PDA

Επιστροφή στο Forum : δεν επερνε εμπρος


kimiE46coupe
25-01-07, 18:56
σημερα το μεσημερι πηγα να βαλω εμπρος το αμαξι και αυτο πηρε με την 3:( η.παντα επερνε με την πρωτη:screwy: .και το περιεργο χθες ειχα κανει ταξιδι.οποτε δυσκολο να ειναι μπαταρια.το service το εχω κανει πριν 7000χλμ.πριν το βαλω με το μονο που επαιξα λιγο ειναι το κρυφο μενου.χωρις να ξερω τι κανω απλα το κοιταζα σαν πρωτη επαφη.ενω γυρισε την μιζα δεν ειχε την δυναμη να κρατησει το ρελαντι και εσβηνε.με την 3η και λιγο γκαζι πηρε.αμεσως μετα το εσβησα και μετα πηρε κανονικα.τι μπορει να μου ετοιμαζει?δεν θελω να μεινω πουθενα και να τρεχω.

alex-kal
25-01-07, 19:08
Από σκουπιδάκι στα μπεκ.... μέχρι... ας μιλήσουν οι ειδικοί, εγώ είμαι ακόμα νέος στη τεχνολογία της BMW..
Αφού γύριζε η μίζα κανονικά το μοτέρ, μπαταρία δεν είναι.
Από ποιότητα βενζίνης;; σίγουρα είναι η καλή ?
Αν το ξανακάνει να ανησυχείς.

s_d
25-01-07, 19:13
ποσα χλμ εχει το εργαλειο? και εμενα μου εκανε κατι παρομοιο και χρειαστικε να αλλαξω αισθητηρα στροφαλου και εκκεντροφορου....:icon11:

kimiE46coupe
25-01-07, 19:17
η βενζινη δεν ξερω αν ειναι καλη γιατι την εριξα σε αγνωστο πρατηριο Αλεξη.

kimiE46coupe
25-01-07, 19:20
s_d εχω 116000χλμ και στα105000χλμ αλλαξα μια βαλβιδα καυσαεριων.δεν κραταγε τοτε καλο ρελαντι.εσυ ποτε αλλαξες αυτες τις βαλβιδες που λες και για ποιο λογο?

optostyle
25-01-07, 19:23
ενταξει προκαταβολικα μην ανχωνεσε κιολας....επαιζες και με κατι λες πιο πριν .το κανει καμια φορα!!ισως η μπεντζινα

s_d
25-01-07, 19:26
χαχαχα.... περιπου στα ιδια χλμ βρισκομαστε φιλε μου και ειχαμε και το ιδιο προβλημα! και εγω την αλλαξα αυτη τη βαλβιδα για τον ιδιο ακριβως λογο... αν σου το ξανακανει πας κατ'ευθειαν για τους αισθητηρες που ειπα μην το ψαχνεις γιατι εγω αλλαξα μια αραδα πραγματα μεχρι να φτασω στους αισθητηρες!!! να ξερεις παντως οτι μπορει να σου το κανει π.χ. 3 φορες σε μια μερα αλλα επισης μπορει και να το κανει μετα απο ενα μηνα!!! χτυπαει απροειδοποιητα!!! μετα σειρα εχει ο αισθητηρας λαδιου να ξερεις!!!:icon_pai:

kimiE46coupe
25-01-07, 19:30
s_d για πες και καμοια τιμουλα για αυτα τα ωραια πραγματα.εσενα ποσες φορες το εκανε?αν δεν το αλλαξω αμεσα θα εχω προβλημα?με τον αιστητηρα λαδιου τι παιζει?αυριο αν παω στην bmw μπορουν να βρουν βλαβη με το διαγνωστικο?

oldcarskickass
25-01-07, 19:37
Μετά δούλευε καλά; Δλδ δε όταν ζεστάθηκε ρέταρε ή πήγαινε κανονικά;

Αν πήγαινε κανονικά, πρέπει να δεις τα μπουζί σου, ποσό χλμ τα φοράς;

(μη πάει το νου στο κακό κατευθείαν, ξεκίνα από τα απλά, όπως να δεις πόσο καιρό έχεις τα μπουζί, αν έχεις καλή μπετζίνα κτλ κτλ)

kimiE46coupe
25-01-07, 19:41
οταν ζεσταθηκε δουλευε κανονικοτατα.ρελαντι στις 750στρ οπως παντα.τα μπουζι ειναι οκ ειναι μολις 7000χλμ.

