PDA

Επιστροφή στο Forum : SUPERCAR ... IN YOUR DREAMS..R8


EVANGELOS
26-02-07, 23:44
Aγόρασα το τελευταίο drive (ελέω DVD group B) και μεταξύ άλλων διάβασα το Review στο AUDI - R8 ....
Have Mercy Please ...

Eξηγούμαι αναλυτικά ...

Εξώφυλλο : "Audi R8 το συγκρίνουμε με 911 "... ως εδώ όλα καλά ....

Εσωτερικά , τίτλος άρθρου :"Μπορεί το Αudi των 420 ίππων , η παρθενική προσπάθεια της Audi στα supercars, να αλλάξει την καθεστηκυία τάξη στην κατηγοριά ? "

Ώπα λέω ... μου θυμίζει ΤΙΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΠΟΥ ΠΟΣΤΑΡΑ ΕΓΩ ... πριν κανά χρόνο ....

Δηλαδή το R8 που συγκρίνεται με το 911 (και σύμφωνα με το ίδιο περιοδικό , μερικές σελίδες μετά , ΥΣΤΕΡΕΙ σε feel , handling etc ...) ξαφνικά έγινε dream car ?????????
Συνεπώς το 911 τι είναι ????

Πρώτη φράση της παρουσίασης : "Eίναι το R8 όσο γρήγορο περιμένει κανείς από ένα supercar ?"

Nα τα μας ... δηλαδή το δέσαμε αυτή είναι η κατηγορία του ...

Μα καλά ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να κατατάσεις ένα αυτοκίνητο στα supercars και ΜΟΝΟ ΣΟΥ να λες ότι παίζει στην κατηγορία του 911 (sport coupe....). Kύριοι Mpikounis, GreekM3 TO SUPERCAR ΣΑΣ ΕΒΑΛΕ ΣΤΟΧΟ ....

Αντιγράφω από το περιοδικό :"...Στην Audi πιστεύουν ότι βρήκαν αυτό το κάτι. Και δεν είναι άλλο από το R8 το πρώτο supercar της εταιρίας...."

Διαβάζοντας το άρθρο τελικά προς τιμήν του κ.Μike Duff το συμπέρασμα είναι ΜΠΑΡΜΠΟΥΤΣΑΛΑ ....

Το μισό αμάξι (μαζί και το μοτέρ) είναι δανεικά από το RS4 ... εκτός αν είναι και αυτό supercar...

To Highlight του άρθρου είναι η αναζήτηση της καλυτερης γωνίας που άμα το κοιτάς είναι ποιό ωραίο (σοβαρά μιλάω...) , και το πόσο ευκολοδήγητο είναι....

υπάρχουν πάντως τα ΘΑΝΑΤΕΡΑ σχόλια

- "το τιμόνι είναι αργό και στην αρχή δείχνει να μη προσφέρει ιδιαίτερη πληροφόρηση..."

-...σκαλώνει ελαφρά (σικ) ο επιλογέας στα κατεβάσματα

-δε δείχνει (σικ) τόσο γρήγορο όσο οι αντίπαλοί του

Και το τελειωτικό χτύπημα στο αμέσως επόμενο άρθρο (συγκρητικό με την 997s)

-"το R8 δεν δείχνει να μπορεί να ακολουθήσει την 911...στο παιχνίδι που λέγεται οδήγηση..." GOAL

-"H 911 δείχνει να έχει καλύτερη απόκριση και πιό δυναμικές ρεπρίζ...." GOAL

-"....το R8 δείχνει ψυχρό και απόμαρκο ...." GOAL

κλπ κλπ ....

Το ερώτημα μου είναι ΠΟΣΑ παιδάκια (με πολλά λεφτάκια...)που το μόνο που θα διαβάσουν είναι το 0-100 σε 4,6" (...εχμμ...) και τις απανωτές αναφορές σε supercar ... θα είναι ΣΙΓΟΥΡΟΙ ότι αγοράζουν ferrari 430 ????

Πόσα παιδάκια (χωρίς λεφτάκια...) θα έχουν ήδη αρχίσει ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ debate για το supercar R8 ????

Μετά το διάβασμα του περιοδικού η άποψή μου είναι ότι το R8 είναι σα Μ6 ΧΩΡΙΣ ΤΟ SPORT BUTTON ... επειδή θα φορεθεί πολύ (λόγω απίστευτα καλής εμφάνησης +1 Audi) θα το δούμε και στο δρόμο ....

Το νέο supercar ....

p.s. To drive έχει αναβαθμιστεί ΠΑΡΑ πολύ , +1 για τιμή , +1 για dvd ... να είχε και κανά αρθράκι για τα tuned ...

NICK_M3
26-02-07, 23:55
ρε δεν φτιάχνουμε ένα δικό μας περιοδικό τσελεμεντέ να σε βάλουμε ωα γράφεις συνταγές και περιλήψεις?????

ξέρεις για ανθρώπους της ηληκίας σου.....:):):)

για σου ρε βάγγο!!!!!

nassosbmw1
26-02-07, 23:57
Aγόρασα το τελευταίο drive (ελέω DVD group B) και μεταξύ άλλων διάβασα το Review στο AUDI - R8 ....
Have Mercy Please ...

Eξηγούμαι αναλυτικά ...

Εξώφυλλο : "Audi R8 το συγκρίνουμε με 911 "... ως εδώ όλα καλά ....

Εσωτερικά , τίτλος άρθρου :"Μπορεί το Αudi των 420 ίππων , η παρθενική προσπάθεια της Audi στα supercars, να αλλάξει την καθεστηκυία τάξη στην κατηγοριά ? "

Ώπα λέω ... μου θυμίζει ΤΙΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΠΟΥ ΠΟΣΤΑΡΑ ΕΓΩ ... πριν κανά χρόνο ....

Δηλαδή το R8 που συγκρίνεται με το 911 (και σύμφωνα με το ίδιο περιοδικό , μερικές σελίδες μετά , ΥΣΤΕΡΕΙ σε feel , handling etc ...) ξαφνικά έγινε dream car ?????????
Συνεπώς το 911 τι είναι ????

Πρώτη φράση της παρουσίασης : "Eίναι το R8 όσο γρήγορο περιμένει κανείς από ένα supercar ?"

Nα τα μας ... δηλαδή το δέσαμε αυτή είναι η κατηγορία του ...

Μα καλά ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να κατατάσεις ένα αυτοκίνητο στα supercars και ΜΟΝΟ ΣΟΥ να λες ότι παίζει στην κατηγορία του 911 (sport coupe....). Kύριοι Mpikounis, GreekM3 TO SUPERCAR ΣΑΣ ΕΒΑΛΕ ΣΤΟΧΟ ....

Αντιγράφω από το περιοδικό :"...Στην Audi πιστεύουν ότι βρήκαν αυτό το κάτι. Και δεν είναι άλλο από το R8 το πρώτο supercar της εταιρίας...."

Διαβάζοντας το άρθρο τελικά προς τιμήν του κ.Μike Duff το συμπέρασμα είναι ΜΠΑΡΜΠΟΥΤΣΑΛΑ ....

Το μισό αμάξι (μαζί και το μοτέρ) είναι δανεικά από το RS4 ... εκτός αν είναι και αυτό supercar...

To Highlight του άρθρου είναι η αναζήτηση της καλυτερης γωνίας που άμα το κοιτάς είναι ποιό ωραίο (σοβαρά μιλάω...) , και το πόσο ευκολοδήγητο είναι....

υπάρχουν πάντως τα ΘΑΝΑΤΕΡΑ σχόλια

- "το τιμόνι είναι αργό και στην αρχή δείχνει να μη προσφέρει ιδιαίτερη πληροφόρηση..."

-...σκαλώνει ελαφρά (σικ) ο επιλογέας στα κατεβάσματα

-δε δείχνει (σικ) τόσο γρήγορο όσο οι αντίπαλοί του

Και το τελειωτικό χτύπημα στο αμέσως επόμενο άρθρο (συγκρητικό με την 997s)

-"το R8 δεν δείχνει να μπορεί να ακολουθήσει την 911...στο παιχνίδι που λέγεται οδήγηση..." GOAL

-"H 911 δείχνει να έχει καλύτερη απόκριση και πιό δυναμικές ρεπρίζ...." GOAL

-"....το R8 δείχνει ψυχρό και απόμαρκο ...." GOAL

κλπ κλπ ....

Το ερώτημα μου είναι ΠΟΣΑ παιδάκια (με πολλά λεφτάκια...)που το μόνο που θα διαβάσουν είναι το 0-100 σε 4,6" (...εχμμ...) και τις απανωτές αναφορές σε supercar ... θα είναι ΣΙΓΟΥΡΟΙ ότι αγοράζουν ferrari 430 ????

Πόσα παιδάκια (χωρίς λεφτάκια...) θα έχουν ήδη αρχίσει ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ debate για το supercar R8 ????

Μετά το διάβασμα του περιοδικού η άποψή μου είναι ότι το R8 είναι σα Μ6 ΧΩΡΙΣ ΤΟ SPORT BUTTON ... επειδή θα φορεθεί πολύ (λόγω απίστευτα καλής εμφάνησης +1 Audi) θα το δούμε και στο δρόμο ....

