PDA

Επιστροφή στο Forum : HELP-ΛΑΔΙΑ


mtm-online
12-11-04, 19:41
Εχω ενα m3 Ε46.Το αμαξι εχει 4200km και σημερα μου αναψε το λαμπακι των λαδιων.Κοιταξα και ειναι στην τελευτεα σταθμη.Οι "ειδικοι" στην αντιπροσωπεια μου ειχαν πει πρωτο αλλαγμα στα 20000km αλλα μετα απο εντονη διαφωνια μου λενε αντε φερτο στα 7000:shakehead εγω ειχα σκοπο να αλλαξω λαδακι και φιλτρο στα 5000.Ειναι φυσιολογικη καταναλωση αυτη?Παιζει να επαθε κατι το μοτερακι? :banghead:

bmwfan
12-11-04, 22:07
Εχω ενα m3 Ε46.Το αμαξι εχει 4200km και σημερα μου αναψε το λαμπακι των λαδιων.Κοιταξα και ειναι στην τελευτεα σταθμη.Οι "ειδικοι" στην αντιπροσωπεια μου ειχαν πει πρωτο αλλαγμα στα 20000km αλλα μετα απο εντονη διαφωνια μου λενε αντε φερτο στα 7000:shakehead εγω ειχα σκοπο να αλλαξω λαδακι και φιλτρο στα 5000.Ειναι φυσιολογικη καταναλωση αυτη?Παιζει να επαθε κατι το μοτερακι? :banghead:

Η καταναλωση ειναι φυσιολογικη.Περιπου μεχρι τα 20000ΚΜ θα εχεις μια αυξημενη καταναλωση λαδιου οποτε μην φοβασε τιποτα .Η μπεμπα σου ειναι μια χαρα.Ετσι και αλλιως τα Μ οταν τα σκιζεις ,εχουν μια ταση αυξημενης καταναλωσης λαδιου σε σχεση με τα normal μοτερ.Εγω προτεινω παντως τα λαδια να τα αλλαζεις καθε 10.000ΚΜ μιας και τα castrol που μπαινουν σε αυτο το μοτερ ειναι πολυ καλα και αντεχουν ανετα μεχρι αυτα τα χιλιομετρα. :nod:

mtm-online
13-11-04, 04:24
euxaristo poli boy.psiloisixasa tora

Strax
13-11-04, 11:43
Για το Μ3 προβλέπεται αλλαγή λαδιών στα 2000 χλμ. Είναι το μόνο BMW που χρειάζεται κάτι τέτοιο και καλό είναι να γίνεται γιατί είναι πολλές οι στροφές που δουλεύει (όπως επίσης είναι το μόνο καινούριο BMW με μηχανικές βαλβίδες κατά την παράδοση των ///Μ)! Γενικά είναι φυσιολογικό να έχεις μια μικρή κατανάλωση, ειδικά στην αρχή και για αυτό ίσως να συνιστούν και την αλλαγή στα 2000 χλμ. Από εκεί και πέρα αλλάζουμε κάθε 10000 χλμ ανεξαρτήτα από την ένδειξη του καντράν που την υπολογίζουμε μόνο για τις υπόλοιπες εργασίες του σέρβις. Πάντως, το προηγούμενο μοτεράκι δεν έκαιγε σταγόνα και από ότι έχω ακούσει τα Ε46 Μ3 δεν καίνε λάδι με εξαίρεση λίγων κομματιών. Στο νέο μοτέρ έχω :bowdown: 200 χλμ , οπότε θα ενημερώσω ανάλογα!