PDA

Επιστροφή στο Forum : κάμερες τροχαίας


Snoopy
31-10-06, 13:32
Εχει φάει κανείς κλήση απο κάμερα?
Πως γίνεται?
Σου έρχεται σπίτι και μετά πας δικαστήριο?
Δουλεύουν οι κάμερες στην Αττική οδό?

Ανυσηχώ γιατί μου είπαν οτι στην στέλνουν σπίτι και έχω περάσει απο κάτι τούνελ στην ΑΟ με 220-230. Κανονικά θα έπρεπε να με μπουζουριάσουν νομίζω αν είχε τροχαία.
Λες να έρθει κανα μπουγιουρντί αργότερα?:bugeye:

EDDIE_S
31-10-06, 13:41
Και εγώ έτσι νόμιζα, αλλά έμαθα ότι οι κάμερες στην Α.Ο είναι ελέγχου κυκλοφορίας και όχι για να κόβουν κλήσεις.
Εγώ φοβόμουν και για τη Συγγρού που είχε τύχει να ανεβαίνω βράδυ με άδειο δρόμο με 180 περίπου αλλά τίποτα δεν ήρθε.
Έχω ακούσει ότι και αυτές στις λεωφορειολωρίδες δεν λειτουργούν...

Geo_3D
31-10-06, 13:41
Πριν λιγες μερες μου ειπε ο ξαδερφος οτι ηρθε κληση με φωτο σπιτι του εχοντας με πρωταγωνιστη τον πατερα του στην μηχανη με αρκετα χλμ
Επισης ηταν απο τουνελ μου ειπε

Dim77
31-10-06, 13:43
Πριν από 2-3 χρόνια ήρθε 1 αστυνομικός στο σπίτι και παρέδωσε 1 φάκελο στη μητέρα μου. Την καλούσαν στο τμήμα. Πήγε μαζί με τον πατέρα μου και εκεί ο διοικητής τους έδειξε 1 ωραία φωτογραφία της Ε 200 Kompressor από την Κατερίνη και με ένδειξη 169 Km/h!!! (Πήγαιναν Θεσ/νίκη)...Πρέπει να είχε μεσολαβήσει διάστημα 2-3 εβδομάδων.
Το δικαστήριο δεν έγινε τότε γιατί ο εισαγγελέας της περιοχής αποφάσισε ότι είναι παράνομο αν δε σε σταματήσουν λίγο πιο πέρα και να σου επιδείξουν τη φωτογραφία την ίδια στιγμή και ανακάλεσε όλες τις κλήσεις.
Το θέμα είναι οτι μετα τα γεγονότα στο Μαλιακό δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει ακόμα ότι χωρίς μπλόκο μετά τη κάμερα δεν ισχύουν οι κλήσεις.
Στην Α.Ο. οι κάμερες είναι μόνο για χρήση από την εταιρεία και τα στοιχεία δε δίνονται στην τροχαία.
Εμένα με έχουν γράψει 2 φορές με 159 και 160 (τα περασμένα χριστούγεννα) στο ύψος της Λ.Κηφησίας με φορητό ραντάρ (που τραβαέι φωτο της πινακίδας) και στο επιδυκνείουν εκείνη τη στιγμή αν έχεις αμφιβολία.(Η κρατουν τα στοιχεία αν δε σταματήσεις και πας δικαστήριο. Αυτό το ρώτησα και live γιατί όσο με εγραφαν 1 δε σταμάτησε και σημείωσαν τον αριθμό του)

streetracing
31-10-06, 13:53
γνωστος με κληση απο σταθερη καμερα στην λ.κηφισσου ,του ηρθε μετα απο ενα χρονο ,δικαστηριο,500 ευρω +1 μηνας το διπλωμα

M3Convertible
31-10-06, 14:12
Πριν από 2-3 χρόνια ήρθε 1 αστυνομικός στο σπίτι και παρέδωσε 1 φάκελο στη μητέρα μου. Την καλούσαν στο τμήμα. Πήγε μαζί με τον πατέρα μου και εκεί ο διοικητής τους έδειξε 1 ωραία φωτογραφία της Ε 200 Kompressor από την Κατερίνη και με ένδειξη 169 Km/h!!! (Πήγαιναν Θεσ/νίκη)...Πρέπει να είχε μεσολαβήσει διάστημα 2-3 εβδομάδων.
Το δικαστήριο δεν έγινε τότε γιατί ο εισαγγελέας της περιοχής αποφάσισε ότι είναι παράνομο αν δε σε σταματήσουν λίγο πιο πέρα και να σου επιδείξουν τη φωτογραφία την ίδια στιγμή και ανακάλεσε όλες τις κλήσεις.
Το θέμα είναι οτι μετα τα γεγονότα στο Μαλιακό δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει ακόμα ότι χωρίς μπλόκο μετά τη κάμερα δεν ισχύουν οι κλήσεις.
Στην Α.Ο. οι κάμερες είναι μόνο για χρήση από την εταιρεία και τα στοιχεία δε δίνονται στην τροχαία.
Εμένα με έχουν γράψει 2 φορές με 159 και 160 (τα περασμένα χριστούγεννα) στο ύψος της Λ.Κηφησίας με φορητό ραντάρ (που τραβαέι φωτο της πινακίδας) και στο επιδυκνείουν εκείνη τη στιγμή αν έχεις αμφιβολία.(Η κρατουν τα στοιχεία αν δε σταματήσεις και πας δικαστήριο. Αυτό το ρώτησα και live γιατί όσο με εγραφαν 1 δε σταμάτησε και σημείωσαν τον αριθμό του)

Πριν από 3 χρόνια περίπου σκάει smurf στο σπίτι και με έψαχνε ( έλειπα )
Με παίρνει τηλέφωνο η μάνα μου και με ρωτάει αν έγινε κάτι και με ψάχνουν…όχι της απαντώ και μου δίνει το τηλέφωνο ενός αστυνομικού που με ήθελε.

Παίρνω τηλέφωνο και μου λέει να πάω από το τμήμα…..και πάω την επόμενη μέρα.
ΤΙ ΝΑ ΔΩ….ο κολ….ς του αυτοκινήτου μου φωτομοντέλο τρείς περίπου με τα μεσάνυχτα στην εθνική Αθηνών Κορίνθου κοντά στην Ελευσίνα με όριο 80 και εγώ με 135.
Μου λέει ο τύπος εσύ είσαι….τι να του πω εγώ όχι αφού η φωτογραφία ήταν πεντακάθαρη και η πινακίδα έλαμπε…ναι του λέω…οκ υπέγραψε εδώ και περίμενε να σου έρθει δικαστήριο….οκ του λέω και εγώ και φεύγω….ευτυχώς ακόμα περιμένω και δεν θέλω να το μελετάω και πολύ…..
:peepwall: :105whistl :dance: :calm:

konas
31-10-06, 14:29
Άλλες οι κάμερες της τροχαίας και άλλες οι μικρές μόνιμες της Αττικής Οδού που όπως προαναφέρθηκε είναι μονο για την παρακολούθηση κυκλοφορίας, ατυχημάτων, προβλημάτων ροής κλπ.

Επίσης άλλες και οι κάμερες στις λεωφορειολωρίδες που γράφουν μονο όταν είσαι στη λεωφορειολωρίδα και οχι για ταχύτητα (ΠΡΟΣΟΧΗ στην Μεσογείων τις έφτιαξαν και λειτουργούν).

Οπότε εξαρτάται τι κάμερα σε 'έγραψε'. Αν ήταν τροχαίας (σταθερή ή φορητή) θα σου έρθει στο σπίτι και μετά πας στο δημόσιο ταμείο για πληρωμή....

Εδώ να σημειώσω ότι οι σταθερές λειτουργούν ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΦΙΛΜ, άρα ποτέ δεν είσαι σίγουρος.

papassmurf
31-10-06, 14:34
στην Αθηνών -κορίνθου υπάρχουν 2 πολιτικα λευκά skoda των smurf τα οποία πηγαίνουν στην μεσαία λωρίδα με το όριο και έχουν κάμερα απάνω τους και τραβουν αβερτα.
την πάτησε φίλος και του ήρθε 2 μήνες μετα στο σπίτι με 180 κμ.το δικαστήριο εκκρεμεί.

alexk
31-10-06, 14:41
στην Αθηνών -κορίνθου υπάρχουν 2 πολιτικα λευκά skoda των smurf τα οποία πηγαίνουν στην μεσαία λωρίδα με το όριο και έχουν κάμερα απάνω τους και τραβουν αβερτα.
την πάτησε φίλος και του ήρθε 2 μήνες μετα στο σπίτι με 180 κμ.το δικαστήριο εκκρεμεί.

Έχω δει και εγώ τέτοιο, καθώς και citroen xara τίγκα εξοπλισμένο.
Να προσέχουμε. Μην δίνουμε τα χρήμματά μας σε κλήσεις.

Εγώ ήθελα πάντως να βάλουν μια καμερούλα στην Ποσειδώνος και να δουλεύει Παρασκευή, Σάββατο 1-5 το βράδυ. Κάποιες ζωές θα σώζανε.

Action Man
31-10-06, 14:45
Προχθές που φύγαμε γιουρούσι απο το ΙΚΕΑ.......φτάνοντας στην έξοδο της Εθνικής οδού(κατω απο την γέφυρα-μικρό τούνελ)......όλα έγιναν άσπρα....
Δεν ξέρω ποιος θα την αρπάξει....μπορεί να είμαι και γω

alexk
31-10-06, 15:16
Προχθές που φύγαμε γιουρούσι απο το ΙΚΕΑ.......φτάνοντας στην έξοδο της Εθνικής οδού(κατω απο την γέφυρα-μικρό τούνελ)......όλα έγιναν άσπρα....
Δεν ξέρω ποιος θα την αρπάξει....μπορεί να είμαι και γω

Εγώ δεν πήρα πρέφα κάτι εκεί και δεν πήγαινα με 100
Φλάσαρε Παντελή???

sakkunen
31-10-06, 15:21
Η κατασταση φαινεται απελπιστικη....Μας χτυπαει αλυπητα το συστημα...Εχω 14 ποντους....Μεχρι προσφατα δεν υπηρχαν καμερες του σατανα στην Αττικη οδο.

M3Convertible
31-10-06, 15:38
Η κατασταση φαινεται απελπιστικη....Μας χτυπαει αλυπητα το συστημα...Εχω 14 ποντους....Μεχρι προσφατα δεν υπηρχαν καμερες του σατανα στην Αττικη οδο.

Αλήθεια στους πόσους πόντους σου παίρνουν το δίπλωμα;;;:help:
Και για πόσο;;;

Action Man
31-10-06, 15:44
Εσείς που έχετε γρήγορα αυτοκίνητα.....νομίζω οτι είναι ευκαιρία να τα πουλήσετε(σε τιμη ευκαιριας) ΤΩΡΑ....πριν υποτιμιθούν!!!
Εγώ πάντως είμαι διαθέσιμος να σας γλιτώσω απο τα δόντια της τροχαάς!
(Θέλω μια CSL και μια Μ5 Ε60)

M3Convertible
31-10-06, 15:47
Εδώ να σημειώσω ότι οι σταθερές λειτουργούν ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΦΙΛΜ, άρα ποτέ δεν είσαι σίγουρος.


Αυτή η ρουφιάνα κάμερα πρέπει να είχε καινούριο 36αρι φιλμ

κλαψ κλαψ:(

sakkunen
31-10-06, 15:48
Αλήθεια στους πόσους πόντους σου παίρνουν το δίπλωμα;;;:help:
Και για πόσο;;;

Στους 25 καιγεσαι!Παντως υπαρχει λυση.:smokin:

saikoE39
31-10-06, 18:13
Και εμενα προχθες το χαραματα 4.30 που κατεβαινα στο χωριο...στον δρομο Κορινθου-Τριπολης..πολυ πριν το τουνελ..κατι αστραψε...
Βεβαια πηγαινα με 130 χλμ(ετρωγα κρουασαν)...αλλα δεν υπηρχε και αλλο αυτοκινητο διπλα μου..θα περιμενω..
Παντως αν βγαζουν foto στην Α.Ο..(που σιγουρα μεχρι λιγο καιρο πριν δεν εβγαζαν..μονο σταματουσαν με ρανταρ..)την εχω κατσει ειδηκα στην μεγαλη ευθεια μετα την Καντζα εχω ακουσει πολλες φορες τον κοφτη 5ης....

dimrai
31-10-06, 18:52
στην Αθηνών -κορίνθου υπάρχουν 2 πολιτικα λευκά skoda των smurf τα οποία πηγαίνουν στην μεσαία λωρίδα με το όριο και έχουν κάμερα απάνω τους και τραβουν αβερτα...

Έχω δει και εγώ τέτοιο, καθώς και citroen xara τίγκα εξοπλισμένο....

Κόρινθος - Πάτρα, κυκλοφορεί ένα μεγάλο VAN Merc σκούρο Μπλε με φυμέ τζάμια (απ'αυτά που απαγορεύονται...), με "κάμερα on-board" και ένστολους που ΔΕΝ φαίνονται απ'έξω.
Σε ευθύγραμμο τμήμα το προσπέρναγα με περίπου 180-200. Ευτυχώς ο ήλιος ήταν κόντρα και κοίταγα τα φιμέ του τζάμια και τους είδα. Πάνω που ήταν έτοιμοι να μου κάνουν κλικ, με βλέπουν δίπλα τους να πλακώνομαι στα φρένα και να τους χαμογελάω... :D
Έπεσα στα περίπου 100-110 που ήταν το όριο, και τους προσπέρασα ξανά σιγά-σιγά. Πήγαιναν με περίπου 80 και τους είδα να μου χαμογελούν εκείνοι τώρα. :greenboun

sheriff
31-10-06, 22:32
στην Αθηνών -κορίνθου υπάρχουν 2 πολιτικα λευκά skoda των smurf τα οποία πηγαίνουν στην μεσαία λωρίδα με το όριο και έχουν κάμερα απάνω τους και τραβουν αβερτα.
την πάτησε φίλος και του ήρθε 2 μήνες μετα στο σπίτι με 180 κμ.το δικαστήριο εκκρεμεί.


τα octavia ειναι και ασημι με καμερα on board ετοιμα για ''smile ειναι η police camera''

ενα τετοιο με σταματησε προχτες αλλα χαρη στον δημητρη(doctor) την γλιτωσα.thnx και παλι.

βεβαια μετα απο 5 λεπτα με σταματησαν αλλοι και μου χαρισαν το πολυποθητο ροζακι (ελλειψη πινακιδας σε κοντρομερος ειναι βουτηρο στο ψωμι τους)

kacey
31-10-06, 22:51
ΠΟΤΕ δεν υπογραφετε/λετε στην αστυνομια ποιος οδηγουσε, οταν σας καλεσουν στο τμημα. ΠΟΤΕ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να σας ρωτησουν ποιος οδηγουσε, τους λετε ενα ξερο ΑΡΝΟΥΜΑΙ να σου πω (ΜΑΛΑΚΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ ΕΝΩ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ). Μπορει να σας βοηθησει στο δικαστηριο.

