PDA

Επιστροφή στο Forum : Porsche Panamera


konstantinos
30-10-06, 12:54
http://www.worldcarfans.com/spyphotos.cfm/country/gcf/spyphotoID/6061027.003/porsche/spy-photos-porsche-panamera-latest

Κατασκοπευτικες φωτογραφιες της νεας Porsche.

Dark_Niaou
31-10-06, 10:02
εεε μόνο αυτό μου έμενε να δω..... ΑΙΣΧΟΣ

Panoz
31-10-06, 10:04
εεε μόνο αυτό μου έμενε να δω..... ΑΙΣΧΟΣ

Πως μιλάς έτσι για το υποψήφιο επόμενο αυτοκίνητό μου??? Θα σε κάνω BAN!

Geo_3D
31-10-06, 10:14
Πως μιλάς έτσι για το υποψήφιο επόμενο αυτοκίνητό μου??? Θα σε κάνω BAN!

Εσυ θα φας BAN αμα παρεις αυτο το tropet:loser: :banhim: :banned: :ban:

Panoz
31-10-06, 10:16
Εσυ θα φας BAN αμα παρεις αυτο το tropet:loser: :banhim: :banned: :ban:

Περιμένω να δω πως θα είναι! Ενδέχεται να είναι τούμπανο!

Geo_3D
31-10-06, 10:18
Αυτο το διαβασες????

"The top-of-the line Panamera gets the 10 cylinder 700hp engine coming from the Porsche GT. Seen in the attached photos this engine is currently being tested by Porsche under the body of a BMW 5-Series station wagon."

Panoz
31-10-06, 10:19
Αυτο το διαβασες????

"The top-of-the line Panamera gets the 10 cylinder 700hp engine coming from the Porsche GT. Seen in the attached photos this engine is currently being tested by Porsche under the body of a BMW 5-Series station wagon."

Μα γι'αυτό λεω ότι μπορεί να είναι τούμπανο!

Dark_Niaou
31-10-06, 10:26
Αισχος ειναι!!! Εμφάνιση = 0

MPOWER
31-10-06, 10:41
Πως μιλάς έτσι για το υποψήφιο επόμενο αυτοκίνητό μου??? Θα σε κάνω BAN!

Μπορείς να πάρεις και Mini-Van!!!:greenboun

Dark_Niaou
31-10-06, 10:54
μηπως και ενα ΠΟΥΛΜΑΝ?
θα το παρέχει και ως δωρεα στις εκδρομες του Niaou tours...

Panoz
31-10-06, 10:56
Τσίρκο το κάναμε το thread του ανθρώπου....Είστε όλοι ανώριμοι!!!:banned:

alexk
31-10-06, 11:14
Παλικάρι...
Εσύ με το ασημί αμάξι...
Κάνε μια επένδυση, μπάξε ένα CSL να το έχουν τα παιδιά σου και άσε τις λαλακίες.
Αυτό το πράγμα είναι η ντροπή της Porsche

Dim77
31-10-06, 11:29
Συμφωνώ με τον alexk
άλλη μια αμερικανιά της porsche, αφήστε το για αμερικανούς επιχειρηματίες

Dim77
31-10-06, 11:30
pan-america

konstantinos
26-01-07, 12:36
http://www.global-autonews.com/upload/mboard/imgfiles/bd_chae_free_new_4028.jpg
http://www.global-autonews.com/upload/mboard/imgfiles/bd_chae_free_new_4027.jpg

oldcarskickass
26-01-07, 14:14
Παλικάρι...
Εσύ με το ασημί αμάξι...
Κάνε μια επένδυση, μπάξε ένα CSL να το έχουν τα παιδιά σου και άσε τις λαλακίες.
Αυτό το πράγμα είναι η ντροπή της Porsche

Συμφωνώ με τον alexk
άλλη μια αμερικανιά της porsche, αφήστε το για αμερικανούς επιχειρηματίες

+10

To Cayenne εντάξει ήταν μια καλή μπάζα για την Porsche το Boxster επίσης, έ όχι και τρίτο καγκουράμαξο.
Άραγε υπάρχει πλέον αυτόνομη εταιρεία που να κατασκευάζει ΜΌΝΟ σπορ (ΜΌΝΟ σπορ) αμάξια.(Caterham και λοιπές τις θεωρώ ΑΞΙΟΛΟΓΌΤΑΤΕΣ βιοτεχνίες (<---από θέμα μεγέθους ΚΑΙ ΜΟΝΟ)).

