PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάδια


Σελίδες : [1] 2

Black5
14-06-04, 23:38
Τι λάδια βάζετε? Εγώ χρησιμοποιώ τα castrol rs formula 10w60.....

M5-Matzos
15-06-04, 07:53
ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΤΟ Μ5 ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΤΑ Castrol Rs ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ 316 ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΛΑΔΙΑ Bmw.

Strax
15-06-04, 08:24
Εγώ έχω δυστυχώς (ή ευτυχώς) μόνο μια επιλογή! Το Castrol TWS 10W-60. Είναι το μόνο λάδι που έχει έγκριση από τη BMW για το Μ3 Ε46, οπότε είναι μονόδρομος. Πάντως προσοχή! Το συγκεκριμένο λάδι είναι το παλιό Castrol RS 10W-60, ενώ αυτό που πουλιέται πλέον στην αγορά με το ίδιο όνομα είναι λάδι κατώτερης ποιότητας. Αυτό ισχύει εδώ και ενάμιση, δυο χρόνια, οπότε όσοι θέλετε την ανώτερη προστασία προτιμείστε το TWS :cool: !

Black5
15-06-04, 13:41
Εγώ έχω δυστυχώς (ή ευτυχώς) μόνο μια επιλογή! Το Castrol TWS 10W-60. Είναι το μόνο λάδι που έχει έγκριση από τη BMW για το Μ3 Ε46, οπότε είναι μονόδρομος. Πάντως προσοχή! Το συγκεκριμένο λάδι είναι το παλιό Castrol RS 10W-60, ενώ αυτό που πουλιέται πλέον στην αγορά με το ίδιο όνομα είναι λάδι κατώτερης ποιότητας. Αυτό ισχύει εδώ και ενάμιση, δυο χρόνια, οπότε όσοι θέλετε την ανώτερη προστασία προτιμείστε το TWS :cool: !

Ναι έχουν γίνει TWS τώρα απλά σε μερικά μαγαζιά ίσως έχει μείνει απόθεμα RS και να το δίνουν ακόμα....

Strax
15-06-04, 14:09
Απ' ότι ξέρω κυκλοφορούν παράλληλα, δεν έχουν καταργηθεί τα Castrol RS, απλα πρόκειται για χειρότερο λάδι. Σίγουρα καλό θα είναι και αυτό, αλλά όχι τόσο καλό όσο το TWS.

Black5
15-06-04, 23:01
Δεν είμαι σίγουρος....έτσι μου είπαν στην Bmw όμως.....

InsaneDriver
21-06-04, 17:38
Τι λαδάκια να βάλω σε ένα e46 1,8 Compact? Σίγουρα φουλ συνθετικά. Με τι ιξώδες όμως? :confused:
Το αυτοκίνητο είναι εισαγωγής και στη γερμανία του είχανε βάλει λάδια 0-30.

BMW Power
21-06-04, 19:44
Πιστεύω ότι τα λάδια που δίνει η BMW είναι η πιο “safe” λύση αν και είναι ακριβά. Βέβαια πιστεύω ακράδαντα ότι το λάδι είναι πάρα πολύ σημαντικό και για αυτό δεν με ενοχλεί καθόλου που προσφάτως έδωσα 170 ευρουδάκια για λάδια και φίλτρο στην BMW :cool:

InsaneDriver
22-06-04, 21:23
Προφανώς τα λάδια που δίνει η Βmw είναι Castrol με ετικέτα και μπουκαλάκι Βmw. Οπότε δεν είναι ακριβά τα λάδια της Βmw, αλλά τα εργατικά... :rolleyes:
Για βοηθείστε... :confused:

Black5
22-06-04, 22:14
Προφανώς τα λάδια που δίνει η Βmw είναι Castrol με ετικέτα και μπουκαλάκι Βmw. Οπότε δεν είναι ακριβά τα λάδια της Βmw, αλλά τα εργατικά... :rolleyes:
Για βοηθείστε... :confused:
Έτσι είναι!! γι αυτό εγώ πιστέυω ότι είναι βλακεία να τα αλλάζεις σε αντιπροσωπεία.....

MPOWER
23-06-04, 08:41
Φίλε InsaneDriver αν έχεις ένα απο τα ακόλουθα μοτέρ (Ν40, Ν42 ,Ν45, Ν46, Ν62, Ν73) το καλύτερο λάδι που μπορεις να βάλεις είναι το 0-30 BMW Quality Longlife-01 FE (Fuel Economy) με κωδικό 83 21 0 144 462!
ΠΡΟΣΟΧΗ αν το βάλεις σε λάθος μοτέρ..... :mad:
Αν θες να σιγουρευτούμε για το ποιο μοτέρ φοράς γράψε μου τα τελευταία 7 ψηφία το αριθμού πλαισίου του αυτοκινήτου σου!
(Γιατι με τα μοτέρ πλέον γίνεται ένα μπέρδεμα με τον κυβισμό το valvetronic και άλλα)

BMW Power
23-06-04, 10:02
Προφανώς τα λάδια που δίνει η Βmw είναι Castrol με ετικέτα και μπουκαλάκι Βmw. Οπότε δεν είναι ακριβά τα λάδια της Βmw, αλλά τα εργατικά... :rolleyes:
Για βοηθείστε... :confused:

19 ευρώ το λίτρο δεν είναι και φτηνά πάντως. :(

Black5
23-06-04, 10:58
Φίλε InsaneDriver αν έχεις ένα απο τα ακόλουθα μοτέρ (Ν40, Ν42 ,Ν45, Ν46, Ν62, Ν73) το καλύτερο λάδι που μπορεις να βάλεις είναι το 0-30 BMW Quality Longlife-01 FE (Fuel Economy) με κωδικό 83 21 0 144 462!
ΠΡΟΣΟΧΗ αν το βάλεις σε λάθος μοτέρ..... :mad:
Αν θες να σιγουρευτούμε για το ποιο μοτέρ φοράς γράψε μου τα τελευταία 7 ψηφία το αριθμού πλαισίου του αυτοκινήτου σου!
(Γιατι με τα μοτέρ πλέον γίνεται ένα μπέρδεμα με τον κυβισμό το valvetronic και άλλα)

10w30 πιστεύω είναι λίγο για το ελληνικό καλοκαίρι.... νεράκι θα γίνει!!!

Octane
23-06-04, 11:15
Deftera paw to aftokinito gia service(twn 20.000)!Compact E46 1,8!Den kserw ti ladia tou vazoun edw(Austria),alla sigoura diaforetika ap'afta pou xreiazetai gia Ellada(Katevainw tin alli vdomada)!Ti proteinete?
InsaneDriver vrikes?
Black5 ti les?
Kaneis allos???

InsaneDriver
23-06-04, 11:25
Φίλε InsaneDriver αν έχεις ένα απο τα ακόλουθα μοτέρ (Ν40, Ν42 ,Ν45, Ν46, Ν62, Ν73) το καλύτερο λάδι που μπορεις να βάλεις είναι το 0-30 BMW Quality Longlife-01 FE (Fuel Economy) με κωδικό 83 21 0 144 462!
ΠΡΟΣΟΧΗ αν το βάλεις σε λάθος μοτέρ..... :mad:
Αν θες να σιγουρευτούμε για το ποιο μοτέρ φοράς γράψε μου τα τελευταία 7 ψηφία το αριθμού πλαισίου του αυτοκινήτου σου!
(Γιατι με τα μοτέρ πλέον γίνεται ένα μπέρδεμα με τον κυβισμό το valvetronic και άλλα)
Φίλος έχω το 1796cc με το Valvetronic. FW20163 ευχαριστώ για τη βοήθεια.

MPOWER
23-06-04, 11:49
Ο κινητήρας σου είναι ο Ν42 Β18 και μπορείς να βάλεις το λάδι που σου έγραψα παραπάνω! (ή οποιοδήποτε longlife-01 (0-40 ή 5-30))
Αντίστοιχα με το Longlife-01 FE της BMW με part# 83 21 0 144 462 και εγκεκριμένα απο την BMW είναι τα:
Agip 7007
Castrol SLX LL 01FE

Σημείωση οτι το ιξώδες που βλέπουμε στα λάδια δεν σημαίνει οτι λάδια με το ίδιο ιξώδες συμπεριφέρονται το ίδιο στις ίδιες συνθήκες. Δηλ. ένα 0-30 longlife-01 FE αντέχει στις ίδιες υψηλές θερμοκρασίες με 10-60 (που δεν είναι longlife)

Black5
23-06-04, 20:04
Deftera paw to aftokinito gia service(twn 20.000)!Compact E46 1,8!Den kserw ti ladia tou vazoun edw(Austria),alla sigoura diaforetika ap'afta pou xreiazetai gia Ellada(Katevainw tin alli vdomada)!Ti proteinete?
InsaneDriver vrikes?
Black5 ti les?
Kaneis allos???

Συνήθως 15w50 βάζουν εδώ.... Να δείς ο δεύτερος δείκτης να είναι τουλάχιστον 40.... Καλά είναι και τα Castrol GTX Magnatec που δημιουργούν και ένα προστατευτικό "φιλμ" για το κρύο ξεκίνημα.

Black5
23-06-04, 20:07
Σημείωση οτι το ιξώδες που βλέπουμε στα λάδια δεν σημαίνει οτι λάδια με το ίδιο ιξώδες συμπεριφέρονται το ίδιο στις ίδιες συνθήκες. Δηλ. ένα 0-30 longlife-01 FE αντέχει στις ίδιες υψηλές θερμοκρασίες με 10-60 (που δεν είναι longlife)

Το longlife δείχνει διάρκεια ζωής όχι αντοχή στις υψηλές θερμοκρασίες.... Το 60 έχει καλύτερη συμπεριφορά στις υψηλές θερμοκρασίες γιατί διατηρεί μεγαλύτερο ιξώδες....

InsaneDriver
23-06-04, 21:19
Ο κινητήρας σου είναι ο Ν42 Β18 και μπορείς να βάλεις το λάδι που σου έγραψα παραπάνω! (ή οποιοδήποτε longlife-01 (0-40 ή 5-30))
Αντίστοιχα με το Longlife-01 FE της BMW με part# 83 21 0 144 462 και εγκεκριμένα απο την BMW είναι τα:
Agip 7007
Castrol SLX LL 01FE

Σημείωση οτι το ιξώδες που βλέπουμε στα λάδια δεν σημαίνει οτι λάδια με το ίδιο ιξώδες συμπεριφέρονται το ίδιο στις ίδιες συνθήκες. Δηλ. ένα 0-30 longlife-01 FE αντέχει στις ίδιες υψηλές θερμοκρασίες με 10-60 (που δεν είναι longlife)
Eυχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου! :p
Τα παραπάνω λάδια είναι Full synthetic?

Octane
23-06-04, 22:18
Black5 σ'ευχαριστω!!

bmwfan
23-06-04, 23:01
Ο κινητήρας σου είναι ο Ν42 Β18 και μπορείς να βάλεις το λάδι που σου έγραψα παραπάνω! (ή οποιοδήποτε longlife-01 (0-40 ή 5-30))
Αντίστοιχα με το Longlife-01 FE της BMW με part# 83 21 0 144 462 και εγκεκριμένα απο την BMW είναι τα:
Agip 7007
Castrol SLX LL 01FE

Σημείωση οτι το ιξώδες που βλέπουμε στα λάδια δεν σημαίνει οτι λάδια με το ίδιο ιξώδες συμπεριφέρονται το ίδιο στις ίδιες συνθήκες. Δηλ. ένα 0-30 longlife-01 FE αντέχει στις ίδιες υψηλές θερμοκρασίες με 10-60 (που δεν είναι longlife)

Συμφωνο μαζι σου.Δεν ειναι μονο η θερμοκρασιες που η BMW βαζει αυτα τα λαδια και ουτε τυχαιο που σου λεει για συγκεκριμενο ιξωδες λαδιου.Οσο για τα 15-50 που λεει ενας φιλος απο εδω οτι κανουν για την ελλαδα, ναι δεν λεω,στους περισσοτερους κινητηρες τετοια βαζουν αλλα οχι σε ολους.

MPOWER
24-06-04, 09:37
@ Black5
Το longlife δεν δείχνει μόνο διάρκεια ζωής (υπάρχει σχεδιάγραμμα και στο manual του αυτοκινήτου σου) δείχνει σύνθεση με διαφορετικά standards, γι αυτό και υπάρχουν longlife-01 (standards 2001) και longlife-98 (standards 1998). Η διαφορετική αυτή σύθεση είναι που κάνει το λάδι να συμπεριφέρεται διαφορετικά στις υψηλές θερμοκρασίες.
Αν ήταν όπως τα λές δεν θα μπορούσε κανένα μοτέρ υψηλών επιδώσεων να βάλει λάδι 0-40 (βλέπε Porsche) γιατί θα ήταν πολύ ψιλό και θα το έκαιγε!

@ InsaneDriver
Ναι είναι full synthetic

@ bmwfun
thanks for the support

kostas*
24-06-04, 11:45
Σημασια ομως δεν εχουν τα αλογα αλλα η θερμοκρασια που δουλευει ο κινητηρας. Αν η Porche εχει χαμηλοτερη θερμοκρασια λειτουργιας απ' το Μ3 τοτε λογικο ειναι να χρησιμοποιει 0-40 χωρις προβλημα. Επειτα δεν ειπε κανεις οτι ενα ψιλο λαδι καιγεται πιο ευκολα απο ενα χονδρο. Στο ποτε καιγεται ενα λαδι το ιξωδες δεν παιζει κανενα ρολο.
Ενα δευτερο θεμα εχει να κανει οχι τοσο με το λαδι και το αν καιγεται αλλα με την ατλια λαδιου η οποια δεν μπορει να να σηκωσει πιεση ωστε λιπανει σωστα τον κινητηρα οταν το ιξωδες το λαδιου πεσει πολυ.
Τελος τι εννοεις μοτερ υψηλων επιδοσεων και αναφερεσαι στην Porche? Το μοτερ του Μ3 τι ειναι?

@ Black5
Το longlife δεν δείχνει μόνο διάρκεια ζωής (υπάρχει σχεδιάγραμμα και στο manual του αυτοκινήτου σου) δείχνει σύνθεση με διαφορετικά standards, γι αυτό και υπάρχουν longlife-01 (standards 2001) και longlife-98 (standards 1998). Η διαφορετική αυτή σύθεση είναι που κάνει το λάδι να συμπεριφέρεται διαφορετικά στις υψηλές θερμοκρασίες.
Αν ήταν όπως τα λές δεν θα μπορούσε κανένα μοτέρ υψηλών επιδώσεων να βάλει λάδι 0-40 (βλέπε Porsche) γιατί θα ήταν πολύ ψιλό και θα το έκαιγε!

@ InsaneDriver
Ναι είναι full synthetic

@ bmwfun
thanks for the support

Black5
24-06-04, 11:47
@ Black5
Το longlife δεν δείχνει μόνο διάρκεια ζωής (υπάρχει σχεδιάγραμμα και στο manual του αυτοκινήτου σου) δείχνει σύνθεση με διαφορετικά standards, γι αυτό και υπάρχουν longlife-01 (standards 2001) και longlife-98 (standards 1998). Η διαφορετική αυτή σύθεση είναι που κάνει το λάδι να συμπεριφέρεται διαφορετικά στις υψηλές θερμοκρασίες.
Αν ήταν όπως τα λές δεν θα μπορούσε κανένα μοτέρ υψηλών επιδώσεων να βάλει λάδι 0-40 (βλέπε Porsche) γιατί θα ήταν πολύ ψιλό και θα το έκαιγε!


Δεν είπα το 40 ότι είναι μικρό. Το 30 είπα και συγκεκριμένα για το καλοκαίρι όπου οι θερμοκρασίες είναι μεγαλύτερες. Τα λάδια έχουν standars ACEA π.χ. A3/B3 και API π.χ. SL/CF(που ανάλογα με τα γράμματα που ακολουθούν όσο πιο μετά είναι τόσο καλύτερο είναι το λάδι. Εννοείται ότι δύο λάδια με τον ίδιο δείκτη δεν συμπεριφέρονται το ίδιο αλλά αν θεωρήσουμε δύο λάδια ίδιας ποιότητας με ίδια πρόσθετα τότε αυτο με το μεγαλύτερο δείκτη θα έχει καλύτερη συμποεριφορά στις υψηλές συνθήκες. Ο δεύτερος δείκτης δείχνει τη συμπεριφορά (και το ιξώδες) του λαδιού στις υψηλές θερμοκρασίες. Όσο μεγαλύτερο είναι το εύρος των δύο δεικτών σημαίνει ότι το λάδι διατηρεί σταθερά τα χαρακτηριστικά του σε μεγάλο εύρος θερμοκρασιών. Να τονίσω ότι λέω καλύτερες ως προς την προστασία του κινητήρα και όχι για την απόδοση του κινητήρα καθότι το μεγαλύτερο ιξώδες σημαίνει περισσότερες τριβές μέσα στο ρευστό άρα χαμηλότερη απόδοση... Βέβαια η διαφορά σε απόδοση είναι πολύ μικρή. Ενδεικτικά να πω ότι το castrol formula rs 10w60 έχει ιξώδες στους 40 βαθμούς κελσίου 159 και στους 100 22,7 ενώ το castrol formula rs 0w40 το οποίο είναι bmw Longlife-01 έχει αντίστοιχα 73,5 και 12,9. Φαίνεται λοιπόν ότι σε υψηλές θερμοκρασίες το ιξώδες του μειώνεται πολύ.... κάτι σαφώς ανεπιθύμητο.....

Black5
24-06-04, 11:50
Επειτα δεν ειπε κανεις οτι ενα ψιλο λαδι καιγεται πιο ευκολα απο ενα χονδρο. Στο ποτε καιγεται ενα λαδι το ιξωδες δεν παιζει κανενα ρολο.


Το ψιλό λάδι καίγεται πιο εύκολα..... μετράει το ιξώδες...

kostas*
24-06-04, 13:16
Το ψιλό λάδι καίγεται πιο εύκολα..... μετράει το ιξώδες...
Φιλε Black παρολο που δειχνεις γνωστης του θεματος υποπεφτεις σε ενα λαθος που συνηθίζεται. Οταν ενα αμαξι καιει λαδι ο μηχανικος συνιστα να βαλεις λιγο πιο χονδρο για να καις λιγοτερο κατι που ειναι σωστο. Αυτο το φαινομενο ομως δεν εχει καθολου σχεση με τις υψηλες θερμοκρασιες αλλα με την παλαιοτητα του κινητηρα και με τις ανοχες που εχουν αρχισει να εμφανιζουν τα μεταλλα και οι τσιμουχες.
Επιμενω πως η θερμοκρασια που καιγεται ενα λαδι ειναι θεμα προδιαγραφων και οχι ιξωδους!

Black5
24-06-04, 13:22
Φιλε Black παρολο που δειχνεις γνωστης του θεματος υποπεφτεις σε ενα λαθος που συνηθίζεται. Οταν ενα αμαξι καιει λαδι ο μηχανικος συνιστα να βαλεις λιγο πιο χονδρο για να καις λιγοτερο κατι που ειναι σωστο. Αυτο το φαινομενο ομως δεν εχει καθολου σχεση με τις υψηλες θερμοκρασιες αλλα με την παλαιοτητα του κινητηρα και με τις ανοχες που εχουν αρχισει να εμφανιζουν τα μεταλλα και οι τσιμουχες.
Επιμενω πως η θερμοκρασια που καιγεται ενα λαδι ειναι θεμα προδιαγραφων και οχι ιξωδους!

Δεν διαφωνώ!! σε αυτή την περίπτωση εννοούσα κι εγω! :D

MPOWER
24-06-04, 14:15
Σημασια ομως δεν εχουν τα αλογα αλλα η θερμοκρασια που δουλευει ο κινητηρας. Αν η Porche εχει χαμηλοτερη θερμοκρασια λειτουργιας απ' το Μ3 τοτε λογικο ειναι να χρησιμοποιει 0-40 χωρις προβλημα. Επειτα δεν ειπε κανεις οτι ενα ψιλο λαδι καιγεται πιο ευκολα απο ενα χονδρο. Στο ποτε καιγεται ενα λαδι το ιξωδες δεν παιζει κανενα ρολο.
Ενα δευτερο θεμα εχει να κανει οχι τοσο με το λαδι και το αν καιγεται αλλα με την ατλια λαδιου η οποια δεν μπορει να να σηκωσει πιεση ωστε λιπανει σωστα τον κινητηρα οταν το ιξωδες το λαδιου πεσει πολυ.
Τελος τι εννοεις μοτερ υψηλων επιδοσεων και αναφερεσαι στην Porche? Το μοτερ του Μ3 τι ειναι?

1) Μήπως ξέρεις να μας πεις τότε γιατί για το Μ3 που δουλεύει στους 80 βαθμούς κελσίου η BMW δίνει το 10-60, ενώ για το 318Ci που δουλεύει στους 107 δίνει 0-30?

2) Δεν αναφέρθηκα στο μοτερ της Porsche ως το μόνο μοτέρ υψηλών επιδώσεων! Ηταν ένα παράδειγμα ενός μοτερ που χρησημοποιεί 0-40!

3) @Black5 and kostas*
Θα προπαθήσω να σας βαλω στο Forum σε ηλεκτρονική μορφή σχετικές οδηγίες της BMW προς τα συνεργεία της, για να δείτε οτι αυτά που λέω δεν τα βγάζω απο το κεφάλι μου, ούτε προσπαθώ να κάνω τον έξυπνο.

