PDA

Επιστροφή στο Forum : 997 s ... το γνωστό


EVANGELOS
10-12-06, 22:11
Πρόλαβα ΟΛΟΥΣ σας και άνοιξα το Thread χε χε χε...

Λοιπόν το γνωστό εκ Γερμανίας τούμπανο , είναι ΑΛΛΟΥ...
Εξωτερικά είναι απίστευτο , οι επιλογές του Δημήτρη πολύ καλές , και το αμάξι δείχνει ... ειδικά τα GT3 parts είναι όνειρο (ο προφυλακτήρας είναι ίσως το highlight).
Eσωτερικά είναι ποιοτικό , χωρίς άσκοπη χλίδα αλλά με ανέσεις που δικαιολογούν το γιατί ΔΕΝ επιλέχιηκε τελικά η gt3 996. To 997 ισορροπεί ανάμεσα στο καθαρά πολεμικό και το luxury και τα καταφέρνει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

Μοτέρ-επιδόσεις-αίσθηση. Προφανώς θέλει πολύ παραπάνω χρόνο και φυσικά όχι μόνο από το αριστερό μπάκετ (όπως κοιτάς απο έξω...) για να βγεί ολοκληρωμένο συμπέρασμα ... και αυτό θα το κάνει ο χαρούμενος ιδιοκτήτης εγώ απλά παρατηρώ ..

1)Ήχος 10/10 , πόρωση είναι το λιγότερο... μέχρι και ο τρελός με το Μ3 που μπάζει αβέρτα (ο Νίκος ντε) ΕΜΕΙΝΕ ... πάντως δεν είναι ανυπόφορα (βλ. Supersprint Race) αλλά άγριος ήχος όπως θα περίμενες. Με κλειστό παράθυρο κάνεις ταξίδι ΑΝΕΤΑ...

2)Επιτάγχυνση. Νομίζω είναι μπροστά από το Μ3 άνετα... Σίγουρα ξεκινάει καλύτερα , σίγουρα είναι πιό γεμάτο στις μεσαίες και μόνο σε άνοιγμα με τρίτες γεμάτες νομίζω θα σταθεί ΛΙΓΟ πίσω το Μ3. Δεν έχει τη σφαλίαρα των τούρμπο είναι γραμμικό και ανοίγει συνεχώωωωωωως. Η πολλή ροπή πάντως φαίνεται.

3)Συμπεριφορά στο δρόμο - Αίσθηση. ΕΔΩ είναι το θέμα.
Το 997s (με το tuning και την ρυθμιζόμενη ανάρτηση - μαμά porsce-) EINAI ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ.

Α)Aλλαγή λωρίδας με πολλά (εννοώ πολλά...) και ΔΕΝ καταλαβάινει τίποτα
Β)Νομίζεις ότι κάποιος το πιέζει κάτω από τα 20 έως τα 220 και πραγματικά δεν καταλαβαίνω ΠΩΣ δε θα στρίβει παντού και με όσα...Η αίσθηση που έχω με το δικό μου στα 2-παραμένει με το 997 στα 2+
Γ) Αν το Μ3 δίνει αίσθηση σφιχτοδεμένου το porsche νομίζεις ότι είναι ΜΟΝΟΜΠΛΟΚ , ούτε πλανάρει , ούτε "ψάχνει" ούτε τίποτα...
Δ)Φρένα... απλά ΑΓΚΥΡΕΣ ... και το αμάξωμα υπακούει και απλά φρενάρει ... ούτε σε ΕΒΟ με 6 πίστονες δεν το έχω ζήσει αυτό.
Ε)Απόκριση. Εδώ πάλι φαίνεται το πλεονέκτημα του χαμηλού βάρους - σπορ 2-θέσιου αμαξώματος ...όλα γίνονται άμεσα και αισθάνεσαι ένα συμπαγές σύνολο.
Μόνο στην αίσθηση της απόκρισης στο γκάζι νομίζω ότι ο εύστροφος S54 είναι κοντά στην 997s , στη συνολική εικόνα το 997 μοιάζει να κάνει ΟΤΙ ΤΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΟΔΗΓΟς ΣΕ ΧΡΟΝΟ DT...

Aυτά με 10λεπτη εμπειρία ...

Δημήτρη ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ ... είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ φίλε ...

Strax
11-12-06, 09:06
Τρομερό αυτοκίνητο!! ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ, δεν χορταίνεις να το χαζεύεις. Ξεχωρίζει από τα άλλα 997S χωρίς να γίνεται υπερβολικό. Χρώμα, ζάντες πραγματικά αλλού!!

Στο δρόμο πάρα πολύ καλό. Πολύ γραμμικό και με καλές ροπές (τα 3.8 lt κάνουν τη διαφορά). Αν εξαιρέσεις ένα ξεσπασματάκι βέβαια στις 6800+, όπου εκεί ίσως πάιζουν ρόλο τα καλούδια του Δημήτρη! Μέχρι και τα 150-160 χιλιόμετρα δίνει την αίσθηση ότι είναι κοντά με το Μ3, αλλά από εκεί και πέρα και όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα η διαφορά πρέπει να είναι πολύ μεγάλη. Εκεί με εντυπωσίασε το αμάξι! Τώρα για πάτημα, φρένα φαίνονται να είναι σε επίπεδο 911 (από 993 και μετά) και αυτό λέει πολλά!