mpikounis
26-01-07, 16:16
Δεν καταλαβαινω γιατι τοση αντιδραση. Οταν εβγαλε η Ferrari το 612 γιατι δεν υπηρχε η ιδια αντιμετωπιση; Ή οταν βγήκε το 550, ή το 575; Το Panamera θα είναι ένα super-GT όπως ήταν στην εποχή της η 928. Οι 2 έξτρα πόρτες μας χαλάνε δηλαδή;

bmw318cabrio
26-01-07, 16:28
Eμενα οι δυο παραπανω πορτες με χαλανε..δεν ξερω απο μηχανη τι θα λεει αλλα απο εμφανιση δεν με ενθουσιαζει..οχι οτι το θεωρω χαλια απλα δεν θα το αγοραζα παντως..

propeller
28-01-07, 11:49
χαλαρα παιδια ακομα δε βγηκε παραγωγη κ τη θαβετε?
δηλαδη η κοντινη σε διαστασεις Μ5 ειναι αμερικανια??
Τι χαλια εχει βγαλει η πορσε για να ειναι χαλια κ η παναμερα?? θα ειναι σουπερκαρ με 4 πορτες...
ακομα κ ο ελεφαντας το cayene ειναι πορσε....
η μποξτερ "κακγουραμαξο"?????
ελεος ρε παιδια

Dim77
28-01-07, 12:45
χαλαρα παιδια ακομα δε βγηκε παραγωγη κ τη θαβετε?
δηλαδη η κοντινη σε διαστασεις Μ5 ειναι αμερικανια??
Τι χαλια εχει βγαλει η πορσε για να ειναι χαλια κ η παναμερα?? θα ειναι σουπερκαρ με 4 πορτες...
ακομα κ ο ελεφαντας το cayene ειναι πορσε....
η μποξτερ "κακγουραμαξο"?????
ελεος ρε παιδια

Λοιπόν το αυτοκίνητο από μηχανικής άποψης θα είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ.

ΟΜΩΣ.

Μου δίνει την εντύπωση ότι σχεδιάστηκε απλά για να πουλήσει στην απέναντι όχθη του Ατλαντικού.

ΜΗ τη συγκρίνετε με την αντίστοιχη Ferrari (είναι 2θυρο κουπέ, απλά 4θέσια)

Ετοιμαστείτε να τη δείτε σε RAP video-clip με 4 (τύπου PIMP) με χρυσές αλυσίδες και μπλούζες Cobe Bryant και Shaquille O' Neal:bananasmi (και όχι μόνο σε video-clip αλλά και κανονικά στους δρόμους του Malibu, Miami κλπ. με 22άρες ζάντες χρωμίου:dupe: .))

Μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι η Porsche θέλει να εκμεταλλευτεί το πανέμορφο σχήμα της 911 σε ένα sedan.

Ας έκανε κάτι σαν την 928...Τετραθέσιο κουπέ.

Το αυτοκίνητο επαναλαμβάνω θα είναι σίγουρα καταπληκτικό. Το όλο concept όμως μου παραπέμπει σε ραπ-βιντεο-κλιπ...:confused:

ΤΟ ΙΔΙΟ είναι τελικά και η Cayenne 1 καταπληκτικό αυτοκίνητο SUV (αντιγραφή από το εξίσου πολύ καλό VW Tuareg-εκεί βασίστηκε) με μούρη από 911(996) και κ#λο...αστα!!
Εκανε τρελλές πωλήσεις στις ΗΠΑ (και εδώ!!) και εβγαλε λεφτά η Porsche.
Η Boxter δεν είναι καγκουράμαξο (έλεος ποιος το είπε), αλλά αν πάρεις την απλή έκδοση (245 hp) και ανακαλύψεις ότι 1 άλλο φτηνότερο σπορ αυτοκίνητο (Nissan 350 Ζ-Honda S2000-Z4 3.0 και άλλα)...είναι απιαστο όνειρο στο δρόμο...και σε πίστα!!!!

Η Cayman διαφέρει εδώ (αλλά μονο η S)!!

Η Porsche είναι μια εταιρεία που κατασκεύαζε ΑΜΙΓΩΣ σπορ αυτοκίνητα.
Οι απόπειρες στο παρελθόν για διαφορετικά αυτοκίνητα(οικογενειακό- μικρό σπορ προσιτό κλπ.) ήταν εξαιρετικά αποτυχημένες.
Εχει εδραιωθεί στα μάτια των καταναλωτών σαν ΣΠΟΡ εταιρεία με κύρος.

