PDA

Επιστροφή στο Forum : Μ3 Ε46 ΜΕΙΩΣΗ ΒΑΡΟΥΣ VS ΑΥΞΗΣΗ ΙΣΧΥΟΣ


EVANGELOS
16-02-07, 19:57
Μετά από διάφορα περιστατικά (δεν εννοώ τα περί αξιοπιστίας) επανέρχομαι στην προ μηνών θέση μου : ΑΡΧΗΣΤΕ ΤΟ ΒΓΑΞΙΜΟ....

Και εξηγούμαι:

1)Mετά από πολύ ψάξιμο - κουβέντα κλπ κατέληξα ότι το 99% των aftermarket για τον S54 EINAI ΑΧΡΗΣΤΑ , όσον αφορά την αύξηση της ισχύος. Πιό εύκολα θα βρεις σύλλογο με πάνω από ένα μέλος , εναντίον της έκδοσης γυναικών επί χρήμασι στην Ουκρανία παρά aftermarket που να δίνει πραγματικά ισχύ στο μοτέρ (μιλάω για διαφορά που θα φαίνεται στο δρόμο παραγματικά).

Πρόγραμμα , εξάτμιση ΚΑΙ μέχρι εκεί. Θα βελτιώσεις ποιοτικά την καμπύλη και θα πάρεις 10-15 άλογα στρόφαλο ΜΑΧ.

Εκκεντροφόροι ΝΑΙ μεν θα δώσουν αλλά με πιθανό κόστος στην αξιοπιστία , δυσκολία στο σετάρισμα του μοτέρ μετά (vanos , avans etc) και με αυξημένο κόστος αγοράς τοποθέτησεις (1500 αγορά + 500 τοποθέτηση + χχχχ σετάρισμα + 1000 χταποδάκι για να δουλέψουν στο optimum). AN TA KΑΤΑΦΕΡΕΙΣ θα πάρεις 10 άλογα ψηλά εις βάρος της ισχύος στις μεσαίες.

Εισαγωγή ΔΕΝ με πείθει ΚΑΜΙΑ ... (περιμένω πατέντα από το γνωστό μουρλό ... ίσως η μόνη που θα δουλέψει)

Alpha - N ...ναι αλλά μετά γνωστά προβλήματα και με το γνωστό κόστος...

Εγώ προσωπικά θεωρώ (από τα διάφορα πατήματα που έχω κάνει) ότι το μοτερ είναι πιό δυνατό από ότι πίστευα και τελικά το Μ3 πολύ πιό γρήγορο από ότι θεωρούσα.
Θεωρώ λοιπόν ότι δεν έχει νόημα η παραπάνω προσπάθεια άυξησης ισχύος .

2)Το μόνο σίγουρο (μετά το θάνατο και τους φόρους) είναι ότι ΑΝ ΒΓΑΛΕΙΣ 10 ΚΙΛΑ ΒΑΡΟΣ - ΕΒΓΑΛΕΣ 10 ΚΙΛΑ ΒΑΡΟΣ ... ούτε dyno , ούτε σετάρισμα , ούτε check engine , OYTE ΤΙΠΟΤΑ.

3)Το κέρδος αν μείωσεις π.χ. 10% το βάρος είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερο από το να αυξήσεις 10% την ισχύ.
Η απόδειξη είναι πολύ απλή .... τελικά δεν θα γράψω τα τυπολόγια γιατί μόνο θα μπερδέψουν ... απλά λέω ότι με πρόχειρους υπολογισμούς 50 κιλά κάτω στο Μ3 (3,1%)βελτιώνουν το 0-400 κατά 2,33% (που στα 13,5 σεκ είναι 0,31 σεκ ήτοι 15m) και στο χιλιόμετρο 2,5%.

Ποσοστό επιτυχίας 100% (αν το βγάλεις το βάρος πέτυχε) και το αντίστοιχο αποτέλεσμα το καταφέρνεις με περίπου 7-8% αύξηση ισχύος + πιθανότητα να μην πετύχει + κόστος tuners κλπ κλπ.

4)Εκτός από τη ΣΙΓΟΥΡΗ (μικρή ή μεγάλη) βελτίωση των επιδόσεων με το ελάφρωμα έχεις ακόμα:
*βελτιώσει την ικανότητα φρεναρίσματος
*μειώσει την απαιτούμενη πλευρική πρόσφυση (αφού πλέον έχεις μικρότερη μάζα - άρα ορμή) και συνεπώς έχεις τη δυνατότητα να στρίβεις σε χειρότερα οδοστρώματα ασφαλέστρα και ταχύτερα.
*μειώσει την κόπωση ΟΛΩΝ των μηχανικών μερών drivetrain κλπ
*βοηθήσει το μοτέρ να επιτυχγάνει τις ίδιες ταχύτητες ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΗ καταπόνηση συνεπώς ΑΥΞΑΝΕΙΣ την διάρκεια ζωής του.

ΠΡΟΣΟΧΗ : Πάντα εννοώ ΧΩΡΙΣ να ξευτιλίζεις την κατανομή βάρους ... δεν εννοώ δηλαδή να ξηλώσεις 100 κιλά από πίσω ας πούμε ....

Σε συνέχεια όλων αυτών και πιστέυοντας ότι ΔΕΝ είναι μαλάκες στην Μsport που το CSL δεν το βγαλανε 100 άλογα πάνω αλλά 140 κιλά κάτω ... θα αρχίσω το ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ βγάξιμο ...

optostyle
16-02-07, 20:12
αμα ξαναβαλω την πεθερα μου μεσα ...να με ...........130 κιλα ειναι

Nick_compact
16-02-07, 20:19
Σκέψου το καλά πριν αρχίσεις να ξηλώνεις πράγματα... Έχεις Μ3 και όχι κανά Ε30. Αν πεις να βάλεις τπτ carbon κομμάτια θα πρέπει να βάλεις το χέρι πολύ βαθιά στην τσέπη.
Δεν ξέρω σε μια Μ3 τι μπορείς να ξηλώσεις για να το ελαφρώσεις αλλά και εγώ κάνω σχέδια για ελαφρωμα σύντομα.
-πίσω εταζέρα έξω
-εργαλεία και ρεζέρβα έξω
-εμπρός μόνωση καπό έξω
-μεταφορά μπαταρίας πίσω
-και κάποια στιγμή όταν μου το επιτρέψουν τα οικονομικά βγάλσιμο τα μαμά καθίσματα και μπάξιμο recaro poleposition (κάτι που μάλλον πρέπει να κάνεις και εσύ, υποψιαζομαι οτι τα καθίσματα του Μ3 πρέπει να είναι τούβλα)

Geo_3D
16-02-07, 21:18
O Panoz το ελεγε εδω και ποσο καιρο,οτι το μονο tuning που αποδιδει ειναι μια ολοσωμη εξατμιση και το προγραμμα.Μαλλον ειχε δικιο!!!Να τον ακουτε τον παλιο!!!
Απο εκει και περα,το ελαφρωμα ειναι καλο για τις επιδοσεις,αλλά θα θυσιασεις αλλα πραγματα οπως πχ. ανεση,θορυβο κλπ.Εισαι συμβιβασμενος με αυτα τα πραγματα???Ο Νικος ο Αλων. ελεγε οτι τα καθισματα που εχει στο Μ3 ειναι οτι καλυτερο για τα Μεγαρα αλλά οτι χειροτερο για ενα ταξιδι ή μια μακρινη βολτα.

Διαλεγεις και παιρνεις

Christos 330i ///M
16-02-07, 22:00
Ρε συ Evangele γιατι κανεις ετσι ; ; ;
Νομιζα πως το ειχες ξεχασει το ξεμπαξιμο . . .
Θα ειναι ωραιο να εχεις απλα μια κονσερβα και τιποτα αλλο ; ; ;

Ξερεις οτι στο λεω φιληκα
και με ολο το θαρρος που σου εχω φιλε . . . !

M3MAN
16-02-07, 22:15
Δεν καταλαβαίνω ποιο ειναι το πρόβλημα αφου πατας για Π-Λ-Α-Κ-Α το 99% των αυτοκινητων εκει εξω.

Θα το τρεχεις σε πιστες; αν ναι τοτε αλλαζει το πραμα...

EVANGELOS
16-02-07, 22:23
O Panoz το ελεγε εδω και ποσο καιρο,οτι το μονο tuning που αποδιδει ειναι μια ολοσωμη εξατμιση και το προγραμμα.Μαλλον ειχε δικιο!!!Να τον ακουτε τον παλιο!!!
....

Eγώ τουλάχιστον δεν έχω κάνει και τίποτα διαφορετικό έτσι και αλλιώς.
Για να είμαι ειλικρηνείς το παρακάτω ποστ του Πάνου αποτέλεσε και τη βάση για τις επιλογές μου αν και σε κάποια πράγματα δεν συμφωνώ π.χ. χταπόδια: ο Πάνος έχει εμπειρία με το US spec που έχει και προκαταλύτες στα χταπόδια και φιμωμένη εξαγωγή .

...Το Μ3 δεν αξίζει να το πειράξεις ατμόσφαιρα. Τα χρήματα που θα δώσεις θα είναι πολλά και τα ωφέλη μικρά. Δε πιστεύω ότι υπάρχει καλύτερα βελτιωμένος κινητήρας απο του CSL, ούτε και πιστεύω ότι μπορείς να πας πάνω απο 360 hp χωρίς να κάνεις το αυτοκίνητο αγωνιστικό

Για τους νέους, τα παραπάνω δε τα βγάζω απο το κεφάλι μου. Ήμουν κάτοχος Μ3 και είχα κάνει τα πάντα. Τα συμπεράσματά μου ήταν τα εξής:

1) Χταπόδια, καταλύτες και εξάτμιση: +13 hp τροχό και πακέτο οι ωτοασπίδες.
2) Μια καλή ανάρτηση είναι ότι πρέπει. (χωρίς υπερβολικό χαμήλωμα και το εμπρός μέρος να είναι 1cm χαμηλότερα απο το πίσω).
3) Εάν γίνεται συχνή χρήση πίστας, ένα καλό σετ φρένα χρειάζεται οπωσδήποτε. Ακόμα και αυτό που έκανε ο Strax (δίσκοι CSL και σκληρά τακάκια) είναι ένα σοβαρό upgrade.

Αν γίνουν τα παραπάνω, το αυτοκίνητο θα είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ.

Τελικά με τα γνωστά μπαξίματα κάπου εκεί - λίγο πάνω λέω εγώ ... είμαι.

Τώρα όσον αφορά το τι θα θυσιάσεις ... υπάρχουν λίγα αλλά πολύ βασικά που χωρίς να καθιστούν το αμάξι τραγέλαφο μπορούν να γίνουν.

Θα εκπλαγούν οι μή γνώστες αν ακούσουν ΠΟΣΑ κιλά είναι η ηλιοροφή και τα καθίσματα ας πούμε ... ή πόσα κιλά κάτω είναι το double sided carbon boot lid (δε λέω του csl , λέω το carbon).

Eπίσης θα εκπλαγούν πόση διαφορά έχει το Μ3 με μείον 50 -70 κιλά ... ΕΠΙΜΕΝΩ γιατί με το μυαλό τους πολύ θεωρούν το θέμα μικρής σημασίας. Απλά λέω ότι με αμάξι που ήταν κολώνα μπροστά, την ίδια μέρα με συνοδηγό ήταν κολώνα πίσω (υπάρχει και video...).
Eπίσης θα εκπλαγούν πολλοί αν ακούσουν ότι αμάξι με +60 άλογα είναι κόπια , ακριβώς λόγω βάρους....και όμως έτσι είναι.

Τέλος ξεχνώντας το θέμα επιδόσεων ... που εδώ που τα λέμε είναι ένα θέμα όχι το παν ... υπάρχει η γενικότερη ΩΦΕΛΕΙΑ με την μείωση βάρους και το ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΟ ...

ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΤΙ ??? ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΕΤΣΙ ??? ΘΑ ΠΑΘΩ ΣΤΕΡΗΤΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΞΙΜΑΤΑ ??? :icon11: :greenboun :shakehead :eek:

MPOWER
16-02-07, 22:24
Μετά από διάφορα περιστατικά (δεν εννοώ τα περί αξιοπιστίας) επανέρχομαι στην προ μηνών θέση μου : ΑΡΧΗΣΤΕ ΤΟ ΒΓΑΞΙΜΟ....

Και εξηγούμαι:

1)Mετά από πολύ ψάξιμο - κουβέντα κλπ κατέληξα ότι το 99% των aftermarket για τον S54 EINAI ΑΧΡΗΣΤΑ , όσον αφορά την αύξηση της ισχύος. Πιό εύκολα θα βρεις σύλλογο με πάνω από ένα μέλος , εναντίον της έκδοσης γυναικών επί χρήμασι στην Ουκρανία παρά aftermarket που να δίνει πραγματικά ισχύ στο μοτέρ (μιλάω για διαφορά που θα φαίνεται στο δρόμο παραγματικά).

Πρόγραμμα , εξάτμιση ΚΑΙ μέχρι εκεί. Θα βελτιώσεις ποιοτικά την καμπύλη και θα πάρεις 10-15 άλογα στρόφαλο ΜΑΧ.

Εκκεντροφόροι ΝΑΙ μεν θα δώσουν αλλά με πιθανό κόστος στην αξιοπιστία , δυσκολία στο σετάρισμα του μοτέρ μετά (vanos , avans etc) και με αυξημένο κόστος αγοράς τοποθέτησεις (1500 αγορά + 500 τοποθέτηση + χχχχ σετάρισμα + 1000 χταποδάκι για να δουλέψουν στο optimum). AN TA KΑΤΑΦΕΡΕΙΣ θα πάρεις 10 άλογα ψηλά εις βάρος της ισχύος στις μεσαίες.

Εισαγωγή ΔΕΝ με πείθει ΚΑΜΙΑ ... (περιμένω πατέντα από το γνωστό μουρλό ... ίσως η μόνη που θα δουλέψει)

Alpha - N ...ναι αλλά μετά γνωστά προβλήματα και με το γνωστό κόστος...

Εγώ προσωπικά θεωρώ (από τα διάφορα πατήματα που έχω κάνει) ότι το μοτερ είναι πιό δυνατό από ότι πίστευα και τελικά το Μ3 πολύ πιό γρήγορο από ότι θεωρούσα.
Θεωρώ λοιπόν ότι δεν έχει νόημα η παραπάνω προσπάθεια άυξησης ισχύος .

2)Το μόνο σίγουρο (μετά το θάνατο και τους φόρους) είναι ότι ΑΝ ΒΓΑΛΕΙΣ 10 ΚΙΛΑ ΒΑΡΟΣ - ΕΒΓΑΛΕΣ 10 ΚΙΛΑ ΒΑΡΟΣ ... ούτε dyno , ούτε σετάρισμα , ούτε check engine , OYTE ΤΙΠΟΤΑ.

3)Το κέρδος αν μείωσεις π.χ. 10% το βάρος είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερο από το να αυξήσεις 10% την ισχύ.
Η απόδειξη είναι πολύ απλή .... τελικά δεν θα γράψω τα τυπολόγια γιατί μόνο θα μπερδέψουν ... απλά λέω ότι με πρόχειρους υπολογισμούς 50 κιλά κάτω στο Μ3 (3,1%)βελτιώνουν το 0-400 κατά 2,33% (που στα 13,5 σεκ είναι 0,31 σεκ ήτοι 15m) και στο χιλιόμετρο 2,5%.

Ποσοστό επιτυχίας 100% (αν το βγάλεις το βάρος πέτυχε) και το αντίστοιχο αποτέλεσμα το καταφέρνεις με περίπου 7-8% αύξηση ισχύος + πιθανότητα να μην πετύχει + κόστος tuners κλπ κλπ.

4)Εκτός από τη ΣΙΓΟΥΡΗ (μικρή ή μεγάλη) βελτίωση των επιδόσεων με το ελάφρωμα έχεις ακόμα:
*βελτιώσει την ικανότητα φρεναρίσματος
*μειώσει την απαιτούμενη πλευρική πρόσφυση (αφού πλέον έχεις μικρότερη μάζα - άρα ορμή) και συνεπώς έχεις τη δυνατότητα να στρίβεις σε χειρότερα οδοστρώματα ασφαλέστρα και ταχύτερα.
*μειώσει την κόπωση ΟΛΩΝ των μηχανικών μερών drivetrain κλπ
*βοηθήσει το μοτέρ να επιτυχγάνει τις ίδιες ταχύτητες ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΗ καταπόνηση συνεπώς ΑΥΞΑΝΕΙΣ την διάρκεια ζωής του.

ΠΡΟΣΟΧΗ : Πάντα εννοώ ΧΩΡΙΣ να ξευτιλίζεις την κατανομή βάρους ... δεν εννοώ δηλαδή να ξηλώσεις 100 κιλά από πίσω ας πούμε ....

Σε συνέχεια όλων αυτών και πιστέυοντας ότι ΔΕΝ είναι μαλάκες στην Μsport που το CSL δεν το βγαλανε 100 άλογα πάνω αλλά 140 κιλά κάτω ... θα αρχίσω το ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ βγάξιμο ...

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
Να αγιάσει το στόμα σου αγόρι μου!

Και για να εξηγηθώ και εγώ...(ο μαμάκιας)
Κρατήστε το αυτοκίνητό σας όσο πιο μαμά μπορείτε...
το Ξεμπάξιμο και αυτό με προσοχή, μην χάσει το αυτοκίνητό σας τον χαρακτήρα του.

EVANGELOS
16-02-07, 22:35
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
Να αγιάσει το στόμα σου αγόρι μου!

Και για να εξηγηθώ και εγώ...(ο μαμάκιας)
Κρατήστε το αυτοκίνητό σας όσο πιο μαμά μπορείτε...
το Ξεμπάξιμο και αυτό με προσοχή, μην χάσει το αυτοκίνητό σας τον χαρακτήρα του.

Nαι το θέμα με τα ΟΕΜ είναι έτσι και το όσο πιό μαμά είναι τελικά σωστό....

Πάντως δε σκοπέυω να κυκλοφορώ να roll cage , ιμάντες στα παράθυρα και σελοφάν στα τζάμια....
Λέω για απλά πράγματα όπως ηλιοροφή , pole position , ίσως το carbon-άκι πορτ μπαγκαζ και διάφορα τέτοια ....
Νομίζω μια χαρά θα είναι ....

p.s. Eκρηξη ΔΙΚΑΙΩΣΗΣ Μαικ ...:nod:

m_power_lunatic
16-02-07, 22:39
Tι εννοεις με το βγαλσιμο της ηλιοροφης?????Μαμακιας δηλωμενος και εγω εδω και καιρο.....:greenboun

EVANGELOS
16-02-07, 22:50
Tι εννοεις με το βγαλσιμο της ηλιοροφης?????....

Aφαίρεση οροφής , αφαίρεση μηχανισμού , αφαίρεση νεύρων λόγω ηλιοροφής, τοποθέτηση νέυρου που προβλέπεται στα χωρίς ηλιοροφή , τοποθέτηση νέας ταπετσαρίας , τοποθέτηση ΟΕΜ οροφής.... Σύνολο πάνω από 25-30 κιλά ΚΑΤΩ .....(μαζί με ένα "εξαρτηματάκι" "διάφανο" από το CSL)

MZ3
16-02-07, 23:06
καλα αμα βαλεις χερη στην οροφη και την ξηλοσης μιας και μπενης στον κοπο βαλε και την ανθρακονηματινη του CSL η καπια αφτερ μαρκετ ανθρακονημα

παντος δεν το θεορω σωστο να ξηλωσης την οροφη :shakehead

υπαρχη και λυση να βαλεις ανθρακονημα οροφη και να κρατησης την ηλιοροφη σου και σωζεις 5-6 κιλακια αρα πας περιπου οσο το απλο χωρις οροφη
ενα πραγμα που σηνιστω πρην βαλεις χερη πουθενα (οπως εκανα και εγω)
ειναι να μετρησης μεχρη και το τελευτεο κιλο που θα βγαλεις η αντικαταστησης και να βαλεις και ποσο θα κοστηση για να εχεις ενα συνολικο
αποτελεσμα στο βαρος και στην τσεπη σου.. και μετα αν δεις οτι αξηζει βαλε του χερη οκ..
ειναι τρελο το τριπακι στην αφερεση βαρους καλητερα να μην το παρεις..
ανθρακονηματα / τιτανια εδω και εκει και στο τελος θα του κατσης και κανα κομπρεσορα για να περνας και τα CSL και 20Κ μειον η τσεπη.. αξηζει?

υ.γ που ειχα τα θερμενομαινα με της μνημες? καπου εδω τα ειχα αφησει..:p

Dark_Angel_
17-02-07, 00:29
ρε παιδια εγω λεω να βαζετε εμενα να οδηγαω τα Μ3 σας ειμαι 57 κιλα αξιοπιστος και δε κοστιζω τιποτα :ΡΡ

DimitrisZ4
17-02-07, 02:02
ρε παιδια εγω λεω να βαζετε εμενα να οδηγαω τα Μ3 σας ειμαι 57 κιλα αξιοπιστος και δε κοστιζω τιποτα :ΡΡ

ΑΧΑΧαχαχαχχααχχαχαχααχαχχαχααχχααχαχ :rofl2: πεθανα χαχχαχαααχ

Nick_compact
17-02-07, 02:55
Βαγγέλη, εντελώς φιλικά, σοβαρέψου... Θα βάλεις χέρι στο εργαλείο σου και θα μπλέξεις με κόψε ράψε για 20-30 κιλά;;; Θα το μετανιώσεις... Αν δεν σου κάνουν καλή δουλειά θα χτυπάς το κεφάλι σου.
Ελάφρωσε το αλλά όχι από εκεί...
-καθίσματα, ξήλωσε τα μαμά και βάλε ότι πιο ελαφρύ υπάρχει, και να τα 20-30 κιλά. Μετά όμως ποιός θα μπαίνει πίσω; Τα poleposition δεν ειναι ανακλινομενα... Και τα ανακλινομενα δεν ειναι ελαφριά εκτός αν θελεις να βαλεις της CSL που ένας θεος ξέρει ποσο κανουν. (κατι ειχε παρει το αυτι μου για 4000 το καθενα)
- carbon καπό εμπρός και πίσω. Εδώ το μόνο μειονέκτημα είναι το κόστος
- ζάντες. Βρες και βάλε τις πιο ελαφριές 18αρες που υπάρχουν, όπως μαγνησίου. Εδώ το όφελος θα είναι μεγάλο γιατί αφαιρείς μη αναρτώμενη μάζα, όπως ηδη ξερεις.
-εξάτμιση. Υποθέτω οτί έχεις ηδη βάλει την lightweight της Supersprint.
και τέλος η εισαγωγή της CSL εκτός από κέρδος σε δύναμη, θα είναι υποθέτω και καμια 10αρια κιλά λιγοτερα από την μαμά
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...