Το νέο supercar ....

p.s. To drive έχει αναβαθμιστεί ΠΑΡΑ πολύ , +1 για τιμή , +1 για dvd ... να είχε και κανά αρθράκι για τα tuned ...


μην χαιρεσαι τοσο μια παρουσιαση ηταν...και το dvd τοχει ξαναβαλει!(εχω ολα τα τευχη απο το 1) οσο για το γραψιμο...ασε ασχολιαστο...:nono:

EVANGELOS
27-02-07, 00:51
μην χαιρεσαι τοσο μια παρουσιαση ηταν...και το dvd τοχει ξαναβαλει!(εχω ολα τα τευχη απο το 1) οσο για το γραψιμο...ασε ασχολιαστο...:nono:

Nα τα εκατοστήσεις ....

Nick_compact
27-02-07, 01:01
Το μισό αμάξι (μαζί και το μοτέρ) είναι δανεικά από το RS4 ... εκτός αν είναι και αυτό supercar...

Εκτός.από.το.μοτέρ.είναι.ένα.Gallardo.από.κάτω.Αυτ ό.έχω.διαβασει.τουλ.Και.το.Gallardo.ΕΙΝΑΙ.supercar .Εξάλλου.το.supercar.δεν.το.κανει.το.μοτερ.μονο.
Εγώ.λέω.μακάρι.να.έβγαζε.και.η.BMW.αντίστοιχο.μοντ έλο,γιατί.το.Μ6.είναι.για.το.πε@ς.κατά.την.γνώμη.μ ου.

greekm3
27-02-07, 11:20
φιλε ευαγγελε τι γνωμη μου για τον ελληνικο τυπο (εκτος ισως μιας εξαιρεσης) την ξερεις...οσο για το R8...νομιζω οτι τουλαχιστον στην ελλαδα θα κανει πωλησεις(ελεω image,πολλοι τους νοιαζει να περνουνε "καποια" εικονα προς τα εξω)..και μιας και που κακα τα ψεματα λιγοι πλεον καταλαβαινουνε το ορο sport..και δεν λεω supercar,γιατι supercar δεν ειναι ουτε η 997...τωρα εαν υπολογισεις οτι το R8 θα εχει τιμη γυρω στα 150χλ...αστο,...παμε σε κατηγορια GT3:)....

Nick_compact
27-02-07, 11:43
Eίναι.άσκοπη.η.συζήτηση,γιατί.ο.καθένας.ανάλογα.με .τα.γούστα.του.κατατάσει.κάποια.αυτοκίνητα.στην.κα τηγορία.των.Supercar.
Για.εμένα.ας.πούμε.το.R8.είναι.supercar,χωρίς.να.ε χω.διαβασει.κανενα.περιοδικο,όπως.Supercar.θεωρώ.κ αι.μια."μικρή".Aston.V8.Vantage.
Επίσης.το.supercar.δεν.το.κάνει.η.τιμή.του,καμία.σ χεση.

Nikos M5
27-02-07, 12:03
Εκτός.από.το.μοτέρ.είναι.ένα.Gallardo.από.κάτω.Αυτ ό.έχω.διαβασει.τουλ.Και.το.Gallardo.ΕΙΝΑΙ.supercar .Εξάλλου.το.supercar.δεν.το.κανει.το.μοτερ.μονο.
Εγώ.λέω.μακάρι.να.έβγαζε.και.η.BMW.αντίστοιχο.μοντ έλο,γιατί.το.Μ6.είναι.για.το.πε@ς.κατά.την.γνώμη.μ ου.

Pardon..........????????????

Οπως διαβασες για το gallardo οτι ειναι θεος, μηπως ετσι διαβασες απο κανενα δημοσιογραφακι που στην καθημερινη του ζωη οδηγει Ιμπιζα οτι το Μ6 ειναι πατατα ?

Τι ειναι το Μ6 ??? Για το π@ος ??

Ρε φιλε σε παρακαλω πολυ , μη τα λες ετσι αποτομα.......

Εχεις οδηγησει ποτε Μ6 και το εβγαλες οτι ειναι για τον π.......?

Ειμαστε στα καλα μας ??

Ποιο Gallardo και π@π@ριες λεμε τωρα ??

Που πληρωνεις Lambo και παιρνεις auto union ??

greekm3
27-02-07, 12:08
θεωρω οτι λογω "κακων" συγκριτικων παρασυρομαστε και εμεις...κακως που πολλοι συγκρινουνε το lambo με την Μ6....αλλο το ενα και αλλο το αλλο αυτοκινητο...

Dim77
27-02-07, 12:49
Pardon..........????????????

Οπως διαβασες για το gallardo οτι ειναι θεος, μηπως ετσι διαβασες απο κανενα δημοσιογραφακι που στην καθημερινη του ζωη οδηγει Ιμπιζα οτι το Μ6 ειναι πατατα ?

Τι ειναι το Μ6 ??? Για το π@ος ??

Ρε φιλε σε παρακαλω πολυ , μη τα λες ετσι αποτομα.......

Εχεις οδηγησει ποτε Μ6 και το εβγαλες οτι ειναι για τον π.......?

Ειμαστε στα καλα μας ??

Ποιο Gallardo και π@π@ριες λεμε τωρα ??

Που πληρωνεις Lambo και παιρνεις auto union ??

:+1: :+1: :+1:
Συμφωνώ απολύτως με τον φίλο MUNICH M.
Μη τα ισοπεδώνουμε όλα...
Ελεος το Μ6 για τον...π@#$???:friday:
Όσο για τις σημερινές Lambo-Audi-Skoda-Seat-VW-Auto Union....Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Ferruccio Lamborghini

oldcarskickass
27-02-07, 13:39
Ο Νικ μπορεί να εννοεί είτε για την εμφάνιση, είτε για το συνολικό χαρακτήρα του αυτοκινήτου.

Για την εμφάνιση θα συμφωνήσω και εγώ ότι είναι σαν να τσαλακώθηκε το χαρτί του σχεδιαστή όταν πήγαν να το δώσουν στο CΝC.

Τώρα για το χαρατκήρα δε συμφωνώ αλλά δε διαφωνώ κιόλας, είναι δυνατόν το Μ6 να ονομάζεται σπορ - σούπερκαρ να είναι κουπέ και να είναι 47 κιλά πιο ελαφρύ από το αδελφό ///Μ5; Είναι δυνατόν;;

Action Man
27-02-07, 13:42
Pardon..........????????????

Οπως διαβασες για το gallardo οτι ειναι θεος, μηπως ετσι διαβασες απο κανενα δημοσιογραφακι που στην καθημερινη του ζωη οδηγει Ιμπιζα οτι το Μ6 ειναι πατατα ?

Τι ειναι το Μ6 ??? Για το π@ος ??

Ρε φιλε σε παρακαλω πολυ , μη τα λες ετσι αποτομα.......

Εχεις οδηγησει ποτε Μ6 και το εβγαλες οτι ειναι για τον π.......?

Ειμαστε στα καλα μας ??

Ποιο Gallardo και π@π@ριες λεμε τωρα ??

Που πληρωνεις Lambo και παιρνεις auto union ??

Εντάξει, μην τρελαθούμε κιόλας.....:confused:
Το Gallardo είναι supercar(ΟΧΙ σαν Ferrari) και η Μ6 είναι....ούτε η ίδια δεν ξέρει τι είναι....:help:

Nick_compact
27-02-07, 13:50
Γνώμες.είναι.αυτές.και.γουστα.Για.το.σκεπτικο.μου. περί.σπορ.αυτοκινήτων,ας.είχε.και.χίλια.άλογα,δεν. μου.αρέσει.
Είναι.βαριά.
Έχει.507.άλογα,αλλά.είναι.λίγο.πιο.γρήγορη.από.μια .997S,που.έχει.150.άλογα.λίγοτερα.
Έχει.άθλιο.σχεδιασμό.(αυτό.είναι.υποκειμενικό)
Εγώ.τα.ισοπεδώνω.όλα.ή.εσείς.που.βάζετε.την.Μ6.στη ν.ιδια.μοιρα.με.τις.Lambo;
Εγώ.είμαι.σίγουρος.οτί.με.αυτοκίνητα.όπως.η.LP640. μια.χαρά.αναπαύεται.ο.mr.Ferrucio.
Η.Μ3.είναι.ήταν,είναι,και.θα.είναι.μέτρο.συγκρισης .στην.κατηγορία.της,το.ίδιο.και.τα.Ζ4Μ,επίσης.και. το.Μ5.είναι.μέτρο.σύγκρισης.στα.superσενταν
Το.Μ6.τι.είναι;;;Σε.ποιά.ακριβώς.αυτοκίνητα.επιβάλ λεται;;Μια.997.απλή.είναι.ανώτερη,και.ας.είναι.πιο .αργή(σε.ευθεία.πάντα),και.το.Μ6.είναι.και.κατα.πο λύ.ακριβότερο.
Καλώς.ή.κακως.το.Μ6.δεν.μπορεί.να.παίξει.καλά.τον. ρόλο.του.supercar,που.όλοι.οι.φανατικοί.BMWδάκιδες .προσπαθούν.να.της."κολλήσουν",γιατί.όπως.είπα.παραπάνω.το.μοτέρ.δεν.κάνει.το.υπ εραυτοκίνητο.