Το Panamera φυσικά και θα είναι αντάξιο του Cayenne (δηλαδή άσχετο με τη φιλοσοφία της εταιρείας αλλά φοβερό αυτοκίνητο)
Ας βγεί να το δούμε, αλλά μέχρι τότε πιστεύω ακράδαντα ότι πρόκειται αποκλειστικά για κάτι που στοχεύει σε μεγάλες πωλήσεις στις ΗΠΑ σε μια μεγάλη αγορά ατόμων όπως αυτοί που προανέφερα.(καλά κάνει η Porsche αλλά δε σημαίνει οτι θα μας αρέσει κιολας) Όποιος θα την ήθελε καλύτερα να έχει μια X5 4.8 και ταυτόχρονα μια 911 turbo!!

Dim77
28-01-07, 12:58
Νέες spyphotos, σαν επιμηκυσμενη 911 είναι...με πίσω μέρος λίγο Cayman-λίγο 911

http://www.worldcarfans.com/spyphotos.cfm/spyphotoid/6061027.003/country/gcf/Porsche/spy-photos-porsche-panamera-latest

http://www.worldcarfans.com/spyphotos.cfm/spyphotoid/6061012.001/country/gcf/Porsche/spy-photos-more-porsche-panamera

oldcarskickass
28-01-07, 14:05
...
Η Boxter δεν είναι καγκουράμαξο (έλεος ποιος το είπε), αλλά αν πάρεις την απλή έκδοση (245 hp) και ανακαλύψεις ότι 1 άλλο φτηνότερο σπορ αυτοκίνητο (Nissan 350 Ζ-Honda S2000-Z4 3.0 και άλλα)...είναι απιαστο όνειρο στο δρόμο...και σε πίστα!!!!

Η Cayman διαφέρει εδώ (αλλά μονο η S)!!

Η Porsche είναι μια εταιρεία που κατασκεύαζε ΑΜΙΓΩΣ σπορ αυτοκίνητα.
Οι απόπειρες στο παρελθόν για διαφορετικά αυτοκίνητα(οικογενειακό- μικρό σπορ προσιτό κλπ.) ήταν εξαιρετικά αποτυχημένες.
Εχει εδραιωθεί στα μάτια των καταναλωτών σαν ΣΠΟΡ εταιρεία με κύρος.

Το Panamera φυσικά και θα είναι αντάξιο του Cayenne (δηλαδή άσχετο με τη φιλοσοφία της εταιρείας αλλά φοβερό αυτοκίνητο)
Ας βγεί να το δούμε, αλλά μέχρι τότε πιστεύω ακράδαντα ότι πρόκειται αποκλειστικά για κάτι που στοχεύει σε μεγάλες πωλήσεις στις ΗΠΑ σε μια μεγάλη αγορά ατόμων όπως αυτοί που προανέφερα.(καλά κάνει η Porsche αλλά δε σημαίνει οτι θα μας αρέσει κιολας) Όποιος θα την ήθελε καλύτερα να έχει μια X5 4.8 και ταυτόχρονα μια 911 turbo!!

Εγώ το είπα και πιστεύω από το δικό σου ποστ βγαίνει το συμπέρασμα του "καγκουραμαξου". Δλδ έχεις μια εταιρεία με ΣΠΟΡ (κάρα - Σπορ) κύρος και πας και παίρνεις ένα μοντέλο το οποίο είναι πίσω από ιαπωνικά (αξιόλογα μεν ιαπωνικά δε).
Δε μου αρέσει καθόλου αυτή η στροφή της φίρμας.

Κάποιος ανέφερε για Ferrari, η Ferrari ΔΕΝ είναι αυτόνομη αλλά κρέμεται από το Gruppo Fiat και δε νομίζω να παίζει ΚΑΝ θέμα σύγκρισης με την Porsche, η οποία είναι η ΜΌΝΗ αυτόνομη κατασκευάστρια αμιγώς σπορ αυτοκινήτων αλλά αυτό φαίνεται θα αλλάξει.

Και όταν λέω σπορ ΔΕΝ εννοώ ΜΌΝΟ γρήγορο αλλά και : ελαφρύ και να του λείπει λίγο η χρηστικότητα στο ταξίδι ελέω χρηστικότητας χαμηλότερου χρόνου σε πίστα.

propeller
31-01-07, 16:49
ποια στροφη φιρμας ρε παιδια? Οι εταιρειες σημερα (κ παντα) πρεπει να εχουν κερδη για να υποστηριζουν δυνατα το R&D και να ειναι βιοσιμες.
Δηλαδη αν σε πιστα βγαλει τρελλους χρονους, το γεγονος οτι εχει 4 πορτες κ μακρυ μεταξονιο, το βγαζει "εκτος φιλοσοφιας"???

