PDA

Επιστροφή στο Forum : Z4 3.0 Coupe


745power
01-02-07, 17:14
Καλησπέρα σε όλους! Αν και είμαι καιρό στο Forum πρώτη φορά γράφω. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κανένας που να εχει z4 3.0 coupe, διότι ενδιαφέρομαι να το αγοράσω.
Είμαι κάτοχος ενός slk200 καινούριου και αυτή τη στιγμή βρίσκομαι ανάμεσα στο συγκεκριμένο ή στο ίδιο που έχω αλλά σε 350!! Αν έχετε ευχαρίστηση απαντήστε χωρίς προκαταλήψεις περι BMW και MERCEDES.

Ευχαριστώ

Χρήστος

Nick-D90
01-02-07, 18:17
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΠΡΙΝ 1,5 ΜΗΝΑ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΜW ΣΠΑΝΟΣ ΕΝΑ Ζ4 3.0SI COUPE. ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ SLK ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΛΑΤΡΕΥΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΙΣ ΒΜW (ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΡΥΒΩ ΚΙΟΛΑΣ ΠΩΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ, ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΝΑΣ ΤΟΠΙΚΟΣ DEALER TIS MERCEDES ΜΑΣ ΤΑ ΧΑΛΑΣΕ ΣΤΗΝ ΑΝΤΑΛΑΓΗ ΜΕ ΕΝΑ Ζ3 1.9 ΠΟΥ ΕΙΧΑ ,ΕΥΤΥΧΩΣ ΚΑΘΕ ΕΜΠΟΔΙΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟ) ΘΕΩΡΩ ΤΟ Ζ4 ΠΙΟ ΦΡΕΣΚΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΑΠΟ ΤΟ SLK , ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΩ ΚΑΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΚΟΛΑΝΕ ΤΑ ΒΛΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ,ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ 3.0 ΚΑΙ 3.2 ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΛΟΜΑ ΠΙΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ .ΜΗΝ ΜΕ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΚΑΒΑΛΗΜΕΝΩ, ΑΠΛΩΣ ΣΟΥ ΛΕΩ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ,ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ,ΤΡΕΛΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ(ΣΚΕΨΟΥ ΠΩΣ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΟΔΗΓΑΩ ΜΕ ΣΒΗΣΤΟ ΤΟ ΣΤΕΡΕΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΠΟΡΩ) ,ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ, ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ,ΣΤΗΣΙΜΟ!! ΟΧΙ ΠΩΣ ΤΟ SLK ΠΑΕΙ ΠΙΣΩ,ΑΛΛΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ Η Z4 KATΩ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ Η SLK.ΤΕΛΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ 2 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΟ ΚΟΙΝΟ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.ΠΙΟ ΝΕΑΝΙΚΟ Η ΒΜW ΠΙΟ ΣΥΝΤΗΡΙΤΙΚΟ Η MERCEDES.H EΠΙΛΟΓΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ.

DimitrisZ4
01-02-07, 19:03
Σωστα τα λες !! :rockon:

EVANGELOS
01-02-07, 19:19
...ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ 3.0 ΚΑΙ 3.2 .....

Eχμμμ το 3.2 (3246 για την ακρίβεια) έχει μία μικρή διαφορά ... εχμμμ .... ;) :tapedshut

P.S. Φίλε με κεφαλαία είναι ΔυΣκΟΛο ΝΑ ΔΙΑβΑΣτΕΙ Το ΠΟσΤ ΣοΥ ... ενώ με μικρά είδες τι ωραία ...

P.S.2 Nα έρθεις σε συνάντηση θέλω να δω από κοντά το κουπέ ... είναι τουμπανάκι ... good choice ... δε νομίζω ότι έχει σχέση με το SLK 200 , τώρα με το 350 είναι θέμα γιατί το καινούργιο 350 διάβασα ότι είναι πολύ καλύτερο από το παλιό ....

