PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρακολούθηση λειτουργίας των μπεκ


alexk
06-12-06, 09:23
Φίλοι μου, το θέμα αυτό πρόκειται για το μηχανάκι μου αλλά εφ'όσων έχει να κάνει με γενικά θέματα κινητήρων, θέλω τη βοήθειά σας και ίσως μετά βοηθήσω και εγώ κανένα "βλαμμένο παιδί" (βλ. NICK_M3, EVANGELOS, santo κτλ κτλ).

Το θέμα είναι το εξής. Έχω αγοράσει ένα υπερσπάνιο και υπερπανάκριβο (είμαι τυχερός και το πήρα πολύ φθηνά) ρυθμιστή πίεσης για το μοτέρ του R1. Ο ρυθμιστής πίεσης είναι του YEC (κοινώς τα racing parts της yamaha) και αυξάνει την πίεση στην μπεκιέρα από τα 2.9 bar στα 4.5 bar (τρελό το γκολ..).

Ο προβληματισμός μου είναι μήπως μετά από καιρό παραδώσει πνεύμα κανένα μπεκ και δεν το πάρω χαμπάρι και μετά μπιελάρει ο κινητήρας.
Τώρα, το R1 έχει στο menu του εγκεφάλου (το βλέπεις από το καντράν κατ'ευθείαν) διαγνωστικό για όλα τα εξαρτήματα του κινητήρα και φυσικά και των μπεκ. Αυτό όμως δεν μπορώ να το ελέγχω ανά πάσα στιγμή (π.χ. κατεβαίνω Ελευσίνα και πάω 30 λεπτά με 100+ (λέμε τώρα).

Πρέπει λοιπόν να φτιάξω ένα μηχανισμό με τον οποίο να βλέπω σε πραγματικό χρόνο άν τα μπεκ ψεκάζουν.

Αυτό που σκέφτηκα είναι ότι άν κάποιο μπεκ σταματήσει να ψεκάζει, τα καυσαέρια από αυτόν τον κύλινδρο θα είναι πολύ πιο κρύα από των άλλων που ψεκάζουν κανονικά. Αυτό είναι σωστό σαν σκέψη?
Γιατί άν είναι όντως μια σωστή σκέψη, τότε εύκολα μπορώ να τοποθετήσω 4 αισθητήρες θερμοκρασίας σε κάθε ένα λαιμό από την πολλαπλή εξαγωγής οι οποίοι θα ενημερώνουν συνέχεια μια μικρή LCD οθόνη (μπορώ να την βάλω στην τιμονόπλακα) και να βλέπω τις θερμοκρασίες.

Θεωρείτε σωστή αυτή τη θεωρία? Ότι άν κάποιο μπεκ σταματήσει να ψεκάζει, τα καυσαέρια αυτού του κυλίνδρου θα είναι πολύ πιο κρύα και ο λαιμός αυτός (της εξαγωγής) θα έχει χαμηλότερη θερμοκρασία.

Παρακαλώ όλους τους έμπειρους φίλους σε τεχνικά θέματα να συνδράμουν.
Παρακαλώ επίσης να μην κάνουμε μπουρ*beep*δέλο το thread.

ΥΓ : MPOWER δώσε μια δύναμη
ΥΓ1 : Panoz, επιπλεόν....

InsaneDriver
06-12-06, 09:32
Bασικά πιστεύω ότι αυτό που λες είναι σωστό.
Από την άλλη δεν πιστεώ ότι είναι αυτό που θα σου προστατεύσει το μοτέρ δίνοντας σου τη δυνατότητα να καταλάβεις αμέσως ότι δεν ψεκάζουν τα μπεκ.

Χωρίς καύσιμο σε ένα τόσο πολύστροφο μοτέρ δεν θα ''τρυπίσει'' ακαριαία κάποιο πιστόνι;

alexk
06-12-06, 09:36
Χωρίς καύσιμο σε ένα τόσο πολύστροφο μοτέρ δεν θα ''τρυπίσει'' ακαριαία κάποιο πιστόνι;

Χάρη, αυτό ειλικρινά δεν το ξέρω και με βεβαιότητα δεν θέλω να το διαπιστώσω στην πράξη :nixweiss:.

InsaneDriver
06-12-06, 09:39
Aν δεν κάνω λάθος το Μ5 του Santo από βουλωμένο μπεκ πήγε. θυμάμαι χαρακτηριστικά την φωτογραφία με το σκαμένο πιστόνι...;;;

Ώπα λάθος...Τώρα κατάλαβα τι λες. Είναι και πρωί ακόμα και ρετάρω λίγο...

100% το καύσιμο ψύχει τον κύλιδρο. Άρα είναι λάθος ο συλλογισμός σου.

MPOWER
06-12-06, 09:46
Βασικά αυτό που λές είναι σωστό σαν θεωρεία, απλά όμως δέν θα έχει καυσαέρια ο συγκεκριμένος κύλινδρος. Οπότε και σίγουρα θα έχεις πτώση της θερμοκρασίας των καυσαερίων στον συγκεκριμένο κύλινδρο, αλλά μέχρι να δεις την διαφορά θερμοκρασίας (όταν θα είσαι τέρμα γκάζι) θα είναι ήδη πολύ αργά.
Αυτό που βασικά θα σε σώσει είναι η γνώση της μηχανής σου...και το αυτί σου.
Θα καταλάβεις οτι πάς με ένα κύλινδρο λιγότερο, ρετάρει και ακούς και πυράκια.
Θέλω όμως να αρχίσουμε απο κάτι άλλο.
Τί είναι αυτό που σε κάνει να ανησυχείς? Πώς συνδέεις την ανησυχία αυτή με την αύξηση της πίεσης της βενζίνης

alexk
06-12-06, 09:59
Μιχάλη έχεις δίκιο, αλλά με 13800 κόφτη (με τον εγκεφαλάκο θα πάει 14200) και τις εξατμίσεις, ακούς πάρα πολλά. Ίσως βέβαια να αντιληφθώ επιτόπου τον διαφορετικό ήχο που σίγουρα θα κάνει (κάθομαι πάνω από το μοτέρ και ακούω το φιλτροκούτι).

Ο λόγος ανησυχίας μου είναι ο εξής. Γνωστός βελτιωτής υποστήριζε ότι σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει να το βάλω, γιατί λέει τα μπεκ θα παραδώσουν πνεύμα, επειδή δουλεύουν στο όριο. Υποστήριξε ότι η Yamaha τα αλλάζει πριν από κάθε αγώνα...(καλό και αυτό). Αμέσως μετά μου είπε βέβαια ότι αγοράζει αυτός τον ρυθμιστή (για να τον βάλει σε turbo μοτερ). Υπ'όψιν ότι ο ρυθμιστής αυτός έχει κανονική τιμή 350 ευρώ και παράδοση 8 μήνες.

Βέβαια, για διάφορα κουφά που μου είπε ο βελτιωτής αυτός, ρώτησα τον Κο Chuck Graves (μακράν ο καλύτερος βελτιωτής yamaha στον κόσμο) και μου απήντησε ότι έχω πάρει σωστά πράγματα, και αποδίδουν όλα (τα έχει βάλει σε πολλά αγωνιστικά του). Μου είπε ότι ο βελτιωτής που μου είπε αυτά τα κουφά, είναι άσχετος και να βρω άλλον.

Περιέργως, ένα άλλο παλικάρι από Αμερική που είχε ολόσωμη (το μηχανάκι δούλευε στεγνό), έβαλε ρυθμιστή και τον εγκέφαλο για να ρυθμίσει το μοτέρ και ανέφερε με dyno sheet +12 άλογα στον τροχό σε όλη την μπαντα (από ρυθμιστή και εγκέφαλο). Δεν έχει αναφέρει κάποιο άλλο πρόβλημα και του έχω στείλει pm να δω μήπως αντιμετώπισε κάποιο άλλο πρόβλημα.

Panoz
06-12-06, 10:07
Δεν υπάρχουν άλλα μπεκ στην αγορά? Με αυτά που διαβάζω, θα δουλεύεις στα όρια (εκτός και αν τα εργοστασιακά μπέκ αντέχουν σε αυτές τις πιέσεις). Ποτέ δεν είναι καλό αυτό. Θα σου πρότεινα, εαν δε βρείς τα κατάλληλα μπέκ που να δουλεύουν μάξιμουμ στο 80% των δυνατοτήτων τους, να βγάλεις το ρυθμιστή πίεσης και να παίξεις μόνο με τον εγκέφαλο. Έτσι θα έχεις περισσότερη ασφάλεια. Μη μπλέξεις, διότι πρώτα απ'όλα δε θα το ευχαριστηθείς διότι θα έχεις άγχος.

alexk
06-12-06, 10:11
Δεν υπάρχουν άλλα μπεκ στην αγορά? Με αυτά που διαβάζω, θα δουλεύεις στα όρια. Ποτέ δεν είναι καλό αυτό. Θα σου πρότεινα, εαν δε βρείς τα κατάλληλα μπέκ που να δουλεύουν μάξιμουμ στο 80% των δυνατοτήτων τους, να βγάλεις το ρυθμιστή πίεσης και να παίξεις μόνο με τον εγκέφαλο. Έτσι θα έχεις περισσότερη ασφάλεια. Μη μπλέξεις, διότι πρώτα απ'όλα δε θα το ευχαριστηθείς διότι θα έχεις άγχος.

Ο ρυθμιστής είναι στο γραφείο μου στο σπίτι, και όχι στο μηχανάκι. Δεν παίζω άν δεν δω ακριβώς τι γίνεται.
Μπεκ, άν και δεν το έχω ψάξει ειδικότερα, δεν έχω δει πουθενά για R1 πιο μεγάλα, ας πούμε. Θα το ψάξω...

Στο αγωνιστικό η Yamaha βάζει τον ρυθμιστή στα υπάρχοντα μπεκ. Τώρα άν τα αλλάζει κάθε φόρα, δεν το ξέρω. Μπορεί να το κάνουν για μια έξτρα δικλείδα αξιοπιστίας.

Panoz
06-12-06, 10:13
Στο αγωνιστικό η Yamaha βάζει τον ρυθμιστή στα υπάρχοντα μπεκ. Τώρα άν τα αλλάζει κάθε φόρα, δεν το ξέρω. Μπορεί να το κάνουν για μια έξτρα δικλείδα αξιοπιστίας.

Κάτι θα ξέρουν για να τα αλλάζουν. Η λογική λέει ότι θα έχουν δει κάτι για να προβαίνουν σε αυτή την ενέργεια....Βασικά, αν δε το ψάξεις πολύ καλά, κάτσε στα αυγά σου και μη φουντώνεις! Το εργαλείο έχει αρκετή δύναμη πιστεύω!

Dim77
06-12-06, 10:20
Άλεξ συμφωνώ απόλυτα με τον Panoz, πάνω από το 80% για συνεχόμενη χρήση είναι παρακινδυνευμένο. Προσπάθησε να βρείς το maximum των μπεκ σου.
Εαν τα αλλάζουν πριν από καθε αγώνα μπορεί να μην αντέχουν σε αυτές τις συνθήκες πάνω από 500-1000-2000χλμ. Εσύ έχεις τη δυνατότητα να τα αλλάζεις συχνά, όπως η αγωνιστική ομάδα της Yamaha για να πάρεις αυτή την απόδοση?Αξίζει?

alexk
06-12-06, 10:22
Κάτι θα ξέρουν για να τα αλλάζουν. Η λογική λέει ότι θα έχουν δει κάτι για να προβαίνουν σε αυτή την ενέργεια....Βασικά, αν δε το ψάξεις πολύ καλά, κάτσε στα αυγά σου και μη φουντώνεις! Το εργαλείο έχει αρκετή δύναμη πιστεύω!