Δεν κανει η γκαμα την φιλοσοφια, αλλα η προσηλωση στον χαρακτηρα-ποιοτητα του τελικου προϊόντος (γνωμη μου)

το οτι κανιβαλιζουν τις καλες μαρκες ειναι γνωστο.....
εχω δει Μ3 Ε46 καμπριο, γνησια, τιγκα με γυφτους μεσα (κ γυφτακια, σαν σχολικο)
προσωπικα αν ειχα τα χρηματα, κ εψαχνα 4 πορτο γρηγορο σενταν, εκτος της Μ5, θα μου αρεσε να προβληματιστω κ με την παναμερα (ή την οποια παναμερα)

DimitrisZ4
31-01-07, 17:54
Σαν κατι να μου θυμιζει.... Α! νεκροφορα μου φερνει! :loser:

nassosbmw1
31-01-07, 22:04
χαλαρα παιδια ακομα δε βγηκε παραγωγη κ τη θαβετε?
δηλαδη η κοντινη σε διαστασεις Μ5 ειναι αμερικανια??
Τι χαλια εχει βγαλει η πορσε για να ειναι χαλια κ η παναμερα?? θα ειναι σουπερκαρ με 4 πορτες...
ακομα κ ο ελεφαντας το cayene ειναι πορσε....η μποξτερ "κακγουραμαξο"?????
ελεος ρε παιδια

ωπα...δεν ειναι πορσε...

volkswagen να ξερεις ειναι....

"The Cayenne was co-developed with Volkswagen, who were also looking to add an sports utility vehicle to their lineup, as a cost-sharing initiative. Volkswagen share this chassis (the E chassis) to underpin their Touareg sports utility vehicle, and Audi use an extended version for their Q7, although there are numerous styling, equipment and technical differences between the three vehicles. The Cayenne shares only its base engine with the Touareg, and Porsche's version is substantially modified."

http://en.wikipedia.org/wiki/Porsche_Cayenne

propeller
31-01-07, 22:17
Νασσο το ξερω οτι "ειναι" VW και κακως το λες υποτιμιτικα. ΜΑΖΙ το εξελιξαν... εχουν ιδιο σασι, απο κει κ περα ο καθενας τα δικα του εξαρτηματα.
και δεν υπαρχει vw αλλα γκρουπ VAG με μεγαλη γκαμα προϊοντων.
Κ η Gallardo, VW ειναι......:)

nassosbmw1
01-02-07, 16:16
Νασσο το ξερω οτι "ειναι" VW και κακως το λες υποτιμιτικα. ΜΑΖΙ το εξελιξαν... εχουν ιδιο σασι, απο κει κ περα ο καθενας τα δικα του εξαρτηματα.
και δεν υπαρχει vw αλλα γκρουπ VAG με μεγαλη γκαμα προϊοντων.
Κ η Gallardo, VW ειναι......:)

κοιτα,υποτιμητικο δεν ειναι...(για τη VW)
αλλα αλλο το Πορσε το 100%,κι αλλο πραμα το "υβριδιο" θα μου πεις και τι εχει μεινει οριτζιναλ στις μερες μας...

η BMW μηπως;:dance: :rockon:
καταλαβαινεις...ειναι θεμα παθους....:rockon:

M3MAN
01-02-07, 23:20
Μου θυμίζει αυτο που εκανε η Aston Martin με το Lagonda στα eighties.

konstantinos
19-04-07, 10:18
Video http://www.autoexpress.co.uk/videos/spyshotvideos/203744/porsche_panamera.html

optostyle
19-04-07, 10:25
το οτι κανιβαλιζουν τις καλες μαρκες ειναι γνωστο.....
εχω δει Μ3 Ε46 καμπριο, γνησια, τιγκα με γυφτους μεσα (κ γυφτακια, σαν σχολικο)

ελα αντερφε ειμαι το γιουφτο που αναφερες.....το πηρα γκια πατατες,αλλα μου βγηκε καλο και το εκανα πουλμαν χεχεχεχε(sorry για το off topic):drive2:

alexk
19-04-07, 10:36
Πάντως η bmw μπαίνει και σε άλλες κατηγορίες οχημάτων που δεν είχε ποτέ στο παρελθόν (βλέπε σειρά 1, σειρές Χ, νέα σειρά με πολυμορφικά σε λίγο καιρό) και αυτό είναι καθαρά γιατί υπάρχει μερίδιο αγοράς που μπορεί να πάρει.

Ακριβώς το ίδιο πράγμα κάνει και η porsche εδώ και μερικά χρόνια...
Με την bmw δεν έχουμε πρόβλημα....
Με την porsche έχουμε...

Άντε βγάλε συμπέρασμα τώρα. Η αντικειμενικότητα στο έπακρο.

Προσωπικά μιλώντας, εκτιμώ πολύ τα porsche σαν αυτοκίνητα, αλλά για εμένα δεν αξίζει porsche νορμάλ. Γι'αυτό και εγώ με το καλό θα μπάξω ένα GT2 RS. Απλό porsche, είναι φλωρ-porsche (για το μυαλό μου πάντα μιλάω και ο santo ξέρει την άποψή μου, καιρό τώρα).

Dim77
19-04-07, 11:00
Πάντως η bmw μπαίνει και σε άλλες κατηγορίες οχημάτων που δεν είχε ποτέ στο παρελθόν (βλέπε σειρά 1, σειρές Χ, νέα σειρά με πολυμορφικά σε λίγο καιρό) και αυτό είναι καθαρά γιατί υπάρχει μερίδιο αγοράς που μπορεί να πάρει.

Ακριβώς το ίδιο πράγμα κάνει και η porsche εδώ και μερικά χρόνια...
Με την bmw δεν έχουμε πρόβλημα....
Με την porsche έχουμε...

Άντε βγάλε συμπέρασμα τώρα. Η αντικειμενικότητα στο έπακρο.

Προσωπικά μιλώντας, εκτιμώ πολύ τα porsche σαν αυτοκίνητα, αλλά για εμένα δεν αξίζει porsche νορμάλ. Γι'αυτό και εγώ με το καλό θα μπάξω ένα GT2 RS. Απλό porsche, είναι φλωρ-porsche (για το μυαλό μου πάντα μιλάω και ο santo ξέρει την άποψή μου, καιρό τώρα).

Δεν έχουμε ακριβώς πρόβλημα με την Porsche, αλλά πως θα φαινόταν να βγάλει και η Φερράρι μια 7αρα? ή ένα SUV Ferrari??
Απλά η BMW δεν είναι μια εταιρεία ΜΟΝΟ σπορ αυτοκινήτων, αλλά είχε από παλιά μια σχετικά ευρεία γκάμα! σειρές 3,5,7,8(στο παρελθόν)roadster, station wagon...Τώρα να βάλει και 2 suv δεν είναι κάτι παράξενο...
Απλά κάποτε που όλα ήταν πιο ρομαντικά, έβλεπες την Porsche να βγάζει μόνο σπορ αυτοκίνητα!!
Σε λίγο θα δουμε Ferrari SUV Diesel και θα λέμε α ωραίο, μπράβο....Μόνο που θα τρίζουν τα κόκκαλα αυτών που τα ονοματα τους φιγουράρουν σαν τίτλοι της εταιρείας (Porsche, Ferrari, Lamborghini)

alexk
19-04-07, 11:07
Δεν έχουμε ακριβώς πρόβλημα με την Porsche, αλλά πως θα φαινόταν να βγάλει και η Φερράρι μια 7αρα? ή ένα SUV Ferrari??
Απλά η BMW δεν είναι μια εταιρεία ΜΟΝΟ σπορ αυτοκινήτων, αλλά είχε από παλιά μια σχετικά ευρεία γκάμα! σειρές 3,5,7,8(στο παρελθόν)roadster, station wagon...Τώρα να βάλει και 2 suv δεν είναι κάτι παράξενο...
Απλά κάποτε που όλα ήταν πιο ρομαντικά, έβλεπες την Porsche να βγάζει μόνο σπορ αυτοκίνητα!!
Σε λίγο θα δουμε Ferrari SUV Diesel και θα λέμε α ωραίο, μπράβο....Μόνο που θα τρίζουν τα κόκκαλα αυτών που τα ονοματα τους φιγουράρουν σαν τίτλοι της εταιρείας (Porsche, Ferrari, Lamborghini)

Δεν νομίζω ότι κάποτε ήταν όλα ρομαντικά και ρόδινα και αγγελικά πλασμένα.
Απλά εμείς θέλουμε να βλέπουμε ή επιθυμούμε να δούμε τα πράγματα "όπως θα έπρεπε να είναι" (the way they should be). Έτσι, σε ένα ιδανικό κόσμο, η porsche θα είχε μόνο σπορ αμάξια, η bmw 1600 με 300 άλογα και μπλοκαδούρα στα 20χιλ. ευρώ κτλ κτλ.

