PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε46 και ήχος


Snoopy
12-04-07, 11:35
Ενα βασικό πρόβλημα που αντιμετώπίζουν οι κάτοχοι των Ε46 είναι η πηγή του ήχου.
Παρόλο που το εργοστασιακό RC εφαρμόζει άριστα στο ταμπλώ και έχει ομολογουμένων καλή απόδοση, ίσως υπάρχουν κάποιοι που ενδιαφέρονται για αυτό το -κάτι παραπάνω- στον ήχο τους.

Επειδή δοκίμασα σχεδόν τα πάντα, καταγράφω τις εμπειρίες μου, ώστε αν κάποιος θέλει να ακουλουθήσει τον δρόμο της βελτίωσης, να αποφύγει άσκοπα έξοδα και ίσως και να έχει πιό γρήγορα καλύτερα αποτελέσματα.

Πρόβλημα 1.
Το εργοστασιακό δεν έχει καλό ήχο γενικά.
Λύση 1.
Αλλάζουμε τα ηχεία.
Χρειάζεται μεγάλη προσοχή στη διαδικασία αυτή γιατί ανοίγουν τα πάνελ απο τις πόρτες και απο πίσω είναι οι αερόσακοι.
Θα πρέπει να βγούν οι πόλοι της μπαταρίας και να μείνει το αυτοκίνητο έτσι για 5 λεπτά πριν ξεκινήσει οποιαδήποτε εγκατάσταση.
Σε γενικές γραμμές το καλώδιο ήχου της BMW είναι καλό και δεν φθείρεται ή κανει παράσιτα, αλλά αυτή είναι μια καλή ευκαιρία για να αλλαχτεί, αν σκέφτεστε να αναβαθμισετε αργότερα και άλλο το σύστημά σας.
Για την αλλαγή των ηχείων τα πράγματα είναι πολύ απλά και το μόνο που χρειάζεστε είναι ένα κατσαβίδι.
Βγάζετε τα παλιά και περνάτε τα καινούργια που έχετε φροντίσει να ταιριάζουν στην εργοστασιακή τρύπα.
Υπάρχουν και σετ ηχείων που ναι μεν ταιριάζουν αλλά θέλουν διαφορετικό βίδωμα και σε αυτή την περίπτωση πρέπει να αναζητήσετε τον αποστάτη που τα συνοδεύει. Πρόκειται για ένα κυκλικό πλαστικό που δημιουργεί μια βάση για τις βίδες των ηχείων.
Προσοχή χρειάζεται να μην σκίσετε το πλαστικό υλικό που αδιαβροχοποιεί την πόρτα γιατί θα γεμίσετε νερά στο πρώτο πλύσιμο.
Είναι ένα μαύρο αφρώδες υλικό που αν σκιστεί μπορεί να μπαλωθεί με λίγη σιλικόνη και διάφανη ταινία.

Αν στο βήμα αυτό έχετε επιλέξει να αλλάξετε και καλώδια, τότε πρέπει να λύσετε αρκετά πράγματα, όπως η κονσόλα του CD καθώς και το περιφερειακο καλώδιο που φτάνει στα πίσω ηχεία.
Δοκιμάστε το μόνο αν είστε σχετικοί.

Η λύση που προτείνουν σε ορισμένα site κυρίως αμερικάνικα, να δεθεί το παλιό καλώδιο με το καινούργιο και να τραβήξετε το ένα ώστε να φέρει στη θέση του το άλλο, ΔΕΝ παίζει και μάλλον δεν έχει δοκιμαστεί ούτε απο αυτούς που το γράφουν.

Το λύσιμο είναι απαραίτητο.

Με τα νέα ηχεία θα έχετε πιό γεμάτο ήχο στα χαμηλά αλλά καθώς το υλικό τους είναι διαφορετικό απο το χαρτί που έχουν τα εργοστασιακά θα χάσετε ψηλά και ίσως δεν μπορεί η πηγή να τα διεγείρει, αν δοκιμάστε να τα τσιτώσετε απλά θα έχετε βουητό και βαβούρα ανευ λόγου.

Για όσους θέλουν απλά πιό καθαρό ήχο αλλά όχι ένταση, εδώ τελειώνει και η ιστορία.

Πρόβλημα 2
Εβαλα τα ηχεία αλλά θέλω και ένταση.
Λύση 2.
Με την εργοστασίακή πηγή, παρόλο που πολλοί λένε πως δεν γίνεται, δοκίμασα την λύση της μετατροπής των καλωδίων εξόδου και δούλεψε μιά χαρά.
Με έναν αντάπτορα που πουλάνε σε όλα τα μαγαζιά, παίρνει το HIGH σήμα και το βγάζει LOW σε RCA.
Ετσι μπορείτε να βάλετε όποιον ενισχυτή θέλετε αλλά χρειάζεται προσοχή.
Κατ αρχήν πρέπει να μπει ασφάλεια στην μπαταρία (ένας κύλινδρος διάφανος) και κατα δεύτερο δεν πρέπει να παίξει ποτέ πάνω απο το 80% της εξόδου γιατί πιθανά σε ένα περίεργο ρεύμα - πχ μιίζα ή βλάβη - θα φρυγανιάσει τον ενισχυτή και ίσως κάψει και τα ηχεία.
Αυτό βγάζει με αξιοπρέπεια πολύ δυνατό ήχο και σωστό μπάσο.

Σημείωση, υπάρχουν ενισχυτές πχ SONY XPLOD που έχουν έτοιμη HIGH είσοδο και κάνουν τα πράγματα πολύ εύκολα. Φυσικά το RCA είναι απαραίτητο για τη σύνδεση.

Προβλήματα με αυτή την εγκατάσταση δεν υπάρχουν εκτός απο τον χώρο στο πορτ μπαγκάζ που μειώνεται λιγάκι.

Πρόβλημα 3
Θέλω MP3 και θέλω και Bluetooth και θέλω, θέλω, θέλω κτλ.
Λύση 3
Είτε εργοστασιακό MP3 είτε εμπορίου.
Με ένα φιλέτο που μπαίνει στο ταμπλώ, κλείνει η είσοδος – τρύπα του εργοστασιακού και έτσι χωράει πρακτικά οποιοδήποτε standard din ράδιο CD.
Η Alpine και η Pioneer έχουν σετάρισμα για BMW και λέγεται Amber Red, όπου υπάρχει απόλυτη αρμονία με τα χρώματα του ταμπλώ και τα λαμπακια.
Αυτό κατα πολούς χαλάει το εργοστασιακό Look αλλά δίνει πολλούς πόντους όταν βάζεις ένα DVD με ήχο και ξεχνάς να το αλλάξεις – μιλάμε για 4 giga μουσική όχι αστεία.
Τώρα πλέον με αυτή την πηγή μπορείτε να παίξετε με ενισχυτές sub και ότι τραβάει η ψυχή σας.

Πρόβλημα 4
Θέλω όλα τα παραπάνω αλλά ΔΕΝ θέλω να χαλάσω την ομορφιά του εργοστασιακού.
Λύση 4.
www.ebay.com και βοήθειά σας.

Πρόβλημα 5
Υπάρχει τρόπος να κρατήσω την εργοστασιακή εμφάνιση αλλά απο πίσω να έχω καλύτερη πηγή?
Λύση 5
ΝΑΙ υπάρχει.
Στην Αμερική παίρνουν συνήθως Becker πηγές και τις μοντάρουν πίσω απο την μάσκα της BMW.
Το έχω δεί και στην Ελλάδα με Kenwood.
Κρατάς δηλαδή το φιλέτο και τα κουμπιά του εργοαστασιακού και καλωδιώνεις απο πίσω τους ένα after market ίδιας μάρκας με το δικό σου.
Ακόμα και η οθόνη δουλεύει αλλά το κόστος είναι απαγορευτικό και δεν συνεργάζεται πάντα με τυχόν κουμπιά στο τιμόνι.
Για παράδειγμα μάστορας για αυτή την ιστορία ζήτησε 300 ευρώ και περίπου 2 εβδομάδες χρόνο.
Πάντως γίνεται αλλά θέλει δουλειά και κυρίως συμβατό cd με ΑΚΡΙΒΩΣ τον ίδιο αριθμό πλήκτρων και λειτουργιών με αυτό που έχεις.
(Τα Becker είναι λίγο πολύ στην ίδια λογική όλα).

Ελπίζω να βοήθησα.

Αν θέλετε κάτι και ξέρω PM me.

konas
12-04-07, 11:46
Πολύ καλό και εμπεριστατωμένο.
:+1:
Όσον αφορά εμένα προτίμησα τη λύση 3. Pioneer DEH P-77 και χωρις να αλλάξω ηχεια λογω των παραπάνω θεμάτων. Απίστευτη βελτιωση στην ποιότητα του ηχου (:hello: stefos)
Και να προσθέσω και εγω κάτι ακόμη για πηγές aftermarket. Σχετικά με την συνεργασία των πλήκτρων στο τιμόνι υπάρχουν ειδικοι add ons μετατροπείς που παρεμβάλλονται (ειναι μικρα κουτακια σε μεγεθος σπιρτοκουτου) μεταξύ πηγης και της φισσας της BMW και τοποθετουνται (με λιγη δυσκολια ειναι γεγονος, αλλά χωράει!!!) πισω απο την πηγη. Ετσι λειτουργει 100% η διαχειριση της πηγης απο τα πληκτρα του τιμονιού οπως το εργοστασιακό.

Γιωτηs 320ci
13-04-07, 00:23
Μπραβο padapanda!!!:clap:
Εγω ασχοληθηκα αρκετα με αυτο το θεμα και τωρα μπορω να πω
οτι εχω ενα πολυ καλο ηχοσυνολο με λιγα χρηματα!
Πηγη εργοστασιακη( bussines cd)
Ηχεια εμπρος JBL grand touring 16,5 (80watt RMS)
Ηχεια πισω JBL grand touring oval (100watt RMS)
SUB WOOFER JBL grand touring (300watt RMS)
Ενισχυτης 6καναλος JBL grand touring (600watt RMS)
Πυκνωτης 1 farad
Πολυ καλη ποιοτητα ηχου με πολυ δυνατη αποδοση!!!

sotiris 328i
14-04-07, 21:45
Μπραβο padapanda!!!:clap:
Εγω ασχοληθηκα αρκετα με αυτο το θεμα και τωρα μπορω να πω
οτι εχω ενα πολυ καλο ηχοσυνολο με λιγα χρηματα!
Πηγη εργοστασιακη( bussines cd)
Ηχεια εμπρος JBL grand touring 16,5 (80watt RMS)
Ηχεια πισω JBL grand touring oval (100watt RMS)
SUB WOOFER JBL grand touring (300watt RMS)
Ενισχυτης 6καναλος JBL grand touring (600watt RMS)
Πυκνωτης 1 farad
Πολυ καλη ποιοτητα ηχου με πολυ δυνατη αποδοση!!!
Ποσο σου κοστισανε ολα μαζι περιπου?

Γιωτηs 320ci
14-04-07, 22:05
Περιπου στα 700 ευροπουλα:bigthumb:

deepblue
14-04-07, 23:04
Μπραβο padapanda!!!:clap:
Εγω ασχοληθηκα αρκετα με αυτο το θεμα και τωρα μπορω να πω
οτι εχω ενα πολυ καλο ηχοσυνολο με λιγα χρηματα!
Πηγη εργοστασιακη( bussines cd)
Ηχεια εμπρος JBL grand touring 16,5 (80watt RMS)
Ηχεια πισω JBL grand touring oval (100watt RMS)
SUB WOOFER JBL grand touring (300watt RMS)
Ενισχυτης 6καναλος JBL grand touring (600watt RMS)
Πυκνωτης 1 farad
Πολυ καλη ποιοτητα ηχου με πολυ δυνατη αποδοση!!!
Εισαι βεβαιος οτι μπροστα εβαλες 16,5?
δεν χρειαστηκε να κοψεις τιποτα?
Μηπως ξερεις το βαθος που υπαρχει στην πισω εταζερα?

deepblue
14-04-07, 23:17
Ενα βασικό πρόβλημα που αντιμετώπίζουν οι κάτοχοι των Ε46 είναι η πηγή του ήχου.
Παρόλο που το εργοστασιακό RC εφαρμόζει άριστα στο ταμπλώ και έχει ομολογουμένων καλή απόδοση, ίσως υπάρχουν κάποιοι που ενδιαφέρονται για αυτό το -κάτι παραπάνω- στον ήχο τους.

Επειδή δοκίμασα σχεδόν τα πάντα, καταγράφω τις εμπειρίες μου, ώστε αν κάποιος θέλει να ακουλουθήσει τον δρόμο της βελτίωσης, να αποφύγει άσκοπα έξοδα και ίσως και να έχει πιό γρήγορα καλύτερα αποτελέσματα.

Πρόβλημα 1.
Το εργοστασιακό δεν έχει καλό ήχο γενικά.
Λύση 1.
Αλλάζουμε τα ηχεία.
Χρειάζεται μεγάλη προσοχή στη διαδικασία αυτή γιατί ανοίγουν τα πάνελ απο τις πόρτες και απο πίσω είναι οι αερόσακοι.
Θα πρέπει να βγούν οι πόλοι της μπαταρίας και να μείνει το αυτοκίνητο έτσι για 5 λεπτά πριν ξεκινήσει οποιαδήποτε εγκατάσταση.
Σε γενικές γραμμές το καλώδιο ήχου της BMW είναι καλό και δεν φθείρεται ή κανει παράσιτα, αλλά αυτή είναι μια καλή ευκαιρία για να αλλαχτεί, αν σκέφτεστε να αναβαθμισετε αργότερα και άλλο το σύστημά σας.
Για την αλλαγή των ηχείων τα πράγματα είναι πολύ απλά και το μόνο που χρειάζεστε είναι ένα κατσαβίδι.
Βγάζετε τα παλιά και περνάτε τα καινούργια που έχετε φροντίσει να ταιριάζουν στην εργοστασιακή τρύπα.
Υπάρχουν και σετ ηχείων που ναι μεν ταιριάζουν αλλά θέλουν διαφορετικό βίδωμα και σε αυτή την περίπτωση πρέπει να αναζητήσετε τον αποστάτη που τα συνοδεύει. Πρόκειται για ένα κυκλικό πλαστικό που δημιουργεί μια βάση για τις βίδες των ηχείων.
Προσοχή χρειάζεται να μην σκίσετε το πλαστικό υλικό που αδιαβροχοποιεί την πόρτα γιατί θα γεμίσετε νερά στο πρώτο πλύσιμο.
Είναι ένα μαύρο αφρώδες υλικό που αν σκιστεί μπορεί να μπαλωθεί με λίγη σιλικόνη και διάφανη ταινία.

Αν στο βήμα αυτό έχετε επιλέξει να αλλάξετε και καλώδια, τότε πρέπει να λύσετε αρκετά πράγματα, όπως η κονσόλα του CD καθώς και το περιφερειακο καλώδιο που φτάνει στα πίσω ηχεία.
Δοκιμάστε το μόνο αν είστε σχετικοί.

Η λύση που προτείνουν σε ορισμένα site κυρίως αμερικάνικα, να δεθεί το παλιό καλώδιο με το καινούργιο και να τραβήξετε το ένα ώστε να φέρει στη θέση του το άλλο, ΔΕΝ παίζει και μάλλον δεν έχει δοκιμαστεί ούτε απο αυτούς που το γράφουν.

Το λύσιμο είναι απαραίτητο.

Με τα νέα ηχεία θα έχετε πιό γεμάτο ήχο στα χαμηλά αλλά καθώς το υλικό τους είναι διαφορετικό απο το χαρτί που έχουν τα εργοστασιακά θα χάσετε ψηλά και ίσως δεν μπορεί η πηγή να τα διεγείρει, αν δοκιμάστε να τα τσιτώσετε απλά θα έχετε βουητό και βαβούρα ανευ λόγου.

Για όσους θέλουν απλά πιό καθαρό ήχο αλλά όχι ένταση, εδώ τελειώνει και η ιστορία.

Πρόβλημα 2
Εβαλα τα ηχεία αλλά θέλω και ένταση.
Λύση 2.
Με την εργοστασίακή πηγή, παρόλο που πολλοί λένε πως δεν γίνεται, δοκίμασα την λύση της μετατροπής των καλωδίων εξόδου και δούλεψε μιά χαρά.
Με έναν αντάπτορα που πουλάνε σε όλα τα μαγαζιά, παίρνει το HIGH σήμα και το βγάζει LOW σε RCA.
Ετσι μπορείτε να βάλετε όποιον ενισχυτή θέλετε αλλά χρειάζεται προσοχή.
Κατ αρχήν πρέπει να μπει ασφάλεια στην μπαταρία (ένας κύλινδρος διάφανος) και κατα δεύτερο δεν πρέπει να παίξει ποτέ πάνω απο το 80% της εξόδου γιατί πιθανά σε ένα περίεργο ρεύμα - πχ μιίζα ή βλάβη - θα φρυγανιάσει τον ενισχυτή και ίσως κάψει και τα ηχεία.
Αυτό βγάζει με αξιοπρέπεια πολύ δυνατό ήχο και σωστό μπάσο.

Σημείωση, υπάρχουν ενισχυτές πχ SONY XPLOD που έχουν έτοιμη HIGH είσοδο και κάνουν τα πράγματα πολύ εύκολα. Φυσικά το RCA είναι απαραίτητο για τη σύνδεση.

Προβλήματα με αυτή την εγκατάσταση δεν υπάρχουν εκτός απο τον χώρο στο πορτ μπαγκάζ που μειώνεται λιγάκι.

Πρόβλημα 3
Θέλω MP3 και θέλω και Bluetooth και θέλω, θέλω, θέλω κτλ.
Λύση 3
Είτε εργοστασιακό MP3 είτε εμπορίου.
Με ένα φιλέτο που μπαίνει στο ταμπλώ, κλείνει η είσοδος – τρύπα του εργοστασιακού και έτσι χωράει πρακτικά οποιοδήποτε standard din ράδιο CD.
Η Alpine και η Pioneer έχουν σετάρισμα για BMW και λέγεται Amber Red, όπου υπάρχει απόλυτη αρμονία με τα χρώματα του ταμπλώ και τα λαμπακια.
Αυτό κατα πολούς χαλάει το εργοστασιακό Look αλλά δίνει πολλούς πόντους όταν βάζεις ένα DVD με ήχο και ξεχνάς να το αλλάξεις – μιλάμε για 4 giga μουσική όχι αστεία.
Τώρα πλέον με αυτή την πηγή μπορείτε να παίξετε με ενισχυτές sub και ότι τραβάει η ψυχή σας.

Πρόβλημα 4
Θέλω όλα τα παραπάνω αλλά ΔΕΝ θέλω να χαλάσω την ομορφιά του εργοστασιακού.
Λύση 4.
www.ebay.com και βοήθειά σας.

Πρόβλημα 5
Υπάρχει τρόπος να κρατήσω την εργοστασιακή εμφάνιση αλλά απο πίσω να έχω καλύτερη πηγή?
Λύση 5
ΝΑΙ υπάρχει.
Στην Αμερική παίρνουν συνήθως Becker πηγές και τις μοντάρουν πίσω απο την μάσκα της BMW.
Το έχω δεί και στην Ελλάδα με Kenwood.
Κρατάς δηλαδή το φιλέτο και τα κουμπιά του εργοαστασιακού και καλωδιώνεις απο πίσω τους ένα after market ίδιας μάρκας με το δικό σου.
Ακόμα και η οθόνη δουλεύει αλλά το κόστος είναι απαγορευτικό και δεν συνεργάζεται πάντα με τυχόν κουμπιά στο τιμόνι.
Για παράδειγμα μάστορας για αυτή την ιστορία ζήτησε 300 ευρώ και περίπου 2 εβδομάδες χρόνο.
Πάντως γίνεται αλλά θέλει δουλειά και κυρίως συμβατό cd με ΑΚΡΙΒΩΣ τον ίδιο αριθμό πλήκτρων και λειτουργιών με αυτό που έχεις.
(Τα Becker είναι λίγο πολύ στην ίδια λογική όλα).

