PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάστιχα θυρών


InsaneDriver
25-01-07, 23:51
Εκτός από τη μέθοδο με την αραιωμένη βαζελίνη σε νερό και το πέρασμα με πινέλο, υπάρχει κάποιος άλλο τρόπος για την προστασία, συντήρηση στα λάστιχα των θυρών; Κάποια ειδική αλοιφή/γαλάκτωμα;

Με ποιον τρόπο τα προστατεύουμε από το να ξεραθούν και να σκληρίνουν;

tsouk
26-01-07, 00:15
Υπάρχουν απο όσα ξέρω ειδικοί αφροι που τρέφουν τα λάστιχα.Δεν έχω δοκιμάσει κάποιο αλλα νομίζω οτι όλες οι μεγάλες εταιρίες βγάζουν.

xaros
26-01-07, 12:29
και το σπει σιλικονης κανει καποια μικρη διαφορα

InsaneDriver
26-01-07, 12:40
Η Autoglym έχει κάποιο κατάλληλο προϊόν;

konas
26-01-07, 13:00
Ο S38P38Monsta ξέρει ίσως να σου πεί.

nassosbmw1
26-01-07, 20:03
Εκτός από τη μέθοδο με την αραιωμένη βαζελίνη σε νερό και το πέρασμα με πινέλο, υπάρχει κάποιος άλλο τρόπος για την προστασία, συντήρηση στα λάστιχα των θυρών; Κάποια ειδική αλοιφή/γαλάκτωμα;

Με ποιον τρόπο τα προστατεύουμε από το να ξεραθούν και να σκληρίνουν;

αραιωμένη βαζελίνη σε νερό?????? :confused: :confused:

kacey
27-01-07, 08:07
Χαρη

μηπως αντι για "λαστιχα θυρων" θες να επισκευασεις καμμια δικια σου τσιμουχα? Ξερεις, εκεινη την απο πισω ισως?

:gaysex::gaysex::gaysex::gaysex:

manosm3
27-01-07, 14:06
kacey, το ποστ σου εχει καμια σχεση με calgon s700???? χαχαχαχαχ

sotiris 328i
28-01-07, 15:04
και το σπει σιλικονης κανει καποια μικρη διαφορα
ναι το σπρευ σιλικονης κανει δουλεια.

Panoz
29-01-07, 12:40
Εκτός από τη μέθοδο με την αραιωμένη βαζελίνη σε νερό και το πέρασμα με πινέλο, υπάρχει κάποιος άλλο τρόπος για την προστασία, συντήρηση στα λάστιχα των θυρών; Κάποια ειδική αλοιφή/γαλάκτωμα;

Με ποιον τρόπο τα προστατεύουμε από το να ξεραθούν και να σκληρίνουν;

Εγώ δε θα τα πείραζα. Ότι τους βάλεις επάνω είναι προσωρινό και μακροπρόθεσμα κάνει μεγαλύτερη ζημιά.

stefos
29-01-07, 13:01
Δεν νομίζω ότι η βαζελίνη να καταστρέφει τα λάστιχα της πόρτας, πιστεύω ότι μόνο καλό μπορέι να τους κάνει... Δεν το ένω κάνει ακόμα στο αυτοκίνητο μου αλλά θα το κάνω στο επόμενο πλύσιμο..

Panoz
29-01-07, 13:03
Δεν νομίζω ότι η βαζελίνη να καταστρέφει τα λάστιχα της πόρτας, πιστεύω ότι μόνο καλό μπορέι να τους κάνει... Δεν το ένω κάνει ακόμα στο αυτοκίνητο μου αλλά θα το κάνω στο επόμενο πλύσιμο..

Βαζελίνη ναι....Αλλά οποιοδήποτε άλλο χημικό όχι.

stefos
29-01-07, 13:08
Έτσι νομίζω και εγώ η βαζελίνη είναι το πίο ασφαλές και θα έχει αποτέλεσμα και μακροχρόνια... Το έχει δοκιμάσει κανένας για να είμαστε σίγουροι??

konas
29-01-07, 13:18
Ειχα βάλει βαζελίνη στα λάστιχα θυρών σε προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα. Στην αρχή ήταν όλα ΟΚ. Μετά από λίγο καιρό όμως η βαζελίνη ξεραίνεται κολλάει στα λάστιχα και βρομίζει και θέλει καθάρισμα και ξαναβάλσιμο κλπ. Τελικά δεν πέτυχε και τιποτε γιατί και τα λάστιχα ξεράθηκαν.
Θα συμφωνήσω με το προηγούμενο post του panοz:
<<...Εγώ δε θα τα πείραζα. Ότι τους βάλεις επάνω είναι προσωρινό και μακροπρόθεσμα κάνει μεγαλύτερη ζημιά.>>.