Το θέμα είναι ότι ο ρυθμιστής αυξάνει πολύ την πίεση. 55% αύξηση.
Βρε κοίτα να δεις μπλέξιμο. :105whistl

alexk
06-12-06, 10:24
Άλεξ συμφωνώ απόλυτα με τον Panoz, πάνω από το 80% για συνεχόμενη χρήση είναι παρακινδυνευμένο. Προσπάθησε να βρείς το maximum των μπεκ σου.
Εαν τα αλλάζουν πριν από καθε αγώνα μπορεί να μην αντέχουν σε αυτές τις συνθήκες πάνω από 500-1000-2000χλμ. Εσύ έχεις τη δυνατότητα να τα αλλάζεις συχνά, όπως η αγωνιστική ομάδα της Yamaha για να πάρεις αυτή την απόδοση?Αξίζει?

Το άν τα αλλάζουν ή όχι είναι κάτι το οποίο δεν γνωρίζω με σιγουριά.

santo
06-12-06, 10:26
Γιατί δεν στέλνεις ένα μέιλάκι στην YEC να δείς τι θα σου πούνε?
Μήπως έχουν αυτοί τις απαντήσεις?

Panoz
06-12-06, 10:37
Με την ευκαιρία, ρίξε μια ματιά σε αυτό το site. Φαίνεται να γνωρίζουν οι άνθρωποι και θα μπορούσες να τους συμβουλευτείς!

http://www.gravesport.com/Race_Team/2003/bikes-2003-FX.htm

alexk
06-12-06, 10:43
Με την ευκαιρία, ρίξε μια ματιά σε αυτό το site. Φαίνεται να γνωρίζουν οι άνθρωποι και θα μπορούσες να τους συμβουλευτείς!

http://www.gravesport.com/Race_Team/2003/bikes-2003-FX.htm

Με τον Chuck Graves :) μίλησα και μου είπε ότι τα πραγματάκια μου είναι μια χαρά. Θα τον ρωτήσω ακόμη μια φορά για τα μπεκ να δω τι λέει αυτός.
Πάντως, ο άνθρωπος μου είπε ότι ο Έλληνας βελτιωτής μου λέει πίπες και να βρώ άλλον.

Panoz
06-12-06, 10:44
Με τον Chuck Graves :) μίλησα και μου είπε ότι τα πραγματάκια μου είναι μια χαρά. Θα τον ρωτήσω ακόμη μια φορά για τα μπεκ να δω τι λέει αυτός.
Πάντως, ο άνθρωπος μου είπε ότι ο Έλληνας βελτιωτής μου λέει πίπες και να βρώ άλλον.

Ο άνθρωπος είναι γνώστης....

NICK_M3
06-12-06, 10:56
οσον αφορά το θέμα του ψεκασμου όπως ξερετε με απασχόλησε και μένα τελευταία...
και ακόμη δεν έχω τελειώσει....
αυτό που κατάλαβα απο την μέτρηση των μπεκ είναι απλά οτι δεν μπορείς να δεις τι γίνεται άμεσα μέσα στο μοτέρ σου...
εμένα τα μπεκ ήταν κουκου ρουκου και ευτυχώς που άναψε το λαμπάκι για να μπω στην διαδικασία ψαξίματος...
το θέμα είναι οτι δεν μπορείς να το δείς καθαρά εαν έχεις πρόβλημα άμεσα και οπως είχα πει στο thread tuning του Μ3 καλό είναι το "βελτιωμένα" να τα κοιτάνε αυτά...

στο αμάξι μου που η αύξηση, στον κύκλο λειτουργίας τους με την πίεση ίδια, δεν ήταν τόσο μεγάλη όσο πάς εσυ να κάνεις τα μπέκ ψόφισαν....

τα καινουργια μου είναι μόλις 14% μεγαλύτερα απο τα "μαμα"

γνώμη μου λοιπόν είναι να κοιτάξει να βρείς cc και πίεση ψεκασμού στα μπέκ σου και μετά να δείς τι μπέκ θα δουλέψουν τόσο ψηλά που εσύ θές...
επειδή το μηχανάκι σου είναι "αλλού" σε πολλά θέματα είναι κρίμα να το διακινδυνέψεις απο τις βενζίνες του....
αλεξ καλό ψάξιμο φίλε μου....

μετά θα μετρήσουμε τελικές....!!!! :):)

Strax
06-12-06, 13:41
Μεγάλο θέμα άνοιξες τώρα, ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ!

Ευτυχώς όμως, υπάρχουν κάποιες βασικές αρχές τις οποίες αν τις ακολουθήσεις δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!

Αλέξη, στη συγκεκριμένη κατάσταση πρέπει να ξεκινήσεις από το τέλος! Δηλαδή, να βρεις το λόγο αέρα βενζίνης που θέλεις να δουλέψεις! Έτσι αφού αποφασίσεις ότι θέλεις να δουλέψεις με π.χ. 13:1, τότε σχεδιάζεις το σύστημα της βενζίνης σου και παίρνεις τα ανάλογα εξαρτήματα.

Τα μπεκ δεν είναι ουσιαστικά παρά ένας διακόπτης/βρύση. Ο εγκέφαλος καθορίζει απλά το πότε και για πόσο θα ανοίξουν. Δεν έχουν λίγο άνοιγμα, περισσότερο άνοιγμα. Είναι είτε ανοιχτά είτε κλειστά. Έχοντας κατανοήσει αυτό, σκέψου την αλλαγή που θα επιφέρει η αλλαγή του ρυθμιστή πίεσης βενζίνης σε ένα μαμά μοτέρ, χωρίς καμμία άλλη αλλαγή. Έτσι, λοιπόν στο υπό πίεση κύκλωμα της βενζίνης, εμείς αλλάζουμε τον ρυθμιστή και πιέζουμε περισσότερο τη βενζίνη μας. Τα μπεκ θα ανοίξουν την ίδια ώρα με πριν, γιατί αυτό τους λέει ο εγκέφαλος. Επειδή όμως πιέζουμε περισσότερο τη βενζίνη, θα προλάβει να περάσει πιο πολύ βενζίνη στον κύλινδρο. Άρα ξαφνικά δουλεύουμε πλούσιοι και το μοτέρ και καίει παραπάνω και χάνουμε σε απόδοση. Δεν καταφέραμε τίποτα!

Υπάρχει λοιπόν συγκεκριμένος λόγος αέρα/βενζίνης που το μοτέρ βγάζει τα περισσότερα άλογα. Αυτόν θέλουμε να πετύχουμε και έτσι κάθε φορά που βάζουμε παραπάνω αέρα μέσα στον κύλινδρο (με τις διάφορες βελτιώσεις) πρέπει να προσαρμόζουμε τη βενζίνη μας, ώστε να κρατάμε το λόγο αέρα/βενζίνης στο ιδανικό επίπεδο!

Σχετικά με τη θερμοκρασία καυσαερίων εξαγωγής που ανέφερες, έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!! Εδώ, υπάρχει το εξής παράδοξο. Όσο και να δυσκολευόμαστε να το καταννοήσουμε, η βενζίνη λειτουργεί σαν ΨΥΚΤΙΚΟ μέσο μέσα στον κύλινδρο. Έτσι όσο πιο πολύ βενζίνη ρίχνουμε, τόσο πέφτει η θερμοκρασία του κυλίνδρου. Αν κόψουμε βενζίνες ή σταματήσει να ψεκάζει το μπεκ, τότε η θερμοκρασία κυλίνδρου εκτοξεύεται.

Ο μηχανισμός που περιγράφεις είναι το γνωστό πυρόμετρο! Δεν χρειάζεται να το βάλεις και στους 4 κυλίνδρους. Αυτό το έχουν μόνο πολύ εξειδικευμένες, καθαρόαιμες αγωνιστικές κατασκευές. Και ένα θερμόμετρο φτάνει. Βέβαια χρειάζεται ειδικό θερμόμετρο να αντέχει θερμοκρασίες πάνω από 1000 βαθμούς κελσίου και να διαβάζει πολύ γρήγορα τη θερμοκρασία. Είναι συγκλονιστική η ταχύτητα που ανεβαίνει και πέφτει η θερμοκρασία του κυλίνδρου. Μπορεί να δεις 200-300 διαφορά μέσα σε ένα δευτερόλεπτο. Για αυτά και το πυρόμετρο πρέπει οπωσδήποτε να έχει κάποια ηχητική ή έντονη οπτική ένδειξη warning!

Δεν θέλω να γράψω περισσότερα για αρχή! Υπάρχουν πολλοί παράμετροι που δεν ανάφερα, αλλά αυτά δίνουν μια καλή γενική εικόνα! Για περισσότερες λεπτομέριες, εδώ είμαστε!

alexk
06-12-06, 13:59
Στράτο, μίλησες πολύ σωστά.

Ο λόγος που σκέφτομαι να βάλω το ρυθμιστή πίεσης είναι
1. Θα έχω φουλ αγωνιστική εξάτμιση, πολύ πιο ελεύθερη (πιο ελεύθερη δεν γίνεται) από την εργοστασιακή.
2. Θα έχω φίλτρο αέρος BMC race, που είναι σαν μην υπάρχει.
3. Συμπίεση από 12.4 σε 13.5.
4. velocity stacks
5. Εγκέφαλο
και άλλα...

EVANGELOS
06-12-06, 14:11
Συνφωνώ με τη γενική άποψη , τα είχαμε πει και από κοντά, ότι υπάρχει κίνδυνος να "παραδώσουν" τα beck με τη μεγάλη παροχή που θα τους "επιβάλλει" ο ρυθμιστής.

Τώρα όσο αναφορά τα του Στράτου , κι εγώ νομίζω ότι όσον αφορά τη βελτίωση το θέμα είναι όντως το μίγμα. Αν δεν ρυθμίσεις τον αέρα προφανώς θα είσαι πλόυσιος ή φτωχός - στην περίπτωσή σου πλούσιος (χαμηλό a/f ratio).
To ερώτημά σου όμως είναι άλλο αν κατάλαβα , λες : Ok θα φτιάξω μίγμα θα σετάρω τα πάντα , αλλά ,ΜΗΠΩΣ τα παίξουν τα μαμά beck , και τι μπορώ να κάνω για να το τσεκάρω ????
Το πυρόμετρο ελέγχει θερμ. καυσαερίων (πριν το downpipe) και αφορά τα υπερσυμπίεσμενα , δε νομίζω όμως ότι θα προλάβεις να κάνεις κάτι αν ξαφνικά το ένα ή πολλά Beck παραδώσουν και επιπλέον θες 4 πυρόμετρα που πλέον θα πρέπει να μετράνε ακριβώς στην έξαγωγή ???? μάλλον δε θα δουλέψει ... είναι σα να φοβάσαι ότι θα καεί μια συσκευή (που δουλεύει στα 110v) και να βάλεις ευάισθητα βολτόμετρα στη συσκευή ενώ η λύση είναι να πάρεις ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΜΕΤΑΣΧΜΑΤΙΣΤΗ...

Μια και το θέμα είναι ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ (όρια προδιαγεγραμμένης λειτουργίας) ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ (εν προκειμένου beck) μην πάς γύρω - γύρω ... (θα μετράω κάτι άλλο που θα μου πεί αν χάλασε το beck κτλ..) ΒΑΛΕ (αν δεν προβλέπεται το μαμά) BECK με duty cycle YΠΕΡΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΟ του αναμενόμενου .... (συντ. ασφαλέιας δηλαδή)....

m44power
06-12-06, 17:43
Κάποιος εδώ ξέρει καλά να διαβάζει τις οδηγίες η ιδανική αναλογία είναι 14.7:1 αέρα καύσιμου (αν θυμάμαι καλά γιατί γέρασα κιόλας ) ίσως ο μοναδικός αξιόπιστος τρόπος να τσεκάρεις αυτή την αναλογία είναι ένας WIDEBAND αισθητήρα λ για ακρίβεια στην μέτρηση και είναι σε REAL TIME θα δεις με ακρίβεια ποτέ και πόσο είναι λάθος το μίγμα σου ένα Site για να πάρεις μια ιδέα για αυτό το όργανο είναι το http://www.zeitronix.com/
Επίσης αυτό μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου με LEDS μόνο που θα χρειαστείς ένα αισθητήρα με 5 καλώδια WIDEBAND αν αποφάσεις κάτι τέτοιο μπορώ να σου δώσω οδηγίες για το τι και το πως και το πόσο το κόστος είναι ελάχιστο :smiley_ab

Strax
07-12-06, 08:48
Στράτο, μίλησες πολύ σωστά.

Ο λόγος που σκέφτομαι να βάλω το ρυθμιστή πίεσης είναι
1. Θα έχω φουλ αγωνιστική εξάτμιση, πολύ πιο ελεύθερη (πιο ελεύθερη δεν γίνεται) από την εργοστασιακή.
2. Θα έχω φίλτρο αέρος BMC race, που είναι σαν μην υπάρχει.
3. Συμπίεση από 12.4 σε 13.5.
4. velocity stacks
5. Εγκέφαλο
και άλλα...

Πολύ ωραία! Το 1-4 θα προσπαθήσουν να βάλουν περισσότερο αέρα στον κύλινδρο και το 5 θα μας δώσει την απαραίτητη ρύθμιση. Οπότε ας μείνουμε λίγο στο 5.

Ο εγκέφαλος που σκοπεύεις να βάλεις είναι για μαμά μοτέρ ή για τις βελτιώσεις που έχεις προγραμματίσει? Προγραμματίζεται? Δώσε μερικές πληροφορίες για αυτό και αναλόγως προχωράμε.

Σχετικά με το πυρόμετρο, πιστέψτε με ΔΟΥΛΕΥΕΙ και ΔΕΝ χρειάζεται ένας αισθητήρας σε κάθε κύλινδρο. Εξάλλου τα μοτέρ δεν είναι βόμβες έτοιμες να εκραγούν! Το πυρόμετρο, ειδικά αν διαθέτει και ρυθμιζόμενη ηχητική ειδοποίηση, σώζει! Ακόμα και στην περίπτωση που σταματήσει να ψεκάζει το μπεκ, πρώτα θα ανέβει η θερμοκρασία και μετά θα γίνει η ζημιά. Οπότε μόλις δεις ότι η θερμοκρασία ανεβαίνει πάνω από το όριο ασφαλείας, κόβεις και αποφεύγεις τη ζημιά. Έχω δει πολλά μοτέρ να σπάνε για ηλίθιους λόγους και πολλά μοτέρ να σώνονται χάρη στο πυρόμετρο!

greekm3
07-12-06, 09:05
Σχετικά με το πυρόμετρο, πιστέψτε με ΔΟΥΛΕΥΕΙ και ΔΕΝ χρειάζεται ένας αισθητήρας σε κάθε κύλινδρο. Εξάλλου τα μοτέρ δεν είναι βόμβες έτοιμες να εκραγούν! Το πυρόμετρο, ειδικά αν διαθέτει και ρυθμιζόμενη ηχητική ειδοποίηση, σώζει! Ακόμα και στην περίπτωση που σταματήσει να ψεκάζει το μπεκ, πρώτα θα ανέβει η θερμοκρασία και μετά θα γίνει η ζημιά. Οπότε μόλις δεις ότι η θερμοκρασία ανεβαίνει πάνω από το όριο ασφαλείας, κόβεις και αποφεύγεις τη ζημιά. Έχω δει πολλά μοτέρ να σπάνε για ηλίθιους λόγους και πολλά μοτέρ να σώνονται χάρη στο πυρόμετρο![/QUOTE]

θα συμφωνησω με τον στρατο...το πυρομετρο δεν χρειαζεται αισθητηρα για καθε κυλινδρο..ειχα σε lancia ιntegrale και με ειχε σωσει αρκετες φορες,βλεποντας την σωστη θερμοκρασια..φυσικα ειχα αλλα μπεκ απο φορντ cosworth και ρυθμιστη πιεσης...πιστευω οτι μαλλον πρεπει να προσανατολιστεις σε κατι αντιστοιχο

m44power
07-12-06, 17:55
Τι θα το κανει το πυρομετρο θα μετραει τιν θερμοκρασια στα καρβουνα για τα λουκανικα ? η μηπως εχει κανα turbo και δεν το καταλαβαμε ? για εξηγιστε μου τιν λογικη ...ετσι κουβεντα να γινετε

EVANGELOS
07-12-06, 18:01
Τι θα το κανει το πυρομετρο θα μετραει τιν θερμοκρασια στα καρβουνα για τα λουκανικα ? η μηπως εχει κανα turbo και δεν το καταλαβαμε ? για εξηγιστε μου τιν λογικη ...ετσι κουβεντα να γινετε

Xαμηλός ρυθμός ψεκασμού βενζίνης (αν και όταν χαλάσει κάποιο beck) συνεπάγεται , λιγότερη βενζίνη που συνεπάγεται ΑΥΞΗΣΗ θερμοκρασίας στο θάλαμο που συνεπάγεται αύξηση θερμπκρασίας καυσαερίων που θα μετρήσει το πυρόμετρο που ΔΕΝ θα δει ο Αλέξης που θα πηγαίνει ΛΑΜΠΑΔΑ .... γιατί στα π@π@ρι@ του τώρα που έβαλε αναρτήσεις ...

m44power
07-12-06, 18:24
στο 2ο σκελος σιμφωνω αλλα για το 1ο πως θα αυξηθει η θερμοκρασια των καυσαεριων οταν το μπεκ δεν θα ψεκαζει = δεν γινετε εκριξη στον κυλινδρο = δεν υπαρχουν καυσαερια ??????? εκτος αν μου πεις οτι η επαγωγη θερμοτιτας θα φτασει μεχρι το downpipe τοτε συμφωνω αλλα οταν γινει αυτο θα ειναι πλεον πολυ αργα για το πιστονι του.....

m44power
07-12-06, 18:26
συμπληρωματικά το πυρόμετρο είναι για turbo εφαρμογές και χρησιμεύει σε άλλες περιπτώσεις αα και όταν το μπέκ χαλάσει δεν είναι χαμηλός ρυθμός η θα κάνει το πηνίο θόρυβο (τσικ τσικ τσικ...) η δεν θα ψεκάζει καθόλου η θα "κατουράει" βενζίνη που είναι και το πιο καταστροφικό και που ακόμα και να δεχτώ την θεωρία του πυρομέτρου αυτό είναι κάτι που δεν θα μπορεί να διαγνώσει

EVANGELOS
07-12-06, 19:51
Aν υπάρχει ΜΗΔΕΝΙΚΗ παροχή βενζίνης στο θάλαμο τότε (αν προλάβει η ecu) θα σταματήσει λογικά η καύση και ότι προλάβει να σωθεί σώθηκε.
Αν όμως σταθερά τα μπέκ ψεκάζουν λιγότερη βενζίνη από ότι έχει ρυθμιστεί το μοτέρ (λόγω του ότι ο Αλέξης θέλει να βάλει ρυθμ, πίεσης από το Κολούμπια και να κρατήσει τα μαμά μπέκ ο Σκρούτζ) τότε θα ανεβεί η θερμοκρασία αφού βλ. Στράτο (πως λέμε κατα Κατά Στράτο Ευαγγέλιο) όντως η σωστή ποσότητα της βενζίνη ψύχει και το θάλαμο. Με λίγα λόγια πολλή βενζίνη είναι αντιοικονομικό , λιγότερη από αυτή που "περιμένει" το μοτέρ είναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ και ανεβάζει και τη θερμ.

P.s. Λέω να ανοίξουμε ΙΕΚ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ-Π@Π#ΡΟΛΟΓΙΑΣ με τόσες π@π@ροκουβέντες που κάνουμε....

Την έδρα της εκπληκτικής επιστήμης : "Tι να κάνετε αν δεν την παλέυετε στο γραφείο..." τη θέλω ΣΙΓΟΥΡΑ
με βασικό μάθημα :"1000+1 post που θα σας αλλάξουν τη ζωή...ΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΒΓΕΙΤΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΗ ΣΙΣΣΥ..."

m44power
07-12-06, 19:58
αυτο με την σισσι το θελω και εγω :+1: και απο που θα καταλαβει η ECU οτι το ενα μπεκ πχ εκλασε ?

NICK_M3
08-12-06, 00:35
αυτο με την σισσι το θελω και εγω :+1: και απο που θα καταλαβει η ECU οτι το ενα μπεκ πχ εκλασε ?

το δικό μου το "μαμα" εγκεφαλακι το κατάλαβε και αναψε λαμπακι αμέσως!!!!

έτσι και ηρθαν και τα νεα μπεκ....

ο έλεγχος που έγινε στα μπεκ για να βεβαιωθω οτι οντως αυτη ειναι η ζημια μου έβγαλε τα μπεκ αστα να πανε....