GeorgeE36
01-02-07, 20:05
και γω για το Ζ4 θα ελεγα.εχω εναν κολλητο ο οποιος εχει παρει απο αγρινιο ενα slk 200 αντιπροσωπειας το ειχε 10 μηνες ειχε κανει 52000 χιλιομετρα και το γυρισε πισω γιατι δεν θυμαμαι και γω ποσο λαδι του εκαιγε.του αλλαξαν μοτερ.ηταν στην εγγυηση.βεβαια δεν θελω να πω πως ειναι ολα ετσι απλα μπορει να ετυχε στο συγκεκριμενο.

GeorgeE36
01-02-07, 20:06
τα 52000 χιλιομετρα τα εκανε λογω δουλειας.

wisdom
01-02-07, 21:42
πάλι το ίδιο αυτοκίνητο βρε φίλε (εννοώ αμάξωμα ) δε λέει, καλύτερα να δοκιμάσεις κ κάτι άλλο είναι η άποψη μου.άσε που το είδα στη μαδρίτη στο συνδυασμό που γουστάρω (μπλε σκούρο/λευκωπό δέρμα ) κ ξετρελάθηκα!!!!!!!!!!

745power
02-02-07, 09:50
Φίλε NICK-D90, σε ευχαριστώ που απάντησες. Το αυτοκίνητο το είχα για 24 ώρες απο τη BMW Σφακιανάκης ένα μπλέ δεν ξέρω αν έχεις υπόψιν σου!! Ο ήχος είναι όντως απερίγραπτος και μπορώ να πω οτι το στερεοφωνικό δεν λειτούργησε καθόλου.
Το θέμα είναι ότι το αμάξι μου είναι 8 μηνών με 12000km και με ενδιαφέρει να μην το σκοτώσω. έχει πάρα πολλά extra και είναι άλλη η τιμή της BMW για ανταλλαγή και άλλη της MERCEDES. Απο τη μια η Z4 είναι αυτό που θέλω και απο την άλλη σκέφτομαι και λογικά τα χρήματα μου!!

Nick-D90
02-02-07, 16:06
Εχεις δίκιο διότι και για μένα άλλη ήτανε η τιμή του Ζ3 για ανταλλαγή στον Σπανό και άλλη στην Μercedes.Το αυτοκίνητο στη BMW Σφακιανάκη το έχω δεί.Κι εγώ στο ίδιο χρώμα το έχω,εκτός και αν κάνω λάθος.Με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω photos στο site.Θα κοιτάξω την επόμενη φορά να έρθω σε συναντηση,ειμαι σίγουρος πως χάνω πολλά....

nomikosas
03-02-07, 11:45
Φίλε NICK-D90, σε ευχαριστώ που απάντησες. Το αυτοκίνητο το είχα για 24 ώρες απο τη BMW Σφακιανάκης ένα μπλέ δεν ξέρω αν έχεις υπόψιν σου!! Ο ήχος είναι όντως απερίγραπτος και μπορώ να πω οτι το στερεοφωνικό δεν λειτούργησε καθόλου.
Το θέμα είναι ότι το αμάξι μου είναι 8 μηνών με 12000km και με ενδιαφέρει να μην το σκοτώσω. έχει πάρα πολλά extra και είναι άλλη η τιμή της BMW για ανταλλαγή και άλλη της MERCEDES. Απο τη μια η Z4 είναι αυτό που θέλω και απο την άλλη σκέφτομαι και λογικά τα χρήματα μου!!

ναι αλλα η z4 3.0si coupe κανει απο 52000 euro
ενω η slk350 απο 64000..

παντως μια αλλη λυση ειναι να πουλησεις εσυ την slk σου σε καποιον ιδιωτη.

745power
03-02-07, 16:03
Ναι σε αυτό έχεις δίκιο η SLK είναι πιο ακριβή σε σύγκριση με το BMW! Αν όμως ακούσεις την προσφορά της μιας και την προσφορά της άλλης εταιρείας για το ίδιο αυτοκίνητο τότε θα καταλάβεις! Ούτε πρόκειται να πάρω το BMW με τα βασικά όπως έρχεται. Και μην ξεχνάμε ότι το ένα είναι roadster και το άλλο coupe. Το πόστ πιο πολύ ετέθει σχετικά με το πιο θεωρείται καλύτερο οδηγικά. Και αν κάποιος έχει εμπειρία και απο τα δυο αυτοκίνητα. Τώρα η σχέση τιμής και το τι παίρνεις είναι σχετικό!!!

EVANGELOS
03-02-07, 16:10
... Και αν κάποιος έχει εμπειρία και απο τα δυο αυτοκίνητα. Τώρα η σχέση τιμής και το τι παίρνεις είναι σχετικό!!!

Για να βρείς άνθρωπο με πραγματική εμπειρία και από τα δύο αυτοκίνητα είναι μάλλον αδύνατο... το z4 coupe είναι πολύ καινούργιο και το sl350 όχι και το best seller ... το να έχει κάποιος κάτοχος της ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΣ 350 KAI Z4 coupe είναι μάλλον ΑΠΙΘΑΝΟ ....

Μια και σκέφτεσαι όμως για 64 και άνω δεν κοιτάς και το 3.2 .....εχχμμ ... με το μικρό το σηματάκι με τις τρείς πάυλες /// και το γράμμα Μ ????

745power
03-02-07, 20:39
Καλά σίγουρα δεν θεώρησα ότι κάποιος μπορεί να τα έχει και τα 2. Απλά μιλάω αν κάποιος έχει οδηγήσει κ τα δυο. Μπα νομίζω οτι το Μ ξεφεύγει σε τιμή και επείδη εγω τα φορτώνω πολύ τα αυτοκίνητα με extra, δεν με συμφέρει! Το ότι δεν είναι και το Best seller θεωρώ οτι οφείλεται κυρίως στην στο υψηλό κόστος αγοράς. Πάντως σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!!!

Geo_3D
03-02-07, 22:40
Απο περιοδικα,εκπομπες και μονο χωρις να εχω προσωπικη αποψη,η γενικοτερη αποψη που επικρατει ειναι οτι το Ζ4 και γενικοτερα ολα τα BMW ειδικα σε σχεση με τα Μερκ,ειναι οτι εχουν ανωτερη αισθηση και ειναι οδηγικα καλυτερα απτα Στουτγκαρδιανα αστερια

Dim77
04-02-07, 00:38
Απο περιοδικα,εκπομπες και μονο χωρις να εχω προσωπικη αποψη,η γενικοτερη αποψη που επικρατει ειναι οτι το Ζ4 και γενικοτερα ολα τα BMW ειδικα σε σχεση με τα Μερκ,ειναι οτι εχουν ανωτερη αισθηση και ειναι οδηγικα καλυτερα απτα Στουτγκαρδιανα αστερια