stefos
29-01-07, 13:22
Δεν είναι λύση αυτό όμως...κάτι θα υπάρχει που θα μπορείς να τοποθετήσεις με ασφάλεια για να διατηρούνται σε καλή κατάσταση και το σημαντικότερο να μην τρίζουν..(όπως κάνουν τα δικά μου)

konas
29-01-07, 13:23
Στέφο ο Κώστας Autoglym δεν θα ξέρει να μας πει κατι παραπάνω αραγε?

stefos
29-01-07, 13:26
πολύ πιθανό, θα του γράψω πμ το απόγευμα αν είναι...τώρα δεν προλαβαίνω

DaywalkeR
29-01-07, 14:40
Παιδια εγω εχω ακουσει για ενα λαδακι σιλικονης που το χρησιμοποιουν και σε φουσκωτα οταν τα αποθηκευουν για να μην ξεραθουν και μου ειπαν οτι κανει πολυ καλη δουλεια και δεν λερωνει

Stakaman318is
29-01-07, 18:43
Παιδια εγω εχω ακουσει για ενα λαδακι σιλικονης που το χρησιμοποιουν και σε φουσκωτα οταν τα αποθηκευουν για να μην ξεραθουν και μου ειπαν οτι κανει πολυ καλη δουλεια και δεν λερωνει

Αυτό ακριβώς θα έλεγα κι εγώ. Είναι υγρή σιλικόνη. Την χρησιμοποιώ στο φουσκωτό του πατέρα μου πριν την αποθήκευση και με αυτόν τον τρόπο το φουσκωτό είναι ακόμα σε άριστη κατάσταση από το 1980!!!!!
Στο αυτοκίνητο τη χρησιμοποιώ, περνώντας ό,τι λαστιχάκι υπάρχει στη μηχανή και όντως έχουν διατηρηθεί σε καλή κατάσταση. Το μειονέκτημα είναι ένα. Κολλάει σχετικά εύκολα σκόνη η επιφάνεια που έχει περαστεί με αυτό το υλικό. Το προμηθεύομαι από τη Γούναρη στον Πειραιά σε μια στοά που πουλάει διάφορα χημικά προϊόντα.

BMW^Z4
29-01-07, 19:21
autoglym plastic and rubber care

stefos
29-01-07, 19:52
autoglym plastic and rubber care

Το έχεις δοκιμάσει? Εντυπώσεις?

kimiE46coupe
30-01-07, 19:09
εμενα τα δικα μου λαστιχα ηταν σε αψογη κατασταση.δεν ξερω ισως επειδη το εφερα απο γερμανια δεν τα ειχε φαει ο ηλιος.και ομως επειδη τα ηθελα ο βλακας να γυαλιζουν κιολας εκανα την μ@λ@κια και τα περασα με σπρει σιλικονης και τα κακομηρα καταστραφηκαν.ενω κρατησε η γυαλαδα κανα 2βδομαδες μετα ξεραθηκαν και ασπρισαν.μακρια απο χειμικα.

ΜΙΧΑΛΗΣ
02-02-07, 08:43
Δεν νομιζω το σπρει σιλικονης να σου εκανε τη ζημια!Εγω το χρησιμοποιω εδω κι ενα χρονο και ειναι σε αψογη κατασταση τα λαστιχα!:scratchch

kimiE46coupe
02-02-07, 09:01
αν το βαλεις μια φορα και μετα δεν το ξαναβαλεις την πατησες.εγω αυτο εκανα.αν το βαζεις συχνα λογικο ειναι να φαινονται σε αψογη κατασταση τα λαστιχα!

stefos
02-02-07, 09:06
τι μαρκα ήταν το προϊον που έβαλες? μήπως ηταν κακής ποιότητας? η σιλικόνη λογικα δεν πρεπει να κανει κακο...

kimiE46coupe
03-02-07, 17:14
δεν θυμαμαι μαρκα ακριβος γιατι το πεταξα.παντος μου το εδωσε μαγαζι που πουλαει τετοια ειδοι και μου ειπε οτι ηταν το καλητερο που ειχε.