Να το χαρείς Δημήτρη!! Καλοτάξιδο!!!! Φτου, φτου, φτου, ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!!

NICK_M3
11-12-06, 15:02
εγω τι να πω....

αν ρωτησετε το υφος μου στους παρευρισκομένους εχθες θα καταλάβετε....

το αμάξι είναι πραγαμτικά ολοκληρωμένο και κάνει για τα πάντα....

μετά τα 130 ξυπνάει πραγματικά και το μπαλάκι χάνεται!!!!
αλλά όλα με απολυτο έλεγχο και με τρομερή ευκολία...
δεν κουνιέται απο τον δρόμο και πραγματικά θέλει προσπάθεια να χαθεί το πίσω μέρος αλλά αν χαθεί φαντάζομαι θα θέλει και τα κατάλληλα χέρια και πιστεύω οτι του δημήτρη είναι ικανα να το κουμαντάρουν όπως πρέπει....

πραγματικά είναι καταπληκτικό όχημα και είναι το σωστό upgrade μετα απο ένα Μ3....

επίσης να δωθούν τα απαραίτητα συγχαρητήρια στην γυναίκα του δημήτρη για την κατανόηση και την αντιμετώπιση του θέματος....

Κύριε δημήτρη μας, η πρόταση για ανταλλαγή ισχύει ακόμη αν το σκέφτεσαι....:):)

greekm3
12-12-06, 06:50
παιδες χαρηκα παρα-πολυ που επιτελους καταφεραμε να βρεθουμε...εστω και για λιγο...δυστυχως επρεπε να επιστρεψω νωρις και δεν εγινε τα αναλογο αναλυτικο test που θα ηθελα να κανετε στο αυτοκινητο..ειλικρινα θα ηθελα την γνωμης σας μετα απο εκτενες τεστ.....συμφωνω μαζι σας ,και με τους τρεις,οσον αφορα τα χαρακτηριστικα του αυτοκινητου...οντως ειναι το επομενο βημα σε οδηγικα χαρακτηριστικα σε σχεση με το Μ3...φυσικα,ακομη δεν το "γνωριζω" οπως θα ηθελα..οποτε αναμενετε νεα απο "αλλες" διαδρομες...
Σας περιμενω Λαρισα,οπως κανονισθει...
Νικ,ανταλλαγη να κανεις με την συζυγο οταν παρει Μ3 εκεινη...:))

VanVIC
12-12-06, 09:12
............
:useless:

Μαζί με τις photo βάλτε και καμιά χάντρα !

Panoz
12-12-06, 09:18
Δε μπόρεσα να παρευρεθώ και πραγματικά στενοχωρήθηκα......Δημήτρη επιφυλλάσομαι!

greekm3
12-12-06, 09:24
............
:useless:

Μαζί με τις photo βάλτε και καμιά χάντρα !

να εισαι σιγουρος οτι θα υπαρξουνε συντομα φωτο εν δραση και τα αναλογα βιντεακια.....ηδη απο προχθες ο φιλος EVAGELOS ειχε ριξει την ιδεα

greekm3
12-12-06, 09:29
Δε μπόρεσα να παρευρεθώ και πραγματικά στενοχωρήθηκα......Δημήτρη επιφυλλάσομαι!

η απουσια σου ητανε αισθητη φιλος...οπως και τα σχολια/αποψεις σου θα ητανε το κερασακι και απαραιτητα την δεδομενη στιγμη...και εγω επιφυλασσομαι γιατι χρωστο κερσμα..καφε,τραπεζι,βολτα...κανονιζετε αναδο λαρισα τον ιανουαριο...θα ενημερωθεις

Dark_Niaou
12-12-06, 09:34
Τι έγινε ρε παιδιά; Που έγινε; Ποτε έγινε; Prive το κανατε; Εάν ναι .... τοτε τι μας το λετε;

greekm3
12-12-06, 09:39
Τι έγινε ρε παιδιά; Που έγινε; Ποτε έγινε; Prive το κανατε; Εάν ναι .... τοτε τι μας το λετε;

oxi φιλος ..δεν εγινε πριβε,απλως λογω εκτακτης μεταβασης αθηνα το σ/κ κανονισα ενα πολυ γρηγορο καφε και αυτο δυστυχως μονο με καποια παιδια απο εδω που ειχα ηδη τα τηλ τους...εαν ημουνα σιγουρος και ειχα χρονο να εισαι σιγουρος οτι θα ανοιγα thread για συναντηση και καφε...να εισαι σιγουρος οτι θα γινει και αυτο αφου θα ηθελα να σας γνωρισω και απο κοντα...

Panoz
12-12-06, 09:50
η απουσια σου ητανε αισθητη φιλος...οπως και τα σχολια/αποψεις σου θα ητανε το κερασακι και απαραιτητα την δεδομενη στιγμη...και εγω επιφυλασσομαι γιατι χρωστο κερσμα..καφε,τραπεζι,βολτα...κανονιζετε αναδο λαρισα τον ιανουαριο...θα ενημερωθεις

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Να γίνουν οι συναντήσεις και οι συγκρίσεις!!!:drive2: