PDA

Επιστροφή στο Forum : Βελτίωση σε 316ti (115 Hp)


nazman
22-12-04, 14:41
καιρος να μαθουμε αν καποιο απο αυτα τα εξουσιοδοτημενα εχουν κατι προκειμενου να βελτιωσω το καϊμενο το 316ti με τα 115 αλογα!!.
οποιος γνωριζει κατι ας δοσει τα φωτα του.το εχω 9 μηνες και εχω ψαξει παντου.γνωμες ολων ειναι να βαλω το 2.5-3.0-2.2,αλλα δεν υπαρχει ουτε ψιχουλο για το μοτερ αυτο.κατι κανει τωρα ο carlos στα βριλησσια, και περιμενω να μου πει(εκκεντροφοροι λεει..)

tzort
22-12-04, 15:31
KAI EGO POU EXO TO 116 ME TO IDIO MOTER PSAXNO NA BRO KATI,ALLA MATAIA.TO POINT EINAI NA PAREIS ALOGA XORIS NA XASEIS ROPH XAMHLA.TO COMPACT TI KATANALOSH EXEI MESA STHN POLH.EMENA DYSKOLA PEFTEI KATO APO 9.5 LITRA MESA STHN POLH.

BMW523i
22-12-04, 16:09
Για 316 ξέρω ότι εδώ η αντιπροσωπεία το πάει στα 192 ps με turbo! Το πόσο κοστίζει δεν γνωρίζω!

nazman
23-12-04, 08:22
Συμφωνω για την καταναλωση μεσα στη πολη δεν πιανεται, γιατι δεν τραβαει χαμηλα, οποτε και ρουφαει.ασε που με τα 17αρια του sport ti γινεται βασανο.
Μπορει να μου πει κανεις αντι για 205/50/17, τι αλλη διασταση μπαινει στην ζαντα του sport ti, νομιζω η ζαντα ειναι 7αρα.
Παντως μετα που αλλαξα αμορτισερ ελατηρια απο schnitzer, βελτιωθηκε πολυ η οδικη συμπριφορα στην εθν. οδο.
αντε να βρεθει κανα κιτακι υπερκυβισμου μπας και δουμε κανα αλογακι παραπανω.

nazman
23-12-04, 10:03
Σιγουρα ο κινητηρας ειναι πολυ καλος για την κατηγορια του, αλλα μη ξεχναμε οτι το compact ζυγιζει 1350 κιλα!!!
και εμενα δεν με ενδιαφερει αλλαγη κινητηρα, λογω κοστους και το οτι ειναι κρυμα να βγαλω τον καινουριο που εχει εγγυηση ακομα.παντως απο το τοτε που το πηρα ειχα φορεσει schnitzer εξατμιση, απο το σπανο και μου ειχαν πει τοτε οτι βελτιωνει λιγο τη ροπη..
Πρεπει παντως να μαζευτουμε ολοι οι ταλαιπωροι με τα 16αρια να πουμε το πονο μας..
:help: !!!!

nazman
23-12-04, 11:25
Οπως ειπα πριν εβαλα την εξατμιση με την αγορα του αυτοκινητου, οποτε δεν μπορω να σου πω για διαφορες με πριν, απο ηχο ειναι αποστευτη σε ανοιγμα 2 ή 3 ταχυτητα κανει ενα τρελο φυσιμα (δεν ενοχλει καθολου μεσα).
Απο τιμη γυρω στα 800 ευρω..(ασε ετσουξε..)

ermis1975
23-12-04, 14:09
Ki egw psaxnw gia lyseis ayxhshs ipodynamhs, alla den exw brei kati kalo! Me osa diabazw gia tis metatropes to metanoiwnw. Kafounis mou eipe gia compressor 6000euro me eggyhsh. Diabasa omws kati kai ...apogohtefthka. Fantazomoun oti to kit erxetai apexw kai topothethtai apla. Allagh moter de to syzhtaw, mia kai akoma den exei oute 6000xlm. Basiko gia emena einai na mhn trexw sta synergeia kathe toso. H shintzer den exei kapoia lysh, ektos exatmishs. Opote mallon den ginetai kati pros to paron xwris kindyno. Kanena programmataki isws-filtraki kai exatmish kanei tipota...?