STAYROS7
31-10-06, 23:49
παιδια μη μασατε η καερεσ που εχουν στην αττικη οδο ειναι μονο για κυκλοφορια μονο αν σασ σταματησει τροχαια με rantar την τροσ και οχι με καμερα αυτο ειναι εξακρυβομενο απο γνωστο.

paspas
01-11-06, 00:25
ΠΟΤΕ δεν υπογραφετε/λετε στην αστυνομια ποιος οδηγουσε, οταν σας καλεσουν στο τμημα. ΠΟΤΕ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να σας ρωτησουν ποιος οδηγουσε, τους λετε ενα ξερο ΑΡΝΟΥΜΑΙ να σου πω (ΜΑΛΑΚΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ ΕΝΩ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ). Μπορει να σας βοηθησει στο δικαστηριο.
Για πες και εμας που δε γνωριζουμε απο δικαστηρια πως ακριβως βοηθα στην κριση του δικαστη αυτη η αρνηση;

Action Man
01-11-06, 00:25
Ελπίζω να είναι όπως τα λες.

Minas DASC
01-11-06, 10:00
Στο www.bloka.com θα απαντηθουν τα περισσοτερα απο τα ερωτηματα σας - αν εχετε μπολικο χρονο να ψαξετε στο φορουμ..

Παντως, πριν ξεκινησετε για ταξιδακι καλο ειναι να ελεγχετε την λιστα με τα μπλοκα που ειναι καλα ενημερωμενη!;)

streetracing
01-11-06, 10:27
γνωστος μου 2 φορες που του ηρθε φωτογραφικη με 200+180
πηγε η μητερα του στο δικαστηριο... κ της πηραν 2 φορες το διπλωμα ..
ασε που τη ρωτουσαν ,,σοβαρη κυρια πηγαινατε με τοοσα...

alexk
01-11-06, 10:30
γνωστος μου 2 φορες που του ηρθε φωτογραφικη με 200+180
πηγε η μητερα του στο δικαστηριο... κ της πηραν 2 φορες το διπλωμα ..
ασε που τη ρωτουσαν ,,σοβαρη κυρια πηγαινατε με τοοσα...

Αυτό θα πει θυσία για το παιδί! :+1:
Εμένα η μάνα μου θα έλεγε, κλείστε τον μέσα τον αλήτη!

Christos 330i ///M
01-11-06, 10:43
Στο www.bloka.com θα απαντηθουν τα περισσοτερα απο τα ερωτηματα σας - αν εχετε μπολικο χρονο να ψαξετε στο φορουμ..

Παντως, πριν ξεκινησετε για ταξιδακι καλο ειναι να ελεγχετε την λιστα με τα μπλοκα που ειναι καλα ενημερωμενη!;)

Πολυ καλο σε μερικα θεματα που με απασχολουσαν με καλυψε 100% . . . !
Δεν ειναι κακο να ξερουμε τι παιζει :clap: . . . !

Christos 330i ///M
01-11-06, 10:51
γνωστος μου 2 φορες που του ηρθε φωτογραφικη με 200+180
πηγε η μητερα του στο δικαστηριο... κ της πηραν 2 φορες το διπλωμα ..
ασε που τη ρωτουσαν ,,σοβαρη κυρια πηγαινατε με τοοσα...

Αυτο το εχω κανει και εγω πηγαινα με 193 με φωτογραφισαν . . .
Ηρθε η ειδοποιηση στην αστυνομια με καλεσαν με ρωτησαν ποιος
οδηγουσε εκεινη την μερα θελουμε το διπλωμα . . .
Πηγα δασκαλεμενος απο φιλο εδωσα και το διπλωμα της μαμας μου . . .
Τωρα εδω και δυο χρονια περιμενω να γινει το δικαστηριο :icon02: . . .

EDDIE_S
01-11-06, 16:52
ΚΑΜΕΡΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΣΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ;;;ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ;;;
Για αναλύστε λίγο...

manosm3
01-11-06, 20:03
Και εμενα προχθες το χαραματα 4.30 που κατεβαινα στο χωριο...στον δρομο Κορινθου-Τριπολης..πολυ πριν το τουνελ..κατι αστραψε...
Βεβαια πηγαινα με 130 χλμ(ετρωγα κρουασαν)...αλλα δεν υπηρχε και αλλο αυτοκινητο διπλα μου..θα περιμενω..
Παντως αν βγαζουν foto στην Α.Ο..(που σιγουρα μεχρι λιγο καιρο πριν δεν εβγαζαν..μονο σταματουσαν με ρανταρ..)την εχω κατσει ειδηκα στην μεγαλη ευθεια μετα την Καντζα εχω ακουσει πολλες φορες τον κοφτη 5ης....

Aφου σου ειπα οτι δεν κοφτιασε!!!
Ελπιζω κι εγω παντως να ΜΗΝ λειτουργουν στην Α.Ο. γιατι :gaysex: :banghead:

saikoE39
01-11-06, 22:27
Aφου σου ειπα οτι δεν κοφτιασε!!!
Ελπιζω κι εγω παντως να ΜΗΝ λειτουργουν στην Α.Ο. γιατι :gaysex: :banghead:
Eκει καπου κοφτιαζει ρε......
Ελεος τα 240 θα πατησει......:nutkick:

InsaneDriver
01-11-06, 23:12
Eπειδή μου ήρθε μια κλήση πριν κανά εξάμηνο όπου οδηγούσα το 520 του πατέρα μου κοντά στην Τρίπολη σε όριο 80 και πήγαινα με 136, το έψαξα λιγάκι...
Έμαθα ότι αν τους δηλώσεις ποιος οδηγούσε και κάνουν πάνω από 1 χρόνο να βρούνε εκείνον να του επιδώσουν τη κλήση, τότε παραγράφεται και ακυρώνεται.

Έτσι ο πατέρας μου δήλωσε ότι οδηγούσε το αυτοκίνητο γερμανός συνεργάτης του που πράγματι έρχεται Ελλάδα πολύ συχνά και μάλιστα έδωσε και τη διεύθυνση της δουλειάς του στη Γερμανία. Συγκεκριμένα τα λόγια του αστυνομικού που πήρε την κατάθεση χωρίς όρκο ήταν ''πάει αυτή η κλήση...στο αρχείο''.

Οπότε περιμένουμε νεότερα...

konas
02-11-06, 07:46
ΚΑΜΕΡΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΣΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ;;;ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ;;;
Για αναλύστε λίγο...

Καμερες λεωφορειοδρόμων ΟΧΙ ταχύτητας

thanassis
04-11-06, 17:45
τελικά αν σε ζωγραφίσουν σε στέλνουν δικαστήριο ή απλά πληρώνεις κάποιο πρόστημο???

sakkunen
16-05-07, 21:07
Γνωρίζει κανείς αν τα ανακριτικά της Τροχαίας [τα βανάκια], είναι εφοδιασμένα με κάμερα?Απ' οτι θυμάμαι γενικά δεν έχουν, αλλά πέτυχα ενα καινούργιο Τransit κ ψιλοπάγωσα...αν κ δεν είδα ν ''αστράφτει''.

thanassis
16-05-07, 22:58
Γνωρίζει κανείς αν τα ανακριτικά της Τροχαίας [τα βανάκια], είναι εφοδιασμένα με κάμερα?Απ' οτι θυμάμαι γενικά δεν έχουν, αλλά πέτυχα ενα καινούργιο Τransit κ ψιλοπάγωσα...αν κ δεν είδα ν ''αστράφτει''.

είναι κάποια συγκεκριμένα επιβατικά-συμβατικά τα οποία έχουν κάμερα μπροστά (τα είχα δει κάπου στο ίντερνετ, είχε και φώτο) και μάλιστα είχε κάτι παράξενα τετράγωνα προβολάκια μπροστά σαν ομίχλης αλλά ήταν φυσικά για φλας!!

nikosvg
16-05-07, 23:19
Είδα citroen Xara στο Ναύπλιο πριν 15 μέρες (μέσα στα στενά, όχι σε μπόκο) με κάμερα-radar μόνιιμα στο παμπρίζ.
Νίκος

spiros
17-05-07, 02:11
Παιδιά στο δρόμο Κορίνθου-Τρίπολης δεν υπάρχουν πουθενά σταθερά radar εκτός από τη σήραγγα του Αρτεμισίου (τόσο στην είσοδο-έξοδο αλλά και μέσα) εξακριβωμένο από φίλο μπάτσο.

Τα σημεία που τη στήνουν συνήθως σε αυτόν το δρόμο είναι στα διόδια της Τρίπολης (στο ρεύμα προς Τρίπολη) με φορητά radar και σε μία κατηφόρα στο ρεύμα προς Αθήνα λίγο μετά την πινακίδα "Καλως ηλθατε στην περιοχή Κορίνθου κλπ" εκεί όπου ξαφνικά και χωρίς κανένα απολύτως (λέμε τώρα) λόγο το όριο γίνεται από 120 --> 100.

Και κάτι άσχετο: μην ψάχνετε μόνο για xaara και octavia "undercover". Τις προάλλες προσπέρασα στην ευθεία της Κινέττας ένα E200 Compressor μαύρο με μπεζ δερμάτινο κάθισμα και χωρίς φιμέ και έπαθα την πλάκα μου. Ο τύπος ήταν στην αριστερή με καμιά 160. Εγώ πίσω του με απόσταση κανονική περίμενα υπομονετικά να περάσω χωρίς φώτα και μαλακίες. Ο τύπος αρχίζει και δίνει, δίνω και εγώ οπότε στα 210 μπαίνει στη μεσαία και τον προσπερνάω φτάνοντας 230. Μπαίνει πίσω μου και μου ανάβει προβολείς και δύο μπλέ φάρους που ήταν χωμένοι στις γρύλλιες της μάσκας! Έλεος!!!! Έκοψα και μπήκα στη μεσαία και ο τύπος προσπερνόντας απλά μου έκανε νόημα να ελαττώσω ταχύτητα και έφυγε. Τα μάτια σας 104...

kacey
17-05-07, 08:50
Αυτος ΔEN ηταν τροχαια. Πιθανοτατα βουλευτικο η αλλο αυτοκινητο που ηθελε να το παιξει γαμαω.

Οπως ειπαμε λοιπον, ειναι αντισυνταγματικο και ΠΑΡΑΝΟΜΟ, να σου ζητησει η αστυνομια να τους φανερωσεις ποιος οδηγουσε το αυτοκινητο την στιγμη της παραβασης (Αρειος Παγος).

Οταν λοιπον σε καλεσουν στην τροχαια (ως ιδιοκτητης του οχηματος, εσυ θα κληθεις να εξηγησεις) και σου που "υπογραψε μας εδω το ποιος οδηγουσε", απαντατε "βαλ΄τε το στον πρωκτο σας και αναψ΄τε το να ζεσταθειτε".

Τωρα, το τι βοηθαει αυτο, δεν ξερω. Το σιγουρο ειναι οτι κανεις δεν μπορει να αποδειξει ποιος οδηγουσε το αυτοκινητο, και επισης δεν στεκει νομικα το "αφου δεν ξερουμε, υποθετουμε οτι οδηγουσε ο ιδιοκτητης και τον τσεκουρωνουμε". Παλια μαλιστα υπηρχε αρθρο στον ΚΟΚ που ελεγε ακριβως οτι "αμα ο ιδιοκτητης δεν αποκαλυπτει ποιος οδηγουσε, τοτε θεωρειται οτι οδηγουσε εκεινος και παιρνει την ποινη", το οποιο τωρα ομως δεν υπαρχει αρα για καποιο λογο καταργηθηκε.

ΥΓ Ασε που αμα πας στο τμημα και πεις ολα αυτα περι παρανομιας κλπ, το πιθανοτερο ειναι να βαρεθουν να ασχοληθουν μαζι σου περαιτερω αφου τους δειχνεις οτι κατεχεις απο νομικα, οτι εχεις ορεξη να τους τρεχεις, και αφου υπαρχουν αλλα κοροιδα που πληρωνουν αδιαμαρτυρητα...

B(3)M(1)W(8)is
17-05-07, 09:44
πριν απο 1 χρονο κατεβαινα αττικη οδο 215 και μου ηρθε η κληση μετα απο ενα χρονο στην φορολογικη δηλωση 550ευρω.δεν με χαλασε....

kacey
17-05-07, 10:10
Αυτο που λες δεν γινεται. Εξηγησε. Δεν γινεται να χρεωθει κληση αυτοματα χωρις να περασεις καποιες διαδικασιες. Εδω κανουμε ολοκληρη συζητηση για το πως δεν θα μπορουν να βρουν ποιος οδηγουσε ωστε να χρεωθει την κληση και το τι μπορει να σημαινει αυτο δικαστικα, και εσυ μου λες οτι σε χρεωσαν αυτοματα?

B(3)M(1)W(8)is
17-05-07, 10:39
με χρεωσαν αυτοματα αφου με εψαχναν για μεγαλο χρονικο διαστημα,με τηλεφωνα στο σπιτι και βολτες....τωρα η κληση περαστηκε αυτοματα στο αφμ μαζι με κατι προσαυξησεις απο οτι μου ειπε ο λογιστης,και οτι καποια στιγμη θα περασω δικαστηριο γιατι θα με καλεσουν στο τμημα να υπογραψω οτι ημουν εγω!

B(3)M(1)W(8)is
17-05-07, 10:40
δεν χρειαζεται να βρουν ποιος ηταν ο οδηγος τσακωνουν τον ιδιωκτητη.απλα και πρακτικα.

GIANNIS-320/CABRIOLET
17-05-07, 10:52
Πιθανότατα να είναι από παλιότερη κλήση που έφαγες και δεν την πλήρωσες ….:banned:
Την διαδρομή από Λ. Κατεχάκη έως Μαρκόπουλο (Α.Ο.) την κάνω κάθε μέρα. Πρωινές και απογευματινές ώρες συνήθως αλλά και αρκετές νύχτες.
Τα μπλόκα που συναντώ (όχι σε καθημερινό επίπεδο) είναι τα εξής:
Από Κατεχάκη προς Μαρκόπουλο
1. Στην είσοδο των διοδίων (Κατεχάκη) μερικές φορές τους συναντάς και πριν τα διόδια…
2. Αμέσως μετά το τούνελ της Αγ. Παρασκευής (μικρή ευθεία κατηφόρα 60χλμ αν ορ)
3 Μετά την έξοδο της Λ. Λαυρίου στην ευθεία (80χλμ αν. ορ.)
4. Μεγάλη ευθεία μετά την Κάντζα…. Τώρα τελευταία δεν την στήνουν στην ευθεία αλλά αμέσως μετά την στροφή που συναντάς στο τέλος της…. (εξυπνάδες…:pth: )

Από Μαρκόπουλο προς Κατεχάκη

1. Μόλις μπαίνεις στην Α.Ο. αμέσως μετά την γέφυρα που σε πάει στην Λ. Λαυρίου (παλιός δρόμος)
2. Στα πρώτα διόδια πριν την ευθεία
3. Πριν συναντήσεις την έξοδο της Λ. Λαυρίου στην πρώτη ευθεία του περιφερειακού
4. Πριν την έξοδο για Κατεχάκη μετά την παρατεταμένη δεξιά στροφή…

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι εάν συναντήσεις μια φορά στην διαδρομή σου δεν ξανασυναντάς στο συγκεκριμένο κομμάτι.
Όλες οι κάμερες είναι κινητές (τροχαία Α.Ο.). Όλες οι άλλες κάμερες όπως είπαν και οι παραπάνω φίλοι είναι για την ρύθμιση και τον έλεγχο της κυκλοφορίας.:cool:

sotiris 328i
17-05-07, 11:18
Tα citroen xara που εχουν ρανταρ νομιζω πως ολα ειναι καραβαν.
Προσοχη γιατι απο 2 Ιουνιου θα ειναι τσουχτερα τα προστιμα.

kacey
17-05-07, 11:45
με χρεωσαν αυτοματα αφου με εψαχναν για μεγαλο χρονικο διαστημα,με τηλεφωνα στο σπιτι και βολτες....τωρα η κληση περαστηκε αυτοματα στο αφμ μαζι με κατι προσαυξησεις απο οτι μου ειπε ο λογιστης,και οτι καποια στιγμη θα περασω δικαστηριο γιατι θα με καλεσουν στο τμημα να υπογραψω οτι ημουν εγω!

