στα 650 ευρώ,βέβαια υπάρχουν και τα michelin αν θυμάμαι καλά στα 520 ευρώ.Τα continental είναι μακράν καλύτερα.
Εγώ βέβαια έβαλα συμβατικά PIRELLI PZERO ROSSO στα 490 ευρώ και έδωσα και 100 ευρώ για ένα κιτ επισκευής με αφρό και απλά καμία σχεση!!!
Το αμάξι δεν παίζεται σε όλα τα επίπεδα.
Δεν κοπανάει, δεν έχει υψηλό θόρυβο κύλισης όπως πριν,και σε κρατήματα είναι αλλου!!
Ειδικά στο βρεγμένο καμία σχέση.
Στείλε μου pm αν θες περισσότερες λεπτομέρειες,αλλά σου λέω το έχω ψάξει πολύ και δεν μετανοιώνω για την επιλογή μου.
Καλή τύχη.

ermis1975
21-02-08, 09:23
Έχει κανείς εμπειρία με ελαστικά χειμερινά αλλά και με καλοκαιρινά χαρακτηριστικά?! Για βροχή χιόνι και...για στεγνό? Και ας φθείρονται γρηγορότερα.

116sport
21-02-08, 14:57
Φίλε 116sport εγώ άλλαξα ελαστικά πριν από δέκα μέρες.
Εχω το 116 dynamic του 2005 το οποίο έχει και πιο sport ανάρτηση από το τωρινό sport.
Μετά από πολύ ψάξιμο αποφάσισα να μη βάλω runflat. Μην ακούς τι λένε,ούτε ξέρουν τι εστί runflat οι περισσότεροι.Ειδικά στις αντιπροσωπείες..Πήγα για διευκρινήσεις και αντί να με διαφωτίσουν, τους διαφώτισα εγώ!όλο θεωρία είναι, αλλά το αμάξι εσύ το οδηγάς και καταλαβαίνεις καλύτερα πως πάει...Αν δε το ρισκάρεις και λιγάκι??
Στο δια ταύτα αν θες και καλά runflat ,τα continental 205/55/16 παίζουν στα 650 ευρώ,βέβαια υπάρχουν και τα michelin αν θυμάμαι καλά στα 520 ευρώ.Τα continental είναι μακράν καλύτερα.
Εγώ βέβαια έβαλα συμβατικά PIRELLI PZERO ROSSO στα 490 ευρώ και έδωσα και 100 ευρώ για ένα κιτ επισκευής με αφρό και απλά καμία σχεση!!!
Το αμάξι δεν παίζεται σε όλα τα επίπεδα.
Δεν κοπανάει, δεν έχει υψηλό θόρυβο κύλισης όπως πριν,και σε κρατήματα είναι αλλου!!
Ειδικά στο βρεγμένο καμία σχέση.
Στείλε μου pm αν θες περισσότερες λεπτομέρειες,αλλά σου λέω το έχω ψάξει πολύ και δεν μετανοιώνω για την επιλογή μου.
Καλή τύχη.

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου.εννοιεται οτι δεν θελω run flat ελαστικα γτ οντως κοπανανε πολυ κ σε βρεγμενο πραγματικα εχω κινδυνεψει..
σχετικα με τις διαστασεις ειναι καλυτερα σε πλατος τα 205?αυτα που εχω ειναι 195.
το μονο προβλημα για το συγκεκριμενο αμαξι που με προβληματιζε ηταν η ελλειψη χωρου για ρεζερβα.αυτο το κιτ επιδιορθωσης που λες δεν το εχω ακουσει ουτε ξερω πως λειτουργει.μια μικρη ρεζερβα αναγκης λες να με βολευε η ειναι καλυτερο το κιτ αυτο που λες?

sdrala
22-02-08, 10:52
Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου.εννοιεται οτι δεν θελω run flat ελαστικα γτ οντως κοπανανε πολυ κ σε βρεγμενο πραγματικα εχω κινδυνεψει..
σχετικα με τις διαστασεις ειναι καλυτερα σε πλατος τα 205?αυτα που εχω ειναι 195.
το μονο προβλημα για το συγκεκριμενο αμαξι που με προβληματιζε ηταν η ελλειψη χωρου για ρεζερβα.αυτο το κιτ επιδιορθωσης που λες δεν το εχω ακουσει ουτε ξερω πως λειτουργει.μια μικρη ρεζερβα αναγκης λες να με βολευε η ειναι καλυτερο το κιτ αυτο που λες?

Προσωπικη μου άποψη βάλε 205/55/16.Βρίσκεις και καλύτερα λάστιχα σε αυτή τη διάσταση.
Δεν στο κρύβω ότι με προβλημάτισε πάρα πολύ καιρό το θέμα της ρεζέρβας και η αλήθεια είναι ότι τα runflat με είχαν σώσει τουλάχιστο 4 φορές από ότι θυμάμαι.
Πάντως τα τωρινά μου λάστιχα δεν παίζονται,το αμάξι είναι αλλου..Δεν το μετανοιώνω!
Αξίζει το ρίσκο πιστεύω.Μην ξεχνάς ότι και η BMW στα Ζ4 και Μ3 που δεν εφοδίαζε με runflat αλλά ούτε και με ρεζέρβα ανάγκης ,δίνει αυτό το κιτ επισκευής με τον αφρό.
Για να βάλεις τώρα ρεζέρβα θέλεις να φτιάξεις ειδική βάση και θα σου φάει και τον αποθηκευτικό χώρο άρα για μένα συμβατικά ελαστικά+κιτ επισκευής.

s318is
22-02-08, 23:41
Εγω θέλω να βάλω 205/60/15 και είμαι μεταξύ KUHMO,YOKOHAMA,FULDA και
CONTINENTAL.Exω τα Dunlop SP01 εδω και 3 χρόνια τα οποία
έχουν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους ειδικά το καλοκαιρι.
Έχει να προτείνει κάποιος κάτι από αυτά?

Tsakirakos
23-02-08, 10:56
εγω φοραω michelin energy sport 195/65/15 αλλα εχουν ξεραθει πολυ ασχημα και γλιστρανε υπερβολικα. τι μαρκα προτεινει καποιος γνωστης? εχω ακουσει για Pirelli πολυ καλα λογια.

eliashan
23-02-08, 13:28
τι λαστιχα θα προτεινατε για 116 σπορτ?
ειναι αναγκη να ειναι οπωσδηποτε run flat?στην αντιπροσωπεια μου ειπανε οτι η αναρτηση της 116 ειναι σχεδιασμενη για να φοραει μονο run flat(δεν το πολυπιστευω).κ προτειναν να βαλω continental run flat που κοστιζουν 900 ευρω!!!
παντως απο τα run flat δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος.πολυ σκληρα χωρις καλη προσφυση...

Να απαντήσω και εγώ στο "συνάδελφο" 116sport λίγο καθυστερημένα:

Τα Χριστούγεννα άλλαξα τα μαμίσια ContiPremiumContact SSR της 116i Exclusive μου με Pirelli P Zero Rosso 205/55/16 (η Sport σου φοράει 195άρια και δεν ξέρω αν βγαίνουν σε αυτήν τη διάσταση, αλλά όπως έγραψε και ο sdrala δεν χάθηκε ο κόσμος να πας σε 205/55/16). Συνειδητά επέλεξα non-RunFlat και δεν το έχω μετανοιώσει ούτε λεπτό!

Ο *μοναδικός* λόγος που προβλημάτισε και εμένα είναι τι γίνεται σε περίπτωση κλαταρίσματος αφού δεν υπάρχει χώρος για ρεζέρβα, αλλά μπορείς να πάρεις σπρέι αφρού (5€) ή κιτ επισκευής (~100€) και τέλος. Κιτ πουλάει η BMW, η Volvo, η Continental για το οποίο έχω διαβάσει καλά σχόλια/τεστ, και διάφοροι άλλοι. Είναι ουσιαστικά ένα φορητό βαλιτσάκι που περιλαμβάνει αντλία αέρα, σύστημα αφρού και μετρητή πίεσης (συνήθως όλα αυτόματα), οπότε απλώς το συνδέεις στον αναπτήρα και το λάστιχο και σε 5 λεπτά σου το έχει φουσκώσει σωστά. Το κόστος των 100€ είναι σχετικά λογικό αφού και για ρεζέρβα θα ήθελες τα ίδια και περισσότερα (απλώς μετά τη χρήση του πρέπει να ξαναγοράσεις ανταλλακτικό αφρό).

Όσον αφορά το ίδιο το κλαταρισμένο ελαστικό, αν είχες RunFlat θα έπρεπε να το πετάξεις (κανένας κατασκευαστής δεν συνιστά την επισκευή του), ενώ αν έχεις non-RunFlat μπορεί και να την γλυτώσεις. Ειδικά δε αν πάρεις Pirelli, έχεις πρόσθετη εγγύηση: Αν καταστραφεί το λάστιχο για οποιονδήποτε (λογικό) λόγο εντός έξι μηνών παίρνεις ίδιο δωρεάν, από 6-12 μήνες με 50% έκπτωση, και από 12-24 μήνες με 25% έκπτωση. Τι άλλο να ζητήσεις; :D

eliashan
23-02-08, 13:32
Συμπληρώνω: Αναλυτικές πληροφορίες για το κιτ της Continental μπορείς να διαβάσεις εδώ, και ακόμα και να το παραγγείλεις online (97,20€ συμπεριλαμβανομένου του κόστους αποστολής):

http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/automobile/general/hidden/tyre_stories/advertising/download/shop_conticomfortkit/info/fr_info_aussen.html

InsaneDriver
23-02-08, 14:01
Μετά από σχεδόν 2 χρόνια απόλαυσης και περίπου 30.000 χιλιόμετρα παρέδωσα στον λαστιχά μου τα ολόισια μπρος και πίσω Bridgestone Re050 A και έβαλα φυσικά τα ίδια. Το λαστιχάκι σου μιλάει. Είναι φοβερό λέμε...

116sport
23-02-08, 20:31
thanks ολους για τις πληροφοριες.πηγα σημερα σε ενα λαστιχαδικο κ μου προτειναν τα continental premium contact 2 σε 205 55 16 στα 400 ευρω
εχετε καμια γνωμη για αυτα τα λαστιχα η για την τιμη?παντως εχω ακουσει καλα σε γενικες γραμες.
@eliashan 50% εκπτωση εννοεις αν τα βαλεις παλι τα ιδια μεσα σε 6-12 μηνες?μου ακουγεται ενδαιφερον γιατι αυτο τον χρονο λογω δουλειας θα κανω πολλα χιλιομετρα.περιπου 120 χιλιομετρα την ημερα

eliashan
23-02-08, 21:21
thanks ολους για τις πληροφοριες.πηγα σημερα σε ενα λαστιχαδικο κ μου προτειναν τα continental premium contact 2 σε 205 55 16 στα 400 ευρω
εχετε καμια γνωμη για αυτα τα λαστιχα η για την τιμη?παντως εχω ακουσει καλα σε γενικες γραμες.
@eliashan 50% εκπτωση εννοεις αν τα βαλεις παλι τα ιδια μεσα σε 6-12 μηνες?μου ακουγεται ενδαιφερον γιατι αυτο τον χρονο λογω δουλειας θα κανω πολλα χιλιομετρα.περιπου 120 χιλιομετρα την ημερα

ContiPremiumContact2 σκέτα ή SSR (run-flat; ). Αν θυμάμαι καλά το φθινόπωρο που είχα ρωτήσει και για αυτά (όχι RunFlat) και για τα ContiSportContact2, είχα βρει και τα δύο περίπου στα 430€, άρα καλή ακούγεται η τιμή σου. Συγκριτικά, τα Pirelli P Zero Rosso τα Χριστούγεννα κόστιζαν 480€ (και σε όσα reviews είχα διαβάσει ήταν ανώτερα, αν και τα Conti είναι κατά γενική ομολογία επίσης από τις καλές επιλογές).

Ναι η εγγύηση της Pirelli προβλέπει έκπτωση 50% από 6-12 μήνες, αλλά για περιπτώσεις καταστροφής του ελαστικού (συγκεκριμένα αναφέρει "για μη επιδιορθώσιμες ζημιές από διάτρηση, χτύπημα ή πυρκαγιά"), όχι φυσιολογικού φαγώματος. Τώρα βέβαια αν θέλεις να του κάνεις ηθελημένη καταστροφή θα μπορούσες, αλλά αφενός αν το κάνεις για 4 λάστιχα θα καταλάβουν ότι δεν είναι τυχαίο, και αφετέρου το ελαστικό που παίρνεις δωρεάν ή με έκπτωση δεν καλύπτεται πλέον από την ίδια εγγύηση (ειδάλως θα το κατέστρεφες εσαεί :)). Επομένως για την περίπτωση που σε ενδιαφέρει δεν σε καλύπτει, το βλέπεις απλώς ως μία πρόσθετη εξασφάλιση σε περίπτωση σοβαρής ζημιάς σε ένα σου λάστιχο.

