PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράθυρο Συνοδηγού - Ζ4


mpikounis
23-12-04, 08:10
Ξέρεις κανείς αν το κουμπί που λειτουργεί το παράθυρο του συνοδηγού απο τη θέση του οδηγού στο Ζ4 είναι αυτόματο και στην άνοδο όπως στη κάθοδο;

Εμένα κατεβάζει αυτόματα (δηλ το αφήνεις και συνεχίζει) αλλα δεν το κάνει στο ανέβασμα.

aVog
23-12-04, 08:33
Και στο δικό μου Μιχάλη απο ότι θυμάμαι έτσι ειναι το παράθυρο.

Strax
23-12-04, 09:04
Νομίζω ότι είναι θέμα ασφαλείας για να μην πιαστεί κάνα δάχτυλάκι συνοδηγού. Γενικά, από ότι θυμάμαι αυτή είναι η συνηθισμένη πρακτική στα περισσότερα αμάξια.

MPOWER
23-12-04, 09:06
Είναι φυσιολογικό...έτσι είναι και στο Ε46 το Cabrio!

MICZ
23-12-04, 09:09
Κάτι ανάλογο συμβαίνει και στις κουπέ Ε46 με τα ηλεκτρικά πίσω παραθυράκια. Ενώ ανοίγουν αυτόματα και δικεκομένα (πατώντας κάτω τον διακόπτη),στο κλείσιμο (σηκώνοντας τον δικόπτη) κλείνουν μόνο διακεκομένα. Ποιός ξέρει πως το έχουν σκεφτεί οι Γερμανοί!! Μάλλον όμως έχει δίκιο ο SΤRAX είναι θέμα ασφάλειας.

MPOWER
23-12-04, 09:18
Είναι πράγματι θέμα ασφάλειας! Σημειώνω απλώς οτι στα Ε46 και Ζ4 (και όλα τα αντίστοιχων χρονολογιών αυτοκίνητα) μπορεί να ρυθμιστεί από το διαγνωστικό τηw BMW η "συμπεριφορά" των παραθύρων, αν δηλ. θα ανεβαίνουν ή κατεβαίνουν αυτόματα, εκτός από το να ανεβαίνει αυτόματα το παράθυρο του συνοδυγού!

M5-Matzos
23-12-04, 09:43
Στο δικό μου ανεβαίνει αυτόματα και του συνοδηγού, μπορώ να το αλλάξω αυτό με προγραμματισμό αν θέλω ? :nixweiss:

Dark_Niaou
23-12-04, 10:58
Καλημέρα,
και το δικό μου δεν ανεβαίνει αυτόματα... Οταν το είχα αγοράσει το αμάξι μου είχαν πει πως είναι θέμα βλακείας.... Δεν κάνω πλάκα!!
Εάν θέλουμε γίνεται να μπει ο αυτοματισμός μιας και ο διακόπτης είναι 2 θέσεων!!

Fanatic
23-12-04, 11:40
Στις Mercedes το παραθυρο ΔΕΝ κατεβαινει αυτοματα ΑΛΛΑ ανεβαινει αυτοματα....παρτε ασφαλεια....τσ τσ τσ... :loser:

BMW5S
23-12-04, 11:43
Δεν καταλαβαινω πια ασφαλεια ?Εαν καποιο αυτοματο παραυθρο η και οροφη βρει αντισταση κατα την ανοδο του τοτε σταματαει αυτοματα.

Black5
23-12-04, 12:55
Ούτε στο δικό μου ανεβαίνει μόνο του το παράθυρο του συνοδηγου. Του οδηγού όμως ανεβαίνει αυτόματα.....

stef
23-12-04, 14:38
Στις Mercedes το παραθυρο ΔΕΝ κατεβαινει αυτοματα ΑΛΛΑ ανεβαινει αυτοματα....παρτε ασφαλεια....τσ τσ τσ... :loser:

Εμείς δεν σε βρίζουμε!
Εσύ γιατί βρίζεις Στέλιο? :offtopic:

Fanatic
23-12-04, 15:00
Εμείς δεν σε βρίζουμε!
Εσύ γιατί βρίζεις Στέλιο? :offtopic:


Mα για κακο το ειπα για το ανεβασμα φιλε Stef!Μηδεν ασφαλεια...παντου αναποδοι αυτοι στην Mercedes αλλα μονο για αναποδα δεν ειναι αυτα που βγαζουν... ;)

stef
24-12-04, 18:15
Πάντως παιδιά σήμερα όλο το μεσημέρι-απόγευμα οδηγούσα ένα Ζ3 2,2 και το παράθυρο του συνοδηγού ανεβαίνει με το πάτημα του κουμπιού μια μόνο φορά!

manosm3
05-01-05, 13:27
ΕΜΕΝΑ ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