Action Man
27-02-07, 13:57
Γνώμες.είναι.αυτές.και.γουστα.Για.το.σκεπτικο.μου. περί.σπορ.αυτοκινήτων,ας.είχε.και.χίλια.άλογα,δεν. μου.αρέσει.
Είναι.βαριά.
Έχει.507.άλογα,αλλά.είναι.λίγο.πιο.γρήγορη.από.μια .997S,που.έχει.150.άλογα.λίγοτερα.
Έχει.άθλιο.σχεδιασμό.(αυτό.είναι.υποκειμενικό)
Το.Μ6.τι.είναι;;;Σε.ποιά.ακριβώς.αυτοκίνητα.επιβάλ λεται;;Μια.997.απλή.είναι.ανώτερη,και.ας.είναι.πιο .αργή(σε.ευθεία.πάντα),και.το.Μ6.είναι.και.κατα.πο λύ.ακριβότερο.
Καλώς.ή.κακως.το.Μ6.δεν.μπορεί.να.παίξει.καλά.τον. ρόλο.του.supercar,που.όλοι.οι.φανατικοί.BMWδάκιδες .προσπαθούν.να.της."κολλήσουν",γιατί.όπως.είπα.παραπάνω.το.μοτέρ.δεν.κάνει.το.υπ εραυτοκίνητο.

+1
Προφανώς η Μ6 προορίζεται για την αμερικλάνικη αγορά...
Καλά, με την 997....μπήκε γκόλ απο τα αποδυτήρια....η πόρκα είναι παντού ανώτερη.
Μην ξεχνάμε ότι όταν λανσαρίστηκε η Μ6 όλοι λέγανε(η BMW δλδ) ότι ο άμεσος αντίπαλος είναι η 911...

Dim77
27-02-07, 14:27
Λοιπον εγώ δε συγκρίνω κανένα αυτοκίνητο με κανένα άλλο!
Το Μ6 δεν είναι F430... H F430 δεν είναι 997...Η 997 δεν είναι R8...
Όλα έχουν κάποιο συγκεκριμένο κοινό στο οποίο απευθύνονται.

Βασικά επειδή τα περισσότερα από αυτα τα (πολύ) ακριβά αυτοκίνητα προορίζονται κυρίως για την αμερικάνικη αγορά(ο κύριος όγκος πωλήσεων), το στοιχείο του εντυπωσιασμού(και της άνεσης) υπερισχύει των οδικών χαρακτηριστικών σε μια αγορά που το μεγιστο όριο σε αχανείς ευθείες είναι 70-75 μίλια (ήταν 65 παλιότερα) και η αναγκη να ακουμπήσεις κάπου τον καφέ σου, είναι τελικά μάλλον μεγαλύτερη από την απόλυτη αίσθηση και απόλυτης σπορ συμπεριφοράς (μετά από μερικές βόλτες).

Φαντάζεστε όμως μια Μ6 CSL? (χωρις Α/C, Navi, ηλεκτρικά καθίσματα κλπ κλπ...) -200κιλά?
Αυτό θα ήταν ωραίο (για όνειρα πάντα και για ναχουμε να συζητάμε):bricks1:

EVANGELOS
27-02-07, 15:07
E.Λ.Ε.Ο.Σ..Ν.Ι.Κ.Ο..Τ.Ι..Ε.Ι.Ν.Α.Ι..Α.Υ.Τ.Α..Π.Ο.Υ ..Λ.Ε.Σ..Α.Γ.Ο.Ρ.Ι..Μ.Ο.Υ....

Τέσπα το θέμα του θρέντ είναι ότι τα περιοδικά ΔΕΝ θα έπρεπε να δημιουργούν μύθους και supercars εκεί που δεν υπάρχουν.

Σύμφωνα με το drive το R8 μοιράζεται ελάχιστα μέρη με το Λάμπο ... και ΠΑΡΑ πολλά με το RS4...

Aν η BMW δηλαδή μας πούλαγε ΦΟΥΜΑΡΑ και έβαζε το μοτέρ της νέας Μ3 (που θα πιστολιάζει το μοτεράκι του RS4) στο batmobile θα το λέγαμε supercar ...

Δεν μας ενοχλέι που το "supercar" R8 σύμφωνα με το ΙΔΙΟ περιοδικό τρώει ξύλο (όχι μόνο σε επιδόσεις) από το carrera s , μας ενοχλεί που το Μ6 δεν ρίχνει 10 συνοικίες στο 997s...(αλήθεια Νίκο έχεις πατήσει ποτέ με το carrera με Μ6 ???????????????... ή τα λες όπως τότε που το 335 μου έριχνε στα αυτιά )
Παιδιά έλεος τουλάχιστον πριν γράφεται τέτοια πηγαίνετε σε μία αντιπροσωπία να μπείτε at least MEΣΑ στα αμάξια ...

p.s.Aν κατάλαβα το Μ3 είναι τροπέτο και σπάει , το Μ6 είναι για τον πο$τσο, το πατάει η carrera S, και για τους Αμερικ(λ)άνους, οι μισοί εδώ μέσα (Παντελής, Νίκος κτλ) δεν θα τα αγόραζαν ΠΟΤΕ ...

Action Man
27-02-07, 15:10
p.s.Aν κατάλαβα το Μ3 είναι τροπέτο και σπάει , το Μ6 είναι για τον πο$τσο, το πατάει η carrera S, και για τους Αμερικ(λ)άνους, οι μισοί εδώ μέσα (Παντελής, Νίκος κτλ) δεν θα τα αγόραζαν ΠΟΤΕ ...
Βαγγελ θα σε παρακαλόυσα να μην είσαι ειρωνικός,γατί αρχίζει να το γ@μ@ς το θέμα....
Η Μ6 κατά την γνώμη μου είναι άσχημο φαλαινοαυτοκίνητο και δεν εξυπηρετεί σε τπτ...θα προτιμούσα Μ5 που κάνει όλες τις δουλειές.-
Απλά η Μ6 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ ΛΕΜΕ!:banghead:

Nikos M5
27-02-07, 15:11
Προφανως η κατηγορια Grand Tourisme (GT) δε σας λεει τιποτα οποτε κατατασετε την Μ6 σε τελειως λαθος κατηγορια.
Τι σχεση εχει η Μ6 με το 911 και τη Λαμπο και Φερραρι κλπ κλπ ??
Επειδη εχει 510 αλογα ?
Το Μ6 ανηκει στην κατηγορια του Πορσε 928, Μερσεντες CL, Ferrari 412, Maserati Ghibli (70's) και γενικοτερα σε μια κατηγορια που σιγα σιγα εξαφανιζεται, αυτης των αυτοκινητων μεγαλου τουρισμου που καποτε αποτελουσαν το σημειο αναφορας, τη ναυαρχιδα καθε εταιρειας.
Τωρα το αν τα σημερινα ανθρωπακια (με τα Ibiza και τα παπια στην καθημερινοτητα τους) τα τεσταρουν με τα λεγομενα supercars λογω παραπλυσιας ιπποδυναμης τοτε ας το αφησουμε καλυτερα διοτι δε οδηγει πουθενα.
Το Μ6 απευθυνεται στον ψαγμενο και φτασμενο οδηγο.
Οχι στον νεοπλουτιδη που τον επεισαν οτι με τα "510 αλογα μου, γ...ω και την κυρα μου", ουτε στον πιτσιρικα που θα του το παρει ο μπαμπας, θα φαει το πρωτο βραδυ το τσαι απο το 997 τουρμπο και μετα θα του φταιει το Μ6.
Αν σε καποιους δεν αρεσει εμφανησιακα, αυτο ειναι απολυτα σεβαστο.
Σε καμια περιπτωση η BMW δεν εβγαλε το Μ6 για να χτυπησει την Porsche.
Την ημερα που το αποφασησε .......εβγαλε τη Μ3 CSL.........διαλεχτεεεεε....

Action Man
27-02-07, 15:14
Σε καμια περιπτωση η BMW δεν εβγαλε το Μ6 για να χτυπησει την Porsche.

Διαφωνώ,αλλά τεσπά ο καθένας έχει την άποψη του.

Nikos M5
27-02-07, 15:20
Βαγγελ θα σε παρακαλόυσα να μην είσαι ειρωνικός,γατί αρχίζει να το γ@μ@ς το θέμα....
Η Μ6 κατά την γνώμη μου είναι άσχημο φαλαινοαυτοκίνητο και δεν εξυπηρετεί σε τπτ...θα προτιμούσα Μ5 που κάνει όλες τις δουλειές.-
Απλά η Μ6 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ ΛΕΜΕ!:banghead:

Ρε παιδια δεν εχει καμια σχεση με το Μ5 το Μ6..........ας τα οδηγησει πρωτα καποιος και τα δυο και μετα το συζηταμε.
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ στην αισθηση.
Στο ενα οδηγεις ενα γρηγορο οικογενειακο, στο αλλο οδηγεις ενα GT.
Και μη λεμε οτι δεν εχει λογο υπαρξης ενα αυτοκινητο το οποιο υπαρχει απο τη δεκαετια του '80 και στη θεα του βαραγαν ολοι προσοχες.