nazman
23-12-04, 14:49
Μετα απο πολυ ψαξιμο, απο τοτε που πηρα το αμαξι και λογω προσωπικης εμπειριας, μπορω να πω πως:
1. ξεχαστε το κομπρεσσορα, ειναι λιγα τα κυβικα του κινητηρα για να ανταπεξελθει στι γεμισμα του κομπρεσορ
2. Ο κινητηρας ειναι αλουμινενιος οποτε η τουρμπινα θελει πολυ ψαξιμο για τοποθετηθει (και μην ακουτε μαϊμουδιες απο δηθεν βελτιωτες)
3. Ο εγκεφαλος του κινητηρα DME, ειναι δυσκολο να αποκωδικοποιηθει - δεν ξερω αν το εχει κανει καποιος - οποτε παει και αυτο.
και μην ξεχνατε ο κινητηρας αυτος δουλευεται μονο στην ελλαδα απο οσο ξερω.
Οποτε υπομονη μεχρι να εχουμε ενα ολοκληρωμενο βελτιωτικο προιον, απο καποιον γνωστο και εγγυημενο οικο.
Εως τοτε να μας ζησουν οι ελληνικοι υαλοδρομοι!!!

P.S.1 Μιλαω παντα απο προσωπικη ερευνα
P.S.2 Αν υπαρχει κατι απο τα παραπανω και γνωριζει καποιος, ας κανει μια ενημερωση.

ks50:50
23-12-04, 18:23
Εγώ προσωπικά το έψαξα αρκετά αλλά τίποτα. Του έβαλα φίλτρο και εξάτμιση(τελικό) και τελείωσε. Για πρόγραμμα οποιον ρωτήσω μου λέει να ξαναπάρω σε κανένα μήνα αλλά τίποτα.

Nick_compact
23-12-04, 19:09
Τσεκάρετε αν ο εγκέγαλος είναι ίδιος με της 116i (βάσει part number εννοώ) και αν ναι τότε τα πράγματα είναι ευχάριστα γιατί πολλοί Γεμανοί βελτιωτές που ασχολούνται με επαναπρογραματισμούς εγκεφάλων έβγαλαν προγράμματα (για το 116) και υπόσχονται πάνω από 10 ίππους όλοι κέρδος.

aris323ci
24-12-04, 10:38
Καλημερα παιδία και χρόνια πολλα . Η εξάτμιση που τοποθετει ο Σπανος είναι για 328 και δεν θα δειτε διαφορά

ks50:50
24-12-04, 14:36
Επίσης η εξάτμιση του Σπανού δεν είναι άλλη από αυτή της Remus με μπούκα Shnitcher. Πάνω στην εξάτμιση γράφει Made by Remus!!!

Octane
24-12-04, 15:30
Ωραιο το thread αλλα το θεμα εχει συζητηθει αρκετα(+στο site)+δυστυχως δεν υπαρχει τιποτα για τον κινητηρα!! :(
Συμπασχω+γω εδω+9 μηνες αλλα με μια Ti 1.8+το μονο που εβαλα ειναι τελικο της Festus+εμεινα πολυ ευχαριστημενος απ'τον ηχο του!!Σε λιγο πωλειται το αυτοκινητο(εξωτερικο)+η εξατμιση χωριστα(Ελλαδα)!Αν ενδιαφερεται κανεις ας μου το πει,τελη Ιανουαριου κατεβαινω!
Εξατμισεις,φιλτρα+προγραμματα δεν αξιζουν κατα τη γνωμη μου γιατι για τα 2 πρωτα ειναι 99,9% σιγουρο οτι χανεις χαμηλα σε ροπη,κατι που απ'οτι καταλαβα,κανενας δε θελει(το αντιθετο μαλιστα)!Επισης το φιλτρο δεν βγαζει ηχο,ουτε αφηνει πολυ περισσοτερο αερα οπως σε αλλα τουτου!!Για το τριτο,παλι κατι παρομοιο θα γινει με καποιο κερδος ψιλα ή το αντιθετο,αναλογα με το τι θελει κανεις,οποτε παλι "κλαψ"!Η "μαμα" το'χει ρυθμισει μια χαρα πιστευω.Πρωτο σταδιο ειναι πεταμενα λεφτα γι'αυτο τον κινητηρα.

