PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι ελαστικά προτείνετε για Μ3 Ε46?


Strax
06-05-04, 10:54
Σκέφτομαι να αλλάξω λάστιχα το επόμενο διάστημα και είμαι ανάμεσα σε Michelin Pilot Sport 2, Bridgestone S03 και Pirelli PZero. Δυσκολεύομαι όμως να αποφασίσω και οι γνώμες που έχω πάρει μέχρι στιγμής διχάζονται. Έχεις κανείς εμπειρία με ποιο προσαρμόζεται καλύτερα στους ιδιόμορφους ελληνικούς δρόμους?

BMW Power
06-05-04, 11:13
Καλημέρα φίλε Strax, η εμπειρία μου από Μ3 είναι λίγο παλιά (Ε30) αλλά πιστεύω ότι το PΖero είναι πολύ καλό λάστιχο. Αντίθετα δεν ήμουν καθόλου ικανοποιημένος με τα Michelin. Το βέβαιο είναι ότι για να δουλέψει σωστά και να μην “καεί” το Pirelli πρέπει να ζεσταίνεται πολύ.

MPOWER
06-05-04, 12:24
Θα συμφωνίσω με το φίλο BMW Power και θα σου προτείνω -μιας και έχεις την ιπποδύναμη- να πάρεις το κλασικό P Zero (asymetrico εμπρός και πίσω) και οχι κάποιο απο τα Rosso - Nero κ.τ.λ

Strax
19-05-04, 11:20
Είναι αρκετά καλό λάστιχο το Michelin Pilot Sport και ταιριάζει καλά στο αμάξι μια και εκτός από καλές επιδόσεις είναι και αρκετά πολιτισμένο και αθόρυβο στην κύλησή του. Οπότε με βλέπω για το νέο Pilot Sport 2 μπας και ενισχύσουμε λίγο και την εταιρεία και πάρουμε και καμμιά νίκη από τη Ferrari φέτος στη Formula 1 :mad: :mad: :mad: !!!!!!!

DUKE
30-05-04, 17:23
Loipon...
exo k to M3 kai ta michelin pilot sport...
1on.thelun kalo zestama
2on. xexna kales ekkinhseis sto typiko ellhniko tarmac(1h,2a,k 3h kato an exeis to 321 h allios evo II). nai k 3h kato an to prama einai sovaro k oxi metatroph apo ton dedusi
3on. OMOS. antexei sto xylo! tus pino to aima mhnes tora k exun psyxh. Ute kommatia fevgun (vlepe p zero) ute katevainei to pelma
Hit or miss
choice is yours


Kai nomiza pws mono egw eixa problhma na zestanw ta Michelin Pilot Sport...
Me thn diafora oti moy loipoyn kapoy sta 250 aloga me esena... :D


Ta Micheli, einai poly kala lastixa, alla den pisteyw pws axizoyn ta lefta toys. Edw kai kapoio kairo exoyn bgei kai ta kainoyria Pilot Sport.
Ta Pirelli, den ta xerw.
Ta S03, einai fobera. Apodotika, den liwnonte trella grhgora, kai sta 15 me 20000 xlm bgazoyn kainoyria goma.
Pisteyw ayto oti kanei thn diafora. :D

kostas*
30-05-04, 20:21
Εγώ από τα S-02 που είχα έβαλα τα pilot sport2. Τα μισελέν είναι πολύ καλύτερα. πολύ πιο προοδευτικό κράτημα και ένα χρόνο και 20.000 χιλιόμετρα μετά δεν δείχνουν να έχουν πέσει σε απόδοση.... Βέβαια εγώ έχω 525ι οπότε για το Μ3 δεν ξέρω αν θα ταιριάξουν. Απλά δεν νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά στο Μ3...

M3EST
31-05-04, 10:18
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ Pirelli ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΕ Rosso ΚΑΙ ΖΕΣΤΑΙΝΟΝΤΑΙ
ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΤΑ Michelin. ΣΑΦΩΣ ΟΜΩΣ ΦΘΕΙΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ
ΝΩΡΙΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΑΘΟΡΥΒΑ ΑΠ' ΟΛΑ.

cmos_ioan
31-05-04, 12:06
Εγώ σε ένα 520 απο τα S-02 εμεινα πολύ δυσαρεστημένος ... Τα ελλαστικά κράτησαν το max της απόδοσης τους για 3 μήνες κι όχι πολλά χιλιόμετρα. Μετα έγιναν πάρα πολύ σκληρά. :mad:

m3c
31-05-04, 12:21
Καλημέρα! Τι διάσταση ψάχνεις?

Εχω ένα Μ3 Ε46 με 19" και φοράει 255/35 & 225/40. Σε αυτές τις διαστάσεις βρίσκω μόνο Conti Sport2, νομίζω βγάζει η Dunlop, και μετά Michelin PS2 από τα οποία δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος. Και μετά το ζέσταμα γλυστράνε αρκετά - και όχι στα 50-80km αλλά στα 150-200km που μπορεί να στριψει κανείς στη παραλιάκη (Λαγονήσι - Σαρωνίδα).

Επίσης είναι αρκετά μαλακά. Με normal πάντες και σπιναρίσματα, όχι υπερβολές, μου έβγαλαν 14.000km. Από Michelin σκεφτόμουν να βάλω τα semi-slick που φοράει το Μ3 CSL. Ένας φίλος έχει βάλει semi-slick στο αυτοκίνητο του (όχι BMW) και είναι πολύ ευχαριστημένος.

Αυτα για τα λάστιχα.... Αν θέλετε να κανονίσουμε κανένα meeting έιμαι μέσα! Υπάρχει και το my-bmw.gr που οργανώνει κάτι.

Strax
01-06-04, 10:30
Σκέφτομαι και εγώ για τα σλικ του CSL αλλά με φοβίζει ο θόρυβος που από ότι ξέρω είναι αυξημένος και η πιθανότητα να μου στερήσουν από την χαρά της πλαγιολίσθησης! (BTW έγω φοράω τα 18αρια). Κάτι που με απασχολεί λιγότερο είναι η απόδοση τους στη βροχή (και σε βρεγμένους δρόμους λόγω ποτίσματος, πλυσίματος κλπ) που θα είναι σίγουρα πολύ μειωμένη. Πάντως τα Michelin PS2 έχουν και το πλεονέκτημα του μικρότερου βάρους σε σχέση με τα S03 με όλα τα θετικά που αυτό συνεπάγεται... :) Είδωμεν!

DUKE
01-06-04, 14:54
H apolyth lysh eixe dw8ei apo thn BMW.
Soy edeine tis 19ares zandes ths CSL me normal lastixa gia 3000euro peripoy, etsi kratoyses ta dika soy kai toys ebazes slik, h to anti8eto.
Bebaia ta slik se aytes tis zandes einai panakriba.
Eimai yper twn slik apo thn empeiria moy pandws.

Black5
03-06-04, 18:02
Εγώ ψηφίζω michelin PS2....

DRIFTER
09-06-04, 00:14
Egw sinistw........................na mou to dwseis kamia bolta na dw ta kratimata.....kai meta tha sou pw tin apantisi pou sou dwsane ta paidia! :D

popolaros
09-06-04, 00:27
psifizo pirelli............. to kenourgio tis to lastixaki einai apla apisteuo,
SO3 den kani gia M3 , an thelis kati apo Bridgestone tha pas gia REO5O
gia ta michelin den exo akousi kai ta pio kolakeutika sxolia, gia to continental sport contact 2 lene oti apla einai makran apo ta korifea