Ελπίζω να βοήθησα.

Αν θέλετε κάτι και ξέρω PM me.

Μηπως ξερεις αν υπαρχει καποιο din η και ραδιο cd που να συνεργαζετε απολυτα με το τιμονι αλλα και με τη συσκευη τηλεφωνου που εχει η μαμα?
σου θυμιζω οτι απο το τιμονι μπορεις ακομα και κλησεις να κανεις βλεποντας ακομα και τον τηλεφωνικο καταλογο που εχεις καταχωρισει?

optostyle
14-04-07, 23:19
απλα να συμπληρωσω οτι το τελικο αποτελεσμα του ηχου,ειναι πολυ σχετικο και θεμα γουστου..,και αν δεν μετρηθει με τα καταλληλα οργανα,μπορει να λες πχ ο ηχος μου ειναι τελειος ,και να ειναι σκετο πανηγυρι απλα επειδη σου αρεσουν τα πολλα μπασα, η να σε τρυπανε τα πριμα στα αυτια και εσυ να γουσταρεις....και σε περιπτωση που μετρηθει(βαση χωρου παντα) και αλλαξουμε τις παραμετρους,ειτε χαμηλες ειτε μεσσαιες, ειτε τις υψηλες,θα ξαναγυρισουμε στο ιδιο αποτελεσμα δηλαδη στο σχεδονπεριπου..η καλη μουσικη στο αυτοκινητο ειναι αρκετα δυσκολη αλλα οχι ακατορθωτη..(θα γινω κακος αν μπω σε ενα αμαξι που ο ιδιοκτητης του φωναζει απο τη χαρα του για τον ηχο,αλλα οταν βγω του πω .......μας τα πρηξες??????) δεν απευθυνομαι σε κανεναν απολυτως...φιλικα κωστας

Tasulis
15-04-07, 09:28
Εισαι βεβαιος οτι μπροστα εβαλες 16,5?
δεν χρειαστηκε να κοψεις τιποτα?
Μηπως ξερεις το βαθος που υπαρχει στην πισω εταζερα?

Και εγώ αυτη την απορία εχω, τελικά τι μπήκε μπροστα????

Γιατι ο χώρος στις πόρτες ειναι περιορισμένος και μπαίνουν μόνο ειδικού τυπου ηχεία, χωρις βάθος.
Επισης αυτός ο αντάπτορας για το τιμόνι με εβγαλέ την ψυχή να τον στριμώξω εκεί μέσα στα πλαστικά και στα καλώδια.
Οταν ομως βγαινει το cd απο τη πηγη, ειναι ετοιμο να λείωσει και ας έχει fan on board.

Γιωτηs 320ci
15-04-07, 18:10
Μπροστα εβαλα 16,5 με τις πατουρες για Ε46. Οσο αναφορα το βαθος δεν ειχα κανενα προβλημα.

Babis_Compact
31-07-07, 14:07
Φίλε Γιώτη 320ci επειδή το σετάκι της JBL που έχεις εγκαταστήσει στο αυτοκίνητο σου με ενδιαφέρει, περίπου πανομοιότυπο και για το δικό μου, μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις ένα pm με περισσότερες πληροφορίες, εγκαταστάτη, κλπ.? Ευχαριστώ!

Tomi
22-05-08, 18:41
επειδή δν κατάλαβα..μπορεί κάποιος να με πεί τι ακριβώς γίνεται για δουλεύουν τα κουμπιά στο τιμόνι????και γίνεται με όλα τα aftermarket???έχω ένα Sony που το είχα χρυσοπληρώσει πέρσι..αλλά κάνει τη δουλειά???

BILL007
22-05-08, 19:00
θέλεις αντάπτορα...ψάξε λίγο στο internet για να μην σου πιάσουν θύμα οι τοπικοί έμποροι με μαγαζιά ήχου(Ονόματα δεν λέμε καταστάσεις δεν θίγουμε...)Εσύ θες κάτι σαν αυτά... http://caraudiosecurity.com/shop/product_list/c_path/48_208_517_241/spd/bmw.html αλλά είναι για JVC...Υπάρχουν για ολα τα επώνυμα πάντως...:D

Tomi
22-05-08, 19:16
ευχαριστώ φίλος!!!!!!

billys13
22-05-08, 19:19
Ενταξει συμφωνω ο ηχος ειναι ολα τα λεφτα....αλλα για να παιξει πραγματικα καλα χρειαζονται οντως πολλα λεφτα,στο προηγουμενο αυτοκινητο που ειχα επαιζα με 12 8" της audiopulse και 4 κορνες Ground zero,2 ενισχυτες SPL και 2 subwoofer 12" SPL dynamics,για πηγη οπως ειπε και ο KONAS PIONEER DEH P77-MP ειναι εξαβολτο και ειναι οτι πιο κλασσικο και καλο υπαρχει απο ραδιο-cd.Hταν πραγματικα κορυφη ο ηχος,μετα αφου αποφασησα να πουλησω το αμαξι ξηλωθηκαν ολα απο πανω,το μονο που εμεινε ειναι το ραδιο-cd και αν το θελει καποιος ας στειλει pm.Με λιγα λογια οσα λεφτα δωσεις το αναλογο ηχοσυστημα θα φτιαξεις και τον αναλογο ηχο θα ακους,αυτα παντα συμβαδιζουν.....

zaharias
08-05-09, 12:42
Να ρωτησω κατι ρε παιδια... Εγω θελω να βελτιωσω λιγο τον ηχο μου (Ε46 318ci), αλλα θελω να αλλαξω μονο ηχεια (προς το παρον).. δεν ζηταω τρελα μπασα κτλ, ουτε θελω να μπω στη διαδικασια να βαλω Harman Kardon και να ξυλωσω ολο το αμαξι..

Μπορει να γινει κατι? Επισης, δεν εχω ιδεα απο εταιρειες, ποσα watt να ειναι τα ηχεια κτλ..

Πηγη θα μεινει η εργοστασιακη (BMW Business R/CD)..

bill987
08-05-09, 13:13
Να ρωτησω κατι ρε παιδια... Εγω θελω να βελτιωσω λιγο τον ηχο μου (Ε46 318ci), αλλα θελω να αλλαξω μονο ηχεια (προς το παρον).. δεν ζηταω τρελα μπασα κτλ, ουτε θελω να μπω στη διαδικασια να βαλω Harman Kardon και να ξυλωσω ολο το αμαξι..

Μπορει να γινει κατι? Επισης, δεν εχω ιδεα απο εταιρειες, ποσα watt να ειναι τα ηχεια κτλ..

Πηγη θα μεινει η εργοστασιακη (BMW Business R/CD)..

Ζαχαρία αν αφήσεις την εργοστασιακή πηγή τότε εκτός απο ηχεία, χρειάζεσαι 100% και ενισχυτή!
Απο εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις!

Dim77
08-05-09, 13:29
Μπορεί κάποιος που να γνωρίζει, ή να έχει δική του εμπειρία, να μας πει τι επιλογές έχουμε όσοι δεν θέλουμε να αλλάξουμε την εργοστασιακή πηγή;:icon_kidr
Για παράδειγμα εγώ δεν θέλω να βγάλω το CD (το απλό BMW CD που παίζει όμως mp3) από το ταμπλό, ούτε θέλω να προσθέσω ηχεία, εκτός των τεσσάρων που υπάρχουν...
Μόνο αν μπορώ να τα αλλάξω με καλύτερα που να μπουν στις ίδιες θέσεις. Βέβαια δεν ξέρω το CD τι "σηκώνει" από ισχύ και αν μπορεί να συνδεθεί με ενισχυτή, στην περίπτωση που ίσως θελήσω να βάλω ένα μικρό μπασάκι στο μπαγκάζ.

Να ρωτησω κατι ρε παιδια... Εγω θελω να βελτιωσω λιγο τον ηχο μου (Ε46 318ci), αλλα θελω να αλλαξω μονο ηχεια (προς το παρον).. δεν ζηταω τρελα μπασα κτλ, ουτε θελω να μπω στη διαδικασια να βαλω Harman Kardon και να ξυλωσω ολο το αμαξι..

Μπορει να γινει κατι? Επισης, δεν εχω ιδεα απο εταιρειες, ποσα watt να ειναι τα ηχεια κτλ..

Πηγη θα μεινει η εργοστασιακη (BMW Business R/CD)..

Ακριβώς την ίδια επιθυμία/απορία έχω και εγώ.
Απλά, βελτίωση της ποιότητας του ήχου (όχι της έντασης), με αλλαγή των υπάρχοντων ηχείων στις εργοστασιακές θέσεις. (και χωρίς προσθήκη άλλου ενισχυτή).

Δεν είναι εφικτή μια βελτίωση στην ποιότητα του ήχου απλώς από καλύτερα (από πλευράς ποιότητας ηχεία?

zaharias
08-05-09, 15:03
Στα Ε46 με business r/cd υπαρχει ενσωματωμενος ενισχυτης? (αν ναι ξερουμε τις δυνατοτητες του?)

Δηλαδη ενα σετ καλυτερα ηχεια και με λιγο μεγαλυτερη ισχυ, θα μπορει να τα παιξει ή θα χαλασουμε τον ηχο αντι να τον βελτιωσουμε;;;:D

zaharias
09-05-09, 11:28
Ακριβώς την ίδια επιθυμία/απορία έχω και εγώ.
Απλά, βελτίωση της ποιότητας του ήχου (όχι της έντασης), με αλλαγή των υπάρχοντων ηχείων στις εργοστασιακές θέσεις. (και χωρίς προσθήκη άλλου ενισχυτή).

Δεν είναι εφικτή μια βελτίωση στην ποιότητα του ήχου απλώς από καλύτερα (από πλευράς ποιότητας ηχεία?

Στα Ε46 με business r/cd υπαρχει ενσωματωμενος ενισχυτης? (αν ναι ξερουμε τις δυνατοτητες του?)

Δηλαδη ενα σετ καλυτερα ηχεια και με λιγο μεγαλυτερη ισχυ, θα μπορει να τα παιξει ή θα χαλασουμε τον ηχο αντι να τον βελτιωσουμε;;;:D

Κανεις ρε παιδια;;; Καποιος που να ξερει απο ηχοσυστηματα κτλ να μας πει, ή να εχει προβει σε αλλαγη των "μαμα" ηχείων;;;:confused:

bill987
09-05-09, 21:32
Κανεις ρε παιδια;;; Καποιος που να ξερει απο ηχοσυστηματα κτλ να μας πει, ή να εχει προβει σε αλλαγη των "μαμα" ηχείων;;;:confused:

Ζαχαρία και Άγγελε τι περιμένετε με το ραδιοσιντι της bmw αφού βγάζει αν θυμάμαι καλά 4Χ15 watt!!!
Δεν πα να βάλετε τα πιο σουπερντουπερ ηχεία, δεν θα κάνετε τίποτα χωρίς ενισχυτή!!!!!!!!!!

zaharias
09-05-09, 22:12
Ζαχαρία και Άγγελε τι περιμένετε με το ραδιοσιντι της bmw αφού βγάζει αν θυμάμαι καλά 4Χ15 watt!!!
Δεν πα να βάλετε τα πιο σουπερντουπερ ηχεία, δεν θα κάνετε τίποτα χωρίς ενισχυτή!!!!!!!!!!

Εχεις δικιο φιλε Βασιλη.. Thanks για τη βοηθεια..

Μιλησα και μ'ενα φιλο σημερα που ψιλοασχολοειται απο χομπυ με τον ηχο γενικα και μου ειπε οτι καλυτερα αποτελεσματα δεν προκειται να δουμε με την αλλαγη ηχειων, μαλλον χειροτερα..

axmpempis
12-07-09, 22:56
'Εχω ακριβώς την ίδια απορία
Αλλά μάλλον, μονόδρομος είναι τα ηχεία μαζί με τον ενισχυτή.

Θα πω κ μια αλήθεια:
νομίζω πως τα εργοστασιακά μας ηχεία (Ε46), κ η ένταση είναι καλή προς αρκετά καλή, αν υπάρχει ποιοτική αναμετάδοση των μουσικών κομματιών. Κάτι που κατάλαβα πως δεν υπάρχει με επιπρόσθετο αυθεντικό AUX-καλώδιο (παράσιτα από το ραδιόφωνο κατά το muting του mp3-player).

Μετά τα 180 km/h ίσως να ήθελα κάτι παραπάνω από ένταση. Εννοείται για μένα κ όχι για τις γειτονιές που θα περνάω.
Έτσι πιστεύω πως είναι αρκετός ο ήχος προς το παρόν.

graphe36
13-07-09, 08:51
Για να πετυχετε καλο ηχητικο αποτελεσμα απαιτειται ενισχυτης και ενα καλο σετ διαιρουμενων μεγαφωνων. Πολυ πιαθανο για τους πιο ενθουσιωδης και ενα μικρο υπογουφερ. Πολυ πιθανο να αναιρεθουν και οι εργοστασιακες θεσεις του αυτοκινητου μιας και τα BMW εχουν απαραδεκτες θεσεις μεγαφωνων και ειναι και μικρου μεγεθους 13cm.

Εδω σε αυτο το θεμα λεω καποιες πληροφοριες για Ε36. Πανω κατω τα ιδια ισχυουν και τα Ε46. Μελετηστε το καθως εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα ηχος-αυτοκινητο σε επιπεδο διαγωνισμων ΕΜΜΑ Quality.
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=18769&highlight=%E7%F7%EF%F3%F5%F3%F4%E7%EC%E1%F4%E1
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=272124&postcount=2

m-power_01
15-07-09, 18:02
Πολυ πιθανο να αναιρεθουν και οι εργοστασιακες θεσεις του αυτοκινητου μιας και τα BMW εχουν απαραδεκτες θεσεις μεγαφωνων και ειναι και μικρου μεγεθους 13cm.



μηπως κανεις καποιο λαθος? Σε ποιο μοντελο αναφερεσαι?

graphe36
15-07-09, 20:18
Για Ε36 μιλαω απο προηγουμενο post αλλα και στο Ε46 kick panel θεσεις εχει. Τωρα για μεγεθος δεν νομιζω να εχει αλλαξει. Στα 13cm νομιζω ισχυει

m-power_01
15-07-09, 21:19
16cm διαιρουμενα μπροστα και 16cm ομοαξονικα πισω.Στην εκδοση harman kardon εχει μπροστα tweeter ,mid range , kai woofer ,και συνοδευεται και απο δυο υπογουφερ στον χωρο των αποσκευων.

panos90
15-07-09, 22:57
καλησπερα,

μπορει να μας πει καποιος περισσοτερα για τα harman kardon? πχ εγω δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος απο τον ηχο της compact (e46) , το mini cooper εχει καλυτερο ηχο και ψαχνω απεγνωσμενα μια σιγουρη λυση σε λογικα πλαισια (500-800 ευρω)

διαβαζω συνεχεια για harman kardon.

1)υπαρχει καποιο μαγαζι που να τα περναει και να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εχω τριγμους και τετοια μετα?
2)τι κοστος εχουν?
3)βγαζει ειδικο συστημα για bmw?
3)εχουν πολλες εκδοσεις η ειναι ενα συγκεκριμενο σετ και αυτο βαζουμε?

αυτες ειναι μερικες απο τις πρωτες αποριες μου.
αν γινεται καποιος να μας δωσει περισσοτερες πληροφοριες!!!

graphe36
16-07-09, 00:37
16cm διαιρουμενα μπροστα και 16cm ομοαξονικα πισω.Στην εκδοση harman kardon εχει μπροστα tweeter ,mid range , kai woofer ,και συνοδευεται και απο δυο υπογουφερ στον χωρο των αποσκευων.
Στο vehicle guide της polk audio που συμβουλευομαι για 13 αρια τα λεει.
http://www.polkaudio.com/caraudio/fitguide.php?carid=18685 Τωρα εαν το λες εκ πειρας παω πασο. Αλλωστε εγω σε Ε 36 εχω εξελιξει το συστημα που αναφερω.

graphe36
16-07-09, 01:06
καλησπερα,

μπορει να μας πει καποιος περισσοτερα για τα harman kardon? πχ εγω δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος απο τον ηχο της compact (e46) , το mini cooper εχει καλυτερο ηχο και ψαχνω απεγνωσμενα μια σιγουρη λυση σε λογικα πλαισια (500-800 ευρω)

διαβαζω συνεχεια για harman kardon.

1)υπαρχει καποιο μαγαζι που να τα περναει και να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εχω τριγμους και τετοια μετα?
2)τι κοστος εχουν?
3)βγαζει ειδικο συστημα για bmw?
3)εχουν πολλες εκδοσεις η ειναι ενα συγκεκριμενο σετ και αυτο βαζουμε?

αυτες ειναι μερικες απο τις πρωτες αποριες μου.
αν γινεται καποιος να μας δωσει περισσοτερες πληροφοριες!!!

Δικη μου αποψη φιλε μου μιας και ασχολουμαι με το θεμα ηχος (σπιτι ,αυτοκινητο, μαλιστα στα σπιτιου αλλα και PA ειναι και το επαγγελμα μου) πολυ σοβαρα θα σε συμβουλευα να μην πας στα Harman τα οποια δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο. Μην σε εντυπωσιαζει το ονομα. Μπορει να σε ικανοποιησει το αποτελεσμα αναλογα τις απαιτήσεις σου. Απλα με την σωστη επιλογη προιοντων με πιο καλα specs θα παρεις πολλαπλασιο αποτελεσμα σε ποιότητα-ενταση με το ιδιο κοστος ισως και λιγοτερο.

Μπορεις καταρχας να μαθεις το στα σιγουρα το μεγεθος των μεγαφωνων που δεχεται το αυτοκινητο σου. Καθως και τις θεσεις. Μπορω να ψαξω και να μαθω με ακριβεια αλλα μπορεις να μας πεις και εσυ πιο ευκολα. Χρησιμο θα ηταν και το μεγιστο βαθος που εχουν οι τρυπες υποδοχης μεγαφωνων.

Πχ εαν το mid ειναι πολυ χαμηλα στα ποδια kick panel τοτε θες ενα tweeter αρκετα ψηλα τοποθετημενο στο υψος των αυτιων. Μαλιστα το συχνοτηκο ευρος του πρεπει να ειναι ευρύ και να πιανει μεσουψηλο. Πχ ενα τετοιο το ETON CX 280. Αυτο θα σου ανεβασει την σκηνη πολυ ψηλα, αλλα για να διορθωσεις το χασμα μεταξυ tweeter - mid θελεις time alignment. Κοινώς μια πολυ καλη πηγη με εξελιγμενο DSP.

Εαν ισχυει το τριδρομο setup οπως αναφερει ο φιλος πιο πανω τοτε τα πραγματα ειναι πολυ καλα. Αλλα εαν θυμαμαι το mid που χωραει ειναι για κλαματα.

Τωρα απο εταιριες υπαρχουν πολλες Focal, Eton, Rainbow, Helix Κτλ.

