PDA

Επιστροφή στο Forum : νερά στο πατάκι του οδηγού


Snoopy
22-03-07, 18:46
Ηρθε σήμερα ο πατέρας μου σιχτιρισμένος.
Το πάτωμα στην πλευρά του οδηγού είναι μούσκεμα.
Τόσο που το χαλάκι όταν το έβγαλα έτρεχε νερό.

Η οροφή είναι εντάξει, τσιμούχες εντάξει, οι πόρτες στεγνές, οι νεροχύτες στα φτερά ανοιχτοί.

Τι να φταίει ρε παιδιά? κοντεύω να λύσω το μισό αμάξι.

Το μυαλό μου πάει στο κακό, δηλαδή να έχει βάλει απο πουθένά εμπρός...

Ιδέες?

bmw318cabrio
22-03-07, 18:52
Συγνωμη σε τι αμαξι αναφερεσαι?:lamer:

Snoopy
22-03-07, 18:56
Συγνωμη σε τι αμαξι αναφερεσαι?:lamer:


Α συγνώμη σε ένα Ε46 σεντάν με οροφή.

bmw318cabrio
22-03-07, 18:59
Α συγνώμη σε ένα Ε46 σεντάν με οροφή.

Αμα ητανε απο την οροφη λογικα θα ειχε βραχει και το καθισμα..τωρα ισως απο το τζαμι να το ειχε ξεχασει λιγο ανοιχτο παιζει?

Snoopy
22-03-07, 19:02
όχι, τα νερά είναι ακριβώς στο κέντρο στο χαλάκι και γύρω γύρω είναι στεγνό!
λες και έχουν μπεί απο κάτω...

πολύ παράξενο.

γύρω γύρω θεόστεγνο.

Απο κάτω το αμάξι στο σημείο αυτό έχει κάτι σαν καπάκι βιδώτό, δεν έχω καταλάβει τι είναι (είναι απο έξω και κάτω)... να είναι απο εκεί?

εχω λύσει πλαϊνά, μπροστά, σε λίγο θα ξηλώσω μοκέτα μα τον θεό.

Να παίζει απο τον καραγκιόζη που είχε πειράξει το αμάξι στην αποτυχημένη μετατροπή να έκανε καμμιά ακόμα καγκουριά?

bmw318cabrio
22-03-07, 19:08
Πραγματικα τοτε μπορει να ειναι απο το καπακι ...σημερα δηλαδη που εβρεχε και τα νερα πεταγοντουσαν επανω μπορει να ψιλομπηκε..παντως ευχομαι να βρεις την λυση και να μην ειναι κατι σοβαρο...

GeorgeE36
22-03-07, 19:26
απ το καπακι ειναι πηρε νερο απο κατω και ενος φιλου μου ετσι εγινε.

stefos
22-03-07, 19:34
Ένα ακόμα σενάριο είναι τα νερά να προέρχονται από την εβαπορέτα του καλοριφερ μέσα στο καντραν του αυτοκινητου, η οποία χρησιμοποιεί νερό από το ψυγείο του αυτοκινήτου για να βγάζει ζέστη στην καμπίνα των επιβατών. Ένας τρόπος για να βεβαιωθής είναι να δείς τη στάθμη των υγρών στο ψυγείο του αυτοκινήτου, και δες αν είναι τίποτα βρεγμένο κάτω από το ταμπλό... Πραγματικά σου εύχομαι να μην είναι κατι τέτοιο...

gyiama
22-03-07, 20:13
Φίλε μου 90% είναι από την πόρτα του οδηγού,εγινε και σε μένα το ίδιο πράγμα μόλις το είχα παρει το αυτοκίνητο.για να δεισ αν ειναι αυτο πρέπει να κάνεισ το εξής:να βγάλεισ το πλαστικό ακριβόσ στον μαρσπιέ τησ πόρτασ αυτό που πιάνει και την μοκέτα μάζι.μετά βάλε κάποιον μέσα και κλεισε την πόρτα και ρίχνε νερό στο λάστιχο του παράθυρου που είναι πάνο απο το χερούλι τησ πόρτασ αν έχει κάτι θα σου βγάλει αμέσως νέρα μέσα στο αυτοκίνητο.αυτό γίνεται γιατί μέσα απο την επένδυση τησ πόρτασ υπάρχει ένα κάλυμα που μονώνει τον χώρο του τζαμιού με την πόρτα αυτό είναι ναιλον και ξεκολάει οπότε ότι νερό κατεβάζει απ το τζάμι περνάει μέσα σε εμένα έγινε και στην πόρτα του οδηγού και στην πίσω πόρτα την αριστερή και έψαχνα σαν τον χάζο να βρώ απο που και μετά με έκοψε (ναι που και που το παθαίνω και αυτο και σκέφτομαι) και έκανα όλα τα παραπανω και οκ το πρόβλημα.απλά θέλει άνοιγμα ο ταμλάσ της πόρτασ και κόλλημα το νιλον ξανά.ελπίζω να βοήθησα.

yiannis2002
22-03-07, 20:15
Απο κάτω το αμάξι στο σημείο αυτό έχει κάτι σαν καπάκι βιδώτό, δεν έχω καταλάβει τι είναι (είναι απο έξω και κάτω)... να είναι απο εκεί?