:+1:
Σωστός ο Geo_3d

Συμφωνώ και εγώ με αυτή την άποψη.
Το SLK είναι πάντως από ότι λέγεται στα περιοδικά το πιο ενδιαφέρον οδηγικά μοντέλο της Mercedes. Το 350 είναι πολύ γρήγορο (ίσως το ίδιο γρήγορο με το Ζ4 3.0 si coupe). Όμως το Ζ4 (και ειδικά το coupe)εχει σίγουρα πιο σπορ αίσθηση από το SLK.
Από την άλλη το SLK προσφέρει και την εκδοχή της ανοικτής οροφής και του κλειστου κουπέ.
Το ότι δεν απενεργοποιείται πλήρως το ESP ίσως κάποιους να μην τους απασχολεί ιδιαίτερα.(αν και υπάρχει κάποιος τρόπος αλλά είναι σχετικά πολύπλοκος και γίνεται μόνο με τον κινητήρα σβηστό, δεν είναι πατάω ένα κουμπί για τοσα sec.)
Ο ήχος του κινητήρα της SLK είναι πολύ ωραίος αλλά πάλι υπολείπεται της Ζ4(αυτό είναι και υποκειμενικό φυσικά)
Το θέμα της τιμής είναι σίγουρα σημαντικό.
Από τη στιγμή που η SLK έχει 10000 ευρώ μεγαλύτερη βασική τιμή σίγουρα μπορεί να έχεις 1 πολύ καλύτερα εξοπλισμένο Ζ4 με τα ίδια χρήματα.
(Φυσικά η SLK σίγουρα υπερτερει στη μεταπώληση και κυρίως στην ευκολια να το δώσεις-αν και εδω ο κύριος αντίπαλος θα είναι το SLK 200)
Όλα αυτά τα στοιχεία που παρέθεσα νομίζω παίζουν ρόλο.
Το πιο σημαντικό είναι πιο αυτοκίνητο σε ''εμπνέει'' για να το αγοράσεις.
Και επίσης το ποιές είναι οι ανάγκες σου οδηγικά. (αν π.χ. θέλεις πιο απόλυτο αυτοκίνητο με καλύτερη και πιο σπορ αίσθηση, με 1 θαυμάσιο χειροκίνητο κιβώτιο αλλά ίσως και πιο δύσκολο και πιο απαιτητικό με τα ηλεκτρονικά off τότε η Ζ4 είναι πιο κοντά...Αν από την άλλη θέλεις κάτι πιο ευκολο ίσως αλλά το ίδιο γρήγορο σε ευθεία, με πολύ καλό αυτόματο κιβώτιο-το 7G-tronic, με πιο κλασσική εμφάνιση roadster, που όμως δεν θα έχει την κορυφαία αίσθηση των χειριστηρίων γκαζι-φρένο-τιμόνι κλπ...τότε ίσως να είσαι πιο κοντά στην SLK)
(τα δικά μου κριτήρια-επιθυμίες-γουστο κλείνουν προς Ζ4 coupe, τα δικά σου μπορεί να διαφέρουν)
Σκέψου τα όλα αυτά και η απόφαση είναι δική σου...(το ίδιο και τα λεφτά)...Καλή επιλογή και μακάρι να είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος στο τέλος γιατί τα λεφτά είναι πάρα πολλά.

nomikosas
04-02-07, 10:24
Καλά σίγουρα δεν θεώρησα ότι κάποιος μπορεί να τα έχει και τα 2. Απλά μιλάω αν κάποιος έχει οδηγήσει κ τα δυο. Μπα νομίζω οτι το Μ ξεφεύγει σε τιμή και επείδη εγω τα φορτώνω πολύ τα αυτοκίνητα με extra, δεν με συμφέρει! Το ότι δεν είναι και το Best seller θεωρώ οτι οφείλεται κυρίως στην στο υψηλό κόστος αγοράς. Πάντως σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!!!

φιλε μου κατι που ξεχασα να σε ρωτησω ειναι αφου εχεις την 200αρα για τοσο λιγο γιατι θελεις να πας στην 350? δεν σε ικανοποιησαν οι επιδοσεις?ενας γνωστος μου που ειχε την 200αρα μου ειχε πει οτι καιει παρα πολυ λαδι αυτο ειναι αληθεια η ετθχε σε αυτον?

γενικα μπορεις να μας πεις καποια αρνητικα κ θετικα στοιχεια της σλκ εναντι της ζ4? ακομα ειπες οτι ειχες για ενα 24ωρο την 3.0si coupe .... μηπως μπορεις να μας πεις πως σου φανηκε? ποιοτητα κατασκευης.. τιμονι.. κινητηρας κτλ κτλ ειναι αληθεια αυτο που λενε οτι ειναι αρκετα σκληρες οι αναρτησεις κ πολλες φορες δεν ειναι τοσο ανετο για μεσα στην πολη? γενικα πες μας τις σκεψεις σου κ για τα δυο αυτοκινητα :)

