PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεμβράνες


Black5
12-06-04, 22:10
Σκέφτομαι να τοποθετήσω αντηλιακές μεμβράνες...... Θα μοπορούσατε να βοηθήσετε? εταιρεία, τύπος.......

jp1978car
13-06-04, 11:59
Έχω χρησιμοποιήσει τις μεμβράνες της llummar οι οποίες είναι Αμερικάνικες και έχουν έξι χρόνια εγγύηση για την κόλα τους. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την ποιότητα και την εφαρμογή τους.Έχω τοποθετήσει την ανοιχτή απόχρωση του μάυρου και δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα ορατότητας ενώ το εσωτερικό είναι πολύ πιο δροσερό και δεν καίγεται το ταμπλό και τα καθίσματα.
Στις συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Daskalopoylos
13-06-04, 18:59
πριν 2 μηνες αλαξα μπροστινο παρμπριζ σε μια γνωστη εταιρια που τωρα μου διαφευγει.. ρωτησα λοιπον για φιμε και μου ειπαν οτι ολες τις αποχροσεις του μαυρου τις απαγορευσαν και βαζουν μονο κατι καθρεπτε.. λογο ολυμπιακων. και δεν θα τις επαναφερουν. 99% σιγουρη πληροφορια..
αυτο που λεω ειναι οτι μεγαλα ονοματα σε μαρκες δεν θα βρειτε μονο σε συνικιακα μαγαζια η stock. μια ακομη πληροφορια..:οι μεμβρανες ξεκολανε οταν μεινει επανω χιονι.... απο προσωπικη εμπιρια τον περασμενο χειμωνα. το νου σας..... :cool:

Black5
13-06-04, 20:31
Στο πίσω πλαϊνό τζάμι που έχει μεταξοτυπία είδα ότι μερικές δεν εφαρμόζουν σωστά και φαίνονται άσπρες εκεί.....

compact
18-08-04, 12:06
den fteei i membrani alla i topothetisi kai to tzami!!!!

M5-Matzos
18-08-04, 12:09
Yπάρχει μια μάρκα που λέγεται folliatec και είναι η καλύτερη ! :cool:

BMW 318i
18-08-04, 12:12
Έχω τοποθετήσει μεμβράνες και στα 2 μου αυτοκίνητα της 3Μ τις πολύ ανοιχτόχρωμες και τα αμάξια πέρα από ότι δείχνουν κούκλα είναι σαφώς πολύ πιο δροσερά μέσα μιας και είναι σκουρόχρωμα. Δεν πειορίζουν την ορατότητα καθόλου αν και δεν έχω βάλει μπροστά και ποτέ δεν με έχουν σταματήσει γι'αυτές. Τις συνιστώ ανεπιφύλακτα.

compact
18-08-04, 12:17
tis illumar eixa balei kai sto cinque pou eixa prin 6 xronia apisteuti piotita!!
alla prin apo 2 xronia pou ebala stin compact einai aparadekti!!!min kanete to lathos!!1

BMW5S
18-08-04, 12:27
tis illumar eixa balei kai sto cinque pou eixa prin 6 xronia apisteuti piotita!!
alla prin apo 2 xronia pou ebala stin compact einai aparadekti!!!min kanete to lathos!!1

Θα συμφωνησω μαζι σου. Καποια εποχη το εψαξα αρκετα και ρωτησα διαφορους εμπορους αλλα και μαγαζια με τζαμια αυτοκινητων καθως και αρκετους ιδιοκτητες που τις ειχαν τοποθετησει και μετα απο αυτα που ακουσα εγκατελειψα την ιδεα

STAIO-CI
18-08-04, 12:33
Θα συμφωνήσω με τον ΜΑΤΖΟ οι folliatec είναι οι καλύτερες.
Τις είχα δοκιμάσει σε προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. :cool:

watchd0g
18-08-04, 12:36
Παιδιά ρώτησα έναν φίλου του οποίου ο πατέρας έχει την Auto-Glass, στην Θεσσαλονίκη. Η απάντηση ? Μεμβράνες τιτανίου, δεν ξέρω μάρκα δεν μου ανέφερε, αλλά το θέμα είναι οτι είναι ανοιχτόχρωμες αλλά κάνουν την ίδια και καλύτερη δουλειά από μια εντελώς μαύρη.