ΠΧ σε 16,5 Split μια καλη προταση οπου τα harman δεν πιανουν μια μπροστα τους http://www.digitalo24.com/shop/catalog/product_info.php?cPath=676&products_id=3380 Μπορεις να πας και στα proffessional της Rainbow που τα εχω ακουσει να κανουν θαυματα..

Σε 13, 5 split http://www.digitalo24.com/shop/catalog/product_info.php?cPath=666&products_id=3423

Ενισχυτης 4 καναλος σε περιπτωση που παιξεις τα μπροστα με τον ενισχυτη και ενα sub στη γεφυρα και τα πισω με την πηγη. προτεινω ΕΤΟΝ PA 1054 πολυ ρευμα και εξαιρετικη ποιοτητα-αναλυση. Πιο οικονομικος και καλος τιμιος ειναι και ο esx s 4120. Αμα τα θες ολα με ενισχυτη η θες να παιξεις ενεργο setup εμπρος με sub και τα πισω με πηγη τοτε πας σε 6 καναλο ΡΑ 1054 (αυτον εχω) και εισαι καλυμμένος.

Πηγη θες κατι καλο Προτείνω PionnerP88rs η JVC S100 για χαμηλοτερο κοστος ακομα φθηνοτερα μα βρεις το 1000 (κατηργημενο αλλα πολυ καλο)

Λογικο να σου εχω δημιουργησει αποριες. Ρωτα οτι θες. καλο ειναι να βγαλεις καμια φωτο τις θεσεις των μεγαφωνων σου καθως και τις διαστασεις που σου ζητησα εστε να δωσω σωστο αποτελεσμα.

Να διευκρινισω οτι το καθε προϊόν σε καθε αμαξι εχει εντελως διαφορετικο αποτελεσμα και ακουσμα. Παντα κατα προσέγγιση γινονται οι επιλογες αυτες με το ματι. Κανονικα θελει δοκιμες μεχρι να βρεθει το καταλληλο.

panos90
17-07-09, 07:03
καταρχας να σε ευχαριστησω για τον χρονο σου,

το αυτοκινητο ειναι e46 compact του 2001.
επειδη δεν ξερω να ξυλωνω ταμπλο για να δω τι ηχεια εχει θα βγαλω μερικες φωτο για να δουμε πως ειναι η θεση τους.
αυτο που ξερω ειναι οτι εχει το business cd.

το προβλημα ειναι οτι δεν θελω με τιποτα να αλλαξω το εργοστασιακο look. δηλαδη θα κρατησω την πηγη... εκτος και αν βρω πηγη απο μεταγενεστερη εκδοση(facelift ισως) που ειχε καλυτερη ποιοτητα.

απ'οτι διαβασα στο αρχικο ποστ η καλυτερη λυση για μενα θα ηταν να αλλαξω πρωτα τα ηχεια και μετα να βαλω ενισχυτη αν δεν μεινω ικανοποιημενος.

οπως και να εχει δεν εχω τις τρελες απαιτησεις αν και ο ηχος που εχει μαμα , για μενα ειναι απαραδεκτος ειδικα για bmw..

οι μαρκες που ξερω ειναι pioneer,jbl,,alpine,blaupunkt και μου κανει εντυπωση που δεν αναφερονται τοσο πολυ.. βεβαια δεν ειμαι και ψαγμενος για να ξερω..

αυτο που ισως δεν εγραψα πριν ειναι οτι αυτο που τελικα ψαχνω, δεν ειναι τοσο η ενταση , αλλα η ποιοτητα και ο ογκος στον ηχο.. να μην ειναι ξερος ηχος. οπως επισης οτι η μουσικη που θα παιζει θα ποικιλλει (rock,pop,dj stuff, και κανα metal)

και τελος τι κοστος να περιμενω για ενα ποιοτικο ηχοσυστημα καθημερινης χρησης?

προσωπικα μου εχουν κολλησει τα harman kardon, καπου διαβασα οτι θελει πολυ ξυλωμα για να περαστουν, ισχυει? τι κοστος εχουν τελικα σαν συνολο?

graphe36
18-07-09, 00:19
Το κοστος περιμενε το γυρω στα 600- 750 ευρω.

graphe36
18-07-09, 00:29
Οι εταιριες που αναφερεις ειναι consumer χρησης (της σειρας) απο κατασκευαστες που φτιαχνουν λιγο απο ολα. Εξαιρεση αποτελει η alpine με κανα 2 τυπους. Αυτες που λεω εγω ασχολουνται αποκλειστικά με το κομματι αυτο και εξελισουν προιοντα υψηλης ποιοτητας και τεχνολογιας. Το ζητουμενο σου.

Καταρχας θεωρω την αγορα ενισχυτη απαραιτητη. Τα μεγαφωνα αυτα δεν μπορουν να αξιοποιηθουν με το ραδιοCD μονο. Και στο κομματι εντασης, ελεγχου και επεξεργασιας σηματος.

Εφοσον θες να κρατησεις αυτο τοτε πρεπει να παρεις ενισχυτη με εισοδους high to low signal. Και θα βασιστεις σε οτι ρυθμησεις εχει το crossover του. Εαν θες ποιο σοβαρο αποτελεσμα τοτε μπορεις να παρεις καποιον επεξεργαστη DSP. Εχει εναν κορυφαιο η Alpine και η Rockford τον 3sixty.

Τελος θεωρω οτι με τα μεγαφωνα που σου προτεινω μαζι με εναν απο τους 2 ενισχυτες και ενα sub 12αρι με μικρη κουτα κλειστου τυπου θα ξεπερασεις κατα πολυ τις προσδοκιες σου. Εαν παλι δεν θες sub λογω του χωρου καταλαμβανει τοτε εφοσον και μονο μπορεσεις να βαλεις 16αρια mid μπορεις να το αποφυγεις ριχνωντας το χαμηλο συχνοτηκο φασμα στα mid αλλα μην περιμενεις πολυ ενταση τοτε.

Το μονο που μενει τωρα ειναι να δουμε φωτο απο θεσεις και μεγεθος ηχειων.

zaharias
23-10-10, 15:26
Φερνω στο φως αυτο το θρεντ γιατι αρχιζω και σκεφτομαι λιγο το audio upgrade..
Το αμαξι φοραει απλο ηχοσυστημα εργοστασιακο με business BMW r/cd και η μονη προσθηκη ειναι το Dension..
Πηγη δεν θελω να αλλαξω διοτι δεν θελω να χαλασω την εικονα του εσωτερικου..
Σκεφτομαι να παρω 4 καλα ηχειακια και εναν ενισχυτη για αρχη και ισως αργοτερα ενα μικρο sub που θα μπει κολλητα στην εταζερα χωρις να μου "φαει" χωρο απο το πορτ μπαγκαζ..
Βρηκα καποια "πακετα αναβαθμισης" απο εξωτερικο ειδικα για Ε46 (που απότι διαβαζω ειναι απο τα πιο δυσκολα στον ηχο) αλλα το κοστος ανεβαινει αρκετα... Δεν θελω να περναω απο τη γειτονια και να με ακουνε 2 τετραγωνα παρακατω, θελω καλο & ποιοτικο ηχο μεσα για ΜΕΝΑ...
Για πειτε καμια γνωμη...

zaharias
23-10-10, 22:16
Φερνω στο φως αυτο το θρεντ γιατι αρχιζω και σκεφτομαι λιγο το audio upgrade..
Το αμαξι φοραει απλο ηχοσυστημα εργοστασιακο με business BMW r/cd και η μονη προσθηκη ειναι το Dension..
Πηγη δεν θελω να αλλαξω διοτι δεν θελω να χαλασω την εικονα του εσωτερικου..
Σκεφτομαι να παρω 4 καλα ηχειακια και εναν ενισχυτη για αρχη και ισως αργοτερα ενα μικρο sub που θα μπει κολλητα στην εταζερα χωρις να μου "φαει" χωρο απο το πορτ μπαγκαζ..
Βρηκα καποια "πακετα αναβαθμισης" απο εξωτερικο ειδικα για Ε46 (που απότι διαβαζω ειναι απο τα πιο δυσκολα στον ηχο) αλλα το κοστος ανεβαινει αρκετα... Δεν θελω να περναω απο τη γειτονια και να με ακουνε 2 τετραγωνα παρακατω, θελω καλο & ποιοτικο ηχο μεσα για ΜΕΝΑ...
Για πειτε καμια γνωμη...

Τιποτα, κανεις?
Καμια συμβουλη..?? Δεν εχω ιδεα απο ηχο τί πρεπει να προσεξω..!!

E36 RULES!!
23-10-10, 22:26
Στο εργοστασιακό r/cd μπαίνει ενισχυτής?

Ούτε εγώ ξέρω πολλά απο ήχο, αλλα μήπως αν αλλάξεις για αρχή μόνο ηχεία δείς διαφορά? Δοκιμασε με τιποτα οβάλ πισω :D

zaharias
24-10-10, 08:22
Στο εργοστασιακό r/cd μπαίνει ενισχυτής?

Ούτε εγώ ξέρω πολλά απο ήχο, αλλα μήπως αν αλλάξεις για αρχή μόνο ηχεία δείς διαφορά? Δοκιμασε με τιποτα οβάλ πισω :D

Οβαλ πισω, μαλλον οχι.. Αλλα νομιζω οτι λιγο μεγαλυτερα απο τα "μαμα" στις υπαρχουσες εργοστασιακες θεσεις εμπρος & πισω μπορεις να βαλεις... (κατι τετοιο σκεφτομαι και γω παρεα με ενα ενισχυτη & ισως ενα μικρο subακι, γουσταρω ΟΕΜ καταστασεις..:D)
Λογικα παιρνει, γιατι αποτι διαβαζω αλλοι εχουν βαλει πολλα παραπανω απο αυτα που θελω εγω και παιζουν με την ΟΕΜ πηγη..
Μονο με ηχεια ισως να παιζει και χειροτερα Μαριε (απ'οτι εχει πει καποιος εδω)...
Θελει μελετη το πραγμα...:D

ThaNOS E46coupe
26-10-10, 15:44
Ζάχο στείλει πμ στον rapid fast(παναγιώτη) ή αλλάξτε τηλέφωνα και θα σε βοηθησει αυτος!!!το έχει πολύ το θέμα!!!!!!!!!

zaharias
26-10-10, 21:20
Ζάχο στείλει πμ στον rapid fast(παναγιώτη) ή αλλάξτε τηλέφωνα και θα σε βοηθησει αυτος!!!το έχει πολύ το θέμα!!!!!!!!!

OK Θανο, ευχαριστω..

Dim77
26-10-10, 22:06
Εμμ...rapid fast...:help: please

Να δώσει τα φώτα στο θρεντ παρακαλώ...εγώ είχα σκεφτεί κάποια στιγμή να αλλάξω απλά τα ηχεία με κάτι pioneer χωρίς ενισχυτές, χωρίς τίποτα. (για μπροστινά είχα βρεί κάτι τέτοιο, ταιριάζουν και για πίσω http://www.pioneer.gr/eur/products/25/131/201/TS-E130Ci/index.html και τα άλλα που έχει εδώ : http://www.pioneer.gr/eur/products/car_accessories/BMW/3-series_4-door_E46/03_1998/index.html ).

Πώς γινόταν στην παλιά μου Καρίνα με 2 μπροστινά ηχεία μόνο να παίζουν μια χαρά κάτι Pioneer των 100 ευρώ σύνολο (γεμάτος ήχος με καλή ποιότητα) και στη BMW (Ε46Ci) να παίζει εμφανώς χειρότερα, παρά την ηχομόνωση του αυτοκινήτου και τα 4 ηχεία της κακιάς ώρας προφανώς + ότι tweeter έχει - και αυτά μάλλον για κλωτσιές)

Υ.Γ. Πολλοί μπορεί να αναρωτιούνται τι σημαίνει καλός ήχος με απλά ηχεία, πάντως σε σχέση με τα μαμά του Ε46 business, στην Καρίνα κάτι απλά radioCD με 2 μόνο απλά Pioneer 3 δρόμων παίζουν πολύ πολύ καλύτερα.:scratchch

rapid_fast
27-10-10, 02:46
Λοιπόν..
Εγώ έχω το Ε46 σενταν..
Στις πόρτες χωράει ηχεια 165 χιλιοστά. Το ίδιο και πίσω..
Τα μαμά έχουν στεφάνι, και αναγκάζεσαι να βάλεις μικρά ηχεια..
Για να πάς σε 165 χιλιοστά, πρέπει απλά να κατασκευάζεις 3 λαμάκια. (αστεία ευκολο, πουλάνε βέργες ακόμα και στο πράκτικερ με λιγότερο απο 3 ευρώ το μέτρο..)
Η πόρτα εσωτερικά στο πανελ έχει απλετο χώρο για να χωρέσει crossover, οπότε μια λύση σαν τα JVC των 165 χιλιοστών ενός δρόμου με έξτρα τουιτεράκι είναι ιδανική, γρήγορη ευκολη και φοβερά αποδοτική..
Βγάζεις το αφρώδες ηχομονωτικό που έχει στη θέση του τουίτερ, φτιάχνεις ένα ίδιο τεμάχιο
με πολυουρεθάνη, κάνεις μια τρύπα για να μπεί το τουίτερ, και είσαι τελειωμένος..
Ομοίως πίσω, χωράει άνετα 165 χιλιοστά, βάζεις Alpine 2 δρόμων 220 watt και είσαι αρχηγός με 150-180 ευρώ σύνολο...
Δεν ξέρω τι παίζει απο διαστάσεις στα κουπέ, πρέπει κάποιος να μετρήσει και να μου πεί..

zaharias
20-11-10, 18:19
Παραθετω σχεδιαγραμμα που βρηκα..

Το αμαξι μου ειναι 10/2001 και φοραει τη 17pin φυσα..

http://img208.imageshack.us/img208/1886/oldgen17pinradiopinout.jpg (http://img208.imageshack.us/i/oldgen17pinradiopinout.jpg/)

Απο που θα παρω ρευμα, που θα συνδεσω ενισχυτη κτλ..??

zaharias
20-11-10, 18:19
Αυτο ειναι και το μαμα busines r/cd μου..

http://img171.imageshack.us/img171/9426/dsc00481o.jpg (http://img171.imageshack.us/i/dsc00481o.jpg/)

http://img819.imageshack.us/img819/7826/dsc00480rh.jpg (http://img819.imageshack.us/i/dsc00480rh.jpg/)

http://img232.imageshack.us/img232/74/dsc00479a.jpg (http://img232.imageshack.us/i/dsc00479a.jpg/)

Το καλωδιο που δειχνω εδω ειναι αυτο που παει στο Dension..

http://img404.imageshack.us/img404/5090/dsc00478cn.jpg (http://img404.imageshack.us/i/dsc00478cn.jpg/)

zaharias
25-11-10, 13:44
Βρηκα και αυτο, δεν ξερω αν βοηθαει..

http://forum.e46fanatics.com/showpost.php?p=2775767&postcount=44

http://img818.imageshack.us/img818/2981/fysa.jpg (http://img818.imageshack.us/i/fysa.jpg/)

Καμια γνωμη-βοηθεια για καλωδια-συνδεσεις, απο που θα περασουν κτλ..??

zaharias
26-11-10, 12:47
Τελικα κατεληξα σε Rainbow (Γερμανικα) ηχεια εμπρος και πισω..

Για πισω..

http://www.audiomotiv.co.uk/news/wp-content/uploads/2010/03/Rainbow-KX-165.png

Για μπροστα..

http://www.bigdogaudio.de/lautsprecher-fahrzeugspezifisch/rainbow-iq-26525-bmw-3er-e46-fuer-cabrio-und-coup.html

Τσιμπησα και εναν επεξεργαστη ηχου για να εχω περισσοτερες δυνατοτητες ρυθμισης..

http://outlet.crutchfield.com/S-WDYuTP5sNu8/p_161LC6IG/AudioControl-LC6i-Gray.html?cc=02&tab=review

Και μας μενουν ο ενισχυτης και οι καλωδιωσεις..

Οποτε αναμονη, να ερθουν τα πραγματα, να ξεκινησουμε.. :)

Δεν εχω καταληξει ακομη σε sub..

zaharias
06-12-10, 23:03
Ηρθαν τα μπροστα..:dance:

http://img214.imageshack.us/img214/651/dsc00515gj.jpg (http://img214.imageshack.us/i/dsc00515gj.jpg/)

http://img208.imageshack.us/img208/1808/dsc00516ge.jpg (http://img208.imageshack.us/i/dsc00516ge.jpg/)

Πισω πλευρα..

http://img35.imageshack.us/img35/9929/speakerbackside.jpg (http://img35.imageshack.us/i/speakerbackside.jpg/)

zaharias
06-12-10, 23:04
Δοκιμη..

http://img526.imageshack.us/img526/6682/rainbowspeaker.jpg (http://img526.imageshack.us/i/rainbowspeaker.jpg/)

ΟΕΜ twitter bye bye..

http://img375.imageshack.us/img375/186/oemtwitter.jpg (http://img375.imageshack.us/i/oemtwitter.jpg/)

zaharias
06-12-10, 23:04
Rainbow twitter

http://img140.imageshack.us/img140/6458/rainbowtwitter.jpg (http://img140.imageshack.us/i/rainbowtwitter.jpg/)

Crossover

http://img801.imageshack.us/img801/7496/crossoverf.jpg (http://img801.imageshack.us/i/crossoverf.jpg/)

Fitted..

http://img607.imageshack.us/img607/9553/fitted.jpg (http://img607.imageshack.us/i/fitted.jpg/)

zaharias
07-12-10, 19:13
Rainbow απο πανω, OEM απο κατω.. Η διαφορα στο μαγνητη ειναι εμφανης..

http://img88.imageshack.us/img88/3865/dsc00525ne.jpg (http://img88.imageshack.us/i/dsc00525ne.jpg/)

Συγκριση

http://img191.imageshack.us/img191/5159/dsc00526j.jpg (http://img191.imageshack.us/i/dsc00526j.jpg/)

http://img80.imageshack.us/img80/4374/dsc00527od.jpg (http://img80.imageshack.us/i/dsc00527od.jpg/)

zaharias
07-12-10, 19:14
ΟΕΜ ηχειο 16cm

http://img607.imageshack.us/img607/485/dsc00528y.jpg (http://img607.imageshack.us/i/dsc00528y.jpg/)

Rainbow 16cm

http://img69.imageshack.us/img69/7871/dsc00529e.jpg (http://img69.imageshack.us/i/dsc00529e.jpg/)

Κανονικα τα μαμα δεν ειναι 13αρια..??

zaharias
07-12-10, 22:28
Ηρθαν και τα πισω..

http://img600.imageshack.us/img600/4839/dsc00530t.jpg (http://img600.imageshack.us/i/dsc00530t.jpg/)

http://img87.imageshack.us/img87/2091/dsc00532w.jpg (http://img87.imageshack.us/i/dsc00532w.jpg/)

http://img97.imageshack.us/img97/299/dsc00533qg.jpg (http://img97.imageshack.us/i/dsc00533qg.jpg/)

rapid_fast
09-12-10, 01:36
Μπρός-πίσω όλα 165..
Μια χαρά εισαι..
Πήρες πολύμετρο να δείς σήμα για τον ενισχυτη???

zaharias
09-12-10, 06:21
Μπρός-πίσω όλα 165..
Μια χαρά εισαι..
Πήρες πολύμετρο να δείς σήμα για τον ενισχυτη???

Ακομα οχι Παναγιωτη..
Περιμενω να ερθουν ενισχυτης + sub..
Μαλλον αυτες τις μερες θα περασω τις γραμμες..

rapid_fast
09-12-10, 14:26
Ακομα οχι Παναγιωτη..
Περιμενω να ερθουν ενισχυτης + sub..
Μαλλον αυτες τις μερες θα περασω τις γραμμες..