παλι καλα να λές....αλλιώς θα κλαίγαμε τώρα!!!!!

m44power
08-12-06, 02:17
Αγαπητά μου παιδία το μόνο πράγμα που διαβάζει η μηχανή σε σχέση με την καύση είναι ο αισθητήρας λ ούτε κανένα μάτι έχει μέσα στον κύλινδρο (για αυτό και τα νέας τεχνολογίας έχουν πάνω από 1 αισθητήρα λ) για να τον κοιτάζει ούτε πυρόμετρο φοράνε για αυτό για να σιγουρέψεις ότι φταίνε τα μπεκ κανείς μια διάγνωσουλα βρίσκεις ότι ο λ είναι στο ανώτατο όριο η στο κατώτατο που σημαίνει ότι έχεις λάθος καύση σου ανάψει το λαμπάκι και κοιτάς το γιατί για αυτό οι διαγνώσεις έχουν πάντα και πιθανές βλάβες που δεν είναι η στιγμή να της αναφέρουμε παντός αυτό που έγραψα παραπάνω είναι μονόδρομος ένας WIDEBAND αισθητήρας λ είναι αυτό που χρειάζεται πυρόμετρα και θερμόμετρα είναι για τον πυρετό και ο πυρετός δεν είναι αρρώστια της μηχανής

greekm3
08-12-06, 06:06
Τι θα το κανει το πυρομετρο θα μετραει τιν θερμοκρασια στα καρβουνα για τα λουκανικα ? η μηπως εχει κανα turbo και δεν το καταλαβαμε ? για εξηγιστε μου τιν λογικη ...ετσι κουβεντα να γινετε

εαν δεν μετρα λουκανικα ισως μετρα μπριζολες....δεν ειπαμε οτι σωνει και καλα χρειαζεται πυρομετρο,και οσο για τοσο ξερουμε εαν ειναι turbo η οχι..απλως αναφεραμε ,και εγω και ο στρατος,την δουλεια που κανει το πυρομετρο..παντα μεσα στο πλαισιο μπας και καποιος βρει μαι λυση να βοηθεισει τον alex..κανεις δεν κανει επιδειξη γνωσεων η ...αμαθειας.....μακαρι να μπορεσεις να βοηθησεις τον φιλο :rockon:

alexk
08-12-06, 06:47
Ο εγκέφαλος ρυθμίζει τον ψεκασμό στα εξής

Θέση γκαζιού | στροφές
0-25% 0-3000
0-25% 3000-κόφτη
25-90% 0-κόφτη
90-100% 0-9000
90-100% 9000-10000
90-100% 10000-11000
90-100% 11000-12000
90-100% 12000-13000
90-100% 13000-14000

Το αβάνς στα εξής
Θέση γκαζιού | στροφές
0-25% 3000-κόφτη
25-90% 3000-κόφτη
90-100% 3000-κόφτη

Και Ram-pressure Fuel volume correction, για να ρυθμίσεις το ram-air.
Φίλε Βαγγέλη δεν έχω δει μπεκ πουθενά.

stauros772000
08-12-06, 07:14
μπορεις να τροποποιησεις τα εξτρα μανισια μπεκ που θα αγορασεις(για να μην χαλασεις τα εργοστασιακα).πέρνεις μια τετραδα μαμα μπεκ(αν δεν βρισκεις αλλα),τα ογκομετρας,και σταδιακα ανοιγεις τις οπες,οποτε τα ογκομετρας παλι και παλι ,και παλι μεχρι να τα φερεις εκει που θελεις.ετσι εκανε φιλος σε cbr 600 που το τρεχει στο πανελινιο πρωταθλημα.

Strax
08-12-06, 08:44
Αγαπητά μου παιδία το μόνο πράγμα που διαβάζει η μηχανή σε σχέση με την καύση είναι ο αισθητήρας λ ούτε κανένα μάτι έχει μέσα στον κύλινδρο (για αυτό και τα νέας τεχνολογίας έχουν πάνω από 1 αισθητήρα λ) για να τον κοιτάζει ούτε πυρόμετρο φοράνε για αυτό για να σιγουρέψεις ότι φταίνε τα μπεκ κανείς μια διάγνωσουλα βρίσκεις ότι ο λ είναι στο ανώτατο όριο η στο κατώτατο που σημαίνει ότι έχεις λάθος καύση σου ανάψει το λαμπάκι και κοιτάς το γιατί για αυτό οι διαγνώσεις έχουν πάντα και πιθανές βλάβες που δεν είναι η στιγμή να της αναφέρουμε παντός αυτό που έγραψα παραπάνω είναι μονόδρομος ένας WIDEBAND αισθητήρας λ είναι αυτό που χρειάζεται πυρόμετρα και θερμόμετρα είναι για τον πυρετό και ο πυρετός δεν είναι αρρώστια της μηχανής

Εδώ κάνεις λάθος. Εδώ και πολλά χρόνια έχουν αισθητήρες anti knock. Βάση των μετρήσεων τους ρυθμίζεται δυναμικά το αβάνς, πέρα από τη μαμά χαρτογράφηση. Επίσης, το Ε46 Μ3 έχει ΚΑΙ πυρόμετρο. Όλα αυτά συνεργάζονται για την ασφάλεια του μοτέρ. Ανάλογα με το πρόβλημα, θα ενοχληθεί πρώτα κάποιος από τους αισθητήρες, αλλά τελικά τα περισσότερα καταλήγουν στο πυρόμετρο και για αυτό αν κάποιος μπορεί να βάλει μόνο ένα οργανάκι, πρέπει να ξεκινάει από αυτό.

Παραδείγματα: Χάλασε η τρόμπα βενζίνης, χάλασε ο ρυθμιστής, χάλασε το μπεκ, τρελάθηκε το αβάνς, βαράμε τρελά πυράκια κλπ ------> θα φανούν όλα στο πυρόμετρο.

Συμφωνώ, ότι και ο Wide Band λ είναι πολύ σημαντικός, αλλά το πυρόμετρο είναι πολύ πιο αξιόπιστο και θα πιάσει όλες τις δυσλειτουργίες. Αν το σκεφτείς τελικά, τα περισσότερα μοτέρ σπάνε από θερμοκρασίες (με τον ένα ή άλλο τρόπο)

m44power
08-12-06, 10:09
:shakehead το παραδειγμα σου με εκπλησει πως ο knock sensor θα καταλαβει οποιαδηποτε δυσλειτουργεια εκτος απο τα πιρακια (προαναφλεξη) και σε σχεση με αυτο θα ρυθμισει την προπορεια ? η πως ενα πυρομετρο μπορει να διαγνωσει οτιδιποτε εκτος απο την θερμοκρασια του downpipe οπως ανεφερες μια χαλασμενη τρομπα βενζινης ??? και ειπες ακομα οτι το Μ3 εχει πυρομετρο που το εχει και τι εντολες στελνει και γιατι ???

Strax
08-12-06, 10:18
:shakehead το παραδειγμα σου με εκπλησει πως ο knock sensor θα καταλαβει οποιαδηποτε δυσλειτουργεια εκτος απο τα πιρακια (προαναφλεξη) και σε σχεση με αυτο θα ρυθμισει την προπορεια ? η πως ενα πυρομετρο μπορει να διαγνωσει οτιδιποτε εκτος απο την θερμοκρασια του downpipe οπως ανεφερες μια χαλασμενη τρομπα βενζινης ??? και ειπες ακομα οτι το Μ3 εχει πυρομετρο που το εχει και τι εντολες στελνει και γιατι ???

O knock sensor και το μαμά πυρόμετρο του Μ3 αναφέρονταν στα γραφόμενά σου ότι ο μόνος αισθήτήρας που διαβάζει τι γίνεται μέσα στον κινητήρα είναι ο λάμδα.

Από εκεί και πέρα αυτό που λέω είναι, ότι για τις περισσότερες καταστροφικές βλάβες του μοτέρ ένα πυρόμετρο μπορεί να μας ειδοποιήσει. Οι περισσότερες από αυτές έχουν σαν αποτέλεσμα την αύξηση της θερμοκρασίας του κυλίνδρου και για αυτό ένα πυρόμετρο καλύπτει το μεγαλύτερο εύρος πιθανών βαλβών.

EVANGELOS
08-12-06, 20:37
Yπάρχουν ΔΕΚΑΔΕΣ ρουτίνες συνεχόμενων ελέγχων που κάνει η ecu και αν κάτι ΔΕΝ πάει καλά (θερμ. αέρα ,νερού , λαδιού , λ , προανάφλεξη , απορύθμιση valvetrain κτλ κτλ) ΕΦΟΣΟΝ προβλέπεται από τον προγραμματισμό της μπορεί από το να αλλάξει τις παραμέτρους λειτουργίας (αβάνσ κτλ) , να εισέλθει σε safe mode έως και να διακόψει τη λειτουργία του μοτέρ.

Με τα beck Aλέξη προφανώς και δεν ασχολείται ΑΜΕΣΑ η ECU... αλλά θεωρητικά (στα αμάξια τουλάχιστον ισχύει) θα καταλάβει την ΧΟΝΤΡΗ δυσλειτουργία (μηδενική παροχή από παιγμένο beck). Για την ΕΓΓΑΙΡΗ διάγνωση κακής λειτουργίας των beck (με την τεράστια πίεση που θες να επιβάλλεις) ΠΡΙΝ ΤΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΕΝΤΕΛΩΣ που ίσως δε θα προλάβει να "πιάσει" η ECU μέσω των διαφόρων αισθητήρων , ίσως να δουλέψει ένα ευαίσθητο πυρόμετρο που προτείνει ο Στράτος και ο Δημήτρης.
Π.χ. στο Μ3 (δες ποστ Νίκου) ακόμα και η μικρή μείωση της παροχής από τα beck έγινε αντιληπτή από την ECU και έβγαλε check engine....φίλε Μ44 η ecu εν έτη 2006 διαβάζει απίστευτα πολλές πληροφορίες....

Σε κάθε περίπτωση γιατί δεν βάζεις ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ μεγαλύτερα beck , επιπλέον τσέκαρε όλο το σύστημα τροφοδοσίας αν αντέχει την πίεση που θες και αντικατέστησε ότι είναι στο όριο λειτουργίας του (σωληνάκια - αντλία κτλ κτλ).
Παράλληλα βάλε και ένα πυρόμετρο (επιμένει ο Στράτος κάτι θα έχει υπόψη του ) και νομίζω ΘΑ ΤΗΝ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ ΤΗ Μ@Λ@ΚΙΑ .....

Εγώ πάντως σε θέματα που αν γίνουν κινδυνεύεις ΧΟΝΤΡΑ πιστέυω ότι ισχύει το : "του καβάντζα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ"... ίσως τα λίγα παραπάνω έξοδα τώρα , σε γλυτώσουν στο μέλλον από πάρα πολλά.

m44power
09-12-06, 15:03
φιλε EVANGELOS ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗ αλλα σαν χαζο παιδακι :screwy: που ειμαι και εγω ασε με να εχω την γνωμη μου γιατι τυνχανει να φτιαχνω την μερα πολλα προβληματα με τα ECU λογω επαγκελματος (οχι δεν ειμαι μηχανικος ουτε μπακαλης) και επισης πολλα απο αυτα τα αυτοκινητα που προσκινανε μερικοι οταν περνανε απο διπλα τους ακομα δεν ειπα οτι υπαρχει κατι που να ελενχει τον κυλινδρο ουτε ενας λ ουτε τιποτα δεν θα μπορεσει ποτε να τον τσεκαρει στο 100% (ενας λ ελενχει μονο το αποτελεσμα της καυσης) παρολα αυτα εγω διαφωνω με την λυση του πυρομετρου το βρησκω "αργο" συγουρα η καλυτερη λυση ειναι μεγαλυτερα μπεκ δεν το σηζητω τωρα απο εκει και περα ο καθενας κανει "οτι καταλαβενει".... :tapedshut

EVANGELOS
18-12-06, 12:48
Μια και το θέμα είναι ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ (όρια προδιαγεγραμμένης λειτουργίας) ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ (εν προκειμένου beck) μην πάς γύρω - γύρω ... (θα μετράω κάτι άλλο που θα μου πεί αν χάλασε το beck κτλ..) ΒΑΛΕ (αν δεν προβλέπεται το μαμά) BECK με duty cycle YΠΕΡΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΟ του αναμενόμενου .... (συντ. ασφαλέιας δηλαδή)....