danis
08-02-07, 13:26
Παιδιά απ' ότι ξέρω υπάρχουν δύο ειδών σπρέι σιλικόνης.
Το ένα είναι κυρίως γυαλιστικό και δημιουργεί ένα προστατευτικό φιλμ που γυαλίζει και το άλλο είναι προστατευτικό πάλι αλλά ειδικό για τσιμούχες,λάστιχα κτλ. το οποίο βρομίζει κιόλας αρκετά.
Έχει τύχει και έχω χρησιμοποιήσει και τα δύο και δεν έχουν καμιά σχέση μεταξύ τους.
Στο αμάξι δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα από τα δύο οπότε δεν έχω εμπειρία...Απλά το αναφέρω για να ξέρετε και να τσεκάρετε πριν αγοράσετε σιλικόνη για τί χρήση προορίζεται.

(Πάντως έχω δοκιμάσει 5-6 μάρκες κατά καιρούς κυρίως σε γυαλιστική σιλικόνη και καμιά μάρκα δεν είχε το ίδιο αποτέλεσμα με τις άλλες.Για γυάλισμα έχω καταλήξει σε Motul που μυρίζει σαν λεμόνι και έχει εκπληκτικό αποτέλεσμα σε πλαστικά κυρίως αλλά και λάστιχα.)

Dark_Niaou
08-02-07, 14:54
δεν υπάρχει καλύτερο από το να βρειτε:
ΛΑΔΙ σιλιγκονης
ή
να βαλεις βαζελινη καθαρη (διάφανη) σε ενα μπρικι, να το ζεστάνεις να παρει την μορφη νερου και με ενα πινελο να περασεις τα λαστιχα. Οχι πολύ υλικο, αλλα ισα ισα να τραβηξουν οσο χρειαζονται!!

Αυτα από πειρα....

stefos
08-02-07, 15:05
Άρα από ότι έχω καταλάβει δεν έχουμε καταλήξει κάπου... Υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμασμένες λύσεις? Εγώ πάντως σκέφτομαι αν θα πάρω κάτι θα είναι επώνυμο και όχι της πλάκας, θα προτιμήσω δηλαδή ένα προϊόν που έχει η autoglym... Λέω τώρα...

Fanis
08-02-07, 15:27
Swissol Seal Feed & Pneu...το πρώτο θρέφει τα λάστιχα, το δεύτερο τα προστατεύει...είναι ειδικά προϊόντα για λάστιχο, όχι πλαστικό. Είναι αρκετά ακριβά και δεν υπάρχουν Ελλάδα, αλλά τουλάχιστον μέχρι στιγμής και από όσα έχω δοκιμάσει είναι κορυφαία.

Dark_Niaou
08-02-07, 15:43
Μακριά από προϊόντα που δεν τα εχετε ξαναδοκιμάσει και δεν τα ξερετε!!
Σας μιλάω εκ πείρας!!! Εβαλα στο πλαστικο κάλυμα της κουκουλας μου λάδι σιλιγκόνης γιατι ετριζε και ειχε σαν αποτελεσμα να ΛΙΩΣΕΙ το πλαστικο κάλυμα!!!! ΕΛΕΟΣ πια!!
κοστος 57 ευρώ το κομμάτι.... Χ2 δηλαδή = 114 ευρώ + εργασία!!

stefos
08-02-07, 15:49
Άρα από ότι έχω καταλάβει δεν έχουμε καταλήξει κάπου... Υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμασμένες λύσεις? Εγώ πάντως σκέφτομαι αν θα πάρω κάτι θα είναι επώνυμο και όχι της πλάκας, θα προτιμήσω δηλαδή ένα προϊόν που έχει η autoglym... Λέω τώρα...

nassosbmw1
08-02-07, 21:41
Άρα από ότι έχω καταλάβει δεν έχουμε καταλήξει κάπου... Υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμασμένες λύσεις? Εγώ πάντως σκέφτομαι αν θα πάρω κάτι θα είναι επώνυμο και όχι της πλάκας, θα προτιμήσω δηλαδή ένα προϊόν που έχει η autoglym... Λέω τώρα...

σαν επωνυμη λυση ειναι τα armor all εχει ενα βαποριζατερ σιλικονης που κανει θαυμασια δουλεια.Θα βρειτε πολλα τετοια γυαλιστικα και προστατευτικα στο Λαμπριανιδη στη Καλλιροης...

sotiris 328i
11-02-07, 21:00
Παιδια εγω εχω ακουσει για ενα λαδακι σιλικονης που το χρησιμοποιουν και σε φουσκωτα οταν τα αποθηκευουν για να μην ξεραθουν και μου ειπαν οτι κανει πολυ καλη δουλεια και δεν λερωνει
Ναι αλλα να ειναι επονυμο οχι οτι να ναι!WURTH π.χ η FORCH

gnx
11-02-07, 21:47
Παιδιά, Autoglym vinyl and rubber care. Το έβαζα στο S2000 το έβαλα την προηγούμενη εβδομάδα στο Z4.

