PDA

Επιστροφή στο Forum : Πίστα Formula 1 στην Ελλάδα


paspas
18-01-07, 13:31
Υπεγράφη το Προεδρικό Διάταγμα για πίστα Formula 1 στην Ελλάδα

Aνοίγει ο δρόμος για τη δημιουργία πίστας Formula 1 στην Eλλάδα, μετά την υπογραφή από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κάρολο Παπούλια του σχετικού Προεδρικού Διατάγματος, που καθορίζει τις τεχνικές προδιαγραφές δημιουργίας και λειτουργίας αυτοκινητοδρομίων (πίστας αγώνων).

Σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία, ως αυτοκινητοδρόμια χαρακτηρίζονται ειδικές εγκαταστάσεις, που προορίζονται για τη διεξαγωγή αγώνων αυτοκινήτου και αποτελούνται από πίστα αγώνων αυτοκινήτου, κτιριακές εγκαταστάσεις που υποστηρίζουν και διευκολύνουν τους αγώνες αυτοκινήτου και συμπληρωματικές υποδομές.

Eνδιαφέρον για τη δημιουργία αυτοκινητοδρομίων έχει επιδειχθεί, όπως είναι γνωστό, από την Πάτρα, τον Oρχομενό Bοιωτίας και την Kρήτη.

Όπως γράφει την Πέμπτη η εφημερίδα Ημερησία, ειδικότερα για την περιοχή της Πάτρας, η εταιρεία «Aυτοκινητοδρόμιο Πάτρας AE» προτίθεται πλέον, με τη θέσπιση του σχετικού νομοθετικού πλαισίου, να ζητήσει και να λάβει από την αρμόδια διεύθυνση του EOT την έγκριση σκοπιμότητας για τη δημιουργία αυτοκινητοδρομίου στις Pέντες Xαλανδρίτσας Πάτρας.

Aνάδοχος εταιρεία για την κατασκευή του έργου είναι η κατασκευαστική εταιρεία «Iόνιος AE». O προϋπολογισμός κατασκευής του Aυτοκινητοδρομίου εκτιμάται σε άνω των 30 εκατ. ευρώ και τα βήματα που απαιτούνται να γίνουν είναι, εκτός της έγκρισης σκοπιμότητας, η έκδοση Kοινής Yπουργικής Aπόφασης, που θα ορίζει τις επιλέξιμες δαπάνες, και η αξιολόγηση του φακέλου από το Eλληνικό Kέντρο Eπενδύσεων.

news.in.gr

Αρχιζουν τα οργανα....

NICK_M3
18-01-07, 15:07
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ε ρε λάστιχο που θα καψουμε!!!!!!!


θα βλέπουμε και φορμουλα?
ισως και κανα τουρινγκ στο ελλάντα???????????

ε ρε γλεντιααααααααααααααααααααααα


μακαρι δηλαδή πολύ μακάρι γιατί οι σέρρες είναι κοματάκι μακρια και επιτέλους να δούμε και μια ΣΩΣΤΗ πίστα στην ελλάδα!!!!!!

sakkunen
18-01-07, 15:22
Αυτό είναι, άμα έχεις οραματιστές πολιτικούς τι καταφέρνεις!!

Εγω μάλιστα έχω κ πληροφορίες για το σχεδιασμό της πίστας, τις οποίες θα μοιραστώ μαζί σας!
Ιδού>>>>>>http://img291.imageshack.us/img291/4937/ggfgfgfgfwn0.th.png (http://img291.imageshack.us/my.php?image=ggfgfgfgfwn0.png)

Επειδή όμως θεωρήθηκε πολύ απλοϊκό σχέδιο, ειδικά για μας τους Έλληνες, πάρθηκε η απόφαση Η ΠΙΣΤΑ F1 ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΗΘΕΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΧΕΔΙΟ!!
http://img92.imageshack.us/img92/1303/uuuah9.th.png (http://img92.imageshack.us/my.php?image=uuuah9.png)

Στην υλοποίηση μάλιστα θα μας βοηθήσουν οι φίλοι μας και κουμπάροι μας Τούρκοι......

Dim77
18-01-07, 15:36
χαχαχαχαχαχα
Το παραπάνω σχέδιο είναι ωραίο για πιστα drift!!!
Εχει 2 πλατείες (360 μοιρων) ακολουθούμενες από 2 ευθείες και μια 180 μοιρών!!
Πολύ θέαμα!!

paspas
18-01-07, 15:56
μακαρι δηλαδή πολύ μακάρι γιατί οι σέρρες είναι κοματάκι μακρια και επιτέλους να δούμε και μια ΣΩΣΤΗ πίστα στην ελλάδα!!!!!!

Πιστεψε με ειναι πολυ κοντα η πιστα των Σερρων

Οσο για το σχεδιο της πιστας και για την τοποθεσια αυτης εχει πολυ ψωμι η υποθεση.Θα δουμε παλι πολιτικους να ταζουν, να κραζουν, να εχουν αποψη και τον Λιαπη να κανει καρτ και να λεει οτι η F1 ειναι ετσι ...ειναι αλλιως .........