φιλε EVANGELOS ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗ αλλα σαν χαζο παιδακι :screwy: που ειμαι και εγω ασε με να εχω την γνωμη μου γιατι τυνχανει να φτιαχνω την μερα πολλα προβληματα με τα ECU λογω επαγκελματος (οχι δεν ειμαι μηχανικος ουτε μπακαλης) και επισης πολλα απο αυτα τα αυτοκινητα που προσκινανε μερικοι οταν περνανε απο διπλα τους ακομα δεν ειπα οτι υπαρχει κατι που να ελενχει τον κυλινδρο ουτε ενας λ ουτε τιποτα δεν θα μπορεσει ποτε να τον τσεκαρει στο 100% (ενας λ ελενχει μονο το αποτελεσμα της καυσης) παρολα αυτα εγω διαφωνω με την λυση του πυρομετρου το βρησκω "αργο" συγουρα η καλυτερη λυση ειναι μεγαλυτερα μπεκ δεν το σηζητω τωρα απο εκει και περα ο καθενας κανει "οτι καταλαβενει".... :tapedshut


Tώρα που ΤΣΑΝΤΙΣΤΗΚΕΣ τι κατάλαβες .... το ίδιο πράγμα με εμένα είπες 20 post μετά .....

Cartek
18-12-06, 13:31
Σκεψου και την καταπονηση της αντλιας βενζινης.Απο τα 3.0 bar στα 4.5 ειναι λιγο ζορικα τα πραγματα

Cartek
18-12-06, 13:52
Χωρις βενζινη δεν ψυχεται το εσωτερικο του κυλινδρου.οκ
Χωρις βενζινη ομως πως θα ανεβει η θερμοκρασια στην εξαγωγη.
Οχι βενζινη = Οχι αναφλεξη
Εγω ειμαι της γνωμης να αλλαξεις μπεκ

m44power
27-12-06, 05:52
βασικα για να λεμε τα σωστα ουτε μπεκ μπορει να αλλαξει εστω οτι αλλαζει τι βαζει ??? μεγαλυτερου κυβισμου τι κερδιζει ? τιποτα! τα μπεκ δεν χαλανε απο πιεση!

325ixE30
27-12-06, 09:02
Καλημέρα,
Να προσθέσω και εγώ μερικές πληροφορίες

Αν ανέβει η πίεση από 2,9 σε 4,5 για την ίδια τελική παροχή καυσίμου, σημαίνει ότι χρόνος ψεκασμού μειώνεται κατά ~25% σε όλο το φάσμα των στοφών και φορτίων
Αποτελέσματα:
- στη μέγιστη ισχύ ο χρόνος ανοίγματος δεν ξεπερνάει το 85% του συνολικού, μάλιστα μένει αρκετά πιο κάτω και αυτό είναι καλό διότι και το πηνίο προλαβαίνει να ψυχθεί* και το άνοιξε-κλείσε γίνεται με μεγαλύτερη ακρίβεια
- στην ελάχιστη ισχύ ο χρόνος ανοίγματος παραείναι μικρός και η δοσομετρία δεν είναι σωστή. Αυτό λύνεται με δυο μπεκ ανα κύλινδρο, κάτι που δεν ξέρω εάν διαθέτει το συγκεκριμένο μηχανάκι.
- σε ενδοιάμεσες καταστάσεις ο ψεκασμός είναι ελαφρώς καλύτερος με αποτέλεσμα καλύτερη ανάμιξη και καύση

Επιπλέον το πρώτο πράγμα που ζορίζεται με αυτή την αύξηση πίεσης είναι η αντλία καυσίμου και όχι τα μπεκ. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με τα μπεκ αλλά ότι πρέπει να ασχοληθείς και με την αντλία

Επίσης όταν λέμε να μην λειτουργήσει ένα μπεκ εννούμε να κολλήσει κλειστό ή ανοικτό ? Ανάλογα με το σχεδιασμό της ακίδας, η πίεση του καυσίμου, βοηθάει την ακίδα να κλείσει ή να ανοίξει [σε αυτό ίσως να είμαι ξεπερασμένος και ο ένας τύπος να καταργήθηκε, πρέπει να το ψάξω]. Προφανώς περισσότερο φοβάσαι να μείνει κλειστό κάτι που μπορεί να γίνει εάν η δύναμη του πηνίου δεν είναι πλέον ικανή (μετά από πχ 1000km στα 4,5bar) να το ανοίξει. Και αυτό μπορεί να οφείλεται είτε σε καμένο πηνίο, είτε σε επικαθήσεις στο μπεκ. Το δεύτερο είναι απλό να λυθεί με προσοχή στο καύσιμο και συστηματικό καθαρισμό. Όσο για το πρώτο το θεωρώ δύσκολο λόγω του *.Αυτό δεν σημαίνει οτι όσο αυξάνουμε την πίεση λειτουργίας τόσο καλύτερα για τα μπέκ. Απλά νομίζω οτι εάν ένα μπεκ δεν αντέχει κάποια πίεση θα φανεί την πρωτη μέρα και όχι μετά από 2 αγώνες πχ.

Τώρα μου ήρθε ιδέα από τα τηλεκατευθυνόμενα. Μπορείς να βάλεις ψυκτρούλες αλουμινίου στα μπεκ (<10gr η μία) προφανώς κατασκευεσμένες σε μηχανουργίο. Και αισθητήρες θερμοκρασίας μπορείς να βάλεις στα μπεκ πριν και μετά την αλλαγή πίεσης και να δεις τι θα γίνει.

Πάντως θεωρώ οτι δεν πρέπει να παραμελήσεις την αντλία διότι με το που θα αρχίσει να πέφτει η απόδοση της θα έχεις πρόβλημα. Και λάβε υπόψιν οτι για να αυξήσει την πίεση 4.5/2.9=55% θα μειώσει την παροχή της αρκετά (ίσως και >55%) και ίσως πλησιάσει οριακά την απαιτούμενη παροχή.

rapid_fast
27-12-06, 11:24
Παιδία μου πήρε πολλή ώρα να διαβάσω αυτά που γράψατε , ίσως να έχασα και κάποια πραγματάκια, και αν σε αυτά που θα πώ κάνω κάπου λάθος, παρακαλώ να μην μου θυμώσετε..:friday:
1) Τα μπέκ δεν ψεκαζουν πάντα την ίδια ποσότητα. Τα μηχανικά ανοιγουν σε συγκεκριμένη πίεση, και κλεινουν σε συγκεκριμένη πίεση.. Οτι μπορεί να περάσει-περνάει, οτι δεν μπορεί να περάσει, γυρνάει πίσω στο ρεζερβουάρ σαν επιστρεφόμενο. Ομοιως τα ηλεκτρονικά, ανοίγουν για συγκεκριμένο χρόνο, όπως προστάζει η χαρτογράφιση του ECU, αλλά πάλι οτι περάσει πέρασε, και το υπόλοιπο πίσω στο ρεζερβουάρ με τα επιστρεφόμενα. Με αυξηση της πίεσης θα αυξηθεί και η ταχύτητα του καυσίμου, άρα θα χαλάσει και η σωστή σταγονοποίηση (σπρέι) απο το μπέκ.. Για αυτό, όταν αλλάζεις μπέκ με μεγαλύτερο κάνεις πιο σωστή δουλεια.. Και απο κακή σταγονοποίηση μπορεις να χάσεις το πιστόνι απο τοπική υπερθέρμανση και τοπική αυτανάφλεξη (πλέον κατουράει, δεν ξεκάζει)
2) Πιστόνι δεν χάνεις απο έλειψη καυσίμου, αλλά αν έχεις κολλημένο μπέκ που κατουράει καυσιμο, ενώ δεν πρέπει. Εκει υπάρχει τοπική υπερθέρμανση στην κεφαλή του πιστονιου και ενδεχομένως και αυτανάφλεξη σε λάθος χρόνο. Ακομα και το νοκ σένσορ δεν μπορει να το αντιληφθει διότι απλά δεν περιμένει να δει κάυση στην φάση της εισαγωγής, η της συμπίεσης, ή της εξαγωγής.
3) Το καυσιμο δεν ψύχει τον θάλαμο καυσης, ψύχει όμως τα μπέκ με σκοπό να μην λιώσουν. Ολα τα BMW (πχ) με ψεκασμο, στο άφημα του γκαζιού κόβουν το ψέκασμα. Επειδή όμως υπάρχει μια σταθερή πίεση απο την αντλία, η οποία κάπου πρέπει να εκτονωθει, συμβαινει το μαγικό!! επιστρεφόμενα κάυσιμα στο ρεζερβουάρ..:clap:
4) Σε κατηφόρα, αν αφήσεις το γκάζι, η θερμοκρασια μέσα στους κυλίνδρους πέφτει κατακόρυφα.. Τοσο πολύ και τόσο έντονα, που μετά απο 15 δευτερόλεπτα, ο δείκτης θερμοκρασιας του νερού παίρνει τον κατήφορο..
5) Αν βάλεις μετρητή πίεσης, η ροής στα επιστρεφόμενα σου, θα λυθούν όλα
τα προβλήματα παρακολούθησης που έχεις. Αυτό σε νοιάζει άλλωστε, να ξέρεις οτι όλοι οι κύλινδροι έχουν την ιδια ποσότητα επιστρεφομένων. Απο αυτό αντιλαμβάνεσαι άμεσα αν ψεκάζουν ολα τα μπέκ ομοιόμορφα..
6) Η χρήση πυρόμετρου είναι σωστή για την προετοιμασία του καταλύτη ή για έλεγχο οτι η μέγιστη θερμοκρασια σε κύλιδρο δεν έχει ξεπεράσει τα όρια στα οποία καταστρέφονται οι βαλβίδες εξαγωγής. Σε οποιαδήποτε άλλη λειτουργία, δεν εξυπηρετεί σε κάτι.
φιλικά
Παναγιώτης

325ixE30
27-12-06, 12:23
Τώρα περιπλέχθηκαν κάπως τα πράγματα
1) Το μπεκ "κατουράει" σε χαμηλές πιέσεις και όχι σε ψηλές. Έχω δοκιμάζει απλά μπεκ από 325es μέχρι τα ~6bar, και το δημιουργούμενο νέφος βελτιωνόταν εντυπωσικά, ενώ με <2bar κατούραγε
2) Ο knock sensor ανιχνεύει συχνότητες και όχι την χρονική στιγμή, άλλωστε τη στιγμή που ο ένας κύλινδρος είναι στην εισαγωγή πχ, κάποιος άλλος είναι στην εκτόνωση οπότε και να διαγνώσει ανεπιθύμυτη ανάφλεξη την χρεώνει στον δεύτερο και πάλι κάνει ο εγκέφαλος οτι ξέρει.
Επιλέον στη φάση της εισαγωγής δεν μπορούμε να έχουμε ανάφλεξη, διότι προφανώς δεν υπάρχει σπινθήρας, η πίεση είναι μικρότερη της ατμοσφαιρικής και η θερμικρασία πολύ χαμηλή. Ακόμα και αν βάλουμε "ειδικό" καύσιμο με χρονοδιακόπτη, η καύση του δεν ενοχλεί το πιστόνι διότι αυτό έτσι κιαλλιώς κάτω θέλει να πάει.
Στην φάση της εξαγωγής δεν μπορούμε να έχουμε καύση διότι ότι ήταν να καεί κάηκε, και ακόμα και εάν έχουμε το καύσιμο με το χρονοδιακόπτη, η βαλβίδα εξαγωγής είναι ανοικτή και η όποια ανεπιθύμητη αύξηση της πίεσης εκτονώνεται από κει
3) το καύσιμο ψύχει και το θάλαμο καύσης (κυρίως εξατμιζόμενο) και τα μπεκ. Όχι όμως όταν αφήνουμε γκάζι, διότι οι επιστροφές δεν περνάνε από τα μπεκ, εάν περνάγανε θα θέλαμε ένα ρυθμιστή πίεσης σε κάθε μπεκ. Και χωρίς γκάζι τα μπεκ δε χρειάζονται ψύξη διότι πολύ απλά δεν λειτουργούν, ή λειτουργούν ελάχιστο χρόνο.
5) ακόμα και αν μετράς τις επιστροφές σου δεν μπορείς να καταλάβεις πολλά, διότι αυτές εξαρτόνται από: στροφές, φορτίο, εξωτερικές συνθήκες, κατάσταση αντλίας, ιξώδες καυσίμου οπότε δεν υπάρχει σημείο αναφοράς. Επιπλέον εάν ένα μπεκ ψεκάζει περισσότερο και ένα λιγότερο το τελικό αποτέλεσμα είναι ίδιο και δεν θα καταλάβεις τίποτα.