Works like a dream...

kimiE46coupe
12-02-07, 13:29
danis εγω εβαλα το δευτερο που αναφερεις.βρομησε αμεσως και γενικα ηταν αθλιο το τελικο αποτελεσμα.μακρια!

BMW^Z4
14-02-07, 18:38
autoglym ine to kalutero. to xrisimopio panw apo 3 xronia ...

moumtzisa
08-03-09, 11:54
Βαζελίνη πιστεύω ότι είναι το καλύτερο. Αυτό που προτείνω είναι αφού περάσουμε την τσιμούχα της πόρτας με βαζελίνη να την αφήσουμε πάνω για λίγο και να την σκουπίζουμε με ένα καθαρό πανί για να μην τραβάει σκόνη κλπ.

mr incredible
11-03-09, 11:31
Εκτός από τη μέθοδο με την αραιωμένη βαζελίνη σε νερό και το πέρασμα με πινέλο, υπάρχει κάποιος άλλο τρόπος για την προστασία, συντήρηση στα λάστιχα των θυρών; Κάποια ειδική αλοιφή/γαλάκτωμα;

Με ποιον τρόπο τα προστατεύουμε από το να ξεραθούν και να σκληρίνουν;

φιλε αστα εχω αμαξι 2,5 ετιας και εχω αλλαξει τσιμουχα πορτας οδηγου 2 φορες καινουργιο το εχω παρει ατρακαριστο.βαζελινη εβαζα και εγω αλλα δενννννν.:bs:

drum
11-03-09, 15:03
παιρνουμε ενα κομματι βαμβακι, μεγαλουτσικο. το πασαλειβουμε, με λαδι φαγητου...(ναι, ναι.. με λαδι φαγητου, κ αν ειναι κ αυθεντικο, ακομα καλυτερα) κ περναμε τα λαστιχοτσιμουχα στις πορτες.
το αφηνουμε να "τραβηξει, κ σκουπιζουμε απαλα, με στεγνο πανακι.
για ενα 3μηνο ειμαστε οκ.
καρατσεκαρισμενο στις τσιμουχες εδω κ πολλααα χρονια (συνταγη παλιοφιλου που ηταν λαστιχομπαμπριζοτσιμουχας... χαχαχα)

kostas e46
11-03-09, 15:18
Εγω χρησιμοποιω γαλακτωμα της bmw και ειμαι ευχαριστημενος.

Αντών///is
17-03-09, 20:43
Λοιπόν κι' εγώ πρόσφατα - μετά από πολύ καιρό που είχα να ασχοληθώ - "περιποιήθηκα" τα λάστιχα με βαζελίνη. Αποτελέσματα:
- Τα κρύσταλα των παραθύρων κολλάγανε στο ανέβασμα - κατέβασμα, με αποτέλεσμα να ζορίζονται στη διαδρομή τους (η οποία έγινε πιό αργή) και να κάνουν ένα έντονο ανατριχιαστικό τρίξιμο.
- Τα κρύσταλα λερώθηκαν με γραμμικά σημάδια από κατάλοιπα βαζελίνης, σημάδια που δεν βγήκαν ούτε στο πλυντήριο. Άρχισαν να καθαρίζουν όταν αποφάσισα να ασχοληθώ προσωπικά με το θέμα...
- Όλη η οικογένεια λέρωσε χέρια, ρούχα, μέχρι και... μαλλιά μπαινοβγαίνοντας τις πρώτες δυό - τρεις 'μέρες μετά την... λίπανση. Υπενθυμίζω πως μιλάμε για coupe, άρα οι πίσω επιβάτες κάνουν ακροβατικά για να μπούν, "γλυστρώντας" (κυριολεκτικά!) μεταξύ της πλάτης των εμπρός καθισμάτων και του λάστιχου της πόρτας / μεσαίας κολώνας! Το τι χέσιμο έφαγα, δεν σας λέω...