jackdaniels
27-12-04, 10:18
Εδω είμαι tupac,απλά έμπλεξα με δούλείες! :banghead: Στο θέμα μας, επέιδή κι εγω την ψάχνω θα συμφωνήσω με την άποψη πρώτο στάδιο=πεταμένα λεφτά, και μετά τα παθήματα του Telopoulou στον Kafouni η μόνοι λύση δείχνη να είναι το Kompressor τις αντιπρωσοποίας (6.000ευρώ), κι επειδή δεν υπάρχει κινητήριος δύναμη τελευταία (χρήμα) θα συμφωνήσο με την προηγούμενη άποψη "να μας ζήσουν οι ελληνικοί δρόμοι" :nod:
πιστέυω ότι το πρώτο στάδιο μόνο παραπάνω κατανάλωση θα προσφέρει χωρίς συμαντικά οφέλη σε δύναμη!

:offtopic: Έχει χρησιμοποιήσει κανείς τα Chips Away? χτύπησα των προφυλακτήρα μου και η συγκεκριμένη εταιρία υπόσχεται διώρθοση με τοπικό βάψιμο και χαμηλό κόστος, ξέρει κανείς τι πέζει? :offtopic:

Octane
27-12-04, 11:19
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς τα Chips Away? χτύπησα των προφυλακτήρα μου και η συγκεκριμένη εταιρία υπόσχεται διώρθοση με τοπικό βάψιμο και χαμηλό κόστος, ξέρει κανείς τι πέζει?
:offtopic: Την εχω δει + γω,στο "Evo" νομιζω!Αν η τιμη ειναι καλη θα τη δοκιμαζα!!Οι Ελληνικοι δρομοι ειναι ο,τι καλυτερο για "κουνηματα αλα Πουερτο Ρικο"!!Μου λειπουν εδω πανω αλλα η υπογραφη μου τον τελευταιο καιρο τα λεει ολα! ;)
Υ.Γ.Πριν ενα μηνα εβαλα χειμερινα ελαφρως μεταχειρισμενα + σημερα τα αλλαζω με αλλα γιατι...μας τελειωσαν!!! :nixweiss: :offtopic:

alpinakias
30-12-04, 09:31
Geia sas paidia.
eho mprosta mou ena prospekt tou Hamann.
ehei ena Turbo set to opio anebazei ti 316 me 161 aloga me 0,4 piesi mono gia logous antohis kinitira.to kostos tou eine 5.000 plirofories katefteian sto Hamann Germania 0049 7305 96080
elpizo na boitisa kai min ksehname oti beltiotes san to Hamann parashoun kai mia dihroni egiisi.den ine san merikous alous pou de se kseroun meta

dion999
30-12-04, 10:10
Paides geia sas,
Egw exw mia 318i e36. To amaji eixe 116 alogakia mamisia.Oi alages pou ekana einai:filtro-xtapodi-teliko-programma. To kostos arketa mikro.
To sigouro omws einai pws to amaji allaje aisthita.oxi mono se ypodynamh alla idiaitera se roph.kerdisa pantou kai den exasa pouthena.To amaji einai sta epipeda mias 318is kai auto to symperasma to bgazw meta apo 2-3 anepisimes kontritses me to sygkekrimeno autokinhto.