NICK_M3
17-02-07, 03:02
εσυ βαγγελάκη λέγε οτι θες!!!

εγω θα συνεχ'ισω τον χαβά μου ακάθεκτως

και πιο τούμπανο θα το κάνω το μοτεράκι πλέον γιατί μου την έδωσε με την ζημιά και κάποια άλλα πραγματάκια θα βάλω και τα κιλά που τόσο καιρό λέω θα τα βγάλω!!!!

πάντως όσο για τις μόντες μην είσαι και τόσο σίγουρος και περίμενε να "γιάνει" το μοτόρι μου να ήμαστε σίγουροι οτι λειτουργεί καλά ολόκληρο και μετά τα ξαναλέμε.....

όσον αφορά την οροφή το σκέφτομαι κανα χρόνο τώρα οχι τόσο πολύ για το βάρος όσο για το κέντρο βάρους!!!!
στο csl το γ@μήδι είναι αυτός ο βασικός λόγος που το αμάξι αψηφά οτι ξέρουμε και στρίβει τάπα....

και όσο για το θέμα του βάρους αν θυμάσαι καλα κυριέ μου οταν πριν μήνες είχες ρωτήσει αν ξέρουμε κιλά απο τα μέρη του αυτοκινήτου σου είχα παραθέσει ολόκληρη λίστα με όλα τα κιλάκια σε μισή ώρα....

είπαμε οτι έχουμε κάλο και το ξέρεις!!!
μην με τσιγκλάς!!!!!

α και κάτι ακόμη
τα πίσω καθίσματα ζυγίζουν 33ολοκληρά κιλά και ήδη έχω βρεί και carbon αντικατάσταση με βάρος 5 ΚΙΛΑΑΑΑΑ!!!!.....
αλλά δεν σου λέω ρε!

DoctorAbo
17-02-07, 10:58
Παρόλο που ο AlexK είχε βάλει αναλυτικότατο post με το τι κιλά χάνεις όταν αλάξεις τι πάνω στην Μ3 Ε46 (έψαξα αλλά δε το βρήκα), η άποψή μου είναι πως αν κανείς κάνει τα βασικά για βελτίωση και μείωση βάρους σε μια Μ3 Ε46 θα φτάσει το κόστος μιας CSL σε κάθε περίπτωση.

Εγώ τυχαίνει να τα βλέπω κάπως πιο απλά τα πράγματα.
Μια Μ3 έχει τόση πολύ έρευνα και εξέλιξη πίσω της που θεωρώ ότι το κόστος , ο χρόνος και οι δοκιμές που θα απαιτηθούν για να γίνει καλύτερη και δυνατότερη θα κοστίσουν μια μικρή περιουσία.

Αντίθετα, η λογική του ... παίρνω μια 316 για να την κάνω αργότερα 320 ή και 330 χρησιμοποιώντας εφαρμοσμένες λύσεις συγκεκριμένου και οριοθετημένου κόστους με βρίσκει σύμφωνο.
Η λογική του ... παίρνω μια Μ3 Ε46 για να την εξελίξω περαιτέρω με βρίσκει διάφωνο πέραν φρένων, αναρτήσεων, και 2 - 3 άλλων πολύ βασικών και πιστοποιημένων βελτιώσεων.
Απο κει και μετά μπαίνει κανείς σε σκοτεινά μονοπάτια με άγνωστο κόστος - χρόνο - δοκιμές - απογοητευσεις κλπ.

So simple.

greekm3
17-02-07, 13:17
φιλε Ευαγγελε μπορω πολυ ευκολα να καταλαβω το τι "τραβας"...και εννοω στην σχεδον εμμονη ιδεα περι βελτιωσης που μπορει να σε ωθηση ενα Μ3,το εζησα και το ξερω...και οπως σωστα λες/αναφερεις,και εξαλλου εχουμε συζητηση και οι δυο μας,ο κινητηρας "παιρνει" λιγα (με βαση το λογικο κοστος)...η μειωση βαρους ειναι οντως μια καλη λυση αφου κατα βαση -10kg=+1bhp,κατι το οποιο ειχα σκεφτει και εγω και εν μερει το ειχα πραγματοποιησει με την lightweight εξατμιση ,αλλη μπαταρια,εξω εργαλεια-ρεζερβα κτλ..ομως αντιμετωπισα ενα προβληματακι που αναφερει ο νικος,το κεντρο βαρους,...ενοιωθα πλεον το πισω μερος πιο ελαφρυ και να γλυστρα ευκολοτερα...φυσικα το ανεγαγα σε "παιχνιδι",ομως μεσα μου γνωριζα..οποτε το "project" ελαφρωμα εμεινε εκει....παντως φιλικα,εαν κανεις κατι μην πας σε extreme λυσεις,ακουσε με...το αυτοκινητο ειναι,ακουγεται και παει γρηγορα και αξιοπιστα....απολαυστε το μεχρι να αλλαξεις κατηγορια;)..θα τα πουμε αμμεσα απο κοντα

BMW523i
17-02-07, 14:08
Εδώ έψαξα εγώ να αφαιρέσω κιλά από το 5αρη από το Μ3 δεν θα αφαιρέσουμε??? Όταν ολοκληρώσω κάποια πράγματα θα αρχίσω να αφαιρώ και εγώ(προς το παρόν μόνο ρεζέρβα και εξάτμιση έχουν φύγει)!

thanassis
17-02-07, 14:14
EVANGELOS κρίμα είναι πάντως να βγάλεις την οροφή, γιατί μπορεί να έχεις τρεχάματα μετά....... τι σε χαλάει?? Μ3 έχεις!!! τι να πούμε και εμείς με 316:tapedshut ??? να βγάλουμε το σταχτοδοχείο και τον αναπτήρα???

EVANGELOS
17-02-07, 14:35
Βαγγέλη, εντελώς φιλικά, σοβαρέψου... Θα βάλεις χέρι στο εργαλείο σου και θα μπλέξεις με κόψε ράψε για 20-30 κιλά;;; Θα το μετανιώσεις... Αν δεν σου κάνουν καλή δουλειά θα χτυπάς το κεφάλι σου.
.... Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...

Nίκο sorry αλλά ΟΥΤΕ κατάλαβες , όυτε ξέρεις , ούτε είπα για ξήλωμα και ράψιμο ούτε είναι θέμα να σκεφτείς .... τα πράγματα είναι απλά και προπάντως ΜΑΜΑ ή δοκιμασμένες λύσεις ....
Συγνώμη αλλά ΑΝ δεν ξέρουμε κάτι ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό να ποστάρουμε ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ

καλα αμα βαλεις χερη στην οροφη και την ξηλοσης μιας και μπενης στον κοπο βαλε και την ανθρακονηματινη του CSL η καπια αφτερ μαρκετ ανθρακονημα...παντος δεν το θεορω σωστο να ξηλωσης την οροφη :shakehead

ΔΕΝ ΞΗΛΩΝΩ ΟΡΟΦΗ .... ΑΦΑΙΡΩ ΗΛΙΟΡΟΦΗ (που ο μηχανισμός της και το τζάμι ζυγίζουν 30 κιλά).... ΕΛΕΟΣ διαβάστε τι λέω ... το βαρύ πράγμα δεν είναι η οροφή αλλά ο μηχανισμός και το τζάμι της ηλιοροφής.... ΜΗΝ ΤΑ ΓΡΑΦΩ 100 ΦΟΡΕΣ.....
Μετά την όλη διαδικαδία θα είναι ΣΑΝ το αμάξι να ΜΗΝ είχε ηλιοροφή , ούτε aftermarket oροφή , ούτε carbon , ούτε ΤΙΠΟΤΑ .....

Νικόλα ...

και όσο για το θέμα του βάρους αν θυμάσαι καλα κυριέ μου οταν πριν μήνες είχες ρωτήσει αν ξέρουμε κιλά απο τα μέρη του αυτοκινήτου σου είχα παραθέσει ολόκληρη λίστα με όλα τα κιλάκια σε μισή ώρα

Δεν σε λέω τυχάια ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ .... βέβαια έχω τη full list πλέον emailed from Germany ...:flipa: ... (λινκ στο άλλο θρεντ το excel-άκι)....

Πάντως τα πίσω ΜΕ ΤΑ armrest είναι ΟΝΤΩΣ ΠΟΛΛΑ κιλά

Seat - Rear Bottom______ 6,03___ 1______6,03
Seat - Rear Back Left _____5,76___1______5,76
Seat - Rear Back Right ___11,34___1_____11,34
Seat - Back Tilt Latch Ass___0,68___2_____1,36
Seat - Rr Side Moulding ____1,36___2_____2,72
HeadRest - Rear __________0,68___2_____1,36
ArmRest Rear Side ________0,45___2_____0,91
SUM _______________________________29,48

Να σου φτιάξω κανά δύο στατικές μελέτες ΤΣΑΜΠΑ να μου στείλεις το λινκ για τα ΠΙΣΩ ????

Γιατρέ μου ...

Εγώ τυχαίνει να τα βλέπω κάπως πιο απλά τα πράγματα.
Μια Μ3 έχει τόση πολύ έρευνα και εξέλιξη πίσω της που θεωρώ ότι το κόστος , ο χρόνος και οι δοκιμές που θα απαιτηθούν για να γίνει καλύτερη και δυνατότερη θα κοστίσουν μια μικρή περιουσία.

Και όμως με τα λίγα αυτά που ψιλό-κουτσο έμπαξα Η ΔΙΑΦΟΡΑ είναι πραγματική ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ... από εκέι και πέρα ΗΔΗ το έγραψα (και ας ΤΣΑΝΤΙΖΕΤΑΙ ο μουρλός...) δεν πιστεύω ότι μπορεί να γίνουν πολλά με ΛΟΓΙΚΟ κόστος ....

Δημήτρη ,

παντως φιλικα,εαν κανεις κατι μην πας σε extreme λυσεις,ακουσε με...το αυτοκινητο ειναι,ακουγεται και παει γρηγορα και αξιοπιστα....απολαυστε το μεχρι να αλλαξεις κατηγορια..θα τα πουμε αμμεσα απο κοντα

συμφωνώ και το έγραψα ήδη στην παρατήρηση για κατανομή βάρους...και για αυτό μιλάω για ΛΟΓΙΚΑ πράγματα (κατάργηση ηλιοροφής , Pole position , carbon boot lid -κλπ) που ΚΑΙ δε ξευτηλίζουν το αμάξι (μάλλον πιό τούμπανο το κάνουν) και δε χαλάνε την κατανομή.
Ήδη από καταλύτες και τελικό είμαι 10-12 κιλάκια κάτω ...

