PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν Κραταει Ρελαντι....


Lil
22-01-07, 19:27
Παιρνει μπροστα κανονικοτατα... κραταει 1 λεπτο κ σβηνει... κ κανει σκαμπανεβασματα στροφων..... κ πεταει κ πολλες ακαφτες... εχω εισπνευσει αρκετο μονοξειδιο για να τα τεζαρω.....
μπορει καποιος να με διαφωτισει για το τι μπορει να ειναι???
thanx....

sot
22-01-07, 20:57
κατι εχω ακουσει για καθαρισμα Idle Control Valve (βαλβιδα ρελαντι) αλλα δεν ειμαι σιγουρος

sotiris 328i
22-01-07, 21:09
Μια περιπτωση ειναι απο βενζιναντλια να τα εχει παιξει. Δευτερη περιπτωση ειναι αν εχεις συνεγιαρμο να εχει προβλημα και να κανει διακοπη της βενζιναντλιας.κανε μια δοκιμη αν θες να βγαλεις τον πολο της μπαταριας για 5 λεπτα για να γινει σωστος προγραματισμος του εγκεφαλου και ξαναδοκιμαζεις.

E30318iS
22-01-07, 21:21
Συνηθως ειναι βαλβιδα ρελαντι ειναι κατω απο την εισαγωγη και ειναι σαν χοντρο "Τ" αν δεν μπορεις να το κανεις εσυ πηγαινε σε ενα συνεργειο και πες να στο καθαρισουν αν φτιαξει απλα να ξερεις πως ανα καποια χιλιομετρα θα το εχεις σαν στανταρτ εξοδο μιας και δεν υπαρχει γιατρεια , σε ενα ε36 που ειχα μονο ετσι ημουν σιγουρος. Αν δεν δεις την υγεια σου παιζει πολυ να ειναι και ο λ λιγο δυσκολο αλλα οχι και αδυνατο. :icon42:

Lil
22-01-07, 21:24
ρε παιδια ακουσα και κατι κουφο... οτι παιζει να φταιει η χοανη.....:confused:
υπαρχει τετοια περιπτωση
??????????

E30318iS
22-01-07, 21:25
Καθαρισε τη βαλβιδα ρελαντι . Αν φτιαξει αλλαξετην και εχε στο νου σου σαν παγιο εξοδο ανα καποια χιλιομετρα μιας και δεν υπαρχει γιατρεια. Ειμαι παθων σε ενα ε36 που ειχα και μονο ετσι ειχα βρει την ηρεμια μου.Αν δεν λειτρωθεις κοιτα και για τον λ παιζει πολυ και αυτος για θεματα ρελαντι.

autodream
22-01-07, 21:28
Γεια σου φιλε μου,
δεν διευκρινιζεις ποιο κινητηρα φοραει το αυτοκινητο σου.Αν ειναι Μ43 εκτος της βαλβιδας ρελαντυ που σου ειπαν καποιοι αλλοι μεσα απο το forum μπορεις να κοιταξεις τη φυσουνα του air flow meter προς την εισαγωγη μηπως ειναι σε καποιο σημειο της σκισμενη.Η παραπανω χωανι αερος απο την κατω πλευρα εχει αλλον ανε λαστιχενιο σωληνα ,ισως σε καμμια γκαζια σου σου εχει ξεκουμπωσει με αποτελεσμα να τραβαει παραπανω αερα απο οτι πρεπει και για αυτο να σου σβηνει στο ρελαντι.Πιστευω να σε βοηθησα,αν παλι δεν ειναι αυτο μηπως πηγες σε πλυντηριο και επλυνες τον κινητηρα του αυτοκινητου ισως εχει παρει νερα η υγρασια η φυσα του air flow meter .Τσεκαρισε αυτα και αν θελεις κατι αλλο να ρωτησεις στειλε μου pm .
Φιλικα Νικος

M3MAN
22-01-07, 23:16
Για να είσαι μέσα, πετάξου σε συνεργείο με διαγνωστικό.
Σαν χαλασμένος λάμδα σενσορας ακούγεται. (αν σου βγάζει κάρβουνο απο εξάτμιση μάλλον αυτο είναι)

Lil
22-01-07, 23:18
Για να είσαι μέσα, πετάξου σε συνεργείο με διαγνωστικό.
Σαν χαλασμένος λάμδα σενσορας ακούγεται. (αν σου βγάζει κάρβουνο απο εξάτμιση μάλλον αυτο είναι)

πηγα και σε τετοιο.. και το διαγνωστικο δεν βρισκει εγκεφαλο....:nixweiss: :nixweiss: :nixweiss: :bugeye:

oldcarskickass
23-01-07, 00:30
Mα το διαγνωστικό plugαρει στον εγκέφαλο!!!
Τι εννοείς δε βρίσκει εγκέφαλο;;

Lil
23-01-07, 00:42
Mα το διαγνωστικό plugαρει στον εγκέφαλο!!!
Τι εννοείς δε βρίσκει εγκέφαλο;;

δεν τον εβρισκε καν... δεν τον αναγνωριζε.... ενω ειναι μαμα ουτε καν τσιπαρισμενος....

oldcarskickass
23-01-07, 01:10
Μήπως δεν έκανε επαφή; Το μηχάνημα άνοιγε κανονικά; Ο διακόπτης(μίζα) ήταν στα λαμπάκια;

giogio
23-01-07, 01:18
Εκτος απο καθαρισμα η βαλβιδα του ρελαντι θελει και να παρει το σημειο μηδεν η αναφορας.Ξαφνικα του το επαθε?

Lil
23-01-07, 16:32
Εκτος απο καθαρισμα η βαλβιδα του ρελαντι θελει και να παρει το σημειο μηδεν η αναφορας.Ξαφνικα του το επαθε?

ναι ξαφνικα....

E46 POWER
23-01-07, 16:41
μηπως πηγε να στο κανει με τις υπερυθρες (η κατι παρομοιο δεν ξερω πως δουλεθει ακριβως) και δεν επιανε? το συνδεσε απευθειας στο διαγνωστικο?

psimos
23-01-07, 16:48
μηπως πηγε να στο κανει με τις υπερυθρες (η κατι παρομοιο δεν ξερω πως δουλεθει ακριβως) και δεν επιανε? το συνδεσε απευθειας στο διαγνωστικο?

Μηπως απλα ... ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ !!!!!! ??? :dance: :dance:

Lil
23-01-07, 17:44
λοιπον ειναι ενας ηλεκτρονικος και παιδευεται απο χθες με τον εγγεφαλο... κ τελικα μαλλον βρηκλε το προβλημα.... εχουν καει δυο εξοδοι.. η 3 κ αλλη μια.. που ειναι αυτες που στελνουν τις ρυμισεις για την αναφλεξη... (γι αυτο πεταει και ακαφτες) θα κοιταξει μοιπως μπορεσει να τις φτιαξει.. αλλιως παμε για εγκεφαλο... :( το σιγουρο ειναι οτι η μπουμπου θα μεινει και σημερα χαλκιδα.....

karao
26-05-12, 17:19
καλησπερα φιλαρακια.διαβασα το θεμα με το ρελαντι και μου το εβγαλε σημερα δεν κραταει ρελαντι κ δεν εχει κ καλο φρενο. διαβασα επισης οτι μπορει να φταει ο συναγερμος.ισχυει αυτο?
γιατι τις τελευταιεσ εβδομαδες εχω θεμα με τον συναγερμο.
ευχαριστω σαββασ