Nick_compact
06-01-05, 22:29
http://www.obd2-motortuning.de/obdIIRoot.html

Αυτή η εταιρία υπόσχεται για το 116i 129 ps και 170 nm ροπή για το 116i.Πολλά μου φαίνονται μόνο για πρόγραμμα αλλά όλοι οι Γερμανοί chip tuners τόσα υπόσχονται.Με σχετικό ψάξιμο στο google θα βρείτε πολλύς Γερμανούς βελτιωτές με αντίστοιχες λύσεις.

nazman
07-01-05, 10:08
Μπηκα στο site που δωσατε για το 116, καλα φαινονται ολα αυτα που δεινει, αλλα θα ηθελα να δω και ενα σχεδιαγραμμα ροπης και δυναμης, για να δω ποσο αμονικα τα δεινει.Παντως υποψιαζομαι οτι μπορει να χρειαστει και ενα πιο ελευθερο φιλτρο τα 600 ευρω παντως που κανει ψιλοτσουζουν.
εγω λεω να περιμενω μεχρι να βγει κατι απο εδω και να γινει ο προγραμματισμος οανω στο δυναμομετρο και με ελληνικη βεζινη.
Κουραγιο πλησιαζει ο καιρος που κατι θα βγει για μας

ks50:50
07-01-05, 12:33
Πήγα σήμερα στην Άλιμος Μοτορς για λάδια και μου είπαν ότι έβγαλαν τούρμο κιτ για τις Ε46 16v Ν40 και Ν42 με 175 και 180 ίππους με 1 χρόνο εγγύηση. Για κόστος πάντως δεν ξέρω περισσότερα. Άσχετο αλλά μου έβαλαν 5W40 της BMW.

ks50:50
10-01-05, 12:23
Το μόνο κιτ του Μανδηλα που ξέρω ήταν για τον 1.6 8v και έδινε αυτά τα άλογα.Είχε κάνει δοκιμή το Drive με μία compact Ε36 και είχε πολύ καλά σχόλια. Όταν πήρα και ρώτησα αν υπάρχει τίποτα για τον 1.6 16v μου είπε ότι δεν ασχολείται πλέον με BMW. Το τηλεφώνημα το έκανα πριν από ένα περίπου χρόνο όταν έκανα την παραγγελία του αυτοκινήτου.

bimmerowner
13-01-05, 10:22
Πάντως στο Site του Hamann (www.hamann-motorsport.com) αναφέρει για 316Ci ότι με υπερκυβισμό στα 2034κ.εκ. αποδίδει 140 ίππους! Αν αξίζει εξαρτάται και από την τιμή βεβαια... Γνωρίζει κανείς αντιπρόσωπο του Hamann στην Ελλάδα για περισσότερες πληροφορίες??

ks50:50
13-01-05, 11:55
Αντιπρόσωπος είναι τo Ericlub τηλ. 2108066666. Αυτοί είναι και οι αντιπρόσωποι της Remus. Διεύθυνση ακριβώς δεν ξέρω αλλά είναι στην Κηφισίας στο΄ρεύμα προς Κηφισιά κοντά στην διασταύρωση για Μελίσσια.

nazman
13-01-05, 14:00
Μπηκα στο site του HAMANN και ειδα τα καλουδια του, ναι μεν εχει βελτιωση για την 316ci αλλα δεν διευκρινιζει, αν ειναι για 8ν ή 16ν.
Επισης ρωτησα και στην ALIMOS MOTORS(για turbina), αλλα προς το παρον δεν εχουν καποιο παραδειγμα να τρεχει, απο τιμη γυρω στα 5000 ευρω!!!Αν βγει καποιο και κυκλοφορησει ειμαι προθυμος κι εγω να το βαλω.

tasosbmwe30
13-01-05, 14:06
Μπηκα στο site του HAMANN και ειδα τα καλουδια του, ναι μεν εχει βελτιωση για την 316ci αλλα δεν διευκρινιζει, αν ειναι για 8ν ή 16ν.
Επισης ρωτησα και στην ALIMOS MOTORS(για turbina), αλλα προς το παρον δεν εχουν καποιο παραδειγμα να τρεχει, απο τιμη γυρω στα 5000 ευρω!!!Αν βγει καποιο και κυκλοφορησει ειμαι προθυμος κι εγω να το βαλω.