Mπορεί ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ να φαίνεται ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ - ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ κλπ αλλά επιμένω η μείωση βάρους ΣΕ ΛΟΓΙΚΑ πλαίσια και με ΣΕΒΑΣΜΟ στην κατανομή βάρους ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ μπορέι να κάνει .... Οκ τα περιοδικά , εκπομπές το μόνο που αχολούνται και μας πιπιλίζουν συνεχώς είναι οι ροπές και τα άλογα ... αλλά η αλήθεια είναι ότι ένα καλοστημένο αμάξι με 1000 κιλά και 200 άλογα είναι ΠΟΛΥ πιό οδηγήσιμο και τελικά γρήγορο από ένα τέρας (στυλ SL 600) με 2 τόνους και 500 άλογα ...

p.s. Nίκο(compact) ... θα εκπλαγείς αν δεις πως πηγαίνει ένα 328 Ε36 με μαμά μοτέρ , "αρκετό" ελάφρωμα και στήσιμο ... και ας έχει 130 άλογα λιγότερα από το αντίστοιχο Μ3 ...

thanassis
17-02-07, 14:46
ΔΕΝ ΞΗΛΩΝΩ ΟΡΟΦΗ .... ΑΦΑΙΡΩ ΗΛΙΟΡΟΦΗ (που ο μηχανισμός της και το τζάμι ζυγίζουν 30 κιλά).... ΕΛΕΟΣ διαβάστε τι λέω ... το βαρύ πράγμα δεν είναι η οροφή αλλά ο μηχανισμός και το τζάμι της ηλιοροφής.... ΜΗΝ ΤΑ ΓΡΑΦΩ 100 ΦΟΡΕΣ.....
Μετά την όλη διαδικαδία θα είναι ΣΑΝ το αμάξι να ΜΗΝ είχε ηλιοροφή , ούτε aftermarket oροφή , ούτε carbon , ούτε ΤΙΠΟΤΑ .....


καλό!!! αν είναι έτσι τότε όντως καλή ιδέα!!! :clap:
:useless:

EVANGELOS
17-02-07, 15:03
καλό!!! αν είναι έτσι τότε όντως καλή ιδέα!!! :clap:
:useless:

photo of cinnamon pole position courtesy of Nikolai ....
H άλλη φώτο από Αμερικάνο κ@υλωτή ...

NICK_M3
17-02-07, 15:09
αγαπητε ευάγγελε.....

πρόσεξε αυτό που λέει ο greekM3-porschetoubano-thelwgt3!!!!

ΜΗΝ βάλεις ελαφρωμένο πίσω καπώ και άλλη μπαταρία....

θα χαλάσει 100% η κατανομή του αυτοκινήτου....

για αυτό τον λόγο δεν θα βάλω ποτέ τελικό πιο ελαφρύ απο αυτο που έχω για αυτό τον λόγο και έβαλα και το γνήσιο πίσω καπώ του CSL....

αφού έχουμε αυτό το πράμα για μπούσουλα μην κάνουμε οτι θέλουμε...
πανω απο όλα το Μ3 είναι ενα καλοζυγιζμένο αυτοκίνητο και το CSL ενα πολύ πιο ειδικό όχημα....

το θέμα του ελαφρώματος θέλει πολυ ψάξιμο και εφόσον το έχω κάνει αυτό το ψάξιμο μπορώ να το υλόποιήσω σιγά σιγά....

οροφή ναι
πίσω τζάμι ναι
καθίσματα εμπρός ναι
καθίσμτα πίσω ναι
μπροστά προφυλακτήρα ναι
μπροστά καπώ ναι...

το αυτοίνητο πάνω στην ζυγαριά την ηλεκτρονική εχει κατανομή 50,8-49,2%...
το έχω τσεκάρει και αυτό.

αν αλλάξεις αυτά που σου είπα τότε εχεις τα εξής αποτελέσματα.

χαμηλώνεις το κέντρο βάρους του αυτοκινήτου δραστικά άρα κερδίζεις στο στρίψιμο.
ισσοροπείς την κατανομή στο 50,3%-49,7% σχεδόν τέλειο δηλαδή
και γενικά ελαφράνεις κατα περίπου 110 ολόκληρα κιλά που σημαίνει οτι κερδίζεις όλα όσα ανέφερες πιο πάνω....

μην βιάζεσαι και αφού ξέρεις οτι είμαι ανώμαλος με το αυτοκήνητο αυτό ρώτα με και θα δείς τι πρέπει να κάνεις!!!!!

το θέμα είναι όμως και πάλι ένα για μένα.....

και εκεί κολλάω τόσο καιρό...

ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕΙ ΣΨΣΤΑ ΤΗΝ ΟΡΟΦΗ ΤΗΝ CARBON?????Ε????ΠΟΙΟΣ???

EVANGELOS
17-02-07, 15:14
....
ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕΙ ΣΨΣΤΑ ΤΗΝ ΟΡΟΦΗ ΤΗΝ CARBON?????Ε????ΠΟΙΟΣ???

Δε χρειάζεται να βάλεις carbon ... απλά βγάζεις την ηλιοροφή με το μηχανισμό και μπάζεις μαμά αλουμινίου Μ3 Ε46 ΟΕΜ ....

Τώρα τα 9 κιλά από το carbon (dd) boot lid σε συνδυασμό με το ελάφρωμα από καθίσματα και οροφή ΔΕ χαλάνε την κατανομή ... dont worry ....

μην βιάζεσαι και αφού ξέρεις οτι είμαι ανώμαλος με το αυτοκήνητο αυτό ρώτα με και θα δείς τι πρέπει να κάνεις!!!!!

Ναι καλά .... να μας ΔΕΣΟΥΝΕ ΠΑΡΕΑ ... εγώ ΔΕ ΣΕ ΞΕΡΩ ... ΔΕ ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ ...:smashtard

P.S . Kαι ΤΣΑΜΠΑ επιβλέψεις ... για το λινκ με τα πίσω ....

NICK_M3
17-02-07, 15:22
Δε χρειάζεται να βάλεις carbon ... απλά βγάζεις την ηλιοροφή με το μηχανισμό και μπάζεις μαμά αλουμινίου Μ3 Ε46 ΟΕΜ ....

Τώρα τα 9 κιλά από το carbon (dd) boot lid σε συνδυασμό με το ελάφρωμα από καθίσματα και οροφή ΔΕ χαλάνε την κατανομή ... dont worry ....



Ναι καλά .... να μας ΔΕΣΟΥΝΕ ΠΑΡΕΑ ... εγώ ΔΕ ΣΕ ΞΕΡΩ ... ΔΕ ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ ...:smashtard

P.S . Kαι ΤΣΑΜΠΑ επιβλέψεις ... για το λινκ με τα πίσω ....



εντάξει δεν τα χαλάμε στο carbon ή στο αλουμίνιο
πιοός θα το βάλει όμως ρε βαγγέλη??????

τα κιλά πίσω δεν είναι 9....εχεις ήδη βγάλει κιλά βάζοντας το τελικό το μπρίκι της supersprint!!!!!!!!!!ξεχάστηκες????
αρα τα 9 είναι και παρα είναι επιπλέον μείωση!!!!!

αφού ρε δεν με ξέρεις τότε δεν ξανανοίγω το στόμα μου για τίποτα!!!!!!
θες πολλές ώρες ψαξίματος για να βρείς τα πάντα σωστά!!!!!:gaysex: :gaysex:

τι θές το link?
γιατί να στο δώσω?
σε ξέρω?:flipa:

NICK_M3
17-02-07, 15:23
μεχρι και φώτο για τα καθίσματα σου βρήκα στο δέρμα σου!!!!

δεν αναγνωρίζεται η αξία μου τελικα!!!

NICK_M3
17-02-07, 15:30
πάρτα και μαυρο κόκκινο για το δικό μου το κάρο!!!!:ban: :ban:

EVANGELOS
17-02-07, 15:34
...τι θές το link?
γιατί να στο δώσω?
σε ξέρω?:flipa:

Δουλεύω και πήχη ... κάνω και σοβάδες ,αμα λάχει ...

m_power_lunatic
17-02-07, 16:17
Μπορω να σου πω σχετικα με τον ενδοιασμο σου για την τοποθετηση carbon roof απο CSL στο αμαξι σου οτι στην Ελλαδα εχει επισκευαστει CSL σφαλιαρισμενο που ειχε αρπαξει και στην οροφη,αρα καποιου τα χερακια πιανανε γιατι μετα το αμαξι ηταν οπως στην αρχη-τουλαχιστον ετσι φαινοτανε-επιπλεον οπως ξερεις και σε απλο Μ3 Ε46-θα μας καψει ο θεος-μπαινει CSL roof και ετυχε και ειδα αμαξι απο κοντα στο NURBURGRING και ηταν και πολυ ωραιο αν και phonix gelb metallic.:rockon: :dance:

Strax
17-02-07, 19:29
Αν με το μπάξιμο χρειάζεται να κάνεις υποχωρήσεις σε κάποιους τόμείς, τότε με το βγάξιμο πρέπει να κάνεις υποχωρήσεις Χ10!!!

Ότι και να ελαφρώσεις, είτε θα πρέπει να χάσεις ΠΟΛΥ σε άνεση και θόρυβο, είτε να βγάλεις τέτοιο πακέτο από την τσέπη που το έξοδο των εκκεντροφόρων απλά φαίνεται αστείο!!

EVANGELOS
17-02-07, 19:41
....
Ότι και να ελαφρώσεις, είτε θα πρέπει να χάσεις ΠΟΛΥ σε άνεση και θόρυβο, είτε να βγάλεις τέτοιο πακέτο από την τσέπη που το έξοδο των εκκεντροφόρων απλά φαίνεται αστείο!!

Όντως το θέμα δεν είναι τόσο απλό αλλά :

power seats vs pole position (-50 kg , + εμφάνηση , - άνεση) κόστος 1300 + ΟΕΜ leather περίπου 2χιλ

d sided carbon boot lid vs oem (-10 kg , + εμφάνηση, + look , κανένα μείον) κόστος 1800 περίπου

Κατάργηση ηλιοροφής (-30 κιλά , κανένα μέιον για εμένα) κόστος ...ΔΕΝ έχω πάρει τιμές ακόμα ... το συζητάω
Mε πίσω τζάμι csl επιπλέον 10 κιλά κάτω

Ελάφρωμα από εξάτμηση (έχει ήδη γίνει, δεν επέλεξα την race αλλά τη sport) -10 kg (τελικό + καταλύτες) ... σκέφτομαι το x-pipe.

Από εκέι και πέρα τα πράγματα ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ...

p.s. H μεγάλη διαφορά είναι σε αντίθεση με τα μπαξίματα που θέλουν ρυθμίσεις , προγράμματα , μηχανικούς , dynos , check engines κλπ ... τα βγαξίμτα είναι UNplug n play ....
To κόστος των cams είναι 1500 +500 = 2χιλ + ecu retune 300 + dyno 70 + AΠΕΙΡΟ χρόνο σε μηχανικούς + ΚΛΑΚΑΖ αν αρχίσει τα κίτρινα λαμπάκια .... ΚΑΙ ΑΝ ΔΕ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ???? ... πάμε πάλι ... πατήματα να δούμε που δε δουλεύει , μίγματα , νέα dynos ... αυτό είναι το θέμα ....

MZ3
18-02-07, 08:24
ΔΕΝ ΞΗΛΩΝΩ ΟΡΟΦΗ .... ΑΦΑΙΡΩ ΗΛΙΟΡΟΦΗ (που ο μηχανισμός της και το τζάμι ζυγίζουν 30 κιλά).... ΕΛΕΟΣ διαβάστε τι λέω ... το βαρύ πράγμα δεν είναι η οροφή αλλά ο μηχανισμός και το τζάμι της ηλιοροφής.... ΜΗΝ ΤΑ ΓΡΑΦΩ 100 ΦΟΡΕΣ.....
Μετά την όλη διαδικαδία θα είναι ΣΑΝ το αμάξι να ΜΗΝ είχε ηλιοροφή , ούτε aftermarket oροφή , ούτε carbon , ούτε ΤΙΠΟΤΑ .....



καταλαβα τι θελεις να κανεις αλλα δεν εγηνα σαφης εγω τεσπα
δεν ξερω αν εχεις δει απο κοντα τετοια εργασια εγω εχω δει μερικες φορες και εχω δει να μπενει οεμ οροφη σε αμαξη που δεν εχει οροφη με εκπληκτηκα αποτελεσματα

και ομως θα χρειαστης να ξηλωσης ολο το πανο καπακη της οροφης που εχει και την ηλιοροφη πανω του για να βαλεις τα μαμισια χωρις οροφη

και αντε και το πουλας μετα το αμαξη τη θα πεις στον καιμενο τον αγοραστη
(το γραφει η αδεια αλοστε) οτι ειχε ηλιοροφη και την ξηλοσες? θα σκεφτη οτι δεν το εχεις λιωση καθολου το αμαξη οχι δεν εισαι κ@υλογκαζος

και η γνωμη μου ειναι ξαναλεω αν βαλεις χερη σε ολα αυτα βαλε και το καρμπονακη να πιασει τοπο ο κοπος σου

EVANGELOS
18-02-07, 14:57
καταλαβα τι θελεις να κανεις αλλα δεν εγηνα σαφης εγω τεσπα
....
και αντε και το πουλας μετα το αμαξη τη θα πεις στον καιμενο τον αγοραστη
(το γραφει η αδεια αλοστε) οτι ειχε ηλιοροφη και την ξηλοσες? θα σκεφτη οτι δεν το εχεις λιωση καθολου το αμαξη οχι δεν εισαι κ@υλογκαζος...

Η εργασία θα καταγραφεί σε video (ώστε να πιστοποιείται ότι ΔΕΝ υπήρχε τρακάρισμα ....) θα γίνει σε συνεργείο με παραστικά ΚΑΙ θα δηλωθεί ΚΑΝΟΝΙΚΑ....
Οκ δεν είπα ότι θα πάω αύριο ....Σκέψεις κάνω ...

Nick_compact
18-02-07, 15:08
p.s. Nίκο(compact) ... θα εκπλαγείς αν δεις πως πηγαίνει ένα 328 Ε36 με μαμά μοτέρ , "αρκετό" ελάφρωμα και στήσιμο ... και ας έχει 130 άλογα λιγότερα από το αντίστοιχο Μ3 ...

Eυελπιστώ οτί και ένα γαργαλημένο Μ44 με ελάφρωμα κάτι θα κάνει στην περίπτωση μου... Ή λες να καταφύγω στον 28αρη Μ52?

Fairytale
25-02-07, 00:08
...Κατάργηση ηλιοροφής (-30 κιλά , κανένα μέιον για εμένα)...Καταθέτω και εδώ όσα σου είπα κατ΄ιδίαν... Το μειονέκτημα είναι ότι δεν θα μπορείς τα ανοιξιάτικα, καλοκαιρινά, φθινοπωρινά βράδια να παίρνεις αγκαζέ το amore να κοιτάτε μέσα από την ηλιοροφή και να απαγγέλεις -την ξεπατικομένη από τον ελληνικό κινηματογράφο- ατάκα:
"...κοίτα πόσο απέραντος είναι ο ουρανός...
...τόσο απέραντη είναι και η αγάπη μας..." :rofl2:
C U out there

Strax
25-02-07, 11:12
Συμφωνώ απόλυτα!! Χάνει το Μ3 το μεγάλο του πλεονέκτημα, δηλαδή ότι τα κάνει ΟΛΑ καλά!! Τι θα λες δηλαδή???

"Κοίτα μωράκι μου πόσο γρήγορα στρίβω στην Κ9 με το νέο καμπέρωμα και την μαλακή γόμα????" :screwy:

Αλλιώς πέρναμε και ένα EVO και το τουμπανιάζαμε...

EVANGELOS
25-02-07, 13:27
.... Τι θα λες δηλαδή???

"Κοίτα μωράκι μου πόσο γρήγορα στρίβω στην Κ9 με το νέο καμπέρωμα και την μαλακή γόμα????" :screwy:

Αλλιώς πέρναμε και ένα EVO και το τουμπανιάζαμε...

Θα λέω κοίτα μωρό μου αν ξαναπάρεις μαζί σου ΟΛΟ το νεσεσέρ με τα συμπράγαλα (+5 κιλά) καλά θα κάνεις να έχεις και ένα εισητήριο του ΜΕΤΡΟ ..... :bullhorn:

Κατά τα άλλα Pole position , boot lid ds carbon και οροφούλα (λες καρμπονιζέ ????) και θα είμαι ΜΙΑ ΧΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!

p.s. Άσε που το άλλο όφελος με τα Pole position είναι ότι ΔΕ ΘΑ ΧΩΡΑΕΙ Ο SANTO !!!!!!!!!!!!!!!!!!! :banhim:

alexk
25-02-07, 13:31
Συμφωνώ απόλυτα!! Χάνει το Μ3 το μεγάλο του πλεονέκτημα, δηλαδή ότι τα κάνει ΟΛΑ καλά!! Τι θα λες δηλαδή???

"Κοίτα μωράκι μου πόσο γρήγορα στρίβω στην Κ9 με το νέο καμπέρωμα και την μαλακή γόμα????" :screwy:

Αλλιώς πέρναμε και ένα EVO και το τουμπανιάζαμε...

Φυσικά και το λες!
Γιατί η γυναίκα πρέπει να σε στηρίζει στις επιλογές σου!
Κοίτα μωρό μου πως πάει με το νέο rebounce setting

NICK_M3
25-02-07, 13:56
συγνώμη αλλά!!!

η γυναίκα διαλέγει εμένα και οχι το αμάξι μου!!!!

δηλαδή το προηγούμενο Μ3 μου που δεν είχε οροφή πείραξε καμία???

και στην τελική αμα θέλει ας κάτσει στο bucket που θα μπεί αν δεν θέλει ας κάτσει στον άξονα!!!!

το αυτοκίνητο το φτιάχνω για μένα ΜΟΝΟ!!!!

σε όποιον αρέσουμε για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε......:):)

Nikos M5
25-02-07, 21:03
Καταθέτω και εδώ όσα σου είπα κατ΄ιδίαν... Το μειονέκτημα είναι ότι δεν θα μπορείς τα ανοιξιάτικα, καλοκαιρινά, φθινοπωρινά βράδια να παίρνεις αγκαζέ το amore να κοιτάτε μέσα από την ηλιοροφή και να απαγγέλεις -την ξεπατικομένη από τον ελληνικό κινηματογράφο- ατάκα:
"...κοίτα πόσο απέραντος είναι ο ουρανός...
...τόσο απέραντη είναι και η αγάπη μας..." :rofl2:
C U out there


:offtopic: αλλα ,
EVANGELE, μηπως εφαγες κανενα αποβλητο απο ιπταμενο λευκου χρωματος και τα εχεις βαλει με την κακομοιρα την οροφη ?
Αν την κλεισεις ειναι σα να κλεινεις την πορτα της πατριδας σου στους ξενους μεταναστες........πως θα σκυβει απο πανω για να σου μιλησει ο συμπαθεις πακιστανος στα φαναρια που πουλαει παγωμενο νερο, μπανανες, δερματα αυτοκινητου, και λουλουδια???
Πως θα συνεννοηθεις με τον chinaman πωλητη φακων, μπαταριων, ποτηροθηκων και λοιπων gadgets που πατωντας πανω στο πεζοδρομιο θα σκυβει μεσα απο την οροφη και (φτυνοντας καθως μιλαει) θα προσπαθει να σε πεισει οτι εχει οτι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα?
Για σκεψου και τον αλβανο brakedancer που "κουτσαινει" στα φαναρια εκλιπαρωντας για ενα ευρω βαζοντας το βρωμερο του χερι μεσα απο την οροφη τη στιγμη που εσυ εξηγεις στο αισθημα την ιστορια της μεγαλης αρκτου........
Πως θα κλεισεις την πορτα σε ολους αυτους ? Δεν εχεις καρδια ?

Snoopy
25-02-07, 22:53
Η εργασία θα καταγραφεί σε video (ώστε να πιστοποιείται ότι ΔΕΝ υπήρχε τρακάρισμα ....) θα γίνει σε συνεργείο με παραστικά ΚΑΙ θα δηλωθεί ΚΑΝΟΝΙΚΑ....
Οκ δεν είπα ότι θα πάω αύριο ....Σκέψεις κάνω ...

Συμφωνώ απόλυτα!! Χάνει το Μ3 το μεγάλο του πλεονέκτημα, δηλαδή ότι τα κάνει ΟΛΑ καλά!! Τι θα λες δηλαδή???

"Κοίτα μωράκι μου πόσο γρήγορα στρίβω στην Κ9 με το νέο καμπέρωμα και την μαλακή γόμα????" :screwy:

Αλλιώς πέρναμε και ένα EVO και το τουμπανιάζαμε...

Λοιπόν αρχηγόπουλε, μιας και έχεις τη διάθεση, απο το βγάλε βγάλε θα γίνει πιό φτωχό και απο τη σουμπαρούκλα.

Δώστη μου λοιπόν εμένα που ήθελα οροφή και δεν έχει το σκούμπι και παρε το δικό μου να το υπερτουμπανιάσεις. 700 άλογα πάει, όσο για το ελάφρωμα δεν έχει και πολλά να βγάλεις παρεκτός το CD και τα χαλάκια.

Αν βέβαια σκέφτεσαι να το κρατήσεις 5-6 χρόνια ακόμα, βγάλε ότι σου καπνίσει αλλά σκέψου οτι ρίχνεις φράγκα σε ενα αυτοκίνητο που του χρόνου θα πουλιέται 10% - 15 % κάτω.

Δεν τα μαζεύεις καλύτερα να περιμένεις καμμιά απο τις καινούργιες να βγεί στην πιάτσα?

EVANGELOS
26-02-07, 14:43
Λοιπόν αρχηγόπουλε, μιας και έχεις τη διάθεση, απο το βγάλε βγάλε θα γίνει πιό φτωχό και απο τη σουμπαρούκλα.

Δώστη μου λοιπόν εμένα που ήθελα οροφή και δεν έχει το σκούμπι και παρε το δικό μου να το υπερτουμπανιάσεις. 700 άλογα πάει, όσο για το ελάφρωμα δεν έχει και πολλά να βγάλεις παρεκτός το CD και τα χαλάκια.

Αν βέβαια σκέφτεσαι να το κρατήσεις 5-6 χρόνια ακόμα, βγάλε ότι σου καπνίσει αλλά σκέψου οτι ρίχνεις φράγκα σε ενα αυτοκίνητο που του χρόνου θα πουλιέται 10% - 15 % κάτω.

Δεν τα μαζεύεις καλύτερα να περιμένεις καμμιά απο τις καινούργιες να βγεί στην πιάτσα?

Μην ανυσηχείς με τόσα extra και ένα μήνα σερί να ξεμπάζω πάλι τίγκα θα είναι ...

To scoobi κατ'αρχήν ΔΕΝ μας έχεις κάνει την τιμή να το δούμε .... συνεπώς γουρούνι στο σακί ΔΕΝ αγοράζω...;)

Τα περί απομείωσης της αξίας είναι γνωστά και η θεωρία έχει ΠΛΗΡΗ εφαρμογή στα καινούργια κατά πολύ μεγαλύτερη βάση (εκεί χάνεις 15% την επόμενη μέρα που το αγόρασες). Συνεπώς (και οικονομικώς σκεπτόμενος) πέραν της βενζίνης ΟΛΑ τα άλλα σε ένα αμάξι είναι πεταμένα λεφτά .... Μόνο που το θέμα αυτοκίνητο έχει ΚΑΙ ΜΗ ΟΙΚΟΝΟΜΟΤΕΧΝΙΚΗ πλευρά ....:greenboun

Αυτό που θα βγεί θα κάνει όσο 3 Μ3 και δε με βλέπω (προς το παρόν) να έχω τη διάθεση να παρκάρω στο γκαράζ ένα διαμέρισμα 60 τ.μ. .... είπαμε μουρλός αλλά όχι και Ωνάσης ....

Κατά τα άλλα προς το παρόν ΔΕΝ έχει ξεμπαχθεί τίποτις .... με ηρεμία λοιπόν και το αποτέλεσμα θα είναι ΚΑΛΟ ....

NICK_M3
27-02-07, 12:05
με ηρεμία λοιπόν και το αποτέλεσμα θα είναι ΚΑΛΟ ....

αααα σε έχω παραμαλήσει με την δουλεία μου τον τελευταίο καιρό αγόρι μου!!!


ρε τι ηρεμίες και πράσινα άλογα

μπάξε - βγάξε στο μπάμ-μπάμ!!!!!

το θέμα είναι το ΦΟΥΝΤΟΜΑ και όχι οι πολλές οι σκέψεις!!!!!

οσο το σκέφτεσαι τόσο το χαλάς το θέμα!!!

κανε οτι και γω

ξύπνα το πρωι και το πρωτο πράμα που θα σου ερθει στο μυαλό ΚΑΝΤΟ!!!

μέχρι το βράδυ να εχεις βρει και τα φράγκα και να γίνει η παραγγελία!!!!

αντε και συγχυσες πάλι.....

Christos 330i ///M
27-02-07, 12:25
αααα σε έχω παραμαλήσει με την δουλεία μου τον τελευταίο καιρό αγόρι μου!!!


ρε τι ηρεμίες και πράσινα άλογα

μπάξε - βγάξε στο μπάμ-μπάμ!!!!!

το θέμα είναι το ΦΟΥΝΤΟΜΑ και όχι οι πολλές οι σκέψεις!!!!!

οσο το σκέφτεσαι τόσο το χαλάς το θέμα!!!

κανε οτι και γω

ξύπνα το πρωι και το πρωτο πράμα που θα σου ερθει στο μυαλό ΚΑΝΤΟ!!!

μέχρι το βράδυ να εχεις βρει και τα φράγκα και να γίνει η παραγγελία!!!!

αντε και συγχυσες πάλι.....



Αν καποιο πρωι ξυπνησεις και σου καρφωθει να αλλαξεις το Μ3 Ε46 με

το Μ3 Ε92 μην μασιξεις να με περεις τηλ οκ Nick???

Μεχρι το βραδυ θα βρω και τα λεφτα και θα αποκτησω το εργαλειο που

ποθω . . . !

Συμφωνεις ; ; ;

M3Convertible
27-02-07, 14:02
Μην ανησυχείτε καθόλου για τον αγοραστή.
Θα το πάρω εγώ.
Το επόμενο αυτοκίνητο που θέλω να πάρω θα είναι Ε46cabrio 320 ή Ε46 coupe 330 σχεδόν τα ίδια λεφτά κάνουν.
Τώρα λοιπόν βλέπω πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να πάρω το ///Μ3 του Βαγγέλη γιατί με τα ξεμπαξίματα, θα κάνει όσο και τα 2 παραπάνω, άρα με συμφέρει.

Πέρα από την πλάκα θεωρώ για εμένα τα παρακάτω πράγματα για βελτίωση ότι είναι τα πιο σημαντικά και το λέω αυτό έχοντας μια πολύ μικρή συμμετοχή σε αγώνες και σε προετοιμασία αγωνιστικών αυτοκινήτων.

1) Ξήλωμα το αυτοκίνητο και ράψιμο με argon τα σημεία που θέλουμε να ενισχύσουμε. Όφελος σε λιγότερες στρεβλώσεις χωρίς τοποθέτηση κλουβιού. Μειονέκτημα η αύξηση βάρους από το extra μέταλλο, ευτυχώς όχι πολύ, από 300gr μέχρι 2kgr

2) Ξήλωμα τα πάντα από μέσα. Δηλαδή καθίσματα (όλα) και τοποθετούμε άλλα, μοκέτες, τεμπέλης, δέρμα στο χειρόφρενο, διακόπτες, κουμπιά στο τιμόνι, ηχεία ,ηλεκτρικούς γρύλους, ταπετσαρίες, αερόσακος συνοδηγού, μέχρι και τις λάμπες από την όπισθεν κλπ κλπ. Εδώ τονίζω ότι υπάρχουν και όρια για το τι θέλεις να βγάλεις αυτό είναι στην κρίση του καθενός.

3) Βρίσκουμε ίδια πλεξούδα από τροπέτο και την βάζουμε πάνω αφού βγάλουμε όλα τα περιττά καλώδια που δεν θέλουμε, όσο και απίθανο να ακούγετε είναι πολύ σημαντική βελτίωση βάρους.

4) Το πιο άχρηστο πράγμα είναι η ηλιοροφή!!! Όχι μόνο είναι 33kgr αλλά αυτά τα 33kgr βρίσκονται στο πάνω μέρος του αυτοκινήτου!! Φανταστείτε το αμάξι σας με ένα σακί τσιμέντο στο πάνω μέρος του!!!

5) Είναι προτιμότερο να ελαφρώσουμε το αυτοκίνητο παντού παρά πχ μόνο το πίσω μέρος και όταν το επιτύχουμε στο βαθμό που θέλουμε τότε το ζυγίζουμε κατά άξονα και βλέπουμε τι ποσοστό βάρους κατά άξονα έχουμε. Αν υπάρχει σοβαρή απόκλιση στην κατανομή του βάρους από τους δυο άξονες τότε τοποθετούμε έρμα στο χαμηλότερο σημείο που μπορούμε για να φέρουμε ξανά την ισορροπία, όχι όμως σε όλες τις περιπτώσεις και ανάλογα το στήσιμο, δηλαδή αλλού θα βάλεις το έρμα για ʽκλειστήʼ πίστα, αλλού για ανοιχτή και γρήγορη, αλλού και ανάλογα με το setup της ανάρτησης θα βάλεις για ουδέτερο στήσιμο και αλλού αν έχεις υποστροφή ή υπερστροφή και με την ανάρτηση είσαι στο όριο από γωνίες.

6) Στο συγκεκριμένο μοτέρ θα έλεγα ότι οι βελτιώσεις είναι πολύ λίγες και το λέω αυτό για ένα και μοναδικό λόγο ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ. Μπορείς να φτιάξεις το μοτέρ και 600Hp αλλά για πολύ λίγες ώρες λειτουργίας μετά θα σου τα δώσει στα χέρια και είναι κάτι που δεν το θέλεις. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι:

α) αντικατάσταση όλα τα εξωτερικά κινούμενα μέρη τροχαλίες, τρόμπα νερού, τρόμπα βενζίνης κλπ με ελαφρύτερα
β) βολάν, δίσκο πλατό, κεντρικός άξονας, ζάντες, μπουλόνια κλπ με καλύτερα και ελαφρύτερα. Μεγάλη προσοχή στη ζυγοστάθμιση των εξαρτημάτων.
γ) πρόγραμμα, εξάτμιση, καταλύτες, εισαγωγή.
δ) φρένα, ανάρτηση, κρεμαριέρα και λάστιχα.

7) καύσιμα βενζινάδικου με λίγο πείραγμα και έχεις ένα ///Μ3 όπου το μοτέρ είναι με τις φλάντζες της μαμάς και πάει και στρίβει και φρενάρει 20% με 30% καλύτερα από αυτά που κυκλοφορούν.

Ο Βαγγέλης με έχει καλύψει στο 100% με αυτά που θέλει και που κάνει στο ///Μ3 του. Βαγγέλη βάλε και εμένα στη λίστα όταν θελήσεις να το δώσεις

Ευχαριστώ.

Snoopy
27-02-07, 15:03
7) καύσιμα βενζινάδικου με λίγο πείραγμα και έχεις ένα ///Μ3 όπου το μοτέρ είναι με τις φλάντζες της μαμάς και πάει και στρίβει και φρενάρει 20% με 30% καλύτερα από αυτά που κυκλοφορούν.

.

Αυτό ειδικά είναι που πρέπει να αποφύγετε όλοι.
Μια φορά έβαλα αυτές τις π@π@ριές και κόντεψα να πάρω τα πιστόνια στο χέρι.
Δεν έχει να κάνει τόσο πολύ με το ότι ανεβάζει τα οκτάνια - που έτσι και αλλιώς μικρή διαφορά κάνει όταν η διαχείριση γίνεται απο εγκέφαλο - αλλά με τις προσμίξεις που έχει μέσα η βενζίνη (καθαριστικά λιπαντικά και άλλες λαλακίες) που αντιδρούν με το βελτιωτικό και απο ότι ακούω διαβρώνουν τους κυλίνδρους.
Θέλει πολύ προσοχή αυτό το κόλπο.

NICK_M3
27-02-07, 15:09
και που ειναι το κακό και το μοτερ να φτιάξεις και το αμάξι να ελαφρύνει??

τι επειδή θα δωσεις διπλα λεφτά???

λεπτομέρειες...

βάγγο αγόρι μου βγάλε εσυ και μην φοβάσαι τίποτα!!!!

εχω πολύ χώρο στο γκαράζ μου....

μετά θα βάλουμε και τα δικά μου μέσα μαζί με ΟΛΑ τα άλλα που εχω και θα ανοίξουμε παγκο στην λαϊκή.....

αλήθεια το navi το θέλει κανείς???

χρειάζομαι χώρο για τα οργανάκια σε λίγο....

ασε που ολα τα τσιμπράγγαλά του είναι 5 ολόκληρα κιλα!!!!!!:lockie: :lockie: :icon11:

EVANGELOS
27-02-07, 15:27
...αλήθεια το navi το θέλει κανείς???

χρειάζομαι χώρο για τα οργανάκια σε λίγο....

ασε που ολα τα τσιμπράγγαλά του είναι 5 ολόκληρα κιλα!!!!!!:lockie: :lockie: :icon11:

Έχουν γνώση οι φύλακες .... θα γίνει και αυτό (τράμπα με απλό bussiness mp3...) απλά ΘΕΛΕΙ ΗΡΕΜΙΑ και προσεκτικά μπάξε - βγάξε .... ΑΚΟΥΣ ΜΟΥΡΛΕ ??? ... που να ακούσει ... τα eisenmann του έχουν καταστρέψει το τύμπανο....

Snoopy
27-02-07, 15:35
Έχουν γνώση οι φύλακες .... θα γίνει και αυτό (τράμπα με απλό bussiness mp3...) απλά ΘΕΛΕΙ ΗΡΕΜΙΑ και προσεκτικά μπάξε - βγάξε .... ΑΚΟΥΣ ΜΟΥΡΛΕ ??? ... που να ακούσει ... τα eisenmann του έχουν καταστρέψει το τύμπανο....

μιά ερώτηση.
Γιατί δεν πήρες CSL?

NICK_M3
27-02-07, 15:42
Έχουν γνώση οι φύλακες .... θα γίνει και αυτό (τράμπα με απλό bussiness mp3...) απλά ΘΕΛΕΙ ΗΡΕΜΙΑ και προσεκτικά μπάξε - βγάξε .... ΑΚΟΥΣ ΜΟΥΡΛΕ ??? ... που να ακούσει ... τα eisenmann του έχουν καταστρέψει το τύμπανο....


τόσο καιρό που εχω να το ακούσω εχω ξαναρθει στα φυσιολογικά επίπεδα πλεόν.....:(
εκτος απο τον έλεγχο της τρόμπας θέλω και ενα εξαιρετικο AFR που εχω βρει
και μια ακομη θέση......:confused:
και βέβαια οχι MP3 μαμα...με την λέξη "μαμα" στο αμάξι εχω αλλεργία το ξέρεις....

EVANGELOS
27-02-07, 15:45
μιά ερώτηση.
Γιατί δεν πήρες CSL?

Εσύ γιατί πήρες STI ?? και 320 ?? ;)

bmw318cabrio
27-02-07, 15:51
Εσύ γιατί πήρες STI ?? και 320 ?? ;)

H απαντηση σου κορυφη..με εστειλες...

EVANGELOS
27-02-07, 17:07
Kαι έρχεται ένας ΚΑΛΟΣ ΜΟΝΤ και μεταφέρει τα OFF TOPIC fuel posts ΣΕ ΑΛΛΟ THREAD ....

Geo ? ...

Geo_3D
27-02-07, 17:39
Kαι έρχεται ένας ΚΑΛΟΣ ΜΟΝΤ και μεταφέρει τα OFF TOPIC fuel posts ΣΕ ΑΛΛΟ THREAD ....

Geo ? ...

Εχει αλλες δουλειες ο Τζεο αυτη τη στιγμη,δεν προλαβαινει

oldcarskickass
27-02-07, 19:47
Για να επανερχόμαστε και να μην *μαμάμε κι άλλο το thread του ανθρώπου, το κάλυμμα της ρεζέρβας (που τα ///Μ αν δεν κάνω λάθος δεν έχουν) του ///Μ3 τι διαφορά έχει με αυτό του CSL;

Η φανοποιία;(εκτός από τα μπρος πίσω καπά(sic))

Πάντως πιστεύω είναι καλύτερη η μείωση των κιλών vs αύξησης ισχύος και για τους λόγους που ανέφερε ο EVANGELLOS σε προηγούμενο ποστ αλλά και γιατί το κέρδος από την όποια αφαίρεση το έχεις από το ραλαντί μέχρι τον κόφτη.

MZ3
27-02-07, 20:36
Για να επανερχόμαστε και να μην *μαμάμε κι άλλο το thread του ανθρώπου, το κάλυμμα της ρεζέρβας (που τα ///Μ αν δεν κάνω λάθος δεν έχουν) του ///Μ3 τι διαφορά έχει με αυτό του CSL;

Η φανοποιία;(εκτός από τα μπρος πίσω καπά(sic))

Πάντως πιστεύω είναι καλύτερη η μείωση των κιλών vs αύξησης ισχύος και για τους λόγους που ανέφερε ο EVANGELLOS σε προηγούμενο ποστ αλλά και γιατί το κέρδος από την όποια αφαίρεση το έχεις από το ραλαντί μέχρι τον κόφτη.



το καλυμα της ρεζερβας του csl ειναι αλουμινιο και του Μ3 ειναι λαμαρινα οπος ολα τα υπολοιπα μοντελα.
βαλε και ενα τζαμη που ειναι πιο ελαφρυ του csl και αμεσος ειναι μια συμαντικη διαφορα, ε βαλε και το ανθρακονημα στον ουρανο, βαλε το ενα βαλε το αλλο... δεν σταματαει πουθενα .. 180 κιλα ειναι αυτα διαφορα :-)

Strax
28-02-07, 10:13
Η διαφορά κιλών με το CSL πρέπει να είναι γύρω στα 120 κιλά. Έχω καταλήξει ότι το βάρος που αναφέρει η BMW για το CSL δεν περιλαμβάνει βάρος οδηγού, και αποσκευές που έχει στο κανονικό Μ3.

Τουλάχιστον αυτό δείχνουν ζυγίσματα που έχουν γίνει σε CSL και Μ3.

Nick_compact
28-02-07, 13:07
Η διαφορά κιλών με το CSL πρέπει να είναι γύρω στα 120 κιλά. Έχω καταλήξει ότι το βάρος που αναφέρει η BMW για το CSL δεν περιλαμβάνει βάρος οδηγού, και αποσκευές που έχει στο κανονικό Μ3.

Τουλάχιστον αυτό δείχνουν ζυγίσματα που έχουν γίνει σε CSL και Μ3.

Ακριβώς.έτσι.είναι.110.κιλά.είναι.η.διαφορά.τους,κ αι.αυτό.με.την.προυπόθεση.οτί.δεν.έχει.έξτρα.η.CSL ,γιατί.δεν.έχω.δει.καμία.χωρίς.κλίμα.και.ηχοσύστημ α,
και.αυτά.προσθετουν.και.άλλο.βάρος,ειδικά.το.κλίμα !

alexk
28-02-07, 13:27
Πάω στοίχημα ότι σε 10 ποστ από τώρα θα ακούσουμε ότι τελικά το CSL είναι βαρύτερο...
:bullhorn:
Παιδιά, ας συνέλθουμε λιγάκι.
Σας πάω εύκολα και στοίχημα.

Λοιπόν, θα παρακαλούσα τον μπατζανάκη να πάει για ζύγισμα το εργαλείο (με φουλ ρεζερβουάρ) και να πάει και ένας κάτοχος Μ3 (strax, EVANGELOS, DoctorAbo, Nick_M3 κτλ κτλ) πάλι με γεμάτο ρεζερβουάρ.

Οι Αθηναίοι φίλοι μας, μπορούν να πάνε στο λαστιχά μου (θα το φροντίσω άν μου στείλουν pm) να το κάνουν δωρέαν.

Άντε γιατί όλοι κάτι διαβάσαν σε περιοδικό και απειλούν το ΙΕΡΟ ΤΕΡΑΣ.

EVANGELOS
28-02-07, 13:30
...Οι Αθηναίοι φίλοι μας, μπορούν να πάνε στο λαστιχά μου (θα το φροντίσω άν μου στείλουν pm) να το κάνουν δωρέαν...

pm δε σου στέλνω γιατί δεν τα υποστηρίζει το pstn μου ... αλλά ζύγισμα ΜΕΕΕΕΕΣΑ, με συνδιασμό καφεδέρο ....

p.s. To αμάξι το ζυγίζω με τα @@ μου ???? γιατί είναι +60 κιλά (το ένα ...)

alexcsl
28-02-07, 13:34
Πάω στοίχημα ότι σε 10 ποστ από τώρα θα ακούσουμε ότι τελικά το CSL είναι βαρύτερο...
:bullhorn:
Παιδιά, ας συνέλθουμε λιγάκι.
Σας πάω εύκολα και στοίχημα.

Λοιπόν, θα παρακαλούσα τον μπατζανάκη να πάει για ζύγισμα το εργαλείο (με φουλ ρεζερβουάρ) και να πάει και ένας κάτοχος Μ3 (strax, EVANGELOS, DoctorAbo, Nick_M3 κτλ κτλ) πάλι με γεμάτο ρεζερβουάρ.

Οι Αθηναίοι φίλοι μας, μπορούν να πάνε στο λαστιχά μου (θα το φροντίσω άν μου στείλουν pm) να το κάνουν δωρέαν.

Άντε γιατί όλοι κάτι διαβάσαν σε περιοδικό και απειλούν το ΙΕΡΟ ΤΕΡΑΣ.

Θα γίνει μπατζανάκη σε ζυγαριά ακριβείας,
το έχω κατά νου. Θα ποστάρω αποτέλεσμα asap.

Κάνω και κόντρα σε κιλά οδηγού, τους ιδιοκτήτες
όλων των Μ3 όλου του κόσμου! :hello:

alexk
28-02-07, 13:37
Θα γίνει μπατζανάκη σε ζυγαριά ακριβείας,
το έχω κατά νου. Θα ποστάρω αποτέλεσμα asap.

Κάνω και κόντρα σε κιλά οδηγού, τους ιδιοκτήτες
όλων των Μ3 όλου του κόσμου! :hello:

Εσύ αγόρι μου έπρεπε να οδηγείς μηχανάκι, το έχουμε πει αυτό

Nick_compact
28-02-07, 13:50
Alexk,ρίξε.μια.ματιά.στα.specs.της.BMW.
Λέει:1385kg.είναι.η.CSL.PLUS.75.for.driver.and.lug gage.
Στα.1570.που.ζυγιζει.απλη.Μ3.αυτά.τα.75.ειναι.ηδη. μεσα,οποτε.είναι.1495.
Άρα.πόσο.είναι.η.διαφορά.τους;;;;

alexk
28-02-07, 13:55
Alexk,ρίξε.μια.ματιά.στα.specs.της.BMW.
Λέει:1385kg.είναι.η.CSL.PLUS.75.for.driver.and.lug gage.
Στα.1570.που.ζυγιζει.απλη.Μ3.αυτά.τα.75.ειναι.ηδη. μεσα,οποτε.είναι.1495.
Άρα.πόσο.είναι.η.διαφορά.τους;;;;

Περίμενε να τα βάλουμε στη ζυγαριά...
Θα δούμε που είναι τα 1495 ( πουθενά ).

Nick_compact
28-02-07, 13:59
Περίμενε να τα βάλουμε στη ζυγαριά...
Θα δούμε που είναι τα 1495 ( πουθενά ).

Aμφισβητείς.τα.specs.της.BMW.δηλαδή;;;

Dim77
28-02-07, 14:00
Alexk,ρίξε.μια.ματιά.στα.specs.της.BMW.
Λέει:1385kg.είναι.η.CSL.PLUS.75.for.driver.and.lug gage.
Στα.1570.που.ζυγιζει.απλη.Μ3.αυτά.τα.75.ειναι.ηδη. μεσα,οποτε.είναι.1495.
Άρα.πόσο.είναι.η.διαφορά.τους;;;;

Νίκο αυτό που γράφει το προσπεκτους είναι ότι ζυγίζει 1385 κιλά με προδιαγραφες EU1 (Δηλαδή στα 1385 κιλα περιλαμβάνονται ο οδηγός 68κιλά και 7 κιλά αποσκευές, σύνολο 75 κιλά)
Μάλλον δε το κατάλαβες σωστά...Πλέον όλα τα αυτοκίνητα τα ζυγίζουν έτσι με αυτή τη προδιαγραφη...(περιλαμβάνεται και ρεζερβουάρ στο 90% πάντα!)

Dim77
28-02-07, 14:06
Μαλιστα γράφει weight=1385 kg
Από κάτω (στο τέλος): 1: Weight of the car in road trim(DIN) plus 75kg for driver and luggage (αυτά μοιράζονται ως 68κ οδηγός και 7κ αποσκευές)

Αυτό σημαίνει ότι το αυτοκίνητο ζυγίζει 1385 κιλά= βάρος αυτοκινήτου έτοιμο για δρόμο με προδιαγραφή DIN(Χ) + 75 κιλά
(αλλά με ρεζερβουαρ στο 90%-είναι η προδιαγραφή κατά DIN)

Χ=1385-75= 1310 Θα ζυγίζεις χωρίς οδηγό. Και σε αυτό τον αριθμό προσθέτεις το 75kg για να βγεί το weight που λένε στο φυλλαδιο.

Strax
28-02-07, 14:25
Ωραίο χαρτί. Εδώ φαίνεται ότι πράγματι είναι 1385 με την σωστή μέτρηση. Στα δελτία τύπου που έβλεπα δεν το ξεκαθάριζαν.

Πάντως τα κιλά του κανονικού Μ3 είναι σωστά. Σε μηχάνημα ευθυγράμμισης, αμορτισερόμετρο είχε βγει το αμάξι γύρω στα 1480 αν θυμάμαι καλά. πάντως σίγουρα 14ΧΧ ήταν.

Nick_compact
28-02-07, 14:27
Dim77.η.BMW.οταν.συμπεριλαμβανει.τον.οδηγο.και.τις .αποσκευες,γραφει"including"68kg.driver.7kg.luggage.και.όχι.PLUS
Eκτός.αυτού.εδώ.και.χρόνια.ηξερα.οτι.έχουν.110kg.δ ιαφορά,και,δεν.το.ανακάλυψα.ξαφνικά.σήμερα.Εκτός.α ν.τόσο.καιρό.έπεφτα.τόσο.έξω.
Και.λογικά.να.το.σκεφτείς.είναι.πολύ.δύσκολο.να.εί ναι.185.κιλά.ελαφρύτερη,το.110.είναι.πολύ.πιο.λογι κό.με.τα.ελαφρώματα.που.εχει.

alexk
28-02-07, 14:41
Dim77.η.BMW.οταν.συμπεριλαμβανει.τον.οδηγο.και.τις .αποσκευες,γραφει"including"68kg.driver.7kg.luggage.και.όχι.PLUS
Eκτός.αυτού.εδώ.και.χρόνια.ηξερα.οτι.έχουν.110kg.δ ιαφορά,και,δεν.το.ανακάλυψα.ξαφνικά.σήμερα.Εκτός.α ν.τόσο.καιρό.έπεφτα.τόσο.έξω.
Και.λογικά.να.το.σκεφτείς.είναι.πολύ.δύσκολο.να.εί ναι.185.κιλά.ελαφρύτερη,το.110.είναι.πολύ.πιο.λογι κό.με.τα.ελαφρώματα.που.εχει.

Ρε φίλε, κάνε κάτι με τις τελείες.
Μας έχεις βγάλει τα μάτια. :lamer:

Nick_compact
28-02-07, 14:48
Ρε φίλε, κάνε κάτι με τις τελείες.
Μας έχεις βγάλει τα μάτια. :lamer:

:smashtard
Του.έχω.ρίξει.κάτι.μπουνιές.απτα.νεύρα.μου.μερικές .φορες...
Και.εμένα.μου.την.σπάει.αφάνταστα!

bmw318cabrio
28-02-07, 14:52
:smashtard
Του.έχω.ρίξει.κάτι.μπουνιές.απτα.νεύρα.μου.μερικές .φορες...
Και.εμένα.μου.την.σπάει.αφάνταστα!

χεχε..βαλε παυλες..για δοκιμη :P

Dim77
28-02-07, 15:06
Ελα βρε Νίκο...πραγματικά επιμένεις απίστευτα!!!
Πάνω γράφει Unladen weight(1)=1385 kg

Κατω που γράφεi
(1): Weight of the car in road trim(DIN) plus 75kg for driver and luggage
Δηλαδη...
Σημαινει 1385 (To weight που γραφουν επάνω!!)= Weight of the car κατά προδιαγραφές DIN (αδειο έτοιμο για δρόμο με 90% ρεζερβουαρ) PLUS 75 kg οδηγος με αποσκευή...
Το βάρος του αυτοκινήτου με τον οδηγο και τις αποσκευες ειναι 1385...
Αν τα βγάλεις είναι 1310...Αν πας ένα CSL για ζύγισμα (χωρίς κλιματισμό και ράδιο cd) θα βγεί 1310...

γράφει
Weight of the car + driver and luggage (και σημαίνει ότι ΟΛΟ αυτο μαζί ισούται με το βάρος που γράφουν επάνω)
Αυτό σημαίνει η υποσημείωση 1.
Από το 1385 κατεβαίνεις κατω και σου λέει με τι ισουται.
Α+Β+Γ...ολα αυτα μαζί ειναι όσο εκεί που είναι το 1...Αρα όλα αυτα μαζί είναι 1385...

EVANGELOS
28-02-07, 15:26
Nick αυτό που λέει ο Ντίμ σημάνει το "plus"...

Ο λόγος που έχει την παραπομπή είναι για να σου εξηγήσει τι συμπεριλαμβάνει το 1385.

Δηλαδή ότι το αμάξι το μετρήσανε με εξοπλισμό - κάυσιμο (road trim) όπως καθορίζει το DIN και προσθέσανε ένα θεωρητικό βάρος 75κγρ (υποτίθεται οδηγός και αποσκευές).
Δηλαδή 1315 κγρ το αμάξι (με όσα καθορίζει το DIN) και 75κγρ επιπλέον=1385 κγρ.

Ειδάλλως θα αναγραφότανε 1385 road trim (DIN) , driver luggage excluded ....

Πάντως το να είναι βαρύτερο ή ελαφρύτερο ΔΕΝ το αποκλείω αυτο που λέω είναι σύμφωνα με το pdf που πόσταρες η BMW λέει ότι ΧΩΡΙΣ ΟΔΗΓΟ (75κγρ) το CSL ζυγίζει 1315 κιλάκια... άλλο να μπορεί να είναι αισιόδοξη μέτρηση....

Πάρε και το αντίστοιχο για το Μ3 Ε46

greekm3
02-03-07, 07:32
ειχα ζυγησει το δικο μου Μ3 στο κ.Λουη οταν εβαζα τις PSS9 ,το αυτοκινητο ειχε μισο ρεζερβουαρ καυσιμο και ολα τα υγρα + εξατμιση lightweight SS....η ζυγαρια εδειξε 1515Kgr...

MZ3
02-03-07, 07:59
και πιας χρονιας ηταν το Μ3 σου?
παντος μετα απο το τελος 2001 η βασεις προφηλακτιρα και διο βασουλες που δενει στο σασι εχουν αντικατασταθη με ανθρακονημα τα πιο παλια ηταν κανονικο αλουμινιο οπως ολα τα BMW.. απο εκει εχει διαφορα καμποση αλλα δεν μπορω να ξερω ποσω.. υπολογηζω 10 κιλλα μαξιμουμ

και οσο αφορα τα μηχανιματα πισο του ναβι και το ραδιο μοντουλ τα καινουρια μκ4 και βμ54 που εχω αλαξη εναντι τον παλιον εχουν καπια διαφορα σε βαρος καπου στα 2 κιλλα (πιο ελαφρια τα καινουρια)

NICK_M3
02-03-07, 09:14
εμένα πάντως το ρημάδι εδειξε στο ηλεκτρονικό ζύγι του Κου λούη ακριβως
1568 κιλα.....:(
και ειχα και ελαφρωμένο βολλάν και άλλο τελικο....

ε ρε ξύλωμα που θα πέσει....!!!!:friday:

πάντως το csl δεν το φθάνουμε με τίποτα....:wub: :wub:

MZ3
02-03-07, 09:47
πάντως το csl δεν το φθάνουμε με τίποτα....:wub: :wub:


τι λες?? καπου το προσπερναμε :p
του την κανουμαι αγρια.. στα κιλλα :p :p :P

Nikos M5
02-03-07, 10:23
Μεχρι ποσα κιλα σηκωνει η ζυγαρια του κου Λουη ? Λεω να παω και εγω τη νταλικα για ζυγισμα..

MZ3
02-03-07, 10:49
Μεχρι ποσα κιλα σηκωνει η ζυγαρια του κου Λουη ? Λεω να παω και εγω τη νταλικα για ζυγισμα..



αστο καλητερα.. θες να παθεις κανενα εγγεφαλικο? :p :p :p και να παθουμαι και εμεις με την σειρα μας μετα?

καλητερα μερικα πραγματα να μην τα γνωριζουμε :-)

alexcsl
02-03-07, 11:15
αστο καλητερα.. θες να παθεις κανενα εγγεφαλικο? :p :p :p και να παθουμαι και εμεις με την σειρα μας μετα?

καλητερα μερικα πραγματα να μην τα γνωριζουμε :-)

Το Μ5 το είχα μετρήσει 1890 κιλογκράμς...,
αλλά παίζει ρόλο που ήτανε και Full Options.

Είναι βαρύ το εργαλείο Στέλιο!

greekm3
03-03-07, 07:56
και πιας χρονιας ηταν το Μ3 σου?

εαν ρωτας εμενα ..ητανε κατασκευης 11/2001 ,πρωτη αδεια 2/2002.......