Δεύτερος γύρος: Χρησιμοποίησα το σπρέϋ ΒΜW Rubber Care (P/N 83120301480). Τιμή λιανικής: 7.44 €. Πολιτισμός μιλάμε! Τα τριξίματα εξαφανίστηκαν "μαχαίρι", η λειτουργία των κρυστάλων έγινε πιό στρωτή. Λίγη ώρα μετά την εφαρμογή δεν μένει κανένα απολύτως κατάλοιπο. Ψέκασα με αυτό και τα λάστιχα πορτμπαγκάζ, καπώ και τσιμούχες πίσω παραθύρων. Λογικά θα πρέπει να κάνει και για ό,τι λαστιχένιο υπάρχει στο χώρο του κινητήρα (σωλήνες, κολλάρα).

BMW^Z4
13-05-09, 05:04
Einszett Rubber Protection "Gummi Pflege". !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bmw5argolida
18-05-09, 21:57
Παιδιά, Autoglym vinyl and rubber care. Το έβαζα στο S2000 το έβαλα την προηγούμενη εβδομάδα στο Z4.

Works like a dream...

Ισως το καλυτερο προιον γιατι το απορροφα κ δεν γυαλιζει...Το εχω δοκιμασει κ στο 5αρι και στο Μ3 χωρις προβληματα.1 φορα το μηνα ειναι υπεραρκετο...

z3 2.2
18-05-09, 22:40
WD40 το μαγικο μπλι-μπλι!!!! ακομα και στη σαλατα.......

stef
19-05-09, 09:31
WD40 στα λάστιχα????
Διαφωνώ, το WD είναι για βίδες , αλυσίδες κλπ

Autoglym Vinyl & rubber care και εγώ!

evdaimon
12-06-09, 15:46
μονο spray σιλικόνης
η βαζελίνη με τι ζεστη τα ξεραίνει χειρότερα

Driver M
09-07-09, 17:04
Πολύ καλό προιόν, είναι το meguiars M40 Vinyl and Rubber Cleaner & Conditioner. Κάνει για όλο το εσωτερικό (πλαστικά και ελαστικά μέρη, βινύλλια) και είναι ιδανικό για τα λάστιχα καθώς απορροφάται σχεδόν αμέσως, έχει ισχυρή αντηλιακή προστασία, τα ενυδατώνει και τα κάνει να φαίνονται σαν καινούρια,ακόμα και αν είχαν ξεθωριάσει. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

bimmer-corfu
09-07-09, 17:49
εγώ απο το 92 βάζω σε όλα τα πλαστικά και λάστιχα armor all protectant το οποίο βγαίνει σε 2 συσκευασίες, την κανονική και την gloss που δε γυαλίζει

drum
19-07-09, 08:51
παιρνουμε ενα κομματι βαμβακι, μεγαλουτσικο. το πασαλειβουμε, με λαδι φαγητου...(ναι, ναι.. με λαδι φαγητου, κ αν ειναι κ αυθεντικο, ακομα καλυτερα) κ περναμε τα λαστιχοτσιμουχα στις πορτες.
το αφηνουμε να "τραβηξει, κ σκουπιζουμε απαλα, με στεγνο πανακι.
για ενα 3μηνο ειμαστε οκ.
καρατσεκαρισμενο στις τσιμουχες εδω κ πολλααα χρονια (συνταγη παλιοφιλου που ηταν λαστιχομπαμπριζοτσιμουχας... χαχαχα)

επανάληψη... παλια κ πετυχημενη μέθοδο, εδω κ πολλα χρονια.