αν ψαχνεσαι να βαλεις turbo....ρωτα τον Αλεκο τον Καρρα στο Αργος(ειναι κορυφη..τι να λεμε τωρα??)!!!αν θες τηλ ... πες...και ποσταρω αμεσως!!!!

nazman
13-01-05, 14:11
Thanx, εχω μιλησει με τον Καρρα στο Αργος αλλα δεν εχει ετοιμασει τιποτα προς το παρον (θα εχει σε λιγους μηνες) για το 16βαλβιδο 1600αρι.

ks50:50
14-01-05, 12:03
Μίλησα σήμερα με Παπαδόπουλο στην Θεσσαλονίκη.7500 ευρώ για μετατροπή σε 325 και 9000 ευρώ για μετατροπή σε 330. Για πιο light καταστάσεις υπάρχει και το 320. Για λεπτομέρειες για τις μετατροπές www.pap-bmw.gr

Action Man
14-01-05, 14:15
Μίλησα σήμερα με Παπαδόπουλο στην Θεσσαλονίκη.7500 ευρώ για μετατροπή σε 325 και 9000 ευρώ για μετατροπή σε 330. Για πιο light καταστάσεις υπάρχει και το 320. Για λεπτομέρειες για τις μετατροπές www.pap-bmw.gr
Διαφορικο φρενα και σασμαν ειναι στην τιμη?

VIC
14-01-05, 14:20
ειναι μεσα αλλα πιστευω πως μπορεις να πετυχεις αρκετα καλητερη τιμη

ks50:50
14-01-05, 14:26
Ναι είναι μέσα στην τιμή τα πάντα. Για το 316 δεν έχει τίποτα.

Action Man
14-01-05, 14:27
Παντως το δικο μου που εγινε 325 στον παπαδοπουλο δουλευει πολυ καλα χωρις προβληματα!
Ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

gambit
18-01-05, 15:50
Axion Man
An epitrepetai ....esy poso tou edwses sto telos tou papadopoulou ?
7500 osa zhtaei...ton pazarepses katholou?
Akoma fantazomai milame gia olokainourio kinhthra etsi????

Ripper
19-01-05, 00:01
Etsi to agoraso to 325 o Axion to ixe alaksi o proigoumenos idioktitis.
Epipleon den iparxi periptosi na sou dosi kenourgio motes me 7500! :shakehead

Action Man
19-01-05, 00:11
Δεν ξερω ποσο ακριβως κοστισε στον προηγουμενο ιδιοκτητη.Το σιγουρο ειναι οτι το μοτερ ητν ολοκαινουργιο(το ψαξαμε αρκετα)και ο παπαδοπουλος εχει κανει αψογη δουλεια.
Ενας φιλος που εκανε μετατροπη απο 316ci σε 330ci με καινουργιο μοτερ στον παπαδοπουλο του πηγαν ολα μαζι 15000ε

compact
19-01-05, 08:27
τιποτα δεν εχει βγει ακομα γιατι ο εγκεφαλος ειναι πολυ δυσκολος να τον "σπασουν"

αν θα βγει κατι θα πρεπει να εχει και 2 χρονια εγγυηση για να το εμπιστευτω!!