Πληροφορίες για το Pirelli Tyrelife εδώ: http://www.gr.pirelli.com/web/promo/promo-detail.page?promoID=/pirellityre/el_GR/browser/xml/promos/promoTyrelife.xml&campaign=238

116sport
24-02-08, 10:28
τα απλα εννοω οχι run flat για τα οποια δεν εχω καθολου καλη εντυπωση.θα παρω κ ενα κιτ επισκευης με αφρο κ ειμαι οκ.
μαλλον απο βδομαδα θα τα βαλω κ κατα πασα πιθανοτητα τα continental premiun contact 2 οποτε θα επιστρεψω με τις εντυπωσεις μου..

sakkunen
25-02-08, 19:42
Μετά από σχεδόν 2 χρόνια απόλαυσης και περίπου 30.000 χιλιόμετρα παρέδωσα στον λαστιχά μου τα ολόισια μπρος και πίσω Bridgestone Re050 A και έβαλα φυσικά τα ίδια. Το λαστιχάκι σου μιλάει. Είναι φοβερό λέμε...

Ποίες είναι οι πιέσεις που βάζεις?

InsaneDriver
25-02-08, 21:24
Ποίες είναι οι πιέσεις που βάζεις?

32 σε όλα συνήθως. Δεν πολυασχολούμαι :D

sotiris 328i
26-02-08, 19:33
Ποίες είναι οι πιέσεις που βάζεις?
Ειναι 30..

wind/fire
26-02-08, 19:39
εβαλα σε 235/35/19 conti sport contact 3

αριστο.

GeorgeBG
04-03-08, 11:15
Όλα τα high-end Continental είναι απλά Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΑ!
Τα προτιμώ και απο τα Michelin...Είναι, απλά, καλύτερα λάστιχα..

Babis_Compact
04-03-08, 11:31
Πέρασαν 2 μήνες με τα νέα λάστιχα ContiSport 2 (για 16' αυτά βγαίνουν δυστυχώς όχι τα 3, τα οποία ήθελα να βάλω) και οι εντυπώσεις που αποκομίζω είναι εκπληκτικές. Καλό κράτημα, και στο βρεγμένο, ζεσταίνονται σχετικά γρήγορα και προσδίσουν αίσθηση ασφάλειας.
Επιτέλους κατάλαβα ότι στον τρόπο οδήγησής μου ταιριάζουν τα μαλακά ελαστικά, να γλιστράνε και όταν το επιθυμείς. Καμία σχέση με τα σκληρά Potenza που είχα.
Δεν νμίζω να βάλω κάποιας άλλης εταιρίας στο μέλλον.

panagiotisE46ci
05-03-08, 16:01
babis compact σε τι τιμη τα εβαλες?

Babis_Compact
05-03-08, 16:24
babis compact σε τι τιμη τα εβαλες?

230 ευρώ το ζευγάρι Παναγιώτη, στον Πειραιά. Αλλά όπου και να ρώτησα την ίδια τιμή μου είπαν. Αν θες περισσότερα infο να σου στείλω pm.

panagiotisE46ci
05-03-08, 16:30
460????ειναι πολλη καλη τιμη ΣΟΥΠΕΡ !!!!αλλα ξεχασα να ρωτησω και σε τι διασταση,εμενα φοραει 225/50/.

Babis_Compact
05-03-08, 16:35
460????ειναι πολλη καλη τιμη ΣΟΥΠΕΡ !!!!αλλα ξεχασα να ρωτησω και σε τι διασταση,εμενα φοραει 225/50/.

205/55/16 Παναγιώτη. Επαναλαμβάνω, ContiSport2..

panagiotisE46ci
05-03-08, 16:39
ναι ρε το ειδα!!και εγω conti 2 φοραω στις διαστασεις που αναφερω στο πανο ποστ αλλα τα εβαλα πιο ακριβα σε σχεση με 7-8 μαγαζια που το κοιταξα.640 ο ακριβοτερος και 560 ο φτηνοτερος οπου και τα εβαλα.αλλα δεν ξερω λογο τιμης-χρονικου διαστηματος τι παιζει μιας και τα φορω περιπου 6 μηνες

gabber
19-03-08, 22:26
Μιας και το συζηταμε μεταξυ 600 - 700 ευρω τι λαστιχο προτεινετε για 225-40-18?

116sport
21-03-08, 19:21
τελικα εβαλα λαστιχα non run flat τα continental premium contact με 400euro 205 55 16.το αυτοκινητο αλλαξε παρα πολυ ,μειωθηκε ο θορυβος κυλισης βελτιωθηκε η προσφυση αρεκτα,δεν κοπαναει στις λακουβες κ ποιοτητα κυλησης αριστη.
πιστευω τελικα οτι τα run flat λαστιχα δεν ειναι για τους ελληνικους δρομους αλλα μονο για δρομους με αριστη ασφαλτο χωρις καμια λακουβα

sygletos
27-03-08, 18:06
καλησπερα παιδια,εχω ενα compact e46 1600 και θελω οπωσδηποτε λαστχα!225/45/17!
τι λετε,ειμαι αναμεσα σε
1)toyo t1-r(750 euro),ωραιο σχεδιο,2χρονια εγγυηση για αλλαγη
2)continental sp3(660)
3)michelin exalto(700)
4)fulda(470).
ο δεικτης θα ειναι μαλλον (w),γιατι με (v) δυσκολα βρισκω!
οι τιμες ειναι απο ηρακλειο κρητης!
ευχαριστω!

mrdmoschos
27-03-08, 19:42
Νο 1.Τα έχω φορέσει εγώ και είμαι ευχαριστημένος.Η τιμή τους είναι αρκετά καλή

Babis_Compact
27-03-08, 19:49
καλησπερα παιδια,εχω ενα compact e46 1600 και θελω οπωσδηποτε λαστχα!225/45/17!
τι λετε,ειμαι αναμεσα σε
1)toyo t1-r(750 euro),ωραιο σχεδιο,2χρονια εγγυηση για αλλαγη
2)continental sp3(660)
3)michelin exalto(700)
4)fulda(470).
ο δεικτης θα ειναι μαλλον (w),γιατι με (v) δυσκολα βρισκω!
οι τιμες ειναι απο ηρακλειο κρητης!
ευχαριστω!

No.2, ContiSport3, για μένα ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει. Η τιμή τσιμπημένη φαίνεται, ψάξε λίγο καλύτερα...

sygletos
27-03-08, 21:34
No.2, ContiSport3, για μένα ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει. Η τιμή τσιμπημένη φαίνεται, ψάξε λίγο καλύτερα...

και φαντασου φιλε οτι αυτη ειναι η καλυτερη τιμη που εχω βρει στο ηρακλειο!αλλοι μου ζητουσαν 720 και 700!εκει ποσο παιζουν σε αυτη τη διασταση?

Babis_Compact
28-03-08, 12:15
και φαντασου φιλε οτι αυτη ειναι η καλυτερη τιμη που εχω βρει στο ηρακλειο!αλλοι μου ζητουσαν 720 και 700!εκει ποσο παιζουν σε αυτη τη διασταση?

Για ρώτα τον Christos330///M. Θα σου πει σιγουρα. Αν θυμαμαι καλα σε ένα πρόσφατο post του για 17άρες είχε πει τιμή κάτω από 600 ευρώ..

joe
28-03-08, 13:59
Πριν ένα χρόνο είχα τα ContiSportCon2 σε 225/45/17 πλέον έχω τα ContiSportCon3
και τα δύο άψογα!!! κυρίως το 2...

έχω να πω τα χειρότερα για το Potenza 050a που είχα στο παρελθόν... μόνο στο φούρνο ζεστενότανε... :pth:

mrdmoschos
28-03-08, 20:27
Ρε σεις μια ερώτηση.Τα Conti δεν βγάζουν θόρυβο;

wind/fire
29-03-08, 14:38
οχι μια χαρα αθορυβο λαστιχακι ειναι.εγω τα εχω σε 19αρες!

HITMAN
02-04-08, 13:23
στο παλιο αυτοκινητο (mercedes c200 sportscoupe) ειχα βαλει βλακωδως 225/50/16 γυρω γυρω (staggered wheels) με αποτελεσμα να πεταει λιγα μουτρα το αυτοκινητο. μεσα στα τελευταια 2,5 χρονια δοκιμασα τα bridgestone turanza που δεν μου γεμισαν το ματι και μετα τα contisport2 απο τα οποια εχω φοβερες εντυπωσεις αν και παλι τα μπροστινα ηταν φαρδια. βεβαια σε καταστασεις που πιεζα πολυ, τα λαστιχα αφηναν ολο το ειναι τους στο δρομο (πανω κατω επιδαυρο σαν παπαρας να δοκιμαζω αν φευγει το mercedes) αλλα γενικα πολυ καλες εντυπωσεις, οσο ηταν σε καλη κατασταση, γιατι στο τελος... πατιναζ... γενικοτερα αλλαγη σε λαστιχα καθε περιπου 20-25000 χλμ η αναλογα την φθορα.
μην ξεχναμε, τα λαστιχα παιζουν τον σημαντικοτερο ρολο στην συμπεριφορα του αυτοκινητου...

το καινουριο (ε92) εχει run flats 17αρια τα οποια θα αντικατασταθουν οσονουπω με non run flat 19αρια. ακομα δεν ξερω τι θα βαλω, θα παω το σαββατο να τα περασω.

sakkunen
11-04-08, 15:02
Έτσι από περιέργεια στα continental sportcontact 2 σε 205-55 16'' που τα εκθειάζετε τόσο, τι πιέσεις δουλεύετε?

billys.bmw
22-05-08, 22:30
ρε παιδια δεν ξέρω γιατι τα λάστιχα μ δεν γλιστράν όσο τα παλιά μ που ήταν μαλακά αυτά που έχω τώρα είναι πολύ σκλυρά
ξέρει κανείς γιατι?

yiannis2002
22-05-08, 23:43
ρε παιδια δεν ξέρω γιατι τα λάστιχα μ δεν γλιστράν όσο τα παλιά μ που ήταν μαλακά αυτά που έχω τώρα είναι πολύ σκλυρά
ξέρει κανείς γιατι?

Mήπως επειδή ητανε μαλακά και φθείρονται ευκολα, τα είχες "φαει" και γι αυτό γλιστράγανε?:scratchch

apostdimo
23-05-08, 16:09
Μόλις απέκτησα κι εγώ την πρώτη μου μπέμπα! είναι 316 coupe του 97. Επειδή, όπως καταλάβατε δεν εχω καμία προηγούμενη εμπειρία, θέλω τη βοήθειά σας για να διαλέξω νεα ελαστικά. Απο τη γερμανία που ήρθε μεταχειρισμένη φορούσε ελαστικά 225/50-16 σε ζάντες της μαμας bmw, τα barum bravuris 1, τα οποία φαίνονται να έχουν ψωμί, αλλα είναι τελείος ξερά αφού γλυστράνε για πλάκα, ακόμα και στο λίγο απότομο φρενάρισμα. Τί λέτε λοιπόν? Να μείνω κατ' αρχήν στα 225/50-16 ή να κατέβω στα 205/55-16? Τί μάρκα να βάλω? Δεν ενδιαφέρομαι για ατελέιωτα drift. Θέλω κράτημα και κάπως λογική τιμή. Ευχαριστώ.......

Nick_compact
23-05-08, 16:34
Βάλε χωρίς δεύτερη σκέψη 205-55-16. Θα πηγαίνει λίγο καλύτερα το αμάξι, και θα έχεις λίγο μικρότερη κατανάλωση, χωρίς να χάνεις τπτ ουσιαστικό.

mikevchq
23-06-08, 20:20
Συμφωνω με τον nick_compact, στα 1600 το 225 παει πολυ.. Και μην περιμενεις και πολλα απο drift εκτος κι αν διατιθεσαι να πιεις τον δισκο σου χεχε..

