PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με συναγερμό


tonisgr
25-01-07, 20:34
Παιδιά έχω ένα πολύ σπαστικό πρόβλημα.
Λοιπόν επειδή χάλασε το τηλεχειριστήριο που ανοίγει τις πόρτες τις ξεκλειδώνω με το κλειδί κανονικα Και με το ξεκλείδωμα χτυπάει ο συναγερμός.
Έχω βγάλει έξω το καλώδιο με ένα βύσμα που μπαίνει μέσα και απομονώνει τον συναγερμό ώστε να πάρει μπροστά το αμάξι αλλα αυτό είναι πολύ σπαστικό να γίνετε συνεχεια.
Πως μπορώ ρε μάγκες να κάνω να μην χτυπάει ο συναγερμός από κάποια ασφάλεια η από που αλλου.
Τι μου προτείνεται?
Ευχαριστώ

bmw318cabrio
25-01-07, 20:37
Φιλε ο συναγερμος εχει ενα μικρο κλειδακι..γυρνα τον στο οff...απο εκει κλεινει τελειως...

tonisgr
25-01-07, 20:42
Που το έχει το κλειδάκι.
Μόλις ήμουν κάτω στο αμάξι είδα το On-Off πίσω από το μεγάφωνο του συναγερμού αλλα η επιφάνεια εκεί είναι λία και δεν έχει είσοδο για κάποιο κλειδί

bmw318cabrio
25-01-07, 20:47
Αποκλειεται φιλε μου να μην εχει κλειδι..το συναγερμο τον πηρες εσυ η τον πηρες νε το αμαξι..πρεπει να εχει ενα μικρο κλειδακι σαν και αυτο που εχουν τα λουκετα..

tonisgr
25-01-07, 20:56
Όχι έτσι το πήρα το αμάξι με τον συναγερμό μαζί.Αλλα και να είχε κλειδί(που δεν το βλέπω.) εγώ δεν το έχω άρα πως θα το κάνω off?
τίποτα λύση υπάρχει μήπως?

bmw318cabrio
25-01-07, 20:57
μηπως το εχει πανω στα δευτερα κλειδια του αυτοκινητου??συνηθως το βαζουν εκει..αμα δεν εχεις καθολου τοτε δεν ξερω φιλε μου...

optostyle
25-01-07, 21:00
αποσυνδεσε τον απο την μπαταρια και πηγαινε σε ενα τεχνικο.που ειναι το προβλημα σου?αφου ουτως η αλλος θα τον χρειαστεις στο μελλον

bmw318cabrio
25-01-07, 21:03
opto αμα εχει χασει το κλειδι το βλεπω να βαζει καινουριο..τουλαχιστον αμα βαλεις καινουριο βαλε αυτον με την ειδοποιηση στο χειριστηριο...

tsouk
25-01-07, 23:28
Στην σειρήνα επάνω είναι συνήθως το κλειδάκι.και να βγάλεις την μπαταρία έχει εφεδρική για να μην είναι τόσο απλό να τον σωπάσουν οι επίδοξοι ληστές.

kostsour
26-01-07, 11:57
Ο μαμά συναγερμός έχει κλειδί???

konas
26-01-07, 12:54
Οχι δεν έχει. Αλλά και δεν το χρειάζεται διότι οταν ξεκλειδώνεις με το κλειδί στην κλειδαριά (οχι μεσω του τηλεχειριστηρίου που είναι πάνω στο κλειδί) ο συναγερμος 'μαμα' παίρνει εντολή ότι το ξεκλείδωμα είναι ΟΚ και δεν χτυπάει.

