PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξάτμιση


Black5
13-06-04, 20:37
Σκέφτομαι για τελικό καζανάκι για Ε34 525.... ξέρει κανείς τιμές και ποια είναι καλή...? Δεν θέλω να κάνει πολύ φασαρία......

MPOWER
14-06-04, 08:55
Δέν γνωρίζω που μένεις...αλλά εγώ θα συνιστούσα χειροποίητη! Απο τιμές δεν γνωρίζω να σου πώ!

Black5
14-06-04, 12:24
Δέν γνωρίζω που μένεις...αλλά εγώ θα συνιστούσα χειροποίητη! Απο τιμές δεν γνωρίζω να σου πώ!

Ε βασικά προτιμώ κάποια επώνυμη εταιρεία να είμαι σίγουρος..... Οι χειροποίητες απλά προσπαθούν να τις αντιγράψουν.....

Strax
14-06-04, 12:36
Σε γενικές γραμμές γραμμές χωρίς να ξέρω κάτι συγκεκριμένο για 525 Ε34, οι επώνυμες Γερμανών βελτιωτών (Ac Schnitzer, Hartge κλπ) θα σου προσφέρουν αυτό που θέλεις (σπορ θόρυβο χωρίς πολύ φασαρία), αλλά θα έχεις τις μεγαλύτερες επιπτώσεις στην τσέπη σου. Οι Supersprint θέλουν προσοχή στο θέμα θορύβου μια και κάποιες είναι τελείως ελεύθερες και κάνουν αρκετό θόρυβο.

BMW Power
14-06-04, 12:58
Ε βασικά προτιμώ κάποια επώνυμη εταιρεία να είμαι σίγουρος..... Οι χειροποίητες απλά προσπαθούν να τις αντιγράψουν.....

Το πολύ καλό με τις χειροποίητες εξατμίσεις είναι ότι μπορείς να τις παραγγείλεις ακριβώς όπως θές εσύ και σε σχήμα και σε θόρυβο. Και θα είναι και πιο φτηνή από τις γνωστές εταιρίες. Πολλές φορές υποτιμάμε τα χειροποίητα πράγματα που έχουν να κάνουν με το αυτοκίνητό μας (βλέπε thread περί μπλοκέ διαφορικού) αλλά στην περίπτωση των εξατμίσεων υπάρχουν πολλοί πεπειραμένοι τεχνίτες που δεν θα αντιγράψουν απλώς μια AC S. εξάτμιση, αλλά θα την κάνουν ακριβώς όπως τους πείς. :cool:

Black5
14-06-04, 13:15
ACS 750 E, Supersprint 450E.......

bimmerowner
23-08-04, 15:28
Από τις πιο καλές επιλογές για ΒΜw είναι η Supersprint αν και είναι κάπως ακριβές.Πρέπει να προσέξεις τα επίπεδα θορύβου αν θέλεις να είσαι καθ' όλα νόμιμος.Όσο για τις χειροποίητες μπορεί να υπερτερούν στο θέμα του ήχου μιας και γίνονται κατά παραγγελία αλλά δεν έχουν έγκριση τύπου E.u. και σε πιθανό έλεγχο τροχαίας (ναι ντε,τα στρουμφ) όπως και στο θέμα Κ.Τ.Ε.Ο. ίσως αντιμετωπίσεις ..προβλήματα.

compact
23-08-04, 18:46
νομιζω οτι η χειροποιητη ειναι πιο καλη σε αποδοση,και αυτο ειναι το ζητουμενο πιστευω.
μπορει η aftermarket εξατμισεις να ειναι ωραιες οπτικα αλλα καμια φορα, και πολυ θορυβο κανουν και μικρη αποδοση εχουν και πολλα λεφτα στοιχιζουν.
στα 2 προηγουμενα αυτοκινητα μου ειχα χειροποιητες και ημουνα παρα πολυ ευτυχισμενος!