745power
04-02-07, 12:27
Λοιπόν το SLK πράγματι το έχω λίγο καιρό, και αυτό που δεν με ικανοποιεί τόσο πολύ έιναι οι επιδόσεις. Όλοι μου λένε γιατί δεν πήρα απο την αρχή το 350. Η αλήθεια είναι οτι δεν το σκέφτηκα τόσο πού όταν έκανα την αγορά. Όσο για τα λάδια που λέει ο φίλος σου, νομίζω ότι απλά του έτυχε, καθώς δεν έχω παρατηρήσει τίποτα τέτοιο αλλά και φίλοι μου έχουν το ίδιο αυτοκίνητο δεν παραπονέθηκαν για κάτι τέτοιο. Εχω 12500χλμ και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Οι εντυπώσεις μου τώρα: Το Ζ4 που οδήγησα δεν είχε τόσο σφιχτη ανάρτηση όσο το δικό μου καθότι φοράω της AMG. Θεωρώ οτι το δικό μου δεν έχει καμία απορόφηση. Επιπλέον μίσησα τα RUNFLAT πολύ σκληρά και ζεσταίνονται πολύ αργά. Το τιμόνι της Z4 είναι απλά τέλειο κ δεν μπορώ να το συγκρίνω με της SLK. Όσο αναφορά τις επιδόσεις δεν συγκρίνονται και το καταλαβαίνουμε όλοι αυτό. Θεώρώ το BMW ένα πολύ καλά στημένο αυτοκίνητο και πιο σπόρ ίσως απο τη MERCEDES. Η ένσταση μου όμως είναι στην πόιότητα κατασκευής της BMW, θεωρώ πολύ φτωχό το εσωτερικό της για ένα αυτοκίνητο με τόσα λεφτά και σε αυτό τον τομέα τουλάχιστον η Merc σε ανταμοίβει.
Απο τη μία θέλω τη οδηγική συμπεριφόρα της Ζ4 αλλά απο την άλλη για να χαίρομαι το εσωτερικό της πρέπει να τη φορτώσω με extras! Δεν ξέρω τη γνώμη έχετε για το εσωτερικό της BMW και γι'αυτο σας ρωτάω. Απο τη μέρα που την οδήγησα έχω αρωστήσει. Και απο ΒMW αν μη τι άλλο έχουν περάσει πολλές απο την οικογένεια.
Σας ευχαριστώ και πάλι

Nick_compact
04-02-07, 13:52
Όλοι.συνέχεια.παραπονιούνται.για.το.εσωτερικό.της. Ζ4..Οτί.είναι.πολύ.απλό...Εγώ.πάλι.δεν.βλέπω.να.λε ίπει.κάτι...!Είναι.όπως.πρέπει.να.ειναι.ένα.αληθιν ό.σπορ.αυτοκίνητο.
Η.ουσία.δεν.είναι.οι.πολλές.οθόνες.και.τα.πολλά.κο υμπάκια.και.η.αίσθηση.διαστημόπλοιου.το.βράδυ,η.ου σία.είναι.πίσω.από.το.τιμόνι...

EVANGELOS
04-02-07, 14:16
Όλοι.συνέχεια.παραπονιούνται.για.το.εσωτερικό.της. Ζ4..Οτί.είναι.πολύ.απλό...Εγώ.πάλι.δεν.βλέπω.να.λε ίπει.κάτι...!Είναι.όπως.πρέπει.να.ειναι.ένα.αληθιν ό.σπορ.αυτοκίνητο.
Η.ουσία.δεν.είναι.οι.πολλές.οθόνες.και.τα.πολλά.κο υμπάκια.και.η.αίσθηση.διαστημόπλοιου.το.βράδυ,η.ου σία.είναι.πίσω.από.το.τιμόνι...

Γ.ι.α.τ.ί γ.ρ.ά.φ.ε.ι.ς. έ.τ.σ.ι . ? ...

Nick_compact
04-02-07, 14:18
Γιατί.έπεσε.νερό.στο.πληκτρολόγιο.του.laptop.και.τ α.υπόλοιπα.τα.καταλαβαίνεις...

EVANGELOS
04-02-07, 14:19
Ελπίζω.να.βγάζει.και.για.το.δικό.μου.γιατί.τελευτα ία.όταν.στριβω.κομμάτια.και.θέλω.να.κατεβάσωγρήγορ α.2α.σε.καμιά.κλειστή.στροφή.δεν.μπαίνει.με.τίποτα ...
Υ.Γ.:Όποιος.αναρωτιέται.γιατί.βάζω.τελείες.αντί.γι α.κενά.έριξα.νερό.πάνω.στο.laptop.μου.και.χαλασε.τ ο.space....

Γ.ι.α.τ.ί γ.ρ.ά.φ.ε.ι.ς. έ.τ.σ.ι . ? ...


σορρυ το βρήκα ...