του καφουνη ο κομπρεσορας δεν δουλευει σωστα .αναβει το check engine!!!

nazman
19-01-05, 08:28
καλημερα στους πρωινους...
Σχετικα με το θεμα μετατροπης κινητηρα, πιστευω θα ειναι πολυ καλη μετατροπη να πεταξεις σε μια compact E46 εναν 330 με το 6ταχυτο, αλλα ρε παιδια ξεφευγουμε πολυ στο κοστος!!!Ειχα ρωτησει εναν τυπο στα Βριλησσια που συνεργαζεται με παπαδοπουλο (ο οποιος ειχε μια 530 look M5, δεν λεω αλλα...) ο οποιος με ειχε ενημερωσει οτι ειναι πολυ καλος και κανει ποιοτικη δουλεια.
Παντως στο δικο μου οσο περναει ο καιρος, ανοιγει το μοτερ και το φχαριστιεμαι περοσσοτερο.

Octane
19-01-05, 17:19
καλημερα στους πρωινους...
Σχετικα με το θεμα μετατροπης κινητηρα, πιστευω θα ειναι πολυ καλη μετατροπη να πεταξεις σε μια compact E46 εναν 330 με το 6ταχυτο.
Νομιζω πως δε γινεται,γιατι δεν εχει παραχθει η Compact μ'αυτο τον κινητηρα.
Η καλυτερη ομως ειναι η λυση της Hartge... :bs:
Σκεφτομαι να τους παρω τηλ να ρωτησω αλλα με την τιμη που θα ακουσω θα το παθω το εμφραγμα.
Επισης κατι που δεν εχω καταλαβει,στο εξωτερικο η 325ti εχει 6ταχυτο,στην Ελλαδα γιατι οχι???
Ο,τι μηχανη + να'χει,αμα λειπει το μπλοκε... :(

ΓΙΩΡΓΟΣ
19-01-05, 20:17
Νομιζω πως δε γινεται,γιατι δεν εχει παραχθει η Compact μ'αυτο τον κινητηρα.
Η καλυτερη ομως ειναι η λυση της Hartge... :bs:
Σκεφτομαι να τους παρω τηλ να ρωτησω αλλα με την τιμη που θα ακουσω θα το παθω το εμφραγμα.
Επισης κατι που δεν εχω καταλαβει,στο εξωτερικο η 325ti εχει 6ταχυτο,στην Ελλαδα γιατι οχι???
Ο,τι μηχανη + να'χει,αμα λειπει το μπλοκε... :(


Η μετατροπη αυτη γινεται, απλα δεν μπορει να δηλωθει το μοτερ (330)

Octane
19-01-05, 20:20
Η μετατροπη αυτη γινεται, απλα δεν μπορει να δηλωθει το μοτερ (330)
Βασικα αυτο εννοουσα!!
Καλα εκανες ομως + το ειπες γιατι τωρα που το ξαναδιαβαζω,αν δεν ηξερα τι εννοω δε θα το καταλαβαινα!!
Υ.Γ.Εδω μπαινει απο Μ3 :drive2:
Thanx!!

decibel
22-01-05, 21:43
ρε παιδια εγω οταν βγηκε το ti που ψαχνομουν να το παρω ειχα δει μια διαφημιση της breyton σε ενα περιοδικο που εγραφε 316ci 1,6 16v -------> 320 με υπερκυβισμο.για μαθεται περισσοτερα.

εγω τωρα κοιταω ενα 318ci 2002 γεμανιας.αυτος μου λεει οτι ειναι γυρω στα 130ps.ξερει κανεις ποσα αλογα ειναι και αν εβγαινε το 2002 αυρο το μοντελο?πως το τσεκαρω.πριν το παω ομως σε bmw να το ελεγξω και χασω τον χρονο μου.

ks50:50
23-01-05, 12:25
http://www.hs-elektronik.com/datenblatt-e/ . Μία σελίδα που έχει πρόγραμμα για το 1.8 το valvetronic.

ermis1975
25-01-05, 22:18
Gia rixte mia matia edw!!

http://www.hs-elektronik.com/datenblatt-e/bmw-e46-316ti-compact-115ps-175nm.html

Kai kati pou me mperdevei!! h 316ti den einai 1600cc? Pantou 1800 th briskw..