BMW5S
18-08-04, 12:39
Κυκλοφορουν και μεμβρανες οι οποιες σκουραινουν αναλογα αναλογα με την εκθεση του αυτοκινητου στον ηλιο

Daskalopoylos
18-08-04, 12:58
Κυκλοφορουν και μεμβρανες οι οποιες σκουραινουν αναλογα αναλογα με την εκθεση του αυτοκινητου στον ηλιο


καλο............... θα βρεισ πληροφορειες??????????

BMW5S
18-08-04, 13:06
Ειναι τις folliatec και αυτες και κοστιζουν για bmw compact απο 190 εως 200 ευρω αναλογα με την αρχικη διαβαθμιση σκουρότητας

Daskalopoylos
18-08-04, 13:10
Ειναι τις folliatec και αυτες και κοστιζουν για bmw compact απο 190 εως 200 ευρω αναλογα με την αρχικη διαβαθμιση σκουρότητας
που τις βρισκει καποιος σιγουρα?? ευχαριστω για την ενημερωση
επισεις τι χρωμα ειναι το αμαξι σου?? εμενα μαυρο !! τι επειπεδο σκουροτητας εχεις εσυ ? τι προτηνεις για το δικο μου? θα του παει ? εμενα μου αρεσουν οι πολυ σκουρες!

zac
18-08-04, 13:17
Ειναι αλήθεια οτι η τοποθέτηση παίζει πολύ μεγάλο ρόλο για να μην παρουσιάζονται φυσαλίδες αέρα μετα απο παρατεταμένη έκθεση σε ήλιο...

Οπότε θέλει προσοχή...στο ποιός θα τις περάσει.. :rolleyes:

Επίσης έχω διαβάσει οτι μερικές μεμβράνες μειώνουν την λήψη σήματος κινητού τηλεφώνου και GPS signal.. :eek:

BMW5S
18-08-04, 13:25
που τις βρισκει καποιος σιγουρα?? ευχαριστω για την ενημερωση
επισεις τι χρωμα ειναι το αμαξι σου?? εμενα μαυρο !! τι επειπεδο σκουροτητας εχεις εσυ ? τι προτηνεις για το δικο μου? θα του παει ? εμενα μου αρεσουν οι πολυ σκουρες!

Εγω τις βρισκω απο ενα γνωστο ο οποιος εχει πλυντηριο και αξεσουαρ αυτοκινητων. Ακόμα δεν τις εχω τοποθετησει εγω αλλα τις έχω δει τοποθετημενες σε subaru impreza (του ιδιοκτητη του ανωτερου καταστηματος) και μπορω να πω οτι υπήρχε μεγαλη διαφορα οταν το αυτοκινητο ηταν στον ηλιο και οταν βρισκοταν σε σκιερο χωρο. Υπηρχε πολυ καλυτερη ορατοτητα ειδικα το βραδυ σε σχεση με αυτες που δεν ειναι foto gray. Το καλυτερο που εχεις να κανεις για να δεις ποιος βαθμος σκουροτητας σου αρεσει περισσοτερο ειναι να τις δεις ο ίδιος όλες τις διαβαθμίσεις και να επιλεξεις.

lefteris
18-08-04, 17:32
Οι μεμβράνες που περιέχουν σωματίδια μετάλλων εμποδίζουν το σήμα των δορυφόρων για τα GPS. Για τα κινητά δεν γνωρίζω, αλλά πιστεύω ότι δεν τα επηρεάζει. Δεν το τυλίγεις και με αλουμινόχαρτο το αμάξι... :D

Έχω βάλει τις llumar titanium 37% διαπερατότητα και είμαι πολύ ευχαριστημένος από όλες τις απόψεις. Τολμήστε το!
Όσα site έχω ψάξει, αναφέρουν ότι οι llumar θεωρούνται οι καλύτερες.

Σύμφωνα με το νόμο, οποιαδήποτε μεμβράνη επιτρέπει την αναγνώριση του οδηγού, είναι νόμιμη. Οι μεμβράνες καθρέπτης είναι επομένως σίγουρα παράνομες.