Επειδή και εγώ σε όλα μου τα αυτοκίνητα έβαζα castrol RS 10-60 είδα οτι ένα λάδι που είναι κορυφαίο για ένα μοτέρ μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα σε κάποιο αλλο! Δέν έχουν ξοδευτεί άπειρες ώρες και χρήματα στην έρευνα αυτή απο την BMW και κάθε άλλη εταιρεία χωρίς λόγο!
Και για να προλάβω κάποιους που θα πούν οτι όλα αυτά γίνονται για να πουλάει η BMW τα δικά της λάδια, θα σας πώ οτι δίνει επίσημα όλα τα εμπορικά ονόματα των λαδιών που πληρούν τις κατάλληλες προδιαγραφές για κάθε τύπο κινητήρα ξεχωριστά

InsaneDriver
24-06-04, 15:17
Μήπως το Longlife-01 FE της BMW με part# 83 21 0 144 462 και το Castrol SLX LL 01FE είναι το ίδιο και το αυτό και η Βmw το παραγγέλνει σε δική της συσκευασία? :confused: ;)

MPOWER
24-06-04, 15:36
Επειδή η BMW δεν φτιάχνει λάδια, σίγουρα τα φτιάχνει μία άλλη εταιρεία και πιθανότατα η Castrol μιας και συνεργάζονται! (αλλά δεν είμαι σίγουρος)

Strax
24-06-04, 15:44
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Mpower μια και έχω δει τη λίστα στην οποία αναφέρεται για τα εγκεκριμένα λάδια. Για όλους τους κινητήρες η BMW έχει δοκιμάσει και εγκρίνει πάρα πολλούς τύπος λαδιών από πολλές διαφορετικές εταιρείες, με ελάχιστες εξαιρέσεις! Δύο εξαιρέσεις που αξίζει να αναφέρουμε είναι το Μ3 Ε46 και το Μ5 Ε39 (νομίζω) για τα οποία δίνει ΜΟΝΟ το Castrol TWS 10w-60! Επίσης, υπάρχουν και κάποια λάδια που τα συνιστά μόνο σε συγκεκριμένα μοτέρ και τα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ σε άλλα γιατί θα προκαλέσουν ζημιά (όπως το BMW Quality Longlife-01 FE (Fuel Economy) )!

Black5
24-06-04, 18:51
1) Μήπως ξέρεις να μας πεις τότε γιατί για το Μ3 που δουλεύει στους 80 βαθμούς κελσίου η BMW δίνει το 10-60, ενώ για το 318Ci που δουλεύει στους 107 δίνει 0-30?

2) Δεν αναφέρθηκα στο μοτερ της Porsche ως το μόνο μοτέρ υψηλών επιδώσεων! Ηταν ένα παράδειγμα ενός μοτερ που χρησημοποιεί 0-40!

3) @Black5 and kostas*
Θα προπαθήσω να σας βαλω στο Forum σε ηλεκτρονική μορφή σχετικές οδηγίες της BMW προς τα συνεργεία της, για να δείτε οτι αυτά που λέω δεν τα βγάζω απο το κεφάλι μου, ούτε προσπαθώ να κάνω τον έξυπνο.

Επειδή και εγώ σε όλα μου τα αυτοκίνητα έβαζα castrol RS 10-60 είδα οτι ένα λάδι που είναι κορυφαίο για ένα μοτέρ μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα σε κάποιο αλλο! Δέν έχουν ξοδευτεί άπειρες ώρες και χρήματα στην έρευνα αυτή απο την BMW και κάθε άλλη εταιρεία χωρίς λόγο!
Και για να προλάβω κάποιους που θα πούν οτι όλα αυτά γίνονται για να πουλάει η BMW τα δικά της λάδια, θα σας πώ οτι δίνει επίσημα όλα τα εμπορικά ονόματα των λαδιών που πληρούν τις κατάλληλες προδιαγραφές για κάθε τύπο κινητήρα ξεχωριστά
1) Ειλικρινα δεν ξερω. Εσυ τι πιστευεις πανω σε αυτο?
Παντως θεωρω μαλλον απιθανο η θερμοκρασια λαδιου στο Μ3 η σε οποιοδηποτε αλλο αυτοκινητο να περιοριζεται στους 80 C.
2) No comment.
3) Παρακαλω ολοι για πληροφοριες ψαχνουμε.

Σιγουρα παντως δεν ειμαι εγω αυτος που θα αμφισβητησει καμια ερευνα. Εχε στο νου σου ομως πως η καθε εταιρια προτεινει το best/value λαδι και οχι το best overall.

Strax
25-06-04, 08:51
Οι θερμοκρασίες του Μ3 Ε46 είναι ως εξής:
Νερού: Δουλεύει από 84-85 C το πολύ 90 C, υπο φυσιολογικές συνθήκες ενώ όταν το ζορίσεις πέφτει γύρω στους 80-81 και όταν σταματήσεις να το πατάς βλέπεις και 78 για μερικά λεπτά.
Λαδιού: Δουλεύει συνήθως γύρω στους 90-98 ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία, ενώ όταν το πατάς αρχίζει και ανεβαίνει σιγά σιγά μέχρι και 110+. Το manual λέει ότι και 125 C είναι φυσιολογικό αλλά θα πρέπει να αποφεύγεται για παρατεταμένη χρήση!

P.S. Οι θερμοκρασίες νερού είναι καταγεγραμμένες τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες, δηλαδή με αρκετή ζέστη!

MPOWER
25-06-04, 09:24
Θερμοκρασία λειτουργείας ενός μοτέρ θεωρείται η θερμοκρασία στην οποία ανοίγει ο θερμοστάτης του νερού και όχι η θερμοκρασία του λαδιού του!
Και επειδή δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζεται έτσι αυτή η κουβέντα και να διαφωνούμε για να διαφωνούμε σας παραθέτω αποσπάσματα από το TIS (Technical Information System) του 2/2004 της BMW.

"Longlife-01:
Αυτά τα λάδια πληρούν τις υψηλότερες τρέχουσες απαιτήσεις ποιότητας της BMW. Αυτά τα λάδια προβλέπονται για οχήματα με κινητήρες Ν42/Ν62. Μπορούν επίσης να χρησημοποιηθούν σ' όλα τα άλλα οχήματα της BMW (εξαίρεση : S54, S62/E39 έως το 02/2000, Μ43 CNG)"

"Longlife-01 FE (Fuel Economy):
Αυτά τα λάδια πληρούν τις ίδιες απαιτήσεις ποιότητας, όπως και τα λάδια Longlife-01. Χάρη στο χαμηλό τους ιξώδες μπορούν να επιρεάσουν ευνοικά την κατανάλωση καυσίμου. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν όμως μόνο σε κινητήρες, που είναι κατασκευαστικά σχεδιασμένοι και υπολογισμένοι για τη λειτουργεία με τέτοια χαμηλού ιξώδους λάδια."

"Ειδικά λάδια (σε αυτά ανήκει και το SAE 10-60)
Αυτά τα λάδια πληρούν επίσης την προδιαγραφή ACEA:A3/B3 και είναι η προβαθμίδα στα λάδια Longlife της BMW. Αυτά τα λάδια επαρκούν για παλιότερα οχήματα με χρονικά διαστήματα αλλαγής λαδιού μέχρι περίπου 15.000χλμ"

"Λάδια μεγάλης διάρκειας ζωής (Longlife) BMW:
Τα λάδια μεγάλης διάρκειας ζωής (Longlife) BMW, όπως προδιαγράφονται απο το 1998 για όλα τα μοντέλα της BMW, ελέγχονται από την BMW, ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν παντού ανεξάρτητα από τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος όλο το χρόνο. Στα λάδια μεγάλης διάρκειας ζωής (Longlife) δεν πρέπει γι' αυτό να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στην κατηγορία ιξώδους. Τα λάδια μεγάλης διάρκειας ζωής (Longlife) BWM υπάρχουν μόνο στις κατηγορίες ιξώδους SAE 0W-30, SAE 0W-40, SAE 5W-30 και SAE 5W-40"

kostas*
25-06-04, 12:16
Θερμοκρασία λειτουργείας ενός μοτέρ θεωρείται η θερμοκρασία στην οποία ανοίγει ο θερμοστάτης του νερού και όχι η θερμοκρασία του λαδιού του!

Αν το 318 περιμενε να φτασει στους 100+ C για να ανοιξει ο θερμοστατης νερου μαλλον ατμομηχανη θα ηταν και οχι βενζινικινητηρας!

Στα λάδια μεγάλης διάρκειας ζωής (Longlife) δεν πρέπει γι' αυτό να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στην κατηγορία ιξώδους. Τα λάδια μεγάλης διάρκειας ζωής (Longlife) BWM υπάρχουν μόνο στις κατηγορίες ιξώδους SAE 0W-30, SAE 0W-40, SAE 5W-30 και SAE 5W-40"

Πρωτον οι κωδικοι 0W-30 κτλ δεν ειναι μοναδες μετρησης του ιξωδους. Αν παρεις δυο λαδια διαφορετικης εταιριας και τα δυο 0W-30 να ειναι δεν θα εχουν ιδιο ιξωδες. Αυτο ειναι δεικτης θερμοκρασιακης συμπεριφορας.

Δευτερον αφου οπως λες δεν χρειαζεται να δοθει ιδιαιτερη προσοχη γιατι υπαρχουν 4 κατηγοριες οπως αναφερεις και δεν υπαρχει μονο 1. Μαλλον καποια διαφορα θα εχουν!

kostas*
25-06-04, 12:25
Και κατι ακομα αν το 318 περιμενε να φτασει η θερμοκρασια στους 107 C για να ανοιξει το θερμοστατη νερου, μαλλον ατμομηχανη θα ηταν και οχι βενζινοκινητηρας!

MPOWER
25-06-04, 13:17
Μην εκτίθεσαι έτσι για πράγματα που δεν γνωρίζεις (107C)....δεν υπάρχει λόγος!
Και μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά ότι τα παραπάνω δεν τα λεω εγώ αλλά το Technical Information System του εργοστασίου της BMW "επί λέξη" και κανα δύο ορθογραφικά ή αναγραμματισμοί που θα δεις (αν το διαβάσεις) είναι της μετάφρασης του εργοστασίου στη Γερμανία και όχι δικά μου!!!

Απ εδώ και στη συνέχεια...μπορείτε να διαφωνείτε όσο θέλετε...δέν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να ασχοληθώ άλλο με το συγκεκριμένο θέμα!
Οποίος θέλει ακούει και όποιος θέλει (εκ πεποιθήσεως ) να διαφωνεί είναι ελεύθερος να το κάνει!

kostas*
25-06-04, 16:36
Οι θερμοκρασίες του Μ3 Ε46 είναι ως εξής:
Νερού: Δουλεύει από 84-85 C το πολύ 90 C, υπο φυσιολογικές συνθήκες ενώ όταν το ζορίσεις πέφτει γύρω στους 80-81 και όταν σταματήσεις να το πατάς βλέπεις και 78 για μερικά λεπτά.
Λαδιού: Δουλεύει συνήθως γύρω στους 90-98 ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία, ενώ όταν το πατάς αρχίζει και ανεβαίνει σιγά σιγά μέχρι και 110+. Το manual λέει ότι και 125 C είναι φυσιολογικό αλλά θα πρέπει να αποφεύγεται για παρατεταμένη χρήση!

P.S. Οι θερμοκρασίες νερού είναι καταγεγραμμένες τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες, δηλαδή με αρκετή ζέστη!

Πολυ χρησιμα τα στοιχεια σου STRAX.
Αυτα προηλθαν απο δικες σου μετρησεις?
Μηπως εχεις αναλογα στοιχεια και για το 330i

kostas*
25-06-04, 16:48
Μην εκτίθεσαι έτσι για πράγματα που δεν γνωρίζεις (107C)....δεν υπάρχει λόγος!
Και μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά ότι τα παραπάνω δεν τα λεω εγώ αλλά το Technical Information System του εργοστασίου της BMW "επί λέξη" και κανα δύο ορθογραφικά ή αναγραμματισμοί που θα δεις (αν το διαβάσεις) είναι της μετάφρασης του εργοστασίου στη Γερμανία και όχι δικά μου!!!

Απ εδώ και στη συνέχεια...μπορείτε να διαφωνείτε όσο θέλετε...δέν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να ασχοληθώ άλλο με το συγκεκριμένο θέμα!
Οποίος θέλει ακούει και όποιος θέλει (εκ πεποιθήσεως ) να διαφωνεί είναι ελεύθερος να το κάνει!

Φιλε MPOWER δεν διαφωνησε κανεις μαζι σου. Εσυ εξεφρασες μια αποψη οτι ενα λαδι 0-30 ειναι καλυτερο σε υψηλες θερμοκρασιες απο ενα 10-60 κατι που ερχεται σε αντιθεση με την ιδια την κωδικοποιηση των λαδιων. Απο εκει και περα το ποιος εχει εκτεθει ας το κρινουν αλλοι.

kostas*
27-06-04, 09:04
Και μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά ότι τα παραπάνω δεν τα λεω εγώ αλλά το Technical Information System του εργοστασίου της BMW "επί λέξη" και κανα δύο ορθογραφικά ή αναγραμματισμοί που θα δεις (αν το διαβάσεις) είναι της μετάφρασης του εργοστασίου στη Γερμανία και όχι δικά μου!!!!


Δεν βλέπω τι από αυτά που λέει η bmw ακυρώνει αυτά που έγραψα προηγουμένως.......

Απ εδώ και στη συνέχεια...μπορείτε να διαφωνείτε όσο θέλετε...δέν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να ασχοληθώ άλλο με το συγκεκριμένο θέμα!
Οποίος θέλει ακούει και όποιος θέλει (εκ πεποιθήσεως ) να διαφωνεί είναι ελεύθερος να το κάνει!

Διακρίνω μία ειρωνεία?!!! :rolleyes:

mario-zante
29-07-04, 12:53
Φίλε InsaneDriver αν έχεις ένα απο τα ακόλουθα μοτέρ (Ν40, Ν42 ,Ν45, Ν46, Ν62, Ν73) το καλύτερο λάδι που μπορεις να βάλεις είναι το 0-30 BMW Quality Longlife-01 FE (Fuel Economy) με κωδικό 83 21 0 144 462!
ΠΡΟΣΟΧΗ αν το βάλεις σε λάθος μοτέρ..... :mad:
Αν θες να σιγουρευτούμε για το ποιο μοτέρ φοράς γράψε μου τα τελευταία 7 ψηφία το αριθμού πλαισίου του αυτοκινήτου σου!
(Γιατι με τα μοτέρ πλέον γίνεται ένα μπέρδεμα με τον κυβισμό το valvetronic και άλλα)
φίλε mpower μήπωσ μπορείς να μου δώσεις και μένα κάποιες πληροφορίες σχετικά με την αλλαγή λαδιων που πρέπει να κάνω??
serial λαδιου-εναλλακτικές μάρκες,για πόσα χλμ,φίλτρα-μάρκα,
χαρακτηριστικά:e36 ,318 cabrio .αρ.πλαισίου:eh25301
μήπως μπορείσ να πεις και για μπουζιa?

MPOWER
29-07-04, 14:17
Φίλε mario-zante...

...ας αρχίσουμε από τα μπουζί όπου οι επιλογές σου είναι κάπως περιορισμένες!
Πρέπει λοιπόν πρώτα να διαλέξεις τη μάρκα που σου αρέσει ανάμεσα στην BOSCH και την NGK
Τώρα πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα σε "συμβατικά" ή "HIGH POWER"
Ολα αυτά μπορείς να τα προμηθευτείς και από το εμπόριο εκτός απο την BMW

Συμβατικά
BOSCH "F 7 LDCR" part# 12 12 9 063 428
NGK "BKR 6 EK" part# 12 12 9 064 619

HIGH POWER ή Longlife
BOSCH "FGR7DQP" part# 12 12 0 141 871
NGK "BKR6EQUP" part# 12 12 9 071 003

Λοιπόν όπως λέει και το όνομά τους τα HIGH POWER ή Longlife είναι πιο ανθεκτικά και αποδίδουν καλύτερα!
Μερικά από τα χαρακτηριστικά τους είναι τα εξής:



Τέσσερα ηλεκτρόδια γείωσης (ακίδες)
Κεντρικό ηλεκτρόδιο με δίσκο από πλατίνα
Τεχνική ημιολισθαίνοντος σπινθήρα


Μερικά άμεσα αποτελέσματα της τεχνικής ημιολισθαίνοντος σπινθήρα είναι οτι αποφεύγονται αιθαλώδη κατάλοιπα και διακοπές απο βραχυκυκλώματα.

Πλεονεκτήματα της τεχνικής ημιολισθαίνοντος σπινθήρα:


Εξαιρετικές ιδιότητες κατά την εκκίνηση με κρύο κινητήρα
Καλύτερες αναφλεκτικές ιδιότητες, και κατα συνέπεια υψηλής ποιότητας ρελαντί και βελτιωμένη συμπεριφορά κατά την επιτάχυνση.
Αποφυγή ρεταρίσματος σε περίπτωση μεταβολής φορτίου ή πλήρους φορτίου.
Πολύ καλή ανάφλεξη, ακόμα και σε ακραία κυκλοφορία μικρών διαδρομών και κυκλοφορία με "Συνεχές σταμάτημα - ξεκίνημα" (Stop & Go), η οποία προστατεύει απο ζημιές τον καταλυτικό μετατροπέα.
Ομοιόμορφη βέλτιστη λειτουργία σε όλη τη διάρκεια του συνολικού χρόνου χρήσης.
Ανάλογα με το μοντέλο μέχρι διπλάσια διάρκεια χρήσης.
Υψηλά αποθέματα ασφαλείας σε δύσκολες συνθήκες χρήσης.


Πάμε τώρα στα ΛΑΔΙΑ
Μιας και φοράς το Μ43 οι επιλογές σου είναι απεριόριστες
Σαν βασικό κανόνα θα έχεις ότι μπορείς να βάλεις όλα τα λάδια της κατηγορίας Longlife-98 και Longlife-01 (OXI FE Fuel Economy)

Λάδια BMW
BMW Longlife-01 (0-40) part# 83 21 0 144 456
BMW Longlife-01 (5-30) part# 83 21 0 144 450

Τώρα επειδή τα εγκεκριμένα για τον κινητήρα σου λάδια του εμπορίου είναι πάρα πολλά, καλύτερο θα ήταν να μου πείς μια μάρκα λαδιών που σου αρέσει και να σου πώ τι βγάζει η συγκεκριμένη για το μοτέρ σου!

mario-zante
29-07-04, 14:33
τι να πω?? :eek: :eek: :eek:
αυτή είναι απάντηση!!!
να σαι καλά αν και νομίζω ότι σε κούρασα :o
μάλλον πρέπει να σε αναγάγει το site σε guru chief mechanic

aVog
29-07-04, 14:35
Παιδιά μετά απο το ΠΟΣΤ το τελευταίο του Mpower πήρα την απόφαση να μην ξαναδημοσιέυσω ποστ δικο μου. Είναι μάταιο... Τα λέμε στα μεετιν...
(ουτε καν ηξερα τι είναι το ¨ημιολισθαίνοντος σπινθήρα¨)

MPOWER
29-07-04, 14:53
Κανένα πρόβημα mario-zante αρκεί να βρίσκω χρόνο για να γράφω, γιατι όπως φαντάζεσαι κάνω και "κανονική" δουλειά!!!

Οσο για σένα aVog....μήν διανοηθείς να σταματήσεις να γράφεις...μου φτιάχνεις τη μέρα πολύ συχνά!!!! :)

Z3 Fat Bastard
29-07-04, 14:59
Κανένα πρόβημα mario-zante αρκεί να βρήσκω χρόνο για να γράφω, γιατι όπως φαντάζεσαι κάνω και "κανονική" δουλειά!!!

Σιγα Mpower σε ειπανε αρχιμηχανικο και το πηρες πανω σου......

Το χρονο παραδοσης του συνεργειου σου τον εχεις μοιραστει με το forum?

Πας κατι σημερα και το παιρνεις σε κανα χρονο (κοιτα PS2 μου)

Ασε που στα εχω μαζεμενα για τον scoopman αλλα I wont go there .... :mad:

MPOWER
29-07-04, 15:08
Μιάς και το ανέφερες το ps2 σου πρέπει να πάρει δρόμο γιατι δεν υπάρχει χώρος....αφού τη θέση της 29άρας πήρε μια 42άρα :)

Όσο για τις κακολογίες σου...να σε δώ στην κόντρα που εσύ προκάλεσες!!!

bimmerowner
29-07-04, 15:14
Η καλύτερη λύση (ανεξάρτητα από το κόστος) για Ν40Β16Α μοτέρ 1.600κ.εκ. ακούει στο όνομα Valvoline,Castrol TWS Formula,BMW Longlife-01 ή ακόμα και MOTUL Competition(στο τσίγγινο κουτί)?
Είμαι σε απόλυτη σύγχηση για το συγκεκριμένο θέμα και θα χρειαζόμουν βοήθεια...

BMWER
29-07-04, 21:13
Παιδιά εγω θα ήθελα να κάνω μια λιγω διαφορετική προσέγγιση στο θέμα....
Πρέπει πρωτα απο όλα ολοι μας να αναλογιστούμε τα αυτοκίνητα που έχει ο καθένας μας για τι είδους χρήση τα έχουμε και ο κατασκευαστής τους για τι ειδους χρήση μας τα έδωσε.
Δηλαδή οταν έχεις ενα Bmw M40/m43/m44 και δεν έχεις προβεί σε μεταβολές τέτοιες ώστε να εχεις αλλαξει τις ανάγκες του κινητήρα σου σε λίπανση η και ανάφλεξη είναι λίγω ουτοπικό να ψάχνεις ψύλους στα άχυρα
κάτι δηλαδή σαν αυτους που βαζουν ενα φίλτρο αέρα και έχουν προσδοκείες
για άλογα πολλά και φοράδες .Τα νορμάλ αυτοκίνητα νομίζω οτι θα πρέπει να
λειτουργούν με νορμαλ ανταλλακτικά και λιπαντικά οταν και αν βάλεις χεράκι εκεί τα πράγματα αλλαζουν ψάξου στο έπακρο
Χαρακτιριστικά εγω δεν μπορώ να φανταστώ μπουζοκαλωδια σιλικόνης με μπουζί 15€ το ένα χταποδι εξάτμιση εγκέφαλο και φίλτροχοάνη σε 316ι Ε36
Ε46.
θες καλοσύνες βάλε αλλο μοτεράκι...........η αλλαξε αυτοκίνητο.

ks50:50
01-09-04, 17:20
εγω εχω την 1.6 16v compact.to moter einai to N40?Ara 0w30 mono kai teleiwnei

str2004
29-04-07, 14:07
Εντελει τι λαδια να προτειμησω για το Μ43 16αρι μου ( ειμαι και λιγο ασχετος ) ???? Τωρα εχω Shell Helix Ultra 5-40 :)

sotiris 328i
30-04-07, 16:09
Eγω θα ελεγα τα ιδια ειναι πολυ καλο λαδι για το μοτερ σου.

matrixlord
09-05-07, 08:29
Εντελει τι λαδια να προτειμησω για το Μ43 16αρι μου ( ειμαι και λιγο ασχετος ) ???? Τωρα εχω Shell Helix Ultra 5-40 :)

Αυτά βάζω και εγώ...

jackdaniels
10-05-07, 16:37
Έχει περάση ένας χρόνος απ'την τελευταία αλλαγή λαδιών άλλα δεν έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα ώστε να θέλουν αλλαγή, ωστόσο άκουσα ότι μετά από ένα χρονο τα λάδια χάνουν τις ιδιότητες τους και πρέπει να αλλάζονται έτσι κι αλλιώς, ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο?
Επέισης τη φίλτρο πέρνουν τα μπεμβε και πως ξεβιδώνει το φίλτρο, θέλει κάποιο ειδικό κλειδί?

randombk
31-05-07, 13:21
Παιδια σε Ζ4 2.2 6κυνινδρο τι λαδια να βαλω?
Στο ΤΤ μου εβαζα μονο ARAL και ηταν οτι καλυτερο...Θα μου πειτε Τουρμπο μοτερ και αλλες αναγκες,απλα συμπαθησα πολυ την ARAL!Μιας και ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ!