EVANGELOS
27-02-07, 15:23
Βαγγελ θα σε παρακαλόυσα να μην είσαι ειρωνικός,γατί αρχίζει να το γ@μ@ς το θέμα....
Η Μ6 κατά την γνώμη μου είναι άσχημο φαλαινοαυτοκίνητο και δεν εξυπηρετεί σε τπτ...θα προτιμούσα Μ5 που κάνει όλες τις δουλειές.-
Απλά η Μ6 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ ΛΕΜΕ!:banghead:

Παντελή το θέμα του θρέντ είναι το r8 ... εσύ μιλάς για το Μ6...
Αν το γράφεις εσύ ειρωνικά ότι δεν έχει λόγο ύπαρξης ... πάω πάσο ... ειδάλλως που ειρωνέυομαι ???
Το ότι θα προτιμούσες εσύ το Μ5 δε σημαίνει ότι το Μ6 είναι χωρίς λόγο ύπαρξης...
Εσύ πιστεύεις ότι το S54 είναι "προβληματικό" μοτέρ ....
Για τα περί ομορφιάς είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ το θέμα και πάω πάσο...

Nick_compact
27-02-07, 15:23
E.Λ.Ε.Ο.Σ..Ν.Ι.Κ.Ο..Τ.Ι..Ε.Ι.Ν.Α.Ι..Α.Υ.Τ.Α..Π.Ο.Υ ..Λ.Ε.Σ..Α.Γ.Ο.Ρ.Ι..Μ.Ο.Υ....

Τέσπα το θέμα του θρέντ είναι ότι τα περιοδικά ΔΕΝ θα έπρεπε να δημιουργούν μύθους και supercars εκεί που δεν υπάρχουν.

Σύμφωνα με το drive το R8 μοιράζεται ελάχιστα μέρη με το Λάμπο ... και ΠΑΡΑ πολλά με το RS4...

Aν η BMW δηλαδή μας πούλαγε ΦΟΥΜΑΡΑ και έβαζε το μοτέρ της νέας Μ3 (που θα πιστολιάζει το μοτεράκι του RS4) στο batmobile θα το λέγαμε supercar ...

Δεν μας ενοχλέι που το "supercar" R8 σύμφωνα με το ΙΔΙΟ περιοδικό τρώει ξύλο (όχι μόνο σε επιδόσεις) από το carrera s , μας ενοχλεί που το Μ6 δεν ρίχνει 10 συνοικίες στο 997s...(αλήθεια Νίκο έχεις πατήσει ποτέ με το carrera με Μ6 ???????????????... ή τα λες όπως τότε που το 335 μου έριχνε στα αυτιά )
Παιδιά έλεος τουλάχιστον πριν γράφεται τέτοια πηγαίνετε σε μία αντιπροσωπία να μπείτε at least MEΣΑ στα αμάξια ...

p.s.Aν κατάλαβα το Μ3 είναι τροπέτο και σπάει , το Μ6 είναι για τον πο$τσο, το πατάει η carrera S, και για τους Αμερικ(λ)άνους, οι μισοί εδώ μέσα (Παντελής, Νίκος κτλ) δεν θα τα αγόραζαν ΠΟΤΕ ...

Κοίτα.να.δεις.έχω.κάτσει.σε.πολλά.αυτοκίνητα.που.π ιθανώς.δεν.έχεις.δει.ποτέ.(πχ.PaganiZonda,Γενεύη,2 001),παρότι.δεν.ξέρω.πόσα.χρόνια.μικρότερος.και.ακ ομα.φοιτητής.
Το.ζήτημα.με.το.M6.δεν.ειναι.μονο.οτι.δεν.ριχνει.1 0.συνοικίες.στο.997.αλλά.οτί.τρωει.αλλες.10.αμα.λα χει.σε.κανα.στροφιλικι.
Όσον.αφορα.το.335i.ακομα.περιμένω.απάντηση,για.το. αποτέλεσμα.και.απάντηση.δεν.ακουω,ίσως.ήπιες.τσαγα κι.και.ντρέπεσαι.να.μας.το.πεις.

NICK_M3
27-02-07, 15:28
http://www.youtube.com/watch?v=TW7rpgAr2dc

http://www.youtube.com/watch?v=UUfJ94aKO0g#now_playing_end

http://www.youtube.com/watch?v=mKCDlQJBZ6s#now_playing_end

http://www.youtube.com/watch?v=Sw6bLA4xN3Q

http://www.youtube.com/watch?v=i9L0FWRN24M

http://www.youtube.com/watch?v=u_6gty7nRCU

http://www.youtube.com/watch?v=QmIkQnTzwec

http://www.youtube.com/watch?v=8XvY16ZVbxk

http://www.youtube.com/watch?v=PP2kyU9u3jc

γιατι ασχολείστε τώρα με το Μ6 ξανικα??

καλη σας ορεξη λοιπόν....

Action Man
27-02-07, 15:29
Εσύ πιστεύεις ότι το S54 είναι "προβληματικό" μοτέρ ....

Έχει τα κουσούρια του(όπως και πολλά άλλα ειδικά μοτέρ)αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι το όχημα είναι κουβάς-τροπέτο-παρτάλι-τσίγκος-συναρμολογούμενο-τενεκές κτλ.
Απλά όταν θα πέσει στα χέρια μου θα ήθελα να δουλεύει ρολόι.-(γιατί αν δεν δουλέψει σωστά μέσα στο "ring" και σε άλλα πιστάκια-κοτέτσια, ΘΑ ΦΟΡΤΟΘΩ ΜΕ 100 ΚΙΛΑ ΕΚΡΗΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ Γ@ΜΙΣΩ ΟΛΟ ΤΟ ΜΟΝΑΧΟ)

Nikos M5
27-02-07, 15:32
Κοίτα.να.δεις.έχω.κάτσει.σε.πολλά.αυτοκίνητα.που.π ιθανώς.δεν.έχεις.δει.ποτέ.(πχ.PaganiZonda,Γενεύη,2 001),παρότι.δεν.ξέρω.πόσα.χρόνια.μικρότερος.και.ακ ομα.φοιτητής.
Το.ζήτημα.με.το.M6.δεν.ειναι.μονο.οτι.δεν.ριχνει.1 0.συνοικίες.στο.997.αλλά.οτί.τρωει.αλλες.10.αμα.λα χει.σε.κανα.στροφιλικι.
Όσον.αφορα.το.335i.ακομα.περιμένω.απάντηση,για.το. αποτέλεσμα.και.απάντηση.δεν.ακουω,ίσως.ήπιες.τσαγα κι.και.ντρέπεσαι.να.μας.το.πεις.

Καλα σε αυτα που εχεις κατσει.......
Για πες μας τι εχεις οδηγησει???

Γιατι σε εορτασμο της αεροποριας εκατσα και εγω σε F16.....και μετα πηγα και σε μια φρεγατα διπλα στον αερος - αερος......

Αν αξιωθεις και ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ποτε ενα Μ6 τοτε θα ηθελα πολυ να ακουσω τη γνωμη σου.

Πηγαινοντας στις εκθεσεις δεν εγινε κανεις καλυτερος η σοφοτερος οδηγος.

NICK_M3
27-02-07, 15:34
Όσον.αφορα.το.335i.ακομα.περιμένω.απάντηση,για.το. αποτέλεσμα.και.απάντηση.δεν.ακουω,ίσως.ήπιες.τσαγα κι.και.ντρέπεσαι.να.μας.το.πεις.

οπα μαστορα παρτο αλλιώς!!!

αστο αυτο το θέμα.....

εχω ξαναπεί το 335 ειναι ετη φωτος μπροστά λέμε!!!!



ακόμη δεν εχω καταλάβει γιατί τον τελευταίο καιρό οι συζητήσεις γ@μιούνται....

έλεος πια....

απο τον ειδικό στον ειδικό
και απο τον εναν ειδήμωνα στον άλλο πάμε...
κύριοι cool και ψυχραιμία.....
αλλό ήταν το thread τωρα γιατί έγινε παλι έτσι δεν ξέρω....:banghead:

EVANGELOS
27-02-07, 15:34
...Όσον.αφορα.το.335i.ακομα.περιμένω.απάντηση,για. το.αποτέλεσμα.και.απάντηση.δεν.ακουω,ίσως.ήπιες.τσ αγακι.και.ντρέπεσαι.να.μας.το.πεις.

Aπό την πολλή ντροπή ξέχασα να βάλω 6η ....

Για να σου απαντήσω λοιπόν ...

Ερώτηση :

Tο 335 εσύ που τα ξέρεις, τι λες ότι κάνει με το Μ5 Ε39 ??? είναι μπροστά ??? , πίσω??? πάνε παρέα ????

γιατι ασχολείστε τώρα με το Μ6 ξανικα??

καλη σας ορεξη λοιπόν....