Περιέργως, επειδή porsche και bmw λειτουργούνε πιο ρεαλιστικά, έχουν και οικονομική ανάπτυξη. Οι άλλοι οι ρομαντικοί που είναι???

Κοίτα και κάτι άλλο.
Τι αυτοκίνητα έφτιαχνε η Audi και τι φτιάχνει πλέον :nod:.

Dim77
19-04-07, 11:16
Προσωπικά εμένα δε με νοιάζει! Ούτε κόλλημα έχω με μάρκες, ούτε τίποτα άλλο.
Είμαι φίλος της αυτοκίνησης γενικότερα.
Αν βγεί ΚΙΑ supercar και είναι καλό θα πώ μπράβο!!
Απλά κάποιες εταιρείες που έχουν χτίσει μια ολόκληρη ιστορία κάνουν τα πάντα για κάποιο κέρδος.
Αλλά κατά τα άλλα, όλα τα αυτοκίνητα που βγαίνουν είναι καλά.
Κακό αυτοκίνητο δεν υπάρχει στις μέρες μας.
Είναι όλα θέμα προτίμησης, και φυσικά οικονομικής αντοχής!:)

konstantinos
19-04-07, 11:24
Η Porsche σκεφτεται να λανσαρει μια υβριδικη εκδοση(?)

Porsche's Panamera sedan will be offered with three different gasoline engines ranging from 400 to 500 horsepower. None of this should come as a surprise, but the German automaker has another trick up its sleeve — a hybrid powertrain, says the U.K.'s Car magazine.

Geared toward green motoring enthusiasts, the car will be equipped with a V6 putting out 300 hp, the report says. Other engine choices will include the 4.8L V8 engine found in the Cayenne — which puts out 400 hp with 415 lb/ft of torque — and a turbo version of that motor which is expected to deliver 500 horsepower.

The hybrid version will also offer the unique ability to accelerate quickly thanks to an additional 100 hp available in short spurts.
Porsche is also expected to an all-wheel-drive option for the car. While the gasoline Panamera is expected to arrive in 2009, the hybrid version will be a 2011 model, the report claims.

Dim77
19-04-07, 11:27
Δεν νομίζω ότι κάποτε ήταν όλα ρομαντικά και ρόδινα και αγγελικά πλασμένα.
Απλά εμείς θέλουμε να βλέπουμε ή επιθυμούμε να δούμε τα πράγματα "όπως θα έπρεπε να είναι" (the way they should be). Έτσι, σε ένα ιδανικό κόσμο, η porsche θα είχε μόνο σπορ αμάξια, η bmw 1600 με 300 άλογα και μπλοκαδούρα στα 20χιλ. ευρώ κτλ κτλ.

Περιέργως, επειδή porsche και bmw λειτουργούνε πιο ρεαλιστικά, έχουν και οικονομική ανάπτυξη. Οι άλλοι οι ρομαντικοί που είναι???

Κοίτα και κάτι άλλο.
Τι αυτοκίνητα έφτιαχνε η Audi και τι φτιάχνει πλέον :nod:.

Εντάξει σωστά Αλέξη.
Πάντως για το BMW δεν είπα τέτοια στοιχεία, αλλά μπλοκέ θα μπορούσε να υπάρχει ως έξτρα και για την 116 κατά τη γνώμη μου.
Η κάτι καλύτερο στα 2 λιτρα θα μπορούσε να προσφέρει (ο νέος αμεσου ψεκασμού είναι καλό βήμα).

Τέλος πάντων...Από όταν βγήκαν τα πρώτα σχέδια του Panamera μου ήρθαν στο μυαλό Αμερικάνοι PIMP με χρυσές καδένες και 24'' χρωμιωμένες ζάντες με το Panamera.