αντε παλι...καλα, πηγαινε να υπογραψεις εσυ να φας και ενα δικαστηριο. αφου δεν καταλαβαινετε μερικοι τι γραφουμε.

spiros
17-05-07, 11:56
Προσοχη γιατι απο 2 Ιουνιου θα ειναι τσουχτερα τα προστιμα.
Έχει καταλάβει κανείς τις κλίμακες στον καινούριο κ.ο.κ.? Σύμφωνα με το φυλλάδιο που έστειλαν σπίτι μετά τα 140 πληρώνεις ένα ποσό και σου παίρνουν το δίπλωμα για 1 μήνα ή κάτι τέτοιο. Τα δικαστήρια λένε ότι θα καταργηθούν για την εξυπηρέτηση του πολίτη. Μετά τα 140 δεν υπάρχει άλλη κλίμακα? Δε μπορεί να χρεώσουν το ίδιο μια παράβαση +20 με μία αλλη +100. Έχει κανείς κανένα pdf με αναλυτικά τα νέα μέτρα?

@kacey:
Ναι λογικά οδηγός κάποιου κυβερνητικού προσώπου θα ήταν αλλά σημασία έχει ότι αυτό που ήθελε το κατάφερε, τα χρειάστηκα!

GIANNIS-320/CABRIOLET
17-05-07, 12:02
Ναι λογικά οδηγός κάποιου κυβερνητικού προσώπου θα ήταν αλλά σημασία έχει ότι αυτό που ήθελε το κατάφερε, τα χρειάστηκα![/QUOTE]




Δεν ξέρω αν πρόλαβες να δεις αν είχε το σήμα της αστυνομίας στις πόρτες…όχι βέβαια μπλε αλλά κίτρινο… Τότε ξέρεις ποιοι μπορεί να ήταν…:confused: :cool:

thanassis
17-05-07, 15:30
Δεν ξέρω αν πρόλαβες να δεις αν είχε το σήμα της αστυνομίας στις πόρτες…όχι βέβαια μπλε αλλά κίτρινο… Τότε ξέρεις ποιοι μπορεί να ήταν…:confused: :cool:

δεν κατάλαβα τι εννοείς κίτρινο......

Snoopy
17-05-07, 15:42
το κίτρινο αν το δείς, πολύ απλά κατεβαίνεις και δίνεις τα κλειδιά.
εκτός και και αν σου πουν για καμμιά ψιλή και τους πάρεις σε κανα ισιάδι.

Καιρό έχω να τους δώ αυτούς, υπάρχουν ακόμα ή τα σπάσανε όλα τα τέρατα που τους είχαν δώσει?

GIANNIS-320/CABRIOLET
17-05-07, 15:53
το κίτρινο αν το δείς, πολύ απλά κατεβαίνεις και δίνεις τα κλειδιά.
εκτός και και αν σου πουν για καμμιά ψιλή και τους πάρεις σε κανα ισιάδι.

Καιρό έχω να τους δώ αυτούς, υπάρχουν ακόμα ή τα σπάσανε όλα τα τέρατα που τους είχαν δώσει?


χαχαχαχα.......:rofl2: Πραγματικά…. :idea: Τώρα που το λες έχω κι εγώ καιρό να τους δω….. ευτυχώς !!!!!:pimp:

spiros
17-05-07, 15:53
Δεν έχουν το δικαίωμα να σου κάνουν κατάσχεση για τροχαία παράβαση. Μόνο αν βρουν επάνω σου ναρκωτικά κτλ.

Έχω καιρό να τους δώ κ έχω ακούσει ότι η ομάδα (Σ) πλέον καταργήθηκε. Τι τέρατα είχαν στο στόλο τους πάντως.... Τους είχα δει με alfa 155 q4, audi rs2, porsche 911 και κάτι πειραγμένες mercedes. Άραζαν στο τμήμα κοντά στο σπίτι μου. Έτσι όπως τα πήγαιναν θα τα έσπασαν όλα τα τέρατα...

Πάντως όχι, το mercedes που μου άναψε φάρο δεν είχε πάνω του απολύτως τίποτα. Μέσα είχε δύο κουστουμαρισμένους 50άρηδες. Κυβερνητικό θα ήταν.

GIANNIS-320/CABRIOLET
17-05-07, 16:08
Δεν έχουν το δικαίωμα να σου κάνουν κατάσχεση για τροχαία παράβαση. Μόνο αν βρουν επάνω σου ναρκωτικά κτλ.

Έχω καιρό να τους δώ κ έχω ακούσει ότι η ομάδα (Σ) πλέον καταργήθηκε. Τι τέρατα είχαν στο στόλο τους πάντως.... Τους είχα δει με alfa 155 q4, audi rs2, porsche 911 και κάτι πειραγμένες mercedes. Άραζαν στο τμήμα κοντά στο σπίτι μου. Έτσι όπως τα πήγαιναν θα τα έσπασαν όλα τα τέρατα...

Ναι – ναι …. Τα είχα δει κι εγώ γιατί σταθμεύανε κάποια στιγμή στο τμήμα Καλλιθέας !!! Καλά ήταν….:dupe:

kacey
18-05-07, 08:26
Η ομαδα Σιγμα εχει καταργηθει εδω και χροοοοοοοονια, ακριβως επειδη αυτοι ηταν χειροτεροι απο εμας. Εχω να δω Σιγμα απο το 2000.

konc
18-05-07, 12:54
Η ομαδα Σιγμα εχει καταργηθει εδω και χροοοοοοοονια, ακριβως επειδη αυτοι ηταν χειροτεροι απο εμας. Εχω να δω Σιγμα απο το 2000.

Την πλάκα όμως την ξέρετε? Επανέρχεται με μηχανες και αυτοκίνητα!
Καλά, όχι άμεσα, δεν θα κυκλοφορούν αύριο στους δρόμους, αλλά επανέρχεται.

GIANNIS-320/CABRIOLET
18-05-07, 12:59
Ωραίααααα…….:flipa:

thanassis
21-05-07, 17:12
για εξηγήστε λίγο.... τι είναι ακριβώς η ομάδα Σ?

konas
22-05-07, 08:02
Ηταν μια ομάδα αστυνομικών με πολιτικά που συνήθως συνοδεύονταν και από ΣΔΟΕ με κατι υπεραυτοκίνητα που είχαν κατασχεθεί από τον ΟΔΔΥ για ειδικές αποστολές

Δημήτρης
25-12-08, 21:32
Παιδιά στη μεγάλη ευθεία πριν το αεροδρόμιο στην Α.Ο υπάρχει μια ταμπέλα ''η ταχύτητα ελέγχεται με ραντάρ''. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κάμερες αλλά σε γράφουν μόνο κινητά ραντάρ αστυνομίας αν έχουν στηθεί, σωστα? Εχω ανοίξει 2-3 φορές 190 γι αυτό ρωτάω.

BMW-Racing
27-12-08, 12:58
υπαρχουν καποια octavia χωρις διακριτικα κ φαρους που εχουν στο ταμπλο τους φωτογραφικο ρανταρ κ σε περνουν απο πισω, σου μπλοκαρουν την ταχυτητα ,σε βγαζουν φωτογραφια κ μετα σε κανουν στη ακρη για να στη παραδωσουν κ εσυ να την πληρωσεις αναλογως...γι αυτο μη τα βαζετε με skoda κ οταν τα βλεπετε στο καθρεπτη σας καντε στη ακρη να περασουν....

MeLcompact
27-12-08, 19:05
υπαρχουν καποια octavia χωρις διακριτικα κ φαρους που εχουν στο ταμπλο τους φωτογραφικο ρανταρ κ σε περνουν απο πισω, σου μπλοκαρουν την ταχυτητα ,σε βγαζουν φωτογραφια κ μετα σε κανουν στη ακρη για να στη παραδωσουν κ εσυ να την πληρωσεις αναλογως...γι αυτο μη τα βαζετε με skoda κ οταν τα βλεπετε στο καθρεπτη σας καντε στη ακρη να περασουν....

Σιγά μην κουραστούν να σε σταματήσουν....
Μετά από 1 μήνα περίπου σε πέρνουν τηλέφωνο από το αστυνομικό τμήμα της περιοχής που ανήκεις ή σου στέλνουν μια πρόσκληση και σου λένε πότε να πας να παραλάβεις μια κλήση ΚΟΚ που ούτε θα θυμάσαι πότε έγινε, αλλά θα δεις την φωτογραφία κ μετά θα είσαι σίγουρος ότι αυτός ειναι ο όμορφος ##λος του αυτοκινήτου σου.

manos_e30
27-12-08, 20:04
Αμα ισχυαν οι καμερες της Αττικης Οδου, θα ημουν φυλακη λογω χρεων στο δημοσιο :banhim:

MeLcompact
27-12-08, 20:08
Είναι κάμερες που ελέγχουν την κυκλοφορία και όχι κάμερες που βγάζουν φωτογραφίες για υπέρβαση ορίου ταχύτητας.

leyteris
28-12-08, 20:37
προσοχη στην σηραγγα ΑΡΤΕΜΗΣΙΟΥ εχει φωτορανταρ και στις δυο εξοδους.ΗΡΘΕ σε γνωστο μου κληση 350 ευρω γιατι περασε με 105χλμ και το οριο ειναι 60

Sokin M3
29-01-09, 19:16
εχθες ημουν Αττικη οδο και επεσε μια τρελλη φωτογραφηση(φανταζομαι απο καμερα)στος υψος της Ελευσινας.......εχουμε εικονα τι γινετε σε αυτην την περιπτωση????

Πηγαινα 290 χλμ(κοντερισια)

sotiris 328i
29-01-09, 19:18
εχθες ημουν Αττικη οδο και επεσε μια τρελλη φωτογραφηση(φανταζομαι απο καμερα)στος υψος της Ελευσινας.......εχουμε εικονα τι γινετε σε αυτην την περιπτωση????

Πηγαινα 290 χλμ(κοντερισια)
Ε δεν νομιζω να προλαβε να σε βγαλει!!!!!:thumbsdow

MeLcompact
29-01-09, 19:20
Το πρόστιμο δεν το θυμάμαι αλλά έχει αφαίρεση του διπλώματος 60 ημέρες...
Θα σου έρθει σε 2-3 μήνες η κλήση κ μετά απο 1 - 2 μήνες το χαρτί για να σου αφαιρέσουν το δίπλωμα...

joseph
29-01-09, 19:38
Οχι τιποτα σοβαρο 40 βουρδουλιες, αυγα στις μασχαλες ,και καμια ψιλη!!χεχε
Το χειροτερο ομως, θα ζητησουν το αμαξι να το κανουν βολτα να δουν αν οντως παει τοσο!"φτου θα το σκισουν οι καφροι!"χεχε.
Σοβαρα τωρα
Το πιθανοτερο να μην προλαβε να βγει η φωτο νομιζω χωρις να ειμαι σιγουρος πανω απο 270-280 εχουν θεμα μερικες καμερες ιδιως αν ειναι παλιες

tasosbmwe30
29-01-09, 19:51
εχθες ημουν Αττικη οδο και επεσε μια τρελλη φωτογραφηση(φανταζομαι απο καμερα)στος υψος της Ελευσινας.......εχουμε εικονα τι γινετε σε αυτην την περιπτωση????

Πηγαινα 290 χλμ(κοντερισια)



προστιμο 350 ευρο(χωρις ποντους) και αφαιρεση διπλωματος για 60 μερες...!!!

Sokin M3
29-01-09, 21:45
Οχι τιποτα σοβαρο 40 βουρδουλιες, αυγα στις μασχαλες ,και καμια ψιλη!!χεχε
Το χειροτερο ομως, θα ζητησουν το αμαξι να το κανουν βολτα να δουν αν οντως παει τοσο!"φτου θα το σκισουν οι καφροι!"χεχε.
Σοβαρα τωρα
Το πιθανοτερο να μην προλαβε να βγει η φωτο νομιζω χωρις να ειμαι σιγουρος πανω απο 270-280 εχουν θεμα μερικες καμερες ιδιως αν ειναι παλιες

καλυτερα βουρδουλιες παρα να το κανουν βολτα:nod:

απο εκει και περα μακαρι να μην γινει τιποτα αλλα μαλλον θα γινει....

xou237
29-01-09, 21:46
Για δείτε κι αυτό:friday:

manosm3
30-01-09, 01:52
εχθες ημουν Αττικη οδο και επεσε μια τρελλη φωτογραφηση(φανταζομαι απο καμερα)στος υψος της Ελευσινας.......εχουμε εικονα τι γινετε σε αυτην την περιπτωση????

Πηγαινα 290 χλμ(κοντερισια)

Νικο ηταν ακριβως μετα απο ενα τουνελ; Εκει εχει μια σταθερη καμερα κοντα στην Ελευσινα οπως ερχομαστε Αθηνα...
Εχω διαβασει οτι αν πας δικαστηριο μπορεις να πεις οτι εκεινη τη μερα το ειχε καποιος συγγενης σου -εχεις δικαιωμα να καλυπτεις συγγενεις μεχρι α' βαθμο συγγενειας- και αθωωνεσαι αλλα ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΙΣΧΥΕΙ! ΨΑΞΕ ΤΟ!!!:deal:
Με 290 αν σε σταματησουν σου παιρνουν διπλωμα, πινακιδες, αδεια και πας αυτοφωρο...