Μήν ξεχνάς.. 8 διπλές γραμμές (+/-) για τα ηχεία, και μια μονή για το σήμα του ενισχυτή
θα χρειαστείς.. (προκειμένου να μην κόψεις εργοστασιακό καλώδιο)

zaharias
09-12-10, 18:56
Μήν ξεχνάς.. 8 διπλές γραμμές (+/-) για τα ηχεία, και μια μονή για το σήμα του ενισχυτή
θα χρειαστείς.. (προκειμένου να μην κόψεις εργοστασιακό καλώδιο)

Σκεφτομαι να κοψω τον ανταπτορα του Dension που ειναι ιδια χρωματα με την μαμα πλεξουδα.. Τι λες?
Βασικα, ας ερθει ο ενισχυτης + το sub και μετα βλεπουμε τί χρειαζομαστε Παναγιωτη..

zaharias
15-12-10, 00:49
Εβγαλα αυτο σημερα για να ειναι ετοιμος ο χωρος που θα μπει ο ενισχυτης..

http://img651.imageshack.us/img651/491/dsc00548a.jpg (http://img651.imageshack.us/i/dsc00548a.jpg/)

http://img255.imageshack.us/img255/4052/dsc00549y.jpg (http://img255.imageshack.us/i/dsc00549y.jpg/)

zaharias
15-12-10, 00:57
Βρηκα μια πλεξουδα πισω..

Ειναι για το navi αυτη?

http://img545.imageshack.us/img545/1007/dsc00549q.jpg (http://img545.imageshack.us/i/dsc00549q.jpg/)

http://img573.imageshack.us/img573/7499/dsc00550t.jpg (http://img573.imageshack.us/i/dsc00550t.jpg/)

http://img580.imageshack.us/img580/1/dsc00551f.jpg (http://img580.imageshack.us/i/dsc00551f.jpg/)

http://img255.imageshack.us/img255/2766/dsc00552e.jpg (http://img255.imageshack.us/i/dsc00552e.jpg/)

rapid_fast
15-12-10, 03:19
Εμένα έχει ένα τεράστιο κονέκτορα με 30 καλώδια το navi..
Απο τα χρώματα και μόνο, το τριάρι είναι ρευμα με σήμα εντολής, και το μεγάλο
πρέπει να είναι σήμα ηχείων..

zaharias
15-12-10, 06:29
Εμένα έχει ένα τεράστιο κονέκτορα με 30 καλώδια το navi..
Απο τα χρώματα και μόνο, το τριάρι είναι ρευμα με σήμα εντολής, και το μεγάλο
πρέπει να είναι σήμα ηχείων..

Απ'οτι μου ειπε φιλος Παναγιωτη, ειναι για τη σιντιερα.. Μας χρησιμευει καπου ή το αφηνουμε στην ησυχια του?

zaharias
15-12-10, 07:13
Εβγαλα χθες κολωνακια πισω και εταζερα...

Πρεπει πρωτα να βγουν τα πισω κολωνακια και μετα να βγει η εταζερα..

Βγαζουμε πρωτα το φως με ενα ισιο κατσαβιδακι και απο μεσα υπαρχει βιδα..

http://img94.imageshack.us/img94/1716/dsc00553uf.jpg (http://img94.imageshack.us/i/dsc00553uf.jpg/)

Τα κολωνακια εκτος απο τη βιδα κρατιουνται απο 2 κλιπς.. Τραβοντας (με προσοχη γιατι σπανε ευκολα) προς τα πανω (προς την οροφη) και προς τα μπροστα (προς τη μερια της μηχανης) βγαινουν.. Δεν ειναι και ιδιαιτερα ευκολο, γιαυτο και θελει υπομονη και σιγα σιγα για να μη σπασει κατι..

Μετα πρεπει να βγουν αυτα τα κουμπωματα, οπου πρεπει να ξαπλωσεις κατω απο την εταζερα μεσα στο πορτ μπαγκαζ και να τα σπρωξεις απο τη κατω μερια για να βγουν πανω και ετσι μετα τα πιανεις με μια πενσα και αντε γεια..

http://img171.imageshack.us/img171/2014/dsc00554c.jpg (http://img171.imageshack.us/i/dsc00554c.jpg/)

zaharias
15-12-10, 07:32
Για να βγουν τα προσκεφαλα, πρεπει να λοστεψουμε με ενα κατσαβιδι την εταζερα και να βγαλουμε τις 2 σεδερενιες ασφαλειες που εχει το καθε προσκεφαλο..

http://img823.imageshack.us/img823/8915/dsc00555c.jpg (http://img823.imageshack.us/i/dsc00555c.jpg/)

Μετα βγαζουμε τα καλυμματα των ηχειων με ενα λεπτο ισιο κατσαβιδι, βγαζουμε 3 βιδες 8αρες που εχει καθε ηχειο, τραβαμε το ηχειο εξω και βγαζουμε την εργοστασιακη φυσα..

Μετα πρεπει να βγαλουμε τη "θηκη" που βρισκονται μεσα τα ηχεια..
Εχει καποια κλιπς, τα ανοιγουμε λιγο με ενα ισιο κατσαβιδι και βγαινουν..

http://img23.imageshack.us/img23/8262/dsc00556hh.jpg (http://img23.imageshack.us/i/dsc00556hh.jpg/)

zaharias
15-12-10, 07:43
Μετα πρεπει να βγαλουμε τις πισω ζωνες και η εταζερα εχει βγει..

http://img836.imageshack.us/img836/5095/dsc00557y.jpg (http://img836.imageshack.us/i/dsc00557y.jpg/)

http://img219.imageshack.us/img219/5662/dsc00558z.jpg (http://img219.imageshack.us/i/dsc00558z.jpg/)

rapid_fast
15-12-10, 13:43
Απ'οτι μου ειπε φιλος Παναγιωτη, ειναι για τη σιντιερα.. Μας χρησιμευει καπου ή το αφηνουμε στην ησυχια του?

Κοίτα με ένα πολύμετρο αν φέρνει ρεύμα, και πόσο..
Και κοίτα αν φέρνει και σήμα..
Αν ναι, θα κλέψουμε σήμα για τον ενισχυτη..

zaharias
20-12-10, 11:08
Μήν ξεχνάς.. 8 διπλές γραμμές (+/-) για τα ηχεία, και μια μονή για το σήμα του ενισχυτή
θα χρειαστείς.. (προκειμένου να μην κόψεις εργοστασιακό καλώδιο)

Παναγιωτη, πηρα και εναν επεξεργαστη τελικα.. Μην πεις οτι δεν σε ακουω.. :D Αν δεν τον βαλω, παει για πουλημα.. (πηρα εναν καλο 100 ευρω)

Σου παραθετω και ενα διαγραμμα που μου εφτιαξε ο Γιωργος (george46) Thanks Γιωργο!!

29049

Αυτες τις μερες περιμενω να ερθουν και τα υπολοιπα πραγματα..

zaharias
21-12-10, 07:20
Ηρθε και αυτο.. Επεξεργαστης ηχου..

http://img192.imageshack.us/img192/5518/dsc00593s.jpg (http://img192.imageshack.us/i/dsc00593s.jpg/)

http://img718.imageshack.us/img718/9432/dsc00594ct.jpg (http://img718.imageshack.us/i/dsc00594ct.jpg/)

rapid_fast
21-12-10, 16:53
Μαύρα σύκα..
λάθος είσαι, δεν του είπες του Γεώργιου οτι στέλνεις ενισχυμένο σήμα??
Ουφφφ..
Διάβασε στο manual, δέχεται pre-amplified signal στην είσοδο??

zaharias
26-12-10, 19:49
Ηρθε και το subάκι...

http://img689.imageshack.us/img689/2339/dsc00596bl.jpg (http://img689.imageshack.us/i/dsc00596bl.jpg/)

http://img834.imageshack.us/img834/6631/dsc00597z.jpg (http://img834.imageshack.us/i/dsc00597z.jpg/)

zaharias
26-12-10, 19:50
http://img826.imageshack.us/img826/825/dsc00598gx.jpg (http://img826.imageshack.us/i/dsc00598gx.jpg/)

Μου εστειλε και ενα wiring kit μαζι με τον ανταπτορα για τα πισω ηχεια (που ελειπε ο ενας).. και τα επεξεργαζεται ο γατος μου.. :))

http://img843.imageshack.us/img843/1681/dsc00599id.jpg (http://img843.imageshack.us/i/dsc00599id.jpg/)

ThaNOS E46coupe
26-12-10, 22:59
xaxaxa...Ζάχο τί εντυπώσεις είχε τελικά ο φοίβος ? ήταν καλός ο αντάπτορας??ααχαχαχα

zaharias
26-12-10, 23:05
xaxaxa...Ζάχο τί εντυπώσεις είχε τελικά ο φοίβος ? ήταν καλός ο αντάπτορας??ααχαχαχα

Του αρεσε το sub και σκεφτοταν οτι θα ειναι καλη φαση για να κανει τα νυχια του... αλλα του εκοψα τη χαρα γιατι τα εχω ολα κλειδωμενα σε ενα δωματιο..
xaxaxaxaxaxaxaxa!!!!!!!!!!!!!

georggge46
26-12-10, 23:42
Μαύρα σύκα..
λάθος είσαι, δεν του είπες του Γεώργιου οτι στέλνεις ενισχυμένο σήμα??
Ουφφφ..
Διάβασε στο manual, δέχεται pre-amplified signal στην είσοδο??

Και που ειναι το προβλημα ,φιλε μου ...? Και η πηγη σημα προενισχυσης στελνει στον ενισχυτη ..... Βασικη δουλεια του LC6i ειναι η μετατροπη του σηματος απο high σε low [κατι που χρειαζεται, μιας και ο Ζαχαριας θελει να συνδεσει εργοστασιακη πηγη με αφτερμαρκετ ενισχυτη, ωστε να συνδεσει ηχεια και υποφουφερ], απλα δινει και καλυτερο voltage στην εξοδο μιας και πασχουν οι περισσοτερες πηγες εκει ....
http://www.audiocontrol.com/222456/products/Line-Output-Converter----LC6i.html
http://www.sound-better.net/Support/Manuals/Autosound/LC6i_OM.pdf

rapid_fast
27-12-10, 05:05
Και που ειναι το προβλημα ,φιλε μου ...? Και η πηγη σημα προενισχυσης στελνει στον ενισχυτη ..... Βασικη δουλεια του LC6i ειναι η μετατροπη του σηματος απο high σε low [κατι που χρειαζεται, μιας και ο Ζαχαριας θελει να συνδεσει εργοστασιακη πηγη με αφτερμαρκετ ενισχυτη, ωστε να συνδεσει ηχεια και υποφουφερ], απλα δινει και καλυτερο voltage στην εξοδο μιας και πασχουν οι περισσοτερες πηγες εκει ....
http://www.audiocontrol.com/222456/products/Line-Output-Converter----LC6i.html
http://www.sound-better.net/Support/Manuals/Autosound/LC6i_OM.pdf

Ναι, έχεις δίκιο.. Διάβασα το manual.
(Εγιναν πράσινα τα σύκα!!!!)
Οπως το λές μπορεί να γίνει, και να πάρει και σήμα απο τον επεξεργαστή για να ανάψει τον
ενισχυτη..

zaharias
27-12-10, 16:01
Εκατσα τωρα και εγραψα τα καλωδια πανω στον ανταπτορα του Dension..
βασει το σχεδιαγραμματος αυτου..

http://img208.imageshack.us/img208/1886/oldgen17pinradiopinout.jpg (http://img208.imageshack.us/i/oldgen17pinradiopinout.jpg/)

Photo later :D...

zaharias
27-12-10, 22:07
Φωτο απο τον ανταπτορα με τα μαρκαρισμενα καλωδια..
http://img716.imageshack.us/img716/7007/dsc00603q.jpg (http://img716.imageshack.us/i/dsc00603q.jpg/)
Η ενωση εδω που μπαινουν 2 καλωδια ηδη (λογο Dension) σε ενα pin πως θα γινει??
http://img6.imageshack.us/img6/176/dsc00604b.jpg (http://img6.imageshack.us/i/dsc00604b.jpg/)

rapid_fast
29-12-10, 13:51
Νομίζω κάπου εδώ είσαι...

zaharias
29-12-10, 14:40
Νομίζω κάπου εδώ είσαι...

Θεος λεμε!!!

Εισαι αψογος Παναγιωτη!!

Ευχαριστω παρα πολυ!!:cheers::dblthumb2:cheers:

rapid_fast
29-12-10, 15:03
Θεος λεμε!!!

Εισαι αψογος Παναγιωτη!!

Ευχαριστω παρα πολυ!!:cheers::dblthumb2:cheers:

Το θέμα τώρα, είναι να βάλεις "κλέφτη" για το σήμα του sub..

zaharias
29-12-10, 15:09
Το θέμα τώρα, είναι να βάλεις "κλέφτη" για το σήμα του sub..

Θα αναψει απο τον ενισχυτη το sub, δεν χρειαζεται κατι αλλο.. (εεε??)

rapid_fast
29-12-10, 15:13
Θα αναψει απο τον ενισχυτη το sub, δεν χρειαζεται κατι αλλο.. (εεε??)

Ναι ρε, ένα απλό ηχείο είναι.. Passive sub πήρες έτσι?? Οχι active..
Αν είναι active, έχει μέσα ενισχυτή και θέλει και ρευμα..

georggge46
29-12-10, 15:14
Το θέμα τώρα, είναι να βάλεις "κλέφτη" για το σήμα του sub..

Δεν χρειαζεται. Ο επεξεργαστης το κανει αυτοματα , απλα συνδεεις την τριτη εξοδο rca του επεξεργαστη με την εισοδο rca για το σαμπ του ενισχυτη ! Αυτος ο επεξεργαστης ,και μονο την main εισοδο να χρεισημοποιησεις , βγαζει 3 εξοδους [front, rear, sub] .....

zaharias
29-12-10, 15:18
Ναι ρε, ένα απλό ηχείο είναι.. Passive sub πήρες έτσι?? Οχι active..
Αν είναι active, έχει μέσα ενισχυτή και θέλει και ρευμα..

Ναι Παναγιωτη, passive ειναι, δεν εχει ενσματωμενο ενισχυτη..

rapid_fast
29-12-10, 20:44
Ναι Παναγιωτη, passive ειναι, δεν εχει ενσματωμενο ενισχυτη..

Τότε είσαι ΟΚ..

zaharias
30-12-10, 14:33
Ηρθε το ενισχυτακι σημερα!!!!!!!!!:clap: Μια σταλια ειναι!!!!!!
Θα ανεβασω φωτο αργοτερα..

zaharias
30-12-10, 16:28
http://img412.imageshack.us/img412/1786/dsc00606f.jpg (http://img412.imageshack.us/i/dsc00606f.jpg/)
http://img140.imageshack.us/img140/8296/dsc00607q.jpg (http://img140.imageshack.us/i/dsc00607q.jpg/)
http://img404.imageshack.us/img404/5076/dsc00609ad.jpg (http://img404.imageshack.us/i/dsc00609ad.jpg/)

zaharias
02-01-11, 13:38
Εκανα λιγη δουλιτσα αυτες τις μερες που ειχα free time..
Συνδεσα ενισχυτη με επεξεργαστη (remote), εχω ετοιμο και το remote που θα ερθει απο μπροστα, συνδεσα τα καλωδια που ερχονται απο μπροστα και μπαινουν στον επεξεργαστη, γειωση ενισχυτη, το καλωδιο που παει στη μπαταρια(+) και τα καλωδια που θα φυγουν απο το ενισχυτη να πανε στα ηχεια..

http://img703.imageshack.us/img703/6028/dsc00610o.jpg (http://img703.imageshack.us/i/dsc00610o.jpg/)
http://img714.imageshack.us/img714/2813/dsc00611m.jpg (http://img714.imageshack.us/i/dsc00611m.jpg/)

zaharias
02-01-11, 13:45
http://img412.imageshack.us/img412/887/dsc00612mr.jpg (http://img412.imageshack.us/i/dsc00612mr.jpg/)
http://img521.imageshack.us/img521/4008/dsc00613go.jpg (http://img521.imageshack.us/i/dsc00613go.jpg/)
Απο τη μερια του οδηγου, απο εδω περασα τα καλωδια απο πισω, μεσα στη καμπινα..
http://img683.imageshack.us/img683/6841/dsc00614zb.jpg (http://img683.imageshack.us/i/dsc00614zb.jpg/)

zaharias
02-01-11, 14:08
Εκανα μια τρυπα πρωτα στο αφρολεξ με ενα κατσαβιδι, μετα το εβγαλα και μετα με ενα φαλτσετακι, επεσε σφαξιμο..
http://img140.imageshack.us/img140/5960/dsc00615ie.jpg (http://img140.imageshack.us/i/dsc00615ie.jpg/)
http://img220.imageshack.us/img220/586/dsc00616i.jpg (http://img220.imageshack.us/i/dsc00616i.jpg/)

zaharias
02-01-11, 14:31
Τα καλωδια που θα συνδεθουν πισω απο την πηγη, μπορουν να περαστουν απο εδω.. ?? Απο εκει περναει και η "μαμα" πλεξουδα που παει στη πηγη.. (ή πρεπει να περαστουν οπωσδηποτε πισω απο το κοντερ κτλ κτλ..??)

Οι φωτο ειναι τραβηγμενες απο τη μερια του οδηγου..
http://img262.imageshack.us/img262/4633/dsc00617cl.jpg (http://img262.imageshack.us/i/dsc00617cl.jpg/)
http://img715.imageshack.us/img715/3010/dsc00618o.jpg (http://img715.imageshack.us/i/dsc00618o.jpg/)

Επισης, γειωση πισω, να παρω απο ενα σημειο που παιρνει και η "μαμα" πλεξουδα που παει καπου πισω.?? Μπορω να παρω απο το ιδιο σημειο γειωση για τον ενισχυτη & τον επεξεργαστη..??

Φωτο απο το σημειο (πανω δεξια) που σκεφτομαι να συνδεσω τη γειωση..

http://img573.imageshack.us/img573/7499/dsc00550t.jpg

zaharias
02-01-11, 16:16
Προσωρινα τοποθετημενοι.. ενισχυτης & επεξεργαστης..

http://img547.imageshack.us/img547/7601/dsc00619n.jpg (http://img547.imageshack.us/i/dsc00619n.jpg/)

Ολα τα καλωδια περασμενα..

http://img228.imageshack.us/img228/6404/dsc00620gw.jpg (http://img228.imageshack.us/i/dsc00620gw.jpg/)
http://img534.imageshack.us/img534/6876/dsc00621yo.jpg (http://img534.imageshack.us/i/dsc00621yo.jpg/)

zaharias
02-01-11, 16:28
http://img98.imageshack.us/img98/7411/dsc00623b.jpg (http://img98.imageshack.us/i/dsc00623b.jpg/)

Το μαυρο καλωδιο ειναι για το remote, τα 2 τετραπλα ειναι που φευγουν απο πισω απο την πηγη(ηχεια) και πανε στον επεξεργαστη και τα 2 διπλά ειναι που ερχονται απο τον ενισχυτη για τα μπροστινα ηχεια.. Αυτα που φευγουν απο τον ενισχυτη και πανε στα πισω ηχεια θα πανε απευθειας, δεν χρειαζεται να ερθουν μπροστα..

http://img833.imageshack.us/img833/4789/dsc00624uz.jpg (http://img833.imageshack.us/i/dsc00624uz.jpg/)

zaharias
02-01-11, 17:03
http://img192.imageshack.us/img192/5518/dsc00593s.jpg

Στον επεξεργαστη κατω δεξια οπως ειπαμε στο Remote Out το εχω συνδεσει με τον ενισχυτη, στο Remote In εχω βαλει το καλωδιο (Remote) που ερχεται απο μπροστα απο το πιν 16 και στο Ground θα παει η γειωση..
Στο +12V παει κατι..?? Λογικα τιποτα, ετσι.?? Αφου θα αναψει απο το Remote in..

georggge46
02-01-11, 19:48
http://img192.imageshack.us/img192/5518/dsc00593s.jpg

Στον επεξεργαστη κατω δεξια οπως ειπαμε στο Remote Out το εχω συνδεσει με τον ενισχυτη, στο Remote In εχω βαλει το καλωδιο (Remote) που ερχεται απο μπροστα απο το πιν 16 και στο Ground θα παει η γειωση..
Στο +12V παει κατι..?? Λογικα τιποτα, ετσι.?? Αφου θα αναψει απο το Remote in..