rapid_fast
27-12-06, 13:52
Πράγματι εχουμε περιπλοκές εδώ...:thinkerg:
1) Το μπέκ θα ψεκάζει, η δεν θα ψεκάζει. Αν δεν δώσεις ελάχιστη πίεση για να ανοίξει, απλά δεν ψεκάζει, ούτε κατουράει.. Μήπως ήταν χαλασμένα τα μπέκ σου, η με αδυνατισμένο ελλατήριο??
Ποιά είναι η πίεση λειτουργίας του μπέκ σου? (οχι της αντλίας σου)
2) Το νοκ σένσορ δεν μπορει να δει μετανάφλεξη διότι είαι ρυθμισμένο να
εξαιρεί μικροδονήσεις. Ακόμα και την κανονική έκρηξη του μειγματος αγνοει, η οποία είναι υπερβολικά ισχυρη, έτσι δεν είναι? Ομοίως και η αυτανάφλεξη σε
λάθος κύλινδρο εξαιρειται απο το φάσμα δονήσεων το οποίο παρακολουθει.
Για τα υπόλοιπα που λές, εξαρτάται απο τον βαθμό ισοωκτανιου του καυσιμου.
Αν ο βαθμός του είναι πολύ μικρός, υπάρχει παντα η πιθανότητα να συμβει αυτανάφλεξη ακόμα και με επαγωγή απο την δόνηση της έκρηξης σε άλλο κύλινδρο. (όσο περάδοξο και αν ακούγεται, είναι πιθανο)
3) Το κάυσιμο δεν ψύχει τον θάλαμο κατά την εξάτμιση του. Οχι σε κινητήρες που δεν έχουν άμεσο ψεκασμο. Στην πολλαπλή εισαγωγής πρίν την (τις) βαλβίδα(ες) εισαγωγής ψεκάζουν.
Στα οχήματα με μηχανικό ψεκασμό, τον ρόλο του ρυθμιστή πίεσης τον παιζει το ελατήριο. Αν η αντλία υψηλής πίεσης δεν δόσει πίεση μεγαλύτερη απο την δύναμη του ελατηριου μέσω του κυβερνητη, αυτό απλά δεν ανοίγει, το καυσιμο μπαινει στο μπέκ και απευθειας επιστρέφει στο ρεζερβουάρ.
Στα οχήματα με ηλεκτρονικό ψεκασμο, τον ρόλο του ρυθμιστή πίεσης τον παιζει ο ηλεκτρομαγνήτης του μπέκ. Αν πάρει ρευμα το μπέκ, ανοιγει, αν όχι
παραμένει κλειστο. Το καυσιμό όμως ειναι εκει, έτοιμο να εκτοξευτει.
5) Αν μετράς την πίεση ή την ροή στα επιστρεφόμενα, ανεξάρτητα απο τις παραμέτρους που σωστά αναφέρεις, όλα τα μπέκ, θα έχουν την τάση να επιστρέφουν την ίδια ποσότητα και με την ίδια πίεση. Μεταβαλλόμενη με τις παραμέτρους που λές, αλλά την ίδια.. Δε λέω να μετράει συνολικά τα επιστρεφόμενα, αλλα μεμονομένα σε κάθε μπέκ.

325ixE30
27-12-06, 15:16
Ωραία...

Περιγράφεις ένα σύστημα το οποίο είναι είτε πολύ παλιό είτε πολύ καινούργιο για να το ξέρω
- Τα μπεκ που κυκλοφορούν στον παρόντα χρόνο και στην συγκεκριμένη διάσταση (πλανήτης γη κτλ) ανοίγουν και με μηδενική πίεση φτάνει να τους δώσεις την τάση που χρειάζεται το πηνίο τους για να τραβήξει τον οπλισμό απέναντι στην δύναμη του ελατηρίου [12V]. Όπως προανέφερα, αναλόγως του σχεδιασμού της ακίδας, η πίεση του καυσίμου μπορεί να αυξάνει η να μειώνει την αναγκαία δύναμη για να ανοίξει η ακίδα
- Η πίεση λειτουργίας των συγκεκριμένων μπεκ για τα οποία έκανα λόγο πριν, είναι αν θυμάμαι καλά 2,5 bar. Δηλαδή σε αυτή την πίεση ισχύουν οι αναφερόμενες από τον κατασκευαστή παροχές, χρόνος ζωής, ποιότητα εκνέφωσης κτλ
- Το knock sensor είναι μια τεχνολογία που ακόμα δεν έχει φτάσει σε επιπεδο ικανής τεχνογνωσίας ώστε να είμαστε σίγουροι για το το ακριβώς κάνει η καύση. Παράδειγμα τα ραλλάκια που δίνουν συνεχώς ένδειξη ανεπιθύμητης ανάφλεξης λόγω κραδασμών στις βάσεις του κινητήρα.
Πάντως σε καμία περίπτωση δεν μπορεί ένας και μόνο αισθητήρας να καταλάβει ποιος κύλινδρος έχει πρόβλημα. Μόνο να το υποθέσει μπορεί και στο συγκεκριμένο παράδειγμα ακόμα και εάν υποθέσει λάθος θα επιβάλει διαφορετική λειτουργία σε όλους τους κυλίνδρους για λόγους ασφαλείας.
- Το καύσιμο ψύχει το θάλαμο ότι και να λέμε εδώ, και διότι ψεκάζεται πίσω από την βαλβίδα και όχι πάνω στον αυλό, και διότι και στον αυλό να ψεκαζόταν δεν έχει τελιώσει την ψυκτική του επιρροή στον ελάχιστο χρόνο που του δίνουμε για να μπει στο θάλαμο. Αυτός είναι και ο ένας από τους δύο λόγους που τα τούρμπο πρέπει να δουλεύουν πλουσιότερα από τα ατμοσφαιρικά, και είναι ο ίδιος λόγος που χρησιμοποιείται το water injection
- Το ρόλο του ρυθμιστή πίεσης στον ηλεκτρονικό ψεκασμό τον παίζει ο ... ρυθμιστής πίεσης !!! και όχι ο ηλεκτρομαγνήτης του μπεκ
- Και υπάρχει μόνο μία επιστροφή από τον ρυθμιστή πίεσης. Θεωρητικά μπορείς να μετρήσεις την παροχή καυσίμου σε κάθε μπεκ αλλά αυτό θα στοιχίσει περισσότερο από καινούργια μπεκ, γιαυτό και δεν έχει εφαρμοστεί
- Τέλος είναι η πρώτη φορά που συναντώ τις έννοιες αυτανάφλεξη(φαινόμενο θερμοδυναμικής), επαγωγή(φαινόμενο ηλεκτρομαγνητισμού), δόνηση(φαινόμενο δυναμικής των σωμάτων), στην ίδια πρόταση, και αδυνατώ να αντιληφθώ πως αυτά συνδέωνται καθ'οιονδήποτε τρόπο. Και εάν δεν θεωρείς οτι τίθεται θέμα δικών σου πνευματικών δικαιωμάτων, ενδιαφέρομαι για λεπτομέριες.

m44power
27-12-06, 16:10
στο τελος 2 πραγματα θα γινουν η θα τρομαξει ο alex και θα πεταξει τον ριθμιστη μακρια η θα γεμισει η Ρενα με οργανακια για περιτες ενδιξεις οπως και να εχει ομως ΔΕΝ ΧΑΛΑΝΕ ΤΑ ΜΠΕΚ αν θελει για ψυχολογικους και μονον λογους ας βαλει μεγαλιτερου κυβισμου

rapid_fast
27-12-06, 16:43
Φίλε 325ιΧΕ30
Για τα σημερινά και "γήινα" μπέκ,πληροφορίες εδώ..
http://www.cdxetextbook.com/fuelSys/gasoline/efiOp/multipointinject.html
αν συμφωνίσουμε στις αρχές λειτουργίας, πές μου, να συνεχίσω και με τα υπόλοιπα.

325ixE30
27-12-06, 18:29
Πρέπει να ομολογήσω οτι ακριβώς αυτά είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα τα προηγούμενα post αλλά ακόμα αδυνατώ να καταλάβω πως συμπέρανες πχ οτι ο ηλεκτρομαγνήτης του μπεκ είναι ρυθμιστής πίεσης από την συγκεκριμένη ιστοσελίδα.

rapid_fast
27-12-06, 19:42
Μα πιστευω οτι είναι ξεκάθαρο πώς το άνοιγμα της ακίδας του μπέκ είναι αυτό που επιτρέπει την εξισορόπηση της πίεσης με την πολλαπλή εισαγωγής, άρα
ειναι και ο ρυθμιστής της ενιοτε πίεσης εντος του μπέκ. Σε καμια απολύτως περίπτωση η δύναμη που χρειάζεται να ανοιξει η ακίδα δεν εξαρτάται απο την πίεση του καυσίμου.
Επίσης πιστευω οτι είναι ξεκάθαρο, πως κάθε μπέκ έχει και μια γραμμή επιστροφής.
Ομοίως ξεκάθαρο είναι, οτι ο ρυθμιστής πίεσης που αναφέρεις, ελέγχει την πίεση στην μπεκιέρα και όχι στα μπέκ, και σκοπός του είναι να διασφαλίζει πως ανα πάσα στιγμη και στροφές και φορτίο, τα μπέκ θα έχουν αρκετό καυσιμο για να ψεκάσουν + αρκετό καυσιμο για να ψυχθούν.
Στο πρακτικο τμήμα τώρα. Τα επιστρεφόμενα θα είναι πάντα ομοια για όλα τα μπεκ, ανεξάρτητα απο όλες τις υπόλοιπες παραμέτρους. Αυτό το γεγονός εκμεταλευεται και το περίφημο οικονομόμετρο της BMW σε συνδιασμο με την ταχύτητα απο το κοντέρ. Ανάλογα με το χτενάκι που τοποθετεις πίσω απο το οικονομομετρο, στα παλιά μοντέλα μάλιστα (πράσινο, άσπρο καφέ ή άχρωμο, η χωρίς χτενάκι) λαμβάνεις και διαφορετική χρονική καθυστέρηση στο αποτέλεσμα. Για παράδειγμα, χωρίς χτενάκι, λαμβάνεις την ακαριαία ένδειξη και το οικονομόμετρο παιζει σαν τρελλό αν έχεις κάποιο βουλωμένο μπέκ.
Αν συνδέσεις και τον υπολογιστή σου, θα δεις τον ακριβη χρόνο για το πόσο ψεκάζει το κάθε μπέκ, πόσους παλμους παιρνει το κάθε μπέκ σε κάθε εισαγωγή (μπορει να έχει και 10-12 ανάλογα το πόσο πατάς το γκάζι)
Και όλα αυτά βασισμένα στην πίεσή που υπάρχει στην πολλαπλή εισαγωγής..
Για τα υπόλοιπα θα αναφερθώ όταν πιάσουμε το θέμα του νοκ σένσορ και πως λειτουργουν..