Να κανω μια ερωτηση τωρα.. Διαβαζω το thread απο την αρχη γιατι ηρθε η ωρα να αλλαξω ελαστικα, αλλα δεν εχω βγαλει καποια ακρη.. Εχω ενα E36 sedan 316i και φοραω εδω και 4 χρονια τα Goodyear Hydragrip. Ωραιο ελαστικο, ειδικα στο νερο αλλα πολυ σκληρο και δεν ζεσταινεται και ευκολα.. Τι εχετε να μου προτεινετε τωρα? Θα ηθελα κατι πιο μαλακο, να μπορει να τα βαζει με τις θερμοκρασιες του καλοκαιριου, ειδικα στα φρεναρισματα που απο τοτε που εχω το αυτοκινητο εχω την εντυπωση οτι πασχει αρκετα στον τομεα αυτο, αλλα και σε βροχερο καιρο. Το αμαξι γενικως το βαζω σε στροφες κτλ και γουσταρω αν παιξω και καμια συμπλεκτια να κοσκινισει και λιγο τον ποπο του. Περιμενω προτασεις!

tasospou44
23-06-08, 20:50
ContiSportCon2 ............απο τα καλυτερα λαστιχα....κρατανε τουλαχιστον 50.000 χλμ ενω τα michelin pilot sport μονο 30.000 μετα βιας και μετα ειναι αστα να πανε....οσο για πιεσεις 32 μπροστα 34 πισω.....

mikevchq
23-06-08, 20:59
32 και 34? σε psi? Εγω του βαζω 1.8 bar μπροστα και 2.0 bar πισω, πρεπει να ειναι 18 και 20 psi αντιστοιχα.. Ετσι γραφει το αυτοκολλητο στην πορτα.. Μ@#!# κανω τοσο καιρο?? :smashtard :banghead: Αν και δεν εχω παρατηρησει ποτε να διωχνει την μουρη η τον ποπο.!

manosm3
23-06-08, 21:07
Με 32 και 34 απορω πως κραταει!!!

mr incredible
23-06-08, 21:16
toyo proxes made in japan αυτο ταλεει ολαααααα!!!!!!!

teopoulos
23-06-08, 21:26
good year eagle f1 παιδια!
λαστιχο με ασφαλεια και εγγυηση!
2 χρονια η 50.000km, οποιο ερθει πρωτο, αν προλαβει να ερθει!
δηλαδη οποιο λαστιχο παθει κατι αμεσως αντικατασταση με καινουριο ΔΩΡΕΑΝ.
με λιγα λογια, αμα τα πας καλα με το λαστιχα σου και ξερει, η επομενη τετραδα θα ειναι ΔΩΡΕΑΝ.
βεβαια λενε οτι φθειρεται πολυ γρηγορα! θα δειξει ο χρονος...
(και να φθειρεται...ποιος νοιαζεται? θα μου βαλουν αλλο)

manosm3
23-06-08, 21:32
good year eagle f1 παιδια!
λαστιχο με ασφαλεια και εγγυηση!
2 χρονια η 50.000km, οποιο ερθει πρωτο, αν προλαβει να ερθει!
δηλαδη οποιο λαστιχο παθει κατι αμεσως αντικατασταση με καινουριο ΔΩΡΕΑΝ.
με λιγα λογια, αμα τα πας καλα με το λαστιχα σου και ξερει, η επομενη τετραδα θα ειναι ΔΩΡΕΑΝ.
βεβαια λενε οτι φθειρεται πολυ γρηγορα! θα δειξει ο χρονος...
(και να φθειρεται...ποιος νοιαζεται? θα μου βαλουν αλλο)

Σε 6 μηνες οδηγησης μου τα εχω κανει φυτιλια... :banghead:
Πριν ηταν ενταξει αλλα τωρα...:bricks1:

teopoulos
23-06-08, 21:38
Σε 6 μηνες οδηγησης μου τα εχω κανει φυτιλια... :banghead:
Πριν ηταν ενταξει αλλα τωρα...:bricks1:


ε τα πισω δεν μετρανε... με τα μπροστα παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος!
και παλια φοραγα μονο μπροστα χιλιοφθαρμενα και ηταν αξιοπρεπεστατα!

tasospou44
24-06-08, 00:10
Με 32 και 34 απορω πως κραταει!!!

αν ειμαι τελιως αδειος βαζω 30 και 32....μια χαρα κραταει......

tasospou44
24-06-08, 00:15
good year eagle f1 παιδια!
λαστιχο με ασφαλεια και εγγυηση!
2 χρονια η 50.000km, οποιο ερθει πρωτο, αν προλαβει να ερθει!
δηλαδη οποιο λαστιχο παθει κατι αμεσως αντικατασταση με καινουριο ΔΩΡΕΑΝ.
με λιγα λογια, αμα τα πας καλα με το λαστιχα σου και ξερει, η επομενη τετραδα θα ειναι ΔΩΡΕΑΝ.
βεβαια λενε οτι φθειρεται πολυ γρηγορα! θα δειξει ο χρονος...
(και να φθειρεται...ποιος νοιαζεται? θα μου βαλουν αλλο)
δεν μπορει να τα αλαζει ετσι και ο λαστιχας........και επιπλεον σε καλυπτει σε κατι ιδικες περιπτωσεις(αν σκασει ,αν φυγει κομματι και αν πεταξει το επωνομαζομενο βυζι....)σε οποιεσδηποτε αλλες περιπτωσεις...οχι λαστιχο δεν θα παρεις.... θα τα ακουσεις:smashtard κιολας....στο λεω γιατι μου διαβασαν κατι ορους της εγγυησης και καταλαβα οτι προκειται μαλλον για κοροίδια...

tsilis
24-06-08, 00:52
32 και 34? σε psi? Εγω του βαζω 1.8 bar μπροστα και 2.0 bar πισω, πρεπει να ειναι 18 και 20 psi αντιστοιχα..

25 και 28 είναι φίλε μου σε psi,όχι 18 και 20!
Είναι όντως οι προτεινόμενες πιέσεις από την BMW,κατά τη γνώμη μου σφόδρα υποστροφικές, επίτηδες...

sakkunen
24-06-08, 00:54
Με 32 και 34 απορω πως κραταει!!!


Γιατί ρε?:nixweiss:

teopoulos
24-06-08, 01:58
δεν μπορει να τα αλαζει ετσι και ο λαστιχας........και επιπλεον σε καλυπτει σε κατι ιδικες περιπτωσεις(αν σκασει ,αν φυγει κομματι και αν πεταξει το επωνομαζομενο βυζι....)σε οποιεσδηποτε αλλες περιπτωσεις...οχι λαστιχο δεν θα παρεις.... θα τα ακουσεις:smashtard κιολας....στο λεω γιατι μου διαβασαν κατι ορους της εγγυησης και καταλαβα οτι προκειται μαλλον για κοροίδια...


γενικα ο με το λαστιχα μου τα παω πολυ καλα!! οποτε δεν ειναι τυχαιο!! οντως ισχυουν
αυτοι οι οροι που λες... το μονο που δεν εχω μαθει ακομα σε ενα λαστιχο ειναι να δημιουργω βυζι...καιρος να μαθω μου φαινεται.... :chair::chair::chair:

tasospou44
24-06-08, 23:24
γενικα ο με το λαστιχα μου τα παω πολυ καλα!! οποτε δεν ειναι τυχαιο!! οντως ισχυουν
αυτοι οι οροι που λες... το μονο που δεν εχω μαθει ακομα σε ενα λαστιχο ειναι να δημιουργω βυζι...καιρος να μαθω μου φαινεται.... :chair::chair::chair:

δωσε το αμαξι σε οδηγο που σφηνωνει τα λαστιχα αναμεσα σε ζαντα και πεζοδρομιο,η σκαστο σε γερη λακουβα με χιλιομετρα και να ναι και παραφουσκομενα(δεν το χω παθει αλλα μου εδειξε ενα ο λαστιχας) και γινεται...ορεξη να χεις και ολα γινονται....:drive2:

propeller
26-06-08, 04:19
25 και 28 είναι φίλε μου σε psi,όχι 18 και 20!
Είναι όντως οι προτεινόμενες πιέσεις από την BMW,κατά τη γνώμη μου σφόδρα υποστροφικές, επίτηδες...

εχεις δοκιμασει δηλαδη πιεσεις που διορθωνουν την υποστροφη?
Αν ναι ποιες ειναι αυτες?

ευχαριστω

tsilis
26-06-08, 23:25
εχεις δοκιμασει δηλαδη πιεσεις που διορθωνουν την υποστροφη?
Αν ναι ποιες ειναι αυτες?

ευχαριστω
31-33 ήταν οι τελευταίες που είχα,και είχαν βελτιώσει αρκετά το θέμα....

Λίγο πριν αγοράσω τα ζαντολάστιχα με τα "αρχαία" λάστιχα,είχα δοκιμάσει στις 15άρες το 32-32, και μου είχε φανεί καλό εν πρώτοις,αλλά δυστυχώς δεν είχα προλάβει να κάνω σωστή δοκιμαστική οδήγηση με αυτές τις πιέσεις

Δυστυχώς έχω περίπου 3 μήνες να την οδηγήσω,διότι είμαι εξωτερικό,οπότε επιφυλάσσομαι για περισσότερη πληροφορία από τον Χειμώνα,με σωστά λάστιχα και στριφτερή οδήγηση,στο βαθμό που μου επιτρέπουν τα κουλά χέρια μου...

sakkunen
27-06-08, 20:15
25 και 28 είναι φίλε μου σε psi,όχι 18 και 20!
Είναι όντως οι προτεινόμενες πιέσεις από την BMW,κατά τη γνώμη μου σφόδρα υποστροφικές, επίτηδες...


Σε ποιο μοντέλο είναι οι προτεινόμενες?

tsilis
28-06-08, 18:49
E36 τετρακύλινδρες

YAziDis
02-07-08, 09:44
Εγώ έχει μια βδομάδα που έβαλα τα Continental spor contact 3 σε 225/45/17 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

daglas
19-07-08, 20:59
η μπουμπου μου θελει λαστιχα λογω χρονολογιας & οχι γιατι δεν εχει πελμα , λοιπον περνωντας σημερα απο γνωστο λαστιχα στην Δυτικη αθηνα μου λεει τιμες για 18αρες .
- avon zz3 με καινουργια ημερομηνια στα 600 ε με διασταση 225/40/ 18 μπρος πισω ,μου ελεγε οτι ειναι κορυφαιο λαστιχο & καλυτερο απο τα Continental
- για τα Continental spor contact 3 τιμη κοντα στα 800 ε ,
για πειτε γνωμες ειδικα για τα AVON .

Lil
19-07-08, 21:05
η μπουμπου μου θελει λαστιχα λογω χρονολογιας & οχι γιατι δεν εχει πελμα , λοιπον περνωντας σημερα απο γνωστο λαστιχα στην Δυτικη αθηνα μου λεει τιμες για 18αρες .
- avon zz3 με καινουργια ημερομηνια στα 600 ε με διασταση 225/40/ 18 μπρος πισω ,μου ελεγε οτι ειναι κορυφαιο λαστιχο & καλυτερο απο τα Continental
- για τα Continental spor contact 3 τιμη κοντα στα 800 ε ,
για πειτε γνωμες ειδικα για τα AVON .

εβαλε ενας φιλος μου σε 18αρια σε e36 318is πριν μια βδομαδα (στην ιδια τιμη) και προς το παρών είναι πολυ ευχαριστημένος........... σε σχέση με κάτι fulda που φόραγε τουλαχιστον

saikoE39
19-07-08, 23:40
η μπουμπου μου θελει λαστιχα λογω χρονολογιας & οχι γιατι δεν εχει πελμα , λοιπον περνωντας σημερα απο γνωστο λαστιχα στην Δυτικη αθηνα μου λεει τιμες για 18αρες .
- avon zz3 με καινουργια ημερομηνια στα 600 ε με διασταση 225/40/ 18 μπρος πισω ,μου ελεγε οτι ειναι κορυφαιο λαστιχο & καλυτερο απο τα Continental
- για τα Continental spor contact 3 τιμη κοντα στα 800 ε ,
για πειτε γνωμες ειδικα για τα AVON .


Αvon εχω δοκιμασει και ΖΖ3 και ΖV3 και τα δυο μετα απο 15.000 ανοιξαν...δλδ εκανα χαρακιες στο πλαι......
Για μενα μακρυα....!!!!!!!

Καλα τα conti ειναι κατι αιωνες μπροστα απο τα Αvon......!!!!!!!!







Καλα ρε manosm3 ποσο αερα βαζεις εσυ....!!!!!!!!!
Σε γενικες γραμμες ολα τα bmw θελουν το 30+....!!!!!!!!

Εγω μπροστα εχω 33 και πισω 38....

mikevchq
20-07-08, 11:49
25 και 28 είναι φίλε μου σε psi,όχι 18 και 20!
Είναι όντως οι προτεινόμενες πιέσεις από την BMW,κατά τη γνώμη μου σφόδρα υποστροφικές, επίτηδες...

Εχεις δικιο, μπερδευτηκα με την μετατροπη των μοναδων :smashtard . Πηγα το αμαξι συνεργειο προσφατα και μου ανεβασαν τον αερα μπρος πισω στα 35 psi. Παρολ'αυτα πιστευω οτι για την οδηγηση μου το αυτοκινητο κραταει καλυτερα με τις ρυθμισεις που αναγραφονται στην πορτα του οδηγου.

God
20-07-08, 13:23
η μπουμπου μου θελει λαστιχα λογω χρονολογιας & οχι γιατι δεν εχει πελμα , λοιπον περνωντας σημερα απο γνωστο λαστιχα στην Δυτικη αθηνα μου λεει τιμες για 18αρες .
- avon zz3 με καινουργια ημερομηνια στα 600 ε με διασταση 225/40/ 18 μπρος πισω ,μου ελεγε οτι ειναι κορυφαιο λαστιχο & καλυτερο απο τα Continental
- για τα Continental spor contact 3 τιμη κοντα στα 800 ε ,
για πειτε γνωμες ειδικα για τα AVON .


Τα ΖΖ3 τα ειχα φορεσει και εγω και μου φανηκαν πολυ καλα λαστιχα γενικως, και ζεσταινοντουσαν και παρα πολυ γρηγορα. Το μονο κακο οτι απο μερια χρονου σε 2 χρονια το πολυ θα εχουν καει, δεν αντεχουν πολυ, αν και φυσιολογικα σε 2 χρονια θα πρεπει να αλλαξεις λαστιχα ετσι και αλλιως.

Αλλα για τα ΖΖ3 αυτα, γιατι τα ΖV3 ας πουμε δεν θα τα εβαζα ουτε σε ποδηλατο!!

Speedy
20-07-08, 19:07
yokohama parada εχει δοκιμασει κανεις???

τα toyo proxes τ1R ειναι καταπληκτικα λαστιχα τα φορουσα και στο ntegra ημουν πολυ ευχαρηστημενος.

mariosE36anisixos
20-07-08, 20:36
παλιά είχα 17άρες με michelin pilot sport(215/45/r17) και ήταν ωραία λάστιχα ,στην βροχή έκαιγες τον δίσκο για να σπινιάρει...(αν και ήταν λίγο σκληρά)...όταν έβαλα 18άρες έβαλα τα dunlop σπόρτ(225/40 & 245/40)και τα ερωτεύτκα ...!όταν ξεκινάει να βρέχει νοιώθεις να κάνεις πατιναζ , οταν ζεσταθούν δεν κουνάει για κανά λόγο...το μειονεκτημά τους είναι ότι είναι πολύ μαλακά και φεύγουν κομμάτια σε πεζοδρόμια..τα προτείνω, αξίζουν!http://www.autodeltatour.com/articles/2006/09/dunlop/dunlop_sport_maxx.jpg

sakkunen
22-07-08, 13:56
η μπουμπου μου θελει λαστιχα λογω χρονολογιας & οχι γιατι δεν εχει πελμα , λοιπον περνωντας σημερα απο γνωστο λαστιχα στην Δυτικη αθηνα μου λεει τιμες για 18αρες .
- avon zz3 με καινουργια ημερομηνια στα 600 ε με διασταση 225/40/ 18 μπρος πισω ,μου ελεγε οτι ειναι κορυφαιο λαστιχο & καλυτερο απο τα Continental
- για τα Continental spor contact 3 τιμη κοντα στα 800 ε ,
για πειτε γνωμες ειδικα για τα AVON .

Είναι στην Santa Barbara έτσι? Αν ναί, έχει μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους σε avon.Αλλά πάλι δεν το χω δοκιμάσει.

daglas
22-07-08, 14:07
NAI φιλε sakkuneen :rockon:
συγκεκριμενα μου ειπε 550ε για τετραδα 225/40/18 & το σκεφτομαι σοβαρα αλλα μου εκανε εντυπωση ποσο αχρηστα εβγαλε τα continental ,μονο για να πουλησει !!!

topmar
12-09-08, 23:40
Καλησπέρα,

Εν όψει της χειμερινής περιόδου εδώ στα ξένα, μάλλον πρέπει να αλλάξω τα Conti Premium Contact 2 SSR (RunFlat) ελαστικά μου (με μόλις 10.000χλμ) και σκέφτομαι να βάλω All Weather.

Σε RunFlat στη διάσταση που έχει το αμάξι μου (205/55/16) υπάρχουν τα Vredestein Quatrac 3 (http://www.vredestein.com/Banden_Bandtypes.asp?BandgroepID=10&BandtoepassingID=0&BandtypeID=64&PageID=1&UserSessionID=17742121).

Tα έχει δοκιμάσει κανένας?? Γενικώς την μάρκα αυτή και το λάστιχο σε καλοκαιρινό μήπως?

wind/fire
13-09-08, 00:27
εγω θα τους εμπιστευωμουνα παντος τους ολλανδους!
αλλα γιατι οχι conti 3;

topmar
13-09-08, 00:40
εγω θα τους εμπιστευωμουνα παντος τους ολλανδους!
αλλα γιατι οχι conti 3;

All Weather ψάχνω αγαπητέ......

randombk
13-09-08, 16:16
Paidia eimai sthn BMW sto monaxo, xtes ekana to training ths BMW kai etyxe na milhsw me kapoious mhxanikous kai odhgous ths BMW gia diafora 8emata...

Oso afora ta lastixa h BMW protinei san kalytera lastixa gia TOP Performance ta Michelin kai san 2a ta continental!
Apo kei kai pera den protinoun kanena allo lastixo apo alles etairies para mono to neo Pirelli P Zero! (ouf kai eimoun sto tsak otan gyrisw athina na ta petaksw!)

Ergostasiaka gia ta pio polla aftokinhta bazoun ta Potenza ths Bridgestone.Ksanalew sta Top amaksia tous bazoun Michelin kai Continental.

Pantos ta epomena mou lastixa tha einai Michelin!

Afta gents!
PS: Den mou eipan oti ta alla lastixa kai oi alles etairies einai axrhsta , apla den doulevoun swsta me ta aftokinhta ths BMW! Mhn arxisete na lete blakeies oti exoun kone me thn michelin ktl...
Mporei ta michelin se ena Opel na einai teleiws axrhsta symfwna me tis anartiseis kai thn geometria tou aftokinhtou.
MILAME MONO GIA BMW!

YAziDis
13-09-08, 18:58
Εγώ προσωπικά έβαλα τα Continental sporcontact 3 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος!

BMW320ci04
13-09-08, 20:44
παιδια dunlop sportmax καινουργιο λαστιχακι σε 225/45/17 και ζεστενονται γρηγορα κρατανε αξιοπιστα και στη μουρη οσο για το σπινιαρισμα και στις πλατειες που μας αφορουν ολους αν το δουλεψεις σωστα εχεις αποτελεσμα

tasospou44
13-09-08, 21:05
Continental sporcontact 2 αντεξε 65.000 χλμ απλα κορυφη λαστιχο

alexk
13-09-08, 22:12
Καλησπέρα,

Εν όψει της χειμερινής περιόδου εδώ στα ξένα, μάλλον πρέπει να αλλάξω τα Conti Premium Contact 2 SSR (RunFlat) ελαστικά μου (με μόλις 10.000χλμ) και σκέφτομαι να βάλω All Weather.

Σε RunFlat στη διάσταση που έχει το αμάξι μου (205/55/16) υπάρχουν τα Vredestein Quatrac 3 (http://www.vredestein.com/Banden_Bandtypes.asp?BandgroepID=10&BandtoepassingID=0&BandtypeID=64&PageID=1&UserSessionID=17742121).

Tα έχει δοκιμάσει κανένας?? Γενικώς την μάρκα αυτή και το λάστιχο σε καλοκαιρινό μήπως?

Προτείνω Vredestein Wintrac Extreme άν βγαίνει στις διαστάσεις σου.
Το έχω δοκιμάσει και είναι πάρα πολύ καλό σε χιόνι, βροχή, στεγνό κτλ.

topmar
13-09-08, 22:39
Προτείνω Vredestein Wintrac Extreme άν βγαίνει στις διαστάσεις σου.
Το έχω δοκιμάσει και είναι πάρα πολύ καλό σε χιόνι, βροχή, στεγνό κτλ.

Thanks για την άποψή σου, βγαίνει στην διάστασή μου & είναι και Run Flat αλλά:

α) Εδώ που ζώ δεν χιονίζει και τα χειμερινά τα βάζω μόνο γιατί ο νόμος δεν με καλύπτει άν έχω καλοκαιρινά, σε περίπτωση ατυχήματος. Οπότε καθαρά χειμερινά ελαστικά δεν τα χρειάζομαι, με τα ίδια λεφτά (125€/λάστιχο) παίρνω Run Flat All Weather.

β) Αυτό που προτείνεις δε βγαίνει με δείκτη "V" αλλά μόνο "Η", δύσκολο να πηγαίνω μέχρι 210Κμ/Ω......όταν πάει έως 250:jester:

Αλλά αφού δοκίμασες Vredestein όμως κι έχεις καλή άποψη, τότε εδώ θα καταλήξω μάλλον.....500€ για τα All Weather Vredestein Quatrac 3 RFT

Α8hnaios
14-09-08, 10:12
barum εβαλα στις 12\09 τη πεμπτη που μας περασε ... 205\50\15

τα φοραγα τα προηγουμενα ιδια μαρκα απο το 2003!!!

Barum λεγονται γερμανιας Η 4τραδα 350Ε κ με το αζωτακι τους οπως πριν

BmwE34
14-09-08, 12:34
Εχει ένα μήνα που άλλαξα λάστιχο και έβαλα Continental SportContact 3 235/40/18 δεν ξέρω τι λέτε αλλά δεν έχω βάλει καλύτερο λάστιχο και κράτημα και μίωση θορύβου μέσα στο αμάξι και καλό πάτημα στο δρόμο είναι το μόνο λάστιχο που δεν έχω καθόλου τρέμουλα.Για μένα η Continental για BMW είναι η καλύτερη! :dblthumb2

randombk
14-09-08, 12:45
File mou opws eipa kai prin gia TOP performance lastixa se BMW aftokinhta h idia h BMW leei oti ta kalhtera gia ta amaksia ths einai ta new Michelin PS2! kai ta SportContact 3!
Ola ta ypoloipa lastixa einai kala , alla oxi gia BMW setup!

Mhn mperdevoume oti ena lastixo einai kalo!to thema einai pws ka8ete sta amaksia mas!
To diko mou lastixo to neo P Zero to forane oles oi Ferrari kai oi Lamborghini! kai ti egine ; sto amaksi mou pou einai BMW isws na mhn kanei!

Tespa , genika oi anarthseis kai ta lastixa einai ena poly lepto thema kai prepei na grafoume meres mesa sto forum , mhn pw mhnes!


Εχει ένα μήνα που άλλαξα λάστιχο και έβαλα Continental SportContact 3 235/40/18 δεν ξέρω τι λέτε αλλά δεν έχω βάλει καλύτερο λάστιχο και κράτημα και μίωση θορύβου μέσα στο αμάξι και καλό πάτημα στο δρόμο είναι το μόνο λάστιχο που δεν έχω καθόλου τρέμουλα.Για μένα η Continental για BMW είναι η καλύτερη! :dblthumb2

topmar
14-09-08, 13:08
barum εβαλα στις 12\09 τη πεμπτη που μας περασε ... 205\50\15

τα φοραγα τα προηγουμενα ιδια μαρκα απο το 2003!!!

Barum λεγονται γερμανιας Η 4τραδα 350Ε κ με το αζωτακι τους οπως πριν

Αυτά τα έχω για β' διαλογής εγώ, είσαι ευχαριστημένος δηλαδή?

randombk
14-09-08, 13:11
Lete ektos apo thn idia thn BMW na mhn kserei ti ths ginetai kai h idia h AC SCHNITZER;

http://img237.imageshack.us/img237/1917/22017078ag6.jpg (http://imageshack.us)

randombk
14-09-08, 13:12
delete message plz

Α8hnaios
14-09-08, 13:30
Αυτά τα έχω για β' διαλογής εγώ, είσαι ευχαριστημένος δηλαδή?
μια χαρα ηταν τα πριν

αυτα ειναι 9τη βδομαδα του 08

μαρτιος δλδ

β' ξεβητα μου κανουν τη δουλεια για την ασπρουλα

1.8 ειναι ...

God
16-09-08, 17:03
Lete ektos apo thn idia thn BMW na mhn kserei ti ths ginetai kai h idia h AC SCHNITZER;

http://img237.imageshack.us/img237/1917/22017078ag6.jpg (http://imageshack.us)

Αυτα ειναι κατα κυριο λογο θεματα marketing φιλε μου. Ναι μεν θα σας 'διαφημισουμε' αλλα βοηθηστε και εσεις. Εξαλου ειναι 2 απο τις μεγαλυτερες γερμανικες εταιριες, λες να μην εχουν συμφεροντα?

Δεν εχει καμια σχεση ο κατασκευαστης του ελαστικου με το ποσο καλο ειναι για ενα αυτοκινητο. Το τι χαρακτηριστικα εχει ενα λαστιχο και αν κανει για το αμαξι ειναι καθαρα θεμα του ιδιου του ελαστικου, οχι της φιρμας που αναγραφει, και δεν εχει καμια σχεση με τον κατασκευαστη του αυτοκινητου. Ολα τα προιοντα εχουν την χρηση τους. Τωρα αν πας να βαλεις P Zero Nero που εχουν δεικτη ταχυτητας 300-φευγα χλμ/ω σε 316, φυσικα και τα 'απλα' michelin exalto ειναι καλυτερα. Αν πας και βαλεις 35 πιεση αερα σε σκληρο ελαστικο που το φορας σε αυτοκινητο 1000 κιλων, φυσικα και δεν θα πατησει. Ολα θελουν αυτο που τους αρμοζει.

Εγω εχω ηδη αλλαξει καμια δεκαδα σετ ελαστικων (ξαδερφος λαστιχας, και εγω μυαλο κουκουτσι, τι να κανουμε) και ουτε michelin ουτε continental μου βγηκαν τα καλυτερα. Μαλιστα τα Michelin ηταν ανετα απο τα χειροτερα. Τα Dunlop Sport Maxx και μετα τα Dunlop Sport 9000 ηταν και τα δυο τους τα καλυτερα λαστιχα που φορεσα ποτε, και ας εχουν πολυ μεγαλους δεικτες ταχυτητας για την ιπποδυναμη μου. Το μονο τους κακο οτι στα 2 χρονια τα αλλαζεις γιατι καιγονται.

shido
16-09-08, 17:11
Εγω ΗΜΟΥΝ κλασικος micelenakias. Με το 330 ετσι οπως ειναι και το μπλοκε τα τρωει σε χρονο ρεκορ!δεν τα ξαναβαλα.Τα continental sport contact 3 σε 19 ημουν πολυ ευχαριστημενος ,εχουν ενα θεματακι ομως με το πελμα τους,ειναι πολυ ευασθητο.
Τωρα εβαλα pirelli p zero nero την τελευταια σειρα.εως τωρα αρκετα καλα για σκληρο λαστιχο..

318 M-PACK
08-12-08, 16:21
καλησπερες
καιρος για λαστιχα πισω,αφου τα Parada μου μπροστα ακομα κρατουν...πισω τα Eagle F1 μου ειναι λιωμενα..Διαβαζω για τα P ZERO, Continental SP 2 ή 3, Michellin PS2
εχω 18αρες ζαντες , μπροστα φοραω 225/40/18 και πισω 245/35/18 !
τι μου προτεινετε ? φυσικα παιζει ρολο και η τιμη και ψαχνομαι...
ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !

Hartge
11-12-08, 17:39
δοκιμαστε vredestein παιδες πελμα σχεδιασμενο απο οικο guigiaro(καπως ετσι γραφετε) και κραταει και σχεετικα σκληρο.για χειμωνα μια ειναι η λυση

panagakiss
11-12-08, 19:51
Τα continental sport contact 3 σε 19 ημουν πολυ ευχαριστημενος ,εχουν ενα θεματακι ομως με το πελμα τους,ειναι πολυ ευασθητο.


Οταν λες πελμα? εννοεις το πλαϊνό τους? Αν αυτο ειναι το πελμα τοτε συμφωνω κι εγω λογω
εμπειριας που ειχα το καλοκαιρι. Βασικα εγω φοραω τα continental sport contact 2
205/55 R16. Παρεπιπτοντως μηπως ξερει καποιος να μου πει αν τα λαστιχα αυτα ειναι runflat?
Επισης τα λαστιχα γραφουν πανω 91W. Αυτο εχει να κανει με τη μεγιστη θερμοκρασια που αντεχουν?

topmar
31-12-08, 20:38
Καλησπέρα,

Κανένα site εξωτερικού για φθηνές ζάντες βρε παιδιά???

sakkunen
02-01-09, 20:49
Καλησπέρα,

Κανένα site εξωτερικού για φθηνές ζάντες βρε παιδιά???

Για γνήσιες? Στη Γερμανία που είσαι δεν έχει καλές τιμές?

topmar
03-01-09, 01:46
Για γνήσιες? Στη Γερμανία που είσαι δεν έχει καλές τιμές?

Βασικά για γνήσιες ψάχνω, site σε Αγγλία και Γερμανία...

sakkunen
03-01-09, 11:11
http://www.salesafter.de/product_details.php?id=381

topmar
03-01-09, 18:20
http://www.salesafter.de/product_details.php?id=381

Καλησπέρα,

Τον ξέρω τον τύπο αυτόν, είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές του.....

billparas
04-01-09, 00:46
Απ' ότι βλέπω εκθειάζονται τα conti sport 3.
Σε Ε36 318is με ζάντες 7,5''Χ17"
Εχω ένα ζευγάρι μπροστά Toyo proxes tr4 σε 225/45/17 καινούρια τα οποία σκέφτομαι να βάλω πίσω για να αντικαταστήσω τα λιωμένα cs2.
Οπότε σκέφτομαι για CS3 μπροστά. αν και δεν μου εμπέουν τόση εμπισοσύνη τα μεγάλα διάκενα στο πέλμα τους.

Μήπως μπροστά είναι καλύτερα να πάω σε 215/45 αντί 225/45

px300
07-01-09, 09:25
Όντως από ότι φαίνεται τα Continental είναι τα καλύτερα για τις BMW και μάλλον θα τα προτιμίσω σε λίγο καιρό. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί κανένας δε μιλάει για τα Eagle F1 Assymetric τη στιγμή που σε όλα τα test βγαίνουν με διαφορά πρώτα. Προσωπικά φοράω τα Parada για τα οποία το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι άμα ζεσταθούν καλά είναι απίστευτα αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία με άλλα ελαστικά σε 225/40/18. Σε όλες τις άλλες συνθήκες είναι απλά καλά αν και τα ψιλοφοβάμαι στη βροχή.

318 M-PACK
07-01-09, 20:01
Όντως από ότι φαίνεται τα Continental είναι τα καλύτερα για τις BMW και μάλλον θα τα προτιμίσω σε λίγο καιρό. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί κανένας δε μιλάει για τα Eagle F1 Assymetric τη στιγμή που σε όλα τα test βγαίνουν με διαφορά πρώτα. Προσωπικά φοράω τα Parada για τα οποία το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι άμα ζεσταθούν καλά είναι απίστευτα αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία με άλλα ελαστικά σε 225/40/18. Σε όλες τις άλλες συνθήκες είναι απλά καλά αν και τα ψιλοφοβάμαι στη βροχή.

εμενα προσωπικα κανενας λαστιχας δεν μου προτεινε τα Contintental και ακουσα ασχημα λογια , και εγω τα Eagle F1 εχω πισω και μπροστα στην ιδια διασταση με εσενα τα Parada απο τα οποια μεχρι τωρα ευχαριστημενος ειμαι αλλα πρεπει να αλλαξω συντομα τα πισω F1 και θα διαλεξω παλι Goodyear Assymetric ;-)

VS 316TI
21-01-09, 09:09
παιδια σημερα πρεπει να βαλω λαστιχα επειδη εχω κ μακρινο ταξιδι το σκ..ειμαι πολυ μπερδεμενος..εχω τα <<michelin pilot exalto απ τα οποια ειμαι ευχαριστημενος , απο την αλλη πλευρα μου λενε για τα continental sport contact 2 καλα λογια κ λιγω bmw, κ τα pirelli p7 εχουν εγγυηση αλλα ακους επισης καλα λογια..πειτε την γνωμη σας να βγω απο το τουνελ..εχω μπερδευτει..κ φοβαμαι να μην κανω λαθος επιλογη!

manos///3
21-01-09, 19:11
Εγω φοραω michelin pilot sport cup (ημισλικ) ..Φοβερο λαστιχο, αργει να ζεσταθει αλλα οταν ανεβασει θερμοκρασια κραταει απιστευτα..Βεβαια πανακριβα και μεσος ορος ζωης 10-12000 χλμ αναλογα με τη χρηση..(Ευτυχώς κανω λιγα χλμ. ετησιως) Στη βροχη πολυ καλο, παραδοξως...Εχει ομως προβλημα υδρολισθησης σε μετριες εως μεγαλες ποσοτητες νερου στην ασφαλτο.

Τι λαστιχα προτεινετε για χρηση στη πιστα σε 19" ζαντα σε καλη τιμη?

sygletos
29-01-09, 01:02
γεια χαρα!
μετα απο πολυ ψαξιμο,πειστηκα κ γω να βαλω τελικα conti sp3 225/45/17 στο μωρο μου!
ρωτησα σχεδον ολους τους λαστιχαδες,στο ηρακλειο κρητης,κ τελικα τα βρηκα 625ευρω!
μου εκανε κ μενα εντυπωση που ολοι τα πεναιβαν τοσο πολυ αλλα τελικα καταλαβα το γιατι!
παιδια το λαστιχο ειναι τρομερο!τα φοραω τωρα 2 βδομαδεσ κ εχω παθει σοκ!
συνιστω με ματια κλειστα! ;)

billparas
08-02-09, 22:28
γεια χαρα!
μετα απο πολυ ψαξιμο,πειστηκα κ γω να βαλω τελικα conti sp3 225/45/17 στο μωρο μου!
ρωτησα σχεδον ολους τους λαστιχαδες,στο ηρακλειο κρητης,κ τελικα τα βρηκα 625ευρω!
μου εκανε κ μενα εντυπωση που ολοι τα πεναιβαν τοσο πολυ αλλα τελικα καταλαβα το γιατι!
παιδια το λαστιχο ειναι τρομερο!τα φοραω τωρα 2 βδομαδεσ κ εχω παθει σοκ!
συνιστω με ματια κλειστα! ;)

και από αίσθηση πως το βλέπεις;

wind/fire
09-02-09, 00:38
εγω εχω τα conti 3 σε 235-35-19 μπρος πισω.
στο στεγνο ειναι καλα(απλα) και στο βρεγμενο με σχετικα κακη ασφαλτο ειναι
απαραδεκτα,γλυστρανε επικυνδινα,και με απογοητευσαν.
δεν θα τα ξαναεβαζα με τιποτα.

billparas
09-02-09, 23:17
Τελικά επειδή πρέπει να πάω για λάστιχα αυτή τη βδομάδα
και τα continental ακόμα δυσκολεύομαι να τα επιλέξω , μεταξύ των παρακάτω , τι προτείνετε :

-pirelli pzero rosso asymetrico
-pirelli pzero nero
-michelin pilot sport 2
-continental sport contact 3


Μήπως πρέπει να κάνουμε ένα poll με ελαστικά όπως το tyretest.com που να αναφέρουμε κρατήματα, φρεναρίσματα και αίσθηση;

wind/fire
10-02-09, 00:12
Τελικά επειδή πρέπει να πάω για λάστιχα αυτή τη βδομάδα
και τα continental ακόμα δυσκολεύομαι να τα επιλέξω , μεταξύ των παρακάτω , τι προτείνετε :

-pirelli pzero rosso asymetrico
-pirelli pzero nero
-michelin pilot sport 2
-continental sport contact 3


Μήπως πρέπει να κάνουμε ένα poll με ελαστικά όπως το tyretest.com που να αναφέρουμε κρατήματα, φρεναρίσματα και αίσθηση;

εγω θα σου ελεγα με κλειστα ματια ,YOKOHAMA.

giannis 116
16-02-09, 16:22
Μετα τα μαπα εργοστασιακα Pirelli Euforia rft εβαλα συμβατικα Continental Sport Contact 2 σε διαστασεις 225-45-17V πισω και 205-50-17V μπροστα. Εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος.
Παντως τα καλυτερα λαστιχα που χω βαλει ποτε (αν και για ειδικη χρηση) ηταν τα Conti Winter Contact σε 16αρες, χειμερινα λαστιχα και run flat, τα εβαζα απο Νοεμβρη μεχρι Απριλη οταν εμενα Γερμανια, σε χιονια, παγους, βροχες κλπ σωτηρια! Πολυ καλα, τα χω ακομη και τα χα φορεσει μια φορα οταν εκανα εκδρομη Β.Ελλαδα σε χιονοδρομικα. Τ αμαξι, επιταχυνε, φρεναρε, εστριβε (σε λογικα πλαισια για τετοια οδοστρωματα ε;). Ουτε μια φορα δεν ειχα βαλει αλυσιδες. Παντως σε στεγνη Εληνικη ασφαλτο απλα καταστρεφονται.
Τα επομενα που θελω να δοκιμασω ειναι τα Bridgestone Potenza run flat. Τι γνωμη εχετε;
Τελος θεωρω μαπα και τα Dunlop, τα ειχα 1ης τοποθετησης σε Golf IV που ειχα πριν τον ασσο και δεν εμεινα καθολου ικανοποιημενος.

Αντών///is
16-02-09, 16:49
@ billparas:
Βασίλη, μετά από παλαιότερη προτροπή σου να περάσω στη διάσταση 225/45 R 17 - η οποία και ήταν απόλυτα σωστή ;) - έβαλα πρόσφατα τα Michelin Sport Contact 2. Τα έχω ήδη 1.5 μήνα και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος.
Για τα άλλα, δυστυχώς, δεν ξέρω να σου γράψω :(, γιατί δεν τα είχα ποτέ...

sygletos
18-02-09, 23:01
και από αίσθηση πως το βλέπεις;

ωραια φιλε εμενα μου αρεσουν πολυ,αλλα γουστα εινα αυτα!

Christen
11-03-09, 13:04
Ποιά να προτημήσω τα φτηνά ή τα ακριβά????

giannis 116
11-03-09, 17:20
@ billparas:
Βασίλη, μετά από παλαιότερη προτροπή σου να περάσω στη διάσταση 225/45 R 17 - η οποία και ήταν απόλυτα σωστή ;) - έβαλα πρόσφατα τα Michelin Sport Contact 2. Τα έχω ήδη 1.5 μήνα και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος.
Για τα άλλα, δυστυχώς, δεν ξέρω να σου γράψω :(, γιατί δεν τα είχα ποτέ...

...Sport Contact 2 δεν ειναι της Continental?.. Μηπως εκ παραδρομης εγραψες Michelin?..

Κι εγω Continental Sport Contact 2 συμβατικα εβαλα στη θεση των μαμα rft, με διαστασεις 205/50/17V εμπρος και 225/45/17V πισω κι εχω μεινει αρκετα ικανοπιημενος.

taksidiotis
24-03-09, 02:25
παιδια τωρα στην m3 μου εχω τα dunlop pzero max με 19αρες.
πολυ καλες εντυπωσεις προς το παρον
εσεις ποια μου συστηνετε για την επομενη αλλαγη.
ειχα τα pzero πριν αλλα δε θυμαμαι ποια ακριβως κι ημουν επισης ευχραριστημενος.
λετε να παω παλι για pirelli?

manos----
24-03-09, 03:15
μανος Ζ4, φοραο τα Bridgestone Potenza run flat,
καλα ειναι αλλα δεν θα τα ξαναεβαζα για κανενα λογο,
τα φοραο σε 16 αρες 225,50,16.
ασε που ειναι ακριβα,μολις τα καταλεισο,αμμαν και ποτε,
θα παω σε πιρελι nero η roso.

djkostas20
24-03-09, 18:57
Φοράω τα Bridgestone Potenza RFT 225/50 R16... Επειδή έχει φτάσει ο καιρός να τα αλλάξω σκεφτόμουν να βάλω τα TOYO T1R που τα έχω βρεί σε πολύ καλή τιμή μιας και δεν θα αλλάξω ζάντα ακόμα.
Ποιά η γνώμη σας για το συγκεκριμένο ελαστικό? Τα έχει φορέσει ποτέ κανείς?

Αντών///is
24-03-09, 20:37
...Sport Contact 2 δεν ειναι της Continental?.. Μηπως εκ παραδρομης εγραψες Michelin?..

Κι εγω Continental Sport Contact 2 συμβατικα εβαλα στη θεση των μαμα rft, με διαστασεις 205/50/17V εμπρος και 225/45/17V πισω κι εχω μεινει αρκετα ικανοπιημενος.
Ναι Γιάννη, έχεις δίκιο (άργησα να διαβάσω και το post σου...). Μόνο που η παραδρομή δεν βρίσκεται στο "Michelin" αλλά στο "Contact"! Με λίγα λόγια τα ελαστικά μου είναι Michelin Pilot Sport 2...

topmar
29-03-09, 13:06
Καλησπέρα,

Έχει κανένας εμπειρία από ελαστικά KUMHO και πιο συγκεκριμένα από τα ΚU31 (http://www.kumho-tyres.gr/tires/ku31.php)???

Τα βρίσκω μόνο 240 ευρώ σε 205/55R16 RunFlat και το σκέφτομαι ως αντικατάσταση των Conti PC2 που έχω τώρα.....

leyteris
29-03-09, 14:44
παντως εγω φοραω 225/40/18 fulda exelero και ειναι πολυ καλο σε αποδοση και πολυ τιμιο και προσιτο σε τιμη.Το μονο που θελει προσοχη ειναι να ειναι made in germany

GREY
29-03-09, 15:07
μανος Ζ4, φοραο τα Bridgestone Potenza run flat,
καλα ειναι αλλα δεν θα τα ξαναεβαζα για κανενα λογο,
τα φοραο σε 16 αρες 225,50,16.
ασε που ειναι ακριβα,μολις τα καταλεισο,αμμαν και ποτε,
θα παω σε πιρελι nero η roso.

+1..z4 225/45/17 potenza..
μάλλον θα βάλω nero το φθινόπωρο..
στο προηγούμενο (golf4) είχα yokohama Α539,πάρα πολυ καλά,και toyo proxes Τ1R,τέλεια..:boink:

NICK BMW LOVER
29-03-09, 15:35
Μπροστα 205/50/17" κ πισω 225/45/17" Pirelli Euforia RFT.SportConti,contact της Continental κ P Zero Nero της Pirelli ειναι απο τα καλυτερα λαστιχα κατ'εμενα!

NICK BMW LOVER
29-03-09, 15:40
Κ για τα dunlop γενικα εχω ακουσει καλα λογια,αλλα οχι συγκεκριμενα,ουτε τα εχω δοκιμασει στο δικο μου αυτ/το.

giannis 116
29-03-09, 21:12
παιδια τωρα στην m3 μου εχω τα dunlop pzero max με 19αρες.
πολυ καλες εντυπωσεις προς το παρον
εσεις ποια μου συστηνετε για την επομενη αλλαγη.
ειχα τα pzero πριν αλλα δε θυμαμαι ποια ακριβως κι ημουν επισης ευχραριστημενος.
λετε να παω παλι για pirelli?

Μηπως εννοεις Dunlop Sport Max?.. Τα PZero ειναι Pirelli αν δε κανω λαθος..

topmar
31-03-09, 14:32
Καλησπέρα,

Οι τιμές που βρίσκω για τα υποψήφια προς αγορά σε 205/55/R16 - όχι Run Flat - (V ή W εάν δεν βγαίνει σε V κάποιο) είναι:

BRIDGESTONE Potenza RE 050 A = 79 €

CONTINENTAL ContiSportContact 2 = 80 €

Dunlop SP Sport Fast Response = 72 €

KUMHO ΚU31 = = 60 €

Michelin Primacy HP = 90 €

Pirelli P7 = 73 €

Pirelli Pzero Rosso Asimmetrico = 83 €

Pirelli PZERO NERO = 85 €

TOYO T1R = 70 €

VREDESTEIN Sportrac 3 = 74 €

VREDESTEIN Ultrac = 77 €

YOKOHAMA AVS dB decibel Profil V500 = 80 €


Τι θα βάζατε εσείς??

giannis 116
31-03-09, 15:37
Εγω επειδη ηδη εχω τα Continental Sport Contact 2 συμβατικα αλλα σε 17αρες με δεικτη ταχυτητας V κι εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος απο αυτα, ή αυτα θα ξαναβαζα ή αν υπηρχαν στις διαστασεις μου τα Sport Contact 3 που ειναι εξελιξη των Sport Contact 2. Και για τα Potenza παντως δε θα λεγα πως ειναι και ασχημα. Ισως τα δοκιμασω σε rft ομως.

djkostas20
31-03-09, 16:08
topmar που βρίσκεις αυτές τις τιμές...Αν θές στείλε π.μ.!!!!

topmar
31-03-09, 16:22
topmar που βρίσκεις αυτές τις τιμές...Αν θές στείλε π.μ.!!!!

Δεν το έχω μυστικό, από εδώ (www.reifentiefpreis.de) είναι....

ΥΓ: Μένω Γερμανία....

skatzoxoiros
31-03-09, 18:42
Φίλε Μάριε...

δεν έβαλες τις ζάντες που έλεγες?

Αν έχεις σκοπό να τις βάλεις είναι κρίμα να αλλάξεις λάστιχα και να τα πετάξεις μετά ή να τα σκοτώσεις...

πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει με αυτά που έχεις?

djkostas20
31-03-09, 19:11
Δεν το έχω μυστικό, από εδώ (www.reifentiefpreis.de) είναι....

ΥΓ: Μένω Γερμανία....

Στέλνουν και ελλάδα? Αγγλικό site έχουν γιατί δεν βρίσκω κάπου να κάνει μετάφραση και γερμανικά δεν καταλαβαίνω!!! Κ έχω και Zertifikat τρομάρα μου...χαχαχαχαχα

topmar
31-03-09, 19:17
Φίλε Μάριε...

δεν έβαλες τις ζάντες που έλεγες?

Αν έχεις σκοπό να τις βάλεις είναι κρίμα να αλλάξεις λάστιχα και να τα πετάξεις μετά ή να τα σκοτώσεις...

πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει με αυτά που έχεις?

Καλησπέρα φίλε,

Αποφάσισα να αναβάλω επ'αόριστον το θέμα "17άρες" για το δικό μου και να "επενδύσω" αυτά τα λεφτά (1000€) σε:

α) Roof Box (200€)

β) CanBus Συναγερμός (350€)

γ) Ελαστικά 205/55/R16 (350€)

Έρχονται έξοδα σύντομα (νέο μέλος οικογένειας) και καταλαβαίνεις......τα τωρινά λάστιχα έχουν 15000χλμ και είναι στα μισά της ζωής τους...θα περιμένω έως το τέλος του καλοκαιριού για να τα αλλάξω.....

ΥΓ: Εάν οι 17άρες βρεθούν σε σούπερ προσφορά μέχρι να αγοράσω τα νέα ελαστικά....θα δούμε.

topmar
31-03-09, 19:21
Στέλνουν και ελλάδα? Αγγλικό site έχουν γιατί δεν βρίσκω κάπου να κάνει μετάφραση και γερμανικά δεν καταλαβαίνω!!! Κ έχω και Zertifikat τρομάρα μου...χαχαχαχαχα

Πως σου φαίνονται οι τιμές σε σχέση με Ελλάδα???

djkostas20
31-03-09, 19:53
Ε ορίστε???? Στην Ελλάδα ενδεικτικά θα σου πώ τα Potenza έχουν 600 περίπου ενώ με τις δικές σου τιμές κοντά στα 300 δηλαδή μισή τιμή...
Και από εξωτερικό το καλύτερο που έχω βρεί είναι 500.

Από ότι είδα όμως δεν στέλνουν Ελλάδα οπότε τζίφος για μας εδώ...!!!!!

sciroccoR
31-03-09, 20:13
μολις εβαλα 205/55/16 Ρ ζερο ροσσο με 360 ευρω...νομιζω καλη τιμη τι λετε ?

topmar
31-03-09, 22:02
μολις εβαλα 205/55/16 Ρ ζερο ροσσο με 360 ευρω...νομιζω καλη τιμη τι λετε ?

Να μοιραστείς τις εντυπώσεις σου με εμάς φίλε στο μέλλον......τα έβαλες απλά ή RFT??

sciroccoR
31-03-09, 22:20
απλα οχι run flat.....

djkostas20
31-03-09, 22:48
Από που τα πήρες?

sakkunen
16-04-09, 10:41
Υπάρχει γνώση για τα p-zero system ? Ψήνομαι να τα δοκιμάσω.

http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Pirelli&tireModel=PZero+System

Κωνσταντίνος
16-04-09, 12:07
Πριν 2 εβδομάδες έγινε αλλαγή ζαντών απο 15'' σε 17'' με λάστιχα Toyo Proxes T1R 225/45/17.
Πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές σε τεστ που έκανα τόσο σε στεγνό όσο και σε βρεγμένο οδόστρωμα. Βέβαια πρέπει να γίνουν πιο εκτενείς δοκιμές για ασφαλή συμπεράσματα................

trifonas
16-04-09, 12:33
Μηπως εννοεις Dunlop Sport Max?.. Τα PZero ειναι Pirelli αν δε κανω λαθος..

Dunlop SP 9000.
βαλτε το και θα καταλαβαιτε τι ειναι λαστιχο.παντου και παντα.
ειναι λιγο ακριβο βεβαια.

billparas
16-04-09, 22:42
Υπάρχει γνώση για τα p-zero system ? Ψήνομαι να τα δοκιμάσω.

http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Pirelli&tireModel=PZero+System

Το PZERO assymetrico το εχω δοκιμάσει, κορυφαίο λάστιχο. Θα είναι η επόμενή μου επιλογή.
όταν ήθελα να πάρω λάστιχα ρώτησα μηχανικό πωλήσεων της pirelli και μου είπε ότι το direzzionale είναι για να καθαρίζει το δρόμο στη βροχή εκεί που θα πατήσει το πίσω λάστιχο. Καλό σύστημα αλλά δεν θα το βρεις σε πολλά βουλκανιζατέρ, οπότε αν χρειαστεί να αλλάξεις λάστιχο και είσαι σε ταξίδι θα αγοράσεις τα assymetrico. πρότασή του ήταν να μπουν όλα assymetrico η nero.
τα βρήκα σε 225/45/17 σε τιμή 275 τα δύο.

Τελικά έβαλα michelin pilot sport 2 για να τα δοκιμάσω.
και τα δυο είναι κορυφαία ελαστικά

vlahokiller
17-04-09, 11:48
Continental Sport Contact 2 και fulda

sakkunen
22-04-09, 14:11
Το PZERO assymetrico το εχω δοκιμάσει, κορυφαίο λάστιχο. Θα είναι η επόμενή μου επιλογή.
όταν ήθελα να πάρω λάστιχα ρώτησα μηχανικό πωλήσεων της pirelli και μου είπε ότι το direzzionale είναι για να καθαρίζει το δρόμο στη βροχή εκεί που θα πατήσει το πίσω λάστιχο. Καλό σύστημα αλλά δεν θα το βρεις σε πολλά βουλκανιζατέρ, οπότε αν χρειαστεί να αλλάξεις λάστιχο και είσαι σε ταξίδι θα αγοράσεις τα assymetrico. πρότασή του ήταν να μπουν όλα assymetrico η nero.
τα βρήκα σε 225/45/17 σε τιμή 275 τα δύο.

Τελικά έβαλα michelin pilot sport 2 για να τα δοκιμάσω.
και τα δυο είναι κορυφαία ελαστικά


Δεν είχε απ' αυτά τελικά στη διάσταση μου.

Μου πε ο λαστιχάς μου, οτι τα Potenza καταργούνται. Ισχύει ?

andreas_R
22-04-09, 14:13
Πριν κανα 2-3 βδομαδες εβαλα Toyo T1R

καλο λαστιχακι μου φαινεται και απο οτι βλεπω δεν θελει και
πολυ κοπο να ζεσταθει και το θεωρω και καλο στην βροχη

Christos 330i ///M
22-04-09, 14:39
Πριν κανα 2-3 βδομαδες εβαλα Toyo T1R

καλο λαστιχακι μου φαινεται και απο οτι βλεπω δεν θελει και
πολυ κοπο να ζεσταθει και το θεωρω και καλο στην βροχη

Κανε καμια χιλια χιλιομετρα και τοτε πες μου . . .

andreas_R
22-04-09, 14:40
τι προβλημα αντιμετωπισες?
εχω κανει 1500 περιπου

Σε ρωτω γιατι τα εχει κολλητος μου σε ιδιο αμαξι σχεδον 2 χρονια και δεν εχει καποιο παραπονο

Christos 330i ///M
22-04-09, 14:43
τι προβλημα αντιμετωπισες?
εχω κανει 1500 περιπου

Σε ρωτω γιατι τα εχει κολλητος μου σε ιδιο αμαξι σχεδον 2 χρονια και δεν εχει καποιο παραπονο

Εδω και κοντα 3 χρονια δεν εχω αλλαξει μαρκα Ανδερα . . .

Αυτα προτεινω σε ολους . . .

Τα εχω τεσταρει σε διαφορα αυτοκινητα και με εχουν βγαλει ασποπρωσοπο . . .

Σου εδωσε 2 χρονια εγγυησης ; ; ;

Σου ειπα 1000 χλμ για να στρωθει το λαστηχο . . .

lefos-WRX
22-04-09, 16:14
Επιλογη ελαστικων για Ε39 Μ5

Aκουω προτασεις παιδια...
Ομολογω πως δεν εχω καποια αλλη εμπειρια εκτος των Pilot Sport2. Φιλος μου προτεινε τα Vredestein Ultrac Sessanta αλλα εχω τις επιφυλαξεις μου...

E36-Hartge
22-04-09, 16:31
Γνώμη μου απο όσα έχω δοκιμάσει σε διαφορετικά αυτοκίνητα είναι τα Continental SportContact 2 και Michelin Exalto η Sport.
Μια άλλη επιλογή που μου άρεσαν αρκετά είναι τα Dunlop sp sport 8000.
Σε λίγο καιρό έρχεται και η δική μου σειρά για αλλαγή και κάτι που θέλω να δοκιμάσω είναι τα Pirelli PZerro Nero.
Τα έχει δοκιμάσει κάποιος?
Έχω ακούσει τα καλύτερα σε αυτές τις διαστάσεις.

Αντών///is
29-04-09, 13:31
Όποιος ενδιαφέρεται για τα προβλεπόμενα από την BMW ελαστικά (γκάμα συμβατών διαστάσεων, αλλά και μάρκες/τύπους ελαστικών που τοποθετεί η BMW σε κάθε μοντέλο της), μπορεί να κοιτάξει και εδώ: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=279201&postcount=1

sakkunen
05-05-09, 19:59
Τι λέτε γι' αυτά ?

http://www.yokohamatire.com/tires/advan_ad08.aspx

Να τα βάλω ? Ή θα ξεφτιλίσει την ανάρτηση μου ?

topmar
06-05-09, 22:08
Καλησπέρα,

Σήμερα παρέλαβα το νέο σετ ζάντες 17άρες και αύριο η τοποθέτηση......

Έκπληξη ήταν η αλλαγή των ελαστικών, ενώ ήταν να έχει το σετ ελαστικά Conti Sport Contact 2 SSR, τελικά μου έβαλε τα Dunlop SP Sport 01A, λέγοντας πως για να μείνω ευχαριστημένος μου έβαλε τα Dunlop τα οποία είναι νεότερης κατασκευής από τα Conti (είναι 37/08 ενώ τα Conti θα ήταν 02/08).

Τι λέτε, με "έριξε" ο τύπος?? Εγώ πάντως το βλέπω θετικά διότι είναι πιο καινούργια τα Dunlop.....

manosm3
06-05-09, 22:13
Τι λέτε γι' αυτά ?

http://www.yokohamatire.com/tires/advan_ad08.aspx

Να τα βάλω ? Ή θα ξεφτιλίσει την ανάρτηση μου ?

Mερες σαν τη σημερινη θα ερχεσαι με τα ποδια στη σχολη :bigthumb:
Να τα βαλεις! ...στις 17αρες!!!

sakkunen
07-05-09, 09:59
Mερες σαν τη σημερινη θα ερχεσαι με τα ποδια στη σχολη :bigthumb:
Να τα βαλεις! ...στις 17αρες!!!

-Μάνο μαλ... βρέξου!
-Αει γα...

Χαχα, ακόμα γελάω...

Πείτε καμιά εκτίμηση. Τα θέλω σε 225-50.

tzimiani
07-05-09, 16:35
καλησπέρα,
σήμερα μου άναψε λαμπάκι ελαστικού - - -
Το περίμενα από τον Οκτώβριο του 2008! που είχα φάει μια βίδα ακριβώς στο πλάι!
Το άφηνα ώστε μολις μου σκάσει η ένδειξη να μπω στη διαδικασία (εμπρος δεξιά λάστιχο).
Σήμερα λοιπόν, ανακάλυψα και 2η βίδα -- στο κέντρο αυτή τη φορά στο πέλμα--- η οποία ήταν και οι τελική υπεύθυνη..
Τέλος πάντων, στο θέμα μας.
Έχω μπλέξει σε εάν κυκεώνα συμβουλών. Οι μισοί λαστιχάδες μου πρότειναν να φύγω από τα runflat και να πάω στα συμβατικά αλλά και να αλλάξω και διάσταση – να τα κάνω 235 μπροστά και 265 πίσω!-! Τέλος πάντων, εγώ επέμεινα στα Run flat αλλά δεν υπάρχει ετοιμο-φόρετο τίποτε!
Επίσης τα μόνα που βρίσκω (μου προτείνουν) στις διαστάσεις είναι τα Conti3 (αν δεν κάνω λάθος) και τα Britzestone Potenza (που φοράω τώρα).
Οι διαστάσεις είναι: 225-35-19 μπροστά και 255-30-19 πίσω. Στην αρχή σκέφτηκα να αλλάξω το μπροστινό ζευγάρι μόνο (έχω κάνει ήδη 30.000 km) και σε κανένα 4-5μηνο να ασχοληθώ με τα πίσω. Μετά μπήκα σε δίλημμα μήπως πάω για τετράδα μια και καλή ώστε να μην είμαι συνεχώς σε διαδικασία άλλα μπρος άλλα πίσω (από πάτημα εννοώ).
Επίσης σε Michelin Μου είπαν ότι δεν έχει τη μπροστά διάσταση μου!
Αυτή τη στιγμή είμαι με ένα Michelin συμβατικό μπροστά (για να κυκλοφορώ) και ψάχνω άκρη να δω τι θα κάνω!
Όποια γνώμη δεκτή, όσον αφορά τόσο τη τελική επιλογή μάρκας, όσο και που αλλού να κοιτάξω? Επίσης, τι θεωρείτε? Να μείνω σε μπροστά ζευγάρι τώρα και τα πίσω αργότερα ή να πάω για τετράδα από τώρα? (τα πίσω έχουν όπως είπα κανα 4μηνο «ψωμί» ακόμη.

Zer0cooL
07-05-09, 20:37
Παιδες εχω ενα θεμα το οποιο πρεπει να σκεφτω και να αποφασισω αμεσα...
Αυριο παραλαμβανω επιτελους το 320 Ε92...Φοραει απ τη μανα του απ οτι προλαβα να δω τα Bridgestone Potenza RFT με 225/40/18 μπροστα και 255/35/18 πισω...Ειστε της αποψης να παω κατευθειαν σε βουλκανιζατερ για αμεση αντικατασταση με non RFT? Πχ Conti Sport 3? H να τα αφησω να φανε τα ψωμια τους και μετα...Πιστευω πως αν προτεινω τετοια ανταλλαγη δε θα δωσω τιποτα σαν διαφορα (ισως θα πρεπε να μου δωσει κιολας...:p ).Αξιζει τον κοπο κατ εσας η οχι? Γιατι αν ειναι να γινει , πρεπει να γινει αμεσα...

topmar
07-05-09, 20:44
Παιδες εχω ενα θεμα το οποιο πρεπει να σκεφτω και να αποφασισω αμεσα...
Αυριο παραλαμβανω επιτελους το 320 Ε92...Φοραει απ τη μανα του απ οτι προλαβα να δω τα Bridgestone Potenza RFT με 225/40/18 μπροστα και 255/35/18 πισω...Ειστε της αποψης να παω κατευθειαν σε βουλκανιζατερ για αμεση αντικατασταση με non RFT? Πχ Conti Sport 3? H να τα αφησω να φανε τα ψωμια τους και μετα...Πιστευω πως αν προτεινω τετοια ανταλλαγη δε θα δωσω τιποτα σαν διαφορα (ισως θα πρεπε να μου δωσει κιολας...:p ).Αξιζει τον κοπο κατ εσας η οχι? Γιατι αν ειναι να γινει , πρεπει να γινει αμεσα...

Καλησπέρα και καλορίζικο το αυτ/τό σου φίλε μου!

Εγώ δεν θα το έκανα αυτό, είναι πολύ καλό ελαστικό αυτό, δοκίμασέ το πρώτα.......εξάλλου είναι κατά 40% ακριβότερα - κατά Μ.Ο - τα Runflat σε σχέση με το ίδιο λάστιχο σε απλό....;)

patherhan
07-05-09, 20:47
Παιδες εχω ενα θεμα το οποιο πρεπει να σκεφτω και να αποφασισω αμεσα...
Αυριο παραλαμβανω επιτελους το 320 Ε92...Φοραει απ τη μανα του απ οτι προλαβα να δω τα Bridgestone Potenza RFT με 225/40/18 μπροστα και 255/35/18 πισω...Ειστε της αποψης να παω κατευθειαν σε βουλκανιζατερ για αμεση αντικατασταση με non RFT? Πχ Conti Sport 3? H να τα αφησω να φανε τα ψωμια τους και μετα...Πιστευω πως αν προτεινω τετοια ανταλλαγη δε θα δωσω τιποτα σαν διαφορα (ισως θα πρεπε να μου δωσει κιολας...:p ).Αξιζει τον κοπο κατ εσας η οχι? Γιατι αν ειναι να γινει , πρεπει να γινει αμεσα...
Φίλε Zer0cooL, για να τα τοποθετεί το εργοστάσιο κάτι παραπάνω από εμάς, ή τους λαστιχάδες θα ξέρει... Τι το θέλεις... Από την αντιπροσωπεία στο βουλκανιζατέρ;;; Άσε που για να στα πάρει ανταλλαγή, πρέπει να του πας το αμάξι με γερανό, αφού αν πατηθούν έστω και για 500 μέτρα, θεωρούνται μεταχειρισμένα.
Καλορίζικο, να το χαρείς και καλές βόλτες σου εύχομαι!!!!

Zer0cooL
07-05-09, 20:54
Ρωταω βρε παιδια γιατι διαβασα και εχω ακουσει αρκετα αρνητικα σχολια των RFT παρα θετικα σε σχεση με τα απλα...Ουτως η αλλως το κιτ επισκευης θα πρεπει να το παρω ελλειψη ρεζερβας οποτε να κι αν ειναι ΡΦΤ να κι αν δεν ειναι..(Αληθεια αυτο αν ρωτησω την αντιπροσωπεια το εχει? Κι αν ναι ποσο παει το μαλλι? Μαζι με καμια "ηλεκτρικη" φουσκωτηρα ενοειται...)

Fairytale
08-05-09, 02:55
Παιδες εχω ενα θεμα το οποιο πρεπει να σκεφτω και να αποφασισω αμεσα...
Αυριο παραλαμβανω επιτελους το 320 Ε92...Φοραει απ τη μανα του απ οτι προλαβα να δω τα Bridgestone Potenza RFT με 225/40/18 μπροστα και 255/35/18 πισω...Ειστε της αποψης να παω κατευθειαν σε βουλκανιζατερ για αμεση αντικατασταση με non RFT? Πχ Conti Sport 3? H να τα αφησω να φανε τα ψωμια τους και μετα...Πιστευω πως αν προτεινω τετοια ανταλλαγη δε θα δωσω τιποτα σαν διαφορα (ισως θα πρεπε να μου δωσει κιολας...:p ).Αξιζει τον κοπο κατ εσας η οχι? Γιατι αν ειναι να γινει , πρεπει να γινει αμεσα...Ρωταω βρε παιδια γιατι διαβασα και εχω ακουσει αρκετα αρνητικα σχολια των RFT παρα θετικα σε σχεση με τα απλα...Ουτως η αλλως το κιτ επισκευης θα πρεπει να το παρω ελλειψη ρεζερβας οποτε να κι αν ειναι ΡΦΤ να κι αν δεν ειναι..(Αληθεια αυτο αν ρωτησω την αντιπροσωπεια το εχει? Κι αν ναι ποσο παει το μαλλι? Μαζι με καμια "ηλεκτρικη" φουσκωτηρα ενοειται...)Η δικιά μου γνώμη είναι να φύγουν τα RFT και προφανώς καλύτερα να φύγουν με την μία, μήπως και πιάσουν κάποια τιμή. Βέβαια σε βουλκανιζατερά ή λαστιχά μην περιμένεις να εισπράξεις μετρητά την διαφορά. Δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να στα πάρει στην λιανική τιμή πώλησης τους αφού απλούστατα τα αγοράζει φθηνότερα στην χονδρική, άσε που μετρητό δεν κυκλοφορεί στην πιάτσα μήνες τώρα. Πιθανά να έπαιρνες καμμιά επιταγή για του χρόνου... Ένα ακόμα θέμα είναι ότι δεν θα μπορέσει να τα πουλήσει για καινούργια αφού με τα ελάχιστα χλμ που θα έχουν κάνει (συνήθως με καμμιά 12αριά πωλούνται) έχουν φύγει από το πέλμα τους οι χαρακτηριστικές πολύχρωμες γραμμές που έχουν τα ΑΠΑΤΗΤΑ λάστιχα.

Τώρα τι να βάλεις... το Conti SportContact 3 είναι πολύ καλό ελαστικό αλλά το θέμα είναι το που θα βρεις ετοιμοπαράδοτο λάστιχο σε αυτές τις διαστάσεις (ειδικά την πίσω), αφού φαντάζομαι δεν υπάρχει περίπτωση το Σαββατοκύριακο να το περάσεις κοιτώντας απλά το νέο σου αυτοκίνητο!
Από εκεί ξεκινάς λοιπόν διαθεσιμότητα και μετά συγκρίνεις τιμές.

Υπάρχει πάντα και η περίπτωση τα λάστιχα να τα πουλήσεις στο forum, αφού είναι η εργοστασιακή διάσταση των 320si π.χ. που όλο και κάποιος θα πλησιάζει στην αντικατάσταση τους. Βέβαια ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να τα πουλήσεις σήμερα (πιά).

Τέλος αντί για το kit της BMW μπορείς να πάρεις αυτό της Continental που είναι και πιο φτηνό http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/automobile/general/hidden/tyre_stories/advertising/download/shop_conticomfortkit/info/fr_info_aussen.html
C U out there

ale46coupe
09-05-09, 10:06
Παιδια στην αναζητηση μου για λαστιχα,μου προτειναν και τα πιρελι ροσσο με 2 χρονια εγγυηση(225-40-18) στα 700 ε.Αλλες εμπειριες?αξιζουν?ευχαριστω

laantonios
13-05-09, 16:18
στην e36 μου έβαλα continental ContiSportContact 3 - 225/45/17

φίλος βέβαια με έφαγε λέγοντας μου ότι κάνουν κοιλιά και πρότεινε τα SportContact 2...

γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό;

Rear_Power
13-05-09, 17:02
στην e36 μου έβαλα continental ContiSportContact 3 - 225/45/17

φίλος βέβαια με έφαγε λέγοντας μου ότι κάνουν κοιλιά και πρότεινε τα SportContact 2...

γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό;

Επειδη ετοιμαζομαι να βαλω τα sport contact 3, πες μου εμπειρια σου.. αξιζουν ?

chachs
13-05-09, 19:42
Καλησπέρα!
Για E46 318i Touring. Όταν το έφερα πριν 3 χρόνια από Γερμανία φόραγε contisport σε 16άρες στα όρια τους. Ήρθε πακέτο όμως από το Γερμανό με 17άρες με απάτητα Fulda Carat Exelero τις οποίες πέρασα μετα από 2000-3000 χλμ., και οφείλω να πω οτι με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο σε καλές και κακές στιγμές... Το θέμα είναι οτι η ελληνικη αντιπροσωπεία πουλάει made in china και όχι γερμανικά, ενώ λέμε να πάμε και κάνα κλίκ πιο πάνω.
Οι λαστιχάδες προτείνουν Goodyear F1 assymetric, οι μηχανικοί continental, βλέπω εδώ και fun των michelin ps και των Dunlop και ψάχνομαι...
Διασταση 225/45/R17 μπρος πίσω, στέισον και δυο μωρά στο πίσω κάθισμα... κάτι που πραγματικά θα το κολλήσει στην άσφαλτο έχουμε????

E36-Hartge
15-05-09, 00:29
Αύριο πάω και εγώ για αλλαγή ελαστικών και έχω καταλήξει στα Continental sport contact 3 225/45/17 μπροστά και 245/40/17 πίσω.
Είχα δοκιμάσει το sport contact 2 και ήταν αρκετά καλό για τα δεδομένα τα δικά μου.
Εντυπώσεις απο αύριο...

E36-Hartge
15-05-09, 19:08
Τελικά άλλαξα γνώμη τελευταία στιγμή και πέρασα τα Vredestein Ultrac Sessanta πιστεύω για καλύτερα.
Ο καιρός θα δείξει...

panagakiss
03-06-09, 22:24
Εχει ερθει η ωρα μου να αλλαξω λαστιχα. Αναφερομαι μονο στα μπροστινα (γιατι τα πισω αν τα αλλαξω τωρα, το Σεπτεμβρη θα θελω αλλα :p: ). Αυτη τη στιγμη φοραω τα sport contact 2. Επειδη ομως δεν βαζω κ*λο κατω, θελω να βαλω μπροστα λαστιχα που να ειναι οσο γινεται πιο σταθερα για να μην φευγει ευκολα η μουρη. Ποια μου προτεινετε?

Υ.Γ: απευθυνομαι κυριως σ' αυτους που το χουν ψαξει το συγκεκριμενο θεμα, αλλα εννοειται πως ειναι δεκτη καθε γνωμη.

giannis 116
03-06-09, 22:30
Φιλε μου μια που ειπες για Conti. Ριξε μια ματια κι εδω: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=19537&page=3

panagakiss
03-06-09, 23:10
...γενικα δεν το πολυζοριζω, ουτε κοντρες, ουτε πιστα, ουτε σβουρες σε πλατειες...

Εγω παλι, και πιστα το βαζω, και καθημερινα θα φαω το κατιτις μου απ τα λαστιχα ετσι για το καλο. Τα λαστιχα δεν εχουν αλαχτει απ οταν πηρα τ'αμαξι, κι εχω κανει περιπου 11000 χλμ. Το παλικαρι που το χε πριν, μου χε πει οτι ηταν ψιλοκαινουρια τα λαστιχα... απο κει και περα δεν ξερω.. Λες να βαλω παλι τα sport contact 2? Ευχαριστημενος ειμαι, αλλα το μονο (και σημαντικο) θεμα που εχω, ειναι οτι φευγει ευκολα η μουρη..

chris z3
03-06-09, 23:45
παιδια...........εχω παθει πλακα με τα goodyear f1 eagle asimetric........τα φοραω απο τον φεβρουαριο.....τρομερη αποδοση και σε βρεγμενο!!!!απιστευτα.............

panagakiss
04-06-09, 02:02
παιδια...........εχω παθει πλακα με τα goodyear f1 eagle asimetric........τα φοραω απο τον φεβρουαριο.....τρομερη αποδοση και σε βρεγμενο!!!!απιστευτα.............

Σε κλειστες-αποτομες στροφες το νιωθεις σιγουρο ή νιωθεις ας πουμε οτι φευγει σιγα σιγα ή οτι αν μπεις με λιγο μεγαλυτερη ταχυτητα, δε θα στριψει καν..?

chachs
04-06-09, 08:15
Εγώ τελικά έβαλα πριν 10 ημέρες μπροστά goodyear f1 eagle asimetric. τα πίσω από Σεπτέμβρη.
Αν και τα αυτοκίνητα μας και η "χρήση" τους δεν έχουν μεγάλη σχέση... νομίζω οτι η μούρη πλέον ακολουθεί πιστά το τιμόνι...
για τα conti μου είπαν οτι σκίζονται έυκολα εσωτερικά και μπορεί να πάθεις ζημιά χωρίς να το πάρεις χαμπάρι...

gregE36
05-06-09, 09:40
toyo Τ1R και καθαρισες τσιχλες ειναι

stefanos9
05-06-09, 11:27
Continental UBER ALLES

panagakiss
09-06-09, 18:13
Εγώ τελικά έβαλα πριν 10 ημέρες μπροστά goodyear f1 eagle asimetric.

παιδια...........εχω παθει πλακα με τα goodyear f1 eagle asimetric........τα φοραω απο τον φεβρουαριο.....τρομερη αποδοση και σε βρεγμενο!!!!απιστευτα.............

Ναι αλλα δεν βγαινουν σε 16"... Κατι αντιστοιχο που να υπαρχει και για 16αρες ζαντες?

topmar
10-06-09, 15:47
Ναι αλλα δεν βγαινουν σε 16"... Κατι αντιστοιχο που να υπαρχει και για 16αρες ζαντες?

Continental Premium Contact 2

panagakiss
11-06-09, 02:07
Continental Premium Contact 2

Ειναι καλυτερα απ' τα sport contact?

topmar
11-06-09, 13:22
Ειναι καλυτερα απ' τα sport contact?

Δεν είμαι σίγουρος εάν βγαίνουν σε 205/55/16........για ήρεμη οδήγηση είναι πολύ καλά, για "ταρζανιές" δεν ξέρω....

panagakiss
11-06-09, 17:43
...για ήρεμη οδήγηση είναι πολύ καλά, για "ταρζανιές" δεν ξέρω....

Α εγω ειμαι και ταρζαν και τσιτα αμα λαχει οποτε δε με βολευουν! :D
Υ.Γ: να υπενθυμισω οτι μιλαω μονο για μπροστινα..

evdaimon
11-06-09, 21:36
continental sport contact 2
brigestone r050
τα έβαλα σε παλαιότερα δυνατά bmw που είχα και μπορώ να πω ότι μου έσπαγαν τα νεύρα γιατί από το πολύ κράτημα δεν μπορούσα να παίξω!!!

panagakiss
11-06-09, 22:49
continental sport contact 2
brigestone r050
ta evala se paleotera dinata bmw pou eixa kai mporo na po oti mou espagan ta neura giati apo to poli kratima den mporousa na paixo!!!

Η μουρη τι ελεγε με τα brigestone? Υπακουγε ή εκανε τα δικα της? Και μια ασχετη-σχετικη ερωτηση.. λεγοντας δυνατα μοντελα? (+/-hp?)

evdaimon
12-06-09, 15:41
όλα μα όλα τα bmw πετάνε πούτρα για "να είναι φιλικά προς το χρηστη"
σε κούφανα ε?
αν τα φτιάχνανε να μην πετάνε "μουτρα" σημαινει ότι θα πετάγανε συνέχεια και μονο κωλο!
οποτε η bmw θα έλεγε αντίο σε πιο ήρεμους οδηγούς και ειδικά σε γυναίκες οι οποιες στη γερμανία είναι το 19% τον αγοραστών!!!
με τά bridgestone όλα ήταν τέλεια! ακόμα και τα μούτρα εμενα στη θέση τους και ειδικά σε διάσταση άνω του 225 το αμάξι ήταν σαν τετρακουνιτο εκτος αν προκαλούσα εγώ υπερστροφή με μετατόπιση βάρους (τιμονια-πριονοσμα).
βασικά τα πολλά μούτρα εξαρτούνται βασικά από το χαλια οδόστρωμα τον ελληνικόν δρόμων! (τιμονια-πριονοσμα).
βασικά τα πολλά μούτρα εξαρτούνται βασικά από το χαλια οδόστρωμα των ελληνικών δρόμων

evdaimon
12-06-09, 15:43
δυνατά μοντέλα εννοώ ότι είχα παλιότερα στην κατοχή μου
e30 325 χωρίς νάνος
e36 325 με μονο νάνος
e36 μξ 286
....και τώρα έμεινα με ένα z3 1.9 και ένα e81 (ξεπεσμός)

panagakiss
12-06-09, 19:53
...και τώρα έμεινα με ένα z3 1.9 και ένα e81 (ξεπεσμός)

OMG μα πως το ανεχτηκες? χαχαχα :D
Δεν ειναι ξεπεσμος φιλε μου, απλα σε σχεση με τα προηγουμενα, αυτα σου φαινονται πιο "σεμνα".
Με κοβω τελικα για τα brigestone.. αλλιως θα βαλω παλι sport contact 2
Δεν ξερω.. μπορει να ειναι καλα οταν ειναι καινουρια. Εμενα τα ειχε το αμαξι οταν το πηρα..

teatime
14-06-09, 20:33
Καλησπέρα!
Εγώ έψαχνα να βάλω λάστιχα στις 15άρες ζάντες, που έχει το αμάξι από τη μάνα του, και τελικά έβαλα Bridgestone turanza er300 205/60/15, μιας και δεν είμαι πολύ γρήγορος και τα βρήκα σχετικά φτηνά, €320.
Γενικά, ήθελα να αλλάξω διάσταση και ζάντες και να έβαζα 16αρες, οπότε θα έβαζα ή Michelin Pilot Sport ή Continental Sport Contact, αλλά επειδή έφυγα για ένα μήνα εξωτερικό με το αμάξι, τα βιαζόμουνα.
Έκανα 6.000km και μου φάνηκαν μια χαρά χώρις ακρότητες. Πάντως είναι φτηνά!

dimitro$
17-06-09, 22:51
χεχε...όλοι κοιτούν για λάστιχα, και μέσα σε αυτούς είμαι κ 'γω...

διαβάζοντας τα πρόσφατα ποστ στο συγκεκριμένο thread καταλήγω (διορθώστε με αν κάνω λάθος) σε 3 ελαστικά:
TOYO T1R

CONTINENTAL sport contact

BRIDGESTONE r050

για έναν άνθρωπο που ζητάει να "κολλάει" το bmw στην άσφαλτο (όπως ο φίλος με το touring) ποιό βγαίνει σετ πρώτο?
είναι Ε46 316ι με 17" και κυκλοφορεί από χωματόδρομο μέχρι Α.Ο., δλδ σε όλους τους τύπους οδοστρώματος...[και τιμούλες όποιος γνωρίζει πάνω-κάτω, ευπρόσδεκτες...]