Τωρα να εμπιστευτω τα Castrol?

Τι δεικτες βαζουν στην αντιπροσωπεια?

Fanis
03-06-07, 18:52
Τα Aral είναι μια χαρά λάδια και βγαίνουν και ειδικά για BMW. Τα Castrol επίσης είναι πολύ καλά λάδια....το τι βάζει κάθε εταιρία είναι καθαρά θέμα συμφωνίας/συνεργασίας. Το Group VAG έχει συνεργασία με την Aral πολλά χρόνια τώρα και το Group BMW έχει συνεργασία με την Castrol. Υποθέτω ότι δεν έχουν και μεγάλες διαφορές σαν λάδια, αφού ανήκουν στον ίδιο όμιλο.

Δείκτες μπορείς να βάλεις 5-30 ή 0-40. Δές και εδώ που έχει όλα τα εγκεκριμένα λάδια από την BMW: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=3726

randombk
06-06-07, 23:20
Τα ξερω φιλε μου οτι ολα ειναι βαση συμφωνιων και συνεργασιας απλα εγω μετα απο πολλα γρηγορα αυτοκινητα και δοκιμες τα μονα λαδια που εμεινα ευχαριστημενος ηταν τα ARAL!
Τωρα εκανα το service του σφακιανακη και μου εβαλε castrol αλλα απο την επομενη φορα θα βαζω ARAL.
Thanx για το link! :)


Τα Aral είναι μια χαρά λάδια και βγαίνουν και ειδικά για BMW. Τα Castrol επίσης είναι πολύ καλά λάδια....το τι βάζει κάθε εταιρία είναι καθαρά θέμα συμφωνίας/συνεργασίας. Το Group VAG έχει συνεργασία με την Aral πολλά χρόνια τώρα και το Group BMW έχει συνεργασία με την Castrol. Υποθέτω ότι δεν έχουν και μεγάλες διαφορές σαν λάδια, αφού ανήκουν στον ίδιο όμιλο.

Δείκτες μπορείς να βάλεις 5-30 ή 0-40. Δές και εδώ που έχει όλα τα εγκεκριμένα λάδια από την BMW: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=3726

randombk
06-06-07, 23:25
Γιλε μου ναι τα λαδια μετα απο 1 χρονο χανουν πολλες καλες αντιτριβικες ιδιοτητες και πρεπει να αλλαχτουν ανεξαρτητος km...
Οσο για το κλειδι θελει πολυγωνο γερμανικο το κουτι που ειναι το φιλτρο ειναι απο πανω και το βλεπεις ευκολα και εχει πιεση σφηξιματος 25nm.



Έχει περάση ένας χρόνος απ'την τελευταία αλλαγή λαδιών άλλα δεν έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα ώστε να θέλουν αλλαγή, ωστόσο άκουσα ότι μετά από ένα χρονο τα λάδια χάνουν τις ιδιότητες τους και πρέπει να αλλάζονται έτσι κι αλλιώς, ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο?
Επέισης τη φίλτρο πέρνουν τα μπεμβε και πως ξεβιδώνει το φίλτρο, θέλει κάποιο ειδικό κλειδί?

jackdaniels
07-06-07, 15:18
Γιλε μου ναι τα λαδια μετα απο 1 χρονο χανουν πολλες καλες αντιτριβικες ιδιοτητες και πρεπει να αλλαχτουν ανεξαρτητος km...
Οσο για το κλειδι θελει πολυγωνο γερμανικο το κουτι που ειναι το φιλτρο ειναι απο πανω και το βλεπεις ευκολα και εχει πιεση σφηξιματος 25nm.

Ωχ! Ψάρωσα! Την πίεση πως θα την υπολογίσο?:banghead:

bardull
13-06-07, 08:32
Παιδια σε Ζ4 2.2 6κυνινδρο τι λαδια να βαλω?
Στο ΤΤ μου εβαζα μονο ARAL και ηταν οτι καλυτερο...Θα μου πειτε Τουρμπο μοτερ και αλλες αναγκες,απλα συμπαθησα πολυ την ARAL!Μιας και ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ!

Τωρα να εμπιστευτω τα Castrol?

Τι δεικτες βαζουν στην αντιπροσωπεια?

Φιλε μου,επειδη εχουμε ιδιο μοτερ σου συνηστω τα 10/40 BMW.Τα φοραω χρονια,τα αλλαζω καθε 12000 και δεν εχω προβλημα.Πρεπει να πω οτι τα αλλαζουν καθε 24000 αλλα για ψυχλογικους λογους τα αλλαζω στα 12000

randombk
13-06-07, 08:53
Φιλε μου εγω θα τα αλλαζω καθε 10000χιλ και θα βαζω ARAL.
Η ενλογο εταιρια ειναι Νο1 approved απο την porsche - bmw - mercedes - audi.Θα μου πεις επειδη ειναι γερμανικη...Δεν το νομιζω...
Παντος στο ΤΤ οταν αρχισα να βαζω ARAL και σταματησαν οι διαφοροι θορυβοι στο μοτερ και δεν ξαναεκαψε σταγονα και καποια αλλα πραγματα που οπως να το κανουμε φενονται...
Προσοχη!οχι πως τα castrol που βαζει η bmw εδω ειναι χαλια...Προς Θεου!

Σιγουρα η bmw λεει καθε 24000 αλλα επειδη θελω να νοιωθω οκ με το αμαξι μου θα τα αλλαζω νωριτερα.
Οπως την δει κανεις...
Συμφωνεις?

Φιλε μου,επειδη εχουμε ιδιο μοτερ σου συνηστω τα 10/40 BMW.Τα φοραω χρονια,τα αλλαζω καθε 12000 και δεν εχω προβλημα.Πρεπει να πω οτι τα αλλαζουν καθε 24000 αλλα για ψυχλογικους λογους τα αλλαζω στα 12000

idravlis
20-06-07, 13:23
Με το slick 50 τι παίζεται?

randombk
21-06-07, 09:09
Φιλε μου αυτα ειναι προστατευτικα κυλινδρων - βαλβιδων κτλ...

Εγω προσωπικα δεν θα εβαζα τετοια χημικα στο μοτερ μου, απλα θα αλλαζα λαδακια και φιλτρο λαδιου καθε 7000 με 10000 χιλιομετρα το πολυ!
Απο κει και περα ειναι επιλογη του καθενος.

Παντος εχω δει περιπτωσεις απο τετοια χημικα συμπληρωματα να καουν απο τσιμουχακια μεχρι φλατζες...

GTherion
25-06-07, 10:26
για αυτόν τον κινητήρα M43B19 1895cc ποιό είναι το καλύτερο λάδι που μπορεί να βάλει κάποιος (π.χ. της Castrol) εεεε υπέροχε administrator mpower??!!
:D

randombk
25-06-07, 12:46
Σορρυ που μπαινω σφηνα αναμεσα στον admin και εσενα , εγω θα σου προτεινα ARAL.
Απο κει και περα δικη σου επιλογη...

Για αποφυγη παρεξηγησεων δεν εχω καποιο μαγαζι με λαδια ARAL...:nono:

Απλα ειναι τα καλυτερα λαδια που εχω βαλει και τα προτεινω...:wub:


για αυτόν τον κινητήρα M43B19 1895cc ποιό είναι το καλύτερο λάδι που μπορεί να βάλει κάποιος (π.χ. της Castrol) εεεε υπέροχε administrator mpower??!!
:D

E46 POWER
25-06-07, 22:08
εγω παντως θα προτεινα τα txt τα οποια τα εβαζα στο δικο μου 1.9 ειναι πολυ καλα! επισης και τα GTX Magnatec! οσο για τα aral δεν ειναι τοσο καλα αν το ψαξεις βαθυτερα ως προς τα χαρακτηριστικα του! Καπου εχει προαναφερθει το θεμα!

bardull
25-06-07, 22:49
Ο μηχανικος μου μου μιλαει με τα καλυτερα λογια για τα SYNPOWER MST 5W-30 της VALVOLINE.Δεν τα εχω βαλει.

jackdaniels
01-07-07, 17:34
εγω παντως θα προτεινα τα txt τα οποια τα εβαζα στο δικο μου 1.9 ειναι πολυ καλα! επισης και τα GTX Magnatec! οσο για τα aral δεν ειναι τοσο καλα αν το ψαξεις βαθυτερα ως προς τα χαρακτηριστικα του! Καπου εχει προαναφερθει το θεμα!

Έμπαξα τα Magnatec 10-40 από ημισυνθετικά Castrol 10-40 που μου έβαζαν στην αντιοπρωσοπεία εξ αρχής, έκανα μόνος την αλλαγή και μου ήρθε στα 50 ευρά :dance:

bmw316turbo
01-07-07, 17:54
Εγω εδω και 6 χρονια βαζω μονο MOTUL COMPETITION 15-50. Ο κινητηρας κελαιδαει και δεν ειχα κανενα προβλημα.Τα αλλαζω αυστηρα καθε 5000 με 6500 χλμ (turbo γαρ).Εχω βαλει και motorkote.To χειμωνα λεω να αλλαξω και να δοκιμασω TORCO 5-50.Τα castrol RS τα χρησιμοποιουσα στο προηγουμενο αμαξι ,τουρμπισιο και αυτο , αλλα μου σφυριξαν οι ελληνες τουρμπιναδες οτι νοθευονται στην ελλαδα και ετσι τα σταματησα.Παντως ουδεποτε καταλαβα καποιο προβλημα στα μεν ή δε λαδια...

E46 POWER
01-07-07, 22:57
Έμπαξα τα Magnatec 10-40 από ημισυνθετικά Castrol 10-40 που μου έβαζαν στην αντιοπρωσοπεία εξ αρχής, έκανα μόνος την αλλαγή και μου ήρθε στα 50 ευρά :dance:

Σωστοοος! Οτι καλυτερο μπορουσες να κανεις!

BMW-Racing
05-07-07, 22:00
Φιλοι,θα ηθελα να ρωτησω αν τυχον βαλει καποιος παραπανω ποσοτητα λαδιου απ το κανονικο τι μπορει να συμβει?Το ρωτω αυτο γιατι τα 2λιτρα τετρακυλινδρα δεν εχουν δεικτη μετρησης και δεν μπορεις να δεις την ακριβη ποσοτητα που βαζεις...

str2004
05-07-07, 23:11
Εγω παντος σημερα στο 18αρη is μου εβαλα σαν "πρωτη λαδιά" ( σημερα εβαλα το μοτερ ) .... τα VALVOLINE VR1 10-60 http://www.valvoline.ee/sitegraphics/products/racingmotoroil.jpg

InsaneDriver
05-07-07, 23:30
Φιλοι,θα ηθελα να ρωτησω αν τυχον βαλει καποιος παραπανω ποσοτητα λαδιου απ το κανονικο τι μπορει να συμβει?Το ρωτω αυτο γιατι τα 2λιτρα τετρακυλινδρα δεν εχουν δεικτη μετρησης και δεν μπορεις να δεις την ακριβη ποσοτητα που βαζεις...

Μπορεί να πάθεις μεγάλη ζημιά φίλε μου. :thumbsdow

Αν πιεστεί το αμάξι και ανέβει η πίεση του λαδιού θα υπάρχουν σοβαρά θέματα.

Ποιο bmw δεν έχει δείκτη λαδιού;:bugeye:

Dim77
05-07-07, 23:33
To E46Ci που έχεις δε μπορεί να μην έχει δείκτη λαδιού.

BMW-Racing
06-07-07, 19:07
Δεν ειπα για το Ε46 μου αλλα για το νεο 320 Ε92 ενος φιλου μου.Αυτο οπως και τα Ζ4,Χ3 2.0 δεν εχουν δεικτη,παρα μονο ψηφιακη ενδειξη στο καντραν που ομως δεν φαινεται η υπερπληρωση...

bardull
06-07-07, 23:23
Συνηθως οταν εχει αναψει κοκκινο τα πραγματα δεν ειναι καλα.Μενει μονιμα κοκκινο?Και σε πορεια δηλαδη?Οπωσδηποτε στην αντιπροσωπεια,δεν ειναι για πειραματα.

bardull
06-07-07, 23:25
Παντως σε λεωφορειο(mercedes travego) που εχουν και εκει μονο ψηφιακη ενδειξη,μας εκανε κατι κουλα δηλαδη αναβε οταν επαιρνε κλισεις.Το πηγαμε και μας ειπαν να μην ανησυχουμε.

mormon
07-07-07, 00:16
εγω χρησιμοποιω motul cronus 300v 10w-40. φοβερο λαδι!!!!

randombk
07-07-07, 12:20
Εγω δεν αλλαζω την γερμανικη ARAL !

bagelhs
16-07-07, 21:15
Εγώ αν και το πρωτινη ο κατασκευαστής βάζω castrol SLX longtec SAE 0W-30
Για μένα είναι σούπερ λάδι αν θέλετε www.castrol.gr και θα δείτε τι ταιριάζει στο δικό σας αυτοκίνητο

bagelhs
16-07-07, 21:16
Εγώ αν και το πρωτινη ο κατασκευαστής βάζω castrol SLX longtec SAE 0W-30
Για μένα είναι σούπερ λάδι αν θέλετε www.castrol.gr και θα δείτε τι ταιριάζει στο δικό σας αυτοκίνητο (520-ε39)

idravlis
23-08-07, 13:17
Τι Λάδια για m20b25 ??

sto castrol.gr προτείνει "Edge Sport 0W-40", παρακάτω στις σημειώσεις αναφέρει οτι γενικά για όλες τις εποχές απο BMW προτείνονται 0W-X, 5W-X.

nikos_E34
23-08-07, 18:21
Γεια σας .Το θεμα με τα λαδια το ειχα ξεψαχνισει παρα πολυ και εβγαλα τα εξης συμπερασματα...οι μαστορες ειναι παπαγαλοι ειδικα με αυτες τις βλακειες ψιλο λαδι και χοντρο λαδι...δεν ειναι σπορελεο να το συγκρινεις με αγουρελεο...
Σε Μ και λοιπα εξακυλινδρα μη Μ το 10Β-60 της καστρολ (οχι το ΡΣ) ειναι οτι καλυτερο υπαρχει και ανεξαρτητως χιλιομετρων ο κινητηρας δεν το καιει...αν αρχισει και καει ψαχτε αλλου την αιτια..
Επισης αν ενα λαδι εχει κανει διαδρομη 1000-2000-3000-4000 κμ χωρις να το ακουμπησει και μετα καιει σαν τρελο αλαξτε το διοτι "τελειωσε" η καριερα του πλεον..
Μην καταδικαζετε τον κινητηρα σας με ημισυνθετικο εαν δεν καιει λαδια...και ας εχει πανω απο 100.000 στο ρολοι...εχω δει περιπτωσεις να καει το Μαγκνατεκ (που ειναι το καλυτερο ημισυνθετικο λαδι στην αγορα) αλλα το ΡΣ 0Β-40 να μην το ακουμπαει καθολου!!
Τα Αραλ ειναι βενζιναδικα στην Γερμανια και τα λαδια τους ειναι για πολλες σφαλιαρες...ακομα κλαιω παρτιδα ωστηρια απο τα πολυ γ@μ@τα λαδια τους...ειδικα για τουρμπατα τι να πω..κανε ενα ελεγχο...
Γνωστοι με Αουντι 3.0 ντιζελ βαζουν καστρολ 10Β-60 το φορμουλα και ουτε να καψει ουτε τιποτα...

Τα λόνγκ λαιφ λαδια της Μπε εμ βε ειναι ολιγον τι απατη...κανενα λαδι δεν μπορει να αντεξει πανω απο 10.000 κμ και αυτα ειναι για διαφημιστικο τρικ στα Αντακ και Ντεκρα να λενε "να δειτε τα αμαξια μας σχεδον ειναι μηδενικα τα εξοδα συντηρησης" :shakehead
Αυτα για τωρα

bmw316turbo
23-08-07, 18:26
Γεια σας .Το θεμα με τα λαδια το ειχα ξεψαχνισει παρα πολυ και εβγαλα τα εξης συμπερασματα...οι μαστορες ειναι παπαγαλοι ειδικα με αυτες τις βλακειες ψιλο λαδι και χοντρο λαδι...δεν ειναι σπορελεο να το συγκρινεις με αγουρελεο...
Σε Μ και λοιπα εξακυλινδρα μη Μ το 10Β-60 της καστρολ (οχι το ΡΣ) ειναι οτι καλυτερο υπαρχει και ανεξαρτητως χιλιομετρων ο κινητηρας δεν το καιει...αν αρχισει και καει ψαχτε αλλου την αιτια..
Επισης αν ενα λαδι εχει κανει διαδρομη 1000-2000-3000-4000 κμ χωρις να το ακουμπησει και μετα καιει σαν τρελο αλαξτε το διοτι "τελειωσε" η καριερα του πλεον..
Μην καταδικαζετε τον κινητηρα σας με ημισυνθετικο εαν δεν καιει λαδια...και ας εχει πανω απο 100.000 στο ρολοι...εχω δει περιπτωσεις να καει το Μαγκνατεκ (που ειναι το καλυτερο ημισυνθετικο λαδι στην αγορα) αλλα το ΡΣ 0Β-40 να μην το ακουμπαει καθολου!!
Τα Αραλ ειναι βενζιναδικα στην Γερμανια και τα λαδια τους ειναι για πολλες σφαλιαρες...ακομα κλαιω παρτιδα ωστηρια απο τα πολυ γ@μ@τα λαδια τους...ειδικα για τουρμπατα τι να πω..κανε ενα ελεγχο...
Γνωστοι με Αουντι 3.0 ντιζελ βαζουν καστρολ 10Β-60 το φορμουλα και ουτε να καψει ουτε τιποτα...

Τα λόνγκ λαιφ λαδια της Μπε εμ βε ειναι ολιγον τι απατη...κανενα λαδι δεν μπορει να αντεξει πανω απο 10.000 κμ και αυτα ειναι για διαφημιστικο τρικ στα Αντακ και Ντεκρα να λενε "να δειτε τα αμαξια μας σχεδον ειναι μηδενικα τα εξοδα συντηρησης" :shakehead
Αυτα για τωρα

Αντε και ενας που με σιγονταρει!!!!

God
23-08-07, 19:04
Τα λόνγκ λαιφ λαδια της Μπε εμ βε ειναι ολιγον τι απατη...κανενα λαδι δεν μπορει να αντεξει πανω απο 10.000 κμ και αυτα ειναι για διαφημιστικο τρικ στα Αντακ και Ντεκρα να λενε "να δειτε τα αμαξια μας σχεδον ειναι μηδενικα τα εξοδα συντηρησης" :shakehead


Αυτο ειναι λαθος. Πρωτον, καμια εταιρια δεν μπορει να ρισκαρει την φημη της πανω σε μερικα κιλα λαδι. Αμα σου λενε στο σερβις στα 20.000 και σου κολλησει στα 10, εχει υποχρεωση να σε αποζημιωσει. Και εκτος εγγυησης να εισαι, ειναι υποχρεωμενη αφου συμφωνα με τις οδηγιες της κανεις την συντηρηση του αυτοκινητου να σε αποζημιωσει εφοσον αποδειχθει οτι η ζημια εγινε απο κακες συμβουλες του κατασκευαστη. Εκτος αυτου, αμα παω εγω σαν μηχανολογος και τους αποδειξω οτι το λαδι τους δεν αντεχει τουλαχιστον 30% περισσοτερο απο αυτο που λενε τραβωντας τους μια μυνηση για απατη, θα τους παρει και θα τους σηκωσει. Οποτε η 1) εχει ολους τους μηχανολογους η BMW η 2) το λαδι οντως κραταει.


Επισης κυκλοφορουν πολλα συνθετικα λαδια που αντεχουν 25.000-40.000χλμ χωρις να παρουσιασουν πτωση την χαρακτηριστηκων τους.

...τωρα αμα τα χαρακτηριστηκα τους ειναι εξ'αρχης καλα, ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο!


Το 10W60 ειναι πολυ χοντρο λαδι για οτιδηποτε που δεν ειναι Μ. Οχι οτι θα το καιει αλλα δυσκολα θα λιπανονται ευαισθητες περιοχες και μακροχρονια θα κανεις ζημια στο μοτερ. Το καθε μοτερ θελει το λαδι του. Τα M50/M52 για παραδειγμα δουλευουν αψογα με 5W40. Και δεν καινε σταγονα υπο φυσιολογικες συνθηκες.

Σε Μ40 αμα βαλεις 10W60 λαδι πιθανον να κλαις το μοτερ μετα απο λιγο. Και μετα λεμε γιατι χτυπανε τα ωστηρια. Γιατι τα Μ40 ουτε καν 10W40 λαδι που βαζουν οι περισσοτεροι μηχανικοι δεν θελουν, με 5W40 η και 5W30 δουλευουν κανονικα. Αλλιως μακροχρονια φραζει το σωληνακι του εκκεντροφορου και κλαις ενα 1000αρικο ζημια.

Υπηρχε ενα thread πριν λιγες μερες που σε is ειχανε βαλει 15w50 και 10w60 λαδια και παραπονιοντουσαν τα παιδια οτι δεν ακουγονται καλα τα μοτερ τους...μερικοι τα αλλαξαν κατοπιν συμβουλων διαφορων και βαλανε πολυ ψιλοτερα λαδια και τα μοτερ τους σταματησαν να ακουγονται. Δεν ειναι τυχαιο αφου ο Μ42/Μ44 θελει 0W40-5W40 λαδι.


Σοβαρα ομως το Castrol Edge 10W60 ειναι φοβερο λαδι. Το μονο 10W60 που δεν μου χτυπαει το υδραυλικο μου και μου κραταει και πολυ καλη πιεση. Αλλα αστο να δουμε σε κανενα 3-μηνο τι θα κανει και μετα τα υπολοιπα!

God
23-08-07, 19:09
Τι Λάδια για m20b25 ??

sto castrol.gr προτείνει "Edge Sport 0W-40", παρακάτω στις σημειώσεις αναφέρει οτι γενικά για όλες τις εποχές απο BMW προτείνονται 0W-X, 5W-X.