Όσον αφορά το πρόβλημα του tonisgr συμβαίνει διότι στην εγκατάσταση του συναγερμού έκαναν το τηλεχ. του συναγερμού να δίνει εντολή να ανοίγουν οι πόρτες και δεν φρόντισαν να πάρουν 'είσοδο' στον συναγερμό από το ξεκλείδωμα στην κλειδαριά, με αποτέλεσμα να βλέπει ο συναγερμός το ξεκλείδωμα αυτό σαν παραβίαση. Οπότε φίλε όταν πας να φτιάξεις το τηλεχ. (πράγμα απαραίτητο βέβαια) πες τους να φροντίσουν και αυτό το πρόβλημα. Γίνεται αλλά θέλει λίγο ψάξιμο.
Υπόψη ότι οταν βρεις το κλειδί του συναγερμού σου και το βάλεις off ΔΕΝ εχεις συναγερμό καθόλου.

Υ.Γ. Υπάρχουν παλιοί συναγερμοί που δεν είχαν εφεδρική μπαταρία δική τους και δεν ειχαν ουτε κλειδί. Αν παρά τα παραπάνω που σου έγραψα θες τελικά να τον απενεργοποιήσεις και δεν έχει κλειδί απλά τον αποσυνδέεις από την ασφάλεια που έχει πάρει ρευμα ή την μπαταρια του αυτοκινήτου.

kostsour
26-01-07, 12:58
Ναι αλλά αφού δεν έχει κλειδί δεν σου δίνει την δυνατότητα να το απενεργοποιήσεις τελείως.

konas
26-01-07, 13:02
Έχεις δικιο. Νομίζω όμως ότι για τους μαμά γίνεται από τον προγραμματισμό...

kostsour
26-01-07, 13:05
Είαχ ρωτήσει και στην αντιπροσωπεία και είπαν ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κλειδώσεις με διπλό κλικ και να απομονώσεις τον μέσα αισθητήρα.

konas
26-01-07, 13:06
Σωστά. Έτσι απομονώνει τον αισθητήρα του σαλονιού-πράγμα χρησιμο πχ σε μετακινήσεις μεσα σε φερυ.

konas
26-01-07, 13:13
...Έχω βγάλει έξω το καλώδιο με ένα βύσμα που μπαίνει μέσα και απομονώνει τον συναγερμό ώστε να πάρει μπροστά το αμάξι αλλα αυτό είναι πολύ σπαστικό να γίνετε συνεχεια...
Άλλη μια πιο φθηνή ιδέα είναι εκεί που έχεις το καλώδιο που απομονώνει τον συναγερμό να παρεμβάλεις ενα διακόπτη (πρόσεχε να μην φαίνεται!!!).

tonisgr
26-01-07, 17:45
Παιδιά μόλις γύρισα από αντιπροσωπεία και τους είπα για το πρόβλημα αλλα δεν με δώσανε και πολύ σημασία.Ένας τύπος μου είπε μάλιστα να το αφήσω εκεί να το κοιτάξουνε.
Τελικά από ότι μυρίζομαι θα χώσω βαθιά το χέρι στη τσέπη για το λόγο αυτό το απέκλεισα να το αφήσω εκεί.
Από το να έχω κάθε πρωί αυτό το σπάσιμο με την σειρήνα δεν με ενδιαφέρει να έχω συναγερμό αυτή τι χρονική στιγμή.Αργότερα ίσως το θελήσω.Θέλω να το πετάξω με έχει σπάσει πολύ 3 μέρες τώρα.

Τώρα στο πρόβλημα.
Τελικά στην σειρήνα δεν βλέπω εγώ κανένα κλειδί μήπως είναι κάτω κάτω στη βάση?
Ρωτάω επειδή είναι τέρμα κάτω βιδωμένη.
Από ρεύμα και ασφάλεια τι παίζει πως θα διαπιστώσω πιο καλώδιο τροφοδοτεί τον συναγερμό η πια ασφάλεια είναι για να την βγάλω?
Παιδιά μάλλον αυτός που το είχε έκανε χονδρή m@m@kia και δεν έκανε στο ξεκλείδωμα με το κλειδί όταν ανοίγουν οι πόρτες να απομονώνει τον συναγερμό και φανταστείτε πρωί πρωί να ανοίγω να πάω για δουλειά και να ξεσηκώνει την γειτονιά.Aσε που μου κάνανε παρατήρηση 2 γείτονες.
Κάποια λύση ρε μάγκες?