s_d
25-01-07, 19:45
αν θυμαμαι καλα γυρω στο 150αρι ηταν η δουλεια... ειναι μεγαλη ιστορια παντως! εμενα ξεκινησε να μου το κανει αραια και που. γυρνουσε ο κινητηρας αλλα δεν επερνε μπρος αλλα και οταν επερνε μερικες φορες δεν κρατουσε ρελαντι και εσβηνε... στην αρχη δεν εδωσα σημασια γιατι οπως ειπα ηταν μια φορα στο τοσο... με τον καιρο ομως αρχισε να το κανει ολο πιο συχνα και πιο εντονα!!! οπτε αρχισα να ψαχνομαι. αλλα ημουν τοσο γκαντεμης που δεν το εκανε καμια φορα οταν το πηγαινα στον μηχανικο!!! και δεν ξερω γιατι στο διαγνωστικο δεν εβγαζε τιποτα (αν και ηταν ιδιο με αυτο της bmw)... οποτε ο μηχανικος εκανε υποθεσης και εγω ο μαλακας πληρωνα!!! οσπου δεν αντεξα αλλο και πηγα στην bmw. και εκει ομως δεν βρηκαν το προβλημα με τη μια!!! μου αλλαζουν αισθητηρα στροφαλου και μια ακομη μαλακια και μου λενε οτι ειναι ενταξει... ΑΜ ΔΕ!!! ξανα παω και ευτυχως για καλη μου τυχη την ωρα που παει να το παρει ο μηχανικος χτυπαει!!! μου αλλαζουν παλι αισθητηρα στροφαλου και εκκεντροφορου αυτη τη φορα και μου λενε οτι αυτοι πανε σετακι και καλο ειναι να αλλαζονται μαζι και problem solved!!! οσο για τον αισθητηρα λαδιου δεν τον αλλαξα ακομη. δεν ειναι τιποτα απλα οταν βαζεις μπρος αναβει κιτρινη η λυχνια για τα λαδια και μετα απο λιγο σβηνει...:screwy:

s_d
25-01-07, 19:48
ξεκίνα από τα απλά....

και εγω απο τα απλα ξεκινησα και εδωσα εν σκασμο λ7!!! βεβαια ποτε δεν ξερεις!!!:nixweiss:

bmw318cabrio
25-01-07, 19:50
Εγω θα ξεφυγω απο αυτα που λετε και θα σας πω τι επαθα εγω πριν καποιο καιρο...παω να βαλω μπροστα το αμαξακι μου και επαιρνε με την 2-3η και με το ζορι , μετα παλι κανονικα , μετα παλι τα ιδια...τελικα ηταν βραχυκυλωμενη η μπαταρια και δεν εκανε καυση τα υγρα...

s_d
25-01-07, 19:57
δυστυχως πολλα μπορει να φταινε!!!:rtfm:

sotiris 328i
25-01-07, 19:58
Εγω θα ξεφυγω απο αυτα που λετε και θα σας πω τι επαθα εγω πριν καποιο καιρο...παω να βαλω μπροστα το αμαξακι μου και επαιρνε με την 2-3η και με το ζορι , μετα παλι κανονικα , μετα παλι τα ιδια...τελικα ηταν βραχυκυλωμενη η μπαταρια και δεν εκανε καυση τα υγρα...βραχυκυκλωμενη μπαταρια???πρωτη φορα το ακουω αυτο!μαλλον θα ηταν αδυναμη.

bmw318cabrio
25-01-07, 19:59
Ναι φιλε μου και δυστυχως πρεπει να πας για μενα σε καποιο εξουσιοδοτημενο να ελεγχει ...παντως ευχομαι να την βγαλεις ανεξοδα σχετικα..γιατι εχω απογοητευτει απο τα μαστορια..οτι θελουν ζητανε...

bmw318cabrio
25-01-07, 20:01
βραχυκυκλωμενη μπαταρια???πρωτη φορα το ακουω αυτο!μαλλον θα ηταν αδυναμη.