Τα Edge 0W40 ειναι καινουργια λαδια και λιγοι εχουν να εκφερουν γνωμη για αυτα...

Παντως τα 5W40 Motul 8100 ειναι αψογο λαδι για το μοτερ σου και δεν ειναι και πολυ ακριβο.

nikos_E34
23-08-07, 19:44
αρχισαμε τα χαζα με το χοντρο και το ψιλο ουτε τραχανας να ηταν...
καταρχην το 10Β-60 ειναι ενα κανονικοτατο λαδι το οποιο οταν πιεστει στα ορια δεν προκειτε να σε απογοητευσει...το ιξωδες 10Β-60 συμβολιζει τη διαπασων θερμοκρασιας που δουλευει το αυτοκινητο στην εκαστοτε χωρα...το μπουκαλι αν το γυρισεις θα γραφει "η μπε εμ βε συστηνει αυτο το λαδι για τα Μ"
Για τα Μ40 τωρα ειχε απο την αρχη προβλημα το μοτερ κακη λιπανση στα ωστηρια και επειδη ειναι και υδραυλικα την πατησαν πολυς κοσμος..και ξερω πολλους που την πατησαν επειδη δεν εδωσαν λεφτα για καλα λαδια αλλα ακουγαν τους μαστορες "βαλε αυτο βαλε εκεινο" και στο τελος ποιος εδωσε τα λευτα για εκεντροφορους,κοκορακια και ωστηρια?τεσπα...
επισης το οτι υπαρχουν λαδια που αντεχουν 20-40.000 κμ δεν αποκλειεται αλλα εσυ θα τα εβαζες?εγω προσωπικα οχι ..εδω στα Ε39 τα λαδια του αυτοματου τα λενε οτι ειναι λονγκ λαιφ και οταν πιανει το αμαξι 160-180.000 κμ πετας ολο το σαζμαν στα σκουπιδια και μαζι το αμαξι...διαβασα σε γερμανικα φορουμ οτι σταα 80-100.000 κμ ειναι καλο να αλαχτει το λαδι με το φιλτρο του κιβωτιου ΚΑΙ να ανοιχτει απο κατω ωστε να καθαριστει το καρτερ ολο ,....εχει ενα μαγνητη εσωτερικο δεν θα πιστεψετε τι σιδηροσκονη ειχε μαζεψει...μετα καινουρια φλατζα και φιλτρο και αυτο ηταν..το αμαξι αλλαζε ταχυτητα και αν δεν κοιτας το στροφομετρο δεν καταλαβαινεις τις αλλαγες...γιαυτο σας λεω οτι μην ακουτε τις μαλακιες της μπε εμ βε με τα 20-30-40.000 κμ ,ακομα και αντιθετος ειμαι στις αλλαγες των 15000 κμ ...κατσε ρε φιλε αθηνα μενεις σταματα ξεκινα σταματα ξεκινα ειναι σαν να εκανες 30.000 κμ...
επισης τα αυτοματα κιβωτια στα Ε39 με το συγκεκριμενο τροπο συντηρησης κρατανε 800-900.000 κμ .Γνωριζω απο 525 τουρμοντιζελ κομον ρεηλ του 2003 το οποιο το εχουν λιωσει στα χιλιομετρα απο ταξιδια αλλα μαντεψτε με τι λαδι το οδηγουσαν ...ναι απο εκεινο το χοντρο που το βαζουν στα Μ-παουερ και στα απλα δεν γινεται...αυτη τη στιγμη καιει κοντα 2-3 λιτρα στα 10.000 κμ αλλα το αμαξι πηγε για ανταλακτικα και τωρα εχουν παρει Ε60...τα τουρμπο τα αλλαζεις στα 200.000 κμ κοντα αυτο ειναι στη δευτερη του τουρμπινα και τα φτυνει ...
τι αλλο να πω..οταν δεν ειμαστε σιγουροι μην λεμε οτι ακουμε οτι μας λεει ο καθενας διοτι διμιουργειται παραπληροφορηση και οι μαστορες κερδιζουν απο αυτο...κριμα που δεν ειχα ψηφιακη να δειτε τι προβληματα δημιουργουν τα λονγκ λαιφ των 14-20-40.000 κμ μεσα στα μοτερ...ενα θα πω..αντι να αρχισει να καιει λαδια στα 200-250.000 κμ θα αρχισει απο τα 150.000 και σαν ανιδεος στο θεμα θα φας το παραμυθι "ξερεις ειναι παλιο το μοτερ και γιαυτο" δεν υπαρχει μοτερ μπε εμ βε που να μην εχει τα 300-350.000 κμ για την πλακα του να μην πω για το μισο εκατομυριο του δικου μου Μ50 και στο τελος απο αλυσιδα την πατησα

nikos_E34
23-08-07, 19:55
επισης να συμπληρωσω για το ιξωδες οτι δεν ειναι μονο θερμοκρασια περιβαλλοντος αλλα και το 60 ηταν για τη ρευστοτητα...τεσπα...ειμαι λιγο λιωμα παιδια αλλαζα λαδια στο κωλοφιατ και χαλασα τη βιδα του καρτερ και δεν μπορω να βρω γαμωτο!!! :icon02::icon02::icon02:

God
23-08-07, 20:24
αρχισαμε τα χαζα με το χοντρο και το ψιλο ουτε τραχανας να ηταν...
καταρχην το 10Β-60 ειναι ενα κανονικοτατο λαδι το οποιο οταν πιεστει στα ορια δεν προκειτε να σε απογοητευσει...το ιξωδες 10Β-60 συμβολιζει τη διαπασων θερμοκρασιας που δουλευει το αυτοκινητο στην εκαστοτε χωρα...το μπουκαλι αν το γυρισεις θα γραφειp "η μπε εμ βε συστηνει αυτο το λαδι για τα Μ"
Για τα Μ40 τωρα ειχε απο την αρχη προβλημα το μοτερ κακη λιπανση στα ωστηρια και επειδη ειναι και υδραυλικα την πατησαν πολυς κοσμος..και ξερω πολλους που την πατησαν επειδη δεν εδωσαν λεφτα για καλα λαδια αλλα ακουγαν τους μαστορες "βαλε αυτο βαλε εκεινο" και στο τελος ποιος εδωσε τα λευτα για εκεντροφορους,κοκορακια και ωστηρια?τεσπα...


Το ειπες και μονος σου και μιλας για τα Castrol TWS. Απο αυτα ομως που λες, εχω την εντυπωση οτι δεν εχεις ιδεα καν το τι σημαινουν τα νουμερα που διαβαζεις.

Το 10W60 ειναι καλο λαδι για τα Μ που δουλευουν κοντα στους 100 βαθμους θερμοκρασια λαδιου την περισσοτερη ωρα, και μπορει και να χτυπησουν 120-130 χωρις να προσπαθησεις ιδιαιτερα. Για ενα συμβατικο μοτερ που δουλευει 60-75 βαθμους, το 10W60 δεν ζεσταινεται και μενει πολυ χοντρο ολη την ωρα, χωρις να μπορει να λιπανει σωστα την μηχανη.

Το ιξωδες του λαδιου δεν αλλαζει απο χωρα σε χωρα. Το 10W δειχνει το κινηματικο ιξωδες του λαδιου στους 0 βαθμους κελσιου (w=winter) και το 60 στους 100 βαθμους κελσιου. Επισης το καθε νουμερο καλυπτει μια περιοχη ολοκληρη τιμων (απο 200 ως 240cSt για παραδειγμα) που σημαινει οτι και ιδιο νουμερο να εχουν τα λαδια δεν παει να πει οτι ειναι ιδια, ουτε οτι συμπεριφερονται το ιδιο στις ενδιαμεσες θερμοκρασιες. Υπαρχουν πολλα 0W40 λαδια που εχουν παρομοιο ιξωδες αλλα καλυτερη συνεκτικοτητα στους 40 και 60 βαθμους απο 10W40.

Επισης, το 'δεν εδωσαν λεφτα για καλα λαδια' δεν το καταλαβαινω. Μονο τα 10W60 ειναι καλα λαδια? Υπαρχουν λαδια πολυ καλα και ακριβα σε ολες τις πυκνοτητες.

Τα περι προβληματος του Μ40, το Μ40 απο μονο του δεν εχει κανενα προβλημα. Προβλημα εχουν αυτοι που δεν πανε by-the-book και αρχιζουν τις βλακειες "στην Ελλαδα κανει ζεστη και θελουμε χοντροτερα λαδια". Μπουκωνει το σωληνακι του εκκεντροφορου και χαιρετισματα. Εχω εκατονταδες χιλιαδες χλμ με τα ιδια ωστηρια και με αγαρμπη οδηγηση, εμενα γιατι δεν χτυπησαν ποτε? Special μου εβαλαν εμενα να με καλοπιασουν? Αλλα εγω και λαδια καλα βαζω και δεν προλαβαινουν να μαυρισουν πριν τα αλλαξω.

Οχι, το λαδι δεν ειναι τραχανας αλλα δεν ειναι και οτι να'ναι, αντε παμε να βαλουμε ενα ακριβο και θα παρουμε και αλογα επειδη γραφει οτι ειναι για Μ πανω. Τωρα αμα νομιζεις οτι το λαδι που κανει για τα Μ κανει για ολα τα αμαξια, τι να σου πω, βαζε το. Οταν θα την ακουσουν τα μεταλλα του στροφαλου σου, τιποτα στο καπακι η καμια αντλια απο το ζορι και κακη λιπανση, ισως αλλαξεις γνωμη και να λες οτι η BMW ειναι αναξιοπιστο αυτοκινητο οπως κανανε και αλλοι....

nikos_E34
23-08-07, 21:16
δεν αντιλεω ρε φιλε οτι δεν ξερω τη θεωρια για τα λαδια αλλα για 170.000 κμ το μοτερ δεν θα τα ειχε φτυσει??για μ50 μιλαμε παντα...τεσπα

kouk
24-08-07, 14:22
Πάμε πάλι! :)

Το ιξώδες των λαδιών δεν φταίει στο αν θα βουλώσουν τα σωληνάκια. Γι' αυτό, αποκλειστικός υπεύθυνος, είναι ο ιδιοκτήτης που δεν αλλάζει συχνά λάδια. Με αποτέλεσμα οι ¨βρωμιές" που βγάζει το λάδι απο τον κινητήρα, κατά την λειτουργία του, να μπουκώνουν τις οπές λίπανσης.

Τώρα, για κάθε κινητήρα υπάρχουν κάποια λάδια που προτείνονται απο τον κατασκευαστή.
Συνήθως αυτό έχει να κάνει με συμφωνίες μεταξύ κατασκευαστή/παραγωγού και όχι με τα χαρακτηριστικά του λαδιού (μόνο).

Πλέον, όλοι οι παραγωγοί είναι ιδιαίτερα αξιόλογοι. Κακό επώνυμο λάδι δεν θα βρεις.

Αλλά, δεν υπάρχει λόγος να βάλεις λάδι 10/60 τον χειμώνα π.χ. Θα ζορίζει τον κινητήρα σου μέχρι να ζεσταθεί. Ενα 5/40, 10/40, 5/50 θα είναι μια χαρά.
Και, φυσικά, η θερμοκρασία περιβάλλοντος έχει πολύ σημασία για το ιξώδες που θα επιλέξουμε. Αλλο Καστοριά, άλλο Κρήτη!

:)

God
24-08-07, 14:35
Πάμε πάλι! :)

Το ιξώδες των λαδιών δεν φταίει στο αν θα βουλώσουν τα σωληνάκια. Γι' αυτό, αποκλειστικός υπεύθυνος, είναι ο ιδιοκτήτης που δεν αλλάζει συχνά λάδια. Με αποτέλεσμα οι ¨βρωμιές" που βγάζει το λάδι απο τον κινητήρα, κατά την λειτουργία του, να μπουκώνουν τις οπές λίπανσης.

Τώρα, για κάθε κινητήρα υπάρχουν κάποια λάδια που προτείνονται απο τον κατασκευαστή.
Συνήθως αυτό έχει να κάνει με συμφωνίες μεταξύ κατασκευαστή/παραγωγού και όχι με τα χαρακτηριστικά του λαδιού (μόνο).

Πλέον, όλοι οι παραγωγοί είναι ιδιαίτερα αξιόλογοι. Κακό επώνυμο λάδι δεν θα βρεις.

Αλλά, δεν υπάρχει λόγος να βάλεις λάδι 10/60 τον χειμώνα π.χ. Θα ζορίζει τον κινητήρα σου μέχρι να ζεσταθεί. Ενα 5/40, 10/40, 5/50 θα είναι μια χαρά.
Και, φυσικά, η θερμοκρασία περιβάλλοντος έχει πολύ σημασία για το ιξώδες που θα επιλέξουμε. Αλλο Καστοριά, άλλο Κρήτη!

:)


Σιγουρα φταιει. Δεν μπορεις να περασεις αρκετη ποσοτητα λαδιου απο ενα σωληνακι που ειναι τοσο στενο (μιλαμε για 0.8-1μμ διαμετρο) οταν το λαδι ειναι χοντρο και παχυρευστο. Μπουκωνει. Δοκιμασε να ρουφηξεις μελι με ενα καλαμακι και θα καταλαβεις τι εννοω. Ετσι ο εκκεντροφορος και τα λοιπα δεν δεχονται αρκετη και σωστη λιπανση. Αμα βαλεις 20W60 ημισυνθετικο λαδι σε Μ40/Μ43 και ανοιξεις το ψευτοκαπακο θα δεις οτι ειτε σταζει ελαχιστα ειτε και καθολου οταν ειναι κρυο! Το εχω δει live, εγω ο ιδιος ελυσα το καπακι, του αλλαξα λαδια και μετα 'κατουρουσε' κανονικα με 5W40. Kαι φυσικα ειχε ψιλο-αρπαξει ηδη...

Η θερμοκρασια ναι παιζει καποιο ρολο αλλα μονο στον πρωτο βαθμο ο οποιος δειχνει την πυκνοτητα του λαδιου στους 0 βαθμους και συνεπως οσο μικροτερος τοσο πιο πολυ αντισταση εχει το λαδι στο 'πηξιμο'. Ενα 10W40 ειναι καλο για την Ελλαδα που ζητημα να πετυχεις -10 βαθμους πουθενα, ενω στην Γερμανια που θα πιασεις -25 θελεις 0W40 για τον ιδιο κινητηρα. Αλλα αμα βαλεις 0W40 εδω, δεν θα εχει καμια ιδιαιτερη σημασια γιατι πολυ απλα δεν παγωνει αλλα δεν κανει και κακο που μενει ζεστο!

Ο δευτερος αριθμος παει μονο αναλογα με το μοτερ και την θερμοκρασια λειτουργειας του. Οπου και να εισαι, η θερμοκρασια του κινητηρα παραμενει +/- 5% ιδια, την ρυθμιζει το συστημα ψυξης του. Αμα ζεσταινεται παραπανω δεν φταιει το λαδι (θεωρωντας οτι ειναι το σωστο ετσι?) αλλα το συστημα ψυξης του αυτοκινητου.


Βεβαια ολα αυτα ειναι σχετικα. Υπαρχει 10W60 λαδι με πολυ καλυτερη συνεκτικοτητα και ροικοτητα απο πολλα 10W40 σε ολες τις θερμοκρασιες ενω κραταει πολυ καλυτερη πιεση! (συγκριτικα, Castrol Edge 10W60 με Quaker State 10W40 για ακριβεια). Και φυσικα αυτο που λες για τις αλλαγες λαδιου, οτι μαζευει βρωμια, εχεις 100% δικιο.


Το καλο ειναι να μην ξεφευγουμε απο τις οδηγιες του κατασκευαστη. Ξερει ο που***ς που καθοταν και εγραφε τις λιστες με τα λαδια και τις οδηγιες σερβις κτλ.

Chalyps
27-08-07, 09:45
Σόρρυ αν κουφάνω παλαιούς αλλά κ γνώστες του αντικειμένου αλλά θα τολμήσω να θέσω μια απορία μου...
Εντάξει στην αλλαγή λαδιού είναι κάπως πιο απλά τα πράγματα...επιλέγεις ιξώδες που κάνει για την μπεμπα σου και το τοποθετεις....
Τί γίνεται όμως αν στην δική μου περίπτωση που έχω καινούργιο τουτού και χρειαστεί να συμπληρώσω λάδι?
Τι ιξώδες μου έχουν βάλει το 5-30 ή το 0-40?
Το μοντέλο είναι το Ε 92 , αλλά υπάρχει περίπτωση ξερω γω ο Σπανος να τηρεί αρχείο για το τί λάδι μου έβαλε ή είναι στάνταρτ τα πράγματα? Δηλαδή Ε 92 τάδε ιξώδες?
Υπάρχει δηλαδή περίπτωση στο ένα συνεργείο της bmw να βάζουν 0-40 και στο άλλο 5-30?
Σόρυ αν σας κούφανα αλλά η ερώτηση αυτή γεννάται σε κάποιον που ίσως χρειαστεί να συμπληρώσει λάδι και να μην τρέχει μεχρι την αντιπροσωπεία....

God
27-08-07, 10:22
Υπάρχει δηλαδή περίπτωση στο ένα συνεργείο της bmw να βάζουν 0-40 και στο άλλο 5-30?

Ναι δυστυχως αυτο ειναι πολυ πιθανο. Επισης ειναι πολυ πιο πιθανο αν και το ιξωδες να ειναι ιδιο, το λαδι να ειναι αλλης μαρκας. Δεν δημιουργει προβλημα και να αναμιχθει με αυτο που εχεις ηδη, αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο σε καινουργιο αυτοκινητο.

billparas
17-10-07, 23:34
god εισαι θεος .
τελικά μήπως έχει κανείς καμμια πρόταση για λάδι σε Μ42 318is '94. κατανάλωση λαδιού έχω περίπου 300 ml/3000km


Σόρρυ αν κουφάνω παλαιούς αλλά κ γνώστες του αντικειμένου αλλά θα τολμήσω να θέσω μια απορία μου...
Εντάξει στην αλλαγή λαδιού είναι κάπως πιο απλά τα πράγματα...επιλέγεις ιξώδες που κάνει για την μπεμπα σου και το τοποθετεις....
Τί γίνεται όμως αν στην δική μου περίπτωση που έχω καινούργιο τουτού και χρειαστεί να συμπληρώσω λάδι?
Τι ιξώδες μου έχουν βάλει το 5-30 ή το 0-40?
Το μοντέλο είναι το Ε 92 , αλλά υπάρχει περίπτωση ξερω γω ο Σπανος να τηρεί αρχείο για το τί λάδι μου έβαλε ή είναι στάνταρτ τα πράγματα? Δηλαδή Ε 92 τάδε ιξώδες?
Υπάρχει δηλαδή περίπτωση στο ένα συνεργείο της bmw να βάζουν 0-40 και στο άλλο 5-30?
Σόρυ αν σας κούφανα αλλά η ερώτηση αυτή γεννάται σε κάποιον που ίσως χρειαστεί να συμπληρώσει λάδι και να μην τρέχει μεχρι την αντιπροσωπεία....

chalypo καταρχήν καλορίζικια η νέα μπέμπα. Σου αναφέρω τη δικιά μου ιστορία :
ξεχνόντας να ρωτήσω τι λάδια μου έβαλαν στην BMW (είναι κάτι από τα πιο σπάνια που συνέβη γιατί συνήθως ελέγχω και τα φθαρμένα ανταλλακτικά που έβγαλα , καθώς και τα κουτιά από τα καινούρια .... γενικώς είμαι ψείρας στο θέμα ανταλλακτικά) μετά από 3000km καλοκαιρινά και σε κίνηση διαπιστώνω απώλεια 1 lt λαδιού. Σε εξουσιοδοτημένο από Κηφισιά πήρα 5-40 κατά την πρόταση του μηχανικού, το οποίο συνεχίστηκε και σε 2η πλήρωση 1 lt μετά από 3000km. Τώρα που είναι να αλλάξω λάδια ρωτάω το πρώτο εξουσιοδοτημένο και μου λέει 0-40. Τώρα έχω αναμείξει 2 lt 5-40 στο υπόλοιπο 0-40. Γι΄αυτό Πάω να το αλλάξω άμεσα και θέλω να επιλέξω μεταξύ αυτών των δύο. Έχω δεδομένη την κατανάλωση.....

DaywalkeR
17-10-07, 23:48
Η BMW δινει ειτε 5-30 ειτε 0-30, απο εκει και περα νομιζω οτι ενα 5-40 κανει δουλεια αντε ενα 10-40, εγω με το 10-40 και με το 5-40 που εχω δοκιμασει καιω περιπου 500ml στα 7500χλμ που κανω τις αλλαγες μου, μιλαω για m42 απο Ε30 του 91

God
17-10-07, 23:50
god εισαι θεος .
τελικά μήπως έχει κανείς καμμια πρόταση για λάδι σε Μ42 318is '94. κατανάλωση λαδιού έχω περίπου 300 ml/3000km

Λογικη καταναλωση ειναι.

Για ακριβο λαδι, πας για Castrol Edge 0W40. (~14€/λ)
Για καλο, πας σε Motul 8100 Xcess 5W40. (~7.5€/λ)

Ε φτηνο δεν θελεις να βαλεις, ετσι δεν ειναι? :chair:

Το Castrol ειναι πολυ...λαδι. Μπορει να σου πεσει η καταναλωση του λαδιου αρκετα υποθετω.

5W30, 0W40 και 5W40 ειναι καλα για το μοτερ σου, αλλα να προτιμας τα Xx40 γιατι εχεις και καποια χλμ και ετσι και αλλιως δεν εχουμε κρυα εδω πολλα. Καλο ειναι να εχεις λιγο σκληροτερο λαδι.

Babis_Compact
18-10-07, 07:33
Μέσα από το thread θα ήθελα να ευχαριστήσω πάρα πολύ τα παιδιά που με βοήθησαν να μάθω 5 πράγματα για τα λιπαντικά που πρέπει να χρησιμοποιώ στο αυτοκίνητό μου, και που πρότειναν 2-3 διαφορετικές επιλογές. Μετά από 4000 χλμ με τα Castrol ΤΧΤ LL04 5W30 το αυτοκίνητο πηγαίνει άψογα και ο κινητήρας δεν έχει κάψει ούτε ml! Τα τεχνικά θέματα είναι τα χρησιμότερα.

E46-31
21-10-07, 21:52
Εγω με την σειρα μου θα ηθελα να αναφερω και να ρωτησω παραλληλα αν για 2,2 μοτερ εξακυλινδρο (Μ54) το 5-30w της valvoline ειναι καλο και σωστο για αυτον τον κινητηρα,δεδομενου οτι μετα απο 8000χλμ συμπληρωσα 700 περιπου γραμμαρια.

jonmedic
21-10-07, 22:54
εγω ρε παιδια αμφιβαλλω οτι ενα 0-40 η 5-30 κανει για Μ42...το καλοκαιρι θα γινεται νερακι αυτο...εγω μια ζωη 10-40 χειμωνα η 15-50 και 10-60 βαζω καλοκαιρι...στις 6000 και 7000 στροφες το 0-40 σιγα μην κραταει πιεση....Τα λεπτα λαδακια ειναι για κρυα κλιματα και για μειωση καταναλωσης ...Αν εισαι γκαζιαρης θελει πιο χοντρο λαδακι ...

God
21-10-07, 23:25
εγω ρε παιδια αμφιβαλλω οτι ενα 0-40 η 5-30 κανει για Μ42...το καλοκαιρι θα γινεται νερακι αυτο...εγω μια ζωη 10-40 χειμωνα η 15-50 και 10-60 βαζω καλοκαιρι...στις 6000 και 7000 στροφες το 0-40 σιγα μην κραταει πιεση....Τα λεπτα λαδακια ειναι για κρυα κλιματα και για μειωση καταναλωσης ...Αν εισαι γκαζιαρης θελει πιο χοντρο λαδακι ...

Το ξαναειπαμε και το ξαναλεω.

Το καλοκαιρι δεν γινεται νερακι τιποτα. Ο κινητηρας εχει μια Χ θερμοκρασια λειτουργιας που ειναι ΠΟΛΥ παραπανω απο του περιβαλλοντος και επηρρεαζεται ελαχιστα απο αυτην. Γι'αυτο εχουμε και θερμοστατη. Το μονο που μας νοιαζει ειναι το ψυχρο ιξωδες, και δεν νοιαζει καν εμας γιατι οτι και να βαλουμε δεν βλεπουμε ποτε κρυο. Μονο αυτοι που βλεπουν -10 και κατω το σκεφτονται αυτο.

Επισης, στις πολλες στροφες η πιεση ανεβαινει δραματικα ακομα και 0W20 να βαλεις. Αν βαλεις πολυ χοντρο, απλως ανοιγει συνεχως η βαλβιδα εκτονωσης, τιποτα παραπανω. Κακο δεν κανει, αλλα δεν κανει και κανενα καλο. Κανενας κινητηρας δεν θα σε αφησει να ανεβασεις πανω απο ορισμενα bar πιεση λαδιου γιατι πολυ απλα θα προκαλεσεις ζημια. Συνηθως εχεις ιδια πιεση λαδιου απο 4000 στροφες και πανω σε συνχρονο ΜΕΚ γιατι βαζουν γερες αντλιες ωστε να εχουν πιεση στις λιγες στροφες και στις ψηλες βαζουν την βαλβιδα εκτονωσης να κανει παιχνιδι, και καλα κανουν.

Δεν εχει καμια σημασια αν εισαι γκαζιαρης η οχι. Ενα καλο 5W30 η 0W40 λαδι αντεχει πιο πολυ θερμοκρασια απο την θερμοκρασια που θα αντεξει ο κινητηρας σου ετσι και αλλιως. Για παραδειγμα και αν δεν κανω λαθος, ενα Castrol Edge 0W30 (ακομα πιο ψιλο) αντεχει ως και 185 βαθμους κελσιου περιπου. Δεν θα αντεξει ποτε τετοια θερμοκρασια το μοτερ. Ισα ισα που ενα πιο πυκνο λαδι αργει να φτασει σε κρισιμα σημεια και ειναι πιθανο να κανει ζημια, ειδικα αν το 'πατας' κρυο.


Οσο για την πιεση, συγκεκριμενα για Μ40 μοτερ η BMW δινει 0,5-2 bar ρελαντι και 2-4 bar εν κινησει. Και προτεινει 5W40 λαδι. Ε με απειραχτη αντλια λαδιου και πολλα χιλιομετρα στην πλατη του, με 40 βαθμους εξω και με Motul BMW Specific 5W30 στον κινητηρα ειχα 1,5 bar ρελαντι και 4,2 εν κινησει. Και ψιλοτερο λαδι, και 40αρα στεγνη εξω, και πληρως ζεστος κινητηρας με A/C αναμμενο.

Ο μ@λ@κ@ς που εγραψε οτι το ταδε αμαξι παιρνει αυτο το λαδι στο βιβλιαρακι που ισως να σας εδωσαν οταν το αγορασατε, ηξερε γιατι το εγραφε. Τα λοιπα ειναι 'καγκουριες' του καθε μαστρο-μητσου.

God
21-10-07, 23:32
Εγω με την σειρα μου θα ηθελα να αναφερω και να ρωτησω παραλληλα αν για 2,2 μοτερ εξακυλινδρο (Μ54) το 5-30w της valvoline ειναι καλο και σωστο για αυτον τον κινητηρα,δεδομενου οτι μετα απο 8000χλμ συμπληρωσα 700 περιπου γραμμαρια.


Ποιο Valvoline? Το Synpower mxl προτεινεται και θα ειναι ενταξει για τον κινητηρα σου.

Η καταναλωση λαδιου σου ειναι στα φυσιολογικα πλαισια. Ισως την μειωσεις με πιο ποιοτικα (και ακριβοτερα) λαδια. Για τον δικο σου κινητηρα το Castrol Edge 0W40 θεωρειτε πλεον οτι καλυτερο. Με το που βγηκε πηρε εγκριση απο την BMW και μπηκε σε ολες τις λιστες της, και απο χαρακτηριστικα ειναι αρκετα μπροστα.

Fanis
22-10-07, 09:57
Συμφωνώ με τον God και το ξαναλέω...δείτε τη λίστα με τα λάδια που προτείνει η BMW...μάλλον ξέρουν καλύτερα από εμάς!!! Τώρα ο καθένας μπορεί να βάλει ότι θέλει...αλλά με δικό του ρίσκο.

Χρησιμοποιώ αρκετό καιρό σε όλες τις BMW μας (και το MINI) Castrol ΤΧΤ 5W-30 LL-04 και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Στην επόμενη αλλαγή μάλλον θα βάλω Edge Sport 0W-40.

onyx
26-10-07, 14:21
Αναγκάζομαι να το λέω πότε πότε....επί τη ευκαιρία της δημοσίευσης του Fanis και όχι προς αυτόν, ότι είναι πρακτικά αδύνατον η απλή δοκιμή ενός λαδιού σε ένα αυτοκίνητο να αποτελέσει ένδειξη για την καλή ποιότητα του λαδιού. Κάθε αυτοκίνητο είναι άλλο, με άλλο παρελθόν, άλλη χρήση κλπ. Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι τα λάδια είναι τα ίδια (ίδιας προέλευσης και προδιαγραφών που δεν είναι γιατί υπάρχουν μικρές μεταβολές) ποιος κοινός χρήστης είναι σε θέση να αποφασίσει με τρόπο αντικειμενικό για το αν το λάδι είναι καλό ή όχι???.... απλά χρησιμοποιώντας το....!!
Με ποια κριτήρια, ότι μπορεί να ακούγεται λιγότερο ή ότι μοιάζει να στροφάρει καλύτερα? Αυτές οι μη αντικειμενικές παρατηρήσεις πώς φαντάζεστε ότι μπορεί να συνδέονται με την ποιότητα της λίπανσης και την αντοχή του λαδιού? Και πώς φαντάζεστε ότι μπορεί να στοιχειοθετήσουν ολοκληρωμένη άποψη για το λάδι.
....έχω το τάδε λάδι και δεν έχω πρόβλημα....: αυτό έλειπε να είχες. Ακόμα όμως κι αν είχες, κάποτε θα χαλάσει ο κινητήρας, το λάδι θα έφταιγε? Οπότε τι αξία έχει να το πεις...
Αν είχες 2 ίδια αυτοκίνητα που τα οδηγούσες το ίδιο και για 100.000χλμ στο καθένα είχες διαφορετικά λάδια τότε μπορεί να έβγαιναν κάποια αξιόλογα συμπεράσματα. Ευτυχώς τα σύγχρονα λάδια είναι τόσο καλά που είναι δύσκολο να φανούν οι διαφορές σε μικρά διαστήματα.
...είχα το τάδε λάδι αλλά λέω να δοκιμάσω το δείνα λάδι...: αυτό δεν είναι αυτοκίνητο, αυτό δεν είναι οδηγός είναι κινητό εργαστήριο μετρήσεων.... Λυπάμαι που το λέω αλλά η αξία των σχολίων μας μετά από αλλαγές λαδιών ελάχιστη αξία έχουν για την πραγματική αξία του λαδιού.... Είναι απλά εντυπώσεις και σαν τέτοιες πρέπει να παίζουν ιδιαίτερα μικρό ρόλο στις αποφάσεις μας. Αν όμως τέτοιες εντυπώσεις ομαδοποιηθούν και υπάρχουν αρκετές πχ πάνω από 50-100 για κάθε λάδι αρχίζει να υπάρχει ικανό δείγμα για ανεπίσημη ενδεικτική άποψη. (ανεπίσημη και ενδεικτική και όχι επίσημη και αποδεικτική γιατί υπάρχουν τόσοι πολλοί παράγοντες που εμπλέκονται και που δεν μπορούμε να ελέγξουμε...)

MPOWER
26-10-07, 14:31
Αναγκάζομαι να το λέω πότε πότε....επί τη ευκαιρία της δημοσίευσης του Fanis και όχι προς αυτόν, ότι είναι πρακτικά αδύνατον η απλή δοκιμή ενός λαδιού σε ένα αυτοκίνητο να αποτελέσει ένδειξη για την καλή ποιότητα του λαδιού. Κάθε αυτοκίνητο είναι άλλο, με άλλο παρελθόν, άλλη χρήση κλπ. Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι τα λάδια είναι τα ίδια (ίδιας προέλευσης και προδιαγραφών που δεν είναι γιατί υπάρχουν μικρές μεταβολές) ποιος κοινός χρήστης είναι σε θέση να αποφασίσει με τρόπο αντικειμενικό για το αν το λάδι είναι καλό ή όχι???.... απλά χρησιμοποιώντας το....!!
Με ποια κριτήρια, ότι μπορεί να ακούγεται λιγότερο ή ότι μοιάζει να στροφάρει καλύτερα? Αυτές οι μη αντικειμενικές παρατηρήσεις πώς φαντάζεστε ότι μπορεί να συνδέονται με την ποιότητα της λίπανσης και την αντοχή του λαδιού? Και πώς φαντάζεστε ότι μπορεί να στοιχειοθετήσουν ολοκληρωμένη άποψη για το λάδι.
....έχω το τάδε λάδι και δεν έχω πρόβλημα....: αυτό έλειπε να είχες. Ακόμα όμως κι αν είχες, κάποτε θα χαλάσει ο κινητήρας, το λάδι θα έφταιγε? Οπότε τι αξία έχει να το πεις...
Αν είχες 2 ίδια αυτοκίνητα που τα οδηγούσες το ίδιο και για 100.000χλμ στο καθένα είχες διαφορετικά λάδια τότε μπορεί να έβγαιναν κάποια αξιόλογα συμπεράσματα. Ευτυχώς τα σύγχρονα λάδια είναι τόσο καλά που είναι δύσκολο να φανούν οι διαφορές σε μικρά διαστήματα.
...είχα το τάδε λάδι αλλά λέω να δοκιμάσω το δείνα λάδι...: αυτό δεν είναι αυτοκίνητο, αυτό δεν είναι οδηγός είναι κινητό εργαστήριο μετρήσεων.... Λυπάμαι που το λέω αλλά η αξία των σχολίων μας μετά από αλλαγές λαδιών ελάχιστη αξία έχουν για την πραγματική αξία του λαδιού.... Είναι απλά εντυπώσεις και σαν τέτοιες πρέπει να παίζουν ιδιαίτερα μικρό ρόλο στις αποφάσεις μας. Αν όμως τέτοιες εντυπώσεις ομαδοποιηθούν και υπάρχουν αρκετές πχ πάνω από 50-100 για κάθε λάδι αρχίζει να υπάρχει ικανό δείγμα για ανεπίσημη ενδεικτική άποψη. (ανεπίσημη και ενδεικτική και όχι επίσημη και αποδεικτική γιατί υπάρχουν τόσοι πολλοί παράγοντες που εμπλέκονται και που δεν μπορούμε να ελέγξουμε...)

:+1::+1::+1::+1:
Απόλυτα σωστή άποψη...και να προσθέσω οτι πολύ συχνά υπάρχει και ένα μέγεθος μέτρησης που νομίζουμε οτι είναι αντικειμενικό κριτήριο ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ και λέγεται θερμοκρασία λαδιού.
Αλλάζεις λάδι και λές ..."πώ πώ, είναι πολύ καλύτερο, δουλεύει -10βαθμούς η θερμοκρασία λαδιού μου"
Και ποιός σου είπε οτι αυτό είναι καλύτερο είτε για το μοτέρ είτε για το λάδι?

BILL007
26-10-07, 16:08
Kάτι άσχετο-σχετικό...Πόσα λίτρα λάδι παίρνει ο Μ43 σε Ε46 316ι???Ξέρουμε πάνω κάτω???

Fanis
29-10-07, 10:56
Πολύ σωστός ο Onyx και ο Μιχάλης! :dblthumb2 :dblthumb2

Όλα αυτά που λές δεν τα ξέρω και το σωστό (όπως είπες) είναι κάποιες αντικειμενικές παρατηρήσεις, ότι δλδ. δεν καίει λάδια, το μοτέρ δουλέυει στρωτά κλπ. Τώρα αν είναι καλό το λάδι, πόσο καλό, αν είναι καλύτερο από κάποιο άλλο κλπ. δεν έχω ιδέα!! Για αυτό ακολουθώ την λίστα με τα εγκεκριμένα λάδια, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο! ;)

God
29-10-07, 12:48
Απόλυτα σωστή άποψη...και να προσθέσω οτι πολύ συχνά υπάρχει και ένα μέγεθος μέτρησης που νομίζουμε οτι είναι αντικειμενικό κριτήριο ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ και λέγεται θερμοκρασία λαδιού.
Αλλάζεις λάδι και λές ..."πώ πώ, είναι πολύ καλύτερο, δουλεύει -10βαθμούς η θερμοκρασία λαδιού μου"
Και ποιός σου είπε οτι αυτό είναι καλύτερο είτε για το μοτέρ είτε για το λάδι?

:+1:

Η θερμοκρασια ειναι σχετικο πραγμα. Ενα μοτερ που δουλευει θερμοκρασια λαδιου 100 βαθμους με 10W60 λαδι, σαφως ωφελειτε απο -10 βαθμους θερμοκρασια λαδιου. Ενα μοτερ που δουλευει με 0W40 λαδι στους 70 βαθμους, του βαλεις και κανενα χοντρο λαδι πχ 20W50 και δουλεψει μετα στους 60 σαφως πιο πολυ κακο κανεις παρα καλο, γιατι το λαδι θα ειναι υπερβολικα χοντρο σε αυτη την θερμοκρασια. Αν του βαλεις ενα 0W40 παλι και πεσει 5 βαθμους, τοτε ναι ειναι σχετικα καλο γιατι δουλευει σε καλη θερμοκρασια με σωστο λαδι.

Η θερμοκρασια που παιζει το μοτερ ειναι ενας παραγοντας που προσδιοριζει και το λαδι που θα παρει. Ενα Ν42 παιρνει και 0W30 λαδι γιατι παιζει σε χαμηλες θερμοκρασιες, 60-75 βαθμους. Ενα Μ3 που μπορει να παιξει και 100-120 βαθμους θελει 10W60 λαδι για να διατηρει καλο ιξωδες. Βαζοντας στο πρωτο 10W60 λαδι με καλο θερμικο δεικτη που θα ριξει τη θερμοκρασια του μοτερ στους 50 βαθμους, δεν εχει που δεν εχει και ανοχες σαν μοτερ, το λαδι θα εχει περιπου 6-7πλασιο ιξωδες απ'οτι πρεπει.

Η βελτιωση και η υπερβολη δεν απεχουν και πολυ...

Kάτι άσχετο-σχετικό...Πόσα λίτρα λάδι παίρνει ο Μ43 σε Ε46 316ι???Ξέρουμε πάνω κάτω???

4,3 ακριβως μαζι με του φιλτρου.

s42performance
29-10-07, 13:54
εκαιγα σχεδον οτι και αν εβαζα ιδικα το Castrol 10w40 το καταπεινε το IS μου! τωρα πια βαζω Cyclon X100 10w40 και εχω ηρεμισει δεν λειπει χιλιοστο απο αλαγη σε αλαγη (αλαγη καθε 5000χλμ μαζι με φιλτρο) το Elf ηταν λιγο καλυτερη κατασταση απο Castrol αλλα και παλι.... αν δεν εβαζα Cyclon θα εβαζα ARAL οτι εχω δοκιμασει και δουλεψε λιγο καλα....

ΑΝΔΡΕΑΣ 525
17-12-07, 16:42
καλησπερα.....εχω ενα Ε34 525 με Μ 50 vanos kai 250.000 χλμ.χρησιμοποιω valvoline 10-60 VRI. γνωριζει καποιος να μου πει αν ειναι σωστο για τον δικο μου κινητηρα?....σημεωνω δε οτι το αυτοκινητο ταξιδευει συνεχως εξωτερικο και με υψηλες ωριαιες ταχυτητες...ευχαριστω εκ των προτερων......

Geo_3D
17-12-07, 16:52
Πρωτα απ'ολα καλως ηρθες.
Πολλα χλμ βλεπω,οποτε με το καλο να τα διπλασιασεις,αν το κρατησεις.
Καθε ποτε αλλαζεις λαδια και ποσο σου καιει περιπου εχεις προσεξει???

God
17-12-07, 17:43
καλησπερα.....εχω ενα Ε34 525 με Μ 50 vanos kai 250.000 χλμ.χρησιμοποιω valvoline 10-60 VRI. γνωριζει καποιος να μου πει αν ειναι σωστο για τον δικο μου κινητηρα?....σημεωνω δε οτι το αυτοκινητο ταξιδευει συνεχως εξωτερικο και με υψηλες ωριαιες ταχυτητες...ευχαριστω εκ των προτερων......

Αρκετα λαθος. 5W40 ειναι συνηθες ιξωδες για το μοτερ σου. Motul 8100 5W40 βαζουμε και στα δυο Ε34 με Μ50 μοτερ στην οικογενεια και δεν πινει ουτε 100ml καθε 8000-10000χλμ που γινονται οι αλλαγες. Οχι ομως οτι ηρθε και η καταστροφη, απλως δεν το χρειαζεται τοσο χοντρο λαδι αυτο το μοτερ.

ΑΝΔΡΕΑΣ 525
17-12-07, 17:46
ευχαριστω για τις ευχες....λιγα χιλιομετρα αν σκεφτεις οτι τον προηγουμενο κινητηρα τον κατεβασα με 986000 χλμ.....αυτον τον κινητηρα τον πηρα με 197000 χλμ...θα το κρατησω το αυτοκινητο το εχω δεκα χρονια ηδη, και ατελειωτη καψουρα.....απλα στον παλιο που ητανε ο Μ 20 εβαζα VALVOLINE DURABLEND 10-40 ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑΖΑ ΚΑΘΕ 5.000 ΧΛΜ.....ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ ΤΟ 10-60...απλα δεν ξερω αν ειναι σωστο......και εδω ομωσ παλι καθε 5.000 χλμ τα αλλαζω...οπως ανεφερα και πριν ο κινητηρας δουλευει συνεχομενα σε υψηλες στροφες λογω της αναγκης να καλυπτω χλιομετρα......

ΑΝΔΡΕΑΣ 525
17-12-07, 17:50
καλησπερα φιλε GOD. ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΩ ΤΟ VALVOLINE NA TO BAΛΩ 5-40 SYNPOWER?

ΑΝΔΡΕΑΣ 525
17-12-07, 17:50
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

God
17-12-07, 17:52
καλησπερα φιλε GOD. ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΩ ΤΟ VALVOLINE NA TO BAΛΩ 5-40 SYNPOWER?

Αμε, γιατι οχι, το προτεινει και αυτο η BMW εξαλου.

325ixE30
17-12-07, 17:55
όταν κρατάς για ώρα ψηλή ταχύτητα, παρόλο που η θερμοκρασία του νερού κρατιέται χαμηλά λόγω μεγάλης ροής στο ψυγείο, το λάδι ζορίζεται
Εάν λοιπόν δεν έχεις ψυγείο λαδιού καλό είναι το καλοκαίρι να πηγαίνεις σε ένα 50άρι, και το χειμώνα σε 40 άρι. Εάν πάλι έχεις ψυγείο λαδιού με το 40άρι την βγάζεις όλο το χρόνο.
Το 60άρι είναι μάλλον υπερβολικό, εκτός εάν τραβάς τροχόσπιτο και πας με 200 όλη την ώρα και δεν έχεις και ψυγείο λαδιού.

ΑΝΔΡΕΑΣ 525
17-12-07, 18:11
δεν εχω τροχοσπιτο!!!!!! βαζω 5-40 και τελειωνει το θεμα....παιδια να στε καλα παντως.....ευχαριστω......να χαιρεστε τα οχηματα σας!!!

rigas
05-03-08, 22:49
Σε BMW M3 E36 με 3αρι μοτερ τα TSW 10-60 ειναι ΟΚ?

panagos_77
06-03-08, 17:23
Ό,τι λέει ο κατασκευατσής φίλε, αυτό ψάξε!! Είναι το ίδιο με το ασανσέρ: άτομα 3! Δεν θα χαλάσει αν ανεβουν 4 αλλά δεν μπορεί κανείς να σου διασφαλίσει ότι θα κρατήσει για πάντα!

agrotis328
18-03-08, 17:43
μετα απο 12 σελιδες δεν καταλαβα τιποτα
ο προηγουμενος ιδιοκτητης εβαζε aral 10-40 και το συνεχιζω και γω δεν εχω προβλημα ουτε με καψιμο ουτε με ωστηρια το αυτοκινητο εχει 245000 χιλιομετρα(εκτος και αν εχει γυριστει) αλλα αναρωτιεμαι ειναι το καταλληλο για μ52?

God
18-03-08, 19:00
μετα απο 12 σελιδες δεν καταλαβα τιποτα
ο προηγουμενος ιδιοκτητης εβαζε aral 10-40 και το συνεχιζω και γω δεν εχω προβλημα ουτε με καψιμο ουτε με ωστηρια το αυτοκινητο εχει 245000 χιλιομετρα(εκτος και αν εχει γυριστει) αλλα αναρωτιεμαι ειναι το καταλληλο για μ52?


Σε ποιο Aral αναφερεσαι? Αν δεν κανω λαθος πολλα Aral προτεινονται για το αμαξι σου αν και ειναι 5W40 τα ημισυνθετικα που προτεινονται νομιζω, αλλα δεν θα εχεις κανενα προβλημα με το αντιστοιχης ποιοτητας 10W40 αν το αμαξι δεν 'βλεπει' δυνατα κρυα το χειμωνα.

Hil
19-03-08, 22:34
Στο E46 compact 1.6 του βάζω 10w-40 συνθετικά....

panagos_77
20-03-08, 14:28
μετα απο 12 σελιδες δεν καταλαβα τιποτα
ο προηγουμενος ιδιοκτητης εβαζε aral 10-40 και το συνεχιζω και γω δεν εχω προβλημα ουτε με καψιμο ουτε με ωστηρια το αυτοκινητο εχει 245000 χιλιομετρα(εκτος και αν εχει γυριστει) αλλα αναρωτιεμαι ειναι το καταλληλο για μ52?

Δεν έχεις προβλήματα γιατί η bmw δίνει και 10W-40 για τον Μ52
Συγκεκριμένα το Bmw high power special SAE 10W-40
5 βαθμοί ιξώδους(W) πάνω-κάτω είναι εντός ορίων από το σύνολο των κατασκευαστών (με την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι υπόλοιπες προδιαγραφές) και πιθανολογώ ότι το 10W-40 είναι το ανώτερο όριο για εσένα.

VAITSIS
28-03-08, 14:52
ωραια τα 0-30 αν ζεις στην Γερμανια με καλοκαιρι 10 βαθμους κελσιου.... και ανοιχτες διαδρομες

Nick_compact
28-03-08, 14:54
Εγώ σήμερα έβαλα Castrol Edge 0W-40 (LL04) στο Cooper μου.

God
28-03-08, 15:08
ωραια τα 0-30 αν ζεις στην Γερμανια με καλοκαιρι 10 βαθμους κελσιου.... και ανοιχτες διαδρομες

Αντε παλι...για 10η φορα το ιδιο πραγμα. Ηθελα να'ξερα, πριν αναπαραγετε τις υποθεσεις που κανει ο καθε μαστρο-Μιχαλης και σας τις λεει δεν διαβαζετε τουλαχιστον το thread μηπως παρετε και καμια πληροφορια προς περισυλλογη?

Εχουμε πει 100 φορες και σε αυτο το thread και σε αλλα οτι η θερμοκρασια περιβαλλοντος δεν παιζει κανενα ρολο στην επιλογη ιξωδους, εκτος αν βρισκομαστε σε τρελα κρυα και πρεπει να βαλουμε συγκεκριμενο βαθμο λαδιου **W. Ο δευτερος αριθμος δειχνει το ιξωδες του λαδιου στους 100C και παντα βαζουμε αυτο που μας οριζει ο κατασκευαστης.

Ειτε κανει εξω 10 βαθμους ειτε 45, το μοτερ σου στην θερμοκρασια λειτουργιας του θα λειτουργησει την οποια την οριζει ο θερμοστατης η γενικοτερα το συστημα ψυξης η ακομα πιο γενικα ο κατασκευαστης του αυτοκινητου σου. Οποτε ειτε μενεις στην Σουηδια ειτε στο Ισραηλ, το 0W30 ειναι μια χαρα λαδακι. Ουτε παγωνει ευκολα και οπου και να μενεις το αμαξι σου θα ζεσταθει οσο πρεπει να ζεσταθει.

Nick_compact
28-03-08, 15:14
Αντε παλι...για 10η φορα το ιδιο πραγμα. Ηθελα να'ξερα, πριν αναπαραγετε τις υποθεσεις που κανει ο καθε μαστρο-Μιχαλης και σας τις λεει δεν διαβαζετε τουλαχιστον το thread μηπως παρετε και καμια πληροφορια προς περισυλλογη?

Εχουμε πει 100 φορες και σε αυτο το thread και σε αλλα οτι η θερμοκρασια περιβαλλοντος δεν παιζει κανενα ρολο στην επιλογη ιξωδους, εκτος αν βρισκομαστε σε τρελα κρυα και πρεπει να βαλουμε συγκεκριμενο βαθμο λαδιου **W. Ο δευτερος αριθμος δειχνει το ιξωδες του λαδιου στους 100C και παντα βαζουμε αυτο που μας οριζει ο κατασκευαστης.

Ειτε κανει εξω 10 βαθμους ειτε 45, το μοτερ σου στην θερμοκρασια λειτουργιας του θα λειτουργησει την οποια την οριζει ο θερμοστατης η γενικοτερα το συστημα ψυξης η ακομα πιο γενικα ο κατασκευαστης του αυτοκινητου σου. Οποτε ειτε μενεις στην Σουηδια ειτε στο Ισραηλ, το 0W30 ειναι μια χαρα λαδακι. Ουτε παγωνει ευκολα και οπου και να μενεις το αμαξι σου θα ζεσταθει οσο πρεπει να ζεσταθει.


Και όταν θα το πλακώσει στην εθνική οδό 180 και 200 χλμ με την κοντή 5η που έχει ένα 4cyl BMW σε κανά ταξίδι που θα φτάσει η θερμοκρασία; Στους 150;;; Και πόσο θα φτάσει ένα 5W-40;;;

simosz
28-03-08, 15:43
εγω παιδες καιω MOTUL CHRONO 300V για τη κουκλαρα μου (Μ52).
το καιει στις μεγαλες πιεσεις (τερμα για κανα 30 ωρο) αλλα ειναι εισ γνωση μου.
πολυ καλο λαδι.

Angelosk
28-03-08, 18:43
Αν καταλαβα καλά το 5W-40 που εβαλα σημερα στο δικο μου (325ci 2002) δεν πρεπει να ηταν και πολυ καλη επιλογη γιατι ειναι και λιγο ακριβουτσικο. Απλα ακουγα ολους τριγυρω που φωναζαν να παω για συνθετικο Castrol και οτι το 5W-40 ειναι το καλυτερο. Αν μπορει καποιος να μου ξεκαθαρισει τι επρεπε να βαλω και γιατι θα του ημουν ευγνωμων. :)

nik_exa
28-03-08, 19:01
αγγελε αυτα ειναι τα σωστα λαδια για το μωρο σου(επισημο site castrol)


Κατασκευαστής BMW
Μοντέλο 325i/Ci Coupe, -Convertible , -Touring (M54, E46) (3 Series)
Κινητήρας P
Έτος 2001-04


Εφαρμογή Υπόδειξη Χωρητικότητα (λίτρα)
Κινητήρας (P) Συνιστάται Edge Sport 0W-40 (q,r) 6.5
Εναλλακτικό Edge 0W-30 (q,r)
Mηχανική μετάδοση (d,g) (f)
Αυτόματη μετάδοση (e,p) (f)
Διαφορικό SAF XJ (p) (f)
Ψυκτικό υγρό (50%) Antifreeze (f)
Έδρανα Τροχού Συνιστάται LM Grease
Εναλλακτικό LMX Grease
Διαφορικά περιορισμένης ολίσθησης - πολύδισκα/ηλεκτροϋδραυλικά SAF XJ
Διαφορικά - εμπρός/πίσω (με διαφορικά μη περιορισμένης ολίσθησης ή με συνεκτικό μπλοκέ διαφορικού) SAF XJ
Υγρά φρένων Response Super DOT 4

God
29-03-08, 00:29
Και όταν θα το πλακώσει στην εθνική οδό 180 και 200 χλμ με την κοντή 5η που έχει ένα 4cyl BMW σε κανά ταξίδι που θα φτάσει η θερμοκρασία; Στους 150;;; Και πόσο θα φτάσει ένα 5W-40;;;

Εμενα που το εφτασα με την κοντη μου 5η 200+ πολλες φορες, δεν κουνηθηκε η κακομοιρα.

Η θερμοκρασια δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να ξεπερνα καποιους Χ βαθμους γιατι το συστημα ψυξης ειναι ετσι σχεδιασμενο ωστε να κραταει το μοτερ κατω απο αυτους τους Χ βαθμους σε πληρες φορτιο και (θεωρητικα) τις πιο αντιξοες συνθηκες, και με βαση αυτες ο κατασκευαστης επιλεγει και λαδια η γενικοτερα το συστημα λιπανσης. Οποτε αν η θερμοκρασια λειτουργιας του μοτερ σου ειναι πχ 80 βαθμοι, η μεγιστη που θα μπορεσει ποτε να φτασει το μοτερ σε μεγιστο φορτιο και θερμοκρασια περιβαλλοντος 45C ειναι πχ 100 βαθμοι και με βαση αυτους το λιπαντικο που προτεινει ο κατασκευαστης αρκει. Αν ξεπερασει τους 100 απλως καταρρεει το συστημα ψυξης και θα συνεχισει να ανεβαζει θερμοκρασια ωσπου να κανει μπαμ.

Τωρα μαθαμε και για το συστημα ψυξης εκτος απο το συστημα λιπανσης, οποτε αν το ενα ειναι προβληματικο και ανεβαζει θερμοκρασια το αυτοκινητο, μην κατηγορειτε το αλλο. Το συστημα λιπανσης σε ελαχιστους κινητηρες παιζει ουσιαστικο ρολο στην ψυξη και παλι σε ελαχιστα ποσοστα. Εν ολιγοις, οτι λαδι και να βαλεις αν ειναι να φτασει η θερμοκρασια 150, θα φτασει.

Αυτα για ενα σωστο αυτοκινητο που δεν σχεδιαστηκε "ενα σαββατοκυριακο"...

Αν καταλαβα καλά το 5W-40 που εβαλα σημερα στο δικο μου (325ci 2002) δεν πρεπει να ηταν και πολυ καλη επιλογη γιατι ειναι και λιγο ακριβουτσικο. Απλα ακουγα ολους τριγυρω που φωναζαν να παω για συνθετικο Castrol και οτι το 5W-40 ειναι το καλυτερο. Αν μπορει καποιος να μου ξεκαθαρισει τι επρεπε να βαλω και γιατι θα του ημουν ευγνωμων. :)

Για ποιο λαδι Castrol 5W40 μιλαμε? To μονο 5W40 φουλ συνθετικο που βγαζει η Castrol ειναι το Edge 5W40 TD που δεν ερχεται Ελλαδα!

Σαν ιξωδες ειναι σωστο για το αμαξι σου και προτεινει η BMW πολλα λαδια με αυτο το ιξωδες, αλλα εσυ πιο ακριβως εβαλες?

pitsinos
07-04-08, 13:32
Mια απλή και γρήγορη ερώτηση γιατί θόλωσα: σε 318is τι λάδι προτείνεται?

Nick_compact
07-04-08, 14:39
Motul 8100 xcess 5W-40

pitsinos
08-04-08, 08:24
Πρωτη αλλαγή που έκανα στο αμαξι τώρα που το πήρα έβαλα Castrol edge5w30. Λάθος?

Υποτίθεται ότι θεωρούνται (στην ετικέτα τους) BMW Longlife 04

Chalyps
08-04-08, 08:51
Πρωτη αλλαγή που έκανα στο αμαξι τώρα που το πήρα έβαλα Castrol edge5w30. Λάθος?

Υποτίθεται ότι θεωρούνται (στην ετικέτα τους) BMW Longlife 04Τα λάδια που έβαλες είναι κορυφή καθώς επίσης συστήνονται απο την bmw.
H μόνη αναντιστοιχία είναι οτι ο κινητήρας σου είναι παλαιότερος απο την νόρμα της bmw (LL 04) αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι θα κάνεις κακό στον κινητήρα σου.
Το LL O4 καλύπτει τις ανάγκες όλων των σύγχρονων κινητήρων και ΥΠΕΡ καλύπτει των παλαιότερων.
Απλά αν τίθεται θέμα οικονομίας θα μπορούσες κάλλιστα να βάλεις κ οικονομικότερα λάδια χωρίς να έχεις πάλι πρόβλημα.....

DaywalkeR
08-04-08, 09:01
H BMW προτεινει για το m42 μοτερ castrol slx 0-30 ή txt 5-30, επειδη ειναι πλεον δεν κυκλοφορουν αυτα, μπορεις να βαλεις edge 0-30 ή 5-40 ή και το 5-30 που εβαλες την πρωτη φορα

pitsinos
08-04-08, 11:54
Απ' ότι κατάλαβα τα castrol magnatec 10w40 που μου πρότεινε ο μηχανικός μου (όχι εξουσιοδοτημένος) δεν τα συστήνουμε?
Και κάτι τελευταίο: τα 5-30 που έβαλα για πόσα χλμ. να τα κρατήσω?

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

DaywalkeR
08-04-08, 12:03
Θεωρητικα ειναι για πανω απο 10000χλμ, απο εκει και περα ειναι και λιγο ψυχολογικο το θεμα, ας πουμε εγω φοβαμαι στο 30αρι μου να τα κρατησω για πανω απο 7000χλμ

Chalyps
08-04-08, 12:50
Απ' ότι κατάλαβα τα castrol magnatec 10w40 που μου πρότεινε ο μηχανικός μου (όχι εξουσιοδοτημένος) δεν τα συστήνουμε?
Και κάτι τελευταίο: τα 5-30 που έβαλα για πόσα χλμ. να τα κρατήσω?

Ευχαριστώ για τη βοήθεια
Tα LL 04 στους σύγχρονους κινητήρες ¨μένουν¨ για 25000 χιλιόμετρα ......

God
08-04-08, 17:43
Απ' ότι κατάλαβα τα castrol magnatec 10w40 που μου πρότεινε ο μηχανικός μου (όχι εξουσιοδοτημένος) δεν τα συστήνουμε?
Και κάτι τελευταίο: τα 5-30 που έβαλα για πόσα χλμ. να τα κρατήσω?

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Δεν θα ειχε προβλημα και με τα ημι-συνθετικα Magnatec αλλα δεν ειναι προτεινομενα σε 10W40 απο την BMW.

Τα Castrol Edge 5W30 ειναι ασφαλεστατα για 20.000χλμ η για 1 χρονο, οτι ερθει πρωτο.

manosm3
08-04-08, 17:46
Σε 325 Μ50, ειναι ενταξει τα castrol gtx 0-40; Τα συνθετικα.

Bavarian Power
09-04-08, 08:50
God επειδη γνωρίζεις απο παλιά μοτέρ και ασχολείσαι πολύ με το thread λάδια σε Μ10 με 280.000χιλ περίπου τι θα έβαζες;
Το αυτοκίνητο το έχω 5μήνες περίπου και εχτές βρήκα ένα λάδι 10w 50 supermotor oil (κάπως ετσι ) στο πορτμπαγκάζ.

God
09-04-08, 09:03
Σε 325 Μ50, ειναι ενταξει τα castrol gtx 0-40; Τα συνθετικα.

Πρεπει να ειναι, νομιζω ειναι και στην λιστα της BMW. Το ιξωδες παντως ειναι σωστο, 0W40 - 5W40 δουλευουν τα Μ50 μοτερ.

God επειδη γνωρίζεις απο παλιά μοτέρ και ασχολείσαι πολύ με το thread λάδια σε Μ10 με 280.000χιλ περίπου τι θα έβαζες;
Το αυτοκίνητο το έχω 5μήνες περίπου και εχτές βρήκα ένα λάδι 10w 50 supermotor oil (κάπως ετσι ) στο πορτμπαγκάζ.

Επειδη εχει τα χιλιομετρα του ενα 5W40-10W40 θα του εβαζα εγω αλλα ενα ημι-συνθετικο που να προτεινει η BMW η ενα καλο συνθετικο αν το κοστος δεν ειναι πολυ προβλημα. Παντως αυτα που λες σιγουρα δεν προτεινονται. Μαλλον σαν λαδι το Motul 8100 5W40 που ειναι πληρως συνθετικο και εχει κοστος κατω απο 10¤ το λιτρο ειναι η καλυτερη ιδεα.

Bavarian Power
09-04-08, 11:17
Ευχαριστώ πολύ God

Bavarian Power
09-04-08, 11:38
βρήκα με μια γρήγορη αναζήτηση στο google οτι τα motul ειναι για κινητήρες καινούργιας τεχνολογίας . Δεν παίζει κάποιο ρόλοαυτο για το μοτέρ μου;

http://www.trade-wind.gr/index.php?co=products&prod_id=484

God
09-04-08, 20:47
βρήκα με μια γρήγορη αναζήτηση στο google οτι τα motul ειναι για κινητήρες καινούργιας τεχνολογίας . Δεν παίζει κάποιο ρόλοαυτο για το μοτέρ μου;

http://www.trade-wind.gr/index.php?co=products&prod_id=484

Οχι, απλως σημαινει οτι υπερ-καλυπτει τις απαιτησεις των παλαιοτερων.

am20279
10-04-08, 13:29
Καλησπέρα.Εγώ στην μια και μοναδική αλλαγή που έκανα στη μπουμπού (e36 316)έβαλα τα castrol magnatec 10w40. Μου είπαν ότι είναι καλά και να μην αλλάζω συνέχεια λάδια. Ποιά είναι η γνώμη σας?

God
10-04-08, 14:31
Καλησπέρα.Εγώ στην μια και μοναδική αλλαγή που έκανα στη μπουμπού (e36 316)έβαλα τα castrol magnatec 10w40. Μου είπαν ότι είναι καλά και να μην αλλάζω συνέχεια λάδια. Ποιά είναι η γνώμη σας?

Μια χαρα λαδια ειναι.

Δεν εχεις λογο να αλλαζεις συνεχεια λαδια εκτος αν κανεις πολλα χλμ. 7000-10000χλμ ανετα τα βγαζεις με τετοια λαδια, η 1 χρονο, οτι ερθει πρωτο.

topmar
18-04-08, 12:46
Καλησπέρα.

Υπάρχει κάποιο site της BMW που να λέει ποιά λάδια Castrol είναι αυτά που βάζει στο Ε90 320d??

Στο site της Castrol εδώ (Γερμανία) προτείνει τα Castrol Edge Turbo Diesel 0W-30 (http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9013948&contentId=7027037)......αυτά θα ψάξω να πάρω....

ΥΓ: Σε diesel υπάρχουν βέβαια και τα CASTROL EDGE
TURBO DIESEL SAE 5W-40 (http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9013949&contentId=7027038)

topmar
18-04-08, 23:40
Καμμιά απάντηση για τα λάδια?

Εάν βάζει πάντως κάποιος τα CASTROL EDGE TURBO DIESEL 0W-30 θα ήθελα να μάθω πόσο τα αγοράζει το λίτρο (ή το 5λιτρο).....

Chalyps
21-04-08, 09:05
Υπάχει ένας τιμοκατάλογος με internet-shoping αλλα μπορείς να τους στείλεις e-mail για πιο εξειδικευμένο ενδιαφέρον.....

:search: http://www.trade-wind.gr/index.php?co=products&cat_id=83&=&=&&page=2

topmar
21-04-08, 10:16
Υπάχει ένας τιμοκατάλογος με internet-shoping αλλα μπορείς να τους στείλεις e-mail για πιο εξειδικευμένο ενδιαφέρον.....

:search: http://www.trade-wind.gr/index.php?co=products&cat_id=83&=&=&&page=2

Καλημέρα.

Δεν έχει για πετρελαιοκινητήρες το Castrol Edge Diesel 0W30....

klainmain
06-05-08, 02:15
Γεια χαρα...μια ερωτηση: για κινητηρα Μ20 25αρι εξακυλινδρο τι λαδια προτεινετε ;;;Ειναι καλα τα Αραλ 20-50;;;;;ευχαριστω εκ των προτερων..

God
06-05-08, 19:53
Γεια χαρα...μια ερωτηση: για κινητηρα Μ20 25αρι εξακυλινδρο τι λαδια προτεινετε ;;;Ειναι καλα τα Αραλ 20-50;;;;;ευχαριστω εκ των προτερων..

Πολυ χοντρο λαδι για Μ20 κινητηρα φιλε μου...

5W40 η 10W40 που να εχουν τουλαχιστον την εγκριση LL98 της BMW (πολλες δεκαδες λαδια) κανουν. Εγω προτεινω τα Motul 8100 5W40 Xcess γιατι ειναι οικονομικα λαδια ενω ειναι πληρως συνθετικα και παρα πολυ καλα ποιοτικως. Αν εχεις τρελα νευρα, πολυ αγαπη για το αμαξι σου και βαρυ πορτοφολι, Castrol Edge Sport 10W60 (αλλα ΜΟΝΟ αυτο σε 10W60).

DionisisK
11-07-08, 00:02
Γεια χαρά σε όλους

Να ρωτ΄γσω και γω κάτι ρε παιδιά, έχω ένα Ε46 99 1.9 M43 τι λάδια μου προτείνεται για αλλαγή κάθε 10.000 χλμ (νομίζω ότι είναι καλά να τα αλλάζω κάθε τόσο).
Μέχρι τώρα έβαζα castrol Magnatec 10-40 αλλά έμαθα ότι είναι ήμισυνθετικά και χαλάστηκα. Κάθε γνώμη δεκτή.

God
11-07-08, 00:28
Γεια χαρά σε όλους

Να ρωτ΄γσω και γω κάτι ρε παιδιά, έχω ένα Ε46 99 1.9 M43 τι λάδια μου προτείνεται για αλλαγή κάθε 10.000 χλμ (νομίζω ότι είναι καλά να τα αλλάζω κάθε τόσο).
Μέχρι τώρα έβαζα castrol Magnatec 10-40 αλλά έμαθα ότι είναι ήμισυνθετικά και χαλάστηκα. Κάθε γνώμη δεκτή.

Tα Motul 8100 5W40. Πληρως συνθετικο, πολυ καλο λιπαντικο και σε πολυ ικανοποιητικη τιμη. Ανετα απο τις καλυτερες επιλογες για τον κινητηρα σου. Αν θελεις το καλυτερο, το Castrol Edge Sport 0W40 ειναι για τον κινητηρα σου αλλα πας στα διπλασια χρηματα και εδω που τα λεμε αν δεν του πινεις το αιμα και μαλιστα απο ενδοφλεβια αναρροφηση μαλλον δεν εχει και ιδιαιτερο νοημα να πας σε τοσο ακριβο λιπαντικο για το Μ43 που ειναι πολυ τιμιο αλλα απλο και γλυκο μοτερ.

wind/fire
11-07-08, 17:34
παιδια μην βαρεσετε αλλα εχω διαβασει 2 φορες ολες τις σελιδες του θεματος και δεν εχω βγαλει ακρη με τα λαδια.
εχω 2λιτρο valvetronic του 2005,τι λεει η bmw να βαζεις και τι λετε αυτοι που γνωριζετε;

ευχαριστω εκ προτερων

topmar
11-07-08, 18:41
παιδια μην βαρεσετε αλλα εχω διαβασει 2 φορες ολες τις σελιδες του θεματος και δεν εχω βγαλει ακρη με τα λαδια.
εχω 2λιτρο valvetronic του 2005,τι λεει η bmw να βαζεις και τι λετε αυτοι που γνωριζετε;

ευχαριστω εκ προτερων

Δηλαδή 320i του 2005 ε? Η Castrol πάντως προτείνει τα παρακάτω:

Castrol Edge 0W-30

Castrol Edge Formula RS 0W-40

Castrol Edge Turbo Diesel 0W-30

God
11-07-08, 21:05
παιδια μην βαρεσετε αλλα εχω διαβασει 2 φορες ολες τις σελιδες του θεματος και δεν εχω βγαλει ακρη με τα λαδια.
εχω 2λιτρο valvetronic του 2005,τι λεει η bmw να βαζεις και τι λετε αυτοι που γνωριζετε;

ευχαριστω εκ προτερων

Εσυ θελεις λιγο πιο 'ειδικα' λαδια...οτι εχει εγκριση LL04 μονο. Castrol Edge 0W30, Motul 5W30 BMW specific κτλ.

Inferno
11-07-08, 22:16
Παιδιά είναι και εμένα η ώρα μου για λάδια και δεν έχω ιδέα τι να βάλω, για M43 1.8 '96 τι προτείνετε? (με ενδιαφέρουν τα Castrol περισσότερο)

topmar
11-07-08, 22:54
Παιδιά είναι και εμένα η ώρα μου για λάδια και δεν έχω ιδέα τι να βάλω, για M43 1.8 '96 τι προτείνετε? (με ενδιαφέρουν τα Castrol περισσότερο)

Μπές εδώ (http://195.82.66.170/castrol/oilguide/index.php?id=1&chapter=15)και κοίτα φίλε ποια είναι για το δικό σου....δεν είμαι σίγουρος ποιά έκδοση είναι η δικιά σου

God
12-07-08, 01:21
Παιδιά είναι και εμένα η ώρα μου για λάδια και δεν έχω ιδέα τι να βάλω, για M43 1.8 '96 τι προτείνετε? (με ενδιαφέρουν τα Castrol περισσότερο)

Τα ιδια που ειπα λιγο παραπανω ισχυουν για ολα τα Μ43:

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=206419&postcount=157

kimiE46coupe
17-07-08, 13:06
παιδια εχω δοκιμασει πολλα λαδια.αλλα το καλητερο για Ελλαδα και μοτερ Μ43 κτλ 4κυλινδρα ειναι ενα πληρως συνθετικο 5w40.το κορυφαιο ειναι το 0w30 αλλα ειναι πολυ λεπτο και το καιει.εγω βαζω aral high tronic 5-40 και προστετο motorkote το αμερικανικο.συνολικο κοστος 4*11 λαδια +18,5 προστετο λαδιου και τα αλλαζω καθε 15-17500χλμ και ειναι τελειο.Η αλλαγη καθε 10000χλμ σε πληρως συνθετικα λαδια ειναι κοροιδια και τροπος για νατα οικονομανε τα συνεργια και οι εταιριες.

spiros bmw
17-07-08, 17:30
Για Ν42 μοτέρ τι προτείνετε? Μέχρι τώρα βάζω 0w40

God
17-07-08, 17:34
Για Ν42 μοτέρ τι προτείνετε? Μέχρι τώρα βάζω 0w40

Οτιδηποτε εχει εγκριση LL04 της BMW. Αν τα 0w40 που βαζεις εχουν, εισαι μια χαρα.

nchatzi
06-08-08, 09:30
¶λλαξα χθες λάδια (σε 116 facelift) σε BMW. Μου βάλαν 0W-40. Υποπτεύομαι ότι πρακτικά είναι το CASTROL EDGE SPORT SAE 0W-40, που ούτως ή άλλως προτείνει και η Castrol ( http://www.ew2.lubesinfo.com/frameset.asp?sid=224&bid=97&sc=1224&langid=7 ).
5lt, χρέωση 13ευρώ+ΦΠΑ το λίτρο, και κάπου 20 ευρώ εργατικά.

Με κάτι άλλα ψιλά, 112 ευρώ.

Ακριβά ή Νορμάλ????

nasos-csl
11-09-08, 10:04
καλημερα και απο μενα.
σε 318ci tou 2000,me 4kulidro 1900cc λογικα ειναι το M43 TUB19 sosta?

στο βιβλιαρακι η bmw δινει τα εξης 0W-kati ή 5W-kati οπου κατι= 30,40,50

δεδομένου οτι σκοπευω να αλλαζω λαδια καθε 10.000 η καθε χρόνο,και μετα απο αυτα που διαβασα εδω εγω καταληγω προς το 5W40.

εσεις τι προτεινετε και απο ιξωδες και απο μαρκες.με νοιαζει και η τιμη φυσικα.
δηλ αντι για castrol θα παω σε motul που ειναι φτηνοτερα για παραδειγμα μιας και τις 2 τις εχω ψηλα.
περιμενω προτασεις σας και αμα θυμαστε και τιμες ακομα καλυτερα.

4 λιτρα δεν παιρνει μαζι με φιλτρο??

topmar
11-09-08, 10:15
¶λλαξα χθες λάδια (σε 116 facelift) σε BMW. Μου βάλαν 0W-40. Υποπτεύομαι ότι πρακτικά είναι το CASTROL EDGE SPORT SAE 0W-40, που ούτως ή άλλως προτείνει και η Castrol ( http://www.ew2.lubesinfo.com/frameset.asp?sid=224&bid=97&sc=1224&langid=7 ).
5lt, χρέωση 13ευρώ+ΦΠΑ το λίτρο, και κάπου 20 ευρώ εργατικά.

Με κάτι άλλα ψιλά, 112 ευρώ.

Ακριβά ή Νορμάλ????

Δεν ξέρω για τιμές Ελλάδος αλλά 77,35 Ευρώ για 5Λ είναι πολλά για μένα εδώ στα ξένα, μιας και τα αγοράζω 52¤/5Λ.

Τα εργατικά είναι ΟΚ.........φίλτρο άλλαξες έτσι?

topmar
11-09-08, 10:28
καλημερα και απο μενα.
σε 318ci tou 2000,me 4kulidro 1900cc λογικα ειναι το M43 TUB19 sosta?

στο βιβλιαρακι η bmw δινει τα εξης 0W-kati ή 5W-kati οπου κατι= 30,40,50

δεδομένου οτι σκοπευω να αλλαζω λαδια καθε 10.000 η καθε χρόνο,και μετα απο αυτα που διαβασα εδω εγω καταληγω προς το 5W40.

εσεις τι προτεινετε και απο ιξωδες και απο μαρκες.με νοιαζει και η τιμη φυσικα.
δηλ αντι για castrol θα παω σε motul που ειναι φτηνοτερα για παραδειγμα μιας και τις 2 τις εχω ψηλα.
περιμενω προτασεις σας και αμα θυμαστε και τιμες ακομα καλυτερα.

4 λιτρα δεν παιρνει μαζι με φιλτρο??

Kαλημέρα,

Παίρνει 4 λίτρα, αφού δεν θέλεις 0W αλλά 5W, μπορείς να βάλεις το Castrol MAGNATEC 5W-40 A3/B4 (http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9014008&contentId=7027193) το οποίο το δίνει για 20000 km / 24 Mήνες.

Για MOTUL δεν ξέρω...

bardull
16-09-08, 20:30
BMW 5/40.Ποτε δεν ειχα προβλημα και δεν καιει καθολου το μοτερ

boleneger
01-10-08, 00:13
boys διαβαστε το manual και βαλτε οτι λεει αλαζοντας το οταν λεει. Προσοχη το manual και οχι τον καθενα εστω και αντιπροσωποια.Εγω και στο προιγουμενο ε46 316compact και στο τωρινο ε90 320 ακολουθω τα παραπανω. Γιαυτο READ THE ****IN MANUAL.

MTerry
01-10-08, 08:23
boys διαβαστε το manual και βαλτε οτι λεει αλαζοντας το οταν λεει. Προσοχη το manual και οχι τον καθενα εστω και αντιπροσωποια.Εγω και στο προιγουμενο ε46 316compact και στο τωρινο ε90 320 ακολουθω τα παραπανω. Γιαυτο READ THE ****IN MANUAL.

Σωστοοοοός ! ! !

Τι να βάλω ??? . . . βάλε αυτό . . . μην βάλεις εκείνο . . . το ειχα βάλει και το εκαιγε . . .
Γίναμε όλοι . . . καλύτεροι απο την BMW ! ! ! :rofl2:

sephiablau
11-10-08, 11:35
5w-30 της BMW σε εξειδικευμενο συνεργειο.
Ποτε δεν ειχα προβλημα.:boink:

YAziDis
19-10-08, 12:02
Εμένα σε ένα συνεργείο που πηγαίνω μου βάζει το Agip 10-40.. Είναι κακό; Κανονικά ποιο προτείνει η BMW για Ν40Β16 ?

God
19-10-08, 12:30
Εμένα σε ένα συνεργείο που πηγαίνω μου βάζει το Agip 10-40.. Είναι κακό; Κανονικά ποιο προτείνει η BMW για Ν40Β16 ?

Ποιο Agip? Το οτι ειναι 10W40 δεν λεει τιποτα, μπορει να βγαζει 10 διαφορετικους τυπους με αυτο το ιξωδες. Αν και κατα 99% λαθος ειναι, δεν προτεινει η BMW κανενα 10W40 λιπαντικο για Ν40 κινητηρες.

YAziDis
19-10-08, 14:08
Ποιο Agip? Το οτι ειναι 10W40 δεν λεει τιποτα, μπορει να βγαζει 10 διαφορετικους τυπους με αυτο το ιξωδες. Αν και κατα 99% λαθος ειναι, δεν προτεινει η BMW κανενα 10W40 λιπαντικο για Ν40 κινητηρες.

Ποιο ακριβώς λάδι προτείνει; :/

God
19-10-08, 20:51
Ποιο ακριβώς λάδι προτείνει; :/

Καμια 40αρια προτεινει, αλλα ολα ειναι 0W30,5W30 και 5W40 αν δεν κανω λαθος.

Οτιδηποτε εχει προδιαγραφες LL04 κανει.

Dim77
20-10-08, 12:45
Ποιο Agip? Το οτι ειναι 10W40 δεν λεει τιποτα, μπορει να βγαζει 10 διαφορετικους τυπους με αυτο το ιξωδες. Αν και κατα 99% λαθος ειναι, δεν προτεινει η BMW κανενα 10W40 λιπαντικο για Ν40 κινητηρες.

Καμια 40αρια προτεινει, αλλα ολα ειναι 0W30,5W30 και 5W40 αν δεν κανω λαθος.

Οτιδηποτε εχει προδιαγραφες LL04 κανει.

Σωστά λέει o God, 10w-40 από όσο είχα κοιτάξει και εγώ, δεν υπάρχει στη λίστα με τις προδιαγραφές LL-01 και LL-04.
Όλα είναι 0-30, 5-30, 0-40, 5-40

Ευλογητός
21-10-08, 11:57
Καλημέρα!

Έχω ένα E46 318ci convertible του 2003.

Θα αλλάξω λάδια αυτές τις μέρες και η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί γιατί αυτά που διαβάζω και ακούω είναι αντιφατικά. :embarassm

Ποιά είναι η καλύτερη λύση; 5-40?

Ευχαριστώ

Anthimos E30
21-10-08, 12:20
BMW E30 318 M10 injection
και βαζω 15w-40 Shell Helix Plus:woowoo:

God
21-10-08, 13:40
Καλημέρα!

Έχω ένα E46 318ci convertible του 2003.

Θα αλλάξω λάδια αυτές τις μέρες και η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί γιατί αυτά που διαβάζω και ακούω είναι αντιφατικά. :embarassm

Ποιά είναι η καλύτερη λύση; 5-40?

Ευχαριστώ

Οτιδήποτε έχει έγκριση LL01-LL04. 5W40 καλύτερα (αλλά είναι λίγο ακριβότερα) ή 0W40 αν μένεις ή πηγαίνεις σε περιοχές με πολύ ψυχρό κλίμα (αρκετά κάτω από το 0).

Ευλογητός
21-10-08, 13:59
Οτιδήποτε έχει έγκριση LL01-LL04. 5W40 καλύτερα (αλλά είναι λίγο ακριβότερα) ή 0W40 αν μένεις ή πηγαίνεις σε περιοχές με πολύ ψυχρό κλίμα (αρκετά κάτω από το 0).

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Την τελευταία φορά σε μη εξουσιοδοτημένο BMW Service,μου έβαλε 5-30.

318 M-PACK
01-12-08, 20:15
Παιδες γεια χαρα
καινουριος στην παρεα !
εχω μια 318Μ και μου προτειναν λαδια συνθετικα ΜOTUL 4100 10-40W ....ποια η γνωμη σας? εχω κανει μολις 1.000km με αυτα...βλεπω δεν τα εχει αναφερει κανεις..να τα αλλαξω η να τα κρατησω μεχρι τις 10.000 που μου ειπε ?

DaywalkeR
01-12-08, 20:21
Παιδες γεια χαρα
καινουριος στην παρεα !
εχω μια 318Μ και μου προτειναν λαδια συνθετικα ΜOTUL 4100 10-40W ....ποια η γνωμη σας? εχω κανει μολις 1.000km με αυτα...βλεπω δεν τα εχει αναφερει κανεις..να τα αλλαξω η να τα κρατησω μεχρι τις 10.000 που μου ειπε ?

Τι 318Μ? Μ3, Μ5, Μ6? Τι 318Μ ειναι αυτο?:rofl2::flipa::tapedshut

318 M-PACK
01-12-08, 20:28
Μ36 full pack tou 98

DaywalkeR
01-12-08, 20:51
Δοκιμασε το εργαλειο του site
http://www.ew2.lubesinfo.com/frameset.asp?sid=224&bid=97&sc=1224&langid=7

God
01-12-08, 20:55
Παιδες γεια χαρα
καινουριος στην παρεα !
εχω μια 318Μ και μου προτειναν λαδια συνθετικα ΜOTUL 4100 10-40W ....ποια η γνωμη σας? εχω κανει μολις 1.000km με αυτα...βλεπω δεν τα εχει αναφερει κανεις..να τα αλλαξω η να τα κρατησω μεχρι τις 10.000 που μου ειπε ?

318i m-pack προφανώς εννοείς...

Οκ είναι τα 4100 ως λιπαντικό, αλλά είναι φτηνό ημισυνθετικό και δεν έχει έγκριση BMW αν δεν κάνω λάθος. Δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά ούτε σαν ιδέα δεν κάνει για 10.000χλμ μέσα στο δικό σου μοτέρ. Στα 5000χλμ ή στους 6 μήνες, αν θέλεις να παίζεις στην ασφαλή μεριά των πραγμάτων.

Καλό θα ήταν να το γυρίσεις στα Motul 8100 5W40. Φτηνά, πλήρως συνθετικά και εγκεκριμένα.

318 M-PACK
01-12-08, 21:02
ναι God το λεει και το nickname μου αλλωστε...οκ θα τα κρατισω λιγο,θα τα ψαξω περισσοτερο και θα θυμαμαι για το Motul που προτεινες επειδη ξερω οτι συμφερουν...ευχαριστω !!

Nick_E60_GR
14-01-09, 08:38
:dblthumb2 Συγχαρητήρια !!! ¶ψογο, πλήρες, επαγγελματική δουλειά !! Thanks !!

Πολύ σημαντικό το θέμα του συμπληρώματος απλού λαδιού σε κινητήρα που έχει ήδη συνθετικό. Δεν τρέχει τίποτα. Πάντα το υποστήριζα, αλλά δεν με πίστευαν. Τώρα το απέδειξες. (το γράφει και η BMW στο TIS) "οποιοσδήποτε τύπος λαδιού μπορεί να συνδυαστεί, αρκεί το ιξώδες να είναι παραπλήσιο" ...σε περίπτωση ανάγκης βέβαια

oldcarskickass
14-01-09, 13:17
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=246676&postcount=1

topmar
22-01-09, 12:27
Καλημέρα,

Αγορά λαδιών 6 Λ (5λιτρο+ 1 λίτρο) Castrol Edge Formula RS 0W-40 (http://129.35.64.91/bpglis/lubtds.nsf/technicaldata/38CB518640B1300CC12571C0004C81EB?OpenDocument) χθες από Ίντερνετ, με συνολικό κόστος 55 Ευρώ!

ΥΓ: Το αντίστοιχο λάδι πωλείται σε μεγάλη αλυσίδα ειδών αυτ/του εδώ (ATU) πρός 75 Ευρώ το 5λιτρο!!!

sm6
22-01-09, 12:34
ναι λογικο. προφανως διοτι το συγκεκριμενο λαδι εχει καταργηθει.
και εχει αντικατασταθει απο το CASTROL EDGE SPORT 0W-40.

το γραφει και στο επισημο site.
http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9014062&contentId=7027054

topmar
22-01-09, 13:30
ναι λογικο. προφανως διοτι το συγκεκριμενο λαδι εχει καταργηθει.
και εχει αντικατασταθει απο το CASTROL EDGE SPORT 0W-40.

το γραφει και στο επισημο site.
http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9014062&contentId=7027054

Ίσως στην Αγγλία μόνο, όχι εδώ (http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9013944&contentId=7026991) όμως όπου κυκλοφορεί κανονικά...δεν ξέρω γιατί....

sm6
22-01-09, 13:36
εσυ ποιο πηρες, ασημι συσκευασια, ή χρυση?

Fanis
22-01-09, 13:39
ναι λογικο. προφανως διοτι το συγκεκριμενο λαδι εχει καταργηθει.
και εχει αντικατασταθει απο το CASTROL EDGE SPORT 0W-40.

το γραφει και στο επισημο site.
http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9014062&contentId=7027054
Σε κάποιες χώρες το λένε Sport και σε κάποιες το λένε Formula...δεν γνωρίζω τον λόγο.

wind/fire
22-01-09, 13:39
Ίσως στην Αγγλία μόνο, όχι εδώ (http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9013944&contentId=7026991) όμως όπου κυκλοφορεί κανονικά...δεν ξέρω γιατί....

εδω κυκλοφορει ακομα ,γιατι εδω συσκευαζονται!
εκτος του 10-60 του m3.
γνωμη μου,προτιμηστε κατι αλλο!

topmar
22-01-09, 14:16
εσυ ποιο πηρες, ασημι συσκευασια, ή χρυση?

Χρυσή, όπως φαίνεται εδώ (http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9013944&contentId=7026991)....γιατί?:scratchch

zaharias
22-01-09, 19:05
Νομιζω οτι, το παλιο ηταν σε ασημι μπουκαλι και εγραφε απλα RS...
Και το καινουργιο ειναι χρυσο και γραφει Edge Sport...

zaharias
26-01-09, 13:40
Η σειρα Edge Sport αντικατεστησε την RS, σωστα? Ή κανω λαθος..??

Εδω βρισκω Castrol EDGE FORMULA RS 0W-40 http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=250361447407 (και σε καλη τιμη!)
Ειναι το ιδιο με το ΕDGE SPORT??

peter79
26-01-09, 13:48
Ότι βάζει η αντιπροσωπεία, γιατί να τα αλλάξω; :party:

andreas_R
26-01-09, 14:09
Καλημέρα,

Αγορά λαδιών 6 Λ (5λιτρο+ 1 λίτρο) Castrol Edge Formula RS 0W-40 (http://129.35.64.91/bpglis/lubtds.nsf/technicaldata/38CB518640B1300CC12571C0004C81EB?OpenDocument) χθες από Ίντερνετ, με συνολικό κόστος 55 Ευρώ!

ΥΓ: Το αντίστοιχο λάδι πωλείται σε μεγάλη αλυσίδα ειδών αυτ/του εδώ (ATU) πρός 75 Ευρώ το 5λιτρο!!!

Καλησπερα φιλε μου. Εγω χρησιμοποιω το castrol το χρυσο αλλες φορες 0-30 και αλλες
5-30. Το πληρωνω ακριβο ομως..
Η τιμη που παρεθεσες ειναι πολυ καλη, απο που αγοραζεις? Απο tradewind?

topmar
26-01-09, 15:52
Καλησπερα φιλε μου. Εγω χρησιμοποιω το castrol το χρυσο αλλες φορες 0-30 και αλλες
5-30. Το πληρωνω ακριβο ομως..
Η τιμη που παρεθεσες ειναι πολυ καλη, απο που αγοραζεις? Απο tradewind?

Καλησπέρα,

Είμαι εξωτερικό φίλε μου, από εκεί είναι και οι τιμές που γράφω...

andreas_R
26-01-09, 16:23
Απογοητευσηηηηηηηηηηηη!

Να'σαι καλα φιλε!

Geo_3D
26-01-09, 16:30
Καλησπερα φιλε μου. Εγω χρησιμοποιω το castrol το χρυσο αλλες φορες 0-30 και αλλες
5-30. Το πληρωνω ακριβο ομως..
Η τιμη που παρεθεσες ειναι πολυ καλη, απο που αγοραζεις? Απο tradewind?

Aντρεα ποσο το πληρωνεις το Castrol Edge 5-30???Μιλαμε παντα για μαγαζια και οχι μεσω internet (βλ.tradewind)

Ρωταω γιατι παιζει πολυ κερδος στο λαδι,αν δεν το γνωριζατε μεχρι τωρα.

Χαρακτηριστικα αναφερω τα εξης και παντα για Castrol Edge 5-30 BMW LL-04
Σε καταστηματα Castrol Point 18.00 euro
Σε τοπικο λαδαδικο που αλλαζω εγω 15.00 euro
Σε διαδυκτιακα καταστηματα (βλ tradewind) 13.50 euro

Και δεν αναφερομαι καν σε 4κιλη συσκευασια που εχει 50.00 euro (tradewind) που σημαινει 12.50 euro το λιτρο

Οπως βλεπεται οταν μιλαμε για εως και 4.50 euro διαφορα σε τιμη λιανικης,απλα σκφτειται για τι καθαρο κερδος μιλαμε......στο λιτρο παντα

sm6
26-01-09, 18:24
to 10W-60 το παιρνω απο εναν στα μελισια 18 το λιτρο. καλα ειναι?

topmar
26-01-09, 22:41
Aντρεα ποσο το πληρωνεις το Castrol Edge 5-30???Μιλαμε παντα για μαγαζια και οχι μεσω internet (βλ.tradewind)

Ρωταω γιατι παιζει πολυ κερδος στο λαδι,αν δεν το γνωριζατε μεχρι τωρα.

Χαρακτηριστικα αναφερω τα εξης και παντα για Castrol Edge 5-30 BMW LL-04
Σε καταστηματα Castrol Point 18.00 euro
Σε τοπικο λαδαδικο που αλλαζω εγω 15.00 euro
Σε διαδυκτιακα καταστηματα (βλ tradewind) 13.50 euro

Και δεν αναφερομαι καν σε 4κιλη συσκευασια που εχει 50.00 euro (tradewind) που σημαινει 12.50 euro το λιτρο

Οπως βλεπεται οταν μιλαμε για εως και 4.50 euro διαφορα σε τιμη λιανικης,απλα σκφτειται για τι καθαρο κερδος μιλαμε......στο λιτρο παντα

Είσαι σίγουρος πως είναι 4λιτρη και όχι 5λιτρη? Νομίζω πως 5λιτρα βγάζει η Castrol.....εδώ πάντως είναι 5λιτρα όλα

zaharias
26-01-09, 22:57
Η σειρα Edge Sport αντικατεστησε την RS, σωστα? Ή κανω λαθος..??

Εδω βρισκω Castrol EDGE FORMULA RS 0W-40 http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=250361447407 (και σε καλη τιμη!)
Ειναι το ιδιο με το ΕDGE SPORT??

Εδω βρηκα οτι το ΕDGE SPORT το δινει για την Ελλαδα http://www.castrol.com/castrol/sectiongenericarticle.do?categoryId=9014547&contentId=7029501
Και εδω το EDGE FORMULA RS το δινει για την Γερμανια http://www.castrol.com/castrol/sectiongenericarticle.do?categoryId=9013942&contentId=7026996
Οποτε μαλλον καποια διαφορα θα εχουν, ε??

Dim77
27-01-09, 09:16
Είσαι σίγουρος πως είναι 4λιτρη και όχι 5λιτρη? Νομίζω πως 5λιτρα βγάζει η Castrol.....εδώ πάντως είναι 5λιτρα όλα

4 λιτρη είναι σίγουρα. Έχω πάρει 2 φορές. (Edit: 0W-40)
Δεν έχει πάντα όλες τις συσκευασίες (1 και 4 λίτρα)

http://www.castrol.com/liveassets/bp_internet/castrol/STAGING/brand_assets/Castrol/Europe/images/products/pco_edge_sport_0w40_4l_en_p817337-02_106x111.jpg

andreas_R
27-01-09, 09:27
Ενταξει Γιωργο μπορω και εγω να βρω με λιγη προσπαθεια τοσο φθηνο
αλλα θα ειναι μουρουνελαιο μεσα ...

Συνηθως αυτο που βαζω (το πρωην slx formula) το αγοραζω περιπου 16.50-17.00 ευρω το κιλο.

Εαν αγορασω κιβωτιο πεφτει πιο κοντα στο 16 ΑΛΛΑ αγοραζω λαδι που ειναι στανταρ Castrol!

Geo_3D
27-01-09, 09:29
Ε καλα ρε Αντρεα λες να αγοραζουμε και εμεις ελαιολαδο????

andreas_R
27-01-09, 09:32
Επειδη παιζει πολυ κομπινα στο λαδι απο οτι μου λενε
δεν θελω να το ρισκαρω. Οταν θα ειναι να αγορασω θα σε ρωτησω
να μου πεις τι και πως και αν μπορω να μαθω τι παιζει με το
συγκεκριμενο μαγαζι γιατι το 14 ειναι πολυυυυ χαμηλη τιμη
εφοσον λεμε για το ιδιο λαδι

Dim77
27-01-09, 09:39
Ε καλα ρε Αντρεα λες να αγοραζουμε και εμεις ελαιολαδο????

Ε έχει δίκιο ο Γιώργος. Το έχουμε συζητήσει και σε άλλο thread.
Ο καθένας παίρνει αυτό με το οποίο είναι ευχαριστημένος και σίγουρος ψυχολογικά.
Αν είναι να το πάρεις και να έχεις αμφιβολίες, άστο.

Για τις 4λτ και 5λτ συσκευασίες στο Γερμανικό site της Castrol (στο Ελληνικό δε λέει τις διαθέσιμες συσκευασίες)

Για το Edge sport 0W-40 :

http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9013944&contentId=7026991
Erhältlich in 1, 4, 5, 60 und 208 Liter

Και στο UK.
http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9014062&contentId=7027054
Available in 1 litre and 4 litre packs

¶ρα έχει σχέση και με τη χώρα.

sportec
28-01-09, 18:40
to 10W-60 το παιρνω απο εναν στα μελισια 18 το λιτρο. καλα ειναι?

Παιρνω την 12αδα 10w-60 Edge (γραφει για κινητηρες Μ, οχι το Edge Sport) 200ευρω. Περιπου 16.60 το ενα λιτρο.

sm6
28-01-09, 18:53
καλη τιμη!

stef
29-01-09, 00:18
Γιατί έχετε κολλήσει τόοοοσο πολύ με το castrol?
Υπάρχουν και άλλες μάρκες, δεν λέω ΟΚ το προτείνειη BMW, αλλά δεν ήρθε και η συντέλεια του κόσμου εαν δεν βάλουμε Castrol...

wind/fire
29-01-09, 00:24
Γιατί έχετε κολλήσει τόοοοσο πολύ με το castrol?
Υπάρχουν και άλλες μάρκες, δεν λέω ΟΚ το προτείνειη BMW, αλλά δεν ήρθε και η συντέλεια του κόσμου εαν δεν βάλουμε Castrol...

:+1::+1::+1:

papablock
29-01-09, 10:56
Γιατί έχετε κολλήσει τόοοοσο πολύ με το castrol?
Υπάρχουν και άλλες μάρκες, δεν λέω ΟΚ το προτείνειη BMW, αλλά δεν ήρθε και η συντέλεια του κόσμου εαν δεν βάλουμε Castrol...

εσυ τι βαζης φιλε, τι προτεινεις;

stef
29-01-09, 19:36
Motul 300V

papablock
29-01-09, 20:53
εγω βαζω απο αβιν, χρονια και μια χαρα ειναι. θα του πω στην επομενη να βαλη αυτο που λες εσυ. να το δοκιμασω.

stef
30-01-09, 08:31
Πολύ πολύ καλό λάδι
Βέβαια για έναν απλό κινητήρα το θεωρώ υπερβολικά ακριβό
Εξαρτάται το αυτοκίνητο

Fanis
30-01-09, 09:19
Motul 300V
Πολύ καλό λάδι, αλλά να σημειώσω τα εξής 2:

1. Δεν είναι εγκεκριμένο BMW LL-04.
2. Είναι λάδι για αγωνιστική χρήση.

stef
30-01-09, 09:30
Υπάρχει και αντίστοιχο LL-04

mo328i
30-01-09, 09:57
e46 m3 οποτε λαδακι castrol edge 10w-60 δεν λεει tws ομως...η ειναι το ιδιο?

Fanis
30-01-09, 10:33
Υπάρχει και αντίστοιχο LL-04
Γνωρίζω το Motul BMW Specific LL-04. Υπάρχει και το 300V σε LL-04?

e46 m3 οποτε λαδακι castrol edge 10w-60 δεν λεει tws ομως...η ειναι το ιδιο?
To Castrol Edge 10w-60 αντικαθιστά το TWS. Είναι το μόνο λάδι εγκεκριμένο για τις //Μ.

stef
30-01-09, 20:15
SPECIFIC LL-04 5W40 υπάρχει
Το θέμα είναι ότι το αμάξι μου πέρνει 5W30....

Geo_3D
01-02-09, 10:39
e46 m3 οποτε λαδακι castrol edge 10w-60 δεν λεει tws ομως...η ειναι το ιδιο?

To Castrol Edge 10w-60 αντικαθιστά το TWS. Είναι το μόνο λάδι εγκεκριμένο για τις //Μ.

ΠΡΟΣΟΧΗ
ΠΟΤΕ δεν αντικατασταθηκε το TWS...Αλλαξε η συσκευασια,αλλά η ονομασια παρεμεινε η ιδια

Castrol TWS 10w-60 specific for BMW M Engines

Fanis
02-02-09, 07:57
ΠΡΟΣΟΧΗ
ΠΟΤΕ δεν αντικατασταθηκε το TWS...Αλλαξε η συσκευασια,αλλά η ονομασια παρεμεινε η ιδια

Castrol TWS 10w-60 specific for BMW M Engines
Γιώργο, μάλλον έχει σχέση με την χώρα. Γιατί στην Castrol Αγγλίας και Γερμανίας (δεν τις έψαξα όλες τις χώρες) το TWS δεν υπάρχει πλέον και δίνει το Edge 10w-60 για τις Μ πλέον. Πάντως τα χαρακτηριστικά τους είναι ίδια:

http://datasheets.bp.com/bpglis/lubtds.nsf/technicaldata/65B8A25C9A6AE77E802572AA0035FE73?OpenDocument

http://datasheets.bp.com/bpglis/lubtds.nsf/technicaldata/16A9275ECE9D4DE3802572900042116C?OpenDocument

Geo_3D
02-02-09, 13:12
Αυτη ειναι η συσκευασια που υπαρχει στην Ελλαδα τουλαχιστον

Fanis
02-02-09, 14:28
Ναι το ξέρω Γιώργο...στην Ελλάδα για κάποιο λόγο υπάρχει ακόμα ενώ στην Αγγλία όχι. Όπως και το ΤΧΤ BMW LL-04 που έβαζα υπάρχει στην Ελλάδα αλλά οχι έξω.

drum
03-02-09, 14:42
να ρωτησω κ εγω κατι?
στη 2λιτρη diesel, ποιον τυπο λαδιου της castrol να χρησιμοποιησω?

dimtz
28-04-09, 23:27
Γεια και παλι παληκαρια, εχω διαβασει ολα τα παραπανω και δε μπορω να βγαλω ακρη οσο αφορα για το δικο μου μοτερ επειδη εχουμαι διαφορα στην καταναλωση λαδιου, θα χαρω πολυ αν μου πει καποιος που γνωριζει πραγματικα τι λαδι να βαλω στο μοτερ μου Μ52 2λιτρο ε36 οταν εχω καταναλωση λαδιου στα 5000 km 1 λιτρο περιπου και βαζω λαδια 10 -40 αραλ, μηπως πρεπει να βαλω λιγο πιο χοντρα(15-50)? θα μειωθει η καταναλωση????? Ευχαριστω εκ των προτερων................................!

God
29-04-09, 04:53
Γεια και παλι παληκαρια, εχω διαβασει ολα τα παραπανω και δε μπορω να βγαλω ακρη οσο αφορα για το δικο μου μοτερ επειδη εχουμαι διαφορα στην καταναλωση λαδιου, θα χαρω πολυ αν μου πει καποιος που γνωριζει πραγματικα τι λαδι να βαλω στο μοτερ μου Μ52 2λιτρο ε36 οταν εχω καταναλωση λαδιου στα 5000 km 1 λιτρο περιπου και βαζω λαδια 10 -40 αραλ, μηπως πρεπει να βαλω λιγο πιο χοντρα(15-50)? θα μειωθει η καταναλωση????? Ευχαριστω εκ των προτερων................................!

Σε καμία περίπτωση, ζημιά θα προκαλέσεις στον κινητήρα αντί να του κάνεις καλό. Η κατανάλωση του 1 λίτρου στα 5000χλμ είναι και φυσιολογική για το μοτέρ σου, αλλά και από την άλλη τα λάδια που βάζεις πολλοί (συμπεριλαμβανομένου και εμού) τα θεωρούν επιοικώς μάπα. Το μόνο που θα μπορούσες να δοκιμάσεις είναι ένα άλλο καλύτερο λάδι όπως τα Motul 8100 5W40 ή Fuchs Titan Supersyn 5W40 που είναι πλήρως συνθετικά, οικονομικά (6-8¤ το λίτρο) και προπάντως εγκεκριμένα.

dimtz
29-04-09, 11:09
ok φιλε μου σ' ευχαριστω..........:cheers:

dimtz
29-04-09, 11:27
Δεκτες και αλλες αποψεις οποιος φυσικα γνωριζει...............................η εχει κανει κατι και του εχει μειωθει η καταναλωση

panos 316T
29-04-09, 12:19
Σε καμία περίπτωση, ζημιά θα προκαλέσεις στον κινητήρα αντί να του κάνεις καλό. Η κατανάλωση του 1 λίτρου στα 5000χλμ είναι και φυσιολογική για το μοτέρ σου, αλλά και από την άλλη τα λάδια που βάζεις πολλοί (συμπεριλαμβανομένου και εμού) τα θεωρούν επιοικώς μάπα. Το μόνο που θα μπορούσες να δοκιμάσεις είναι ένα άλλο καλύτερο λάδι όπως τα Motul 8100 5W40 ή Fuchs Titan Supersyn 5W40 που είναι πλήρως συνθετικά, οικονομικά (6-8¤ το λίτρο) και προπάντως εγκεκριμένα.

απορία :
αν ο φίλος πίνει 1 λίτρο στα 5.000χλμ που είναι "μαμά" και το δικό μου τούρμπο και θέλει και αυτό 1 λίτρο στα 5.000χλμ τι συμβαίνει ;ποιό από τα δύο είναι φυσιολογικό; οέο;;;

God
29-04-09, 15:52
απορία :
αν ο φίλος πίνει 1 λίτρο στα 5.000χλμ που είναι "μαμά" και το δικό μου τούρμπο και θέλει και αυτό 1 λίτρο στα 5.000χλμ τι συμβαίνει ;ποιό από τα δύο είναι φυσιολογικό; οέο;;;

Καμία σχέση το ένα μοτέρ με το άλλο. Εσένα εξ'αρχής δεν θα έπρεπε να καίει παραπάνω από 300-500ml στα 5000χλμ όταν βάζεις ποιοτικά λάδια, αλλά και πάλι δεν θα έπρεπε να σου καίει τόσο εκτός και αν δουλεύεις μεγάλες πιέσεις.

Τα Μ50/Μ52 μοτέρ τείνουν να "πίνουν" μισό με ένα λίτρο λάδι στα 5000χλμ, και καλά κάνουν αφού και δουλεύουν σε αστρονομική ακόμη και για τα σημερινά δεδομένα συμπίεση από το εργοστάσιο, αλλά και είναι σχεδιασμένα έτσι ώστε να χρησιμοποιούν το λάδι της λίπανσης για να λιπαίνουν και ζωτικά μέρη του κινητήρα που κανονικά θα έπρεπε να λιπαίνονται από την βενζίνη (βλέπε ουρές και οδηγούς βαλβίδων εισαγωγής για παράδειγμα).

topmar
29-04-09, 18:05
να ρωτησω κ εγω κατι?
στη 2λιτρη diesel, ποιον τυπο λαδιου της castrol να χρησιμοποιησω?

Τι έχεις? Ε90 2.0d?? Eγώ βάζω Castrol Edge Diesel 0W30 εδώ στα βόρεια αλλά στην Ελλάδα θα βάζω Castrol Edge Sport 0W40

XT660
02-05-09, 17:23
Καμία σχέση το ένα μοτέρ με το άλλο. Εσένα εξ'αρχής δεν θα έπρεπε να καίει παραπάνω από 300-500ml στα 5000χλμ όταν βάζεις ποιοτικά λάδια, αλλά και πάλι δεν θα έπρεπε να σου καίει τόσο εκτός και αν δουλεύεις μεγάλες πιέσεις.

Τα Μ50/Μ52 μοτέρ τείνουν να "πίνουν" μισό με ένα λίτρο λάδι στα 5000χλμ, και καλά κάνουν αφού και δουλεύουν σε αστρονομική ακόμη και για τα σημερινά δεδομένα συμπίεση από το εργοστάσιο, αλλά και είναι σχεδιασμένα έτσι ώστε να χρησιμοποιούν το λάδι της λίπανσης για να λιπαίνουν και ζωτικά μέρη του κινητήρα που κανονικά θα έπρεπε να λιπαίνονται από την βενζίνη (βλέπε ουρές και οδηγούς βαλβίδων εισαγωγής για παράδειγμα).

Εμενα εχει τον m52b20tu και δεν καιει ακομα λαδι στα 10000 που το αλλαζω (bp 7000 0-40w)
παρολο που εχει κανει 175000 χλμ, λες καποια στιγμη αποτομα να αρχισει να καιει τοσο οσο λες? ενα λιτρο στα 5000 δεν ειναι και λιγο....

dimtz
02-05-09, 18:27
φιλε ισως να φταιει και το λαδι το οποιο χρησιμοποιω, θα δοκιμασω και τιποτα αλλο και θα δουμε το τι γινετε, πρεπει να παιζει μεγαλο ρολο το τι μαρκα ειναι ετσι πιστευω.......

God
02-05-09, 18:47
Εμενα εχει τον m52b20tu και δεν καιει ακομα λαδι στα 10000 που το αλλαζω (bp 7000 0-40w)
παρολο που εχει κανει 175000 χλμ, λες καποια στιγμη αποτομα να αρχισει να καιει τοσο οσο λες? ενα λιτρο στα 5000 δεν ειναι και λιγο....

Απότομα όχι, σε καμία περίπτωση. Το Μ52Β20 συνήθως δεν πίνει περισσότερο από λίγες χιλιάδες ml μεταξύ των αλλαγών του, το πολύ εώς 1 λίτρο. Εσύ βάζεις και ένα αρκετά καλό λιπαντικό οπότε είναι φυσιολογικό να έχεις μηδαμινή κατανάλωση λαδιού.

1 λίτρο στα 5000χλμ είναι φυσιολογικό για πολλά μοτέρ, ειδικά τα μεγάλου κυβισμού που δουλεύουν σε πολύ υψηλή συμπίεση και βάζουν ημισυνθετικά λάδια. Δεν πάει να πει ότι τα μοτέρ είναι κακά ή ότι έχουν κάποια βλάβη. Εξάλλου πάντα όταν γυρίζουν σε ποιοτικά (και ακριβά) συνθετικά λιπαντικά που έχουν υψηλούς δείκτες ειδικής θερμότητας και dillution η κατανάλωση λιπαντικού πέφτει σημαντικά, δεδομένου φυσικά ότι δεν έχουν μηχανολογικό πρόβλημα. Οπότε αυτό το "πρόβλημα" λύνεται εύκολα για όποιον είναι αγχωμένο αρκετά ώστε να πληρώνει το λιπαντικό αρκετά ακριβότερα προκειμένου να μην χάνεται το ένα λίτρο μεταξύ των αλλαγών.

Anthimos E30
09-05-09, 21:49
καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι τα σωστα λαδια για το μοτερ Μ54Β30?

KATSAMPOXAKIS
09-05-09, 22:01
το ιδιο θελω να ρωτησω και εγω αν ξερει καποιος για το ιδιο μοτερ!!
περιπιπτοντος να σημειωσω οτι απο αλαγη σε αλαγη δηλαδη σε 9000χλμ η σταθμη του λαδιου επεσε απο το μαχ του δικτη στο μιν ακριβως! ποσο εκαψε περιπου?

topmar
09-05-09, 22:09
Για τι αυτοκίνητο?

Από τη βάση δεδομένων βρήκα πως είναι: 2001- E46 325i/Ci, 330i/Ci, including touring and XiΕ46 ......σωστά??

Και για τα 2 μοτέρ η Castrol δίνει τα:

Castrol Edge 0W-30

Castrol Edge Formula RS 0W-40

KATSAMPOXAKIS
09-05-09, 22:13
Ο Μ54Β30 απο 330ci

topmar
09-05-09, 22:18
Ο Μ54Β30 απο 330ci

Απάντησα με edit στο προηγούμενό μου post:D

Δες εδώ (http://195.82.66.170/castrol/oilguide/index.php?id=1&chapter=15&range=129&model=18162)

God
09-05-09, 22:20
το ιδιο θελω να ρωτησω και εγω αν ξερει καποιος για το ιδιο μοτερ!!
περιπιπτοντος να σημειωσω οτι απο αλαγη σε αλαγη δηλαδη σε 9000χλμ η σταθμη του λαδιου επεσε απο το μαχ του δικτη στο μιν ακριβως! ποσο εκαψε περιπου?

1 λίτρο είναι ακριβώς από το μέγιστο του δείκτη ως το τελευταίο σημείο του.

Ο Μ54 παίρνει όλα τα LL01 και LL04 λιπαντικά. Κοινώς καμία 100-στη λάδια. Καλά και οικονομικά είναι τα Fuchs Titan 5W40. Mετά θα έλεγα Castrol Edge Sport 0W40.

KATSAMPOXAKIS
09-05-09, 22:25
για τα MAGNATEC πια ειναι η γνωμη σας???
τα ειχα βαλει σε 316μ40 με 150000χλμ που εκεγε αρκετα λαδια και δεν ξανα συμπλιρωσα!!!

κανουν γιαυτον τον κινητηρα?

God
09-05-09, 22:59
για τα MAGNATEC πια ειναι η γνωμη σας???
τα ειχα βαλει σε 316μ40 με 150000χλμ που εκεγε αρκετα λαδια και δεν ξανα συμπλιρωσα!!!

κανουν γιαυτον τον κινητηρα?

Κατ'αρχήν άσε την δική μας γνώμη. Μόνο ότι εγκρίνεται από τον κατασκευαστή καλό θα ήταν να βάζεις, η μόνη γνώμη που δεν σηκώνει αμφισβήτηση είναι της BMW. Τα μόνα Castrol Magnatec που προτείνει η BMW για τα αυτοκίνητά της είναι 5W30, δεν θα τα βρεις εύκολα εδώ.

Δεύτερον, το Μ54 πίνει λίγο λάδι λόγω της συμπίεσής του. Δεν πάει να πει ότι έχει πρόβλημα, κάθε άλλο. ¶σε τα πειράματα γιατί αν το κάνεις να μην πίνει καθόλου λάδι μπορεί να το πάρεις και στο χέρι πριν καλά καλά το καταλάβεις.

KATSAMPOXAKIS
09-05-09, 23:06
κανονικα οι αλλαγες λαδιων καθε ποτε πρεπει να γινοντε?