Βεβαια παει !! Χωρις ρευμα πως θα δουλεψει ?! Το Remote in απλα δινει εντολη για να αναψει ο επεξεργαστης και ο ενισχυτης. Μπορεις να παρεις απο το +12V της πλεξουδας σου μπροστα !

zaharias
04-01-11, 06:34
Βεβαια παει !! Χωρις ρευμα πως θα δουλεψει ?! Το Remote in απλα δινει εντολη για να αναψει ο επεξεργαστης και ο ενισχυτης. Μπορεις να παρεις απο το +12V της πλεξουδας σου μπροστα !

Ευχαριστω Γιωργο!!!



Περασα τα καλωδια χθες..

http://img600.imageshack.us/img600/7426/dsc00633ec.jpg (http://img600.imageshack.us/i/dsc00633ec.jpg/)

Παρεα με την ΟΕΜ πλεξουδα..

http://img510.imageshack.us/img510/6443/dsc00635sj.jpg (http://img510.imageshack.us/i/dsc00635sj.jpg/)
http://img816.imageshack.us/img816/5338/dsc00636p.jpg (http://img816.imageshack.us/i/dsc00636p.jpg/)

zaharias
04-01-11, 17:52
Τα καλωδια περασαν δεξια και πισω απο τον κλιματισμο και βγηκαν δεξια πισω απο τη πηγη..

http://img137.imageshack.us/img137/1326/wiringkalodia.jpg (http://img137.imageshack.us/i/wiringkalodia.jpg/)

Επρεπε να κοπουν οι εργοστασιακες φυσες στα μπροστα ηχεια τελικα.. Και να μπουν φυσακια που ειχαν μεσα τα μπροστινα Rainbow..

http://img17.imageshack.us/img17/2456/oemfrontspeakerfysa.jpg (http://img17.imageshack.us/i/oemfrontspeakerfysa.jpg/)

http://img689.imageshack.us/img689/8462/fysakia.jpg (http://img689.imageshack.us/i/fysakia.jpg/)

zaharias
04-01-11, 18:07
Τα πισω ηχεια, συνδεδεμενα με τον ενισχυτη και προχειρα τοποθετημενα γιατι σημερα θελω να κανω δοκιμη.. :D

http://img703.imageshack.us/img703/7523/rainboxcoaxrear.jpg (http://img703.imageshack.us/i/rainboxcoaxrear.jpg/)

Και μια φωτο του πορτ μπαγκαζ.. Με το subακι πρωτη μουρη..

http://img834.imageshack.us/img834/8307/dsc00637z.jpg (http://img834.imageshack.us/i/dsc00637z.jpg/)

zaharias
04-01-11, 18:25
Συνδεση +12V του ενισχυτη με τον επεξεργαστη (battery)(+)....

http://img156.imageshack.us/img156/4826/12vaudiocontrolamp2.jpg (http://img156.imageshack.us/i/12vaudiocontrolamp2.jpg/)

http://img529.imageshack.us/img529/4118/12vaudiocontrolamp.jpg (http://img529.imageshack.us/i/12vaudiocontrolamp.jpg/)

zaharias
04-01-11, 18:34
Φωτο απο τη "μακαροναδα"... Εγινε το απαραιτητο χειρουργειο σημερα το μεσημερι..
Μονο το remote θελω να συνδεσω και μετα γειωσεις-ρευματα πισω στο πορτ μπαγκαζ και ειμαστε ετοιμοι για δοκιμη.. :D

http://img52.imageshack.us/img52/6540/dsc00640rm.jpg (http://img52.imageshack.us/i/dsc00640rm.jpg/)

Αντών///is
04-01-11, 21:32
Μπράβο Ζαχαρία... Καλορίζικα!

zaharias
04-01-11, 22:00
Μπράβο Ζαχαρία... Καλορίζικα!

Ευχαριστω Αντωνακι!!!!



IT'S ALIVE!!!!!!!!!!

Επαιξε το ρημαδι και παιζει και ωραια!!!! :D

Θελει ρυθμιση τωρα!!!

Ευχαριστω για αλλη μια φορα ΟΛΗ τη παρεα απο τα 2 φορουμ που με βοηθησαν, γιατι πραγματικα χωρις τη βοηθεια σας.. ακομα θα εψαχνα για ηχεια.. :D


Special thanks to georggge46, gyiama & rapid fast!!!!

Dim77
04-01-11, 22:10
Μεγειά Ζαχαρία!!!

zaharias
04-01-11, 22:34
Μεγειά Ζαχαρία!!!

Ευχαριστω φιλε, να εισαι καλα!!

Αντε και στα δικα σου!! :D

rapid_fast
05-01-11, 00:05
Ζαχαρία,
κάνε τώρα το μεγάλο τέστ...
Ανέβασε το gain απο τον ενισχυτή στο φούλ..
Βάλε κάτι να παίζει, αλλά με κλειστή εντελώς τη φωνή..
Αναψε την μηχανή, άναψε τα φώτα...
Εχει μέσα παρεμβολή ζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ ζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ?????
Αν όχι, είσαι αρχηγός..

Dim77
05-01-11, 00:13
Ευχαριστω φιλε, να εισαι καλα!!

Αντε και στα δικα σου!! :D

Ζαχαρία, ενισχυτές δε βάζω...άντε να αλλάξω τα μαμά ηχεία με άλλα ηχεία.

zaharias
05-01-11, 00:38
Ζαχαρία,
κάνε τώρα το μεγάλο τέστ...
Ανέβασε το gain απο τον ενισχυτή στο φούλ..
Βάλε κάτι να παίζει, αλλά με κλειστή εντελώς τη φωνή..
Αναψε την μηχανή, άναψε τα φώτα...
Εχει μέσα παρεμβολή ζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ ζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ?????
Αν όχι, είσαι αρχηγός..

Εχω την εντυπωση οτι το sub κανει λιγο..
Θα το κοιταξω αυριο το απογευμα που θα εχω ελευθερο χρονο... και θα ασχοληθω με τις ρυθμισεις..
Παντως παιζει αρκετα καλα.. Εγω ειμαι ευχαριστημενος.. :D

ThaNOS E46coupe
05-01-11, 00:44
ζάχο όλα αυτά με τη μαμά πηγή???? ψήνομαι πολύ άγρια...δέ θέλω να χάσω το εργοστασιακό ντιζάιν...τουλάχιστον μέχρι να μπέι το dynavin....συγχαριτήρια για την πολύ προσεκτηκή και επιλεκτική δουλειά που κάνεις!!!!!!!

zaharias
05-01-11, 00:47
Ζαχαρία, ενισχυτές δε βάζω...άντε να αλλάξω τα μαμά ηχεία με άλλα ηχεία.

Δεν θα κανεις δουλεια παντως ετσι Δημητρη.. Αν και οταν καποια στιγμη με το καλο το αποφασισεις, βαλε εναν 4καναλο, χωρις sub και αλλαξε και ηχεια..
Εγω πριν κοψω καλωδια και συνδεσω τον ενισχυτη, βαζω τα μπροστα (Rainbow, που ειναι και ειδικα για Ε46 coupe), κλεινω ταπετσαριες και βαζω το r/cd για να τα ακουσω.. Μπορω να σου πω οτι τα "μαμα" ηταν καλυτερα..!!
Αν ειναι να αλλαξεις μονο ηχεια, μην το κανεις, γιατι δεν θα δεις διαφορα και θα το μετανιωσεις.. Αν θυμασαι το συζητουσαμε καποια στιγμη σε καποιο θρεντ.. Δεν θυμαμαι αν ειναι αυτο εδω και καποιοι μας ειχαν πει οτι με ΜΟΝΟ αλλαγη ηχειων δεν θα κανουμε δουλεια.. Και να σου πω.. δικιο εχουν, εγω το καταλαβα αμεσως μολις ακουσα τα Rainbow χωρις ενισχυτη..

zaharias
05-01-11, 00:54
ζάχο όλα αυτά με τη μαμά πηγή???? ψήνομαι πολύ άγρια...δέ θέλω να χάσω το εργοστασιακό ντιζάιν...τουλάχιστον μέχρι να μπέι το dynavin....συγχαριτήρια για την πολύ προσεκτηκή και επιλεκτική δουλειά που κάνεις!!!!!!!

Ευχαριστω Θανο.. Κοιτα να δεις.. Το αμαξι ειναι η τρελα μου.. Γουσταρω πολυ τα DIY για τη χαρα που σου δινουν να φτιαξεις κατι ΕΣΥ.. Επισης, οπως προσεχω εγω το αμαξι μου, δεν το προσεχει κανεις αλλος, ειτε αυτο λεγεται συνεργειο, πλυντηριο κτλ.. Εχω το χωρο μου, εχω το χρονο μου, εχω τα φιλαρακια μου απο τα φορουμ που με βοηθανε και μοιραζομαι μαζι τους τις εμπειριες μου και γουσταρω.. :)
Και γω δεν ηθελα να χασω το εργοστασιακο look Θανο.. Ολα δουλευουν μια χαρα.. Και τα χειριστηρια του τιμονιου και το Dension και ολα..
Με το dynavin δεν θα κανεις δουλεια παντως.. Θυμαμαι καποιος που ρωτουσε και του ειχε πει ενας φιλος οτι με κινεζικο μηχανημα να μην περιμενει και πολλα..

ThaNOS E46coupe
05-01-11, 01:15
τότε προτιμώ να ακούω χαλαρή μουσική και να βλέπω το dvd του γονίδη....:D παρά να τον ακούω και να τον φανταζομαι στη πίστα....χαχαχαχα

zaharias
05-01-11, 07:21
τότε προτιμώ να ακούω χαλαρή μουσική και να βλέπω το dvd του γονίδη....:D παρά να τον ακούω και να τον φανταζομαι στη πίστα....χαχαχαχα

Τωρα τι πηγη εχεις Θανο?
Κοιτα, το Dynavin ειναι καλο απο θεμα εμφανισης και ποιοτητας-τιμης.. Αμα εισαι ευχαριστημενος απο τον "μαμα" ηχο, νομιζω οτι ειναι καλη λυση.. Αλλα αν θελεις να βελτιωσεις τον ηχο μαλλον δεν προτεινεται σαν πηγη για audio upgrade..

rapid_fast
05-01-11, 13:52
Εχω την εντυπωση οτι το sub κανει λιγο..
Θα το κοιταξω αυριο το απογευμα που θα εχω ελευθερο χρονο... και θα ασχοληθω με τις ρυθμισεις..
Παντως παιζει αρκετα καλα.. Εγω ειμαι ευχαριστημενος.. :D
Ζαχαρία,
έχεις τραβήξει γείωση κατευθείαν απο την μπαταρία?
ή την έχεις με βίδα πάνω στο σκάφος??

ThaNOS E46coupe
05-01-11, 14:34
Τωρα τι πηγη εχεις Θανο?
Κοιτα, το Dynavin ειναι καλο απο θεμα εμφανισης και ποιοτητας-τιμης.. Αμα εισαι ευχαριστημενος απο τον "μαμα" ηχο, νομιζω οτι ειναι καλη λυση.. Αλλα αν θελεις να βελτιωσεις τον ηχο μαλλον δεν προτεινεται σαν πηγη για audio upgrade..

το μαμά ραδιο σιντί έχω φίλε..το buisnes....όχι το mp3...:dupe:

zaharias
05-01-11, 15:20
Ζαχαρία,
έχεις τραβήξει γείωση κατευθείαν απο την μπαταρία?
ή την έχεις με βίδα πάνω στο σκάφος??

Απευθειας πανω απο τη μπαταρια παιρνω + και - για τον ενισχυτη και γειωση για τον επεξεργαστη παιρνω απο τη βιδα που πιανει το καλωδιο του - πανω στο σασι.. Μηπως να τη βαλω παρεα με του ενισχυτη τη γειωση ή θα κανω πατατα..??
Μηπως παιζει ρολο επειδη ειναι χυμα τα καλωδια ακομα μεσα στο πορτ μπαγκαζ..?? Δεν εχω καταληξει που θα βαλω τον ενισχυτη για να κοψω τα καλωδια εκει που πρεπει..

το μαμά ραδιο σιντί έχω φίλε..το buisnes....όχι το mp3...:dupe:

Και γω αυτο εχω Θανο..

rapid_fast
05-01-11, 15:55
Δοκίμασε απο την μπαταρία, χωρίς καθόλου γείωση απο σασσί..

beau2011
05-01-11, 15:57
Απευθειας πανω απο τη μπαταρια παιρνω + και - για τον ενισχυτη και γειωση για τον επεξεργαστη παιρνω απο τη βιδα που πιανει το καλωδιο του - πανω στο σασι.. Μηπως να τη βαλω παρεα με του ενισχυτη τη γειωση ή θα κανω πατατα..??
Μηπως παιζει ρολο επειδη ειναι χυμα τα καλωδια ακομα μεσα στο πορτ μπαγκαζ..?? Δεν εχω καταληξει που θα βαλω τον ενισχυτη για να κοψω τα καλωδια εκει που πρεπει..

http://www.selluggboot.com/

UGG Classic (http://www.selluggboot.com/)

zaharias
06-01-11, 17:28
Δοκίμασε απο την μπαταρία, χωρίς καθόλου γείωση απο σασσί..

Το δοκιμασα Παναγιωτη.. Καμια διαφορά..

rapid_fast
06-01-11, 21:51
Ζαχαρία, κάνε μια ακόμα δοκιμή..
Αποσύνδεσε τα καλώδια rca απο τον ενισχυτη..
(ουσιαστικά, θα ενισχύει μόνο τον εαυτό του)
Συνεχίζει να σου δίνει τον θόρυβο??

zaharias
07-01-11, 16:53
Ζαχαρία, κάνε μια ακόμα δοκιμή..
Αποσύνδεσε τα καλώδια rca απο τον ενισχυτη..
(ουσιαστικά, θα ενισχύει μόνο τον εαυτό του)
Συνεχίζει να σου δίνει τον θόρυβο??

Θα το δοκιμασω Παναγιωτη..

Πηρα σημερα ενα κομματι MDF, το εβαψα μαυρο και ετοιμαζομαι να κανω δοκιμες..
Αυτο που με στεναχωρεσε ειναι οτι ακουγεται ςςςςςςςςςςςςςςςςςςς απο τα ηχεια ειτε εχω τη φωνη τερμα κατω, ειτε το κλειδι στη μιζα στη πρωτη σκαλα με κλειστο το r/cd..
Τι σκ@τ@ φταει τωρα..??

rapid_fast
07-01-11, 17:11
Θα το δοκιμασω Παναγιωτη..

Πηρα σημερα ενα κομματι MDF, το εβαψα μαυρο και ετοιμαζομαι να κανω δοκιμες..
Αυτο που με στεναχωρεσε ειναι οτι ακουγεται ςςςςςςςςςςςςςςςςςςς απο τα ηχεια ειτε εχω τη φωνη τερμα κατω, ειτε το κλειδι στη μιζα στη πρωτη σκαλα με κλειστο το r/cd..
Τι σκ@τ@ φταει τωρα..??
Βγάλε το καλώδιο που δίνεις σήμα για να ανάψει ο ενισχυτής απο το R/cd..
Προφανως και τα +12, φευγουν απο την στιγμή που ανοίγεις το κλειδί, οπότε ανάβει
ο ενισχυτής..
Θα τον αναψεις απο το signal out του επεξεργαστη..
Καλα??
(εχεις ground loop ρε γμτ.. μα πώς γίνεται με τη γείωση απευθείας απο την μπαταρια
να έχουμε ground loop...???)
Κάποιος ηλεκτρονικός στην παρέα υπάρχει?????

zaharias
07-01-11, 17:16
Βγάλε το καλώδιο που δίνεις σήμα για να ανάψει ο ενισχυτής απο το R/cd..
Προφανως και τα +12, φευγουν απο την στιγμή που ανοίγεις το κλειδί, οπότε ανάβει
ο ενισχυτής..
Θα τον αναψεις απο το signal out του επεξεργαστη..
Καλα??
(εχεις ground loop ρε γμτ.. μα πώς γίνεται με τη γείωση απευθείας απο την μπαταρια
να έχουμε ground loop...???)

Παναγιωτη.. Το Remote ερχεται απο μπροστα απο την πηγη, μπαινει στον επεξεργαστη πρωτα (Remote In) και μετα απο το Remote Out, αναβει και ο ενισχυτης..

Αυτη τη στιγμη, εχω πανω στο (-) της μπαταριας και τον ενισχυτη και τον επεξεργαστη..
Σαν να θυμαμαι οτι οταν ειχα πριν τον επεξεργαστη γειωμενο στη βιδα του αρνητικου πολυ, οτι απλα εκανε λιγο μονο το sub.. αλλα παλι μπορει να ειναι και της ιδεας μου και να ακουγοταν απο τα ηχεια και να μην το ειχα παρατηρησει εγω..

rapid_fast
07-01-11, 17:20
Παναγιωτη.. Το Remote ερχεται απο μπροστα απο την πηγη, μπαινει στον επεξεργαστη πρωτα (Remote In) και μετα απο το Remote Out, αναβει και ο ενισχυτης..

Αυτη τη στιγμη, εχω πανω στο (-) της μπαταριας και τον ενισχυτη και τον επεξεργαστη..
Σαν να θυμαμαι οτι οταν ειχα πριν τον επεξεργαστη γειωμενο στη βιδα του αρνητικου πολυ, οτι απλα εκανε λιγο μονο το sub.. αλλα παλι μπορει να ειναι και της ιδεας μου και να ακουγοταν απο τα ηχεια και να μην το ειχα παρατηρησει εγω..

Ναι, αυτό λέω, βγάλτο το Remote απο την πηγή.
Ο επεξεργαστής ανάβει μόλις δεχτεί σήμα ρευματος απο τα ηχεία..
Κατόπιν δίνει στο remote out του σήμα για το remote in του ενισχυτη..

zaharias
07-01-11, 17:31
Ναι, αυτό λέω, βγάλτο το Remote απο την πηγή.
Ο επεξεργαστής ανάβει μόλις δεχτεί σήμα ρευματος απο τα ηχεία..
Κατόπιν δίνει στο remote out του σήμα για το remote in του ενισχυτη..

Αχα.. Θα το δοκιμασω το βραδυ!!

Επισης, τα καλωδια που ερχονται απο μπροστα και μπαινουν στον επεξεργαστη, περνανε παρεα με αυτα που φευγουν απο τον ενισχυτη και πανε στα 2 μπροστα ηχεια.. Υπαρχει περιπτωση να φταει αυτο..??