Οχι , βραχυκυκλωμενη φιλε Σωτηρη...αυτο γινοτανε κυριως στις μπαταριες που γεμιζες υγρα..Αμα σου αδειαζε απο υγρα και κινουσες το αμαξι , και εβαζες υγρα μετα απο καποια χιλιομετρα τοτε βραχυλυκλωνε και δεν εκανε καυση τα υγρα ..και επισης μυριζε ασχημα η μπαταρια οταν βραχυλυκλωνε..

s_d
25-01-07, 20:04
Ναι φιλε μου και δυστυχως πρεπει να πας για μενα σε καποιο εξουσιοδοτημενο να ελεγχει ...παντως ευχομαι να την βγαλεις ανεξοδα σχετικα..γιατι εχω απογοητευτει απο τα μαστορια..οτι θελουν ζητανε...

οντως φιλε μου ο καθενας οτι θελει λεει!!!:icon02:

kimiE46coupe
25-01-07, 21:02
σας ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες σας.θα το παω αυριο για να δω αν διξει τιποτα το διαγνωστικο.

STR
25-01-07, 21:59
Αν ειναι αισθητηρες εκκεντροφορου το δειχνει το διαγνωστικο.Σε μενα το βρηκανε αμεσως.Α και κανε τον κοπο και αλλαξε και τους 2 κι ας ειναι μονο ο ενας.

kimiE46coupe
25-01-07, 22:08
ευχαριστω str θα το παω και θα δω τι θα διξει.και εσενα δεν σου επερνε αμεσως?

oldcarskickass
25-01-07, 22:38
αν θυμαμαι καλα γυρω στο 150αρι ηταν η δουλεια... ειναι μεγαλη ιστορια παντως! εμενα ξεκινησε να μου το κανει αραια και που. γυρνουσε ο κινητηρας αλλα δεν επερνε μπρος αλλα και οταν επερνε μερικες φορες δεν κρατουσε ρελαντι και εσβηνε... στην αρχη δεν εδωσα σημασια γιατι οπως ειπα ηταν μια φορα στο τοσο... με τον καιρο ομως αρχισε να το κανει ολο πιο συχνα και πιο εντονα!!! οπτε αρχισα να ψαχνομαι. αλλα ημουν τοσο γκαντεμης που δεν το εκανε καμια φορα οταν το πηγαινα στον μηχανικο!!! και δεν ξερω γιατι στο διαγνωστικο δεν εβγαζε τιποτα (αν και ηταν ιδιο με αυτο της bmw)... οποτε ο μηχανικος εκανε υποθεσης και εγω ο μαλακας πληρωνα!!! οσπου δεν αντεξα αλλο και πηγα στην bmw. και εκει ομως δεν βρηκαν το προβλημα με τη μια!!! μου αλλαζουν αισθητηρα στροφαλου και μια ακομη μαλακια και μου λενε οτι ειναι ενταξει... ΑΜ ΔΕ!!! ξανα παω και ευτυχως για καλη μου τυχη την ωρα που παει να το παρει ο μηχανικος χτυπαει!!! μου αλλαζουν παλι αισθητηρα στροφαλου και εκκεντροφορου αυτη τη φορα και μου λενε οτι αυτοι πανε σετακι και καλο ειναι να αλλαζονται μαζι και problem solved!!! οσο για τον αισθητηρα λαδιου δεν τον αλλαξα ακομη. δεν ειναι τιποτα απλα οταν βαζεις μπρος αναβει κιτρινη η λυχνια για τα λαδια και μετα απο λιγο σβηνει...:screwy:


Aυτό μπορεί να σημαίνει ότι δε σηκώνει απευθείας πίεση το λάδι, όχι ότι απαραίτητα είναι χαλασμένη η λυχνία ή κάποιος αισθητήρας.

zaharias
25-01-07, 23:40
Εγω εχω αλλαξει μια φορα την βαλβιδα του ρελαντι που ειναι πανω στο injection.Ετρεμε στο ρελαντι και μερικες φορες δεν επαιρνε μπροστα ενω γυριζε τη μηχανη, ηθελε λιγο γκαζι και μετα ηταν οκ.Μετα, μπορει να το ξαναεκανε και σε ενα μηνα.Μου ειπαν οτι οφειλεται σε σκ@τ@ βενζινες!!

s_d
26-01-07, 14:33
Aυτό μπορεί να σημαίνει ότι δε σηκώνει απευθείας πίεση το λάδι, όχι ότι απαραίτητα είναι χαλασμένη η λυχνία ή κάποιος αισθητήρας.
οτι μου ειπαν σου λεω... παντως σιγουρα κατι φταιει δεν μπορει να αρχισε να αναβει ετσι επειδη του καπνισε και με αλλαγμενα λαδια...