Daskalopoylos
11-06-04, 14:32
Είναι αρκετά καλό λάστιχο το Michelin Pilot Sport και ταιριάζει καλά στο αμάξι μια και εκτός από καλές επιδόσεις είναι και αρκετά πολιτισμένο και αθόρυβο στην κύλησή του. Οπότε με βλέπω για το νέο Pilot Sport 2 μπας και ενισχύσουμε λίγο και την εταιρεία και πάρουμε και καμμιά νίκη από τη Ferrari φέτος στη Formula 1 :mad: :mad: :mad: !!!!!!!
πιστευω οτι η επιλογη ειναι πολυ καλη καλο σαν λαστοιχο αλλα αν θες να σου κρατησει για αρκετο καιρο ΞΕΧΝΑ χωματοδρομους πουετσι και αλλιως πιστευω οτι αποφεγεις , ακουμπιματα σε πεζοδρομια και τετοιου ιδους χρησεις γιατι αυτο που μπορω να σου μιλισω εγγυημενα ειναι οτι καταστρεφωνται για πλακα αλλα κρατανε αριστα ιδικα στα αλογα σου!!!

Strax
11-06-04, 14:58
Χωματόδρομοι και πεζοδρόμια δεν υπάρχουν στο λεξιλόγιο του M3 μου. Αυτό μας έλειπε! Βέβαια και οι καλοί μας δρόμοι δεν απέχουν και πολύ!!

Daskalopoylos
12-06-04, 17:40
Χωματόδρομοι και πεζοδρόμια δεν υπάρχουν στο λεξιλόγιο του M3 μου. Αυτό μας έλειπε! Βέβαια και οι καλοί μας δρόμοι δεν απέχουν και πολύ!!

Και εγω ετσι ελεγα μεχρι που εμπλεξα με ΠΟΝΗΡΗ γυναικα!!!!! στην αρχη ελεγε για τα ξενυχτια, μετα ελεγε για το μουσι ε μετα ειπε και για χωματοδρομους ............ εκει εγω την εδιοξα!!!! εσυ????
:D :D :D

alexcsl
04-10-07, 21:24
Δεν είναι ένα ακόμα ξεθάψιμο παλιού thread!

Πρέπει να αλλάξω λάστιχα (οπωσδήποτε!).
Έχουνε φάει τα ψωμιά τους (τα πίσω) και μου απομένουν
το πολύ 2-3 ντριφτο-αναβάσεις.

Τα TOYO που φοράω τώρα, είναι σαφώς υποδεέστερα σε ποιότητα κύλησης
από τα Michelin και τα Conti, αλλά έχουνε το πλεονέκτημα ότι είναι σκληρότερα,
και αντέχουνε πολύ καιρό σε σχέση με τα άλλα δύο όταν πηγαίνεις συχνά-πυκνά με το πλάι.

Η άλλη λύση είναι τα "μαμά" Sport Cups, τα οποία ναι μεν είναι ΒΕΝΤΟΥΖΕΣ,
αλλά είναι πολύ μαλακότερα από τα TOYO, με αποτέλεσμα να θες πολύ
γρηγορότερα λάστιχα (αν πλαγιολισθαίνεις συχνά).

Δεν σκέφτομαι για τίποτα άλλο, σκεφτείτε επίσης ότι :

- έρχεται και χειμώνας, βροχές κτλ.. (μικρό μειονέκτημα τα Cups που θέλουνε ζέσταμα).
- και επίσης η πίστα θα είναι λίγες οι φορές που θα είναι στεγνή (θα ψάχνω ανάλογες διαδρομές έξω)

Τι λέτε να επιλέξω;

InsaneDriver
04-10-07, 21:42
RE050A BRIDGESTONE

Christos 330i ///M
04-10-07, 21:42
Τελικα τα φαγες ε ; ; ;

Σε ειχε ποιασει μανια το τελευταιο διαστημα τελικα κερδισες ευγε!!!

Στο θεμα μας . . .

Αλεξη αν θες με ακους . . .