Nικόλα το Μ6 από συνοικίες ... τρωει.αλλες.10.αμα.λα χει.σε.κανα.στροφιλικι τι να ασχολούμαστε τώρα με τα V10 ....

E ρε ΓΛΕΝΤΙΑ

NICK_M3
27-02-07, 15:36
Έχει τα κουσούρια του(όπως και πολλά άλλα ειδικά μοτέρ)αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι το όχημα είναι κουβάς-τροπέτο-παρτάλι-τσίγκος-συναρμολογούμενο-τενεκές κτλ.
Απλά όταν θα πέσει στα χέρια μου θα ήθελα να δουλεύει ρολόι.-(γιατί αν δεν δουλέψει σωστά μέσα στο "ring" και σε άλλα πιστάκια-κοτέτσια, ΘΑ ΦΟΡΤΟΘΩ ΜΕ 100 ΚΙΛΑ ΕΚΡΗΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ Γ@ΜΙΣΩ ΟΛΟ ΤΟ ΜΟΝΑΧΟ)

μην μου συνγχιζεσαι και εισαι & 30αρης πλέον!!!!!:bananasmi :bananasmi

Nick_compact
27-02-07, 15:37
Καλα σε αυτα που εχεις κατσει.......
Για πες μας τι εχεις οδηγησει???

Γιατι σε εορτασμο της αεροποριας εκατσα και εγω σε F16.....και μετα πηγα και σε μια φρεγατα διπλα στον αερος - αερος......

Αν αξιωθεις και ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ποτε ενα Μ6 τοτε θα ηθελα πολυ να ακουσω τη γνωμη σου.

Πηγαινοντας στις εκθεσεις δεν εγινε κανεις καλυτερος η σοφοτερος οδηγος.

Σε.τι.αμάξια.έχω.μπει.το.ανέφερα.όχι.γιατί.κάτι.εγ ινε.που.μπήκα,αλλά.επειδη.ο.Βαγγέλης.είπε.κάτι.για .αντιπροσωπείες.κλπ
όσον.αφορά.τωρα.το.τι.οδηγός.είμαι,δεν.το.ξέρεις.ν ομίζω,φιλικά.
Και.μη.νομιζεις.οτι.οποιος.οδηγαει.Μ6.εγινε.απαραι τητα.και.οδηγος.

Action Man
27-02-07, 15:38
μην μου συνγχιζεσαι και εισαι & 30αρης πλέον!!!!!:bananasmi :bananasmi
:bugeye: :bricks1:

Nick_compact
27-02-07, 15:41
ακόμη δεν εχω καταλάβει γιατί τον τελευταίο καιρό οι συζητήσεις γ@μιούνται....

έλεος πια....

Εμένα.πάλι.δεν.μου.φαίνεται.καθόλου.περιεργο.που.ξ αναμαμηθηκε.Αυτά.τώρα.τελευταια.συμβαινουν:smokin:

EVANGELOS
27-02-07, 15:44
Παντελήηηηηηηηηηηηηη .... γ@μιέσαι ... αν νομίζεις ότι θα τσαντιστώ ......

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ PUBLIC :wub: .... gamo ta post moy gamo ...

Δεν ξανατσαντίζομαι λέμε .... (για τα επόμενα 10 σεκ ...)


P.s Nίκο comact ???? έκανα ερωτησούλα ... Tricky ....

Nick_compact
27-02-07, 15:46
P.s Nίκο comact ???? έκανα ερωτησούλα ... Tricky ....

Άστο.Βαγγελη.δεν.έχει.νοημα,δεν.συνενοούμαστε.εμει ς.Αρκετα.ξεφυγε.και.αυτό.το.thred.

Nikos M5
27-02-07, 15:48
Σε.τι.αμάξια.έχω.μπει.το.ανέφερα.όχι.γιατί.κάτι.εγ ινε.που.μπήκα,αλλά.επειδη.ο.Βαγγέλης.είπε.κάτι.για .αντιπροσωπείες.κλπ
όσον.αφορά.τωρα.το.τι.οδηγός.είμαι,δεν.το.ξέρεις.ν ομίζω,φιλικά.
Και.μη.νομιζεις.οτι.οποιος.οδηγαει.Μ6.εγινε.απαραι τητα.και.οδηγος.

Σαφως και δεν σε ξερω σαν οδηγο και ουτε εγω μπορω να σε κρινω.
Αλλα σου επαναλαμβανω οτι αν δεν το οδηγησεις και δεν το σεβαστεις με βαση το λογο για τον οποιο φτιαχτηκε θα κανεις το λαθος που κανουν ολοι και συγκρινουν ανομοια πραγματα.
Το 911 ειναι αλλο πραγμα και αν καποιος κατοχος Μ6 παει να το κοντραρει στο στροφηλικι ειναι η πολυ πλουσιος (και πληρωνει τη ζημια)...η πολυ πολυ χερας....η πολυ ασχετος.
Το 997S αραγε τι κανει κοντρα σε ενα CSL σε κλειστο στροφηλικι?
Το Μ6 να το δεις σε σχεση με μια Φερραρι 575Μ η με τη Vantage ας πουμε......αν και εκει ειναι πισω σε ολα ...τοτε οντως η μαμα απετυχε.
Αλλα δε νομιζω...

Action Man
27-02-07, 15:48
Efxaristo Vago!
ειρήνη ημήν παίδες!

bmw318cabrio
27-02-07, 16:05
Ο λογος υπαρξης καθε αυτοκινητου ειναι διαφορετικος ...γιαυτο υπαρχουν τοσα πολλα αυτοκινητα και τοσες εταιρειες για να εχουμε το δικαιωμα της επιλογης..

Οσο αφορα για το αν ενα αμαξι ειναι supercar η οχι πιστευω οτι κακως ασχολουμαστε με αυτο γιατι ειναι απλα ενας "τυπος" ..κοιταμε το δεντρο και χανουμε στο δασος...

Δεν ειναι ασχημο να λεμε την γνωμη μας για ενα αυτοκινητο αλλα μπορει σε εμας να μην αρεσει , αλλα καποιος αλλος για τους δικους του λογους το εχει αγορασει...

Τα πραγματα στην αυτοκινηση ειναι πολυ υποκειμενικα και μπαινουμε σε τοσες λεπτομεριες και συγκρισεις που δεν χρειαζονται...αλλοι λενε το Μ3 ειναι μπορστα απο 335 η το αναποδο..ε και??και να ειναι τι εγινε??μηπως καθε μερα αυτος που εχει Μ3 θα το στηνει με 335 η το αναποδο??και αν το R8 ειναι πιο γρηγορο απο αλλα τι να κανουμε??μηπως θα δουμε πολλα R8??

Ο καθενας μας εχει παρει το αμαξι που τον καλυπτει ειτε για λογους οικονομικους , ειτε αισθητικης , ειτε για προσωπικους λογους..
Συγνωμη αν σας κουρασα , Νικος...

Dim77
27-02-07, 16:18
Προφανως η κατηγορια Grand Tourisme (GT) δε σας λεει τιποτα οποτε κατατασετε την Μ6 σε τελειως λαθος κατηγορια.
Τι σχεση εχει η Μ6 με το 911 και τη Λαμπο και Φερραρι κλπ κλπ ??
Επειδη εχει 510 αλογα ?
Το Μ6 ανηκει στην κατηγορια του Πορσε 928, Μερσεντες CL, Ferrari 412, Maserati Ghibli (70's) και γενικοτερα σε μια κατηγορια που σιγα σιγα εξαφανιζεται, αυτης των αυτοκινητων μεγαλου τουρισμου που καποτε αποτελουσαν το σημειο αναφορας, τη ναυαρχιδα καθε εταιρειας.
Τωρα το αν τα σημερινα ανθρωπακια (με τα Ibiza και τα παπια στην καθημερινοτητα τους) τα τεσταρουν με τα λεγομενα supercars λογω παραπλυσιας ιπποδυναμης τοτε ας το αφησουμε καλυτερα διοτι δε οδηγει πουθενα.
Το Μ6 απευθυνεται στον ψαγμενο και φτασμενο οδηγο.
Οχι στον νεοπλουτιδη που τον επεισαν οτι με τα "510 αλογα μου, γ...ω και την κυρα μου", ουτε στον πιτσιρικα που θα του το παρει ο μπαμπας, θα φαει το πρωτο βραδυ το τσαι απο το 997 τουρμπο και μετα θα του φταιει το Μ6.
Αν σε καποιους δεν αρεσει εμφανησιακα, αυτο ειναι απολυτα σεβαστο.
Σε καμια περιπτωση η BMW δεν εβγαλε το Μ6 για να χτυπησει την Porsche.
Την ημερα που το αποφασησε .......εβγαλε τη Μ3 CSL.........διαλεχτεεεεε....

Ρε παιδια δεν εχει καμια σχεση με το Μ5 το Μ6..........ας τα οδηγησει πρωτα καποιος και τα δυο και μετα το συζηταμε.
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ στην αισθηση.
Στο ενα οδηγεις ενα γρηγορο οικογενειακο, στο αλλο οδηγεις ενα GT.
Και μη λεμε οτι δεν εχει λογο υπαρξης ενα αυτοκινητο το οποιο υπαρχει απο τη δεκαετια του '80 και στη θεα του βαραγαν ολοι προσοχες.

Σαφως και δεν σε ξερω σαν οδηγο και ουτε εγω μπορω να σε κρινω.
Αλλα σου επαναλαμβανω οτι αν δεν το οδηγησεις και δεν το σεβαστεις με βαση το λογο για τον οποιο φτιαχτηκε θα κανεις το λαθος που κανουν ολοι και συγκρινουν ανομοια πραγματα.
Το 911 ειναι αλλο πραγμα και αν καποιος κατοχος Μ6 παει να το κοντραρει στο στροφηλικι ειναι η πολυ πλουσιος (και πληρωνει τη ζημια)...η πολυ πολυ χερας....η πολυ ασχετος.
Το 997S αραγε τι κανει κοντρα σε ενα CSL σε κλειστο στροφηλικι?
Το Μ6 να το δεις σε σχεση με μια Φερραρι 575Μ η με τη Vantage ας πουμε......αν και εκει ειναι πισω σε ολα ...τοτε οντως η μαμα απετυχε.
Αλλα δε νομιζω...

:+1: :+1: :+1: :bowdown:
Συμφωνώ απόλυτα με τον Munich Μ είπε αυτα που είχα και εγώ μεσα στο μυαλό μου!
Πιστεύω δε πώς τέλειο GT στη κατηγορία Porsche 928, Ferrari 412 κλπ. είναι η 650...
Φυσιολογικό είναι αφού υπάρχουν τα μηχανικά μέρη έτοιμα από Μ5 να μπούν στο 6 και να δημιουργηθεί κάτι ακόμα πιο σπορ-δυνατό και ειδικό!!!
Και κατ'επέκταση, κάτι που συζητάγαμε προχτές με το Munich από κοντά...

www.munich_m_fanclub.com

Nikos M5
27-02-07, 16:20
Να ανακεφαλαιωσουμε.....

Το Μ3 Ε46 σπαει,

το Μ3 χαλαει,

το Μ3 την τρωει απο το 335,

το Μ3 χανει ευκολα την αξια του,

το Μ3 ειναι για πεταμα

ξεχασα τιποτα ?:bricks1:

bmw318cabrio
27-02-07, 16:22
Να ανακεφαλαιωσουμε.....

Το Μ3 Ε46 σπαει,

το Μ3 χαλαει,

το Μ3 την τρωει απο το 335,

το Μ3 χανει ευκολα την αξια του,

το Μ3 ειναι για πεταμα

ξεχασα τιποτα ?:bricks1:

Τιποτα δεν ξεχασες..χαιρομαι που τουλαχιστον εσυ καταλαβαινεις ..συμφωνς μαζι σου και φανταζομαι και εσυ συμφωνεις με το δικο μου ποστ..+1 +1 απο μενα...

Nikos M5
27-02-07, 16:32
Μ3 και ξερο ψωμι θα ελεγα με τα συν και τα πλην του ..
Το θεμα ειναι οτι βρισκομαστε εδω λογω αγαπης προς μια εταιρεια που βγαζει αυτοκινητα που μας αγγιζουν.
Το σλογκαν της BMW "απολυτο μηχανημα οδηγησης " ειναι απο τα πλεον ευστοχα στο χωρο του αυτοκινητου, διοτι ειτε οδηγησεις ενα 116ι ειτε ενα Μcar και παντα σε σχεση με προγενεστερη οδηγικη εμπειρεια, το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. ΦΤΙΑΧΝΕΣΑΙ.
Δεν μιλαμε για κατηγορια Φερραρι κλπ διοτι μπαινουμε σε ξενα χωραφια, αλλα με τα καλα και τα κακα της η BMW μας εχει φανατισει για τα καλα.

bmw318cabrio
27-02-07, 16:34
Μ3 και ξερο ψωμι θα ελεγα με τα συν και τα πλην του ..
Το θεμα ειναι οτι βρισκομαστε εδω λογω αγαπης προς μια εταιρεια που βγαζει αυτοκινητα που μας αγγιζουν.
Το σλογκαν της BMW "απολυτο μηχανημα οδηγησης " ειναι απο τα πλεον ευστοχα στο χωρο του αυτοκινητου, διοτι ειτε οδηγησεις ενα 116ι ειτε ενα Μcar και παντα σε σχεση με προγενεστερη οδηγικη εμπειρεια, το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. ΦΤΙΑΧΝΕΣΑΙ.
Δεν μιλαμε για κατηγορια Φερραρι κλπ διοτι μπαινουμε σε ξενα χωραφια, αλλα με τα καλα και τα κακα της η BMW μας εχει φανατισει για τα καλα.

+1+1+1....Γιατι να σχολιαζουμε τους αλλους και να μην κοιταμε αυτο που αγαπαμε πολυ με τα θετικα και τα αρνητικα του(BMW)?

EVANGELOS
27-02-07, 17:18
Δε με νοιάζει που θα φανεί στημένο αλλά ΣΥΜΦΩΝΩ 100% με το Νίκο (Munich M).... Aνέλπιστο θα μου πείτε ...:chair: αλλά όντως τα γράφει καλά...

To θέμα είναι ότι τελικά ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ότι το R8 ΔΕΝ είναι supercar ... αφού εξαιρώντας ένα δύο ποστ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ δεν έκαναν ΟΥΤΕ ΕΝΑ σχόλιο ... ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΑΤΕ ΠΛΗΡΩΣ για το R8 ....

Kαι τώρα ας επανέλθουμε στο Μ3 Ε46 ..... :nutkick: :GrowUp: :smashtard

propeller
27-02-07, 17:23
να πω κατι?
Αν μια porsche παιρνει 10 στον όρο σπορ, και το R8 παιρνει 8,5 , το 8,5 ειναι κακος βαθμος?
Ας μην ειμαστε απολυτοι. Δεν ειναι τυχαια η AUDI, και ας μην παιρνει 10/10
Το R8 ειναι πιτα, ειναι ωραιο, και εχει ενα πολυ καλο κοκταιλ μηχανικων μερων.
Γιατι να μας χαλαει εμας? Μακαρι να βγαλει κ η μαμα τετοιο αμαξι, που θα ειναι σιγουρα οπως πρεπει......

α και να προσθεσω και κατι αλλο: η AUDI εχει μια λεξουλα στα ραφακια της εδω και χρονια(ειτε μας αρεσει ειτε οχι) που λεγεται quattro. Στις ιπποδυναμεις περι 500 ιππων μαλλον ειναι απαραιτητη για να κατεβει τοση δυναμη στον δρομο....Κ η πορσε εχει μπροστα διαφορικο λοιπον ακομα κ αν οι πρωτες καρερα 4S ειχαν φαει λιγο κραξιμο, μεχρι να γινει σωστη 100% η συνταγη....
η μαμα, εχει στα σχεδια κατι αναλογο???? ποιος ξερει....

sv2
27-02-07, 18:30
Μια και είδα πριν λίγο καιρό ζωντανό R8 στο εξωτερικό απο πλευράς design θα το χαρακτηρίσω με μία λέξη. ΜΠΛΙΑΧΧΧ

Dim77
27-02-07, 19:25
Για το θέμα του θρεντ...
Το R8 είναι ένα πολύ καλό σπορ Audi.
Είναι αυτό που η Audi ξέρει να φτιάχνει πολύ καλά, ένα (R)S4-6-8
ειναι δηλαδή πολύ γρήγορα εως πάρα πολύ γρήγορα αυτοκίνητα, με τετρακίνηση και στήσιμο-τιμόνι-συμπεριφορά άριστη για κίνηση σε δημόσιο δρόμο. Όχι τόσο απόλυτο και διασκεδαστικό(για τον οδηγό που ξέρει και μπορεί). Δεν είναι για πίστα ή track day car(ποτέ κανένα από αυτά δεν ήταν έτσι).

Είναι βασικά σαν ένα RS4 με καπάκι από supercar! όχι δηλαδή στην ουσία αλλά στην εμφάνιση. Μάλλον αυτό χρειάζεται ο περισσότερος κόσμος και μάλλον θα πουλήσει πολύ καλά. Οποιος το έχει θα είναι λογικά ευτυχισμένος (στο δημόσιο δρόμο). Θα μπορεί να κινείται απίστευτα γρήγορα και με ασφάλεια, αλλά με λιγότερη αίσθηση (όπως με ένα...///Μ για παράδειγμα:) )
Μάλλον δεν είναι για τον Π.Ο (πραγματικό οδηγό- είναι ένας παλιός χαρακτηρισμός των 4Τροχών- που εμπεριέχει κάποια στοιχεία και παραμέτρους- αυτός ο Π.Ο. λοιπόν θα προτιμάει πάντα το αντίστοιχο ///Μ3)
Σε πίστα η ασάφεια του τιμονιού και των ρυθμίσεων (σε σχέση με 1 Μ3 πάντα θα απογοητεύσουν-στη σύγκριση πάντα).

Όσο για την εμφάνιση είναι σίγουρα εντυπωσιακό, το αν είναι και όμορφο είναι υποκειμενικό.

kacey
27-02-07, 19:58
Εκτός.από.το.μοτέρ.είναι.ένα.Gallardo.από.κάτω.Αυτ ό.έχω.διαβασει.τουλ.Και.το.Gallardo.ΕΙΝΑΙ.supercar .Εξάλλου.το.supercar.δεν.το.κανει.το.μοτερ.μονο.
Εγώ.λέω.μακάρι.να.έβγαζε.και.η.BMW.αντίστοιχο.μοντ έλο,γιατί.το.Μ6.είναι.για.το.πε@ς.κατά.την.γνώμη.μ ου.

Να.σου.χαρισω.ενα.πληκτρολογιο?ΔΕΝ.ΠΑΕΙ.ΑΛΛΟ.με.αυ το.το.πραγμα.Τοσα.εχω.και.καθονται.Αντε.πια.

Ουυυφφφ.Δεν.κρατηθηκα.Αν.ειναι.δυνατον.....

oldcarskickass
27-02-07, 20:04
Να.σου.χαρισω.ενα.πληκτρολογιο?ΔΕΝ.ΠΑΕΙ.ΑΛΛΟ.με.αυ το.το.πραγμα.Τοσα.εχω.και.καθονται.Αντε.πια.

Ουυυφφφ.Δεν.κρατηθηκα.Αν.ειναι.δυνατον.....

Λαπτοπ έχει το παιδί.

MZ3
27-02-07, 20:50
Λαπτοπ έχει το παιδί.



υπαρχει και λυση μπλουτουθ πληκτρολογιο που θα ειναι και βολικο :p


:offtopic:

Action Man
27-02-07, 20:58
Tespa
to audi den me entuposiazei(kai ap oti akougetai odhgika einai ligo A4) kai se afth thn timh tha glukokoitousa mia modena metaxeirismenh:bowdown:
Ksero oti ginomai spastikos tora pou vazo thn ferrari sto thread,alla to oxima einai erotas!!
Genikotera to group VAG me kseneronei kai as exo parei 3 VAGelika oximata sto parelthon...
H monh poy katafernei merika pragmata einai h SEAT kai fusika afto ofeilete sthn sumetoxh ths stous agones.

Fusika afth einai h apopsh mou kai den einai anagh na thn dexteite......mporei na eimai trelos kai na leo mlkies..


SORRY GIA GREEKLISH

spongebob
27-02-07, 20:58
Μια και είδα πριν λίγο καιρό ζωντανό R8 στο εξωτερικό απο πλευράς design θα το χαρακτηρίσω με μία λέξη. ΜΠΛΙΑΧΧΧ

Σε πια χώρα το είδες;:bugeye:

alexk
27-02-07, 21:49
Να βάλω και μια φώτο...

http://www.webwombat.com.au/motoring/images/audi-r8-3-big.jpg

Εμένα δεν μου αρέσει πάντως

Nikos M5
28-02-07, 09:36
Δε με νοιάζει που θα φανεί στημένο αλλά ΣΥΜΦΩΝΩ 100% με το Νίκο (Munich M).... Aνέλπιστο θα μου πείτε ...:chair: αλλά όντως τα γράφει καλά...

To θέμα είναι ότι τελικά ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ότι το R8 ΔΕΝ είναι supercar ... αφού εξαιρώντας ένα δύο ποστ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ δεν έκαναν ΟΥΤΕ ΕΝΑ σχόλιο ... ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΑΤΕ ΠΛΗΡΩΣ για το R8 ....

Kαι τώρα ας επανέλθουμε στο Μ3 Ε46 ..... :nutkick: :GrowUp: :smashtard

Supercar δεν ειναι με τιποτα , sportscar ομως ειναι .
Αλλα πολυ βελουδινο ρε παιδι μου........καμια δοση αλητειας επανω του...

Κατα τ'αλλα πηγα σημερα στον Κουλουρη και εχει μεσα ενα Μ3 Ε46 για μεταλλα.........πλακα κανω για λαδια ειχε παει ο ανθρωπος...

lkm86
28-02-07, 09:39
να πω κατι?
Αν μια porsche παιρνει 10 στον όρο σπορ, και το R8 παιρνει 8,5 , το 8,5 ειναι κακος βαθμος?
Ας μην ειμαστε απολυτοι. Δεν ειναι τυχαια η AUDI, και ας μην παιρνει 10/10
Το R8 ειναι πιτα, ειναι ωραιο, και εχει ενα πολυ καλο κοκταιλ μηχανικων μερων.
Γιατι να μας χαλαει εμας? Μακαρι να βγαλει κ η μαμα τετοιο αμαξι, που θα ειναι σιγουρα οπως πρεπει......

α και να προσθεσω και κατι αλλο: η AUDI εχει μια λεξουλα στα ραφακια της εδω και χρονια(ειτε μας αρεσει ειτε οχι) που λεγεται quattro. Στις ιπποδυναμεις περι 500 ιππων μαλλον ειναι απαραιτητη για να κατεβει τοση δυναμη στον δρομο....Κ η πορσε εχει μπροστα διαφορικο λοιπον ακομα κ αν οι πρωτες καρερα 4S ειχαν φαει λιγο κραξιμο, μεχρι να γινει σωστη 100% η συνταγη....
η μαμα, εχει στα σχεδια κατι αναλογο???? ποιος ξερει....


ωραία η σκέψη σου.

EVANGELOS
28-02-07, 13:21
...Κατα τ'αλλα πηγα σημερα στον Κουλουρη και εχει μεσα ενα Μ3 Ε46 για μεταλλα.........πλακα κανω για λαδια ειχε παει ο ανθρωπος...

To δικό μου είναι... καθαρισμός beck ...

Nikos M5
28-02-07, 17:13
Κατι μαλλον ασχετο , αλλα με σημασια............
Ειναι τυχαιο οτι το 997 Turbo, το RS4, R8 φορουν τις ζαντες που πρωτοφορεσε το Μ6 πριν απο 2 χρονια ??

Christos 330i ///M
28-02-07, 18:17
Κατι μαλλον ασχετο , αλλα με σημασια............
Ειναι τυχαιο οτι το 997 Turbo, το RS4, R8 φορουν τις ζαντες που πρωτοφορεσε το Μ6 πριν απο 2 χρονια ??

Το ντιζαιν στα BMW ειναι απαιχτο εχουν ριξει πολυ λεπτομερεια . . .

Ειδικα σε ενα αυτοκινητο σαν το Μ6 Κωστα οχι φυσηκα πως τα αλλα

///Μ πανε πισω αλιμονο . . . !

sv2
28-02-07, 18:40
Σε πια χώρα το είδες;:bugeye:

Ιταλία,Μιλάνο

Panoz
01-03-07, 08:53
Παιδιά συγχωρέστε με αλλά έχω πάθει σοκ με αυτά που διαβάζω:

1) Το Μ3 είναι άχρηστο.
2) Το Μ6 είναι για απόσυρση.
3) Το R8 να πάει για ανακύκλωση.
4) Το Μ5 είναι ένα γρήγορο Corolla.
5) Το 911 τρώγεται...θα ζοριστώ να το πάρω.....

Μπας και μας έχει πειράξει το φαινόμενο του θερμοκηπίου? Εγώ θυμάμαι πριν λίγα χρόνια ότι βλέπαμε Fiat Uno Turbo φτιαγμένο με 180 ίππους και παραληρούσαμε απο συγκίνηση. Για να μη μιλήσω για Sierra Cosworth, Ε30 6κύλινδρες (βλέπετε ούτρε καν αναφέρομαι στο μύθο) και βέβαια Porsche (το θέαμα μιας Porsche σταμάταγε τη κυκλοφορία).

Μήπως έχουμε χάσει λίγο τον έλεγχο και την επαφή με τη πραγματικότητα? Σε αυτό το τόπο έχουν μεγαλώσει γενιές με αφίσες απο τα προαναφερθέντα αυτοκίνητα στις κρεβατοκάμαρες...και τώρα ερχόμαστε εμείς και βγάζουμε τα αντίστοιχα σημερινά όνειρα πολλών άχρηστα....

Συγγνώμη για το off topic αλλά πραγματικά έχω ενοχληθεί απο αυτή τη κατάσταση.

NICK_M3
01-03-07, 09:04
Παιδιά συγχωρέστε με αλλά έχω πάθει σοκ με αυτά που διαβάζω:

1) Το Μ3 είναι άχρηστο.
2) Το Μ6 είναι για απόσυρση.
3) Το R8 να πάει για ανακύκλωση.
4) Το Μ5 είναι ένα γρήγορο Corolla.
5) Το 911 τρώγεται...θα ζοριστώ να το πάρω.....

Μπας και μας έχει πειράξει το φαινόμενο του θερμοκηπίου? Εγώ θυμάμαι πριν λίγα χρόνια ότι βλέπαμε Fiat Uno Turbo φτιαγμένο με 180 ίππους και παραληρούσαμε απο συγκίνηση. Για να μη μιλήσω για Sierra Cosworth, Ε30 6κύλινδρες (βλέπετε ούτρε καν αναφέρομαι στο μύθο) και βέβαια Porsche (το θέαμα μιας Porsche σταμάταγε τη κυκλοφορία).

Μήπως έχουμε χάσει λίγο τον έλεγχο και την επαφή με τη πραγματικότητα? Σε αυτό το τόπο έχουν μεγαλώσει γενιές με αφίσες απο τα προαναφερθέντα αυτοκίνητα στις κρεβατοκάμαρες...και τώρα ερχόμαστε εμείς και βγάζουμε τα αντίστοιχα σημερινά όνειρα πολλών άχρηστα....

Συγγνώμη για το off topic αλλά πραγματικά έχω ενοχληθεί απο αυτή τη κατάσταση.

πες τα ρε πανούλη!!!!!!
ειναι το γεγονός οτι πλέον 9 στους 10 ανθρώπους εχουν γίνει ειδήμονες σε όλα....και ειδικά στην αυτοκίνηση....
τι να πω δεν ξέρω....
μαζί σου 100%
φταίει και το γεγονός φυσικά οτι η ψωροκώσταινα πριν λίγα χρόνια που να δει τέτοια πράματα στον δρόμο και τώρα εχει γεμίσει ο τόπος με κάθε είδους πολυτελες - γρήγορο αυτοκίνητο και εχει χαθεί η "αίγλη" τους.......

στα μάτια των άσχετων φυσικά.....

γιατί εγω και συ που τα εχουμε στα γκαράζ μας κάθε φορά που γυρίζουμε την μίζα και ακούμε γουργουρητό είμαστε χαζοί - πεινασμένοι - και γω δεν ξέρω τι - που μας σηκωνεται η τρίχα ( να μην πω τίποτα άλλο πρωι - πρωί...)

οσο για το θέμα του R8 να πω χαλαρά οτι είναι σπορ και οχι super και να συμφωνήσω πάλι δυστυχώς με τον βαγγέλη.....:rofl2: :rofl2:

EVANGELOS
01-03-07, 10:59
...οσο για το θέμα του R8 να πω χαλαρά οτι είναι σπορ και οχι super και να συμφωνήσω πάλι δυστυχώς με τον βαγγέλη.....:rofl2: :rofl2:

Tην επιταγή αυτό το μήνα θα την κάνω εβδομάδας ... οκ ??? ... δίγραμμη εννοείτε ....:dblthumb2 :rofl2:

Nikos M5
01-03-07, 12:14
Παιδιά συγχωρέστε με αλλά έχω πάθει σοκ με αυτά που διαβάζω:

1) Το Μ3 είναι άχρηστο.
2) Το Μ6 είναι για απόσυρση.
3) Το R8 να πάει για ανακύκλωση.
4) Το Μ5 είναι ένα γρήγορο Corolla.
5) Το 911 τρώγεται...θα ζοριστώ να το πάρω.....

Μπας και μας έχει πειράξει το φαινόμενο του θερμοκηπίου? Εγώ θυμάμαι πριν λίγα χρόνια ότι βλέπαμε Fiat Uno Turbo φτιαγμένο με 180 ίππους και παραληρούσαμε απο συγκίνηση. Για να μη μιλήσω για Sierra Cosworth, Ε30 6κύλινδρες (βλέπετε ούτρε καν αναφέρομαι στο μύθο) και βέβαια Porsche (το θέαμα μιας Porsche σταμάταγε τη κυκλοφορία).

Μήπως έχουμε χάσει λίγο τον έλεγχο και την επαφή με τη πραγματικότητα? Σε αυτό το τόπο έχουν μεγαλώσει γενιές με αφίσες απο τα προαναφερθέντα αυτοκίνητα στις κρεβατοκάμαρες...και τώρα ερχόμαστε εμείς και βγάζουμε τα αντίστοιχα σημερινά όνειρα πολλών άχρηστα....

Συγγνώμη για το off topic αλλά πραγματικά έχω ενοχληθεί απο αυτή τη κατάσταση.

Η αλλιως...........SIGN OF THE TIMES

Mηπως ειναι το πρωτο thread που ακουγονται σημεια και τερατα ??

Αλλα εγω προσωπικα δεν παρεξηγω κανενα διοτι οπως εχεις μαθει ετσι θα σκεφτεις και θα φερθεις.
Ενα παιδι που εχει μεγαλωσει αυτοκινητιστικα στο ελλαδισταν την τελευταια 5ετια σκεφτεται ετσι, απομυθοποιει και μηδενιζει τα παντα διοτι βλεπει μια τεραστια αφθονια τριγυρω.
Δεν εχει την αναγκη να περιμενει την 1η του μηνος να παρει τους 4Τ (γιατι καποτε δεν υπηρχε ουτε ενα ξενο περιοδικο για αυτοκινητα στα περιπτερα) να δει θολες κατασκοπευτικες φωτος απο ενα νεο μοντελο διοτι μπαινει στο worldcarfans και το βλεπει πριν καλα καλα βγει απο το σχεδιαστηριο .
Αυτα που λεει ο πανος και πολλοι αλλοι εδω μεσα ισχυουν για τους μεγαλυτερους.
Καποτε στην Αθηνα κυκλοφορουσαν 10 καλες γκομενες και τις κυνηγουσαν 500.
Σημερα κυκλοφορουν 5,000 και δεν τις κυνηγαει σχεδον κανεις.
Μπορεις να κατηγορησεις τον πιτσιρικα που λεει οτι "δε γουσταρω καμια, ολες τα ιδια ειναι " οταν δεν εχει γνωρισει το αντιθετο ?
Εγω προσωπικα επιμενω και θα επιμενω για παντα πλεον, οτι τη μεγαλυτερη ζημια την εχουν κανει τα περιοδικα .
Ασχετο αλλα ενδιαφερον,τις προαλλες διαβαζα ενα παλιοτερο τευχος ενος περιοδικου βελτιωσεων, ναι αυτα με τους μηχανικους παντογνωστες και δη ελληναρες που ειναι μακραν οι καλυτεροι στον κοσμο, οπου απο το εξωφυλλο μεχρι το κυριως αρθρο ηταν ολο διθυραμβους για το τερατωδες Golf με τα 700+ αλογα κλπ κλπ κλπ.
Αφου σου ζαλιζει τα π@π@ρια με το τι εχει αλλαξει ο μαστροξεριδης (ειμαι σιγουρος οτι το γκολφ αυτο στοιχισε το αμαξι Χ2 στον ιδιοκτητη του) και οτι βγαζει 700+ αλογα και μπορει να παει και πανω απο 800 κλπ κλπ, καταληγει στο οτι αδικειται σα συνολο μιας και δεν μπορει να ξεκινησει και να βγαλει τη δυναμη στο δρομο, οτι χανει στα 400 μετρα διοτι εως οτου πατησει κατω εχουν περασει 15 δευτερολεπτα κλπ κλπ.
Εν ολιγοις ο τυπακος εχει ενα αμαξι που κανει μονο για κοντρες στο δυναμομετρο μιας και στο δρομο τον περναει χαλαρα εως και τις τριτες ακομα και john deree θεριζοαλωνιστικο.
Και ερωτω απλα......."γιατι δεν πηρες με τα ιδια λεφτα ενα CSL ρε αγορι μου ? το πιθανοτερο ειναι να εδωσες και παραπανω τελικα και αμαξι παλι δεν εχεις αφου σε παει μια εξω - πεντε μεσα στο μαστροξεριδη..
Βεβαια στη συνειδηση του μικρου αναγνωστη, το Γκολφ αυτο αποτελει φονεα γιγαντων μιας και οι εμπειριες του και οι γνωσεις του δεν του επιτρεπουν να σκεφτει πολυ παραπερα, οποτε ετσι ξεκιναει η εξισωση και ο μηδενισμος των παντων.

nassosbmw1
01-03-07, 22:01
Nα τα εκατοστήσεις ....

νασαι καλα,αλλα εχω ενα μηνα+ ακομα για γενεθλια...

οσο για το τευχος που διαβασες ηταν το εκατοστο εικοστο πεμπτο.....:hello: :offtopic:

nassosbmw1
01-03-07, 22:16
Δε με νοιάζει που θα φανεί στημένο αλλά ΣΥΜΦΩΝΩ 100% με το Νίκο (Munich M).... Aνέλπιστο θα μου πείτε ...:chair: αλλά όντως τα γράφει καλά...

To θέμα είναι ότι τελικά ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ότι το R8 ΔΕΝ είναι supercar ... αφού εξαιρώντας ένα δύο ποστ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ δεν έκαναν ΟΥΤΕ ΕΝΑ σχόλιο ... ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΑΤΕ ΠΛΗΡΩΣ για το R8 ....

Kαι τώρα ας επανέλθουμε στο Μ3 Ε46 ..... :nutkick: :GrowUp:

και ποιος σου ειπε το αντιθετο;κι οποιος θελει το αρ8 ας το παραγγειλει ΔΕΝ με αρεσει και γενικοτερα αυτο το χοντροκομενο κουμουτσε σχημα στα Audi δε το γουσταρω

που μειναμε; ααα στα Μ3.... :clap: ....τι λεγαμε;