Sokin M3
30-01-09, 08:06
Νικο ηταν ακριβως μετα απο ενα τουνελ; Εκει εχει μια σταθερη καμερα κοντα στην Ελευσινα οπως ερχομαστε Αθηνα...
Εχω διαβασει οτι αν πας δικαστηριο μπορεις να πεις οτι εκεινη τη μερα το ειχε καποιος συγγενης σου -εχεις δικαιωμα να καλυπτεις συγγενεις μεχρι α' βαθμο συγγενειας- και αθωωνεσαι αλλα ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΙΣΧΥΕΙ! ΨΑΞΕ ΤΟ!!!:deal:
Με 290 αν σε σταματησουν σου παιρνουν διπλωμα, πινακιδες, αδεια και πας αυτοφωρο...
οντως ηταν η καμερα μετα το τουνελ....αλλα κατευθυνση προς Ελευσινα,οχι Αθηνα.....ειδωμεν

lykos_m3
31-01-09, 23:30
εγω εχω κανει μεγαλυτερη βλακια.το δικαστηριο μου ηρθε μετα απο 2 χρονια.εκανα πλατειες εφυγα απο την πλατεια με δευτερα και full lock αναποδο και μου βγηκε ο αστυνομικος να με σταματησει που εκανε μπλοκο.και εγω τι εκανα σαν καλωσ νεος αλλαξα σε μια τριτη δηπλωσα απο την αλλη τον περασα λιγα εκατοστα απο κοντα του και εφυγα.με περιποιηθηκαν αναλογα στο δικαστηριο.συμβουλη οτι και να γινει καλυτερα σταματηστε ειναι πολυ χειροτερο να φυγεις.

gnx
25-04-09, 08:05
Εχθες φαγαμε μια φλασια μετα το τουνελ της εισοδου της Α.Ο με κατεύθυνση προς αεροδρομιο.

Υπαρχει κανεις που εχει φαει φωτοκληση από αυτες της Αττικης Οδού;

santo
25-04-09, 12:02
Εχθες φαγαμε μια φλασια μετα το τουνελ της εισοδου της Α.Ο με κατεύθυνση προς αεροδρομιο.

Υπαρχει κανεις που εχει φαει φωτοκληση από αυτες της Αττικης Οδού;

Στην είσοδο της ΑΟ από την Εθνική Αθ-Κορίνθου???
Εκεί έχει κάμερα εδώ και χρόνια.. έχει γραφτεί εδω μέσα.. όριο 80 εκεί...

Zer0cooL
25-04-09, 12:06
Ανιχνευτης Ρανταρ! Αυτη ειναι η λυση...Καλημερα!

TAZ118!
07-01-11, 23:54
Μαγκες προσοχη σε 2 σημεια στην Ανατολικη Αττικη...
Το 1ο ειναι στην Λεωφορο Μαραθωνος,στην κατευθυνση προς Αθηνα, στην τελευταια αριστερη στροφη πριν το φαναρι της Ραφηνας....Υπαρχει καμερα και το οριο ειναι τα 30 λογω της υπαρξης σχολειου σε αυτο το σημειο....
Το 2ο σημειο ειναι στην Λεωφορο Σπατων,στην κατευθυνση προς Σπατα,στην μεγαλη ευθεια μετα το φαναρι της Εθνικης Αντιστασεως...Το οριο ειναι 40 και γνωστος μου την ''πατησε'' με 79.....Ποινη 350 ευρω και 60 μερες αφαιρεση διπλωματος....

GREY
08-01-11, 01:01
Έχω δει να "ξημερώνει" δυο φορές στην ΑΟ αμέσως μετα την έξοδο του Περιφερειακού Υμηττού για Ελευσίνα.. Αμέσως μετα την αριστερή .. Κυνηγούσα ένα 996 την μια φορά και ένα μ3 ε36 την άλλη...
Επίσης μια φορά μετα απο τα διόδια του Μαρκόπουλου με κατεύθυνση προς Ελευσίνα...
Περσυ το χειμώνα ολα αυτά.. Περιμένω.. Και ελπίζω να μην..
Ξέρει κανείς τι γίνεται τελικά με την ΑΟ;;;

MIKEN636
08-01-11, 02:27
Μαγκες προσοχη σε 2 σημεια στην Ανατολικη Αττικη...
Το 1ο ειναι στην Λεωφορο Μαραθωνος,στην κατευθυνση προς Αθηνα, στην τελευταια αριστερη στροφη πριν το φαναρι της Ραφηνας....Υπαρχει καμερα και το οριο ειναι τα 30 λογω της υπαρξης σχολειου σε αυτο το σημειο....
Το 2ο σημειο ειναι στην Λεωφορο Σπατων,στην κατευθυνση προς Σπατα,στην μεγαλη ευθεια μετα το φαναρι της Εθνικης Αντιστασεως...Το οριο ειναι 40 και γνωστος μου την ''πατησε'' με 79.....Ποινη 350 ευρω και 60 μερες αφαιρεση διπλωματος....

υπαρχουν ακομα αυτες;νομιζω κατι παληκαρακια που τα΄ξηλωσαν΄ οι μπατσοι πηγαν και τις κατεβασαν κυριολεκτικα.

sakkunen
04-01-13, 11:27
Η Α.Ο έχει γίνει χριστουγεννιάτικο δέντρο...:peepwall:

Dim77
04-01-13, 13:31
Για εξήγησε περισσότερο διάσημε πρωταθλητή του ΠΠΡ!!!!

manosm3
04-01-13, 15:27
Για εξήγησε περισσότερο διάσημε πρωταθλητή του ΠΠΡ!!!!

ΠΠΡ;;; Παιρνει πιπeς pantou???

Dim77
04-01-13, 16:05
Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ράλυ. Tον είχα μνημονεύσει σε ποστ αναφορικά με τους μεγάλους του χώρου! :cool: Έλα ντροπή πια :D

sakkunen
04-01-13, 20:37
Νομίζω οτι την πάτησα καθώς ήμουν δίπλα σ ενα lexus κ ποζάραμε και οι δυο. Θα δούμε. Πέρα απ' αυτό η Υμηττου αστράφτει πλέον σε πολύ χαμηλότερες ταχύτητες.

Dim77
04-01-13, 20:40
Δηλαδή? Με 10kmh πάνω από το όριο? Μίλα για να ξέρουμε αν χρειαστεί. :bricks1:

sakkunen
04-01-13, 20:47
Δε μπορώ να σου πώ. Κάποτε που είχα υπομονή είχα τσιγκλήσει άλλα αυτοκίνητα και στην Υμηττού τουλάχιστον μέχρι τα 140 δεν άναβαν . Στην υπόλοιπη Α.Ο ήταν σίγουρα μέχρι τα 160. Ανάμεσα στα 165 με 170 πρέπει να αστράφτει. Αν μου έρθει φωτό θα είμαι σίγουρος.:party:

Dim77
04-01-13, 20:48
E εντάξει, είναι μεγάλες ταχύτητες.

Βέβαια είναι πολύ λίγες για έναν sakkunen :D

sakkunen
04-01-13, 20:54
Στην Υμηττού πάντως πρέπει να έχει πέσει πολύ το όριο. Θα δείξει.

Φινλανδικη σχολή Δημήτρη. Το χουμε στο dna μας.

παναγιώτης
04-01-13, 22:02
στην ΑΟ πριν 2 χρόνια έχασε για 3 μήνες το δίπλωμα γνωστός με 170 προς ελευσίνα η κάμερα, από αεροδρόμιο προς ελευσίνα έχω δει να φλασάρει σε μπροστινό μου πριν πάλι δύο χρόνια, αν δεν έχει αναφερθεί http://www.index.pois.gr/poicard.asp?POI_ID=98 οι κάμερες για gps ή και σε χάρτη

PanosB
05-01-13, 01:08
Τους τελευταίους μήνες λόγω υποχρεώσεων κάνω πολυ συχνά τη διαδρομή Αθήνα - Λαμία. Τα πράγματα έχουν σφίξει αρκετά και θέλει προσοχή. Σχεδόν κάθε φορά που θα κάνω την διαδρομή (και την έχω κάνει σε διάφορες μέρες και ώρες) κάπου θα έχει μπλόκο (παλιά τα πράγματα ήταν πολύ πιο χαλαρά). Απο τι εχω καταλάβει δείχνουν κάποια ανοχή σε ταχύτητες μέχρι περίπου τα 140. Εμένα την μία φορά με τσεκάρανε και πήγαινα περίπου με 140 (βέβαια άφησα το γκάζι μόλις τους είδα αλλά άντε να είχα πέσει στα 130 το πολυ) και ευτυχώς δεν με σταμάτησαν. Την ίδια μέρα θυμάμαι πιο κάτω πάλι πηγαίνοντας με 140 περίπου με προσπερνά μια CLK σε σημείο που λίγο πιο κάτω είδα πάλι μπλόκο. Στα επόμενα διόδια τον είδα σταματημένο στην άκρη να τον ξεψαχνίζουν... Τα σημεία που έχω πετύχει συνήθως μπλόκα είναι μετά την ευθεία της Θήβας και πρίν τις στροφές της Υλίκης, στην ευθεία της Θήβας στο ρεύμα προς Αθήνα όπου συνήθως είναι κρυμμένοι πίσω απο μια γέφυρα λίγο πρίν τα διόδια, πάλι προς Αθήνα κατεβαίνοντας πριν τα διόδια του Αγίου Στεφάνου στηνονται πάνω σε γέφυρα και σκανάρουν απο ψηλά, στην ευθεία του Κάστρου Βοιωτίας προς Λαμία, στο ύψος της Αταλάντης, μετά τα διόδια της Αγίας Τριάδας στις Θερμοπύλες (και δεν είναι τα μόνα γιατί κινητά μπλόκα είναι όπου θέλουν πάνε...). Επίσης αυτό που μου έκανε εντύπωση σε πρόσφατο ταξίδι είναι οτι είχε μπλόκο ώς εξης: Σε πάρκιν της εθνικής οδού ήταν σταματημένο ένα λευκό φορτηγάκι (αν πρόσεξα καλά ήταν fiat ducato η κάτι παρόμοιο) χωρίς καθόλου διακριτικά της αστυνομίας. Είχε ορθανοιχτή την πόρτα του οδηγού και γενικά σου έδινε την εντύπωση οτι ήταν κάποιος που είχε σταματήσει λόγο βλάβης. Πίσω όμως απο την πόρτα ήταν κρυμμένος ο τυπάς με το πιστολάκι και κάρφωνε... Ωφείλουμε να ομολογήσουμε οτι έχουν ανακαλύψει νέες μεθόδους κάλυψης.... Ακόμα απο φίλους που έχω στην Φθιώτιδα μου έχουν πεί για αρκετές περιπτώσεις κλήσεων για ταχύτητα στις σύραγγες του πέταλου του μαλιακού (σημείο απο Άγιο Κων/νο έως Κ. Βούρλα). Το σημείο εκείνο θέλει ιδιαίτερη προσοχή γιατί έχει και χαμηλό όριο ταχύτητας (100 και σε κάποια σημεία ακόμα και 80), ενώ έχω την εντύπωση οτι στο σημείο αυτό υπάρχουν και σταθερές κάμερες αλλά δεν ξέρω αν λειτουργούν. Παιδιά γενικά προσοχή γιατί όλα δείχνουν οτι οι έλεγχοι αγριεύουν σιγά σιγά...

kostastnt
05-01-13, 13:36
Θεσσαλονίκη είμαστε πιο εξελιγμένοι.. Φίλος έφαγε φωτογραφία από αμάξι με σταθερή κάμερα μέσα στο αμάξι σε μια ευθεία στο Ωραιόκαστρο.. Νόμιζε ότι δεν τον σταμάτησαν και μετά από 1 μήνα πήγε σπίτι του μια πανέμορφη φωτογραφία και μια ακόμη πιο ωραία κλήση..

giannis 116
05-01-13, 15:07
Οι μεθοδοι που αναφερθηκαν στα δυο προηγουμενα ποστς, εφαρμοζονται εδω και δεκαετιες σε πολιτισμενες χωρες με σοβαρο οδικο δικτυο οπως Γερμανια, Ιταλια, Γαλλια, Αυστρια, Ολλανδια, Ελβετια, Σκανδιναβικες χωρες και αλλου.
Παντως απο κουβεντα που ειχα με τροχονομο σε αυτα τα μερη που γραψατε, (Φθιώτιδα), πλεον οι παραβατες με πολυ μεγαλες ταχυτητες εχουν σχεδον εκλειψει, παλια πιανανε τα ρανταρ τους 200αρες και βαλε, πλεον σπανια, οι συνηθεστερες παραβασεις να ναι εκει 140-160. Βεβαια σε οριο 100, 80 κι 120 και παλι την τρως. Απλα αλλο ενα μετρο να κονομησουν κανα φραγκο, αλλα η κινηση εχει πεσει γενικα.

GEECO
26-02-13, 15:45
Εχθές πηγαίνοντας για αεροδρόμιο, περίτ τις 16:40, πορεία από περιφερειακή Υμηττού διόδια Κατεχάκη, για πρώτη φορά που συλαμβάνω τον ευατό μου να πηγαίνω χαλαρά δηλαδή με 90-95, άστραψε όλο το τούνελ ! από όσο θυμάμαι ήταν τούνελ με ελαφρώς δεξιά κλίση στο ύψος Γλυκά Νερά.

σε λίγο θα φωτογραφίζουν και τα ποδήλατα.... με πόσο να πας δηλαδή στην αττική οδό ?

Veldrin
26-02-13, 15:52
Εχθές πηγαίνοντας για αεροδρόμιο, περίτ τις 16:40, πορεία από περιφερειακή Υμηττού διόδια Κατεχάκη, για πρώτη φορά που συλαμβάνω τον ευατό μου να πηγαίνω χαλαρά δηλαδή με 90-95, άστραψε όλο το τούνελ ! από όσο θυμάμαι ήταν τούνελ με ελαφρώς δεξιά κλίση στο ύψος Γλυκά Νερά.

σε λίγο θα φωτογραφίζουν και τα ποδήλατα.... με πόσο να πας δηλαδή στην αττική οδό ?

Με όσα λέει το όριο. Τα τούνελ εκεί 70 ή 80 δεν έχουν όριο;

GEECO
26-02-13, 16:05
Με όσα λέει το όριο. Τα τούνελ εκεί 70 ή 80 δεν έχουν όριο;

εκτιμώ 70 ή 80, οπότε τα 90 είναι σοβαρή υπέρβαση ορίου ταχύτητας ?

Dim77
26-02-13, 16:24
Αν το όριο είναι 70 και πήγαινες με 91-95, ναι είναι.

Αν το όριο είναι 80 και πήγαινες με 90, δεν είναι.

MZ3
26-02-13, 17:59
30% παραπάνω απο το όριο έχουν δικαίωμα για αυτόφωρο

οπότε αν το υπερβητε όταν σας σταματήσουν χιλιοπαρακαλεστε για να σας γράψουν για απλά
υπερβολική ταχύτητα αλλά μέσα στο όριο του 30%
το έχω κάνει και έχει πιάσει :-)

Veldrin
26-02-13, 19:35
Είναι σε ποσοστό τώρα;

Θυμόμουν +20-40 χιλιόμετρα από το όριο σκάει το πρώτο μεγάλο κύμα, και +40 αρχίζουν τα πανηγύρια. Γενικά στην Αττική οδό αν δείτε μια κόκκινη σειρά 1 να πηγαίνει παναγία θα είμαι εγώ. Σε γείτονα στην πολυκατοικία έχουν σκάσει 2-3 καλά γραψίματα απο Αττική οδό οπότε ας έχω το κεφάλι ήσυχο και να φάω τα λεφτά σε σουβλάκια.

Ο δρόμος που βρίσκεται σε επίπεδο Αττικής οδού, και δεν υπάρχουν ούτε μπάτσοι ούτε κάμερες και προσφέρεται για ξεμπούκωμα είναι η Ιωνία οδός στην Αιτωλοακαρνανία.

petroscf
27-02-13, 06:20
Εχει φάει κανείς κλήση απο κάμερα?
Πως γίνεται?
Σου έρχεται σπίτι και μετά πας δικαστήριο?
Δουλεύουν οι κάμερες στην Αττική οδό?

Ανυσηχώ γιατί μου είπαν οτι στην στέλνουν σπίτι και έχω περάσει απο κάτι τούνελ στην ΑΟ με 220-230. Κανονικά θα έπρεπε να με μπουζουριάσουν νομίζω αν είχε τροχαία.
Λες να έρθει κανα μπουγιουρντί αργότερα?:bugeye:

Έχω δεί πίσω μου 2 φορές κατά την είσοδο σε τούνελ (Περιφερειακή Υμηττού) το φλας να ανάβει. Τη μία φορά ήρθε κλήση και πληρώθηκε. Η άλλη φορά ήταν πρόσφατη, οπότε περιμένω...
Αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τόσο "απαγορευμένες" ταχύτητες... Εγώ μιλάω για 20-40 χλμ/ώ πάνω από το όριο

bmwdakias85
27-02-13, 07:59
Να προσθέσω κ γω κάτι...
Τα τούνελ που έχουμε Ε.Ο καμένων βουρλων ειναι γεμάτα κάμερες κ 5 χλμ να περάσεις πάνω απο το όριο σε φωτογραφίζουν..αυτο γίνετε μόνο για λογαριασμο της νέα οδού για να επιβλεπουν την κυκλοφορία κ σε περίπτωση που γίνει τροχαίο να ξέρουν ποιος εφτεγαι!αυτο που λέω είμαι σίγουρος γιατι έχω ρωτήσει άτομο που δουλεύει στα τούνελ κ έχω περάσει κ γω ο ίδιος με χλμ κ δεν μου εχει έρθει τίποτα!
Κ λέω εγω τωρα...μηπος κ στην ΑΟ γίνετε το ίδιο;

Dim77
27-02-13, 08:04
Και εμένα μου έχουν φανεί κατά καιρούς ''αστραπές''...δεν μου έχει έρθει τίποτα (αλλά ποτέ δεν ήμουν πάνω από 30-40χλμ/ώρα).

Μάλλον υπάρχει κάποιο όριο ή ΔΕΝ είναι πάντα κάμερες αυτά που νομίζουμε.

petroscf
27-02-13, 08:07
Πάντως, εμένα το ένα που ήρθε ήταν νομίζω για 30-40 χλμ/ώ παραπάνω, και ήρθε πολλούς μήνες (ίσως και χρόνο!!) μετά...
Μακάρι πάντως να είναι έτσι που τα λέτε!

Driftakos
27-02-13, 08:17
και μην ξεχνάτε.. Ελλάδα είμαστε, μπορεί να μην υπάρχει φιλμ, ή γενικότερα κάπου να αποτυπωθεί η φωτογραφία που μόλις τραβήχτηκε.... (και δν θέλω να πιστεύω οτι είμαστε τόσο μπροστά σα χώρα που υπάρχει κάποια σύνδεση των καμερών για οδικές παραβάσεις, που απ όσο ξέρω είναι διαφορετικές από αυτές που απλά ελέγχουν τη κυκλοφορία, με κάποιο κέντρο για να πιστοποιεί επιτόπου τη παράβαση)

BMW Power
27-02-13, 08:55
Μου ήρθε πρόσφατα κλήση, με την αντίστοιχη φωτογραφία για υπερβολική ταχύτητα, από την περιφερική Υμηττού και μαντέψτε, ήταν μετά από meeting.

350€ και 2 μήνες το δίπλωμα.

Πάντως μιας και περνάω πολλά χρόνια από εκεί, από τον Οκτώβριο έχουν ρίξει κατά πολύ το όριο πάνω από το οποίο ανάβουν τα φλας. Παλιότερα ήταν καρατσεκαρισμένο περισσότερα από +30km/h για να ανάψει.

kacey
27-02-13, 09:23
30% παραπάνω απο το όριο έχουν δικαίωμα για αυτόφωρο

οπότε αν το υπερβητε όταν σας σταματήσουν χιλιοπαρακαλεστε για να σας γράψουν για απλά
υπερβολική ταχύτητα αλλά μέσα στο όριο του 30%
το έχω κάνει και έχει πιάσει :-)

Μην παραπληροφορεις το κοσμο, δεν υπαρχουν αυτοφορα για ταχυτητες κ οι υπερβασεις των οριων υπολογιζονται με απολυτα νουμερα κ οχι με ποσοστα.

sakkunen
03-12-13, 16:10
Στην Καβάλας, προς Κορινθο 5 μέτρα πριν την έξοδο για Σχιστό έβαλαν καμερίτσα..

Lambros
03-12-13, 16:23
Και στην εθνική στο κατέβασμα απέναντι από τα ΚΤΕΛ

paganis
03-12-13, 16:30
νομιζω πως ειδα μια νεα στην εθνικη στο υψος της αχαρνων ..στο ρευμα προς λαμια.

giannis 116
04-12-13, 01:26
Οι καμερες σε Κηφισσο απεναντι απ τα ΚΤΕΛ και Καβαλας πριν τη γεφυρα Σκαραμαγκα ισχυουν, μαλιστα στην 1η ειδα και σωληνα για καλωδια να παιρνει ρευμα απ τη διπλανη κολωνα με φωτα του δρομου. Δεν εχω δει καμμια να αναβει ακομα, επισης σε καμμια απ τις 2 δεν εχουν βαλει προειδοποιητικες πινακιδες που προβλεπεται απ τοκ ΚΟΚ οποτε αν δουλευουν και φωτογραφισουν κανεναν ειναι ακυρη η κληση να ξερετε. Για την 3η στο υψος της Αχαρνων θα το τσεκαρω κι αυτο, δε την εχω προσεξει. Πρεπει να ναι ενα καινουριο πακετο καμερων που στηθηκε προσφατα, αγνωστο αν δουλευουν ακομα παντως.

giannis 116
11-12-13, 16:40
Αλλη μια καμερα ειδα στην Εθνικη Οδο στο υψος της Νεας Φιλαδελφειας στο ρευμα προς Λαμια, καμμια 50αρια με 100 μετρα πριν τον κομβο της παλιας Ρενώ, στο υψος των σχολειων που εχει εκει. Ειναι πισω απ την μπαριερα μπροστα στον παραδρομο της Εθνικης. Επισης δεν εχει ακομα προειδοποιητικες πινακιδες και δεν ειδα και κοντινη ηλεκτρικη συνδεση απο καπου σε αυτην. Στην καμερα στον Κηφισσο απεναντι απ τα ΚΤΕΛ, πρεπει να τραβηξανε ρευμα απο μια διπλανη της κολωνα με προβολεις που εχει εκει. Ειδα ευκαμπτο πρασινο σωληνα να φευγει απ την κολωνα και να πηγαινει στο κουτι τροφοδοσιας της καμερας...

Bassakos
13-12-13, 02:37
και αλλη στο ανεβα της εθνικης αθηνων λαμιας, μετα τον γαλαξια στις 3 γεφυρες ειναι η εξοδος , μετα την εξοδο εχουν βαλει αλλη μια , ειναι στο βαθος δεξια μετα το καταστημα με τα 4Χ4
εκει οπου και φαρδαινει πολυ ο δρομος

giannis 116
14-12-13, 19:32
Θα ηθελα να συνοψισω το συνολο των καμερων που στηθηκαν τελευταια στους οδικους αξονες Λ.Καβαλας (Αθηνων) και Κηφισσο (Ε.Ο. Αθηνων Λαμιας) για να ειναι ολες σε ενα ποστ μαζεμενες για καλυτερη ενημερωση. Μετα απο δυο τρεις φορες πανω κατω τη διαδρομη απο γεφυρα Σκαραμαγκα ως και Νεα Φιλαδελφεια και πισω απο τους παρακατω δρομους κι απ τα δυο ρευματα οι καμερες που προσεξα ειναι στα εξης σημεια:

Απο Σκαραμαγκα-Φιλαδελφεια:
Καβαλας στο υψος περιπου Νο421-423
Κηφισσος στην επικινδυνη στροφη του Γαλαξια ακριβως μπροστα στο σουπερ μαρκετ επανω στη στροφη
Κηφισσος στο υψος περιπου 3 γεφυρες πριν απο εισοδο στην Ε.Ο. σε ανοιγμα που κανει ο δρομος. Ειναι λιγο μετα απο ενα μαγαζι που πουλαει 4Χ4 και πριν το παλιο μεταγωγων.
Κηφισσος στο υψος της Ν.Φιλαδελφειας στα σχολεια, πριν την εξοδο του κομβου της παλιας Ρενω

Απο Ν.Φιλαδελφεια προς Σκαραμαγκα:
Κηφισσος στο υψος περιπου 3 γεφυρες μεταξυ εισοδου απο Αγ Αναργυρους και πριν την εξοδο για Ιλιον-Περιστερι
Κηφισσος στην εξοδο του Μπουρναζιου, αυτη ειναι παλια.
Κηφισσος πριν τη γεφυρα της Καβαλας και μετα την εξοδο προς Κορινθο λιγο πιο κατω απεναντι απ τα ΚΤΕΛ Κηφισσου δηλαδη
Καβαλας πριν την εξοδο της γεφυρας Σκαραμαγκα, στο υψος του Copa Copana.

Η μοναδικη συνδεδεμενη ειναι η παλια στην εξοδο του Μπουρναζιου αλλα δε την εχω δει ποτε να φλασαρει. Οι υπολοιπες νεες δεν πρεπει να εχουν συνδεθει ακομα συν οτι δεν εχουν ακομα πριν απο αυτες καμμια προειδοποιητικη πινακιδα.

Να σημειωσω επισης οτι το 2008-2009 καπου εκει ειχαν γεμισει με καμερες σχεδον ολο το εθνικο δικτυο (ο Θεος να το κανει, αλλα λεμε τωρα) της Κρητης. Ποτε δε συνδεθηκαν, ποτε δε λειτουργησαν και μαλιστα καποιες με το που μπηκαν επεσαν θυματα καταστροφων απο καταληψίες αγροτες του δρομου εκεινη την εποχη σε ορισμενα σημεια. Πλεον δεν πρεπει καμμια να εχει μεινει ανεπαφη σε ολο το μηκος του δρομου. Οι περισσοτερες εγιναν στοχοι σκοποβολης, αλλες καηκαν κι αλλες ακομα ξηλωθηκαν βιαια με αγροτικα! Προφανως καποια εταιρια θα χε δωσει τη μιζουλα της και θα πηρε εργολαβια να 'φυτεψει' καμερες οι οποιες ουδεποτε λειτουργησαν...

Τελος αν πεσει στην αντιληψη μου οποιαδηποτε αλλη νεα καμερα σε οποιοδηποτε σημειο θα σας ενημερωσω.

Fanatic
14-12-13, 19:51
Αττικη οδο εισοδος απο Καρεα πριν την πρωτη σηραγγα και στις δυο κατευθυνσεις φλασαρει ασταματητα παιδια! Το νου σας! Εγω δεν ξερω αν τσιμπησα καμια...ειδομεν...

Α8hnaios
14-12-13, 20:18
Να σημειωσω επισης οτι το 2008-2009 καπου εκει ειχαν γεμισει με καμερες σχεδον ολο το εθνικο δικτυο (ο Θεος να το κανει, αλλα λεμε τωρα) της Κρητης. Ποτε δε συνδεθηκαν, ποτε δε λειτουργησαν και μαλιστα καποιες με το που μπηκαν επεσαν θυματα καταστροφων απο καταληψίες αγροτες του δρομου εκεινη την εποχη σε ορισμενα σημεια. Πλεον δεν πρεπει καμμια να εχει μεινει ανεπαφη σε ολο το μηκος του δρομου. Οι περισσοτερες εγιναν στοχοι σκοποβολης, αλλες καηκαν κι αλλες ακομα ξηλωθηκαν βιαια με αγροτικα! .

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1463544_405128962954055_1887665061_n.jpg

Σε λειτουργία τίθενται από σήμερα οι κάμερες καταγραφής ταχύτητας κατά μήκος του Βορείου Οδικού Αξονα Κρήτης, οι οποίες, αν και είχαν τοποθετηθεί πριν χρόνια, παρέμεναν σε αχρησία ή είχαν καταστραφεί.
Οι κάμερες αυτές καταγράφουν την ταχύτητα των διερχόμενων οχημάτων και φωτογραφίζουν όσα ξεπερνούν τα όρια. Εδώ φυσικά τίθεται ένα ζήτημα καθώς στο μεγαλύτερο μέρος της εθνικής οδού η σήμανση είναι για 60 χιλιόμετρα, όριο που πρακτικά είναι αδύνατον να τηρηθεί από τους οδηγούς.
Σε κάθε περίπτωση αναδεικνύεται για πολλοστή φορά η ανάγκη αναβάθμισης του δρόμου και ιδιαίτερα του τμήματος Χανιά – Ρέθυμνο.

http://www.haniotika-nea.gr/litourgoun-apo-simera-kameres-ston-v-o-k/

giannis 116
14-12-13, 20:44
Αυτα ειναι φρεσκα νεα! Λογικα σε λιγο καιρο και οι καινουριες καμερες θα γινουν κι αυτες στοχοι για σκοποβολη!

Α8hnaios
14-12-13, 22:09
Σιγουρα Γιαννη σιγουρα.... :drive2: :icon42:

Tsatsas
14-12-13, 23:32
Παμε για διαφωτιση!!! θα μαθετε πολλα!!!

Το laser Gun εκπέμπει μια πολύ λεπτη ακτίνα φωτός σε απόσταση μέχρι και 5 κμ!!!!!

Αυτό είναι αλήθεια, αλλά πέστε μου ένα χέρι το οποίο μπορεί να κρατησει σταθερή την λεπτη αυτη ακτίνα
στοχευοντας σε αυτήν την απόσταση μια πινακίδα αυτοκινητου ¨η ένα φαναρι μοτοσυκλέτας!!!!
Ουτε καν μπορεί να δει ο αστυνομικός την πινακίδα ¨η το φαναρι τη μοτο!!
Το ασφαλές βεληνεκές τους για μια σκόπευση ακριβειας
είναι τα 500μ και ένας ''χεράς'' μπορεί να το φτάσει στο χιλιόμετρο!!

Οταν σε ''κτυπήσει'' η ακτίνα laser δεν σημαινει ότι σε ''τσάκωσε'' κιόλας διότι μέχρι να στοχευσει στην πινακίδα κυκλοφορίας
για να πάρει ένδειξη η ακτίνα του έχει περάσει μέσα απο την καμπινα του αυτοκινήτου το αντιραντάρ(αν διαθετεις),
εχει λαλησει απο πιο πριν (μιας και διαθέτει ευρεου
φάσματος περιοχη ανιχνευσης και δεν χρειάζεται να κτυπηθει το ίδιο το αντιραντάρ) προειδοποιώντας σε
και όταν τελικά πετυχει την πινακίδα εσύ έχεις κοψει ταχυτητα κατα πολύ!!!!
Αν κινείσαι με μοτο και ταχύτητες των
150+ κμ σε Εθνικό δικτυο τα laser είναι άχρηστα, διότι τα 150κμ αντιστοιχουν σε 42μ+ το δευτερόλεπτο όπως προειπα,
άρα μέχρι το laser να βρεί το φανάρι της μοτο και να πάρει ένδειξη τα 500μ για ασφαλή ενδειξη
έχουν πάει περιπατο μιας και τα έχεις καλύψει σε 10''!!

Αν μάλιστα τους δεις κι επιταχύνεις τότε θα πάρουν ένδειξη ''error'' και τέλος!!
Το ίδιο συμβαινει και στο αυτοκίνητο με την διαφορά ότι εκει στοχευουν πινακίδα!!!

Αν μάλιστα η πινακίδα είναι λίγο κυρτη πανω/κάτω τότε δεν θα δειξει καμια ένδειξη το μηχάνημα!!
Η ακτίνα laser διαθλάται σε οτιδήποτε δεν είναι απολύτως κάθετο προς αυτήν π.χ παμπρίζ, ζελατίνες μοτο κ.λ.π.

Τα laser χρησιμοπουνται σε δρόμους με όριο τα 60-70κμ ουτως ώστε να παιρνουν ασφαλές ενδείξεις σε μικρή αποσταση
και να σταματάνε τους οδηγους με ασφάλεια!!!Αυτα δεν τα λέω εγώ αλλα αναγράφονται στις οδηγίες χρήσης όλων των εγχειριδίων αυτών των μηχανημάτων!!!!

Τα RF είναι άλλη ιστορία μιας και
α) δεν εκπέμπουν ακτίνα αλλά ηχητικό σημα στις πάντες Κ,ΚΑ το οποίο κατα την εκπομπή του απο την κάνη του όπλου ξεκινάει σαν κουκίδα κι ανοιγει όσο απομακρυνεται απο αυτην σαν ένα ισοσκελές τριγωνο σε σχ'ημα χωνιου!!
Β)έχουν μικρότερη ακτίνα δράσης απο τα laser (2κμ) με ασφαλή ένδειξη το χιλιόμετρο και κάτω
γ) χρησιμοπουνται ευρέως και σχεδόν αποκλειστικά στο Εθνικό δικτυο
δ) στοχευουν το οχημα, και όχι κάποιο σταθερο καθετο προς την εκπεμπόμενη δεσμη σημείο τους!!

Και οι δυό τυποι δεν παιρνουν ενδειξη σε επιβραδύνοντα ¨η επιταχύνοντα οχηματα οποιουδήποτε τυπου!!!!!
Αυτός είναι και ο λόγος που στην περίπτωση των καμουφλαρισμένων τροχαιων οχηματωνεφοδιασμένα με ρανταρ ταχυτητας
και τα οποια έρχονται και ''κτυπάνε'' τα προς έλεγχο αυτοκίνητα (μονον αυτοκίνητα)
απο πίσω σταθεροποιοντας εν πρώτοις την ταχύτητα τους με αυτήν του προπορευόμενου και προς μέτρηση
οχηματος και μετά πατάνε την σκανδάλη/μπουτον του ραντάρ!

Αν ο οδηγός του προς έλεγχο οχήματος τους αντιληφθεί (με ενα αντιραντάρ π.χ εξοπλισμένογια απο πίσω κτυπήματα) και κόψει ¨η επιταχύνει οι τροχαίοι το έχασαν το παιχνίδι!!
Το ίδιο κι αν κανει αριστερά ¨η δεξιά αντι να συνεχίσει την ευθεία κινηση του!
Και οι δυό τυποι χρειάζονται καλιμπράρισμα πριν απο κάθε έξοδο για καταγραφή κατα την διάρκει του οποίου εκδίδεται
ποιστοποιητικό ασφαλους λειτουργίας το οποίο, με τον προηγουμενο ΚΟΚ, αν πηγαιναμε στο δικαστήριο (αντι να πληρωσουμε την κλήση) και το
επικαλουμασταν και δεν υπήρχε το δικαστηριο μας αθώωνε!!!

Γιαυτό και στον καινουριο ΚΟΚ εξαληφτηκε το δικαίωμα μας να πηγαίνουμε στο
δικαστήριο!
Ακομα, πολυ σημαντικό, για να στηθουν οι τροχαίοι με φορητο ραντάρ οποιουδήποτε τυπου σε οποιοδήποτε σημειο του Εθνικού και μη δικτύου
πρέπει να υπάρχει η κατάλληλη εσοχή στον δρόμο για την στάθμευση του αστυνομικού οχήματος ούτως ώστε να μην δημιουργείται κινδυνος
για τουςοδηγους.
Αυτό είναι ένα θέμα το οποίο μας διασφαλίζει οτι οταν κινουμαστε σε δρόμους ανευ τέτοιας εσοχής δεν μπορέι να υπάρξει φορητο ραντάρ ταχύτητας!!
Αν παρόλα αυτά συμβεί έχουμε δικαιωμα να καταφύγουμε σε μηνυση κατα του Διοικητή του τμήματος και των τροχαίων που διενήργησαν τον έλεγχο!!!

Τέλος κανεις δεν μπορεί να σταματήσει οχημα το οποιο κινείται σε Αυτοκινητόδρομο, με όσα κμ κι αν πηγαινει, όταν ο δρόμος έχει 3+ λωρίδες
κυκλοφορίας κινουμενο στην αριστερη, οι λογοι προφανεις και νομίζω ότι όλοι τους καταλαβαινετε!!!
Γιαυτό και σε αυτους τους δρόμους τοποθετουνται οι σταθερες κάμερες τυπου ''gatso''!!!!

Τα ''gatso'' λειτουργουν με δυο τροπους,
α) με δυο πιεζοηλεκτρικά καλωδια ΘΑΜΕΝΑ στο εδαφος (ειναι αυτα τα τετραγωνα που βλεπουμε σκαλισμενα στην ασφαλτο, ενα σε καθε λωριδα, εκτος της βοηθητικης(αφορα μονο τολμηρους))
β) με υπεριωδεις ακτινες και ποτε laser!!το(β) το καταλαβαινετε όλοι, πας με 150 η ακτινα κτυπαει το αυτοκινητο
κι επιστρεφει στο μηχανημα (φαινομενο doppler), το μηχανημα αναγνωριζει την ταχυτητα του οχηματος και υπολογιζει
τηνταχυτητα του καθως και"
ΤΟ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.

Αν εμεις όμως σε οποιαδηποτε φάση της παραπανω λειτουργιας αντιληφτουμε το ''''gatso''
και τσιμπησουμε τα φρενα το ''gatso'' θα φωτογραφησει τα.........να μην πω τι!!!!!!!

Το ιδιο παιχνιδι παιζεται καιμε την περιπτωση (α) με την διαφορα οτι την ταχυτητα την οριζει ο χρόνος που πατηθηκε
το πρωτο πιεζοηλεκτρικο καλωδιο με το δευτερο και ολες οι παραπανω πληροφορίες μεταφερονται στο ''gatso''
καλωδιακος αντι για ηλεκτρονικώς!
απο εκει κι υστερα η διαδυκασια ειναι ιδια με το (β)!!

Μπορει να σας κουρασα λιγο αλλα νομιζω οτι ειναι αρκετα ενημερωτικο

Υ.Γ αποτελει αναδημοσιευση και απο αλλο μου Forum

Tsatsas
14-12-13, 23:49
Η λυση σε ρανταρ ειναι το φρεναρισμα!!!!

Bassakos
15-12-13, 00:46
Η λυση σε ρανταρ ειναι το φρεναρισμα!!!!
εεεεεεεετσι!

s1fis
15-12-13, 12:15
Αυτός είναι και ο λόγος που στην περίπτωση των καμουφλαρισμένων τροχαιων οχηματωνεφοδιασμένα με ρανταρ ταχυτητας
και τα οποια έρχονται και ''κτυπάνε'' τα προς έλεγχο αυτοκίνητα (μονον αυτοκίνητα)
απο πίσω σταθεροποιοντας εν πρώτοις την ταχύτητα τους με αυτήν του προπορευόμενου και προς μέτρηση
οχηματος και μετά πατάνε την σκανδάλη/μπουτον του ραντάρ!

Αν ο οδηγός του προς έλεγχο οχήματος τους αντιληφθεί (με ενα αντιραντάρ π.χ εξοπλισμένογια απο πίσω κτυπήματα) και κόψει ¨η επιταχύνει οι τροχαίοι το έχασαν το παιχνίδι!!
Το ίδιο κι αν κανει αριστερά ¨η δεξιά αντι να συνεχίσει την ευθεία κινηση του!
Και οι δυό τυποι χρειάζονται καλιμπράρισμα πριν απο κάθε έξοδο για καταγραφή κατα την διάρκει του οποίου εκδίδεται
ποιστοποιητικό ασφαλους λειτουργίας το οποίο, με τον προηγουμενο ΚΟΚ, αν πηγαιναμε στο δικαστήριο (αντι να πληρωσουμε την κλήση) και το
επικαλουμασταν και δεν υπήρχε το δικαστηριο μας αθώωνε!!!


Αυτά τα καμουφλαρισμένα οχήματα της τροχαίας με ραντάρ έχουν το δικαίωμα να σε σταματήσουν; κ αν ναι μπορούν να επικαλεστούν ότι εσύ πήγαινες πιο γρήγορα απ'αυτούς ενώ αυτοί πήγαιναν με το όριο;
Βέβαια αν εσύ έχεις αλλάξει λωρίδα ή έχεις μειώσει ταχύτητα βάση των παραπάνω δε θα ξέρουν με πόσα ακριβώς πήγαινες...αλλά μπορούν να να σε γράψουν για το "γεγονός" ότι απλά πήγαινες πιο γρήγορα απ'αυτούς κ πάνω απ'το όριο;

Tsatsas
15-12-13, 13:00
Αυτά τα καμουφλαρισμένα οχήματα της τροχαίας με ραντάρ έχουν το δικαίωμα να σε σταματήσουν; κ αν ναι μπορούν να επικαλεστούν ότι εσύ πήγαινες πιο γρήγορα απ'αυτούς ενώ αυτοί πήγαιναν με το όριο;
Βέβαια αν εσύ έχεις αλλάξει λωρίδα ή έχεις μειώσει ταχύτητα βάση των παραπάνω δε θα ξέρουν με πόσα ακριβώς πήγαινες...αλλά μπορούν να να σε γράψουν για το "γεγονός" ότι απλά πήγαινες πιο γρήγορα απ'αυτούς κ πάνω απ'το όριο;

εχουν το δικαιωμα να σε σταματησουν αλλα σε ειδικο χωρο παρκιν χωρις να κινδυνευει κανεις απο τους δυο (δηλαδη το παρακαλω ακινητοποιηστε το οχημα στην ακρη του οδοστρωματος, απαγορευτεται (ισχυει για ΕΟ και ταχειας) και αν τωρα σε περιπτωση σταματησετε πιο κατω και ερθουν αυτοι τσαμπουκαλεμενοι γιατι δεν σταματησες και τα σχετικα, φοβασουν για την σωματικη σου ακεραιοτητα).
τωρα αν σε σταματησουν και δεν εχουν καποιο αποδεικτικο στοιχειο, στην προκειμενη περιπτωση την φωτο και τα στοιχεια απο το κινητο τους ρανταρ, δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα.

οποτε σε καμια περιπτωση δεν μπορει να σε γραψει καθως δεν γνωριζει την υπερβαση του οριου ταχυτητας που εχεις διαπραξει.

και βεβαια δεν μπορει να σου πει εγω πηγαινα με 130 αρα με προσπερασεσ οποτε σιγουρα πηγαινες πανω απο το οριο.

Χωρις στοιχεια εισαι αθωος!!! NO BODY,NO EVIDENCE, NO CRIME!!!

s1fis
15-12-13, 13:47
That's clear officer!!! :-D

giannis 116
31-01-14, 20:51
Update στο θεμα με τις καμερες σε Καβαλας και Κηφισσο:

Μπηκαν οι προβλεπομενες απ' τον ΚΟΚ ταμπελες χιλιομετρο και 500μ πιο πριν, καθως και κολωνες για παροχη ρευματος πλην αυτης που ειναι απεναντι απ'τα ΚΤΕΛ. Στη συγκεκριμενη, οπως εχω γραψει και σε παλιοτερο ποστ φαινεται ενα πρασινο ευκαμπτο λαστιχο να βγαινει απ το κιβωτιο της και ισως να παρει ρευμα απο παρακειμενη κολωνα φωτισμου. Σε ολες τις υπολοιπες δεν εχει συνδεθει καλωδιο ρευματος με τις κολωνες που μπηκαν. Οποτε λογικα δεν λειτουργουν ακομη.

Bonus info, χθες το απογευμα ειδα στην Περιφερειακη Υμμητου στα διοδια στο υψος της Κατεχακη στο ρευμα προς Ηλιουπολη, Αθηνα κλπ, να φλασαρει η καμερα που ειναι τοποθετημενη πισω απο την φωτεινη επιγραφη και μαλιστα της αριστερης λωριδας. Να σημειωθει πως εκει εχει συνηθως 80αρια ή 70αρια αλλα και γενικα σε ολο αυτο το δρομο, οποτε μεγαλη προσοχη γιατι εχει πολυ καμερα και στα δυο ρευματα κι εχει κατι σημεια επιφοβα οπως κατηφορικα τουνελ, γεφυρες κλπ...

MarinosE46
31-01-14, 21:16
Update στο θεμα με τις καμερες σε Καβαλας και Κηφισσο:

Μπηκαν οι προβλεπομενες απ' τον ΚΟΚ ταμπελες χιλιομετρο και 500μ πιο πριν, καθως και κολωνες για παροχη ρευματος πλην αυτης που ειναι απεναντι απ'τα ΚΤΕΛ. Στη συγκεκριμενη, οπως εχω γραψει και σε παλιοτερο ποστ φαινεται ενα πρασινο ευκαμπτο λαστιχο να βγαινει απ το κιβωτιο της και ισως να παρει ρευμα απο παρακειμενη κολωνα φωτισμου. Σε ολες τις υπολοιπες δεν εχει συνδεθει καλωδιο ρευματος με τις κολωνες που μπηκαν. Οποτε λογικα δεν λειτουργουν ακομη.

Bonus info, χθες το απογευμα ειδα στην Περιφερειακη Υμμητου στα διοδια στο υψος της Κατεχακη στο ρευμα προς Ηλιουπολη, Αθηνα κλπ, να φλασαρει η καμερα που ειναι τοποθετημενη πισω απο την φωτεινη επιγραφη και μαλιστα της αριστερης λωριδας. Να σημειωθει πως εκει εχει συνηθως 80αρια ή 70αρια αλλα και γενικα σε ολο αυτο το δρομο, οποτε μεγαλη προσοχη γιατι εχει πολυ καμερα και στα δυο ρευματα κι εχει κατι σημεια επιφοβα οπως κατηφορικα τουνελ, γεφυρες κλπ...

ευχαριστούμε για την ενημέρωση Γιάννη.Παρατήρησα και εγώ πως μπήκαν προειδοποιητικές πινακίδες για την κάμερα στον Κηφισό στις 3 γέφυρες.Στα Κτελ απέναντι τίποτα ακόμη...

kacey
01-02-14, 00:31
Αν με το "απεναντι" εννοεις στο ρευμα προς Πειραια, για τη καμερα που ειναι ακριβως πριν την ηλιθια εξοδο για Καβαλας, υπαρχει πινακιδα (εδω και τουλαχιστον 2 εβδομαδες) αλλα ειναι μικρη (αλλα αρκετη για να τη δεις).

Update στο θεμα με τις καμερες σε Καβαλας και Κηφισσο:

Μπηκαν οι προβλεπομενες απ' τον ΚΟΚ ταμπελες χιλιομετρο και 500μ πιο πριν,

εννοεις οτι οι δυο αποστασεις που αναφερεις ειναι προβλεπομενες απο το ΚΟΚ, ή οτι οι πινακιδες ειναι προβλεπομενες?

giannis 116
01-02-14, 10:11
Αν με το "απεναντι" εννοεις στο ρευμα προς Πειραια, για τη καμερα που ειναι ακριβως πριν την ηλιθια εξοδο για Καβαλας, υπαρχει πινακιδα (εδω και τουλαχιστον 2 εβδομαδες) αλλα ειναι μικρη (αλλα αρκετη για να τη δεις).



εννοεις οτι οι δυο αποστασεις που αναφερεις ειναι προβλεπομενες απο το ΚΟΚ, ή οτι οι πινακιδες ειναι προβλεπομενες?

Εχουν μπει ταμπελες πριν απο ολες τις καμερες. Απεναντι απ τα ΚΤΕΛ ναι ειναι μετα την εξοδο προς Κορινθο, βρισκεται ουσιαστικα στη νησιδα κατω απο τη γεφυρα που σε βγαζει στα ΚΤΕΛ.
Ο ΚΟΚ προβλεπει οτι για να μπορουν να σε καταγραψουν για παραβασεις θα πρεπει να υπαρχουν τοποθετημενες προειδοποιητικες πινακιδες σε συγκεκριμενες αποστασεις πριν απ την σταθερη καμερα ή το μπλοκο. Αυτες ειναι στο 1χλμ και στα 500μ πριν. Αν δεν υπαρχουν και η καμερα ή το μπλοκο ειναι απροειδοποιητο, οπως γινεται στη Γερμανια δηλαδη, τοτε μπορεις να κανεις δικαστηριο και να μην πληρωσεις τιποτα. Στη Γερμανια απ οσο ξερω μπορουν να μπουν καμερες και μπλοκα παντου και καθε ωρα χωρις ειδοποιηση στο δρομο και σε γραφουν κανονικοτατα, εδω πρεπει να υπαρχουν πινακιδες πριν, οποτε καπως ψιλιάζεσαι.

kacey
01-02-14, 17:58
Αμφιβαλλω για το οτι μιλαει για συγκεκριμενες αποστασεις (ειδικα για το αν αναφερει και συγκεκριμενα νουμερα οπως 500μ 1χλμ), αν μπορεις να μου το δειξεις καπου αυτο σε παρακαλω.

giannis 116
02-02-14, 09:41
Αμφιβαλλω για το οτι μιλαει για συγκεκριμενες αποστασεις (ειδικα για το αν αναφερει και συγκεκριμενα νουμερα οπως 500μ 1χλμ), αν μπορεις να μου το δειξεις καπου αυτο σε παρακαλω.

Ναι θα ψαξω να το βρω και θα το ανεβασω, καπου το ειχα, θα το κοιταξω. Παντως οι προειδοποιητικες πινακιδες ειναι μετρημενο οτι ειναι τοποθετημενες σε αυτες τις αποστασεις πριν απο καθε καμερα αλλα και σε αλλα σημεια που δεν εχει σταθερη καμερα αλλα συνηθως στηνουν μπλοκα οπως πχ στην κατηφορα του Σχιστου με κατευθυνση Σκαραμαγκα στη σταση λεωφορειου πριν το φαναρι με τη Λ.Παλασκα.

giannis 116
02-02-14, 10:24
Αμφιβαλλω για το οτι μιλαει για συγκεκριμενες αποστασεις (ειδικα για το αν αναφερει και συγκεκριμενα νουμερα οπως 500μ 1χλμ), αν μπορεις να μου το δειξεις καπου αυτο σε παρακαλω.

ΚΟΚ αρ. 104 "Τα τεχνικά μέσα με τα οποία διενεργείται η διαπίστωση παραβάσεων του παρόντος Κώδικα στους χώρους, όπου διεξάγεται η δημόσια κυκλοφορία, επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται μόνον εφόσον υπάρχει σχετική προειδοποίηση προς το κοινό με μόνιμες πινακίδες για την ύπαρξη και την λειτουργία τους"

Το ψαχνω και για τις αποστασεις...

kacey
02-02-14, 22:31
Αυτο σου λεω, υπαρχει η προβλεψη/απαιτηση για τις πινακιδες (σε αυτο συμφωνησα απο την αρχη), για τις αποστασεις εχω την ενσταση. Και σου λεω οτι τσαμπα ψαχνεις, δεν υπαρχει πουθενα οριοθετηση της αποστασης, για ευνοητους λογους.

giannis 116
03-02-14, 10:06
Οπως και να χει στις πιο προσφατες καμερες σε Καβαλας-Κηφισσο ειναι τοποθετημενες ταμπελες στις θεσεις που προαναφερθηκαν πριν απο τις καμερες, οποτε οταν και οποτε ενεργοποιηθουν αυτες να ξερουμε να φυλαγομαστε. Το ιδιο ισχυει και για ολες τις καμερες σε Α.Ο. και Περιφ. Υμηττου οι οποιες λειτουργουν κανονικοτατα.

kacey
03-02-14, 16:28
Μου εκανε τρομερη εντυπωση να υπηρχε σαφως οριοθετημενη στο νομο αποσταση, γιατι οπως ειπα υπαρχουν ευνοητοι λογοι (true stories):

α) ρανταρ στημενο στην ΕΟ, πινακιδα πουθενα, οταν αναφερθηκε η απαντηση του μπατσου :

"υπαρχει πινακιδα στο κομβο Ταδε"
"μα αυτο ειναι 40κατι χλμ πιο πριν, τι προειδοποιητικη πινακιδα ειναι αυτη?"
"και ποιος σας ειπε κυριε οτι η ισχυς της πινακιδας σταματαει?"

β) ρανταρ στημενο ΚΑΤΩ απο τη προειδοποιητικη πινακιδα. Το οποιο σε μετραει φυσικα 100-200-300m πριν φτασεις σε αυτην. Διαμαρτυρεσαι και σου δειχνουν τη πινακιδα απο πανω τους και σου λενε κιολας "οριστε κυριε η πινακιδα που απαιτει ο νομος, σας δειχνει και που ειμαστε".

Σε κοροιδευουν και καταμουτρα οι αλητες.

giannis 116
05-02-14, 19:11
Νωριτερα σημερα τ' απογευμα ραβανε κοστουμια στην Κυμης στους Θρακομακεδωνες στο υψος του Ολυμπιακου Χωριου ρευμα προς Ε.Ο. πριν το σουπερ μαρκετ που εχει εκει στον κομβο με σβηστο φαναρι. Το περιπολικο καβατζωμενο σε στενο στο πλαι, ενας με πολιτικα και λεηζερ και πιο πισω να μη φαινεται ενας με στολη και ανακλαστικο γιλεκακι απο πισω επισης να μη φαινεται. Γραψανε μπολικο κοσμο, ευτυχως ανεβαινοντας τους τσεκαρα οποτε στο κατεβα φευγοντας περασα κυριος. Πολυ προσοχη εκει εχει 70αρι και τη στηνουν συχνα πυκνα ειναι και κατηφορα ευθεια και γδερνουν!

GEECO
25-07-14, 14:04
Εχθές πηγαίνοντας για αεροδρόμιο, περίτ τις 16:40, πορεία από περιφερειακή Υμηττού διόδια Κατεχάκη, για πρώτη φορά που συλαμβάνω τον ευατό μου να πηγαίνω χαλαρά δηλαδή με 90-95, άστραψε όλο το τούνελ ! από όσο θυμάμαι ήταν τούνελ με ελαφρώς δεξιά κλίση στο ύψος Γλυκά Νερά.

σε λίγο θα φωτογραφίζουν και τα ποδήλατα.... με πόσο να πας δηλαδή στην αττική οδό ?

για λόγους update να ενημερώσω ότι δεν έλαβα κάποια κλήση για συγκεκριμένο συμβάν.:yipee:

giannis 116
20-08-14, 20:25
Eνα update στο θεμα με τις καμερες, σημερα ειδα οτι η καμερα που ειναι στην Καβαλας στο ρευμα προς Κορινθο στο υψος του Copa Copana, λιγα μετρα πριν την εξοδο της γεφυρας Σκαραμαγκα, εχει ηλεκτροδοτηθει. Τοποθετηθηκε νεα κολωνα τσιμεντενια διπλα της και εχει τραβηχτει καλωδιο απ την κολωνα ως την καμερα. Οποτε λογικα αν δεν εχει ηδη αρχισει να τραβαει φωτογραφιες, σε μικρο χρονικο διαστημα εκτιμω θα ναι λειτουργικη. Για τις υπολοιπες σε Κηφισσο και Καβαλας που εχουν αναφερθει πιο πανω δεν τις εχω τσεκαρει, μολις δω τιποτα θα ενημερωσω.

Ακομα, ειδα καινουριες προειδοποιητικες ταμπέλες στην Κηφισσιας στο ρευμα προς Αθηνα στο υψος μετα το δαχτυλιδι στο Μαρουσι και πιο κατω στο Ψυχικο-Φιλοθεη. Δεν ειδα καμμια καμερα ομως πουθενα. Οπως και να χει κι εκει το νου μας!

Fanatic
20-08-14, 20:35
Nα πω και εγω την εμπειρια μου...Ιταλια...πιο πολλες καμερες και απο πρεμιερα Χολιγουντιανης τσοντας με σταρ την Τζολι....απορω τι πληρωνουν οι Ιταλοι με τα σουπερκαρα...

giannis 116
22-08-14, 13:05
Τις τσεκαρα και τις υπολοιπες καμερες
στην Καβαλας και στον Κηφισσο, δεν εχει ηλεκτροδοτηθει καμμια τους ακομα.

giannis 116
03-06-15, 16:06
Τις τσεκαρα και τις υπολοιπες καμερες
στην Καβαλας και στον Κηφισσο, δεν εχει ηλεκτροδοτηθει καμμια τους ακομα.

Να σημειωθει οτι ολες οι προαναφερθεισες καμερες πλην αυτης που ειναι στο ρευμα ανοδου στον Κηφισσο, στη στροφη του Γαλαξια, εχουν συνδεθει με καλωδια απο κολωνες της ΔΕΗ. Δεν γνωριζω εαν ειναι τροφοδοτημενες και λειτουργουν. Δεν εχω δει ποτε καμμια να φλασαρει παντως. Γενικα προσοχη σε αυτα τα σημεια.

antegeia7
13-08-15, 00:40
Paidia exoume kapoio neo gia tis kameres? Kseroume poies leitourgoun se athinon lamias kai korinthou? Sorry gia ta greeklish den exei ellinika i siskeyi.
Eyxaristo

Dim77
13-08-15, 07:38
Ποιά συσκευή το 2015 δεν έχει Ελληνικά;

gogos523
13-08-15, 08:19
Πριν δύο εβδομάδες πήγαινα 2το πρωί Γρεβενά και στην έξοδο για Σιάτιστα με έπιασε η κάμερα. Πήγαινα με 160. 350€ και δύο μήνες το δίπλωμα σωστά? Το αμάξι έχει γερμανικα νούμερα. Να περιμένω γράμμα στην Γερμανία ?

rapid_fast
13-08-15, 13:19
Ποιά συσκευή το 2015 δεν έχει Ελληνικά;

Εχει κάτι κινέζικα λαθραίας εισαγωγής, κάτι ρεπλικα αη φόν... κάτι τέτοια τέλος πάντων...
Καταλαβαίνεις....

Dim77
13-08-15, 16:30
Τα κινέζικα android έχουν Ελληνικά. Συγνώμη για το off topic, αλλά δεν μπορώ την κοροϊδία, από αυτούς που βαριούνται να πατήσουν Alt+Shift.

antegeia7
13-08-15, 21:05
Iremise re file mou einai apo eksoteriko to kinito nai ok apo ameleia den exo egkatastisei to elliniko paketo alla oxi kai bariemai na patiso alt k shift ti eimai baremenos?
En telei re paidia poies leitourgoun se athinon korinthou i athinon lamias?loipo eksoteriko 3 xronia kai kapou exo xasei tin mpala.

Dim77
14-08-15, 07:33
Iremise re file mou einai apo eksoteriko to kinito nai ok apo ameleia den exo egkatastisei to elliniko paketo alla oxi kai bariemai na patiso alt k shift ti eimai baremenos?
En telei re paidia poies leitourgoun se athinon korinthou i athinon lamias?loipo eksoteriko 3 xronia kai kapou exo xasei tin mpala.

Τι να ηρεμήσω? Η εγκατάσταση του ελληνικού πληκτρολογίου είναι θέμα 30 δευτερολέπτων.

Δεν έγραψα ότι είσαι βαρεμένος. Έγραψα ότι βαριέσαι να πατήσεις Alt+Shift (αλλαγή γλώσσας σε Η/Υ).

Λοιπόν και επειδή είμαι ακόμα ήρεμος το ποστ σου με Greeklish δεν θα σβηστεί κατ ' εξαίρεση.
Αλλά ο κανόνας είναι αυτός και το επόμενο θα σβηστεί απευθείας με infraction.

Δες τους κανόνες του φόρουμ με τους οποίους συμφώνησες με την εγγραφή σου εδώ (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/faq.php).

Μηνύματα (posts)/ Θέματα (threads)

7) Απαγορεύεται η συγγραφή μηνυμάτων στην Ελληνική γλώσσα με Αγγλικούς χαρακτήρες (greeklish). Οποιοδήποτε τέτοιο μήνυμα θα διαγράφεται άμεσα και χωρίς προειδοποίηση. Τα μηνύματα καθώς και οι τίτλοι με greeklish δημιουργούν δυσκολία στην ανάγνωση τους καθώς και πρόβλημα στην αναζήτηση (search) του forum.