Θα ελεγα να βαλεις παλι ΤΟΥΟ μιας και εισαι ευχατηστημενος . . .

Αλλα οχι τα 285 θα προτεινα 265 πισω οπως ειναι σε μαμα διαστασεις . . .

Οσον αφορα τα Cups σε συνθηκες βροχης κτλ χρειαζεται ιδιαιτερη προσοχη εως και κλειδωμα του αυτοκινητου . . .

Μιας και εχεις δευτερο ζευγαρι για πιστα προτεινω να βαλεις τα ΤΟΥΟ που ειδες την ποιτητα τους μιας και η χρηση που τα κανεις ειναι ιδιαιτερα σκληρη απεναντι τους . . . !

Καλη επιλογη . . .

Συγουρα δυσκολη . . .

Dim77
05-10-07, 00:34
Εγώ για τώρα το χειμώνα θα πρότεινα ContiSport3 ή Bridgestone RE050A στις ''μαμά'' διαστάσεις.
Νομίζω τα Continental είναι καλύτερα στο βρεγμένο με καλύτερη πλευρική πρόσφυση...τα Bridgestone με τα σκληρά πλαινά τους πιο ευχάριστα και ακριβή στη σπόρ οδήγηση (αν και νομίζω ότι υπολείπονται σε ''χρόνους'' από τα Continental, κερδίζεις το αμεσοτερο turn-in.

Τα Cup μάλλον δεν ενδύκνεινται για τώρα το χειμώνα...(και επάνω έχει πιο πολύ κρύο, υγρασία, βροχές)

alexcsl
05-10-07, 09:12
2/3 απαντήσεις μου είπατε για Bridgestone.
Δεν έχω βάλει ποτέ σε κανένα αυτοκίνητο.

Τα cups, μάλλον αποκλειστούνε λόγω καιρού,
είμαι full για ΤΟΥΟ ξανά, εκτός και αν βάση των χαρακτηριστικών τους
που σας εξήγησα πιο πάνω, υπάρχει και άλλη ανάλογη-καλύτερη λύση.

Τα TOYO κρατήσανε 6 μήνες, χωρίς καμία πίστα (Σερρών...).

Snoopy
05-10-07, 09:13
Θα μιλήσω θεωρητικά αλλά απο ότι διαβάζω στα τεστ των ελαστικών τα ContiSport3 ειναι πιό all round για χειμώνα, ενώ τα Bridgestone χαλάνε την ποιότητα κύλισης.
Αν ψάξεις τα ιστογράμματα των χαρακτηριστικών τους τα Conti έχουν ένα 60% που πατάει στο -βρεγμένο-ποιότητα-κράτημα ενώ τα Bridgestone γύρω στο 70% είναι στο Slalom-κράτημα-πρόσφυση.

Strax
05-10-07, 09:24
Εγώ στο αντίστοιχο δίλημμα επέλεξα CS3. Είναι ένα πολύ καλό all around ελαστικό. Δεν είναι το πιο "αγωνιστικό", αλλά τα κάνει όλα καλά (κάτι σαν το Μ3 δηλαδή).

konas
05-10-07, 09:36
Εχω βάλει bridgestone αρκετες φορες. Γενικά δεν μπορω να πω ότι εμεινα ευχαριστημενος, αν και γενικα διαφερουν ανάλογα τον τυπο που βαζει κανείς και μια και δεν ειχα csl ποτε, δεν μπορω να σου πω με σιγουρια. Εκεινο που θυμαμαι ειναι οτι ηταν εκαναν θόρυβο και ηταν σχετικα σκληρα.
Από michellin και conti ειμαι γενικά ευχαριστημενος

karagchar
05-10-07, 09:55
Από τα PIRELLI δεν θάχεις κράτημα σε λίγο καιρό και ειδικά στην βροχή γλυστράς.Τα BRIGESTONE τρώγονται γρήγορα και τα MICHELIN όταν ζεσταθούν λιγάκι κρατάνε και σε στεγνό και σε βροχή συν ότι βγάζουν και χιλιόμετρα σε διάρκεια ζωής.Τα είχα 2 χρόνια σε 225-45-17 και τώρα έβαλα 245-40-17 CONTINENTAL αλλά σε βρεγμένο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για κράτημα ενώ τα MICHELIN κρατούσαν καλά.Δουλεύω συχνά εθνική Αθήνα-Θεσ/κη και τα συγκρίνω παντού..

alexcsl
05-10-07, 13:12
Εγώ στο αντίστοιχο δίλημμα επέλεξα CS3. Είναι ένα πολύ καλό all around ελαστικό. Δεν είναι το πιο "αγωνιστικό", αλλά τα κάνει όλα καλά (κάτι σαν το Μ3 δηλαδή).

Θεωρείς ότι είναι πιο σκληρά από ότι τα Michelin;
Το σκληρά το θέτω από την πλευρά της γρήγορης φθοράς.

Snoopy
05-10-07, 13:20
Θεωρείς ότι είναι πιο σκληρά από ότι τα Michelin;
Το σκληρά το θέτω από την πλευρά της γρήγορης φθοράς.

Η γόμα τους έχει διαφορειτκή συνθεση που τους επιτρέπει μια βόλτα - ΜΟΝΟ ΒΟΛΤΑ- στην πίστα να ξαναζωντανέψουν, έχει μία σύνθεση πυριτίου ανομοιογενή που βοηάει στο κράτημα μέχρι σχεδόν το τέλος.
Για αυτό και είναι πιό σκληρή απο τα Μισλέν.
το treadware του Conti είναι 6/10 σε σχέση με το Μισλέν που είναι 5/10.
τα αγγλικά σου πως είναι?

InsaneDriver
05-10-07, 13:21
Tα Bridgestone είναι τα πιο σκληρά στην κατηγορία τους Αλέξη. Δοκίμασέ τα.

DaywalkeR
05-10-07, 13:35
Tα Bridgestone είναι τα πιο σκληρά στην κατηγορία τους Αλέξη. Δοκίμασέ τα.

Και τα πιο θορυβωδη επισης, αλλα θα μου μεις οταν ζεσταινονται οι eisenman δεν ακους τιποτα αλλο, χεχε, εγω παντως ειμσι michellin

Christos 330i ///M
05-10-07, 13:46
Εχω κρατησει ενθυμιο ενα SC3(255-35-18) με το πολυ 10.000 χλμ . . .

Αν ερθεις καμια μερα για καφε θα σου το δειξω Αλεξη. . .

Εχουν φυγει απο επανω κοματια πραγμα που σημαινει οτι για πιστα(και δεν μπηκα σε πιστα) ειναι ακυρο . . .

Ειναι απο τα ποιο κορυφαια ελαστηκα παντως και απο τα αγαπημενα μου μιας και συνεχεια conti φορουσα. . .

Ναι μεν στην βροχη ; ; ; Τρενο . . .

Αλλα μετα απο την δοκιμη μου με τα ΤΟΥΟ αν θα ξανααλλαζα λαστηχα μου φαινεται παλι τα ιδια θα εβαζα . . . !

Strax
05-10-07, 13:47
Και τα πιο θορυβωδη επισης, αλλα θα μου μεις οταν ζεσταινονται οι eisenman δεν ακους τιποτα αλλο, χεχε, εγω παντως ειμσι michellin

Και τα πιο βαριά επίσης. Michelin και CS3 θεωρούνται ελαφριά.

Snoopy
05-10-07, 13:52
Η γόμα τους έχει διαφορειτκή συνθεση που τους επιτρέπει μια βόλτα - ΜΟΝΟ ΒΟΛΤΑ- στην πίστα να ξαναζωντανέψουν, έχει μία σύνθεση πυριτίου ανομοιογενή που βοηάει στο κράτημα μέχρι σχεδόν το τέλος.
Για αυτό και είναι πιό σκληρή απο τα Μισλέν.
το treadware του Conti είναι 6/10 σε σχέση με το Μισλέν που είναι 5/10.
τα αγγλικά σου πως είναι?

Εχω κρατησει ενθυμιο ενα SC3(255-35-18) με το πολυ 10.000 χλμ . . .

Αν ερθεις καμια μερα για καφε θα σου το δειξω Αλεξη. . .

Εχουν φυγει απο επανω κοματια πραγμα που σημαινει οτι για πιστα(και δεν μπηκα σε πιστα) ειναι ακυρο . . .
Ειναι απο τα ποιο κορυφαια ελαστηκα παντως και απο τα αγαπημενα μου μιας και συνεχεια conti φορουσα. . .

Ναι μεν στην βροχη ; ; ; Τρενο . . .

Αλλα μετα απο την δοκιμη μου με τα ΤΟΥΟ αν θα ξανααλλαζα λαστηχα μου φαινεται παλι τα ιδια θα εβαζα . . . !


Μεγάλα πνεύματα....

Spyros
05-10-07, 14:06
Εγω στο 36αρι ///Μ φοραω τα SC2 και ενω δεν ειναι διαλυμενα δεν ακουνε σχεδον καθολου. Στριβω πια σαν κοτα. Λεω να δοκιμασω τα TOYO

alexcsl
05-10-07, 14:09
Είμαι για conti 3, εκτός από αυτό που μου έστειλες με πμ έχεις και τίποτα άλλο Σταμάτη;

Snoopy
05-10-07, 14:11
Είμαι για conti 3, εκτός από αυτό που μου έστειλες με πμ έχεις και τίποτα άλλο Σταμάτη;

βέβαια, αλλά θα τα σκανάρω το ΣΚ και θα σου τα στείλω.
Μπορείς πάντως να γραφτείς - Online- είναι χαζό το κόστος 1 λίρα ή κάτι τέτοιο και να δείς ολα τα θέματα.
Θα σου τα στείλω πάντως ότι έχω.

optostyle
05-10-07, 14:11
Είμαι για conti 3
+....1....

Strax
05-10-07, 14:14
Πάντως αυτή την εποχή οι δρόμοι στην Αθήνα είναι σε ελεινή κατάσταση και δεν μπορούμε να κρίνουμε κατάσταση ελαστικών. Έχει να βρέξει καιρό, έχουν γεμίσει σκόνη από τον αέρα και δεν υπάρχει ούτε μυρωδιά πρόσφυσης. Η τρίτη μου σπινιάρει πολύ συχνά ανεξέλεγκτα σαν να είναι δευτέρα και η δευτέρα σπινιάρει ακόμα και σε καλή άσφαλτο. Μετά από μια βροχή θα επανέλθει λίγο η κατάσταση.

alexcsl
05-10-07, 14:51
βέβαια, αλλά θα τα σκανάρω το ΣΚ και θα σου τα στείλω.
Μπορείς πάντως να γραφτείς - Online- είναι χαζό το κόστος 1 λίρα ή κάτι τέτοιο και να δείς ολα τα θέματα.
Θα σου τα στείλω πάντως ότι έχω.

Θα γίνει η εγγραφή, αλλά στείλε και εσύ υλικό.
Έχω 2 βδομαδούλες ακόμα για να αποφασίσω (ελπίζω).

Snoopy
05-10-07, 14:57
Θα γίνει η εγγραφή, αλλά στείλε και εσύ υλικό.
Έχω 2 βδομαδούλες ακόμα για να αποφασίσω (ελπίζω).

καλά μην ορκίζεσαι...

Σάββατο πρωί με τον καφέ θα βάλω να σκανάρω,,,:bigthumb: