PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταλλικός θόρυβος πίσω δεξιά


konc
22-10-06, 17:27
Καλησπέρα,
στο E36 compact μου συμβαίνει το εξής εντυπωσιακό:
Όταν το αυτοκίνητο περνάει από ανωμαλίες ακούγεται πίσω δεξιά και έντονα ένας μεταλλικός θόρυβος. Ο θόρυβος είναι ΑΚΡΙΒΩΣ σαν αυτόν που κάνει ένα κομμένο στήριγμα της εξάτμισης όταν κοπανάει κάπου, ένα "ντρρρρρ".
Που είναι το εντυπωσιακό? Το αυτοκίνητο έχει πάει σε 2(!) συνεργεία. Το δικό μου, εκεί που πηγαίνω πάντα, και σε ένα άσχετο για διάγνωση. Το έχουν σηκώσει και οι δύο μηχανικοί, έχουν κουνήσει-κοπανήσει ότι υπάρχει από κάτω, έχουν συνοδηγήσει και ακούσει τον ήχο αλλά τίποτα. Δεν ξέρουν να μου πουν τι κοπανάει.
Εγώ από τη μεριά μου μπορώ να βεβαιώσω ότι
-το αυτοκίνητο δεν παρουσιάζει κάτι στο δρόμο πέρα από τον θόρυβο
-δεν είναι η ρεζέρβα (στα compact είναι κρεμαστή, δεν ξέρω για τα άλλα)
-δεν είναι η εξάτμιση (πήγα και σε εξατμισά και δεν κουνιέται τίποτα)
-δεν είναι κανένα εργαλείο-γρύλος-πυροσβεστήρας-ξεχασμένη σοκολάτα στο πορτπαγκάζ ή κάτω από τη μοκέτα στο χώρο της ρεζέρβας που να κουνιέται
-δεν είναι κομμένος θόλος (όπως έτρεξα να κοιτάξω μετά από τα γραφόμενα του nick compact)
-ο θόρυβος ακούγεται έξω από το αυτοκίνητο, πίσω δεξιά και κάτω. Όταν περνάς απο ανωμαλίες είναι έντονος και ακούγεται εύκολα ακόμα και με μουσική, δεν είναι κάτι ανεπαίσθητο.

Γνωρίζω ότι είναι δύσκολο η διάγνωση από απόσταση, ειδικά εφόσον έχω κάνει τα κλασσικά και έχουν δει το αμάξι 2 μηχανικοί, απλά είπα να το θέσω μήπως έχει κανείς καμία ιδέα για το τι να κοιτάξω. Άσε που φοβάμαι μήπως είναι τίποτα σοβαρό (όσο περνάει ο καιρός δυναμώνει και χτυπάει πλέον και στην παραμικρή ανωμαλία) και μου φύγει τίποτα στο δρόμο :drive2:

oldcarskickass
22-10-06, 17:40
Τα σινεμπλόκ ανάρτησης και ότι άλλο σινεμπλόκ έχει εκεί κάτω το είδες;Έστω και λίγο φαγωμένα να είναι (δλδ να μη χρίζουν αλλαγής) μπορεί να χτυπάνε μόνο στο δρόμο και όχι από τον μηχανικό κτλ.Επίσης τσέκαρε μια που το σηκώνεις και τις βάσεις του διαφορικού.

konas
22-10-06, 17:57
Ακριβώς ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ. ΣΙΝΕΜΠΛΟΚ αλλαγή και ολα ΟΚ. Όμως όταν σηκώθηκε το αμάξι στον έλεγχο που έκανε ο μηχανικός τόπιασε αμέσως.

InsaneDriver
22-10-06, 18:16
Αν δεν είναι κάποιο σινεμπλόκ τότε θα είναι το κάλυμα της μπουκάλας που ακουμπάει στη μπουκάλα. Αν είναι αυτό σηκώνοντας το αμάξι θα δεις σε κάποιο σημείο την μπουκάλα γυαλισμένη...από την επαφή είναι. Το κάνει και εμένα.

konc
22-10-06, 18:30
Ευχαριστώ παιδιά, θα πάω να κοιτάξω και αυτά και βλέπουμε. Μην ξεχνάτε ότι είναι compact με ότι αυτό συνεπάγεται για το πίσω σύστημα, δεν έχει σχέση με τα υπόλοιπα Ε36.

InsaneDriver: Και τι΄έκανες γ'αυτό? Εδώ μιλάμε για πολύ σπαστικό θόρυβο. Φαντάσου να έχεις πίσω έναν κουβά με κλειδιά και να πηγαίνεις σε χωματόδρομο, για τέτοιο πράγμα μιλάμε!

InsaneDriver
22-10-06, 18:42
Τίποτα δεν έκανα...Δεν είναι κάτι που επηρεάζει τη λειτουργία. Απλά λόγω της θέσης του κάνει ''ηχείο'' και ακούγεται στα λίγα χιλιόμετρα όταν περνάς από ναρκοπέδια.

MZ3
22-10-06, 18:45
κιτα αν φορας και καμια σκληρη αναρτηση τοτε κοιταξε αυτο που σου ειπανε τα παιδια και κοιταξε και τα μπουλ αυτα ειναι κατι λαστιχα στο τερμα πανο τις αναρτησεις (αλλα απο μεσα στην καμπηνα) και κανει εκνευριστικο θορυβο και απο εκει (βλεπε Ζ3)

το οτι δυναμονη και παει αυτο ειναι πολη ευχάριστο γιατι οι μηχανικοι θα στο βρουναι πιο ευκολα οτι και νανε
κοιταξε και τα περι δισκου μερια (δισκος , προστατευτικη λαμαρηνα δισκου μηπος και ακουμπαει, τακακια , δαγκανα) ριξε καμια κλοτσια στιν ροδα οπος ειναι σηκομενο και αν ακουστη ο ηχος εισαι κοντα.

VIC
22-10-06, 20:11
δες και τα προστατευτικα που εχουν οι δισκοπλακες μπορει να ειναι απο εκει ο θορυβος

stauros772000
23-10-06, 07:35
κοιτα και τα λαμακια πιεσης στα τακακια

konc
23-10-06, 12:36
Ευχαριστώ παιδια, copy-paste στο word, τύπωμα, και έφυγα για το συνεργείο να δώσω τη λίστα στον μηχανικο! :)

Nick_compact
23-10-06, 17:44
Τσέκαρε την βάση του αμορτισέρ οπωσδήποτε...Κάνει αρκετό θόρυβο, ένα χαρακτηριτικό "κλακ" και με τα παράθυρα ανοικτά ακουγεται πολύ και έξω.

Panoz
24-10-06, 08:02
1) Top mount των πίσω αμορτισέρ.
2) Σινεμπλόκ.
3) Πλακάκια διαφορικού.

Αυτά μπορώ να σκεφτώ!

InsaneDriver
24-10-06, 13:19
Τα πλακάκια του διαφορικού τι είναι ρε Πάνο;
Να μαθαίνουμε κιόλας...

Panoz
25-10-06, 09:32
Τα πλακάκια του διαφορικού τι είναι ρε Πάνο;
Να μαθαίνουμε κιόλας...

Τα ημιαξόνια είναι βιδωμένα πάνω σε αυτά τα πλακάκια τα οποία ουσιαστικά μεταφέρουν τη κίνηση απο το διαφορικό. Αν σηκώσεις το αυτοκίνητο θα τα διακρίνεις εύκολα. Αν αυτά έχουν τζόγο, τότε την έχει "ακούσει" το διαφορικό απο μέσα. Για να καταλάβεις τι συμβαίνει, θα πρέπει να ανοιχτεί το καβούκι του διαφορικού.

psimos
25-10-06, 11:34
Φιλε μου ΑΚΡΙBΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ειχα και εγω και μου ειχε φαει τη ψυχη.
Ειχα παει σε 2-3 μηχανικους οπου δεν εβρισκε κανενας τιποτε.
Τελικως ενα συνεργειο στη Φιλαδελφια (μη το πω και θεωρηθει διαφιμηση, καποιοι θα το ξερουν) βρηκε οτι ο ηχος (μεταλικος οπως λες) προερχεται πισω απο το δισκοφρενο, το οποιο μεσα του εχει ταμπουρο (εξεπλαγειν). Ηταν μια βιδα μεσα στο ταμπουρο του πισω δισκοφρενου..καλοο ΕΕΕΕΕ????
Για τσεκαρε και αυτο?

Εαν πισω εχεις μονο ταμπουρα δε ξερω εαν μπορει να ειναι η ιδια ιστορια.

konc
25-10-06, 13:19
Φιλε μου ΑΚΡΙBΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ειχα και εγω και μου ειχε φαει τη ψυχη.
Ειχα παει σε 2-3 μηχανικους οπου δεν εβρισκε κανενας τιποτε.
Τελικως ενα συνεργειο στη Φιλαδελφια (μη το πω και θεωρηθει διαφιμηση, καποιοι θα το ξερουν) βρηκε οτι ο ηχος (μεταλικος οπως λες) προερχεται πισω απο το δισκοφρενο, το οποιο μεσα του εχει ταμπουρο (εξεπλαγειν). Ηταν μια βιδα μεσα στο ταμπουρο του πισω δισκοφρενου..καλοο ΕΕΕΕΕ????
Για τσεκαρε και αυτο?

Εαν πισω εχεις μονο ταμπουρα δε ξερω εαν μπορει να ειναι η ιδια ιστορια.

Πλάκα δεν θα έχει να κάνω ρόμπα τον (κατά τα άλλα άψογο) μηχανικό μου :)
Προβλέπω πολλά γέλια γιατί κάπου εκεί μου ακούγεται. Έχει όντως ταμπουράκι μέσα για το χειρόφρενο.

Σε 1000χλμ πάω για service απότε θα πάει πακετάκι (και κουστουμάκι) και θα σας πω τι ήταν. Δεν παίρνω το αυτοκίνητο αν δεν βρει τι είναι και σταματήσει να κάνει σαν κουδουνίστρα!

psimos
25-10-06, 15:37
Πλάκα δεν θα έχει να κάνω ρόμπα τον (κατά τα άλλα άψογο) μηχανικό μου :)
Προβλέπω πολλά γέλια γιατί κάπου εκεί μου ακούγεται. Έχει όντως ταμπουράκι μέσα για το χειρόφρενο.

Σε 1000χλμ πάω για service απότε θα πάει πακετάκι (και κουστουμάκι) και θα σας πω τι ήταν. Δεν παίρνω το αυτοκίνητο αν δεν βρει τι είναι και σταματήσει να κάνει σαν κουδουνίστρα!


Μακαρι να ειναι καπου εκει απο ολα αυτα που αναφερθηκαν εδω για να ησυχασεις. Παντως υστερα απο αυτο και εγω "στραβωσα" με τον μηχανικο μου, οχι τιποτα αλλο δηλαδη αλλα στο ψαξιμο του "ηχου" ανακαλυψαμε (στον 2ο μηχανικο) οτι ο δικος μου ειχε βαλει τα πισω σινεμπλοκ στραβα με συνεπεια το ενα να εχει σπασει το δαχτυλιδι του σινεμπλοκ.

Καλο κουραγιο :nixweiss: