PDA

Επιστροφή στο Forum : Διάσταση ελαστικών....


SPIROS Z3
06-11-06, 02:02
Πλησιάζει ο καιρός να ανανεώσω τα ελλαστικά μου.Το μείζον θέμα είναι η διάσταση που θα πρέπει να επιλλέξω.
Αυτή τη στιγμή το αυτοκίνητο φορά 235/45/17,και ξερω οτι αυτο το νουμερο ειναι λαθος,ο κατασκευαστης αν δεν κανω λαθος δινει 2 διαστασεις κοντα σε αυτο:
1)225/45/17 και στους 4 τροχους και

2)225/45/17 στους 2 μπροστα
245/40/17 στους 2 πισω
Στην πρωτη περιπτωση ειναι μια φυσιολογικη διασταση χωρις πολλες απαιτησεις απο το λαστιχομιας και το ειχα φορεσει στο προηγουμενο αυτοκινητο.Τώρα στην δευτερη περιπτωση τι παιζει?θα αλλαξει το βημα του αυτοκινητου,μηπως αλλαξει και η συμπεριφορα στο δρόμο,σιγουρα θα κοψει και τη δυναμη-ρεπριζ.μπορει καποιος να με βγαλει απο το αδιέξοδο?

konc
06-11-06, 12:47
Βάζοντας πίσω 245/40/17 η συνολική διάμετρος της ρόδας μειώνεται ελάχιστα σε σχέση με το 225/45/17, μόλις κατά 1.02% οπότε κανένα πρόβλημα. Εξάλλου αφού είναι στις προτεινόμενες από το εργοστάσιο διαστάσεις δεν το συζητάμε, σίγουρα είναι σωστή. Άρα το βήμα δεν αλλάζει (τόσο ώστε να σε ενδιαφέρει)

Αυτό που αλλάζει σίγουρα είναι η συμπεριφορά. Θα αποκτήσεις καλύτερο κράτημα συνολικά (αν υποθέσουμε ότι λάστιχα, πιέσεις και αναρτήσεις είναι σωστά) αλλά το αυτοκίνητο στο όριο θα γίνει πιο υποστροφικό. Προσοχή δεν λέω "θα γίνει υποστροφικό", λέω "θα γίνει πιο υποστροφικό".

Geo_3D
06-11-06, 13:48
Θα κοψει στα μπαμ και θα αυξηθει καπως η καταναλωση.....αλλά η ομορφια και το πουλ μουρ θα ειναι στο limit up!!!!

STAYROS7
05-12-06, 12:31
φιλε Σπυρο κοιτα στις αποριες που εχω ανοιξει το θεμα εγω ισως σε βοηθειση