325ixE30
27-12-06, 21:00
Ας αρχίσουμε από το πιο ξεκάθαρο
http://www.vectorbd.com/images/mot.jpg
Βρες μου σε παρακαλώ τις ξεχωριστές επιστροφές από κάθε μπεκ...

rapid_fast
28-12-06, 10:13
Εδώ έχεις δίκιο, δεν έχει, τα ελέγχει απο τον ρυθμιστή πίεσης της μπεκιέρας.:chair:

rapid_fast
28-12-06, 12:28
Φίλε 325ιΧΕ30 δες και αυτό όταν έχεις χρόνο...
http://home.netcom.com/~bsundahl/knock/sound/KnockSounds.htm

325ixE30
28-12-06, 13:30
Φίλε 325ιΧΕ30 δες και αυτό όταν έχεις χρόνο...
http://home.netcom.com/~bsundahl/knock/sound/KnockSounds.htm

Ένα ένα και θα φτάσουμε και στο Knock sensor
1) Το άνοιγμα της ακίδας ΔΕΝ εξισορροπεί την πίεση. Η διαφορά πίεσης είναι αυτή που δημιουργεί και διατηρεί την ροή, τόσο στα μπεκ όσο και σε κάθε άλλου είδους ροή
2) Η πίεση στη μπεκιέρα είναι ακριβώς ίδια με αυτή στα μπεκ, διότι ούτε στραγγαλιστής/εκτονωτής υπάρχει, ούτε συμπιεστής στο ενδοιάμεσο
3) Το οικονομόμετρο υπολογίζει την κατανάλωση από τον χρόνο που ξέρει οτι ανοίγει τα μπεκ (ή νομίζει οτι ξέρει αν υπάρχει παράλληλο εγκεφαλάκι) και την γνωστή παρόχή τους στην εργοστασιακή πίεση. Γιαυτό εάν αυξήσουμε την πίεση λειτουργίας του συστήματος τροφοδοσίας παρατηρούμε μείωση στην ένδειξη του οικονομομέτρου. Ο εγκέφαλος αναγκάζεται να ανοίγει λιγοτερη ώρα τα μπεκ οπότε νομίζει οτι ψεκάζουν και λιγότερη ποσότητα.

Αν συμφωνούμε σε αυτά να συνεχίσω...

m44power
28-12-06, 18:04
μπραβο ξερετε να διαβαζετε τις οδιγιες

325ixE30
29-12-06, 07:51
μπραβο ξερετε να διαβαζετε τις οδιγιες


???????????

rapid_fast
29-12-06, 08:33
Φίλε 325ιΧΕ30, κοίτα αν θές στο γκαραζ μου. Διακρίνεις μια επιστροφή απο
κάθε μπέκ??

rapid_fast
29-12-06, 09:23
Ένα ένα και θα φτάσουμε και στο Knock sensor
1) Το άνοιγμα της ακίδας ΔΕΝ εξισορροπεί την πίεση. Η διαφορά πίεσης είναι αυτή που δημιουργεί και διατηρεί την ροή, τόσο στα μπεκ όσο και σε κάθε άλλου είδους ροή
2) Η πίεση στη μπεκιέρα είναι ακριβώς ίδια με αυτή στα μπεκ, διότι ούτε στραγγαλιστής/εκτονωτής υπάρχει, ούτε συμπιεστής στο ενδοιάμεσο
3) Το οικονομόμετρο υπολογίζει την κατανάλωση από τον χρόνο που ξέρει οτι ανοίγει τα μπεκ (ή νομίζει οτι ξέρει αν υπάρχει παράλληλο εγκεφαλάκι) και την γνωστή παρόχή τους στην εργοστασιακή πίεση. Γιαυτό εάν αυξήσουμε την πίεση λειτουργίας του συστήματος τροφοδοσίας παρατηρούμε μείωση στην ένδειξη του οικονομομέτρου. Ο εγκέφαλος αναγκάζεται να ανοίγει λιγοτερη ώρα τα μπεκ οπότε νομίζει οτι ψεκάζουν και λιγότερη ποσότητα.

Αν συμφωνούμε σε αυτά να συνεχίσω...
1) Διαφωνούμε,σε αυτο.
2) Σε αυτό δε διαφωνήσαμε ποτε. Συμφωνούμε, ανεξάρτητα με όλους του άλλους παράγοντες, η πίεση στην εισαγωγή του μπέκ και στην μπεκιερα ειναι η ίδια.
3) Σε καμια περιπτωση. Ξέχασε το, το οικονομόμετρο βασιζεται στην διαφορά
βαρομετρικής πίεσης που λαμβάνει απο τον Barometric Pressure Sensor και την υποπίεση που παίρνει απο τον μετρητή αέρα. Σαφώς και όλες οι ενδειξεις λαμβάνονται απο το όργανο μονο οταν ψεκάζουν τα μπέκ, διότι το barometric pressure sensor ειναι σε σειρά με το δευτερευον κύκλωμα γειωσης των μπεκ. Για τις λοιπές παραμετροποιήσεις δεν εξετάζω.
Και ο εγκέφαλος την ιδια ακριβώς πληροφόρηση λαμβάνει. Την αυξηση πίεσης του κυκλώματος καυσίμου, ούτε αυτος την αντιλαμβάνεται με την λογική σου ( η οποια είναι και πολύ σωστη). Τι αναγκάζει τον εγκεφαλο να μειώσει το χρονο που ψεκάζει?

325ixE30
30-12-06, 08:18
Λοιπόν,

Παραδέχομαι οτι κόλλησα.
Ξέρω για μπεκ με ένα σωληνάκι καυσίμου, για μπεκ με δύο σωληνάκια καυσίμου, για μπεκ με ενα σωληνάκι και ένα καλώδιο και για μπέκ μόνο με καλώδιο, αλλά για μπεκ με δύο σωληνάκια και καλώδιο δεν έχω ξανακούσει.
Τα ανταλλακτικά για 535 του 85 ευρώπης και αμερικής, είναι με κλασσικά μπεκ motronic, και όλα τα αυτοκίνητα που μπόρεσα να βρω (τέτοια ή άλλα της εποχής με ψεκασμό bosch) έχουν μονή τετράγωνη μπεκιέρα και όχι διπλή στρογγυλή.
Η ίδια η bosch δεν αναφέρει πουθενά τέτοιο σύστημα, και οι ανταγωνιστές της που προτείνουν μπεκ αλλαγής, τα δίνουν στην κλασσική μορφή. Κανένας προμηθευτής μπεκ δεν παρουσιάζει τον δικό σου τύπο, και γενικά δεν υπάρχει καμία αναφορά πουθενά (εγχειρήδια, ιστοσελίδες, forum, θεωρητικά βιβλία κτλ)
Η αλήθεια είναι πως είμαι σε διακοπές !!! οπότε δεν έχω εξαντλήσει το 100% των πηγών μου, όμως εάν δεν έβλεπα φωτο, ειλικρινά θα σου έβγαζα τραγούδι, τόσο απίθανο είναι το συγκεκρινένο θέμα.

Όπως και να έχει το πράγμα εάν δεν καταλάβω πρώτα περι τίνος πρόκειται δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε την κουβέντα. Ασυζητητί όσα έχω γράψει είναι σωστά για τα "γήινα" συστήματα και απλά τίθεται το θέμα τι παίζει στο δικό σου.
Αν μπορείς βάλε άλλη μία φωτό πιο μακρινή, να φαίνεται ο κινητήρας, μήπως βγάλω άκρη από κει.
Και τώρα που λέμε για φωτο, οι δύο πολύ κοντινές που έβαλες είναι από διαφορετικό αμάξι?? Διότι και το καλώδιο του μπεκ είναι διαφορετικό και η μπεκιέρα

Και κάτι άσχετο. Τερματίζεις το καταναλωσιόμετρο με 5η?? Το δικό μου μαμά τα κατάφερνε με 2α και τώρα τα καταφέρνει με 3η...

rapid_fast
30-12-06, 09:24
Περίμενε φίλε 325iXE30, θα γίνει παρεξήγηση.
Τα μπεκάκια που βλέπεις είναι απο τετρακύλινδρα 3αρια. Το ένα ειναι 1600
και το άλλο 1800. Μοντέλο 1998 το ένα και 2002 το άλλο. (μαμά και τα 2 έτσι?)
Θα περάσω και μια μακρυνή αν θές, πάντως δεν ειναι απο το δικό μου αυτοκίνητο αυτά τα μπεκάκια. ανεβάζω τώρα φώτο..
Δεν ειπα ποτέ οτι αυτά που γράφεις δεν ειναι σωστα, μη το θέτεις έτσι, απλά έχουμε διαφορετική αποψη. Δεν σημαινει απαραιτητα οτι ένας απο τους 2 έχει λάθος, η ότι ένας απο τους 2 μας δεν ειναι προσγειωμένος στον πλανήτη γη.
Πάω τώρα στο οικονομόμετρο (το οποίο είναι απο την κούκλα μου)
Δεν έχω 5 ταχύτητες, 4 έχω με αυτόματο κιβώτιο.
Και τερματιζει το σκασμένο, ακόμα και με 4η..
Υ.Γ. χαίρομαι πολύ για την κουβέντα μας..
Παναγιώτης.

manosm3
30-12-06, 10:54
Alexk πιστευω εβγαλες συμπερασμα για τη μηχανη σου απο τη συζητηση... :cheers:

alexk
30-12-06, 15:43
Παιδιά, cool down.

Αυτή η συζήτηση ξεκίνησε για να αναφέρω τον προβληματισμό μου σχετικά με τον ρυθμιστή πίεσης του αγωνιστικού κιτ της Yamaha για το R1 μου. Καταλήξαμε να μιλάμε για μπεκ από 535 και αυτόματα σασμάν.

Για όσους δεν γνωρίζουν το R1 έχει κινητήρα 1000 κ.εκ. (998 για την ακρίβεια) με 20 βαλβίδες (βαλβίδες και ελατήρια + ωστήρια από τιτάνιο), συμπίεση 12.4:1, σύστημα εισαγωγής με διπλές πεταλούδες σε σειρά (8πετάλουδο) και απόδοση 180 ίππους στο λίτρο. Το σύστημα ψεκασμού του πέραν ότι είναι πανάκριβο, είναι πολύ προηγμένο με αποτέλεσμα το τέλειο δούλεμα και απόκριση του κινητήρα. Σαν αποτέλεσμα το μοτέρ άν και 1000 έχει μέγιστο όριο περιστροφής 13.800.

Υπενθυμίζω για όσους δεν μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν από την αρχή το thread, δεν υπάρχουν εναλλακτικά μπεκ να μπούνε στο σύστημα τροφοδοσίας. Άλλωστε, τα μπεκάκια του δεν είναι "απλά" αλλά αγωνιστικών προδιαγραφών.

Διαβάζοντας όλα όσα γράφτηκαν στο thread, τελικά πείστηκα. Θα βάλω τον ρυθμιστή προς πώληση στο e-bay. :bricks1:
Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις.

m44power
30-12-06, 17:43
Βαλτον!! Σιγουρα θα τον χαρει με τα μαμα μπεκ ο νεος του ιδιοκτιτης!!!!! :screwy: και μετα ελα να ευχαριστισεις τους μιχανολογους του Forum! (οταν το μετανιωσεις) :icon02:

325ixE30
31-12-06, 15:26
Περίμενε φίλε 325iXE30, θα γίνει παρεξήγηση.
Τα μπεκάκια που βλέπεις είναι απο τετρακύλινδρα 3αρια. Το ένα ειναι 1600
και το άλλο 1800. Μοντέλο 1998 το ένα και 2002 το άλλο. (μαμά και τα 2 έτσι?)
Θα περάσω και μια μακρυνή αν θές, πάντως δεν ειναι απο το δικό μου αυτοκίνητο αυτά τα μπεκάκια. ανεβάζω τώρα φώτο..
Δεν ειπα ποτέ οτι αυτά που γράφεις δεν ειναι σωστα, μη το θέτεις έτσι, απλά έχουμε διαφορετική αποψη. Δεν σημαινει απαραιτητα οτι ένας απο τους 2 έχει λάθος, η ότι ένας απο τους 2 μας δεν ειναι προσγειωμένος στον πλανήτη γη.
Πάω τώρα στο οικονομόμετρο (το οποίο είναι απο την κούκλα μου)
Δεν έχω 5 ταχύτητες, 4 έχω με αυτόματο κιβώτιο.
Και τερματιζει το σκασμένο, ακόμα και με 4η..
Υ.Γ. χαίρομαι πολύ για την κουβέντα μας..
Παναγιώτης.

Μάλιστα,
Βρήκα τα συγκεκριμένα μπέκ αλλά όχι αρκετές πληροφορίες για την λειτουργία τους και το τι ρόλο βαράει το σωληνάκι στη βάση τους.
Με το που θα επιστρέψω, θα επανέλθω με νεότερα

rapid_fast
31-12-06, 18:51
Παιδιά, cool down.

Αυτή η συζήτηση ξεκίνησε για να αναφέρω τον προβληματισμό μου σχετικά με τον ρυθμιστή πίεσης του αγωνιστικού κιτ της Yamaha για το R1 μου. Καταλήξαμε να μιλάμε για μπεκ από 535 και αυτόματα σασμάν.

Για όσους δεν γνωρίζουν το R1 έχει κινητήρα 1000 κ.εκ. (998 για την ακρίβεια) με 20 βαλβίδες (βαλβίδες και ελατήρια + ωστήρια από τιτάνιο), συμπίεση 12.4:1, σύστημα εισαγωγής με διπλές πεταλούδες σε σειρά (8πετάλουδο) και απόδοση 180 ίππους στο λίτρο. Το σύστημα ψεκασμού του πέραν ότι είναι πανάκριβο, είναι πολύ προηγμένο με αποτέλεσμα το τέλειο δούλεμα και απόκριση του κινητήρα. Σαν αποτέλεσμα το μοτέρ άν και 1000 έχει μέγιστο όριο περιστροφής 13.800.

Υπενθυμίζω για όσους δεν μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν από την αρχή το thread, δεν υπάρχουν εναλλακτικά μπεκ να μπούνε στο σύστημα τροφοδοσίας. Άλλωστε, τα μπεκάκια του δεν είναι "απλά" αλλά αγωνιστικών προδιαγραφών.

Διαβάζοντας όλα όσα γράφτηκαν στο thread, τελικά πείστηκα. Θα βάλω τον ρυθμιστή προς πώληση στο e-bay. :bricks1:
Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις.

Ετερον (γενικότερα) αυτό που σωστά λές. Υπάρχουν μοτέρ με 20 κυβικά που πιάνουν 13.000-14.000 στροφές. Υπάρχουν αι μοτέρ με 5000 κυβικά που πιάνουν 5.500..
Δεν μιλήσαμε να αλλάξεις τα μπέκ, προς θεού. Απλά προσπαθούμε να εξακριβώσουμε αν η αλλαγή της πίεσης στο καυσιμο, εξυπηρετει στο οτιδήποτε, κρατώντας πάντα τα δικά σου μπεκάκια. Η αν θα προκαλέσουν ζημιά αντι για καλό..
Σοφή (κατ'εμε) η απόφαση σου να μην τοποθετήσεις τον ρυθμιστή.
Πολλές φορές καταλήγουμε σε άσχετα πράγματα, στην προσπάθεια μας να βγάλουμε ένα συμπέρασμα, δεν ειναι τόσο κακό. Αλλωστε έχουμε παραμεινει σαφώς στο αρχικό θέμα του τόπικ σου νομιζω παρά τις 2-3 αναφορές σε κάτι διαφορετικο..

m44power
31-12-06, 19:45
ακομα δεν καταλαβα τους λογους αυτης της "ΣΟΦΗΣ" αποφασης

rapid_fast
01-01-07, 19:36
Μη βιάζεσαι... έχει ακόμα δρόμο για να φτάσουμε εκει...:search:

propeller
01-01-07, 20:11
ακομα δεν καταλαβα τους λογους αυτης της "ΣΟΦΗΣ" αποφασης

χρειαζονται λιγο πιο εις βαθος γνωσεις των κινητηρων εσωτερικης καυσεως για να γινει κατανοητο. Πιο απλοϊκα λεμε οτι το μοτερ αυτο ειναι εξελιγμενο στα ορια. Οποιαδηποτε μετατροπη εχει επακολουθα που σε ενα ηπιο μοτερ (πχ αυτοκινητου) απλα δεν υφιστανται.
για αυτο ενα μηχανακι 180 κιλων μεταλλου κοστιζει οσο ενα αυτοκινητο. Γιατι εχει εξαρτηματα υπερεξελιγμενα που δεν αρεσκονται σε λογικες "ελα μωρε βαλε ενα φιλτρο κ αλλα μπουζι κ μια ελευθερη εξατμιση απο τον μαστροθοδωρα να σηκωνει πιο ανετα σουζα στα 280"

325ixE30
01-01-07, 20:29
χρειαζονται λιγο πιο εις βαθος γνωσεις των κινητηρων εσωτερικης καυσεως για να γινει κατανοητο. Πιο απλοϊκα λεμε οτι το μοτερ αυτο ειναι εξελιγμενο στα ορια. Οποιαδηποτε μετατροπη εχει επακολουθα που σε ενα ηπιο μοτερ (πχ αυτοκινητου) απλα δεν υφιστανται.
για αυτο ενα μηχανακι 180 κιλων μεταλλου κοστιζει οσο ενα αυτοκινητο. Γιατι εχει εξαρτηματα υπερεξελιγμενα που δεν αρεσκονται σε λογικες "ελα μωρε βαλε ενα φιλτρο κ αλλα μπουζι κ μια ελευθερη εξατμιση απο τον μαστροθοδωρα να σηκωνει πιο ανετα σουζα στα 280"

Ξεχνάς οτι δεν μιλάμε για ρυθμιστή πίεση από το μαστροθόδωρα.
Ξεχνάς επίσης οτι αυτοί οι κινητήρες έχουν περιθώριο βελτίωσης για τους αγώνες όσο περίπου και των αυτοκινήτων οπότε καμία σχέση δεν έχει η κατάσταση του μοτέρ αυτού με "τα όρια".
Επιπλέον ξεχνάς οτι με τα λεφτά που παίρνεις 150+ άλογα σε μηχανάκι, δεν παίρνεις ούτε κινέζικο με 150 άλογα.
Τέλος ξεχνάς οτι τέτοιοι ακριβώς κινητήρες που είναι σχεδιασμένοι για μεγάλα πράγματα, αλλά φιμωμένοι για λόγους κανονισμών πολύ θα ήθελαν λίγη ελευθερία.

Για να μην παρεξηθηθώ, δεν υποστηρίζω οτι η συγκεκριμένη μετατροπή είναι σόνι και καλά σωστή

propeller
02-01-07, 21:59
Ξεχνάς οτι δεν μιλάμε για ρυθμιστή πίεση από το μαστροθόδωρα.
Ξεχνάς επίσης οτι αυτοί οι κινητήρες έχουν περιθώριο βελτίωσης για τους αγώνες όσο περίπου και των αυτοκινήτων οπότε καμία σχέση δεν έχει η κατάσταση του μοτέρ αυτού με "τα όρια".
Επιπλέον ξεχνάς οτι με τα λεφτά που παίρνεις 150+ άλογα σε μηχανάκι, δεν παίρνεις ούτε κινέζικο με 150 άλογα.
Τέλος ξεχνάς οτι τέτοιοι ακριβώς κινητήρες που είναι σχεδιασμένοι για μεγάλα πράγματα, αλλά φιμωμένοι για λόγους κανονισμών πολύ θα ήθελαν λίγη ελευθερία.

Για να μην παρεξηθηθώ, δεν υποστηρίζω οτι η συγκεκριμένη μετατροπή είναι σόνι και καλά σωστή

ναι δεν ξεχναω φιλε μου απλα ετυχε κ εκανα μια κουβεντα με μηχανολογο που οι Μ.Ε.Κ ειναι η δουλεια του κ μου εξηγησε ενα κατεβατο πραγματα (οχι οτι τα καταλαβα κ ολα) που απο οτι φαινεται δε γνωριζει η πλειοψηφια
τελος παντων ο αλεξης αποφασισε να μην προχωρηση με την τοποθετηση.
οποτε περισσοτερα για το θεμα αυτο τα λεμε σε καποια συναντηση
φιλικα
αντρεας

rapid_fast
10-01-07, 09:53
Είμαι σε αναμονή φίλε 325iXE30 :bigthumb:

325ixE30
13-01-07, 15:04
Είμαι σε αναμονή φίλε 325iXE30 :bigthumb:

Συγνώμη, αλλά είχα μείνει χωρίς PC...

Λοιπόν τα μπεκάκια που μου έδειξες βρέθηκαν και εξετάστηκαν.
Το συμπέρασμα είναι οτι (για άγνωστους σε εμένα λόγους) έχουν μια "εισαγωγή" και μια "εξαγωγή" καυσίμου, αλλά η αρχή λειτουργίας τους παραμένει ακριβώς ίδια με όλων των υπολοίπων. Όπως έγραψα και παλαιότερα, την ρύθμιστη της πίεσης την κάνει ο ρυθμιστής, και όχι το μπέκ.
Βασικά δεν έχει καμία διαφορά από όλα τα υπόλοιπα συστήματα την αρχή λειτουργίας.