petroscf
11-09-09, 13:49
Χρησιμοποιώ Βαζελίνη για το ταμπλώ του αυτοκινήτου μου (για τα μαλακά τμήματα-αυτά που όταν τα πιέζεις υποχωρούν). Βρίσκω καταπληκτικό το αποτέλεσμα, αφού αφήνει μια γυαλάδα μάττ, αυτό δηλ που ακριβώς είναι το ζητούμενο, και όχι αυτές τις απαράδεκτες+υπερβολικές+έντονες γυαλάδες των γυαλιστικών που για να κοιτάξεις το ταμπλώ χρειάζεσαι γυαλία ηλίου!
Αλλά το θέμα είναι τα λαστιχα των θυρών και νομίζω ότι στο ίδιο θέμα εντάσσονται και διάφορα ψιλο-τσιμουχάκια που τοποθετούνται στισ συναρμογές σκληρών υλικών σε άλλα σημεία του αυτοκινήτου-π.χ. το δικό μου έχει τέτοια στα πίσω φώτα εκεί οπου "κάθονται" οι βάσεις τους. (Ε21 του 1977, οπότε έχω και μια πείρα...:τα αντίστοιχα λαστιχάκια κλπ του δικού μου είναι και πολυκαιρισμένα...εδώ οφείλω να πώ οτι το κλειστό γκαράζ είναι η νο 1 λύση)
Ο παλιός (και συνταξιούχος πλέον!) μηχανικός του αυτοκινήτου μου είχε πει για γλυκερίνη! την βρίσκει κανείς εύκολα στα φαρμακεία!
Εγώ βάζω σπρέυ σιλικόνης, απλά φροντίζω να αγοράζω καποια σπρέυ σχετικά γνωστών εταιρειών), και είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Τα δε λαστιχάκια των πίσω φώτων μου, που είχαν σκληρύνει πολύ (οι άκρες τους που εξέχουν. Μέσα είναι σαν καινούρια), έχουν επανέλθει εντελώς. Φυσικά χρησιμοποιώ το σπρέυ συχνά!!!
Αν πάντως δοκιμάσει γλυκερίνει ας μου πει κι εμένα αν δουλεύει...

giannis 116
12-09-09, 14:28
Silicon oil. Το καλυτερο για τετοιες χρησεις.

a.samaro
12-09-09, 16:10
Ολες οι εταιρίες αυτοκινήτων έχουν στα αξεσουάρ συντήρησης των αυτοκινήτων τους
ειδικά προιόντα συντήρησης των ελαστικών μερών τους.
Αναφορικά με την Βαζελίνη και επειδή και εγώ την χρησημοποιούσα παλαιότερα (κάθε αρχη καλοκαιριού)
για προστασία στις τσιμούχες παραθυρων,πορτών,ταμπλώ κ.λ.π. σας προτείνω να ψάξετε στο διαδύκτιο για τα συστατικά της.
Θα δείτε οτι δεν αθώα όπως νομίζουμε.
Βαζελίνη= Γέλη (Τζέλ) Πετρελαίου ,Γέλη Παραφίνης. (Προσοχή! Μακροχρόνια χρήση της Προκαλεί Ξυροδερμία.)

κυριακος
12-09-09, 16:38
Ειχα βάλει βαζελίνη στα λάστιχα θυρών σε προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα. Στην αρχή ήταν όλα ΟΚ. Μετά από λίγο καιρό όμως η βαζελίνη ξεραίνεται κολλάει στα λάστιχα και βρομίζει και θέλει καθάρισμα και ξαναβάλσιμο κλπ. Τελικά δεν πέτυχε και τιποτε γιατί και τα λάστιχα ξεράθηκαν.
Θα συμφωνήσω με το προηγούμενο post του panοz:
<<...Εγώ δε θα τα πείραζα. Ότι τους βάλεις επάνω είναι προσωρινό και μακροπρόθεσμα κάνει μεγαλύτερη ζημιά.>>.

:+1::+1:
Συμφωνώ απόλυτα konas kai panoz. Αυτά είναι πολύ προσωρινά ,όλοι η δουλεία ξεκινάει από την κατασκευή και ποιότητα στα λάστιχα κάθε αυτοκίνητου.
Εγώ πιστεύω οτι δεν χρειάζονται τίποτα,εκτός και αν οι συνθήκες επιβάλουν την Χρηση μιας σιλικόνης οταν υπαρχουν ενοχλητικοι τριγμοί.
Παντός ένα καλύτερο προϊόν από την βαζελίνη είναι η < γλυκερινη > πουλιέται στα φαρμάκια και κοστίζει φτηνά.
Κάνει τέλειο γυάλισμα στα λάστιχα στις ρόδες.

ΥΓ τα προϊόντα συντήρησης που χρησιμοποιεί στο εργοστάσιο ο κατασκευαστής εμείς δεν θα τα μάθουμε πότε.

κυριακος
12-09-09, 16:50
[QUOTE=Αντώνης Ε36Μ42;266033]
Δεύτερος γύρος: Χρησιμοποίησα το σπρέϋ ΒΜW Rubber Care (P/N 83120301480). Τιμή λιανικής: 7.44 €. Πολιτισμός μιλάμε!

Αντώνη θα το πάρω και εγώ για δόκιμη....δεν πιστευω να ειναι σαν της Wurth?

stratos
12-09-09, 16:55
Γλυκερίνη είναι αυτό που μου συνέστησε ο πωλητής απο την BMW. Η βαζελίνη δεν κάνει για εκεί, είναι για αλλού...