PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΡΙΞΙΜΑΤΑ (voices of the unknown)


Z3 Fat Bastard
05-06-04, 08:04
Ειναι γνωστό οτι πολλα αυτοκινητα μετα απο καποια χρονια αρχισουν τους ενοχλητικους θορυβους σε μορφη τριξιματος κτλ.

Ετσι και το Ζ3 (γνωστο και για τετοια προβληματα) εχει ξεκινησει τα δικα του. Αλλωστε το Αγγλικο περιοδικο CAR το οποιο εκθειαζει ΟΛΑ τα BMW :) και τα βγαζει παντα πρωτα σε τεστ ή συγκριτικα, το μονο BMW που πραγματικα βριζει και ολοι οι αρθρογραφοι βριζουν ειναι το Ζ3 και με πρωταρχικο λογο τα τριξιματα! :mad:

Στο Ζ3 λοιπον εχουμε τους γνωστους θορυβους. Ερχονται απο πισω αλλα οχι συγκεκριμενα απο το ντουλαπακι. Επισης αξιοσημειωτο ειναι οτι τα τριξιματα εχουν το καιρο τους! Οταν η θερμοκρασια ειναι ανω των 25 oC εχουμε πολυ λιγα εως ανυπαρκτα τριξιματα. Αντiθετα τα βραδια ή με θερμοκρασια κάτω των 15 οC γινεται χαμος :mad:

Ξερει κανεις απο προερχονται τα τριξιματα ?
Μεθοδοι για μειωση αυτων?

Thanks
Fat Bastard

mpikounis
05-06-04, 08:37
Το πιο πιθανο ειναι τα τριξιματα στο Ζ3 να ερχονται απο τη πισω κονσολα η οποια ειναι φτιαγμενη απο το χειροτερο και φτηνοτερο πλαστικο του κοσμου!

Ο λογος που δεν τριζει οταν εχει ζεστη ειναι οτι τα πλαστικα διαστελλονται και "σφηνωνουν" οποτε δεν τριζουν. Μολις πεσει η θερμοκρασια συστελλονται και τριζουν. Η πιο καλη λυση ειναι να ανοιξεις τη πισω κονσολα (ωστε να ειναι προσβασιμα οσο το δυνατον περισσοτερα σημεια) και να ριξεις αρκετο σπρει σιλικονης. Αυτο θα σταματησει τα πολλα (αν οχι ολα) τουλαχιστον απο τα σημεια που θα φτασεις.

Καλη τυχη!

Z3 Fat Bastard
05-06-04, 09:54
να ριξεις αρκετο σπρει σιλικονης. Αυτο θα σταματησει τα πολλα (αν οχι ολα) τουλαχιστον απο τα σημεια που θα φτασεις.

Καλη τυχη!

Ευχαριστω Αγαπητε φιλε mpikounis για τις πολυτιμες συμβουλες σου ! :)

Μηπως εχεις να προτινεις καποιο συγκεκριμενο προϊον σιλικονης το οποιο κανει καλη δουλεια?

Fat Batsard

P.S. : Δεν σε ειδα στο shoutbox σημερα....

stef
05-06-04, 14:41
Tα τελευταία Ζ3, πάντως , τα face lift, δεν εμφανίζουν τέτοια προβλήματα!

Strax
05-06-04, 16:46
Εγώ προτείνω το σπρέυ σιλικόνης της Wurth από το οποίο έχω δει καταπληκτικά και άμεσα αποτελέσματα και χωρίς να έχεις κίνδυνο από λέκιασμα αν πέσει σε δέρμα ή σημεία που δεν πρέπει. Το μόνο κακό είναι ότι χρειάζεσαι και το "καλαμάκι" ή εκείνο το λεπτό σωλήνα προέκτασης για να φτάσεις και στα πιο δύσκολα σημεία. Φυσικά το συγκεκριμένο δεν έχει τέτοιο σωλήνα που υπάρχει όμως στο βαρύ σπρέυ/γράσσου της ίδιας εταιρείας. Αποτέλεσμα είναι ή να πρέπει να αγοράσετε και τα δύο ή να αλλάξετε "διακριτικά" καπάκια!

cmos_ioan
06-06-04, 11:04
Παιδιά κι έγω αντιμετωπιζω τριξίματα από το παράθυρο της θέσης του οδηγού. Το κακό είναι ότι δεν εμφανίζονται σε μόνιμη βάση. Προφανώς κάτι δεν κάθεται καλά. Δεν ξέρω τι να κάνω? :mad:

Mpikounis εσύ έχει κανένα τέτοιου είδους πρόβλημα;

mpikounis
06-06-04, 11:25
Παιδιά κι έγω αντιμετωπιζω τριξίματα από το παράθυρο της θέσης του οδηγού. Το κακό είναι ότι δεν εμφανίζονται σε μόνιμη βάση. Προφανώς κάτι δεν κάθεται καλά. Δεν ξέρω τι να κάνω? :mad:

Mpikounis εσύ έχει κανένα τέτοιου είδους πρόβλημα;
Δεν εχω παρατηρησει κατι συγκεκριμενο. Υπαρχει ενα τριξιμο απο τα πλαστικα που κραταν τον ανεμοθραυστη, και ισως κατι ελαχιστο 1-2 φορες απο το παραθυρο του οδηγου, ή μαλλον απο τα πλαστικα της κουκουλας που εφαρμοζουν πανω απο το παραθυρο του οδηγου. Δεν εδωσα σημασια γιατι δεν επεμεινε..

Παντως το sprey που προτινει ο Strax ειναι καλη λυση για καθε ειδους τριξιμο πλαστικων και θα το δοκιμασω και εγω συντομα. Ειναι σιγουρα το πρωτο βημα αν ξερεις τι ειναι αυτο που τριζει!

stef
06-06-04, 11:32
Φυσικά το συγκεκριμένο δεν έχει τέτοιο σωλήνα που υπάρχει όμως στο βαρύ σπρέυ/γράσσου της ίδιας εταιρείας. Αποτέλεσμα είναι ή να πρέπει να αγοράσετε και τα δύο ή να αλλάξετε "διακριτικά" καπάκια!

Strax, δεν νομίζω να χρειάζεσαι να αγοράσεις και τα 2!
Απλά παντού σου δίνουν και το καλαμάκι στα "διάφορα" μαγαζιά που πουλάνε τέτοια είδη! :cool:

aVog
07-06-04, 10:33
Symfwnw apoluto kai me tous duo. kai sto diko mou Z4 exw pou kai pou triksimata apo to desimo tou anemothorako panw sto roll bar opws kai exw ena mirko fisima stin akmi tou parathyrou tou odhgou alla ayto akougete meta ta 150. oso gia triksimata genika den mporw na pw oti exw. den kserw eseis an exete paratirisei tipota allo.

Strax
07-06-04, 11:14
Το συγκεκριμένο πλαστικό των ρολμπαρ του Z4 είναι το ίδιο πλαστικό που έχουν τα χερούλια της πόρτας στο Ε46 coupe και μου έχει γίνει αστείρευτη πηγή μεγάλων ψυχικών προβλημάτων :mad: :mad: :mad: ! Είναι απαράδεκτο και είναι πολύ δύσκολο να το σταματήσεις! Ξεσπαθώνει όταν έχεις συνοδηγό όπου 9 φορές στις δέκα ακουμπά με το γόνατό του πάνω στο τρισκατάρατο και με κάνει να σκέφτομαι για κουμπιά eject, χερούλια αγωνιστικά με κορδονάκι κλπ. Ουφ ξελάφρωσα τώρα! Πάντως έχω σκεφτεί μερικές λύσεις. Πρώτο στάδιο με το καλό σπρέυ σιλικόνης μια και δοκίμασα με ένα τυχαίο που είχα βρει με μικρά αποτελέσματα και δεύτερο στάδιο λύσιμο και δέσιμο με καλύτερες προυποθέσεις (ή πατεντούλες)!

BMW Power
08-06-04, 13:32
Παιδιά κι έγω αντιμετωπιζω τριξίματα από το παράθυρο της θέσης του οδηγού. Το κακό είναι ότι δεν εμφανίζονται σε μόνιμη βάση. Προφανώς κάτι δεν κάθεται καλά. Δεν ξέρω τι να κάνω? :mad:

Sometimes more is less frustrating :D

Fanatic
01-03-11, 22:17
Επαναφερω αυτο το threadaki το οποιο ηταν θαμμενο καπου στην ιστορια! Θα ηθελα να πειτε τις εμπειριες σας απο τριξιματα και πως τα αντιμετωπισατε.

Εγω στην Ζ γενικα δεν εχω τριξιματα που εχω διαβασει στο νετ ΕΚΤΟΣ απο ενα απιστευτα ενοχλητικο στην πισω κονσολα μεταξυ καθισματων εκει που καθεται το softtop. Επειδη δεν εχω καταφερει να το λυσω ακομα προσωρινα εχω βαλει ενα κομματι υφασμα να σηκωνει την κουκουλα λιγο (εχω το hardtop οποτε ειναι μονιμα ανοιχτη). Το θεμα ειναι οτι εχω βρει ακριβως απο που προερχεται οποτε το τριημερο που μας ερχεται εχω σκοπο να ξηλωσω την πισω κονσολα και να βαλω μονωτικη ταινια και felt οπου μπορεσω. Εχετε μηπως καποια παρομοια εμπειρια? Καποια καλυτερη λυση μηπως?

merbeind
02-03-11, 00:19
Eμενα εκανε απο το ντουλαπακι που ειναι αναμεσα στα καθισματα και πιο συγκεκριμενα στο σημειο που κουμπωνει.Εβαλα μια λεπτη ταινιουλα και ολα ok.Kατι αλλο δεν εχω παρατηρησει εκτος απο τις ποτηροθηκες μονο οταν ειναι ανοιγμενες ομως

vaspap
02-03-11, 22:27
Symfwnw apoluto kai me tous duo. kai sto diko mou Z4 exw pou kai pou triksimata apo to desimo tou anemothorako panw sto roll bar opws kai exw ena mirko fisima stin akmi tou parathyrou tou odhgou alla ayto akougete meta ta 150. oso gia triksimata genika den mporw na pw oti exw. den kserw eseis an exete paratirisei tipota allo.

Για το φισιγμα θα πρεπει να ρεγουλαρης το λαστιχο παραθυρου της κουκουλα, το λαστιχακι εχει διπλη οψη για να καλυπτη τις βιδες, αν χαλαρωσεις τις βιδες κατεβαινει πιο κατω και μετα σφιγγης παλι, μπορει να χριαστει να βαλεις ροδελιτσες για να βγει πιο εξω, πραξε αναλογα.
και θα διορθωθει το φυσιγμα συμαντικα!!

panosvas
29-06-11, 01:24
Μου φαίνεται περίεργο όταν τη στιγμή που έχω τραγικούς θορύβους μέσα στη Z4, γράφουν κάποιοι πως υπάρχουν λίγοι έως ανύπαρκτοι τριγμοί... Ο λόγος είναι πως το αυτοκίνητο το έχω 2+κάτι χρόνια και τα τριξίματα υπήρχαν πριν το εξάμηνο. Να διευκρινήσω πως δεν κακομεταχειρίζομαι το αυτοκίνητο, αντιθέτως, φίλοι με κατηγορούν πως άδικα πάει στα χέρια μου. Έχω καταλάβει πολλές φορές μέσα σ΄αυτά τα 2+κάτι χρόνια πως η <<ποιότητα>> σ΄αυτό το αυτοκίνητο δυστυχώς είναι ανύπαρκτη και δεν αναφέρομαι μόνο από άποψης τριγμών....

Fanatic
07-07-11, 18:27
Μου φαίνεται περίεργο όταν τη στιγμή που έχω τραγικούς θορύβους μέσα στη Z4, γράφουν κάποιοι πως υπάρχουν λίγοι έως ανύπαρκτοι τριγμοί... Ο λόγος είναι πως το αυτοκίνητο το έχω 2+κάτι χρόνια και τα τριξίματα υπήρχαν πριν το εξάμηνο. Να διευκρινήσω πως δεν κακομεταχειρίζομαι το αυτοκίνητο, αντιθέτως, φίλοι με κατηγορούν πως άδικα πάει στα χέρια μου. Έχω καταλάβει πολλές φορές μέσα σ΄αυτά τα 2+κάτι χρόνια πως η <<ποιότητα>> σ΄αυτό το αυτοκίνητο δυστυχώς είναι ανύπαρκτη και δεν αναφέρομαι μόνο από άποψης τριγμών....

Μπορεις να εισαι πιο συγκεκριμενος? Παραδειγματα?

djkostas20
08-07-11, 10:18
Μου φαίνεται περίεργο όταν τη στιγμή που έχω τραγικούς θορύβους μέσα στη Z4, γράφουν κάποιοι πως υπάρχουν λίγοι έως ανύπαρκτοι τριγμοί... Ο λόγος είναι πως το αυτοκίνητο το έχω 2+κάτι χρόνια και τα τριξίματα υπήρχαν πριν το εξάμηνο. Να διευκρινήσω πως δεν κακομεταχειρίζομαι το αυτοκίνητο, αντιθέτως, φίλοι με κατηγορούν πως άδικα πάει στα χέρια μου. Έχω καταλάβει πολλές φορές μέσα σ΄αυτά τα 2+κάτι χρόνια πως η <<ποιότητα>> σ΄αυτό το αυτοκίνητο δυστυχώς είναι ανύπαρκτη και δεν αναφέρομαι μόνο από άποψης τριγμών....


7 χρόνια κλεισμένα... Παραγγελία 8/2003 και άδεια 2/2004 το αυτοκίνητο! Ε85 2.5i έχω με αρκετά παντιλίκια στο ενεργητικό της. Ούτε βέβαια πίστα αλλά ούτε και απλή οδήγηση και σε καμία περίπτωση δεν προσέχω λακούβες κτλ! Άρα κάνω χρήση με πολλές πιθανότητες να έχω τριξίματα!!!

Ωστόσο πέρα από της θήκες για τον καφέ που τρίζουν καμιά φορά και ίσως λίγο το τασάκι δεν ακούω τίποτα άλλο. Επίσης ένα πρόβλημα που υπάρχει και έχω αναφέρει στο φόρουμ είναι ότι ακούγεται ένας περίεργος θόρυβος και έντονος σαν να είναι μέσα στην καμπίνα αλλά δεν είναι!!!! Λασκάρει λίγο η μπάρα θόλων και δημιουργεί ένα θόρυβο σαν τρίξιμο. Μόλις σφιχτεί(16άρι κλειδί) αμέσως σταματάει ο θόρυβος!

7+ χρόνια λοιπόν δεν έχω κανένα παράπονο για τριξίματα και ποιότητα κατασκευής και πλαστικών και ίσα ίσα τα θεωρώ πολύ ποιοτικά!!!