bmw318cabrio
26-01-07, 17:54
Φιλε μου αμα ειναι να χωσεις το χερι βαθεια οπως λες τοτε σου προτεινω να πας να βαλεις εναν αλλον συναγερμο που να εχει και ειδοποιηση στο χειριστηριο και να ειναι και πιο εξελιγμενος και το Max που μπορει να στοιχισει ειναι 350 ευρω..

E36 RULES!!
26-01-07, 17:55
1) xese τους γείτονες, εμεις γιατι τους ανεχομαστε??
2) τι συναγερμό έχεις??

tonisgr
26-01-07, 17:59
Παιδιά δεν θέλω συναγερμό έχω σπαστή πολύ αυτές τις μέρες θέλω να τον αποσυνδέσω.
Βοηθήστε με να το κάνω γιατί θα φάω και καμια μήνυση και θα τρέχω και δεν θα φτάνω.
Δεν ξέρω τι συναγερμός είναι μάλλον μάνας του το κόβω

tsouk
27-01-07, 01:03
Ξήλωσε τη σειρηνα και πάρτην σπίτι.(Δεν ξέρω πως είναι οι μανίσιοι πάντως στους μετα εγκατεστημένους δουλευει...)

konas
27-01-07, 09:58
Tonisgr για να τα πάρουμε με τη σειρά.
1. Οταν λες τηλεχ. εννοεις αυτο που ειναι στο ίδιο το κλειδί ή ξεχωριστό?
Αν πάλι είναι ξεχωριστό είναι bmw? (Για να διαπιστωσουμε αν ειναι μαμας).
Αν ειναι μαμας μάλλον απιθανο μου φαινεται να εχει γίνει λάθος στην τοποθέτηση. Σε περίπτωση που ειναι μαμας και υπάρχει τέτοιο προβλημα που ανέφερες τότε είναι βλάβη και πρεπει να πας σίγουρα σε εξουσιοδοτημένο για επιδιορθωση της βλάβης.
2. Αν δεν ειναι μαμας θα πρέπει να πας σε ηλεκτρολόγο. Στην ανάγκη ρωτα αυτον που το πηρες το αυτοκινητο, που τον έβαλε.
3. Βοήθεια από μακριά χωρις να το δω ειναι δύσκολο και επικίνδυνο.
4. Αν δεν σε νοιάζει βγάλε τον όπως είπε και ο tsouk. Ξεβιδώνεις σειρήνα και βάση (αν είναι χωριστά), αποσυνδεεις τη φίσα(ες), μονώνεις επαφές με μονωτ. ταινία και τέλος.

Κώστας

bmw318cabrio
27-01-07, 10:53
Tonisgr για να τα πάρουμε με τη σειρά.
1. Οταν λες τηλεχ. εννοεις αυτο που ειναι στο ίδιο το κλειδί ή ξεχωριστό?
Αν πάλι είναι ξεχωριστό είναι bmw? (Για να διαπιστωσουμε αν ειναι μαμας).
Αν ειναι μαμας μάλλον απιθανο μου φαινεται να εχει γίνει λάθος στην τοποθέτηση. Σε περίπτωση που ειναι μαμας και υπάρχει τέτοιο προβλημα που ανέφερες τότε είναι βλάβη και πρεπει να πας σίγουρα σε εξουσιοδοτημένο για επιδιορθωση της βλάβης.
2. Αν δεν ειναι μαμας θα πρέπει να πας σε ηλεκτρολόγο. Στην ανάγκη ρωτα αυτον που το πηρες το αυτοκινητο, που τον έβαλε.
3. Βοήθεια από μακριά χωρις να το δω ειναι δύσκολο και επικίνδυνο.
4. Αν δεν σε νοιάζει βγάλε τον όπως είπε και ο tsouk. Ξεβιδώνεις σειρήνα και βάση (αν είναι χωριστά), αποσυνδεεις τη φίσα(ες), μονώνεις επαφές με μονωτ. ταινία και τέλος.

Κώστας




:+1: :+1: :+1: Το καλυτερο ποστ και η πιο σιγουρη λυση...εγραψες..

tonisgr
28-01-07, 08:55
Παιδιά τελικά το έβγαλα και ησύχασα.
Δυσκολεύτηκα λίγο γιατί αυτό το μαύρο fis που συνδέεται στη σειρήνα με ένα πακέτο από καλώδια μάλλον ήταν κολλημένο και αναγκαστικά να το σπάσω για να την βγάλω τι σειρήνα.
Δεν πειράζει όμως γιατί έπρεπε να γίνει έτσι.διότι με απειλήσανε με μηνύσεις και με το δίκιο τους οι άνθρωποι γιατί ήτανε και πολύ δυνατή η σειρήνα και πρωί πρωί τους ξεσήκωνα όλου εδώ στη γειτονιά.
Τέλος καλο όλα καλά όταν έχω λίγα φράγκα θα τον κάνω από την αρχή μια πιο καλή εγκατάσταση.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την πολύτιμη βοήθεια που μου δώσατε

bmw318cabrio
28-01-07, 09:47
Παιδιά τελικά το έβγαλα και ησύχασα.
Δυσκολεύτηκα λίγο γιατί αυτό το μαύρο fis που συνδέεται στη σειρήνα με ένα πακέτο από καλώδια μάλλον ήταν κολλημένο και αναγκαστικά να το σπάσω για να την βγάλω τι σειρήνα.
Δεν πειράζει όμως γιατί έπρεπε να γίνει έτσι.διότι με απειλήσανε με μηνύσεις και με το δίκιο τους οι άνθρωποι γιατί ήτανε και πολύ δυνατή η σειρήνα και πρωί πρωί τους ξεσήκωνα όλου εδώ στη γειτονιά.
Τέλος καλο όλα καλά όταν έχω λίγα φράγκα θα τον κάνω από την αρχή μια πιο καλή εγκατάσταση.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την πολύτιμη βοήθεια που μου δώσατε

Φιλε μου χαιρομαι που το προβλημα σου λυθηκε εστω και ετσι..Παντως αν παρεις συναγερμο παρε αυτον με την οθονη στο χειριστηριο που εχει και ειδοποιηση..αξιζει..

tonisgr
28-01-07, 12:20
Φιλε μου χαιρομαι που το προβλημα σου λυθηκε εστω και ετσι..Παντως αν παρεις συναγερμο παρε αυτον με την οθονη στο χειριστηριο που εχει και ειδοποιηση..αξιζει..

Μπα φιλε μου δεν είμαι τόσο ψώρας με συναγερμούς και ασφάλεια.
Πρώτων:Γιατί το αμάξι είναι σχετικά παλιό(10 χρόνον)
και δεύτερον:Εκεί που είμαι δεν υπάρχουν τέτοιοι κλεφτες ώστε να έχω κάποιο σχετικά φόβο.

Μάλλον αργότερα θα κοιτάξω να συνεφέρω τον υπάρχον συναγερμό μπορεί και να το αφήσω και έτσι.
Δεν τρελαίνομαι κιόλας

sotiris 328i
28-01-07, 14:33
opto αμα εχει χασει το κλειδι το βλεπω να βαζει καινουριο..τουλαχιστον αμα βαλεις καινουριο βαλε αυτον με την ειδοποιηση στο χειριστηριο...Δεν ειναι αναγκη να υπαρχει το κλειδακι.εγω εχει 3 χρονια που το εχασα.ας παει καπου να τον φτιαξει και ολα καλα.