Όταν είδα το ποστ του Panoz που είπε ότι θα τον ενδιέφερε ένα τέτοιο μετά το M5...Άλλαξα γνώμη, έχει δίκιο.
Είναι η συνέχεια μάλλον μετά από 1 Μ5!
Απλά στην αρχή τρώς μια φρίκη.

xaros
19-04-07, 14:42
η ferrari παρεμεινε ρομαντικη,χρεωκοπησε και την αγορασε η φιατ για να συνεχιση να υπαρχει.η porsche ηταν στα προθυρα χρεωκοπιας και κλεισιματος απο το 1991 και τελικα συνεργαστηκε με τη vw για να γλυτωσει,εβαλε νερο στο κρασι δηλαδη εβγαλε την cayenne και τωρα κατεχει μερος της vw.χαλαλι προκειμενου να συνεχισει να υπαρχει πιστευω και να μπορει να εξελισει τα σπορ μοντελα της.αν κανω λαθος διορθωστε με

Action Man
19-04-07, 14:49
χαλαλι προκειμενου να συνεχισει να υπαρχει πιστευω και να μπορει να εξελισει τα σπορ μοντελα της.αν κανω λαθος διορθωστε με

Σωστός!
Η cayyene έβγαλε την εταιρία απο το οικονομικό αδιέξοδο και η (πάρα πολύ καλές) 996(fl)-997 της ωφείλουν την ύπαρξη τους.

Lil
11-02-09, 12:49
"Κάτι δεν πάει καλά εδώ. Το βλέμμα ακολουθεί την καμπύλη που διαγράφει το καπό, πάνω από τους θόλους των τροχών που θυμίζουν 911, σκαρφαλώνει στους χαρακτηριστικούς «ώμους» για να λιώσει στη στενή ουρά που λεπταίνει σταδιακά - όπως και στην Cayman. Τσιμπιέσαι για να δεις αν είσαι ξύπνιος. Εδώ υπάρχουν σίγουρα πέντε πόρτες – όπως και στην Cayenne. Αλλά ο συνολικός σχεδιασμός αποπνέει τη σπορ δυναμική μιας 911. Ναι, η Porsche πήγε και κατασκεύασε ένα μακρύ οικογενειακό τετραθέσιο αυτοκίνητο πέντε μέτρων με αξιώσεις ενός supercar κι ένα αναιδές hatchback τελείωμα. Μήπως κατέρρευσε και το τελευταίο προπύργιο σπορ υπεροχής των Γερμανών; Μήπως μέθυσε η Porsche από τις πολλές σαμπάνιες που άνοιξε για να γιορτάσει την απόκτηση του πλειοψηφικού πακέτου μετοχών της Volkswagen; Είναι έτοιμος ο κόσμος να δεχθεί την εξτραβαγκάντζα μιας Panamera;"

Πηγη: Car Magazine 106

stef
11-02-09, 13:23
Το αμάξι είναι επιεικώς ΧΑΛΙΑ
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον λόγο που έβγαλαν αυτό το ΕΚΤΡΩΜΑ
Το είδα από κοντά στο Zuffenhausen την προηγούμενη εβδομάδα και κουνούσα το κεφάλι μου.
Λέω : Δεν μπορεί μία μάρκα με 997- Cayman- Boxster να βγάζει τούτο εδώ το πράγμα....

giannis 116
21-09-09, 20:58
Πως ετυχε και ειδα σημερα 2 μαλιστα! Η μια στη Νεα Ερυθραια με μια πινακιδα 'ΔΟΚ...' πισω και η αλλη με Γερμανικες πινακιδες λιγο πριν το Σουνιο. Ιδιο χρωμα και τα 2 αυτο το ακαθοριστο σκουρο προς καφε που ειναι. Περιεργο σχημα, δε μπορω να πω πως μ αρεσε, με ξενισε λιγακι. Ωραια μουρη, κατι μεταξυ Cayman και Carrera, αλλα μεγαλο μηκος και σα να χει δυσαναλογες διαστασεις, στενομακρο φαινεται και τη μπερδευεις και με Jaguar.

paganis
21-09-09, 22:45
μαλλον εχουν χασει την μπαλλα οι γερμανοι στο σχεδιο...γενικοτερα με τα μεγαλα οχηματα !!

stef
22-09-09, 08:58
Τον Φεβρουάριο που το είχα δεν Στουτγκάρδη μου άρεσε ιδιαίτερα, πολύ εποβλητικό και διαφορετικό αυτοκίνητο..
Φαντάζομαι ότι στο δρόμο θα είναι πολύ καλό!

Stallion3.2
22-09-09, 09:26
νομίζω ότι αν προσπαθούαν λίγο περισσότερο θα καταφέρναν να ξεπεράσουν ακόμα και την 7άρα σε ασχήμια.....

Christos 330i ///M
22-09-09, 09:33
Το ειδα live εξω απο γνωστο μπουζουξιδικο Θεσσαλονικης . . .