VIC
25-01-05, 22:26
η 1.6 ειναι ειδικη εκδοση για Ελλαδαρα παντου 1,8 ειναι αλλα και το δικο μου που ειναι 1,8 316ti λεγεται!

nazman
04-02-05, 12:25
επειδη κι εγω ενδιαφερομαι να πουλησω το δικο μου 2/04 με 22.000χλμ(μου πηγε γυρω στα 27.000 με ηλιοροφη, μπακετ δερματινα και εξατμιση, on board computer & προβολακια ομιχλης & τις εχτρα ζαντες, αμορτισερ και ελατηρια), εχω ρωτησει σε αντιπροσωπεια και μαντραδες, μπορουμε να πιασουμε απο 23.000 με τα βιας και κατω.βεβαια μπορει να εισαι τυχερος να το δωσεις σε κανα ιδιωτη, που ψαχνει συγκεκριμενο αυτοκινητο.

nazman
08-02-05, 11:03
2 pac οπως εχουμε ξαναπει εχουμε ενα περιεργο αυτοκινητο, οποτε θελει υπομονει μεχρι να κατσει καποια ποιοτικη βελτιωση.
με τον καρρα ειχα μιλησει λιγο πριν τα χρισουγεννα (μιλαμε για turbo) και μου ειπε πως ακομα δεν εχει κατι σε τελειωτικο σταδιο, διοτι εχει κολλησει στον προγραμματισμου του εγκεφαλου (δεν θελει να βαλει αλλο εγκεφαλο) αλλα να προγραμματισει του αυτοκινητου να δουλευει αναλογα με το τουρμπισμα.
Υπομονη, εγω παντως δεν εχω αλλη υπομονη και θα το βαλω για πουλημα.

m3power
08-02-05, 15:20
Kanena neo den exoume ?
Kala den iparxei kamia aksiopistei lisei me egieisi gia na topothetisoume kanena turbo?


Αν θες κανε μια ερωτηση στον μηχανικο μου,εξηγησε του τι θες να κανεις,και εκεινος θα σου πει τι ακριβως χρειαζεσαι.αντωνης καλαντζης-210.9939589.

dmskosbmw
25-02-05, 11:39
NAI TO KSERO EGO
STEILE P.M NASTO DOSO

nazman
25-02-05, 11:40
το τηλ του Καρρα ειναι 2751024352.
Αν ρωτησεις για βελτιωση του compact ενημερωσε για καμια νεα εξελιξη.

InsaneDriver
10-03-05, 10:36
Εγώ είχα μάθει πριν αρκετό καιρό ότι ο καρράς είχε αγοράσει ένα Bmw με 16v 1600 και αφού το τούρμπισε, το έσκιζε συνέχεια με σκοπό να βγουν οι σωστές ρυθμίσεις και να είναι σίγουρος για τη δουλειά του.
Bmw+Turbo+Καρράς= Ότι καλυτερό έχω δει στη χώρα μας...
Προφανώς με την αλλαγή της φλάτζας θα ρίξει λίγο την συμπίεση...Πιστεύω πάντως ότι αν και αλουμινένιο το μοτέρ, θα αντέξει στα επιπλέον φορτία.

Κύριε Καρρά με το 1,8 Valvetronic τι θα κάνουμε? :feedback:

totolis
10-03-05, 11:43
Ki egw psaxnw gia lyseis ayxhshs ipodynamhs, alla den exw brei kati kalo! Me osa diabazw gia tis metatropes to metanoiwnw. Kafounis mou eipe gia compressor 6000euro me eggyhsh. Diabasa omws kati kai ...apogohtefthka. Fantazomoun oti to kit erxetai apexw kai topothethtai apla. Allagh moter de to syzhtaw, mia kai akoma den exei oute 6000xlm. Basiko gia emena einai na mhn trexw sta synergeia kathe toso. H shintzer den exei kapoia lysh, ektos exatmishs. Opote mallon den ginetai kati pros to paron xwris kindyno. Kanena programmataki isws-filtraki kai exatmish kanei tipota...?


Pedia milisa me BMW Kinetic-Melios (2109714786). Se 4 kilindrous kinitires den ginete tipota mou ipane. H lisi tou turbo h tou kompresora den ine ke toso aksiopisti, idika tou kompresora afou lei kanenas germanikos ikos den ipostirizi 4 kilindrous. Opios to kani to kani sigoura me patenta (px Kafounis).

Oso gia metatropi gia 325 3500 me 4000 euro kostizi komple. Mia timi pou theoro pos ine arketa ok.

Anefera episis ke gia to website mas (bmw-motorsport.gr) ke mou ipe pos to kseri mias ke pelatis tou ine ke melos!

Ksero pos akougode pola me diaforetikes gnomes. Otan milisa me Kafouni as poume o anthropos den mou ipe ela ke tha sou valo kompresora, mou ipe na doume to amaksi ke vlepoume (exo mia 318i cabrio tou 96). Sigoura tetioi antropoi exoun onoma stin piatsa ke fisika den theloun na to xalasoun ke oute ego apo tin ali thelo na spiloso to onoma kanenos

En kataklidi rotodas pas stin poli! kalo ine na pernis gnomes. Pados epidi anefera ke to site mas isos na exoume ke kaliteri timi osoi pistoi pane.

An kapios epikinonisi mazi tous as mou pi.

tzort
15-03-05, 12:14
Ego milisa simera me ton papadopoulo kai mou eipe gia iperkivismo se 320 (143ps) tha kostisei komple 3500euro. Kali lisi pistevo alla o 320 den vgazei apoti ksero 150aloga. Mipos milaei gia ton palio kinitira?

An isxyei auto pisteuo oti einai poly kali lysi, dioti den kaneis kammia allagi sto kteo, ola paramenoun mamisia kai propanton den xaneis tin axiopistia toy moter.
Ego gia to 116,tha ta edina, alla thelo na kano merika xilliometrakia akoma.

VIC
15-03-05, 18:38
οταν λεμε υπερκυβισμο ενοουμε οτι αλλαζονται τα εντοσθια του κινητηρα! δηλαδη στροφαλομπιελοπιστονα και ισως και καποια μικροεπεμβαση στην κεφαλη για συμπιεση. και οχι ολο το μοτερ αρα τιποτα δεν αλλαζει στην ασφαλεια και στα σηματα σου. αλλα ουτε και valvetronic θα γινει, αλλα ενα υβριδικο 2λιτρο που ποτε δεν εχει φτιαξει η ΒΜW. μπορει η μετατροπη να ειναι τελεια και να αξιζει τα λεφτα της αλλα επιδη ποτε δεν ξερεις προσεχε!!! :banghead:

totolis
16-03-05, 12:17
http://www.tdi-plc.com/bmwE36316_318.htm

gia dite ke afto pedia :)

ks50:50
08-06-05, 13:38
Νέα από Άλιμος Μότορς: Μου είπαν για παράλληλο εγκέφαλο ο οποίος έρχεται από Ολλανδία και δίνει +14 ίππους στο 1,6. Κόστος 700 Ευρώ και εγγύηση 4 χρόνια. Απαραίτητη η χρήση super αμόλυβδης.

Ripper
08-06-05, 19:19
Νέα από Άλιμος Μότορς: Μου είπαν για παράλληλο εγκέφαλο ο οποίος έρχεται από Ολλανδία και δίνει +14 ίππους στο 1,6. Κόστος 700 Ευρώ και εγγύηση 4 χρόνια. Απαραίτητη η χρήση super αμόλυβδης.

Mapa dld... ti na dosis 700E kai super Un gia 14 alogata.... vale plori gia to 2.5l kai ela mia mera apo to spiti na kanoume tin enxirisi!! pira aseton (dialitiko) na tin kanoume tin doulia! :P