Φίλε Σταμάτη, το πιθανότερο είναι να πέρασε από καπου που είχε πολλά νερά και να μπήκαν από κάτω. Το καπάκι αυτό είναι η λεγόμενη "τάπα", που παραδοσιακά πάσχει από στεγανοποίηση. Το έχουν πάθει και άλλοι, δυστυχώς.

InsaneDriver
22-03-07, 20:15
Από κάτω είναι κατά 99%...

Μήπως όταν είχε γίνει μετατροπή στο αμάξι ξηλώσανε τίποτε από κάτω και δεν το βάλανε ποτέ στη θέση του;

Snoopy
22-03-07, 20:38
Παίζει να είναι η τάπα, παίζει όμως και να είναι και το νάυλον της πόρτας - γιατί πρόσφατα κάηκε το ράδιο cd και αλλάξαμε την πηγή και τα ηχεία.

Οπότε μιας και άνοιξε η πόρτα (το πάνελ) 99% σκίστηκε το νάυλον (δεν θυμάμαι πάντως να έχει νάυλον τώρα που το σκέφτομαι) και μάλλον βάζει απο εκεί.

Το Σάββατο πλέον θα πάω πρώτα στον τύπο που έβαλε το στέρεο και αν δεν είναι κάτι θα πάω στον φαναρτζή.

Αν είναι ο στερεοφωνικάς ΙΣΑ ΠΟΥ ΤΟΝ Γ@ΜΗΣΑ, γιατι πολλά μου τα έχει κάνει και του την φυλάω.

Αντί να έχουμε το κεφάλι μας ήρεμο μαμιώμαστε με λακαμίες.

λες και δουλειές δεν έχουμε να τρέχουμε με τα γαμίδια θέλουμε.

Αυτά βλέπω και περιμένω το καινούργιο με μισή καρδιά...

Snoopy
22-03-07, 20:40
Ένα ακόμα σενάριο είναι τα νερά να προέρχονται από την εβαπορέτα του καλοριφερ μέσα στο καντραν του αυτοκινητου, η οποία χρησιμοποιεί νερό από το ψυγείο του αυτοκινήτου για να βγάζει ζέστη στην καμπίνα των επιβατών. Ένας τρόπος για να βεβαιωθής είναι να δείς τη στάθμη των υγρών στο ψυγείο του αυτοκινήτου, και δες αν είναι τίποτα βρεγμένο κάτω από το ταμπλό... Πραγματικά σου εύχομαι να μην είναι κατι τέτοιο...

αυτό ειδικά αποκλείεται γιατί ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ - οι καλές δουλειες στη μετατροπή που λέγαμε...

αυτό θα γίνει ξανά αμάξι το καλοκαίρι που θα υπάρχει χρόνος...

MZ3
22-03-07, 23:02
μπορεις να τσεκαρεις για αννωστους λογους αν εχουν φραξη η υδροροες της ηλιοροφης?
ανοικσε την ηλιοροφη και ριχνε σιγα σιγα νερακη γυρο απο την ηλιοροφη κανονικα πρεπει να τα ρουφαει και απο καθε φτερο μπρος πισω δεξη αρηστερο να τρεχει το νερακι.. αν οχι εχει φραξη με αποτελεσμα να περνανε στην καμπινα
μετα αν εισαι απο εκει οκ να κοιταξης τα λαστιχα του οδηγου προφανος που μιας και κατι εκανες δεν θα κατσανε καλα
πρην κανα μηνα ειρθε ενας με παρομοιο αμαξη στου φανοποιου μου και αλαξε το λαστιχο γυρο απο την πορτα του οδηγου γιατι του εβαζε νερα

και τελος δεν χρειαζετε να δειρης κανεναν γιατι μπορει να ειναι μια φυσιολογηκη φθορα προς το λαστιχο του σηνοδηγου/οδηγου..

το να κλειστης μεσα και να σου πετανε νερο στην πορτα ειναι καλη ιδεα οπος ειπε και καπιος αλλος

αντε και αδιαβροχος!

nassosbmw1
23-03-07, 00:48
Ένα ακόμα σενάριο είναι τα νερά να προέρχονται από την εβαπορέτα του καλοριφερ μέσα στο καντραν του αυτοκινητου, η οποία χρησιμοποιεί νερό από το ψυγείο του αυτοκινήτου για να βγάζει ζέστη στην καμπίνα των επιβατών. Ένας τρόπος για να βεβαιωθής είναι να δείς τη στάθμη των υγρών στο ψυγείο του αυτοκινήτου, και δες αν είναι τίποτα βρεγμένο κάτω από το ταμπλό... Πραγματικά σου εύχομαι να μην είναι κατι τέτοιο...


αν εννοείς εκείνο το πράμα που είναι σαν νιπτήρας τότε είναι ΠΙΣΩ από το καλοριφέρ...στο χώρισμα του διαμερίσματος του μοτέρ με τη καμπίνα δηλαδής....(εποχές εσκορτ) αν είναι όντως από αυτό την έκατσε τη βάρκα....θα λύνει μια βδομάδα...
(το δέσιμο άγνωστο,φυσικά)
:cheers:

nassosbmw1
23-03-07, 00:57
Παίζει να είναι η τάπα, παίζει όμως και να είναι και το νάυλον της πόρτας - γιατί πρόσφατα κάηκε το ράδιο cd και αλλάξαμε την πηγή και τα ηχεία.

Οπότε μιας και άνοιξε η πόρτα (το πάνελ) 99% σκίστηκε το νάυλον (δεν θυμάμαι πάντως να έχει νάυλον τώρα που το σκέφτομαι) και μάλλον βάζει απο εκεί.

Το Σάββατο πλέον θα πάω πρώτα στον τύπο που έβαλε το στέρεο και αν δεν είναι κάτι θα πάω στον φαναρτζή.

Αν είναι ο στερεοφωνικάς ΙΣΑ ΠΟΥ ΤΟΝ Γ@ΜΗΣΑ, γιατι πολλά μου τα έχει κάνει και του την φυλάω.

Αντί να έχουμε το κεφάλι μας ήρεμο μαμιώμαστε με λακαμίες.

λες και δουλειές δεν έχουμε να τρέχουμε με τα γαμίδια θέλουμε.

Αυτά βλέπω και περιμένω το καινούργιο με μισή καρδιά...

αν είναι από πρόσφατη μετατροπή και ποτέ το αμάξι δεν είχε μπάσει νερό ακόμα και με πίεση τότε έχει παιχτεί κακοτεχνία...λογικά απο τις πόρτες κανένα αμάξι δε μπάζει νερά ακόμα και χωρίς λάστιχα αν δε περάσεις τη στάθμη της πόρτας...όλες από κατασκευή σουρώνουν τα νερά έξω.

nassosbmw1
23-03-07, 01:02
αυτό ειδικά αποκλείεται γιατί ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ - οι καλές δουλειες στη μετατροπή που λέγαμε...

αυτό θα γίνει ξανά αμάξι το καλοκαίρι που θα υπάρχει χρόνος...

κακώς ξαναποστάρω αλλά αν είναι αυτό δε χρειάζεται να δουλεύει η όχι το καλοριφέρ....είναι μια φέτα λαμαρίνας,ένα κοίλωμα και τρυπάει στο κάτω μέρος,και ο διάολος τρυπάει απ'ο τη μεριά της καμπίνας...από μπροστά (μοτέρ) έχει έξοδο που φεύγει το νερό αλλά από μέσα....ειδικά αν από τα διάφορα φύλλα κλπ,κλείνει η αποχέτευση στο μοτέρ και λιμνάζουν...
ας ελπίσουμε νάναι κάτι απλό...:dblthumb2

zaharias
23-03-07, 21:18
Κουκλε ή η ταπα ειναι ή εχει σκιστει το ναυλον αυτο μεσα απο την ταπετσαρια, το δευτερο το επαθα εγω και ξαναανοιχθηκε η ταπετσαρια κολλησαμε το ναυλον καλα και μετα ολα οκ!

Dark_Niaou
24-03-07, 18:35
πλακα πλάκα (και χωρις παρεξηγηση...) μήπως ηττήθηκες σε καμία κόντρα και... μουσκεψαν τα πατάκια από το κλάααμα;

Snoopy
25-03-07, 00:04
πλακα πλάκα (και χωρις παρεξηγηση...) μήπως ηττήθηκες σε καμία κόντρα και... μουσκεψαν τα πατάκια από το κλάααμα;

χε χε, όχι το 46άρι το έχει πλέον ο πατέρας μου, εγώ απο ψυχολογικούς λόγους δεν το οδηγάω πιά.
Εκτός και αν του πέταξε κανα κωλίδι πουθενά και κατουρήθηκε απο τη χαρά του που το γύρισε....

Ηταν τελικά νεροχύτης, ο μπροστινός αριστερός φραγμένος απο ακαθαρσίες και πευκοβελόνες ΜΕ ΡΕΤΣΙΝΙ ρε γαμώτο.
Τέλος καλό, όλα καλά.

STR
25-03-07, 09:08
Ηθικο διδαγμα,καθαριστε ποτε ποτε τους νεροχυτες,μην περιμενετε να φραξουν!!!