Ευχαριστω Παναγιωτη!!

rapid_fast
07-01-11, 17:47
Αχα.. Θα το δοκιμασω το βραδυ!!

Επισης, τα καλωδια που ερχονται απο μπροστα και μπαινουν στον επεξεργαστη, περνανε παρεα με αυτα που φευγουν απο τον ενισχυτη και πανε στα 2 μπροστα ηχεια.. Υπαρχει περιπτωση να φταει αυτο..??

Ευχαριστω Παναγιωτη!!

Ισως,
αλλά αυτό μπορούμε να το εντοπίσουμε ευκολα, και να δώσεις λύσει άμεσα...

zaharias
07-01-11, 21:32
Τιποτα Παναγιωτη..

Συνεχιζει..

Βγαζω το Remote εντελως πισω απο τη πηγη, βγαζω τα 2 μπροστα ηχεια απο τον ενισχυτη και συνεχιζει το μπουρδελ*...
Με το κλειδι στη μιζα στη θεση ενα, και το r/cd κλειστο, ο ενισχυτης και ο επεξεργαστης ειναι αναμενοι!!!!!! Και το ςςςςςςςςςςςςςςς απο τα ηχεια συνεχιζει!!!!

zaharias
07-01-11, 21:49
Μηπως πρεπει να ειναι σε διαφορετικα σημεια γειωμενοι ενισχυτης και επεξεργαστης..??

Αυτη τη στιγμη ειναι πανω στο (-) της μπαταριας και τα 2..

ThaNOS E46coupe
07-01-11, 22:10
zaxo μήπως έχεις δώσει πολύ ένταση απο το gain του ενησχυτή? το φύσημα προέρχεται απο υπερβολική ένταση.....ή απο πολλά πρίμα...τσέκαρε τα gain και το equalizer...

zaharias
07-01-11, 22:19
zaxo μήπως έχεις δώσει πολύ ένταση απο το gain του ενησχυτή? το φύσημα προέρχεται απο υπερβολική ένταση.....ή απο πολλά πρίμα...τσέκαρε τα gain και το equalizer...

Στον επεξεργαστη τα εχω λιγο πριν το τερμα.. Στον ενισχυτη ειναι ολα στη μεση..

rapid_fast
07-01-11, 22:23
Τιποτα Παναγιωτη..

Συνεχιζει..

Βγαζω το Remote εντελως πισω απο τη πηγη, βγαζω τα 2 μπροστα ηχεια απο τον ενισχυτη και συνεχιζει το μπουρδελ*...
Με το κλειδι στη μιζα στη θεση ενα, και το r/cd κλειστο, ο ενισχυτης και ο επεξεργαστης ειναι αναμενοι!!!!!! Και το ςςςςςςςςςςςςςςς απο τα ηχεια συνεχιζει!!!!

Γιατί αναβουν αφού δεν έχει σήμα????

ThaNOS E46coupe
07-01-11, 22:25
επειδή ασχολούμαι με εγκαταστάσεις ηχητικών..έχω δικά μου και τα νοικιάζω και ξέρω κάποια πράγματα...δοκίμασε να χαμηλώσεις την ένταση στον επεξεργαστη και να σηκώσεις τις εντάσεις στος ενησχυτές...εγώ όταν παίζω με την ορχίστρα μου βάζω τους ενησχυτές στο τέρμα όλους...και την ένταση τη ρυθμίζω απο την κονσλα μου...φαντάζομαι το ίδιο πρέπει να κάνεις και εσύ...το equalizer βάλε το στη μέση...και να φροντίσεις τα ποτενσιόμετρα του να μήν είναι πολύ σηκωμένα απο τη μέση...θα σε βοηθήσει πιστέυω...

zaharias
07-01-11, 22:31
Γιατί αναβουν αφού δεν έχει σήμα????

Φιλε αυτη τη στιγμη παιζει (αναβει ο ενισχυτης & ο επεξεργαστης) μονο με τα καλωδια απο τα ηχεια, το remote ειναι βγαλμενο εντελως.. Αντε βγαλε ακρη!!!

zaharias
07-01-11, 22:33
επειδή ασχολούμαι με εγκαταστάσεις ηχητικών..έχω δικά μου και τα νοικιάζω και ξέρω κάποια πράγματα...δοκίμασε να χαμηλώσεις την ένταση στον επεξεργαστη και να σηκώσεις τις εντάσεις στος ενησχυτές...εγώ όταν παίζω με την ορχίστρα μου βάζω τους ενησχυτές στο τέρμα όλους...και την ένταση τη ρυθμίζω απο την κονσλα μου...φαντάζομαι το ίδιο πρέπει να κάνεις και εσύ...το equalizer βάλε το στη μέση...και να φροντίσεις τα ποτενσιόμετρα του να μήν είναι πολύ σηκωμένα απο τη μέση...θα σε βοηθήσει πιστέυω...

Θα το δοκιμασω Θανο, ευχαριστω φιλε..

zaharias
07-01-11, 23:56
επειδή ασχολούμαι με εγκαταστάσεις ηχητικών..έχω δικά μου και τα νοικιάζω και ξέρω κάποια πράγματα...δοκίμασε να χαμηλώσεις την ένταση στον επεξεργαστη και να σηκώσεις τις εντάσεις στος ενησχυτές...εγώ όταν παίζω με την ορχίστρα μου βάζω τους ενησχυτές στο τέρμα όλους...και την ένταση τη ρυθμίζω απο την κονσλα μου...φαντάζομαι το ίδιο πρέπει να κάνεις και εσύ...το equalizer βάλε το στη μέση...και να φροντίσεις τα ποτενσιόμετρα του να μήν είναι πολύ σηκωμένα απο τη μέση...θα σε βοηθήσει πιστέυω...

Με τον επεξεργαστη στη μεση ή ακομη και τερμα κλειστο και τον ενισχυτη τερμα φουλ ή στη μεση, παλι ακουγεται..
Εβαλα και τη γειωση του επεξεργαστη πανω στη βιδα του (-) που ειναι πανω στο σασι, τιποτα..

zaharias
08-01-11, 00:03
Με τον επεξεργαστη στη μεση ή ακομη και τερμα κλειστο και τον ενισχυτη τερμα φουλ ή στη μεση, παλι ακουγεται..
Εβαλα και τη γειωση του επεξεργαστη πανω στη βιδα του (-) που ειναι πανω στο σασι, τιποτα..

Βασικα με τον επεξεργαστη τερμα κλειστο δεν ακουγεται τιποτα, αλλα χαλαει ο ηχος..

rapid_fast
08-01-11, 06:34
Δοκίμασε,
να οδηγήσεις τα καλώδια απο τα ηχεία (σήμα απο την πηγη r/cd)
στην είσοδο του alpine που είναι για προενισχυμένο..
Και να δείς αν έχει θόρυβο με μισό και πάνω gain...
(ουσιαστικά να παρακάμψεις τον επεξεργαστη)

zaharias
08-01-11, 08:22
Δοκίμασε,
να οδηγήσεις τα καλώδια απο τα ηχεία (σήμα απο την πηγη r/cd)
στην είσοδο του alpine που είναι για προενισχυμένο..
Και να δείς αν έχει θόρυβο με μισό και πάνω gain...
(ουσιαστικά να παρακάμψεις τον επεξεργαστη)

Καλημερα Παναγιωτακι..

Θα δοκιμασω κατι αλλο πρωτα..

(Το πρωι δοκιμασα) Με βγαλμενο το remote απο την πηγη, εβγαλα και το remote out που αναβει απο τον επεξεργαστη ο ενισχυτης και αναβει μονο ο επεξεργαστης ετσι, ο ενισχυτης οχι..

Οποτε.. Θα βαλω το remote που εχω τραβηξει απο τη πηγη απευθειας στον ενισχυτη (και οχι στον επεξεργαστη, αλλωστε ο επεξεργαστης αναβει και με το σημα απο τα ηχεια..) να δω..

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια παιδια!!!! :)

zaharias
08-01-11, 09:47
Το δοκιμασα.. Αυτο που πετυχα ειναι να ακουγεται ενας πολυ μικρος ηχος απο τα ηχεια οταν κλεινω το r/cd, σε σχεση με πριν εχει μεγαλη διαφορα..
Το ςςςςςςςςςςς παραμενει.. Οσο δυναμωνω την ενταση στον επεξεργαστη, τοσο αυξανεται το ςςςςςςςςςςς...

Θα δοκιμασω και αυτο που ειπες Παναγιωτη..

rapid_fast
08-01-11, 10:08
Το δοκιμασα.. Αυτο που πετυχα ειναι να ακουγεται ενας πολυ μικρος ηχος απο τα ηχεια οταν κλεινω το r/cd, σε σχεση με πριν εχει μεγαλη διαφορα..
Το ςςςςςςςςςςς παραμενει.. Οσο δυναμωνω την ενταση στον επεξεργαστη, τοσο αυξανεται το ςςςςςςςςςςς...

Θα δοκιμασω και αυτο που ειπες Παναγιωτη..

Παράδοξο που ανάβει.. Επρεπε να σβήνει μόλις έκλεινες το rcd...

zaharias
08-01-11, 13:40
Παράδοξο που ανάβει.. Επρεπε να σβήνει μόλις έκλεινες το rcd...

Συγγνωμη, δεν το διατυπωσα σωστα..

Πριν οταν εκλεινα το r/cd (χωρις κλειδι πανω στη μιζα), ακουγα απο τα ηχεια εναν στιγμιαιο ηχο.. (οταν κοβεται το ρευμα και καλα..) Μετα που εβαλα το remote απευθειας πανω στον ενισχυτη, αυτο ισα που ακουγεται..

Τωρα, ειτε εχω το διακοπτη στη θεση 1 και το r/cd κλειστο, ειτε κλειστο το διακοπτη στη μιζα και το r/cd ανοιχτο με τερμα χαμηλωμενη φωνη, ακουγεται ενα ςςςςςςςςςςςςςςς απο τα ηχεια.. Το οποιο οσο ανεβαζω την ενταση απο τον επεξεργαστη, αυξανεται..
Αν χαμηλωσω τερμα τον επεξεργαστη και τσιτωσω τον ενισχυτη, δεν ακουγεται ςςςςςςςςςςς αλλα χαλαει ο ηχος στα ηχεια και δεν μπορεις να δωσεις πολυ ενταση..

zaharias
08-01-11, 20:11
Μπορω να παρω απο αλλο πιν remote? (αυτη τη στιγμη παιρνω απο το 16πιν 12V Ant Out)..
Γυριζοντας το κλειδι στη μιζα στη θεση ενα, με κλειστο r/cd, ο ενισχυτης πρωτα (που ειναι συνδεδεμενο το remote απο τη πηγη αυτη τη στιγμη) και ο επεξεργαστης αναβουν..

rapid_fast
08-01-11, 23:04
Βασικά,
μπορείς να μην πάρεις καθόλου remote..
Δοκίμασε χωρίς καθόλου remote..

zaharias
09-01-11, 01:13
Βασικά,
μπορείς να μην πάρεις καθόλου remote..
Δοκίμασε χωρίς καθόλου remote..

Το δοκιμασα.. Ο επεξεργαστης αναβει χωρις remote (γιατι αναβει απο το σημα που ερχεται απο τα ηχεια), ο ενισχυτης οχι.. Επισης, αν συνδεσω το remote out του επεξεργαστη (ο οποιος ουτως η αλλως αναβει απο τα ηχεια) χωρις να του εχω δωσει remote in (εκανα δοκιμη δηλαδη χωρις να παρω καθολου remote απο τη πηγη), με τον ενισχυτη για να αναψει, ατυχησα..
Εκανα και δοκιμη και συνδεσα τον επεξεργαστη απευθειας στο (+) της μπαταριας και επισης δεν αλλαξε τιποτα..
Εκανα δοκιμη το remote που εχω συνδεσει πανω στον ενισχυτη αυτη τη στιγμη και σε αλλα πιν πισω απο τη πηγη, αλλα ματαια.. Τα αλλα ειχαν ρευμα και αφοτου εκλεινες τη πηγη..
Τσεκαρα μια στα γρηγορα και τις συνδεσεις μου πισω απο τη πηγη.. ΟΚ φαινονται..

Πως μπορω να κανω δοκιμη με ΜΟΝΟ τον ενισχυτη?
Εχω βυσματα rca.. Αλλα βλεπω οτι στον επεξεργαστη πανε απο τα ηχεια 8 καλωδια (2 ανα ηχειο και στα input του ενισχυτη εχω 4..!! Πως πανε..??


Εδω ειναι τα input του ενισχυτη (rca).. Τα 2 κενα δεξια ειναι για το sub..

http://img412.imageshack.us/img412/887/dsc00612mr.jpg

Και εδω ειναι τα input του επεξεργαστη..

http://img703.imageshack.us/img703/7894/dsc00643u.jpg

Αν δεν γινεται τιποτα, θα το αφησω ετσι και θα κοιταξω να το ελαχιστοποιησω οσο μπορω και να ρυθμισω οσο γινεται καλυτερα τον ηχο..

rapid_fast
09-01-11, 05:55
Κανονικά, με βάση το Manual, θα έπρεπε ο επεξεργαστής, στο signal out να δώσει ρευμα,
για να ανάψει ο ενισχυτής..
Για να ανάψεις μόνο τον ενισχυτή, πρέπει να δώσεις remote in απο το r/cd..
Τα καλώδια για κάθε ηχειο είναι 2.. το + και το +.
2χ4=8..
Τα καλώδια rca είναι διπλά. Το + είναι μέσα στο καρφί, και το - είναι το κυκλικό του βίσματος..

E36 RULES!!
10-01-11, 20:09
Ντουπ, ντουπ, ντουπ (το sub, ντε!)

Μπραβο Ζάχο!! Πολύ μεράκι βλέπω!!!

zaharias
10-01-11, 21:38
Ντουπ, ντουπ, ντουπ (το sub, ντε!)

Μπραβο Ζάχο!! Πολύ μεράκι βλέπω!!!

Να σαι καλα φιλε.. Μια τρελα εχουμε, τι να κανουμε.. :D

Καλα παιζει παντως.. :D

Αμα δεν ειχα βοηθεια & καθοδηγηση απο τη παρεα του φορουμ δεν θα ειχα κανει τιποτα..

rapid_fast
13-01-11, 12:50
Ζαχαρία,
τί έγινε τελικά με το ζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ????

zaharias
13-01-11, 19:42
Ζαχαρία,
τί έγινε τελικά με το ζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ????
Παναγιωτη, το ειχα ρυθμισει ωστε να ακουγεται οσο γινεται λιγοτερο..Αλλα προχθες εβαλα τον επεξεργαστη λιγο πριν το ΜΙΝ και τον ενισχυτη λιγο πριν το ΜΑΧ και απο τη μια αυξηθηκε το ςςςς αλλα και απο την αλλη βελτιωθηκε πολυ ο ηχος..Χαιρεσαι να το τσιτωνεις!! :)Μαλλον πρεπει να συνηθισω το ςςςς γιατι δε βλεπω γιατρεια..

zaharias
21-01-11, 08:35
Εφτιαξα τη μακαροναδα πισω απο τη πηγη να χωρεσει γιατι ειχε μαζευτει πολυ πραμα..!!
Εβγαλα το κλιμα, ολη τη θηκη που μπαινει η πηγη-κλιματισμος κτλ, μεχρι και τους αεραγωγους πανω στο ταμπλο εβγαλα.. Ολα καλα, τουλαχιστον δεν ειχαμε απωλειες.. :D
Οποτε η πηγη μπηκε και βιδωσε οπως πρεπει..

Βιδωσα και τον ενισχυτη-επεξεργαστη κατω απο την εταζιερα.. Τα καλωδια (γειωση-ρευμα ενισχυτη & γειωση επεξεργαστη) τα περασα πισω απο τη δεξια επενδυση του πορτ μπαγκαζ..

http://img339.imageshack.us/img339/6230/dsc00660a.jpg (http://img339.imageshack.us/i/dsc00660a.jpg/)
http://img716.imageshack.us/img716/6417/dsc00661v.jpg (http://img716.imageshack.us/i/dsc00661v.jpg/)

rapid_fast
21-01-11, 11:19
Είχες πει θα τα βάλεις αριστερά στο rack!!!!!

zaharias
21-01-11, 12:07
Είχες πει θα τα βάλεις αριστερά στο rack!!!!!
Ετσι ειχα πει!!:D Σκεφτηκα να τα βαλω εκει να αεριζονται καλυτερα ρε Πανο.. Παρα πισω αριστερα μεσα απο την επενδυση.. Κι ετσι σημαζεμενα ειναι.. :)

ThaNOS E46coupe
22-01-11, 21:57
μπράβο ρε ζάχο....είσαι μερακλής.......χαίρομαι ......

zaharias
23-01-11, 23:37
μπράβο ρε ζάχο....είσαι μερακλής.......χαίρομαι ......

Ευχαριστω κουκλε.. Να σαι καλα.. :hello:

Σημερα εκει που πηγαινα ξαφνικα ενιωθα οτι κατι δεν πηγαινε καλα με τον ηχο.. Βρε τι ειναι.. Βρε τι ειναι.. Αφου εκλ@σ@ λιγο γιατι καταλαβα οτι δεν επαιζε το sub, λεω ωχ, μλκια εχει γινει.. τελικα ειχε βγει το καλωδιο απο τον ενισχυτη..
Λοιπον, με τον επεξεργαστη στη μεση (και στα 3 καναλια) και τον ενισχυτη στα μπροστα λιγο πριν το τερμα (gain) και το crossover γυρω στα 120, τα πισω αρκετα πριν το ΜΑΧ (στο 1/4 δηλ πριν το ΜΑΧ και λιγο πιο κατω) και το crossover επισης γυρω στα 120, το sub λιγο πριν το ΜΑΧ και η ρυθμιση του γυρω στο 65-70 και απο τη πηγη το μπασο ρυθμισμενο στη μεση και το tremble σχεδον τερμα χαμηλωμενο ειδα οτι παιζει ΠΟΛΥ δυνατα και αρκετα καθαρα.. :D
Ειδα οτι ειχε διαφορά το μπασο απο το sub κατεβαζοντας τα μπασα απο τη ρυθμιση της πηγης..
Το ςςςςςςςςςςςς παραμενει.. αλλα ειναι αντιληπτο μονο οταν ακουω μουσκη με σβηστη μηχανη και στα πολυ χαμηλα ή στα κενα μεταξυ των τραγουδιων..
Οταν δουλευει ο Μ54 δεν καταλαβαινεις τιποτα.. :D

zaharias
24-01-11, 00:05
Φωτο του πορτ μπαγκαζ..
Το sub ειναι προσωρινα δεμμενο με cable ties γιατι δεν εχω παρει ακομη αυτοκολλητο σκρατς..

http://img826.imageshack.us/img826/4967/dsc00666b.jpg (http://img826.imageshack.us/i/dsc00666b.jpg/)

zaharias
24-01-11, 00:09
Επισης με τη βοηθεια ενος φιλου φανοποιου, βγαλαμε τη λαμαρινα (ξεπονταρισμα με τρυπανι) για να περναει περισσοτερο μπασακι.. Η μοκετα που ντυνει τις πλατες των πισω καθισματων ΔΕΝ πειραχτηκε κι ετσι δεν φαινεται τιποτα.. Μονο οταν κατεβασεις το μπρατσο το καταλαβαινεις..

ThaNOS E46coupe
24-01-11, 00:19
ποιές λαμαρίνες ζάχο? δέν είναι ανακλεινόμενα τα πίσω καθήσματα? έχουν και χώρισμα ? με μπέρδεψες ...

zaharias
24-01-11, 00:31
ποιές λαμαρίνες ζάχο? δέν είναι ανακλεινόμενα τα πίσω καθήσματα? έχουν και χώρισμα ? με μπέρδεψες ...

Επισης με τη βοηθεια ενος φιλου φανοποιου, βγαλαμε τη λαμαρινα (ξεπονταρισμα με τρυπανι) για να περναει περισσοτερο μπασακι.. Η μοκετα που ντυνει τις πλατες των πισω καθισματων ΔΕΝ πειραχτηκε κι ετσι δεν φαινεται τιποτα.. Μονο οταν κατεβασεις το μπρατσο το καταλαβαινεις..

Σορρυ Θανο.. ναι ανακλινομενα ειναι.. Εννοω το παραθυρακι για τα σκι (ski pass)!!

zaharias
24-01-11, 06:47
θανο, θα βγαλω μια φωτο να καταλαβεις..

ThaNOS E46coupe
24-01-11, 15:28
θανο, θα βγαλω μια φωτο να καταλαβεις..

οκ...το κατάλαβα φίλε...μπορείς αμα θέλεια να έχεις και μόνιμα τον πίσω τεμπέλη κατεβασμένο και να ακούς ακόμη καλύτερα,...αχαχαχα:D

zaharias
24-01-11, 21:32
οκ...το κατάλαβα φίλε...μπορείς αμα θέλεια να έχεις και μόνιμα τον πίσω τεμπέλη κατεβασμένο και να ακούς ακόμη καλύτερα,...αχαχαχα:D

Ετσι.. :D Μονιμως κλειστος ειναι.. Δεν φαινεται το χειρουργειο ουτε απο εμπρος, ουτε απο πισω.. Κοιτα, δεν το δοκιμασα να δω διαφορά στο μπασο πριν και μετα το χειρουργειο.. Απλα σκεφτηκα μιας και εχω τα καθισματα βγαλμενα, πριν τα βαλω να κανω το χειρουργειο, καταλαβες..??

Εχω προβλημα με τα πισω ηχεια.. Δεν μου κουμπωνουν οι πλαστικες σιτες-καπακια.. Μενουν λιγο σηκωμενες και μολις τσιτωσω, τριζουν καθως παλεται το ηχειο και ετσι τις ξυλωσα προσωρινα.. Και να σκεφτειτε οτι ΔΕΝ εβαλα τη πλαστικη θηκη που μπαινει μεσα το ηχειο για να κερδισω λιγο υψος.. και παλι ομως η σιτα δεν εφαρμοζει εντελως.. Αυτη τη στιγμη ειναι τα ηχεια βιδωμενα πανω στον ανταπτορα και ο ανταπτορας ειναι βιδωμενος πανω στην εταζιερα..
Καμια ιδεα..??

ThaNOS E46coupe
25-01-11, 00:25
Ζάχο μήπως βρίσκουν πουθενά απάνω στον αντάπτορα?άν ναι τγάλε αντάπτορες και τρόχισε λίγο... τα ηχεία είναι οβάλ πίσω? αν ναι δικίμασε το καπακι μήπως κουμπώνει απ την άλλη μεριά...να το κάνεις δηλαδή μιά περιστροφή 180 μοίρες...αυτά απ ότι θυμάμαι για να κουμπώσουν έλουν ελαφριές μπουνιές στο περίγραμμά τους....δοκίμασες ή τα λυπάσαι? άν δέν δικίμασες...ΚΑΝΕ ΤΟ ΤΩΡΑ......

zaharias
25-01-11, 06:52
Ζάχο μήπως βρίσκουν πουθενά απάνω στον αντάπτορα?άν ναι τγάλε αντάπτορες και τρόχισε λίγο... τα ηχεία είναι οβάλ πίσω? αν ναι δικίμασε το καπακι μήπως κουμπώνει απ την άλλη μεριά...να το κάνεις δηλαδή μιά περιστροφή 180 μοίρες...αυτά απ ότι θυμάμαι για να κουμπώσουν έλουν ελαφριές μπουνιές στο περίγραμμά τους....δοκίμασες ή τα λυπάσαι? άν δέν δικίμασες...ΚΑΝΕ ΤΟ ΤΩΡΑ......

Τα χω δοκιμασει φιλε.. Απλα τα καινουργια ηχεια εχουν διαφορετικη σχεδιαση και ειναι λιγο πιο μεγαλα.. Και παρολο που δεν εβαλα τη θηκη για να κερδισω λιγο υψος..
Αυτη ειναι η θηκη..
http://img23.imageshack.us/img23/8262/dsc00556hh.jpg
Παλι δεν γινεται δουλεια..
Οταν κουμπωνουν οι σιτες, βλεπεις οτι στα πλαινα εχουν κουμπωσει μια χαρα, αλλα αν κοιταξεις απο την εμπρος και πισω μερια (πχ αν τις κοιταξεις απο εξω απο το πισω τζαμι φαινεται..) βλεπεις οτι ειναι λιγο σηκωμενες..

ThaNOS E46coupe
25-01-11, 20:55
αα...δηλαδή έβαλες τα ηχεία που αγόρασες και θέλεις να βάλεις τα εργοστασιακά καπάκια? κατάλαβα καλά?

zaharias
25-01-11, 22:58
αα...δηλαδή έβαλες τα ηχεία που αγόρασες και θέλεις να βάλεις τα εργοστασιακά καπάκια? κατάλαβα καλά?

Ναι Θανο.. Αλλα ειναι πιο μεγαλα τα ηχεια και παιρνουν υψος με τον ανταπτορα (χωρις τον ανταπτορα δεν υπαρχει τροπος να κουμπωσουν πανω στην εταζιερα).. Και σκεψου οτι ΔΕΝ εβαλα αυτη τη μαυρη θηκη που δειχνω στη φωτο παραπανω για να κερδισω λιγη αποσταση.. Αν εβαζα και αυτη, μαλλον δεν θα εμπαιναν ΚΑΘΟΛΟΥ οι σιτες.. Θα δω τι μπορω να κανω.. Δεν το εχω μελετησει το θεμα λογο περιορισμενου χρονου..

rapid_fast
26-01-11, 10:25
Εδώ είμαι!!!!
Βάλε φώτο απο το πάνω μέρος της εταζιέρας χωρίς το καπάκι,
να δώ πώς κάθονται τα ηχεία..

zaharias
26-01-11, 11:53
Εδώ είμαι!!!!
Βάλε φώτο απο το πάνω μέρος της εταζιέρας χωρίς το καπάκι,
να δώ πώς κάθονται τα ηχεία..
Το απογευματακι θα την εχεις φιλε.. Ευχαριστω..

zaharias
26-01-11, 19:26
http://img38.imageshack.us/img38/8575/dsc00670lw.jpg (http://img38.imageshack.us/i/dsc00670lw.jpg/)
http://img811.imageshack.us/img811/9068/dsc00671k.jpg (http://img811.imageshack.us/i/dsc00671k.jpg/)

zaharias
26-01-11, 19:27
Φαινεται εδω που δεν παταει σωστα η σιτα..

http://img843.imageshack.us/img843/5414/dsc00672f.jpg (http://img843.imageshack.us/i/dsc00672f.jpg/)
http://img89.imageshack.us/img89/8389/dsc00673px.jpg (http://img89.imageshack.us/i/dsc00673px.jpg/)

Και εδω ειναι η φωτο απο το ski pass οπου αφαιρεθηκε το κομματι της λαμαρινας και φαινεται η επενδυση του πορτ μπαγκαζ..

http://img843.imageshack.us/img843/2965/dsc00674ng.jpg (http://img843.imageshack.us/i/dsc00674ng.jpg/)

rapid_fast
26-01-11, 19:33
Λοιπόν..
Πάρε μαρκαδόρο κίτρινο-κοκκινο-άσπρο χρώμα..
Σημαδεψε ακριβώς το στεφάνι εκει που περισευει, και κόψε μετά με το dremel..
Δεν έχεις άλλη επιλογή..
Εγώ που έβαλα τα 165mm της alpine, έκατσαν λουκούμι χωρίς το στεφάνι..
Για μέτρα το στεφάνι ρε αγόρι πόσο είναι? 175???

zaharias
26-01-11, 19:36
Λοιπόν..
Πάρε μαρκαδόρο κίτρινο-κοκκινο-άσπρο χρώμα..
Σημαδεψε ακριβώς το στεφάνι εκει που περισευει, και κόψε μετά με το dremel..
Δεν έχεις άλλη επιλογή..
Εγώ που έβαλα τα 165mm της alpine, έκατσαν λουκούμι χωρίς το στεφάνι..
Για μέτρα το στεφάνι ρε αγόρι πόσο είναι? 175???

Εχω εναν ανταπτορα καβαντζα.. Θα ξεκινησω να πειραματιστω πρωτα κανοντας διαφορες δοκιμες με τον ανταπτορα.. πριν αρχισω να κουρευω το ηχειο φιλε..
Και σκεψου οτι τα συγκεκριμενα ηχεια ειναι για εταζιερα BMW E46..

rapid_fast
26-01-11, 19:38
Τώρα κάνω δεύτερες σκέψεις..
Νομίζω, (νομίζω) οτι μπορείς να χώσεις το στεφάνι κάτω απο το άσπρο της εταζιέρας..
Και έτσι θα έχεις διάταξη βίδα-ασπρη μοκέτα-στεφάνι-ασφάλεια-μαυρη εταζιέρα..
Για δές, χώνεται απο κάτω???

zaharias
26-01-11, 19:42
Τώρα κάνω δεύτερες σκέψεις..
Νομίζω, (νομίζω) οτι μπορείς να χώσεις το στεφάνι κάτω απο το άσπρο της εταζιέρας..
Και έτσι θα έχεις διάταξη βίδα-ασπρη μοκέτα-στεφάνι-ασφάλεια-μαυρη εταζιέρα..
Για δές, χώνεται απο κάτω???

Ευχαριστω φιλε.. Μολις βρω λιγο χρονο θα γινουν οι απαραιτητες δοκιμες και φωτο..

ThaNOS E46coupe
26-01-11, 21:32
καλά λέμε.....άμα ο άνθρωπος έιναι ψείρας....ρε φίλε μιλάμε για 2-3 χιλιοστά κενό...είσαι πραγματικα άρρωστος με την τελειώτητα λέμε..........μπράβο για την υπομονή και την επιμονή σου ζάχο!!!!!!!!

zaharias
26-01-11, 21:35
καλά λέμε.....άμα ο άνθρωπος έιναι ψείρας....ρε φίλε μιλάμε για 2-3 χιλιοστά κενό...είσαι πραγματικα άρρωστος με την τελειώτητα λέμε..........μπράβο για την υπομονή και την επιμονή σου ζάχο!!!!!!!!

Θανο, δεν ειναι μονο αυτο.. Αμα το δυναμωνω τριζει ρε φιλε..

ThaNOS E46coupe
26-01-11, 21:41
Θανο, δεν ειναι μονο αυτο.. Αμα το δυναμωνω τριζει ρε φιλε..

ααααα.... πάντως απ ότι είδα και εγώ...(και θα συμφωνήσω με τον μαστρο παναγιώτη) δέ νομίζω να γλυτώσει το ηχείο απ το τροχαδάκι σου.... μάλλον θα χρειαστεί τοπική επέμβαση φίλε... αλλα δέ λέει κάτι...πολύ προσεκτικά και αφού βέβαια το έχεις μονώσει με χαρτοταινία για να μή πάθει τίποτα....προχωράς.... φάτο...μη το λυπάσαι!!!!
άα...και κάτι άλλο...το τρίξιμο το κάνει απ το sub.γιατί στις φωνές δέν έχεις τόσα πολλά μπάσσα ωστε να το κάνουν να τριξει..σωστά?

zaharias
26-01-11, 21:51
ααααα.... πάντως απ ότι είδα και εγώ...(και θα συμφωνήσω με τον μαστρο παναγιώτη) δέ νομίζω να γλυτώσει το ηχείο απ το τροχαδάκι σου.... μάλλον θα χρειαστεί τοπική επέμβαση φίλε... αλλα δέ λέει κάτι...πολύ προσεκτικά και αφού βέβαια το έχεις μονώσει με χαρτοταινία για να μή πάθει τίποτα....προχωράς.... φάτο...μη το λυπάσαι!!!!
άα...και κάτι άλλο...το τρίξιμο το κάνει απ το sub.γιατί στις φωνές δέν έχεις τόσα πολλά μπάσσα ωστε να το κάνουν να τριξει..σωστά?

Τα πισω ειναι ομοαξονικα.. και ομως παλονται αρκετα φιλε.. Και καθως παλεται ακουμπαει πανω στη σιτα, η οποια δεν κουμπωνει και σωστα και ετσι.. τριζει.. Τωρα δεν ξερω, μπορει να ειναι και απο το sub, αλλα το θεμα ειναι οτι ακουμπαει η σιτα πανω στο ηχειο, οποτε ειτε το ενα ειναι, ειτε το αλλο.. πρεπει το ηχειο να κατσει σωστα για να κατσει και η σιτα σωστα..
Θα το ψαξω φιλε..

ThaNOS E46coupe
26-01-11, 21:59
Τα πισω ειναι ομοαξονικα.. και ομως παλονται αρκετα φιλε.. Και καθως παλεται ακουμπαει πανω στη σιτα, η οποια δεν κουμπωνει και σωστα και ετσι.. τριζει.. Τωρα δεν ξερω, μπορει να ειναι και απο το sub, αλλα το θεμα ειναι οτι ακουμπαει η σιτα πανω στο ηχειο, οποτε ειτε το ενα ειναι, ειτε το αλλο.. πρεπει το ηχειο να κατσει σωστα για να κατσει και η σιτα σωστα..
Θα το ψαξω φιλε..

ααα...άρα το τρίξιμο το κάνει το ηχείο που ακουμπάει απάνω στη σίτα...με το τσιγκέλι στα βγάζουμε ρε φίλε..ένα ένα μας τα λές...τότε σίγουρα πρέπει να επικεντρωθείς στον αντάπτορα λοιπόν και όχι στο ηχείο...πλάνισμα παίρνει ο αντάπτορας στο πάνω μέρος του εκέι που "κάθεται" το ηχείο? άν έχει αρκετο υλικό ωστε να μπορέσεις να το κατεβάσεις κανα 4άρι άντε 5 χιλιοστά κάνε το!!!!!!!

zaharias
18-04-11, 16:33
Επιδημια εχει πεσει μου φαινεται με τις μπαταριες.. :D
Ειχα να τη βαλω μπροστα κανα μηνα σιγουρα και παω χθες και η μπαταρια δεν ειχε κουραγιο να γυρισει τη μιζα και μου αναβε τα μπροστινα φωτα (κλασικο συμπτωμα ψοφιας μπαταριας).. Την εδωσα σ'ενα φιλο ηλεκτρολογο να την εχει στη φορτιση ολη μερα σημερα και αυριο θα παω να τη παρω..
Το θεμα ειναι οτι η μπαταρια ειναι 2 χρονων.. Παιζει να εχω καμια διαρροη πουθενα..?? Να εχω κανει καμια πατατα με το ηχοσυστημα..??

rapid_fast
19-04-11, 08:05
Επιδημια εχει πεσει μου φαινεται με τις μπαταριες.. :D
Ειχα να τη βαλω μπροστα κανα μηνα σιγουρα και παω χθες και η μπαταρια δεν ειχε κουραγιο να γυρισει τη μιζα και μου αναβε τα μπροστινα φωτα (κλασικο συμπτωμα ψοφιας μπαταριας).. Την εδωσα σ'ενα φιλο ηλεκτρολογο να την εχει στη φορτιση ολη μερα σημερα και αυριο θα παω να τη παρω..
Το θεμα ειναι οτι η μπαταρια ειναι 2 χρονων.. Παιζει να εχω καμια διαρροη πουθενα..?? Να εχω κανει καμια πατατα με το ηχοσυστημα..??
Μη σε πιάνει το άγχος..
Ενας μήνας είναι μεγάλο διάστημα.

zaharias
19-04-11, 09:47
Μη σε πιάνει το άγχος..
Ενας μήνας είναι μεγάλο διάστημα.

Ολα κομπλε.. Τη φορτισα και ειναι οκ.. Μηπως χρειαζομαι λιγο μεγαλυτερη ομως..??
Οταν ηταν 318 φορουσε 55αρα και οταν χρειαστηκε αλλαγη εβαλα μια 60αρα..
Μηπως λογω 330 τωρα+ηχοσυστημα πρεπει να βαλω μια 70αρα..??
Το 330 Ε46 coupe απο το εργοστασιο τι μπαταρια φορουσε..??

rapid_fast
19-04-11, 18:58
Ολα κομπλε.. Τη φορτισα και ειναι οκ.. Μηπως χρειαζομαι λιγο μεγαλυτερη ομως..??
Οταν ηταν 318 φορουσε 55αρα και οταν χρειαστηκε αλλαγη εβαλα μια 60αρα..
Μηπως λογω 330 τωρα+ηχοσυστημα πρεπει να βαλω μια 70αρα..??
Το 330 Ε46 coupe απο το εργοστασιο τι μπαταρια φορουσε..??
70Ah και 80 Ah ανάλογα με τον εξοπλισμο..

ThaNOS E46coupe
19-04-11, 22:01
Ολα κομπλε.. Τη φορτισα και ειναι οκ.. Μηπως χρειαζομαι λιγο μεγαλυτερη ομως..??
Οταν ηταν 318 φορουσε 55αρα και οταν χρειαστηκε αλλαγη εβαλα μια 60αρα..
Μηπως λογω 330 τωρα+ηχοσυστημα πρεπει να βαλω μια 70αρα..??
Το 330 Ε46 coupe απο το εργοστασιο τι μπαταρια φορουσε..??

αρκει να μπορεί να τη φορτίσει το δυναμό....valeo φοράς ή bosch ? ποσα Α είναι το δυναμό σου Ζάχο?

zaharias
19-04-11, 22:21
Δυναμο νομιζω Valeo 90αρι πρεπει να φοραω..

Παιδες, ειχα μια ψιλο-διαρροη απο τον ενισχυτη.. Πολυ μικρη μεν, αλλα αρκετη ουτως ωστε αμα μεινει για πολυ καιρο ακινητο το αμαξι, να αδειασει τη μπαταρια.. Κι ετσι βαλαμε μια αλλη ασφαλεια πανω στο θετικο πολο οπου εχει κουμπι για να μπορω να απομονωνω των ενισχυτη οταν το αμαξι θα μενει ακινητοποιημενο για αρκετο καιρο.. Η μονη βαβουρα ειναι το πλαστικο καπακι της μπαταριας (βαλε-βγαλε)...

ThaNOS E46coupe
19-04-11, 22:26
Δυναμο νομιζω Valeo 90αρι πρεπει να φοραω..

Παιδες, ειχα μια ψιλο-διαρροη απο τον ενισχυτη.. Πολυ μικρη μεν, αλλα αρκετη ουτως ωστε αμα μεινει για πολυ καιρο ακινητο το αμαξι, να αδειασει τη μπαταρια.. Κι ετσι βαλαμε μια αλλη ασφαλεια πανω στο θετικο πολο οπου εχει κουμπι για να μπορω να απομονωνω των ενισχυτη οταν το αμαξι θα μενει ακινητοποιημενο για αρκετο καιρο.. Η μονη βαβουρα ειναι το πλαστικο καπακι της μπαταριας (βαλε-βγαλε)...