Για τις κάμερες τι να σου πεί ο καθένας? Δεν υπάρχουν ακριβείς πληροφορίες. Αθηνών-Λαμίας που κυκλοφορώ, ασχέτως αν υπάρχει κάμερα και δουλεύει ή όχι, κυκλοφορούν αρκετά περιπολικά συχνά. Έχει τύχει Κυριακάτικα να υπάρχει έλεγχος με ραντάρ σε ωραιότατο σημείο κοντά στα διόδια στο ρεύμα προς Αθήνα που αν τρέχεις σε έπιασαν χωρίς να προλάβεις να τους δείς. Αν δεν ξεπερνάς το όριο ταχύτητας κατά πολύ (π.χ. μέχρι 140-145) δεν θα έχεις πρόβλημα. Δε νομίζω ότι κάνουν συχνά μπλόκα, αλλά τώρα το 15 Αυγουστο θα υπάρχει επιπλέον έλεγχος και προσοχή. Και καλά θα κάνουν.

FD3S
19-01-16, 13:02
επειδή πήρα την κλήση μου για ταχύτητα από μπλόκο εθνική με ραντάρ αλλά η Αττική με ανησυχεί περισσότερο καθώς έχω ήδη μαζεμένους πόντους, ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις κάμερες υπάρχει κάτι το οποίο να μην μπορεί να σε φωτογραφίσει και να είναι δοκιμασμένο?

BMW Power
19-01-16, 13:05
Δεν υπάρχει κάτι, απλά πρέπει να μάθεις το που είναι και να κόβεις.

Ακόμη και τα δωρεάν navigation app των κινητών τις έχουν.

Fanatic
19-01-16, 13:14
επειδή πήρα την κλήση μου για ταχύτητα από μπλόκο εθνική με ραντάρ αλλά η Αττική με ανησυχεί περισσότερο καθώς έχω ήδη μαζεμένους πόντους, ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις κάμερες υπάρχει κάτι το οποίο να μην μπορεί να σε φωτογραφίσει και να είναι δοκιμασμένο?

Δυσκολη η κατασταση με το Ζ4 Μ :dance:

FD3S
19-01-16, 15:19
Δυσκολη η κατασταση με το Ζ4 Μ :dance:

:icon18: άσε έχω ζοριστεί πολύ κάθε φορά είμαι Αττική έτσι πάω :bugeye: όταν βλέπω κάμερες.
και όχι τπτ άλλο το δίπλωμα είναι πακέτο να μου το ξαναπάρουν. Θα ψάξω να βρω αυτό που λεει ο admin.

Eίδα αυτό https://www.youtube.com/watch?v=FN_wcDgDWwc αλλά έτσι και περάσεις κανένα περιπολικό το αυτόφωρο το έχεις πιστεύω.

kacey
19-01-16, 17:22
Γιατι να εχει αυτοφορο? Και με τι κατηγορια? Η παραβαση ειναι πολυ συγκεκριμενη, οπως και η ποινη της (βλεπε ΚΟΚ: "δεν εχει και τις δυο πινακιδες ή για οποιοδηποτε λογο δεν φαινονται ευκρινως").

konc
19-01-16, 20:33
Δεν είναι αυτή η παράβαση αν σε πιάσουν μ' αυτό το πράγμα. Αυτό έχει σεξάκι.

MZ3
19-01-16, 21:05
και την ωρα που σε σταματανε να μην δουλεψει η κινεζια να ανεβει η κουρτινα :dance:

paganis
20-01-16, 10:47
και την ωρα που σε σταματανε να μην δουλεψει η κινεζια να ανεβει η κουρτινα :dance:

Στην περιπτωση αυτή, διαλέξεις την κουρτίνα με το Ζονγκ.

andreas e46
20-01-16, 19:16
:icon18: άσε έχω ζοριστεί πολύ κάθε φορά είμαι Αττική έτσι πάω :bugeye: όταν βλέπω κάμερες.
και όχι τπτ άλλο το δίπλωμα είναι πακέτο να μου το ξαναπάρουν. Θα ψάξω να βρω αυτό που λεει ο admin.

Eίδα αυτό https://www.youtube.com/watch?v=FN_wcDgDWwc αλλά έτσι και περάσεις κανένα περιπολικό το αυτόφωρο το έχεις πιστεύω.

κάτι τέτοιο το είχα δει πριν κανένα 6μηνο ένας τύπος το είχε βάλει σε ένα fiat panda για να μην πληρώνει διόδια πέρναγε από τα διόδια χωρίς να πληρώσει και μετά το ανέβαζε

FD3S
21-01-16, 00:10
Γιατι να εχει αυτοφορο? Και με τι κατηγορια? Η παραβαση ειναι πολυ συγκεκριμενη, οπως και η ποινη της (βλεπε ΚΟΚ: "δεν εχει και τις δυο πινακιδες ή για οποιοδηποτε λογο δεν φαινονται ευκρινως").

H λογική αυτό λέει αλλά γενικότερα είναι τόσο εφευρετικοί και γλωσσοπλάστες που νομίζω ότι θα έχει δαχτυλοσκόπηση μετά.

Προς το παρών σήμερα πάλι Αττική με 120 άστραψε και βρόντηξε η κάμερα σε ένα σημείο που δυστυχώς μετά είδα ότι ήταν για 80… :angryfire

kacey
21-01-16, 15:30
Γιατι να εχει αυτοφορο? Και με τι κατηγορια? Η παραβαση ειναι πολυ συγκεκριμενη, οπως και η ποινη της (βλεπε ΚΟΚ: "δεν εχει και τις δυο πινακιδες ή για οποιοδηποτε λογο δεν φαινονται ευκρινως").

Δεν είναι αυτή η παράβαση αν σε πιάσουν μ' αυτό το πράγμα. Αυτό έχει σεξάκι.

Ποια ειναι τοτε η παραβαση? "μεγιστη πουστια" με δικαστηριο "αυτοφορο" ?

Fanatic
21-01-16, 16:04
Ψαχνοντας λιγο στο νετ βρηκα οτι κανονικα θα επρεπε να ειναι 300 ευρω για αποκρυψη πινακιδας. Αυτο. Τπτ παραπανω.

konc
21-01-16, 18:50
Ποια ειναι τοτε η παραβαση? "μεγιστη πουστια" με δικαστηριο "αυτοφορο" ?

Ψαχνοντας λιγο στο νετ βρηκα οτι κανονικα θα επρεπε να ειναι 300 ευρω για αποκρυψη πινακιδας. Αυτο. Τπτ παραπανω.

Όχι ρε σεις, αυτό προσπαθώ να πω. Καμία σχέση με νομικά δεν έχω, αλλά από τα λίγα που ξέρω (όχι ερμηνεύοντας όπως νομίζω εγώ νόμους που όπως είπα δεν έχω ιδέα, αλλά από πραγματικές περιπτώσεις που έμπλεξαν) αυτό δεν είναι το πταίσμα "πέταξα μια χούφτα λάσπη στην πινακίδα να μην φαίνεται, ω με σταμάτησαν, ένα προστιματάκι, συγνώμη θα την καθαρίσω κύριε μπάτσε μας".

Αυτό ξεκινάει από πλαστογραφία-παραποίηση και τελειώνει όπου μπορεί να φανταστεί κανείς αν ξεκινήσεις με τέτοια, πχ. με δόλο καθώς υπάρχει οικονομικό όφελος κλπ.

Σοβαρά τώρα, καλύτερα να αρχίσεις τα σβουρίδια μέσα στις λάσπες και αν γίνει η στραβή να πληρώσεις "για απόκρυψη" ως πταίσμα. Τη photo σίγουρα τη γλυτώνεις και έχεις και μεγάλες πιθανότητες να τη γλυτώσεις εντελώς κιόλας αν γενικά το 'χεις και αρχίσεις τίποτα του στυλ "κόλλησα σε κάτι λάσπες, ούτε που το είχα σκεφτεί αυτό που μου λέτε για την πινακίδα" κλπ.

Ολόκληρο σύστημα εγκατεστημένο για να την αλλάζει, ξαναλέω, έχει σεξ. Δεν εμπίπτει στην "απόκρυψη". Βασικά καλά θα 'ταν :)

kacey
22-01-16, 01:39
δεν αλλαζει τιποτα (αφου η πινακιδα παραμενει η ιδια), και φυσικα δεν πλαστογραφει κατι (αφου η πινακιδα ειναι η πραγματικη του οχηματος). απλα τη κρυβει.

το να "ανακαλυψουν" μια αλλη σοβαροτερη παραβαση, ειναι αλλο θεμα. ΑΥΤΟ ομως, για την ακριβεια, ειναι ο ορισμος του "κρυβω". κατεβαινει ενα "παραβαν" και κρυβει τη πινακιδα.

Fanatic
22-01-16, 09:00
Βασικα ειναι θεωρω στην ιδια κατηγορια με τις μηχανες που εχουν την βαση για την πινακιδα με τους μεντεσεδες και μπορεις να την στρεψεις κατω απο την σελα. Εκει προφανως και δεν φαινεται. Μηχανες με αυτο το συστημα βλεπω παρα πολλες.

FD3S
27-01-16, 00:42
Έψαξα λίγο παραπάνω και βρήκα και τα κάτωθι, έχει κανένας εμπειρία?

1) https://www.youtube.com/watch?v=HwEXGHw2-BMhttps://www.youtube.com/watch?v=HwEXGHw2-BM
http://www.nophoto.com/

2) https://www.youtube.com/watch?v=GW8cGktqgtY

///Mflyin'
24-02-18, 02:08
Καλησπερα..γνωριζει κανεις αν οι καμερες της αττικης οδου τελικα ειναι για ελεγχο κυκλοφοριας η αν κοβουν κλησεις? και αν κοβουν κλησεις ποια ειναι η ποινη? γυρνουσα σπιτι απο αττικη οδο κατα τις 2 παρα και στο υψος του alpha αστραψαν ολα...πρεπει να πηγαινα με 210 περιπου...θα μας δεσουνε? :angryfire

kacey
24-02-18, 02:55
Ναι. Η Πιο γνωστη καμερα της ΑΟ ρε συ...

Εχει και απο τα δυο ρευματα κυκλοφοριας:

https://www.google.gr/maps/@37.9754265,23.8744211,3a,28.8y,314.01h,95.82t/data=!3m6!1e1!3m4!1sEXEE_S7JpyhaLXBMvTOomw!2e0!7i1 3312!8i6656?dcr=0

https://www.google.gr/maps/@37.975637,23.8746314,3a,75y,152.62h,109.59t/data=!3m6!1e1!3m4!1s_bBUhu10719G_Zu-066WhQ!2e0!7i13312!8i6656?dcr=0


...για κίνηση οχημάτων στους αυτοκινητόδρομους με ταχύτητα πάνω από 150 χλμ/ώρα...επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο τριακοσίων πενήντα (350,00) ευρώ και επί τόπου αφαίρεση της άδειας οδήγησης, από αυτόν που βεβαιώνει την παράβαση, για εξήντα (60) ημέρες,

μετα απο καποιους μηνες θα ερθει ειδοποιηση με συστημενη επιστολη Ή θα σου χτυπησει τη πορτα (του ιδιοκτητη του οχηματος, συμφωνα με την αδεια του) ο αστυνομικος της γειτονιας σου, να πας να παραδωσεις διπλωμα οποιου οδηγουσε ή "οδηγουσε"...

///Mflyin'
24-02-18, 13:53
Δεν το ηξερα ρε γαμωτο...και ενας που ετρεχε διπλα μου με πιο πολλα απο μενα εκοψε γιατι το ηξερε προφανως...να φανταστω δεν υπαρχει περιπτωση να τη γλυτωσω ε?

FD3S
24-02-18, 23:33
Όχι παρά μόνο άμα ξέρεις το διοικητή της Αττική Οδού.
Προετοιμάσου για αφαίρεση διπλώματος κανένα τρίμηνο και πρόστιμο. Θα σε καλέσουν μια μέρα από το τοπικό ΑΤ και θα πας για τα καθέκαστα... Με τα καινούργια πρόστιμα δεν ξέρω πόσο έχει πάει...

BMW Power
25-02-18, 00:10
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να πεις οτι οδηγούσε καποιος άλλος και να δόσεις το δίπλωμα του, αντί για το δικό σου.

///Mflyin'
19-02-19, 15:40
Ενα χρονο μετα ηρθε η κληση...175 ευρω με διορια 2 μηνων πλεον με το νεο συστημα αντι για 350 και τα μισα εντος 10 ημερων που ηταν παλαιοτερα...το διπλωμα παραμενει το ιδιο με διακρατηση 2 μηνων και με την επιλογη να δηλωσεις μια ενσταση και αν τη λαβουν υποψη τοτε υπαρχει μειωση χρονου διακρατησης η και καθολου διακρατηση. Η ενσταση εχει περιθωριο να γινει μεχρι 3 ημερες απο την παραλαβη της κλησης.

konc
21-02-19, 16:56
Δηλαδή για 210χλμ/ώρα το πρόστιμο είναι λιγότερο από 90e και το δίπλωμα του παππού που και αυτό παίζεται? Εντυπωσιάζομαι ομολογώ.

kacey
21-02-19, 17:12
Για το ποιου το δίπλωμα, δεν μπορούν να γίνουν πολλά. Εφ' όσον ο ιδιοκτήτης και ο "οδηγός" λένε ότι ο "οδηγός" "οδηγούσε", κανείς δεν μπορεί να πει κάτι άλλο.

Για το ποσό κάνεις λάθος, είναι 175 φιξ ποσό. Παλιά ήταν 350 και αν πληρωθεί σε 10 μέρες, τότε διά δύο = 175ε.

konc
21-02-19, 17:44
Για το ποσό κάνεις λάθος, είναι 175 φιξ ποσό. Παλιά ήταν 350 και αν πληρωθεί σε 10 μέρες, τότε διά δύο = 175ε.

Έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτό, ναι :takecover

///Mflyin'
21-02-19, 22:53
Με 196 ηταν τελικα..αν βαλεις και καμια 10ρια χλμ αποκλιση στο κοντερ τοτε βγαινει το 210 σχεδον που ειχα στο μυαλο μου με βαση ισως τις κλεφτες ματιες που πιθανως ειχα ριξει...το αστειο της υποθεσης ειναι οτι εκεινη τη νυχτα δεν υπηρχε ψυχη στο δρομο...φευγω λοιπον απο τα διοδια και ενω ειμαι με 200+ βλεπω ενα ταξι να περναει απο διπλα μου(σιγουρα 230 240)και να κοβει λιγο παρακατω και να μου παιζει τα φωτα...ελα ομως που εγω δεν ειχα ιδεα οτι εχει καμερα σε αυτο το κομματι επειδη ηταν απο τις λιγοστες φορες που εχω βρεθει εκει...ε αστραψαν ολα και επειδη περασε ενας χρονος μεχρι να ερθει ειχα αρχισει να πιστευω οτι ηταν τα φωτα του ταριφα που τα μπερδεψα αντι για το φλας και ειχα αρχισει να τρεφω ελπιδες οτι τη γλυτωσα...τελοσπαντων οι μ@λ@κιες πλερωνονται :smashtard