Μεμβράνες που να σκουραίνουν ανάλογα με την ακτινοβολία δεν υπάρχουν. BMW5S αναφέρεσαι στα φωτοχρωμικά(?) (photochromic) γυαλιά τα οποία περιέχουν ειδικά συστατικά που μειώνουν τη διαπερατότητα. Δεν γίνεται να τοποθετηθούν αυτά τα συστατικά σε μία μεμβράνη.

compact
18-08-04, 17:41
πριν απο ποσο καιρο εχεις βαλει τις μεμβρανες?
εχω βαλει titanium πισω,titanium light μπροστα και το μπροστα στα κιτρινα φωτα τις εθνικης μου κανει νερα!!!
δεν κουραζει αλλα εγω το ξερω και το βλεπω!!!!

BMW5S
19-08-04, 09:31
Μεμβράνες που να σκουραίνουν ανάλογα με την ακτινοβολία δεν υπάρχουν. BMW5S αναφέρεσαι στα φωτοχρωμικά(?) (photochromic) γυαλιά τα οποία περιέχουν ειδικά συστατικά που μειώνουν τη διαπερατότητα. Δεν γίνεται να τοποθετηθούν αυτά τα συστατικά σε μία μεμβράνη.

Δεν μπορω να σου πω τι συστατικα εχουν οι συγκεκριμενες μεμβρανες και πολυ πιθανον να εχεις δικιο. Παντως τις εχω δει πανω σε αυτοκινητο τοποθετημενες και εχω παρατηρησει την διαφορα μεταξυ μερας και νυχτας, Μην φανταστης βεβαια καποια τρελη διαφοροποιηση στην αποχρωση (σκουροτητα) αλλα εμφανης τουλαχιστον με γυμνο ματι και κυριως απο το εσωτερικο. Παντως ειναι της foliatec και λεγονται νομιζω photogray. Θα το ψαξω βεβαια και καλυτερα

lefteris
19-08-04, 12:40
compact τις έβαλα πριν 3 μήνες στα πλαινά και το πίσω τζάμι.
Σου προτείνω τη μπροστινή να την αφαιρέσεις.

BMW5S αν διάβασες ότι υπάρχει μεμβράμη με τέτοιες ιδιότητες, πάω πάσο.
Απλά έχω διαβάσει ότι δεν γίνεται να τοποθετηθούν αυτά τα υλικά σε μία μεμβράνη μόνο, γιατί χρειάζονται το ικανό πάχος του γυαλιού στο οποίο ενσωματώνονται.
Αλλά βέβαια ποτέ μην πεις ποτέ...:D

"Photochromic lenses have millions of molecules of substances such as silver chloride or silver halide embedded in them. The molecules are transparent to visible light in the absence of UV light, which is normal for artificial lighting. But when exposed to UV rays, as in direct sunlight, the molecules undergo a chemical process that causes them to change shape. The new molecular structure absorbs portions of the visible light, causing the lenses to darken. The number of molecules that change shape varies with the intensity of the UV rays."

http://science.howstuffworks.com/question412.htm

compact
19-08-04, 12:57
για τα "συνεφακια"που κανει η' για την αστυνομια?

BMW5S
19-08-04, 15:20
Τα παρακατω τα βρηκα στο site της foliatec http://foliatec.de/index.php

CHROMOLUX ®UV-/InfraredProtectionFilm

Chrome
In bright sunlight CHROMOLUX®maintains a
discret metallic gloss. Outward vision
remains strikingly clear.
If the sky is clouded, the degree of
tinting is automatically reduced.

• Improved interior climate control through high-grade
heat rejecting metal coating.
• More relaxed driving with natural color reception of
the surrounding environment.
• Soft, iridescent change of the windowpane optics cor-responding
to the light angle of incidence.

compact
19-08-04, 16:53
καλο μου ακουγεται!!
αραγε πως το καταφερνει αυτο?
παντως ξερω οτι τωρα τελευτεα δεν βαζουν μπροστα με τιποτα ,ουτε με παρακαλια!!!

Brown
20-08-04, 07:00
Υπάρχει μία διάταξη, η οποία λέει ότι από μπροστά (που συνήθως σε βλέπει το όργανο), θα πρέπει να φαίνονται ο οδηγός και οι επιβάτες. Έτσι, νομίζω η llumar, πλέον δεν βάζει μπροστά.
Έχω ακούσει ότι αυτό γίνεται, γιατί κάποιοι που πήραν κλήση, για το σκούρο μπροστινό παρμπρίζ, έκαναν αγωγή στην llumar.