Μακαρι να ακουσουν οι καρεκλοκενταυροι αυτους που ασχολουνται με τον μηχανοκινητο αθλητισμο μπας και παρουν καμια καλη ιδεα.Δεν πειραζει, ας την σερβιρουν για δικια τους.Αρκει να γινει.

Strax
19-01-07, 08:51
Πολύ φοβάμαι ότι αν φτιαχτεί σωστή πίστα Φ1 στην Ελλάδα, δεν θα αφήνουν κανένα να μπει μέσα (ή θα ζητάνε απλά κάνα νεφρό προκαταβολή)...

bmw318cabrio
19-01-07, 09:01
συμφωνω με τον Strax...μαλλον η τιμη εισοδου θα ειναι κανα ζευγαρι ζαντες η κατι τετοιο..ισως ζητανε κανα κινητηρα Μ3...πακετο...ας γινει βεβαια και μια φορα θα παμε..

Action Man
19-01-07, 11:43
Πολύ φοβάμαι ότι αν φτιαχτεί σωστή πίστα Φ1 στην Ελλάδα, δεν θα αφήνουν κανένα να μπει μέσα (ή θα ζητάνε απλά κάνα νεφρό προκαταβολή)...
+1......(αν φτιαχτεί βέβαια.....)

saikoE39
20-01-07, 01:33
Καλα....αν το δουμε....στειλτε μου sms...
Τα μεγαρα και πολυ μας ειναι(για εμας εδω κατω)..ψηλα εχουν κατι καλυτερο.....
Μεγαρα=50ευρα...παροχες..τρελη πιστα..και τσαμπα αερα για τα λαστηχα...
F1 πιστα στο ελλαδα=500ευρα..παροχες υπερ λουξ...και αερας χρεωσιμος...
Ελεος...

bardull
20-01-07, 12:48
Ας μην ενθουσιαζομαστε αφου κατα πασα πιθανοτητα αν γινει θα κανει τουλαχιστον μια 5ετια

sotiris 328i
20-01-07, 20:27
Ας μην ενθουσιαζομαστε αφου κατα πασα πιθανοτητα αν γινει θα κανει τουλαχιστον μια 5ετια5 χρονια θελουν μονο να την σχεδιασουν!!και βαλε!!

Pitsirikas
21-01-07, 13:28
παιδια ας ελπισουμε να πανε ολα καλα αλλα με τους πολιτικους που εχουμε δυσκολα θα παμε μπροστα!!!

InsaneDriver
21-01-07, 14:32
Αν η πίστα φτιαχτεί και έχει διεθνή ανάδοχο και operator νομίζω ότι θα έχουμε ελπίδες για σωστή και όχι εκβιαστική μεταχείριση.

Πιστεύω είναι μακρυά κάτι τέτοιο βέβαια...τόσο μακρυά που τότε τα αυτοκίνητα θα πετάνε και δεν θα χρειάζονται δρόμο...άρα προς τι η πίστα;:p:

Airness
09-05-11, 10:41
Πίστα Formula 1 στην Ελλάδα

http://www.sport-fm.gr/article/474625

Dim77
09-05-11, 11:06
Ο αιώνιος ''καϋμός'' των αυτοκινητιστικών εντύπων-ειδικός τύπος.

Παρόλα αυτά, τώρα είναι ίσως η μόνη φορά που αυτό φαντάζει ακόμα πιο αστείο και ανέφικτο.

94 εκ. ευρώ. από τα οποία τα πρώτα 50 να επιδοτούνται κατά 40% και τα υπόλοιπα 44 κατά 20%.

Τα 60% (των 50εκ) και 80%(των 44%), δηλαδή κοντά 65 εκ. ποιός θα τα βάλει? Τι έσοδα θα έχει?

Καλά για αγώνα F1 ούτε περίπτωση (άλλα 35 εκ. ανά ετος). Νομίζω άλλα είναι τα προβλήματα της Ελλάδας πλέον και όχι πια η πίστα F1. Συγνώμη που είμαι αρνητικός αλλά το θέμα πίστα-Ελλάδα είναι τουλάχιστον τραγικό τα τελευταία 20 έτη και τώρα πλέον φαντάζει και προκλητικό εώς προσβλητικό.


Edit: Βλέποντας και τα παραπάνω ποστ (πριν 3-4 χρόνια) πιο πιθανό είναι το σχέδιο του ...sakunnen :owned: ή η χρέωση που ανέφεραν άλλοι.