τότε βάλε διακόπτη στον αρνητικό πόλο του ενισχυτή....:takecover

zaharias
19-04-11, 22:33
τότε βάλε διακόπτη στον αρνητικό πόλο του ενισχυτή....:takecover

:D Λες..??

Θα ανεβασω και φωτο με τη πρωτη ευκαιρια..

zaharias
26-04-11, 09:37
Τελικα εμπαξα αυτη την ασφαλεια...

http://img833.imageshack.us/img833/7554/dsc00810gp.jpg (http://img833.imageshack.us/i/dsc00810gp.jpg/)

Οπου οταν πατας το κουμπακι, κοβει το ρευμα του ενισχυτη..

http://img846.imageshack.us/img846/4108/dsc00811b.jpg (http://img846.imageshack.us/i/dsc00811b.jpg/)

Με ενα φιλο ηλεκτρολογο που το μετρησαμε ειδαμε οτι και με βγαλμενο τον αρνητικο οτι υπηρχε μια μικρη διαρροη η οποια σταματησε μολις βγαλαμε την ασφαλεια του ενισχυτη πανω απο το θετικο.. Οποτε οταν κλεινω το αμαξι για μεγαλο χρονικο διαστημα, παταω το κουμπακι και τερμα.. :D

ThaNOS E46coupe
02-05-11, 00:48
μάλιστα...Ζάχο σκέφτηκες οτι το "φύσιμα" μπορεί να προέρχεται απ αυτή τη διαρροή?

zaharias
02-05-11, 07:45
μάλιστα...Ζάχο σκέφτηκες οτι το "φύσιμα" μπορεί να προέρχεται απ αυτή τη διαρροή?

Το σκεφτηκα φιλε.. Και 99% ειναι αυτο..

Μεσα στις γιορτες πηγα βολτα ενα φιλο που εχει τρελα με τον ηχο και τα ηλεκτρονικα για να το ακουσει και να μου πει τη γνωμη του (να ακουσει και το 3λιτρο :D που ηθελε)..
Αφοτου παιξαμε 2 παντες, ακουσαμε και το ηχοσυστημα.. καθομαστε να πιουμε ενα καφε.. Και μου λεει.. ρε συ, εκεινο το παρασιτο που μου λεγες δεν ακουσα.. Του λεω, ειδες? Δεν μ'ενοχλει.. Σκαω λιγο το παραθυρο και ακουω το τελικο.. :D Ασε που με μουσικη σε χαμηλη ενταση δεν ακουγεται τπτ..

Και τι ειναι τωρα αυτο ρε Θανο..?? Εχει θεμα ο ενισχυτης..??

ThaNOS E46coupe
02-05-11, 23:15
Το σκεφτηκα φιλε.. Και 99% ειναι αυτο..


Και τι ειναι τωρα αυτο ρε Θανο..?? Εχει θεμα ο ενισχυτης..??

άν είναι φτηνιάρης σίγουρα είναι ο ενισχυτής. αλλα επειδή σε ξέρω καλά , δέν παίζει να έβαλες κάτι φτινιάρικο στο αμάξι σου. αυτό που μπορεί να παίζει είναι η ποιότητα των καλωδίων.Δηλαδή η ποιότητα του χαλκού που είναι φτιαγμένα τα καλώδια. αλλα και πάλι , άν ήταν τα καλώδια θα είχες απώλειες και όχι φύσιμα...

είχες βάλει έναν επεξεργαστή ήχου άν θυμάμαι εεε? μήπως εκέι χαλάει η δουλειά? στο λέω γιατί κάποτε είχα βάλει παρόμοια πράγματα στο Ε21 μου είχα.πρίν 7 χρόνια. είχα τη δυνατότητα να λειτουργούν τα ηχεία και με τον επεξεργαστή ήχου αλλα και χωρίς αυτόν. όταν έπαιζαν και με τον επεξεργαστή είχα φύσιμα. το σήμα που έπαιρνε το ενίσχυε αλλα μαζί με το σήμα ενίσχυε και τα παράσιτα...

zaharias
02-05-11, 23:39
άν είναι φτηνιάρης σίγουρα είναι ο ενισχυτής. αλλα επειδή σε ξέρω καλά , δέν παίζει να έβαλες κάτι φτινιάρικο στο αμάξι σου. αυτό που μπορεί να παίζει είναι η ποιότητα των καλωδίων.Δηλαδή η ποιότητα του χαλκού που είναι φτιαγμένα τα καλώδια. αλλα και πάλι , άν ήταν τα καλώδια θα είχες απώλειες και όχι φύσιμα...

είχες βάλει έναν επεξεργαστή ήχου άν θυμάμαι εεε? μήπως εκέι χαλάει η δουλειά? στο λέω γιατί κάποτε είχα βάλει παρόμοια πράγματα στο Ε21 μου είχα.πρίν 7 χρόνια. είχα τη δυνατότητα να λειτουργούν τα ηχεία και με τον επεξεργαστή ήχου αλλα και χωρίς αυτόν. όταν έπαιζαν και με τον επεξεργαστή είχα φύσιμα. το σήμα που έπαιρνε το ενίσχυε αλλα μαζί με το σήμα ενίσχυε και τα παράσιτα...

Ο ενισχυτης ειναι 5καναλος Alpine αγορασμενος καινουργιος οπως και ολα τα πραγματα που εβαλα φιλε..
Δεν ξερω αν ειναι απο τον επεξεργαστη..
Ολα αυτα εγιναν για να κρατησω τη "μαμα" πηγη και να μην χαλασω την εικονα του εσωτερικου..
Δεν με ενοχλει καθολου, διοτι η μονη στιγμη που ακουω το παρασιτο ειναι οταν ανοιγω το διακοπτη και περιμενω να σταματησει η τρομπα της βενζινης για να βαλω μπροστα.. :D
Οποτε, το αφηνω ως εχει.. :D

theodoris_x
06-08-11, 14:54
Καλησπερα η αλλαγη των καλωδιον ειναι περιτη και ασκοπη .Οπως γνωριζουμε ο ηχος δεν κανει διακρισης οπως θα περασει απο ενα απλο συρμα το ιδιο θα περαση και απο ενα καλης ποιοτητας καλωδιο...
Υπαρχουν καποιοι που δινουν ενα καρο χρηματα σε καλης ποιοτητας καλωδια νομιζοντας ετσι οτι θα εχουν την τελεια αποδοση στο ηχοσυστημα τους.... ΝΟΜΙΖΟΥΝ ....
Το ανθρωπινο αυτι μπορει να ακουσει μεχρι 15khz πιο πανω μονο αν εισαι γατα η σκυλος ...Αν εισαι δυτης δυστυχος δεν εχεις πλεον την δυνατοτητα να ακουσεις υψηλες συχνοτητες....

bmwdakias85
06-08-11, 17:55
εερωτησει......υπαρχει καποιος ανταπτορας για να συνδεσω την πιγη μου με το χειριστηριο του τιμονιου μου?η πιγη ειναι μια sony xplod σχετικα καινουργια με usb κ ολα τα extra

ditris
07-08-11, 13:07
εερωτησει......υπαρχει καποιος ανταπτορας για να συνδεσω την πιγη μου με το χειριστηριο του τιμονιου μου?η πιγη ειναι μια sony xplod σχετικα καινουργια με usb κ ολα τα extra

υπαρχει φίλε μου.Στα καταστήματα η τοποθετηση(3 λεπτά) μαζί με ανταπτορα κοστίζει 100-110 ευρώ!Ενα μέλος εδώ μούπε πως μπορουμε να βρούμε με 50 ευρω τον ανταπτορα...επειδη θελω κ εγω κ ειναι το παιδι απο θεσνικη, οταν θα το κανω εντος ημερων θα σου πω αν θελεις......

graphe36
07-08-11, 13:34
Καλησπερα η αλλαγη των καλωδιον ειναι περιτη και ασκοπη .Οπως γνωριζουμε ο ηχος δεν κανει διακρισης οπως θα περασει απο ενα απλο συρμα το ιδιο θα περαση και απο ενα καλης ποιοτητας καλωδιο...
Υπαρχουν καποιοι που δινουν ενα καρο χρηματα σε καλης ποιοτητας καλωδια νομιζοντας ετσι οτι θα εχουν την τελεια αποδοση στο ηχοσυστημα τους.... ΝΟΜΙΖΟΥΝ ....
Το ανθρωπινο αυτι μπορει να ακουσει μεχρι 15khz πιο πανω μονο αν εισαι γατα η σκυλος ...Αν εισαι δυτης δυστυχος δεν εχεις πλεον την δυνατοτητα να ακουσεις υψηλες συχνοτητες....

ΛΑΘΟΣ. Ο ανθρωπος μπορει να ακουσει συχνoτητες απο 20-20.000 Ηz Οι σκυλοι χονδρικα μεχρι 60.000 ΗΖ Με τα γηρατεια αυτο το ευρος μειωνεται.

Το θεμα με τα καλωδια ειναι σχετικο. Το οτι υπαρχει διαφορα υπαρχει. Πχ τα εργοστασιακα καλωδια με διατομη 0,25mm δηλαδη για να καταλαβετε ολοι ειναι με 5 τριχες χαλκου στο εσωτερικο σε σχεση με ενα διατομης 1 η 1,5mm μαλακου χαλκου OFC υπαρχει τερατοδεις διαφορα στο διηλεκτρικο.
Πολυ σημαντικο ειναι και τα καλωδια σηματος (RCA) χαμηλης σταθμης και ειναι πιο ευαισθητα στο θεμα της αντιστασης ενος κακου καλωδιου. Δε λεω να τα σκασετε σε καλωδια. Εχω κραξει και εγω πολλους που μου ερχονται με van de houl κτλ το οποιο το αγορασαν 100€ τα 5 μετρα. (στο HI -End οι τιμες των καλωδιων φτανουν και την αξια μερικων αυτοκινητων).
Απλα προσεχουμε να παρουμε καλωδια αξιοπεπη μεγαλης διατομης 1 1,5mm για τα μεγαφωνα μας και να ειναι μαλακου χαλκου. Και τα RCA να εχουν αρκετο μπλενταζ γυρω απο την μεσαια ληψη και καλη εξωτερικη μονωση.

Αυτα.

graphe36
07-08-11, 13:59
Φιλε Ζαχαρια
Η επιλογη σου για να βαλεις επεξεργαστη (εφοσον δεν ηθελες αλλαγη πηγης) ειναι σωστη. Σου δινει ενα μεγαλο ευρος ρυθμησης για να φερεις το συστημα πιο κοντα στα μετρα σου.

Εχεις θεματα βλεπω ομως.
Σαν επαγγελματιας θα σου προτεινω καποια πραγματα μερικα απο αυτα ειναι βασικα οποτε δωσε βαση.

Πρωτον. Ειναι απαραδεκτο να εχει διαρροη ο ενισχυτης και να το αφηνουμε ετσι. Οι ενισχυτες δεν εχουν διαρροη ποτε σε φυσιολογικες συνθηκες. Αρα καπου υπαρχει θεμα. Η πατεντα με το διακοπτη ναι μεν σου σωζει την μπαταρια αλλα οχι και τον ενισχυτη κατα την χρηση του. Εαν ειναι ολα σωστα συνδεμενα ισως ο ενισχυτης εχει καποιο θεμα στο σταδιο τροφοδοσιας του (καποια διοδος καμμενη κτλ). Θελει ΑΜΕΣΑ να τον δει ηλεκτρονικος. Οχι ηλεκτρολογος..

Οσον αφορα το φυσημα και αυτο λυνεται αλλα εχει πολλους λογους για τους οπους μπορει να συμβαινει.
Ενας ειναι το φαινομενο Ground loop, (βρογχος γειωσης). για να μην γνω βαρετος και να εξηγω τωρα γιατι γινεται αυτο θα σου πω μονο μερικα πραγματα για να ΜΗΝ γινεται.

1. Ελεγξε σωστα την γειωση του ενισχυτη. Ειναι σφιχτα βιδωμενη. Εαν ναι ξυσε πολυ καλα το χρωμα του αυτοκινητου και ξανασφηξε καλα. Το 80% των DIY στα ηχοσυσηματα εχουν κακη γειωση.
2. Το καλωδια σηματος RCA δεν πρεπει να περνουν κοντα απο καλωδια ρευματος γιατι θα εχουμε βρογχο. Οπως τα RCA δεν πρεπει να βρισκονται κοντα σε μοναδες κλιματισμου, OBC, Εγκεφαλο και γενικα συσκευες που καταναλωνουν πολλα Α ρευματος.
3. Οι εξοδοι τις πηγης μπορει να εχουν καμενο σταδιο σταθεροποιησης και να στελνουν DC στον ενισχυτη. Λυση επεισκευη των εξοδων σε ηλεκτρονικο, κοστος 20Ε (δεν ισχυει εδω καθως χρησιμοποιεις τις εξοδους των ηχειων high level out)
4. Καποιο RCA ακουμπαει στο σασι.
5. Ο ενισχυτης ακουμπαει στο σασι (εφοσον δεν εχει καλο σταδιο γειωσης).
Ειναι και πολλα αλλα. Τα βασικα ειναι αυτα.

Το φυσιμα μπορει να προερχεται και απο overdrive. Εαν εχεις τα gain ψηλα, οπως και τις υψηλες συχνοτητες, τοτε ειναι λογικο. To Gain (κερδος) εχει συγκεκεριμενη ρυθμηση. Εαν η πηγη στελνει υψηλα volt στον ενισχυτη, δεν χρειαζεται το κερδος του να ειναι ψηλα καθως εχει ηδη αρκετο ρευμα για να διεγερθει. Εαν του κανεις over θα κλιπαρει πολυ νωρις οταν το volume της πηγης ανεβαινει. Θα πρεπει η πηγη να ανεβαινει στο 80% πριν αρχισει το clipping και η παραμορφωση. Επειδη χρησιμοποιεις high level out απο τα ηχεια θελει πολυ προσοχη στην ρυθμηση του ο επεξεργαστης γιατι μπορει να στελνεις παραπανω ρευμα στις εισοδους του ενισχυτη απο αυτο που εχει ως οριο. (Μου φαινεται και το πιο πιθανο.)

Συμβουλη μου εαν δεν βρεις ακρη με αυτα που λεω να πας σε εναν επαγγελματια να ριξει και ενα RTA στο αμαξι μεσα να σου ρυθμησει το ηλεκτρονικο crossover ποιυ εχεις. Γιατι με το αυτι ποτε δεν θα παρεις το μεγιστο.

zaharias
07-08-11, 22:44
Ευχαριστω για το χρονο και τις συμβουλες.. :)
Το χειμωνα με το καλο που θα εχω περισσοτερο ελευθερο χρονο θα ξαναασχοληθω περισσοτερο με το θεμα..
Γειωση παιρνω απευθειας απο τη μπαταρια (αρνητικος) και για τον επεξεργαστη και για τον ενισχυτη..
Οι ρυθμισεις του επεξεργαστη ειναι στη μεση.. Ο ενισχυτης ειναι λιγο πριν το τερμα εκτος απο τα πισω ηχεια που ειναι λιγο παραπανω απο τη μεση και να συμπληρωνουν τα μπροστα..
Ο ενσιχυτης και ο επεξεργαστης ειναι βιδωμενοι πανω σε ενα κομματι ξυλο-κοντρα πλακε και ειναι βιδωμενοι κατω απο την εταζιερα, πανω στη λαμαρινα δηλαδη..
Καλωδια πηρα καλης ποιοτητας απο μαγαζι που βαζει ηχοσυστηματα.. Θα τσεκαρω ενωσεις-γειωσεις κτλ με τη πρωτη ευκαιρια..
Παντως τα καλωδια που πανε απο τον ενισχυτη στα ηχεια και στη πηγη+το remote παιρνανε ολα μαζι παρεα απο τη μερια του οδηγου, μετα κατω απο το καθισμα και βγαινουν στο πορτ μπαγκαζ.. Δεν παιρναει κανενα καλωδιο απο τη μερια του οδηγου που περναει το καλωδιο του ρευματος της μπαταριας απο το πορτ μπαγκαζ στο χωρο της μηχανης...

ThaNOS E46coupe
08-08-11, 01:47
τοτε αυτο το οποιο θελει προσοχη ειναι η υπεροδηγηση...το overdrive....ειναι πολυ σημαντικο...
Ενα μεγαλο μπραβο στην γκραφ απο μενα....για τις πολυ καλες συμβουλες...

graphe36
08-08-11, 03:17
τοτε αυτο το οποιο θελει προσοχη ειναι η υπεροδηγηση...το overdrive....ειναι πολυ σημαντικο...
Ενα μεγαλο μπραβο στην γκραφ απο μενα....για τις πολυ καλες συμβουλες...

Στον graph μάλλον θες να πεις φαντάζομαι...:mad::mad::) By the way ονομάζομαι Μαριος.

graphe36
08-08-11, 03:53
Φίλε ζαχαρία
Είναι σχεδόν σίγουρο ότι έχεις πολύ υψηλό σήμα στην εισοδο του ενίσχυτη. Χαμηλωσε τον επεξεργαστη και άλλο μέχρι να εξαφανιστεί το φύσημα. Θα χάσεις λίγο σε αρχική ενταση αλλά όχι σε συνολική. Τι εννοώ. Πολύς κόσμος αναβαζει τα gain τέρμα γιατί έτσι νομίζει ότι θα έχει περισσότερα αποθέματα ισχυως. ΛΆΘΟΣ. Το μόνο που γίνεται είναι ο ενισχυτης να λαμβάνει υπερβολικό ρεύμα στην είσοδο και να φτάνει στο σημείο κορεσμού πολύ νωρίς.

Παράδειγμα.. Μια πηγή με volume από 0 - 50 (ψηφιακό) στην περίπτωση ενός σωστά ρυθμισμενου συστήματος θα έδινε το μαξ απαραμορφωτο μέχρι το 35 - 40. 85 - 90% δίνουμε ένα 10-15% επιπλεων για χαμηλές - κακές ηχογραφησεις. Ενα σύστημα με τα gain στο Θεο θα παραμορφωνε μόλις φτάναμε το ποτενσιομετρο της πηγής μόλις στο 15. Τύχαια παραδείγματα αναφέρω. Απλά για να γίνω κατανοητος.
Το συμπέρασμα είναι ότι ένταση δεν χάνουμε με χαμηλότερο gain απλά το volume της πηγής θα κάνει μεγαλύτερη διαδρομή. Πέραν αυτόυ το overdrive έχει ως αποτέλεσμα το clipping (ξεσπασματα) και φύσημα στα ηχεία καθώς ο ενίσχυτης δουλεύει πολύ ψηλά από το ρελαντί. ( μαλλον η περίπτωση σου φίλε Ζαχαρια)

Δεν ήταν απαραίτητο να τραβηξεις νέο καλώδιο γειωσης στη μπαταρία. Έπρεπε κΤευθειαν στο σασι. Χαλάει όλη η τοπολογια γειωσης τύπου Αστέρα.

ThaNOS E46coupe
08-08-11, 16:14
Στον graph μάλλον θες να πεις φαντάζομαι...:mad::) By the way ονομάζομαι Μαριος.

SORRY:tapedshut!!!!!!!έγραφα απο κινητό και ήταν πολύ μικρά τα γράμματα και δέν το πρόσεξα...το παθαίνω συχνά!!!!:bowdown:

graphe36
08-08-11, 16:23
No problem... Μετα χαρας να σας προσφερω τις οποιες μου γνωσεις στα ηλεκτρονικα-ηχητικα. Και εσεις με την σειρα σας στα μηχανικα-αυτοκινητα οπου και χρειαζομαι βοηθεια.