Ηταν παρεουλα διπλα διπλα με το mystic blue μου . . .

Παιδια οντως πολυ ασχημο αυτοκινητο απορω για ποιον λογο και με ποιο σκεπτικο

εβγαλαν 4πορτο αυτοκινητο για να αντιμετωπισουν ενα cls η την 7αρα ; ; ;

Το θεμα porche το εχω αλλιως στο μυαλο μου και δυσκολα να αλλαξω γνωμη και να δω ποιο

σοβαρα το νεο τους τετραπορτο ας εχει και 1000 μανισια αλογα . . .

Βεβαια οχι οτι θα το παρω ποτε στην ζωη μου απλα εχω το δικαιωμα πιστευω να εκφρασω την

αποψη μου για τετοιου ειδους αυτοκινητα . . .

stef
22-09-09, 09:48
Porsche = 911 ΤΕΛΟΣ

sv2
22-09-09, 15:26
Ισως το μόνο τετράθυρο που θα αγόραζα.Την βρίσκω υπέροχη.

Stallion3.2
28-09-09, 22:13
την είδα live.....ναι τελικά η 7άρα παραμένει το πιο σιχαμερό μεγάλο αυτοκίνητο, αλλά η Panamera είναι περήφανα δέυτερη!!!

Airness
19-10-09, 20:46
http://www.youtube.com/watch?v=dxqYYckSCQ0

MAD-13
26-10-09, 18:35
Παιδια χαλαρωστε!
Δεν ζουμε στο 1950 για να εχουμε τις ιδιες αντιληψεις και τα ιδια μοτιβα.
Οταν ολα αλλαζουν στην ζωη, στην κοινωνια, στο περιβάλλον πως εχετε την απαιτηση μια εταιρεια να παραμενει με τα ιδια στυλ και αμαξια με του 1950????

Καλως ο ρομαντισμος αλλα εγω προτιμω να υπαρχει Porsche, Bmw κλπ με μεγαλη γκαμα αυτοκινητων παρα να κλεισουν αφεινοντας τεραστεια κενα στην ιστορια της αυτοκινησης.

Επειδη σημερα ολα ειναι ρευστα και ο ανταγωνισμος τεραστειος αν η Porsche συνεχιζε να κατασκευαζει μονο 911 και η BMW 3αρες και 5αρες θα ηταν και οι 2 ηδη παρελθον απο το χαρτη!

Μην τα βλεπουμε ολα ρομαντικα ο κοσμος εξελισεται!

Κι επισης προτιμω μια εταιρεια να ειναι υγιης οικονομικα κλπ κι ας βγαλει κι ενα αμαξι που δεν μου αρεσει ή δεν μας ειχε συνηθησει στο παρελθον, παρα να αναγκαζονται να κανουν περικοπες σε προσωπικο, σε πρωτη υλη, σε ποιοτητα, σε ασφαλεια, σε επιδοσεις ή να εξαγοραζονται απο αλλες εταιρειες δημιουργοντας καρτελ και γκετο ή μαυρες στιγμες στην ιστορια τους!!!!

Στην τελικη ο ιδιος ο κοσμος θα κρινει εαν το αμαξι παει στην εταιρεια με το να το αγορασει κι επειδη ολοι τα ιδια λεγανε για την Cayenne τελικα η ιστορια δικαιωσε την Porsche. Οπως επισης την BMW με την σειρα Χ και τη σειρα 1 κλπ κλπ

Δεν ζουμε σε κοσμο αγγελικα πλασμενο....

Stallion3.2
28-10-09, 12:55
το λάθος της πορκερ κατ'εμέ δεν είναι η εξέλιξη της panamerda αλλά η cayenne...δεν το χωνέυω που έφτιαξε ένα βαρύ τζιπ. η panamerda δεν είναι κακή ιδέα απλά είναι εμφανισιακά αισχρή!

sv2
28-10-09, 13:36
το λάθος της πορκερ κατ'εμέ δεν είναι η εξέλιξη της panamerda αλλά η cayenne...δεν το χωνέυω που έφτιαξε ένα βαρύ τζιπ. η panamerda δεν είναι κακή ιδέα απλά είναι εμφανισιακά αισχρή!

Και όμως το Cayenne κατά την γνώμη μου είναι μακράν το καλύτερο αυτοκίνητο σήμερα.Γι αυτό και κυκλοφορώ ήδη με το τρίτο μου.Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξει και τέταρτο.