Vasilis M3
11-05-11, 18:08
Νέα πίστα που καφιούνται πως θα μπορεί να φιλοξενήσει και αγώνα F1!!!!:bs:
H πίστα θα φτιαχτεί στην περιοχή Χαλανδρίτσα 20 χιλιόμετρα έξω απο την Πάτρα....λέτε τελικά αυτό που λέγανε τόσα χρόνια για σοβαρή πίστα που θα μπορεί να φιλοξενήσει αγώνα F1 να γίνει πραγματικότητα???????:smokin:
Μακάρι...:bowdown:

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/05/blog-post_8081.html

fz21
11-05-11, 20:24
τις τελευταιες μερες εχει γινει ενας ψιλοπανικος εδω στην Πατρα,μιας και ανακοινωθηκε οτι μπηκε στον αναπτυξιακο...!
βεβαια εχει ακουστει οτι δεν θα ειναι επιπεδου F1 αρχικα αλλα who knows ? και καλυτερα να μην ειναι δηλαδη για να μπορουμε να μπαινουμε και εμεις που λεει ο λογος...!
αν ποτε γινει θα ειμαι πολυ χαρουμενος,μιας και εξοχικο εχουμε 5 χιλιμετρα πιο διπλα,σε διπλανο χωριο.......!:boink: :clap::ylsuper::dance:

rapid_fast
11-05-11, 20:46
Εδώ δεν έχουμε να φάμε, και αυτοί θα κάνουν πίστα??
Εδώ οι Τούρκοι, που τόσα χρόνια μας έσπασε τα νευρα ο Πουρναράκης,
και δεν κατάφεραν να φέρουν ούτε 35.000 κόσμο, θα φέρουμε εμείς??
Εγώ λέω, οτι όλοι είναι τρόμπες..
Αλλο πράγμα να έχεις κάνει αίτηση για Αναπτυξιακό, και άλλο να λαμβάνεις έγκριση..
Υπόψιν, οτι ο αναπτυξιακός, δεν έχει ανοίξει ακόμα, οπότε δεν μπορείς να κάνεις αίτηση.
Κοινώς, παπαδολογίες..:GrowUp:

ThaNOS E46coupe
12-05-11, 00:21
αν τα πραγματα ειναι ετσι οπως τα λεει ο παναγιωτης τοτε θα βαλω τα κλαματα...πηρα λιγο κουραγιο απο τα γραφομενα το θαναση πιο πανω.....καλαματα πατρα ειναι κανα τριωρο χαλαρα...οποτε καφεδακι ,βολτα μεχρι την πατρα και μετα πιστουλα με τα εκει φιλαρακια...το κακο ειναι οτι αυτη η κουφ@λ@ ο ραπιντ :D μου χαλασε το ονειρο....:icon_toil

rapid_fast
12-05-11, 14:23
αν τα πραγματα ειναι ετσι οπως τα λεει ο παναγιωτης τοτε θα βαλω τα κλαματα...πηρα λιγο κουραγιο απο τα γραφομενα το θαναση πιο πανω.....καλαματα πατρα ειναι κανα τριωρο χαλαρα...οποτε καφεδακι ,βολτα μεχρι την πατρα και μετα πιστουλα με τα εκει φιλαρακια...το κακο ειναι οτι αυτη η κουφ@λ@ ο ραπιντ :D μου χαλασε το ονειρο....:icon_toil

Ψυχραιμία...
31-5 θα ξέρουμε..

andreas_R
12-05-11, 15:38
Κατα πασα πιθανοτητα δε θα φιλοξενει φορμουλα απο οτι λενε
αλλα σιγουρα MOTO GP .

Ευχη ολων φυσικα να ερθει και η F1 τελικα!!!

themis78
12-05-11, 15:40
Αρκετά φέσια έχουμε απο το 2004. Να λείπει η F1!!!

e60///M
12-05-11, 17:18
Ουτε F1 θελουμε ουτε MotoGP


Να επιτρεψουν trackdays και να μη μας http://2.bp.blogspot.com/_BCsaeWGNwNI/SsbGQDgVtUI/AAAAAAACEuE/iRE1npigKMs/s320/xouf.png θελουμε!!!!!

Driftakos
12-05-11, 17:58
@e60///M

και εγώ μαζί σου...

αν και στο δεδομένο .... θα ήθελα να βάλω (τουλάχιστον) το χεράκι μου :bananasmi

ThaNOS E46coupe
13-05-11, 01:29
Ψυχραιμία...
31-5 θα ξέρουμε..

ρε... Αμα τελικα γινει η πιστουλα, θα κατεβαινεις να βλεπουμε τιποτα? Αν δε τα βαζουμε και εμεις μεσα? Εεεεεεεεεε?:D

Οσο για το πορηγουμενο μηνυμα του ντιφτακου....Συμφωνω και επαυξανω σουλη.....

bimmer-corfu
13-05-11, 07:53
ούτε πίστα για τηλεκατευθυνόμενα δεν θα γίνει με τέτοια κρίση

andreas_R
13-05-11, 09:19
Ουτε F1 θελουμε ουτε MotoGP


Να επιτρεψουν trackdays και να μη μας http://2.bp.blogspot.com/_BCsaeWGNwNI/SsbGQDgVtUI/AAAAAAACEuE/iRE1npigKMs/s320/xouf.png θελουμε!!!!!


Λιγο δυσκολο το κοβω.

Αν γινει τελικα τετοια πιστα η οποια λογικα
θα ειναι υψηλων προδιαγραφων οχι trackday και απ'εξω να περνας θα πληρωνεις
καθως τα πραγματα ετσι δουλευουν εδω στο Ελλαδισταν...

Σιγουρα ομως ειναι ευκαιρια και για trackdays και για dragster (αν παιζει καμια ευθεια με δυνατοτητα φρεναρισματος κτλ)